Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KADINLAR TESLİM OLMAYIN..(Sizi eve kapatmak isteyn erkek egemenliği evvel eski, ama itiraf edelim, şimdi siyasal hedeflere kilitlenmiş büyük rüyasıdr)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Bu kadar çoğunluktaki bir kitlenin inancına göre kapanmasının gerekliliğini savunuyorsun. Halbuki inançlarını bilmediğini, gerçek inançlı olmadıklarını da söylüyorsun. Bu Tarafsızı anlayabilen varmı acaba?

E şimdi maraba da çok haklı. Madem söylediğini doğru anlamışım TARAFSIZ, o zaman senin düşüncene göre çok olmayacak durumlar ve çelişkiler ortaya çıkıyor. Madem sorun insanlarda değil, dinde... O zaman dini yasaklayalım mı? Zorla, baskıyla yok mu edelim? Pol Pot'un yaptığı gibi esir kamplarına doldurup dua eden görüldüğünde infaz mı edelim? Bu öneri yapılamaz da, yapılsa bile başta sen "olmaz" diyeceksin, çünkü demokrat olduğunu söylüyorsun.

Bu olamazsa, bırakalım laikliği dinamitlesinler, şeriat istiyorlarsa yapsınlar, özgürlük değil mi efendim, öyle istiyorlar! %99 böyle istiyor. E özgürlük, hakları var. Bu mu yani? Bunu da yemezler...

E bir yol kaldı o zaman, bölelim, laiklik isteyenler bu tarafa geçsin, şeriat isteyenler öbür yana. Çekelim çizgiyi, sen sağ, ben selamet. Öyle mi? Kusura bakmayın, biz bu toprakları bölelim, paylaştıralım, isteyene dağıtalım diye vatan yapmadık. Öyle bol keseden dağıtacak vatanımız da yok.

O yüzden diyoruz ki, gelin bilinçlenin, aklınızı başınıza alın, bu sevdadan vaz geçin. Çok mu zor yahu, kıyamet mi kopar, girerken başınızı açın, örtünüzü yakanıza alın, çıkınca ne yaparsanız yapın. Devlete dini simge sokmayın. Hiç mi bir vakit namazınızı geçirmiyorsunuz? Dört dörtlük din mi yaşıyorsunuz? Üstelik "zinhar saçınız görünmeye!" diye açık bir emir de yok. Emir telakki ediyorsanız bile şayet!

Yok ama, amaç bu değil. Amaç baştaki seçeneklerden birinin gerçek olması. "Biz illa başımızı da örtecez şimdilik, sonra el de kesecez, insan da taşlayacaz. Çok kadınla da evlenecez. Ya bizi elinizden geliyorsa yok edin, ya ayrı ülke verin, ya bütün ülkeyi din devleti yaparız!"

Kesinlikle söylüyorum, söylenen bu ve amaç, baştaki olmayacak seçeneklere bizleri, bu ülkeyi itmek, en azından kargaşa, mümkünse iç savaş çıkarmaktır. Her seçenekte Türkiye geri, yıpranmış, demokrasiyi başaramamış, mümkünse bölünmüş olacak. AMACIN BU OLDUĞUNA KALIBIMI BASARIM. BU AMAÇ ÇOK KESİNDİR. Ve de "bırakalım yapsınlar" türü her türlü yaklaşım, bu amaca hizmet eder. Adamların işi iş. Mayayı çaldılar, bekliyorlar. Her sonuç onlara yarar. Elde edecekleri en düşük sonuç "aha işte, Türkiye'de dine baskı var, özgürlük yok!" dedirtmek. Bu ülkeye dindar olduğunu sanan bazı zeka yoksunlarını düşman etmek. Bunlar devlet din düşmanı diye ellerinden gelen zararı verir, kaçak elektrik kullanır, vergi kaçırır, her haltı yerler.

Aklı başında, dinin kişisel bir olay olduğunu bilen ve kendisi dinini özgürce yaşayan, dini devlete sokmak için bir çabası olmayan insanlar bu söylediklerimi rahatça anlayabilirler. Başka türlü her türlü söylem, bu ülkeyi bölmek isteyenlere hizmet etmek olacaktır. Yok bölüneceğinden filan değil, daha çoook kahramanımız var, dün olduğu gibi bugün de. BU ÜLKENİN HER ÇAKIL TAŞINA SON NEFESİMİZE KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ. BUNDAN KUŞKUSU OLANA ACIRIM...

Irak'a bakın... Potansiyeli çok yüksek, hem suyu hem petrolü olan tek Arap ülkesi. Uzay Ajansına üye de tek Arap ülkesiydi. Ne yaptı potansiyelini? Çarçur etti. Yazık...

Kendimize yazık etmeyelim. Benden söylemesi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 266
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu kadar çoğunluktaki bir kitlenin inancına göre kapanmasının gerekliliğini savunuyorsun. Halbuki inançlarını bilmediğini, gerçek inançlı olmadıklarını da söylüyorsun. Bu Tarafsızı anlayabilen varmı acaba?

bilse hepsi kapanacak ! anladınız mı ?

Madem söylediğini doğru anlamışım TARAFSIZ, o zaman senin düşüncene göre çok olmayacak durumlar ve çelişkiler ortaya çıkıyor. Madem sorun insanlarda değil, dinde... O zaman dini yasaklayalım mı? Zorla, baskıyla yok mu edelim? Pol Pot'un yaptığı gibi esir kamplarına doldurup dua eden görüldüğünde infaz mı edelim? Bu öneri yapılamaz da, yapılsa bile başta sen "olmaz" diyeceksin, çünkü demokrat olduğunu söylüyorsun.

Kapanmayı yasaklayarak zaten bayanların günaha girmesini sağlıyorsunuz !

Halbuki bayanlar, inançları gereği kapanmak zorundalar, onların suçu İslam dinine inanmaları

Demekki sorun halkın çoğunluğunun inandığı İslam dinidir

Yapılacak şey ise İslam dinini bir şekilde yok etmeye çalışmak !

Bunu yapabiliyorsanız yapın ! aksi halde bayan = kapalı , halk = geri olacak size göre !

İslam dinini yoketmeden, sorunları yokedemezsiniz !

Yok ama, amaç bu değil. Amaç baştaki seçeneklerden birinin gerçek olması. "Biz illa başımızı da örtecez şimdilik, sonra el de kesecez, insan da taşlayacaz. Çok kadınla da evlenecez. Ya bizi elinizden geliyorsa yok edin, ya ayrı ülke verin, ya bütün ülkeyi din devleti yaparız!"

Bayan olupta İslam dinine inanıyorsan başını örtmek zorundasın !

İslam dinine inanıyorsan, dini cezaları uygulamak zorundasın !

İslam dinine inanıyorsan, islam ahlakını benimsemek zorundasın

eğer islam dinine inanmıyorsan bunların hiçbiri zorunlu değil

PEKİ SORUN NEREDE ? İSLAM DİNİNE İNANMAKTA ! SORUNLAR ORADA BAŞLIYOR

saygılar

NE KADAR ÇELİŞKİLER YUMAĞI BİR DURUM DEĞİL Mİ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dur bakalım! Tam tahmin ettiğim gibi inciler dökülmeye başladı. İslam dinini nasıl yok edelim TARAFSIZ? Önerin var mı?

Bir iç savaşa ne dersin? Çok güzel olur değil mi? Stres atarız. Canımız sıkılıyor, sanal bilgisayar oyunlarıyla da olmuyor değil mi? Şöyle bot değil, gerçek adam vurması gibi yok değil mi?

Ben TARAFSIZ'ı şimdi anladım. Millet birbirine girecek, iç savaş çıkacak, TARAFSIZ da tarafsız ya, oturup film gibi izleyecek. Katılacak yüreği olduğunu hiç sanmıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dur bakalım! Tam tahmin ettiğim gibi inciler dökülmeye başladı. İslam dinini nasıl yok edelim TARAFSIZ? Önerin var mı?

Onu ben değil siz yapacaksınız, eğer çağdaş olmak istiyorsanız gerçekten !

ben ise önerimi söylemiştim zaten

birlikte yaşamayı öğreneceğiz ve kapalı bayanların okuyabilmesine müsade edeceğiz. Diğer sorunlar zaten hukuk meselesidir, bizim ilkemiz anayasal hukuk düzeninin korunmasıdır ! türban bunu bozmaya yetmez !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam Dinini yok etmek mi gerek? Sanırım haklısın demirefe, zaten mücahitlerde bunu duymak istiyor... :)

Ben kendi komplo teorimi söyleyim, İslam Dinini yok etmeye asıl çalışanlar İslam Dinini kendi çıkarlarına alet edenlerdir.

Hiç bir din tam manasıyla yok edilemez ama eğer din insanın gelişmesinde engel oluşturuyorsa insanlar inançlarını değiştirirler... Herkesi aynı mantığın içine sokmaya çalışmak akla aykırı, inançları şekilsel algılayanların içine düştükleri çıkmazdır bu...

Nedenselliğini sorgulamayacaksınız ve her şeyi körü körüne kabulleneceksiniz işte o zaman dipsiz bir kuyu gibi arkası gelecek, daha fazla örtü, daha fazla günah tehtiti, daha fazla sömürü...

Tesettür sektörü nasıl ayakta kalacak? Elbette sorgulama yapılmasın yoksa herkes kılıfına uydurur en başta dini merkeze koyan taraf...

İşte ona din denmez ona zorlama denir ve din polisleri yakanıza yapışır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

E şimdi maraba da çok haklı. Madem söylediğini doğru anlamışım TARAFSIZ, o zaman senin düşüncene göre çok olmayacak durumlar ve çelişkiler ortaya çıkıyor. Madem sorun insanlarda değil, dinde... O zaman dini yasaklayalım mı? Zorla, baskıyla yok mu edelim? Pol Pot'un yaptığı gibi esir kamplarına doldurup dua eden görüldüğünde infaz mı edelim? Bu öneri yapılamaz da, yapılsa bile başta sen "olmaz" diyeceksin, çünkü demokrat olduğunu söylüyorsun.

Bu olamazsa, bırakalım laikliği dinamitlesinler, şeriat istiyorlarsa yapsınlar, özgürlük değil mi efendim, öyle istiyorlar! %99 böyle istiyor. E özgürlük, hakları var. Bu mu yani? Bunu da yemezler...

E bir yol kaldı o zaman, bölelim, laiklik isteyenler bu tarafa geçsin, şeriat isteyenler öbür yana. Çekelim çizgiyi, sen sağ, ben selamet. Öyle mi? Kusura bakmayın, biz bu toprakları bölelim, paylaştıralım, isteyene dağıtalım diye vatan yapmadık. Öyle bol keseden dağıtacak vatanımız da yok.

O yüzden diyoruz ki, gelin bilinçlenin, aklınızı başınıza alın, bu sevdadan vaz geçin. Çok mu zor yahu, kıyamet mi kopar, girerken başınızı açın, örtünüzü yakanıza alın, çıkınca ne yaparsanız yapın. Devlete dini simge sokmayın. Hiç mi bir vakit namazınızı geçirmiyorsunuz? Dört dörtlük din mi yaşıyorsunuz? Üstelik "zinhar saçınız görünmeye!" diye açık bir emir de yok. Emir telakki ediyorsanız bile şayet!

Kesinlikle söylüyorum, söylenen bu ve amaç, baştaki olmayacak seçeneklere bizleri, bu ülkeyi itmek, en azından kargaşa, mümkünse iç savaş çıkarmaktır. Her seçenekte Türkiye geri, yıpranmış, demokrasiyi başaramamış, mümkünse bölünmüş olacak. AMACIN BU OLDUĞUNA KALIBIMI BASARIM. BU AMAÇ ÇOK KESİNDİR. Ve de "bırakalım yapsınlar" türü her türlü yaklaşım, bu amaca hizmet eder. Adamların işi iş. Mayayı çaldılar, bekliyorlar. Her sonuç onlara yarar. Elde edecekleri en düşük sonuç "aha işte, Türkiye'de dine baskı var, özgürlük yok!" dedirtmek. Bu ülkeye dindar olduğunu sanan bazı zeka yoksunlarını düşman etmek. Bunlar devlet din düşmanı diye ellerinden gelen zararı verir, kaçak elektrik kullanır, vergi kaçırır, her haltı yerler.

Aklı başında, dinin kişisel bir olay olduğunu bilen ve kendisi dinini özgürce yaşayan, dini devlete sokmak için bir çabası olmayan insanlar bu söylediklerimi rahatça anlayabilirler. Başka türlü her türlü söylem, bu ülkeyi bölmek isteyenlere hizmet etmek olacaktır. Yok bölüneceğinden filan değil, daha çoook kahramanımız var, dün olduğu gibi bugün de. BU ÜLKENİN HER ÇAKIL TAŞINA SON NEFESİMİZE KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ. BUNDAN KUŞKUSU OLANA ACIRIM...

Irak'a bakın... Potansiyeli çok yüksek, hem suyu hem petrolü olan tek Arap ülkesi. Uzay Ajansına üye de tek Arap ülkesiydi. Ne yaptı potansiyelini? Çarçur etti. Yazık...

Kendimize yazık etmeyelim. Benden söylemesi...

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben kendi komplo teorimi söyleyim, İslam Dinini yok etmeye asıl çalışanlar İslam Dinini kendi çıkarlarına alet edenlerdir.

bu yeni bir şey değilki, anlaşılıyorki bu durum islam dininin ilk ayetinin yazılmasından beri devam etmekte (diğer peygamberlerde dahil)

geri dönüşü olmayan bir yoldayız

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onu ben değil siz yapacaksınız, eğer çağdaş olmak istiyorsanız gerçekten !

ben ise önerimi söylemiştim zaten

Ben de önerimi söyledim, çağdaş olmak için laiklik, onun için de kamuya dini simgelerin girmemesi gerekiyor.

birlikte yaşamayı öğreneceğiz ve kapalı bayanların okuyabilmesine müsade edeceğiz.

Bayan olupta İslam dinine inanıyorsan başını örtmek zorundasın !

İslam dinine inanıyorsan, dini cezaları uygulamak zorundasın !

Ha, anladım, tabii… Şimdi demokrasi özgürlük diye başörtüye izin vereceğiz, sonra dini cezaları uygulama özgürlüğüne sıra gelecek.

Yemezler TARAFSIZ…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ha, anladım, tabii? Şimdi demokrasi özgürlük diye başörtüye izin vereceğiz, sonra dini cezaları uygulama özgürlüğüne sıra gelecek.

şimdi başörtüsüne izin vermeyeceksiniz, daha sonra camilerinde kapatılmasına sıra gelecek, ondan sonra din eğitimini komple milli eğitimden çıkaracaksınız, ilerleyen zamanlardada artık islam dini diye bir şey kalmayacak, sonrada halk bundan memnun kalacak, herkes mutlu olacak !

eğer böyle olacaksa seve seve kabul ederim !

Ben de önerimi söyledim, çağdaş olmak için laiklik, onun için de kamuya dini simgelerin girmemesi gerekiyor.

halk bunu kabul etmezse ne yapacaksınız ? (ki etmiyor)

ne halleri varsa görsünler değil mi ?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ha, anladım, tabii… Şimdi demokrasi özgürlük diye başörtüye izin vereceğiz, sonra dini cezaları uygulama özgürlüğüne sıra gelecek.

Yemezler TARAFSIZ…

:D:clover:

Laiklik, çağdaşlık, demokrasi, islam kuralları... Bu terimlerin hepsinin öğretilmesi gerekiyor! Aydın (!) olduğunu düşündüğümüz insanlara bile!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi başörtüsüne izin vermeyeceksiniz, daha sonra camilerinde kapatılmasına sıra gelecek, ondan sonra din eğitimini komple milli eğitimden çıkaracaksınız, ilerleyen zamanlardada artık islam dini diye bir şey kalmayacak, sonrada halk bundan memnun kalacak, herkes mutlu olacak !

Sen hala derdin bu olduğunu mu sanıyotrsun? Yahu ne büyük yanılgılar içindesin sen TARAFSIZ?

Halkın diğer yarısı da bazı şeyleri kabul etmiyor! Onlar da ne halleri varsa görsün öyleyse!

Demokrasi tanımını öğrenelim lütfen! Halkın ve hangi halkın, neyi kabul edip etmediğini sonra tartışırız!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazıları da sonuca adım yaklaştıklarını düşünüyorlar...

Biraz da bu açıdan mantıksal bağları kurarak bir yaklaşım üretirsek varacağımız sonuçlarda bazı farklı değişimlere ulaşabilir miyiz?

Ele aldığınız mantıksal çözümlemeleri haksız bulmak doğru olmaz...

Ancak madalyonun öteki yüzünü de göz ardı etmemiz bizi yanıltacaktır...

Başını örterek okumak isteyen kızlardan öte onların baş örtüsü üzerine siysi hedef ve amaçlar güdenleri görmemezlikten gelemeyiz...

O kızlarımız başlarını çok masum bir amaçla örtüyor olabilirler, okumakta en doğal hakları...

Tek başlarına arkalarında bu düşünceye sahip erkekler olmadan din devleti şartlarının oluşturulamayacağı da bir gerçek...

Bu açıdan ele aldığımızda kızlarımızın baş örtüsünü kullananların ulaşmak istedikleri sonuçlar da ortada öyle değil mi?

Sıcağı sıcağına basına düşen bu haberler bir şeyleri açıklamıyor mu?

4960782.jpg

Alıntı: 11 Şubat 2008- http://www.hurriyet.com.tr/dunya-

Devamını okumak için tıklayın...

Alıntı: 11 Şubat 2008- http://www.hurriyet.com.tr/dunya-

Devamını okumak için tıklayın...

Direği kırdılar mı dersiniz?..

Kırılan direklerin binanın çökmesine ve içinde yaşayan herkesin altında kalacağı gerçeğini...

Binada tadilat hevesinde olanların "bu mantıksal bağları da göz ardı etmeden" düşünebilmeleri gerekir..

Direği kırmışta olsalar bina yıkılmadıkça yerine yenisini eskisinden de sağlam koymak mümkün...

Hatta bina yıkılsa da ne kadar masraflı olursa olsun yenisinin, en iyisinin yapılacağı da...

.

*tna

Çelişki bulunmaması beni sevindirdi... :D

Sanırım siz işe bir de siyasi ve hatta hukuksal açıdan bakmak lazım diyorsunuz; yani ideolojik anlayış meselesi ve laiklik meselesi olarak ele alınmalı yanlış anlamadıysam...

Peki bunun yüzünden neden insanları toplumda zaten yaygın olan ve normal karşılanan bir giyim kültüründen dolayı zora sokalım???

İşte işin bittiği yer de burası; yani sizler de içten içe bunun özgürlük meselesi olduğunu kabul ediyorsunuz ama sınırı çizerken korkuyorsunuz, peki neden???

Önce siyasi yaklaşalım:

"Nerden çıktı bunlar???", evet ortaya çıktılar ve her ortaya çıktıklarında halkın desteğini de aldılar, farklı isimler hatta farklı akımlar altında da olsa "yerleşik zihniyet"e karşı duruş her zaman rağbet gördü; marjinaller orijine geldiler de şimdi karşı-kadrolaşma çıktı ortaya(sakın kimse bana kadrolaşma demesin doğrudan, gerçek anlamda ne olduğu ancak karşı-kadrolaşma ile anlaşılabilir çünkü yıllarca ülkede nelerin döndüğü malum!!!)...

Hiç dikkat ettiniz mi bilmem ama siyaset=halk, devlet=elit anlayışı oluşmuş, birileri çıkıp çok güzel söyleniyorlar toplum adına ama topluma geldi mi top ilk bunların kaleye atılıyor goller... :D

Yeterli sanırım...

Hukuksal yaklaşıma başka bir ortamdaki yazımla başlıyorum:

Türkiye'de çeşitli konularda sorunlar meydana gelmeye başladı...

Bunlardan en net tepkili olduğuma değinmek isterim bugünden...

Başörtüsü meselesi:

Başı örtülü bir kadının mevcut halini koruyarak işine devam etmesini ya da en baştan okuyup kendini geliştirmesini engelleyen bir yasak söz konusu; bu yasağa dayanak olarak gösterilense laiklik ilkesi...

Önce şunu belirteyim:

Yasağın tartışılabilir bir tarafı yoktur; yasak halk değerleriyle ve mantıkla çelişkilidir...

Şimdi devam edelim laiklikten...

Laiklik nedir???

Ya da en azından laiklik adına yasakçılık yapanlar laiklikten ne anlar???

Laikliği iki alanda ele alabiliriz: İdeal ve yaşanan gerçeklik; ideal boyutunda laiklik daha çok ulus-devlet yapısına yarayacak bir biçimde birliktelik amaçlar ki bu yüzden teokratik ayrımcılığa karşıdır ama aynı zamanda dini anlayışların korunması da önemli bir esastır ki kimse kimseye dini anlayışında baskı yapmasın.Yaşanan gerçeklikte ise fazlasıyla kısalttığımız bu anlayış yerini tarihi süreçten gelen eklentilere bırakır.Nedir bu eklentiler???Yine kısa geçeceğim: Geçmişte etkili olmuş yerleşik dini anlayışa karşı duruş ve modern anlamda bir ahlaki değer(ya da dini anlayış yine) oluşturma amacına yönelik uygulamalar...

Peki bu şekilde kendine taraf seçmiş olan ve açıkça tarafına uygun davranma mücadelesi veren her şeyden önce tarafsız olmasını gerektiren laikliğe ne kadar uygun düşer...

Tıpkı demokrasi vb. olduğu gibi burada da ideal düzene ulaşma adına bir çerçeve çizilmiş ama içini doldururken yine insanoğlu yapacağını yapmış...

Ne kadar ideale yönelmiştir orası ayrı bir meseledir ve Türkiye'de bunun hakkında tartışılabilecek bir ortam olduğunu sanmıyorum...

Yasakçı zihniyetin en inandırıcılıktan yoksun bir diğer sebebi ise "türban"ın siyasi simgeliği ve Türkiye'de taşıdığı anlamdır...

Emin olun siyaset her türlü kıyafet altında o kadar çok yapılıyor ki tüm düşüncelerin savunucuları bu yasaktan pay almalı o zaman...

Yasakçılık çözüm değildir; "inatla gündeme getiriliyor; siyasi malzeme oluyor" diyenler ve "neden iktidarda çözmüyorlar" diyenler çok samimiyse eğer verirler yasa teklifini kendileri çözerler. Çözümün serbestlikte olduğu bu kadar açıkken nasıl bir anlayışla ve bizleri ne yerine koyarak hala "çözümsüzlüğü ve siyasete alet etmeyi" karşı tarafa yükleyebiliyorlar. Başörtüsünü sorun haline getiren zihniyet onu yasaklayan zihniyettir...

Uzlaşı mı isteniyor, çözüm mü isteniyor, Türkiye'nin "diğer"( daha önemli değil, bu da bir hata, ne demekmiş bir ülkede insanların dini gereği kapanmasını devlet baskısıyla engelleme, bu da çözülmeyi bekleyen "çok" önemli bir sorundur en az dış siyaset ve ekonomi kadar!!!) konuları da mı konuşulsun bolca, anayasada yer alması abartı mı o zaman yasakçılar verecek yasa teklifini ve belirli kurumlardaki insanlar yasak zihniyetinden vazgeçecek...

İşte uzlaşı da çözüm de budur!!!

Çocuk kandırır gibi masallarla gelmesin artık kimse!!!

Ve:

Sırada ise yukarıdakiyle bağlantılı olacak ve hatta belki de birilerince özeleştiri olarak okunabilecek bir konu var...

Türkiye'de "İslamcı" olarak sınıflandırılan insanların durumu...

Bu durumu başka bir ortamda İslamcı kesim eleştirisi altında yazmştım ama ortam kapandığından alıntı yapmak olanağım yok maalesef ve onun kadar kapsamlı olamayacağını da iletiye başlarken hissediyorum, anlıyorum...

Nedir İslamcı???

Türkiye'de İslamcı diye fişlenmek demek daha çok dini temele alan tavırlar sergilemek ve pozitivist anlayıştansa dini daha amaçsallaştırmaktır, dini belirli alanlardan ayırmadan daha kapsayıcı ele almaktır; en azından benim gözlemim bu...

Yine şunu belirtmek gerekir ki İslamcılıkla İslamilik birbirine karıştırılmamalıdır, tabii olarak İslamcı tavırlarla kendine çıkar sağlayanlar olacaktır hatta İslamcı olmayıp İslami olanlar mevcut olabilecektir...

Yani burada Müslümanları ve İslamı sorgulamıyoruz; ülkemizde yerleşmiş kalıplardan olan "İslamcılık" deyimini üzerinde taşıyanları sorguluyoruz...

Şimdi gelelim eleştirilerin toplanacağı sorulara:

- Zengin İslamcılar zenginliklerini(mal, bilgi, güç) ne kadar faydalı kullanıyorlar???

- İslamcılar kendilerini ne kadar geliştirebiliyorlar???

- İslamcılar demokratik anlayışa sahip midir???

- İslamcılar özgür müdür, özgürlükçü müdür???

- İslamcılar nasıl bir siyasi, ekonomik, toplumsal yaşam alanı çizerler; bu tam anlamıyla İslamı mı karşımıza çıkarır yoksa kendi eklentileri fazlasıyla var mıdır; hatta bunlar tam anlamıyla uygulanabilecek bir öneri getirebilecek donanımda mıdırlar???

- Ülkedeki gerilimde payları var mıdır; ne kadardır???

..............

En önemli bilgilerdendir kendini bilmek...

Tek tek cevap verecek değilim, ben genel anlamda biraz konuşup gerisini sizlere bırakırım...

Bir yerde kutuplaşma varsa mantık gereği kutuplar ve hatta kendini uzağa iten parçalar da var demektir; ya da belki başka bir etkence sürükleniyorlardır ki parçalar direnebileceği kadar direnmişse sorumluluktan bir parça kurtulabilirler...

Parça gücün ne kadarını kendinde toplamıştır ve bu güçle kendini ne kadar var edebiliyordur bu düzlemde???

İşte önemli olan bu olsa gerek, o zaman zorla kutuplaşmaktansa ne zaman nerde olacağını bilebilecek hatta yerinde ve zamanında olabilecek olgunluğa kavuşur büyük ihtimalle...

Parçanın olgunluğunda önemli etkenler uzun bir liste halinde sayılabilir; inanç, adalet, sevgi, saygı, samimiyet.................

Herkes kendine gelmeli; ben de dahil...

Şimdi bu yazılarda hem İslamcı kesim diye adlandırılanların durumuna hem genel olarak üzerinde konuştuğumuz duruma hem de laiklik konusuna değinmişim...

Laiklik ve devletin temelleri eğer hasar görecekse toplumun devlete yansımasıyla o zaman devlet meşruluğunu nereden almaktadır ki!!!

Sorun burada; hala 18-19. yy jakoben, pozitivist anlayışıyla devam etmeyi düşünüyorsak eğer tartışmayı bu konulara kaydıralım hemen, çünkü dünya devrim niteliğinde gelişmeler yaşıyor ve daha da fazlasına gebe gibi duruyor...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet her nerden bakarsak bakalım sonuç yine aynı yerde tıkanıyor..

Bu tartışmayı okurken ne yazık ki her iki, kesiminde inancın bireysel olduğunu ve müdahale edilmemesi gerektiğini unuttuğunu (her zamanki gibi)görüyorum..

Biri çıkmış diyor ki İslam dinine inanıyorsa bir kadın örtünecek kaçarı yok..hadi yaa..

Neymiş ayet öyle diyormuş..başkaları adına sorgulamak empoze etmek sanamı kaldı..senin gibi yapanların getirdiği sonucu görmüyormusun?

Nefret ve hazmedememe bu ülkeyi içinden çıkılmaz bir iç savaşa sürüklüyor ve bazıları buna

İslam dini böyle yada Muhammet böyle diyor diyerek.. laiklikten özgürlükten tehlikeden bahsediyor..

Ben senin inanmamanı önemsemeyip kişisel tercihine saygı duyarak ve ülkem adına endişe duyduğumuz konularda fikir birliğiyle yanında yer alıyorsam..bunu kullanmadan seninde kişisel inancıma saygı duyarak yanımda yer alman gerekir ki..bu ülke bir kaosa sürüklenmesin..

Dinin ne olduğunun tartışılması özellikle türban meselesinde yarar değil zarar getirir..

Birileri yüzyıllar öncesinden fetvalar..ve kendi sapkınca düşünceleriyle dinin içine değişmez ve doğru sanılan bir takım zırvalar koymuşsa ve bu devamlılık arz ederek günümüze kadar gelmiş ve şu andaki Müslüman toplumların içinde bulunduğu içler acısı manzarayı önümüze sürmüşse.. ve bu düşüncelerden yola çıkarak kuranı ve peygamberini sorumlu tutan zihniyetlerin ekmeğinede yağ sürmekten geri durmamıştır..

Türban siyasal bir simgedir..dinle imanla alakası yoktur..inanan bir bayan inancı gereği kesinlikle örtünmek zorunda değildir..

Ki..

Dört yıllık bir üniversite hayatında örtüsüyle derse girmesine izin veren..sonrası hakkında düz ve boş bir mantıkla konuşuyorsa..

Talepler şimdiden artmaya başlamış ve daha fazlası için mücadele devam edecektir denmeye başlanmışsa..

Başbakan denen zat..almanyadan beyin göçü zırvalığıyla bunu savunmaya çalışıyorsa

Bir bakan çıkıp laiklik diye diye inanan vatandaşlarımızı laiklikten soğutuyorlar..biz bunu tersine çevirdik artık inanan vatandaşlarımızda anlayacak görecek ve laiklik ilkesini savunacaklar diyorsa..

Ortamı germeyin sağduyulu olun biz ülkenin başka sorunlarıyla ilgilenelim..ama bırakmıyorlar ki diye bir inci daha çıkarıyorsa

Ve bizler bunları bırakıp hala ve hala İslam dini şöyle böyle diyerek ekmeklerine yağ sürüyorsak..

Hepimize geçmiş ola…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen hala derdin bu olduğunu mu sanıyotrsun? Yahu ne büyük yanılgılar içindesin sen TARAFSIZ?

Yanılgı yok !

Halkın diğer yarısı da bazı şeyleri kabul etmiyor! Onlar da ne halleri varsa görsün öyleyse!

Onlar ne halleri varsa görmüyorlar, devlet tarafından okumalarına müsade ediliyor, diğer yarısının ise başları örtülü olduğu için üniversitelerden dışlanıyor

Ayrıca halkın büyük çoğunluğu türbana karşı değil, dayanağım ise bütün anketlerden hemen hemen aynı sonucun çıkması ce bir türlü bunun referanduma götürülmemesi !

Bu tartışmayı okurken ne yazık ki her iki, kesiminde inancın bireysel olduğunu ve müdahale edilmemesi gerektiğini unuttuğunu (her zamanki gibi)görüyorum..

devlet müdahele ediyor ya işte, islam dinini benimsemiş bayanlar eğitim hakkını vermiyor ya da günah işleyerek okumalarını istiyor

Türban siyasal bir simgedir..dinle imanla alakası yoktur..inanan bir bayan inancı gereği kesinlikle örtünmek zorunda değildir..

Bu sorulara kimse cevap veremiyor ama yinede size sorayım belki cevap verebilirsiniz

Nur suresi 31 nci ayette, Allah bayan kullarından ne istiyor ? neyi nasıl yapmalarını istiyor ? Allah'ın isteğine muhalefet etmek ve karşı çıkma dini olarak ne anlama gelir ?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle olup olmayacağını biz belirleyemeyiz. Her olgu gibi din de değişen, evrilen bir olgudur. Bu olguyu eviren de bizleriz, bizim zihinlerimizde evriliyor, bizim algılarımıza göre şekilleniyor. Din insanın dışında, gökten inmiş bir olgu değildir. Biz nasıl değişirsek, kültürümüz, dolayısıyla din de öyle değişir.

Bu yüzden çabamız, dogmalardan arınmış, bilimin öncülüğünde aydınlık bir gelecek yaratmak. Geleceği biz, kültürümüzle belirleyeceğiz. Camiler mi kapanır, din kalır mı kalmaz mı, bunu bilemez ve planlayamayız. Böyle bir plan da yoktur. "2050 yılında artık din diye bir olgu kalmamalı" diye bir plan yapıldığı vaki değildir, yoktur böyle bir şey. Tüm entelektüel yayınları tarayın, böyle bir öngörüye çok istisnalar harici raslayamazsınız. Bu planlanabilir bir şey de değildir, böyle bir plana gerek de yoktur. Din bazında düşünme, sadece dogmatiklere ait bir saplantıdır. Gerçek entelektüellerin böyle bir kaygısı ve planı yoktur. "Kıyamet ne zaman kopacak?" kaygısı gibidir bu. Din dogmasıyla kafası şartlanmışlara has bir şeydir. Kıyamet diye bir şey var mı da ne zaman kopacağını merak ediyorsun? Kıyamet? Kop? Bilimin böyle sorunları yoktur.

halk bunu kabul etmezse ne yapacaksınız ?

Hiç bir şey. Ne yapabiliriz ki? Yok şimdi Türkiye karanlığa da gömülebilir, bilim tası tarağı toplar, adam gibi yapıldığı yere gider. Olmaması için elimizden geleni yaparız, o ayrı. Determinizm asla durmaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sorulara kimse cevap veremiyor

??

Nur suresi 31 nci ayette, Allah bayan kullarından ne istiyor ? neyi nasıl yapmalarını istiyor ? Allah'ın isteğine muhalefet etmek ve karşı çıkma dini olarak ne anlama gelir ?

Galiba sen sadece kendi yazdıklarını tekrar okuyorsun TARAFSIZ...

Ona kalsa Allah bayan ve erkek kullarından, Nur suresi ve başka surelerde, öyle yenmez yutulmaz şeyler istiyor ki, bunlara karşı çıkmanın ne anlama geldiğini senden ve dogmatiklerden başka kendine dert edinen yok.

Sen boş bir gününde otur, tüm forumu baştan sona bir oku... Sanki foruma yeni katılan biri gibi konuşuyorsun. Bir kez daha hatırlatayım: Biz bu ayeti ne istiyor, ne yapmalıyız, ayete bakıp nasıl davranmalıyız diye tartışmadık. Sakın "niye tartıştınız o zaman?" diye sorma, yetti artık. Dön baba dönelim olduk! Yordun bizi TARAFSIZ ya! Hakkaten yordun yani. Neyse...

Yok yok, benim şüphem doğru galiba. TARAFSIZ linkini bir başkasına vermiş olmalı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yüzden çabamız, dogmalardan arınmış, bilimin öncülüğünde aydınlık bir gelecek yaratmak. Geleceği biz, kültürümüzle belirleyeceğiz.

doğmalardan arınmış aydınlık bir gelecek yaratmak islam dinini yok etmekle olur, ama bizim genel kültürümüzü islam dini oluşturuyor, çoğunluuğumuz müslüman değil mi ?

siz herkesi görmek istediğinz gibi şekillendirmek istiyorsunuz, dünyanın merkezisiniz sanırım !

bunu bugüne kadar hiç kimse beceremedi !

Hiç bir şey. Ne yapabiliriz ki?

O insanlar için hiçbirşey yapamıyorsanız, onlarda sizin için hiçbirşey yapmaz !

O insanlar için hiçbirşey yapamıyorsanız, sorunu çözmüş olamazsınız !

Sorunu çözülmeyen insanlar ise, sorunu çözmek için uğraşır dururlar !

Galiba sen sadece kendi yazdıklarını tekrar okuyorsun TARAFSIZ...

sizlerden alıntı yapıp altına yorum yazıyorum, bu da yazdıklarınızı oluduğum anlamına gelir !

Ona kalsa Allah bayan ve erkek kullarından, Nur suresi ve başka surelerde, öyle yenmez yutulmaz şeyler istiyor ki, bunlara karşı çıkmanın ne anlama geldiğini senden ve dogmatiklerden başka kendine dert edinen yok.

ne demek O'na kalsa ? O dediğiniz kim ?

Yoldan geçen Hasan dayıdan mı bahsediyorsunuz !

siz olayı o kadar basitleştimişsinizki milyonlarca insanın canından bile çok sevdiği bir değere O'na kalsa " gibi bir söylemde bulunuyorsunuz (O'na hakaret ettiğinizi söylemiyorum dikkat edin, halk için öyle büyük bir değerin söylemlerini önemsizleştiriyorsunuz, basitleştiriyorsunuz)

O kadar önemsiz geliyorki size, halkın değerleriniz gözardı eden, halkın Allah'ınıda peygamberinide gözardı edecektir tabi

Biz bu ayeti ne istiyor, ne yapmalıyız, ayete bakıp nasıl davranmalıyız diye tartışmadık. Sakın "niye tartıştınız o zaman?" diye sorma, yetti artık. Dön baba dönelim olduk! Yordun bizi TARAFSIZ ya! Hakkaten yordun yani. Neyse...

Ama o ayet kadınların kimler tarafından baskıda kaldığını gözler önüne sürüyor. Konunun direkt ana temasını oluşturuyor !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygılar

Siz ne demek istiyorsunuz bi anlasaydık?

Laik yapımızla 80 küsur senedir hangi mezhepten olursa olsun, hangi dinden olursa olsun ve hatta hangi inançsızlıktan olursa olsun bazı zorlamaya rağmen büyük olaylar çıkmadan yaşadık... Yaşamaktaydık... Taki birileri gelip bu ülkenin % 99 müslüman o zaman kadınlarımız, kızlarımız başını örtmeli ve öyle okumalı diyene kadar... Hatta başı açık olanı dinsiz ilan edecek kadar ileri gidenler oldu, hatta depremleri türban yüzünden oldu sananlar...

Namaz kılmayan biri müslüman olabiliyor, oruç tutmayan olabiliyor sadece ve sadece eksikleri oluyor anlamıyor musunuz inançta özgürlük vardır yapıp yapmamak siz kalmış, ki başörtüsü bütün bunlar içinde bence en önemsiz olandır...

Mesela günümüzde görüyoruz ki, başını örtüp geri kalan tarafını açanlar var bunları anlamak mümkün değil, belki gösteriş, belki heves, belki propaganda aracı... Ama herne olursa olsun amaç cinsel istek uyandırmamaksa sanırım kafadaki kıl cinsel istek uyandırma sıralamasında kendisine yer bulamaz...

Mesela bakışmalar iki insan arasında eğer bir çekim varsa pek çok şey uyandırabilir o zaman kadınların gözlerini kapatmak çok daha doğru olur... Ya da ağızlarını... :P

Yani başörtüsünün gerekliliği tartışılır ama türban karşıtlarının dini ortadan kaldırmak gibi bir düşüncesi yok belki bir iki tane ütopik düşünceye sahip olanlar dışında olamazda zaten... Türban siyasi simde, dini sömürünün bayrağıdır... Lütfen dini ibadetle karıştırmayalım... Teferruattır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Laik yapımızla 80 küsur senedir hangi mezhepten olursa olsun, hangi dinden olursa olsun ve hatta hangi inançsızlıktan olursa olsun bazı zorlamaya rağmen büyük olaylar çıkmadan yaşadık... Yaşamaktaydık... Taki birileri gelip bu ülkenin % 99 müslüman o zaman kadınlarımız, kızlarımız başını örtmeli ve öyle okumalı diyene kadar...

Kapanmak her zaman bir sorundu, ve gizli çatışmalar bu yüzdendi, ne oldu birikti birikti ve son 40- 50 yıldır başımıza hazırlıklı olarak geldi !

50 yıl az değil, cumhuriyetin ömürünün yarısından fazlası ki bu bilinen kısım sadece daha öncede sorun vardı ama pasifize ediliyordu demek !

Benim babam (80 yaşındadır kendisi) kapanmanın her zaman bir sorun olduğunu söyler durur hep

Yani başörtüsünün gerekliliği tartışılır ama türban karşıtlarının dini ortadan kaldırmak gibi bir düşüncesi yok belki bir iki tane ütopik düşünceye sahip olanlar dışında olamazda zaten... Türban siyasi simde, dini sömürünün bayrağıdır... Lütfen dini ibadetle karıştırmayalım... Teferruattır...

sürekli senaryo yazan sizler, türban karşıtlarının dini ortadan kaldırmak gibi bir düşüncesi yok diyorsunuz ! ilginç geliyor bana

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Tarafsız, siz de sanırım biraz fazlaca başı örtmeye değiniyorsunuz; yani sonuçta ne dedik??? Örtünme bir giyim kültürüdür, sadece başı örtmeye indirgenemez; kimin ne kadar temiz anlayışlı ve samimi imanlı olduğunu da en iyi Allah bilir...

Sayın Sardunyam, peki sizin dikkatinizi hiç çekmedi mi özellikle İslam'a yüklenenler(bunu bir de laiklik kalıbında yapanlar) ve "modern aydın" kadın imajını hep açık(hatta bazen biraz fazlaca) giyim kültürüne mal edenler???

Yasakçıların çoğunun korkusu fiziki olarak açıklara uygulanacak baskı ya da kurumlarda laikliğin çiğnenmesi değil bence önceden alt tabaka ile özdeşleştirilmek istenen giyimde insanların şimdi üst tabakaya tırmanmaları...

Bence ikiniz de bunların üzerinde durmalısınız biraz da...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Tarafsız, siz de sanırım biraz fazlaca başı örtmeye değiniyorsunuz; yani sonuçta ne dedik??? Örtünme bir giyim kültürüdür, sadece başı örtmeye indirgenemez; kimin ne kadar temiz anlayışlı ve samimi imanlı olduğunu da en iyi Allah bilir...

Ben ayeti gösteriyorum, bakın böyle yazıyor diyorum

Diğerleri hayır öyle yazmıyor diyor

ve sürekli durum böyle ilerleyince, tabiki aynı şeyler dönüp dolaşıyor

sorun İslam dininde tabi, siz böyle bir dine inanırsanız ali0_1 işte böyle kapalı kutu olur bayanlar ! açmayada uğraşsanız olmaz, çünkü Kur'anın hükümleri değişmez diye diye Kur'an kendi kendini kilitlemiş durumda

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben ayeti gösteriyorum, bakın böyle yazıyor diyorum

Diğerleri hayır öyle yazmıyor diyor

ve sürekli durum böyle ilerleyince, tabiki aynı şeyler dönüp dolaşıyor

sorun İslam dininde tabi, siz böyle bir dine inanırsanız ali0_1 işte böyle kapalı kutu olur bayanlar ! açmayada uğraşsanız olmaz, çünkü Kur'anın hükümleri değişmez diye diye Kur'an kendi kendini kilitlemiş durumda

saygılar

Tam aksi; bugün yeryüzünde serbest irademizle bunu konuşabiliyorsak kilitten söz edilemez zaten...

Bu arada İslam'ı tek ayete indirgemek de büyük yanlışlık olur kanımca; mesela sayın Tarafsız kadınların durumuna dair bazı başka ayetler de var bunların hepsinden mi bahsediyorsunuz sanki???Hayır, popüler olanı alıp üzerinde de mutlak hakimiyetinizi ilan ediyorsunuz...

Ben demiyorum ki öyle yazmıyor; ben diyorum ki öncelikle ne yazdığı çeviriden değil asıl metinden anlaşılsın sonra da bu işin özüyle bütünleşsin ki insanlar samimiyetsiz davranışlara da yönelmesinler...

Hayatta her şeye "ben anladım, böyledir" deyip kendi köşenize çekilemezsiniz; hayat uğraşısının zorluğu nerde kalırdı o zaman???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Alio,

bugün bir arkadaşımla bunun tartışmasını yaptık, yobaz denilen insanlar nasıl insanlar biliyormusun, onların neye inandıkları ya da inanmadıklaro farketmiyor, onlar birşeyleri kullanıyor, biri dinin ardına saklanıp kendi felsefesini, anlayışını, inancını diğerine ve topluma yaymak istiyor, tek kurtuluş yolunu bunda görüyor, tek doğru o sanıyor... diğeri, her türlü inanca tahammülsüz, bir din düşmanı olarak kin büyüterek gelmiş işte onun için laiklik bir maske... oda kendi felsefesini, nefretini, fikrini diğerlerine ve topluma yaymak istiyor...

Yani yobazın bence bir şeye inanmışlığı yok onlar nefretin ve kinin insanları biri diğerini yok etmek üzerine kurgulanmış, planlarını ardına saklandığı şeyle dayatmak ve kabul ettirmek istiyor...

Bütün müslümanları aşağılamaya çalışan, onların bütün değerlerini alay konusu yapanda gözümde insan değil...

Bütün inancını nefretle bileyip, sözüm ona Allah'ın askerliğine soyunup geri kalan insanları düşman ilan edip yok etmeyi planlayanda...

Veee hepsi bir yana amacı insanlığa hizmet etmek değil rant elde etmek olanların kendi düşüncesini merkez kabul edenlerin insanlık onurunda yer bulacak durumları yok... Özetle yobaz yobazdır ister dinci olsun ister dinsiz...

sayın tarafsız,

sizin babanız otarite değil ve onun gözlemi sadece kendi kişisel anlayışını gösterir...

dini kullananlar her zaman vardı yine olacak, her zaman olacaklar, sadece dini değil dinsizliği kullananlarda olacak... Çünkü insanların hepsi aynı değil, herkesin aynı olgunluğu, aynı gelişimi göstermesini beklemek hata olur, birinin düşüncesini genele yayamazsınız, bütün söylemleriniz havadadır...

Sizin düşüncenizde olanlarda var ama bence insanların çoğu huzur ve barış istiyor... Kimsenin diğerinin huzurunu ve güvenliğini sarsmaya hakkı yok, bunu yapan dindar olsun, dinsiz olsun farketmiyor... FİKRİNİ DAYATMAYA ÇALIŞMAK VE KENDİ FİKRİNİ GENELE YAYMAK ZORBALIKTIR...

Din ya da ideoloji hepsinin yorumu yani felsefesi var hemde mevcut insan sayısınca... Nasıl olurda herkes aynıdır diyebilirsiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben demiyorum ki öyle yazmıyor; ben diyorum ki öncelikle ne yazdığı çeviriden değil asıl metinden anlaşılsın sonra da bu işin özüyle bütünleşsin ki insanlar samimiyetsiz davranışlara da yönelmesinler...

bütün çevirileri inceledim, hepside aynı şeyi anlatıyor !

diyanet sitesinden bakabilirsiniz !

Hayatta her şeye "ben anladım, böyledir" deyip kendi köşenize çekilemezsiniz; hayat uğraşısının zorluğu nerde kalırdı o zaman???

kendi köşeme çekilmedim hiç, sürekli ayet üzerinde açıklamalar yaptım, örnekler gösterdim

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.