Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KURBAN BAYRAMLARINA SON VERELIM!

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

Kanını akıttığı hayvan, kıyamet günü boynuzları, çatal tırnakları ve kılları ile gelecektir. Akan kan yere düşmeden önce, Yüce Allah katında, yüksek bir makama ulaşır. (ibn Mace, Ahmet bş Hanbel)

Zihniyet ayni, ortaçağ zihniyeti. Birileri dünyanın boynuzlar üzerinde durduğunu söylerdi. Bizim verdinaz de diğer dünyanın boynuzlarda olduğunu ima ediyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 277
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

şimdi arkadaşlar yaşar nuri öztürk'ün söylediğinden aktarıyorum:

''kuran-ı kerimde kurban kesmek diye bir tabir yoktur'' diyor hoca.bana bir kişi kesmek kelimesi yada o anlama gelen kelime göstersin ben bu işi yapmıyacağım anlamında birşeyler söyleyip devam ediyor;kuranda şu kelime geçiyor ''la kurbane''bu kelimenin türkçe karşılığı ''hediye''dir diyor.burdaki hediye allah adına kullara yapılması istenen yardımdır.o zamanın şartlarında insanlar fakir ve zayıf olduklarından onlara allah adına verilebilecek en güzel hediye ,insanlar hayvanları keserek allah adına kurban etmişler.(kesmişler demiyorum dikkat ediniz! ''kurban etmişler''yani hediye etmişler.bu giderek kurban etme işi kurban kesme gibi anlamsız bir sözcüğe dönüşmüş.bu adam prof ve kuranı bilen biri olarak ''kesme''kelimesinin kuranda geçmediğini iddia ediyor.bunu kuranı yorumlayanların kurban etme (hediye etme)sözcüğünü yanlış yorumlaması sonucu günümüzde ihtiyaç hasıl olmamasına karşın (mezbahalar,modern et kombineleri vs...)sırf kurban kesilir düşüncesiyle hayvanları çocukların önünde ilkel bir şekilde katledip fakir komşusunun çocuğunun yırtık ayakkabısını değiştireceğine fakir aileleri protein zehirlenmesiyle karşı karşıya bırakmayı allaha hizmet saymaktalar maalesef...

birde herkes kesiyor elalem ne der psikosuyla yapılanlar var vs vs ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben yine bu kitadan söz etmek istiyorum...neden hic önem tasimiyor, üzerin de durulmuyor

bu yazilar da diger yazilmis olan gibi, aktardigim...yazilmis degilmi?

Bilemiyorum vardir belki birsey de o yüzden üzerin de durulmuyor diyorum.. fakat ögrenmek istiyorum.

~~~

Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer ile sahabeden Ebu Menut el Ensari, mali durumları çok müsait olduğu halde, kurban

bayramlarında kurban kesmezlerdi! "Biz de kesersek herkes kurban kesmeyi farz (şart) zanneder diye!"

..............

neden bu satirlarin önemi yok

Saygilar

:clover:

Sayin birce

Ne güzel degilmi Dinimizi ibadet den alacaksin siyasete karistiracaksin! ama dinimizi siyasete karistiranlarin söyledikleri fikirleri kafalarina göre uyguladiklari yasalari elestirmeyeceksin!!!

hersey ibadet de kalsaydi bunlar olurmuydu yüce Tanrimizin verdigi güzelliklere sükredip kanaat getirseydik elimizde bicak korumasiz Tanrinin varliklarin pesinden kosarmiydik!

Tanrimiz bizlere akil vermis acaba neden?

Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer ile sahabeden Ebu Menut el Ensari, mali durumları çok müsait olduğu halde, kurban

bayramlarında kurban kesmezlerdi! "Biz de kesersek herkes kurban kesmeyi farz (şart) zanneder diye!"

bu satirlarin ne önemi var degilmi...

:shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi arkadaşlar yaşar nuri öztürk'ün söylediğinden aktarıyorum:

''kuran-ı kerimde kurban kesmek diye bir tabir yoktur'' diyor hoca.bana bir kişi kesmek kelimesi yada o anlama gelen kelime göstersin ben bu işi yapmıyacağım anlamında birşeyler söyleyip devam ediyor;kuranda şu kelime geçiyor ''la kurbane''bu kelimenin türkçe karşılığı ''hediye''dir diyor.burdaki hediye allah adına kullara yapılması istenen yardımdır.o zamanın şartlarında insanlar fakir ve zayıf olduklarından onlara allah adına verilebilecek en güzel hediye ,insanlar hayvanları keserek allah adına kurban etmişler.(kesmişler demiyorum dikkat ediniz! ''kurban etmişler''yani hediye etmişler.bu giderek kurban etme işi kurban kesme gibi anlamsız bir sözcüğe dönüşmüş.bu adam prof ve kuranı bilen biri olarak ''kesme''kelimesinin kuranda geçmediğini iddia ediyor.bunu kuranı yorumlayanların kurban etme (hediye etme)sözcüğünü yanlış yorumlaması sonucu günümüzde ihtiyaç hasıl olmamasına karşın (mezbahalar,modern et kombineleri vs...)sırf kurban kesilir düşüncesiyle hayvanları çocukların önünde ilkel bir şekilde katledip fakir komşusunun çocuğunun yırtık ayakkabısını değiştireceğine fakir aileleri protein zehirlenmesiyle karşı karşıya bırakmayı allaha hizmet saymaktalar maalesef...

birde herkes kesiyor elalem ne der psikosuyla yapılanlar var vs vs ...

Evet bu dğru büyüklerle bu konuyu tartıstığım zaman onların dediği tamam mantıklı değil belki ama elalem ne der korkusu yani şuna inanıyorum ki bundan sonraki nesil bunu yapmayacak.. :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayvanlar gıda ihtiyacını karşılamak veya kurban etmek için kesilirler. Modern cihazlar kullanmadan en acısız ve çabuk yolda şah damarını kesmektir.

Ancak hayvana diğerlerinin kesilişini izlettirerek eziyet etmenin gereği yok.

Burda konulara hakim bir arkadasimizin kendini kaybettigi An!

technik00002.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet bu dğru büyüklerle bu konuyu tartıstığım zaman onların dediği tamam mantıklı değil belki ama elalem ne der korkusu yani şuna inanıyorum ki bundan sonraki nesil bunu yapmayacak.. :unsure:

bencede yapmayacak.

birde arkadaşlar şunu anlayamıyor gibi geliyor bana:

deniliyorki hayvanlar bizlere besin olarak allahın bir lütfu kesilmesinmi?(bunu et yemeyelimmi,vejetaryanmı olalım şeklinde söyleyenler için yazıyorum)

hayvanların kesilip insanların besin ihtiyacını karşılamaktan daha doğal birşey olamaz ama bu şekilde kesilmesi (hijyen,görüntü,çocuklar vs...)uygun değil.bir zamanlar et ihtiyacı daha fazlaymış imkanlar kısıtlıymış vs... günümüze uymamakta diye düşünüyorum zamana uymassak komik durumları her zaman yaşamaya mahkum oluruz.(örnegin günümüzde ramazanda sahur için davul çalınmasında ısrar etmek,günümüzde telgrafı kullanmada ısrar etmek gibi.) herşey zamanında geçerli olmalı diye düşünüyorum.bırakalım hayvanlar profesyonel ellerde uygun koşullarda kesilerek insanların besini olmaya devam etsin.

bizlerde kurban bayramında ihtiyaç sahiplerine allah adına yardımlarımızı yapalım ki onlarda bayram etsinler.kan revan içinde bir bayram biraz tuhaf kaçıyor gibi geliyor bana.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir de Kurban Bayramı diye tutturmuş gidiyoruz. Ama Kuran Kurban Bayramından söz etmez. Ne zaman başlamış bu Bayram olayı? Bilgisi olan var mı?

Sanirim yok sayin muki. Yoksa varmi..? Halen cevap gelmemis de... bende merak ile bekliyorum.

O an bunu en azindan, düsünebilecekler varmidir ki sayin CYRANO, keske olsa...ama ne varki 3-4 gün icersin de hepsi

olup bitmesi gerekiyor...zamanmi kaliyor, bu gibi seykeri düsünmek icin.

Yo... sirada ki gelsin..........

Hayvan sevgisinden dolayı.

Süt Hayvanın yavrusuna aittir, Yavru hakkını yemem,Ben sütü içmem diyenlerdenmisiniz.

Et yiyenlerden,deri giymeyenlerdenmisiniz.

Bunda anlamayacak ne var ?

saygılar..

Sayin kaplan200, gerci bana yönelik bir soru degil ... fakat cevaplamak istiyorum, en azindan sorunuz cevapsiz kalmasin.

Malesef yaniliyorsunuz üzgünüm, et yemeyenlerden degiliz..Bayram denilen o gün de...onca kurbanlarin kanlari

akmasina karsi geldigimiz icin... yada söyle söyleyim, diger arkadaslari katmadan araya... ne olur ne olmaz :) karsi

geldigim icin.

Yeri gelir etimizi de yeriz, yumurtamizi da... gerci ben ayda birde olsa, fakat bu söz konusu degil.

Karsi geliyorum , yada anlam veremedigim benim.....neden bu 3 gün icersin de, Bayram dediginiz günde...onca akitilan

kan. Eyer ki bir yoksulu, bir yetimi doyurmak ise niyet...kurban edilenlerle...

sanmiyorum ki bu zaman yeterli olacaktir.

Kaldi ki...bu telas niye

Bir yandan herseyi birkac gün icersine sigdirmaya calisirken, diger onca günler evet hergün asil gerceklerle yüz yüzeyiz

malesef izliyoruz.

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alintilarin hepsini bir sayfadan bir digerine geciremedim

bu satirlarin ne önemi var degilmi...

Burasini bende cok merak ediyorum sayin Efendi Türkler, vardir bir nedeni bir önemi bence...

vardir da... cevaplayan, bilen acaba kim olacak... bizler de en azindan ögrenmis olalim.

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bence kurban kesiminde, idda edildiği gibi yani dinin emrettiği varsayılan şekilde paylaşım yapıldığı ve amaç güdüldüğünü sanmıyorum.Yukarıda sayın Birce arkadaşımızın yazdığı bir olay var "neden bu satırlar görmezden gelinir " diye eklemiş sonuna da .

Ben söyleyeyim ; çünkü rant kapısı kesilir Sayın Birce bunlar görülseydi ,bedevi adetleri, din diye yutturulur muydu yada türban olayı ,gelenek halinde iken, dini emir haline getirilir miydi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurban bayramı veya türban farzmı değil mi? Bence farz.Tabi bunu sadece iş olsun diye veya toplumsal bir reflekse dayandırabilirsiniz.Bakın yakında noel.Hindiler kesilmeye başlandl veee Sayın Bush bir hindinin canını bagışladı.(Gelenek olmuş diye geçerken aklıma birden nedense! Irak geldi)

Gelenek haline getirdiğimiz bir dinimiz var ama bu dinin gelenek olduğunu göstermez.Ve Ortaçağ zihniyeti dediğiniz zihniyet sadece dinle ilgili değildir.Nedenini tam olarak bilmiyorum!zaten bunun içindir ki eleştiremiyorum dini ve öğretilerini!toplumsal dayanışma olabilir mi.Basit bir cevap olarak görülebilir ama neden olmasın.Belki de sadece bu...

Dipnot:Ben de alacağım kurbanı;kesmek için değil ama.Sayın Bush gibi canını bağışlayacağım.Belki nasıl iyi yürekli biri olduğmu çözerler. -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurban bayramı veya türban farzmı değil mi? Bence farz.Tabi bunu sadece iş olsun diye veya toplumsal bir reflekse dayandırabilirsiniz.Bakın yakında noel.Hindiler kesilmeye başlandl veee Sayın Bush bir hindinin canını bagışladı.(Gelenek olmuş diye geçerken aklıma birden nedense! Irak geldi)

Gelenek haline getirdiğimiz bir dinimiz var ama bu dinin gelenek olduğunu göstermez.Ve Ortaçağ zihniyeti dediğiniz zihniyet sadece dinle ilgili değildir.Nedenini tam olarak bilmiyorum!zaten bunun içindir ki eleştiremiyorum dini ve öğretilerini!toplumsal dayanışma olabilir mi.Basit bir cevap olarak görülebilir ama neden olmasın.Belki de sadece bu...

Dipnot:Ben de alacağım kurbanı;kesmek için değil ama.Sayın Bush gibi canını bağışlayacağım.Belki nasıl iyi yürekli biri olduğmu çözerler. -_-

:):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kurban-et bayramı hadisesini bende içime pek sindirebilmiş değilim..sakıncalı yanlarıda çok bence..gelenek mi, adetmi..farz mı, vacip mi bilmem ama..kurbana verilen paraların daha farklı da değerlendirilebileceği taraftarıyım..bakın size bi hadise anlatam..

--hacılar yıllık mekke ziyaretlerinde..hemen hemen her hacı bir kurban keser gittiği yerde..ve her hacı kurban kestiğinden..kim kime et yedirecek..hepsinde var..ve etin biçoğunu daha düne kadar toprağa gömerlermiş..zamanla ortalığın pislenmesi..kötü kokularında çıkmaması için..yani ziyan olan kurbanlar..sonrasında kızıl-hac bu durumu görmüş ve hacıların kestikleri kurbanları alıp..kavurup-kavanozlayıp..afrika ve diğer fakir ülkelere göndermeye başlamış.. :)

aslında ortalık,kendisi doğduğuna pişman zatların, çocuk yapmasıyla..yeterince insan-çocuk kurbanlarla dolu..bence onların dertleri et yeme-yememe meselesi değil..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kurban-et bayramı hadisesini bende içime pek sindirebilmiş değilim..sakıncalı yanlarıda çok bence..gelenek mi, adetmi..farz mı, vacip mi bilmem ama..kurbana verilen paraların daha farklı da değerlendirilebileceği taraftarıyım..bakın size bi hadise anlatam..

--hacılar yıllık mekke ziyaretlerinde..hemen hemen her hacı bir kurban keser gittiği yerde..ve her hacı kurban kestiğinden..kim kime et yedirecek..hepsinde var..ve etin biçoğunu daha düne kadar toprağa gömerlermiş..zamanla ortalığın pislenmesi..kötü kokularında çıkmaması için..yani ziyan olan kurbanlar..sonrasında kızıl-hac bu durumu görmüş ve hacıların kestikleri kurbanları alıp..kavurup-kavanozlayıp..afrika ve diğer fakir ülkelere göndermeye başlamış.. :)

aslında ortalık,kendisi doğduğuna pişman zatların, çocuk yapmasıyla..yeterince insan-çocuk kurbanlarla dolu..bence onların dertleri et yeme-yememe meselesi değil..

:clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kurban kesmek psikolojiyi bozmaz.aksi düşünceleri olanlara biraz geniş ve derin düşünce tarzına sahip olan her insan güler.ben müslüman bir kürt olarak Hz ibrahim a.s. dan beri yapılan bu ibadetin o günden bu yana hangi müslüman çocuğunu etkilediğini ve hangisini bir caniye çevirdiğini merak ediyorum.şimdi şapkayı önünüze koyun ve kurban kesmeyen diğer halklar ile kesen halkların çocuklarını kıyaslayın bakalım.savaşlarda biribirini hunharca(kanyercesine),öldüren,tek savaşta 60 milyon insanın öldürüldüğü batı ülkelerinde hernedense kurban kesilmiyor.bu ipucu size yetermi bilmiyorum ama biraz düşünen ve altında islam'a karşı bir düşmanlık olmayan herkes görecektirki kurbandan boşalan kan psikolojik bir karşı deşarjdır diyebiliriz.diğer yararlarını saymaya gerek yok.teşekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanirim yok sayin muki. Yoksa varmi..? Halen cevap gelmemis de... bende merak ile bekliyorum.

.

.

.

Bir yandan herseyi birkac gün icersine sigdirmaya calisirken, diger onca günler evet hergün asil gerceklerle yüz yüzeyiz

malesef izliyoruz.

Saygilar

[/font]

Hac-34:Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!

36. Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.

37. Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.

Gerçi bu Ayetler bile sizin için bir şey ifade edermi bilmem ama nerde diye sordunuzya işte burda...

Ayrıca ATO?nun BAYRAM EKONOMİSİ Raporunda Kurban Bayramı nedeniyle kasaplardaki et satışlarında yüzde 40-50 düşüş yaşandığı ve bu nedenle normalde kasapların kesmesi gerektiğ hayvanları vatandaşlar kendileri kesiyor.

O nedenle katliam olmuyor yani BAYRAM NEDENİ İLE KASAPLAR kesmiyor...

Kurban bayramı en azından yardım için bir vesile oluyor....

Daha fazla açıklmaya gerek varmı bilemiyorum istiyorsanız bu kısıtlı zamanımda sizin için yazmaya çalışırım.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kurban kesmek psikolojiyi bozmaz.aksi düşünceleri olanlara biraz geniş ve derin düşünce tarzına sahip olan her insan güler.ben müslüman bir kürt olarak Hz ibrahim a.s. dan beri yapılan bu ibadetin o günden bu yana hangi müslüman çocuğunu etkilediğini ve hangisini bir caniye çevirdiğini merak ediyorum.şimdi şapkayı önünüze koyun ve kurban kesmeyen diğer halklar ile kesen halkların çocuklarını kıyaslayın bakalım.savaşlarda biribirini hunharca(kanyercesine),öldüren,tek savaşta 60 milyon insanın öldürüldüğü batı ülkelerinde hernedense kurban kesilmiyor.bu ipucu size yetermi bilmiyorum ama biraz düşünen ve altında islam'a karşı bir düşmanlık olmayan herkes görecektirki kurbandan boşalan kan psikolojik bir karşı deşarjdır diyebiliriz.diğer yararlarını saymaya gerek yok.teşekkürler.

lafa bak karşı deşarjmismis inanilir gibi degil masum hayvanlarla deşarj olanlar :D

batiya karsi olan hirsi hayvanlardan cikaran düsünce yapisi yani bu arada kendi evlatlarinida cezalandirmis oluyorsun ne güzel ya...

artik batiyi hayvanlari katlederek cezalandiracagiz! ben diyorum harakiri yapsak ondan daha iyi....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendi şu cümleyi gerçekten anlamadım :"Burda konulara hakim bir arkadasimizin kendini kaybettigi An!"

Benim yazdığım bir yazı alıntılanarak yazılmış.

Açıklayabilir misin ?

ALINTI(CYRANO @ Nov 20 2007, 01:52 PM)

Hayvanlar gıda ihtiyacını karşılamak veya kurban etmek için kesilirler. Modern cihazlar kullanmadan en acısız ve çabuk yolda şah damarını kesmektir.

Burda konulara hakim bir arkadasimizin kendini kaybettigi An!,,

tabii burda elestirmek amaciyla yazilmis bir yazi herseyden önce kisa ve öz! vurgulanmak istenen degerli vede yazilarinla örnek bir kisinin bicakla hayvanlarin sah damarini hedef göstermesi..

herseyin cagin gerektirdigi gibi bizler yol alirken kör bicakla yani ne kadarda keskin olsa bu dönemde böyle savunmaya gecmeniz yani bicak ilk önce tenine temas eder bir kör testere gibi.. sonra sah damarina hani vay be dedirtecek türden bir yazi gibi gelince..

tepkim sizdemi Sayin CYRANO demek olmus...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendi şu an insanların kırmızı ve beyaz et ihtiyaçları bu şekilde karşılanıyor. Yani bizim protein almamız için malesef hayvanların ölmesi gerekiyor. Bununda hayvanlara eziyet etmeden mümkün olan yolu bu. Şah damarını kesmek.

Bu entegre et fabrikalarındada bu şekilde. Yani bizim marketlerde yada kasapta satın aldığımız et farklı bir yöntemle elde edilmiyor. Bıçak otomatik çalışır veya kesimi kasaplar yapar sonuçta işlem değişmiyor. Yani efendi "how made it" tadı yaşamıyalım olay bu :)

Kuban kesimlerininde merkezlerde bu şekilde yapıldığı taktirde bahsettiğin insansal etkilerin ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.