Zıplanacak içerik
 • Üye Ol

democrossian

Φ Üyeler
 • İçerik Sayısı

  1.948
 • Katılım

 • Son Ziyaret

 • Lider Olduğu Günler

  24

democrossian son kazandığı tarih 8 Ocak

democrossian en çok beğeni kazanandı!

İçerik İtibarınız

275 İyi

7 Takip eden

democrossian Hakkında

 • Rütbe
  Kıdemli Üye

Profil Bilgileri

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yer
  Space
 • İlgi Alanları
  Bilim, felsefe, müzik, sinema

En Son Profil Ziyaretçileri

8.929 profil görüntüsü
 1. democrossian

  Görünmez varlıklar yada şu üçharfliler

  Cin diye bir şey yoktur. Böyle lüzumsuz ve saçma sapan uydurma işlere bir saniye bile ayırmak israftır. Daima tek yol gösterici olan bilimin peşinden gitmek gerekir. Böyle cindi mindi uydurma saçmalıklara zaman ayırmak cehalet belirtisidir. Elon Musk'ı kendinize örnek alın. Hiç hayatında cine mine tanrıya manrıya inandım diye bir şey anlatıyor mu? Sürekli bilimle ilgilendiğini ve bilimle ilgili hayalleri olduğunu anlatıyor. Tüm yaşamını bilime adamış biri. Tek yol göstericinin bilim olduğunu vurgulayan Atatürk'ün de hayranı. Başardığı işlere bakın. Elektrikli otomobilleri tüm dünyaya kabul ettirdi. Yeniden kullanılabilir roketler yaptı. Güneş enerjisini en aktif şekilde kullanabilmeye büyük yatırımlar yapıyor. Cinle minle tanrıyla manrıyla ömrünü bu saçmalıklarla geçirerek bu başarılara ulaşmak mümkün mü? Bu başarılara ancak tam bir materyalist bakışla ulaşılabilir.
 2. democrossian

  Hinduizm ve Budizm

  Hinduizm sıradan, diğer dinlerden ayırt edici önemli bir özelliği olmayan bir dindir. Dikkate alınacak, bakın şu özelliği diğer dinlere göre çok farklı ve dikkat çekici denecek bir yanı yoktur. Ama Budizm öyle değildir. Budizm tanrısız bir dindir. Ölümsüz ve maddi bedeni olmayan varlıklar inancı vardır ama bunlar öyle çok güçlü filan olarak düşünülmezler. İyi insan ruhlarının iyi biçimlere reenkarne olacakları hatta en iyilerin tanrılar olarak reenkarne olacakları inancı ile bir mükafat sistemi geliştirilmiştir. Ceza da tabii kötü reenkarne olmak oluyor. İlginç olan, kimin nasıl reenkarne olacağına yargılayıp karar veren bir tanrının olmayışı, bunun evrim gibi doğal bir süreç biçiminde çalıştığı inancı. Yani ruh gelişmemişse sıçrayamıyor ölümde, düşüyor. Ruhu geliştirmek, sıçramasını sağlamak için olgunlaşmasını sağlamak gerekiyor. Ahlak anlayışını da bu şekilde geliştirmiş bir dindir. Bu özellikleriyle dünyadaki bütün diğer dinlerden farklı bir gelişmişlik sergileyen bir dindir. İyi düşünülmüş bir kurgusu var. Yasak meyveyi yiyen cennetten kovulan ve şeytanla denenen insan varsayımı filan bunun yanında çok gülünç ve ilkel bir öne sürüm. Bu çok kötü bir kurgu yani, Budizmin kurgusu bunun yanında çok gelişmiş ve ileri bir düşün ürünü. Ateist olmasam Budist olurdum derim. Yani şöyle, bir işim görülecek bir evrak doldurmam gerekiyor, illa bir dini usulen de olsa yazmak zorundasın yoksa işin görülmez diyorlar şeklinde varsayımsal bir durum oluşsa e iyi madem Budist yazın derdim.
 3. democrossian

  Allah'ın varoluş amacı ne?

  Allahın sonsuz olduğu her yerde bulunduğu sadece kuru ve desteksiz bir iddia. Allahın arkasında pervanesi olduğu ve bununla hem serinleyip hem uçtuğu iddia edilse de bu da kuru ve desteksiz bir iddia olur. Buna benzer sayısız kuru ve desteksiz iddia ortaya atmak olasıdır. Ayrıca böyle sonsuz bir zekanın kendiliğinden sonsuzdan beri var olması da olanaksız. Böyle bir şey nerden ve niye olsun? Durduk yerde sonsuz bir zeka nerden niye var olacak? O zaman evren de kendiliğinden sonsuzdan beri zaten var, evren var olmak için yaratıcıya neden gerek duysun ki? Sonsuz bir zeka bile kendiliğinden zaten sonsuzdan beri var diye iddia edilebiliyorsa evrenin de kendiliğinden meydana geldiği çok daha rahatlıkla iddia edilir! Resim kendiliğinden var olamaz diyenin ressam zaten sonsuzdan beri var demesi çok mantıksız! Ressam da sonsuzdan beri zaten var olamaz, evrim sonucu oluşabilir ve resmi yapar. Ressamın zekası ve yeteneği nasıl ve nerden, niye sonsuzdan beri zaten var olabilecek ki? Bu son derece saçma ve mantıksız. Allah diye bir şey olsaydı o da evrimleşerek oluşmak zorundaydı. Öyle sonsuzdan beri var filan olamaz.
 4. democrossian

  Bir Kızı Gıcık Etmek İçin Ne Yapardınız..

  Eyvaaah almışsın o zaman! Çünkü sadece doğru söyleyene sinir olunur. Yalan söyleyene seslenilmez!
 5. democrossian

  OKJA

  Bill Gates yazılım işlerinden sonra farklı alanlara kayarak yapay et üretme işine girdiğini açıklamıştı. Yakında yapay etin marketlerde yerini alacağı müjdesini vermişti ama hanüz bu vaat gerçekleşmedi. Hayatımdaki en büyük beklentilerden biri bu. Bir hayvanın kesilerek elde edilmediğini bildiğim bir yapay eti gönül rahatlığıyla yiyebilmek. Bunu görmeden ölmek istemiyorum. Bunu görürsem daha rahat ölebilirim. Gerçi doğanın temeli canlıların birbirlerini yemeden hayatta kalamamaları üzerine kurulu ama olsun. Doğayı değiştirme gücü sadece bizim ellerimizde. Bir yerden başlayabiliriz. Bizden ve teknolojimizden başka tanrı yok.
 6. democrossian

  ALLAH PUTU

  İslam bu özelliği ile bir geri dönüştür. Hristiyan dini Yahudi dinindeki bir çok olumsuzluğu kaldırmışken, yani ileri doğru bir hamle ve gelişme iken, ki böyle olduğunu reformları da gerçekleştirerek kanıtlamıştır. İslam ise bir geriye dönüş olduğu için asla bir reform gerçekleştirememiştir. Doğasında yok yani böyle bir reform özelliği, bir geri gidiş dini, nasıl reform olacak? Tabii tam olarak geri dönüş yapacak değil, o zaman geri Yahudi olduk biz demeleri gerekir. Bunu yapmayacaklarına göre her şeyi de aynen geriye götürmediler. Deve de haram olmasın artık canım, ne deveyi haram etmesi gibi! Fakat İslam'ın katı şeriata bir geri dönüş olduğu İslam'ın en tipik özelliği olarak öne çıkmaktadır. Hristiyanlık yaratılarak oluşturulan gelişme durdurulmuş ve geriye dönüş yapılmıştır. Bu geri dönüş yapılmış olmasa Hristiyanlıkta daha erken ve daha etkin bir reform yapılabilirdi belki. İslam'ın dinin geriye gitmesi ve din savaşlarının yeniden kızışması ile sonuçlanan bir geriye gidiş olduğunu söylemek tarihsel bir tespit olacaktır ve çok da doğrudur. İslam ortaya atılmasa belki Ortaçağ karanlığı o kadar yoğun çökmeyecekti insanlığın üzerine, daha çabuk atlatılacaktı. Bu geri gidiş insanlığa çok zaman kaybettirmiş.
 7. democrossian

  ALLAH PUTU

  Öyle. Yahudi dini çok katı bir şeriata sahipti. Sürekli kurban kesilmesi vardı, deve de haramdı, tavşan da... İçyağı bile haramdı! Bu ancak tanrıya sunulurdu. Sunma şekli yakarak dumanının göğe yükselmesi şeklindeydi. Tapınaklara kadınların girmesi kesinlikle yasaktı. Kadınlar zina suçlamasıyla taşlanarak öldürülürdü. Ki Yahudilerin de tanrıyı teke indirme fikrini Mısır firavunu Akhenaton'dan aldıkları kabul edilir. Bu çok katı ve saçma şeriatı değiştirme zamanının geldiği düşünülünce Hristiyan dini ortaya atıldı. Şarap, domuz yasağı recm kurban filan hep kaldırıldı. Kadınların tapınaklara girmesine izin verildi. Fakat gel zaman git zaman bu yumuşatmaların da fazla kaçtığı düşünüldü. Ama Yahudi şeriatının katılığına da tam olarak dönülmek istenmedi. Şarap, domuz tekrar haram edilip kurban yılda bir kereye indirildi, içyağını tanrı için yakmak yasaklandı. Recm Kuran'a girmedi ama uygulaması yapıldı, kadınların tapınaklara girmesi konusu da belirsiz bırakıldı. Böylece düzenlenen yeni din İslam'la Yahudi şeriatına tam bir dönüş yapılmasa da kısmen dönüldü. Olay böyle yani, insanların aldıkları kararlarla şekillenen bir olay din, tanrıyla filan hiç bir alakası yok. İnsanlar karar verip yeni düzenlemeler yaptılar yeni dinler yarattılar. Tanrı filan hiç bir şey göndermiş filan değil. Bunlar insanların işleri. Bu son derece açık.
 8. democrossian

  ALLAH PUTU

  Kuran'daki alt tanrı sorunları bunlarla da bitmez. İsa'ya atfedilen aşırı mucizelerin başka hiç bir peygambere atanmayışı da ciddi bir sorun oluşturur. Kuran'a göre İsa ölüleri diriltmekte, gökten sofra indirmekte, çamurdan bir kuş yapıp üfleyip canlandırmaktadır! Bu mucizelerin başka hiç bir peygamber hakkında iddia edilmemesi çok acayip! Babasız dünyaya gelme de böyle! İsa'ya mahsus! Bu kadar aşırı ayrıcalık çok dikkat çekiyor! İsa'yı da bir alt tanrı yapıyor bunlar. İfritler hakkında da ne olacak canım, insanın haltercisi olur da cinin güçlüsü olmaz mı diye geçiştirme yapmak mümkün değil. Çünkü Kuran'a göre bu ifrit bir eşyayı uzak yerden yerinden kalkmadan getirebilmekte! Bu da aşırı bir güç iddiası! Bu da bir alt tanrı gücü atamasıdır. Böyle atamalar kabul edilemez yani, Bunlar basbayağı kendince epeyce güçlü alt tanrı iddialarıdır. Görüldüğü gibi tanrıları teke indirmenin hiç bir anlamı olmamıştır İslam'da. Alt tanrıları tanrı kadrosundan azledip melek ifrit peygamber şeytan filan kadrolarına atamakla olmuyor! Bunlara aşırı güçler atfettiğin zaman yine alt tanrılar oluyorlar, değişen bir şey yok ki? Çok tanrılı dinlerde de baş tanrının emrinde çalışan alt tanrıların güçleri böyle yani, ne değişti de?
 9. democrossian

  Çok Radikal Farklı Bakış Açıları

  O lafı ben demedim yalnız. Hani derler ya deyip aktardım sadece! Yoksa hızıra inandığımdan filan değil! Hızır diye biri yoktur. Efsane. İlyas ile buluşup ikisi ortalığı filan da yeşertmezler! Masal bunlar... Masallara da bazen atıfta bulunulur. Normaldir.
 10. democrossian

  Çok Radikal Farklı Bakış Açıları

  Olaylar bazen denk gelebiliyor. Bir defasında evrimle ilgili bir tartışma yapıyorduk. Ben konuyu türler arası rekabet kapsamından daha geniş bir bakış açısına çıkarmak ve tür içi rekabeti konu etmek istiyordum. Bunun tartışmaya yeni bir ufuk getireceği düşüncesindeydim. Konuyu buraya nasıl çeviririm diyor ama çok da kafama takmıyordum. Bir şekilde laf buraya gelirdi. Hiç aklımda olmadan sırf bir şeyler okumak amacıyla rasgele kitaplıktan bir kitap seçtim. Ne olsun Gen Bencildir olsun tamam. Rasgele bir sayfa açıp okuyayım dedim. Rasgele açtım tamamen ve şok: Tür içi rekabet!!! Ama yani bu kadar olur! Tabii bunu rastlantı olarak ele alacaksak ve rastlantının nedenleri varsa, tabii ki bu ilk kez okuduğum bir kitap değil. Bu kitapta bu konunun olduğunu da biliyorum. Ama kaçıncı sayfasında olduğunu hatırlamıyorum. Ama bilinçaltım hatırlayabilir. Bilinçaltı insana bazı oyunlar oynayabilir. Biraz da şansın yardımıyla tek açışta kitabın bu bölümünü açabilirim! Eğer daha önce hiç okumadığım bilmediğim bir kitap olsa ve bunu da kitaplığıma kim bırakmış, bu da nerden geldi neymiş bu neden bahsediyormuş diye rasgele açmış olsam da tür içi rekabetin anlatıldığı sayfalarla yüz yüze gelsem bu daha acayip olurdu. Bu durumda hey birisi mi var yukarıda diye gözlerimi şüpheyle çevirebilirdim. Ama bu bile tesadüf olabilirdi. Bir insanın "yalan söylüyorsam kafama taş düşsün" demesi üzerine kafasına bir taş düşmesi de istatistik olarak olanaksız değildir. O yüzden böyle olaylardan mucize çıkarılmaz. Çıkarılmaya kalkışılsa bile benimki mucize ya da keramet olmaz. Buna İslami ıstılahta yani jargonda "istihraç" denir. İslami jargona bakacak olursak mucize peygamberliğin, keramet evliyalığın belirtisi iken, şeytanın askerlerinin de şeytan sayesinde gösterebildikleri sıra dışı olaylara istihraç denmektedir! Atatürk'ün hayatında 19 rakamının çok yer alması kimilerince Atatürk'ün Allah tarafından gönderilmiş olduğunun kanıtıdır ama Mehdi olarak mı Deccal olarak mı? Muslimlerin anlaşamadığı bu!
 11. democrossian

  ALLAH PUTU

  Tanrıyı teke indiren dinler aslında çok ciddi bir değişiklik yapmamışlardır. Çok tanrılı dinlerde de irili ufaklı bir sürü tanrı vardı ama bir tane hepsinden güçlü baş tanrı vardı. İşte tanrıyı teke indiren dinler sadece bu en güçlü tanrıyı tek bırakıp diğerlerini yok etmiş değillerdir aslında. Sadece melek, şeytan, cin gibi kadrolara atamışlardır. Örneğin İsrafil meleği doğa olaylarından sorumludur inancı ne demek, İsrafil de bir alt tanrı demek aslında. Değişen bir şey yok. Ya da Azrail ölümlerden sorumlu melektir demek de o da bir alt tanrıdır demektir. Değişen de gelişen de hiç bir fikir yok! Din bir gelişme aracı değildir. Din bir dogmatik inançlara saplanıp kalma, ilerleyememe, geri kalma aracıdır. Örneğin Kuran'da Cebrail kastedilerek "zi kuvvetin inde zil arşi mekin" yazar. Bu, sağlam arş (taht) ın sahibi olan (Allah kastediliyor) ın yanında kuvvet sahibi olan demektir. E hani "la havle vela kuvvete illa billah idi ne oldu? Yani güç ve kuvvet allaha mahsustu? Bu nasıl kuvvet sahibi diye böyle övüldü? Allah indinde kuvvet sahibiyse bu bir alt tanrıdır demektir. Kuran'da cinlere fazla güç ataması yapılmamakla beraber ifrit adı altında güçlü cinler varsayılarak yine küçük çaplı alt tanrılar yaratma yoluna gidilmiştir. Kısacası ilk dinlerden son dine kadar önemli bir gelişme kaydedilememiştir.
 12. democrossian

  Çok Radikal Farklı Bakış Açıları

  Olaylara ne kadar farklı, ama çok farklı, kökten ve radikal biçimde çok farklı açılardan bakmak ne kadar da olası. Bana bunu yazdıran olayın çok basit bir rastlantı olduğunu düşünmek de son derece normal, bundan derin anlamlar çıkarmak da olası. Gece yarısından sonra saat ikide nefes alamadığımı farkederek uyandım. Burun deliklerimde birer tıkaç var gibiydi. Bu şekilde uyumamın olanaksız olduğunu anlayınca kalkıp nöbetçi eczane baktım. Şansıma yakında bir tane vardı. Giyinip çıktım ve eczaneyi elimle koymuş gibi buldum. Ben gibi hayli dertli insan vardı. Neyse eczacı bana bir şekilde öncelik verip tek istediğim şey olan burun spreyini aradan verdi. Caddeden ayrıldım sokağa girdim ki peşimden telaşlı bir ses beni durdurdu. Bir adam "kardeşim hastam var allah rızası için nöbetçi eczane var mı" dedi. Tam adamına sordun filan demedim. Adama eczaneyi bulamamasının olanaksız olacağı şekilde tarif ettim. Çünkü adam çok telaşlıydı. Dualar ederek koşarak tarif ettiğim yöne gitti. Şimdi... Bu olay tabii ki tesadüf. Gece yarısından sonra bir eczanenin civarında yardıma muhtaç kişilerle onlara yardımcı olabilecek kişilerin karşılaşması kadar doğal bir şey olamaz. Fakat insanın aklına o adama yardım ettirmek için beni birisi gecenin ikisinde uyandırdı mı acaba diye bir düşüncenin sinsice sokulması da kaçınılmaz oluyor. Bana rastlamasa o adam yine de eczaneyi bulurdu. Telaştan gecikir, bir hata yapar mıydı, yardıma gerçekten ihtiyacı var mıydı, bilemiyorum. Ama tarifim üzere benim bulduğum gibi eliyle koymuşçasına eczaneye ulaştığından eminim. Bu olay son derece basit sıradan bir rastlantı, bu son derece kesin. Fakat bir kastın o yardıma muhtaç adama yardım ettirmek için beni yatağımdan kaldırıp dışarı çıkardığı düşüncesini kafamdan kovmak çok kolay değil. "Rastlantının nedenleri" elbette var ama kastı, amacı yok yani şimdi!!! Bunu iddia etmek inanç olur! Buna benzer olaylar aralıklarla oluyor. Bir sefer arabamın önüne aniden küçük bir kız çocuğu fırladı. Çok ani bir refleksle frene bastım. Aynı anda bir kadın da arabanın önüne atlayarak çocuğun üzerine kapandı. Görüş açımdan çıktılar, onları kaputun altında göremiyordum. Fakat hiç bir temas sesi olmadı. Kapıyı açmama kalmadan kadın kalktı ve çocuğu kenara çekti. Şansınız var anında frene basabildim dedim. Kusura bakmayın çok özür dilerim dedi. Önemli olan size bir şey olmaması dedim ve yürüdüm. Yolda gözümden yaşlar geldi. O kadın çocuğu için ölmek üzere arabanın önüne atlamıştı. Vücudunu çocuğuna siper etmişti. Anne şefkati ve fedakarlığını bundan daha canlı nasıl görebilirdim? O kadıncağızın elleri dizleri kesin yaralanmıştır, çünkü yüzme havuzuna atlar gibi çocuğun üzerine kapandı. Kim bilir onlar kimdi... Onlarla tanışmadığım için seviniyorum tabii... Hastanede polise ifade verirken isimlerini öğrenmek de vardı... Acemi bir sürücü ikisini de öldürürdü. Her zaman söylerim, otomobil silahtan farksızdır. Emanet vermek doğru değildir. Fren yerine gaza basıp bir çocuğu öldüren biliyorum. Olay görgü tanıklarının sürücüyü kasıtla suçlamalarına varacak kadar vahimdi. Otomobil durmak bir yana canavar gibi çocuğun üzerine atlamıştı. Ama kasıt elbette yoktu, basit bir fren yerine gaza basma vakası... Sürprizler bazen korkunçtur.
 13. democrossian

  Bir Kızı Gıcık Etmek İçin Ne Yapardınız..

  Hayır şimdi güzel şarkıları olan Feridun Düzağaç bile kadınlara hitap etmesini beceremiyorsa bu erkek milleti komple odun demektir, çıkar yolu yok! Ne demek yahu, "sana gitme demeyeceğim ama gitme"?! Böyle kelam mı olur yahu? Eğer kadın gidecekse ve sen gitme demezsen kadın hiç durur mu? Böyle konuşan bir adamı bir kadın umursamaz bile! Neymiş "yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim"miş! Evet tabii kadın da insan, yalanlara kanabilir ama yalan söylüyorum deyip söylersen asla! Hayır hiç yalan istiyorsan yalan söyleyeyim olur mu yahu! Yalan söylemek çok kötü bir şey tabii ama yalan söylüyorum bak ona göre deyip yalan söylemeyi önermek kötü bile değil berbat bir fikir! İyisi mi hiç yalan söyleme, onurunu bari kurtar! Ben bu adamcıkların bu kadınlar karşısındaki çaresizliğine ve ezikliğine çok gülüyorum. Sonra rezil kepaze olunca vaaay efenim ya benimsin ya toprağın! Çaresiz kalınca şiddet! Hayır ama olmaz bu adam milleti yahu, olmaz! Elinden gelen şiddetten başka hiç bir şey, o kadar aciz! Lan bir mert olun, bir dürüst olun be! Yok! Acizlik, eziklik ve çaresiz kalınca şiddetten başka bir numaraları yok! Hayır hemcinslerim ama hemcinsim olmalarından utanç duyuyorum ben bunların!
 14. democrossian

  en iyi üç film?

  1. Interstellar. 2. Artificial Intelligence 3. War of the Worlds Üçüncü sıraya başka filmler de konabilir elbette. Niye Terminatör, Alien, Matrix değil de War of the Worlds açıklamak zor olabilir. Bunların hepsi en iyi prodüksiyonlar. Seçim yapmak zor.
 15. democrossian

  En son hangi filmi izlediniz, kaç puan verirsiniz?

  Azottan sonra ikinci ve daha büyük anahtar kavram: Yerçekimi... Ya ben bu filmi nasıl anlatayım ya! Kitap mı yazayım ne yapayım! Bu ikinci vurguya girildi mi çıkılmıyor zaten! Daha neleeeer neler... Evrende çok yaygın su ve buz dünyalarını ateş dünyalarının yanında hayata daha elverişli sanmak yanılgısından tut daha neleeer neler… Film olağanüstü... Çok müthiş. Cazip görünen su dünyasının bir anda en ölümcül kabusa dönüşmesi mi... Hangi çarpıcı vurguyu öne çıkarıp anlatacaksın bilemiyorum ki... Hepsi birbirinden çarpıcı!
×

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.