Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kurallar - T-M.Com Forum Kuralları Mutlaka Okumanız Gerekiyor

Admin

TURKISH-MEDIA.COM FORUM KURALLARI

1-Kutsal simgeler, ırk, din ve cinsiyet konularında, tartışma ve düşünce paylaşımı yapmak istiyorsanız lütfen çok dikkatli olunuz; bu konularda yapacağınız tartışma ve düşünce paylaşımları hakaret, kötü söz, aşağılama ve küfür içermemelidir.

Not: Yıldızlanmış bölümü, uygun olan başka bir kelime veya cümle ile değiştirmek isterseniz bunu yönetime öm / rapor ile bildirmeniz yeterlidir. Yönetim bunu zamanının uygun olduğu ilk fırsatta düzenleyecektir.

Bunun için dikkat etmeniz gerekenler :

* Mutlaka değiştirilmesini istediğiniz iletinin link numarasını bildirin.

* Yıldız yerine eklenmesini istediğiniz yeni kelime veya cümleyi bildirmeyi unutmayın.

* Mümkünse iletiyi yeni kelime veya cümlelerle uygun hale getirerek düzenleyip gönderin.

Verilecek Uyarı: İleti tamamıyla silinir ya da uyarıya sebep olan kelimeler yıldızlanır, üyenin uyarı seviyesi yükseltilir. Ayrıca bu durum üyenin Mod (Moderatör) kontrolüne alınma sebebi olabilir.

2-Hakkında konuşulan ve/veya tartışılan konunun tümüyle dışına çıkarak, tek taraflı ya da karşılıklı olarak, hakaret, kötü söz, aşağılama, yerme ve küfür içerecek şekilde atışma ve kişiselleştirmelerden uzak durunuz. Forumda kötü sözler veya küfürler yıldızlanmaktadır. Bir kelime veya kelime grubu yıldızlandıktan sonra, bu yıldızlanan kelimeyi veya kelime grubunu tekrar foruma taşırsanız uyarı alırsınız ve bunda ısrar ederseniz hesabınız askıya alınır ve bir süre yazamazsınız. Ayrıca bir cümlelik slogan iletilerden uzak durunuz...

Verilecek Uyarı: Kişiselleştirilmiş iletiler tamamıyla silinir, ilgili üyelerin uyarı seviyesi yükseltilir. Ayrıca bu durum üyenin Mod (Moderatör) kontrolüne alınmasına sebep olabilir, uyarıya rağmen ısrarla tavrını devam ettiren üyenin hesabı ise askıya alınır.

3-Konuların sağlıklı bir şekilde işlenebilmesi ve uygun bir tartışma ve paylaşım ortamının yaratılabilmesi için konular, ilgisiz ve gereksiz mesajlardan arındırılır. Bu nedenle iletilerinizi tartıştığınız başlığın konusu dışına çıkarmamaya özen göstererek yazınız.

Verilecek Uyarı: Uyarıya sebep olan iletiler silinecektir. Tekrarı halinde hesabınız askıya alınır.

4-Tartıştığınız insanlara karşı kullandığınız kelime ya da kelime gruplarına dikkat ediniz; Sizin için yanlış olmayan bir kelime ya da kelime grubu, başka anlamlar da içerebildiğinden, bu durumda uyarı almanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun dışında, "kötü söz" diye tabir edebileceğimiz kelimeleri aşağıdaki örneklerde görüldüğü gibi yazmak, kötü söz kullanmadığınız anlamına gelmez. Bu durumda kelimeleriniz olduğu gibi yıldızlanacaktır.

Örnek: apt.l - a....l - a..... - a..t..l vs. vs.

Verilecek Uyarı: Uyarıya sebep olan kelimeler yıldızlanır, üyenin uyarı seviyesi yükseltilir.

5-Mod (Moderatör) kontrolüne alındıktan sonra, yazılarınız, 24 ila 48 saat arasında, bir yönetici tarafından kurallara uygunluk incelemesinden geçirilecektir. Bu inceleme sonucunda yazılarınız veya iletileriniz kurallara uygunsa yayınlanacaktır. Eğer iletileriniz hala kurallara uygun değilse silinecektir. Mod (Moderatör) kontrolünde olduğunuz için size bilgi verilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır ve mod kontrolünde olduğunuz için yazılarınız detaylı olarak gözden geçirilir (ince eleme). (ayr.bkz. Mod (Moderatör) kontrolü alt başlığı

Verilecek Uyarı: Mod (Moderatör) aşağıdaki yöntemlerden en uygun olanını ileti için uygular;

Herhangi bir sakınca söz konusu değilse, iletiyi olduğu gibi yayınlar.

Herhangi bir sakınca söz konusuysa, iletinin belli yerlerini silerek ya da yıldızlayarak iletiyi bu son haliyle yayınlar.

Yıldızlama ya da silme işlemleri sonucunda iletide anlam kaybı oluşuyorsa ya da iletiyi kurallara göre tamamıyla silmesi gerekiyorsa, iletiyi olduğu gibi siler ve yayınlamaz.

6-Forumlarda spam, reklam (site reklamı da dâhil- Site reklamı sadece site tanıtımı bölümünde ve kurallar dâhilinde yapılabilir.) ve anlamsız mesajlar göndermeyiniz; reklam vermek, bir şeyin reklamını yapmak kesinlikle yasaktır. Pornografik, warez veya diğer yasadışı link ya da başlıklar postalamayınız. Postalanan bütün ileti ve linkler postalayanın sorumluluğu altındadır. Bu forum veya web sitesi anlaşmazlık halinde daha fazla bilgi isteme ve silme hakkını saklı tutmaktadır. Bu gibi durumlarda yönetim açıklama yapmak zorunda değildir. Önemli: Yeni açılan hesaplar her ne durumda olursa olsun site tanıtımı yapamazlar. Forumda tartışmalara katılmaları ve foruma uyum aşamasını aştıktan sonra yukarıda belirtilen durumlar göz önüne alınarak durumları tekrar değerlendirmeye alınır.

Verilecek Uyarı: İleti tamamıyla silinir, üyenin uyarı seviyesi yükseltilir. Ayrıca bu durum üyenin Mod (Moderatör) kontrolüne veya hesabının askıya alınmasına ya da üye hesabının tamamen silinmesine sebep olabilir. Gerektiği takdirde yönetim üyeden daha fazla bilgi isteme hakkına sahiptir.

7-Kullanıcılar, moderatörlerin veya yönetimin kararlarını forumlarda, bloglarda veya galeri bölümünde açıkça veya dolaylı olarak yargılayamaz, eleştiremez ve bu kararlar hakkında tartışma açamazlar. Bu konulardaki tüm tartışmalar veya sorular forum yöneticilerine “ÖM” (Özel Mesaj) yollamak kaydıyla yapılabilir veya bildirilebilir. Düşünceleriniz ve önerileriniz birebir bazda dinleneceğinden emin olabilirsiniz (Bu tamamen saygı ve anlayış sınırları içinde olacaktır - Yönetim düşüncelerinizin soru işareti uyandırdığını hissettiği anda bu sorunu halka açık forumlara yansıtma kararı alabilir ve bütün forumun düşüncelerini sorabilir.)Eğer sorun tatmin edici biçimde çözülemediyse, moderatör veya üye sorunu yönetime (Admin’e) bildirmek zorundadır. Yönetim (Admin), son kararı veren mercidir.

Verilecek Uyarı: Halka açık forumda tartışılan yönetici kararlarıyla ilgili ileti tamamen silinir. Üyenin uyarı seviyesi yükseltilir. Üye verilmiş olan kararla ilgili olarak ÖM(Özel Mesaj)’den tartışma hakkına sahiptir fakat yöneticiye karşı kötü söz, hakaret veya küfür içerikli ÖM (Özel Mesaj) gönderemez. Bu onun fazladan bir uyarı daha almasına ve Mod (Moderatör) kontrolüne alınmasına sebep olur

8-ÖM (Özel Mesaj) yolu ile yapılan tartışmaları veya kişiselleştirmeleri foruma taşımak yasaklanmanıza neden olacaktır. (Dikkat ediniz Mod (Moderatör) kontrolü demiyoruz direkt yasaklamadan bahsediyoruz.) Özellikle küfürlü yazıları foruma taşırsanız yasaklanırsınız ve küfürlü veya istenmeyen tartışmalara sebebiyet veren bütün iletileriniz silinir. (Size yapılan bir hakaret veya yanlış davranış varsa foruma taşımak yerine ÖM (Özel Mesaj) ile forum yönetimine başvurmanız gerekmektedir.)

Verilecek Uyarı: İlgili iletiler tamamen silinir, üyenin foruma girmesi yasaklanır.

9-Resim gönderme, kötü ve yasadışı, genel ahlak kuralları, toplumsal norm ve değerlere aykırı olmamak koşuluyla serbesttir. Biz resim barındırma işlemi yapmıyoruz ama linkleme serbesttir. Bunun nasıl yapıldığını yardım bölümlerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Resim ekleme konusunda sizden birkaç isteğimiz var. Resim olan iletiden alıntı yaparken, resmi alıntılamamaya özen göstermenizi istiyoruz. Böylece forumun daha hızlı ve verimli çalışmasına katkıda bulunur, gereksiz tekrarlamaları ve görüntü kirliliğini önlemiş olursunuz. Ayrıca başlık içeriğine uygun olmayan resim veya çok fazla sayıda resim göndermeyiniz. (Çok fazla sayıda resim gönderilen başlıklar en az sayıda okunan başlıklardır çünkü yükleme uzunluğu çok zaman almaktadır.) Ayrıca şiddet, ve vahşet içeren resimlerin gönderilmesi kesinlikle yasaktır. Lütfen telif hakları bölümünü okuyunuz: DMCA KURALLARI

Verilecek Uyarı: Sakıncalı resim silinir. Üyenin uyarı seviyesi yükseltilir.

10-Youtube videoları sadece yönetim tarafından belirlenen bölümlere/forumlara eklenebilir. Bunun haricinde müzik bölümünde bir tanıtım yapıyor ve bu tanıtımı video ile desteklemek istiyorsanız iletinize sadece bir video ekleyebilirsiniz. Diğer videoları Youtube dizinindeki ilgili forum altında göndermek zorundasınız. (Daha sonra müzik bölümüne dönerek başlığınıza videoların olduğu bölümün linkini ekleyebilirsiniz.)

Verilecek Uyarı: Yönetim tarafından izin verilmeyen forumlarda kullanılan youtube görüntüleri link verilmeye gerek duyulmaksızın silinecektir. Üye tavrını devam ettirirse uyarı seviyesi yükseltilecektir.

11-İmzanız resim taşıyabilir ama iki veya daha çok taşıyamaz. Eklenen resim 25 kb (25000 Byte)’ den ağır olamaz, imzanıza koyduğunuz resmin boyutları 300 x 100 (en x boy)' den büyük olamaz; 468x60 afişlere izin verilmiştir (Bu bilinen durumlar için). Eğer imzanız izin verilenden büyük resim taşıyorsa, bir moderatör tarafından yeniden imza düzenlemesi yapmanız için uyarılacaksınızdır. Ayrıca imzanızı 10 satırdan fazla yapmayınız. (Eğer 10 satır yapıyorsanız da satırlar arasında boşluk bırakamazsınız.) Eğer yazı ebadınız büyükse, imzanız sadece 1 satır olmak zorundadır (unutmayın sadece bir satır). İmzanız, bir kişiye, topluma ya da topluluğa yönelik olsun ya da olmasın tehdit, hakaret, sövgü, yasadışı unsurlar taşıyan, başkalarını küçük düşürücü, şiddet unsurlu söylemleri içeremez. İmzanıza YouTube klipleri ekleyemezsizin.

Verilecek Uyarı: Verilen ölçülerden daha büyük olan resim boyutu ya da satır fazlalığı, düzeltilmesi için bir Mod (Moderatör) tarafından üyeye bildirilir. Üye, yönetim tarafından kendisine gönderilecek olan uyarıyı dikkate almak zorundadır. İmza yukarıda bahsedilen şekilde sakıncalı söylem ya da youtube görüntüsü içeriyorsa moderatörler imzanızı silme hakkını saklı tutarlar.

12-Profil bölümünde bulunan kişisel inceleme bölümü sohbet yeri değildir. Kişiye mesaj göndermek istiyorsanız ÖM (Özel Mesaj) Sistemini kullanabilirsiniz.

Verilecek Uyarı: Kişisel inceleme bölümüne sohbet şeklinde ileti gönderen üye direkt olarak yasaklanır.

13-Eğer iki rumuzla yazı yazıyorsanız, bir tanesi ile açtığınız veya yanıt verdiğiniz başlıkta diğer rumuzla kesinlikle yanıt veya ileti gönderemezsiniz. Program bu işlemi yaptığınızı anladığı anda hesaplarınızı kilitler ve bir daha yazamazsınız.

Verilecek Uyarı: Üyeye ait tüm hesaplar kilitlenir

14-Anket açıyorsanız, anketinizin konu ile ilgili bütün olayları kapsamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Anketinize geniş bir açıklama yazmak zorundasınız. Anketinizi tam olarak açıklayınız ve neden böyle bir anket açtığınızı belirtiniz. İlk ileti sizin olmalı ve kendi fikrinizi açık açık belirtmelisiniz.

Verilecek Uyarı: Açılan anket ile ilgili olarak bahsi geçen koşullar yeterli derecede gerçekleştirilmemişse anket silinir.

15-Lütfen başlıklarınızı ve iletilerinizi uygun forumlarda (dizinlerde) postalayınız. Eğer bir ileti uygun olmayan bir forumda postalanırsa moderatör bu iletiyi silme veya taşıma hakkına sahiptir. Eğer bir başlık kapatılmışsa bunun ne anlama geldiğini bilmeniz gerekmektedir. Kapatılan başlık, yönetime göre, bu konunun yeteri kadar tartışıldığının ve artık devam etmesinde bir yarar olmadığının göstergesidir. Eğer kapatılan bir başlığı tekrar açarsanız, bu kural ihlali olacaktır.

Verilecek Uyarı: Uygun dizinlere postalanmayan iletiler moderatörler tarafından taşınabilir veya silinebilir. Eğer üye, iletilerini veya açtığı başlıkları ısrarla yanlış dizinlere postalamaya devam ederse, üyenin uyarı seviyesi yükseltilir. Kapatılan başlık tekrar açılırsa, açtığınız başlık silinir ve uyarı alırsınız.

16-Açtığınız başlığınızı göremiyorsanız, aynı konuda bir başlık veya ileti postalamadan önce lütfen bir moderatöre ÖM (Özel Mesaj) gönderiniz ve sorunuz. Biz size o başlığın nereye gittiğini söylemekten mutluluk duyacağız. Çok ileti postalanan başlıklar sık olarak süzgeçten geçirilerek yükleri hafifletilir.

17-Lütfen kullandığınız dile azami saygıyı göstermeye ve Türkçeyi doğru kullanmaya çalışın. Başka dilleri kullanabilirsiniz ama Türkçeyi kendi içinde başka dillerle karıştırarak yazamazsınız, bunu fark ettiğimizde uyarı alacağınızı bilmenizi istiyoruz. Çok sıkı takip etmemekle birlikte ısrarcı olanlar uyarılırlar. (ayr.bkz. Türkçeyi Doğru Kullanmak Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar)

Verilecek Uyarı: Israrla ve bilerek Türkçeyi doğru kullanmadığı tespit edilen üyenin iletileri silinir ve uyarı seviyesi yükseltilir.

18-Sürekli büyük karakterler kullanarak yazılmış iletiler okuyucuyu rahatsız eder. (Ayrıca tamamen büyük harfle yazılmış ileti bağırmak anlamına gelmektedir.) Bu nedenle büyük karakterlerle yazılmış dikkat dağıtıcı iletiler silinir. Ek Bilgi: Ek Bilgiler İçin Tıklayınız...

Verilecek Uyarı: Israrla devam edildiği takdirde üyenin iletileri silinir ve uyarı seviyesi yükseltilir.

19-Unutmayın; Yöneticiler geçidir. Forumla ilişiği kesilen yöneticinin tüm iletileri silinir. Yöneticilerin ayrılışıyla ilgili olarak forum yönetimi hiçbir açıklama yapmak zorunda değildir. Ayrıca üyeler halka açık forumlarda bu konuyla ilgili paylaşımda bulunma ya da başlık açma hakkına hiçbir şekilde sahip değildir. Eğer bir sorunuz varsa bunu yönetime ÖM (Özel Mesaj) ile bildirebilirsiniz.

Verilecek Uyarı: Ayrılan forum yöneticisi ile ilgili olarak halka açık forumlarda paylaşım yapan ya da tartışma başlığı açan üyenin hesabı askıya alınacaktır

20-Forum içinde yapılan duyurular ve açıklamalar da bu kuralların bir parçası olarak kabul edilir ve yukarıda açıklanan kurallar kadar üyelerimizi bağlar. Bu duyurulardan haberdar olmamak gerekli yaptırımın ortadan kalkmasına bir gerekçe oluşturmaz. Buna bir örnek: Lütfen göz atınız.

21-Biz kendi kendini kontrol eden bir forum olmak istiyoruz. Bunu nasıl yapacağız? Tabi ki üyelerimizle... Burada yazdığımız kurallara uymayan, her şeyi ama her şeyi örneğin: Eğer başlık yanlış bir foruma postalanmışsa, aynı başlık en az iki defa tekrar etmişse, başlık ya da içeriğindeki ileti forum kurallarını ihlal ediyorsa lütfen forum yönetimini bu konuyla ilgili olarak uyarınız. Bunun için forum yöneticilerine ait olan ÖM (Özel Mesaj)’yi değil, forumlarda ve başlıklarda bulunan RAPOR ET uyarı butonunu kullanınız. Rapor edilen başlıklar için rapor edene geri dönme zorunluluğu bulunmamaktadır. Gözden geçirilir ve haklı bulunursa başlık düzeltilir.

22-Kendini moderatör olmadığı halde moderatör olarak tanıtan kişiler anında uyarılır ve bu tavrını tekrarlandığı an yasaklanırlar.

23- Telif hakları bizim için en önemli konudur. Eğer bu konu ile ilgili bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, lütfen kuralları ve yapılacakları dikkatle okuyunuz: DMCA KURALLARI

24-Maddeler altındaki “Verilecek Uyarı” kapsamı genel durumlar için kullanılır. Forum yönetimi eğer uygun görüyorsa bahsedilenler dışındaki yaptırımları da uygulama hakkını her zaman saklı tutar.

25-Sitedeki blog bölümlerinde aşırı derecede reklam içeren bloglar, yönetim tarafından silinirler. Tekrarı durumunda üye hesabı kapatılır.

26-Durum güncellemeleri ve profil incelemeleri alanlarında siyasi slogan ve tartışmalara, web sayfası tanıtımı ve reklam içerikli iletilere kesinlikle yer verilemez. Bu tür içerik barındıran güncelleme ve incelemeler hemen silinir. Eğer üye, tavrında ısrarcı olmaya devam ederse üyeye ait güncelleme ve profil inceleme özelliği tamamen kapatılır.

27-Forum IP tanıma sistemi kullanarak, site içindeki üyeleri (giriş yapmış olmasalar bile) forumda çevrimiçi gösteren bir sistem kullanmaktadır. Kayıt yaptırdığınız anda bu durumu kabul etmiş sayılıyorsunuz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız ve bu sistemden yararlanmak veya çevrimiçi görünmek istemiyorsanız lütfen hesabınızın silinmesi için yöneticilerle iletişime geçiniz.....

Not: Siyasi konularda tartışma yapabileceğiniz ve web sitenizi tanıtacağınız forumlarımız mevcuttur.

TÜM ÜYELER TARAFINDAN BİLİNMESİ GEREKENLER:

ALINTI YAPMA, LİNK VERME, TELİF HAKLARI ve YENİÇAĞ DİJİTAL TELİF HAKKI KANUNU

1- Eğer dışarıdaki bir kaynağa forumlardan link veriyorsanız, öncelikle tartışmaya katılarak kendi düşünceleriniz açıklamak zorundasınız. Direkt olarak açıklama yapmazsanız ya da sadece birkaç cümle yazarak yetersiz bir açıklamayla başka bir siteye link verirseniz önce uyarılır sonra yasaklanırsınız. Eğer düşüncelerinizi açıkladıktan sonra hala alıntı yaptığınız kaynağa link verme gereği duyuyorsanız, tam olarak kaynağın bulunduğu sayfaya veya belgeye link vermek zorundasınız. Belge, dosya veya yazı yerine genel site linki verirseniz uyarılır veya yasaklanırsınız. Link şu şekilde verilmek zorundadır.

Alıntı yapılan link, KOD kullanılarak içine konulmalıdır.

Örnek:

http://www.ikile.com/index.html
 

Site tanıtımı sadece bu şekilde yapılabilir. Eğer bu kurala uymazsanız hesabınız spamci olarak işaretlenir…

2- Diğer sitelerden veya önemli bir şahıstan alıntı yapmak istiyorsanız;

* Gazetelere ait web siteleri dışındaki başka sitelerden devamlı olarak alıntı yapar, forumu rahatsız ederseniz uyarılırsınız ve buna devam ederseniz hesabınız askıya alınır. Gazete alıntıları dışında tam alıntı yapmak kesinlikle yasaktır.

* Alıntılara kendi düşüncelerinizi eklemek ve alıntıları, alıntı olarak belirtmek zorundasınız. Kaynak belirtirken linkle değil isimle kaynak belirtmek zorundasınız. (Linkle belirtmek istiyorsanız link kurallarına harfi harfine uymak zorundasınız.)

* Alıntı yaptığınız kişinin eserinde kötü söz ve hakaret içerikli kelimeler varsa veya kişi kendini bu şekilde ifade ediyorsa (örneğin; küfürlü şiir) siz bunu forum başlıklarına alıntı olarak taşıdığınız an artık bunlar şiir, şarkı sözü ve yazı olarak sahibine ait değil, size ait sayılır. Yazılarınızın içeriğinden –alıntı dahi olsa- her zaman sorumlu tutulursunuz. Tartıştığınız üyelere söylenmiş olarak kabul edilir ve gereği yapılır. Başkalarının ağzından hakaret, küfür, kötü söz sarf etmek kesinlikle yasaktır.

* Eğer alıntı yapılan kişi için dizin / başlık açılmış ise ve bu dizin veya başlık bu kişinin eserlerini sergiliyorlar ise (yani tartışma dışı) bu durumlarda alıntılar forum yönetimi tarafından kontrolden geçirilmeyecektir.

 

3- Forumdan verdiğiniz linklerin bütün sorumluluğu link veren üyeye aittir. (Biz forum yönetimi olarak elimizden geldiği kadar iletileri kontrol ediyoruz, fakat gözden kaçan bir şey varsa ve bu yasal işlem gerektiriyorsa sorumluluk, linki veren veya eseri kullanan üyeye aittir.) Bu maddeyi biraz daha açmak gerekirse; yasadışı veya telif hakkı olan bir dosya, kitap, müzik, gösteri, film v.b materyallere link veriyorsanız ve bunun sonucu olarak hakkınızda yasal bir işlem başlatılıyorsa, site yönetimi tarafından tüm kayıt ve kimlik bilgileriniz yasal işlem için açılacaktır. Sorumluluğun sizde olduğunu baştan belirtiyor ve foruma üye olmak için bu kuralları kabul ettiğiniz anda, kurallarda belirtilenleri kesinlikle yapmamanız gerektiğini önemle tarafınıza bildiriyoruz.

4- Korsan yazılım ve Telif hakkı bulunan Mp3'leri yayınlamak ya da adreslerini vermek yasaktır. Aksi takdirde iletiniz silinecek, uyarı seviyeniz yükseltilecek ve ayrıca bu durumdan dolayı forum yönetimi olarak hiçbir şekilde sorumluluk kabul edilmeyecektir.

5- Kaynağı belirtilmemiş bariz alıntılar, tarafımızdan fark edildiğinde hemen silinecektir. Fakat yine de eklemek isteriz ki yazdığınız her şey tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır ve biz bunu ancak fark edersek ya da bununla ilgili bilgilendirilirsek sileriz. Aksi takdirde yazınız orada kalır ve herhangi bir suç duyurusunda, ilgililerin direkt muhatabı siz olursunuz. Kaynağını bilmediğiniz yazıyı ya arama motorları vasıtasıyla bulmanızı ya da kullanmamanızı tavsiye ederiz.

6- Bir üsteki iletiye veya başlığa, alıntı yaparak cevap vermek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki duyuruyu dikkatli ve tam olarak okuyup, anlayarak alıntı yapınız: Ek Bilgiler İçin Tıklayınız...

7- Tüm forum üyeleri kendi hak ve sorumlulukları için “Yeniçağ Dijital Telif Hakkı Kanunu” hakkında bilgi edinmek zorundadır. Bunun için lütfen aşağıda verdiğimiz linki inceleyin: DMCA KURALLARI

MOD (MODERATÖR) KONTROLÜ

Üye, yazmış olduğu iletilerde küfür, hakaret içeren kelime veya kötü söz kullanırsa ya da daha önceden kendisine verilmiş olan herhangi bir uyarıyı dikkate almayıp, uyarıya neden olan tavrı ısrarla sergilemeye devam ederse, Mod (Moderatör) kontrolüne alınır.

Mod (Moderatör) kontrolüne alınan üyenin iletileri, forum yöneticileri tarafından kontrol edilmek üzere görünmez modda bekletilir.

İletilerin forumda yayınlanabilmesi için gerekli olan onay bekleme süresi yönetimin zamanına bağlıdır ve bu süre 24 saat ile 48 saat arasında değişir.

Forum yöneticisi, Mod (Moderatör) kontrolüne alınmış üyenin iletilerini forum kurallarına uygunluk incelemesine tabi tutar, bu inceleme sonunda uygun olanlar yayınlanır ve uygun olmayanlar silinir. Bu nedenle üye, yayınlanmayan iletisi ile ilgili olarak yöneticiye soru soramaz ya da yöneticiyi bu sebepten dolayı eleştiremez. (Üye olarak sizin göreviniz öncelikle kurallara uyarak Mod (Moderatör) kontrolüne girmemeniz veya eğer Mod (Moderatör) kontrolüne girdiyseniz özellikle kurallara uymaya çalışmanızdır.)

Mod (Moderatör) kontrolüne giren üyenin Mod (Moderatör) kontrolünde ne kadar kalacağı veya çıkacağı tamamen üyenin forum kurallarına uyması ile ilişkilidir. Forum yöneticileri, Mod (Moderatör) kontrolüne alınmış üyeyi sürekli olarak forum kuralları bazında kontrol edecektir.

Mod (Moderatör) kontrolüne alınmış üye, bu aşamada yazılarına hiçbir şey olmamış gibi devam eder ve kendisine verilen uyarıyı dikkate aldığını gösterirse, üzerindeki Mod(Moderatör) kontrolü kısa bir zaman içinde kaldırılacaktır. (Bu süre yaklaşık 1 (bir) aydır.)

Mod (Moderatör) kontrolüne alınmış üye, kontrolü başladığı andan itibaren foruma yazı postalamayı durdurursa, yöneticiler, üyenin verilen uyarıyı dikkate alıp almadığını değerlendiremeyeceğinden dolayı doğal olarak Mod (Moderatör) kaldırılması da bu süre içinde mümkün olamayacaktır. Mod (Moderatör) kontrolünün kaldırılma süreci sizin forumda postalama yapma işleminize bağlı olduğundan ve postalama (ileti gönderme) yapmadığınız sürece gözlem yapılamayacağından Mod (Moderatör) kontrolleri kaldırılamaz.

Eğer üye Mod (Moderatör) kontrolündeyken foruma hiçbir ileti postalamazsa, yöneticiler, üyenin bundan sonraki aşamada forum kurallarını dikkate alıp almadığını değerlendiremez, bu durumda üye üzerindeki Mod (Moderatör) kontrolünün kalkması söz konusu olmayacaktır. (Yukarıda yapılan açıklama bu konuda da geçerlidir.)

Mod (Moderatör) kontrolüne girdikten sonra yönetimle tartışmak size hiç bir şekilde fayda getirmeyeceği gibi bu hesabınızın askıya alınmasına sebep olabilir. Mod (Moderatör) kontrolündeki üyenin başka bir üye adıyla hesap açtığı fark edilirse üyenin IP bağları yasaklanacak ve üye bir daha da foruma bağlanamayacaktır.

Mod (Moderatör) kontrolüne girmek istemiyorsanız kuralları lütfen dikkatlice okuyunuz.

ASKIYA ALINMA

Askıya alınan üyelerin foruma ileti postalayabilme hakkı süresiz olarak durdurulur.

Kuralları devamlı ihlal eden üye forum yönetimi tarafından askıya alınır.

Üyeye ait başlık ve iletiler, askıya alınma vs. herhangi bir sebeple silinirse ne olur?

Eğer yönetim askıya alınan bir üyenin başlıklarını silmeye karar verirse, altındaki bütün iletiler de silinecektir. Bunun dışında foruma göndermiş olduğu her türlü başlık anında silinecektir. Eğer yasaklanan bir üyenin (yönetimin, ileti ve başlıklarını silme kararı aldığı bir üye ise) açtığı bir başlığa ileti göndermişseniz başlıkla beraber sizin göndermiş olduğunuz iletiler de silinecektir.

YASAKLAMA VE FORUMDAN UZAKLAŞTIRMA

Eğer kurallara uymadığınızdan dolayı forumdan uzaklaştırıldıysanız bu geri planda iki şekilde algılanır.

1. Süreli olarak yasaklanırsınız ve forumdan uzaklaştırılırsınız (Bu üyenin genel anlamda hala iyi niyetli olarak kuralları anlamadığını gösterdiği anda yapılan bir işlemdir)

2. Süresiz olarak yasaklanır veya forumdan uzaklaştırılırsınız. Bu olduğunda artık hesabınızı hiç bir şekilde geri alamazsınız (Blog, Galeri ve diğer materyaller). Bu yasak neden verilir: Kural uyarıları sırasında yönetime karşı tehtid, hakaret içeren iletiler göndermek veya askıda olduğunuz bir durumda imza veya hakkımda bölümlerine uygunsuz yazılar yazmak v.b.

HESAP SİLME

Eğer devamlı kural ihlali yapıyorsanız hesabınız silinir ama yazılarınız olduğu gibi kalır çünkü o yazıların altında başka üyelerin katkıları olduğundan silinme tam haliyle yapılamaz.

Eğer kendiniz, hesabınızın kapatılmasını istiyorsanız lütfen bunu Admin'e ÖM (Özel Mesaj) atarak bildiriniz ve mutlaka bu kararınızın nedenini yazınız. Admin en kısa zamanda hesabınızı kapatacaktır. Lütfen dikkat: Hesabınızı sildiğiniz anda kullanıcı adınız yeni üye olan kullanıcılar tarafından kullanılmaya açık hale gelecektir. Bu nedenle hesabınızı silmeden önce iyice düşünmenizi öneriyoruz.

Not: Eğer forumdan yasaklanmış, mod kontrolüne alınmış veya hesabınız askıya alınmışsa, üyelik / hesap silme isteme hakkınızı kaybedersiniz. Bu üç aşamadan birisine alınan kişilerin hesapları silinmez veya hesap silme isteğinde bulunamazlar (Bu sistemi rahatsız eden ve yasaklanan üyenin IP ve Host bilgilerini sistemde tutmak içindir.)

Ayrıca bazı üyelerimizin hesaplarının silinmesini istediği ve yönetim hesabı sildikten hemen sonra yeni bir rumuzla gelerek bir kaç gün içinde açtıkları yeni rumuzunda silinmesini istedikleri görülmüştür. Bu tür bir olayda bu üyelerin 2 defaya kadar hesaplarını silme olanağı veriyoruz. İki defadan sonra hesapları kesinlikle silinmeyecektir.

HAKARET İÇERİKLİ İLETİLER

Burada kullanmış olduğunuz üslup çok önemlidir. Doğru üslubu seçtiğinizde hakaret sayılabilecek bir kelime kullanmak yerine direkt olarak fikrinizi belirtmiş olursunuz. Unutmayalım ki burada bizim için de sizin için de önemli olan fikirlerimizin doğru bir şekilde ortaya konulmasıdır.

a- Genel hakaret

Satılmış Herif (HATALI) yerine Ülke çıkarlarına hizmet etmediğini düşündüğüm adam (DOĞRU)

Ciğeri beş para etmez Adam... (HATALI) yerine Yarardan çok zararı bulunan Adam (DOĞRU)

Amerikan uşağı / yalakası (HATALI) yerine Amerikan çıkarlarına hizmet ettiğini düşündüğüm kişi (DOĞRU)

Hırsız (HATALI) yerine Bu kişinin haksız kazanç sağladığı görüşündeyim. (Tabi, mahkeme tarafından resmen hırsız olduğu karara bağlanmışsa durum değişir.)

Sizin gibi Nazi beyinliler… Sizin gibi faşistler… (Kişi kendisi için açıkça "Ben faşistim." demedikçe, kimseye faşist diyemezsiniz. Faşizm 2. Dünya Savaşı sonrasında suçluluğu kabul edilmiş bir ideolojidir. Hakaret yerine geçer.)

b-Toplu hakaret

İnsanları ırklarına, konuştukları dillere, dinlerine, inançlarına, vb. özelliklere göre genelleyip hakaret etmek toplu hakaret sayılır.

Araplar, pis bir toplumdur |HATALI| (Bu mesaj silinir.) yerine Kimi Araplarda temizlik anlayışı gelişmemiştir. |DOĞRU ÜSLUP| (Bu mesaj silinemez.)

Yunanlılar, korkak bir millettir |HATALI (Bu mesaj silinir.) yerine Kimi Yunanlılar bu olaydan korkmuşlardır. |DOĞRU ÜSLUP| (Bu mesaj silinemez.)

BİLGİ: HAKARET İÇERİKLİ TÜM İLETİLER SİLİNECEKTİR

NEZAKET İÇERMEYEN HİTAPLAR

a- İnsanlara İsimleriyle Hitap Ederken

Forum dışındaki kişilerden bahsederken de riayet etmemiz gereken asgari nezaket kuralları vardır.

Yanlış Hitap

Tayyip ülkeyi kötü yönetiyor. | HATALI | (Bu mesaj silinir.)

Doğru Hitap

İsim + Soyadı = Tayyip Erdoğan, Kasımpaşalıdır.

Yalnızca Soyadı= Baykal bence yanlış bir davranışta bulundu.

Sayın + İsim = Sayın Ali Müfit, eskiden belediye başkanıydı.

b- Forum Üyelerine Rumuzuyla Hitap

Forum üyelerine hitap ederken yalnızca rumuzlarıyla hitap edebilirsiniz ama yine de "Sayın ...." ya da "Sevgili ..." şeklinde hitap etmenizi tercih ederiz. "Sayın Impossible" & "Sevgili Impossible" gibi…

c- Kötü söz, Aşağılayıcı, Küçük Düşürücü İfade

Hiçbir üye için kötü söz içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü ifade kullanamazsınız. Bu iletilerinizin direkt olarak silinmesine sebep olur.

"Ne diyorsun ulan!"

"Sen kim oluyorsun be!"

"Herif ..."

gibi nezaket dışı, küçük düşürücü ifadelerin yanı sıra

"Hey Adamım, sen kendini ne sanıyorsun!" tarzı Amerikan filmlerinden fırlamış gibi duran fantastik ifadeler de mesajların silinme sebebi olacaktır.

BİLGİ: NEZAKET KURALLARINA UYMAYAN TÜM İLETİLER SİLİNECEKTİR.

TÜRKÇEYİ DOĞRU KULLANMAK KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dilin düşünceyle etkileşimini hiçbir zaman göz ardı edemeyiz çünkü diller, kişilerin duygu ve düşüncelerini karşısındaki insana aktarabilmek için kullandıkları birer anlaşma aracıdır. Aynı zamanda diller, milletlerin ortak malıdır ve milletler ancak dilleriyle var olabilirler.

Türk dilinin en önemli sorunlarından birisi dil kirliliğidir ve bu kirlilik, yabancı kelimelerin dilimize karışmasıyla ya da dilimizin yanlış kullanılmasıyla ortaya çıkar. Her dilin olduğu gibi Türk dilinin de kendine özgü kuralları vardır. Bunları tek tek burada açıklamak mümkün değildir. Bununla beraber, günümüzde Türk dilinin bozulmasına yol açan en bilindik yanlışlıklar aşağıdaki örneklerde görünmektedir. Dilimizin zamanla kaybolmaması için her birimizin dilimize karşı son derece hassas davranması ve dilimizi olabildiğince doğru kullanması çok önemlidir.

Türk alfabesinde olmayan harflerin kullanılması:

- "V" harfi yerine "W" kullanmak: vallahi: doğru, wallahi: yanlış

- "K" harfi yerine "Q" kullanmak: yoksul: doğru, yoqsul, yanlış

- "Ş" harfi yerine "SH" kullanmak: şaka: doğru, shaka: yanlış

- “Ç” harfi yerine “CH” kullanmak: çikolata: doğru, chikolata: yanlış

- “X” harfi kullanmak: taksi: doğru, taxi: yanlış

Harfler yerine simgelerin kullanılması:

- "E" harfi yerine "3" kullanmak: evren: doğru, 3vr3n: yanlış

- “A” harfi yerine “@” kullanmak: akıl: doğru, @kıl: yanlış

- “Ş” harfi yerine “$” kullanmak: şeker: doğru, $eker: yanlış

“de” bağlacı ve “–de” ekinin kullanılması:

“de” bağlacı ile “-de” ekinin birbirinden farkı şudur; “de” bağlacı “dahi” anlamına gelir. “-de” eki ise aitlik belirtir. Bağlaç olan “de” yanına geldiği sözcükten ayrı yazılır, ek olan “de” ise kelimeye bitişik yazılır.

Ben de okula gittim. (Buradaki de bağlaçtır ve çıkarılırsa cümlenin anlamında bir değişiklik olmaz.)

(Ben okula gittim.)

Anahtarlarım annemde kalmış. (Buradaki “de” eki bitişik yazılır ve çıkarılırsa anlam bozulur.)

(Anahtarlarım annem kalmış.)

“ki” bağlacı ve “–ki” ekinin kullanılması:

Bunun kullanımı da “de” bağlacı ve “-de” ekinin kullanımıyla aynıdır.

Ben ki dünyanın en iyi insanıyım. (Ayrı yazılır. Bağlaçtır. Çıkarılırsa anlam bozulmaz)

(Ben, dünyanın en iyi insanıyım.)

Benimki kırmızı renkli olan kalemdir. (Bitişik yazılır. Çıkarılırsa anlam bozulur.)

(Benim kırmızı renkli olan kalemdir.)

Soru eki olan “-mi”, “mı”, “mu”, “mü” ayrı yazılır.

Yemek yer misin? (doğru)

Yemek yermisin? (yanlış)

Bu kitap senin kütüphanende de var mı? (doğru)

BU kitap senin kütüphanende de varmı? (yanlış)

"Her", "hiç" ve "bir" kelimelerinin doğru kullanımı şu şekildedir:

Her zaman

Her gün

Her yerde

Herhangi

Herhangi biri

Her bir

Her biri

Her halde (mutlaka)

Herhalde (belki)

Herkes

Her şey

Hiçbir şey

Hiç kimse

Hiçbir/ Hiçbiri

Bir an

Bir defa

Bir arada

Bir gün

Bir daha

Bir şey

Gerektiğinde TDK‘nin yazım kılavuzun kullanabilirsiniz.

Ayrıca;

“mrb”, “slm” vb. İnternet sohbetlerinde kullanılan kısaltmaların kullanılmaması; bunların yerine “merhaba”, “selam” sözcüklerinin kullanılmasına özen gösterilmesi,

Nokta (.) ve virgül (,) işaretinden sonra birer boşluk bırakılmasına, tırnak ve parantez işaretlerinden sonra boşluk bırakılmamasına dikkat edilmesi,

Uzun metinler yazarken, paragrafların kullanılması, vurgulanacak kelimelerin seçilerek renklendirilmesi veya kalınlaştırılmasına özen gösterilmesine mümkün olduğunca dikkat etmek yazılarınızın daha anlaşılır ve zevkli okunur olmasını sağlayacaktır.

Bütün bu bahsedilen örneklerden yola çıkarak, forumumuzda da dilimizin doğru kullanılmasıyla ilgili önlemler almamız gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle forumlarımızın tartışma başlıklarına gönderilen iletiler, forumdan veya forum dışından kullanıcıların yararlanabileceği bilgileri kapsadığından burada kullanılacak dil bizim için oldukça önemlidir. Bunun dışında forum oyunlarında serbestsiniz.

Önemli Not: Bu forumda kesinlikle site tanıtımı yapamazsınız... Site tanıtımı yaptığınızı gördüğümüz anda moderator kontrolüne girersiniz veya siteye ulaşımınız durdurulur.

Telif Hakları: https://www.turkish-media.com/dmca.html

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.