Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

21 ARALIK 2012 TARIHINDE KIYAMET KOPACAK MI?

philipglass

Önerilen İletiler

NASA'nın 22 aralık kıyamet sonrası için hazırladığı video internete sızdırıldı..

"-Bugün 22 Aralık 2012, Eğer bu videoyu izliyorsanız, bu bir tek anlama gelir: Dün dünyanın sonu gelmedi..."

İŞTE O VİDEO

http://www.turkish-media.com/forum/videos/view-2981-nasanin-22-aralik-kiyamet-sonrasi-icin-hazirladigi-video/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Veee ayrıca bir son dakika haberi size

Çin' de kıyamet söylentilerini yayanlara hapis

Tüm dünyada yankı bulan ve 21 Aralık günü dünyanın sonunun geleceği kehanetiyle ilgili haberler Çin'de de giderek artıyor. Çin'in orta kesimindeki Hubei eyaletinde kıyamet söylentisini yaydığı belirtilen 5 kişinin tutuklandığı bildirildi.

Çin medyasında yer alan haberde, eyaletin başşehri Wuhan'da kıyamet söylentileri yayan 5 kişinin halka korku salmak ve sosyal düzeni bozmak suçlarından ötürü gözaltına alındığına yer verildi. Yaşadıkları bölgede bağırarak ve hazırladıkları broşürleri dağıtarak kıyamet yaygarası koparan 5 Çinliye 10 günlük hapis cezası verildiği kaydedildi.

Çin'de geçtiğimiz günlerde bir başka Çinli de, Mayalar'ın "21 Aralık'ta kıyamet kopacak" kehanetinin verdiği korkuyla kendi gemisini inşa etmiş ve o gün geldiğinde gemiye binerek kıyametten korunacağını dile getirmişti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

21 Aralik 2012 yaklastikca ve ortaya atilan felaket senaryolari, mantiksal olabilirlik olanagini kaybettikce; bu konudaki kehanet felaketten ziyada, mukafata donustu.

Kisaca insanoglu aleyhine olarak yola cikan kehanet, bugunku soylemlerle insanoglu lehine donustu.

Surasi unutulmamalidir ki; insanoglu kendi beyninin her turlu fonksiyonunu kendi sorgulamadikca ve degistirmedikce, bunu degistirecek ne bir sihirli degnek vardir, ne de bir sozde bilim.

Zaten insanoglu bu tipo kehanetlere kendini inandirdigi surece; teslimiyetini koruyacak ve kendi varliginin ve yetisinin farkina ve bil;incine varamayacaktir.

Bu da insanoglunun kendi turu adina ve icin ve de eliyle kurdugu her turlu teslimiyetci duzen/sistemin devami demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kıyamet gününü Allah'tan bakşa kimse bilemez. bunların hepsi boş konuşmadır. kaleminize, mürekkebinize, klavyenize yazık gerçekten.

Kiyamet gununun, metafizik, fizik otesi inanci disinda bilimsel bir aciklamasi var midir? varsa nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kıyamet gününü Allah'tan bakşa kimse bilemez. bunların hepsi boş konuşmadır. kaleminize, mürekkebinize, klavyenize yazık gerçekten.

Mesela ben şimdi şunu merak ediyorum. Diyelim ki 21 Aralık dünyanın son günü ve bütün televizyonlar, radyolar, internet, insanlar vs. bangır bangır 21 Aralık'ta kıyamet kopacak bağrınıyor ve sen buna inanmıyorsun, diyorsun ki "Allah'tan başka kimse bilemez".

Halbuki senaryoyu az daha genişletelim, Allah bilmiş ve insanlara da bildiriyor olsun... Ama sen göremezsin bunu :D

Öylesine olası bir durum uydurdum şimdi, bana bu yazdıkların çok komik geldi, gerçekten o gün kıyamet kopsa yuvarlan.gif Allah'a inanıp da onun gönderdiği kanıtları "hayır siz bilemezseniz allah bilir" diyip görmezden gelmek de bu inananların çoğuna mahsus bişi sanırım.

Aklıma bir fıkra geldi;

Bir köyün camisinde imam cemaate vaaz vermektedir. Ansızın içeri dalan bir köylü köyü sel basmakta olduğunu haber verir. Bütün cemaat hemen kendilerini dışarı atıp, kaçar. Sadece imam bütün ısrarlara rağmen köyü terketmeyi reddeder ve Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek, camide kalır.

Kısa bir süre sonra sular camiye ulaşır, imam çaresiz minareye çıkar. Sular minarenin ilk katına yükselirken bir tekne imami kurtarmaya gelir. Ancak dini bütün imam, Tanrı'nın kendisini koruyacağını söyleyerek tekneye binmez. Sular yükselir, imam ikinci kata çıkmak zorunda kalır. Bir tekne daha gelir, ancak imam yine Tanrı'nın kendisini koruyacağına inancının tam olduğunu söyleyerek tekneye binmez. Sular iyice yükselir. imam artık minarenin en tepesindedir. Bir helikopter yaklaşır. İçindekiler durumun kötü olduğunu anlatarak imama helikoptere gelmesi konusunda ısrar eder. İmam helikoptere binmeyi de reddeder. Bir süre sonra sular iyice yükselir ve imam boğularak ölür.

Kendisini cennetin kapısında melekler karşılar

-Melek: hoşgeldiniz. cennette köşkünüz hazırlandı. Buyrun.

-İmam: Cennete girmek istediğimden emin değilim.

-Melek: neden?

-İmam: Tanrı'ya biraz kırgınım.

-Melek: ne oldu ki?

-İmam: Ben hayatımı ibadet ederek geçirdim. İnsanlara hep iyilik yaptım, günahtan uzak durdum. Yasadığım köyü sel bastı, herkes kaçtı ama tanrı'nın beni kurtaracağına inandığımdan kaldım. Görüyorsunuz ki şimdi burdayım...

Tam bu sırada yukarıdan Tanrı'nin sesi duyulur: -Söyleyin o salağa iki tekne bir helikopter gönderdik!!!!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kiyamet gununun, metafizik, fizik otesi inanci disinda bilimsel bir aciklamasi var midir? varsa nedir?

dogal afet

havuzlu bahceli cicekli bocekli

dunya yasami ici fokur fokur kaynayan lavlarin ustundeki hicbir garantisi olmayan bir zeminde yaratilmitir

bir ayette denizlerin kaynatildigi gun ifadesi dikkat cekicidir

birseyin kaynamasi dipten olur ; gunes isisi ile anca buharlasma mumkundur .. kaynama ancak isinin alttan verilmesi ile mumkundur ...

lavlarin dunya genelinde feveran edecegi bir dogal afete isaret edilmektedir

bunun birgun mutlaka olacagini ispat eden bir bilimsel gelisme var midir bilmiyorum ;

fakat dunya yoktan yaratilmistir ; big bangin gercekten dogrulanmis olmasi ; kiyametin en buyuk bilimsel kanitidir ... baslangici olan herseyin sonu vardir ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bugun kuresel isinma bilinen ve makul karsilanan bir gelismedir ..

kuresel isinmanin devam etmesi durumunda dunyanin buna ne gibi tepkiler vericegi konusunda fikir ayriliklari olsa da ;

kuresel bir soguma surecinin baslamasi da dogal bir gelisme olucaktir ;

ayette kiyamet donemi icin ; gunes sondugu zaman ifadesi de dikkat cekicidir

isi kaybeden dunya insan yasamini etkilemeyecek araliklarda soguyabilir ve yer altindaki lavlar soguyarak buzusen dis tabakada basincin da etkisi ile catlaklar acmaya baslayacak olabilir ..

nitekim kuresel isinma nasil kontrol edilemiyorsa kuresel soguma surecinin meydana gelecegi de kontrol edilebilecek bir durum olmaktan cok ancak gozlemlenecek bir durumdur ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kuresel isinmanin devam etmesi durumunda dunyanin buna ne gibi tepkiler vericegi konusunda fikir ayriliklari olsa da ;

isi kaybeden dunya insan yasamini etkilemeyecek araliklarda soguyabilir ve yer altindaki lavlar soguyarak buzusen dis tabakada basincin da etkisi ile catlaklar acmaya baslayacak olabilir ..

nitekim kuresel isinma nasil kontrol edilemiyorsa kuresel soguma surecinin meydana gelecegi de kontrol edilebilecek bir durum olmaktan cok ancak gozlemlenecek bir durumdur ..

küresel ısınma doğal bir süreç mi yoksa yapay bir süreç mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kiyamet konusu, basta yer cekimi ve dunya ile ilintilidir. Bu temelde de ortada ne bir gozlemsel ne de bir bilimsel yer cekimi ile ilgili ya da ortadan kalkacagi ile ilgili bir aciklama yoktur.

Evet dunyanin yasadigi ve insanoglunun dunyaya yasattigi her turlu degisim, bilimsel gozlem altindadir. Bu acidan insanoglu dunyasina zarar vermedikce de yasam olarak bir tehlike yoktur. Fenomenal olarak yasanan, her turlu degisim, donusum baskalasim ve olusum; zaten bilimin takibindedir.

O yuzden bilim bilimsel olarak falin akilciligina degil; bilimselligin gozlemine dayanir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Insanoglu dunyaya zarar vermedikce kiyamet kopmaz denmis..

Kiyameti en sonunda zaten insanoglu koparticaktir

Ne diyor ayette. kiyamet kafirlerin uzerine kopar

Yani bilincsiz ve zararci kisilerin hakim oldugu bir zihniyete isaret ediliyor .. ahlaki dejenerasyonun insanligi busbutun azdirdigi bi zaman kiyametin goz kirpmasi dir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Insanoglu dunyaya zarar vermedikce kiyamet kopmaz denmis..

Kiyameti en sonunda zaten insanoglu koparticaktir

Ne diyor ayette. kiyamet kafirlerin uzerine kopar

Yani bilincsiz ve zararci kisilerin hakim oldugu bir zihniyete isaret ediliyor .. ahlaki dejenerasyonun insanligi busbutun azdirdigi bi zaman kiyametin goz kirpmasi dir

O bir ironi idi. Onemli olan bu soylemin bilimsel iceriginin olmamasi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilimsel aciklamasi yok ;

bilimin bile bilimsel aciklamasi yok ..

mucizeleri siradan gosteren bi vizyon gibi ..

esrarengiz anlatimlarin (!) zamani geldiginde bilimin aleladeligi ile siradanlasiyor olmasi insanlara ilginc gelmiyor : ))

ancak ince dusunebilenler icin manidar bi hayretlik ve motive meydana geliyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

küresel ısınma doğal bir süreç mi yoksa yapay bir süreç mi?

bunun bir onemi yok

yapay bir surec olarak ele alinsa bile , onemli olan

insan bunu bile bile bunun onune gecebilecek iradeyi gostermekten yine de aciz kaliyor ...

iste bu yapay gorunum aslinda en dogal sebeplere dayaniyor ... ve durdurulamiyor

bu mucize gibidir .. cunku goz gore gore Allah diledigi kadere dogru yonlendirebiliyor ..

yani dogal bir surec diyebiliriz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

koparsa hissedermiyiz

birdem olurda

ne olduğunu anlamadan

ölür gidermiyiz

Hissedersin. Birden havada ucmaya baslarsin. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilimsel aciklamasi yok ;

bilimin bile bilimsel aciklamasi yok ..

Bilimin bilimsel yontemi bellidir ve bilimin bilimsel aciklamasi yapilandirmaci epistemolojidir.

Bilimsel yöntem, en basit haliyle aşağıdaki şekilde özetlenebilir:klkl

1. Evrendeki bir fenomenin gözlemlenmesi
  2. Bu fenomene dair, gözlemler ile tutarlı, ancak kesin olmayan, hipotez adında deneysel bir açıklama getirilmesi
  3. Hipotezin tahminlerde bulunmak için kullanılması
  4. Tahminlerin deneylerle veya ek gözlemlerle test edilmesi ve sonuçlar ışığında hipotezde gerekli değişikliklerin yapılması
  5. (3) ve (4) numaralı adımların hipotez ve deney arasında tutarsızlık kalmayana kadar tekrarlanması.

Goruldugu gibi, bilim bilimsel olarak fenomenden (ne oldugunun mutlakligi, kesinligi, tekligi ve ilkligi metafizigin ontolojik ideolojilerinin-materyalizm/idealizm/pozitivizm- indirgemeci ve determinist inancsal dogru tartismasidir) degil; onun gozleminden yola cikar.

Bu da her seyden once bir seyin bilimsel olabilmesi icin, ortada insanogluna gozlem veren bir fenomenin olmasi demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yanlis : ))

ewrimin yasanmadigini bilim eskiden beri haykiriyor

ama hala bilimsel bir duzlemde bunun propogandasinda israrcilar ..

bilim hani objektifti .. din ile paralel olmasi bi kisim odaklari rahatsiz ediyor belli ki

cunku ateizmin sozde modern dayanagi bilimsellikti .. ama modern bilim Allahin varligini Allahin onceden patentledigi yuzlerce ayetle haykiriyor : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yanlis : ))

ewrimin yasanmadigini bilim eskiden beri haykiriyor

ama hala bilimsel bir duzlemde bunun propogandasinda israrcilar ..

bilim hani objektifti .. din ile paralel olmasi bi kisim odaklari rahatsiz ediyor belli ki

cunku ateizmin sozde modern dayanagi bilimsellikti .. ama modern bilim Allahin varligini Allahin onceden patentledigi yuzlerce ayetle haykiriyor : ))

Ateizmin bilimsellik ile ilgisi yoktur. Ateizm metafizigin teolojik yani tanrinin varligi tartismasindaki bir tanrisizlik ve dinsizliktir. Evrim hem bir olgu, hem de bir teoridir. Evrimin propagandaya ihtiyaci yoktur. Bugun biyolojinin her turlu temeli evrimin bilgisine dayanir.

Ayrica "modern" bilim derken, neyi kast ediyorsun?

Ayrica bugun evengalistler ve cogu kendine musluman diyen de evrimi algiliyor.

Ama inanc oyle bir tutucu ve cagdisi ve sabit ve sorgulanmaz ki, ya kendini ilim temelli bilim kisvesinde gosteriyor, ya da bilime dusman oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu konular tartisildi .. en guzel cevaplar verildi dostum ..

ben ve saz arkadaslarimin bile beyni sulandi biggrin.png tartistikca ..

muhabbete elbette devam edelim bi yerlerden ama eski konulardaki altin sayfalari incelemekte fayda var smile.png )

Konu neyin tartisildigi degil; tartisilanin kime neye gore ve hangi anlam ve icerik verilerek, hangi bilinc ve farkindalik duzeyiyle tartisildigidir.

Ayrica 20. yuzyildan sonra o klasik "bunun anlami/icerigi budur" algisi tarihe karismisa ve her bir beyin kendi algi, bilgi duzeyince bir kavramafarkli anlamlar ve icerikler yuklemektedir.

O acidan bir kavrami ifade tartismasina cekmeden once, o kavramin kavrami ortaya koyanca algi ve bilgi olarak aciklanmasi gerekir.

Iste bu acidan sorulan sorular, senin bir kisi olarak kendinin ne cevap vereceginin gorulmesi ve ona gore yanit verilmesi icindir.

Ama tabiki yine de sen bilirsin. Cunku bilgi ve dusunce paylasimi bir beyin icin ya bir olumsuzluk "iskenbce, sulanma" v.s. icerir; ya da bilgi ve dusunce paylasimi bir beynin gidasi olarak gorulur. Ben ikinci gruptayim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu neyin tartisildigi degil; tartisilanin kime neye gore ve hangi anlam ve icerik verilerek, hangi bilinc ve farkindalik duzeyiyle tartisildigidir.

eski tartismalara bakarsaniz onu da gorebilirsiniz .. bakmadan bisey solemek olmaz

Ayrica 20. yuzyildan sonra o klasik "bunun anlami/icerigi budur" algisi tarihe karismisa ve her bir beyin kendi algi, bilgi duzeyince bir kavramafarkli anlamlar ve icerikler yuklemektedir.

tamam iste o yuzden de 1400 yil onceki ifadeler ve usluplar gunumuz zihniyetine kodlanabilmelidir ..

O acidan bir kavrami ifade tartismasina cekmeden once, o kavramin kavrami ortaya koyanca algi ve bilgi olarak aciklanmasi gerekir.

aciklandi da ..

Iste bu acidan sorulan sorular, senin bir kisi olarak kendinin ne cevap vereceginin gorulmesi ve ona gore yanit verilmesi icindir.

elbette ben de beyni aciyan bir fikir adami olarak sunu soledim ki ;

sizin tekniginizde olan kisiler zaten vardi : ) pek farkli bisey de yapmadik .. ve ben yeniden en basa dondugumu hissettigim anda size dedim ki eski sayfalarda hersey var ..

ozune iliskin bir ifade keskinligi ile anlatilmis birsuru zevkli sayfa biraktik geride : ))

Ama tabiki yine de sen bilirsin. Cunku bilgi ve dusunce paylasimi bir beyin icin ya bir olumsuzluk "iskenbce, sulanma" v.s. icerir; ya da bilgi ve dusunce paylasimi bir beynin gidasi olarak gorulur. Ben ikinci gruptayim.

ben de ikinci gruptayim .. yine de eski konulara dikkat cekmek istedim ..

neticede ben birsuru foruma girip cikan biriyim .. vaktim da zaten gunde 40 dakika kadar zaman ayirmaya yetiyor .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.