Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran'da Miras Paylaştırmada Matematiksel Hata.

TAKLAMAKAN

Önerilen İletiler

İncilere bakın şimdi:

“O zaman 9/8 ile 8/8 aynı şeydir.” !!! (Matematikte devrim!)

“Avliyeden sonra 100 olanın 125 paylaştırılması” ??? (Ne demekse?)

“Oran başkadır bu oranların üzerinden yapılan işlemler başkadır...” (?!?!)

Tabii ,elbette. Örneğin maliye "KDV%12 dir" der ama, %15 keser. Öyle ya, oran başka, işlem başka. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle karşılıklı yanlış algılamayı ortaya koyalım:

Ben paylaştırmada kalan 1 kuruş meselesini bire bir eşleşme olamadığına dair paralel örnek olarak verdim ve ben sapmalardan bahsederken fazlalık olarak kalanın durumundan değil oranların avliyeden sonaki durumundan bahsediyordum; bu yanlışlığı da düzeltmiş bulunuyoruz...

Diğer hata(12.500 meselesi) ise tamamen hızlı okurken yanlışa düşmekten...

Ancak önemli ve konu konuşulurken kilit konumda olan bir mesele kaldı:

Kuran'daki emre rağmen verilmeyen, çalınan haklar

Üç kız: % 0,074

Baba: % 0,019

Ana: % 0,019

Zevce: % 0,014

ve % 0.0xx şeklindeki bir rakam da önemli bir rakamdır. Kuruş değildir.

Samimiyetimden şüphe etmenize gerek yok.

1000 liranın % 0.019'u 19 YTL'dir, kuruş değildir.

1.000.000 liranın % 0.09'u, 19.000 YTL'dir, kuruş falan değildir.

Biraz konuyu anlayın önce, insanların samimiyetinden şüphe etmeden önce.

Az önce başka bir forumu da okudum; hatta iki zıt görüşün forumuna baktım ve şunu gördüm "hata" var diyenler somut bir durumda oranların toplamının 1'i geçmesinden bahsediyor ve bunun avliye ile çözülmesinin de Kur'an'ın yetersizliği olduğunu dile getiriyorlar...

Peki "hata" yok diyenler ne diyor??? Öncelikle oranların farklı durumlarda mirasçıların birbirlerine göre oranları olduğu söyleniyor, bu şu demek ki olayı görür görmez hemen toplayalım bakalım ne çıkacak denmez bu yüzden avliye yöntemiyle işlem yapılmakta ve sonunda paylaştırma gerçekleşmektedir. Paylaşmanın gerçekleştiğinde herkes hem fikir...

Peki bu Kur'an'ın yetersizliği midir, yanlışı mıdır???

Yanlış olmadığını yeterince ortaya koyduk sanırım:

Bu akıl yürütmemi felsefeyi pek sevmeyen arkadaşlara armağan ediyorum;

Önce hangi düzlemlerde buluştuk bunu ortaya koyalım ki tekrar tekrar saptırılmasın:

1) Miras hukukunda sorun yok çünkü paylaştıma yapılıyor; yani problem çözmüyoruz anlayacağınız...

2) Her zaman net sonuçlar alınamayabilir...

Şimdi itiraz edilenlere bakalım:

1) Kur'an'daki hüküm belirli somut durumda fazladan işlem yapmayı(avliye sistemi) gerektirmektedir...

2) Bu durum Kur'an'dan sapmadır ve doğal olarak miras dağıtımında yetersizlik vardır...

Şimdi yukarıdaki 1 ve 2 ye de bakarak şunu söyleyebiliriz:

Dert edindikleri özetle:

1) Avliye'nin olması

Şimdi İlk 1 imize A, ikinci 1 imize B, ilk 2 imize C, ikinci 2 imize D diyelim ve bu başlıkta dert edilmekte olan(tüm İslam karşıtlarının da oybirliğiyle) üçüncü 1 imize E diyelim...

Hata nedir???

Yanlış, yanılma, aksaklık...

Şimdi farklı disiplinlerde bazı şeyleri ortaya koyalım:

Hukukta soyut ilkeler vardır ki somut durumlara uygulanır hatta bazen somut durumda farklılaşma gerekebilir çünkü "hakkaniyet" denilen bir şey vardır...

Yani bir hukuk normunun her şartta aynı sonucu vermesi beklenemez...

Matematikte soyut düzlemden günlük hayatımıza yani somut olaylara inen işlemler her zaman bire bir sonuçlar vermeyebilir ama bunlar önemsenmez yuvarlamalarla işler yoluna koyulur...

Şimdi o zaman devir edip duran bir sayı matematik için hatadır diyebilir miyiz??? Kesinlikle hayır çünkü onun da matematikteki yeri bellidir ve somut olaya indirgeneceği zaman da çaresiz kalınmaz...

Yani aynı kaynaktan gelenle olay çözüme kavuşturulur...

Hukukta her somut duruma norm yetmiyor diye o hukuk düzenini yok sayıp çöpe atabilir miyiz??? Kesinlikle hayır çünkü hakkaniyet, iyiniyet, hakların kötüye kullanılamaması gibi açık bırakılan kapılarla mahkemeler somut durum uygulamasında daha rahat çözüm bulabilirler...

Peki şimdi E gerçek bir hata mıdır???

Öncelikle matematikte her şeyi günlük hayatımızla bire bir eşleştiremeyeceğimizi belirttik; burada da çıkan oranları hemen "dağıtalım bitsin" diye öylece dağıtmaksa eğer itirazcıların "doğrusu" biz burada "hata" var demiyoruz...

Yani A düzleminde B'yi sorun olarak görmek mümkün değildir; çünkü sadece fazladan işlem gerekmesi hata değildir...

Yine de fazla görülene ayrıca bakarsak şunu görürüz: Kaynağa bağlı kalınarak çözüme kavuşturulur somut olay, eğer aynı kaynaktan gelenle işlem devam ettiriliyor ve çözüme kavuşuluyorsa "hata" yoktur...

İşi tersinden ele alalım:

Oranlar üzerinde hiç işlem yapılmasın ve olduğu gibi toplansın her defasında; noldu??? İtiraz edildiği üzere biri geçti pay; peki şimdi aynı oranlara bağlı kalınarak sözü edilen sistemde işlem devam etsin; noldu??? Dağıtım tamamlandı...

Peki biz neden yine aynı ilkeler ışığında çözüm varken yarıda bırakıp "hata" var diyelim??? Herhangi bir mantıklı neden olmadığı için "hata" yoktur...

Kaldı ki bazı arkadaşlarımız da oranların algılanma biçiminden dolayı 1 i geçmenin normalliğini belirttiler, örnek verirken yanılgılar olmuş mudur bilmiyorum ama bunu daha önce başka bir ortamda da okudum yani algılamada oluşabilecek farklılıklar da mümkün(kesin diyemem çünkü o dönem matematiği hakkında bilgili değilim) sonuçta eskiden kök içinde eksi 1le işlem yapılmazdı mesela bugünse karmaşık sayılar diyoruz ki teknolojide önemli yeri vardır...

Gergin bir yüzeyde zıplayan vatandaş ilk denemesinde istediği yüksekliğe çıkamadıysa ve bundan vazgeçiyorsa onun "hata"sıdır; çünkü aslında o yüzeyde kendisini geliştirerek ve daha fazlasını deneyerek istediği yükseliğe ulaşabilecektir...

C düzleminde D'nin sorun olarak görülmesine sebep "fazla geniş aralık" olarak gösteriliyor halbuki günlük hayatta çok düşük bir aralık bulana kadar paylaştırmayı devam ettirmek mümkün; yani hiçbir mantık 12.500 doları ortada bırakmaz hele de 1 lirayı dahi kuruşuna bölen mantığın buna değinmesi açık bir saptırmadır, çelişkidir...

İlgili konuda 1 kuruş meselesinde de bunu belirttim; sayın slapperın yani üzerinde konuştuğumuz örneğin bize verdiği sapma her birey için ortalama 0,02 ydi yani 2 kuruş kaldı; halbuki samimiyetinden kesin olarak şüphe duyduğum bir biçimde 1 kuruşun 0,01 liği gündeme getirilmemişti...

Bu genel yaklaşım toparlama açısından iyi oldu sanırım...

Ben yine de işi esas bilirkişilere bırakırım; sadece önemli bulduğum yanılmalara değiniyorum ve dediğim gibi ben herhangi bir "hata" olduğunu düşünmüyorum; he denirse ki kendinle şuralarda çelişiyorsun bakarız bir daha düşünürüz çünkü ben İslam miras hukuku uzmanı falan değilim ama şunu da belirteyim samimi olarak "hata"dır bence diyenler neden öncelikle devletin resmi kurumu diyanete sormamışlar da konunun uzmanı bir kimsenin cevaplarını okuyamıyoruz!!!

Yetersizlik için yeterin ne olduğu ortaya konmalı; tüm somut durumları bire bir karşılama ise her durum için oran verilecek değildir; o zaman alıntıladığım iletimin şu cümleleri yetersizlik iddiasının da yanlışlığını ortaya koyar:

Hata nedir???

Yanlış, yanılma, aksaklık...

Şimdi farklı disiplinlerde bazı şeyleri ortaya koyalım:

Hukukta soyut ilkeler vardır ki somut durumlara uygulanır hatta bazen somut durumda farklılaşma gerekebilir çünkü "hakkaniyet" denilen bir şey vardır...

Yani bir hukuk normunun her şartta aynı sonucu vermesi beklenemez...

Matematikte soyut düzlemden günlük hayatımıza yani somut olaylara inen işlemler her zaman bire bir sonuçlar vermeyebilir ama bunlar önemsenmez yuvarlamalarla işler yoluna koyulur...

Şimdi o zaman devir edip duran bir sayı matematik için hatadır diyebilir miyiz??? Kesinlikle hayır çünkü onun da matematikteki yeri bellidir ve somut olaya indirgeneceği zaman da çaresiz kalınmaz...

Yani aynı kaynaktan gelenle olay çözüme kavuşturulur...

Hukukta her somut duruma norm yetmiyor diye o hukuk düzenini yok sayıp çöpe atabilir miyiz??? Kesinlikle hayır çünkü hakkaniyet, iyiniyet, hakların kötüye kullanılamaması gibi açık bırakılan kapılarla mahkemeler somut durum uygulamasında daha rahat çözüm bulabilirler...

Geriye ne kaldı???

Yanlış okumamı düzelttim ve özür diledim; toparlama sırasında dile getidiğim kabullere dair bazı eleştirilerin yanlışlığını ortaya koydum...

Ve şimdi bakalım bu sapma meselesine; hani denmiş ya "eksik kalan" diye, neyden eksik kaldığına bakmak çok önemli...

Şimdi avliye yapılmadan önce 1'den fazlalık var kesirde; "tamam" deyip burada bırakmanın yanlışlığı ortada "saptırmaya karşı baştan uyarıyorum yanlış olan yarım bırakma eylemimiz olacaktır"; önümüzde bir olay var ve birbirine göre oranları belli mirasçılar bekliyor bakınız avliye de yapılıyor ve dağıtım tamam...

Ama denmiş ki oranlarda sapma var; ilk oranlardan hafif sapma mümkündür peki neden???

Çünkü hak talebi şöyle alınmış:

Hak talepleri: 1.125

Halbuki bakınız oranlara:

Kuran'a göre, örnekteki şahısların hakları

= 2/3 + 1/6 + 1/6 + 1/8 yani

= 48/72 + 12/72 + 12/72 + 9/72 olması gerekirken,

= 48/81 + 12/81 + 12/81 + 9/81 yapılmış.

Yani olmayan pay üzerinden beklenen hak çalınmış olabilir mi??? İşlem devam ederken yarıda kesip "hak talebi" mi belirleyeceğiz yoksa devam edip hakları mı ortaya koyacağız???

Hayır; gördüğümüz üzere paylaştırma da tamamlanıyor herhangi bir hak çalınması da yok birbirine göre durum değil de salt oran hesaba katıldığında da önemsiz bir oynama olduğu açıktır:

Özetle 81/72'ye göre olan hak talebiyle 81/81 arasında çalınmış hak bulmak bize büyük sapmaları kanıtlamaz...

Peki madem sapmada yok sorun nedir???

2/3 oranı olan x, 1/6 oranı olan y1 ve y2, 1/8 oranı olansa z

Şimdi birbirine göre durumlara dikkat:

x/y=4

Bakıyoruz avliye sonrasına

48/81

_____=4

12/81

y1/y2=1

Bakıyoruz avliye sonrasına:

12/81

_____=1

12/81

Ne tesadüf; durun bir de x/z'ye bakalım:

16/3

Avliye sonrası:

48/81

_____=16/3

9/81

Yani eğer siz olmayan 125'i olan 100 paylaşıldıktan sonra ararsanız doğal olarak hak kaybı olur...

Burada benim bir diğer yani 3. hatamda karşı taraf hangi düşüncede olursa olsun baştan güvenip düşük oran sapmalarını açıklamak oldu...

O zaman ne diyoruz???

Matematikte de rastlanılacak sapmalara günlük hayatımızda daha geniş bir aralıkta rastlamak mümkündür ancak şimdi daha iyi anladığım karşı tarafın örneğinde orandaki sapma paylaşımda söz konusu değildir çünkü olmayan üzerinden "hak kaybı" olmaz...

Neymiş; hata yokmuş, paylaştırma sorunsuzca yapılıyormuş ve kaynağa bağlı kalındığı da apaçık ortadaymış...

Tüm hatalarım için özür dilerim; özellikle de bu açıklamayı baştan yapmam gerekirdi ama ben salt verilen oranlara güvenerek üzerine düşmedim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki "hata" yok diyenler ne diyor??? Öncelikle oranların farklı durumlarda mirasçıların birbirlerine göre oranları olduğu söyleniyor, bu şu demek ki olayı görür görmez hemen toplayalım bakalım ne çıkacak denmez bu yüzden avliye yöntemiyle işlem yapılmakta ve sonunda paylaştırma gerçekleşmektedir. Paylaşmanın gerçekleştiğinde herkes hem fikir...

Demişim...

Ama bakınız kesip yapıştırıp eğlenmek isteyenler nasıl budama yapıyor paragrafımda:

bu şu demek ki olayı görür görmez hemen toplayalım bakalım ne çıkacak denmez bu yüzden avliye yöntemiyle işlem yapılmakta

Yani ben diyorum ki mirasçıların birbirine göre durumlarını ve paylaştıma işleminin bütünün hesaba katmayıp olaya salt kesir toplama işlemi olarak bakmakla olmaz; doğru biraz anlaşılmaz olmuş olabilir ama paragraf tam okunduğunda ne demek istediğimiz açık değil mi???

Şimdi avliye yapılmadan önce 1'den fazlalık var kesirde; "tamam" deyip burada bırakmanın yanlışlığı ortada "saptırmaya karşı baştan uyarıyorum yanlış olan yarım bırakma eylemimiz olacaktır"; önümüzde bir olay var ve birbirine göre oranları belli mirasçılar bekliyor bakınız avliye de yapılıyor ve dağıtım tamam...

Biz işlemlerin tamamına bakmaktan söz ediyoruz karşı tarafsa eline geçen oranlarla ne olduğunu da kavrayamadan toplama işlemi yapıp bırakıyor...

Dağıtım tamam; bize getirilen sapma iddiasını tekrar irdelediğimizde böyle bir şey olmadığı da açık o zaman avliye Kur'an'dan sapma ya da uydurma değildir ve bu "hata" ya önemli bir gerekçe olarak gösterilen şeyin de yanlışlanması demektir...

Çünkü açık olarak asla bağlı kalan farklı durumun çözülmesi işleminin yine asıldan olduğunu ortaya koymaktadır...

Farklı durumlarla karşılaşılmasının olağanlığı da açıktır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ıslam mıras hukukunda yer alan bır kaıdeyı degerlendıren ıkı ekol ( ınanan ve ınanmayanlar :) ) olarak burada bulunmaktayız.

zaman ıcındekı gozlemlerıme dayanarak soyluyorumkı kımımızın amacı anlamak ıken kımımızın amacı anlasılmasına manı olmak ve mumkunse anlasılmıs olanı unutturmak.

hepımız yarım ve/veya yanlısta olsa anladıklarımızı ıfade ederken aslında hıcbırımız mufessır ve hesap uzmanı olmadıgımızı kabul etmek durumundayız.

bu asamada ortaya ıkı farklı yontem cıkmıstır. bunlar malumdur. tekrar rakkamlara bogmaya gerek gormuyorum.

verılen oranlarla varıslere hakkanıyetlı bır dagıtım yapılabılecegını savunanlar.

dagıtamasalar dıye avuclarını ogusturan ve hatta dagıtsalar bıle varısın hakkını yedın kardesım nerde adamın 8 lırası, nıye caldın adamın parasını seklınde yaklasanlar.

ıslam hukuku muslumanları baglar.

muslumanların hukukunu yıne muslumanlar belırler.

buradakı durumda aynı sekılde muslumanların alım olanları tarafından karara baglanmıs muslumanlar tarafındanda kabul gormustur.

muslumanların alım olanları tarafından karara baglanmıs olan bu konuyu Allah'a hasa hata olarak ıthaf edıyorsanız, Allah ınancınız varda hasa peygamber hata yapmıstır dıyorsanız

yada bazıları gıbı ''kur'an ı kerım'de Arkadaşınız Muhammed (sav) asla yanılmadı, sapmadı, aldanmadı. Ve O kendi heva ve hevesine göre de konuşmuyor.' (Necm, 53/2,3)'' seklınde beyan edılmıs olmasına ragmen, ogretmenlerı yanlıs ogretmıs dıyerek ıstıhza edıyor, ıstıhza edebıldıgınız ıcın kendınızı yukseklerde goruyorsanız bılınızkı ıstedıgınız kadar yukseklere cıkabılırsınız.

yanlız unutmayınkı alı tuncay'ın ıfadesı ıle baskalarının tecrubelerını yasayarak kadar tasdık etmek kadar buyuk akılsızlık yoktur. yuksekten dusen derıne duser.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İncilere bakın şimdi:

“O zaman 9/8 ile 8/8 aynı şeydir.” !!! (Matematikte devrim!)

Tabii ,elbette. Örneğin maliye "KDV%12 dir" der ama, %15 keser. Öyle ya, oran başka, işlem başka. :D

Tartışılan konu şu:

2/3 + 1/6 +1/6 +1/8 =27/24 = 9/8 toplam pay var. Oysa bu 8/8 olmalı yoksa doğru olmaz iddiası var. Yani pay kısmı burada 9 yerine 8 olsa sorun kalmayacak değil mi? Başka bir şekilde anlatırsak pay kısmı aynı anda hem 8, hem 9 a eşit olamaz, sorunun çözümü için hep aynı sayıya eşit olmalı deniyor. Bakalım bu doğru mu, bir inceleyelim:

8x=8y olmalı denmektedir. (Sadeleştirirsek)

x=y olur. (Burada eşitliğin iki tarafını da x ile çarpabiliriz)

x²=xy olur. (Şimdi iki taraftanda da y² çıkaralım)

x²-y²=xy-y² olur. (Eşitliğin iki taraflı hesaplayalım)

(x+y)(x-y)=y(x-y) olur. ((x-y)ler sadeleşir)

x+y=y olur. (İki tarafa da 7x ekleyelim)

8x+y=7x+y olur. (Daha önceki x=y eşitliğine göre; eşitliğin solundaki y yerine, x koyalım. Sağda da x yerine, y koyalım)

8x+x=7y+y olur. (İşlemleri yaparsak)

9x=8y olur.

Yani 8x=8y iken aynı zamanda 9x=8y dir. O zaman 9/8 ile 8/8 aynı şeydir.

Yani bu miras hesaplarında bir problem yoktur ve doğrudur.

Sayın Demirefe,

Adam ispatlamış işte! yapabiliyorsan buyur çürüt! Öyle körü körüne olmaz demekle olmaz bu işler!Matematiğin kuralları her zaman geçerli değilmiş demekki, ne de olsa kul yapısı! Siz Allah (CC) tan daha iyi mi bileceksin? Hüsrana uğrayanlardan olmayın sonra!

Teşekkürler Sn.Değil Öyle!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Genel cevaplar yeter diye düşünüyordum ama kendimi tutamadım şu oran olayında ve özel olarak baktım; bakınız 1 kuruşu dert edinmemi çırpınma görüp acıyanların es geçtiği ne var:

1 kuruş nedir???

1000 vardı elimizde değil mi??? Ne yaptık???

3'e böldük ve karşımıza 1 lira çıktı ortada kalan; onu da bölünce 1 kuruş peki 1 kuruş nedir 0,01...

Bakıyoruz sayın slapperın örneğine:

Yukarıda bir tanesi biraz fazla görülebilir o da üç kızındır dikkat edilirse...

Neyse zaten ilgili üye "düzeltildi" diyerek yaklaşıyor hiç değilse "her şey çok kötü; büyük sapmalar var" demiyor...

Bunları özellikle belirtiyorum çünkü konunun geneline bakışta da benzer biçimde hatalara düşülebiliyor...

Neymiş; matematiğin kendisinde de olan şey günlük hayatımızda daha geniş bir toleransla mevcut olmak durumundaymış...

Nokta...

Sanırım yanlış algının çıkış noktası burada bir yerlerde; ben 1000/3 örneğini mutlak sonucun mümkün olmamasına yönelik vermiştim yani burada da çokça söylediğimiz "soyutun somuta indirgenmesi" meselesi içindi; oranlarda olduğu iddia edilen değişmeyi de aynı düzlemde ele aldım...

Halbuki karşı taraf ısrarla avliyesiz olarak mirası bölüştürmek peşindeydi ve öyle ki avliye sonrası için verilen "sapma"lar dahi aslında olmayan mirasın "hak"larını içeriyordu yani hem avliyeyi yapmışlar hem de avliyenin sonrasında avliye öncesi durumu esas almışlar doğal olarak da onların derdiyle benim derdim bir türlü buluşamadı...

Bu önemli bir hatamdır; karşı taraf ne yaparsa yapsın daha dikkatli olmalıydım ama dediğim gibi ben karşı tarafa güvenerek salt oranlardaki farklılaşma olarak baktım...

Ben avliye sonrası değişmelerden bahsediliyor sanıyordum onlarsa avliyeyi yapmış olmalarına rağmen yapılmamış gibi "eksik" miras çıkarıyorlarmış özetle(sayısal olarak ifade edersek oranlar avliye sonrası değişime uğrayınca bazı farklılaşmalar oluyor yine o paylaşılacak 100 içinde zannettim halbuki kendileri oranları 100'e getirecek avliyeye rağmen kalkıp da 125 i bölüştürüyorlarmış da bize de sapma diyorlarmış)...

Bu matematik hakkında konuştuğumuz "soyutun somuta indirgenmesi" meselesini reddettiğim anlamına gelmesin bu arada; eğer gerçekten sapma olsaydı bununla açıklamaya çalışırdık ancak oranların birbirine göre durumu yani mirasçıların birbirlerine göre durumu herhangi bir "sapma" olmadığını ortaya koymuştur...

Tekrar özür dilerim hatalı algılayışım için:

Hayır; gördüğümüz üzere paylaştırma da tamamlanıyor herhangi bir hak çalınması da yok birbirine göre durum değil de salt oran hesaba katıldığında da önemsiz bir oynama olduğu açıktır:

Özetle 81/72'ye göre olan hak talebiyle 81/81 arasında çalınmış hak bulmak bize büyük sapmaları kanıtlamaz...

Peki madem sapmada yok sorun nedir???

2/3 oranı olan x, 1/6 oranı olan y1 ve y2, 1/8 oranı olansa z

Şimdi birbirine göre durumlara dikkat:

x/y=4

Bakıyoruz avliye sonrasına

48/81

_____=4

12/81

y1/y2=1

Bakıyoruz avliye sonrasına:

12/81

_____=1

12/81

Ne tesadüf; durun bir de x/z'ye bakalım:

16/3

Avliye sonrası:

48/81

_____=16/3

9/81

Yani eğer siz olmayan 125'i olan 100 paylaşıldıktan sonra ararsanız doğal olarak hak kaybı olur...

Burada benim bir diğer yani 3. hatamda karşı taraf hangi düşüncede olursa olsun baştan güvenip düşük oran sapmalarını açıklamak oldu...

O zaman ne diyoruz???

Matematikte de rastlanılacak sapmalara günlük hayatımızda daha geniş bir aralıkta rastlamak mümkündür ancak şimdi daha iyi anladığım karşı tarafın örneğinde orandaki sapma paylaşımda söz konusu değildir çünkü olmayan üzerinden "hak kaybı" olmaz...

Neymiş; hata yokmuş, paylaştırma sorunsuzca yapılıyormuş ve kaynağa bağlı kalındığı da apaçık ortadaymış...

Tüm hatalarım için özür dilerim; özellikle de bu açıklamayı baştan yapmam gerekirdi ama ben salt verilen oranlara güvenerek üzerine düşmedim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışılan konu şu:

2/3 + 1/6 +1/6 +1/8 =27/24 = 9/8 toplam pay var. Oysa bu 8/8 olmalı yoksa doğru olmaz iddiası var. Yani pay kısmı burada 9 yerine 8 olsa sorun kalmayacak değil mi? Başka bir şekilde anlatırsak pay kısmı aynı anda hem 8, hem 9 a eşit olamaz, sorunun çözümü için hep aynı sayıya eşit olmalı deniyor. Bakalım bu doğru mu, bir inceleyelim:

8x=8y olmalı denmektedir. (Sadeleştirirsek)

x=y olur. (Burada eşitliğin iki tarafını da x ile çarpabiliriz)

x²=xy olur. (Şimdi iki taraftanda da y² çıkaralım)

x²-y²=xy-y² olur. (Eşitliğin iki taraflı hesaplayalım)

(x+y)(x-y)=y(x-y) olur. ((x-y)ler sadeleşir)

x+y=y olur. (İki tarafa da 7x ekleyelim)

8x+y=7x+y olur. (Daha önceki x=y eşitliğine göre; eşitliğin solundaki y yerine, x koyalım. Sağda da x yerine, y koyalım)

8x+x=7y+y olur. (İşlemleri yaparsak)

9x=8y olur.

Yani 8x=8y iken aynı zamanda 9x=8y dir. O zaman 9/8 ile 8/8 aynı şeydir.

Yani bu miras hesaplarında bir problem yoktur ve doğrudur.

sn. değil öyle

x-y=0

x-y ile x-y sadeleştirmesi belirsizdir yani 0/0 belirsiz bir ifadedir

dolayısıyla yaptığınız işlem ucuz numara

0/0 = 5 olabilir ya da 0/0=4 olabilir ya da 0/0=267 olabilir...... çoğaltabiliriz

bu işlemlerin sağlamasını yaparsanız bütün sonuçlar doğru çıkar

yani 0/0 belirsizdir ve işlem yapılamaz

nasılki 5/0 tanımsızsa ve işlem yapılamaz ise

0/0 ifadeside belirsizlik durumu yaratır ve geçersizdir...

meydanı boş bulup

matematik bilgisi yetersiz olan arkadaşları aldatmaya çalışıyorsunuz...

sizi ne demeli bilmiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu matematik hakkında konuştuğumuz "soyutun somuta indirgenmesi" meselesini reddettiğim anlamına gelmesin bu arada; eğer gerçekten sapma olsaydı bununla açıklamaya çalışırdık ancak oranların birbirine göre durumu yani mirasçıların birbirlerine göre durumu herhangi bir "sapma" olmadığını ortaya koymuştur...

Tekrar özür dilerim hatalı algılayışım için:

Mirasçıların birbirine göre durumu herhangi bir sapma olmadığını ortaya koymuştur demekle,

neyi halletmiş olduğunuzu sanıyorsunuz

diyelimki ortada 12 ytl var

iki kişiye paylaştıracam

biri 10 ytl

diğeri 5 ytl alması gereksin (pay oranlarına göre)

şimdi birine 8 ytl

diğerine 4 ytl versem

desemki yahu birbirinize göre durumunuz aynı

biriniz 1 kat aldı diğeriniz 2 kat

adamlarda eyvallah diyecek öylemi... sevsinler seni..

YAHU bilirkişi KURAN ve diyorki

KALAN MİRASIN 2/3 Ü KIZ ÇOCUKLARININ BİTTİ

sapma yok ayarladık bak sen eksik aldın ama oda eksik...

YEMEZLER

Bu düpedüz KURAN A AYAR ÇEKMEKTİR....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sn. değil öyle

x-y=0

0/0 = 5 olabilir ya da 0/0=4 olabilir ya da 0/0=267 olabilir...... çoğaltabiliriz

meydanı boş bulup

Sn. Değil Öyle,

Gördüğünüz gibi problem çözülmüş. Bizleri neden kandırmaya çalışıp yeryüzünde bozgunculuk yapıyorsunuz? Neden cevab vermiyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım yanlış algının çıkış noktası burada bir yerlerde; ben 1000/3 örneğini mutlak sonucun mümkün olmamasına yönelik vermiştim yani burada da çokça söylediğimiz "soyutun somuta indirgenmesi" meselesi içindi; oranlarda olduğu iddia edilen değişmeyi de aynı düzlemde ele aldım...

Ne yaptığını sende bilmiyorsun ki

Durumu kurtarma adına bir araba dolusu felsefe yapıyorsun sonra kayış atıyor tabi...

Oratada iki bilinmeyen ve sadece bir denklem yok ki?

Bakın hepinize matematikten anlayan biri olarak diyorumki

Feriştahı gelse Kurandaki matematiksel hatayı düzeltemez...

Canınız sıkılıyor olabilir,uykularınız kaçıyorda olabilir,içinize bir şüphe düşmüşde olabilir

Korkuyorda olabilirsiniz bu yanlışı kabul etmekten...ÇOK DOĞAL

Her yeni başlangıç sıkıntılıdır, sancılıdır ve zordur

Ama bilinki bu güzel günlerin habercisidir

Hepinize güneşli pazartesiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sn. değil öyle

x-y=0

meydanı boş bulup

Bu sizin dediğiniz Klasik Matematiğe ait eski görüşte geçerlidir.(Aynen Newton Fiziği gibidir ve belirsizliği normal kabul edip kendi içinde çelişir ve kurallarının yetersizliğini gösterir. Bu yüzden izafiyet teorileri ortaya çıkmış ve M modeli ile tek kuvvete indirgeme çalışmaları Standart modeli tamamlamış ve de her şeyin teorisi açığa çıkıp tüm belirsizlikleri ortadan kaldırmıştır). Matematikte de sonsuz, belirsizlik, karmaşık sayılar gibi konular sebebiyle yeni modern matematiğe ihtiyaç duymuştur. Matematikte de bir nevi her şeyin teorisini Feynman oluşturmuştur. Bu teori ile o işlem yapılamayacağını sandığınız belirsizlikler ortadan kalkmış, matematik uzayın bükülmeleri, Feynman Uzaylarında açıklanmıştır. Bunlar klasik matematiğin yetersizliğinden oluşan algılama bozukluklarıdır. Feynmanı iyi anlarsanız bu işlemlerin Feynmanda sıradan bir işlemler olduğunu anlarsınız.

Linkteki pdf dosyasını inceleyin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sn. değil öyle

x-y=0

meydanı boş bulup

Eline sağlık sayın EVDEYOKUZ forumdaş.

Tam ben bu konu üzerine yazacaktım, sen yazmışsın.

Değil Öyle rumuzlu şahıs, burada herkes matematikten anlamayor zannediyor heralde.

Matematiğe bile hokkabazlık yaptırmaya çalışıyor.

Ama yemezler.

Sayın EVDEYOKUZ'un yazdıklarına bir katkı da ben vermek istiyorum.

İki bilinmeyenli bir denklem tek denklemle çözülmez.

Bunu daha Ortaokul 2. sınıfta öğretirler.

x+y=5 gibi bir denklem,

x=5-y denip,

x yerine değerini (5-y) yazalım denip,

(5-y)+y=5

5-y+y=5

5=5

şeklinde bir işlem yapılmaz.

Bu şekilde bilinmezlerin hiçbirini bulamazsın.

Kuran'daki hatayı kapatmak için, matematiğe hokkabazlık yaptırmaya kalkma.

Dincilerin elinde matematik bu hale düşüyorsa, kim bilir diğer bilimlerin başına ne gelecek!!!

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hem Kuran Allah'tandır diyorsunuz, hem de Kuran'daki hatayı kapatmak için Kuran'ı da mı değiştiriyorsunuz?

Kuran'da "çocuklar ananın 3 katı, eş ananın yarısı, baba amcanın 2 katı alır" falan mı deniyor, yoksa "kalan mirasın falanca kısmı filana verilir" mi deniyor?

Kuran'ı kurtarmak için Kuran'ı reddeden bir zihniyetle ilk defa karşılaşıyorum.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sizin dediğiniz Klasik Matematiğe ait eski görüşte geçerlidir.(Aynen Newton Fiziği gibidir ve belirsizliği normal kabul edip kendi içinde çelişir ve kurallarının yetersizliğini gösterir. Bu yüzden izafiyet teorileri ortaya çıkmış ve M modeli ile tek kuvvete indirgeme çalışmaları Standart modeli tamamlamış ve de her şeyin teorisi açığa çıkıp tüm belirsizlikleri ortadan kaldırmıştır). Matematikte de sonsuz, belirsizlik, karmaşık sayılar gibi konular sebebiyle yeni modern matematiğe ihtiyaç duymuştur. Matematikte de bir nevi her şeyin teorisini Feynman oluşturmuştur. Bu teori ile o işlem yapılamayacağını sandığınız belirsizlikler ortadan kalkmış, matematik uzayın bükülmeleri, Feynman Uzaylarında açıklanmıştır. Bunlar klasik matematiğin yetersizliğinden oluşan algılama bozukluklarıdır. Feynmanı iyi anlarsanız bu işlemlerin Feynmanda sıradan bir işlemler olduğunu anlarsınız.

sn Değil Öyle;

Matematiğin 0/0 belirsizliğini kabul etmesi

kendi içinde nasıl bir çelişmeye yol açıyor.

sizin gösterdiğiniz ''el çabukluğu'' işleminde,

0/0 ın bir belirsizlik olmadığını kabul ederek

işleme devam ediyorsunuz sonuçta

8=9 buluyorsunuz ki bunuda doğru kabul ediyorsunuz.

0/0 belirsizliğini doğru kabul edip

sonuçta 8=8 bulsan bir çelişki olurdu

bu bir ispat yöntemidir zaten...

tilki uzanamadığı üzüme koruk dermiş

düzeltemediğin bir yanlışa doğru diyorsun

saçma sapan bir link vermişsin

konumuzla ne alakası var

ortada BASİT*BASİT bir matematiksel hata var

sen hikaye anlatıyorsun

biz diyoruz saksağan

sen diyorsun

gel bize bazı bazı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hocam,

Kusura bakmayın, haklısınız bizim daha bilmediğimiz neler var ilimdeki gelişmeler Kuranı haklı çıkaracaktır inşaallah, Newton da kütle değişmez diyordu ama Einsten kütlenin sürekli değiştiğini Kurandaki gibi kanıtlamıştı.

“Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz.„

(Zariyat Suresi, 47)

Kurandaki miras paylaşımının ancak Feynman tarafından açıklanabilmesi de Kuranın evrensel ve değişmez olduğuna sadece bir örnektir.

Allaha emanet olun! Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurandaki miras paylaşımının ancak Feynman tarafından açıklanabilmesi de Kuranın evrensel ve değişmez olduğuna sadece bir örnektir.

Allaha emanet olun! Saygılar.

Feynman ın Kuran daki miras paylaşımıyla ne ilişkisi var coştun sen :wacko:

1965 yılında fizik dalında nobel odulu verilmiş bir bilim adamı. richard p. feynman. kuantum elektrodinamik alanında yaptığı çalışma nedeniyle sin itero tomanaga ve julian schwinger'le beraber nobel ödülü almıştır. bongo çalıyor, zamparanın önde gideni, radyo tamircisi, maya yazıtlarını çözmeye çalışıyor, kilitli kasaları da açıyor, dans etmeyi seven büyük bir bilim adamı. yalnızca denemeye ve görgüye yaslanmış, hayatı boyunca dünyayı ve çevresini "merak etmiş" bir bilim adamı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli arkadaşlarım:

Feynman matematiğinde zorlanmak kadar normal bir şey yok. Ben de ilk yıllarda anlamakta oldukça zorlanmıştım. Elimden geldiğince basit bir şekilde durumu anlatayım. Ama verdiğim linki çok iyi okumanız ve korkarım her satırı üzerinde saatler süren işlemler yapmanız halinde ancak durumu kavrayabilirsiniz (Ne yazık ki bunu anlayabilmenin daha kolay bir yolu daha yok).İyi dinleyin lütfen, konuyu özetleyecek olursak;

Burada x-y nin Hamiltonyenini alıp, sonra da denklemi hipergeometrik bir denkleme dönüştürürsek, bunun mümkün olabilen çözümlerini ters Hamiltonyen operatörü yardımıyla bulduğumuzda, klasik matematikte varsayılan belirsizlik, pseudodiferansiyel bir karekter kazanarak (pseudodiferansiyel operatör verilen değerin Fourier integrali alınarak bulunur) x ve y nin sınırlı değişimler gösterdiği problemlerde (konumuz olan hesaplamada olduğu gibi) ortadan kalkar ve işlemin devamı mümkün olur. Özetle budur. Daha ayrıntı için lütfen denklemleri çözümleyiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli arkadaşlarım:

Feynman matematiğinde zorlanmak kadar normal bir şey yok. Ben de ilk yıllarda anlamakta oldukça zorlanmıştım. Elimden geldiğince basit bir şekilde durumu anlatayım. Ama verdiğim linki çok iyi okumanız ve korkarım her satırı üzerinde saatler süren işlemler yapmanız halinde ancak durumu kavrayabilirsiniz (Ne yazık ki bunu anlayabilmenin daha kolay bir yolu daha yok).İyi dinleyin lütfen, konuyu özetleyecek olursak;

Burada x-y nin Hamiltonyenini alıp, sonra da denklemi hipergeometrik bir denkleme dönüştürürsek, bunun mümkün olabilen çözümlerini ters Hamiltonyen operatörü yardımıyla bulduğumuzda, klasik matematikte varsayılan belirsizlik, pseudodiferansiyel bir karekter kazanarak (pseudodiferansiyel operatör verilen değerin Fourier integrali alınarak bulunur) x ve y nin sınırlı değişimler gösterdiği problemlerde (konumuz olan hesaplamada olduğu gibi) ortadan kalkar ve işlemin devamı mümkün olur. Özetle budur. Daha ayrıntı için lütfen denklemleri çözümleyiniz.

sevgili Değil Öyle;

Bak ben sana

daha basitleştirerek

ve el çabukluğuna girmeden,

felsefe yapmadan,

kafa bulandırmadan

(sn BrainSlapper arkadaşımın dediği gibi)

hokkabazlık yapmadan

bir teklifte bulunmak istiyorum

ben sana 8.000 ytl vereyim sen bana 9.000 ytl ver olur mu?

Nasıl olsa eşit!

Matematiğin amacı insanlara doğru ve sistemli düşünmeyi öğretmektir

Hokkabazlık yapıp kafa bulandırmak değil

Laboratuar Matematiği yapma bize, bizi bozar

8 liraya 16 tane 1/2 lt su alırım

9 liraya 18 tane 1/2 lt su alırım

16 lt suyun hacmi ile 18 lt suyun hacmi aslında aynıdır dersin... de be kim tutar seni

Kuran da matematiksel hata!

Tek perdelik oyun...!

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Feynman ın Kuran daki miras paylaşımıyla ne ilişkisi var coştun sen :wacko:

1965 yılında fizik dalında nobel odulu verilmiş bir bilim adamı. richard p. feynman. kuantum elektrodinamik alanında yaptığı çalışma nedeniyle sin itero tomanaga ve julian schwinger'le beraber nobel ödülü almıştır. bongo çalıyor, zamparanın önde gideni, radyo tamircisi, maya yazıtlarını çözmeye çalışıyor, kilitli kasaları da açıyor, dans etmeyi seven büyük bir bilim adamı. yalnızca denemeye ve görgüye yaslanmış, hayatı boyunca dünyayı ve çevresini "merak etmiş" bir bilim adamı.

Anlayamadığınız bir şey olduğunda neden kabul etmiyorsunuz bu yok mu demektir feynmanı küçük düşürerek nereye varacaksınız.

Çok yazık çook...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu bilgi için Teşekkürler..

şimdi sırayla anlamaya çalışalım..

[002.248] [DI] Peygamberleri onlara, «Onun hükümdarlığının alameti, size sandığın gelmesidir, onda Rabbinizden gelen gönül rahatlığı ve Musa ailesinin ve Harun ailesinin bıraktıklarından kalanlar var; onu melekler taşır, eğer inanmışsanız bunda sizin için delil vardır» dedi.

"bıraktıklarından kalan " anlamında mı,yoksa sadece "bıraktığı" anlamında mı?

[004.007] [DI] Ana babanın ve yakınların bıraktıklarından

burda da "bıraktığı" mı "bıraktıkları" mı asıl anlam.. Bıraktıkları çoğul kullanılırsa ne ifade eder..

[004.176] [DI] Senden fetva isterler, de ki: «Allah size ikinci dereceden mirasçılar hakkında fetva veriyor: «Şayet çocuğu olmayıp bir kızkardeşi bulunan kimse ölürse, bıraktığının yarısı kızkardeşe kalır. Fakat kızkardeşinin çocuğu yoksa kendisi, ona tamamen varis olur

varis olan pay nedir? varis olmayan pay nedir? 1/3 den fazlası vasiyet bile edilemezse,diğer ayetlerde varislere ısrarla verilen 2/3 ün anlamına erebilir miyiz?

Arapça da miras anlamında kullanılan diğer kelimenin arapçası nedir ve neyi ifade eder,hangi ayetlerde geçer?

selam.

Dost,

Ben iletiyi size ozelden gondermistim,

ama farketmez,arabcada miras anlaminda kullanilan kelime sadece tereke degil,

Miras anlaminda kullanilan, birde varis kelimesi var.

Simdi siyak sibakinida gozeterek, varis kelimesinin gectigi ayetlere bakalim.

El varisuvne, kelimesinin gectigi ayetler.

[015.023] [E0] Her halde biz, mutlak hem bir hayat veririz hem öldürürüz, hepsine vâris de biziz.

[023.010] [E0] İşte onlardır o vârisler

Kimlermis varisler, ve mirasci olduklari sey neymis, ayete siyak sibakiyla bakalim,

insallah.

Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla…

1. Hiç kuşku yok, kurtulmuştur müminler.

2. Namazlarında huşu sahipleridir onlar.

3. Boş uğraş ve lüzumsuz sözden yüz çevirmişlerdir onlar.

4. Zekatı vermek için faaliyettedir onlar.

5. Cinsiyet organlarını koruyanlardır onlar.

6. Eşleri yahut akitleri aracılığıyla sahip bulundukları müstesnadır. Bu durumda kınanmış değillerdir onlar.

7. Kim bundan ötesini isterse, işte onlar, sınırı aşanlardır.

8. O müminler, emanetlerine, ahitlerine saygı duyup sahip çıkanlardır.

9. Namazlarını korumaya devam ederler onlar.

10. İşte bunlardır mirasçı olanlar;

11. Ki, Firdevs cennetine mirasçı olurlar, onda sonsuza dek kalırlar.

Muminun suresinde yaptigim bu alinti, muminlerin ahirette, cennete varis olacaklarindan, bahsetmektedir.

Dolayisiyla dunyadaki verilecek bir paydan degil,

Dunyada islenecek olan amelden dolayi, ahirette verilecek paydan bahsetmektedir.

simdi 15.23, yani hicr suresi 23. ayetin siyak sibakina bakalim,

insallah.

16. Andolsun, biz gökte burçlar oluşturduk ve onu, seyredenler için süsledik.

17. Ve onu, her kovulup taşlanmış şeytandan koruduk.

18. Ancak kulak hırsızlığı eden olur; onun peşine de parlak bir ateş alevi düşer.

19. Yeri yayıp döşedik, ona kuvvetli dağlar diktik ve içinde ölçülü / ahenkli herşeyden bitirdik.

20. Orada sizin için ve rızıklandırıcısı siz olmadığınız kimse için geçimlikler yarattık.

21. Hiçbir şey yoktur ki, hazineleri bizim yanımızda olmasın. Ama biz onu ancak belirli bir ölçüde indiririz.

22. Rüzgarları dölleyiciler olarak gönderdik; gökten bir su indirdik de onunla sizi suvardık. Onun depolayıcıları siz değilsiniz.

23. Biziz, elbette biziz o hayat vermekte olan, o öldürmekte olan. Ve biziz sonunda mirasçı kalan.

24. Andolsun, sizin önden gidenlerinizi bilmişizdir; andolsun, geriye kalanları da bilmişizdir.

25. Hiç kuşkusuz, Rabbindir, evet O’dur onları haşredecek olan. Hakim’dir O, Alim’dir.

Bu dunyada herkesin olecegini, bu dunyanin tek variscinin Allah oldugunu, belirtmektedir rabbimiz.

El varisiyne,

kelimesinin gectigi ayetler.

[021.089] [DI] Zekeriya da: «Rabbim! Beni tek Başıma bırakma, Sen varislerin en hayırlısısın» diye nida etmişti.

[028.005] [E0] Biz de istiyorduk ki o yerde ezilmekte olanlara lûtfedelim, onları öncül imamlar yapalım, hem onları vârisler kılalım

[028.058] [E1] Bununla birlikte Biz, refahtan şımarmış nice memleketleri helak ettik. İşte arkalarından pek az oturulabilmiş olan yerleri! Onlara Biz varis olduk.

Siyak sibakina siz kendiniz bakin lutfen yukarda verdigim ayetlerin,

El varisi.

kelimesinin gectigi ayet.

[002.233] [DI] Anneler çocuklarını, emzirmeyi tamamlatmak isteyen baba için, tam iki sene emzirirler. Anaların yiyecek ve giyeceğini uygun bir şekilde sağlamak çocuk kendisinin olan babaya borçtur. Herkese ancak gücü nisbetinde teklifte bulunulur. Ana çocuğundan, çocuk kendisinin olan baba da çocuğundan dolayı zarara sokulmasın. Mirasçıya da aynı şeyi yapmak borçtur. Ana baba aralarında danışarak ve anlaşarak sütten kesmek isterlerse, ikisine de sorumluluk yoktur. Çocuklarınızı sütanneye emzirtmek isterseniz, vereceğinizi örfe uygun bir şekilde öderseniz, size sorumluluk yoktur. Allah'tan sakının, yaptıklarınızı gördüğünü bilin.

Narisu, kelimesinin gectigi ayet

[019.040] [DI] Şüphesiz Biz bütün yeryüzüne ve üzerinde bulunanlara varis olacağız. Onlar Bize döneceklerdir.

Nuvrisu, kelimesinin gectigi ayet.

[019.063] [DI] Kullarımızdan Allah'a karşı gelmekten sakınanları mirasçı kılacağımız Cennet işte budur.

yürisuha, kelimesin gectigi ayet.

[021.105] [DV] Andolsun Zikir'den sonra Zebur'da da: «Yeryüzüne iyi kullarım vâris olacaktır» diye yazmıştık.

[004.176] [DI] Senden fetva isterler, de ki: «Allah size ikinci dereceden mirasçılar hakkında fetva veriyor: «Şayet çocuğu olmayıp bir kızkardeşi bulunan kimse ölürse, bıraktığının yarısı kızkardeşe kalır. Fakat kızkardeşinin çocuğu yoksa kendisi, ona tamamen varis olur. Eğer iki kızkardeş kalmışsa, bıraktığının üçte ikisi onlaradır. Eğer mirasçılar erkek ve kadın kardeşlerse, erkeğe, iki dişinin hissesi kadar vardır. Doğru yoldan saparsınız diye Allah size açıklıyor.» Allah her şeyi bilir.

Yurisuvne, kelimesinin gectigi ayetler,

[007.100] [DV] Önceki sahiplerinden sonra yeryüzüne vâris olanlara hâla şu gerçek belli olmadı mı ki: Eğer biz dileseydik onları da günahlarından dolayı musibetlere uğratırdık! Biz onların kalplerini mühürleriz de onlar (gerçekleri) işitmezler.

[023.011] [E2] Ki, Firdevs'e varis olan bu kimseler orada ebedî kalırlar.

Evet kardes buldugum kelimeler bunlar, terekenin yanin sira, varis kelimesinin gectigi ayetleri alintiladim.

Miras konusunda benim kurandan bir sorunum yok,

ama sorun etmek isteyenler,

hep alacaklarini hesap edene kadar, almadan once yani kendilerine dusen payi almayi dusunmeden once,

cikmis olan fazlaligi, alacak olduklari paydan dustuklerinde, adaletli bir dagilim olur diye dusunuyorum,

insan oglu o kadar bencilki hep almayi dusunurde vermeyi dusunmez.

o cikardiginiz fazlaligi, ana mirastan dustugunuz zaman, sorun kalacagini sanmiyorum,

Ben kendim muhasebeci degilim,

ondan dolayi hesaplamalarinizada bir sey demiyorum,

Hele Kurana gore hukmeden bir yonetim olsunda sira miras pay etmeye gelsin.

daha yumurtlamamis tavugun,

yumurtasinin, payini yapiyorsunuz.

Demek istedigim odurki, buradaki karsit goruste yazanlarin, yaklasimi,

Allahin ayetleriyle amel etmek degil,

Allahin ayetlerinde acik aramak,

Kurandaki miras ayetleri, bizler burda ne konusursak konusalim,

yapilmis olan cozum hic bir seye yaramayacaktir,

cunku Kurandaki hukumler Hakim degil,

Mahkum su an tipki bizlerin mahkum oldugu gibi,

kole muamelesi gordugu gibi.

camiler acik git namazini kil diyenlerin seslerini duyar gibiyim,

Dini camilere hapseden, sistemden ve savunucularindan, bundan baska bir sey beklenmez.

iste Bizim mucadelemiz, Dini Yalniz Allaha has kilincaya kadar devam edecektir.

Devlet dinin onunde engel olamaz,

halk varsa devlet var olur hukuk var olur,

parca parca olan halk degil,

[006.159] [DI] Fırka fırka olup dinlerini parçalayanlarla senin hiçbir ilişiğin olamaz. Onların işi Allah'a kalmıştır, yaptıklarını onlara sonra bildirecektir.

Bilincli hakla yapilmayacak sey yoktur,

bilincsiz halksa, sinede yuktur.

Oyle ise,

Kuran bilinciyle bilinclenelim.

Kuran ne arabin nede turkun tahakkumunde olan bir kitab degil,

Kitaba kim sarilir kim tutunursa, rabbim o toplulugun onunu acar.

Tum dusmaliklar tum kin ve nefretler ortadan kalkar.

[003.103] [DI] Toptan Allah'ın ipine sarılın, ayrılmayın. Allah'ın size olan nimetini anın: Düşmandınız, kalblerinizin arasını uzlaştırdı da onun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz, sizi oradan kurtardı. Allah, doğru yola erişesiniz diye size böylece ayetlerini açıklar.

Evet Ftoyd kardesim.

Biraz uzun oldu belki konunun disinada ciktim ama,

bende meramimi ancak boyle anlata biliyorum.

selam ve dua ile.

Furkan Evren Nezir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Miras konusunda benim kurandan bir sorunum yok,

ama sorun etmek isteyenler,

hep alacaklarini hesap edene kadar, almadan once yani kendilerine dusen payi almayi dusunmeden once,

cikmis olan fazlaligi, alacak olduklari paydan dustuklerinde, adaletli bir dagilim olur diye dusunuyorum,

selam ve dua ile.

Furkan Evren Nezir

Allah a adalet mi öğretiyorsun,

akıl mı veriyorsun ben çözemedim...

Yazdığından anladığım Kuran da bir adaletsizlik var,

ve fakat sen kendince insanlar alacağından feragat etsin adalet sağlansın diyorsun öyle mi?

Cennet hayaliyle ya da cehennem korkusuyla yapıyorsan bunu

ya da büyük bir Allah sevgisiyse sana bunu yaptıran...

ne diyeceğimi bilemiyorum...

Bu ne büyük bir teslimiyettir...

Düşmanıma dilemem...

YA ALLAH HATA YAPTI

YA DA MUHAMMED

birini seçin...

durumdan vazife çıkarıp

Kuran a ayar çekmeyin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah a adalet mi öğretiyorsun,

akıl mı veriyorsun ben çözemedim...

Yazdığından anladığım Kuran da bir adaletsizlik var,

ve fakat sen kendince insanlar alacağından feragat etsin adalet sağlansın diyorsun öyle mi?

Cennet hayaliyle ya da cehennem korkusuyla yapıyorsan bunu

ya da büyük bir Allah sevgisiyse sana bunu yaptıran...

ne diyeceğimi bilemiyorum...

Bu ne büyük bir teslimiyettir...

Düşmanıma dilemem...

YA ALLAH HATA YAPTI

YA DA MUHAMMED

birini seçin...

durumdan vazife çıkarıp

Kuran a ayar çekmeyin...

Ha agzina saglik ne guzel dedin,

Allah sevgisi her seye bedel,

Ama sizin heva ve hevesinizi ilah edinmeniz, sizleri bakar kor yapiyor,

Ben basta dedim muhasebeci degilim diye,

Allah bir seyi bosa demez,

Bazen sinegi bile ornek gosterir.

[022.073] [DI] Ey insanlar! Bir misal verilmektedir, şimdi onu dinleyin: Sizlerin Allah'ı bırakıp taptıklarınız bir araya gelseler, bir sinek bile yaratamıyacaklardır. Sinek onlardan bir şey kapsa, onu kurtaramazlar; isteyen de, istenen de aciz!

Kalbleriniz katilasmis tastan daha kati.

cunku oyle taslar varki.

[002.074] [DI] Sonra kalbleriniz yine katılaştı, taş gibi, hatta daha da katı oldu. Nitekim taşlar arasında kendisinden ırmaklar fışkıran vardır; yarılıp su çıkan vardır; Allah korkusundan yuvarlananlar vardır. Allah yaptıklarınızı bilmez değildir.

saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.