Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KURANA GÖRE TÜRKLERE TÜRKÇE BİR KİTAP İNMELİDİR

manve

Önerilen İletiler

söylediklerinin hiç birisine neden kurandan kanıtın yok ? ben kurandan hepsine kanıt getiriyorum , fakat senin neden kanıtın yok ? demekki haksızsın , önemli olan delildir , söylediklerinin hepi kendi düşüncendir , ben ise kurandan delil vererek konuşuyorum , bu yüzden konuşmaların benim için hatta gerçek inananlar için hiç bir şey ifade etmiyor , önce söyledikelrine delil ver sonra o konuya gelelim , çünkü kuranı itham ettin buyur bekliyorum ?kadina 

Cunku kuranda yer almiyorlar, ne tecavuz ne evlilik yasi?

Sen sadece "ayetten niyet okuyorsun"

Benim kanitim yasam. Istersen bakarsin, Islam ulkelerindeki kadina karsi olan dusunce ve davranisa.

Mesela "teshir/tahrik" bu konuda erkegin bir sucu var mi, yok.

Cocuk gelinleri nasil acikliyorsun?

Yetiskin ve hatta yasli kisilerin cocuklar ile evliligini nasil acikliyorsun?

Sonucta islam ulkelerinde herkes Kuran ne diyorsa onu yapiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kız çocukları 9 yaşında evlenebilir demişsin kanıtın nedir kurandan ?

yetişkin ile çocuk farkı algısı yoktur demişsin kurandan delilin nedir ?

tecavüz algısı yoktur demisşn  kurandan delilin varmı , tecavüzün serbest olduğuna ?

hiç birisine delilin yok kurandan , sadece kafanda bir hikaye uydurmussun , yazılan kuran ayetlerini bile umursamıyorsun , umursamaman normal çünkü amacın inadla inkarcılık , kurandan ayetlerle destekleyerek delil verdiğim halde hikaye yazmaya devam edeceksen , delil sunmayacaksan konuşmanın anlamı yok , çünkü sen hikayelerini gerçek gibi kabullenmişsin .

Basta peygamber ve islam ulkelerindeki evlilikler.

Bunlar neye gore evleniyor, kurana gore degil mi?

Yani senin "niyet okudugun ayeti" onlar ayet olarak okuyor.

Benim inkar ile isim olmaz. Ben GOZLEMCIYIM.

Sonucta KURANDA NE YAZDIGININ PRATIGI YASAMDA YANSIR. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

S.Arabistanda, Islamin "besigi" olan ulkede, din konusunda en yetkili agizdan iki aciklama geldi.

Birincisi "esi olen erkeklerin esleri ile olulerinden 6 gun sureyle cinsel iliskiye gecebilecekleri" soylendi-nekrofili

Ikincisi "bir yasindaki bir kiz cocugu ile evlenilebilecegi" soylendi-pedofili

Kuran'a dayanarak soylenen bu aciklamalar hakkinda dusuncen nelerdir?

Karsi isen HANGI AYETE DAYANARAK karsisin.

Ayrica dunyada istatistikler ile "kadinlarin en cok ezildigi, hor goruldugu, insan yerine konmadigi, her turlu hak ve ozgurluk ihlali(tecavuz, cocuk tecavuzu, cocuk cinsel istismari, cocuk evliligi, kadinlarin taslanmasi, hic bir sosyal haklarinin olmamasi v.s.) ile karsi karsiya kaldigi ulkelerin neden islam ulkeleri oldugunu" nasil acikliyorsun? 

bu yazdıklarına kurandan hiç bir delil yok , bir şeyin kuranda olmaması zaten ona delildir , senin sorun şöyle bir saçmalık içeriyor aslında ; ben desemki gökyüzünde 15 tane başı eşşek şekinde , vücudu kuş olan bir hayvan gördüm ve uçuyorlardı desem ve bunun olmayacağını isbatla sana desem isbatlayabilirmisin ? işte sende böyle saçma bir soru soruyorsun , kafadan salla hikayeleri soru diye sorup , yada başkalarının söylediği şeyleri soru diye sorup kuranda nerde var isbatla diyorsun , o kadar saçma konuşuyorsunki bazen inanmamanın sebebi bu gibi geliyor bana , sanki kendini öyle avutuyorsun gibi geliyor , ben ayetleri yazdım hepsini ve anlamadıysan senin sorunun , mantıklı ve kurandan getirdiğin bir delilin varsa buyur . senin sorularını görünce imanım dahada artıyor emin ol , çünkü sizin gibileri daha iyi tanıyıp , delilsiz hikayelerinizi duyunca , kurana daha çok bağlanıyorum , hakkaten Allah doğru söylüyormuş diyorum .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu yazdıklarına kurandan hiç bir delil yok , bir şeyin kuranda olmaması zaten ona delildir , senin sorun şöyle bir saçmalık içeriyor aslında ; ben desemki gökyüzünde 15 tane başı eşşek şekinde , vücudu kuş olan bir hayvan gördüm ve uçuyorlardı desem ve bunun olmayacağını isbatla sana desem REHBER isbatlayabilirmisin ? işte sende böyle saçma bir soru soruyorsun , kafadan salla hikayeleri soru diye sorup , yada başkalarının söylediği şeyleri soru diye sorup kuranda nerde var isbatla diyorsun , o kadar saçma konuşuyorsunki bazen inanmamanın sebebi bu gibi geliyor bana , sanki kendini öyle avutuyorsun gibi geliyor , ben ayetleri yazdım hepsini ve anlamadıysan senin sorunun , mantıklı ve kurandan getirdiğin bir delilin varsa buyur . senin sorularını görünce imanım dahada artıyor emin ol , çünkü sizin gibileri daha iyi tanıyıp , delilsiz hikayelerinizi duyunca , kurana daha çok bağlanıyorum , hakkaten Allah doğru söylüyormuş diyorum .

iSLAM ULKELERI YASAM VE ILISKILERINDE NEYI REHBER ALIYORLAR, KURAN'I DEGIL MI?

Neden onlarin yasam veiliskileri bu sekilde?

Onlar mi kuran'i uyguluyorlar, sen mi?

Ikiniz de kuran'i uyguladiginiza gore, YANLIS UYGULAYAN HANGINIZ, NEDEN O? 

Ayrica bakiyorum, yanit veremez duruma geldikce yazi dilin ve uslubun kisisellige ve anlamsiz kullanimlara yonelmeye basladi, o yuzden terbiyemizi bozmadan ve satasmadan yazabileceksek yazalim,  yoksa yazmayalim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iSLAM ULKELERI YASAM VE ILISKILERINDE NEYI REHBER ALIYORLAR, KURAN'I DEGIL MI?

Neden onlarin yasam veiliskileri bu sekilde?

Onlar mi kuran'i uyguluyorlar, sen mi?

Ikiniz de kuran'i uyguladiginiza gore, YANLIS UYGULAYAN HANGINIZ, NEDEN O? 

sen öğretmensin diyelim mesela , başka bir öğretmen bir çocuğa tecavüz etti diyelim sendemi tecavüzcü olacan o tecavüz edince ? bizim için delildir önemli olan , kuranda sürekli delilden bahsedilir , hakkında delil olmayan şeye Allah dedi diyenleri sürekli yalanlar kuran , delil yoksa ister suudi arabistan değil , hz ali konuşsaki neye yarar , sen düşünceden bahsediyorsun fakat sen bence düşüncenin d sinden haberin yok , sende bu şekilde en büyük kafirlerden oluyorsun haberin yok , kafirliğinde bir adabı olmalı bence , kafir kafirdir evet ama iftiracı kafirler safına geçiyorsun delil sunmadığın için , her yazana inanma yada hikayelerini anlatmaya devam edip hala delilsiz konuşacaksan boşa konuşmamıza gerek yok . zaten sen yolunu bulmuşsun . soruların iftira içerdiği için asıl edepsizleşen aslında sensin , bir tane delil sunamıyorsun , sen mahlkemeye bile bu şekilde çıksan suçlu sen olursun , iftiradan güme gidersin , hakimin ilk sana soracağı iftirana delilin nedir der .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen öğretmensin diyelim mesela , başka bir öğretmen bir çocuğa tecavüz etti diyelim sendemi tecavüzcü olacan o tecavüz edince ? bizim için delildir önemli olan , kuranda sürekli delilden bahsedilir , hakkında delil olmayan şeye Allah dedi diyenleri sürekli yalanlar kuran , delil yoksa ister suudi arabistan değil , hz ali konuşsaki neye yarar , sen düşünceden bahsediyorsun fakat sen bence düşüncenin d sinden haberin yok , sende bu şekilde en büyük kafirlerden oluyorsun haberin yok , kafirliğinde bir adabı olmalı bence , kafir kafirdir evet ama iftiracı kafirler safına geçiyorsun delil sunmadığın için , her yaptigin yazana inanma yada hikayelerini anlatmaya devam edip hala delilsiz konuşacaksan boşa konuşmamıza gerek yok . zaten sen yolunu bulmuşsun . soruların iftira içerdiği için asıl edepsizleşen aslında sensin , bir tane delil sunamıyorsun , sen mahlkemeye bile bu şekilde çıksan suçlu sen olursun , iftiradan güme gidersin , hakimin ilk sana soracağı iftirana delilin nedir der .

Sorularima yanit vermedikce, yazmayacagim.

Cunku butun yaptigin  YASAMDAKI KURAN'I INKAR ETMEK VE SADECE KENDI NIYET OKUMAN OLARAK DEGERLENDIRMEK.

Soru cok basit neden islam ulkeleri yasam ve iliskilerinde kuran'i senin  okudugun niyet gibi degil de, VERILDIGI GIBI UYGULUYORLAR.

ISLAM YASAMINDA PEDOFILI, NEKROFILIYI ONLAR KURAN'DAN ALIYORLAR DA SEN NEDEN ALMIYORSUNDA NIYET OKUYORSUN?

Bana bunun yanitini ver.

Mesela S.Arabistan'daki dinde en yetkili kisinin aciklamalarini KURAN'DAN ALIRKEN, SENIN    NEDEN BUNLARI ALMADIGINI ACIKLA.

Sonucta kuran bir yazidir, YANSISI DA YASAM VE ILISKIDIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorularima yanit vermedikce, yazmayacagim.

Cunku butun yaptigin  YASAMDAKI KURAN'I INKAR ETMEK VE SADECE KENDI NIYET OKUMAN OLARAK DEGERLENDIRMEK.

Soru cok basit neden islam ulkeleri yasam ve iliskilerinde kuran'i senin  okudugun niyet gibi degil de, VERILDIGI GIBI UYGULUYORLAR.

ISLAM YASAMINDA PEDOFILI, NEKROFILIYI ONLAR KURAN'DAN ALIYORLAR DA SEN NEDEN ALMIYORSUNDA NIYET OKUYORSUN?

Bana bunun yanitini ver.

Mesela S.Arabistan'daki dinde en yetkili kisinin aciklamalarini KURAN'DAN ALIRKEN, SENIN    NEDEN BUNLARI ALMADIGINI ACIKLA.

Sonucta kuran bir yazidir, YANSISI DA YASAM VE ILISKIDIR.

sorularına daha önce yanıt verildi ;

yaşamdaki kuran eğer gerçekten doğru yaşanıyorsa kuran olur , yaşamdaki kuran demen için o yaşanan her bir şeye kurandan delil sunman gerekir , zaten o dediğin tarz yaşayanlarda kurandan delil sunamıyorlar ;

islam ülkeleri verildiği gibi uyguluyor demen için , uyguladıkları her bir şeye ayet ile delil sunman lazım , senin sorduğun o saçma şeyleri yapanlar kurandan her hangi bir delil zaten veremiyorlar , kendilerine has kuran dışı yasaları onların öyle olabilir , fakat bütün müslümanlarda öyle diyemessin .

onlar kurandan alıyorlar demişsin o saydığın saçmalıkları , kurandan aldığını ne biliyorsun delilin nedir ? bide bütün müslümanlar öyle yapıyor gibi konuşuyorsun , hala delili yok , bide sorunun içeriğini kuranla özdeşleştieme iftirasında bulunuyorsun , ne biliyon kurandan aldığını delilin varmı ?sen her söylenene inanıyormusun , çocukmusun sen  ?

sudi arabistandaki yetkili kişinin her dediği şeiy kurandan aldığını nerden biliyorsun, kuandan aldığı kısımlarda vardır , mezheblerinden yada uydurulan hadislerden yada başka kişilerin yaşamlarından aldıkları şeylerde olabilir , kurandan aldığının isbatı nedir , delil bekliyorum hala vermiyorsun , olmayan şeyden cevap bekliyorsun , inkarcı birisi atom bombası atınca milyonlarca insanı katledince sendemi onlar gibisin yani o zaman ? benim inandığım ve benim gibilerin inandığı kuran temelli islamdır , şeyhlerin , şıhların özlerinin kabul edildiği değil , kurandan delil verilerek yaşanan islamdır bizim islamımız , kuranla ölçeriz herşeyi .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sorularına daha önce yanıt verildi ;

yaşamdaki kuran eğer gerçekten doğru yaşanıyorsa kuran olur , yaşamdaki kuran demen için o yaşanan her bir şeye kurandan delil sunman gerekir , zaten o dediğin tarz yaşayanlarda kurandan delil sunamıyorlar ;

islam ülkeleri verildiği gibi uyguluyor demen için , uyguladıkları her bir şeye ayet ile delil sunman lazım , senin sorduğun o saçma şeyleri yapanlar kurandan her hangi bir delil zaten veremiyorlar , kendilerine has kuran dışı yasaları onların öyle olabilir , fakat bütün müslümanlarda öyle diyemessin .

onlar kurandan alıyorlar demişsin o saydığın saçmalıkları , kurandan aldığını ne biliyorsun delilin nedir ? bide bütün müslümanlar öyle yapıyor gibi konuşuyorsun , hala delili yok , bide sorunun içeriğini kuranla özdeşleştieme iftirasında bulunuyorsun , ne biliyon kurandan aldığını delilin varmı ?sen her söylenene inanıyormusun , çocukmusun sen  ?

sudi arabistandaki yetkili kişinin her dediği şeiy kurandan aldığını nerden biliyorsun, kuandan aldığı kısımlarda vardır , mezheblerinden yada uydurulan hadislerden yada başka kişilerin yaşamlarından aldıkları şeylerde olabilir , kurandan aldığının isbatı nedir , delil bekliyorum hala vermiyorsun , olmayan şeyden cevap bekliyorsun , inkarcı birisi atom bombası atınca milyonlarca insanı katledince sendemi onlar gibisin yani o zaman ? benim inandığım ve benim gibilerin inandığı kuran temelli islamdır , şeyhlerin , şıhların özlerinin kabul edildiği değil , kurandan delil verilerek yaşanan islamdır bizim islamımız , kuranla ölçeriz herşeyi .

Bunlar benim degil, senin gorevin.

Kuran'i savunan ve uyguladigini soyleyen sensin, ben degilim.

Ben sana sadece "senin niyet okudugunu" soyluyorum. Cunku Kuran'in ne oldugu yasam ve iliskide yansir.

Islam ulkelerinin de dunyada bu konuda ve her alanda neden cagdisi, bilimdisi kaldigi en cok hak ve ozgurluk ihlal eden ulke ve toplumlar oldugu, kadinlara nasil davrandiklari v.s. ortada.

Sen once "neden boyle oldugunu" bir arastir, ondan sonra NIYET OKUMAK YERINE, YASAM VE ILISKIDEKI OLANLARA BAK.Istatiklere bak.

Aksi sadece yaptigin inkar ve sordugun anlamsiz sorular olur.

Su cumlen gibi " sudi arabistandaki yetkili kişinin her dediği şeiy kurandan aldığını nerden biliyorsun," sonucta S.Arabistandaki bir din yetkilisinin soylediklerini alabilecegi, KURAN DISINDA BASKA BIR KAYNAK MI, VAR?

Varsa acikla da bizde bilelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunlar benim degil, senin gorevin.

Kuran'i savunan ve uyguladigini soyleyen sensin, ben degilim.

Ben sana sadece "senin niyet okudugunu" soyluyorum. Cunku Kuran'in ne oldugu yasam ve iliskide yansir.

Islam ulkelerinin de dunyada bu konuda ve her alanda neden cagdisi, bilimdisi kaldigi en cok hak ve ozgurluk ihlal eden ulke ve toplumlar oldugu, kadinlara nasil davrandiklari v.s. ortada.

Sen once "neden boyle oldugunu" bir arastir, ondan sonra NIYET OKUMAK YERINE, YASAM VE ILISKIDEKI OLANLARA BAK.Istatiklere bak.

Aksi sadece yaptigin inkar ve sordugun anlamsiz sorular olur.

Su cumlen gibi " sudi arabistandaki yetkili kişinin her dediği şeiy kurandan aldığını nerden biliyorsun," sonucta S.Arabistandaki bir din yetkilisinin soylediklerini alabilecegi, KURAN DISINDA BASKA BIR KAYNAK MI, VAR?

Varsa acikla da bizde bilelim.

yokmu yani ?  suudi arabistanın kendi kültürü var , yazılmış hadis kitapları var , eski çağlardan kalan kitaplar var , onların alimlerinin yaşantısı ve sözleri var , varda var yani , ben suudi arabistan kurandaki herşeyi inkar eiyor demiyorumki , fakat kuran dışında bir çok kaynağı ve uydumalarıda klabul ediyorlar belkide , yoksa kuranda olmadığına göre bu hükümler demekki başka kaynaktan çıkarıyorlar , hem senin dediğin şeyleri suudi arabistanda herkes kabul ediyor diye bişeyde yok , ben sana senin yanılgından bahediyorum , dinin temeli kurandır diyorum , kuranda olmayan şeye evrensel diyemeyiz . ırkların kendi kültürel yaşamlarından kalan adetlerde farklılık oluşturabiliyor , fakat bu kültürel adetler evrensel islam değildir , onlar öyle diye bende öyle olacak değilim , onlar gibi olmayan milyonlar var .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yokmu yani ?  suudi arabistanın kendi kültürü var , yazılmış hadis kitapları var , eski çağlardan kalan kitaplar var , onların alimlerinin yaşantısı ve sözleri var , varda var yani , ben suudi arabistan kurandaki herşeyi inkar eiyor demiyorumki , fakat kuran dışında bir çok kaynağı ve uydumalarıda klabul ediyorlar belkide , yoksa kuranda olmadığına göre bu hükümler demekki başka kaynaktan çıkarıyorlar , hem senin dediğin şeyleri suudi arabistanda herkes kabul ediyor diye bişeyde yok , ben sana senin yanılgından bahediyorum , dinin temeli kurandır diyorum , kuranda olmayan şeye evrensel diyemeyiz . ırkların kendi kültürel yaşamlarından kalan adetlerde farklılık oluşturabiliyor , fakat bu kültürel adetler evrensel islam değildir , onlar öyle diye bende öyle olacak değilim , onlar gibi olmayan milyonlar var .

Eee yani KURAN'IN DISINA CIKTIKLARINI MI SOYLUYORSUN?

Onlarin degil de, senin Kuran'in disina cikmadigin ne malum? 

O.Doguda birbirini olduren muslumanlardan hangisi Kuran'i uygulamis oluyor ve sen buna neye gore karar veriyorsun?

Islamda onca mezhep var?

Bunlardan hangisi Kuran'i uyguluyor, neye gore?

Sen hangi mezheptensin ve neden ondansin? 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@e2828,

Sen açıkça kendi kendine bir din yaratıp, inandığın dini ve Allah'ın sözlerini yok sayıyorsun. Başkalarının hüküm koyabileceğini söylüyorsun.

Halbuki senin dininde şunlar çok açıktır. Sırasıyla yazayım.

1- Hüküm tamamlanmıştır. Eksik bırakılmamıştır.

2- Her hüküm apaçıktır.

3- Başka kimse hüküm yürütemez. (Peygamber de dahil)

4- Hüküm yürütmenin cezası hem çok ağır, hemde şirktir.

Bu hükümleri sen de biliyorsun.

Fakat sen ne diyorsun:

"insanlar da farklı yasalar yapıp , bu yasaları değiştirebilirler ,"

Bu nedenle kendi dininin temel hükümlerini bilmiyor, yeni bir din uyduruyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eee yani KURAN'IN DISINA CIKTIKLARINI MI SOYLUYORSUN?

Onlarin degil de, senin Kuran'in disina cikmadigin ne malum? 

O.Doguda birbirini olduren muslumanlardan hangisi Kuran'i uygulamis oluyor ve sen buna neye gore karar veriyorsun?

Islamda onca mezhep var?

Bunlardan hangisi Kuran'i uyguluyor, neye gore?

Sen hangi mezheptensin ve neden ondansin? 

kuranda olmayan şeylere islam diyorlarsa islamın dışına çıkmışlardır , şöyle deseler gene bişey demem ; bu yaptıklarImız kuranda yok ama biz kültürel olarak bunları yapıyoruz deseler , kültürel adetmiş deriz , fakat bu yaptıklarını kurandan aldık diyorlarsa delil vermeleri lazım eee delil yok o dediklerine kurandan , yani kuranda olmayan şeye ben kurandan neden diyeyeimki , bizim için delil önemlidir .

Ben her konuda alimim diye bir iddam yok , kuranın dışına çıkıyorsam çıktığıma dair delil vermen yada vermeleri lazım ,  fakat bir şeye kurandan hüküm veriyoruz diyorlarsa delil getirmeleri lazım , yada başka şeyden hüküm veriyorlarsa biz kuran değilde başka şeyden söylüyoruz demeleri lazım .

bütün müslümanların kuranı uyguladığını nerden biliyorsun , dünyada milyar müslüman var yada başka dinden insan var çoğu isim olarak müslüman , yada isim olarak kendi dinlerinden olduklarını söylüyorlar , herkesin dinini uyguladığını iddia edemezsin , isimde müslüman olanlar , sadece imani meseleyi uygulayan müslüman var , yada kurandna bir kısmını uygulayıp bir kısımını uygulamayan var , yada farklı farklı adetleri edinmiş müslümanlar var , her din sahibinin islam yada başka dinden olsun kendi dinini tam anlamıyla uyguladığını söylemeyessin .

bir sürü mezheb var ve mezhebtenim diyenler bile kendi içinde bölünmüş durumda , kuranı kerim tek olsada kitap olarak , mezhebelrde hadislerde bile fark , mezheblerin kültürel düşüncesinde fark var , hatta birisi bir hadise doğru diyor diğer değil diyor , birisi başka bir hadis kaynağını alıyor , bir başkası yaşadığı coğrafyaya göre farklı prensipleri var , devletlerinin farklı durumları var , çeşit çeşit durumlar var fakat kuranı kerim dünyada bir kitap olarak herkeste aynı , diğer farklılıklar bu soruna sebeb oluyor , herşeyleri farklı çünkü toplumların .

ben herhangi bir mezhebten değilim , kendimi müslüman olarak tanımlıyorum sadece , ben delillere göre inancımı yaşıyorum , apaçık deliller benim için önemlidir , evren bile benim için ayettir , her şey ayettir benim için , herşeyi düşünürüm ve kuranıda düşündüm gerçek olduğuna inandım , ondaki güzelliği başka hiç bir yerde göremedim , say say bitmez herşeyiyle kusursuz bir kitap , iyilik , adalet , doğruluk , güzellik , sevgi  , şevkat , merhamet , yardım , herşeyi mükemmel dille anlatıyor , Allah ı en güzel anlatan , samimi bir kitap , kuranda düşün dediklerini düşündüğüm zaman yaratıcıyı bir tek olan herşeyin sahibini ve evrendeki muhteşem bilgiyi ve tasarıyı görüyorum ve inandım , bende şahitlerdenim , diğer müslümanlarıda kardeşim olarak görüyorum , tüm insanlığı kardeşim olarak görüyorum , yaptıkları hataları görsemde , onların düzelmesi doğruyu bulmaları için çaba harcıyorum , bende hatalı biriyim elbette kendi hatalarımında farkındayım , fakat daha iyi olmaya çalışıyorum ve sonsuz yaşam için hazırlanmaya gayret ediyorum .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@e2828,

Sen açıkça kendi kendine bir din yaratıp, inandığın dini ve Allah'ın sözlerini yok sayıyorsun. Başkalarının hüküm koyabileceğini söylüyorsun.

Halbuki senin dininde şunlar çok açıktır. Sırasıyla yazayım.

1- Hüküm tamamlanmıştır. Eksik bırakılmamıştır.

2- Her hüküm apaçıktır.

3- Başka kimse hüküm yürütemez. (Peygamber de dahil)

4- Hüküm yürütmenin cezası hem çok ağır, hemde şirktir.

Bu hükümleri sen de biliyorsun.

Fakat sen ne diyorsun:

"insanlar da farklı yasalar yapıp , bu yasaları değiştirebilirler ,"

Sen dinini bilmiyor, kendin bir din uyduruyorsun.

maide - 111 - Ey iman sahipleri! Size açıklandığında canınızı sıkacak şeylerle ilgili soru sormayın. Kur'an indirilmekte iken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan vazgeçmiştir. Allah Gafûr'dur, Halîm'dir.

ben delilelre göre dinimi yaşıyorum , kurandan olan apaçık delillere inanıyorum , kuran dışı şeylerdede kurana uyduğu kadar hayatıma yansıtıyorum , ben herhangi bir hüküm vermiyorum hüküm yanlız Allah ındır , fakat Allah ın serbEst bıraktığı alanlarda vardır, hüküm tamamlanmıştır fakat , kuran temelinden sapmadan insan hayatında değişik şeylerde yapabilir , ben adetlere ve göreneklere illaki uymak zorunda değilim , uymak isteyen uyar fakat adetleri ve görenekleri din edinemem , ayet açık kuran dışı şeyleri insanlar istediği gibi kuran temelinden sapmadan yaşayabilir  , Allah affetmiştir , vazgeçmiştir ,  herşeyi dine bağlamak yanlıştır , din tamamlanmıştır , '' kuran temelinden sapmadan inanlarda farklı yasa yapabilir buna hiç bir engel yoktur , hatta zamanla o yasaları geliştirebilirler , temel zaten kurandır , kurandaki hükümler değiştirlmeden yapılır bunlar '' . yazdığımı krıparak alıntılamassan daha iyi olur , kuran temelli yasalar yapılabilir diyorum , orta çağ anlayışıyla kuranı okumakla , günümüz anlayışıyla kuranı okumak aynı olurmu , geleneğe , göreneğe tapar gibi kuranı okumakla , dünyada değişen olaylarıda ele alarak okumak bir olurmu ? kurandan vazgeçen kim ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kuran temelli yasalar yapılabilir diyorum . kurandan vazgeçen kim ?

Yazını kırpıyorsam bu özetidir. Yazdıklarının anlamını değiştirmiyor. Mesela yukardaki ile söylediğin gibi..

Yani şimdi şunu mu diyorsun?

Her ne kadar Allah hükümlerini TAMAMLDIYSA da, eksik kalmış olacak ki; insanlar da hüküm yürüterek Allahın hükümlerini tamamlayabilirler.

Bu mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazını kırpıyorsam bu özetidir. Yazdıklarının anlamını değiştirmiyor. Mesela yukardaki ile söylediğin gibi..

Yani şimdi şunu mu diyorsun?

Her ne kadar Allah hükümlerini TAMAMLDIYSA da, eksik kalmış olacak ki; insanlar da hüküm yürüterek Allahın hükümlerini tamamlayabilirler.

Bu mu?

demogoji yapıyorsun yine , bu yüzden bu tarz konuşlanlarla fazla muhabbet etmem , yazar yazar kendin okursun , delilelr üzerinden gideceksek konuşmanın bir faydası olur , yoksa delilsisz saptırarak bir yere varamayız , kuranda temel olarak hiç bir eksik yoktur , Allah ın ayetleri tamamlanmıştır , herşeyin temeli yine kurandan alınır , fakat yer , gök , evren , vücudumuz , doğadaki herşey Allah ın ayetidir , toplumlar vs, sosyal yaşam herşey Allahın ayetidir , kuran temelinde , evren ayetinide düşünmek lazım , Allah ın ayetleri tastamamdır , hiç bir eksik yoktur , temel her zaman kurandır , siz ayet deyince yoksa sadeec kuranmı sanıyorsun ? kuran evrensel temeldir , ana kitabın ayetleridir , kurandan başka yeryüzündeki herşey ayettir , fakat temel her zaman kurandır , evreni kuran temelinde düşünürüz .  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demogoji yapıyorsun yine, bu yüzden bu tarz konuşlanlarla fazla muhabbet etmem , yazar yazar kendin okursun

Şurada üç kişiyle tartışıyorsun üçüne de, "demagoji yapıyorsunuz" diyorsun kardeş.

Sana soru sormak demagoji yapmaksa, soru sormayalım artık.

Soru şu: İnsanlar hüküm yürütecekse Allah, neden "hükümlerimi tamamladım, hükmümün üzerine hüküm yürütenin şah damarırıı keserim" demiş.

Sonra; eğer doğa ayet olacak idiyse, neden Kuran'a ve hükümlere gerek duymuş? Doğayı yorumlayanlar Kuran hükümlerine ilave mi yapsınlar?

Sakin sakin tartışmaya devam et. Hiç bir art niyetimiz yok. Tüm niyetimiz düşünmek ve düşündürmek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@e2828

kuranda olmayan şeylere islam diyorlarsa islamın dışına çıkmışlardır , şöyle deseler gene bişey demem ; bu yaptıklarImız kuranda yok ama biz kültürel olarak bunları yapıyoruz deseler , kültürel adetmiş deriz , fakat bu yaptıklarını kurandan aldık diyorlarsa delil vermeleri lazım eee delil yok o dediklerine kurandan , yani kuranda olmayan şeye ben kurandan neden diyeyeimki , bizim için delil önemlidir .

Kuranda olmasa neden yapsinlar?

Ben her konuda alimim diye bir iddam yok , kuranın dışına çıkıyorsam çıktığıma dair delil vermen yada vermeleri lazım ,  fakat bir şeye kurandan hüküm veriyoruz diyorlarsa delil getirmeleri lazım , yada başka şeyden hüküm veriyorlarsa biz kuran değilde başka şeyden söylüyoruz demeleri lazım .

Sen onlara KURANIN DISINA CIKTIKLARINA DAIR bir delil verebiliyor musun?

bütün müslümanların kuranı uyguladığını nerden biliyorsun , dünyada milyar müslüman var yada başka dinden insan var çoğu isim olarak müslüman , yada isim olarak kendi dinlerinden olduklarını söylüyorlar , herkesin dinini uyguladığını iddia edemezsin , isimde müslüman olanlar , sadece imani meseleyi uygulayan müslüman var , yada kurandna bir kısmını uygulayıp bir kısımını uygulamayan var , yada farklı farklı adetleri edinmiş müslümanlar var , her din sahibinin islam yada başka dinden olsun kendi dinini tam anlamıyla uyguladığını söylemeyessin .

Senin uyguladigin nerden belli? Sen kendini hangi cesit musluman olarak goruyorsun?

bir sürü mezheb var ve mezhebtenim diyenler bile kendi içinde bölünmüş durumda , kuranı kerim tek olsada kitap olarak , mezhebelrde hadislerde bile fark , mezheblerin kültürel düşnerden üncesinde fark var , hatta birisi bir hadise doğru diyor diğer değil diyor , birisi başka bir hadis kaynağını alıyor , bir başkası yaşadığı coğrafyaya göre farklı prensipleri var , devletlerinin farklı durumları var , çeşit çeşit durumlar var fakat kuranı kerim dünyada bir kitap olarak herkeste aynı , diğer farklılıklar bu soruna sebeb oluyor , herşeyleri farklı çünkü toplumların .

Eeee neye gore kimin TAM KURANI UYGULADIGINA ve de nasil karar verecegiz?

ben herhangi bir mezhebten değilim , kendimi müslüman olarak tanımlıyorum sadece , ben delillere göre inancımı yaşıyorum , apaçık deliller benim için önemlidir , evren bile benim için ayettir , her şey ayettir benim için , herşeyi düşünürüm ve kuranıda düşündüm gerçek olduğuna inandım , ondaki güzelliği başka hiç bir yerde göremedim , say say bitmez herşeyiyle kusursuz bir kitap , iyilik , adalet , doğruluk , güzellik , sevgi  , şevkat , merhamet , yardım , herşeyi mükemmel dille anlatıyor , Allah ı en güzel anlatan , samimi bir kitap , kuranda düşün dediklerini düşündüğüm zaman yaratıcıyı bir tek olan herşeyin sahibini ve evrendeki muhteşem bilgiyi ve tasarıyı görüyorum ve inandım , bende şahitlerdenim , diğer müslümanlarıda kardeşim olarak görüyorum , tüm insanlığı kardeşim olarak görüyorum , yaptıkları hataları görsemde , onların düzelmesi doğruyu bulmaları için çaba harcıyorum , bende hatalı biriyim elbette kendi hatalarımında farkındayım , fakat daha iyi olmaya çalışıyorum ve sonsuz yaşam için hazırlanmaya gayret ediyorum .

Evren/hersey/ ayetini Allah'in okumus mu? Yoksa sen Allah'in adina mi okuyorsun?

Mesela farkinda oldugun "hatalarina" bir iki ornek verebilir misin?

Eger bunlar senin icin "hata" ise, neden yapmaya devam ediyorsun?

Allah mi "onluyor" hatalarindan vaz gecmeyi ya da hatalarini duzeltmeyi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şurada üç kişiyle tartışıyorsun üçüne de, "demagoji yapıyorsunuz" diyorsun kardeş.

Sana soru sormak demagoji yapmaksa, soru sormayalım artık.

Soru şu: İnsanlar hüküm yürütecekse Allah, neden "hükümlerimi tamamladım, hükmümün üzerine hüküm yürütenin şah damarırıı keserim" demiş.

Sonra; eğer doğa ayet olacak idiyse, neden Kuran'a ve hükümlere gerek duymuş? Doğayı yorumlayanlar Kuran hükümlerine ilave mi yapsınlar?

Sakin sakin tartışmaya devam et. Hiç bir art niyetimiz yok. Tüm niyetimiz düşünmek ve düşündürmek.

hüküm var bide hikmet var , kurandan habersizsin işte , hüküm tamamdır bizim işimiz hikmeti aramaktır , kurandaki hikmetmeleri bulmaktır , kuranda herşeyin özü vardır , temeli vardır , insanlar bu temeller çerçevesinde düzenlerini oluştururlar , evrendeki ayetlerdende örnekler alırlar , mesela amerikada bir tek anayasa vardır , fakat bu yasaları uygulamaya döken eyaletler vardır , bazı eyaletler bu temel yasayı gereğince hakkıyle uygular zenginleşir , bazılarıda hakkıyle uygulayamaz fakirleşir , her eyalet temel anayasadan sapmadan alt yasalar yapabilir , bu alt yasalar hiç bir zaman anayasaya aykırı olmaz ..........  doğayı herkes farklı yorumluyor , toplumları herkes farklı yorumluyor , her insan benim düşümcem doğru diyor , hiç kimse tek bir doğruda birleşemiyor , bu yüzden Allah temel yasalarını insanlığa yollamıştır oda kurandır , yoksa ayrılığa düşüp daha beter olacaktı herşey , senin ahlak anlayışınla bir başkasının ahlak anlayşı asla tutmaz ...... gelelim sana sorulacak sorulara madem herşeyi akılla çözüyorsun , bana bir kadının 10 erkekle evlenemeyeceğini isbatla ? yada hırsızlık yapmamanın yanlış olduğunu isbatla akılla buyur ? bende sana akılla bunları çözemeyeceğini isbatlayacağım , çünkü bunlar yer çekimi kanunu gibi değildir , ahlaki yapı görecelidir herkeste .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@e2828

.

.

.

Allah mi "onluyor" hatalarindan vaz gecmeyi ya da hatalarini duzeltmeyi?

kuranda varsa isbat sun ?

olmayan şeyin isbatını istemen cahilce değilmi ? sen olsaydı eğer isbat getiremezmiydin , kuranda bunların olduğunu söyleyen sensin olduğunu isbat etmen gerekiyor , yok ben söylemiyorum diyorsan , onların avukatlığına soyunduğun içinde isbat etmen gerekir , bu iddiada bulunan sizseniz isbat sizindir , isbat iddia makamınındır , isbat edemeyen suçludur , sen hırsızsın desem hırsız olmadığını isbat et dediğimde , hırsız olmadığını nasıl isbat edeceksin , hırsız olduğuna dair delil yoksa hırsız değilsindir , delil olmadığı halde ayrıyeten sende isbat edeceksin dese hakim şişer kalırsın , yada ben sana sürekli senin hakkında ithamda bulunsam sen şöylesin böylesin desem isbat et desem olmadığının isbatını veremessin , bütün suçları senin üstüne atsam isbatla desem , çamur at izi kalsından öteye gitmez ,  senin söylediğin olmayan şeyi isbatla demen saçma ve alakasız , sadece şeytani bir vesveseden öteyede gitmez . siz bu akıllamı toplumları düzelteceksiniz , şükrediyorum Allah a sizin elinize bırakmamış bu dünyayı , her geçen gün sizin bu halinizi gördükçe dahada imanım kuvvetleniyor şükür .

diğer sorularının hepsine cevap verildiği halde uzunca aynı şeyi tekrar ediyorsun , buda psikolojik bişeydir , bir kişiye bir cevap verilir , deliller sunulur , fakat o kişi yine aynı soruyu tekrar eder sorar , sonra onu unutmuş gibi tekrar aynı şeyi sorar , sonra yine cevap verilir tekrar sorar bu şekilde güya kendini haklı hissedecek yada karşıdakini delil sunamamış havasına sokma gayretine girecek , bu saniyeden sonra delil sunulmayan hiç bir şey hakkında konuşmuyorum , şimdi deceksiniz aaaa kaçtı , işte böyle deyincede kendinizi avutmak için dersiniz sebeb ise şu , hikayelerinizin ve delil sunmadan kafadan türetttikleriniz hiç bir sonu yok , hakkında delil olmayan şeyi konuşmanın kimseye faydası yok , deliller üzerinden gidilirse buyrun , hikayeler üzerinden gidecek olursak ben sizden kat kat fazla hikaye türetmesini bilirim fakat benim ahlaki yapım deliller üzerinden konuya değinmektir , sizinkisi ise delilsiz ve hikaye ile olduğu aşikar .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hüküm var bide hikmet var , kurandan habersizsin işte ,

Şimdi de HİKMET mi?

Tanrınızın; "ben uyum sağlamanız için tüm hükümlerimi tamamladım, hiç eksik bırakmadım, her şey apaçık" derken..

Ayrıca; "yalnızca benim indirdiklerime uyun" derken..

HİKMET'e neden gerek duyuyorsun? Bunu açıklaman gerekiyor.

Allah'ın hükünü, hikmetle TAMAMLAMA ihtiyacı neden? Hikmet, hüküm yerine geçmiyorsa, neden bahis konusu yapıyorsun? "İndirmediğimden, bildirmediğimden sorumlu değilsiniz" ayetini sanırım bilmiyorsun.

Ayrıca, sorulan sorulara cevap vermiyorsun. Geçiştiriyorsun. Mesela arkadaşın sorduğu, "istenildiği kadar cariye ile zina" sorusuna cevap vermedin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi de HİKMET mi?

Tanrınızın; "ben uyum sağlamanız için tüm hükümlerimi tamamladım, hiç eksik bırakmadım, her şey apaçık" derken..

Ayrıca; "yalnızca benim indirdiklerime uyun" derken..

HİKMET'e neden gerek duyuyorsun? Bunu açıklaman gerekiyor.

Allah'ın hükünü, hikmetle TAMAMLAMA ihtiyacı neden? Hikmet, hüküm yerine geçmiyorsa, neden bahis konusu yapıyorsun? "İndirmediğimden, bildirmediğimden sorumlu değilsiniz" ayetini sanırım bilmiyorsun.

Ayrıca, sorulan sorulara cevap vermiyorsun. Geçiştiriyorsun. Mesela arkadaşın sorduğu, "istenildiği kadar cariye ile zina" sorusuna cevap vermedin.

senin aklın üstünya mesela ; haşa dini yok ettik diyelim yeryüzünde  istenilen kadar kişiyle ilişkiye girilmeyeceğini isbatla , bunun ahlaksızlık olduğunu isbatla ? yada başka sorular sorayım , bir kadının 10 erkekle evlenmeyeceğini isbatla , yada evlilik diye bişeyin varlığını isbatla evet bekliyorum , sen bunları isbatlaki bizde senin ilmi dehanı görelim ? neye dayanarak bu tür ahlaki yapıyı dayatıyorsun ? zina kavramını isbatla , neden evlilik kurumunu dayatıyorsun inanlara zina diyorsun ? bu tür ahlaki şeyleri neden dayatıyorsun insanlara din yoksa ? sen yoksa dincimisin ? kendi kurduğun dinimi dayatıyosun ? neden insanlar senin dinine uysunki , baskıcımısın sen ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilim tüm ahlaki normları üretmek için yeterli ve biricik kaynaktır. Başka bir kaynağa hiç ihtiyaç olmadığı gibi başka kaynaklar ancak ahlaksızlık üretir. Neymiş mesela, istenilen kadar kişiyle ilişkiymiş. Bunu din engellemiyor. Her gün boşayıp her gün yenisini nikahlamak mümkün islama göre. Medeni hukukta ise böyle şey olmaz. Kadın eşittir ve mahkeme kararı gerekir. Nikah da dinin icat ettiği bir şey değil. İki insan anlaşırsa bu nikahtır. Dine gerek yok. Modern hukuka gerek var.

Modern hukuk insanların çocuklarının kendilerinden olduğunu bilmesi ve çocukların babalarını bilmesi için çok kocalı evliliğe izin vermiyor. Denebilir ki babalık testi diye bir şey var. Olabilir. Ama insan psikolojisine uygun değildir. İnsan psikolojisine, sağlıklı çocuk yetiştirmeye, yani pedagojiye en uygun aile tipi çekirdek aile tipidir ve görüldüğü gibi tamamen bilimsel. Bilim dalları bu konuda son derece yeterli ve din ise konuyu berbat ediyor. Çok eşliliğe izin veriyor, boşama yetkisini adama veriyor. Daha cariye olayına bile girmiyorum. Felaket yani, insanlık dışı. Bilimle kıyaslanması bile abes. 

Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir. Başka yol gösterici aramak sapkınlıktır. Mustafa Kemal Atatürk.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Modern hukuktaki zina kavramı ise bilimseldir. Dindekiyle hiç alakası yok. Evlilik sözleşmesine aykırı işlem olduğu için direk boşanma nedenidir ve yapan hiç bir mazeret olmaksızın boşanma tazminatını çatır çatır öder. Başkasını canı çektiyse önce bir boşanacak. Boşanmadan olmaz. Öyle geri çağ dışı sözde hukuk sistemleri gibi sopalama taşlama filan da olmaz. Kıyas yok yani, din gibi ilkel bir şeyi bilim gibi çağdaş, modern bir şey ile nasıl kıyaslayabilirsiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilim tüm ahlaki normları üretmek için yeterli ve biricik kaynaktır. Başka bir kaynağa hiç ihtiyaç olmadığı gibi başka kaynaklar ancak ahlaksızlık üretir. Neymiş mesela, istenilen kadar kişiyle ilişkiymiş. Bunu din engellemiyor. Her gün boşayıp her gün yenisini nikahlamak mümkün islama göre. Medeni hukukta ise böyle şey olmaz. Kadın eşittir ve mahkeme kararı gerekir. Nikah da dinin icat ettiği bir şey değil. İki insan anlaşırsa bu nikahtır. Dine gerek yok. Modern hukuka gerek var.

Modern hukuk insanların çocuklarının kendilerinden olduğunu bilmesi ve çocukların babalarını bilmesi için çok kocalı evliliğe izin vermiyor. Denebilir ki babalık testi diye bir şey var. Olabilir. Ama insan psikolojisine uygun değildir. İnsan psikolojisine, sağlıklı çocuk yetiştirmeye, yani pedagojiye en uygun aile tipi çekirdek aile tipidir ve görüldüğü gibi tamamen bilimsel. Bilim dalları bu konuda son derece yeterli ve din ise konuyu berbat ediyor. Çok eşliliğe izin veriyor, boşama yetkisini adama veriyor. Daha cariye olayına bile girmiyorum. Felaket yani, insanlık dışı. Bilimle kıyaslanması bile abes. 

Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir. Başka yol gösterici aramak sapkınlıktır. Mustafa Kemal Atatürk.

senin medeni hukukun doğru olduğu ne malum , sen neden dayatıyorsun medeni huku işte sende medeni huku isminde bir din türetmişsin , sonuçta  düşünce özgürse , neden 10 erkekle evlenmesin kadın ? kadın razı erkeklerde razıysa yada neden erkek 20 kadınla evlenmesin kadınlar ve erkek razıysa , sen modern hukuk adı altında kendi düşünceni dayatmış oluyorsun , kadının 10 erkekle evlenmeyeceğini isbat edemiyorsun , modrn hukukta var deyip geçiştiriyorsun , evlilik diye bir kurumu enden dayatıyorsun ozamn insanlara , hani özgürdü insan ? yazdıkların hiç bir isbatı yok , sadece kitaplarsa yazan veriler bunlar , o kitapları yazanları neden peygamber gibi kabule diyorsun , onlara inanıyorsun , insanlar senin ve yandaş düşüncedeki kitapları neden kabul etsinlerki , hiç bir şekilde ahlakı isbatlayamassın düşüenrek sadece kitapta yazılanları yazar durursun , sen resmen orda yazan şeyi insanlara gerek ahlak diye dyatıyorsun , farklı ahlaki düşüncedekine göre senin dediklerin saçma ve berbattır , onlara göre bir kadın 10 erkekle berabede olabilir olamayacağını isbatla ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Modern hukuktaki zina kavramı ise bilimseldir. Dindekiyle hiç alakası yok. Evlilik sözleşmesine aykırı işlem olduğu için direk boşanma nedenidir ve yapan hiç bir mazeret olmaksızın boşanma tazminatını çatır çatır öder. Başkasını canı çektiyse önce bir boşanacak. Boşanmadan olmaz. Öyle geri çağ dışı sözde hukuk sistemleri gibi sopalama taşlama filan da olmaz. Kıyas yok yani, din gibi ilkel bir şeyi bilim gibi çağdaş, modern bir şey ile nasıl kıyaslayabilirsiniz?

bilimseldi,r deyince bilimselmi oldu ? diğer kişiye görede bilimsel değildir ? başka kişilere görede zina diye bişeyde yoktur , evlilik sözleşmeini isbatla , diğer düşüncedekine göre evlilik söçzleşmesi saçmaysa ? doğada yok böyle şey çünkü , bilim doğadan isbat sunar , ahlaki yapıyı isbatlayamaz , neden evliliğe zorluyorsun insanları ozaman , zinadan bahsediyorsun , resmen sen dinden çalıyorsun bunları , üstüne ekleme yaparak millete gagalıyorsun , neden yasa yapıp bunları insanlara zorluyorsun , senin modern hukukun hani özgürdü , demekki sende bir dincisin , kendi uydurduğunuz kitapları din edinmişsiniz , alan razı veren razı , 10 erkekle evlenmeyeceğini bir kadının isbatla ? sopalamanın geri olduğunu isbatla , hapise yatırıncada  gerisin ozaman , hapiste 10 yıl yatmaktansa belki sopaya razıdır adam , hapishaneyi isbatla ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.