Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Atatürk'ün Tek Suçu

Ufuk_efe

Önerilen İletiler

Diyarbakırlı,

Eğer gerçekten bu biçimde ise düşünceniz ve ben yanlış anlamışsam (ki öyle görünüyor; itiraf etmeliyim) [her ne kadar Dünyahepimizin samimiyetime inanmayacak olsa da] kusura bakmayın...

Ama bakın şimdi siz böyle derseniz olmaz...

Etnik-Milliyetçilik ile ilgili tartışmamızda Atatürk'ün "Bir Türk dünyaya bedeldir" ya da "Ne mutlu Türküm diyene" deyişlerini isim vermeden alıp, bu deyişlerin Irkçı/Etnik-Milliyetçi bir nitelikte olduğunu vurgulayıp küçümsemediniz mi?

İlgili yazınızı kısa bir tarama ile alıntılayabilirim.

Ha ama tabii ki Atatürk'ü sevmek zorunda değilsiniz...

Düşüncelerini elbette ki paylaşmak zorunda da değilsiniz...

Ancak O'nun ortaya koyduğu düşünceleri, olduğu gibi aktarmak zorundasınız...

O'nun düşüncelerini, aslında öyle olmadığı bir biçimde lanse edemezsiniz...

Bunu ayrıntılamama gerek bile yok ama isterseniz doğrudan sorarsanız tartışabiliriz...

Bakiniz Ataturk o seyleri DISA KARSI soylemis olabilir. Ama bugunku Turkiye'de maalesef bu soylemler ASIMILASYON araci olarak kullanilmaktadirlar, gerci siz bunu her seferinde yine inkar ediyorsunuz ama gercekler ortada! Yani yanlis bir yontemi yine Ataturk'un soylemleri arkasinda yurutenler var!

Bence Ingilizlere Fransizlara karsi soylenmis BIRLIK anlamli bir takim soylemlerin kendi icimizde Kurtleri baski altinda tutmak icin kullanilmalari bir hatadir! Ve Ataturk'un dusuncesi de olamaz! Herhangi akli basinda bir siyasetci bunu yol acacagi zararlari gorur!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size Osmanlı'yı Atatürk'ün yıktığını hangi okulda öğrettiler ben onu merak ettim. Bir ikincisi Atatürk hakkında sizin bildiğiniz ama okullarda gösterilmeyen hangi özelliği , hangi tarafı var?

mesela ?

Özür dilerim yanlis yazmisim, Osmanli'yi ben yikmistim.

Atatürk'ün mesela uyucu özelligini ögretmediler. ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyahepimizin...

Benim hoşumas gitmeyen şey;

Bir kimsenin Atatürkçülük adına bir takım şeyler söylemesi...

Diğer bir kimsenin de çıkıp Atatürkçülük adına o kimseyi gömmesidir...

Yani her ikisine de sorsanız; ikisi de Atatürkçü...

Bak sana harfiyyen katılıyorum:

Birisi çıkıyor "Başbuğ" diyerek sahipleniyor,

Diğeri de "Devrimci" diyerek sahipleniyor...

Ama bu ikisi de birbiriyle çatışma halindeler...

Sonra bir başkası çıkıyor Atatürk'ü Müslüman yapıyor,

Diğeri İnançsız...

Yani bugüne değin en çok övülen ve adına şiirler yazılan insanlardan birisidir ama

Kimin hangi yönü ile benimsediği belli değil...

Atatürk, bu devletin kurucusu ve Kurtuluş Mücadelesinin önderidir...

Büyük bir siyaset ve düşün adamıdır;

Zeki bir komutandır...

İnsandır...

Candır...

Ömrünü tamamlamıştır...

İlkeleri, o ilkeleri anlayabildiğiniz ölçüde sizindir...

O bilinçte olduğunuz sürece...

Atatürk'ün tek biz sözü,

Onun ne olduğunu ortaya koyar:

"Ben geriye sorgulanamaz hiçbir ayet ve dogma bırakmadım"

Onu da Atatürk yapan budur...

Bu özgüveni ve olgunluğudur...

Peygamber olarak anılan insanlar bile kendilerini sorgulatma cesareti gösterememişlerdir...

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakiniz Ataturk o seyleri DISA KARSI soylemis olabilir. Ama bugunku Turkiye'de maalesef bu soylemler ASIMILASYON araci olarak kullanilmaktadirlar, gerci siz bunu her seferinde yine inkar ediyorsunuz ama gercekler ortada! Yani yanlis bir yontemi yine Ataturk'un soylemleri arkasinda yurutenler var!

Bence Ingilizlere Fransizlara karsi soylenmis BIRLIK anlamli bir takim soylemlerin kendi icimizde Kurtleri baski altinda tutmak icin kullanilmalari bir hatadir! Ve Ataturk'un dusuncesi de olamaz! Herhangi akli basinda bir siyasetci bunu yol acacagi zararlari gorur!

Şükür be Diyarbakırlı...

Bu iletine şapka çıkarırım...

Devletin bir Asimilasyon Politikası güttüğüne inanmamama karşın, Atatürk'ün o söylemlerini "Etnik-Milliyetçilik Aracı" olarak kullananların olduğu konusunda sana katılıyorum.

İkinci paragrafındaki ifadene de katılıyorum...

Keşke en baştan böyle açık ve net olsaydın!

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şükür be Diyarbakırlı...

Bu iletine şapka çıkarırım...

Devletin bir Asimilasyon Politikası güttüğüne inanmamama karşın, Atatürk'ün o söylemlerini "Etnik-Milliyetçilik Aracı" olarak kullananların olduğu konusunda sana katılıyorum.

İkinci paragrafındaki ifadene de katılıyorum...

Keşke en baştan böyle açık ve net olsaydın!

Saygılarımla...

Ben de sevindim sonunda simdilik sadece bir konuda dahi olsa anlastigimiza... :)

Bazen kendimi anlatmakta zorlandigim anlar oluyor, kusuruma bakmayin lutfen. Bu da senelerdir yurtdisinda kalmamdan kaynaklansa gerek...

Yeterki sizinle anlasalim, ben ek turkce dersi dahi alirim... :)

Diyarbakirli

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten politik bir forum bolumunde birilerinin pat diye ortaya "ATATURK soyle ATATURK boyle" diye iletiler atmasi bile biraz sacma bence! Yok eger Ataturk ve icraatleri/fikirleri hakkinda yazi yazmak isteyen varsa, eminim onun icin de bir bolum vardir bu forumda!

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk,

her zaman ve her yerde şahsınızı ve ilkelerinizi anlatacağım.

biliyorum karşıma ne gerek var diyenlerde çıkacak ,, burası yeri degil diyenlerde.

ama siz rahat uyuyunuz, kibarca susmamızı rica edenler sesimizin daha gür çıkmasına neden olacaklardır.

.. fikri hür, vicdani hür, irfanı hür nesiller size minnettardır ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ataturk'u elestiren yok ki burada!

Boyle bir iletinin bile bu bolumde yer almasi sacmalik! Yani ne ileti bu bolumde yer alsin bos yere ne de yorumlar...

Sevdigim ya da sevmedigim yonunde bir sey de demedim ben! Bunu da nereden cikardiniz simdi?

Bu ulkede o adi kullanip bir suru dolap cevirenler, yuzlerini ATATURK maskesi arkasinda gizleyenler var! Bunu da mi inkar edeceksiniz?

Eger iletide Atatürk'ün adi geciyorsa verilen yanitta Atatürk'ün adinin gecmis olmasida dogaldir dedim.Diger yanda Türkiye'nin bagimsizligi ve üniter yapisi üzerinde yapilacak olan tartismalarda Atatürk'ün adinin gecmeside dogaldir.

Sevmekle ilgili sizi kastetmedim ortadan yazdim.

Tabii ki onun adini kullanarak her melaneti isleyenler mevcuttur.Bakin AKP iktidari bile onun adini kullanmiyor mu?

Atatürk'ün adini kullanip hertürlü dolab cevirenler oldugu gibi,dini ve demokrasiyi kullanip hertürlü dolap cevirenlerin varligindan neden bahsetmediniz?

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk,

her zaman ve her yerde şahsınızı ve ilkelerinizi anlatacağım.

biliyorum karşıma ne gerek var diyenlerde çıkacak ,, burası yeri degil diyenlerde.

ama siz rahat uyuyunuz, kibarca susmamızı rica edenler sesimizin daha gür çıkmasına neden olacaklardır.

.. fikri hür, vicdani hür, irfanı hür nesiller size minnettardır ..

Sayin Ufuk_efe, keske Atatürk'ü dogru dürüst tanisakta syöle bir anlatabilsek. Herkesin agzina sakiz oldugu icin ve herkes kendi siyasi cikari dogrultusunda Atatürk'ten faydalandiklari icin anlatilanlar malesef arap sacina döndü. Atatürk basbugmu, devrimcimi, Erbekan hocanin iddaasi gibi tekrar gelse refahcimi olur her neyse tam olarak buir anlayamadik.

Atatürk'ü dogru dürüst tanimak isteyenlere ve onun degerlerini anlatanlarin önünde sapkami kaldiririm. Ama malesef aynen sizin söylediginiz gibi tümümüz slogan söylüyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eger iletide Atatürk'ün adi geciyorsa verilen yanitta Atatürk'ün adinin gecmis olmasida dogaldir dedim.Diger yanda Türkiye'nin bagimsizligi ve üniter yapisi üzerinde yapilacak olan tartismalarda Atatürk'ün adinin gecmeside dogaldir.

Sevmekle ilgili sizi kastetmedim ortadan yazdim.

Tabii ki onun adini kullanarak her melaneti isleyenler mevcuttur.Bakin AKP iktidari bile onun adini kullanmiyor mu?

Atatürk'ün adini kullanip hertürlü dolab cevirenler oldugu gibi,dini ve demokrasiyi kullanip hertürlü dolap cevirenlerin varligindan neden bahsetmediniz?

saygilarla

Ben de ayni sekilde, spectrumun ne tarafinda yer alirsak alalim, sosyalis, muhafazakar, milliyetci, ne olursak olalim, Ataturk'un ve diger buyuklerin adini oyle kolayca her siyasete, her fikre aALET etmeyelim derim o zaman!

Dediginiz de cok dogru, o isimleri kullanip cok dolap cevirenler var! Bu engellenmeli! Burada boyle iletilerin olduk olmadik yerde atilmasi bile o adin kullanilmasindan ibarettir!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
ulu Önderi yoksaymaya kalkisanlaraydi ..

Maneviyat bireyin şahsi varoluşsal sorunlarına karşı geliştirdiği cevaplardır ve herhangi bir bireyin maneviyatı diğer bireyler üzerine tahakküm edici bir biçimde dayatılamaz; aksi takdirde onun adı maneviyat değil, tabu olur. "Yüce, ulu" gibi hiçbir sıfata iyi gözle bakmam; zira bu sıfatlar bahşettiğiniz nesne yada özneyi fetişleştiren, onu dokunulmaz ve eleştirilmez bir tabu haline getiren sıfatlardır.

Atatürk'ün İzmir İktisat Kongresi'nde himayesi altına girdiği emperyalist-kapitalist tahakküm sistemine uymak mı zorundayım? Sistem tarafından bize empoze edilmeye çalışılan ve sonuna kadar devletçi vurgularla dolu Atatürk'ün sözlerini mi kabul etmek, onları ayet gibi tekrarlamak mı zorundayım? Yoksa Atatürk'ün sınıfsal tahakkümle sınırlı kalmayan ve imtiyazlı sınıfın çıkarlarına yönelik olarak yaptığı diğer politikaları kutsamak mı zorundayım? Ben vurgular içeren Türk Tarih Tezi'ni, Güneş Dil Teorisi'ni ve buna benzer diğer ögelere "Türk ırkının bilimsel üstünlüğü" olarak lanse edilen zihniyetin kölesi olmak zorunda mıyım?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk'ün .... diğer politikaları ... Güneş Dil Teorisi... "Türk ırkının bilimsel üstünlüğü"

gibi bir tez ortaya atmak gibi bir amaç gütmez. Atatürk ırkçı değil ulusçudur. Ümmetten bir ulus çıkarmıştır. Çok büyük, görülmemiş bir başarıyla. Bu ulus anlayışı da ırkçı bir anlayış değildir, bu çok açıktır. Dolayısıyla;

kutsamak mı zorundayım?

Tabii ki değilsiniz. Bunu da nerden çıkardınız?

kölesi olmak zorunda mıyım?

Bunu da nerden çıkardığınız tam bir muamma, tabii ki böyle de bir şey söz konusu değil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Maneviyat bireyin şahsi varoluşsal sorunlarına karşı geliştirdiği cevaplardır ve herhangi bir bireyin maneviyatı diğer bireyler üzerine tahakküm edici bir biçimde dayatılamaz; aksi takdirde onun adı maneviyat değil, tabu olur. "Yüce, ulu" gibi hiçbir sıfata iyi gözle bakmam; zira bu sıfatlar bahşettiğiniz nesne yada özneyi fetişleştiren, onu dokunulmaz ve eleştirilmez bir tabu haline getiren sıfatlardır.

Şimdi düşünelim, yukarıdaki sorunun cevabı belli değil mi?

Bu ülke çeşitli savaşlar geçirmiştir.Çok kötü şartlar altında kalmıştır.

Bütün bu zorluklar içerisinde savaşları kazanmayı ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü korumayı başarmıştır.

Atatürk milli mücadeleyi ateşlemiştir fakat önemli olan faktörde ulusun azmi ve iradesidir.Atatürk de böyle bir ulusun lideri ve temsilcisidir.

Bütün bu kötü şartlar altında ülkeyi ayakta tutan ve ona yön veren tek insan Mustafa Kemal Atatürk'tür

Bu vatanı bütün savaşları ve badireleri atlattıktan sonra medeni milletler seviyesine çıkartmıştır.

İhtiyacımız olan bir mucize değil, Atatürk'ün açtığı yoldur.

sanıyorum siz "Yüce, ulu" kelimlerine sadece dini bir bakış açısıyla yaklaşıyorsunuz.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi düşünelim, yukarıdaki sorunun cevabı belli değil mi?

Bu ülke çeşitli savaşlar geçirmiştir.Çok kötü şartlar altında kalmıştır.

Bütün bu zorluklar içerisinde savaşları kazanmayı ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü korumayı başarmıştır.

Atatürk milli mücadeleyi ateşlemiştir fakat önemli olan faktörde ulusun azmi ve iradesidir.Atatürk de böyle bir ulusun lideri ve temsilcisidir.

Bütün bu kötü şartlar altında ülkeyi ayakta tutan ve ona yön veren tek insan Mustafa Kemal Atatürk'tür

Bu vatanı bütün savaşları ve badireleri atlattıktan sonra medeni milletler seviyesine çıkartmıştır.

İhtiyacımız olan bir mucize değil, Atatürk'ün açtığı yoldur.

Bireyin kurtuluşunu bir başkasının değil, ancak kendisinin gerçekleştirebileceğine inanırım. Bu yolda Atatürk kurtarıcı değil, en fazla araç ya da uyarıcı olabilir.

sanıyorum siz "Yüce, ulu" kelimlerine sadece dini bir bakış açısıyla yaklaşıyorsunuz.

Tabular herhangi bir mantıksal-rasyonel temele yaslanma zorunluluğu olmayan ve başlıca yöntemi "korku-baskı-uzak tutma" olan doğmatik değerler bütünüdür. Sigmund Frued'a ait Totem ve Tabu adlı güzel çalışmayı okursanız ve elimizdeki yeni tanrımız olan googledan bir arama yaparsanız "tabu" hakkında enfes makaleler bulabilir; dahası tabu ve totemist inanç kültlerinin somut mantığa-akla-bilime dayanması gerekmediğini bir nebze olsun anlarsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence su andaki siyasi halimiz ile Ataturk arasinda hic bir iliski olamaz. Neden her seferinde sozu Ataturk'e getirmeye calisiyorsunuz onu da anlayabilmis degilim.

Atatürk adının geçtiği herşeyden neden şikayetöi oluyorsunuz? Ben de onu anlamış değilim. İçinde Türk kelimesi geçtiği için mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk adının geçtiği herşeyden neden şikayetöi oluyorsunuz? Ben de onu anlamış değilim. İçinde Türk kelimesi geçtiği için mi?

Hayir ilahlastirildigi icin, duygu somurusu araci olarak kullanildigi icin, elestirilemez niteliginde burunduruldugu icin!

Turklerle hic bir sorunum yok benim Yarasa, benim sorunum bana Kurt oldugum icin SAYGI gostermeyenlerledir! Benim sorunum yillardir Kurtlere yapilan adaletsizligi savunanlarladir! Yani benimle sirf Kurt oldugum icin sorunu olanlarladir!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayir ilahlastirildigi icin, duygu somurusu araci olarak kullanildigi icin, elestirilemez niteliginde burunduruldugu icin!

Böyle bir şey yok diyarbakırlı... Kimse ilahlaştırmıyor, kimse duygu sömürüsü yapmıyor Atatürk'ü kullanarak. Varsa söyle bilelim.

Turklerle hic bir sorunum yok benim Yarasa,

Hangi Türklerle? Çerkesler mi? Gürcüler mi? Lazlar mı? Türkmenler mi?

Bırakalım artık bu millietçii söylemleri :)

benim sorunum bana Kurt oldugum icin SAYGI gostermeyenlerledir!

Bu ülkede sırf Kürt olduğu için zarar görmüş, engellenmiş, alıkoyulmuş insan yoktur Diyarbakırlı. Kalkıp bana devletin oradaki politikasından kesitler vermeyin hemen. Verecekseniz de önce devletin neden böyle davrrandığını anlatın, ondan sonra devletin hatalarını yazın :)

Vardır bir sebebi ha? Acaba nedendir?...

Yani benimle sirf Kurt oldugum icin sorunu olanlarladir!

Diyarbakırlı, duygu sömürüsü budur işte :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir şey yok diyarbakırlı... Kimse ilahlaştırmıyor, kimse duygu sömürüsü yapmıyor Atatürk'ü kullanarak. Varsa söyle bilelim.

.

.

.

Diyarbakırlı, duygu sömürüsü budur işte smile.gif

Eh ne desek YOKTUR diyip gecistiriyorsunuz. Ve YALAN oluyor. VARDIR! Sizin sozunuze benim sozum! Buyrun bakalim!

Siz sordunuz Turklerle bir sorunum mu var diye, cevap verdim simdi de "milliyetciligi birakalim" diyorsunuz! Ilahi be! smile.gif

Gurculer, Cerkezler, Lazlar TURK degil! Evet asimile oplmus olabilirler ama degiller. Ne kadar derseniz diyin, Kizilderililer, Kurtler, Bulgarlar, Cerkezler, Lazlar TURK DEGILDIR! Illah "TURKLERDIR" diyorsaniz o zaman gidin arastirin derim size! Yine ortaya "ULUS" teorinizi atip dogrulamaya calisirsaniz, o zaman da "o sizin teorinizdir, bizleri baglamaz" derim!

Hakikaten bir arastirin Cerkezler, Kurtler, Lazlar filan hangi etnik kokenden geliyor! smile.gif

Gercekleri soylemek duygu somurusu olamaz!

Ve dikkatinizi cekiyorum, ben Ataturk'un bir cok fikrine saygiliyim ama bir o kadarina da karsiyim.

Sizin daha Ataturk'u bir kez bile olsun elestirememeniz ve elestirenlere onu nasil illahlastirdiginizin en acik gostergesidir!

Sen kalk milyonlarca Kurt'e Turkceyi zorla dayat, onlara onyillar boyu "dag turkleri" de, asimile et, sonra "YOKTUR" de! Oh ne guzel!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gurculer, Cerkezler, Lazlar TURK degil! Evet asimile oplmus olabilirler ama degiller. Ne kadar derseniz diyin, Kizilderililer, Kurtler, Bulgarlar, Cerkezler, Lazlar TURK DEGILDIR! Illah "TURKLERDIR" diyorsaniz o zaman gidin arastirin derim size! Yine ortaya "ULUS" teorinizi atip dogrulamaya calisirsaniz, o zaman da "o sizin teorinizdir, bizleri baglamaz" derim!

Forumda şu an "Türk değiller" diye savda bulunduğun etnik kökenlere mensup kimselerle tartıştığının farkında mısın?

Ve o kimseler sana karşı, Türk Kimlikleri ile tartışıyorlar.

Ve o kimseler, Etnik-Kökenlerinin elbette ki Orta Asya Kökenli Türk Irkından gelmediğinin, senin farkına vardığından daha çok farkındalar.

Ve o kimseler, sizin benimseyemediğiniz Türk Ulusal Kimliği ile bağlılar bu toprakların insanlarına.

Ve o kimseler, Etnik-Kökenlerinin onlara bıraktıkları kültürel mirasları, Türk Ulusal Kimliğini benimseyebilerek, Kürtlerin yaşattıklarını sandıkları kültürel birikimlerden daha modern ve uyumlu bir biçimde yaşatabiliyorlar...

Ve o kimseler, sizin gibi herşeyi Etnik-Kökenleri ile meşrulaştırmaya çalışmıyorlar, Etnik-Milliyetçilik yapmıyorlar.

Bilmem farkında mısınız ama Türkiye Vatandaşı olan Çerkezleri, Boşnakları, Lazları, Kürtleri, Bulgar/Pomakları "Türk Olmamakla" itham ediyorsunuz,

Ancak tartıştığınız insanlar bu Etnik-Kökenlerden gelen ve Türk Ulusallığını benimseyebilmiş Ulusalcı/Modern insanlar.

Etnik-Kökenleri ile kimliklendirmiyorlar kendilerini.

Hakikaten bir arastirin Cerkezler, Kurtler, Lazlar filan hangi etnik kokenden geliyor! smile.gif

Kimin nereden geldiği önemli değil...

Biz, Türk Ulusal Kimliğinde bir araya gelmiş, toplumsallaşmış insanlarız.

Birbirimizi Türk Ulusallığının birer bireyi olarak tanımlıyoruz, farklı Etnik-Kökenlerimize rağmen.

Ve dikkatinizi cekiyorum, ben Ataturk'un bir cok fikrine saygiliyim ama bir o kadarina da karsiyim.

Türkiye'de "Ulusallık" Atatürk sayesinden ortaya çıkmamıştır.

Ulusallık, hiçbir yerde, hiçbir zaman bir kimse tarafından ortaya çıkarılabilecek birşey değildir.

Ulusallık, Tarihsel kökenleri ve geçmişi olan, bir toplumun ulaşabilmesi için bir takım evrelerden ve aydınlanmadan geçmesi gereken bir bilinçtir, yapıdır, toplumsallaşma biçimidir.

Örneğin, Aşiret/Derebeylik sistemini geride bırakmadığınız sürece Ulusallık kazanamazsınız.

Atatürk'ün yaptığı eylemlerin ve ortaya koyduklarının hemen hepsi tarihsel birikimlere ve hazırlıklara dayanır.

Atatürk'ün hiçbir devrimi, ortaya koyduğu hiçbir düşünce, salt ondan çıkmış değildir.

Bir yerlerinden uydurmuş da değildir.

Anadolu'da Kürtler dışındaki tüm toplulukların yüzlerce yıllık edinimleri, yaşayışları, yapılanmaları, birikimleri ve toplumsallaşmaları ile hazır bulundukları devrimlerdir, akımlardır, düşüncelerdir, toplumsallaşmalardır.

Bu bir yana, zaten Atatürk'ün kendisi de hiçbir zaman "şu düşünce bana ait, şunu ben ortaya attım" dememiştir.

Ortaya attığı düşünceleri de zaten eleştiriye olabildiğince açık bırakmıştır.

Atatürk büyük müdür?

İşte tam olarak bu nedenlerden dolayı büyüktür.

O, Anadolu'daki halk kitlesinin, hazır bulunduğu, kendisinden çıkarmaya eğilimli olduğu, tarihsel birikiminin zaten bulunduğu düşünceleri, eylemleri, devrimleri ortaya çıkarmakta tetikleyici olmuştur.

Her toplumda, bu türlü birikimleri ortaya çıkaracak bir öndere, simgeye, tetikleyiciye ihtiyaç vardır.

Toplum yüzlerce yıllık edinimleri ile bir sürece hazırlanır ve birisi çıkar, o sürecin simgesi olur, tamamlar.

Atatürk de böyledir.

Eğer öyle olmasaydı, "Türk Ulusallığı" dediğimiz yapı 15 yılda kurulamazdı.

Fransa'da da Ulusallık için ne kadar zaman harcanmıştır?

Ne kadar kan akmıştır?

Ya da başka yerde...

O yüzden siz "Atatürk'ün bazı fikirlerine karşı çıkıyorum" derken, önce söyleyin bakalım;

Onun fikri olduğunu düşündüğünüz neye karşısınız?

Bunları söyleyin,

Sizin daha Ataturk'u bir kez bile olsun elestirememeniz ve elestirenlere onu nasil illahlastirdiginizin en acik gostergesidir!

Atatürk ilah değildir, tartışılamaz ve eleştirilemez de değildir.

Ancak onu eleştirebilecek kimsenin, onun yaptıklarından ve ortaya çıkardıklarından daha yetkin ve modern şeyler ortaya atabilmesi gerekliliği kaçınılmaz bir gerçekliktir.

O yüzden siz de Atatürk'ü eleştirirken, onun ortaya çıkardıklarından daha modern şeyler ortaya çıkaramadığınız sürece, eleştirileriniz elbette ki umursanmayacaktır.

Sen hem "Eleştiri hakkı" diyerek kötüle kötüle kötüle...

Hem de yerine yenisini ve modernini vereme...

Oh ne ala mantık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen kalk milyonlarca Kurt'e Turkceyi zorla dayat, onlara onyillar boyu "dag turkleri" de, asimile et, sonra "YOKTUR" de! Oh ne guzel!

''eziliyoruz'' muhabbeti konusanlar, zaten bu ülkenin her türlü imkanına fazlasıyla sahiptir

“Ortak zemin” oluşturacak kadar Türkiye’nin üniter devlet, resmi dil, bayrak gibi temel değerlerine ne ölçüde saygılısınız ?

Türk toplumuna yakışan,, birbirine saygı duyan,ayrıştırıcı değil birleştirici, fikire fikirle karşılık veren, şiddetten, karmaşadan uzak tutan, tahrik edici değil teskin edici bir üslubun hakim olmasıdır.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Türk toplumuna yakışan,, birbirine saygı duyan,ayrıştırıcı değil birleştirici, fikire fikirle karşılık veren, şiddetten, karmaşadan uzak tutan, tahrik edici değil teskin edici bir üslubun hakim olmasıdır.

Saygılar

"birbirine saygi duyan" diyorsunuz. Siz bir Kurtun anadilini konusabilme arzusuna ne kadar saygilisiniz? MAdem birlestirici olmak istiyorsunuz neden siz de bu hakki savunup Ingilizce Almanca yerine biraz Kurtce ogrenmiyorsunuz? Cunku bizler sizlerin dilini iyi yazip iyi konusabiliyoruz ve Kurtcenin yasallastirilmasi da bunu asla degistirmeyecektir, zira biz degerlerden bahsediyoruz, degerlerimizden. Ayrimidan, bolunmekten degil. Siz bizlerin degerlerine ne kadar saygi gosteriyorsunuz bir Turk olarak? Hani "birbirine saygi duyan" dediniz ya? Ondan sorma ihtiyaci duydum!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"birbirine saygi duyan" diyorsunuz. Siz bir Kurtun anadilini konusabilme arzusuna ne kadar saygilisiniz? MAdem birlestirici olmak istiyorsunuz neden siz de bu hakki savunup Ingilizce Almanca yerine biraz Kurtce ogrenmiyorsunuz? Cunku bizler sizlerin dilini iyi yazip iyi konusabiliyoruz ve Kurtcenin yasallastirilmasi da bunu asla degistirmeyecektir, zira biz degerlerden bahsediyoruz, degerlerimizden. Ayrimidan, bolunmekten degil. Siz bizlerin degerlerine ne kadar saygi gosteriyorsunuz bir Turk olarak? Hani "birbirine saygi duyan" dediniz ya? Ondan sorma ihtiyaci duydum!

Hala aynı şeyler bakın arkadaşım istediğin zaman kürtçe konuş bu bizi bağlamaz.

Ama bu ülkenin bayrağı ayaklar altına alınıyosa,İstiklal Marşı okunmayıp maçlarda ıslıklanıyosa ve bunlar Kürt kökenli vatandaşların başının altından çıkıyorsa... Kusura bakmayın Kürtçe konuşana şüpheyle yaklaşırım.Ama konuşamassın demem.

Hem ben neden Kürtçe öğreneceknmişim?Dünyanın konştuğu ortak bir dilmi?Yada bu ülkenin ana dili mi?

Bu ülkede yaşıyorsan bu ülkede doğup büyümüşsen Türkçe bileceksin.

Bugün Türkiye'de hala binlerce kürt kökenli vatandaş Türkçe bilmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz madem ki o kadar demokratsınız, Kürtçe için bulunduğunuz talebi, Lazca, Çerkezce için niye bulunmuyorsunuz?

Kürtçe ile mi sınırlıdır sizin İnsancıllığınız?

Kürtçe ne açıdan yasallaşacak?

Resmi dil mi olacak, eğitim dili mi?

Kürtçe eğitim dili olabilecek kadar yetkin ve etkin midir?

Gramer yapısı bile net değildir Kürtçenin.

Kendi sayı sistemi bile yoktur bir "Dil" ise eğer, Farsça yazı sistemini kullanır!

"Bizim Değerlerimiz" dediğiniz dil, Ulusal Ortak Dil olan Türkçedir.

Gelip burada cümleleriniz boyunca "Siz-Biz" ayrımında bulunuyorsunuz,

Ve bazı şeylerin bölünme yaratmayacağından söz ediyorsunuz...

Yapmayın...

Daha bilinç altında bölünmüşsünüz zaten, "Sizleştirmekten-Bizleştirmekten" kendinizi alamıyorsunuz.

Biz bir "Türk" olarak, Kürt kökenli Türklerin dillerine elbette saygı duyuyoruz ve hep saygı da duyduk/duydum...

Fakat siz Ulusal Birliğe saygı duymuyorsunuz ve hala "Türk" adını bir "Irk" adı olarak kullanıyorsunuz.

Elbette ki "Türk Ulusalcılığı"nı "Irkçılık" gibi yansıtan birisine saygı duymam/duyamam.

Siz PKK'cı değilsinizdir (umarım), öyle olmadığınız halde size "PKK'cısınız" dediğimde, bana saygı duyar mıydınız?

İşte ben de "Türk Ulusalcılığı" ve "Türk" adı Türkiye'de resmi ve ulusal olarak bir "Irk" adı olarak kullanılmadığı halde,

Siz inatla bizi/beni "Türk Irkçısı" gibi nitelediğinizde, elbette ki size saygı duymam...

Herşey, her kavram eşiti ile anılır.

Her birey, savunduğu ve algıladığı kavram ile tanımlanır.

1-Türklük: Ulusal bir Kimliktir (Türkiye'de 'Anadolu Türkü Irk Tipi'nin bulunmadığını anlatmıştım).

2-Kürtlük: Etnik bir Kökendir (Kürtlüğün niçin Uluslaşamadığını/Uuslaşamayacağını anlatmıştım).

1-Ulusalcılık: Modern bir toplumsal bağ(cılık)dır (Türk adını bu yapıya nasıl kavuştuğunu anlatmıştım).

2-Etnik-Milliyetçilik: İlkel bir toplumsal bağ(cılık)dır (Kürt adının niçin bu tanımda sıkışıp kaldığını anlatmıştım).

1-Türkçü: Türkiye'de neliğini sorduğunuz bir Türkmen, Irk olarak kendisini "Türk" biçiminde tanımlamaz; Yörük, Manav, Türkmen olarak tanımlar ve bunu bir kimlik sorunu haline getirmez. "Türk" adını Ulusal bir Kimlik olarak tanımlar ve öyle benimsemiştir. Ulusalcıdır (ancak ifade etmek gerekir ki; kimi 'Türkçü' anlayışlar, Etnik-Milliyetçi kavrayıştan öteye geçememiştir ve Kürtçü anlayış ile eş değer bir Türkçülük sergilemiştir. Buna karşın Ulusal bağlamda tanımladığım Türkçülük, tarihsel olarak kendisini gerçekleştirebilmiş bir yapıdadır).

2-Kürtçü: Türkiye'de neliğini sorduğunuz bir Kürt (genel olarak), Kürtlüğünü Etnik-Kökenini olarak tanımlar ve bunu kimlik sorunu haline getirir. İki Kürt karşılaştığında Aşiretini söylerler, önemserler. Bir yere gittiklerinde "Doğulu/Aşiret" yapısını dikte ederler. Bırakın "Türk Ulusal Kimliği"ni, "Ulusallık"ın ne demek olduğunu belli belirsiz algılayabilir ya da algılayamaz. Etnik-Milliyetçidir (eklemek gerekirse Kürtçülük, bugün bile Milliyetçi bir yapıya bürünmekten uzaktır; Aşiret önde gelenlerinin Etnisite çerçevesinde yürüttükleri ve Irkçı-Kürtçü kesimin Demokrasi ve İncancıllık duygularını sömürerek destekledikleri ırkçı bir kaygıdır).

Siz hangisisiniz?

Benim şaşırdığım nokta, kendi Kürtçü/Etnik-Milliyetçi tavrınızı meşrulaştırmak adına,

Türkiye'de bir "Anadolu Türkü Irk Tipi" yaratma/lanse etme çabanızdır.

Yok diyoruz ya hu;

Anadolu'da öyle bir Irk tipi yoktur.

Anadolu'da Türk Irkına dayalı bir toplumsallaşma çeşidi de yoktur.

Anadolu'da Türk Irkçılığı yapılabilecek bir toplumsal potansiyel de yoktur.

Çünkü bu yapı yüzlerce yılda dağıtılmıştır, yok edilmiştir.

Bugüne değin Anadolu topraklarında "Türk" adı, bir Toplumsal Bağ olarak Ulusallık çapında kendisini gerçekleştirmiştir.

Ancak Türkiye'de "Kürtçü/Irkçı bir toplumsallaşma yapısı" mümkündür.

Anadolu'da "Kürt" denilebilen bir Etnik-Kökene ve Aşiret sistemine dayalı modern olmayan/daha ilkel bir toplumsallaşma yapısı görülmektedir.

Henüz Millileşememiş, Çağcıl olamamış bir toplumsal bağ görülebilmektedir.

Bu özelliğinden dolayı "Irkçı Kimliğe" çok rahatlıkla girebilecek bir potansiyel vardır.

Yüzlerce yıl yapı olarak korunmuş ve kollanmış ancak geliştirilememiş, durağan, muhafazakar, farklı toplumsallaşmalara ve değişime kapalı (bu yüzden Kürtçe de gelişmemiştir yüzlerce yıl) bir Kürtlük tipolojisi vardır.

Bu potansiyelden dolayı Kürtçülüğe karşı çıkıyoruz.

Yoksa kimin Kürt olup olmadığı, kimin Kürtçe konuşup konuşmadığı zerre kadar umrumuzda değil.

Emin olun ki Türkiye'de Kürtçülük kadar hiçbir akım bölücü olamaz (islamcılık hariç tabii ki).

Aynı şekilde Etnik temelde yapılanmış Türk-Etnik-Milliyetçiliği bile

Kürtçülük karşısında zayıf kalmaktadır...

Türk-Etnik-Milliyetçileri, en azından 30 yıl boyunca dağlarda insan kanı dökmemişlerdir nitekim...

Yine de o yapılanma bile tarihsel olarak bir potansiyele sahip değildir...

Kürtçülük ise yüzlerce yıl korunmuş ama çağcıllaşamamış, o yüzden Modernite-öncesi Yıkıcılığını/Katılığını hala koruyan bir potansiyele sahiptir.

30 yıldır da bunu sergilemektedir.

Bugün de siyasi alanda bunu söylem halinde biçimlendirmekte ve saldırgan tutumunu siyasete yansıtmaktadır.

O yüzden hiç şüphe etmeyin, Türkiye'nin bütünlüğünü önemseyen her birey için tek çare Ulusal Kimlikten başkası değildir.

Alternatif olarak düşünülebilen diğer seçenekler tarihsel olarak temelsizdirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu hakki savunup Ingilizce Almanca yerine biraz Kurtce ogrenmiyorsunuz?

Şimdi de Kürtçeyi İngilizce ve Almanca ile aynı kefeye mi koyuyorsunuz?

Ben çerkes olduğum halde önce çerkesce değil İngilizceyi ve sonrasında Almanca-Fransızca öğrenmek isterim.

Şimdi sana saygımdan ötürü kalkıp bi de Kürtçe mi öğreneyim İngilizceden önce?

Biraz gerçekçi olalım lütfen.

Kürtçenizi konuşun. Nasıl çerkesler düğünlerini kendi şarkılaıyla oyunlarıyla yapıyorsa siz de yapıyorsunuz ve yapın.

Zaten artık bugün kürtçeye hiç bir engel kalmadı.

Daha ne istiyorsunuz anlamadım ki :)

Cunku bizler sizlerin dilini iyi yazip iyi konusabiliyoruz

Bak hala milliyetçilik :)

Yahu bu dil bzim değil. Türkiye sınırları içinde yaşayan herkesin ortak resmi dili. Bunu kabullenmek bu kadar mı zor?

Neden bir tek siz gocunursunuz bundan? Bunu da anlamadım gitti :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.