Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KURBAN BAYRAMLARINA SON VERELIM!

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

İstanbul'da kurban yerine kendini kesenlerin sayısı 547

A.A. İstanbul'da Kurban Bayramı'nın ilk günü, kurban kesmek isterken kendini yaralayan 547 kişi hastanelere

başvurdu.

Arnavutköy'de büyükbaş kurbanlık bir hayvanı kesmek amacıyla devirmeye çalışan Ümit Uzun, yere yıkılan hayvanın

altında kaldı.

Vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar meydana gelerek ağır yaralanan Uzun, Özel Arnavutköy Hastanesi'ne kaldırıldı.

Burada ilk müdahalesi yapılan Uzun, ameliyat edilmek üzere başka bir hastaneye sevk edildi.

Kurban keserken bıçak ve satır kesikleriyle ağır şekilde yaralanarak Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'ne başvuran 3 kişi

de ilk müdahalelerinin ardından ameliyat edilmek üzere başka hastanelere gönderildi.

Kurban parçalarken baltayla kolundan ve bacağından yaralanarak Bezmi Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi'ne

kaldırılan bir kişi de arter damarında kesik olduğu için ameliyata alındı.

Doktor Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 70 kişi, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 33'ü bıçak

ve kesici aletlerle, 7'si kurbanlıkların vurması sonucu yaralanan toplam 40 kişi başvurdu.

Bezmi Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi ile İstinye Devlet Hastanesi'ne de 25'er kişi yaralı olarak getirildi.

Pendik Devlet Hastanesi'ne 4'ü kurbanlıklar tarafından yaralanan toplam 21, Dr. Lütfiye Nuri Burat Devlet Hastanesi,

Tacirler Eğitim Vakfı Sultanbeyli Devlet Hastanesi ile Özel Arnavutköy Hastanesi'ne 20'şer, Özel İstanbul Hastanesi'ne

18, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Kartal Yavuz Sultan

Selim Devlet Hastanesi, Özel İstanbul Bölge Hastanesi ve İlyas Çokay Devlet Hastanesi'ne de 15'er kişi tedavi olmak için

başvurdu.

İstanbul'un çeşitli ilçelerindeki 43 hastaneye de kurban keserken meydana gelen kesikler nedeniyle 208 kişi getirildi.

Hastanelerin yetkilileri, vücutlarının çeşitli yerlerindeki kesikler nedeniyle gelen kişilerin çoğunluğunun ayakta tedavi

edildiğini bildirdi.

Bugün birinci gün degilmi... ?

Kurban Bayraminiz Kutlu Olsun

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 277
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Ben kurban kesilmesine karşı olmayan biri olarak yazıyorum..:closedeyes:

Ama bugün,hemde Altıparmak'ın (Bursa'da merkezi bir cadde) orta yerinde,kaldırımda işkembenin içindekilerin kaldırıma yayılmış olduğunu gördüm ve kurban ettiğiyle arasında fark olup olmadığını merak ettim o kişinin..<_< E böyleleri de oldukça,karşı çıkanlarda haklı olarak olacak..Böylelerine ben de karşıyım,oysa bu işi tertemiz ve rahatsız etmeden yapılan binlerce kesim oldu bugün..

Bazı arkadaşlar sorular sormuş,birtane de ben sorayım:

Eceliyle ölen kaç tane koyun/dana/keçi vs..biliyorsunuz..;)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bulamadim simdi fakat bundan üc gün degil 1-2 gün öncesi bir yazi yayinlanmis di gazeteler de..

Bayramdan önce Kurban kesme yasagi..

Para cezalari...

Uygun olmayan yerler de kesilme yasagi..

Sokaklarda vs...buna benzer cezsalarla dolu bir sayfa vardi

okunmadimi acaba diyorum kendi kendime, yoksa okundu da... ?

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ah!!Sevgili Birce,Ahh..

Okusalar nee,okumasalar ne..<_< Böyle bişeyin yapılmaması için uyarılmak mı gerekiyor..Yahu burası senin şehrin,yaşadığın yer..Ne hakkın var kirletmeye böyle sahneler sunmaya..:angry: Bu adam kurban kesse nee,kesmese ne..<_< Yarın karşına sokağa tüküren olarak çıkar,öbürgün çöp poşetini penceresinden sokağa sallayan olarak..:angry:

Kentli olma bilincine erişememiş,hala yaşadığı yerin evi olduğunu kabullenememiş bir medeniyetsize 72 puntoyla yazılmış uyarıyı 20 cm'den okutsan neye fayda..o uyarının dibine yapar yapacağını,sonrada çıkar gider..

Olur ya bu yazımı okur birgün biryerlerde:

Bre medeniyetsiz adam;

*Kentte yaşıyorsun,kentli ol..

*Medeniyet nedir öğren,medeni ol..

*Dinini öğren,kurban kesmeden önce bu dinin temizlik anlayışına sen kurban ol..

*Üstüne giydiğin elbiseden,altındaki arabadan sıyır kendini,özünde adam ol..

*Olamıyorsan var git,gelecek nesillere gölge olma bari..

Saygılar..:clover: (Böyleleri hariç..<_< )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

A.A. İstanbul'da Kurban Bayramı'nın ilk günü, kurban kesmek isterken kendini yaralayan 547 kişi hastanelere

başvurdu.

.

.

.

İstanbul'un çeşitli ilçelerindeki 43 hastaneye de kurban keserken meydana gelen kesikler nedeniyle 208 kişi getirildi.

Hastanelerin yetkilileri, vücutlarının çeşitli yerlerindeki kesikler nedeniyle gelen kişilerin çoğunluğunun ayakta tedavi

edildiğini bildirdi.

Saygilar

Bu Bayramlar MADEM BU KADAR OLAYLI GEÇİYOR, GELİN VAZ GEÇELİM BU BAYRAMLARDAN.

ÖYLEMİ.......... :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bayrami kaldirin falan demedim mesela ben... dini insanclari da ortadan kaldirin demedim

yine misal ben..degil sirf sokak ortalarin da..Bayram günü tüm den kurban kesilmesine karsiyim..onca zaman onca

günler ne güne duruyor

Saygilar

*Kentte yaşıyorsun,kentli ol..

*Medeniyet nedir öğren,medeni ol..

*Dinini öğren,kurban kesmeden önce bu dinin temizlik anlayışına sen kurban ol..

*Üstüne giydiğin elbiseden,altındaki arabadan sıyır kendini,özünde adam ol..

*Olamıyorsan var git,gelecek nesillere gölge olma bari..

Saygılar.. :clover: (Böyleleri hariç.. <_< )

:clover:

Sayin kaplan200, sorunuzun cevabini..., gerci bir baska bir arkadasa 7. Sayfa da vermisdim, su an alintiladigim... az yukariya bakar iseniz, bu defa eminim ki görebileceksiniz.."alta indiremedim"

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

başvurdu.

.

.

Saygilar

Kurban kesiminde 1852 kişi kendini yaraladı

Ankara (AA)- Antalya'nın Alanya ilçesinde bir kişi kurban kesmeye hazırlanırken, Adıyaman'da da bir kişi kurban

keserken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Kurban Bayramı'nın ilk gününde, çeşitli yerlerde kurban kesimi sırasında

1852 kişi bıçakla kendini yaraladı.

Alanya ilçesinde Mustafa Yılmaz (64) evinin önünde kurban kesmeye hazırlandığı sırada kalp krizi geçirdi. Yılmaz, olay

yerinde yaşamını yitirdi.

Adıyaman'da, İbrahim İzci (41), Sümerevler Mahallesi'ndeki evinin önünde kurban keserken rahatsızlandı. Yakınları

tarafından Adıyaman 82. Yıl Devlet Hastanesine götürülen İzci, burada yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde, kurban kesim merkezleri dışında kesim yapanlardan 16'sı kendini yaraladı. Çoğunluğu

ellerinden yaralanan vatandaşlar, Alanya Devlet Hastanesinde tedavi edildiler.İzmir'de, kurban keserken kendini yaralayan

21 kişi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdu. Bunlardan 2'sine cerrahi müdahale yapıldığı, diğerlerinin

daha küçük kesikler nedeniyle başvurduğu öğrenildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine de 16 kişinin

başvurduğu öğrenildi.

Bursa'da, İl Sağlık Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, il merkezinde kurban keserken yaralanan biri ağır 10 kişi Bursa

Devlet, 34 kişi Çekirge Devlet, biri ağır 48 kişi Şevket Yılmaz Devlet, 2'si ağır 55 kişi Yüksek İhtisas Hastanelerine

başvurdu. İlçelerde ise 60 kişi İnegöl, 22 kişi Mudanya, 5 kişi Orhaneli, biri ağır 14 kişi

Mustafakemalpaşa, 20 kişi Orhangazi, 15 kişi Yenişehir, 8 kişi İznik, 6 kişi Gemlik, 2 kişi de Harmancık Devlet

Hastanelerinin acil servislerine müracaat etti.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran 246 kişiden 196'sının kendilerini yaraladığı, Yenişehir

Eğitim ve Araştırma Hastanesine yapılan başvurunun 40 olduğu, bunlardan birinin de kesmek istediği büyükbaş hayvanın

altında kalması nedeniyle kolunun kırıldığı belirtildi.

Denizli'de kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 170 kişi Denizli Devlet Hastanesine, 20 kişi Servergazi Devlet

Hastanesi, 10 kişi ise Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi acil servislerinde tedavi

edildi.

Şanlıurfa'da kurban kesimi sırasında yanlışlıkla kendini yaralayan 40 kişiye Şanlıurfa Devlet Hastanesi, 35 kişiye ise

Balıklıgöl Devlet Hastanesinde müdahale edildi.

Erzurum, Kars ve Bingöl'de ise toplam 75 kişi çeşitli hastanelere başvurdu. Zonguldak'ta 12, Karabük'te ise 8 kişi gittikleri

hastanelerde ayakta tedavi edildi.

Malatya'da çeşitli yerlerinden yaralanan 20 kişi hastanelere başvurdu. Kocaeli'nde 30 kişi Kocaeli Devlet Hastanesine, 12

kişi ise İzmit Devlet Hastanesine başvurdu.

Trabzon, Rize, Giresun ve Bayburt'ta ise 124 kişi kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralandı.

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde ise çeşitli yerlerinden yaralanan 20 kişi Gölbaşı Devlet Hastanesi Acil Servisine başvurdu.

20.12.2007 / Mynet Haber

Bugün de ikinci günün daha başı değilmi..? Gün daha ağırma dı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurban bayramlarına son verelim miiiii, yoksa vermeyelim miiii?

Daha nereye kadar tartışacaksınız Sayın Turkish Media Ahalisi

Buna artık dur demenin bir vakti zamanı gelmedi mi?

Yeter artık sayın ahali, tartışmayalım!!! Herşeyi devletten beklemenin anlamı yok. Devlet hangi birimizle uğraşsın ki :huh: Biraz da biz düşünelim, biz çözüm yolu bulalım...

Bakııın, ben tartışıyor muyum? Güzel güzel düşünüyorum ve güzel güzel çözüm yolları buluyorum...

Gelin beni dinleyin, bu tartışmalara artık bir son verin...

Çünkü uzun uğraşlarım sonucu sizler için bulduğum harika bir çözüm yolum var... BU ÖNERİ BİR HARİKAAAA :):w00t:

Az sonra... Az sonra... Az sonra...

Kurban bayramlarına bir son verelim miiii yoksa vermeyelim miii!!!

Uzmanlar bu konuda ne diyorlar?

Halk ne düşünüyor?

Harika bir öneri diye ileri sürülen fikir gerçekten harika mı yoksa bu bir şehir efsanesi mi?

Az sonra... Az sonra... Az sonra...

Şimdi reklamlar :D

Aralıksonu Ocakbaşı şimdi de Bakırköy'de... Giderken sağda, gelirken solda... Aralıksonu Ocakbaşı... Aralıksonu Ocakbaşı...

Reklamlar bitti :o

FLAŞ... FLAŞ... FLAŞ...

KURBAN TARTIŞMALARINA ARTIK SON...

İŞTE HARİKA OLDUĞU ÖNE SÜRÜLEN ÖNERİ!!!!

İLK DEFA TURKISH MEDIA COM TV'de...

°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸

1671a1d2d6.jpg

Admin Eki: http://www.postakartim.com/index.php?step=...&ec_id=1272 (bu kart için tıklayın ve gönderin)

BUDURRR!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha nereye kadar tartışacaksınız Sayın Turkish Media Ahalisi

.

.

.

Teşekkürler sevgili gloria...

Önerin doğrultusunda bende yukarıdaki resimdeki işaretli yerden kestim ve bu konu ile ilgili olarak son sözümü ederek kapatıyorum...

Sevgiler... :)

KURBAN KİM...

Tıkanmış bacası duyguların

Halim duman

Kurt dadanmış düşüncelerine

Farkında değilsin

Kuyuda olduğunun

Kül yağıyor gül yerine

Kirlettiğin evrenine

Bencil tutkulara

Çoktan olmuşsun kurban

Neyi aklayacak sanıyorsun

Kuzulardan akıttığın kan...

Erhan Tığlı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslamiyet anlayışında Kurban kesebilecek hali vakti yerinde olan kişilerin kurban kesmesi istenir.

Ama bazı çevrelerde kurban tam anlamıyla islamiyetin bünyesinde olan halinden çıkıp tamamıyla bir vahşet gösterisi olarak algılanmış ve öyle lanse edilmeye devam etmektedir.

Bu kısmen de olsa doğrudur aslında. Şöyle ki bugün birçok belediye kurban kesim yerleri ve kasaplar tayin etmiştir kurban bayramında yapılacak kesimlere özel.

Ama bazı duyarsız vatandaşlarımız bunları hiç de umursamaz. Aslında bu azımsanacak rakamlarda değildir. Kurban bayramının 1. ve 2. günü istanbulun üzerinde gezen helikopterlerle çekilen görüntüler gerçekten de hiç hoş değil. Kaçışan kurbanlıklar, kendini yaralayan insanlar, yaşları hayli küçük çocukların önünde yapılan kesimler, kurbanlık hayvanlara hiç de insancıl olmayan davranışlar vs. vs.

Bugün İzmit belediyesi bünyesinde örnek alınacak bir tesis vardır aslında. Kurbanlık hayvanınızı yetkililere teslim ediyorsunuz. onlar kurdukları sistemle önce hayvanı kesiyorlar sonra istediğiniz ölçüde parçalara ayırıyorlar ve size uygun bir şekilde peketlenmiş halde sunuyorlar. Bunları yaparken tamamen sterilize aletler kullanıyorlar. hijyen önlemleri neredeyse hat safhada. Kasaplar temiz önlükler içinde ellerinde eldiven başlarında ve ayaklarında boneler. Kurulmuş raylı sistemler vs. vs.

Bizim halkımız böyle yerleri tercih etmek yerine bir sokak ortasını bir cadde kenarını daha makul görüyorlar.

İslam dininde kurban vazifesinin yanında temizlik vazifelerinden de sıkça da bahsedilir. İslam dinini her zaman bütün olarak uygulamak gereklidir. (Bu dinen inan birisi için)

Bu görev bazı arkadaşların da dediği gibi yardım amacı da taşımaktadır.

Kimi bölgelerimizde insanlar bir misafir geldiğinde bile koşup hemen bir kuzu kesin ya da ahaliye bir büyükbaş kesip dağıtın gibilerinden faaliyetlerde de bulunuyorlar. Ama bu işlem toplu olarak yapıldığında ve bu manzaralar ortaya çıktığında olayın boyutu tamamen farklılaşıyor.

Kurban kesimlerini bence de daha hijyenik ortamlarda ve daha dikkatli yapmalıyız. Böylece usulüne uygun bu görevimizi icra etmiş oluruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurban bayramlari tabiiki yasaklanamaz ve yasaklansin diye teklifte yapilamaz.Yasaklanmasi gereken ve aslinda yasaklanmis olan hususlar var.Burada sorgulanmasi gerekenler bence Kurban kesenlerin yasaklanmis olan seylere uymayan kesimi ile Kurban bayramlarinda gerekli ve yeterli denetimi yapamayan kamu görevlileri yani Belediyelerdir,bunun disinda halkimizinda kendi kendini denetlemesi gerekir diye düsünüyorum.

Kurban kesmek bir vecibe ise,Kurban kesebilmekte bir vecibedir bence.Sonucta bir canli hayvani kesmeye soyunmussunuz,Kasaplik bicak tutup kesmek degildir,kasaplik bir meslektir ve ancak efitimle bu meslek ögrenilir.Eger böyle bir egitiminiz yok ise sirf daha cok müslüman olurum sanipta bilmediginiz bir ise kalkismak o hayvana eziyet olacagi gibi,sonucta kasten kendinizi kesip dograyarak hastanelerde tedavi görüyor ve hastaneleri gereksiz harcamalara sokuyorsunuz ki buda eger cok ince düsünürseniz kamu aleyhinedir.

Heryil ayni manzaralarla karsilasmak gercekten yakisiksiz kaciyor artik.Insan olarak insanca davranmak yerine ilkcag insanlari gibi davranmak hos olmasa gerek.Senede bir defada olsa hickimse yollarda kan ve iskembe görmeye mecbur birakilamaz.Bu bize yakismaz herseyden önce.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın kaplan200

bayramlardan vazgeçmek zorunda ve durumunda değilizde gördüğümüz bu ilkel durumlardan kurtulma zamanımız gelmedi mi hala? hiç değişmeyecekmi bazı şeyler? müslüman toplumlar kurban ettikleri koyunlardan farklı davranmayacaklar mı? insana yakışanı bulmak lazım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadismi ayetmi olduğunu bilmediğimiz bir anektot ile bilgiye ulaşmaya çalişmak hata olsa gerek bunu anlamlandıramadım..

Kuran-ı Kerimde ki tüm ayetleri kabul eder iman ederiz..Ayrıca Öğretmenimiz Hz.Muhammed Mustafa(s.a.v)nın sünnetine uyarız...

Öncelikle Kurban Vacip bir ibadettir Kuran meali okuyan Ve KUranın Hak Kitap olduğuna allah kelamı olduğuna iman etmiş inanmiş bir insanın Değil ayeti tek bir harfi bile inkar etmeyeceği gibi allahın ayetleri ile amel etmesi gerektiğini bilir...Bir ayeti kabul edip bir diğerini yok sayamayız..

Neden mi kesmemişler o sahabiler mali durumu iyi olmayıp Kurban kesemediği için üzülen insanların sahabilerin Bu ibadetin Farz bir ibadet olmadığını üzülmemeleri gerektiğini göstermek için olabilir..Bu kanıya Hz.MUhammed için Canlarını feda eden sahabiler onun yaptığı uyguladığı bir ibadeti ifa edememekten duydukları üzüntü olabilir..Bu benim kendi düşümcemdir..

Kurban yakınlaşmak anlamındadır...

Bu KUrban BAyramları kalksın diyenler ALLAH(c.c)'den Daha mı merhametliler düşünüyorumda imkansız sanmıyorum...

Zenginler için Mezbahanelerde akıtılan kanlara kesilen hayvanlara Tüfekle vurularak öldürülen hayvanlara Canlı Canlı kaynatılan ıstakozlara hiç günahı olmadığı halde kürtaj(cinayet) sonucu katl edilen doğmamiş günahsız yavrulara hiç itiraz etmezler her nedense..

Bu Davranişlardan ,Tutumlardan, yazıya dökülen düşüncelerden özümlediğim İsLam düşmanlığıdır...

SaygıLar..

Vacip: kesinleşmemiş ancak varlığı delillerle ispatlı olan dini anlayış...

Farz: Allah'ın Kuranla emrettiği emirler...

Kurban İslam'i bir uygulamamıdır hayır değil ancak müslümanlarında uyguladıkları bir dini kültürdür... Hz. İbrahim'den kalma bir yardımlaşma kültürü... Sosyal ve ekonomik anlam içerir...

Ben Kurban'ın bir emir olduğunu okumadım Kuran'da peygamberlerin uyguladıkları şeylere sünnet denildiğine göre bu durumda kurban bir sünnettir... Ancak Kuran'da Hac görevini yerine getirenlere kurban kesmeleri söyleniyor... şimdi bunun pek çok sebebi vardır eskiden hacca giden insanlar orada aç kalmasınlar diye bu uygulama yapılmış olabilir... peki şimdi arablar kesilen hayvanları ne yapıyor ve yapılan bu uygulamanın insani, dini, sosyal, manevi bir anlamı kalıyor mu? bu durumda gelişim düşünmeden nasıl gelecek?

yukarıda demişsiniz ki, sahabbiler neden kesmemiş olabilirler maddi durumu iyi olmayan fakir müslümanlar kesemedikleri için üzülmesinler diye olabilir demişsiniz peki kurbanın anlamı nedir? fakir ve ihtiyaç sahipleri kesilen kurbanın etinden faydalansın diye değil mi? o zaman bu söylediğiniz şeyin ne anlamı var fakir müslüman kesemeyecek te zengin müslüman kestiği kurbanı ne için kesecek? kime faydası olacak o zaman amaç sadece kan akıtmak mı, demek olur ki, arablar onca deveyi, koyunu, ineği akbabalara yem olsun diye çöle bırakırken doğru birşey yapmış oluyor!!! öyle mi? ya da bugünde zengin müslümanlar fakir müslümanlar kesemeyecek diye kesmesinler mi? çok çelişkili ve ezbere dayalı bir ifade olarak algıladım açıklamanızı...

iyi bayramlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın kaplan200

bayramlardan vazgeçmek zorunda ve durumunda değilizde gördüğümüz bu ilkel durumlardan kurtulma zamanımız gelmedi mi hala? hiç değişmeyecekmi bazı şeyler? müslüman toplumlar kurban ettikleri koyunlardan farklı davranmayacaklar mı? insana yakışanı bulmak lazım...

sevgili sardunyam haklısınız elbette ama kurbana karşı olanlar kasıtlı olarak propaganda amaçlı yazarına karşı yazdım...bunu..

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vacip: kesinleşmemiş ancak varlığı delillerle ispatlı olan dini anlayış...

Farz: Allah'ın Kuranla emrettiği emirler...

Kurban İslam'i bir uygulamamıdır hayır değil ancak müslümanlarında uyguladıkları bir dini kültürdür... Hz. İbrahim'den kalma bir yardımlaşma kültürü... Sosyal ve ekonomik anlam içerir...

Ben Kurban'ın bir emir olduğunu okumadım Kuran'da peygamberlerin uyguladıkları şeylere sünnet denildiğine göre bu durumda kurban bir sünnettir... Ancak Kuran'da Hac görevini yerine getirenlere kurban kesmeleri söyleniyor... şimdi bunun pek çok sebebi vardır eskiden hacca giden insanlar orada aç kalmasınlar diye bu uygulama yapılmış olabilir... peki şimdi arablar kesilen hayvanları ne yapıyor ve yapılan bu uygulamanın insani, dini, sosyal, manevi bir anlamı kalıyor mu? bu durumda gelişim düşünmeden nasıl gelecek?

yukarıda demişsiniz ki, sahabbiler neden kesmemiş olabilirler maddi durumu iyi olmayan fakir müslümanlar kesemedikleri için üzülmesinler diye olabilir demişsiniz peki kurbanın anlamı nedir? fakir ve ihtiyaç sahipleri kesilen kurbanın etinden faydalansın diye değil mi? o zaman bu söylediğiniz şeyin ne anlamı var fakir müslüman kesemeyecek te zengin müslüman kestiği kurbanı ne için kesecek? kime faydası olacak o zaman amaç sadece kan akıtmak mı, demek olur ki, arablar onca deveyi, koyunu, ineği akbabalara yem olsun diye çöle bırakırken doğru birşey yapmış oluyor!!! öyle mi? ya da bugünde zengin müslümanlar fakir müslümanlar kesemeyecek diye kesmesinler mi? çok çelişkili ve ezbere dayalı bir ifade olarak algıladım açıklamanızı...

iyi bayramlar

Kurban kesmenin fıkhi açıdan değerlendirilmesi hususunda fakihlerin arasında görüş farklılıkları bulunmaktadır...

Hanefi mezhebinde çoğunluğun ve bazı müctehit imamlarının görüşüne göre dinen aranan şartlara (Müslüman, akıllı ve buluğ çağına erişmiş, yolcu olmayan, belirli bir mali güce) sahip olan kişilerin kurban kesmesi vaciptir. Fakihlerin çoğunluğuna göre ise kurban kesmek müekked sünnettir...

Kur'an'da Hz. Peygamber'e hitaben "Rabb'in için namaz kıl, kurban kes" (el-Kevser, 108/2) buyurulmuş olması ve Hz. Peygamber'in hadislerinde hali vakti yerinde olanların kurban kesmelerini istemesi, hatta "Kim imkanı olduğu halde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın." (İbn Mâce, "Edâhî, 2; Müsned, II, 321), "Ey insanlar, her sene, her ev halkına kurban kesmek vaciptir." (Tirmizî, "Ehâdî", 18; İbn Mâce, "Ehâdî", 2) şeklinde ifadeler kullanması Hanefileri Kur'an'daki kurban kesme emrinin ümmeti de kapsadığı ve gereklilik bildirdiği görüşüne yöneltmektedir.

Önemli bir nokta da; Hz. Peygamber'in kurban kesmeyi hiç terk etmemiş olmasıdır. Bu ve bunun gibi delillerden hareket eden fakihler kurban kesmenin dinî hükmünü vâcip olarak görmektedirler.

Diğer taraftan bu ibadeti sünnet olarak görenler ise; Kur'an'da bu konu için açık bir emrin bulunmamasını dikkate almışlar ve Hz. Peygamber'in bu ibadeti devamlı yapmış olmasının kurbanın sünnet olmasıyla açıklanabileceğinden hareket etmişlerdir. Şafii mezhebine göre kurban kesmek, terk edilmesi istenmeyen bir sünnettir ki bu da Hanefi mezhebindeki vacib'e yakın bir yaklaşımdır.

Ey Muhammed!.. Onlara, Adem'in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku.Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da,birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti.kurbanı kabul edilmeyen,"Andolsun seni mutlaka öldüreceğim"demişti.Öteki, "Allah ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder" demişti. (MAİDE SURESİ 27)

Her ümmet için,Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık.İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır.Şu halde yalnız ona teslim olun.Alçak gönüllüleri müjdele!(HAC SURESİ 34)

Yukarıda ki ayetlerde görüldüğü üzere KURBAN HZ.İBrahime has değildir..Yalnız Hac görevini ifa edenler için verilen bir hüküm değildir Kurban..

Dikkat ederseniz o paragrafta kendi düşümcem olduğunu belirtmiştim..İnsan düşüncesini ezberleme ihtiyacı duymaz sanırsam..

Ancak siz ezbere konuşuyorsunuz Kuranı okudum diyorsunuz..Kuranda bir çok surede Kurbanla ilgili ayetler vardır..Sanırım Gözünüzden kaçtı..Bir İki örnek verdim dilerim daha dikkatli okursunuz Kuran-ı Kerim'i ve yanıldığınızı anlarsınız..

SaygıLar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kisaca bir özet yapalim sayin kaplan200, ne dersiniz

baslar da net' ten buldugum ve aslin da yazili olarak ' ta sizlerin bildigini, buraya kopyaladim...ve sordum...bunlara

dayanark' mi inaniyor..ve ila ki Kurban Bayramin' da kurban kesiyorsunuz diye defalarca yazilarim oldu...... sanirim

okumaktan bikmissiniz'dir, bu arada.

az daha sonra bir baska iki cümleden olusan bir yazi kopyaladiydim...bura da ise tam tersi...Kurban kesilmesine karsi

olan cümleydi...hangisini demek istedigimi biliyorsunuz... bu cümle de defalarca yazildi benim tarafimdan.

sonrasina gelince..basladiniz ayetlerden , hadisler den söz etmeye....bu arada ayetlerden ve hadislerden bilgim olmadini

da belirmisdim

Hac-34:Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!

36. Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.

37. Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.

Gerçi bu Ayetler bile sizin için bir şey ifade edermi bilmem ama nerde diye sordunuzya işte burda...

Sevgili birce sizler derken, Her fırsatta islamın emirlerine karşı gelipde ,buradaki yapılan hadis açıklamlara yanlış yorum,yalnış sefsir gibi söylemler yazıp işlerine geldiği gibi yorum yapanlar için söyledim ve sizin örnek verdiğiniz HAdis Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer in sözleri Ayet değildir.

Ayet kuan-i kerimde yazılı olanlardır.

Bu kadar araştırmacısınız ama Ayet ile hadisin farkını araştırmadan,bilgi sahibi olmadan yorum yapıyorsunuz...sizce ne kadar doğrudur.

Bu hadis elbette önem taşıyor, fakat ne olursa olsun, Ayet kuran-ı kerimde olduğundan hiç bir yorum yapılmadan doğru olarak kabul edilir..

Oysa hadisler kuran-ı kerim gibi belge niteliği taşımaya bilir...

Verdiğiniz hadis örneğinde Kurbanı hali vakti yerinde ,Hür olmak ,Mukim olmak,(yani misafir olmamak) Fitre verecek kadar zengin olmak yani kişinin oturduğu ev,bu evdeki zaruri eşyalar,binek vasıtaları,mesleği icabı sahip olunması gereken malzeme ve alet dışında kalan mala sahip olan kişi kurban keser.Demek istemişlerdir.

durumu iyi olmayanlar için farz değildir demek istenmiştir.

saygılar.

sevgili sardunyam haklısınız elbette ama kurbana karşı olanlar kasıtlı olarak propaganda amaçlı yazarına karşı yazdım...bunu..

saygılar..

simdi sormak istedigim birsey var sayin kaplan200, onca yazmis oldugunuz Hadisler yada Ayetler..artik bilemiyorum ne

ise...

dogrulugundan emin oldugunuz ve kesilmesi gerektigini savundugunuz

bunlar propaganda olmuyor da....

benim sorum : Neden Bayram' da Kurban ilka ki kesme geregini duyuyorsunuz...ve birkac son dakika haberleri

gündemden olan, kopyaladigim.........propaganda oluyor?

imagevn2.jpg

Bir ülkenin veya milletin büyüklüğü, veya medeniyet sevyesi, hayvan haklarına nasıl baktıkları ile doğru orantılıdır.

~~~~

Cok mu hosunuza gidiyor, buna benzer bir oncasini görmek, yada bu günlerde gördükleriniz

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kisaca bir özet yapalim sayin kaplan200, ne dersiniz

baslar da net' ten buldugum ve aslin da yazili olarak ' ta sizlerin bildigini, buraya kopyaladim...ve sordum...bunlara

dayanark' mi inaniyor..ve ila ki Kurban Bayramin' da kurban kesiyorsunuz diye defalarca yazilarim oldu...... sanirim

okumaktan bikmissiniz'dir, bu arada.

.

.

.

Cok mu hosunuza gidiyor, buna benzer bir oncasini görmek, yada bu günlerde gördükleriniz

Saygilar

Aynı şeyleri yazmama gerek yok sanırım,istiyorsanız geçmiş sayfalara bakın cevabın yazmıştım.

İnsanların yanlışları islam ile örtüştürülemez.

İslamda hayvanı kesmenin adabı usulu vardır,ulu orta yerde döverek,işkence yaparak hayvanı kesmeyi islam hoş görmüyorki.

Bunu yapanların zaten dinden imandan alakası yoktur,bunların yaptıklarını islama yamaya kalkmayın...

(İşte bu düşünceler propagandadır demek istiyorum)

Bir ülkenin,milletin büyüklüğü,medeniyeti hayvan haklarından çok insan haklarına verdiği değer ile doğru orantılıdır...

Sanırım Avrupa kanallarından başka haber kanallarını izlemiyorsunuz..Avrupanın insan haklarına nasıl değer verdiğini görmüyorsunuz...

Türkiyede polis canlı bombayı son anda fark edip teröristi öldürüyor ertesi gün polis çuçlanmaya çalışılıyor..oysa Avrupada hırsızlıkdan şüpheli birine, polis ulu orta yerde adamın kafasına sıkıyor kimsenın gıkı çıkmıyor...

Avrupa bizden daha fazla insan haklarına değer veriyor,medeni oluyor.

Bu ülke büyük olduğu gibi medenidir' de ,Toz kondurmadığınız Avrupa, Türklerden medeniyeti öğrenmiştir Sevgili birce.

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaslar merak ettigim bir sey var buraya yorum yazan arkadaslarin cogu kurban bayramina son verilmesi yonunde fikirlerini iyi veyahut kotu sekilde yazmis tamam son verelim kurban bayramlarina yanliz benim sormak istedigim cok onemli bir soru var..

KURBAN BAYRAMI sadece islami simgeledigi icinmi herkes karsi yoksa hayvanlara eziyet edildigini dusundugu icinmi karsi bir ikinci sorumda sayet avrupada hristiyanlarda kurban bayramini kutlamis olsaydi yine herkes ayni dusunce icindemi olacakti madem kurban bayramina son verilsin diyenler neden yilbasinda cam agaclarinin katledilmesine sessiz kaliyorlar medyalarda kurban bayramlarini genelde kotu bir imaj sergilerlegen yilbasinida halkin gozunde daha masumca gostermeye calismiyormu.. yani ikiside ayni sekilde bir katliyam degilmidir bana kalirsa agaclari kesmek daha buyuk bir katliyamdirki bunun icin kimse hic bir tepki gostermiyor zevk icin onca agaclar yok olmuyor ne bu iki yuzluluk...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaslar merak ettigim bir sey var buraya yorum yazan arkadaslarin cogu kurban bayramina son verilmesi yonunde fikirlerini iyi veyahut kotu sekilde yazmis tamam son verelim kurban bayramlarina yanliz benim sormak istedigim cok onemli bir soru var..

KURBAN BAYRAMI sadece islami simgeledigi icinmi herkes karsi yoksa hayvanlara eziyet edildigini dusundugu icinmi karsi bir ikinci sorumda sayet avrupada hristiyanlarda kurban bayramini kutlamis olsaydi yine herkes ayni dusunce icindemi olacakti madem kurban bayramina son verilsin diyenler neden yilbasinda cam agaclarinin katledilmesine sessiz kaliyorlar medyalarda kurban bayramlarini genelde kotu bir imaj sergilerlegen yilbasinida halkin gozunde daha masumca gostermeye calismiyormu.. yani ikiside ayni sekilde bir katliyam degilmidir bana kalirsa agaclari kesmek daha buyuk bir katliyamdirki bunun icin kimse hic bir tepki gostermiyor zevk icin onca agaclar yok olmuyor ne bu iki yuzluluk...

KURBAN BAYRAMI sadece islami simgeledigi icinmi herkes karsi

.....................

bakin burda kimsenin bu konuda böyle yaklasimi olmamistir herhalde bu yorum sana ait..

karsi gelenlerin ,,karsi gelmesi bir müslümanligin eziyet edilmesi ,,iki Hayvanlarin eziyet edilmesi,,üc toplumun bilhassa cocuklarin bu olayi etkisinde kalmasi,,

devam edelim dört sagliksiz o gün tikabasa et yenmesi,, bes birileri yerken birileri yutkunmasi alti sokaklarda yasanan rezaletin adinin bayram denmesi..

sonra dinimizce yüce Tanrimiza adanilan birseyi yumulup yemeye neden calisiyoruzki.. o gün kasaptan et alarakda kutlayabiliriz o zaman hersey daha güzel olmazmi?

gelelim cam agaclarini tabiki o konuda baslik acarsan görmek istediklerini görürsün!

:shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayin efendi turkler

kurban bayrami yuzyillardir kutlanmakta ve gunumuze kadar bu saydiklarimiz yokken bugunmu bu saydiklariniz oluyor tamam sagliksiz kesimlere veyahut cevrenin kirtletilmesine karsiyim ama birde su var hayvanlarin eziyet edilmesi tabiki karsiyim ama bu eziyet sadece birtek kurban bayramlarindami aklimiza geliyor normal diger gunlerdede okadar eziyet ediliyor bu eziyetler sadece hayvanlara yapilmiyor insanlarada okadar eziyet yapilmiyormu ???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KURBAN BAYRAMI sadece islami simgeledigi icinmi herkes karsi

.....................

bakin burda kimsenin bu konuda böyle yaklasimi olmamistir herhalde bu yorum sana ait..

karsi gelenlerin ,,karsi gelmesi bir müslümanligin eziyet edilmesi ,,iki Hayvanlarin eziyet edilmesi,,üc toplumun bilhassa cocuklarin bu olayi etkisinde kalmasi,,

devam edelim dört sagliksiz o gün tikabasa et yenmesi,, bes birileri yerken birileri yutkunmasi alti sokaklarda yasanan rezaletin adinin bayram denmesi..

sonra dinimizce yüce Tanrimiza adanilan birseyi yumulup yemeye neden calisiyoruzki.. o gün kasaptan et alarakda kutlayabiliriz o zaman hersey daha güzel olmazmi?

gelelim cam agaclarini tabiki o konuda baslik acarsan görmek istediklerini görürsün!

:shuriken:

Yukarıda sıraladıklarınız la ilgili 1.insanlara eziyet edilmese

2.hayvannlara eziyet edilmese

3.Çocukların bulunmadığı ortamlarda kurban kesimleri yapılsa

4.sağlıklı ve tıka basa et yenmese

5.birileri yerken diğerlerinede yedirse

6.sokaklarda değilde uygun yerlerde kesim yapılsa

Yine Rahatsız olacakmısınız?

Yukarıda sıraladıklarımızı kimse yapmayalım etmeyelim demiyorki!

İslamın emride zaten boyledir...

Kurban kesmeyelim katliamdır falan demektense

Kurban kesim zamanında bu olaylara tedbir alalım deseniz daha uygun olmazmı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

Kurbanlık alırken dikkat

6508560.jpg

A.A

Kurbanlık alırken dikkat

Gaziantep-Kilis Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Satıl, kurbanlık alımının bilinçli yapılması gerektiğini bildirerek, “satış merkezleri hazırlanmalı, hayvanlar sağlık kontrolünden geçirilmeli” dedi.

Satıl, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'na bir aydan kısa bir zaman kaldığına dikkat çekerek, öncelikle hayvan satışı konusunda satış merkezlerinin belirlenmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Özellikle, Kurban Bayramı'na yakın dönemlerde ve sonrasında, Türkiye genelinde hayvandan hayvana, hayvandan insana salgın hastalıkların bulaşma riskinin arttığına işaret eden Satıl, hayvan sevkıyatının hız kazandığı bu dönemde, hayvan hareketlerinin mutlaka kontrol altına alınması gerektiğine işaret etti.

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kalması dolayısıyla belirli bölgelerde kurban satışlarına rastlandığına dikkat çeken Başkan Satıl, “Şu anda kurban konusunda yapılması gereken ilk şey, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ilçe belediyelerinin belirli bölgelerde satış merkezi oluşturmasıdır” dedi.

Satıl, cadde ve sokaklarda rastgele dolaştırılarak hayvan satışına izin verilmemesini istedi ve bu durumun özelikle hayvandan insana bir çok hastalığın bulaşmasına zemin hazırlayacağı uyarısında bulundu.

Hayvandan insana geçen hastalıkların ölümle dahi sonuçlanabildiğine işaret eden Satıl, şu bilgileri verdi:

“Hayvandan hayvana geçen hastalıkların yanı sıra, hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar da var. Bu hastalıkların yanı sıra özellikle deri ve iç organlardan da insanlara kist hastalığı bulaştığına tanık oluyoruz. Tüm bu hastalıkların, hayvan sirkülasyonunun yoğun olduğu dönemlerde arttığına tanık olduğumuz için dikkat etmek zorundayız.

Satın alacağımız hayvanların mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmeleri, kaçan hayvan girişlerine ise izin verilmemesi gerekir. Oda olarak, hayvan kontrolleri konusunda gerekenlerin yapılamadığını düşünüyor ve bu konuda yetkililerin daha etkin önlemler almasını istiyoruz.”

Satıl, kurbanlık alacak olan vatandaşlara da hayvan alımında şu uyarılarda bulundu:

“Satın alınacak olan küçükbaş hayvanların canlı gözükmesi, ağzından burnundan salya akmaması, yünlerinin karışık olmaması, görünümü düzgün olması, zayıf olmaması, kısacası göze hoş gelen bir görünümü olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca, küçük baş hayvanlar için 1 yaşını doldurmuş olması, 55-60 kiloda olması ve erkek olanların tercih edilmesi gerekir. Büyükbaş hayvanlarda ise doğum yapmamış olan ve 2 yaşını doldurmuş olan hayvanlar tercih edilmeli.

Büyükbaş hayvanlarda ise ideal kilo 250-300 kilo ile 450-500 kilo ağırlığıdır. Özellikle, fazla kilolu hayvanların tercih edilmesi gerekir. Çünkü, fazla kilolu olan hayvanlarda yağ oranı yüksek olduğu için etin kalitesi düşmektedir.”

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Farklı bir açıdan bakalım şimdi.

"Van’ın Gürpınar İlçesi’ne bağlı Çavuştepe Köyü’nde 44’üncü Başkan Obama için, 44 kurban kesildi. Davul zurnayla halay çeken Çavuştepe Köyü adına açıklama yapan Abdülkerim Kulaz, Obama’yı Çavuştepe’ye davet ederek, "Her zaman arkasındayız" dedi. Abdülkerim Kulaz, Obama’nın çocuklarına da bi gözü mavi, bi gözü sarı Van kedisi hediye edeceklerini belirtti."

Böyle bir haberin ülkesindeyiz biz. Artık 'kurbandan' anladığımız neyse... Orası biraz karışık.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurban kesmek farz mıdır ve Kuran'da kurban bayramı uygulaması var mıdır?

Kuran'da kurban kesmek sadece hac ibateti YERİNE GETİRİLDİĞİ SIRADA FARZ KILINMIŞTIR. YANİ KURBAN HACCA GİDEN HACILAR TARAFINDAN KESİLİR. KURBAN KESMEYİ ALLAH'A OLAN TESLİMİYETİN VE SAYGININ BİR SEMBOLÜ OLARAK ANLAMAK VE ALLAH'A YAKLAŞMAYA BİR VESİLE GÖRMEK GEREKİR. YOKSA AYETİNDE İFADESİYLE KESİLEN HAYVANLARIN NE ETLERİ NE DE KANLARI ALLAH'A ULAŞMAZ ALLAH'A ULAŞACAK OLAN SADECE KULLARIN TAKVALARIDIR.

Hac Suresi Ayet 37: Onların etleri de kanları da Allah'a asla ulaşmaz; fakat sizin takvanız O'na ulaşır. Onları size bu şekilde boyun eğdirdir ki, sizi hidayete erdirdiği için Allah'ı yücelterek anasınız. Güzel düşünüp güzel davrananlara müjde ver.

Daha sonraları bu uygulama hacca GİDEMEYEN KİŞİLER TARAFINDANDA BULUNDUKLARI YERLERDE YERİNE GETİRİLMEYE BAŞLANMIŞ VE ARDINDAN KURBAN BAYRAMI UYGULAMASI OLUŞMUŞTUR. KURBAN BAYRAMININ HACILARIN HACDA KURBAN KESMEKLERİ İLE AYNI DÖNEME GELMESİNİN NEDENİ BUDUR.

Kurban'ın hiç bir ayetinde bayram uzgulaması yer almaz. YANİ BAYRAM YADA BAYRAM NAMAZI TAMAMEN GELENEKSEL KABULLERE DAYANAN UYGULAMALARDIR. ANCAK BURADA BELİRTİLMESİ GEREKLİ OLAN BİR HUSUS VARDIR ODA BU ŞEKİLDE BİR UYGULAMANIN YAPILMASININ KURAN'A AYKIRI OLMADIĞIDIR. YANİ MÜSLÜMANLARIN KENDİ ARALARINDA GELİŞTİRİP GELENEKSELLEŞTİRDİKLERİ BU GİBİ UYGULAMALARIN ÖZELLİKLE İNSANLARIN KAYNAŞMALARI VE YAKINLAŞMALARINA VESİLE OLMASI VE DİNİ BİR TAKIM DUYGULARIN CANLANMASI AÇISINDAN OLDUKÇA ETKİLİ VE GÜZELDİR. ANCAK BU SOSYOLOJİK BİR HADİSEDİR, MÜSLÜMANLARIN GENELİNİ BAĞLAYICI BİR FARZ DEĞİLDİR. RAMAZAN BAYRAMI DA AYNI BU ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKMIŞ BİR HADİSEDİR. KURAN'DA YERALMAZ. ALLAH İÇİN BİR AY BOYUNCA BELİRLİ SAATLERDE YEMEK İÇMEK VE CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEKTEN UZAK DURAN MÜSLÜMANLAR YAPMIŞ OLDUKLARI İBADETLERİNİN BİR KUTLAMASINI YAPMAKTADIRLAR.

-http://www.kurandakidin.net/sss/sssoku.asp?id=38-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.