Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İslam neden iddiasını kaybetti?

democrossian

Önerilen İletiler

Son cumlenizle, benim ne demek istedigimin anlasilmadigi oldugu belli. Ben Astroloji ile Astronomiyi karistirmiyorum. Demek istedigim, eski zamanlarda saygi gosterilen alan (astroloji), bilim alani Astronomi gelismesinden sonra, degerini kaybetti. Ayni yuzden alchemy ve Kimya'dan bahsettim. Ayni zamanda Dinlerinde bir felsefe olmasi gerektigini ve hakikaketle iliski olmadiginin zamani gelmistir dedim.

Tabii ki, Islam yoktur demedim. Islam var da, onu bir felsefe olarak degilde, gercekten tanridan gelen biri olarak taniyorlar. Bunun uzerinde kanunlar, mezhebler cikariyorlar. Eger Sunni Islama bakincaniz 4 tane mezheb var. Her biri hukuk ile ilgili, hic biri felsefe ile ilgili degil. Nitekim, Islama gelince, felsefe bir yana, ben onu bir teoloji oldugunu bile sanmiyorum. A siyasi bir dusunce. Senin yasama tarzlarini kontrol eden bir dusunce.

Birincisi "sen soyle dedin" diye ben yanit yazmadim. Sadece konu ve kavramlara aciklik getirdim.

Islamin ne oldugu herkesce bir algidir. Siyasi bir dusunce yapan O.Dogu islamidir, bizim topraklarimizda da her zaman bir inanc olarak kalmistir.

Bir seyin bir felsefe olmassi ve felsefesi olmasi da farkli bakis acilarina gore degisir.

O zaman soyle diyelim. Islam kendi yasam iliski duzen sistem ve kurumlasma adina kendi icinde bir felsefi temeli olan bir inanis ve uygulamadir.

Zaten butun yonlendirim ve yaptirimlarin temeli;yasami sana birakmak ya da yasamani saglamak degil; yonlendirilen yasami sana yasatmaktir. Bunun zorla mi gonullu mu oldugu da kisiye ve beyin duzeyine v.s. gore degisir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman soyle diyelim. Islam kendi yasam iliski duzen sistem ve kurumlasma adina kendi icinde bir felsefi temeli olan bir inanis ve uygulamadir.

Sizi hic anlamiyorum. Belki de Ay'da veya Mars'da yasanan bir Islam dininden bahsediyorsunuz. Cunku Dunya'da boyle algiliyan bir Musluman toplumu,  Musluman milleti veya Musluman ulkesi yok. Bazi tek tek kisiler olabiler de. Boyle bir ulke yok.  En modern sekuler veya laik Musluman ulkelerden sayilan Turkiyede bile boyle bir genel toplum anlayisi ve yasamasi yok.  Yalniz yazdiginiz satirlarda var.  Siz Islam gibi uydurulmus bir din uzerinde uydurma yapmayi adet etmissiniz gibi geliyor.

O yalniz siyasi bir uygulamadir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizi hic anlamiyorum. Belki de Ay'da veya Mars'da yasanan bir Islam dininden bahsediyorsunuz. Cunku Dunya'da boyle algiliyan bir Musluman toplumu,  Musluman milleti veya Musluman ulkesi yok. Bazi tek tek kisiler olabiler de. Boyle bir ulke yok.  En modern sekuler veya laik Musluman ulkelerden sayilan Turkiyede bile boyle bir genel toplum anlayisi ve yasamasi yok.  Yalniz yazdiginiz satirlarda var.  Siz Islam gibi uydurulmus bir din uzerinde uydurma yapmayi adet etmissiniz gibi geliyor.

O yalniz siyasi bir uygulamadir.

Peki bana herhangibir bildigin din felsefesini soyle.

Bu soyleyecegin din felsefesi ile islami mukayese ederek, islamin neden bir din felsefesi olmadigini acikla.

Ayrica bizim tarihimizde 1979 oncesine kadar Osmanli, Anadolu selcuklu, Selcuklu dahil; islamin hangi donemde ve nasil bir siyasi iceriginin  oldugunu acikla.

Bir de 1960 oncesi laik muslumanlik ile bugunku antikapitalist muslumanlarin algisinin neresinde politika oldugunu acikla.

Ayrica "uydurulmus" derken, neyi kast ediyorsun?

Ya da bana "uydurulmamis" bildigin bir din felsefesinden ornek ver.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

islam iddia makami degil ; ispat makamidir 

iddiasini kaybeden Hurafeci Alimler olabilirler

donanimsiz ve cekismeci (sozde) muslumanlar cogu zaman bilimsel verileri isleyemeyebilirler, mahcup dusebilirler ; hatta eskiden oldugu gibi resmen bilimsel platformlarda ezilebilirler ..

bu gibi buzdaginin gorunen kismi bir kisim odaklari erken teshis koymaya itebilir .. ''islam iddiasini kaybetti'' cikarimi gibi

ama Kurani akilci ve saf bir sekilde isleyen kisileri Allah esrarengiz bir sekilde vesile edecegini haber vermistir . tipki Kuran ayetleri ile dillerini egip buken dinde tahribat yaratan kisilerin de meydana cikacagini haber verdigi gibi ..

sonuc ; hakikati ifade eden tek bir soz ; karisik ifadeli batilin beynini darmadagin edecek bir tecrubesel etki birakicaktir (ayet)

islamin iddiasini kaybatmesi icin tamamen silinmesi gerek ; cunku insan onu bir kere bile okusa ona meyledecek bir fitratta yaratiliyor zaten .. e silinemeyecegine gore (buna ateistler bile inaniyor-sozum meclisten disari) islam bir ispat makami olmus oluyor ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

su an Kuranin uzerine gelinmektedir 

Böyle bir şikayette bulunmaya hiç hakkınız yok. 21. yüzyılda islama iki, hatta üç yüzyıldır hiç açılmamış cömertçe bir kredi açıldı. Üzerine gelinmesi bir yana, dünyanın en büyük gücünü arkasına aldı. Dünyanın en büyük silah gücüne sahip ABD, her yerde islamcıları iktidara getirmek için elinden geleni yapıyor. Bundan daha büyük destek olamaz artık.

Kuranın üzerine gelinmeye başladı diye de bir şey yok. Eskiden de Kuranın gerçek yüzünü apaçık gösteren yazarlar, aydınlar vardı ama susturuluyorlardı. Her türlü baskı ile, buna suikast de dahil, aydın fikirleri engelleniyor, bastırılıyordu.

Yine öyle yapılıyor. Ama hesapta olmayan bir durum girdi devreye: Bilgi artık internetten hızla yayılıyor. Eskiden çok zor ulaşılan bilgiler bir tıkın ucunda. Küçük bir araştırma, her türlü bilgiyi sayfa sayfa getiriyor. Araştırmak isteyene bilgi gani de, istemeden can sıkıntısıyla nette dolanan bile, umulmadık yerden umulmadık bilgilere ulaşabiliyor ve merakı uyanıp okuyabiliyor. Öyle basmakalıp anan baban, cemaatin abileri ablaları, köşedeki caminin imamı ne bellettiyse o devri kapandı.

Arama motorları sayesinde başka bir konu ararken ilgi çekici bilgilere ulaşmak ve merak edip takılmak mümkün. İslami bir konu ararken bile Kuranın gerçek anlamını anlatan sayfalar karşınıza çıkabiliyor. Yani kısacası; bilgi hızla özgürleşiyor. Böyle bir çağda, aman Kuranı ipeğe sar, duvara as, aman aptessiz alma, aman anlamını araştırmaya kalkma, çok çok kutsaldır, bunu bil yeter, okundu mu ağla, sallan, sevapları kazan yeter gibi anlayışların devam etmesi olanaksız. Giderek artan kitleler Kuranı Arapların yazdığını, bir tanrıdan gelmesinin söz konusu olmadığını öğrenecekler. Bundan kesinlikle kaçış yok.

Kuranı Muhammed kendisi bile yazmamış veya yazdırmamıştır. Nasıl Leyla ile Mecnun yazarı belli olmayan anonim bir Arap efsanesi ise, Kuran da aynı böyledir. Başlıca Tevrat olmak üzere bir çok kaynaktan derlenmiştir. Belli bir sistematiği yoktur. Son derece karmakarışık bir anlatımı vardır. Konudan konuya atlar, aynı şeyleri defalarca tekrar eder, önemli konuları bir cümle ile geçiştirir ama öyküleri uzattıkça uzatır, gereksiz ayrıntılara girer. Hiç bir derde deva olacak bir özelliği olmayan karmakarışık düzensiz bir anlatımdır.

Halen islamcıları en çok besleyen, Kuranda ne yazdığını hiç bilmeyen ama Kurandan anlamsız ve mantıksız bir korku duyan, islamla pek de alakası olmadığı halde "elhamdülillah müslümanım" demenin, "selamunaleyküm" demenin çok iyi bir gelenek olduğunu düşünen kesim. Bu kesim bilgi çağına henüz direnmeye çalışıyor. Ne kadar direnebileceğini görmek için fazla zaman geçmeyecek...  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki bana herhangibir bildigin din felsefesini soyle.

Bu soyleyecegin din felsefesi ile islami mukayese ederek, islamin neden bir din felsefesi olmadigini acikla.

Ayrica bizim tarihimizde 1979 oncesine kadar Osmanli, Anadolu selcuklu, Selcuklu dahil; islamin hangi donemde ve nasil bir siyasi iceriginin  oldugunu acikla.

Bir de 1960 oncesi laik muslumanlik ile bugunku antikapitalist muslumanlarin algisinin neresinde politika oldugunu acikla.

Felsefe veya düşünbilim ile Islam dini kesinlikle bir karsi karsiya catismadir. Felsefe [yunandan gelmis bir sozcuk olup] manasi bilgiye ulasmak, bilgi sevgisine isaret eder. Oysa, Islam dini bunun tersi olup, Kuran'da ki iddialarin son soz oldugunu iddia edip ve yeni , degisik dusunceleri onler. Bu yuzden Islama yakin olanlar, dindarlar, yobazlar, Kuran'i ezberleyenler bilgisiz kalmislardir. Yani cahil. Cubbeli Ahmet Hoca gibi.

Degisik Dinlerdeki  dusunceler degisiktir. Yani Badminton ve boks'un her ikisinin de bir "spor" oldugu gibi. Bu iki sporda, rakiplerin yalniz "nefes almalari" haric, hic bir ortak noktalari yoktur. Hedef degisiktir. Dinlerde boyledir. Hedef degisiktir. Ornek, Islam dini ile Cainizm [veya Caynizm] arasinda hic bir ortak nokta yoktur. Hic bir zaman jainizm terroristlerine rast gelemeceginizden eminim. Ama bir cok Musluman terroristlere dunyanin her bir yerinde rast geleceginiz cok kolay. Cunku biri din temelinde "insan hayatina" deger verir, diger dinde "insan hayatina" hic deger vermez.  A radikal bir dindar Jain dahada radikal olunca, digerlerine cok daha "az" zarari olur. Bazan yurumeyi bile istemez cunku karincalari incitmemek icin. Onlara kaza ile basar diye. 

Goruyorsunuz ki, dinler cok degisik olabilir.  Buddhism de evreni yaratan bir Tanri bahsi yoktur. Dusunceleri genellikle  felsefe olarak one surulur, hayattaki acı, ızdırap ve tatminsizliğin kaynaklarını açıklamak ve bunları gidermenin yollarını aciklamaya calisir. Oncelikle bir felsefe olarak baslayan bu Buddhism dini, bugun siyasi olarak kullanilir. Ama Islam dini hic bir zaman felsefe olarak yasanmamistir. Bilhassa ornek verdiginiz Osmanli zamanlarinda. Osmanlilar Islama dayanarak seriat kanunlarini uyguladilar. Felsefe degildi.  

Butun dinler insanoglu tarafindan uydurulmustur. Eger Buddhism de ki oldugu gibi, Tanri tarafindan gonderildigini iddia "etmiyorsalar", ona uydurulmus demek dogru olmaz. Insan dusuncesi demek daha dogru. Ama Hz Ibrahim Dinlerinde oldugu gibi, eger Tanri tarafindan gonderilmis derlerse, Islamda oldugu gibi, onlar hep uydurulmadir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Felsefe veya düşünbilim ile Islam dini kesinlikle bir karsi karsiya catismadir. Felsefe [yunandan gelmis bir sozcuk olup] manasi bilgiye ulasmak, bilgi sevgisine isaret eder. Oysa, Islam dini bunun tersi olup, Kuran'da ki iddialarin son soz oldugunu iddia edip ve yeni , degisik dusunceleri onler. Bu yuzden Islama yakin olanlar, dindarlar, yobazlar, Kuran'i ezberleyenler bilgisiz kalmislardir. Yani cahil. Cubbeli Ahmet Hoca gibi.

Degisik Dinlerdeki  dusunceler degisiktir. Yani Badminton ve boks'un her ikisinin de bir "spor" oldugu gibi. Bu iki sporda, rakiplerin yalniz "nefes almalari" haric, hic bir ortak noktalari yoktur. Hedef degisiktir. Dinlerde boyledir. Hedef degisiktir. Ornek, Islam dini ile Cainizm [veya Caynizm] arasinda hic bir ortak nokta yoktur. Hic bir zaman jainizm terroristlerine rast gelemeceginizden eminim. Ama bir cok Musluman terroristlere dunyanin her bir yerinde rast geleceginiz cok kolay. Cunku biri din temelinde "insan hayatina" deger verir, diger dinde "insan hayatina" hic deger vermez.  A radikal bir dindar Jain dahada radikal olunca, digerlerine cok daha "az" zarari olur. Bazan yurumeyi bile istemez cunku karincalari incitmemek icin. Onlara kaza ile basar diye. 

Goruyorsunuz ki, dinler cok degisik olabilir.  Buddhism de evreni yaratan bir Tanri bahsi yoktur. Dusunceleri genellikle  felsefe olarak one surulur, hayattaki acı, ızdırap ve tatminsizliğin kaynaklarını açıklamak ve bunları gidermenin yollarını aciklamaya calisir. Oncelikle bir felsefe olarak baslayan bu Buddhism dini, bugun siyasi olarak kullanilir. Ama Islam dini hic bir zaman felsefe olarak yasanmamistir. Bilhassa ornek verdiginiz Osmanli zamanlarinda. Osmanlilar Islama dayanarak seriat kanunlarini uyguladilar. Felsefe degildi.  

Butun dinler insanoglu tarafindan uydurulmustur. Eger Buddhism de ki oldugu gibi, Tanri tarafindan gonderildigini iddia "etmiyorsalar", ona uydurulmus demek dogru olmaz. Insan dusuncesi demek daha dogru. Ama Hz Ibrahim Dinlerinde oldugu gibi, eger Tanri tarafindan gonderilmis derlerse, Islamda oldugu gibi, onlar hep uydurulmadir.

Peki felsefenin metafizik olarak varliksal ve fizik otesi kavramsal bilgisini  Felsefe olarak nasil acikliyorsun.

Yani mitolojiler, mistisizm, tasavvuf, varolusculuk, efsaneler, yaratilan hayalikahramanlar, her turlu inanc, masal bilim kurgu v.s.; bunlarin felsefesi yok mudur?

Bunlardan metafizik dali varliksal ve fizik otesi olarak en basta gelen felsefesidir.

Iste bir yerde dinleri bu temelde degerlendirmek gerekir.

Yani felsefenin "iyisi/kotusu, dogrusu/yanlisi, guzeli/cirkini" v.s. olmaz.

Felsefe kisa anlami ile herhangibir seye ve de herseye bir bakis acisinin dile getirilmesidir.

Ayrica sorularimi yanitlamamissin.

Bak, burda;

Ayrica bizim tarihimizde 1979 oncesine kadar Osmanli, Anadolu selcuklu, Selcuklu dahil; islamin hangi donemde ve nasil bir siyasi iceriginin oldugunu acikla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki felsefenin metafizik olarak varliksal ve fizik otesi kavramsal bilgisini  Felsefe olarak nasil acikliyorsun.

Yani mitolojiler, mistisizm, tasavvuf, varolusculuk, efsaneler, yaratilan hayalikahramanlar, her turlu inanc, masal bilim kurgu v.s.; bunlarin felsefesi yok mudur?

Sorulariniz biribirine uygun olmadigi icin yalniz buna cevap verecegim. Nitekim, bu nokta sizin Islamin ne olup olmadigini ortaya cikariyor.

Islam bir felsefe degildir dedim. Cunku ekseriyetle bilinen Islam, Sunni Islam, genelde dort esastan olusuyor: Kuran, Hadisler, Icma ve Kiyas. Bu esaslar felsefe degildir. Felsefe sandiginiz Tasavvuf da, Islam degildir. Belki anlamadiginiz nokta budur. Siz Tasavvuf'u Islam saniyorsunuz. Degil. Evet Tasavvuf [sufism] bir felsefedir. Fakat Islam degildir. Tasavvuf Buddhism den etkilenmistir.

Tasavvuf [sufism],  Islam dinindeki "boslugu" doldurmak icin, bu dunyada Tanriya dahada yaklasabilmek icin, olmeyi beklemeden Tanri sevgisini hissedebilmek icin ibadete  ihtiyac duyulmustur. Bildiginiz gibi bir cok sufi tarikatlari vardir. Bu tarikatlar Muslumanlar tarafindan kabul olunmamistir. Yalniz Turkiyede degil. Her Musluman ulkelerinde Sufilere karsi oldular.  Bektasi Tarikatlarinin Turkiyede ne cektiklerini bilmelisiniz. Turk Devleti Sufi Tarikatlarini 1925 de kapatti. Camileri degil, Sufi tarikatlarini kapattilar. Pakistanda Sufi turbelerine bir cok saldirmalara oldu, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012... Sen nerdeydiniz? Aynisi Somalia, Mali, Misir'da, Libya'da, Tunus da, Iran'da gorduk. Yani Sizin bildiginiz Muslumanlar, Tasavvuf'un  Islam olduguna inanmiyorlar.

Enteresan tarafi nedir biliyormusunuz? Sufism Islam dinini en iyi tanitan bir dusuncedir. Celalleddin Rumi gibi bir insan, Muhammed ten cok daha  guzel bir sekilde Islam dinini temsil etmistir ve yayilmasina, dolayisiyle, sizin bu konuda saskin olmaniza sebep olmustur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir şikayette bulunmaya hiç hakkınız yok

sikayet degil ; bu senin kendi yorumun

Kuran uzerine gelindikce sicrayarat yayilmistir demistim .. niye sikayet edeyim : ))

Yaratma prensibi bu - tepkisiz kalamayan kisiler olucaktir ve onlarin ortaya cikardiklari seye karsi Kurandan da isabetli hakikatleri ortaya koyan birileri mutlaka olucaktir ..

olay bu ... sikayetim yok bilakis katlanarak artmasini temenni ederim ..

Kuranın üzerine gelinmeye başladı diye de bir şey yok.

nasi yok ? elestiren kisileri bile tenzih ederim - ogrenme kasti ile yapiyorlar

ama yargilarla baltalayan kisiler heryerde var : ))

herdevirde Kuranin uzerine gelinmistir - inanmak istemeyen kisiler Kurani potansiyel bir tehdit olarak algilamislardir ve isi gucu birakip Muslumanlarla mucadele etmislerdir ..

simdi madem Kuran etkisiz - neden isi gucu birakip Kurani yerme telasi ile hareket eden insanlar var ?

cevap aciktir - cunku duzgun bir anlatim ile cok ta iyi anlamaktadirlar aslinda .. \

ama ayetlere duzgun olmayan bir tanim getirirler ve o tanim dogrultusunda inanmadiklarini beyan ederler - iste bu taktik ile surekli Kurana saldirirlar ..

bircoklari oyle ileri gider ki okumadigi halde iftira atmaktan da geri durmaz .. biz de buna bakip sukrederiz : ) tepkisiz kalamadiklarini gordukce ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tasavvuf Budizmden etkilenmiştir yazmışsınız fakat siz tüm dinlerin aynı kaynaktan geldiğinden habersizsiniz galiba. Tasavvuf İslam değilmiş, neymiş peki? Tasavvuf, İslam'ın özünü yansıtır ve İslamı kitlelere yaklaştırır ve @@evrensel-insan ında dediği gibi bir bakıma İslam felsefesidir. Tüm dinler ve dinler öncesi öğretiler birbirne benzer çünkü aynı kaynaktan yani yaratıcıdan gelmiştir. Bazısı vahiy yolu ile bazısı aracısız bunun için dinler tarihi ve öncesini okuyun bir zahmet @@Suheyla hanfendi. @@dennise haklısın kardeşim dini yanlış tanıtanlar yüzünden bazı yanlış anlaşılmalar olduğu ortada fakat akıl yolu ile çözülemeyecek aksaklıklar değil yeter ki görmek istensin.

@@democrossian sana ne yazayım kardeşim bilemedim.Sen tam yolu şaşırmışsın seni zamana bırakmak gerekiyor sözün bittiği yerdesin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlık kültürü başlıca üç alandan oluşmaktadır. Bunlar bilim, felsefe ve dindir, önem sıralarına göre. Bunlara sanat, spor, oyun gibi eklemeler yapılabiliyor. Ama başlıcaları bu üçüdür. Bunlar içinde ilk ortaya çıkan felsefedir. İnsan bilinci evrimleştikçe kendini ve çevresini değerlendirmeye başlamıştır. Böylece felsefe yapmaya başlamıştır. Felsefe hemen arkasından dini yaratmıştır. Çünkü teleolojik düşünce başlamıştır. Ben bu taşı silah olarak kullanmak için yonttum. Şu barakayı yağmurdan korunmak için yaptım. Şu ottan döşeği rahat uyumak için yaptım. Peki bu bitkileri, bu hayvanları, bu kayaları, bu dağları ve nehirleri kim ne amaçla yaptı? İşte bu düşünce dini yaratmıştır. Böylece felsefe iki kola ayrılmıştır: Birinci kol toprak ve suyun bazı etkileşimlerle canlıları yarattığı şeklinde, ikinci kol doğaüstü bir gücün bu işleri yaptığı şeklinde gitmiştir.

Din felsefeden ayrıldığından beri, ikisi çatışmışlardır. Felsefe doğanın içsel güçlerinin yaratım için yeterli olduğunu savunurken, din bunun yeterli olmadığını, doğaüstü gücü savunmuştur. Daima boynuz kulağı geçer. Din felsefe tarafından yaratılmasına rağmen, zamanla felsefeye egemen olmuştur. İşte buna skolastik diyoruz. Yani felsefeyi, yani düşünceyi, dinin baskı altına aldığı ve denetlediği karanlık dönem. Dinden onay almayan her düşünce baskı ile yok edilmiştir.

Bu karanlık dönem uzun sürse de felsefe pes etmemiştir. Bir yandan din denetiminden kurtulmaya ve özgürleşmeye çabalarken, bir yandan dinden sonra insanlık kültürüne ikinci bir evlat vermiştir: Bilim. Bilim de felsefeden doğmuştur. Önce felsefe içinde çalışırken daha sonra o da bağımsızlığını ilan etmiştir.

Felsefenin iki evladı geçimsiz ve uyumsuzdur. Din bilime büyük kardeşi olarak tıpkı felsefeye yaptığı gibi baskı kurmaya yeltenmiştir. Fakat bu konuda felsefe üzerinde olduğu kadar başarılı olamamıştır. Bilim büyük bir hızla gelişerek dini en önemsiz insanlık kültürü haline getirmiş ve felsefe de bu sayede din baskısından kurtulup özgürleşmiştir. 

Günümüzde din en önemsiz insanlık kültürü durumundadır. En önemlisi ise bilimdir. Her zaman işleyen kural: Yine boynuz kulağı geçti. Günümüzde gelişmemiş geri toplumlardan başkası dinden çözüm beklemez. Dinde esasen hiç bir çözüm de yoktur. Felsefe ise, hakkında bilimin işleyebileceği somut veri bulunamayan sorunlarda mantık ve akla dayalı öneriler yapma görevi üstlenmiştir. 

Böylece bu üç alan birbirinden bağımsız, birbirine baskı yapamaz özerk konumlara gelmişlerdir. Felsefe bilime sadece öneri yapar. Bilgiye muhtemel ulaşma yollarını belirler ve önerir. Bilim bunları değerlendirerek çalışmalarını en kuvvetli görünen öneri üzerine yoğunlaştırır. Felsefe ile bilim arasında sağlam köprüler ve iletişim kanalları vardır. Felsefe ile din arasında ise zayıf da olsa iletişim vardır. Din ile bilim arasında hiç bir köprü ve iletişim yoktur. Bilim dinden tümüyle bağımsızlığını ilan etmiştir. 

Din hiç bir alana öneri sunamaz. Buna rağmen varlığının devamı, inanç özgürlüğünün temel insan haklarından olması nedeniyledir. İnanca baskı insan haklarına aykırıdır. Bu nedenle dinin özerkliği tanınmıştır. Yoksa geçerli bir önerisi olduğu için değil. Dinden ne bilim ne felsefe öneri almaz. Kendi içinde özerk bırakır, karışmazlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam neden iddiasını kaybetti ? İşte bundan 

hamile-kadinin-sokakta-dolasmasi-terbiye

TRT 1 ekranlarında iftar saatlerinde yayınlanan 'Ramazan Sevinci' programı Türk tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer'i konuk etti. Programda Şeyh Vefa'nın menkıbelerinden bahseden İnançer'in ağzından bir anda şu skandal sözler çıktı: "

BÖYLE SOKAKTA GEZİLMEZ

"Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar... Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir."

http://www.odatv.com/vid_video.php?id=8C20E

Bizi leylekler getirmiş olsalardı hiç bu işlerle uğraşmayacaktık smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar...

Hayır herkesin otomobili mi var ?

Terbiyesiz olmamak için otomobil sahibi mi olmak gerekir ?

Yoksulların suçu ne o zaman ? Otomobili olmayan terbiyesiz mi olur, nedir ?

Anlayan beri gelsin. unsure.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@Canraşit doğru demişsin Felsefeden önce din vardı. Yunan filozoflarını dinsiz ya da inançsız sanıyor olabilir bazı arkadaşlar ancak böyle değildir. İnançsızları da vardır inançlıları da fakat bu gözden kaçıyor sanırım.

@@democrossian Felsefi bilgine itirazım olmaz arkadaş fakat din bilgin yetersiz zamanla bu konuda da bilgin artar ise daha objektif ve gerçeğe uygun yorumlar yapacağına inanıyorum. Dinde çözüm yoktur demişsin tabi ki din sana problem çözümünü direkt anlatmaz insanların yaşamlarını düzenleyici bir arada yaşamalarını kolaylaştırıcı ve maneviyatını güçlendirici bilgiler içerir. Beraberinde bilimsel buluşlara işaret ettiği ayetler de vardır fakat tüm bunlar keşifler yapıldıktan sonra farkedilmiştir. Ömer Çelakılın Kuranca.com sitesinde bu ayetler açıklamaları ile mevcuttur.

Felsefe ve bilime destektir, dine de destektir. Eskiden Felseye din baskı uygulamış olabilir bu yorumunda haklısın fakat bu o günün insanlarının dinden ne anladıklarını daha doğrusu yanlış anladıklarını göstermektedir. İslamın özellikle Türkler arasında yaygınlaşması Tasavvuf sayesinde olmuştur. Tasavvuf insanlara islamın özünü anlatmış, şekilcilikten, ezberden uzaklaştırmıştır. Bu sebeple İslama farklı daha doğrusu islamın gerçeğini anlattığı için bir çeşit felsefedir. Kaynağını İslamdan alır. Budizm konusuna gelirsek sadece budizm değil bir çok eski öğreti birbririnin devamı olduğu gibi dinler de birbrinin devamıdır. Hz. Ademle başlar öğretiler, dinler günümüze kadar gelir. Hz. Adem öncesi yok mudur ? Vardır daha ileri düzeyde bir insanlığın dünyada yaşadığı ve yok olduğu başta Kuran olmak üzere tüm dinlerde ve öğretilerde anlatılır. Şimdi asıl konu şudur; Yunan filozofları 3 dinden önce vardı fakat onların da kendilerine özgü öğretilerdi vardı bu detay seni yanıltıyor. Adı din diye geçmediği için bu öğretileri yok sayamazsın.

Tasavvufçular deyince biz gerçek Tasavvufçuları anlarız. Mevlana, Yunus, Feridettin Atar, Bahaddin Velet, Hallacı Mansur,İbni Arabi,Halil Cibran v.s. uzar gider bu yukardaki şahıs tasavvufa yönelmiş fakat özünü anlayamamış olabilir şimdi her tasavvufçuyum diyeni tasavvufçu sayamazsınız. Hakkı ile bilen vardır çarpıtan vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sebeple İslama farklı daha doğrusu islamın gerçeğini anlattığı için bir çeşit felsefedir. Kaynağını İslamdan alır.

Tasavvuf özünü Budizm'den almıştır.

Yunus Emre'nin '' ne varlığa sevinirim ne yokluğa yerinirim...''

Kırkpınar ağalarının manisindeki '' Altta kaldım diye yerinme ! Üste çıktım diye sevinme !...'' gibi.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@Canraşit bilimsel keşiflerin Kuran ayetleri ile örtüşüyor olması nasıl bilimsel olmuyor onu anlayamadım. Bilim keşfediyor Kuranda aynı bilgi ayetlerle örtüşüyor. Bilimimi mi inkar ediyorsun yani? Bilimsel keşif kuranda doğrulanıyor ve sen bunu bilimsel kabul etmiyorsan bilimsel buluşu inkar ediyorsundur.

Çelişkili bir durum yok arkadaşın felsefi bilgisi var fakat dini konulara kendisini kapatmış daha doğrusu inanmadığı için araştırma gereği duymamış bu sebeple yorumlarında dini bölümler gerçeği yansıtmıyor.

Atlantisin bulunduğundan haberin yok mu kardeş? Tüm dünya bu haberle çalkalandı senin haberin yok galiba olsun öğrenmiş oldun. Kuranda bahsi geçen yok olan kavimlerden biri de Atlantisti bulundu sonunda Japonlar buldu. Japonya Deniz Araştırma ve Teknoloji Kurumu bilimsel bir kurum sayılmıyorsa senin için bilimsel algını baştan sona gözden geçir kardeş.

http://dunya.milliyet.com.tr/brezilya-aciklarinda-atlantis/dunya/detay/1704786/default.htm
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.