Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRBAN SORUNU - KONUSU - ANA BAŞLIK

DİPNOT

Önerilen İletiler

9 Şubat 2008

Hollanda Hükümeti, burka, nikap gibi yüzü kapatan giysili kişilerin, devlet daireleriyle eğitim kurumlarına kesin olarak alınmamasını kararlaştırdı.

.

.

.

Hükümete göre, böyle bir karar, hukuki açıdan pürüzler doğurabilecek. Üstelik Hollanda?da burka, nikap gibi yüzü kapatan ve kara çarşafla dolaşan kişi sayısı 150 ile 200 arasında tahmin ediliyor ve bu kadar az sayıdaki kişi için, siyasi, toplumsal ve sosyal etkileri olabilecek bir genel yasaklama kararı gereksiz bulunuyor.AA

Yüzü kapatan diyor...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyorlar ki:

“Bize göre başını örtmek dinin emri değil...”

Siz de diyorsunuz ki:

“Eee, o zaman neden türban üzerinden siyaset, ticaret yapıyor bunca çene çalıyorsunuz? Neden türbanın şart olmadığı gerçeğini toplumla paylaşmıyorsunuz?”

Diyorlar ki:

“Konumuz özgürlük...”

Diyorsunuz ki:

İyi ama ya bir gün çıkıp şeriatla yönetilme özgürlüğünü de isterlerse ne yapacaksınız?

Diyorlar ki:

“Ona o zaman bakarız!”

“Yazıklar olsun bu çifte standarda” diyemiyorsunuz tabii; ne de olsa serde efendilik var!

İnanılır gibi değil... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

daha neler oldu neler i bu örtü oldugu müddetce göremezsin o zaman ilk önce bu örtüye dur bu örtüyü halkin üzerinden kaldirma mücadelesi vermenin önemi ortaya cikiyor .. eger bunu yapamazsak yarinlari dagdaki eli silahli öbürgünde hapisanedeki sevgili dostumuz bile bu ülkeyi yönetmeye talep eder! öyle degilmi sayin botan?

:shuriken:

Evet haklısınız sayın efendi türkler ama yalnız omu sözde ulusalcı devlet yanlısı olan sağı solu bombalayan ve ülkeye zarardan başka birşey getirmeyenlerde soyunurlar ülkeyi yönetmeye değilmi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet haklısınız sayın efendi türkler ama yalnız omu sözde ulusalcı devlet yanlısı olan sağı solu bombalayan ve ülkeye zarardan başka birşey getirmeyenlerde soyunurlar ülkeyi yönetmeye değilmi ?

bu ülkeyi kimler yönetiyor, hayatin boyunca kimleri gördün o gördüklerin ulusalciymiydi? yoksa ümmetmi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görünmeyen yöneticiler görünenden çok olduğu için bir türlü devlet-toplum bütünleşmesi sağlamlaşamadı zaten sayın

Efendi Türkler...

Sizin beğenmediğiniz ama halkın seçmiş olduklarının da yapabilecekleri kısıtlı zaten; dile kolay askeri-sivil bir elit bürokrasi var karşınızda... :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görünmeyen yöneticiler görünenden çok olduğu için bir türlü devlet-toplum bütünleşmesi sağlamlaşamadı zaten sayın

Efendi Türkler...

Sizin beğenmediğiniz ama halkın seçmiş olduklarının da yapabilecekleri kısıtlı zaten; dile kolay askeri-sivil bir elit bürokrasi var karşınızda... :D

Desene kimse Türban icin bukadar sürünmezdi derhal kara carsafa gecerdik? askeri-sivil bir elit bürokrasi varya onlar karşımizda ,,yoksa hep beraber seriatla özgürlügümüze kavusmustuk degilmi arkadasim .. O Evren olmasaydi ya Asker kökenli bizi tamemen birbirimizden kopardi..

bak herkes aciktan kanlimi gelecegiz kansizmi ... madimaklari yakiyor yakanlari gögüslerini gere gere sahip cikiyor avukati oluyor!

ama bizler bir seriati istiyoruz bile diyemiyoruz aciktan??? yokmu o derin devlet

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabi canım, ondan İslamcılığa yüklenen aşırı eylemlerin ardından değişik değişik yer altı oluşumları çıkıyor da bunlarla daha bir çok görüşte insanın öldürülmesi arasında da bağ kurulabiliyor...

Değil mi; ahhh derinler ah!!! :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Politika :)

Tiyatro olsa seyredeceğiz Politika :D ..edebi eserler oynanır tiyatroda.. :D CAMBAZ seyrediyoruz resmen.. :D

İkinci gündemleri olanlar çok gürültü ederler..pireyi deve ederler..yırtarlar kendilerini..gizli gündemlerini örtmek için..bağırış çığırış Türban serbes kalıyor..aman ne büyük iş..ne büyük iş :D ..milletin mıçında pantol kalmadı,acından midesi sırtına yapıştı..illaki başına türban taktıracak..ne diyeyim..kendi düşen ağlamaz.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabi canım, ondan İslamcılığa yüklenen aşırı eylemlerin ardından değişik değişik yer altı oluşumları çıkıyor da bunlarla daha bir çok görüşte insanın öldürülmesi arasında da bağ kurulabiliyor...

Değil mi; ahhh derinler ah!!! :lol:

Arkadasim ben sana tek kelime söyleyeyimmi? ABD emir almayan yani büyük seytandan tek bir islam ülkesi göster? birde saydiklarin arasinda f.gülende varmi yeralti olusumlarin icinde...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim ben sana tek kelime söyleyeyimmi? ABD emir almayan yani büyük seytandan tek bir islam ülkesi göster? birde saydiklarin arasinda f.gülende varmi yeralti olusumlarin icinde...

Konumuzla ne alaka; bakıyorum o hafiften alır tavrınızın yerini daha ağır bir ciddiyet aldı; kim var bilemem içinde olmamamın gereği ama bugün ülkeyi karıştırmak için de ellerinden geleni yapıyorlar ve bunların arasında belirttiğiniz şahsın olacağını düşünmüyorum çünkü kendileri özellikle insan ilişkilerinde yapıcılığı ve ılımlı tavırları vurgulayan birisidir bence siz daha çok yıkıcı yorumlamaların ardında arayın bu yer altı oluşumlarını, hani yakın zamanda da ortaya çıktı ya!!!

İslam ülkeleri ile ne alakası varsa, nerden geldiysek buralara artık bence siz aynı yoldan konuya geri dönün... :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakıyorum o hafiften alır tavrınızın yerini daha ağır bir ciddiyet aldı;

Ciddiyetin getirdiği gerçeklikler rahatsız etti galiba, veee

nerden geldiysek buralara artık bence siz aynı yoldan konuya geri dönün..

diye çağırılar başladı :)

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir bayan köşe yazarı basit bir soru sordu.. Paylasmak istiyorum izninizle...:

-Türban eğer gercekten bir kadın için özgürlük anlamına geliyorsa, dunya uzerindeki en özgur kadınlar şeriatla yonetilen ulkelerdeki kadınlar olması gerekmiyor mu?

Bende haddim olmayarak bu soruya bir ekleme yapmak istiyorum. Turban kadın icin özgurlukse, kara carşafa burunen, peçe takan kadınlar özgürlük timsalleri olarak neden gosterilmezler?

Daha öncede bu baslık altında bir isteğimi dile getirmiştim. Mümin ve inanclı bir erkek olarak, bana namahrem olan saçı bası acık, beni tahrik edebilecek kadınlarla aynı oda icinde kalıp gunaha girmek istemiyorum. Lutfen yuksek ogrenim kurumlarındaki bu durum duzeltilsin.... Ben ve benim gibi dini inancı geregi magdur olan erkeklerin sorunu cözülsün.... Eminimki eylem yapmasada, bu konu yuzunden buyuk vicdan azabı ceken erkek arkadaslarım kadınlara tanınan bu buyuk özgurlukten sonra haklarını aramak icin meydanlara cıkacaklardır... İnsan olarak dini inanc özgurlugumu yasamak benim de hakkım.. neden kadınlara bu kadar taviz veriliyor...?

Lütfen bekleme yapmayalım, yola devam edelim.. daha yolun başındayız....!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ciddiyetin getirdiği gerçeklikler rahatsız etti galiba, veee

diye çağırılar başladı :)

Saygılar...

Sayin YARASA!

Bosver birtane müslüman ülkesi biraktilarmi seriatla yönetilmeyen! sayin DIPNOT´UN dedigi gibi bizde yuttuk

Sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*Laiklik ne menem birseydir,halk isteyince Laiklik kalmaz!RECEP TAYYIP ERDOGAN*dedi ve arkasina ne kadar demokrat özgürlükcü,Türkiye karsiti isim varsa hepsini alarak iktidara yerlesti,oda yetmedi bu sefer bölücülere arka cikarak hem oylarini arttirdi hemde bölücüleri meclise soktu,oda yetmedi ve türban yasagini kaldirdi oda yetmeyecek ve neler olacaginida hep birlikte görecegiz.Peki Erdogan bu basariyi nasil elde etti?Yukarida bu soruma cevap vermistim sadece bir ilave yapmak istiyorum,****** MEDYA da Erdogan'in bu basarisinda büyük bir katkiya sahiptir.Türkiye artik Atatürk'ün degil Tayyip Erdogan ve isbirlikcilerinin Türkiyesidir.Yani Kurtulus savasi karsitlarinin,Laikligin ve Cumhuriyet karsitlarinin Türkiyesidir.Artik bu degismeden devam edecektir.84 yil sonra Türkiye Cumhuriyeti dinci bir devlet olma yoluna girmis ve dinci devletin temelleri atilmistir.Herkese hayirli olsun.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Laik Cumhuriyet Mitingi Bayrak Bayrak, Gelincik Gelincik Sıhhiye Meydanına?

.

.

.

Bizkaçkişiyiz Sivil Toplum Platformu

Marmara Bölgesi İstanbul İli[/size][/color]

Çanakkale geçilmezmi,?

O eskidendi, düşman çoktan çanak kaleyi geçti,

Evimize odamıza girdi,

Yıllar önce,

çanakkale geçilmesin diye, asker gönderenlerin analarıda, başı örtülüydü,

siz neyin mitingini yapıyorsunuz.?

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o anaların başı nasıl örtülüydü biz biliriz..sizde iyi bilirsiniz..

şimdikine türban diyorlar..saç teli bile gözükmesin diye bir sürü iğneyle sağlamlaştırıp güya inanç gösterisi yapıyorlar..

inanç kalptedir..akıldadır..gösterişle olmaz..türban takmakla hiç olmaz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

NUR 31. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü'minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

(türban, erkeklerin baskısı mı değil mi, kadınlar erkeklere mi uyuyor ayete mi, erkekler ayetin uygulanmasına mı çalışıyor kendi isteklerine mi tartışmalarına ışık tutması dileğiyle)

saygılar

Ayeti gördüm,sonra içimde kapanma isteği başladı,derken doğrusunu Allah tan diledim,derken bana hükmedişiyle kapanma vaktimin geldiğini,tıpkı varlığına inanmama sebebiyet veren o büyük hissiyetle anladım ve aileme karşı dahi olsa en sonunda bir gün karşılarına kapalı çıkıverdim.Ve şimdi bana sunulan diğer Kutsal kitapla da herşey tamamlandı.Anlayacağınız sayın Tarafsız,ne uyulacak erkek,ne uyulacak babam ,ne uyulacak sevgilim vardı.Baskı altında olup bunu yapan yok mu? var elbet.Ama çoğu bu ayeti okumamıştır inanın,en azından çevremdeki nice kapalı bayandan biliyorum.Ha pardon,belki anlamadıkları arapçasından okumuşlardır elbet,bunu da atlamayalım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir bayan köşe yazarı basit bir soru sordu.. Paylasmak istiyorum izninizle...:

-Türban eğer gercekten bir kadın için özgürlük anlamına geliyorsa, dunya uzerindeki en özgur kadınlar şeriatla yonetilen ulkelerdeki kadınlar olması gerekmiyor mu?

Bende haddim olmayarak bu soruya bir ekleme yapmak istiyorum. Turban kadın icin özgurlukse, kara carşafa burunen, peçe takan kadınlar özgürlük timsalleri olarak neden gosterilmezler?

Daha öncede bu baslık altında bir isteğimi dile getirmiştim. Mümin ve inanclı bir erkek olarak, bana namahrem olan saçı bası acık, beni tahrik edebilecek kadınlarla aynı oda icinde kalıp gunaha girmek istemiyorum. Lutfen yuksek ogrenim kurumlarındaki bu durum duzeltilsin.... Ben ve benim gibi dini inancı geregi magdur olan erkeklerin sorunu cözülsün.... Eminimki eylem yapmasada, bu konu yuzunden buyuk vicdan azabı ceken erkek arkadaslarım kadınlara tanınan bu buyuk özgurlukten sonra haklarını aramak icin meydanlara cıkacaklardır... İnsan olarak dini inanc özgurlugumu yasamak benim de hakkım.. neden kadınlara bu kadar taviz veriliyor...?

Lütfen bekleme yapmayalım, yola devam edelim.. daha yolun başındayız....!!!

Hııım,hele hele otobüstler,koltuktan kalkan bir bayanın yerine soğumadan oturunca giden abdestler falan.. yazık değil mi şimdi bu erkeklere değil mi?bak oturdu,hissettiği sıcaklık yüzünden neler geldi başa,değil mi ama?aklı yerinden oynadı tabii..

" bana namahrem olan saçı bası acık, beni tahrik edebilecek kadınlarla aynı oda icinde kalıp gunaha girmek istemiyorum. " Kadının sizi ancak bu hallerde tahrik edeceğini,aynı odada kalmamanız gerektiğini yazan Kitabınız nerde.Siz kadına haram gözle bakıyorsanız,haram gözle bakmamanızı emreden ayetler var İslamda.Siz bırakın kendi Kitabınızı,buyrun ben sizi İslama davet edeyim.Burda sizin cinsel ve psikolojik erkeksel sıkıntılarınıza şifa var..Buyrun efendim,buyrun..

İnancın özgürlüğü kavramı,ilginç cümle.İnanç inançtır.Başım bana göre inancımdır,yaşamım da öyle olmalı elbet.Ben özgür olmak istemiyorum,ben Allah kulu olmak istiyorum,itaat etmek,bu uğurda kendimle savaşmak istiyorum.Ben kendimi Rabbim için hiç etmek ve tamamen O na teslim olmak istiyorum.Okulu da yasaklasanız,şunu bunu da yasaklasanız,ben Allah için bunlardan vazgeçebilecek kadar kul olmak istiyorum .Nitekim de örnek olarak,hakkım olan bir memurluğu,kurallar gereği gidemeyeceğimi kabullenip bu konuda tek yorum yapmadan amele gibi çalışmayı seçiyorum.Ola ki illa yasak bir yere girmem gerekecekse,dinim gereği bu başı traş eder yine giderim.Var mı buna da yasanız?

Biz hepimizi yaratan Allah ın Kitabını herşeyden üstün tutuyoruz.Siz olmayan hangi şey için mücadele veriyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayeti gördüm,sonra içimde kapanma isteği başladı,derken doğrusunu Allah tan diledim,derken bana hükmedişiyle kapanma vaktimin geldiğini,tıpkı varlığına inanmama sebebiyet veren o büyük hissiyetle anladım ve aileme karşı dahi olsa en sonunda bir gün karşılarına kapalı çıkıverdim.

Müslüman kadın için zaten doğrusuda budur

çünkü, KAPANMAK ALLAH'TAN BAYANLARA VERİLEN BİR EMİRDİR (Kur'ana göre)

(NUR 31. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar)

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu ülkeyi kimler yönetiyor, hayatin boyunca kimleri gördün o gördüklerin ulusalciymiydi? yoksa ümmetmi

Türkiyede sözde ulusalcıların elde ettiği rant onların yöneticeler üzerinde etki kurmasını sağladı yıllarca ve böylece ülke üzerinde istediklerini yaptılar daha 70'li yıllarda yaptıkları katliamları unutmadık,başörtüsüne dönersek bunu tekrar söylüyorum insanların başı açık yada kapalı eğer gerçekleştirmek istedikleri bir amaç varsa bunun için mücadele edeceklerdir,devletin ve laikliğin bekaası devletin doğru toplum yetiştirmesiyle olabilecek bir iştir,ancak bugüne kadar ülkemizde ancak rant kavgaları olmuştur (en iyi halk ***** halktır)mantığı güdülmüş halk eğitilmemiştir,gelinen noktadada birileri bu halkı istediği yöne sürmeye başlamıştır ve maalesef ATATÜRK'ün kurduğu cumhuriyet ve onun ilkeleri büyük yara almıştır...

saygılarımla....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

4953933.jpg

AKP’nin tesetture girme hikáyeleri

Deniliyor ki: Örtülü eşleri AKP’lilere "türban yasasını hemen çıkarın" diye evde baskı yaptı! Peki, AKP’lilere baskı yapan örtülü eşler, ne zaman, nasıl örtündü? Aile, mahalle, koca baskısı gördüler mi? Mesleklerini bırakıp "ev kadını" olmaya mecbur mu edildiler? Hepsi aynı sosyal sınıftan mı geliyor? İşte onların, isim isim örtünme hikáyeleri...

Politikacıların üniversite bitiren türbanlı kızları neden çalışmıyor

LiveImages_YeniFotoAnaliz_AKP_tesett.jpg

BÜYÜK olasılıkla, üniversitelerde türban serbest olacak. Herkes merakla bekliyor, sonra ne olacak? Deniliyor ki, "mahalle baskısı" gibi üniversitelerde "türban baskısı" olacak; özellikle Anadolu’daki üniversitelerde başı açık kız öğrencilere örtünme baskısı gelecek. Bu olabilir mi? Evet olur. Bitmedi. Meselenin bir başka yönü daha var: Türbanlı kızlarımız üniversitelere girince ne olacak? Söyleyeyim: Çok iyi okuyacak, çok başarılı olacak ve okullarını hep dereceyle bitirecekler. Peki, sonra ne olacak? Ne olacak biliyor musunuz; evlenip, ev hanımı olacaklar! Bunu da nereden çıkardınız demeyin. Gelin Türkiye’yi yöneten birkaç politikacının kızlarına bakalım: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kızı Kübra, Bilkent Üniversitesi’ni bitirir bitirmez evlendirildi. Çalışıyor mu, hayır!

Politikacıların üniversite bitiren türbanlı kızları neden çalışmıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra, ABD’de Indiana Üniversitesi’nde okudu. Çalışıyor mu? Hayır. Başbakan’ın diğer kızı Sümeyye çalışıyor mu; hayır! Milli Görüş’ün lideri Necmettin Erbakan’ın kızları; Elif Bilkent Üniversitesini bitirdi, Zeynep ise ODTÜ’yü. Üstelik "başları açık okudular" diye parti içinde muhalif sesler çıkmıştı. Peki, bugün çalışıyorlar mı; hayır! Evlendiler, çocuk yaptılar. Yani ev hanımı oldular. Enerji Bakanı Hilmi Güler’in kızı Ayşe Şeyma da Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitirir bitirmez, eski Orman Bakanı Osman Pepe’nin oğlu İsmail ile evlendirildi. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bilkent Üniversitesi’ni bitiren kızı İclal’i hemen evlendirdi. Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım’ın kızı Büşrah... Listeyi uzatmaya gerek var mı? Çok merak ediyorsanız; daha yaşları küçük olan Büşra Şahin, Zişan Güler, Büşra Çelik’i medyadan takip ediniz. Onlar da ablaları gibi üniversiteyi çok iyi dereceyle bitirecekler ve sonra hemen evlendirilecekler. Niye? Bu gencecik kızlarımız üniversiteyi bitirir bitirmez, çalışmalarına fırsat verilmeden neden hemen evlendiriliyor? Şimdi derler ki, "Sana ne, bu da bir özgürlük sorunu". Öyle ya... Aslında tüm bunlar; özgürlüğün tesettüre sokulması değil mi?

Emine Erdoğan

Emine Erdoğan

Emine Gülbaran 15 yaşında intihar etmeyi düşündü. Yıl 1970’ti. Mithatpaşa Akşam Sanat Okulu’nun öğrencisiydi Romantik bir kişiliği vardı. Cep romanları okuyor. Artistlerin kartpostallarını biriktiriyordu. Emel Sayın ve Ajda Pekkan’ı beğeniyordu. Bir de sinemaya gitmeyi. Ziya amcalarının eski Amerikan otomobilinde ilk kez direksiyona geçti; otomobil kullanmak istiyordu. Giyinmeyi çok seviyordu. Dikiş dergisi Burda’nın patronlarından kalıp çıkarıp, kendine elbise dikiyordu. İlk diktiği giysi ise çift taraflı bir pelerin oldu. Bir tarafı uçuk bir eflatun, diğer tarafı uçuk griydi.

Emine Erdoğan

Ağabeyi Hüseyin Gülbaran kendisinden bir yaş büyüktü. Kız kardeşi Emine’ye artık örtünmesi gerektiğini söyledi. Emine Erdoğan, yıllar sonra "Nasıl Örtündüler?" kitabının yazarı Gülay Atasoy’a o günü anlattı: "Ağabeyim bana örtünmem gerektiğini söylediği zaman intihar etmeyi bile düşünmüştüm. Nasıl olur da örtünürdüm! Çevremde bir tane örneği yoktu. Köy gibi bir yerde olsam neyse... Orada dikkati çekmezdim. Ama burada (İstanbul’da) olamazdı. Bu karışık duygular içindeyken, bir vesileyle Şule Yüksel Şenler’le tanıştım. Bu tanışma beni çok etkiledi. Böylelikle bir Müslüman hanımın hem modern, hem kültürlü, hem de örtülü olabileceğini gördüm." Emine Gülbaran 15 yaşında örtündü. Okuldan ayrıldı.

Hayrünnisa Gül

Abdullah Gül’ün annesi Adviye Hanım, gelini olmasını istediği Hayrünnisa’yı Kayseri’de bir akraba düğününde gördü. Hayrünnisa 14 yaşındaydı. İstanbul’da Çemberlitaş Ortaokulu’nu yeni bitirmişti. Takdirname almıştı. Liseye başlayacaktı. Abdullah Gül 29 yaşındaydı. Sakarya Üniversitesi’nde asistandı. Gül Ailesi, Özyurt Ailesi’ne görücüye gidip Hayrünnisa’yı istedi.

Hayrünnisa Gül

Aileler anlaştı. Ama ortada sorun vardı. Medeni Kanun, 14 yaşında bir kızın evlenmesine izin vermiyordu. Hayrünnisa’nın 15’ini doldurması beklenecekti. 18 Ağustos 1980. O gün Hayrünnisa’nın yaş günüydü. O gün yasal engel kalktı. O gün 30 yaşındaki Abdullah Gül ile 15 yaşındaki Hayrünnisa Özyurt evlendi. Ve o güne kadar başı açık olan Hayrünnisa, işte o gün, evlendiği gün tesettüre girdi. Okuldan ayrıldı. Artık ev kadınıydı.

Münevver Arınç

Yıl 1978. Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu Giyim Bölümü’nden, 5 üzerinden 4.5’la mezun oldu. Okulun en başarılı öğrencisiydi. Münevver Tay, üniversite yıllarında modern giyimiyle dikkat çeken biriydi. Bir de yardımseverliğiyle tanınıyordu. Kırşehir Kaman’da öğretmenlik yapmaya başladı. Manisa MSP İl Başkanı Avukat Bülent Arınç, hemşerisi Münevver Öğretmen’i partisinin önde gelen isimlerinden İsmail Tay’dan istedi. Münevver Tay öğretmenliği seviyordu. Evlenmeyi şimdilik düşünmüyordu. Ancak... Babasının ısrarına fazla karşı koyamadı. Ve evlendi. Damat Bülent Arınç 31, gelin Münevver Tay ise 22 yaşındaydı. Öğretmen Münevver Tay evlenince ev hanımı oldu; tesettüre girdi. Öğretmenliği bıraktı. Çok sevdiği öğretmenliği ancak bir yıl yapabilmişti.

Semiha Yıldırım

O da öğretmendi. Eşi; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Refahiye İlçesi Kayı Köyü’nden akrabasıydı. Görücü usulüyle evlendiler. Evlenince o da öğretmenliği bıraktı. Örtündü. Ev hanımı oldu.

Gülten Çiçek

Ailesi Yozgatlıydı. Yozgat ile Yerköy arasındaki Saray İlçesi’nde öğretmenlik yapıyordu. Cemil Çiçek ise Yozgat’ta avukattı. Görücü usulüyle evlendiler. Gülten Hanım’ın öğretmenliği sadece beş yıl sürdü. Örtündü. Ev hanımı oldu.

Fatma Ş. Akdağ

Fatma Şeyda, Erzurum Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ikinci sınıf öğrencisiydi. Babası subaydı. Başı açıktı. Nesrin Akdağ, müstakbel gelinini Erzurum’da bir toplantıda görüp beğendi. Oğlu Recep Akdağ, Erzurum Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiş; üniversitede kariyer yapmıştı. Bekárdı. Akdağ Ailesi, Ordu’ya gidip Fatma Şeyda Hanım’ı ailesinden istedi. Evlendiler. Fatma Akdağ, okulu yarım bıraktı. Tesettüre girdi. Ev hanımı oldu.

Mehtap Güler

CHP Muğla Milletvekili Hasan Fehmi İlter’in kızıydı. Annesi Sevilay İlter ressamdı. DSP’li, eski Dışişleri Bakanı Sina Şükrü Gürel ile kuzendiler. Hilmi Güler, ODTÜ’den Metalürji Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans, doktora yaptı. TAŞ-TUSAŞ, MKEK, ETİBANK, İGDAŞ kurumlarında üst düzey görevler aldı. 33 yaşındaydı. Mehtap İlter ile tanıştı. Flört ederek, 1981 yılında evlendiler. Babası Hasan Fehmi İlter bu mutlu olaya şahit olamadı; çünkü üç yıl önce vefat etmişti. Mehtap Güler evlenince örtündü. Çalışmayı bıraktı, ev hanımı oldu.

Saniye Şahin

Mehmet Ali Şahin ile Saniye Şahin teyze çocuklarıydı. Mehmet Ali Şahin, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden okul arkadaşıydı. Memleketi, Karabük’ün Ovacık İlçesi’ne bağlı Ekincik Köyü’nde 1.5 yıl imamlık yaptı. Teyzesinin kızı Saniye ile evlendi. Bu akraba evliliğinden midir bilinmez; oğulları Fatih Şahin zihinsel engelli doğdu. Mehmet Ali Şahin sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirme başarısını gösterdi. Sonra siyasetin merdivenlerini hızla tırmandı. En büyük destekçisi ise eşi; ev hanımı Saniye Şahin’di.

Zeynep Babacan

Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencisiydi. İleride eşi olacak Ali Babacan’ın üç kız kardeşi Betül, Tuğba ve Merve ile yakın arkadaştı. Ali Babacan öğrenimini tamamlayıp ABD’den döndü. Babası Hilmi Babacan, oğlu Ali’nin evliliğini şöyle anlattı: "Amerika’dan dönünce Ali’nin kız kardeşleri, kendi arkadaşlarının arasından birini belirledi ve ’Ağabeyciğim, şu kız (Zeynep Yurter) senin için uygundur’ dediler. Biz de Allah’ın emriyle istedik. İstediğimiz gün de kabul edildi. Kız kardeşleri, Ali’nin kendi karakterini ve nasıl birini istediğini bildikleri için mevcutların içinde sana bu uygun dediler. Biz de görücü usulüyle gittik, baktık ve beğendik." Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne taşıyacağı söylenen genç Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın evliliği görücü usulüyle böyle gerçekleşti. Evlenmesiyle birlikte Zeynep Yurter örtündü. Ev hanımı oldu. Uzatmayayım... Hayati Yazıcı’nın eşi Selma; Hüseyin Çelik’in eşi Şahsenem; Mehdi Eker’in eşi Yasemin; Faruk Çelik’in eşi Beyhan... Liste uzayıp gidiyor. AKP çevresi diyor ki; kızlarımız-kadınlarımız tesettüre girmeye kendileri karar veriyor! Ne yazık ki türbanı "özgürlük sorunu" olarak gören entellerimiz de öyle düşünüyor. Ama hayat öyle demiyor işte.

Ahsen Unakıtan

Edirneliydi ailesi; merkeze bağlı Musabeyliği Köyü’nden. Orta halli Eral Ailesi’nin kızıydı. Mandolin ve piyano çalmayı küçük yaşta öğrendi. Tenis oynamayı seviyordu. Öğrenim hayatında hep başarılıydı. İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Avukatlık yapmaya başladı. Solcuydu. 1971 yılında Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak çalışan Kemal Unakıtan ile evlendi. Edirne’den çocukluk arkadaşıydılar. Bir gün... Yolda gördüğü bir işportacıdan eşarp aldı. Örtündü. Avukatlığı bıraktı. Ev hanımı oldu. Eşi bakan olunca, örtünme modelini değiştirdi; türbanı kulaklarının arkasından bağlayarak kendi tarzını yarattı. Türban, Eral Ailesi’ni böldü. Bugün Eral Ailesi’nin çoğu hálá solcu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müslüman kadın için zaten doğrusuda budur

çünkü, KAPANMAK ALLAH'TAN BAYANLARA VERİLEN BİR EMİRDİR (Kur'ana göre)

(NUR 31. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar)

saygılar

Tarafsız..

Aynı şeyi yazıp duruyorsun...

Ya açılımı...

Açılımını bir yapalım bakalım....

Yaksa olduğu kabul etmek ne dine geleneğine, ne akla, ne mantığa ve ne de bilgi çağını yaşan insanlığa yakışır..

Açıkçası Bahsettiğin ayette kapatılacak yerin yaka açığı olduğu geçer.

Yani hımarın başı kapatması değil, ayette açıkça yaka dekoltesini örtmesi istenir.

(Yaka açığı manasına gelen ‘cuub’ kelimesi hem bu ayette kapanılacak bölgeyi belirtmek için, hem Hz. Musa’nın yaka açığına elini soktuğunu belirten ayetlerde geçer.)

“Hımar” kelimesi sırf başörtüsü manasına gelse bile bu ayetten başı örtmek değil, yine yaka dekoltesini kapatmak anlaşılacaktı.

Üstelik başörtüsünü Kuran’a maletmek isteyen zihniyet, açık bir saptırma yaparak “felyedribne” Fiilini “salsınlar” diye tercüme etmeye kalkmıştır ve sizler gibi düşünenler bunun bir sonucudur..

Böylece ayeti okuyan “başörtüsünü yaka açıklarına salsınlar” şeklinde okuyacaktır.

Oysa hiçbir şekilde “darabe” kökünden türeyen “felyedribne” Şili “salsınlar” manasına gelmez.

Bu Şille örtünün yaka açığına konulması yani kapatılması anlatılır.

Kuran’da salsınlar, indirsinler manasında “felyüdnine” kelimesi kullanılır. Allah böyle bir ifade kullanmak isteseydi “felyedribne” Şili yerine “felyüdnine” Fiilini kullanabilirdi.

Bu örnek bize gelenekçi zihniyetin, kendi fikirlerini doğru çıkartmak uğruna gereğinde Kuran’daki kelimelerin manasını kaydırmaktan çekinmediğini göstermektedir...

Şimdi gelenekçi zihniyetin sonucu mu olacağız....

Yoksa kendimizmi?...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türbanı nifak gibi soktular

4953773.jpg

Türbanı nifak gibi soktular

Başbakan Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen AKP kurucusu Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, türban sorunun ithal bir sorun olduğunu belirterek, "Konu, Türkiye’ye bir nifak gibi sokuldu. Nifak, fitnedir, adam öldürmekten de kötü bir şeydir" dedi.

Önceki akşam Habertürk TV’de, daha önce türban için farklı görüşler savunan İstanbul Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ile Prof. Yalçıntaş, türbanın "ithal sorun" olduğu konusunda birleşti. Yalçıntaş, şunları söyledi: "Ankara yakınlarında yapılan gizli toplantıda, denizarışı müttefiklerimizle Batılı gazeteciler, üst düzey subaylara ve ilgili devlet birimlerine brifing verdiler. Tuğgenaral Sami Karamısır bana anlattı. Orada bir sualin cevabını verirken, İran’daki olaylara dikkat çekildi. Şah’ın ordusunun, gösterilerin içindeki örtülü kadınların, kendi anneleri bacıları olabileceği için zor kullanmadığı anlatıldı. ’Türkiye’de eğer kapalı hanımlar artarsa herhangi bir halk harekatında bunu bastırma hareketi olmaz. İrandaki gibi ordu, kendi bacılarını bulunduğu yürüyüşleri dağıtmakta başarılı olamaz’ dendi. Toplantıdaki Türk yetkililer, Türk kadınların çador giymediğini, yüzlerinin tanındığını ve böyle bir problem yaşanmayacağını söylemişler. Askerler, ’Türkiye’de milli ordumuz vardır, Şah’ın ordusu değil. Bizim hanımlarımız çadorla kapanmıyor, böyle şeyler olmaz. Türkiye’de imamlar sadece namaz kaldırırır" demişler. Denizaşırı müttefiklerimizin resmi görevlileri, bir nifak olsun diye değil, dikkatli olunsun, İran’da güvenlik güçleri çaresiz kaldı, sizde de aynı şey olmasın diye, uyarmışlar. Dönemin YÖK Başkanı, bu işe bir kere nifak girdiğini söyledi." 10 Şubat 2008

Fatma AKSU / İSTANBUL

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hımar? kelimesi sırf başörtüsü manasına gelse bile bu ayetten başı örtmek değil, yine yaka dekoltesini kapatmak anlaşılacaktı.

Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. (Diyanet)

başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar. (E. Hamdi Yazır)

Örtülerini/başörtülerini göğüs yıtmaçlarının üzerine vursunlar. (Y. Nuri Öztürk)

Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. (Suat Yıldırım)

başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar. (Muhammed Esed)

gördüğünüz gibi durum gayet açık ve seçik

Yani hımarın başı kapatması değil, ayette açıkça yaka dekoltesini örtmesi istenir.

yakaları örtmek ile, yakalarının üzerine salmak birbirinden farklı anlamdadır. Siz aynı anlamı taşıdığını idda etmektesiniz !

ayette ne ile örtmesi istenir ?

lütfen cevap veriniz, şal ile mi örtmesi istenir ? atkıyla mı örtmesi istenir ? mont ile mi örtmesi istenir ? hangisi ?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. (Diyanet)

başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar. (E. Hamdi Yazır)

Örtülerini/başörtülerini göğüs yırtmaçlarının üzerine vursunlar. (Y. Nuri Öztürk)

Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. (Suat Yıldırım)

başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar. (Muhammed Esed)

gördüğünüz gibi durum gayet açık ve seçik

yakaları örtmek ile, yakalarının üzerine salmak birbirinden farklı anlamdadır. Siz aynı anlamı taşıdığını idda etmektesiniz !

ayette ne ile örtmesi istenir ?

lütfen cevap veriniz, şal ile mi örtmesi istenir ? atkıyla mı örtmesi istenir ? mont ile mi örtmesi istenir ? hangisi ?

Anlaşılan örtünma konusunda hepey bilgi sahibisiniz...

Paki ya biz, biz erkekler için bir örtünme modeliniz varmı...

Önerileriniz nedir...

Eee böyle bir halimden öğrenecek çok şeyimiz var anlaşılan...

Bekliyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.