Jump to content

hakikad

Φ Members
 • Content Count

  67
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

hakikad last won the day on July 15 2016

hakikad had the most liked content!

Community Reputation

8 Nötr

3 Followers

About hakikad

 • Rank
  Yeni Üye

Profile İnformation

 • Sex
  Belirtmemiş
 • Location
  türkiye
 • Interests
  felsefe

Recent Profile Visitors

3,134 profile views
 1. İnsanlar tarafından derilere, tahtalara yazılan kitapları tekrardan "acaba insanlar tarafından mı yazıldı" diye irdelemek, tartışmaya açmak bir akıl tutulmasıdır.
 2. Çok sevdiğim dostum EVRENSEL İNSAN, ışıklar içinde uyu. Ne güzel insandın sen...
 3. Gayet basit ben anladım. Sen de anlamaya gayret göster. İşte.. Kısaltayım; "Namaz" kelimesi Kuranda yok çünkü Arapça değil Farsça. Namaz'ın karşılığı Arapça "Salat" kelimesi var. Salat'ın kelime anlamı da dua etmek. Anlamayacak bir şey yok.
 4. Mademki bir "varlık" vardır. Bu varlığın toplamı evreni oluşturur. Varlığın var olması, değişimini gerektirir. Değişim, hareketlilik, dinamizmin özü olan doğum ve ölümdür. Böyle bir değişim olmadığında hayat durur. "var" olmaz. Zira durağan varlığı düşünemeyiz, olmaz, olamaz. Tüm varlıklar gibi var olan insanın da, diğer varlıklar gibi bir doğum ve ölüm süreci vardır. Bu süreç tüm maddenin özünde vardır. Doğar(oluşum), Yaşar(gelişim), ve ölür(dönüşüm) şeklinde evrilir. Bu süreç, evrenin "maddenin devinimi" yasasıdır. Her maddenin dinamizminde vardır. İstem dışıdır, kaçınılmazdır. İnsanın var olması, yaşaması diğer maddeseller gibi elinde değildir.
 5. El kadar bir şey okusalar anlayacaklar belki. Ama okumak adetleri değil.
 6. @Doğrular, Gerçekten de sorgulamadan öğrenilemez. Ama sorgulamak nasıl olmalı? Sence, herkes sağlıklı olarak sorgulayabiliyor mu? Mesela senin "oku" emrini sorgulayalım. Oku derken, neyin okunulması istenmiş? Eğer samimi bir sorgulama varsa, hemen "oku"dan sonra gelen isteklere bir bakmak lazım. Bilim mi okumak öneriliyor, yoksa o dönemdeki sosyal kabuller mi? Sadece bunu bile sağlıklı(samimi) sorgulayabilirsek, artık sağlıklı sorgulama özelliğini kazanmış oluruz. "Sorgulama"yı üstün körü geçmememiz gerek. Çoook önemli ve ilkeli olmalı. Bütün herkes sorgulama yaptığını iddia etmiyor mu? Mesela Galileo "dünya yuvarlaktır, boşlukta döner" derken sorgulamış, ama "kablumbağa üzerinde durur" diyen çoğunluk ta sorgulamış. Değil mi? Hatta o çoğunluk sağlıklı sorgulamalarından o kadar eminler ki; Galileo'yu yanlışından(!) dolayı ömür boyu zindanlarda çürütmüşler. Bu nedenle %99 ezberlerimiz olan değerlerimizi sağlıklı sorgulamalıyız. Son cümlende de "yargılamak haddimize değildir" diyerek sorgulama(yargılama) önerini çürütmüş, engellemişsin.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.