Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KADINLAR TESLİM OLMAYIN..(Sizi eve kapatmak isteyn erkek egemenliği evvel eski, ama itiraf edelim, şimdi siyasal hedeflere kilitlenmiş büyük rüyasıdr)

DİPNOT

Önerilen İletiler

diyorsunuzki

Burada kötü ve iyi tartışılmıyor.

ve sonrada diyorsunuzki

Bizleri türban dan sonra nelerin beklediğini tahmin edemiyor musunuz?

madem burada iyi ve kötü tartışılmıyor

o zaman bizi hangi iyi ve kötü olmayan şeylerin beklediğini tahmin edeceğiz ?

Siz türbanın masum bir eylem mi olduğunu sanıyorsunuz

sayfalar dolu yazdım bu konuda ekleyecek bir düşüncem yok şu an !

geriye dönüp bakınız !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 266
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

diyorsunuzki

ve sonrada diyorsunuzki

madem burada iyi ve kötü tartışılmıyor

o zaman bizi hangi iyi ve kötü olmayan şeylerin beklediğini tahmin edeceğiz ?

sayfalar dolu yazdım bu konuda ekleyecek bir düşüncem yok şu an !

geriye dönüp bakınız !

saygılar

İnsanın kötülüğünü iyiliğini kastetmiştim ben iyi ve kötü tartışılmıyor derken. Türban olayının savunulacak hiçbir iyi tarafı yok laik bir devlette.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türban olayının savunulacak hiçbir iyi tarafı yok laik bir devlette.

size göre öyle, bana göre öyle değil

neden mi ? önceki sayfalarda yoğun olarak tartıştık, orda herşey var

konu hakkındaki düşüncelerimi yoğun olarak yazdım

İnsanın kötülüğünü iyiliğini kastetmiştim ben iyi ve kötü tartışılmıyor derken

iyi ve kötü insanlar tarafından yapılır, dolaysıyla değişen bir şey yok ama takılmayalım buraya

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuranda -Ziynetleri örtsünler, diyor. -Ziynet, süs eşyaları, değerli takılar demek. İslamcılar -Ziynet, kelimesinin gögüsü falan ima ettiğini söylüyorlar ama bu çarpıtma. -Tomurcuk memeli kızlar, demekten çekinmeyen bi kitap -Kadınlar memelerini örtsünler, demeyemi utanmışta -Ziynet, demiş?

Bide o ayette -Ziynetleri belli olsun diye ayaklarını yere vurup ses çıkartmasınlar, diye bi ifade var. Çıplaklar kampında bile kadın istediği kadar zıplasın o iki meme birbirine çarpıp ses çıkarmaz. Ben ses sadece seks sırasında şahit oluyorum öyle bi sese, o sırada üçüncü bi kişi olmadığı için örtünmeye gerek yok. Muhammed kadınlar kimseye gösteriş yapmasınlar diye söylemiş bu ayeti. Adamlarda dayatmış işte, kasmış.

:clover: haklisin yok öyle birsey dinimizde kadinin basini örtmek diye birsey yok! bunlarin hepsi sagdan soldan hurafelerle uydurulan sonradan eklenen birilerin egosunu tatmin eden cikislardir..

Arabyarimadasinda insanlarin beyaz uzun örtülerin icinde olmasini anliyabiliriz .. bir fakirligin getirdigi kolay giyim tarzi iki teknolojiden yoksunlar bizim kadar sanatkarlari yok ayaklarina duman giydirsin üc saglarina sollarina uzuvlarin deliklerine kadar cöl kumlari kacmasin diye ,,bes sicak asiri sicak... birde iyi yellenilebilmek icin

simdi bakalim bizlerin kafasina gecirilmeye calisilan türban uzun kiliksiz pardösü türü giysiler icine sokulmaya calisilan Türk halki.. bizlerim yasamis oldugu dört mevsime ters düsen bu anlayis giyim tarzinla bizleri bogmaya calisanlara sormak lazim ..

sizler dünyanin dört bir bölgesinde yasayan müslümanlarin icinde en kiliksiz en düzensiz giyinen basini gözünü sarmalayan ayaklarin dibine kadar uzanan yazkis ayni pardüsüyü sirtinda tasiyan baslka bir millet gördünüzmü..

ben görmedim .. arapca olan ayetleri kimlerin carpitdigi dahada iyi ortaya cikiyor bir düsünün kimler carpitiyor?

:shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asagida alinti yaptigim hadislerin dogruluk derecesini tartisacak kapasitede degilim,bunu muhakkak ki bu konuda söz sahibi olanlar degerlendirebilir,ben sadece kendi görüsüm olarak diyebilirim ki ben bu hadislerin dogru olduguna inanamiyorum ve bu hadislere bakarak kadina verilen degerin bu olmamasi gerektigini düsünüyorum.

Bu hadislerden birisi;

Abbas oglu Abdullah'tan...*Gina(türkü söylemek) ister erkekten ister kadindan olsun baskasina dinletmesi HARAMDIR.HELE KADINLARDANSA DAHA SIDDETLENIR HARAMLIGI..CÜNKÜ KADININ TÜMÜ,SESI VE BEDENI AVRETTIR.*

Baska bir hadis;

Sa'd oglu Kays'dan,

...*Eger birinin digerine secde etmesini emretseydim,muhakkak kadinlara,kocalarina secde etmelerini emrederdim.Böyle bir emri,Allah'in kocalar icin kadinlara yükledigi haklardan ötürü yapardim:*

Ebu Musa'dan;

....*Her harama bakan göz zinacidir.KADIN,KOKU SÜRDÜKTEN SONRA TOPLULUGUN YANINDAN GECERSE,SÖYLE SÖYLEDIR,YANI BASKASININ GÖZ ZINASINA VESILE OLDUGU ICIN,ZINACIDIR.*(EBU DAVUD VE TIRMIZI)

Ibni Ömer'den;

..*Kadinin tümü avrettir.Muhakkak kadin evden cikinca seytan onu gözetir.Kadinin Allah'a en yakin oldugu vakit,evinin derinliklerine gömüdügü vakittir.*

Ibni Abbas'tan;

Cennete baktim cennetliklerin hepsi fakirdi,cehennem baktim,oradakilerin cogu KADINDI.Bu hadisin baska bir versiyonu Ibni Ömer'in anlattigi;

Cehennemliklerin cogu zenginlerle,kadinlardi. diye geciyor kitaplarda.

Bu hadisleri verdikten sonra birde IMAM GAZALI'NIN DEVLET REISLERINE NASIHAT (NASIHATÜ'L MÜLÜK)adli eserinde söyle denilmektedir;

Cehennem ehli kadinlar su sifatlari tasirlar:

1-Bir kismi giyinmeye,kusanmaya meyilli kadinlar ki bunlar insanlarin maymun sifatli olanlaridir.

2-Dünyalik bir nimet bulamayinca vurmaya kirmaya meyilli kadinlar olup bunlar k...k sifatlidirlar.

3-Kocasina veya baskalarina karsi kibirli kadinlar varki bunlar yilan sifati tasiyanlardir.

4-Gece gündüz dedikoduyapan kadinlar vardirki bunlar akrep sifati tasiyanlardir.

5-Evinde olan esyayi baskasina satmaya kalkan kadinlar varki bunlar fare tabiatli kadinlardir.

6-Kocasina yalandan hasta oldugunu göstererek hile yapan kadinlar vardirki bunlar tilki tabiatlidir.

7-Akraba olmayan yabanci kimselerin tebrik ve taziyelerine gitmekle evinde durmayan ve böylece kocasini üzen kadinlar vardirki karga sifati tasirlar.

Kadinlerin bir kismi varki KOYUN tabiatlidir,herzaman ibadetle mesgul olurlar,kocalarina itaat ederler...

Yukardaki hadislerden ve Imam Gazali'nin Kadin tarflerinden anladigim kadariyla KADIN degersiz fakat KOYUN gibi oldugunda deger verilen bir konumdadir.Ben bu hadislerin peygamber tarfindan söylenmis olabilecegine inanamiyorum,cünkü Allah yarattigi kullarinin arasina bu kadar büyük bir fark koyacak kadar kadin düsmani olamaz diyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asagida alinti yaptigim hadislerin dogruluk derecesini tartisacak kapasitede degilim,bunu muhakkak ki bu konuda söz sahibi olanlar degerlendirebilir,ben sadece kendi görüsüm olarak diyebilirim ki ben bu hadislerin dogru olduguna inanamiyorum ve bu hadislere bakarak kadina verilen degerin bu olmamasi gerektigini düsünüyorum.

Bu hadislerden birisi;

Abbas oglu Abdullah'tan...*Gina(türkü söylemek) ister erkekten ister kadindan olsun baskasina dinletmesi HARAMDIR.HELE KADINLARDANSA DAHA SIDDETLENIR HARAMLIGI..CÜNKÜ KADININ TÜMÜ,SESI VE BEDENI AVRETTIR.*

Baska bir hadis;

Sa'd oglu Kays'dan,

...*Eger birinin digerine secde etmesini emretseydim,muhakkak kadinlara,kocalarina secde etmelerini emrederdim.Böyle bir emri,Allah'in kocalar icin kadinlara yükledigi haklardan ötürü yapardim:*

Ebu Musa'dan;

....*Her harama bakan göz zinacidir.KADIN,KOKU SÜRDÜKTEN SONRA TOPLULUGUN YANINDAN GECERSE,SÖYLE SÖYLEDIR,YANI BASKASININ GÖZ ZINASINA VESILE OLDUGU ICIN,ZINACIDIR.*(EBU DAVUD VE TIRMIZI)

Ibni Ömer'den;

..*Kadinin tümü avrettir.Muhakkak kadin evden cikinca seytan onu gözetir.Kadinin Allah'a en yakin oldugu vakit,evinin derinliklerine gömüdügü vakittir.*

Ibni Abbas'tan;

Cennete baktim cennetliklerin hepsi fakirdi,cehennem baktim,oradakilerin cogu KADINDI.Bu hadisin baska bir versiyonu Ibni Ömer'in anlattigi;

Cehennemliklerin cogu zenginlerle,kadinlardi. diye geciyor kitaplarda.

Bu hadisleri verdikten sonra birde IMAM GAZALI'NIN DEVLET REISLERINE NASIHAT (NASIHATÜ'L MÜLÜK)adli eserinde söyle denilmektedir;

Cehennem ehli kadinlar su sifatlari tasirlar:

1-Bir kismi giyinmeye,kusanmaya meyilli kadinlar ki bunlar insanlarin maymun sifatli olanlaridir.

2-Dünyalik bir nimet bulamayinca vurmaya kirmaya meyilli kadinlar olup bunlar k...k sifatlidirlar.

3-Kocasina veya baskalarina karsi kibirli kadinlar varki bunlar yilan sifati tasiyanlardir.

4-Gece gündüz dedikoduyapan kadinlar vardirki bunlar akrep sifati tasiyanlardir.

5-Evinde olan esyayi baskasina satmaya kalkan kadinlar varki bunlar fare tabiatli kadinlardir.

6-Kocasina yalandan hasta oldugunu göstererek hile yapan kadinlar vardirki bunlar tilki tabiatlidir.

7-Akraba olmayan yabanci kimselerin tebrik ve taziyelerine gitmekle evinde durmayan ve böylece kocasini üzen kadinlar vardirki karga sifati tasirlar.

Kadinlerin bir kismi varki KOYUN tabiatlidir,herzaman ibadetle mesgul olurlar,kocalarina itaat ederler...

Yukardaki hadislerden ve Imam Gazali'nin Kadin tarflerinden anladigim kadariyla KADIN degersiz fakat KOYUN gibi oldugunda deger verilen bir konumdadir.Ben bu hadislerin peygamber tarfindan söylenmis olabilecegine inanamiyorum,cünkü Allah yarattigi kullarinin arasina bu kadar büyük bir fark koyacak kadar kadin düsmani olamaz diyorum.

saygilarla

Arkadasim, su ayet bu ayet. aslinda fark etmez. sonuc olarak erkek egemenliginin cikarmis oldugu kanundur bunlar. ben dogrusu hicbirisine inanmiyorum. Biliyorum bu yatziyi okuyan cok arkadas bana kizacak ve dinsiz diyecek. desinler, ben cagdasliktan yanayim ve kimsenin baskasina karisamayacagi görüsündeyim. Isteyen inanir istemeyen inanmaz ve elestirir. zaten ülkemizde islam dini tabu olarak görüldügü icin tartisilamiyor ve cogumuz korkudan suna veya buna dogru diyoruz. Türban da zaten belirli siyasi cevrelerin kendi sistemleirini kurabilmeleri icin insanlar üzerinde yaptiklari bir baskidir. kadinlar onlar icin ikinci siniftir. osmanlida bunu yasadik. Kadinin secme hakki yoktu ve iki kadin bir erkek degerindeydi sahitlik konusunda. Erkekler baska kadinlara yan gözle bakarlar, ama kendi kadinlari sözkonusu olunca örtünmeleri gerek, cünki onlara kimse yan gözle bakmasin. Türbenli bayanlarin kocalari baska bayanlara sanki yan gözle bakmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam din “Allah’a İnancın Felsefesidir”...

Burda anlaştık...

Fakat allah’a inanç, bir takım vasıtaların yardımını gerektirirmelimi....

Yani diyeceğim o ki...

Ne arabaya,

Ne bisiklete

Ne de beygire binip ancak takdirle karşılanacak ibadet yapabileceğiniz şartı olamaz/bağlanamaz diyorum...

Bağlanmamalı...

Bu kavramlardan yola çıkarak bunu uygun olarak örnekleri genişletebiliriz...

Yani...

Başa ille Fes,

Şapka veya külah vb..

Başka bir nesneyi takmadan inancın tam olmayacağını iddia etmek ‘Din’ kavramını yozlaştırmaktır diye düşünüyorum...

Kısacası bundan dolayı kadınların da şu veya bu vasıta olmaksızın imanlarının eksik kalacağına da inanmak istemiyorum...

Ve inanamam...

Ona keza, herhangi bir tarzda başı örttükten sonra dini inancın Tanrı huzurunda artı birkaç misli kabul göreceğini iddia edenlere veya edecek olanlara da vicdanlarının noksanlığı yönünde şüpheye düşer/düşmekteyimde....

Fakaaaaat...

Giyim gericiliği ‘Taliban’ yobazlığına zorluyorsa / zorlu kılıyorsa...

Bak ona karşıyım işte...

Ve karşı olacağım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haklisin yok öyle birsey dinimizde kadinin basini örtmek diye birsey yok !

DİYANET, ELMALILI HAMDİ, YAŞAR NURİ ÖZTÜRK, SUAT YILDIRIM, MUHAMMET ESED

NUR. 31. ................. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar......................

EFENDİ TÜRKLER

NUR. 31. ................. basini örtmek diye birsey yok .............................

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

günümüzdede ayet geçerliliğini korumakta !

Olmayan bir şey korunmaz...

"EĞİTİM ŞART"

Tabii şart. Ama dar kafalılığa, geri düşünceye ve tabu esaretine prim veren eğitim değil. Kızını kapanmadan okumaya göndermeyen zihniyete hoşgörü gösterdiğimizde çağın gerisine prim vermiş ve teşvik etmiş olacağız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

NUR. 31. ................. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar......................

DEMİREFE

NUR. 31. .................olmayan birşey korunmaz .............................

(ayet geçerliliğini korumakta yorumuma yazılan cevap)

Tabii şart. Ama dar kafalılığa, geri düşünceye ve tabu esaretine prim veren eğitim değil. Kızını kapanmadan okumaya göndermeyen zihniyete hoşgörü gösterdiğimizde çağın gerisine prim vermiş ve teşvik etmiş olacağız.

o zihniyet islam dinidir, çünkü Allah'ın kapanın diye verdiği öğüt vardır ve bunu uygulaması gerekenden bayanlardır, yani baskı islam dininden geliyor !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben gereken kanıtı gösterdim, gerisi tabiki bizi okuyanlara kalmış, ister size inanırlar ister Kur'ana ve diyanete

Kanıtınızı kabul edemedik gerçi, açıkça "saç görünmeyecek, teli bile!" diye bir cümle gösteremeyip "diyanet böyle söylüyor" diye işin içinden çıktınız. Çağ bilgi çağı. Bu devirde böyle şey olmaz. Binlerce yıl sürmüş ve milyarlarca insanın kabullene geldiği binlerce yanlış vardır. Bu bilgi çağında arapça bilmeseniz bile metnin orjinalden arapça klavye ve sözlükle anlamına rahatça ulaşıyorsunuz. Arapça yazamıyorsanız ayetten kopyala yapıştır yapın. "Ben bilmem merkez bilir" diye bir bahane olamaz.

Zaten de Benazir Butto türü örtüyü kabul etmiştiniz. Ama şeyh efendilerin sıkmabaşlara: "Bakın koskoca demirefe böyle dedi, koskoca TARAFSIZ da kabul etti. Bundan sonra örtünüzü öyle astronot gibi kafanıza sarmayın!" diyeceğini hiç sanmıyorum. Bu sömürü ve inadına inadına tavrı yine sürecek. Çünkü amaç laikliği aşındırmak.

Bunu görmenizden başka bir amacımız yok. Tabii ki gerisi bizi okuyanlara kalmış. Bize düşen fikirlerimizi söylemek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

EFENDİ TÜRKLER

NUR. 31. ................. basini örtmek diye birsey yok .............................

saygılar

Sevgili kardeşim en az 20 defa yazmışımdır...boşuna uğraşmayın anlamazlar hala yok diyorlar... :D

Anlamazdan geliyorlar ,Kendilerini nasıl kandırıyorlar,yada bile bile bu ayeti nasıl yok diyorlar anlamıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir yazarımızın dediği gibi..

Türkiye'de tartışılan ne türban, ne sıkmabaş, ne de başörtüsü...

Türkiye İranlaşıyor...

Ayetullah sivil darbe sonucunda Fransa'dan Tahran'a gelmişti...

Fethullah şimdi Amerika'da, Türkiye'ye hareket gününü bekliyor...

Göz göre göre Türkiye dincilik batağına gömülüyor...

Görmemek için kör olmak gerek...

Ama köz değiliz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

saygilarla

Sevgili politika kardeş O veya bunun hadisleri ile değil bilmemiz gereken kuran-ı kerimdir,Yanı sonuçta o yazdığınız başka başka insanların kendi düşünceleridir oysa ayetler allah tarafından gönderilen ve allahın emirleridir.

O nedenle kadına ve insana verdiği değeri ayetlerde görebilirsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

(2/229):Boşanma iki defadır. (Sonra) Ya iyilikle tutmak veya güzellikle bırakmak (gerekir). Onlara (kadınlara) verdiğiniz bir şeyi geri almanız size helal değildir; ancak ikisinin Allah'ın sınırlarını ayakta tutamayacaklarından korkmuş olmaları (durumu başka). Eğer ikisinin Allah'ın sınırlarını ayakta tutamayacaklarından korkarsanız bu durumda (kadının) fidye vermesinde ikisi için de günah yoktur. İşte bunlar Allah'ın sınırlarıdır; onlara tecavüz etmeyin. Kim Allah'ın sınırlarına tecavüz ederse onlar zalimlerin ta kendileridir.

2/231)Kadınları boşadığınızda, bekleme sürelerini tamamlamışlarsa onları ya güzellikle tutun ya da güzellikle bırakın. Fakat haklarını ihlal edip zarar vermek için onları (yanınızda) tutmayın. Kim böyle yaparsa artık o kendi nefsine zulmetmiş olur.

(2/232)Kadınları boşadığınızda, bekleme sürelerini de tamamlamışlarsa -birbirleriyle maruf (bilinen meşru biçimde) anlaştıkları takdirde- onlara kendilerini kocalarına nikahlamalarına engel çıkarmayın.

2-233: -Emzirmeyi tamamlamak isteyenler için- anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Onların (annelerin) yiyeceği, giyeceği, örfe uygun olarak babaya aittir. Hiçbir kimseye gücünün üstünde bir yük ve sorumluluk teklif edilmez. -Hiçbir anne ve hiçbir baba çocuğu sebebiyle zarara uğratılmasın- (Baba ölmüşse) mirasçı da aynı şeyle sorumludur. Eğer (anne ve baba) kendi aralarında danışıp anlaşarak (iki yıl dolmadan) çocuğu sütten kesmek isterlerse onlara günah yoktur.

2-235: (Vefat iddeti beklemekte olan) kadınlara kendileri ile evlenmek istediğinizi üstü kapalı olarak anlatmanızda veya bu isteğinizi içinizde saklamanızda sizin için bir günah yoktur. Allah biliyor ki siz onlara (bunu er geç mutlaka) söyleyeceksiniz. Meşru sözler söylemeniz dışında sakın onlarla gizliden gizliye buluşma yönünde sözleşmeyin.

2-241. Boşanmış kadınların örfe göre geçimlerinin sağlanması onların hakkıdır. Bu Allah'a karşı gelmekten sakınanlar üzerinde bir borçtur.

4-4. Kadınlara mehirlerini (bir görev olarak) gönül hoşluğuyla verin. Eğer kendi istekleriyle o mehrin bir kısmını size bağışlarlarsa, onu da afiyetle yiyin.

4-20. Eğer bir eşin yerine başka bir eş almak isterseniz, öbürüne (mehir olarak) yüklerle mal vermiş olsanız dahi ondan hiçbir şeyi geri almayın. İftira ederek ve açık günaha girerek mi verdiğinizi geri alacaksınız?

4-35. Eğer karı-kocanın arasının açılmasından endişe ederseniz, erkeğin ailesinden bir hakem, kadının ailesinden bir hakem gönderin. İki taraf (arayı) düzeltmek isterlerse, Allah da onları uzlaştırır. Şüphesiz, Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdardır.

4-124. Mü'min olarak, erkek veya kadın, her kim salih ameller işlerse, işte onlar cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar.

4-129. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kadınlar arasında adaleti yerine getiremezsiniz. Öyle ise (birine) büsbütün gönül verip ötekini (kocası hem var, hem yok) askıda kalmış kadın gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız, şüphesiz Allah çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir.

7-81. "Hakikaten siz kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Hayır, siz haddi aşan bir toplumsunuz."

16-97. Erkek veya kadın, kim mü'min olarak iyi iş işlerse, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve onların mükafatlarını yapmakta olduklarının en güzeli ile vereceğiz.

24-26. Kötü kadınlar, kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara layıktır. O temiz olanlar iftiracıların söyledikleri şeylerden uzaktırlar. Onlar için bir bağışlanma ve bolca verilmiş iyi bir rızık vardır.

33-49. Ey iman edenler! Mü'min kadınları nikahlayıp, sonra onlara dokunmadan (cinsel ilişkide bulunmadan) kendilerini boşadığınızda, onlar üzerinde sizin sayacağınız bir iddet hakkınız yoktur. Bu durumda onlara mut'a verin ve kendilerini güzel bir şekilde bırakın.

65-4. Kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır. Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer. Kim Allah'a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir.

65-6. Onları (iddetleri süresince) gücünüz nispetinde, oturduğunuz yerin bir bölümünde oturtun. Onları sıkıntıya sokmak için kendilerine zarar vermeye kalkışmayın. Eğer hamile iseler, doğum yapıncaya kadar nafakalarını verin. Sizin için (çocuğu) emzirirlerse (emzirme) ücretlerini de verin ve aranızda uygun bir şekilde anlaşın. Eğer anlaşamazsanız, çocuğu baba hesabına başka bir kadın emzirecektir.

65-7. Eli geniş olan, elinin genişliğine göre nafaka versin. Rızkı dar olan da, Allah'ın ona verdiğinden (o ölçüde) harcasın. Allah bir kimseyi ancak kendine verdiği ile yükümlü kılar. Allah bir güçlükten sonra bir kolaylık yaratacaktır.

81-8, 9. Diri diri gömülen kız çocuğunun, hangi günahtan ötürü öldürüldüğü sorulduğu zaman,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

EFENDİ TÜRKLER

saygılar

bir soru:

allah verdiği güzelliğin neden örtülmesini istesin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir soru:

allah verdiği güzelliğin neden örtülmesini istesin?

Zaten Allah istememiş...

Araplarla sınırlandırmak doğru mu bilemem; ama, kendine hakim olamayan Arap erkekleri (ve hatta belki Muhammed) yüznden Kuran'a ve böylece İslam dinine girmiş bu adet. Sonra da bizim Türkler'e miras olmuş.

Bu durumda erkekler kendine hakim olamıyorsa, türbanın ne anlamı var diye de sormak lazım.

Artık gülüyorum bu duruma. Gülüyorum uğraştığımız şeylere. Gülüyorum halimize!!!

Yazmıyacağım diyorum ve kendimi yazarken bulup yine pişmanlık duyuyorum sonunda...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten Allah istememiş...

Araplarla sınırlandırmak doğru mu bilemem; ama, kendine hakim olamayan Arap erkekleri (ve hatta belki Muhammed) yüznden Kuran'a ve böylece İslam dinine girmiş bu adet. Sonra da bizim Türkler'e miras olmuş.

Bu durumda erkekler kendine hakim olamıyorsa, türbanın ne anlamı var diye de sormak lazım.

Artık gülüyorum bu duruma. Gülüyorum uğraştığımız şeylere. Gülüyorum halimize!!!

Yazmıyacağım diyorum ve kendimi yazarken bulup yine pişmanlık duyuyorum sonunda...

Saygılar...

yok yok allah istemiş.

ben güzelliği verdim ama erkeklerede azgınlık verdim.bakalım ne olacak diye.baktım çok kötü saldırıyorlar,bari örtünde verdiğim güzelliğe zarar gelmesin.diyerek böyle bir karar almış olabilir. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yok yok allah istemiş.

ben güzelliği verdim ama erkeklerede azgınlık verdim.bakalım ne olacak diye.baktım çok kötü saldırıyorlar,bari örtünde verdiğim güzelliğe zarar gelmesin.diyerek böyle bir karar almış olabilir. :D

Mümkündür :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim anlamadığım, buraya ayet kopyalayıp yapıştırınca ne fayda sağlandığı. Sağolun da bir tık'ın ucunda yani, herkez de açıp okumasını bilir.

Foruma semum da girmedi ki ayet füzeleri ile bertaraf edilsin. Hem şeytan savmaya Türkçesi yaramaz, Arapça olacak ki iblisin iflahını kessin. Ayın çatlamadan kaf patlamadan tecvit yerine gelmeden ne etkisi olur?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogu toplumlarinda erkegin kadina bictigi rol, sahip oldugu bir esya nisbetindedir. Eve kapatmak, icgudulerinin kolesi haline getirip eglence unsuru kilmak, temel ihtiyaclarinin karsilanmasini kolaylastiran bir hizmetci rolu vermek gibi bilincalti reflekslerle hareket ederler. Hepsinden de ote kadin, dogulu erkegin tum kusurlarini orten bir namus duvaridir adeta. Erkek nasil bir kisilik bozuklugu icinde olursa olsun, kadinin toplumdaki genel gecer ahlaki torelere uymasi onu namuslu, kisilikli bir insan yapmaya yetiyor. Bundan oturudur ki, uygun gorulmeyen herhangi bir davranisin erkek tarafindan yapilmasi ile ayni davranisin kadinca sergilenmesi farkli algilamalara ve bunun sonucunda da zit yargilara konu olur. Toplumun kadina verdigi ozgurluk alani kole hayatindan baska bir sey degildir. Ayni zamanda, kadin uzerinde uygulanagelen psikolojik ve fiili siddet de cabasi.

Bizim toplumumuzun maalesef bu yonuyle fazlaca bir mesafe katettigi soylenemez. Atalarimizdan miras aldigimiz yanlislari farkli kaliplar icinde yeniden bicimlendirerek surdurmeye devam ediyoruz. Nedenler elbette ki salt devraldigimiz yanlislardan ibaret degildir ve bilimsel bir arastirmanin konusudur. Dinin yasanma sekillerinden otoriter devlet yapilarina kadar genis bir yelpazede tartisilabilir. Ancak kanaatimce cozum o denli karmasik degildir. Yeter ki sadece bazi kaliplar icine slklsmayalim.

Kadinin elinden alinmis insani haklarini ona iade etmenin yolu onun giyimini yasaklamaktan, bicimlendirmekten gecmez bence. Toplumda evrensel insani degerlerin yerlesmesini saglamanin birincil kosulu egitimdir. Biri basortusunu giymesi icin zorlarken, digeri cikarmasi icin zorluyor. Oyle goruyorum ki; her iki guruhun da aslinda kadini dusundugu yok. Bir catisma surup gidiyor ve kadin da bu catismanin icinde ezilen, horlanan, asagilanan, kucuk dusurulen tek nesne! Ideolojik catismanin kurbani haline getirilmis durumda...

Birileri kalkip diyor ki; Turkiye'de irtica hortluyor. Islamcilar yavas yavas emellerine ulasiyor. Cemaatler, tarikatlar hortluyor vs vs vs... Onca tehlike isaret edildigi halde guc yalnizca kadina yetiyor her zaman oldugu gibi. Ortada sanki baska hicbir sey yokmus gibi, kadinin basini orttugu ortu siyasal islamin simgesi haline getiriliveriyor. Insaf! Yok mu baska gucunuzun yetecegi bir sey?..

Sayet kadin haklarinin samimi savunucusu isek, herseyden once onun egitim hakkindan mahrum edilmemesinin savasini vermek zorundayiz. Okuyan kadin basortulu de olsa, bir sekilde erkek egemenliginden cikmis olacaktir. Ondan sonra da ister dindar olur ister olmaz. Dusuncesinin farkli olusu demokrasiyi sindirmis hickimseyi korkutmaz.

Kisacasi arkadaslar, ben basortusunu zoraki veya kendi istegiyle takan kadinlarin egitim hakkindan mahrum edilmeleri ile kadini sahiplenmek arasinda hicbir bag kuramiyorum. Bence korkular farkli, dolayisiyla cikis noktalari da farkli. O halde bari buna da yine kadinlari alet etmeyelim...

(Bu arada herkese yeniden merhaba. Yogun olmasa da ara ara dusunduklerimi paylasmayi isterim.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oyle goruyorum ki; her iki guruhun da aslinda kadini dusundugu yok. Bir catisma surup gidiyor ve kadin da bu catismanin icinde ezilen, horlanan, asagilanan, kucuk dusurulen tek nesne! Ideolojik catismanin kurbani haline getirilmis durumda...

Sayet kadin haklarinin samimi savunucusu isek, herseyden once onun egitim hakkindan mahrum edilmemesinin savasini vermek zorundayiz. Okuyan kadin basortulu de olsa, bir sekilde erkek egemenliginden cikmis olacaktir. Ondan sonra da ister dindar olur ister olmaz. Dusuncesinin farkli olusu demokrasiyi sindirmis hickimseyi korkutmaz.

süper

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış düşünüyorsunuz sayın restpektif. Biz tüm toplumu, kadın erkek ayırmadan düşünüyoruz. Toplumun aydınlanmasını, çağdışına ve dogmalara prim vermemesini, inançlarının sömürülmemesini istiyoruz. Korkakça kadınların kızların arkasına saklanıp onları maşa yapanlar, kafalarını karanlık dogmalarla doldurup onları mutsuz edenler başka karanlık ve art niyetli odaklar.

Kızları başını açmadan okutmayan zihniyete prim verirsek, asıl o zaman çağdışılığa, dogmaya, cehalete ve bağnazlığa aferin, böyle devam et demiş olacağız...

Konunun korku ile zerre kadar ilgisi yoktur. Bu sakız çürüdü, atın artık, korku filan da umma gafletine düşmeyin. Korku asla yoktur. İlke vardır, o ilke de laikliktir. İlkeler vazgeçilmezdir. Korku diye bir şey asla söz konusu değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.