Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran'da Miras Paylaştırmada Matematiksel Hata.

TAKLAMAKAN

Önerilen İletiler

faraza..

sız malı ve ıdarı ısler amırı olarak bı sırkette mudurluk yapıyorsunuz.

dort ortaklı bı sırket.

ortaklar kendı aralarında anlasıp sene sonu kar dagıtımının su sekılde yapılmasını ıstedıler sızden.

2/3-1/6-1/6-1/8.

sene sonu geldı. sırket 108 bın ytl kar ettı.

bu parayı hıssedarlara nasıl dagıtırsınız.

Sayın kafedengi,

Yazıları okuyor musunuz?

Bu örnek yukarıda verildi ve bu bölüşümün mahkemede sonuçlanacağını gösterdim.

Şurada, yani yukarıda.

İslam'ın bu ve benzeri örneklerdeki miras paylaşımı şuna benziyor:

Elimde bir elma var. Karşımda iki çocuk var. Her bir çocuğa birer bütün elmayı nasıl verirsin?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir problemi çözecek nitelikte insanlar değilsiniz diye yavaş yavaş algılamaya başlıyorum.İfadeleriniz beni o noktaya doğru götürüyor ben Kur an la ilgilisi olmayan basit kesirli bir soru sordum

Ne bu şimdi şark kurnazlığı mı?

Kardeşim biz Kurânla ilgili bir sorun konuşuyoruz, bize ne senin basit veya karmaşık kesirli veya kesirsiz probleminden? Beleşten matematik dersi ha? Saatine kaç para alıyorlar dersanelerde, haberin var mı? İyi, çözemediğin soruları getir burda, beleşten çözdür. Nerde o yoğurdun bolluğu?

Taktik aynı: "Siz onu bunu bırakın da, evren nasıl oluştu?" nun başka bir versiyonu.

Sizin matematik probleminizi matematik dersinde çözer, evreni de bilimler yoluyla araştırmaya devam ederiz. Elverir ki kutsallarınızı değişmez, ellenmez, höt böt diye empozeye kalkmayın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın kafedengi,

Yazıları okuyor musunuz?

Şurada, yani yukarıda.

İslam'ın bu ve benzeri örneklerdeki miras paylaşımı şuna benziyor:

Elimde bir elma var. Karşımda iki çocuk var. Her bir çocuğa birer bütün elmayı nasıl verirsin?

Saygılar.

bu paranın dagıtılması lazım.

sureklı sermaye artırımına gıdılemez.

patron ıste bu adamlar. laftanda anlamazlar

ıllede dagıt dıyolar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu paranın dagıtılması lazım.

ıllede dagıt dıyolar.

Kendi ayağını kendi tuzağına basmak diye buna derler. Kurân'da verilen hisseler de aynı bu şekilde olanaksız, sonunda Kurân'da hata olduğunu anlamış ve örneklemişsin, tebrikler.

Çünkü verdiğin hisselerin toplamında 48 hissedara 54 hisse düşüyor ve sermaye hisselere yetmiyor. Tam da biz de bunu anlatıyoruz. 48 hissedara 48 hisse düşmesi lazım. Hisseler satılırken sermaye şişirilmiş, sahtekarlık yapılmış. Nitelikli dolandırıcılıktan dava açılır, şirket mahkum olur, feshedilir ve sermayesi bir mali kurula devredilir.Kurul da hisseleri düşürüp yeniden düzenler. Aynı Ömer'in avl yaptığı gibi...

Çok baba, bonkör bir devletse çıkarır fazla hisseleri bütçeden öder... Ama Allah çek yazıp göndermez...

Bilgi notu: 2/3+1/6+1/6+1/8 = 32+8+8+6/48 = 54/48

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi ayağını kendi tuzağına basmak diye buna derler. Kurân'da verilen hisseler de aynı bu şekilde olanaksız, sonunda Kurân'da hata olduğunu anlamış ve örneklemişsin, tebrikler.

Çünkü verdiğin hisselerin toplamında 48 hissedara 54 hisse düşüyor ve sermaye hisselere yetmiyor. Tam da biz de bunu anlatıyoruz. 48 hissedara 48 hisse düşmesi lazım. Hisseler satılırken sermaye şişirilmiş, sahtekarlık yapılmış. Nitelikli dolandırıcılıktan dava açılır, şirket mahkum olur, feshedilir ve sermayesi bir mali kurula devredilir.Kurul da hisseleri düşürüp yeniden düzenler. Aynı Ömer'in avl yaptığı gibi...

Çok baba, bonkör bir devletse çıkarır fazla hisseleri bütçeden öder... Ama Allah çek yazıp göndermez...

sn demırefe az musade.

ayagımın tuzagın ustunde oldugunuzu soylemenız kısının kendısıne bırakılamayacak kadar onemlı oldugunu soyleyen ıslamı kaıdelerı hatırlattı bana. tesekkur ederım. haklısınız.

ama su konuyu dagıtmayalım lutfen derken oranlara vermıs oldugunuz cevabı fark ettım. ozur dılerım konuyu dagıtmakla sucladıgım ıcın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın kafedengi,

Gördüğün gibi Muhammed'in Allah'a atfettiği yanlış hesap ancak insanları mahkemeye götürür.

Sayın kafedengi,

Yazıları okuyor musunuz?

Şurada, yani yukarıda.

Hisseler satılırken sermaye şişirilmiş, sahtekarlık yapılmış. Nitelikli dolandırıcılıktan dava açılır, şirket mahkum olur, feshedilir ve sermayesi bir mali kurula devredilir.Kurul da hisseleri düşürüp yeniden düzenler. Aynı Ömer'in avl yaptığı gibi...

:clover:

*

Sayın kafedengi,

Diyeceğim odur ki, bu matematik hatası karşısında insan iki şey yapabilir.

1. Ya, Muhammed'i kurtarayım derken, Kuran'ın Allah'tan geldiğini iddia etmeye devam edip, arada Allah'ın da hata yapabileceğini kabulleneceksin.

2. Ya da, "Allah herşeyi bilir, hata yapmaz" deyip, "Kuran'ı Muhammed yazdığından, hata ona aittir" diyeceksin ve böylece en azından Tanrı inancını koruyacaksın.

Tercih senin.

Saygılar.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın kafedengi,

Gördüğün gibi Muhammed'in Allah'a atfettiği yanlış hesap ancak insanları mahkemeye götürür.

:clover:

*

Sayın kafedengi,

Diyeceğim odur ki, bu matematik hatası karşısında insan iki şey yapabilir.

1. Ya, Muhammed'i kurtarayım derken, Kuran'ın Allah'tan geldiğini iddia etmeye devam edip, arada Allah'ın da hata yapabileceğini kabulleneceksin.

2. Ya da, "Allah herşeyi bilir, hata yapmaz" deyip, "Kuran'ı Muhammed yazdığından, hata ona aittir" diyeceksin ve böylece en azından Tanrı inancını koruyacaksın.

Tercih senin.

Saygılar.

Saygılar.

108 bın ytl yı dort kısıye kendı ıstedıklerı oranlarda dagıtamayan ınsan hatadan munezzeh olacak, kendını boyle kabul edecek. ( sorsanız kendısının boyle bır ıddıası yoktur)

lakın Allah'ın arasırada olsa hasa hata yaptıgını dusunup herkesıde fızıken olmasa bıle psıkolojık olarak bunu kabule davet edecek.

perhızde ıken lahana tursusu yenmez.

ayrıca ben o soruyu taklamakana sormustum. kendısı neden cevaplamıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

108 bın ytl yı dort kısıye kendı ıstedıklerı oranlarda dagıtamayan ınsan hatadan munezzeh olacak, kendını boyle kabul edecek. ( sorsanız kendısının boyle bır ıddıası yoktur)

Matematik'i katlederek nereye kadar gideceksiniz?

En basit ve en net bilimi reddeden bir zihniyet, daha muğlak bilim dallarına gelince kim bilir ne yapar.

aranan cevap bulunmustu ''2/3+1/6+1/6+1/8=27/24 formulu ıle 108bın lıra pay edılırken kızlara 64bın+anneye 16bın+ babaya 16bın+ ese 12bın ytl'' olarak taksım edılır.

tesekkurler sn hanıf ;)

Hani_42, aldı cevabını oturdu.

108.000'i dağıtmaya çalışan hanif_42, paranın 2/3'ünü, yani 72.000'ini isteyen kızlara 64.000 verdi. Çaldı kızların parasını.

Bu mu bulunan cevap?

Bu nasıl hesap ki, hem 72.000 isteyene 64.000 veriyorsun ve hem de iistekleri doğrultusunda dağıtıldı diyebiliyorsun?

Herkes matematik bilmeyebilir.

Ama insan, 72.000 isteyen bir kişiye, 64.000 verip "istediğini verdim ya" pişkinliği yapmaz. Matematik bilmiyorsa bile, utanmasını bilmeli insan.

lakın Allah'ın arasırada olsa hasa hata yaptıgını dusunup herkesıde fızıken olmasa bıle psıkolojık olarak bunu kabule davet edecek.

perhızde ıken lahana tursusu yenmez.

Muhammed'in size de sattığı fantazi allahı bırak herşeyi bilmeyi, basit bir matematik hesabını bile bilmiyor.

ayrıca ben o soruyu taklamakana sormustum. kendısı neden cevaplamıyor.

Belki işi vardır, belki tatile çıkmıştır, belki ban yemiştir, belki bilgisayarına virüs girmiştir.

Cevabını aldın ya, daha ne istiyorsun?

Sen üzümle mi uğraşıyorsun, bağcıyla mı?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[

Herkes matematik bilmeyebilir.

Belki işi vardır, belki tatile çıkmıştır, belki ban yemiştir, belki bilgisayarına virüs girmiştir.

Cevabını aldın ya, daha ne istiyorsun?

Sen üzümle mi uğraşıyorsun, bağcıyla mı?

Saygılar.

bu konu karsıma bu forumda cıkmıstı. ıyıkıde cıkmıs. dınıme aıt bır sey daha ogrenmıs oldum. sebep olanlara tesekkur ederım.

ıste ısın ozu.

herkes matematık bılmeyebılır. nasıl olsa bı cok musluman ya vurdum duymazlıgından yada ısının coklugundan arastırmaz, boylelıkle bızde bılmeyenlerın kafasını ımanına halel getırmıs oluruz.

sn braın; sızınle ılk dıyalogumuzda ne kadar kıbar ve tartısma uslubuna uygun bırı oldugunuzu gormus bunun ıcınde tesekkur etmıstım.

o kıbar ınsan o uslup nereye gıttı.

ugrasım hakıkatı anlama cabasıdır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak kardeş ,

Yazdığınız rakam , sonsuza giden bir rakamdır.

Konu para ise , yukarda yazdığınız büyük oranda doğru olur. Taa ki. 1 kuruşa kadar.

1 Kuruş u daha alt bölenlere bölemez siniz. Onun altı yok. Ekonomide şu anda 1 kuruşun altı yok.

Yazıınız matematiksel olarak hata yok. Bırası tamam mı.

Para konusuna gelince ,

1 Kuruşu 3 bölmeye çalışamıyoruz. Altı yok ta ondan.

Olsa DÜKKAN SENİN.

Ama yok.

Hata da yok.

Velakin , ALLAHINIZ hata yapmış , şöyle ki.

100.000 USD parayı miras olarak bırakmış bir adam var. 3 kızı var ve anası babası sağ , karısı da sağ.

Şimdi , kızlara ne kadar verilecek , 2/3 değilmi. Verelim. 66.666 USD verdik onlar çekildi.

Ölenin anasına da 1/6 verilecek ( 100.000 usd den - Kalandan değil aman ha) 16.667 de anasına verdik.

Ölenin babası da sağ dı. 100.000 usd nin 1/6 sı da babaya gidecek. Ona da 16.667 usd verdik.

Bide karısı kaldı. ona da 100.000 usd nin 1/8 i verilecek. Eşine de 12.500 usd verilecek.

Şimti toplayalım.

66.666 + 16.667 + 16.667 + 12.500 = 112.500 usd yapar.

Oysa dağıtılması gereken para ne idi. 100.000 usd değilmiydi.

Hak sahipleri de diyor ki. Kurana göre alacaklarımız şunlar.. ( Yukarda yazanlar) ÖDEYİN ARKADAŞ diyor.

ortada 100.000 usd var , ama 112.500 usd dagıtılacak.

Allahınızın hatası bu ornekte 12.500 usd.

1 kuruş değil. Kaldı ki ekonomide kuruşun altı para olsa , dağıtın. Kim tutar sizi.

Ama Kurandaki hatada , birisi 12.500 usd yi getirmeli. Belkide Allah cebinden ödeyecek . ne malum

Anlaşılmıştır umarım.

12.500 dolar aynı sisteme bağlı kalınarak dağıtılabilir; bu da çok normal bir durumdur, hangi akla hizmet dağıtım yarıda bırakılır ki tabii olarak devam edecektir o önemsiz küsürata kadar...

Çok açık bir saptırma var...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Ali0_1,

Çözülmeyi bekeleyen sorun yok ise, Hz. Ömer, renk olasun, yeşillik olsun diye mi, Avliye çözümünü piyasaya sürmüş?

Saygılar.

Cümlenin yer aldığı iletiyi okursanız ne dediğimi anlarsınız; dağıtım tamamlanıyor mu???Evet; ortaya koyduğumuz şekilde sizin verdiğiniz önemsiz küsüratlara rağmen kaynağa bağlı kalınarak paylaşma olmuş mu??? Evet; işte dediğimiz bu...

Eğer yanlış algılama yoksa burada da saptırma olabilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SN kafedengi

iyi niyetinizden kuşkum yok

matematikten biraz anlayan biri olarak

zamanınızı boşuna harcamayın derim

--bence evet bir hata var,

ama hatasıyla sevabıyla Allahı seviyorum ona inanıyorum de çık kurtul...

şimdi

şu ''--soyutun somuta indirgenmesi sorunludur...'' diyen arkadaşa, sormak isterim

Allahın kendisi soyut zaten problem ordan kaynaklanıyor desem seninle çelişmem di mi?

şimdi ben sana ısrarla sordum(SOYUT-SOMUT ?)

ama sen yanıtlamadın ben yanıtlamak zorundayım.

SOYUT nedir? = TANIMINI YAPAMADIĞIN ŞEY SOYUTTUR

= HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞIN ŞEY (SENİN İÇİN) SOYUTTUR

SENİN İÇİN SOYUT OLAN ŞEY BENİM İÇİN SOMUT OLABİLİR görecelidirde

evet hemen üstteki cümleye dikkat, çünkü

SOYUTUN SOMUTA İNDİRGENMESİ meselesini ortaya atan arkadaş için MATEMATİK SOYUT,

ama benim için SOMUTTUR.

Rasyonel sayılar = a,b bir tamsayı olmak üzere; a/b şeklinde yazılabilen (b ''0'' dan farklı olmak koşuluyla)

sayılara rasyonel sayılar denir.

ör: 2/3, 1/6, 1/8

tanımlanıyor mu? EVET o zaman somuttur

Matematiksel bir terim olarak NOKTA nedir? tanımlayında göreyim uleeynn! tanımlayamazsınız çünkü soyuttur.

Yani demek isterem ki

2/3 + 1/6 + 1/6 + 1/8 = 27/24 olayında soyutluk adına zerre bişey YOK

(üstelik burda artan bir para var, bazıları 1 kuruş eksikliğe takmış, soyutluycak arkadaş)

''şüphesiz matematik bir bilimdir,

bunu bilmezler mide suçu matematiğe atarlar

biz onlara matematik öğretmeni gönderdik

ders kitaplarını ücretsiz verdik

okuyun ilim öğrenin dedik

ama onlar ne yaptı

çamur attılar matematiğe...

şüphesiz onları 45 derecede

yazın ortasında

haftada 50 saat

matematik kursu beklemekte...''

Matematiğin temelini MANTIK oluşturur. Mantıkta,doğru ve sistemli düşünme sanatıdır. Matematiğin amacı insanlara doru ve sistemli düşünmeyi öğretmektir...

Malesef KURAN daki bu hata

onun

insanları

doğru ve sistemli düşünmeye sevketmemek gibi bir

yapısının olduğunun

açık mucizesidir.

saygılar

Bana mantık ve matematik dersi vermeden önce ne dediğimi anlayabilmeniz gerekirdi...

İletilerime dönülecek olursa iki düzlemde soyut-somut kullanmışım;

1)Hukuk

2)Matematik

İlkinde soyut normdan bahsediyorum açıkça; yani genel ilkeleri koyan norm, sonra somut diyerek de hukukun uygulanmasına geçiyorum dikkat edilirse "somut durum" ifadesine anlaşılır kolayca...

Matematikte de bunca laf oyunu yapmaya gerek yok; matematik doğal olarak soyut düzlemde işlemler yapar yoksa ne köklü sayılarla uğraşırız ne de eksililerle hatta kök içinde eksi 1 de olmaz işte o somuta indirgendiği zaman teknoloji ürünlerini verir...

Bilmem anlatabildim mi...

Ve yine üzerinde konuştuğumuz mesele hukuk meselesidir kalkıp da bana matematik dersi vermenize gerek yok çünkü bu işler için çok karışık fonksiyonları çözmeye gerek yok...

Bu arada bir başka üye de "evet hata var ama matematikte de var" dediğimizi söylüyor sanırım biraz daha anlaması lazım laflarımızı mesela tolerans nedir ne değildir küsürat nedir ne değildir bir daha düşünsün sonra bizim lafımız üzerinden yorumunu yapsın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu akıl yürütmemi felsefeyi pek sevmeyen arkadaşlara armağan ediyorum;

Önce hangi düzlemlerde buluştuk bunu ortaya koyalım ki tekrar tekrar saptırılmasın:

1) Miras hukukunda sorun yok çünkü paylaştıma yapılıyor; yani problem çözmüyoruz anlayacağınız...

2) Her zaman net sonuçlar alınamayabilir...

Şimdi itiraz edilenlere bakalım:

1) Kur'an'daki hüküm belirli somut durumda fazladan işlem yapmayı(avliye sistemi) gerektirmektedir...

2) Bu durum Kur'an'dan sapmadır ve doğal olarak miras dağıtımında yetersizlik vardır...

Şimdi yukarıdaki 1 ve 2 ye de bakarak şunu söyleyebiliriz:

Dert edindikleri özetle:

1) Avliye'nin olması

Şimdi İlk 1 imize A, ikinci 1 imize B, ilk 2 imize C, ikinci 2 imize D diyelim ve bu başlıkta dert edilmekte olan(tüm İslam karşıtlarının da oybirliğiyle) üçüncü 1 imize E diyelim...

Hata nedir???

Yanlış, yanılma, aksaklık...

Şimdi farklı disiplinlerde bazı şeyleri ortaya koyalım:

Hukukta soyut ilkeler vardır ki somut durumlara uygulanır hatta bazen somut durumda farklılaşma gerekebilir çünkü "hakkaniyet" denilen bir şey vardır...

Yani bir hukuk normunun her şartta aynı sonucu vermesi beklenemez...

Matematikte soyut düzlemden günlük hayatımıza yani somut olaylara inen işlemler her zaman bire bir sonuçlar vermeyebilir ama bunlar önemsenmez yuvarlamalarla işler yoluna koyulur...

Şimdi o zaman devir edip duran bir sayı matematik için hatadır diyebilir miyiz??? Kesinlikle hayır çünkü onun da matematikteki yeri bellidir ve somut olaya indirgeneceği zaman da çaresiz kalınmaz...

Yani aynı kaynaktan gelenle olay çözüme kavuşturulur...

Hukukta her somut duruma norm yetmiyor diye o hukuk düzenini yok sayıp çöpe atabilir miyiz??? Kesinlikle hayır çünkü hakkaniyet, iyiniyet, hakların kötüye kullanılamaması gibi açık bırakılan kapılarla mahkemeler somut durum uygulamasında daha rahat çözüm bulabilirler...

Peki şimdi E gerçek bir hata mıdır???

Öncelikle matematikte her şeyi günlük hayatımızla bire bir eşleştiremeyeceğimizi belirttik; burada da çıkan oranları hemen "dağıtalım bitsin" diye öylece dağıtmaksa eğer itirazcıların "doğrusu" biz burada "hata" var demiyoruz...

Yani A düzleminde B'yi sorun olarak görmek mümkün değildir; çünkü sadece fazladan işlem gerekmesi hata değildir...

Yine de fazla görülene ayrıca bakarsak şunu görürüz: Kaynağa bağlı kalınarak çözüme kavuşturulur somut olay, eğer aynı kaynaktan gelenle işlem devam ettiriliyor ve çözüme kavuşuluyorsa "hata" yoktur...

İşi tersinden ele alalım:

Oranlar üzerinde hiç işlem yapılmasın ve olduğu gibi toplansın her defasında; noldu??? İtiraz edildiği üzere biri geçti pay; peki şimdi aynı oranlara bağlı kalınarak sözü edilen sistemde işlem devam etsin; noldu??? Dağıtım tamamlandı...

Peki biz neden yine aynı ilkeler ışığında çözüm varken yarıda bırakıp "hata" var diyelim??? Herhangi bir mantıklı neden olmadığı için "hata" yoktur...

Kaldı ki bazı arkadaşlarımız da oranların algılanma biçiminden dolayı 1 i geçmenin normalliğini belirttiler, örnek verirken yanılgılar olmuş mudur bilmiyorum ama bunu daha önce başka bir ortamda da okudum yani algılamada oluşabilecek farklılıklar da mümkün(kesin diyemem çünkü o dönem matematiği hakkında bilgili değilim) sonuçta eskiden kök içinde eksi 1le işlem yapılmazdı mesela bugünse karmaşık sayılar diyoruz ki teknolojide önemli yeri vardır...

Gergin bir yüzeyde zıplayan vatandaş ilk denemesinde istediği yüksekliğe çıkamadıysa ve bundan vazgeçiyorsa onun "hata"sıdır; çünkü aslında o yüzeyde kendisini geliştirerek ve daha fazlasını deneyerek istediği yükseliğe ulaşabilecektir...

C düzleminde D'nin sorun olarak görülmesine sebep "fazla geniş aralık" olarak gösteriliyor halbuki günlük hayatta çok düşük bir aralık bulana kadar paylaştırmayı devam ettirmek mümkün; yani hiçbir mantık 12.500 doları ortada bırakmaz hele de 1 lirayı dahi kuruşuna bölen mantığın buna değinmesi açık bir saptırmadır, çelişkidir...

İlgili konuda 1 kuruş meselesinde de bunu belirttim; sayın slapperın yani üzerinde konuştuğumuz örneğin bize verdiği sapma her birey için ortalama 0,02 ydi yani 2 kuruş kaldı; halbuki samimiyetinden kesin olarak şüphe duyduğum bir biçimde 1 kuruşun 0,01 liği gündeme getirilmemişti...

Bu genel yaklaşım toparlama açısından iyi oldu sanırım...

Ben yine de işi esas bilirkişilere bırakırım; sadece önemli bulduğum yanılmalara değiniyorum ve dediğim gibi ben herhangi bir "hata" olduğunu düşünmüyorum; he denirse ki kendinle şuralarda çelişiyorsun bakarız bir daha düşünürüz çünkü ben İslam miras hukuku uzmanı falan değilim ama şunu da belirteyim samimi olarak "hata"dır bence diyenler neden öncelikle devletin resmi kurumu diyanete sormamışlar da konunun uzmanı bir kimsenin cevaplarını okuyamıyoruz!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12.500 dolar aynı sisteme bağlı kalınarak dağıtılabilir; bu da çok normal bir durumdur, hangi akla hizmet dağıtım yarıda bırakılır ki tabii olarak devam edecektir o önemsiz küsürata kadar...

Çok açık bir saptırma var...

Sayın Ali0_1,

Sen sorunu anladınmı kardeşim?

Neyi dağıtıyorsun? Hangi işlemi devanm ettiriyorsun?

Burada 12.500 dolar fazla yok EKSİK var EKSİK!!!.

Önce hatanın ne olduğunu anla.

*

Sana çok basit bir soru:

108.000'in 2/3'ü kaçtır?

100.000'in 2/3'ü kaçtır?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu akıl yürütmemi felsefeyi pek sevmeyen arkadaşlara armağan ediyorum;

Şimdi itiraz edilenlere bakalım:

1) Kur'an'daki hüküm belirli somut durumda fazladan işlem yapmayı(avliye sistemi) gerektirmektedir...

2) Bu durum Kur'an'dan sapmadır ve doğal olarak miras dağıtımında yetersizlik vardır...

1 için söylüyorum fazladan işlem yapmayı gerektiren bir durum yok. PARA FAZLA ÇIKIYOR ZATEN, EKSİK ÇIKSA HAKLISIN DEVAM EDERSİN PAYLAŞTIRMAYA...

2.için söylüyorum kimse böyle bir şey söylemiyor, yani Kuranda miras dağıtımında YETERSİZLİK YOK,YANLIŞLIK VAR

diyoruz.Dolayısıyla,extradan işlem yapmak Kuran dan sapmak değil Kuran ın yanlışını düzeltmeye kalkarak, yani ayar çekerek BİR SAPMA SÖZKONUSU...

kafana göre yazmışsın sen...

1 ve 2 yi bu şekilde koyarsan iletinin devamında yazdıkların (soyutun somuta indirgenmesi +biricik felsefen)

anlamını yitiriyor.Üstelik ortada soyut bir durum da YOK!

C düzleminde D'nin sorun olarak görülmesine sebep "fazla geniş aralık" olarak gösteriliyor halbuki günlük hayatta çok düşük bir aralık bulana kadar paylaştırmayı devam ettirmek mümkün; yani hiçbir mantık 12.500 doları ortada bırakmaz hele de 1 lirayı dahi kuruşuna bölen mantığın buna değinmesi açık bir saptırmadır, çelişkidir...

İlgili konuda 1 kuruş meselesinde de bunu belirttim; sayın slapperın yani üzerinde konuştuğumuz örneğin bize verdiği sapma her birey için ortalama 0,02 ydi yani 2 kuruş kaldı; halbuki samimiyetinden kesin olarak şüphe duyduğum bir biçimde 1 kuruşun 0,01 liği gündeme getirilmemişti...

Bu genel yaklaşım toparlama açısından iyi oldu sanırım...

1000 YTL nin 3 kişiye paylaşımında bir kişinin alacağı paydan sapma oranı 0,000009 dur yani milyonda 9

Üstelik 1000/3 te kalan paranın paylaşımına devam ediliyor. Ama Kuran paylaşımında devam edemezssin çünkü FAZLA ÇIKIYOOOOOOOOOORR...

O dönemin matematiğine gelelim irrasyonel sayılar(ki konumuzla alakası yok) çokçok önceden bulunmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her tartışmaya katılanla aynı şeyleri baştan konuşmaya kalkışırsak işi gücü bırakmamız gerekiyor. Yeni katılanlar bir zahmet baştan okusunlar da mahalle kahvesi sohbetine çevirmeyelim...

Bakın diyoruz ki, bir milyon dolar miras var. Herkese Kurân'da belirtilen hisseleri verirsek 125 000 dolar daha gerekiyor. Yuvarlama ile filan ne alakası var? Koskoca 125 bin doları hangi yuvarlama ile yok edeceksin? 150 evin maaşı kadar para bu yahu, ne yuvarlaması? Zimmetine bir 125 bin dolar geçir de "yuvarlama yaptım canım, bir şey yok" de bakayım da neler oluyor?

Ha, deniz fenerine bağış kaydettiysen o ayrı, 125 milyon dolar da olsa bir şey olmaz. Ergenekon diye tutuklamadık adam bırakmayan savcılar ortalıkta gözükmez.

Ülke hiç iyi yerlere gitmiyor millet. Bir şunu demedikleri kaldı:

"Olsun canım, dolandırmışlarsa Allah rızası için dolandırmışlar!" Bunu inanın ya söylemek üzeredirler, dillerinin ucundadır, ya çoktan söylemişlerdir. Bu işin ucunda bu ülkenin şeriat kaosunun tam içine düşmesi var, bunu bir kenara not edin. 24 Eylül 2008 Çarşamba günü saat onikiyi az geçe Turkish-media forum'da demirefe diye biri söylediydi dersiniz. Bu işin hiç şakası kalmadı. Benden söylemesi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam.

Dost.

Kuranda tereke kelimesinin gectigi ayetler.

[002.180] [DI] Birinize ölüm geldiği zaman, eğer mal bırakıyorsa, ana babaya, yakınlara, uygun bir tarzda vasiyet etmesi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara bir borç olarak size farz kılındı.

[002.248] [DI] Peygamberleri onlara, «Onun hükümdarlığının alameti, size sandığın gelmesidir, onda Rabbinizden gelen gönül rahatlığı ve Musa ailesinin ve Harun ailesinin bıraktıklarından kalanlar var; onu melekler taşır, eğer inanmışsanız bunda sizin için delil vardır» dedi.

[004.007] [DI] Ana babanın ve yakınların bıraktıklarından, erkeklere hisse vardır. Ana babanın ve yakınların bıraktıklarından kadınlara da hisse vardır. Bunlar, az veya çok, belirli bir hissedir.

[004.011] [DI] Allah çocuklarınız hakkında, erkeğe iki dişinin hissesi kadar tavsiye eder. Eğer kadınlar ikinin üstünde ise, bırakılanın üçte ikisi onlarındır; şayet bir ise yarısı onundur. Ana babadan her birine, ölenin çocuğu varsa yaptığı vasiyetten veya borcundan arta kalanın altıda biri, çocuğu yoksa, anası babası ona varis olur, anasına üçte bir düşer. Kardeşleri varsa, altıda biri annesinindir; babalarınız ve oğullarınızdan menfaatçe hangisinin size daha yakın olduğunu siz bilmezsiniz. Bunlar Allah tarafından tesbit edilmiştir. Doğrusu Allah bilendir, Hakim olandır.

[004.012] [DI] Kadınlarınızın çocukları yoksa bıraktıklarının yarısı sizindir, çocukları varsa, bıraktıklarının ettikleri vasiyetten veya borçtan arta kalanın dörtte biri sizindir. Sizin çocuğunuz yoksa ettiğiniz vasiyet veya borç çıktıktan sonra bıraktıklarınızın dörtte biri karılarınızındır; çocuğunuz varsa, bıraktıklarınızın sekizde biri onlarındır. Eğer bir erkek veya kadına kelale yollu (çocuğu ve babası olmadığı halde) varis olunuyor ve bunların ana-bir erkek veya bir kız kardeşi bulunuyorsa, her birine edilen vasiyetten veya borçtan arta kalanın altıda biri düşer; ikiden çoksalar, üçte birine, zarara uğratılmaksızın ortak olurlar. Bunlar Allah tarafından tavsiye edilmiştir. Allah bilendir. Halim'dir.

[004.033] [DI] Ana babanın ve yakınların bıraktıklarından her birine varisler kıldık. Kendileriyle yeminleştiğiniz kimselere hisselerini veriniz. Doğrusu Allah her şeye şahiddir.

[004.176] [DI] Senden fetva isterler, de ki: «Allah size ikinci dereceden mirasçılar hakkında fetva veriyor: «Şayet çocuğu olmayıp bir kızkardeşi bulunan kimse ölürse, bıraktığının yarısı kızkardeşe kalır. Fakat kızkardeşinin çocuğu yoksa kendisi, ona tamamen varis olur. Eğer iki kızkardeş kalmışsa, bıraktığının üçte ikisi onlaradır. Eğer mirasçılar erkek ve kadın kardeşlerse, erkeğe, iki dişinin hissesi kadar vardır. Doğru yoldan saparsınız diye Allah size açıklıyor.» Allah her şeyi bilir.

[016.061] [DI] Allah insanları haksızlıklarından ötürü yakalayacak olsaydı, yeryüzünde canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Süreleri dolunca onu ne bir saat geciktirebilirler ne de öne alabilirler.

[035.045] [DI] Allah insanları işlediklerine karşılık hemen yakalayıverseydi, yeryüzünde bir canlı bırakmaması gerekirdi. Ama onları belli bir süreye kadar erteler. Süreleri gelince gereğini yapar. Doğrusu Allah kullarını görmektedir.

Terekuv,kelimesinin gectigi ayetler.

[004.009] [DI] Arkalarında cılız çocuklar bıraktıkları takdirde, bundan endişe edecek olanlar, haksızlık yapmaktan korksunlar; dürüst söz söylesinler.

[044.025] [E0] Neler terketmişlerdi: ne Cennetler, ne kaynaklar,

selam ve dua ile.

Furkan Nezir

Bu bilgi için Teşekkürler..

şimdi sırayla anlamaya çalışalım..

[002.248] [DI] Peygamberleri onlara, «Onun hükümdarlığının alameti, size sandığın gelmesidir, onda Rabbinizden gelen gönül rahatlığı ve Musa ailesinin ve Harun ailesinin bıraktıklarından kalanlar var; onu melekler taşır, eğer inanmışsanız bunda sizin için delil vardır» dedi.

"bıraktıklarından kalan " anlamında mı,yoksa sadece "bıraktığı" anlamında mı?

[004.007] [DI] Ana babanın ve yakınların bıraktıklarından

burda da "bıraktığı" mı "bıraktıkları" mı asıl anlam.. Bıraktıkları çoğul kullanılırsa ne ifade eder..

[004.176] [DI] Senden fetva isterler, de ki: «Allah size ikinci dereceden mirasçılar hakkında fetva veriyor: «Şayet çocuğu olmayıp bir kızkardeşi bulunan kimse ölürse, bıraktığının yarısı kızkardeşe kalır. Fakat kızkardeşinin çocuğu yoksa kendisi, ona tamamen varis olur

varis olan pay nedir? varis olmayan pay nedir? 1/3 den fazlası vasiyet bile edilemezse,diğer ayetlerde varislere ısrarla verilen 2/3 ün anlamına erebilir miyiz?

Arapça da miras anlamında kullanılan diğer kelimenin arapçası nedir ve neyi ifade eder,hangi ayetlerde geçer?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Ali0_1,

*

Sana çok basit bir soru:

108.000'in 2/3'ü kaçtır?

100.000'in 2/3'ü kaçtır?

Saygılar.

Avliye yapıldı zannettim; zaten bu yanlışımın bir önemi de olmaz çünkü siz sapma olarak gördüğünüz sayıları verdiniz daha önce dikkat ederseniz ne dediğimi anlarsınız; diğer problemleriniz de beni ilgilendirmiyor çünkü defalarca söyledim burada konuşulanın ne olduğunu...

İlgili paragraf:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konumuzun ne olduğunu anlamadan yazışmak mükün değildir...

Tamam dedik avliye var; biz bunu hatadan dolayı görmüyoruz çünkü kaynağa bağlı kalınarak somut durumda çözüme gidilmiş dedik...

Bunu hukuk mantığıyla açıklamaya çalıştım...

Siz bundan ikna olmayabilirsiniz...

Benim burada sapmadır, şudur budur ifadelerine cevap verdiğim durum avliye yapıldıktan sonra Kur'an'daki paylaşımdan sapıldığını iddia eden üyenin söyledikleridir...

Yani hala samimi bir algılama eksikliği ya da kasıtlı bir saptırmayla "fazla çıkıyor" muhabbetini sürdürmenin bir lüzumu yok...

İşte o iletim ve sonrasında bir üyenin de katkılarıyla konunun nasıl saptığı(ibretlik gerçekten):

ali0_1:

Bu hatam da hızlı okuma isteğimden ve karşı tarafla aynı düzlemde konuşabildiğimizi düşündüğümden kaynaklıdır...

Halbuki kendileri hala ilk muhabbetteymiş ve ben de kendilerine doğal olarak başka dünyadan sesleniyormuşum...

Bu yanlış anlama için okurdan özür dilerim...

Şimdi konuya geri dönelim:

Fazladan işlem yapmaktan ne anlattığımız çok önemli ki bu da avliyedir; avliye demek basit bir toplama ve bölme serisi ile mirası dağıtmaktan fazlası demektir; bunu için eksik çıkması değil payın 1'i geçmesi gerekir zaten; önce ne üzerinde konuşulduğunun bilinmesi çok faydalı olacak hem benim için hem de karşı taraf için...

Yetersizlikti, yanlışlıktı böyle laf oyunları hiç hoş değil; kimin ne dediğini hepimiz biliyoruz burada, "hata" demek yanlışlık demektir...

Ben irrasyonel bulunmadı falan da demedim genel olarak o dönem matematiğinden haberdar değilim dedim, yine bu tarz oyunlar hiç hoş değildir...

Ve çok dert edindi birileri bu soyutu somutu; hukuki açıdan belirttim ne dediğimi ama hala eksik var sanırım:

Soyut:

Soyut:

Tekrarlıyorum matematik işlemlerini soyut zeminde yapar...

Havada kalır laflarla değil ortaya koyduğum bağlara "somut" eleştirileri getirerek yapılır bu tartışma artık; bir de "senli benli", konuyu başka yerlere taşıyan dalga geçici üsluba cevap yazmayacağım bundan sonra...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışılan konu şu:

2/3 + 1/6 +1/6 +1/8 =27/24 = 9/8 toplam pay var. Oysa bu 8/8 olmalı yoksa doğru olmaz iddiası var. Yani pay kısmı burada 9 yerine 8 olsa sorun kalmayacak değil mi? Başka bir şekilde anlatırsak pay kısmı aynı anda hem 8, hem 9 a eşit olamaz, sorunun çözümü için hep aynı sayıya eşit olmalı deniyor. Bakalım bu doğru mu, bir inceleyelim:

8x=8y olmalı denmektedir. (Sadeleştirirsek)

x=y olur. (Burada eşitliğin iki tarafını da x ile çarpabiliriz)

x²=xy olur. (Şimdi iki taraftanda da y² çıkaralım)

x²-y²=xy-y² olur. (Eşitliğin iki taraflı hesaplayalım)

(x+y)(x-y)=y(x-y) olur. ((x-y)ler sadeleşir)

x+y=y olur. (İki tarafa da 7x ekleyelim)

8x+y=7x+y olur. (Daha önceki x=y eşitliğine göre; eşitliğin solundaki y yerine, x koyalım. Sağda da x yerine, y koyalım)

8x+x=7y+y olur. (İşlemleri yaparsak)

9x=8y olur.

Yani 8x=8y iken aynı zamanda 9x=8y dir. O zaman 9/8 ile 8/8 aynı şeydir.

Yani bu miras hesaplarında bir problem yoktur ve doğrudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Avliye yapıldı zannettim; zaten bu yanlışımın bir önemi de olmaz çünkü siz sapma olarak gördüğünüz sayıları verdiniz daha önce dikkat ederseniz ne dediğimi anlarsınız; diğer problemleriniz de beni ilgilendirmiyor çünkü defalarca söyledim burada konuşulanın ne olduğunu...

Sayın Ali0_1,

Siz hakikaten konuyu bile anlamamışsınız.

Zİra, ortada 12.500 yok. IOlmayan bir paradan bahsediyoruz.

Para yok ki, kuruşuna kasdar bölelim!!! Olsa böleceğiz!!

Hakikaten sen okuduüğunu anlayamıyorsun.

% 0,02 ile 0,02 rakamları aynı değildir kardeşim.

AVL'cılar şu kadar uygun görüyor

Üç kız: 48/81 = 0,593

Baba: 12/81 = 0,148

Ana: 12/81 = 0,148

Zevce: 9/81 = 0,111

Kuran'daki emre rağmen verilmeyen, çalınan haklar

Üç kız: 0,074

Baba: 0,019

Ana: 0,019

Zevce: 0,014

Siz alttaki rakamları sayı olarak almışsınız.

Ben üsttekinin devamı olduğu için yazmamışım, eksik yazmışım yani.

Alttaki miktar verilmeyen oranları belirtiyor. Verilmeyen kuruşları değil.

Üç kız: % 0,074

Baba: % 0,019

Ana: % 0,019

Zevce: % 0,014

ve % 0.0xx şeklindeki bir rakam da önemli bir rakamdır. Kuruş değildir.

Samimiyetimden şüphe etmenize gerek yok.

1000 liranın % 0.019'u 19 YTL'dir, kuruş değildir.

1.000.000 liranın % 0.09'u, 19.000 YTL'dir, kuruş falan değildir.

Biraz konuyu anlayın önce, insanların samimiyetinden şüphe etmeden önce.

İnsaf yahu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışılan konu şu:

2/3 + 1/6 +1/6 +1/8 =27/24 = 9/8 toplam pay var. Oysa bu 8/8 olmalı yoksa doğru olmaz iddiası var. Yani pay kısmı burada 9 yerine 8 olsa sorun kalmayacak değil mi? Başka bir şekilde anlatırsak pay kısmı aynı anda hem 8, hem 9 a eşit olamaz, sorunun çözümü için hep aynı sayıya eşit olmalı deniyor. Bakalım bu doğru mu, bir inceleyelim:

8x+y=7x+y olur. (Daha önceki x=y eşitliğine göre; eşitliğin solundaki y yerine, x koyalım. Sağda da x yerine, y koyalım)

9x=8y olur.

Samimi olarak soruyorum:

Yani mesele y nin yine y'ye ulaşılıncaya kadar paylaştırılması değil x/y lerin birbirine göre durumları ve terekenin de bu oranlar ışığında paylaştırılması mı???

Böyle bir görüş önceden söylenmişti; öyle mi gerçekten???

Bir de şu iletimde alıntıladığım yazıya bakar mısınız:

ali0_1:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Ali0_1,

Siz hakikaten konuyu bile anlamamışsınız.

Zİra, ortada 12.500 yok. IOlmayan bir paradan bahsediyoruz.

Para yok ki, kuruşuna kasdar bölelim!!! Olsa böleceğiz!!

Hakikaten sen okuduüğunu anlayamıyorsun.

% 0,02 ile 0,02 rakamları aynı değildir kardeşim.

Siz alttaki rakamları sayı olarak almışsınız.

Ben üsttekinin devamı olduğu için yazmamışım, eksik yazmışım yani.

Alttaki miktar verilmeyen oranları belirtiyor. Verilmeyen kuruşları değil.

Üç kız: % 0,074

Baba: % 0,019

Ana: % 0,019

Zevce: % 0,014

ve % 0.0xx şeklindeki bir rakam da önemli bir rakamdır. Kuruş değildir.

Samimiyetimden şüphe etmenize gerek yok.

1000 liranın % 0.019'u 19 YTL'dir, kuruş değildir.

1.000.000 liranın % 0.09'u, 19.000 YTL'dir, kuruş falan değildir.

Biraz konuyu anlayın önce, insanların samimiyetinden şüphe etmeden önce.

İnsaf yahu.

Zaten özür dileyip hatamı düzelttiğim bir konuda bana bunları yazarak siz anlayışınızı ortaya koydunuz...

0,02 dediğimiz o örnek üzerinden konuştuğumuzdu ve hala aynı şeyi savunuyorum; farklılık olmuşsa bu herkes için olmuş ve nasıl bir miras ortaya koyarsanız koyun oranlar biribrine göre büyük değişimler göstermiyor...

Nihayetinde miras paylaşıldı mı??? Evet; oranlarda büyük sapma var mı??? Hayır...

Avliyeden sonra 100 olanın 125 paylaştırılması olarak bakarsak daha çok yanlış algılamalara düşeriz...

Oran başkadır bu oranların üzerinden yapılan işlemler başkadır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışılan konu şu:

9x=8y olur.

Ya hakkaten doğru! Benim de şimiye kadar şüphelerim vardı ama....Şüphesiz Kuran-ı Kerim Allah kelamıdır, O hiç bir şeyi eksik bırakmamıştır.

4 - Nisa Suresi

Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla...

11. Allah size çocuklarınızla ilgili olarak şunu öneriyor: Erkek için, iki dişinin payı kadar. İkiden fazla kadın iseler ölenin bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer çocuk sadece bir kadınsa, mirasın yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığından ana-babanın her biri için altıda bir hisse olacaktır. Ölenin çocuğu yoksa ve kendisine ana-babası mirasçı olmuşsa bu durumda anasına üçte bir düşer. Eğer kardeşleri varsa, anasının payı, yapacağı vasiyetten ve borcundan arta kalanın altıda biridir. Babalarınız var, oğullarınız var. Siz bunlardan hangisinin yarar bakımından size daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Allah'tan bir buyruğu önemseyin. Hiç kuşkusuz Allah herşeyi bilir, tüm hikmetlerin sahibidir.

12. Zevcelerinizin geriye bıraktığının yarısı sizindir, eğer onların çocuğu yoksa. Eğer onların çocuğu varsa, vasiyet ettikleri ve borçları ödendikten sonra geriye bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Eğer sizin çocuğunuz yoksa bıraktığınızın dörtte biri zevcelerinizindir. Eğer sizin çocuğunuz varsa bu durumda, yaptığınız vasiyet ve borcunuz ödendikten sonra geriye kalanın sekizde biri zevcelerinizindir. Eğer miras bırakan erkek veya kadının ana-babası ve çocuğu yok da erkek kardeşi veya kız kardeşi varsa, bu kardeşlerden herbirine altıda bir düşer. Kardeşler bundan fazla ise bu takdirde onlar, yapılmış bulunan vasiyet ve borç ödendikten sonra üçte bire ortaktırlar. Kimseye zarar verilmemelidir. Allah'tan bir öneridir bu. Allah Alîm'dir, Halîm'dir.

18. Yoksa, kötülükleri yapıp yapıp da her birine ölüm geldiğinde, "işte şimdi tövbe ettim" diyenler için tövbe yoktur. Küfre batmış olarak ölenlere de tövbe yoktur. Böylelerine biz korkunç bir azap hazırladık

Anlayana.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.