Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KURANDA NAMAZ YOKTUR.NE ZAMAN NASIL KILINACAĞI DA YAZMAZ

abdullahabdal

Önerilen İletiler

Bilimin materyalizm ile bir bagi yoktur.

ben de onu diyorum 

Dedigim gibi senin bilim ve evrim uzerine bildiklerin cagdisi ve metafizik temelli varlik temelli klasik ve felsefi bilim.

Homo Erectus var miydi ? 

onu bunu birakin evrimdeki bir varsayimi degerlendirin smile.png

modern evrim sanki cok saglam temel uzerinde duruyormus gibi smile.png)

Felsefi bilim degil, bilimsel felsefe yani yapilandirmaci bilgiye dayanır. 

evrim felsefesi hala devam etmektedir 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrimsel degisime, tarihi olarak bakarsan, insanoglu homeo olarak hangi evrelerden gecerek bugunku gorunumune geldigini, gorursun.

Evrim de bir varsayım olabilmesi icin, onun mantiksal olabilirliginin olasiliginin olmasi gerekir.

Metafizik varsayimlar, bilimsel degildir.

Neymiş evrim felsefesi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrim de bir varsayım olabilmesi icin, onun mantiksal olabilirliginin olasiliginin olmasi gerekir.

iste asil felsefi savunma bu ifadenin ta kendisidir ..

zimpara kagidi kibriti yakar diye - yanmis bir kibriti zimpara kagidi mi yakmistir ? :D

maymun DNA si ile insan DNA arasindaki benzerlik neticesi ile insan maymundan geldi demek cahilliktir - orijinal bilime saygisizliktir ..

GEnetik bilimi sunu kanitlamistir - insan DNA si sadece insani SEmpanze DNA si da sadece sempanzeyi olusturur

genetik sapma imkansizdir :) ortak ata teorisi ispatsizdir .. her canli kendi atasi ile yaratilmistir ... DNA ve GEnetik bilimi bunun ispatidir :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dedim ya, evrimin bilimin ve bilimsel niteligin ne olup ne olmadigindan bir habersin.

Kendi cag disi soylemlerin ile evrimi degerlendiriyorsun.

Once evrimin ne oldugunu ogren, sonra yaz.

Ayrica her basligi evrimi tasima.

Bu basligin evrim ile bir ilgisi yok

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Once evrimin ne oldugunu ogren, sonra yaz.

insandan maymuna doru bir gecis tablosu Okullarda var mi yok mu 

fen kitaplarinda Darvinin teorisi ders olarak okutuluyo mu okutulmuyo mu ? 

bitti biggrin.png

evrimi bana anlatmayin efendim .. siz evrimi modern terminoloji ile kitabina uygun felsefe ile sindirebilmissiniz olay bu ..

ama evrim hatali ve yanlislanabilen bi teoridir ..

ben bile yanlisliyorum evrim teorisini .. canlilari komplexten basite indirgeyip hayali bi soy agacini canlilarla suslemeye ben kanmiyorum ;)

siz evrimi oyle buyutmussunuz ki gozunuzde evrim herseyi yener saniyosunuz .. bilimin bir teoriyi cok kisa bi sure icinde yerle bir edecegini unutarak evrime putunuz gibi sahip cikiyorsunuz ..

bilim evrimi yerlebir edicek kisa bi sure sonra

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet bilimsel olmasi zaten yanlislanabilirligi getirir.

Cunku bilim inanc gibi sabit bir Dogma degildir.

Yalniz inanclar ve akilcilik ile degil, gozlem ile yanlislanabilir.

İnanc ise gozlemi olmadigindan yanlislanamaz.

Dogrulugu da sadece kendini inandiran icin gecerlidir

O yuzden de tartismalidir.

Bilim bilimsel olandır.

Evrim de bilimseldir. Her gozlem ile de bilinenler yenilenir.

Benim bir seyi gozumde buyutmeme gerek yok. Cunku bilim gozun gordugudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lütfen bu konudaki yazımı okuyunuz. Allah bir emir veriyorsa, onun izahınıda Kur'an da mutlaka yapmıştır.

http://www.turkish-media.com/forum/topic/315815uran-in-namaz-konusunda-verdigi-detaylar/

Kuranda pasta tarifi de yok ama yiyorsun. KİTAP SÜNNET İCMA KIYAS.. BUNLARA BAKARAK DETAY ÖĞRENİRSİN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet bilim; Evrim teorisi icin de bir dogma degildir diyorum ben de : ))

Degildir, tabiki.

Bugun evrim ile ilgili ortaya ne konmus ise, o yeni bir bulus ile ya da gozlem ile yanlislanabilir.

Nitekim zamansal olarak ortaya konan olgular, yine zamansal olarak yanlislaniyor.

En son bu kuslarin evrimsel tarihinde yasandi.

Dogma zaten bir seyi kesin, mutlak ve kalicili kilmaktir.

İste inanc bunu yapar ve oldugu yerde demir atar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogma zaten bir seyi kesin, mutlak ve kalicili kilmaktir. 

İste inanc bunu yapar ve oldugu yerde demir atar. 

bilimin de kesin ve degismeyen kanunlari var bunu es gecmeyin - 

mesela dediginiz gibi herseyin sorgulanabilmesi temelde bir kanundur - demir atilmis gibi sabit bir bilim yasasidir ..

sonra dediginiz gibi zamansal olarak ortaya konan kanunlar bi sure sonra zamansal olarak yanlislanabilir

bu da kanundur - demir atilmis bir bilim ilkesidir 

o halde degismeyen huhuslari neyin ustune bina edilmesi gerektigi hayati derecede onemlidir ve ozu iskalanmamalidir ..

''Allah vardir ve birdir'' demek ozu iskalanmayan bir kanundur - ama Islam oldugu yerde kalakalan gericiligi emreden dindir demek Ayetin ozunu iskalamak olur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neymiş o kanunlar?

O bir kanun degildir, mantiksal bir cikarimdir ve bunu sadece teslim olmus olanlar algilayamaz.

Sonucta herseyi ortaya koyan insanogludur ve bunu da sorgulayarak yapar. Bu da hem ortaya koyuştur hem de sorgulamayi sinirsiz kilar.

Yalniz inanc bunu algilayamadigi icin ve ortaya koyan insanoglu disinda baska bir guc olduguna kendini inandirdigi icin, ortaya konani sorgulamaz ustelik mutlaklastirir.

Her bir mutlak insanoglu beynini ve zihnini sinirlar bu da teslimiyettir.

Sen kanun ile olgu farkina da bilmiyorsun.

Ayrica kanunlar koyan in sadece insanoglu oldugunu da bilmiyorsun.

Degismeyen hic bir sey yoktur. Cunku beyin daimi hareket ve yaratimin surecindedir.

O sadece Allahi sorgulamaya bile cesaret edemeyen beyinlerin sadece kendi teslimiyetinin kanunlastirdigidir ve sadece inanani Baglar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen kanun ile olgu farkina da bilmiyorsun.

evrim kanunu mu evrim olgusu mu ? 

isin aslini bilim soluyor

evrim TEORISI : )))

evrim sadece bir teori iken ondan bir olgu gibi sozetmek paganizmdir :)

evrim sadece bir teoridir

Yaratilis teorisi ile es degerde bir teoridir hatta .. ama dinsiz adam evrimle beynini uyusturup dinden kacmak ister ..

bunu itiraf edecek cesareti de yoktur ;) 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama bu teoriye göre sayısız geçişsel biçimler olması gerektiğine göre, onlara yer kabuğuna gömülmüş olarak neden çok sayıda rastlamıyoruz?

Peki ama geçit bölgelerde, yaşam koşullarının geçiştiği yerlerde, neden birbirine yakın geçişsel çeşitlere rastlamıyoruz? Bu güçlük, uzun süre kafamı karmakarışık etti.156

Türler başka türlerden belli belirsiz aşamalardan geçerek türediyse, neden her yerde sayısız geçişsel biçimlere (ara-geçiş formları) rastlamıyoruz? Bugün gördüğümüz türler yerine doğada neden biçimlerin karmakarışıklığı ile karşılaşmıyoruz?

HY

isin asli darvin de teoriyi ispatsizca gercek sandi : )) ispatsizca gercek gibi zannetmek din gibi inanmaktir .. evrim dindir ve buna inanmaktasiniz, bilimsel bir degeri yoktur smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrim kanunu mu evrim olgusu mu ?

isin aslini bilim soluyor

evrim TEORISI : )))

evrim sadece bir teori iken ondan bir olgu gibi sozetmek paganizmdir :)

evrim sadece bir teoridir

Yaratilis teorisi ile es degerde bir teoridir hatta .. ama dinsiz adam evrimle beynini uyusturup dinden kacmak ister ..

bunu itiraf edecek cesareti de yoktur ;)

Evrim

Sirke sineklerinin nesilden nesile değişmesi nesiller arası organizma değişiminin bir gözlemidir.

Organizmaların nesilden nesile değişmesine evrim denir.

Evrim bir olgudur.

Evrim olgusunun modern sentez tarafından yapılan açıklaması en güncel ve en çok kabul gören Evrim Teorisidir.

Evrim bir olgu ve bir teoridir.

Tabiki evrim bu guncellige ve kabule gelene kadar teoriler gecirmistir. Mesela;

Bunlar artık kullanılmayan açıklamalardır.

Lamarckizm, Dönüşümcülük ve Ortogenez evrim olgusunun açıklamaları olarak oluşturulmuştur. Artık bu açıklamalar itibar görmemektedir.

Darwin'in evrim açıklaması kabaca doğrudur ama geliştirilmeye ihtiyaç duymuştur.

Modern evrimsel sentez, genleri açıklamasında yer vermeyen Darwin'in evrim açıklamasının geliştirilmiş halidir. Bu modern sentez evrim olgusunun günümüzde en çok kabul gören açıklamasıdır.

Beyni teslimiyet ile uyusmuslarin, kendi ozelliklerini baskalarina vermesi ise farkli bir ironi.

Mitoloji ile teoriye birbirine ozdes kilmak ta Tam bir Ortacag zihniyeti.

Zaten bu bile kimin beynini ne ile uyusturdugunu acikliyor.

En buyuk farkta cagdasliga ve bilgilenmeye acik beyin ile, bilmedigi halde bildigini zanneden ve bilgilenmekten kacan kapali beyin farkidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Kuranda namazın olmadığını söyleyenlere karşılık olarak Kuranda ki SALAT  “Dua” olarak namaz anlamında çevrilir.

Fakat köşede namaz hocası yazarlığı yapan Bekir amca kadar bile namazı anlatamıyor..

.

.

.

Yerinizde olsam olmayan şeyi var diye iddia edeceğinize. yok derim...

yaw kardeş neyin kavgası bu kuranda kılma kılmayın . nekadar dar bir görüş hemde çok yok yok yani .oldu suan yasayış tarzımız yaptıklarmız kuranda yazıyor mu yok hersey kuranda yazsaydı peygamberler olmazdı eee kuran var abi peygamber kim kuranda yazmıyo peygamber namaz kılıyor ben durmam bunun arkasına ... haşa. oldu yani herkes kafasına göre yorumlasın dini dini kuranı vs kıtaplari. namaz gunde 5 kere ağır geliyo abi desene sen suna da milleti böyle sapkın düşüncelrnle bağuyorsun . hadi bakalm by

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iki müslüman türk öğrencisi üniversite eğitimi için amerikaya gider. üniversiteye başlar, dersler başlar, arkadaşlar edinilir. bir gün ders çalışmak için sınıftan bir amerikalı öğrenciyi misafir ederler. ders çalışma esnasında namaz vakti gelir, amerikalı öğrenciye biraz ara verelim namaz ibadetimizi yapacağız derler. öğrenci de tamam diyip bir köşede koyulur bunların namazını izlemeye. bunlar abdest alıp gelirler ve namaza başlarlar. amerikalı da meraktan dikkatlice bunları izler ibadetleri nasıl diye. belli noktadan sonra bu iki arkadaşın namazı farklılık gösterir. biri 3 defa secde yaparken biri 1 defa yapar. biri 4 defa rüku yaparken biri 3 defa yapar. en sonunda biri erken namazı bitirir diğeri halen kılar. diğeri namazı geç olarak bitirince bizim amerikalı soru sormaya başlar:

amerikalı(a): namazını izledim ama namazlarınız  farklılık gösteriyor. hatta biriniz erken bitirdi ama diğeriniz halen kılmaya devam etti. neden?

müslüman öğrenciler(m): birimiz şii diğerimizi hanefi mezhebindeniz, o yüzden namazımız farklı ~farklı mezhepler de olabilir~

a: neden farklı ki dini kitabınızda ortak namaz yok mu? rehberiniz o kitap değil mi?

m: bilmiyoruz okumadık. biz dedemizden babamızdan mahalle imamından böyle gördük böyle öğrendik namazı.

olaydan sonra amerikalı bunların yerine kuranı okur. bari ben okuyayım da doğru namaz nasıl kılınır, öğreneyim bu iki arkadaşa göstereyim. farklı kılmasınlar. amerikalı kuranı baştan sona okur, namaz ile ilgili ayetler bulur ama maalesef namazın nasıl kılınacağını bulamaz.  duruma çok şaşırır, gidip üniversitede dinler uzmanı teoloji profesörüne durumu danışır.

a:  hocam iki müslüman arkadaşım var. namazlarını farklı kılıyorlar. doğrusunu öğrenmek için kuranı okudum ama doğrusunu bulamadım, rehber kitap olmasına rağmen. konu hakkında beni bilgilendirebilir misiniz?

profesör(p): evet farklıdır. böyle farklı olmasının nedeni kuranda namaz hakkında kısıtlı ayetler olması. bunu araştırdık,  sorun kökeni olarak kurandaki `salat` kelimesinde durduk. islam uzmanları salat kelimesini sabit anlamda kullanmıyorlar. salat kelimesini sadece namaz için kullandığımızda sonra başka ayetlerde çelişki baş gösteriyor. "melekler peygambere salat etti" gibi ayetler karşımıza çıktı oysa ki kurana göre salat sadece allah'a yapılır diyor başka ayette. bu çelişkiyi kaldırmak için islam uzmanları salat kelimesini dua için de kullanırlar. bu durumda çelişkiler giderilmiş olur.

a: tamam ama bu halen namazın nasıl kılınacağını bize göstermiyor.

p: evet çünkü kuran'da namaz olduğunu sanmıyorum. islam uzmanlarının hadislerin palavralarını örtmek için uydurdukları kelime oyunlarıdır bunlar.

a: peki milyarlarca müslüman her gün neye göre namazlarını kılıyorlar, kuranda yazmadığı halde.

p: mezheplerine göre.

a: mezhep nedir?

p: din kurallarını nasıl işleyeceğini gösteren bir nevi yardımcı mekanizma. hadislere göre belirlenir.

a: bu hadisleri kim yazıyor?

p: muhammed peygamber döneminde peygamberin ibadetini nasıl gerçekleştirdiğini izleyen kişiler.

a: tamam mantıklı. onların yazdığı kitabı inceleyelim o zaman.

p: maalesef bu kişilere ait kitaplar da bu kişilere ait değil. başka kişilerin imzalarını taşıyor.

a: nasıl yani?

p: hadislerle en sağlam kaynak peygamberin ölümünden 100-200 yıl sonrasıdır. imam buhari adlı kişi özbekistan'dan mekke ve medineye gider, namaz hakkında bilgi almak ister. bölgede mezhep müridlerinden kulaktan kulağa duyduğu sözlerle bu kitabı yazar. içine de bu sözler mezhep kurucularına aittir demiştir.

a: nasıl yani? şimdi milyarlarca müslüman her gün kıldığı namaz bir kişinin kulaktan kulağa duyduğu hikayelere mi bağlı.

p: evet. bununla kalınsa iyi ama daha kötü bir durum var. namazlarında okuduğu dualardan, Sübhaneke, Ettehiyyatü, salli-barik duaları kuran'da yok. kuran'da olmayan dualarla her gün alllah'a ibadet ediyorlar. hatta bu duarladan barik duası başlı başına bir ironi. barik duasında peygamber için "hayır ve bereket" istenir. yani mal mülk. milyarlarca müslüman her gün 5 defa namazlarında bu duayı okuyarak ölmüş bir insan için mal mülk istiyor.

bir ayetle entryi kapatalım.

"size ne oluyor, nasıl hüküm veriyorsunuz? yoksa size ait bir kitabınız var da (bu batıl hükümleri) ondan mı okuyorsunuz?" (`kalem`/36-37)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bahsettiginiz ayette Allah namaz kilanlara namaz kildiklari icin yaziklar olsun demiyor. Namazi gösteriş icin ve ciddiye almadan kilanlara yaziklar olsun diyor. O kadar net bir Turkce var ki o cumlede anlamamak imkansiz. Anlamamak art niyet ister. Ve Kurani Kerimde Bakara suresinde acikca namazdan bahsedilmistir. Genel manada ayet sunu soyler: namaz kilin ve sabirla dua edin.. Allah hepimizi bilginin kolesi olmaktan korusun, Allah bilginin cahillestirdigi insanlardan eylemesin. Allah hepimizi cehalet ve cahillikten korusun. Harika anlamlar cikaran arkadaşım, bu duamla bilgiyi küçümsemedim oyle anlama sakin. Din gununun sahibi tum hesaplari zerre sasmadan kesecektir biz buna iman ettik bence sen de iman et..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.