Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ŞARAP FABRİKASINDA ÇALIŞMAK GÜNAH MI?... (Diyarbakır'da kurulacak olan Türkiye'nin en büyük şarap fabrikasında, Karabaş köyünde yaşayanlar 'günah' d)

DİPNOT

Önerilen İletiler

kadehchampagnejo9.jpg

Şarap fabrikasında çalışmak günah mı?

Köy halkı fabrikada 'günah' diye çalışmak istemiyor...

Diyarbakır'da kurulacak olan Türkiye'nin en büyük şarap fabrikasında, Karabaş köyünde yaşayanlar 'günah' diye çalışmak istemiyor.

Diyarbakır Devlet Hastanesi doktorlarından Plastik Cerrah İrfan Erdem ile Genel Cerrah Selçuk Mızraklı, Fransız ortaklarıyla Türkiye'nin en büyük şarap fabrikasını Diyarbakır'ın Karabaş köyünde kurmak için hazırlıklara başladı.

5 milyon euroya mal olacak fabrika için 80 bin metrekare alan tahsis edildi ve üzüm fideleri dikildi.

20 bin üzüm fidesinin dikildiği araziye köy halkı elektirik vermeyince girişimciler, jeneratörle sulama yapmaya başladı.

Fabrika hayata geçerse bölge ekonomisi için büyük bir imkan sağlanacak, yaklaşık 5 bin kişi iş sahibi olabilecek.

'Günah' diye şarap üretecek fabrikaya pek sıcak bakmayan köy halkı, tarlada çalışmayı ve sulama için gerekli olan elektriği girişimciye vermeyi kabul etmiyor.

Bu anlaşıyın değişeceğine inanan yatırımcılar isimlerini bile hazırladıkları şarabın ilk üretimini önümüzdeki yıla yetiştirmeyi planlıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 66
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

eeee demek hayat da paradan daha önemli şeylerde varmış

Şarap ile ilgili olarak tarihimize baktığımıda ise;

II. Selim, yani Sarı Selim iyi bir ozandı.

Sabahtan akşama şarap içer dururdu.

Kızını Vezir-i Azam Sokullu Mehmet Paşa'ya vermiş ve ülke yönetimini tümden ona bırakmıştı.

Kıbrıs şarabı'nın ünlü olduğunu bildiği için Kıbrıs'ın alınmasını emretmiş;

Sokullu "hayır" demiş,

Lala Mustafa Paşa "evet" demişti.

Böylece Kıbrıs'ın fatihliği de kendisine nasip olmuştu.

Yani böylece bağzı şeyler imanlada olmuyormuş değilmi dostum... :lol::lol::lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şarap ile ilgili olarak tarihimize baktığımıda ise;

II. Selim, yani Sarı Selim iyi bir ozandı.

Sabahtan akşama şarap içer dururdu.

Kızını Vezir-i Azam Sokullu Mehmet Paşa'ya vermiş ve ülke yönetimini tümden ona bırakmıştı.

Kıbrıs şarabı'nın ünlü olduğunu bildiği için Kıbrıs'ın alınmasını emretmiş;

Sokullu "hayır" demiş,

Lala Mustafa Paşa "evet" demişti.

Böylece Kıbrıs'ın fatihliği de kendisine nasip olmuştu.

Yani böylece bağzı şeyler imanlada olmuyormuş değilmi dostum... :lol::lol::lol:

O, 2. Selimin sorunu , ( dogrulugunu bilmiyorum ama ) genede 2. Selimin sorunu, sen köylülerin durumundan haber ver :):):)

Sevgili dostum bu ülkenin köylüleri de II. Selim'e hiç yabancı değil ve emin ol bir şekli ile o problemide üstün zekaları ile mutlaka aşarlar sen hiç merak etmi... :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

Bati,Endüstriye gecerken,fabrikalar acarken,bizim Osmanli gereksiz savaslarla devlet kasasini bosaltiyor,ve harp yapmak icin Bati ülkelerinden borc para aliyordu.dini bilgileri yetersiz olan ve tarikatlarin yönlendirdigi sözüm ona haci hoca takimi ise insanlarin zihinlerini dinle ilgisi olmayan batil inanclarla doldurup yapilan bu savaslarin din ugruna yapildigi yalanlari ile giyecek carigi yiyecek ekmegi olmayan anadolu insaninin beyinlerini yikiyordular.Hicbir yeniligi kabul etmeyen bu betonlasmis zihniyet sonucu insanlar ne dinlerini gercek anlami ile ögrenebilmisler,nede insan yerine koyulamamis olmalarinin hesabini sorabiliyordular.Saraylarda hertürlü sefahat saray mensuplarina mübah sayilirken,saray disinda yasayanlar din simsarlari tarafindan sömürülmekte idiler.Atatürk'ün devrimlerini dinsizlik sayanlar nasil o günlerde var idiyse bugünde aynen düzenlerini sürdürmektedirler.Siyasi ortam zaten hazirdir.Sarap fabrikasinda calismak günahtir diyenler insanlarin cocuklarinin karnini doyurabilmeleri icin ne yapmalari gerektigi konusunda nedense hicbir teklif te getirmiyorlar.Bu tür fetvalari verenleri arastirin göreceksinizki bunlarin hemen hepsi de tuzlari kuru olan Menemen özlemi yasayanlardan gayri kisiler degildir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.Sarap fabrikasinda calismak günahtir diyenler insanlarin cocuklarinin karnini doyurabilmeleri icin ne yapmalari gerektigi konusunda nedense hicbir teklif te getirmiyorlar.Bu tür fetvalari verenleri arastirin göreceksinizki bunlarin hemen hepsi de tuzlari kuru olan Menemen özlemi yasayanlardan gayri kisiler degildir.

saygilarla

sildigim yerlerin konuyla arasında büyük mahiyet farkı vardı.

inaçla ekmegi gene bir araya getirdiniz.

neden insanlar inandıgı degerlerin aksi işler yapsınlar ki .söyleyin sistem hazretlerine bu çelişkiyi halledsinler, nolur yani yani.

şimdi yazacaklarım beni baglar;

bana böyle bir teklif gelse, yani inandıgım degerlerde apaçık yasaklanmış ve lanetlenmiş bir iş teklif etseler red ederim derhal.

kim kimin rızkını kesecek derim ve bu işin sorumlulugunu almam derim.

hoş zaten bana böyle bir iş teklifi yapmaları için tanımaları,tanıdıktan sonra da bu iş için gelmezlerdi:)

saygılar.

ne menemeni ya ne alaka ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu arkadaşlar şaraphaneyi yanlış yere kurmuşlar.gelsinler trakyaya sadece müreftede 20 tane irili ufaklı şarap fabrikası var.dolucanın üretim tesisleride burada.ayrıcaüzüm bulma sıkıntısıda çalışan sıkıntısıda yok kesinlikle.yol yakınken vazgeçin yok günahtı falan iş yapıcam derken dertlide olmayın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sildigim yerlerin konuyla arasında büyük mahiyet farkı vardı.

inaçla ekmegi gene bir araya getirdiniz.

neden insanlar inandıgı degerlerin aksi işler yapsınlar ki .söyleyin sistem hazretlerine bu çelişkiyi halledsinler, nolur yani yani.

şimdi yazacaklarım beni baglar;

bana böyle bir teklif gelse, yani inandıgım degerlerde apaçık yasaklanmış ve lanetlenmiş bir iş teklif etseler red ederim derhal.

kim kimin rızkını kesecek derim ve bu işin sorumlulugunu almam derim.

hoş zaten bana böyle bir iş teklifi yapmaları için tanımaları,tanıdıktan sonra da bu iş için gelmezlerdi:)

saygılar.

ne menemeni ya ne alaka ..

Yani Seriati getirsinler dimi?????Yazdiklarinizdan cikan tek bir anlam varki oda Seriat özlemidir.Inancla ekmek derken zaten düsündügünüzüde aciklamis olmaktasiniz.Eger inanctan bahsediyorsaniz kolay yolu secmeyin,iyice derinlere inin,ve bana Allahin kitabindan bir ayet gösterinki sarap fabrikasinda calismayi haram kilsin.siz sarap icmeyle calismayi ayni kefede tuttugunuza göre,Kemal Pilavoglunun tarikatindansiniz demektir.

Evet sizi tanimadan gelmezler sözünüze katiliyorum,cünkü siz zaten yeterince kendinizi tanitiyorsunuz bu forumda.

Menemeni sormussunuz,siz onu gayet iyi bilirsiniz ne oldugunu ve alakasinida yazdiklariniza bakarak kendiniz degerlendirin..

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Meseleye böyle bakılırsa elbetteki sıkıntılar oluşacaktır.

İslami bir tavır sergileyen köylülerin yoğun oldukları bir bölgede İsmini şarap fabrikası diye koymak bile yanlıştır.

Üzüm işleme tesisi neden denmez?

Şırası var

Pekmez'i var

Sirkesi var

Şarabı var.

Bana göre bu işin içinde başka bir iş var.

Bu arada D.bakır'da bu köyden başka köy mü yok?

Bu ülkede medyatik olmak ne kadar kolay olmaya başladı?

Bende yakında bir haham ve papaz ile Camii yapmaya kalksam medyatik olabilrmiyim acaba?(bu kısım bir beklenti değil aman ha sadece muziplikti) :stuart::stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani Seriati getirsinler dimi?????Yazdiklarinizdan cikan tek bir anlam varki oda Seriat özlemidir.Inancla ekmek derken zaten düsündügünüzüde aciklamis olmaktasiniz.Eger inanctan bahsediyorsaniz kolay yolu secmeyin,iyice derinlere inin,ve bana Allahin kitabindan bir ayet gösterinki sarap fabrikasinda calismayi haram kilsin.siz sarap icmeyle calismayi ayni kefede tuttugunuza göre,Kemal Pilavoglunun tarikatindansiniz demektir.

Evet sizi tanimadan gelmezler sözünüze katiliyorum,cünkü siz zaten yeterince kendinizi tanitiyorsunuz bu forumda.

Menemeni sormussunuz,siz onu gayet iyi bilirsiniz ne oldugunu ve alakasinida yazdiklariniza bakarak kendiniz degerlendirin..

saygilarla

Şeriatı getirsinler mantıgını bu yazının neresinden çıkardın.önceki yazdıklarımın etkisinde mi? kaldınız yoksam:)

sen bana bir müslümanın ilkesel düzeyi yüksek bir müslimin ''şarap'' işinde çalışabileceginin o derin ''Dini'' bilgilerinden çıkarsan da bende hatalı olugumu kabul etsem...........bekliyorum.

bakın size şöyle birşey de ilave edeyim; bir kişinin içki içmesiyle , bir başka kişinin içkiyi üretmesi arasında mahiyet farkı vardır.bunu bir açılım olarak size sunabilirim.

Siz açık ve net konularda Müslümanların aykırı düşündügünü mü ? sanıyorsunuz.

Ben herşeyden önce kendimi Mü'min olarak tanımlarım ve bundan da zerre hicap duymam.

Menemenin ve benzerlerinin ne olup olmadıgını ise gayet iyi biliyoruz.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...bana Allahin kitabindan bir ayet gösterinki sarap fabrikasinda calismayi haram kilsin.siz sarap icmeyle calismayi ayni kefede tuttugunuza...

Allah(C.C.)'ın Peygamberi buyuruyor ki;

“Cenâb-ı Hak, şaraba, içene, dağıtana, satana, alana, saklamasını isteyene, yüklenip götürene, satıp parasını yiyene lânet ediyor.” (İbn-i Ömer (r.a.)dan naklen) (S. Ebû Dâvud, Eşribe 20/2)

“Sarhoşluk veren şeylerin on zümreye zararı dokunur: Bizzat sarhoşluk veren şeye, ham maddesini ezen veya sıkana, ezip sıktırana, satıcısına, satın alana, nakliyesi ile uğraşana, kendisine götürülen kimseye, bütün bu işlerden elde edilen kazancı yiyene, içene, içilmek üzere ikram edene.” (Ahmed b. Hanbel,Eşribe 30/6, Hadis No: 3380)

umarım nedemek istediğimizi anlamışsınızdır...

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nahl suresi 67: Hurmalıkların ve üzümlüklerin meyvelerinden kurdukları çardaklarda hem sarhoşluk verici içki, hem güzel bir rızık edinmektesiniz. Şüphesiz aklını kullanabilen bir topluluk için, gerçekten bunda bir ayet vardır.

Nebe suresi 33 (Diyanet cevirisi): Şüphesiz Allah'a karşı gelmekten sakınanlara bir kurtuluş, bahçeler, üzümler, kendileriyle bir yaşta, göğüsleri çıkmış genç kızlar ve dolu dolu kadehler vardır.

Nebe suresi 33 (Elmalili Muhamed Hamdi yazir cevirisi): Memeleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar var.

O zamanlar kadinin hic degeri olmadigindan olacak ki, hep erkek onplanli ayetler inmis. Bu ayetler de o zamanki erkeklerin hayvani zaaflarina hitap ediyor. Deseydi ki: Suphesiz Allah'a karsi gelmekten sakinanlara bir kurulus, bahceler, golgelikler, basi ortulu kadin hizmetkarlar, hosaf suyuyla dolu dolu kadehler var" kim takardi? Yani burada soz konusu belden asagi vurmak. Elbette bazilari bu sarap degil tercumede hata var, asli sudur budur diyebilir. Ama gogusleri cikmis genc kizlara ne demeli?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acaba oraya bir silah fabrikası kurulsaydı vatandaşlarımızın yaklaşımı ne olurdu merak ediyorum.Konuya aynı şekilde mi yaklaşırlardı , şarap içmeyi bir tarafa bırakalım fabrikasında bile çalışmayı günah sayan vatandaş silah fabrikasında çalışırmıydı...

alkollü içkiyi gunah sayan vatandaşlar degil.

Din yani İslam günah sayıyor, bunu karıştırmayalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eeee demek hayat da paradan daha önemli şeylerde varmış :):):)

bu yine İlahiyat Fakültesi bi hocanın saçmalamasıyla beyinlerine sokulmuştur insanların.hoş aynı fakülteden mezun olan başka bi hoca kurban derilerinin derdine düşmüş ve bu memleketin önemli kuruluşlarına çamur atmıştır...(bu haber yeni hatırlarsınız zaten)

aslan34 sende haklısın...

senelerden beri o kadar çok iş imkanı sundunuz ki doğuya insanların iş seçmesi gayet normal dimi ?

iş sorunu olmadığı gibi insanlara tarım yapmaları için harika olanaklarda sundunuz dimi aslan34 ?

aslan34 belli ki çok keyiflenmişsin :)

ama o doğudan batıya göçü milliyetçiliğe döküp,sorunun göç diil göçen kürtler ve aleviler olarak algılayanlar ve onlardan rahatsızlık duyan da sizlersiniz :)

evet aynen devam...

ama şikayet etmeye devam ederseniz bu yazdıklarınızı hatırlatırım sizlere...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İçki kötü alışkanlıklardan , yuvalar dağıtan , sapıttıran aklı baştan alan , en önemli hayati organları kanser eden , hayatlar kabettiren Allahın HARAM kıldığı kıötü alışkanlıklardan biridir ! peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde içkiyi İMAL EDENE , onu taşıyana , onun imal edildiği yere , onu satana , içirene vs vs vs ******** ETMİŞTİR ! Her müslüman Allaha inanan bunları bilsin VE UZAK DURSUN O *********...Başka bir yoldan rızkını bulur elbet niyeti samimi olsun yeterki..

İçki bütün kötülüklerin anahtarıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

)

aslan34 sende haklısın...

senelerden beri o kadar çok iş imkanı sundunuz ki doğuya insanların iş seçmesi gayet normal dimi ?

iş sorunu olmadığı gibi insanlara tarım yapmaları için harika olanaklarda sundunuz dimi aslan34 ?

aslan34 belli ki çok keyiflenmişsin :)

ama o doğudan batıya göçü milliyetçiliğe döküp,sorunun göç diil göçen kürtler ve aleviler olarak algılayanlar ve onlardan rahatsızlık duyan da sizlersiniz :)

evet aynen devam...

ama şikayet etmeye devam ederseniz bu yazdıklarınızı hatırlatırım sizlere...

Saygılar...

ne şikayeti yada siz neden bahsediyorsunuz.:)

alakasız şeyler yazmayalım,

dogunun sorununu da İslama yüklerseniz.....

ee yok daha neler.

konuyla alakalı yazın benim yarım dogu ......

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaw yapmayın adam çalışıyor be çalışıyor içmiyor!

çalışsın para kazansın muhtaç. olmasın insanlar!fabrikanın sevkiyat bölümünde görürler en son o şarapları.ya sonrası ?hem nerden biliyorsunuz ihraç edilmeyeceğini ?

peki siz nereden biliyorsunuz içmeyeceklerini!! :) atalarımız "kör ile yatan şaşı kalkar" demişlerdir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne şikayeti yada siz neden bahsediyorsunuz.:)

alakasız şeyler yazmayalım,

dogunun sorununu da İslama yüklerseniz.....

ee yok daha neler.

konuyla alakalı yazın benim yarım dogu ......

saygılar

Sayin Aslan 34,Dogunun sorununu ISLAMA degil ama Islami kendilerine göre yorumlayan,günün sartlarina uymayi reddeden din tacirlerine yüklüyorum.Osmanlinin yikilisinin gercek nedenlerini bilmeden Cumhuriyete küfreden din simsarlarinin günahidir Dogunun sorunlari.Ac kalsin ama sarap fabrikasinda calismasin,Allah baska yerden riziklarini verir anlayisi degilmidir Islam ülkelerini bugünkü durumlara getiren,Putperestlere muhtac eden.Hic merak etmeyin,rizki icin sarap fabrikasinda calismasi gereken bir insan emi nimki Allah c.c nün huzurunda onu rizki icin calismaktan menetmeye calisan din simsarlaridan daha bir takva sahibidir.Allah'in ayetlerini kimse kendi kafasina göre yorumlama lüksüne sahip degildir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Aslan 34,Dogunun sorununu ISLAMA degil ama Islami kendilerine göre yorumlayan,günün sartlarina uymayi reddeden din tacirlerine yüklüyorum.Osmanlinin yikilisinin gercek nedenlerini bilmeden Cumhuriyete küfreden din simsarlarinin günahidir Dogunun sorunlari.Ac kalsin ama sarap fabrikasinda calismasin,Allah baska yerden riziklarini verir anlayisi degilmidir Islam ülkelerini bugünkü durumlara getiren,Putperestlere muhtac eden.Hic merak etmeyin,rizki icin sarap fabrikasinda calismasi gereken bir insan emi nimki Allah c.c nün huzurunda onu rizki icin calismaktan menetmeye calisan din simsarlaridan daha bir takva sahibidir.Allah'in ayetlerini kimse kendi kafasina göre yorumlama lüksüne sahip degildir.

saygilarla

Sayın politika

Sizin söz konusu ettiginiz yorumlar bugünden yapılmış degildir.Kur'an'ın ruhuna ve Peygamberin açıklamaları, alkollü içkilerin her türlü durumu hakkında çok net ifadeler vermektedir.bugünün alimleri tarafından ortaya atılmış görüşler degildir.

Din taciri gibi ifadelerle bir yere varamayız.Her şeyin taciri bulunur.Cumhuriyete küfredenleri konu edinirseniz, size Dine küfreden cumhuriyetçilerle karşılık verirler, bu ve benzeri duygusal yaklaşımlar gerçekleri örter sadece.

Sadece '' şarap'' işiyle ugraşanların karnı doymuyor yada insanlar haram olarak gördükleri işlerle ugraşmıyor diye de aç kalmaz kimse.Müslümanların güçlü oldukları zaman inandıklarının tersi işlerle ugraşmaları falan da degildir.

Bu kadar basit bir meseleyi olmadık yerlere çekmenin anlamı yok.

Söylenmek istenen insanların inançlarından dolayı hoş görmedikleri ve kötü olarak niteledikleri işlerde çalışması dügaya aykırı bir harekettir.Çalışanlar ise zaten kendi sorumluluklarının bilincindedir.Kalkıp kimseye yol göstermek kimsenin haddine degildir.Öyle açlıkla falan tehtid etmek ise kimseye yakışmaz.

Allah'ın ayetlerini kafasına göre yorumlamak kimsenin haddine degildir kesinlikle haklısınız.

Peki sizin bu konu hakkında ki delilleriniz nedir.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki siz nereden biliyorsunuz içmeyeceklerini!! :) atalarımız "kör ile yatan şaşı kalkar" demişlerdir

sanane kardeşim içen içer...

günahı sana mı yazılıyor ?

başına silah dayayıp içeceksin bu şarabı diyen mi var ?

tamam sizin istediğiniz gibi olsun ama yeter ki siz oralara şarap fabrikasıyla eş değer istihdam sağlayan seccade,tesbih vs vs fabrikaları kurun!

Sayın politika

Sizin söz konusu ettiginiz yorumlar bugünden yapılmış degildir.Kur'an'ın ruhuna ve Peygamberin açıklamaları, alkollü içkilerin her türlü durumu hakkında çok net ifadeler vermektedir

benden daha iyi bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorum.din derslerinde yada o tür şeylerden aklımda kalmış olmalı;peygamber efendimizin zamanın da (yada ölümünden sonraya gelen yakın bi zamanda) ihtiyaçları sahipleri için bi kuyuya paralar atılır gece olduğu zaman ihtiyaç sahipleri alırmış.hatta sonraları insanların birbirlerine yardım ettiği için o kuyudan kimse para almadığından ihtiyaç sahibi kalmadığından kuyunun taştığını duymuştum.kıssadan hisseler diye birşey okumuştum belki orda geçiyordur bu hikaye ama hala emin diilim.

diyeceğim peygamber efendimizin zamanı ile şuanı kıyaslamamız mümkün değildir.

yani neden bu kadar kapalısınız anlamıyorum.yarım doğu diyorsun aslan34.ben bir karadenizliyim ve senin gördüklerini ben göremem.ya sadece bakıyorsunuz birşey göremiyorsunuz yada ne biliiim...

ihtiyacı var bu doğunun fabrikalara...sadece doğunun diil aslında...

yani tarıma elverişsiz,sanayi yok devletin imkanlarından sosyalisti,faşisti,şeriatçısı bilmemnesi herkes şikayetçi değil mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sanane kardeşim içen içer...

diyeceğim peygamber efendimizin zamanı ile şuanı kıyaslamamız mümkün değildir.

yani neden bu kadar kapalısınız anlamıyorum.yarım doğu diyorsun aslan34.ben bir karadenizliyim ve senin gördüklerini ben göremem.ya sadece bakıyorsunuz birşey göremiyorsunuz yada ne biliiim...

ihtiyacı var bu doğunun fabrikalara...sadece doğunun diil aslında...

yani tarıma elverişsiz,sanayi yok devletin imkanlarından sosyalisti,faşisti,şeriatçısı bilmemnesi herkes şikayetçi değil mi ?

Peygamber zamanı ile bu zaman kıyaslamaz derken tam olarak anlamadım aslında.anlamadan yazmak istemem de.

kapalısınız demek de ne demek şimdi ?.

gayet açık yazıyoruz alkollü içkiler İslama göre haram içeceklerdir, bunun anlaşılmayacak bir tarafı yok.yani siz bir din düşünün alkolü kesin bir dille ( içimini ) yasaklasın ama o dine inananlar bu emrin tersine gittsin, '' şarap '' üretimine katılsın, bu sizin ''ekmek'' teorisinden daha az çelişki arz ediyor.( çalışmaması )

konuyu uzatmak istemiyorum, mesele sadece bir iş imkanı altında sunulmasın.( laik bir ülke isteyen de çalışabilir ) ama dine göre böyle bir işin normal oldugunu iddia etmek o dinden fazla bir bilgi sahibi olmamakla aynıdır.

dogunun yada gelişmemiş illerin kalkınması başka bir olay, gelip bunu ''şarap'' hadisesine baglamak bambaşka bir olay.bunlar ayrı şeyler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.