Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

DİNSİZİM VE TANRISIZIM ÇÜNKÜ...

Maver

Önerilen İletiler

bir arkadaş demişki,"evet hareket edenin bir de hareket ettirici vardır o zaman tanrının da var".

peki bi düşün bakalım,iki ayagı olan bir sandalyeyi yere koysan dik dururmu?durmaz.arkasına bıtane daha ıkı ayaklı sandalye koyalım,sımdı dururmu.durmaz.ıstersen yuz tane koy denge saglamaz ve devrılır.pekı bunların arkasına en sona bı tane dort ayaklı bı sandalye koysak.ıste o zaman denge saglanır dımı.

evet ben annemden,annem annesinden,annesi annesinden....bu boyle gider.pekı sonda bı varlıgın olması gerekmıyomu?dogrulmamıs ve dogurmamıs,ezeli bi varlık.

mantıken düşünüldügünde bu böyledır.evet mantıkın aklın yetmedıgı zamanlar sorular oluyo.ama dunyadakı en üstün yaratık insan olmasına ragmen ınsanında bı algılama gorme kapasıtesı vardır.allah ısteseydı bıze gorunebılırdı ama dünyada olus amacımız allah kulluktur ve bu dunya ımtıhanlarla doludur.allahın gorunmemesındekı hıkmette bı ımtıhan olabılır.kullar ınancakmı ınanmıcak mı dıye.bızzat kendı gorunmesede dunya onun olusundakı ısaretlerle doluddur.

baska bı arkadasta ozgur olmak ıstıyo.sımdı ınanmıyosun pekı ozgurmusun?dileigini yapabılıyomusun?yada yaptın mutlumusun?için rahat mı?hiç sıkılmıyo musun?

hasta bi insanın morali iyi oldugunda ıyılesmesıde cok hızlı oluyor.yani inanç insanların moralini yukseltıyo ve moralde saglıga katkı saglıyor.harward tıp fakultesınde harbert benson dııye ınançsız bı doktorun aptıgı arastırmalarda da,allaha olan ınancın ve ıbadetlerın insan saglıgı üzerinde baska hıcbırseyde gorulmeyecek derecede olumlu etkı meydana getirdiği sonucuna varmıstır.tıp dünyasının yavas yavas farkettıgı bu gercek kuranda "haberınız olsun kalpler yalnızca allahın zikriyle mutmain olur"(ra`d,28)ayetıyle belırtılmıstır.

sımdı sızın kalbınızde ve ınancınızda allah yok pekı ınananlardan daha mı mutlusunuz???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 90
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

"ben özgür olmayi seciyorum" demis bende sorarim acaba özgürlük nedir? bir insan özgür olablirmi?

Cevap: Hayir olamaz cünkü insan sosyal bir varliktir istesede istemesede toplumun koydugu kurallara uymak zorundadir.. baskasinin haklarini yememek zorundadir. sen caddede ciril ciplak gezmek istesen yapa bilirmisin ? tabiki hayir yada gecenin köründe canin sikildi ve hirsizlik yapmak istedin yapa bilirmisin? hayir... demekki insan istesede istemesede özgür olamiyor tam manasi ile... o zaman Allah a inanmak seni naisl özgürlügünden ediyor anlamadim... baskasinin namusuna bakma küfretme içki içme zina yapma vs... hükümler sana yarar saglarken sen gitmis sözde özgürlük gibi gösterilen ve seytanin en dusuk ve en kolay siyirilip kurutullunacak olan hilesine takilmisin.... uyan artik istesende istemesende özgür olamazsin tam manasi ile

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ı reddeden arkadaşlar...Sizi uyarıyorum eğer böyle devam ederseniz sonsuz azap içine gireceksiniz...Söyledikleriniz kaderinizde olan şeylerdir...Size böyle bir kader yazıldığını görmek beni Rabbime dahada yakınlaştırıyor ve imanım dahada şevkleniyor...Rabbime şükürler olsun...Bu apaçık bir uyarıdır arkadaşlar dileyen Rabbine bir yol bulabilir...Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özgürlük ve Din...

Hz. Ali'nin bir kıssası vardır... Adam diyor ki Hz. Ali'ye... "-Ali, sen zevkten, günahtır diye kaçıyosun, zekat diye paranı başkalarına veriyorsun, yetmezmiş gibi bide görmediğin bi şeye inanıyorsun, ya Allah yoksa?"

adam Hz. Ali'nin özgür olamadığını kastediyor aslında... Hz. Ali cevap veriyor "-Ben gönlümün isteğiyle zevk dediğin günahtan kaçıyorum, yüz çeviriyorum. kendi rızamla zekat veriyoum ve kalbimin isteğiyle Allah'a inanıyorum. Allah vardır..."

Kısacası, özgür olup olamamak din ile ilgili bir kavram değildir. Allah herkesi özgür iradeile yaratmıştır. ister inansın ister inanmasın her insan günah işleme kabiliyetine sahiptir ve Allah günah işlenmesini önlemez... Hz. Muhammed'in gelmesiyle artık cezalandırma devri bitmiş, sadece ikaz etme, öğüt verme devri başlamıştır. yani arkadaşım, Din senden başkasını sınırlamıyor merak etme...

Ayrıca...: ayrıca, özgürlük, eğer tam manasıyla düşünüyorsanız, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. gerisi anarşidir. ayrıca özgürlük hiç bir koşula bağlanamaz. daha önce Özgürlük kavramını öğrenmeniz ve sonra "Özgür olmak için Dine inanmıyorum" tümcesinin manasını kavramanız lazım. Özgürlük bir kavramam bağlanamaz. "Dine inanmazsam özgür olurum" "Türban takarsam özgür olurum" "açık gezersem özgür olurum" "kimselere laf atarsam özgür olurum" "istediğim gibi gezer dolaşırsam özgür olurum" "istediğimi yapar, istediğim gibi cinsellik yaşarsam özgür olurum" düşünceleri, özgürlüğü bir kalıba sığdırır ve bunlar özgürlüğü tanımlayan şeyler değildir. özgürlük koşul gerektirmez. yani özgür olmanın dindar yada dinsiz, açık yada türbanlı, namuslu yada namussuz olmayla ilgisi yoktur. Özgürlük; benliğinin, yani ruhundan yada yüreğinden gelenleri, bilincinin (kişiliğin) elverdiğince yapabilmek, biraz kendine özgü yaşayabilmektir. Yani diyorsun ki: "Din Özgürlüğü Sınırlıyo, o Yüzden Dinsizim..." sen asıl şimdi özgür değilsin ki? çünkü Özgürlüğü,Dinsizlikle sınırlamışsın... oysa ki içinden geleni yapabilmektir özgürlük... ben özgürüm mesela... şu an içimden gelipte yapamadığım hiç bir şey yok... illa yapadığım bişey yok derken, nefsi arzular gelmesin aklınıza... ama sanırım arkadaşın kasttediği sınırlama bunlar... yani heralde, cinsi ve nefsi sınırlamalara takılmış, o yüzden Dinin özgürlük karşıtı olduğunu düşünüyo... oysa ki, o dinsizlik değil, iffetsizliktir, arsızlıktır... inanan bir insanda iffetsiz ve arsız olabiliyor. günahı kendine...

Ne demiş Nesimi:

"Ben Melamet Hırkasını Kendim Giydim Kendime

Ar Namus Şişesini Taşa Çaldım Kime ne?

Kah giderim Medreseye İlk Alırım Hak İçin

Kah giderim Meygedeye, Mey İçerim Aşk İçin"

Yani hangi dine mensup olursan ol, seni dizginleyen ancak vicdanın olabilir, din değil...

Öncelikle Özgürlük ve Din kavramlarını, Allah'ın ne olduğunu iyi öğrenin ve ondan sonra bunların ilişkilerini öğrenin ve savunun düşüncelerinizi... yoksa cahillikten öteye gidemiyosunuz gördüğümüz gibi...

Eğer, Özgürlükten kastınız, bazı zevkleri yaşayabilmekse; Zina, İçki vs vs vs... e ben bunları yapmak istemediğim için yapmıyorum mesela, sence özgür değil miyim? özgür olabilmek için bunları yapmak mı şart? peki bunlar Özgürlüğün Şartlarıysa, o şey hakkaten Özgürlük olabilir mi? şartları var mı özgürlüğün? kaç tane şartı var peki? bunlar küçük zekaların ürünü arkadaşlar, takılmayın bunlara...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Maver merhaba birader,

Sana verilecek cevap iki şıktan ibaret.

1- Ya cehenneme gireceksin !

2- Veya Cennette .

Bu iki şıktan başka seçeneğin yok ..Yani ortası kenarı kıyısı olmaz.

Çünkü sen varsın , ben varmıyım diye şüpheye düşersen yok olduğuna da inanmak mecburiyetindesin.

İyi güzelde sen niçin var olasanki? Seni var eden zorunluk nedir?

Peki ya 10000000 milyar yıl evvel neden var olmadın - annen baban neden 50000000 milyar sene sonra var olmadılar?

Zaman'ı önemsemiyorsan peki ya neden başlangıçsız değilsin?

Bak görüyorsun ki , basit meselelerde bile kavramları karıştırmış , açıkcası ......

İster karıştır , ister atla , istersen uç - sen ölümcül bir yaratıksın. . Yaçam dediğin saniyenin bir an'ında çaresiz kalmış bir zavallısın..

Peki ya bu kaostan kurtulmanın çaresi yokmu ? Elbette var ..

İşte yukarda ki iki şıktan birini seçmekle mükellefsin ....Başka çare arama , zira çare gene senin başından çıkacaktır.......

İnsan bu aleme yuları üstüne atılmış başıboş otlamaya mı geldi zannediyorsun?

Yanılıyorsun.........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam,

Bir uyarida bulunmak istiyorum. Suphe icinde kivranan arkadaslar YAradan'i kendi duyularinin sinirlari icinde algilamaya calisiyorlar ki bence cok buyuk bir yanilgi. Olum, olum sonrasi, cennet, cehennem, kader gibi konularda bilgimiz ve algimiz, Kitap'ta bildirildigi kadariyla sinirlidir. Yuce Yaradan bize ait butun algilamalardan uzaktir. Bizim icin ' gecmis, gelecek," gibi zaman kavramlari Allah icin gecerli degildir, O'nun icin sadece ' simdi' mevcuttur. (Zaman kavramlari icin Bkz Yunus 10:41,Al-Maide5:116Gelecekteki simdi, EnNaziat79:25, Taha20:102,103,104) Yani bir baslangic veya son veya herhangi bir sekilde O'na sinir belirlemeye calismak bizi sirke-red etmeye-isyan etmeye goturur.

Arkadslar, dikkat edin, Allah' gorulenin ve gorulmeyenin, aciklananin, aciklanmayanin..' herseyin Tek sahibidir. 3 kurusluk aklimizla Yaradan'la akil yarisina girmeyelim.

"O, sana Kitab'ı indirendir. Onun (Kur'an'ın) bazı âyetleri muhkemdir(aciktir), onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir(anlami acik degildir). Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar. - Ali-Imran 3:7(Bu konuda Isaac Newton'un Philosophia naturalis Principia Mathematica' nin onsozune bakilabilir-istekli arkadaslara bir kopya gonderebilirim-ingilizce)

Hepimiz Allah'a donecegiz, ve her soyledigimizden, yaptigimizdan dolayi sorgulanancagiz. Bu fikri aklimizda ve kalbimizde surekli tasirsak, 10 defa dusunup 1 defa konusur ve davraniriz.

" Biz gogu, yeri ve ikisi arasindakilaeri oyun olsun diye yaratmadik" Al-Enbiya 21:3, AdDuhan 44:38

' Niye yaratildik?' sorusunun cevabini alcagiz elbet, bunu da sabirla beklememiz gerek. Bunun icin de inananlara sadece Kur'an la ogut vermek duser(AlEnam 6:70)

Allah'in selami ve huzuru uzerinize olsun,

sevgiyle kalin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

sadece bana karşı çıkın.... emin olun o benim içimde olduğu sürece hepinizin sonsuz sayıda sorusu olsa bile yanıtları bende..... isterseniz deneyin..... ama lütfen beyninizi kullanmanızı rica edeceğim... nineler dedeler gibi aman çarpılırsın muhabbetleriyle gelmeyin...

bence tanrısızlık ******* çünkü sonunda cehennem war cehennemim ne kadar acı wermediğini yaşamadığın için öle diyor ark ama dinsizlik iyidir özgür arkadaş gayet özgür işte günah flan takmadan yaşamak süper ne yalanlıyonz özgür be bence dinler şaçma zaten.

peki ya sen cennetin nası biyer olduunu söleyebilirmisin ? cehennemde ne kadar acı çekildiğini bilen insan

Allah'ı reddeden arkadaşlar...Sizi uyarıyorum eğer böyle devam ederseniz sonsuz azap içine gireceksiniz...Söyledikleriniz kaderinizde olan şeylerdir...Size böyle bir kader yazıldığını görmek beni Rabbime dahada yakınlaştırıyor ve imanım dahada şevkleniyor...Rabbime şükürler olsun...Bu apaçık bir uyarıdır arkadaşlar dileyen Rabbine bir yol bulabilir...Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz!!!

şu anda bu mesajı sana yazmamı allah dilemedi...... ve eğer gerçekten sonumu görüyorsanız söyleyin çok merak ediyorum

"ben özgür olmayi seciyorum" demis bende sorarim acaba özgürlük nedir? bir insan özgür olablirmi?

Cevap: Hayir olamaz cünkü insan sosyal bir varliktir istesede istemesede toplumun koydugu kurallara uymak zorundadir.. baskasinin haklarini yememek zorundadir. sen caddede ciril ciplak gezmek istesen yapa bilirmisin ? tabiki hayir yada gecenin köründe canin sikildi ve hirsizlik yapmak istedin yapa bilirmisin? hayir... demekki insan istesede istemesede özgür olamiyor tam manasi ile... o zaman Allah a inanmak seni naisl özgürlügünden ediyor anlamadim... baskasinin namusuna bakma küfretme içki içme zina yapma vs... hükümler sana yarar saglarken sen gitmis sözde özgürlük gibi gösterilen ve seytanin en dusuk ve en kolay siyirilip kurutullunacak olan hilesine takilmisin.... uyan artik istesende istemesende özgür olamazsin tam manasi ile

hayatımda saydığın kötülüklerin hiçbirini yapmadım ve allaha da inanmıyorum!!! peki sen hiç sokaktaki bir kıza baktın mı? kötü düşünüp laf attın mı!inananların yarattığı toplum sence gerçekten doğruluktan ibaret mi yoksa herkesin birbirini yiyip bitirdiği bir tımarhane mi!! sokaklara bakın! dışarsı inanan günahkarlarla dolu...

Nasıl düçünce bunlar evrenin tümüne sahip olsan gene özgür olamassın başlangıcına tabisin.

insan kendisinden başka hiçbirşeye sahip deildir!! ve sadece kendisine sahip olduğu için de özgürdür!! kendinizi sürüye katmaya devam edin siz

Senin yerinde olsam bir cami önünde bagırırdım . çünki ancak dayak yedikten sonra meşhur olabilirsin. ***** bir yazar Türkiye ye hakaret etti umarım belasını bulur, dünyada meşhur oldu. Ama yaradan elbet bunların hesabini sorar. Son günlerinde hiç degilse altına kaçırır ve etrafındakileri uzaklaştırır. Allah islah etsin

Ama Allah her yerde Allah tır. Bunu unutma

inanan insanlar bilirler : dinde zorlama yoktur . bu sizin kitabınızın bir sözüdür ve buna karşı gelip cami önünde dayak atın bakalım ne olacak!!

Doğumunun nasıl ve ne şekilde olduğuna karar verebildin mi???

Ölüm şeklini katalogdan mı seçiyorsunuz???

Kaç yaşında öleceksiniz???

:zorro:

peki sana doğmak isteyip istemediğini kim sordu? aileni sen mi seçtin? doğmak istediğin yeri sen mi seçtin? dünyanın başka bir yerinde olmak istemezmiydin? özgür olup seçimler yapmak yerine olmayan bir varlıktan medet umup, inanıp hayatının nasıl geçeceğini allaha bırakıp aslında bundan içten içe rahatsızlık duyup dengesiz davranışlar sergilemeyi mi seçiyorsun?

kendi varlığının sebebine erememiş bir insan "Tanrı neden var" diyorsa gerçekten bir kaos içinde olmalıdır. evet tanrı dediğiniz yok ama sizin zihniyetinizde yok.

özgürlük dediğiniz hayata sahip olup günü-birlik yaşamak ve diğer canlılar misali tüketiciliği; yaşamak addetmekse, bu ancak mahkumiyettir. çünkü o hal ile keyfinize, midenize, nefsinize, emellerinize, sevdiklerinize.. vs hepsine kulsunuzdur. oysa insanı yücelten şey emelidir. emeli yüksek olanın derecesi yüksek, özgürlüğü de o emele ulaşmasını sağlayacak kadar sınırlıdır. . maksadınız dünyada bir yer elde etmekse değeriniz de o kadardır, maksadınız Allah katında yer etmekse değeriniz o kadardır. bu nedenle Mevlana'nın da dediği gibi "kul olmak hür olmaktır." Tek olana ve En Yüce'ye kul olmak en büyük hedef ve en büyük özgürlüktür.

insan dışında bütün canlılar cehennemlik o zaman... onlar neden günü birlik yaşıyorlar? yoksa tanrı onları deil de sadece sizi mi yarattı?

esselam aleykum bugün fatsada çokkkkkkk güzel bir sekilde kar yagdIrIlIyordu aniden aklIma geldi sana delil olarak "1 kartanesi "yetermi????? "iKRA" vesselam
benim de aklıma bir delil geldi: AK-47; Kalaşnikov. Bu silahı artık dünyada bilmeyen, tanımayan yok. Son 50 yıl içinde bu silahtan yaklaşık 100 milyon adet üretildi. Bu ölüm makinesi, 20.Yüzyıl’ın ikinci yarısında o kadar çok kullanıldı ki, neredeyse savaşan tüm dünyanın ortak malı, ortak sembolü haline geldi. Artık, çocuklar bile Kalaşnikov’un ne olduğunu biliyor. Dünyadaki pek çok ordu bu silahı kullanıyor. Bununla da kalmıyor. Kalaşnikov ülkelerin armalarına, bayraklarına da girmiş durumda. Adına şarkılar yapılıyor; hatta bazı ülkelerde aileler, yeni doğmuş çocuklarına “kalaş” adını veriyorlar. Anlayacağınız, bu ölüm makinesi, 20.yüzyıl’ın ortak popüler kültürünün, en ünlü parçası haline gelmiş durumda.

bu da allahın yarattığı bir canlının yarattığı bir şey!! yani allah istemeseydi olmazdı!! ve bu silahı inananların yaptığını da biliyorsunuzdur umarım

Acabaaa bu soruyu sorabilecek kadar ***** başka bir insan varmıdır.

Yaahu arkadaşım sen hiç patronu olmayan bir işyeri gördünmü :unsure:

size özgürlük verdi!! ama siz beyninizi ve ruhunuzu birleştirip olayların içinden çıkamadığınız için hep başınıza bir PATRON çıkardınız!! o bilir, o büyüktür, peki ne kadar? ve onun bildiğini ve büyüklüğünü size kanıtlayan şey içinizden mi geliyor, yoksa bütün sürü gibi size de mi doğuştan miras olarak bırakılıyor?

cennet tatmin olma mekanıdır, bu nedenle sürekliliği vs ayrıntıları onu sıradanlaştırmaz.. dünya ile bir tutuyorsunuz oysa dünya ile bir olsaydı zaten cennet diye bi "ödül" olmazdı. müslümanlar için asıl ödül ru'yetullah'tır ki bu konu sizi aşar. dindarları alakadar eder...

adalet sorularınıza gelince lokman suresi 16. ayet "(Lokman, öğütlerine devamla şöyle demişti:) Yavrucuğum! Yaptığın iş (iyilik veya kötülük), bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu (senin karşına) getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır. " gerisi tefsircilerin yorumudur... adalet sizin aklınızın da ötesinde bir hak ile yerini bulacaktır. siz dinsizler adına ahret için kaygı duymayın... onlar umursamasa da onları da umursayan, Allah var elbetteki.

dini fikirlerin bu denli toplumsal bölünmelere yol açmasını neden istiyorsunuz? lütfen ! bizden bildiklerinizi saklamayın! bizi de alakadar etsin! ama bildikleriniz sadece bir kitaptan ibaretse benim karşıma sakın çıkmayın!!!!!!!!!!!!!

bakın size insan hayatında seçtikleri var secemediklleri var mesela arkadaşlarımızı biz seçeriz ama aileyi biz seçmeyiz ailemiz kader dir arkadaşlarımız çok iyi olur bize çok yardımcı olur biz bu arkadaşları seçtiğimiz için kaderimiz bu yönde gider ama arkadaşlarımız kötu olur bizi madde bağımlısı yapar bu da o arkadaşları seçtiğimiz için kaderimiz bu şekilde belirlerinir siz ben Allah ı redediyorum çünkü beni kısıtlıyor siz Türkiye Cumhuriyetini rededseniz yasalar beni kısıtlıyor deseniz ne bundan Türkiye Cumhuriyeti bir zarar görürmü hayır sadece siz yasalara karşı gelirsiniz ve hapse girersiniz işte Allahı rededmekte böyledir Allah bundan hiç bir zarar görmez sadece siz görürüsünüz siz Allah ı haşa kimin yarattığını soruyorsunuz size şunu diğim bir tren düşünün her vagonu çeken bir vagon var en önde lokomotif var lokomotifin özelliği onu hiçbir vagonun çekmemesidir eğer onunda önüne bir vagon koyarsak o lokomotif olmaz bir vagon olur işte Allah size herşeyi anlamanız için örnekleri vermiş bir şirkette en yuksek patrondur patron kimseden emir almaz zaten emir alsa patron olmaz dimi

allahı türkiye cumhuriyeti örneğiyle açıklaman ilginç..... ve lokomotif de ayrıca tek başına gitmez... motoru ve kazanı vardır!! ve tabi gitmesi için ve arkasındaki vagonları çekmesi için de oduna!! ve patron da senin gibi yemek yer! tabi allah yemek yemez!! görmediğin şeylerle beslenir!!

peki herşeyin bi varoluş nedeni varsa allahın da bir varoluş nedeni ve yaratıcısı olması gerekmez mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

büyük bir bilinmezde yaşıyoruz ve aslında yaşamın bile ne demek olduğunu kimse bilmiyor!

hiçkimse hiçbirşey bilmezken neden biliyormuş gibi davranıyorsunuz?

size allahı kim öğretti?

o benim içimde

ve ona asla allah adını takmam

takanlarla da aynı inanış içinde bulunmam

o benim için sadece bir his

ve benim içimde

sadece benim bilebildiğim ve anlayabildiğim birşey

tanrı kitlesel deildir

bireyseldir

ayrıca o, tanrı yada sizi öldükten sonra kurtaracak veya cezalandıracak bi varlık deildir

o içinizdeki sığınma hissi ve insanın öğrenme içgüdüsünden dolayı insanın kendi kendine ortaya çıkardığı ve yıllar sonra, hiçbirşeyin eskisi gibi kalmadığı dünyada,zamanın inanılmaz gücü altında ezilmeye mahkum bir histir.

bu bilimsel olarak da açıklanan bir olay.

eski zamanlarda şu halimizde deildi insanlar.

geceleri aşırı karanlıktı.

dünya bomboştu.

insanların toplandığı şehirler yoktu.

ve dünyanın çıplak haliyle yani doğanın vahşi haliyle karşı karşıya kalan insanlar evrimin etkisinde gelişirken beyinlerinde bu sığınma hissi için bir yer oluştu.

etrafınızda karanlık dünyadan başka hiçbirşey olmadığını düşünün.

ne yapardınız?

sizi birşeylerin korumasını isterdiniz.

o insanlar da aynısını yaptı.

ve bu allah denen bir yaratıcının varlığının ispatından çok yokluğunun kanıtıdır

insanlığın geleceği biliniyor.

bende biliyorum.

üzerinde yaşadığımız küre o kadar büyük ki zaman bize çok uzun muş,dünyanın sonuna daha çok varmış gibi geliyor.

aslında öyle deil.

sadece bizim için zaman çok büyük bir olay.

tıpkı bir küvette su doluyken kapağı açıp suyu boşaltmak gibi.

su doludur.

yavaşça boşalır ve boşalır.eğer bir parazit büyüklüğünde olsaydık suyun boşalması asırlar sürerdi.tıpkı küçük canlılar gibi. ömürleri nerdeyse saatlerle kısıtlıdır.ama o saatler onlar için bir insanın ömründen az deildir.

patlamadan sonra güneşten kopan dünya ve dier parçalar güneşten uzağa fırladı.

önce ateştenlerdi

ve soğumaya başladılar çünkü uzay boşluğu soğuktu.

dünyayı buzlar kapladı.

ve sonra da o buzlar güneşe yaklaşmaya başladıkça eridi ve okyanusları oluşturdu.

su hayatın ortaya çıkmasını sağlayan bileşenleri oluşturmakta dünyanın toprağına yardım etti.

bu arada güneş tam canlıların yaşaması için elverişli bir ortam yarattı.

bugün hala güneşe yaklaşmaya devam ediyoruz.

ve yıllar sonra güneşin yakıcılığı yüzünden dünyadaki hayatın sonu gelicek.

güneş çevresindekileri içine çekip yokediyor.

ve insan için en doğru seçim hayatını uzatmadan doğru seçimleri yapmak.

bence yapmamız gereken şey burdan ölerek ayrılıp sonsuza kadar cennet denen rüyalara dalmak.

aksi takdirde , insanlar çoğalmaya ve yine bir deyişle şeytana uymaya devam ederlerse , cehennem gibi bir sıcak onları bekliyor olucak.

tanrıyla ilgili kavramların hepsi aslında düşünenlerin düşündüklerini betimleyerek anlatmasıdır.

zaten herşeyin somut olduğu bu hayatta başka ne türlü benzetmeler yapabiliriz ölümden sonrası için.

dünyanın sonu böyle gelicek ve bunun önünde allah yada yaratıcı bile duramaz.

çünkü bunu yapan zaman.

zamana allah bile karşı gelemez.

çünkü allah zamandır.

peygamberler ise düşünürlerdir.

hepimizin bildiği üzere bütün peygamber diye sıfatlandırdığımız düşünürler bu dinleri ortaya çıkarmadan önce insanlardan uzak biryerlerde düşünmeye çekilmişlerdir.

ve inip inandıkları doğru olabileceğini düşündükleri şeyleri insanlara anlatmışlardır.

din bir insanın fikirlerinin üzerne kurulmuş bir semboldür.

zaten bütün peygamberler iyi birer insan oldukları için hemen hemen aynı şeyleri insanlara aktarmışlardır.

ama insanları inandırmak kolay deildir.

bunun için peygamberler bile yalan söylemek yerine inanmalarını sağlayacak benzetmeler sunmuştur.

düşündüklerini kim başka bir insana anlatsa anlamaz zaten.

peygamberler iyi insanlardı.

ama insanlar bu benzetmeleri anlayamadı.

zamanla hepsi yozlaşıp batıl inançlara dönüştü.

kimse artık tanrıyı kendi özünde aramıyordu.

herkes ondan topluca medet umuyordu.

camiler kiliseler yaptılar.

tıpkı daha eskilerin yaptığı tapınak denen binalar gibi.

peki neden onların dinleri önemsizdi.

mısırlılar gökteki 3 yıldızla aynı hizada 3 piramit inşaa ettiler.

amaçları yükselebildikleri kadar yükselip tanrıya ulaşmaktı.

ama yapamadılar.

yarım kaldı.

insanlar görmediği halde efsane haline getirilen basit olaylara inandılar.

ve kulaktan kulağa bu efsaneler büyüdü ve büyüdü.

artık zamanımızda insanlar öğrenmenin yolunu buldular.

artık hiçbirşey gizli kalmadığı gibi kalmayacak da.

ve eskiden bilmedikleri için korkan insan ırkı artık biliyor ve korkmuyor.

doğal olarak da sığınacak bir güce ihtiyacımız yok.

bilenler,yani bilime önem veren ama yanısıra dinin bi önemi olmayan ilerlemiş toplumlar gelecekte dünyanın yaşanmazlığı ortaya çıktığında başka yerlere gidebilecek kapasiteye ulaşıcaklar.

ve hala medet ummayı sürdürenler için hayat bu gezegende biticek.

ama hayat asla bitmeyecek göç eden insanlar için.

artık onlar tanrının kendileri olduğunu, bu evrende bulunan herşeyin bu evreni deiştirebilecek güce sahip olduğunu anlayacaklar.

EVRENDE OLMAYAN VEYA GÖZÜKMEYEN HİÇBİRŞEY EVRENDEKİ EN UFAK BİR TAŞI BİLE YARİNDEN OYNATAMAZ.

burda olmanızın bir nedeni var.

ya kendinizi tanıyıp neler yapabileceğinizi bir düşünün,

yada oturup bişeylerin sizi kurtarmasını umut edin.

bu da bir gerçektir ki edilen dualar boşa.

inandığınız şeyi övmektense kendinizi övmeyi deneyin.

sürekli tanrı uludur diye bağırmanıza gerek varmı?

ölümden sonrasını bilmediğiniz için kendinize iyi bir ölüm sonrası hayat sağlamak deilmi amacınız?

eğer herkesin içindeki tanrı benim içimdeki gibi olsaydı

o zaman insan tanrı olurdu.

insan tanrı olmaya en yaklaşan varlık.

bizi aşağılamayın.

vaktiniz varken

olmayan şeylere inanmaktan vazgeçin.

şunu biliyorum ki görünmeyen hiçbirşey yoktur.

rüyalar ölümden sonrasının habercisidir.

uyurken yarı ölü olursunuz.

güzel rüyalar gördüğünüzde cennette gibi hissedersiniz.

kötülerinde de inanılmaz bir acı çekersiniz ki bu sizin uyanmanıza bile neden olabilir.

tanıdınız mı?

CEHENNEM

muhammed de aynısını kitaba yazdı.

her insan öldükten sonra cezalarını çekmek için cehenneme,sevapları için de cennete gidicek.

kur-an öldükten sonra olucakların habercisidir.

rüyalarda.

çünkü anlattığı şeyler ancak rüyalarda gerçekleşecek olaylardır.

bana inanmayabilirsiniz.

ama görüceksiniz.

ben tanrıyım ve benden başka dünyada daha önemli ve daha büyük hiçbirşey olamaz.

zamana gelince ......

ASLA DURMAYACAK..... ASLA....ASLA....ASLA...........

ve evren inandığınız tanrının o kadar altında ezileceği birşeydir ki... bunu hepiniz kıyametiniz geldiğinde anlayacaksınız....................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

EVRENDE OLMAYAN VEYA GÖZÜKMEYEN HİÇBİRŞEY EVRENDEKİ EN UFAK BİR TAŞI BİLE YARİNDEN OYNATAMAZ.

burda olmanızın bir nedeni var.

ya kendinizi tanıyıp neler yapabileceğinizi bir düşünün,

yada oturup bişeylerin sizi kurtarmasını umut edin.

bu da bir gerçektir ki edilen dualar boşa.

inandığınız şeyi övmektense kendinizi övmeyi deneyin.

sürekli tanrı uludur diye bağırmanıza gerek varmı?

ölümden sonrasını bilmediğiniz için kendinize iyi bir ölüm sonrası hayat sağlamak deilmi amacınız?

o zaman insan tanrı olurdu.

insan tanrı olmaya en yaklaşan varlık.

bizi aşağılamayın.

vaktiniz varken

olmayan şeylere inanmaktan vazgeçin.

şunu biliyorum ki görünmeyen hiçbirşey yoktur.

rüyalar ölümden sonrasının habercisidir.

uyurken yarı ölü olursunuz.

güzel rüyalar gördüğünüzde cennette gibi hissedersiniz.

kötülerinde de inanılmaz bir acı çekersiniz ki bu sizin uyanmanıza bile neden olabilir.

tanıdınız mı?

CEHENNEM

muhammed de aynısını kitaba yazdı.

her insan öldükten sonra cezalarını çekmek için cehenneme,sevapları için de cennete gidicek.

kur-an öldükten sonra olucakların habercisidir.

rüyalarda.

çünkü anlattığı şeyler ancak rüyalarda gerçekleşecek olaylardır.

bana inanmayabilirsiniz.

ama görüceksiniz.

ben tanrıyım ve benden başka dünyada daha önemli ve daha büyük hiçbirşey olamaz.

zamana gelince ......

ASLA DURMAYACAK..... ASLA....ASLA....ASLA...........

ve evren inandığınız tanrının o kadar altında ezileceği birşeydir ki... bunu hepiniz kıyametiniz geldiğinde anlayacaksınız....................

Selam fcnmsstodiefor,

bugün uzun süredir sizi isledim, izin verirseniz birkac soru sormak istiyorum ben..

o zaman insan tanrı olurdu........diye yazmissiniz.

Sizki "inanmayan" yoktur diyen , yinede Tanri yada Allah kelimelerini kullanmaktasiniz...

vaktiniz varken

olmayan şeylere inanmaktan vazgeçin..........demissiniz.

yani aslinda birseyler varki "olmayan seylere" kelimelerini kullanmak ihtiyacini duyuyorsunuz.. öyle degilmi..

gercekten olmaza, bunada gerek yoktur bence.

ve bu cümleniz

"ben tanrıyım ve benden başka dünyada daha önemli ve daha büyük hiçbirşey olamaz."....bunu ben hic anlamadim desem, aciklarmisiniz?

birde en son yazmis oldugunuz cümle

"ve evren inandığınız tanrının o kadar altında ezileceği birşeydir ki... bunu hepiniz kıyametiniz geldiğinde anlayacaksınız...................."

Sizki kendiniz defalarca yazdiginiz, bizlere yoktur diye inandirmak istediginiz, gercekten olmadigindanda eminmisiniz. Eyerki gercekten yok ise Tanri yada Allah kelimesini kullanmanizda ne mana vardir

siz degilmisiniz

EVRENDE OLMAYAN VEYA GÖZÜKMEYEN HİÇBİRŞEY EVRENDEKİ EN UFAK BİR TAŞI BİLE YARİNDEN OYNATAMAZ......... diyen

yani demek istedigim sey olmayan birseye neden ad isim vs... konulsun.. kaldiki inanilmiyor ise.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam fcnmsstodiefor,

bugün uzun süredir sizi isledim, izin verirseniz birkac soru sormak istiyorum ben..

o zaman insan tanrı olurdu........diye yazmissiniz.

Sizki "inanmayan" yoktur diyen , yinede Tanri yada Allah kelimelerini kullanmaktasiniz...

vaktiniz varken

olmayan şeylere inanmaktan vazgeçin..........demissiniz.

yani aslinda birseyler varki "olmayan seylere" kelimelerini kullanmak ihtiyacini duyuyorsunuz.. öyle degilmi..

gercekten olmaza, bunada gerek yoktur bence.

ve bu cümleniz

"ben tanrıyım ve benden başka dünyada daha önemli ve daha büyük hiçbirşey olamaz."....bunu ben hic anlamadim desem, aciklarmisiniz?

birde en son yazmis oldugunuz cümle

"ve evren inandığınız tanrının o kadar altında ezileceği birşeydir ki... bunu hepiniz kıyametiniz geldiğinde anlayacaksınız...................."

Sizki kendiniz defalarca yazdiginiz, bizlere yoktur diye inandirmak istediginiz, gercekten olmadigindanda eminmisiniz. Eyerki gercekten yok ise Tanri yada Allah kelimesini kullanmanizda ne mana vardir

siz degilmisiniz

EVRENDE OLMAYAN VEYA GÖZÜKMEYEN HİÇBİRŞEY EVRENDEKİ EN UFAK BİR TAŞI BİLE YARİNDEN OYNATAMAZ......... diyen

yani demek istedigim sey olmayan birseye neden ad isim vs... konulsun.. kaldiki inanilmiyor ise.

saygilar

anlayışın ve kibarlığın için teşekkür etmek isterim önce....

allah veya tanrı adını kullanmamın nedeni ise bu olgulara yani inanışlara insanların taktığı isim olmasıdır!

yoksa benim için kendimden başka inanmam gereken bir yaratıcı güç yoktur.

böyle daha mantıklı oldu sanırım..

ve evet birşeyler var ki ''olmayan şeylere'' diyorum.

çünkü birşeyler var ise eğer varlığını ispatlamak için somut kanıtlar gerekir.

ve tanrı nın varlığını kanıtlayacak somut bir kanıtın olduğunu hiç sanmıyorum.

"Yarattıklarını cezalandıran ve ödüllendiren ya da bizim yaşayacağımız bir irade türüne sahip bir tanrı düşünemiyorum. Bedensel ölümden sonra kişinin yaşamını sürdürdüğüne ne inanırım, ne de inanacağım..."

A. Einstein / Ideas and Opinions, 1930

sizce bu adam neden dünyanın en zeki insanı olarak kabul ediliyor..

sizce gerçekten ölüm sonrası hayat var mı?

ölümden sonrasından korktuğu için insanların yarattığı bir rahatlama hissi veren bir duygu mu yoksa sadece cennet?

evet ben tanrıyım dedim.

çünkü tanrı diye taptığınız hiçbir varlık olsun yada olmasın kendizinden başka çareniz yoktur.

hayata yalnızca 1 kere geldik

ve doğmadan önce tanrının yanında oturup sıramızı beklemediysek

öldükten sonra da onun yanında olmayacağız.

ölümden sonrası hakkında kesin bir doğru düşünce söylesem de kimse için öldükten sonre önemi kalmaz.

çünkü bu son şansınız ve öldükten sonra bir daha asla düşünemeyecek duyamayacak koklayamayacak hissedemeyeceksiniz.

sonsuza kadar doğmadan önceki şeyle aynı olucak.

sonsuza kadar.

ve evet tanrı yada allah ın gerçekten varolmadığını biliyorum.

en basit ve en geçerli kanıtım da doğum öncesidir...

anlayışın için tekrar teşekkür ederim.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Yarattıklarını cezalandıran ve ödüllendiren ya da bizim yaşayacağımız bir irade türüne sahip bir tanrı düşünemiyorum. Bedensel ölümden sonra kişinin yaşamını sürdürdüğüne ne inanırım, ne de inanacağım..."

.

.

.

ölümden sonrası hakkında kesin bir doğru düşünce söylesem de kimse için öldükten sonre önemi kalmaz.

çünkü bu son şansınız ve öldükten sonra bir daha asla düşünemeyecek duyamayacak koklayamayacak hissedemeyeceksiniz.

sonsuza kadar doğmadan önceki şeyle aynı olucak.

sonsuza kadar.

bende tesekkür ederim fcnmsstodiefor,

lakin bu defada bu iki kitanizda durakladim.., ilkinde "Bedensel ölümden sonra kişinin yaşamını sürdürdüğüne ne inanırım, ne de inanacağım..."..... derken

diyer kitanizda "sonsuza kadar doğmadan önceki şeyle aynı olucak."....diyorsunuz.

"seyle" ayni olucak..sonsuza kadar doğmadan önceki şeyle aynı olucak....yani dogmadan önce birsey vardi, onu demek istiyorsunuz degilmi? ...yani inaniyorsunuz..?

Inaniyorsunuzki tekrarliyorum "doğmadan önceki şeyle aynı olucak." diyorsunuz. Peki madem inaniyorsunuz , dogmadan önce birseyin var olduguna...öldükten sonra`da birseyin olmadigina eminmisiniz?

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben inkar edenlere kızmıyorum çünki dinde zorlama yoktur ben Allaha inanıyorum çünki bir sürü mucizeler kanıtlar var bunları anlatmıyacam çünki inanmayana hepsi saçma geliyo tek merak ettiğim konu bunu bende düşündüm hiç bir şey yoktan var olmuyo mutlaka bunun bir kaynağı olmalı her şeyin bir amacı olmalı bir taşa bir puta güneşe aya ineğe bişeylere inanan insanlar var sana en mantıklı olan yolu seç doğruyu bulacaksın inanıyorum ama bişeye inanmıyorum diyorsan kendi gerçeklerinden kaçıyorsun demektir İNANDIĞI GİBİ YAŞAMAYAN LAR YAŞADIĞI GİBİ İNANIR. sende bunlardan sın hepsi sana zor geliyor bişeylere bağlanmak ona inanıp onun yolundan gitmek ama bilki en iyi bilen sen değilsin ama inanıyorum ki müslümanlığa hadi inanmıyorsun olmayan görünmeyen bir varlık diyorsun veya başka bir inkar yolu seçmişin hamurdan adam yap ona inan dışardaki her hangi bir nesne ye inan bişey lere inan vicdanın seni rahat hat bırakmayacak ölene kadar ya ben haklıysam ya hıristiyan haklıysa ya musevi ya put peres birileri bi yerlerini kurtaracak ama sen hep koskocaman bi eksi (-) olacaksın hepimizin haksız olması imkansız seni leylek getirdiyse leyleği kim getirdi onu da leylek getirdiyse o getireni kim getirdi :-))))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bende tesekkür ederim fcnmsstodiefor,

lakin bu defada bu iki kitanizda durakladim.., ilkinde "Bedensel ölümden sonra kişinin yaşamını sürdürdüğüne ne inanırım, ne de inanacağım..."..... derken

diyer kitanizda "sonsuza kadar doğmadan önceki şeyle aynı olucak."....diyorsunuz.

"seyle" ayni olucak..sonsuza kadar doğmadan önceki şeyle aynı olucak....yani dogmadan önce birsey vardi, onu demek istiyorsunuz degilmi? ...yani inaniyorsunuz..?

Inaniyorsunuzki tekrarliyorum "doğmadan önceki şeyle aynı olucak." diyorsunuz. Peki madem inaniyorsunuz , dogmadan önce birseyin var olduguna...öldükten sonra`da birseyin olmadigina eminmisiniz?

saygilar

ben de tekrar teşekkür ederim !!!

doğmadan önce olanlarla aynuı olucak dememin nedeni şudur:

doğmadan öncesi hakkında herhangi bir his duygu hayal yada rüya gibi bir olay olmadığı gibi .

insanların doğmadan önce varolmadığı , düşünemediği hissedemediği duyamadığı koklayamadığı da bir gerçektir.

kimse doğmadan önce neler olduğunu hatırlayamaz.

çünkü olan birşey yoktur.

yoksunuzdur.

yok olmak nedir biraz düşünmenizi rica edicem herkezden .

benim de içimi korkutan şey bu.

ölmeyi bu yüzden istemiyorum.

sonsuza kadar yok olucaz çünkü.

sadece düşünün lütfen.

öldükten sonra tıpkı doğmadan önceki gibi sonsuza kadar yok olmak nasıl birşeydir.

bunu sadece hayattayken düşünebiliriz.

çünkü ölümden sonra biz yada bilincimiz sonsuza kadar asla ve asla birdaha yaşamayacak.

sonsuza kadar asla düşünemeyecek koklayamayacak duyamayacak hissedemeyecek rüya veya hayal bile göremeyeceğiz.

insanın bu korku yüzünden ölümden sonra olacaklara bir yorum getirmesi ve bu hayatta iyi bir insan olması için bu yorumun hayatta yaptıklarımızla nerde yer bulacağımıza karar vermesi size de batıl bir inancın nesillerce büyümüş ve gelişmiş bi türü deilmidir?

açıkçası ve kısacası benim düşüncem:

din, insanların ölümden sonrası hakkında hiçbirşey bilmedikleri ve tahminde bulunanların da bu sonuçtan memnun kalmadıkları için , açıkçası korktukları için ortaya attıkları bir batıl inançtan fazlası deildir.

çünkü benim bildiğim kadarıyla ölüm korkunç birşey.

ve bu korku herkesde olsaydı herkes hayatını en iyi şekilde değerlendirirdi.

bu da insanların gelişmesine engel olurdu.

sizce bunu isterlermiydi?

anlayışınız için teşekkür ediyorum tekrar.............

sakın ölmeyin...

ve ciddiye alıp sonsuza kadar yok olmanın nasıl birşey olacağını düşünün....

kendiniz için ve hayatta yapmak istediğiniz, yaşamak istediğiniz duygular için.......

ben inkar edenlere kızmıyorum çünki dinde zorlama yoktur ben Allaha inanıyorum çünki bir sürü mucizeler kanıtlar var bunları anlatmıyacam çünki inanmayana hepsi saçma geliyo tek merak ettiğim konu bunu bende düşündüm hiç bir şey yoktan var olmuyo mutlaka bunun bir kaynağı olmalı her şeyin bir amacı olmalı bir taşa bir puta güneşe aya ineğe bişeylere inanan insanlar var sana en mantıklı olan yolu seç doğruyu bulacaksın inanıyorum ama bişeye inanmıyorum diyorsan kendi gerçeklerinden kaçıyorsun demektir İNANDIĞI GİBİ YAŞAMAYAN LAR YAŞADIĞI GİBİ İNANIR. sende bunlardan sın hepsi sana zor geliyor bişeylere bağlanmak ona inanıp onun yolundan gitmek ama bilki en iyi bilen sen değilsin ama inanıyorum ki müslümanlığa hadi inanmıyorsun olmayan görünmeyen bir varlık diyorsun veya başka bir inkar yolu seçmişin hamurdan adam yap ona inan dışardaki her hangi bir nesne ye inan bişey lere inan vicdanın seni rahat hat bırakmayacak ölene kadar ya ben haklıysam ya hıristiyan haklıysa ya musevi ya put peres birileri bi yerlerini kurtaracak ama sen hep koskocaman bi eksi (-) olacaksın hepimizin haksız olması imkansız seni leylek getirdiyse leyleği kim getirdi onu da leylek getirdiyse o getireni kim getirdi :-))))

öldükten sonra neler olacağını öldükten sonra gör bakalım derdim ama malesef orda da olmayacaksın.

birde leyleği getireni de getireni de getireni de soruyorsan, allahın da bir üst kademesi yokmudur sence.

madem allah bir varlık,

onun da var olmasında etken olan bir varlık yokmudur?

hamurdan adama inanırım.

ama benim için yapabilecek birşeyi olduğuna deil.

benim için yapabilecek birşeyleri olan tek şey benim.

öldükten sonra da beni alıp biryerlere götürücek veya ince bir ipten geçiricek yada dereler ve huriler olan cennete veya ateşin ve sıcağın olduğu cehenneme götürücek bir gücün olduğu düşüncesi inanılmaz derecede çocuk masalıdır.

çünkü kitapta yazılan herşey bu dünyadan örnekler verilerek anlatılmıştır.

dereler ve huriler(kadınlar) ,ateş , ince ip, yada diğer anlatılanların hepsi zaten dünyada var.

bana lütfen aklımın alamayacağı birkaç örnek verin.

peygamberler de insandı .... sizin gibi..

sizin onlardan ne eksiğiniz var?

onlar da sizin gibi doğup öldüler.

gerçekten bir yaratıcı güç var.. ama o ne bir tanrıdır(allahtır) nede sizi umursayacak ve önemseyecek bir düşüncesi yada bilinci vardır.

o tıpkı elektrik gibi bir güçtür sadece..

ve insan hayatı veya sonrası ki sonrası olmadığını kesin olarak biliyorum, hiçkimsenin veya hiçbir gücün umurunda deildir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben de tekrar teşekkür ederim !!!

doğmadan önce olanlarla aynuı olucak dememin nedeni şudur:

doğmadan öncesi hakkında herhangi bir his duygu hayal yada rüya gibi bir olay olmadığı gibi .

insanların doğmadan önce varolmadığı , düşünemediği hissedemediği duyamadığı koklayamadığı da bir gerçektir.

kimse doğmadan önce neler olduğunu hatırlayamaz.

çünkü olan birşey yoktur.

yoksunuzdur.

sadece düşünün lütfen.

madem inanmiyorsunuz, bu yok olanin üzerinde neden duruyorsunuz..yok olmak yani neden korkutuyor..bu korku aslinda var olan birseyin adlandirilamamasi, bilinmediginden görülmediginden, dokunulmaz oldugundan olabilirmi sizce..

"ölmeyi bu yüzden istemiyorum" derken ... siz varsiniz degilmi...yani yok olacam düsüncesinde yazdiniz..

varligimiz aslinda yok ise...yok olacaz düsüncesi aslinda var edecek ise

mümkün olamazmi sizce..? peki ozaman neden korkuluyor

ayrica bugünkü sorunuzu ben bekliyordum

neden kimse cevap yazmıyor....?

bana söyleyecek hiçbirşeyiniz yok mu yoksa?

yoksa inandığınız tanrı nın gerçekliğini ispatlamakta yeterli delil e sahip deilmisiniz?

sizce kim yeterli delile sahip?

herseyi ispatlamakmi gerekiyor fcnmsstodiefor, bence hayir..ama madem istiyorsunuz...varligimiz bir delil degilmi, korktugunuz yok olacaz yok olmak bir delil degilmi, sadece ve sadece düsünceleriniz beyninizden gecen.." su an" bir delil degilmi?

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

madem inanmiyorsunuz, bu yok olanin üzerinde neden duruyorsunuz..yok olmak yani neden korkutuyor..bu korku aslinda var olan birseyin adlandirilamamasi, bilinmediginden görülmediginden, dokunulmaz oldugundan olabilirmi sizce..

"ölmeyi bu yüzden istemiyorum" derken ... siz varsiniz degilmi...yani yok olacam düsüncesinde yazdiniz..

varligimiz aslinda yok ise...yok olacaz düsüncesi aslinda var edecek ise

mümkün olamazmi sizce..? peki ozaman neden korkuluyor

ayrica bugünkü sorunuzu ben bekliyordum

herseyi ispatlamakmi gerekiyor fcnmsstodiefor, bence hayir..ama madem istiyorsunuz...varligimiz bir delil degilmi, korktugunuz yok olacaz yok olmak bir delil degilmi, sadece ve sadece düsünceleriniz beyninizden gecen.." su an" bir delil degilmi?

saygilar

açıkçası biraz sert bir tavır takındığım için kendimden utanıyorum...

kusuruma bakmayın...

varlığımız ve yok olucak olmamız sadece bizim varlığımıza bir delildir tanrının deil....

şu an bizim gerçek olduğumuzun bir delilidir...

aslında tartışmak hiçbirşeyi çözüme ulaştırmayacak biliyorum....

sadece neler hissettiğimi ve düşündüğümü insanlara anlatmak istiyorum....

ama malesef bu dünyada insan olduğum sürece bu imkansız...

sizi de anlıyorum...

ben de zamanında inanıyordum....

ama artık deil..

ben mi beynimi kullanmakta hata ediyorum... yoksa sakın üstünüze alınmayın insanlar mı anlamaya çalışmıyor yada anlamayı beceremiyor....

(sayın birce bu yorumun sizinle bir alakası yok sadece yeterince yazılan yorumları gördüm ve artık her kime cevap yazsam dierlerinin düşündüklerini dile getirmeden duramıyorum)

anlayışınız için teşekkür ederim....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ama sen hep koskocaman bi eksi (-) olacaksın hepimizin haksız olması imkansız seni leylek getirdiyse leyleği kim getirdi onu da leylek getirdiyse o getireni kim getirdi :-))))

evet bu yazilari ve buna benzer olanlari, okuduktan sonra fcnmsstodiefor, size hak vermemek elde degil..

fakat..

ben de zamanında inanıyordum....

ama artık deil..

ben mi beynimi kullanmakta hata ediyorum... yoksa sakın üstünüze alınmayın insanlar mı anlamaya çalışmıyor yada anlamayı beceremiyor....

asil beni düsündüren "artik deil" diyisiniz oldu

ve

yine üstünde duracagim bir kelime "korku"

bir yukarida yazmis oldugunuz kita

sadece düşünün lütfen.

bir diyer konuda, dogrulugundan emin olmaniz icin link veriyorum

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...ic=71193&hl=

tek sorununuz korkmak...

korkmayın öyle birşey yok...

ben korkmadım ve düşündüm...

fcnmsstodiefor aslinda kellime ne olursa olsun bir his bir duygu var, bir düsünce var sizin belkide baska türlü adlandirdiginiz birsey var...

bir korku kelimemiz var.. bu korku nereden geliyor, neden bu duyguyu hisediyoruz, yok olacak isek neden korkuyoruz.Birde var oldugumuz sürece su an neden korkuyoruz.. yine bu hisi duyguyu var eden nedir?

Ve son olarak sunu demek istiyorum, ister inanin ister inanmayin saygi duyarim, yeterki sizden gelen birsey olsun, dogrulugundan SIZ kendiniz emin olan..önemli olan bence budur.-Baskalarin-Bizlerin-Herkesin- düsüncesi vardir varda olacak.

Nasil baskalarin düsüncelerine saygi duyuyor isek..kendi düsüncelerimizede saygi duymamiz gerektigini düsünüyorum..ister inanlardan olalim ister inanmayanlardan.. yeterki Insaniz hatlarimiz ve dogrularimiz ile,bunu bilelim.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet bu yazilari ve buna benzer olanlari, okuduktan sonra fcnmsstodiefor, size hak vermemek elde degil..

fakat..

ve

sadece düşünün lütfen.

tek sorununuz korkmak...

fcnmsstodiefor aslinda kellime ne olursa olsun bir his bir duygu var, bir düsünce var sizin belkide baska türlü adlandirdiginiz birsey var...

bir korku kelimemiz var.. bu korku nereden geliyor, neden bu duyguyu hisediyoruz, yok olacak isek neden korkuyoruz.Birde var oldugumuz sürece su an neden korkuyoruz.. yine bu hisi duyguyu var eden nedir?

Ve son olarak sunu demek istiyorum, ister inanin ister inanmayin saygi duyarim, yeterki sizden gelen birsey olsun, dogrulugundan SIZ kendiniz emin olan..önemli olan bence budur.-Baskalarin-Bizlerin-Herkesin- düsüncesi vardir varda olacak.

Nasil baskalarin düsüncelerine saygi duyuyor isek..kendi düsüncelerimizede saygi duymamiz gerektigini düsünüyorum..ister inanlardan olalim ister inanmayanlardan.. yeterki Insaniz hatlarimiz ve dogrularimiz ile,bunu bilelim.

saygilar

korkuyorum...

ama öldükten sonra cehenneme gideceğimden yada tanrının cezalandırmasından yada tanrı dan deil...

sadece ölmekten..

bu hayata dair bir daha sonsuza kadar hiçbirşey hissedememekten ve düşünememekten korkuyorum...

benim korkum bu..

ama inananların korkusunun bu olmadığını düşünüyorum ....

cennete gidecekleri hakkında kesin bir bilgiye ulaşsalar seve seve ölürler...

ben ölmekten ve yok olmaktan , onlar ise tanrıdan ve onları cezalandıracak olmasından korkuyorlar...

fark burda...

benim amacım gereksiz korkuları yenmeyi sağlamak...

tanrı inancında olduğu gibi..

allah ın adını gereksiz yere azına alma derler..

neden bir kelimeyi kullanırken cezasının büyük olduğuna inanıp korkuyorlar ki?

yada başka bir eylemde allah adına veya peygamberler adına kötü konuşulduğunda neden korku hissi yaratması gerekiyor?

yoksa allah denilen yaratıcı ( bence yok ) insanların yarattığı dillerin hepsini anlayabilecek kadar aciz mi ..

bence inanmadığım halde olmamalı diyorum...

allah sadece bir güçtür...

kötülüklerin karşısında insana iyiliği anlatan bir güç....varolmayan bir güç... görülemeyen .... insanın beynindeki düşünceden yansıyan bir güç...

sevgi...

saygı..

merhamet...

bunları yapmadığınızda korkmanızı gerektirecek birşey olamaz...

sizi cezalandıramaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

fakat..

ve

sadece düşünün lütfen.

tek sorununuz korkmak...

saygilar

son yazdklarına da aynen katılıyorum .... teşekkür ediyorum sana...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
bir arkadaş demişki,"evet hareket edenin bir de hareket ettirici vardır o zaman tanrının da var".

O arkadaş bence illa bir hareket ettirici aramasın. niye etken değilde edilgen olmaya bakıyo ki? yav açık açık ortada işte, kendi kendini hareket ettiriyo.

Ne demiş Nesimi:

"Ben Melamet Hırkasını Kendim Giydim Kendime

Ar Namus Şişesini Taşa Çaldım Kime ne?

Kah giderim Medreseye İlk Alırım Hak İçin

Kah giderim Meygedeye, Mey İçerim Aşk İçin"

Yani hangi dine mensup olursan ol, seni dizginleyen ancak vicdanın olabilir, din değil...

Evet olabilir, niye olmasın...?

Bir uyarida bulunmak istiyorum. Suphe icinde kivranan arkadaslar YAradan'i kendi duyularinin sinirlari icinde algilamaya calisiyorlar ki bence cok buyuk bir yanilgi.

ha ha... lafa bak...

Soruyorum: başka kimin algısı sınırlarında algılıcak ki Tanrıyı? dedesinin algısıyla mı algılıcak yoksa nenesinin mi?

yanılgının kimde olduğu çok açık.

korkuyorum...

ama öldükten sonra cehenneme gideceğimden yada tanrının cezalandırmasından yada tanrı dan deil...

sadece ölmekten..

bu hayata dair bir daha sonsuza kadar hiçbirşey hissedememekten ve düşünememekten korkuyorum...

benim korkum bu..

Korkma,

Sadece toprağa gideceksin.

Sonra toprak olacaksın.

Oradan bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin.

O çiçeğe bir arı konacak.

Belki, belki o arı

Ben olacam...

Ya alaya aldığımı düşünme ama gerçekten olacak olan bu. Yok olmak tabii ki korkutur insanı. Çünkü bir bilince sahipsin, yok olmayı kavrayabiliyosun. Ama bak geçende beni gözümün önünde bi araba kediyi ezdi. o kedi ölümü tanımıyo, bilmiyo. yok olmak ne demek bilmiyo. ama ölüyo. o ölebiliyosa, seninde ölmek hakkın. hem sonsuza kadar yaşayıp napcan? bak mesela yeşil yol diye bi film vardı ya, adam ölmeyi istiyodu resmen filmin sonunda, uzun yaşıyo çünkü. Yok olmaktan korkma ve dünyaya bir iz bırak, bir ad bırak. Bak Atatürk falan hep bi ad bırakmışlar, ölümden korkmamışlar. ölümden korkarsan bi ad bırakamazsın. Bide şey var bak, sen ölcen ki senin yerine başka bi varlık gelsin di mi? herkesin ölümsüz olduğunu düşünsene? Hiç kimse ölmüyo... Hadi diyelim ki çoğalmıyolarda. senin bildiklerini kim geliştircek? bildiklerinin gelişmesi ve ilerlemesi için yeni bir nesil şart yani ölmek şart... ölmezsen ne zıtlar birleşir ne de zırtlar... o iki yanak bir araya gelecek yani kaçarı yok. Emin ol, bu dünya için yapacağın en güzel şey, zamanı geldiğinde ölmek. Ben zamanım gelince seve seve ölcem mesela ama şöyle bi 65-70 yaşları olursa daha iyi olur benim için, bari emekliliğimi göriim di mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
yazdıklarında anlam belirsizliği var. anladığım göre ateistsin. ama ateizm de bir inançtır. sen aynı zaman da inanmıyorum diyorsun. eğer hiç inanmıyorsan( devlet, hukuk,din v.s..) anarşist sin demektir ki bunu telaffuz etmediğine göre değilsin. o zaman sadece şunu söyleyebilirim: "******."

inanmadığın için değil bilmediğin için diyorum bunu. çünkü yeteri kadar açıklama yapamamışsın. neye inanmadığını tam olarak bilmiyorsun. belki kızacaksın; af buyur ama görünen başka bir şey değil.

belki de yazdıklarınla asıl *****liği senin yaptığını söylemek doğru olur.ya da hoşgörüsüz biri olduğun kanısına varabiliriz.sorgulamak, yanlışlarla mücadele etmek insanoğlunun en büyük silahıdır.insanları herhangi bir kategoriye böyle çabuk sığdırmak bu kadar kolay olmasa gerek.asıl *****lik burada başlar diye düşünüyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgılı arkadaslar..hayat sınavlardan ıbaret.bızlerde dünyaya sınav olmak ıcın geldık.her vücut kendi nefsinden sorumlu..inanan-inanmayan,bilin ki;herkes bu sınavlardan geçecek.ne kadar inkar yoluna gitsenizde.birgun o sınava gıreceksınız..çalıştıgınız kadar not alacaksınız..kimi başarılı kimi başarısız olacak.en basit örnek üniversite sınavı gibi düşünün..bir amacınız var..o amaç ne ?? sınavda başarılı olmak ve iyi bir gelecek için başlangıç olması..çalışmak çalışmak işte bütün mesele bu :).. diyecek başka sözüm yok..umarım başarılı oluruz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
"Ya varsa", diyenlere "Olsa bile öyle bir varlığın egemenliğini reddediyorum, çünkü ben özgür olmayı seçiyorum", diyorum!

Allah'a kul olmayan özgür olamaz.Özgür olmak sadece bir kişiye köle olmamak değildir.Allah'a kul olmayan paranın kölesi olur, şehvetin kölesi olur, ihtirasların kölesi olur, nefsin kölesi olur, maddenin kölesi olur....Yani özgür olamaz.

Allah'a kul olan ise bu saydıklarımın hiç birisine köle olmaz.Çünkü bir müslüman için saydıklarımın hiç bir değeri yoktur.Onun için yalnız Allah vardır.

Yaşasın Özgürlük!Kahrolsun her türlü kölelik!

Allah seni özgür yaratmışken, hiçbir şeyin kölesi olma!

Hz.Ali

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

O arkadaş bence illa bir hareket ettirici aramasın. niye etken değilde edilgen olmaya bakıyo ki? yav açık açık ortada işte, kendi kendini hareket ettiriyo.

Evet olabilir, niye olmasın...?

ha ha... lafa bak...

Soruyorum: başka kimin algısı sınırlarında algılıcak ki Tanrıyı? dedesinin algısıyla mı algılıcak yoksa nenesinin mi?

yanılgının kimde olduğu çok açık.

Korkma,

Sadece toprağa gideceksin.

Sonra toprak olacaksın.

Oradan bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin.

O çiçeğe bir arı konacak.

Belki, belki o arı

Ben olacam...

Ya alaya aldığımı düşünme ama gerçekten olacak olan bu. Yok olmak tabii ki korkutur insanı. Çünkü bir bilince sahipsin, yok olmayı kavrayabiliyosun. Ama bak geçende beni gözümün önünde bi araba kediyi ezdi. o kedi ölümü tanımıyo, bilmiyo. yok olmak ne demek bilmiyo. ama ölüyo. o ölebiliyosa, seninde ölmek hakkın. hem sonsuza kadar yaşayıp napcan? bak mesela yeşil yol diye bi film vardı ya, adam ölmeyi istiyodu resmen filmin sonunda, uzun yaşıyo çünkü. Yok olmaktan korkma ve dünyaya bir iz bırak, bir ad bırak. Bak Atatürk falan hep bi ad bırakmışlar, ölümden korkmamışlar. ölümden korkarsan bi ad bırakamazsın. Bide şey var bak, sen ölcen ki senin yerine başka bi varlık gelsin di mi? herkesin ölümsüz olduğunu düşünsene? Hiç kimse ölmüyo... Hadi diyelim ki çoğalmıyolarda. senin bildiklerini kim geliştircek? bildiklerinin gelişmesi ve ilerlemesi için yeni bir nesil şart yani ölmek şart... ölmezsen ne zıtlar birleşir ne de zırtlar... o iki yanak bir araya gelecek yani kaçarı yok. Emin ol, bu dünya için yapacağın en güzel şey, zamanı geldiğinde ölmek. Ben zamanım gelince seve seve ölcem mesela ama şöyle bi 65-70 yaşları olursa daha iyi olur benim için, bari emekliliğimi göriim di mi?

Bol keseden atmış arkadaş. Ölümden korkma **** ****. Bilinçli ol falan fişman. Bilinçli olmak, yok olmayı kavrayabilmek insanı ölümden korkmayı korkutmaz mı gerçekten?

Ölümden korkmamak ancak ölümsüz olmakla mümkündür.

Ben korkmuyorum ölümden çünkü ölüm benim için bir "boyut" değiştirmedir.

Her yıl Cenab-ı Allah nasıl kıştan sonra baharı diriltiyorsa ölümden sonra da diriliş var.

Allah yarattıkları içinde müstesna, en değerli olarak insanı yaratacak sonra da onu yokluğa mahkum edecek. Siz buna inanıyor musunuz? Mantığınız, vicdanınız razı oluyor mu?

Kim en çok değer verdiği şeyin yok olmasını ister?

Hz. Ali'nin bir inaçsıza dediği gibi ölümden sonra hayat yoksa tamam siz de biz de yok olur gideriz ama ya varsa? Ya varsa işte o zaman sizin hesabınız nasıl olur?

Devekuşları başını kuma gömmekle gerçekten kurutulamaz.

Ölümden korkmamak ancak kamil müslümanlar içindir. Hz. Mevlana ölümü bir düğün gecesine benzetmiş ve sevgilisine (Cenab-ı Alllaha) kavuşacağı için arkasından ağlamamalarını rica etmiş. İnsan segilisine kavuşunca ağlamak ister mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.