Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran'da Miras Paylaştırmada Matematiksel Hata.

TAKLAMAKAN

Önerilen İletiler

Hem Kuran Allah'tandır diyorsunuz, hem de Kuran'daki hatayı kapatmak için Kuran'ı da mı değiştiriyorsunuz?

Ben çok uyardım, cennetteki köşkler huriler elden gidiyor, üstelik kebaphaneyi boyluyorsunuz, tez tevbe istiğfar edin, çünkü doğrudan Kurân'ı inkar ediyorsunuz diye uyarı üstüne uyarı yaptım. Bu uyarılarımı Doğan kardeş dikkate aldı herhalde ki her soruya cevap verme iddiasını bırakıp ortadan kayboldu. Galiba tövbe istiğfar edip hurileri elden kaçırmamaya uğraşıyor.

Bir bayağı kesir payda eşitlemesini yapamayan allahın kulları matematik belirsizliklerden medet umar hale geldi. Feynman'dan medet umar oldular. Fermat imdatlarına yetişir mi ola?

Sen haklıymışsın Brain, aklı mantığı kutsallıklarla felç olmuş insanları bu kutsallıkları yumuşatmaya ve öyle fazla abartmamaya çağırmak boşuna. Böyle giderse dünya kesin biçimde dinliler ve dinsizler diye ikiye ayrılacak. Arada gezeyim olmayacak.

Fakat onların amacı da bu. Zihinlerindeki cennet - cehennem koşullanmasını tatmin etmenin başka yolu yok bunlar için. İlla bu ayrımı görecek, cehennemlikler paranoyasını ve cennetlik olma histerisini yaşayacaklar. Zihinlerini bürümüş kutsallık başka biçimde tatmin olamıyor.

"Tam ve net biçimde karşı safa geçin de dünya kesin biçimde kutuplaşsın, kozlarımızı paylaşalım" diyorlar. Din din diye insanları bütün tarih boyunca birbirine kırdırdıkları yetmedi, "son bir kere daha kırdıralım, artık kıyamet de kopsun, hurilerle dolu köşklere bir an önce dalalım, cehennemde yananları seyrederek keyiflenelim" diyorlar!

Acil şifalar diliyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlayamadığınız bir şey olduğunda neden kabul etmiyorsunuz bu yok mu demektir feynmanı küçük düşürerek nereye varacaksınız.

Çok yazık çook...

Klasik Muhammed kurnazlığı deniyor buna.

En Tehlikeli Yalan başlıklı yazımda, bu kurnazlığın nasıl işlediğini gösterdim.

Bu kurnazlıkta, şöyle bir önerme atarsın ortaya, yarısı doğru, yarısı yalan olur.

Doğrudan faydalanarak, yalanı kakalama yöntemidir bu. Şöyle örnek verelim:

"Elma bir meyve olduğu gibi, BrainSlapper da Yüce Uçan'ın elçisidir."

Kimse elmanın bir meyve olduğuna itiraz edemez.

Zaten bir itiraqzınız da yoktur.

Sadece "BrainSlapper da kim kardeşim, Yüce Uçan kim, ne elç,isi, ne oluyor burada, bunlar saçmalık." demek istersiniz, alacağınız cevap şudur:

Yani Elma'nın meyve olduğunu red mi ediyorsun!!!

*

Kimse burada Feynmann'a laf etmedi, küçük de düşürmedi, aşağılamadı da.

Yaptığı çalışmalara, yaptığı katkılara, merakına, yaşanısına, tercihlerine saygımız var.

Elma bir meyvedir, önermesine karşı çıkmadığımız gibi, Feynman iyi bir matematikçidir önermesine de karşı çıkmıyorz.

Karşı çıktığımız şey, Kuran'ı kurtarmak için yapılan hokkabazlık.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Klasik Muhammed kurnazlığı deniyor buna.

En Tehlikeli Yalan başlıklı yazımda, bu kurnazlığın nasıl işlediğini gösterdim.

Bu kurnazlıkta, şöyle bir önerme atarsın ortaya, yarısı doğru, yarısı yalan olur.

Doğrudan faydalanarak, yalanı kakalama yöntemidir bu. Şöyle örnek verelim:

"Elma bir meyve olduğu gibi, BrainSlapper da Yüce Uçan'ın elçisidir."

Kimse elmanın bir meyve olduğuna itiraz edemez.

Zaten bir itiraqzınız da yoktur.

Sadece "BrainSlapper da kim kardeşim, Yüce Uçan kim, ne elç,isi, ne oluyor burada, bunlar saçmalık." demek istersiniz, alacağınız cevap şudur:

Yani Elma'nın meyve olduğunu red mi ediyorsun!!!

*

Kimse burada Feynmann'a laf etmedi, küçük de düşürmedi, aşağılamadı da.

Yaptığı çalışmalara, yaptığı katkılara, merakına, yaşanısına, tercihlerine saygımız var.

Elma bir meyvedir, önermesine karşı çıkmadığımız gibi, Feynman iyi bir matematikçidir önermesine de karşı çıkmıyorz.

Karşı çıktığımız şey, Kuran'ı kurtarmak için yapılan hokkabazlık.

Saygılar.

1965 yılında fizik dalında nobel odulu verilmiş bir bilim adamı. richard p. feynman. kuantum elektrodinamik alanında yaptığı çalışma nedeniyle sin itero tomanaga ve julian schwinger'le beraber nobel ödülü almıştır. bongo çalıyor, zamparanın önde gideni, radyo tamircisi, maya yazıtlarını çözmeye çalışıyor, kilitli kasaları da açıyor, dans etmeyi seven büyük bir bilim adamı. yalnızca denemeye ve görgüye yaslanmış, hayatı boyunca dünyayı ve çevresini "merak etmiş" bir bilim adamı.

Sn BrainSlapper,

Feynman için söylenilen ( evdeyokumun söylediği )bu sıfatlar hakaret değilmi aşşalama değilmi küçük düşürme dğilmi iftira değilmi soruyorum size hangi birini yalanlayacaksınız??

çözebildinizmiki Sn.Öyle Değilin söyledikleri ispatı çürütebildinizmi diyebildinizmi şurası yanlış?? cevap verin

bilime ne kadar kapalı olduğunuzu herkes görüyor Adam ispatlamış işte hata yok! olamazda! (haşa)

Kuranda eksik yanlış olamaz siz beyhude uğraş içerisindeniz

çevirin bakalım gözünüzü kainata bir eksik bulabilecekmisiniz, bulamassınız çünkü Allah-u Teala herşeyi mükemmel yaratmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn BrainSlapper,

Feynman için söylenilen ( evdeyokumun söylediği )bu sıfatlar hakaret değilmi aşşalama değilmi küçük düşürme dğilmi iftira değilmi soruyorum size hangi birini yalanlayacaksınız??

Bongo çalmak küçük düşürmek mi?

Zamparalık etmek küçük düşürmek mi? (Tecevüz mü etmiş herhangi birisine?)

Radyo tamir etmek küçük düşürücü birşey mi?

maya yazıtlarını çözmeye çalışmak yanlış birşey mi?

Şifreli kasaları açabilme yeteğine sahip olmak yanlış birşey mi?

Dans etmeyi sevmek yanlış birşey mi?

çözebildinizmiki Sn.Öyle Değilin söyledikleri ispatı çürütebildinizmi diyebildinizmi şurası yanlış?? cevap verin

bilime ne kadar kapalı olduğunuzu herkes görüyor Adam ispatlamış işte hata yok! olamazda! (haşa)

Sayın instantkarma,

Yazıları oku, sonra yoryum yap.

Sadece kendi yazılarını okursan, buna kendi kendini tatmin etmek deniyor, argoda başka bişey de deniyor.

Değil Öyle rumuzlu şahıs, aldı cevabını gitti.

yazıları okumayorsan, bu senin sorunun.

2 bilinmeyenli bir denklem tek denklemle çözülmez.

Kuranda eksik yanlış olamaz siz beyhude uğraş içerisindeniz

çevirin bakalım gözünüzü kainata bir eksik bulabilecekmisiniz, bulamassınız çünkü Allah-u Teala herşeyi mükemmel yaratmıştır.[/color]

Sayın instantkarma,

Bizim çıkış noktamız da zaten "Eğer herşeyi bilen biri varsa, onun yanlış yapması düşünülemez" önermesinden yola çıktık ve o yanlış yapmayan şeyden geldiği iddia edilen Kuran'daki yanlışlığı göstererek, o kitabın yanlış yapmayan şey'den gelmediğini gösterdik.

Zira, yanlış yapmayan bir ilah, basit bir matematik probleminde bile hata yapma.

Ama Kutran yapmış.

Demek ki, yanlış yapmayan bir makamdan gelmiyor o kitap.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn BrainSlapper,

Kuranda eksik yanlış olamaz siz beyhude uğraş içerisindenizçevirin bakalım gözünüzü kainata bir eksik bulabilecekmisiniz, bulamassınız çünkü Allah-u Teala herşeyi mükemmel yaratmıştır.

merhaba dindar muhterem

Enfâl Sûresinin 1 . Ayetinde

(Ey Muhammed!) Sana ganimetler hakkında soruyorlar. De ki: “Ganimetler Allah’a ve Resûlüne aittir. O halde, eğer mü’minler iseniz Allah’a karşı gelmekten sakının, aranızı düzeltin, Allah ve Rasûlüne itaat edin.”

Enfâl Sûresinin 41 . Ayetinde

Bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri mutlaka Allah’a, Peygamber’e, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir. Eğer Allah’a; hak ile batılın birbirinden ayrıldığı gün, (yani) iki ordunun (Bedir’de) karşılaştığı gün kulumuza indirdiklerimize11 inandıysanız (bunu böyle bilin). Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.

size sorum şu

1 ci ayette ganimetin tümü allaha ve resulune aiddir !!!!!!

41 ci ayette ise sadece 5/1 allaha ve resulune aiddir yazmakta

sormak istediğim nokta şu

allah nerede hata yaptı

önce ganimetin hepsi benim ve elçimin dedi sonra yok hepsi olmaz 5/1 dedi

buradaki hata ve sebeb nedir

gerçekten allahmı hata yaptığını fark etti bunu istedi yoksa muhammadmi ganimetin hepsine konayım derken gelen tepkiler üzerine en azından aslan payı benim olsunmu dedi.bu arada 5/1 de konuşulmaya başlanınca ayetin ardına hemen ekleme yapıldı "Allah’a, Peygamber’e, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir."

çevirin bakalım gözünüzü kainata bir eksik bulabilecekmisiniz, bulamassınız çünkü Allah-u Teala herşeyi mükemmel yaratmıştır.

merhaba dindar muhterem

bende diyorumki

bu kainatı yüce hisporatamus yarattı

görmüyormusunun kainattaki düzeni

yüce hisporatamus güçlüdür bilime hükmedendir

söylermisiniz sizin allahınız ile(doğrusu al-ilah bakınız arap mitolojisi ay tanrıçası) benim yüce yaratanım hisporatamus arasında ne fark var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gerçekten allahmı hata yaptığını fark etti bunu istedi yoksa muhammadmi ganimetin hepsine konayım derken gelen tepkiler üzerine en azından aslan payı benim olsunmu dedi.bu arada 5/1 de konuşulmaya başlanınca ayetin ardına hemen ekleme yapıldı "Allah’a, Peygamber’e, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir."

Hay "Allah razı olsun" Kurân'ı değiştirmeden bu güne kadar getirenlere yahu! Bunu yapmasalarmış, farkettikleri hataları düzeltselermiş, biz de hakkaten kutsal filan bir şey sanabilirdik.

Bu gerçekler ayetlerde yazınca, yok sırtına hasırın izi çıkmış, yok son yemeğini fakire vermiş masalları nasıl da sırıtıp kalıyor! Aynı "deniz feneri!" Deniz fenerinin temelleri bindörtyüz sene önce atılmış!

Valla tarih hazinesi bu Kurân, iyi saklamak lazım, kimse değiştirip filan etmesin, aman ha!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mirasçıların birbirine göre durumu herhangi bir sapma olmadığını ortaya koymuştur demekle,

neyi halletmiş olduğunuzu sanıyorsunuz

diyelimki ortada 12 ytl var

iki kişiye paylaştıracam

biri 10 ytl

diğeri 5 ytl alması gereksin (pay oranlarına göre)

şimdi birine 8 ytl

diğerine 4 ytl versem

desemki yahu birbirinize göre durumunuz aynı

biriniz 1 kat aldı diğeriniz 2 kat

adamlarda eyvallah diyecek öylemi... sevsinler seni..

YAHU bilirkişi KURAN ve diyorki

KALAN MİRASIN 2/3 Ü KIZ ÇOCUKLARININ BİTTİ

sapma yok ayarladık bak sen eksik aldın ama oda eksik...

YEMEZLER

Bu düpedüz KURAN A AYAR ÇEKMEKTİR....

Çok basit...

Öncelikle pay oranlarına göre diye bir şey olmaz; herkes hakkını halır sadece...

Eğer ben birisiyle mirası eşit paylaşacaksam 1/2 demek zorunda değilim ortada bir miras iki mirasçı var birbirilerine göre aldıkları oran 1...

Eğer ben dağıtımda alıyorsam diğeriyle eşit olanı ve fazlalık kalmıyorsa zaten sorun yok demektir...

Şimdi burada da oran dediğiniz her neyse mirasçılar iki tane ve biri x alırken diğeri 2x alacak; 3x=12 ise x=4 vatandaşlar dediğiniz gibi paylaşmayı tamamlayacak ve kabul etmemeleri de akla aykırı olacak çünkü zaten orada önemli olan birbirlerine göre durumlarıdır olmayan paya kafadan somut karşılık biçilip bölüşme yapılmaz...

Ama sizin dediğinizi daha açık ele alırsak; mesela şöyle oranlar olsun(öylesine oranlar bunlar):

2/3+1/3+5/6

Bunlar neye eşittir??? 11/6

Aman gitti benim hissem diye üzülmelerine gerek olur mu??? Hayır çünkü belli ki şu an dağıtım yapılamaz; bakınız yine matematik içerisinde ne yapacağız:

11/6'yı karşı tarafla eşitliği bozmadan bire nasıl eşitleriz???

Şu şekilde efendim:

6/11.(11/6)=11/6.6/11

Bunu şu şekilde yazamaz mıydık???

6/11.2/3+6/11.1/3+6/11.5/6=1

Yani bakınız şimdi payımız bir oldu ve matematik içinde yaptığımız işlemlerle oranları elde ettik hem de birbirlerine göre oranları değişmeden yani kimse diğerinden hak almadan doğal olarak hak çalınması olmadan; çünkü çalmada eksilen bir başkasının artmasına neden olurdu,mantıken öyle mi değil mi??? Öyle...

4/11+2/11+5/11=11/11

Birbirine göre durumlar:

2/3

___=2

1/3

4/11

____=2

2/11

Devam edelim mi???

Bana uyar:

2/3

___=4/5

5/6

4/11

____4/5

5/11

1/3

___=2/5

5/6

2/11

___=2/5

5/11

Yani kimse kimsenin eksisini artılamamış :D ; olmayan bir şey de hem hukuken hem mantıken çalınamaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hem Kuran Allah'tandır diyorsunuz, hem de Kuran'daki hatayı kapatmak için Kuran'ı da mı değiştiriyorsunuz?

Kuran'da "çocuklar ananın 3 katı, eş ananın yarısı, baba amcanın 2 katı alır" falan mı deniyor, yoksa "kalan mirasın falanca kısmı filana verilir" mi deniyor?

Kuran'ı kurtarmak için Kuran'ı reddeden bir zihniyetle ilk defa karşılaşıyorum.

Saygılar.

Ben Kur'an'ı reddetmedim aksine ona yeterince sarılamamışım da şimdi daha iyi anlıyorum her şeyi; siz neden avliyenin nasıl yapıldığını aşama aşama göstermediniz???

Az önce başka bir üyeye yolladığım cevapta örnek olarak uydurduğum oranlarla işlem yaparken nasıl da matematiğe bağlı kalındığını ve kaynağa zulüm yapılmadığını ortaya koyduk...

Bundan sonra konuşulacak bir şey kalmamıştır; hep siz sayı bekliyordunuz şimdi de ben sizden bu matematik işlemlerine karşılık beklerim...

Ha size bir soru sordum ama okurlara şimdiden kendim cevap vereyim de artık konunun ne olduğu daha rahat anlaşılsın; dedim ki somut durumda farklılaşma olabilir ve bu yine kaynağa bağlı kalınarak toplamadan fazla işlemle yapılabiliyor işte bunda sorun yok; ama hayır dediler Kur'an'dan sapılıyor...

Baktık yukarıda ki birbirine göre durumlarda sorun yok ve üstüne işin mantığına dair bir şeylerden bahsettik...

Ama ben özel olarak sayın slapper'ın örneği üzerinde konuşarak kesin kapanışı yapmak isterim :D

Eşitliğin iki tarafını da aynı sayıyla çarpsak eşitlik bozulur mu???

Hayır, bazı durumlarda matematik oyunları oynanabiliyor ama 0 ve sonsuz gibi ifadelere girmezsek hayır bildiğim kadarıyla...

Şimdi ben x=y desem çok açık bir biçimde 2x=2y olmaz mı, olur efendim...

Bakıyoruz sayın Slapper'ın örneğine:

Sayın Ali0_1,

Bu konuyu sizle daha önce de tartıştık.

Çözüm'den bahsedebilmek için, ortada çözüm gerektiiren bir durum olması gerek.

Çözüm gerektiren durumu da zaten arkadaşlarımız yazmışlar.

Sorun paylaştırılacak mal ile hak taleplerinin uyuşmaması:

Paylaştırılacak mal:1

Hak talepleri: 1.125

1 = 2/3 + 1/6 + 1/6 + 1/8

1 = 48/72 + 12/72 + 12/72 + 9/72

1 = 81/72

1 ?=? 1,125 !!!! (veya 1 tam 9/72)

(1=1 çıkması gerekirdi)

Kuran'a göre, örnekteki şahısların hakları

= 2/3 + 1/6 + 1/6 + 1/8 yani

= 48/72 + 12/72 + 12/72 + 9/72 olması gerekirken,

= 48/81 + 12/81 + 12/81 + 9/81 yapılmış.

Bu çözümde, herkesin payından biraz çalınmış!!!

Kuran 3 kıza 48/72 ver diyor, ama AVL'cılar Kuran'ı dinlemiyorlar ve 48/81 veriyorlar. (pay sabit kalıp, payda büyüdükçe SAYI küçülür.

Kuran "şu kadar verin" diyor (yani inanca göre Allah diyor bunu)

Üç kız: 2/3 = 48/72= 0,666

Baba: 1/6 = 12/72= 0,166

Ana: 1/6 = 12/72= 0,166

Zevce: 1/8 = 9/72 = 0,125

Mesea Kuran kızlara ne kadar verin diyor?

Nisa 11. Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır...

AVL'cılar şu kadar uygun görüyor

Üç kız: 48/81 = 0,593

Baba: 12/81 = 0,148

Ana: 12/81 = 0,148

Zevce: 9/81 = 0,111

48/81 (0,593), 48/72'den (0,666) azdır. Yani Kuran'ın emri, yani müslümanların inancına göre Allah'ın emri çiğnenmiş, yerine getirilmemiş, üç kıza, Allah'ın emrettiği miktar verilmemiştir.

Kuran'daki emre rağmen verilmeyen, çalınan haklar

Üç kız: 0,074

Baba: 0,019

Ana: 0,019

Zevce: 0,014

Şimdi soru şudur:

Verilmeyen/çalınan haklar nereye gitti?

Allah'ın veya Muhammed'in yanlış hesabını kapatmaya!!!

Peki bu yanlış hesabı kim yaptı?

Allah mı hata yapmış?

yoksa

Muhammed mi?

Vereceğiniz cevap önemli, zira;

1. Ya, "Kuran Allah'tan değildir. Hata Muhammed'e aittir. Kuran Muhammed'in kitabıdır" diyerek, en azından Allah inancınızı koruyacak, Deist (ilah inancına sahip ancak dinsiz) bir inanışa geçiş yapacaksınız,

2. Veya, "Kuran Allah'tandır, bu nedenle hata da Allah'a aittir." diyerek Allah'ın herşeyi bildiği iddiasından vazgeçecek, yani Allah'ı feda ederek, Muhammed'i kurtaracaksınız. Muhammed'i kurtarayım derken, Allah'ı kaybedeceksiniz.

Tercihiniz ne?

Saygılar.

İşte oranlar da orada duruyor:

1 = 81/72

(1=1 çıkması gerekirdi)

Daha önce de değindik 1 üzerinden 1.125 lik hak talebi olmaz...

Toplamış vatandaş bir bakmış 1=81/72; halbuki daha ortada 1 falan yok, bu oranların toplamı 81/72 çıkıyor o da görmüş zaten bunu sonra demiş ki doğrudan avliye sonrası şöyle olmuş:48/81 + 12/81 + 12/81 + 9/81...

Biz yukarıda birbirine göre oranlamaları yaptık, sapma olmadığını ispatladık peki ya şimdi bu oranlara öyle uydurma değil de matematik içerisinde ulaşıldığını ispatlamaya ne dersiniz??? Eveeett dediğinizi duyuyorum :D

Hadi millet; başlıyoruz:

2/3+1/6+1/6+1/8=48/72+12/72+12/72+9/72=81/72

81/72 lik miras olmadığına göre paylaşma için 1'e eşitlenmeli; işte matematik(saygıyla selamlıyoruz buradan) kendi içinde çözümü taşır:

81/72 ile 72/81'i çarparsanız ve bunu eşitliğin karşı tarafında da yaparsanız 1'e ulaşılır...

Bakalım:

72/81.(oranlar(uzatmayalım))=1

Şimdi uzasın önemli değil:

72/81.48/72+72/81.12/72+72/81.12/72+72/81.9/72=1

Ne çıktı ne çıktı:

48/81+12/81+12/81+9/81=1

Çok açık ve net...

Fazla söze lüzum yok; izin verin de sayılar konuşsun(bana deniyordu ya hep)...

Demek ki uydurma, hata düzeltici bir şey yok; tek yapılan işlemlere devam etmek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama ben özel olarak sayın slapper'ın örneği üzerinde konuşarak kesin kapanışı yapmak isterim :D

Eşitliğin iki tarafını da aynı sayıyla çarpsak eşitlik bozulur mu???

Hayır, bazı durumlarda matematik oyunları oynanabiliyor ama 0 ve sonsuz gibi ifadelere girmezsek hayır bildiğim kadarıyla...

Şimdi ben x=y desem çok açık bir biçimde 2x=2y olmaz mı, olur efendim...

Bakıyoruz sayın Slapper'ın örneğine:

İşte oranlar da orada duruyor:

Daha önce de değindik 1 üzerinden 1.125 lik hak talebi olmaz...

Toplamış vatandaş bir bakmış 1=81/72; halbuki daha ortada 1 falan yok, bu oranların toplamı 81/72 çıkıyor o da görmüş zaten bunu sonra demiş ki doğrudan avliye sonrası şöyle olmuş:48/81 + 12/81 + 12/81 + 9/81...

Biz yukarıda birbirine göre oranlamaları yaptık, sapma olmadığını ispatladık peki ya şimdi bu oranlara öyle uydurma değil de matematik içerisinde ulaşıldığını ispatlamaya ne dersiniz??? Eveeett dediğinizi duyuyorum :D

Hadi millet; başlıyoruz:

2/3+1/6+1/6+1/8=48/72+12/72+12/72+9/72=81/72

81/72 lik miras olmadığına göre paylaşma için 1'e eşitlenmeli; işte matematik(saygıyla selamlıyoruz buradan) kendi içinde çözümü taşır:

81/72 ile 72/81'i çarparsanız ve bunu eşitliğin karşı tarafında da yaparsanız 1'e ulaşılır...

Bakalım:

72/81.(oranlar(uzatmayalım))=1

Şimdi uzasın önemli değil:

72/81.48/72+72/81.12/72+72/81.12/72+72/81.9/72=1

Ne çıktı ne çıktı:

48/81+12/81+12/81+9/81=1

Çok açık ve net...

Fazla söze lüzum yok; izin verin de sayılar konuşsun(bana deniyordu ya hep)...

Demek ki uydurma, hata düzeltici bir şey yok; tek yapılan işlemlere devam etmek...

Sayın Ali0_1,

Bize AVL işleminin ayrıntısını göstererek birşey başardığını mı sanıyorsun?

Senin eşitliğin iki tarafını da aynı sayı ile çarpman sadece AVL işleminin "işlem kısmıdır", mutfaktır.

Kuran'da kızlara, anneye, babaya ve eşe verin dediği miktar şudur:

= 2/3 + 1/6 + 1/6 + 1/8

yani

81/72 = 48/72 + 12/72 + 12/72 + 9/72 (Burada paydaları eşitlerken işlemin ayrıntısını yazmadım, o kadar basit matematiği herkes yapar diye, istersen onu da getir de, bakın neler yapıyorum diye satmaya kalk bize!)

Şimdi Avliyeciler napıyorlar?

Şunu yapıyorlar:

81/72 = 48/72 + 12/72 + 12/72 + 9/72

Hak talepleri toplamı 1'i geçtiğinden, hak talepleri toplamını 1'e eşitlemek için, hak talepleri tyoplamını 1'den daha küçük bir sayı ile, bu örnekte 72/81 ile, çarpıyorlar.

81/72 * 72/81 = 72/81 * (48/72 + 12/72 + 12/72 + 9/72)

1= 72/81*48/72 + 72/81*12/72 +72/81*12/ + 72/81*9/72

sadeleştirme yapılarak

1 = 48/81 + 12/81 + 12/81 + 9/81 sonucuna ulaşılıyor.

Biz bu işlemi zaten biliyoruz Ali0_1.

Sana ayrıntısı yazmadık diye bize Amerikayı keşfetmiş gibi yazıyorsun.

Bizim sorumuz şu sana:

Kuranda, Kızlara 48/72 oranında pay verin denilirken,

Avliyeciler 48/81 pay vermektedirler.

Yani kızların payını eksik vermektediler.

Neden eksik veriyorlar.

Bu eksikliğin kaynağı ne?

Bize avliyenin mutfağında yapılan işlemleri anlatacağına, mirasçılara neden daha az pay verilmek zorunda kalınıyor, onu açıkla bize.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D

Bunlar memnun edici cevaplar benim için; ama kendi yaptığınız hataları kabullenememeniz beni üzüyor aynı zamanda :(

1.125 üzerinden 1'in hak talebi olmaz; verdiğiniz "orandan sapma" bundan kaynaklı yani matematiksel ve mantıksal hata yapıyorsunuz...

81/72 geçti gitti; sizin de matematik işlemi dediğiniz bir biçimde herhangi bir uydurma olmadan 81/81'e ulaşıldı...

Eğer sapma olsaydı, kişilerin birbirine göre durumları da değişirdi çünkü hak kaybı demek birisinin hakkının eksilmesi demektir ki burada paylaşma sırasında hak kaybı ancak başkasının fazlalığı ile mümkün olur; halbuki fazlalık yoktur çünkü paylaşılan yine 1'dir yine birbirine göre oranda da değişme yoksa herkes hakkı olanı almış demektir...

Bunu ilgili iletilerde çok açık bir biçimde ortaya serdim; bundan sonra kullandığım sayısal dilde cevap beklerim, bu cevaplarınız sadece "kabullenememe" göstergesidir...

İlgili iletiler:

Çok basit...

Öncelikle pay oranlarına göre diye bir şey olmaz; herkes hakkını halır sadece...

Eğer ben birisiyle mirası eşit paylaşacaksam 1/2 demek zorunda değilim ortada bir miras iki mirasçı var birbirilerine göre aldıkları oran 1...

Eğer ben dağıtımda alıyorsam diğeriyle eşit olanı ve fazlalık kalmıyorsa zaten sorun yok demektir...

Şimdi burada da oran dediğiniz her neyse mirasçılar iki tane ve biri x alırken diğeri 2x alacak; 3x=12 ise x=4 vatandaşlar dediğiniz gibi paylaşmayı tamamlayacak ve kabul etmemeleri de akla aykırı olacak çünkü zaten orada önemli olan birbirlerine göre durumlarıdır olmayan paya kafadan somut karşılık biçilip bölüşme yapılmaz...

Ama sizin dediğinizi daha açık ele alırsak; mesela şöyle oranlar olsun(öylesine oranlar bunlar):

2/3+1/3+5/6

Bunlar neye eşittir??? 11/6

Aman gitti benim hissem diye üzülmelerine gerek olur mu??? Hayır çünkü belli ki şu an dağıtım yapılamaz; bakınız yine matematik içerisinde ne yapacağız:

11/6'yı karşı tarafla eşitliği bozmadan bire nasıl eşitleriz???

Şu şekilde efendim:

6/11.(11/6)=11/6.6/11

Bunu şu şekilde yazamaz mıydık???

6/11.2/3+6/11.1/3+6/11.5/6=1

Yani bakınız şimdi payımız bir oldu ve matematik içinde yaptığımız işlemlerle oranları elde ettik hem de birbirlerine göre oranları değişmeden yani kimse diğerinden hak almadan doğal olarak hak çalınması olmadan; çünkü çalmada eksilen bir başkasının artmasına neden olurdu,mantıken öyle mi değil mi??? Öyle...

4/11+2/11+5/11=11/11

Birbirine göre durumlar:

2/3

___=2

1/3

4/11

____=2

2/11

Devam edelim mi???

Bana uyar:

2/3

___=4/5

5/6

4/11

____4/5

5/11

1/3

___=2/5

5/6

2/11

___=2/5

5/11

Yani kimse kimsenin eksisini artılamamış ; olmayan bir şey de hem hukuken hem mantıken çalınamaz...

Yine bundan önceki iletimde sizin örneği ortaya koydum:

Yani olmayan pay üzerinden beklenen hak çalınmış olabilir mi??? İşlem devam ederken yarıda kesip "hak talebi" mi belirleyeceğiz yoksa devam edip hakları mı ortaya koyacağız???

Hayır; gördüğümüz üzere paylaştırma da tamamlanıyor herhangi bir hak çalınması da yok birbirine göre durum değil de salt oran hesaba katıldığında da önemsiz bir oynama olduğu açıktır:

Özetle 81/72'ye göre olan hak talebiyle 81/81 arasında çalınmış hak bulmak bize büyük sapmaları kanıtlamaz...

Peki madem sapmada yok sorun nedir???

2/3 oranı olan x, 1/6 oranı olan y1 ve y2, 1/8 oranı olansa z

Şimdi birbirine göre durumlara dikkat:

x/y=4

Bakıyoruz avliye sonrasına

48/81

_____=4

12/81

y1/y2=1

Bakıyoruz avliye sonrasına:

12/81

_____=1

12/81

Ne tesadüf; durun bir de x/z'ye bakalım:

16/3

Avliye sonrası:

48/81

_____=16/3

9/81

Yani eğer siz olmayan 125'i olan 100 paylaşıldıktan sonra ararsanız doğal olarak hak kaybı olur...

Burada benim bir diğer yani 3. hatamda karşı taraf hangi düşüncede olursa olsun baştan güvenip düşük oran sapmalarını açıklamak oldu...

O zaman ne diyoruz???

Matematikte de rastlanılacak sapmalara günlük hayatımızda daha geniş bir aralıkta rastlamak mümkündür ancak şimdi daha iyi anladığım karşı tarafın örneğinde orandaki sapma paylaşımda söz konusu değildir çünkü olmayan üzerinden "hak kaybı" olmaz...

Neymiş; hata yokmuş, paylaştırma sorunsuzca yapılıyormuş ve kaynağa bağlı kalındığı da apaçık ortadaymış...

Tüm hatalarım için özür dilerim; özellikle de bu açıklamayı baştan yapmam gerekirdi ama ben salt verilen oranlara güvenerek üzerine düşmedim...

Sizin yaptığınız hatayı ben de tekrarlayayım ve nasıl bir hata olduğu daha kolayca anlaşılsın:

Şimdi oranları uyduruyoruz, önceden tasarlanmış değil:

1/2, 3/4, 1/3

1/2+3/4+1/3=6/12+9/12+4/12=19/12

1'e eşitleyelim(yukarıda verdik aşamaları):

6/12.12/19+9/12.12/19+4/12.12/19=6/19+9/19+4/19=1

Bu arada hatam olursa düzeltilmesinden memnuniyet duyarım; neyse:

1/2

___=2/3

3/4

6/19

____=2/3

9/19

Ama siz diyorsunuz ki 19/12 üzerinden olan oran; yani bakınız burada 1/2=6/12 halbuki sizin mantığa göre 19/12 nin yarısı oluyor 1/2(bu da fazlalığı tam kabul etmek hatasıdır bileşik kesir 1 olarak kabul edilmiştir), biz elimizde olan 12/12 yi 19/12 olarak paylaştıramayız ki o yüzden işlem devam eder ve görüldüğü gibi paylaşımcıların birbirlerine göre durumu değişmeden yeni oranlar bulunur(19/19 üzerinden)...

Buna göre 6/12 değil 6/19 vardır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değil Öyle rumuzlu şahıs, aldı cevabını gitti.

Öncelikle Ortaokul 2. sınıfta okutulan matematik kuralını öğrensin, sonra denesin hokkabazlığı.

her gelenı cevaplayıp gonderme konusunda oldukca ustasınız. sıze o yuzdenmı braın usta dıyorlar.

''*********''

sız degılmıydınız bılımın sorgulamayı gerektırdıgını.

ne bılıyorsunuz belkı bılım yenı ogrendıklerı sebebıyle bu kurala eskı, gecersız, yanlıs muamelesı yapıyordur.

lat, menat ve uzzadan sonra bılım putu. bu cagda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hay "Allah razı olsun" Kurân'ı değiştirmeden bu güne kadar getirenlere yahu! Bunu yapmasalarmış, farkettikleri hataları düzeltselermiş, biz de hakkaten kutsal filan bir şey sanabilirdik.

Bu gerçekler ayetlerde yazınca, yok sırtına hasırın izi çıkmış, yok son yemeğini fakire vermiş masalları nasıl da sırıtıp kalıyor! Aynı "deniz feneri!" Deniz fenerinin temelleri bindörtyüz sene önce atılmış!

Valla tarih hazinesi bu Kurân, iyi saklamak lazım, kimse değiştirip filan etmesin, aman ha!

Allah; kur'an ı kerımede, kaınatın ıcınede ınanılması ve ınkar edılmesı ıcın gereklı olanbı takım emareler serpıstırmıstır amıane tabırle. Allah'ım affet.

tesbıhte hata olmaz derler tıpkı savcılık ve avukatlık makamlarında oldugu gıbı.

savcı elındekı belge ve bılgılere bakarak suclu oldugunu ıddıa ederken, aynı bılgı ve belgelerı avukat savunma ıcın kullanabılır.

ıkısıde (savcı ve avukat) suc ıslenırken suc mahallınde dgıldır ve sucluyu gormemıslerdır.

suclar yada savunurlar cunku devreye kanaat gırmektedır.

bırı yanılıyordur tabıı ama meraklanmayın adalete guvenın.

Allah'ın adaletınden kacılamaz.

pardon bıde hakımın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah; kur'an ı kerımede, kaınatın ıcınede ınanılması ve ınkar edılmesı ıcın gereklı olanbı takım emareler serpıstırmıstır

Hah işte, sığınılacak son sığınak olarak bir bu kaldı.

Ali0-1 nin avl işlemini matematikte çığır açmış gibi gururlanarak sunması, kendini haksız çıkarır. Çünkü tıpkı Ömer gibi, Kurân'da verilen oranlar tutmuyor ki, ek bir işleme gerek duyuyorsun. Oranlar toplamında bir sorun olmasa, hiç bir ********* gerek zaten olmayacaktı. Ali0-1 bindiği dalı keserek Kurân'da hata olduğunu kendi ağzıyla kanıtladı. Bir bayağı kesirin pay ve paydasını aynı sayı ile çarpmalısın ki, oran değişmesin. Farklı sayılarla çarpmak, zaten oranı değiştirmek demektir. Bu da Kurân'da verilen oranları inkar etme, değiştirme, İslam fıkhına göre küfürdür. Bir harfini değiştiren kafir olmuyor muydu? Fakat değiştirmek de zorundasınız. Oranlar tutmuyor.

Yaa işte... "Değişmez, harfi ellenmez" diye büyük laf etmenin sonuçları!

Kafedengi ise başka bir çıkış söylüyor. Bu söylediği zaten Kurân'da geçer. Allah Yahudilere cumartesi balık tutmalarını yasaklayarak onları dener. Cumartesi balık tutulursa kıyamet mi kopar? Yoo, ama imtihan işte! Yasak olana meyil olur ya! Sonra Allah balıkları körfeze yollar. Garipler bakarlar körfez balık kaynıyor, yasağı delerler. E tabi sen misin delen! Azap gelir.

Şimdi anlatılan hikaye bu. Hatta daha meşhurunu bilmeyen yoktur: "Şu meyveden yemeyeceksin." "E, yesem kıyamet mi kopar?" "Yoo, imtihan işte!"

Brain bir ara bir tasvir yapmıştı. Allah çadır kurmuş, çadırı kandillerle süslemiş ve tabanını düzleyip balçıktan oyuncular yaratmış. Onları savaştırıyor, barıştırıyor ve onlara kızıyor, seviyor. Hepsi iman ederse "olmadı bu iş, tadı kaçtı" deyip inkar eden bir kavim yaratıyor ki savaş olsun. Eğer "böyle bir şey yazmıyor, uyduruyorsun" derseniz ayetleri getirir dayarım, haberiniz olsun!.

Muhammed'in zihninde yarattığı ve Kurân'da anlattığı evren ve yaratıcı tasviri budur. Yani şimdi öğretmen çocuğu cezalandırmak istiyor, eli kaşınmış, sopa atası var. Anlamsız bir yasak koyuyor. Ne bileyim, elini çenene değdirmek yasak! Sonra da gözetleyip duruyor. Elini çenesine bir götürse diye. Götürünce de sopaya sarılıyor.

Burada da Allah bile bile yanlış oranlar vermiş ki, kafirler "bu yanlış" desinler ve cehennemi boylasınlar!

Bu mu yani? Böyle bir tanrıya mı inanıyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hah işte, sığınılacak son sığınak olarak bir bu kaldı.

Ali0-1 nin avl işlemini matematikte çığır açmış gibi gururlanarak sunması, kendini haksız çıkarır. Çünkü tıpkı Ömer gibi, Kurân'da verilen oranlar tutmuyor ki, ek bir işleme gerek duyuyorsun. Oranlar toplamında bir sorun olmasa, hiç bir ********* gerek zaten olmayacaktı. Ali0-1 bindiği dalı keserek Kurân'da hata olduğunu kendi ağzıyla kanıtladı. Bir bayağı kesirin pay ve paydasını aynı sayı ile çarpmalısın ki, oran değişmesin. Farklı sayılarla çarpmak, zaten oranı değiştirmek demektir. Bu da Kurân'da verilen oranları inkar etme, değiştirme, İslam fıkhına göre küfürdür. Bir harfini değiştiren kafir olmuyor muydu? Fakat değiştirmek de zorundasınız. Oranlar tutmuyor.

Yaa işte... "Değişmez, harfi ellenmez" diye büyük laf etmenin sonuçları!

Kafedengi ise başka bir çıkış söylüyor. Bu söylediği zaten Kurân'da geçer. Allah Yahudilere cumartesi balık tutmalarını yasaklayarak onları dener. Cumartesi balık tutulursa kıyamet mi kopar? Yoo, ama imtihan işte! Yasak olana meyil olur ya! Sonra Allah balıkları körfeze yollar. Garipler bakarlar körfez balık kaynıyor, yasağı delerler. E tabi sen misin delen! Azap gelir.

Şimdi anlatılan hikaye bu. Hatta daha meşhurunu bilmeyen yoktur: "Şu meyveden yemeyeceksin." "E, yesem kıyamet mi kopar?" "Yoo, imtihan işte!"

Brain bir ara bir tasvir yapmıştı. Allah çadır kurmuş, çadırı kandillerle süslemiş ve tabanını düzleyip balçıktan oyuncular yaratmış. Onları savaştırıyor, barıştırıyor ve onlara kızıyor, seviyor. Hepsi iman ederse "olmadı bu iş, tadı kaçtı" deyip inkar eden bir kavim yaratıyor ki savaş olsun. Eğer "böyle bir şey yazmıyor, uyduruyorsun" derseniz ayetleri getirir dayarım, haberiniz olsun!.

Muhammed'in zihninde yarattığı ve Kurân'da anlattığı evren ve yaratıcı tasviri budur. Yani şimdi öğretmen çocuğu cezalandırmak istiyor, eli kaşınmış, sopa atası var. Anlamsız bir yasak koyuyor. Ne bileyim, elini çenene değdirmek yasak! Sonra da gözetleyip duruyor. Elini çenesine bir götürse diye. Götürünce de sopaya sarılıyor.

Burada da Allah bile bile yanlış oranlar vermiş ki, kafirler "bu yanlış" desinler ve cehennemi boylasınlar!

Bu mu yani? Böyle bir tanrıya mı inanıyorsunuz?

Allah'ın koydugu hıc bır yasak anlamsız, verdıgı hıc bır oran yanlıs degıldır.

yukarda sıralayıp anlamsız bulduklarınızın tamamında ben kullugumu unutmamam gerektıgını buluyorum. ıste bu yuzden ımanımı muhafaza edıyorum.

sız anlamsız buldugunuz ıcın ıman etmıyorsunuz.

ınsaallah sızın ıcınde onem ıfade ettıgı bır zaman olur.

yoksa kurtulus olmaz.

tabıı bızım ınanısımıza gore.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biz elimizde olan 12/12 yi 19/12 olarak paylaştıramayız ki o yüzden işlem devam eder ve görüldüğü gibi paylaşımcıların birbirlerine göre durumu değişmeden yeni oranlar bulunur(19/19 üzerinden)...

Sayın Ali0_1,

Hz. Ömer'in yaptığı şey de budur zaten.

Hak taleplerinin, mevcut mirastan fazla olduğu bir durumla karşılaşmış ve senin dediğin şeyi demiştir Hz. Ömer: biz elimizde olan 12/12 yi 19/12 olarak paylaştıramayız ki!

Bunun üzerine Ömer, şu işlemi yaptırmıştır: Kuran'ın söylediği oranlarda veremiyoruz. Bu durumda ne yapabiliriz?

Toplam hak miktarı 1 olacak şekilde herkesin payından orantılı biçimde kesinti yapalım ve bu şekilde dağıtalım mirası.

Çok olandan çok, az olandan az keselim. Orantısal olarak herkesin payından kesileceği için herkes rıza göstersin.

Yoksda Kuran'a uyacak olursak, herkes hakkının verilmediğini iddia ediyor ama, ortada başka birine haksızca verilmiş bir hak yok.

Yani kimse hırsız değil kardeşlerim. Kuran'da bir matematik hatası var.

Bu durumda herkesin payını orantısal olarak azaltacağız ve toplam hak taleplerini 1'e eşitleyeceğiz. Herkes fedakarlık edecek.

Naapalım kardeşim idare edin. Kuran'daki sistemle bu iş olmuyor. Buna rıza gösterin.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her gelenı cevaplayıp gonderme konusunda oldukca ustasınız. sıze o yuzdenmı braın usta dıyorlar.

''*********''

sız degılmıydınız bılımın sorgulamayı gerektırdıgını.

ne bılıyorsunuz belkı bılım yenı ogrendıklerı sebebıyle bu kurala eskı, gecersız, yanlıs muamelesı yapıyordur.

lat, menat ve uzzadan sonra bılım putu. bu cagda.

Daha matemağin temel kurallarını bilmeyen bir şahıs buraya gelir ve kimsenin matematik annamadığını sanıp herkesi kandırmaya kalkarsa, alır cevabını gider. Bu bizim suçumuz değil, kendisinindir.

Biz herşeyi sorgularız.

Bak başka bir başlıkta "Einstein bile hata yapmış olabilir" dedik.

Bizim kutsallarımız, değişmezlerimiz, sorgulanmazlarımız yoktur, merak etmeyin.

Bilim'in temel şartı da sorgulamaktır.

Akıllı, mantıklı sorgulama yapın, size teşekkür edelim birşey öğrenmemize vesile olduğunuz için.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha matemağin temel kurallarını bilmeyen bir şahıs buraya gelir ve kimsenin matematik annamadığını sanıp herkesi kandırmaya kalkarsa, alır cevabını gider. Bu bizim suçumuz değil, kendisinindir.

Biz herşeyi sorgularız.

Bak başka bir başlıkta "Einstein bile hata yapmış olabilir" dedik.

Bizim kutsallarımız, değişmezlerimiz, sorgulanmazlarımız yoktur, merak etmeyin.

Bilim'in temel şartı da sorgulamaktır.

Akıllı, mantıklı sorgulama yapın, size teşekkür edelim birşey öğrenmemize vesile olduğunuz için.

Saygılar.

her sey derken kendınızıde bu herseyın ıcıne dahıl edıyormusunuz.

gercı cevap bellı nedıye soruyorsam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D

Bunlar memnun edici cevaplar benim için; ama kendi yaptığınız hataları kabullenememeniz beni üzüyor aynı zamanda :(

1.125 üzerinden 1'in hak talebi olmaz; verdiğiniz "orandan sapma" bundan kaynaklı yani matematiksel ve mantıksal hata yapıyorsunuz...

sn ali0_1

biz mi uyduruyoruz 1,125 ide 1,125 üzerinden dağıtım olmaz diyorsun

bak matematikte rasyonel(kesirli) sayılarla problem hazırlanırken

verilen oranlar bütüne mi ait, yoksa kalanın bilmem kaçımı ya da birbirine göremi bunlara çok önem verilir

ve soru hazırlanırken kullanılan kelimeler çok önemlidir aksi takdirde

soru yanlış olur.

SORU

108.000 ytl lik bir miras altı kişi arasında paylaştırılacaktır. Bunlar üç kızkardeş,bir anne,bir baba ve bir eş şeklindedir.Toplam mirasın; 2/3 ü 3 kızkardeşe,1/6 sı anneye,1/6 sı babaya verilecektir. buna göre eşin aldığı para miktarını bulunuz.

A)6.000 ytl B ) 6.500 ytl C)7.000 ytl D)7.500 ytl E) baba yı alır.

sn ali_01

bilmem olayı anladın mı?

Kurana göre bu sorunun cevabı ne acaba?

Ya da Ömer e göre?

Peki ya bu soruya ÖSS nin cevabı ne olabilir? (öss nin cevabı sizi çok rahatsız edebilir)

Ama siz diyorsunuz ki 19/12 üzerinden olan oran; yani bakınız burada 1/2=6/12 halbuki sizin mantığa göre 19/12 nin yarısı oluyor 1/2(bu da fazlalığı tam kabul etmek hatasıdır bileşik kesir 1 olarak kabul edilmiştir), biz elimizde olan 12/12 yi 19/12 olarak paylaştıramayız ki o yüzden işlem devam eder ve görüldüğü gibi paylaşımcıların birbirlerine göre durumu değişmeden yeni oranlar bulunur(19/19 üzerinden)...

sn ali0_1

Peki Kuran çok alandan çok az alandan az kesin diye bir şey söylemişmiki sen kafana göre kesinti yapıyorsun

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada x-y nin Hamiltonyenini alıp, sonra da denklemi hipergeometrik bir denkleme dönüştürürsek, bunun mümkün olabilen çözümlerini ters Hamiltonyen operatörü yardımıyla bulduğumuzda, klasik matematikte varsayılan belirsizlik, pseudodiferansiyel bir karekter kazanarak (pseudodiferansiyel operatör verilen değerin Fourier integrali alınarak bulunur) x ve y nin sınırlı değişimler gösterdiği problemlerde (konumuz olan hesaplamada olduğu gibi) ortadan kalkar ve işlemin devamı mümkün olur.

Sn.Evdeyokuz, Brain ve Demirefe görüyorum ki SnÖyle Değilin olaya getirdiği açıklamayı çürütememişsiniz boş konuşup duruyorsunuz. İcraat görelim icraat! Avl gayet normal oluyor işte gayet açık!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Evdeyokuz, Brain ve Demirefe görüyorum ki SnÖyle Değilin olaya getirdiği açıklamayı çürütememişsiniz boş konuşup duruyorsunuz. İcraat görelim icraat! Avl gayet normal oluyor işte gayet açık!

instantkarma,

sen önce Değil Öyle umuzlu şahıs naapmaya çalışıyor onu anla.

Adam avl "doğrudur veya yanlıştır" peşinde değil.

O şahıs şunu demek istiyor: Evet Kuran'da matematik hatası var. Ancak, matematiğin kendisi de hatalıdır. Bu nedenlşe Kuran'daki matematik hatası normaldir.

Matematiğin hatalı olduğuna ilişkin iddiasını yutturmaya çalışırken kullandığı yöntem ise, tamamen kurnazlık.

Matematikten anlayan hiçkimseye yutturamayacağı basit bir hile yapıyor.

İki bilinmeyenli bir denklem tek denklemle çözülmez.

Ama bu arkadaş, böyle bir denklem "çözülebilirmiş gibi yapıp", işlem yapmaya kalkıyor.

Dahası, "sıfıra bölmek" gibi bir işlemin sonucunu bildiği halde "bilmiyormuş gibi yapıp" işleme devam ediyor.

Umarım ben anlbilmişim, sen de anlayabilmişsindir.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hatalarını kabul edemeyip bana kendilerince laf oyunları yapan üç üyeye de cevabım özetle şudur:

Hatasını kabul edemeyenler kendilerini kandırmaktadırlar bizleri değil...

Şimdi açıklamaya geçelim:

Miras hukukunda her somut durum için ayrı bir şeyler getirilemeyeceği açıktır işte bu yüzden "oranlar düzletiliyor, avliye sapma"dır demenin herhangi bir anlamı yoktur...

Bunu kabul etmek istemeyenlerle işim de yoktur çünkü konuyu saptırmaya bayılıyorlar ama önce gidip hukuk mantığını kavrasınlar...

Peki toplamları 1'den fazla çıkan oranlar hata mıdır??? Eğer biz toplamadan fazlasını yapmamaya yemin ettiysek öyle; matematikteyse hayır...

Neden???

Çünkü iki tarafı da aynı sayıyla çarpıyoruz ki eşitlik bozulmuyor; yani olmayan dağıtılmıyor olanın dağıtımında düzenleme yapılıyor hem de kaynağa bağlı kalınarak(eşitlik de aynı kişilerin birbirlerine göre durumları da)...

Bana dendi ki: Biz neden avliyeyi uzun uzun anlatacaktık ki??? Çünkü siz avliyenin 1'e eşitleme olduğunu unutturdunuz; 1'e eşitleme demek oranların birbirine göre durumu değişmeden dağıtımın adaletle yapılması demektir; birebir oranlarda eşit çıkmıyorsa burada "hata" var denmez çünkü "olmayan hakkın talebi olmaz"

Soyut zeminde işlem devam ederken paylaştırma yapılıyor gibi ele almaları bundan; halbuki herkesin hakkı olanın üzerinden belirlenir yani 1'in; 1'e ulaşmak yine matematik içerisinde mümkünse ve bazı somut durumlarda toplamadan fazlası gerekmişse mirasçıların birbirlerine göre durumlarında değişme yoksa(yani yine herkes kendisine Kur'an'da hak gösterileni alıyorsa) "hata" var denmez...

Bu saptırmalar devam edecektir çünkü anlaşılan karşı tarafımızdakiler hatalarını kabullenememek de ileri gidiyorlar; ondan bazı iletileri hatılartıp neleri ispatladığımızı tekrarlayalım:

Öncelikle kişilerin birbirlerine göre hiçbir sapması olmadığını ve doğal olarak çalınmış(yani birisi eksilirken diğerinden artırılmış) hak olmadığını ispatladık:

Mirasçıların birbirlerine göre oranları sabit:

Bir örneğe değindik:

Birbirlerine göre oran meselesini açıklama

Sonra bunun üzerine burada "hata" iddiasına sebep olarak gösterilen örneğe döndük ve nelerin yanlış algılandığını ve dile getirildiğini ortaya koyduk:

1'e eşitleme üzerine

Tekrarladık: Olmayan haktan kayıp olmaz

Ek:Matematik sorusu hazırlamıyoruz; yukarıda konu ile ilgili yeterince matematiksel açıklama vardır kalkıp da oranı yutup "haniymiş eşin parası" denmez yöntem bellidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1 = 81/72

(1=1 çıkması gerekirdi)

Özetle buradaki oranlara dair yaptığımız açıklamalara getirilebilen tek cevap "efendim neden 48/72 değil de 48/81" olmuştur...

Bu şu anlama gelir günlük hayatımızda:

Önceden oranlar belirlenmiş ve kişiler buna göre alacaklar paylarını; ama bir durumda oranlar toplamı 1'i geçmiş; bunun üzerine her akıl sahibi insan gibi işleme "devam edilir"(düzeltme, uydurma değil devam çünkü eşitlik aynı eşitlik oranlarda oynanmıyor sadece iki taraf da 1'i geçen oranın çarpma işlemine göre tersiyle çarpılıyor ki 1 bulunsun)...

Şimdi bunu şöyle ifade edelim:

Biz durumları belirledik ve buna gör oranları ortaya koyduk mesela ama öyle bir durum ortaya çıktı ki 1/2 ye 2/3 paylaşacağız bu arkadaşla...

Yani bu olayda ben 1/2 arkadaş 2/3 ise arkadaşa göre;

1/2

___=3/4 oranında alacağım ben...

2/3

Hemen heveslenip topladık; 1/2+2/3=3/6+4/6=7/6 ben o hırsla arkadaşa "ulan bana ne ben yarısını alırım diyebilir miyim??? "hayır" derse "hata yaptın" diyebilir miyim???

Kesinlikle hayır; çünkü ben daha sonuçlanmamış bir paylaşımdan hak talep edemem hem hak talep ettiğim zaman da birbirimize göre oran bozulmakta ve 1 olmakta halbuki gerçekte 3/4...

Sonuçlanamayacaksa "hata" yani "yanlış" var demektir ki paylaşım olmaz; ama akıllı arkadaşım hemen "daha bitmedi, matematik denen şey burada bırakmaz; neden iki tarafı da 6/7 ile çarpıp eşitliği bozmadan 1'e ulaşmıyoruz ki???"

Her akıl sahibi insan "evet" der; çünkü burada "hayır" demek olmayan bir şeyi istemeye devam etmek demektir ki aslında "çarpıtma"yla işi yokuşa sürmektir...

6/7.3/6+6/7.4/6=7/6.6/7

3/7+4/7=7/7

"Al kardeşim 3/7'ünü bana da kaldı 4/7" der arkadaşım; ben hemen derim ki "bir dakika" o der ki "noldu la gene" "ispatla" "hemen" der başlar:

"Senin bana göre oranın üç bölü dörttü aha bak gene 3/4" hee, işte burada diyeyim ki hadi "onu da ispatla"

Şöyle ki 3/6 yı ben 3.1/6 4/6 yı da 4.1/6 diye yazarsam ve 1/6 ya x dersem ya da birbirimize göre oranın 3/4 olduğunu doğrudan hatırlar ve 3x, 4x dersem ne kadar alacağımı nasıl hesaplarım???

Ortada 14 lira olsun;

3x+4x=7x

7x=14

x=2

O zaman ben 6 lira bizim arkadaş da 8 lira alır şimdi bu 1'e eşitleme yapmadan önceydi; sonrasına göre tekrar işlem yapalım:

3/7=3.1/7

4/7=4.1/7

1/7 ye x dersek ya da doğrudan az önce yaptığımız gibi birbirine göre oranlara bakarak 3x, 4x dersek yine aynı sonuca ulaşmaz mıyız???

Hatta biz şu 1/7 ya da 1/6 ya x demeden doğrudan birbirine göre orandan bu işlemi sonuçlandıramaz mıyız???

Her ikisinde de aynı para alındığına göre ilk durumda oranlar toplamının 7/6 olması hata mıdır yoksa gayet normal ve matematik içerisinde devam ettirilebilecek bir işlemin aşaması mı???

Biz ikincisi diyoruz onlar birincisini...

Bunun üzerine daha ne söylenebilir ki???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

instantkarma,

sen önce Değil Öyle umuzlu şahıs naapmaya çalışıyor onu anla.

Adam avl "doğrudur veya yanlıştır" peşinde değil.

O şahıs şunu demek istiyor: Evet Kuran'da matematik hatası var. Ancak, matematiğin kendisi de hatalıdır. Bu nedenlşe Kuran'daki matematik hatası normaldir.

olduğuna ilişkin iddiasını yutturmaya çalışırken kullandığı yöntem ise, tamamen kurnazlık.

Matematikten anlayan hiçkimseye yutturamayacağı basit bir hile yapıyor.

İki bilinmeyenli bir denklem tek denklemle çözülmez.

Ama bu arkadaş, böyle bir denklem "çözülebilirmiş gibi yapıp", işlem yapmaya kalkıyor.

Dahası, "sıfıra bölmek" gibi bir işlemin sonucunu bildiği halde "bilmiyormuş gibi yapıp" işleme devam ediyor.

Umarım ben anlbilmişim, sen de anlayabilmişsindir.

Saygılar.

Bakın Sn Brain,

O şahıs şunu diyor:

Klasik Matematik hatalıdır.

O halde, Kuran'da matematik hatası yoktur ve Alio1nun, Hanif2nin gayet net açıkladığı Avliye doğrudur.

Sizse laf kalabalığı yapıyorsunuz.

Bana diyebiliyor musunuz mesela x-y'nin hamiltonyeni alınamaz? HAYIR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunun üzerine daha ne söylenebilir ki???

sayın ali0_1

tekrara düşmekten başka bir şey yapmıyorsunuz...

eğer şimdi söyleyeceğimi görmezden gelmezsen

tekrara düşmeden yanıt verirsin.

Sorun adaletli dağıtman falan değil,

çarpıtarak diyorsun ki ''eşitliğin her iki tarafınıda aynı sayıyla çarpıyorum eşitlik bozulmuyor''

bu matematiksel açıklamaya birşey diyen yok!!!!

sen bu çarpmayı yaptıktan sonra

mirasçıların

''KURANDA BELİRTİLDİĞİ ŞEKİLDE''

TOPLAM MİRASTAN ALACAKLARI ORANINDA DAĞITTIN MI? DAĞITMADIN MI?

TABİKİ HAYIR! problem bu, senin eşit oranda eksiltip dağıtman hiç bir şey ifade etmezki...

Benim verdiğim matematik problemine üstü kapalı değinip geçiştirmişsin,orada Kurandaki matematiksel hatanın aynısı var... ben oraya birde eşin alacağı 1/8 ide ekleyip hepsinin aldıkları para miktarlarını bulunuz şeklinde bir soru hazırlayıp göndersem ÖSS ye beni hemen matematik kursuna alırlar...

saygılarımla...

Ayrıca sn. instantkarma

demişssin ki;

Bana diyebiliyor musunuz mesela x-y'nin hamiltonyeni alınamaz? HAYIR

neden okumuyorsun verdiğimiz yanıtları

adam diyorki 8=9 sende bunu ciddiye alıp buradan bizi yargılıyorsun...

madem inanıyorsun ona yaptığım teklifi sana yapayım...

8=9 ise;

ben sana 8.000 ytl vereyeim sen bana 9.000 ytl ver olur mu?

Matematik neden pozitif bir bilimdir. hayatta bir karşılığı gerçek sahici oyun değil...

Kuran onun için TAKILDI MATEMATİĞE,

oyun bitti...

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1 = 81/72

(1=1 çıkması gerekirdi)

Doğrudan sorun edilen örneğe gelelim:

2/3,1/6 ve 1/8'i payda eşitleyip yazmışlar:

Buna göre 48/72,12/72,9/72

Birbirine göre orana daha çok değindiğimiz için önceki iletide yaptığımız gibi ortak paranteze alacağız yine;

Buna göre:

1/72'ye x desek; aslında 3/72'ye de diyebiliriz ama her şey fazlasıyla görülsün bakalım :D ...

48x+12x+12x+9x=81x

Şimdi dikkat; topladığımız oranların karşısını 1'e eşitlediğimizde ne çıkıyor??? 81/81

81x/81 desek karşı taraf nolur???

48x/81+12x/81+12x/81+9x/81=81x/81

x parantezine alalım:

x(48/81+12/81+12/81+9/81)=x

Aynı eşitliği elde ettik...

Şu şekilde kontrol edelim(1/72'yi yerine yazarak):

48/81.72+12/81.72+12/81.72+9/81.72=81/81.72

Bir önceki aşamayı veriyor mu???

1/81 parantezine alın ve 1/81'i götürün bir önceki basamağa geri gelirsiniz...

Yani işlemimizde hata yok anlaşılan...

Paylaşımda hata yoksa bağlı kalındığını ispatladığımız kaynakta hata var mıdır??? Yok; tekrarlıyoruz dert edilen "toplamadan fazlasının olması" ise biz bunu dert etmiyoruz belli ki matematik de dert etmiyor ve işlem tıkır tıkır devam ediyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.