Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

DİNSİZİM VE TANRISIZIM ÇÜNKÜ...

Maver

Önerilen İletiler

yaşamak bir tüketim furyası değilse bir amel peşinde koşmak ise cennetteki yaşamın ameli nedir yaşamın sınırı ne olabilir gerçek yaşam nedir o yüce amele ulaşıp cennete gittikten sonra ne olur sonsuza kadar mutlu yaşarlar eeee sonra.sonsuz yaşamın bir amacı olamaz bu dünyada bakın kendinize ve insan olun gerisi zaten ne amele kalır ne tanrıya iyi insanı tanrı neden cezalandırsınki biri tanrıya inanır va ona hizmet eder ama bir diğeri tanrıya inanmaz ve adalete hizmet eder bunu yapabilen biri hepimizde büyüktür ve insanında çok kolay kavrayabileceği bir şekilde iyilik cezalandırılmaz.

cennet tatmin olma mekanıdır, bu nedenle sürekliliği vs ayrıntıları onu sıradanlaştırmaz.. dünya ile bir tutuyorsunuz oysa dünya ile bir olsaydı zaten cennet diye bi "ödül" olmazdı. müslümanlar için asıl ödül ru'yetullah'tır ki bu konu sizi aşar. dindarları alakadar eder...

adalet sorularınıza gelince lokman suresi 16. ayet "(Lokman, öğütlerine devamla şöyle demişti:) Yavrucuğum! Yaptığın iş (iyilik veya kötülük), bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu (senin karşına) getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır. " gerisi tefsircilerin yorumudur... adalet sizin aklınızın da ötesinde bir hak ile yerini bulacaktır. siz dinsizler adına ahret için kaygı duymayın... onlar umursamasa da onları da umursayan, Allah var elbetteki.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 90
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Kader için yazılanların yaşanması demiş tarlabaşı ama nerden görmüş bu bilgiyi ilginç... Sadece bu açıdan bakarsan işin zor...

Öncelikle yazılanların yaşanması değil, yaşanacakların yazılması mevcut olandır... Allah sonsuz ilim ve iradesi ile kimin ne yaşayacağını bilir ve ona göre kendisine onu yazar. Bir anlamda yaşadıklarımız kendi istediklerimizdir. Örneğin sen ateistsin, müslüman olmak istermiydin?İstemediğin için ateistsin öyle değil mi? Bende müslümanım elhamdülillah çünkü bunu istiyorum ve Allah' ta bu gücü bana veriyor...Peki bunun sorumlusu kimdir? Sensin, benim... Biz istiyoruz ve Allah' ta ona göre hayatımızı şekillendiriyor...

İkincisi imtihan... Bu olay inanmayanlara hep saçma gelmiştir. Çünkü kabul etmek istemezler... Yaşadıkları acıların altından kalkamadıkları zaman, buna güç yetirip cesaret edemedikleri zaman inkara giderler... Böylece özgür olacaklarını düşünürler...Bazen isteklerimizin dışında birtakım şeyler yaşarız işte bunlarda imtihan içindir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kader için yazılanların yaşanması demiş tarlabaşı ama nerden görmüş bu bilgiyi ilginç... Sadece bu açıdan bakarsan işin zor...

Öncelikle yazılanların yaşanması değil, yaşanacakların yazılması mevcut olandır... Allah sonsuz ilim ve iradesi ile kimin ne yaşayacağını bilir ve ona göre kendisine onu yazar. Bir anlamda yaşadıklarımız kendi istediklerimizdir. Örneğin sen ateistsin, müslüman olmak istermiydin?İstemediğin için ateistsin öyle değil mi? Bende müslümanım elhamdülillah çünkü bunu istiyorum ve Allah' ta bu gücü bana veriyor...Peki bunun sorumlusu kimdir? Sensin, benim... Biz istiyoruz ve Allah' ta ona göre hayatımızı şekillendiriyor...

İkincisi imtihan... Bu olay inanmayanlara hep saçma gelmiştir. Çünkü kabul etmek istemezler... Yaşadıkları acıların altından kalkamadıkları zaman, buna güç yetirip cesaret edemedikleri zaman inkara giderler... Böylece özgür olacaklarını düşünürler...Bazen isteklerimizin dışında birtakım şeyler yaşarız işte bunlarda imtihan içindir..

biraz kendin söyle kendin dinle tarzı bir yazı olmuş bence bu,ateistler ne tanrıya inanmak istemedikleri için inanmazlar nede cesaret edemedikleri için imtihanı reddederler siz kendi içinizde kendinizi haklı çıkarmak için uydurmuşsunuz bunları kendi hakkınızda konuşun,olmadığınız birşey hakkında yorum yapmaya kalkmayın hemde bu kadar düşüncesizce.ayrıca "nerden görmüş bu bilgiyi ilginç" demişsiniz bu bilgiyi hiçbiryerden görmeye gerek yoktur zaten batiz ortadadır.bende sizin yazdığınızdan farklı birşey söylemedim meteorolojiyle kaderin alakasız şeyler olduğunu söyledim meteorolog tanrının insanın ne yaşayacağını bildiği gibi bilmez hava durumunu onu anlatmak istedim.imtihanın saçma gelmesi ise şundandır ki düşünen bütün ateistler size aynı şeyi söyleyecektir tanrı insanı kendi isteğiyle yaratır ve insanın yaşayacaklarına sebep olur sonra ne yaşayacağını alnına yazar ve işte en saçması sonrada dünyaya gönderip alnında yazılanları yaşamasını sağlar gerçekten gülüyorum şu anda,yazarken insan tekrar tekrar düşününce ne kadar saçma bir düşünce olduğunu daha iyi anlıyor.herşey doğru olsa bile kader kadar saçma birşey doğru olamaz.. saygılar herkese

Gözlerini kapa ve bir müddet sessizce kendini dinle hiç ses çıkarma ve yavaş yavaş kalbinin attığını hisset hiç konuşma sadece dinle.....

Bak kalbin sana neler fısıldayacak.

ARADIĞI CEVABI İÇİNDE BULAMAYAN BÜTÜN KAİNATI DOLAŞSA KENDİNİ TATMİN EDEMEZ...

İLİM İLİM BİLMEKTİR.......

İLİM KENDİN BİLMEKTİR.....

SEN KENDİNİ BİLMEZSEN........

BU NİCE OKUMAKTIR.....

gözlerini kapayıp "bir müddet" kendini dinleyerek aradığın cevabı bulman mümkün değil bunu epey uzuuun bir süre yapman gerekiyor ama o cevabı bulabilmen için hep doğru yolu bulabilmelisin işi tamamen yüreğine bırakma kendi çabanıda ortaya koy mutlaka "yüreğinin sesini dinlemek" denir buna ve çabucak yapılmak istenmesi hiçbir cevabı buldurmaz yapmaya karar verenler için benim fikrimde bu eğer yüreğinize ayıracak zamanınız yoksa bence uuraşmayın boşuna...saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biraz kendin söyle kendin dinle tarzı bir yazı olmuş bence bu,ateistler ne tanrıya inanmak istemedikleri için inanmazlar nede cesaret edemedikleri için imtihanı reddederler siz kendi içinizde kendinizi haklı çıkarmak için uydurmuşsunuz bunları kendi hakkınızda konuşun,olmadığınız birşey hakkında yorum yapmaya kalkmayın hemde bu kadar düşüncesizce.

Emin ol bu ne benim nede müslümanların ortaya attığı bir iddiadır. Gerçek budur...

Bir sürü ateist tanıdığım oldu ve herbirinin farklı farklı derin ve acı yaşamları vardı. Hayatları onların deyimiyle zehir olmuş, acı çekmişler işte ötesi yok... Sonra? Tabikide inkar... Tanrı bana niye bunu verdi, niye böyle yaptı, ben onu istememiştim neden bana yazdı, şöyleydi, böyleydi..... ....... çünkü acı yumağı halindeki bir insanın çokda doğru sorgulamalar yapabileceğini düşünmek anlamsızdır... Sonuç itibarı ile ateistlerin %85 i içinde bulundukları olumsuz hayat koşullarının sonucunda inanç dünyalarını şekillendirmiştir...

ayrıca "nerden görmüş bu bilgiyi ilginç" demişsiniz bu bilgiyi hiçbiryerden görmeye gerek yoktur zaten batiz ortadadır.bende sizin yazdığınızdan farklı birşey söylemedim meteorolojiyle kaderin alakasız şeyler olduğunu söyledim meteorolog tanrının insanın ne yaşayacağını bildiği gibi bilmez hava durumunu onu anlatmak istedim.imtihanın saçma gelmesi ise şundandır ki düşünen bütün ateistler size aynı şeyi söyleyecektir tanrı insanı kendi isteğiyle yaratır ve insanın yaşayacaklarına sebep olur sonra ne yaşayacağını alnına yazar ve işte en saçması sonrada dünyaya gönderip alnında yazılanları yaşamasını sağlar gerçekten gülüyorum şu anda,yazarken insan tekrar tekrar düşününce ne kadar saçma bir düşünce olduğunu daha iyi anlıyor.herşey doğru olsa bile kader kadar saçma birşey doğru olamaz.. saygılar herkese

Mantık hatası yapıyorsun sevgili arkadaşım üstelikte bunu bir önceki mesajımda özellikle anlattığım halde...

Allah insanı yaratıp yeryüzüne göndermeden önce sonsuz ilmi ile o insanın dünya üzerinde ne tür bir yaşam süreceğini bilir... Bildiği içinde ona kendi istediğini yazar. Mesela sana inançsızlığı yazmış. Sen kalkıp bunun sorumlusu haşa Allah diyebilirmisin? Hayır... Buna hakkın yok çünkü sen kendi tercihinin sonucunu yaşıyorsun. Sen Allah istediği için değil kendin istediğin için ateistsin ve Allah' da sen istediğin için seni bu durum içine sokmuştur. Ateist olmak benim kaderimse sorumlusu yaratıcıdır diyemezsin böyle anlamsız bir şey olmaz...

Senin anlattığın şekilde düz bir mantıkla olaya bakarsak, yaratıldık alnımıza yazıldı dünyaya gönderildik sonrada alnımızdakini yaşadık... Tabi biz kurmalı bebekleriz.... Peki neden aklımız ve irademiz var? Yada bizim aklımız aslında yokda bizmi varolduğunu zannediyoruz? Ateistler için akıl olduğu kesinki akla sığınıyorlar... Akıl inançsızlık konusunda sığınılacak bir kale olarak görünürken neden diğer tarafta redediliyor çelişki değilmi?

Neden "benim aklım mantığım var hurafelere inanmam akla inanırım" derken aklın arkasına sığınılır da, "tanrı beni niye ateist yarattıki, niye insanların birbirlerini öldürmelerine izin verdi, niye savaşlara engel olmadı vs." gibi bahaneler üretirken aslında bir aklınız olduğunu ve aklınızın ürünlerini yediğinizi hatırlamazsınız? Öncelikle karar vermelisiniz siz akıl ve irade sahibimisiniz? Daha sonra dürüst olmalısınız, aklınızı ve iradenizi hangi durumlarda sahiplenip hangi durumlarda inkara kalkışıyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakın size insan hayatında seçtikleri var secemediklleri var mesela arkadaşlarımızı biz seçeriz ama aileyi biz seçmeyiz ailemiz kader dir arkadaşlarımız çok iyi olur bize çok yardımcı olur biz bu arkadaşları seçtiğimiz için kaderimiz bu yönde gider ama arkadaşlarımız kötu olur bizi madde bağımlısı yapar bu da o arkadaşları seçtiğimiz için kaderimiz bu şekilde belirlerinir siz ben Allah ı redediyorum çünkü beni kısıtlıyor siz Türkiye Cumhuriyetini rededseniz yasalar beni kısıtlıyor deseniz ne bundan Türkiye Cumhuriyeti bir zarar görürmü hayır sadece siz yasalara karşı gelirsiniz ve hapse girersiniz işte Allahı rededmekte böyledir Allah bundan hiç bir zarar görmez sadece siz görürüsünüz siz Allah ı haşa kimin yarattığını soruyorsunuz size şunu diğim bir tren düşünün her vagonu çeken bir vagon var en önde lokomotif var lokomotifin özelliği onu hiçbir vagonun çekmemesidir eğer onunda önüne bir vagon koyarsak o lokomotif olmaz bir vagon olur işte Allah size herşeyi anlamanız için örnekleri vermiş bir şirkette en yuksek patrondur patron kimseden emir almaz zaten emir alsa patron olmaz dimi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba arkadaşımız dinsizim ve tanrısızım çüki demiş ve devamını sanki kendim yazmışım gibi hissetiiğim cümlelerle getirmiş bende uzun zamandır bu dertten muzdaribim ama etrafımda bu mesaja cevap veren çokğu arkadaş gibi öyle cahil insanlar varki onlar kendilerine bakmayı bile bilmiyorlar tabrının varlığını mantıkla ispat etmeye çalışanlar bile var ve mantık istiyolarsa onlara bi kaç şey söyliyeyim 1.tanrı insanı neden yaratmıştır insana neden ihtiyaç duymuştur 2.tanrı bilimi kabul etmemizi söylemiştir ama bilim kıendi varlığını reddetmektedir 3.tanrı beni neden korkutarak sindirmeye çalışmaktadır şayet eğer ben yanmaktan korkmuyorsam ne olacak o zaman tanrının yapabileceği birşey kalmamış demektir 3.neden bir ceza veya ödül vardır ben tanrının bütün ödüllerini reddederek iyi olabilmek mümkün değilmi bu durumda tanrı kendi yarattığı varlığa güvenmiyor demektir 4.eğer varsa bize neden saçma sapan işaretler gönderip kendini ispatlamaya çalışıyor daha bilimsel şeylerle gelemezmi daha inandırıcı şeyler.Daha onlarca sebep sıralayabilirim ama bi arkadaqşın yazdığı her şeyin bir hareket ettiricisi vardır sözüne değinmek istiyorum evet herşeyin bir hareket ettiricisi vardır ve tanrınında olmalıdır ama tanrının hareket ettiricisi varsa onunda bir hareket ettiricisi olmalı değilmi ve bu böyle sonsuza kadar gitmeli ayrıca kader ,cennet, cehennem,tanrının varlığını her cisimde hissetmek gibi saçmalıklardan öyle sıkıldımki eğer tanrı varsa insanların işleyebilecekleri en büyük günahın onlara verilen zekayı kullanmamak olduğunu düşünüyorum ve tanrıdan daha akıllı olmakla gurur duyuyorum çünki o benden daha akıllı olmayan insanların yarattığı bi saçmalık sadece ve hiçbirşey düşünmeden aynı yerde döneüp dolaşıp aynı sonuca varan cahilleride akıllarını kullanmaya çağırıyorum cesaret edebilirseniz tanrının olmadığını düşünün ve onu en baştan bulmaya çalışın bakalım ne bulacaksınız ben insanı buldum, kainatın bizim bildiğimiz en akıllı varlığını,ve tanrıdan eser yoktu ve son olarak korkularınıza yenilirseniz inanırsınız inanç sadece korkunun ve çaresizliğin sığınağıdır çünki orda size ödül vadedilir ama gerçek insanlar ödülü reddederler ve insan olmanın ,akıllarının değerini anlarlar size bir kerede tanrıdan bir ödül almak için değil insdan olduğunuz için iyi olmanızı öneriyorum ben hiçkimsenin kulu değilim ve olmayacağım siz dua etmeye devam edin cennetteki sınırsız eğlenceye davetiye kazanacaksınız

burdaki bir çok kişiden daha sorgulayıcı ve daha zeki olduğunu düşünüorum ama onlar gib sende aslında vazgeçmişsin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben birçok inanmayanın tersine inanlarla tanrının varlığı konusunda tartışıyorum ve bunu gereksiz bir polemik olarak da görmüyorum, "Ya varsa", diyenlere "Olsa bile öyle bir varlığın egemenliğini reddediyorum, çünkü ben özgür olmayı seçiyorum", diyorum!

Maver, özgür olmayı seçmek ile tanrısal bir varoluş arasında zıtlık olduğunu düşünmen yanlış çünkü özgür olma isteğinin kendisi zaten senin tanrısal bir varoluşun izlerini taşıdığını gösterir. Bu tamamıyla senin Tanrıyı nasıl tanımladığın ile ilgili. Öyle bir Tanrı tanımı yapmalısın ki, bütün soruların cevap bulsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

sorulması gereken soru "tanrı neden vardır", biçiminde olmalıdır

boyle demiş maver

1. tanrı deil allah

2.allah insanları hayat ile bi sınavdan geçiriyor bize akıl vermiş seçme yetenegi vermiş biz dogru yolu seçersek ahirette odüllendirilecegiz ayrıca inanmamak özgürlük deil tutsaklıktır bunu cahiller bilmez

allah insanları kendine ibadet etsin diye yaratmıştır

allah olmasaydı insanlarda olmazdı dünyada olmazdı evrende olmazdı buyuzden allah var ve sende varsın

sonuçta inanmıyanlar cezalanddırılacaklar(cehennemde)

bence sen once bi kuranı oku bizi sorgulaycagına :angry::excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sorulması gereken soru "tanrı neden vardır", biçiminde olmalıdır

boyle demiş maver

1. tanrı deil allah

2.allah insanları hayat ile bi sınavdan geçiriyor bize akıl vermiş seçme yetenegi vermiş biz dogru yolu seçersek ahirette odüllendirilecegiz ayrıca inanmamak özgürlük deil tutsaklıktır bunu cahiller bilmez

allah insanları kendine ibadet etsin diye yaratmıştır

allah olmasaydı insanlarda olmazdı dünyada olmazdı evrende olmazdı buyuzden allah var ve sende varsın

sonuçta inanmıyanlar cezalanddırılacaklar(cehennemde)

bence sen once bi kuranı oku bizi sorgulaycagına :angry::excl:

Selam. Seni sorgulayan yok zaten, tanrıyı sorgulayanlar var.. Hayır insanlar istediğini der kendi ilahi varlıkları için. Sana attığım cevapta söylediklerimi tekrarlıyorum. Allahın ön biçimi ''Allat'' kabede bulunan bir putun ismiydi. Yani biz tanrı deyince sorun oluyor bu durum, sen Allah deyince çok mu mükemmel oluyor? Sen kesin yargılarla, düzeltiyorum; ÖN YARGILARLA birşeyleri açıklamaya çalışıyorsun, yanlış. Tamam o zaman sen de Neşet Çağatay'ın İslam Tarihi adlı kitabını oku ve daha sonra, dinin tarihini öğrendikten sonra, dinine karşı tavır al. Bu Çağrı filmini izlemekle olmaz. Okumak lazım arkadaşım, düşünmek lazım. Eyvallah, biz düşünelim, sorgulayalım da sonra cehennemde yanalım, kabul.

Evet bence de çok mantıklı, Tanrı neden var? Sen bunu biliyor musun? Sen neden varsın? Bunu biliyor musun? İnanmakla bilmek arasındaki farkı görmek lazım. Böyle konularda rasyonel olmak lazım. Kimsenin kimsenin inancına karıştığı yok. Burada ''din'' felsefesi konuşuluyor, din dogmalarına mutlak bağlılık için kimsenin kimseyi kışkırtmasına lüzum yok. ''İnanç'' insanın içinde. Dışa vurarak inancına olan güvensizliği gösteriyorsun. Belki ben de güvenmiyorum, belki maver de güvenmiyor. Ama hiç değilse bunu açık birşekilde dile getirme çabası içindeyiz. Doğruyu bulmak için açıklık gerekir. Son olarak Bertrand Russel'in bir sözünü yazmak istiyorum; ''Ateşli bir şekilde savunulan görüşler asla iyi bir temele dayanmayan görüşlerdir; gerçekten de şiddetli duygusallık, görüş sahibinin rasyonel kanıtlardan yoksun olduğunun bir göstergesidir.'' Sonuç şu; Herhangi bir görüş rasyonel nedenlere dayanmaktaysa, insanlar bu nedenleri ortaya koyar ve etkilerini beklerler. Böyle durumlarda bunları ateşli bir şekilde savunmazlar; sükunetle benimserler ve nedenleri soğukkanlılıkla açıklarlar..........teşekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam. Seni sorgulayan yok zaten, tanrıyı sorgulayanlar var.. Hayır insanlar istediğini der kendi ilahi varlıkları için. Sana attığım cevapta söylediklerimi tekrarlıyorum. Allahın ön biçimi ''Allat'' kabede bulunan bir putun ismiydi. Yani biz tanrı deyince sorun oluyor bu durum, sen Allah deyince çok mu mükemmel oluyor? Sen kesin yargılarla, düzeltiyorum; ÖN YARGILARLA birşeyleri açıklamaya çalışıyorsun, yanlış. Tamam o zaman sen de Neşet Çağatay'ın İslam Tarihi adlı kitabını oku ve daha sonra, dinin tarihini öğrendikten sonra, dinine karşı tavır al. Bu Çağrı filmini izlemekle olmaz. Okumak lazım arkadaşım, düşünmek lazım. Eyvallah, biz düşünelim, sorgulayalım da sonra cehennemde yanalım, kabul.

Evet bence de çok mantıklı, Tanrı neden var? Sen bunu biliyor musun? Sen neden varsın? Bunu biliyor musun? İnanmakla bilmek arasındaki farkı görmek lazım. Böyle konularda rasyonel olmak lazım. Kimsenin kimsenin inancına karıştığı yok. Burada ''din'' felsefesi konuşuluyor, din dogmalarına mutlak bağlılık için kimsenin kimseyi kışkırtmasına lüzum yok. ''İnanç'' insanın içinde. Dışa vurarak inancına olan güvensizliği gösteriyorsun. Belki ben de güvenmiyorum, belki maver de güvenmiyor. Ama hiç değilse bunu açık birşekilde dile getirme çabası içindeyiz. Doğruyu bulmak için açıklık gerekir. Son olarak Bertrand Russel'in bir sözünü yazmak istiyorum; ''Ateşli bir şekilde savunulan görüşler asla iyi bir temele dayanmayan görüşlerdir; gerçekten de şiddetli duygusallık, görüş sahibinin rasyonel kanıtlardan yoksun olduğunun bir göstergesidir.'' Sonuç şu; Herhangi bir görüş rasyonel nedenlere dayanmaktaysa, insanlar bu nedenleri ortaya koyar ve etkilerini beklerler. Böyle durumlarda bunları ateşli bir şekilde savunmazlar; sükunetle benimserler ve nedenleri soğukkanlılıkla açıklarlar..........teşekkürler.

demişsin allah deyince hiçdeilse ismini dogru soylüyoruz ve neden peygamper efendimiz allah diyodu neden kuranda tanrı deilde allah yazıyo açıkla ?

ayrıca ben allaha ibadet etmek için yaşıyorum inanmamak için deil ayrıca ben maverin sorusunu yanıtladım

bide allahı kimse sorguluyamaz sen once allahın sana verdikleri için şükret akıl vermiş her türlü ihtiyacını karşılamış

ve ben kimseyi kışkırtmıyorum

merhaba arkadaşımız dinsizim ve tanrısızım çüki demiş ve devamını sanki kendim yazmışım gibi hissetiiğim cümlelerle getirmiş bende uzun zamandır bu dertten muzdaribim ama etrafımda bu mesaja cevap veren çokğu arkadaş gibi öyle cahil insanlar varki onlar kendilerine bakmayı bile bilmiyorlar tabrının varlığını mantıkla ispat etmeye çalışanlar bile var ve mantık istiyolarsa onlara bi kaç şey söyliyeyim 1.tanrı insanı neden yaratmıştır insana neden ihtiyaç duymuştur 2.tanrı bilimi kabul etmemizi söylemiştir ama bilim kıendi varlığını reddetmektedir 3.tanrı beni neden korkutarak sindirmeye çalışmaktadır şayet eğer ben yanmaktan korkmuyorsam ne olacak o zaman tanrının yapabileceği birşey kalmamış demektir 3.neden bir ceza veya ödül vardır ben tanrının bütün ödüllerini reddederek iyi olabilmek mümkün değilmi bu durumda tanrı kendi yarattığı varlığa güvenmiyor demektir 4.eğer varsa bize neden saçma sapan işaretler gönderip kendini ispatlamaya çalışıyor daha bilimsel şeylerle gelemezmi daha inandırıcı şeyler.Daha onlarca sebep sıralayabilirim ama bi arkadaqşın yazdığı her şeyin bir hareket ettiricisi vardır sözüne değinmek istiyorum evet herşeyin bir hareket ettiricisi vardır ve tanrınında olmalıdır ama tanrının hareket ettiricisi varsa onunda bir hareket ettiricisi olmalı değilmi ve bu böyle sonsuza kadar gitmeli ayrıca kader ,cennet, cehennem,tanrının varlığını her cisimde hissetmek gibi saçmalıklardan öyle sıkıldımki eğer tanrı varsa insanların işleyebilecekleri en büyük günahın onlara verilen zekayı kullanmamak olduğunu düşünüyorum ve tanrıdan daha akıllı olmakla gurur duyuyorum çünki o benden daha akıllı olmayan insanların yarattığı bi saçmalık sadece ve hiçbirşey düşünmeden aynı yerde döneüp dolaşıp aynı sonuca varan cahilleride akıllarını kullanmaya çağırıyorum cesaret edebilirseniz tanrının olmadığını düşünün ve onu en baştan bulmaya çalışın bakalım ne bulacaksınız ben insanı buldum, kainatın bizim bildiğimiz en akıllı varlığını,ve tanrıdan eser yoktu ve son olarak korkularınıza yenilirseniz inanırsınız inanç sadece korkunun ve çaresizliğin sığınağıdır çünki orda size ödül vadedilir ama gerçek insanlar ödülü reddederler ve insan olmanın ,akıllarının değerini anlarlar size bir kerede tanrıdan bir ödül almak için değil insdan olduğunuz için iyi olmanızı öneriyorum ben hiçkimsenin kulu değilim ve olmayacağım siz dua etmeye devam edin cennetteki sınırsız eğlenceye davetiye kazanacaksınız

demiş

böyle düşünen biri insan olamaz bunu soylıyım tamam her insan düşüncesinde ozgürdür ayrıca allahı inkar edenler gereçeklerden kaçanlardır

kader

soru:madem,herşey bir kader defterinde yazılı ve herşey ona göre oluyor.o halde insanlar niçin cehenneme gidiyor?

cevap:evet herşey bir kader defterinde yazılı ve herşey ona göre oluyor.ama,defterde yazılı olduğu için o şey olmuyor.

mesela;meteroloji uzmanı,uydudan gelen fotoğraflara bakarak geleceği görebilmektedir.(bir insan ne kadar yükseğe çıkarsa hem görüş alanı genişler hemde geleceği görebilir.)uzman görüyor ki,Türkiye”nin batısından yağmur bulutları geliyor.bulutların hızını ve yönünü hesaplıyarak,hemen defterine şunları yazıyor,”yarın türkiye bulutlu ve yağışlı olacak”.bulutların gelmesine bir gün var.bir gün sonra türkiye bulutlu ve yağışlı olsa;acaba meteroloji uzmanı bir gün önceden deftere,bu olayı yazdığı içinmi olaylar oluyor,yoksa uzman olayları uydudan önceden gördüdemi yazdı.doğru cevap,gördüde yazdı.yazdığı için olaylar olmamakta,fakat olayın öyle olacağını önceden görüp yazmıştır.

mesala,aklı başında bir kişiyi, siz sırtınıza alsanız,nereye gitmek istersen seni oraya götüreceğim deseniz,diyelim ki iki yol var biri,tehlikeli yol, öteki tehlikesiz yol.siz baştan o kişiye uyarıda bulunarak her iki yolun durumunu anlatsanız buna rağmen,o kişi beni tehlikeli yoldan götür dese,o tehlikeli yolda başına bir kaza gelse ,size diyebilirmi ki,bak senin yüzünden başıma bu kaza geldi diyemez.çünkü kendi iradesiyle tehlikeli yolu seçmiştir.götüren değil,isteyen suçludur.(güç ve kuvvet yalnız Allah”tandır.bunu felç olanlar daha iyi bilir.)

Götüren Allah”tır,tehlikeli yolda gitmek isteyen,insan suçludur.

Allah;

birzaman gayet zengin bir ressam,sergi açmak istemiş,fakat sahnenin gerisinde durmuş kendisini konuklara göstermemiş.konuklara hertürlü ikramı yapmış.sergiyi gezen misafirler,harika resimlere bakmışlar,ne kadar güzel resimler diyerek aralarında konuşurlarken birisi, ressamı göremediği için, acaba bu resimler nasıl olmuştur diye bir soru ortaya atmış.bir kısım insanlar,bu resimler kendi kendine olmuştur demişler.bir kısım insanlar resimleri tabiiyyat kanunlarının yaptığını iddia etmişler.bir kısım insanlar ise resimleri,resmi meydana getiren,boya,fırça, tablo birlikte bu resmi kafa kafaya vermişler meydana getirmiştir demişler.bir kısım insanlar ise,harika resimleri bir ressam tarafından yapılabileceğini söyleyerek,kendilerine ikramda bulunan ressamı içeriden,alkışlar ile davet edip,kendisiyle tanışmış ve teşekkür etmişler.işte biz o ressama Allah diyoruz.ressamdan farkı, gerçek ve canlı resimler yaratmasıdır.bir köyde bir muhtar,bir ülkede,bir padişah olur.İki olursa kargaşa çıkar.O halde Allah”ta tek olmalıdır ve tekdir.Akıl bunu gerektirir.

Soru:Peki,Allah”ı kim yaratmıştır?sorusu(şeytanın insanları kandırmak için sorduğu sorudur) genellikle insanların kafasının karışmasına yol açmış,bu soruda takılıp kalmışlardır. İnsanların bu sorunun cevabını bulmaya çalışması,nafiledir.Çünkü, diyelimki bir saraya girmek için yüz kapı var,ama bir kapı kapalı ve sarayın sahibi ancak o kapıyı açabilir ve anahtarda sadece ondadır.Dışarıdan saraya girmeye çalışan biri,açık doksandokuz kapının herhangi birinden içeri girebilir.Fakat kapalı kapının önünde durup o kapıyı açamayınca,bu saraya girilemez diyemez,Çünkü diğer doksandokuz kapı açıktır.Aynen öylede,Allah”ı kim yaratmıştır,sorusu kapalı bir kapıdır.O kapının anahtarı sadece ondadır.Allah”a inanmak için doksandokuz kapı açıktır.Ama inat edip,kapalı kapının önünde durmak ve saray sahibini inkar etmek ve açık kapıdan saraya girmemek akıl karı değildir.Peki Allah yoksa,bu kainatı kim yaratmıştır, bu kainat nasıl olmuştur,yani yukarıdaki harika resimler nasıl olmuştur,sorusunun cevabını inat edenlerin vermesi gerekir.

İlmin kapısı Hz.Ali şöyle der,”Varsayalım ki inanmayan inat edenlerin dediği gibi Allah,ahiret,cennet,hesap kitap, vs.yok.Ne inanana bir şey olur,nede inanmamakta inat edene.Ama ya varsa,”inanana yine bir şey olmaz ama inanmamakta inat eden; işini şansa bırakmış olur ki buda akıl karı değildir.

Tevekkül ve dua

bir çifçi,evvela(önşart);ürün almak için,1-toprağını nadasa koyacak,

2-toprağını sürecek,tohumu dikecek,3-sulayacak.vb.fiili dua edecek.

Sonra; Allah”a ,ürün vermesi için kavli(sözlü) dua edecek.Çünkü bir afet gelir ürünü alıp götürebilir.Çekirge ve sel afeti gibi.Her duaya cevap verilir, fakat her dua kabül edilmeyebilir.Yani dua eden kişi için o istediği kendisi hakkında hayırlı olup olmadığını dua eden bilemez.O halde duam niye kabül edilmedi diye,üzülmemeli, Allah”a küsmemelidir.Bir anne ve baba hiçbirzaman çocuğunun kötülüğünü istemediği için ,her istediğinide yapmaz .Çünkü terbiyeye muhtaç çocuğunu,hayata alıştırır.Burası cennet değil ,dünyadır.Bu dünyada her istediğimizi elde edemeyiz.Her istediğimizi yapamayız.

Şeytan,

Şeytan ise,insanın apaçık bir düşmanıdır,Mahlukatı,

Allah”a düşman etmek için fırsat kollar.İnsan,şeytan”dan herbakımdan üstündür.Fakat şeytan”ıda hafife almamak gerekir.Biz şeytanın inadına,cennete gitmek için ve onu kızdırmak için çalışmalıyız.Yoksa şeytanın oyununa gelip,Allah”a

Düşman olmamalıyız.Yoksa şeytanın maskarası oluruz.Cennet ucuz olmadığı gibi,cehennemde lüzümsuz değildir.Kendi cocuğunuzun cehenneme girmesine vesile olan şeytanın herhalde,cennete girmesine kimse razı olamaz.Haksız yere sizi öldüren kisinin,elini kolunu sallayarak gezmesine kimse razı olmaz.Elbetteki ceza lüzümsuz değildir.Zaten zalim bu dünyadan ceza görmeden gitmektedir.Yani hesap mutlaka olmalıdır.Yoksa mazlum bu dünyadan mahsun gitmekte,zalime ise bu dünyada hiçbirşey olmamaktadır.Buda haksızlıktır.Yani bir ahiret olmalıdır ve vardır da.

Din,

Her semavi hak dinler,İnsanlığın maddeten ve manen yükselmesini,ileri gitmesini savunur.İslam,bir lokma bir hırka felsefesine karşıdır.Yarın ölecekmiş gibi, ahirete, hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya teşvik eder,İki günü aynı olan ziyandadır,düşüncesini savunur.Tek ilah vardır.O ilahın adı Allah”dır. Zerrece Allah”a imanı olan herkez cennete girecektir.

İslamPeygamberi Hz.Muhammed”tir.Kitabı Kuran-ı Kerim”dir.Bir Müslüman,hem incile,hem Hz.isa”ya, hem,tevrata, hem Hz.musa”ya,tüm semavi kitap ve peygamberlere inandığı için zaten din değiştirmesi akıl karı değildir.

Namaz,

İslam dininin direğidir.Bir insan,Allah”ın benim namazıma ihtiyacı yoktur,demesi,hasta birinsinin,doktara “ey doktor senin ilaca ne ihtiyacın var demesine benzer ki,Allah”ın bizim namazımıza elbetteki ihtiyacı yoktur,bizim namaza ihtiyacımız vardır.Bedenin havaya ve suya ihtiyacı olduğu gibi, ruhunda manevi gıdaya ihtiyacı vardır.

Ruh nedir

Ruh insanın aslıdır,kendisidir.Fakat dünyadaki işleri yapabilmesi için bedene de ihtiyacı vardır.Ruh katiyen bakidir.Ey insanlar,baki bir aleme gideceksiniz,o halde hazırlıklı olun.Ölüm,ruhun bedenden çıkması ve berzah alemine gitmesidir.Yoksa ölüm yokluk ve hiclik değildir.Kim yok olmak isterki,Ezeli ve ebedi bir Allah”ın ,sevgili mahlukatıda ebedi olmalıdır.Fakat mahlukatın ebediliği bizatihi değil,Allah”ın dilemesiyledir.Ey sevgili ruh,bunun için şükretmeli değilmisin.

SONUÇ :

Allah,birdir, hiçbirşeye ihtiyacı yoktur,ne birbaşkası onu yaratmıştır nede onun bir cocuğu vardır.Onun eşi ve benzeri yoktur.

kesinlikle katılıyorum çok güzel yazmışsın tebrikler bence bunlar herşeyi açıklıyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım biz senin inancına ya da neden yaşadığına hiçbir şey demedik ki!! Sen müslümanım demişsin, islam dinine mensubum demişsin ve ben de bir din tarihçisi olarak, özellikle islamla ilgilenen bir tarihçi olarak sana islamın, gerçek islamın üzerine oturtulmuş totemist tortuları gösterdim.

İkincisi, Muhammed ''allah'' diyordu, çünkü Arapça o varlığı karşılayacak bir sıfattı. Bizde de var o sıfatı karşılayacak bir kelime; o da ''tanrı''. Arapça ''allah'' kelimesinin karşılığı bu. Senin bu şekilde davranışın varlığı değil ismi ululaştırdığını gösteriyor. Ayrıca kimse için cehaletten bahsetme....Biz gerçek cehaleti yaklaşık 1200 yıldır çekiyoruz. O yüzden hayat felsefeni belirt ama onu yedirmeye çalışma. Birilerini zehirlersin sonra...

Üçüncüsü, evet ben tanrıyı sorgularım. Ot gelmedim ot da gitmeyeceğim. BU KONUDA ŞÜPECİ OLMAK DOGMA OLMAKTAN DAHA ASİL.... ''Gerçek'' tutkusu insanın damarlarına işlemediği zaman, işletilmediği zaman o insan gerçekleri önemsemez. Kendi dininin gerçeklerini öğren öncelikle....gerisi gelir zaten. hadi kal sağlıcakla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım biz senin inancına ya da neden yaşadığına hiçbir şey demedik ki!! Sen müslümanım demişsin, islam dinine mensubum demişsin ve ben de bir din tarihçisi olarak, özellikle islamla ilgilenen bir tarihçi olarak sana islamın, gerçek islamın üzerine oturtulmuş totemist tortuları gösterdim.

İkincisi, Muhammed ''allah'' diyordu, çünkü Arapça o varlığı karşılayacak bir sıfattı. Bizde de var o sıfatı karşılayacak bir kelime; o da ''tanrı''. Arapça ''allah'' kelimesinin karşılığı bu. Senin bu şekilde davranışın varlığı değil ismi ululaştırdığını gösteriyor. Ayrıca kimse için cehaletten bahsetme....Biz gerçek cehaleti yaklaşık 1200 yıldır çekiyoruz. O yüzden hayat felsefeni belirt ama onu yedirmeye çalışma. Birilerini zehirlersin sonra...

Üçüncüsü, evet ben tanrıyı sorgularım. Ot gelmedim ot da gitmeyeceğim. BU KONUDA ŞÜPECİ OLMAK DOGMA OLMAKTAN DAHA ASİL.... ''Gerçek'' tutkusu insanın damarlarına işlemediği zaman, işletilmediği zaman o insan gerçekleri önemsemez. Kendi dininin gerçeklerini öğren öncelikle....gerisi gelir zaten. hadi kal sağlıcakla

demişsin

öncelikle tanrı ile allah arasında farklar vardır tanrı birden fazla yaratıcı anlamında kullanılır.güneş tanrısı yağmur tanrısı vb...

allah tektir ayrıca allahı sorgulamıyanlar ot değildir. ve muhammet deil hz. muhammet (saygıdan o birpeygamber)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle tanrı ile allah arasında farklar vardır tanrı birden fazla yaratıcı anlamında kullanılır.güneş tanrısı yağmur tanrısı vb...

allah tektir ayrıca allahı sorgulamıyanlar ot değildir. ve muhammet deil hz. muhammet (saygıdan o birpeygamber)

Tanrı, Allah kelimesini tam anlamıyla karşılar. Tanrı'nın sıfatları çoğu dinde aynıdır zaten. Öncelikle belirtmeliyim, ''tengri'' kelimesinin etminolojik kökenine bakarsak..........''gök'' anlamına gelir, ''kök tengri'' olarak kullanılır bu. ''kök'' kelimesi de gökü niteler....işte burada gök tanrısı ortaya çıkar. zamanla bu kelime kendini soyutlaştırır ve yalnızca ''tanrı'' olarak kullanılmaya başlanır. Tanrı yüce-ilahi varlığı tanımlar. Bu arada dikkatimi çekti; ben burada ''Allah'' kelimesinin kökenini verdim, neden buna bir cevap vermedin. Demek ki senin bu kelimen bir taşı betimlemek için kullanılmış. bu arada birden fazla yaratıcıyı belirtmek istiyorsan ''tanrılar'' dersin ''tanrı'' değil. Sen ''tanrı''dediğin zaman zaten tek bir tanrıyı niteliyorsun. Emin ol ilkel insanların düşündüğü tanrı kavrmı da en az senin düşündüğün tanrı kadar yüceydi, kutsaldı. ''ALLAH'' kelimesine verilen sıfatlar Kutsal Kitabın ortaya çıkmasıyla birlikte oluşmuştur ancak ''Tanrı'' kelimesi zaten bu sıfatları İslam'dan önce taşıyordu. Burada amacım senin inandığın şeye nasıl seslendiğin değil..Bu benim umrumda değil. Benim amacım senin insanların ifade biçimlerine çıkışmana, ''Tanrı'' değil ''Allah'' demene kişisel bir yorum getirmek. Özet olarak söyleyeyim... İlahi olarak gördüğümüz varlık betimlenirken önemli olan kelimeler değil, onu nasıl algıladığımız. Ayrıca güzel güzel Türkçe kelimelerimiz varken ne Arapça kelimeleri kullanıyoruz. Görüntü kirliliği oluyor bu.

Ayrıca kişisel bir not; sen sadece Tanrı'yı değil, dini de, dili de, kendini de sorgulamıyorsun. Ne demek istediğimi anlıyorsundur umarım....

O zaman Atatürk'e de Hz. Atatürk de(saygıdan-o bir lider), ya da babana da diyebilirsin(saygıdan, sonuçta baban), ne bileyim öğretmenine(sonuçta sana bir sürü şey öğretti) falan.......Muhammed'e dersen hepsine demen gerekir. Lütfen arkadaşım, sebep gösterirken, bu sebebe unsurların da katılacağını göz önüne almalıyız, kendimizle çelişmemeliyiz.

Son olarak, ''bu böyledir, şu şöyledir'' deme lütfen, daha iyi kanıtlarla gel....tartışmanın tadı kalmıyor....Dikkat edersen kendini tekrar ediyorsun, sürekli aynı şeyleri öne sürüyorsun ama neden? Açıklamaları ne bunların? Hangi mantık süzgecinden geçirmeliyiz. Nasıl algılamalıyız. Bunların kökleri neler.......falan filan...........bunları öne sürmeden tartışma tek taraflı olur....eğer karşılayamayacaksan yazma......çünkü verimi düşüyor...kal sağlıcakla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben peygamber ve büyük bir din adamı oldugu için demiştim zaten belirtmiştimtanrı dediğim ise onceden insanlar herşeyin tanrısı olduguna inanırlarmış demiştim gene güneş tanrısı yagmur tanrısı diye isim takıyolasrmış ama şimdi kim (haşa) güneş allahı falan dio demek ki allah ile tanrı aynı şey deil esmail hüsnada tanrı yazmıo sadece bunu düzeltmek istemiştim her soylediğimi başka anlama çekiyosun allaha emanet ol

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben peygamber ve büyük bir din adamı oldugu için demiştim zaten belirtmiştimtanrı dediğim ise onceden insanlar herşeyin tanrısı olduguna inanırlarmış demiştim gene güneş tanrısı yagmur tanrısı diye isim takıyolasrmış ama şimdi kim (haşa) güneş allahı falan dio demek ki allah ile tanrı aynı şey deil esmail hüsnada tanrı yazmıo sadece bunu düzeltmek istemiştim her soylediğimi başka anlama çekiyosun allaha emanet ol

Araplar güneşe tapsaydı, ''Güneş allahı'' derdi arkadaşım, biz güneşe inansaydık ''Güneş Tanrısı'' derdik, ama ''Tanrı'' diyoruz, niye diyoruz? Çünkü tek bir tanrıdan bahsediyoruz. esmail hüsna da tanrı yazmaz tabi.....türkçe mi yazıldı ki tanrı yazsın.........düşünelim arkadaşım, yorumlayalım, bilgiyi eritip onu kullanalım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

burdaki bir çok kişiden daha sorgulayıcı ve daha zeki olduğunu düşünüorum ama onlar gib sende aslında vazgeçmişsin!

evet vazgeçmişim ama geçerli olduğunu düşündüğüm sebepleri var.vazgeçtim çünki burdan ileriye kendi düşüncemle gidemiyorum,vazgeçtim çünki bana katkı sağlayacak birini bulamıyorum inananlar ......... başka birşey bilmiyor inanmayanlarda zaten açıklamak zorunda değiller ve açıklıyacak birşeyleride yok hep bildiğim şeyler söyleniyor.ama vazgeçmedim çünki bilim var.saygılar..

Emin ol bu ne benim nede müslümanların ortaya attığı bir iddiadır. Gerçek budur...

Bir sürü ateist tanıdığım oldu ve herbirinin farklı farklı derin ve acı yaşamları vardı. Hayatları onların deyimiyle zehir olmuş, acı çekmişler işte ötesi yok... Sonra? Tabikide inkar... Tanrı bana niye bunu verdi, niye böyle yaptı, ben onu istememiştim neden bana yazdı, şöyleydi, böyleydi..... Saçma sapan sorgulamalar... Saçma sapan çünkü acı yumağı halindeki bir insanın çokda doğru sorgulamalar yapabileceğini düşünmek anlamsızdır... Sonuç itibarı ile ateistlerin %85 i içinde bulundukları olumsuz hayat koşullarının sonucunda inanç dünyalarını şekillendirmiştir...

Mantık hatası yapıyorsun sevgili arkadaşım üstelikte bunu bir önceki mesajımda özellikle anlattığım halde...

Allah insanı yaratıp yeryüzüne göndermeden önce sonsuz ilmi ile o insanın dünya üzerinde ne tür bir yaşam süreceğini bilir... Bildiği içinde ona kendi istediğini yazar. Mesela sana inançsızlığı yazmış. Sen kalkıp bunun sorumlusu haşa Allah diyebilirmisin? Hayır... Buna hakkın yok çünkü sen kendi tercihinin sonucunu yaşıyorsun. Sen Allah istediği için değil kendin istediğin için ateistsin ve Allah' da sen istediğin için seni bu durum içine sokmuştur. Ateist olmak benim kaderimse sorumlusu yaratıcıdır diyemezsin böyle anlamsız bir şey olmaz...

Senin anlattığın şekilde düz bir mantıkla olaya bakarsak, yaratıldık alnımıza yazıldı dünyaya gönderildik sonrada alnımızdakini yaşadık... Tabi biz kurmalı bebekleriz.... Peki neden aklımız ve irademiz var? Yada bizim aklımız aslında yokda bizmi varolduğunu zannediyoruz? Ateistler için akıl olduğu kesinki akla sığınıyorlar... Akıl inançsızlık konusunda sığınılacak bir kale olarak görünürken neden diğer tarafta redediliyor çelişki değilmi?

Neden "benim aklım mantığım var hurafelere inanmam akla inanırım" derken aklın arkasına sığınılır da, "tanrı beni niye ateist yarattıki, niye insanların birbirlerini öldürmelerine izin verdi, niye savaşlara engel olmadı vs." gibi bahaneler üretirken aslında bir aklınız olduğunu ve aklınızın ürünlerini yediğinizi hatırlamazsınız? Öncelikle karar vermelisiniz siz akıl ve irade sahibimisiniz? Daha sonra dürüst olmalısınız, aklınızı ve iradenizi hangi durumlarda sahiplenip hangi durumlarda inkara kalkışıyorsunuz?

:) ) ne sordunuzda cevaplamadım ve bana ait olan cavapları kendin verdin acaba merak ettim.ikikere ikinin dört ettiğini bile anlayamayan ilginç insanlarsınız bence ne diyim.allah alnımıza yazmış ne yaşıyacağımızı göndermiş dünyaya ne yaşıyacağımız belli ama yaşadıklarımızdan biz sorumluyuz çünki irademiz var:)))

ya armuttur bir meyve ya elma ya kiraz ya çilek ya ...... bir meyvenin hem armut hem elma hem kiraz hem çilek olduğuna inanmak bile buna inanmaktan daha kolaydır ama bir insanı önyargılarından kurtarmak sadece o insanın beyninin yapabileceği birşeydir siz ne yaparsanız yapın istemiyorsa hiçbirşey işe yaramaz yarasa bile sizin haberiniz olmaz.allah akıl fikir versin:)) ne diyim

cahile doğruyu söylersiniz ama o öyle bir inkar ederki doğruyu söylemekten soğursunuz en iyisimi hiç uğraşmıyim der kendinize dönersiniz yine.

ya biz toptan akılsızız ya siz boynunuzdan kuvvetlice bir şeye bağlısınız.

bu uzun aradan sonra yine forumlara vakit ayırmaya çalışacağım umarım güzel tartışmalarda buluşuruz.

saygılar herkese.

Acabaaa bu soruyu sorabilecek kadar ***** başka bir insan varmıdır.

Yaahu arkadaşım sen hiç patronu olmayan bir işyeri gördünmü :unsure:

biraz geç oldu ama bu soruyu sorabilecek ve bunula gurur duyacak birsürü ***** insan vardır.bunlardan birde benim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Din olgusu, insanlığın yeryüzünde var olması ile birlikte beşeri hayatın temel unsurlarından olmuştur. Günümüz insanını en çok meşgul eden konulardan biri olan "din"in kendisi toplumsal bir kurum olmakla birlikte, diğer kurumları da etkilemiş ve bazılarına da kaynaklık etmiştir.

Allah, Hz. Adem'den bu yana, peygamberleri vasıtasıyla, farklı sosyal yapı ve şartlardaki insanlara bildirdiği mesajlarını "İslam"la ifade etmiştir. İslam; Allah'ın gönderdiği dinin buyruklarına uyarak esenliğe ve selamete ulaşmayı ifade eder. İslam sözcüğü Kur'an-ı Kerim'de, "Allah katında din 'İslam'dır" ayetinde olduğu (veya Bakara 131, 132) gibi, bütün peygamberlerin getirdikleri İlahi bilgilerin tamamını ifade eden din anlamında kullanılmıştır.

Kur'an'la son şeklini alan "İslam"ın temelini oluşturan ilkeler vahye dayanan bütün dini sistemlerde aynıdır. Ait oldukları zamanın şartlarına göre peygamberlerinin ismine izafeten Musevilik, İsevilik gibi adlarla da ifade edilen bu dinler özü itibariyle "tevhid" dinidir. Ancak İsevilik'te olduğu gibi asırlarca süren bir süreçte; sosyal şartların değişmesi, felsefenin etkisi ve sosyal hayata ait uygulamaların din adamlarınca teşkil edilmesi, bu dinin asli mesajından uzaklaşmasına yol açmıştır. Bugün, İsevilik'e hakim olan asli mesajın dışındaki yapılanmalar ortadan kaldırıldığında, karşımıza çıkan dinin son din "İslam"la örtüşeceği bir gerçektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

özgür olmak için allahın varlığını red ettiğini söylüyorsun ama sen sımsıkı sarıldığın bu yanlış düşüncenin esirisin zaten özgür olmka için allahı inkar etmen değil ona sığınman lazım ki bizlere özgür olabilmemiz özgürce düşünebilmemiz için hür irademizi verende o değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DİNSİZİM VE TANRISIZIM ÇÜNKÜ

Bir tanrının olabilme olasılığının bile saçma olduğu konusunda varılan sonuç reddetmek için yeterli olsa da, bunu diğerlerine anlatırken salt ispatlama üzerinde de durulmamalı aslında, çünkü yaşadığımız dünyanın nasıl bir keyif için oluşturulmuş olabileceği de sorgulanmalıdır. "O gizli bir hazineydi bilinmek istedi" gibi bir anlayışın kofluğu tartışılmalıdır.

"O gizli bir hazineydi bilinmek istedi''gibi bir anlayışın kofluğu tartışılmalı diyorsun.bence çok komiksin.

önce biraz bilgilen derim.

sana kendini kandırmaca oyununda başarılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
merhaba arkadaşımız dinsizim ve tanrısızım çüki demiş ve devamını sanki kendim yazmışım gibi hissetiiğim cümlelerle getirmiş bende uzun zamandır bu dertten muzdaribim ama etrafımda bu mesaja cevap veren çokğu arkadaş gibi öyle ...... insanlar varki onlar kendilerine bakmayı bile bilmiyorlar tabrının varlığını mantıkla ispat etmeye çalışanlar bile var ve mantık istiyolarsa onlara bi kaç şey söyliyeyim 1.tanrı insanı neden yaratmıştır insana neden ihtiyaç duymuştur 2.tanrı bilimi kabul etmemizi söylemiştir ama bilim kıendi varlığını reddetmektedir 3.tanrı beni neden korkutarak sindirmeye çalışmaktadır şayet eğer ben yanmaktan korkmuyorsam ne olacak o zaman tanrının yapabileceği birşey kalmamış demektir 3.neden bir ceza veya ödül vardır ben tanrının bütün ödüllerini reddederek iyi olabilmek mümkün değilmi bu durumda tanrı kendi yarattığı varlığa güvenmiyor demektir 4.eğer varsa bize neden saçma sapan işaretler gönderip kendini ispatlamaya çalışıyor daha bilimsel şeylerle gelemezmi daha inandırıcı şeyler.Daha onlarca sebep sıralayabilirim ama bi arkadaqşın yazdığı her şeyin bir hareket ettiricisi vardır sözüne değinmek istiyorum evet herşeyin bir hareket ettiricisi vardır ve tanrınında olmalıdır ama tanrının hareket ettiricisi varsa onunda bir hareket ettiricisi olmalı değilmi ve bu böyle sonsuza kadar gitmeli ayrıca kader ,cennet, cehennem,tanrının varlığını her cisimde hissetmek gibi saçmalıklardan öyle sıkıldımki eğer tanrı varsa insanların işleyebilecekleri en büyük günahın onlara verilen zekayı kullanmamak olduğunu düşünüyorum ve tanrıdan daha akıllı olmakla gurur duyuyorum çünki o benden daha akıllı olmayan insanların yarattığı bi saçmalık sadece ve hiçbirşey düşünmeden aynı yerde döneüp dolaşıp aynı sonuca varan cahilleride akıllarını kullanmaya çağırıyorum cesaret edebilirseniz tanrının olmadığını düşünün ve onu en baştan bulmaya çalışın bakalım ne bulacaksınız ben insanı buldum, kainatın bizim bildiğimiz en akıllı varlığını,ve tanrıdan eser yoktu ve son olarak korkularınıza yenilirseniz inanırsınız inanç sadece korkunun ve çaresizliğin sığınağıdır çünki orda size ödül vadedilir ama gerçek insanlar ödülü reddederler ve insan olmanın ,akıllarının değerini anlarlar size bir kerede tanrıdan bir ödül almak için değil insdan olduğunuz için iyi olmanızı öneriyorum ben hiçkimsenin kulu değilim ve olmayacağım siz dua etmeye devam edin cennetteki sınırsız eğlenceye davetiye kazanacaksınız

1.tanrı insanı neden yaratmıştır insana neden ihtiyaç duymuştur .

Allah insani kendine ibadet etsin diye yaratmistir ve Allah'in insai kesinlikle ihtiyaci yoktur.. Herseyi yaradanin, hic birseyi yaratma kudreti olmayan dan ne gibi ihtiyaci olabilirki..

2.tanrı bilimi kabul etmemizi söylemiştir ama bilim kıendi varlığını reddetmektedir

Kesinlikle Bilim ve Islam ayni dogultudadir.. ve Bilim icinde olup ogrenmemiz lazimdir.. bir cok insan bilim icinde bilimle ilgili aratirmalar yaparkan dindar olmustur ki, boylesi bir mukemmelligin tesadufler sonucu olmayacagini kabullnemislerdir.. Mesela Big bang teorisi.. Yani evrenin baslangici.. Big bang den once zaman bile yoktu .. yani hic bir sey yoktu.. ama yine bilime gore Big bang patlamasinin ve sonucunda evrenin olusumunu saglayan o patlama neyin sonucunda olmustur yani bilime gore durup dururken patlama olmaz birseyler onu tetiklemis olmali ama ote taraftan hic bir sey .. zaman bile yok yani tetikleyecek hic birsey .. o zaman ne var orda big bangi tetikleyecek.. Yani Yaradan.. Baska bir ornek..Medicak adminsitration kursu alirken.. bir arkadasa yanik konusunda eger 3. derecede yanik o yaniktan dolayi aci duyulmadigi 1. ve 2 derece yaniklarinin acisinin duyulduyunu soyledim.. zaten dinimizdede Allah.. Cehennemde derilerimizin tamami yaninca tekrar deri verlicegini ki aciyi hissedelim diyor yani tipta bilimdede deri tamamen yandigi zaman artik aci hissedilmiyor.. 1. derece yanikta kizarikliklar olur 2 derecede su toplamalar 3 derecede ise acik renli kirmizilar ve siyah renler bulunur.. 3 derecede deri ve deri altindaki sinir uclari yandigi icin artik beyine iletide bulunamaz dolayisiyla beyinde aci iletisini geri gonderemez dolayisiyla aci hissetmezsin cunku sinirlerde kopukluk oldugu icin beyin aciyor iletisini gonderemez.. dolayisiyla aci olmaz.. Ben bunu siniftaki arkadasa soyledigimde.. bana dediki saka mi yapiyorsun benim 3 derece yanigim vardi ve aciyor inanki cok aciyor dedi.. Simdi be buna gore Islama inanmisligimi yitirebilirdim ama ben Yuce Allah'im ben bilmem ama Sen bilirsin Benim bilmedigim ama senin bildigin birseyler olmali deyip biraktim.. sonraki semester.. yanik konusu inceleniyor ve kitapta aynen su sekilde bir aciklama.. 3. dercede ki yaniklarin cogunda sinir uclari yandigi icin artik bu yaniklar aci vermez ama yanigi olan kisiler genelde aciyi hissettiklerini soylerler bunun sebebi ise 3 yaniklarin cevresinde 1. dereceden ve 2. dereceden yaniklarda bulunmaktadir ve yanikalrin acisi sadece yanigin oldugu yerde degil cevresinde de hissedildigi icin bu kisiler 1. ve 2. dereceden olan yanik acilarini 3. derecede olan yaniktan geldigini zannnetmektedirler.

3.neden bir ceza veya ödül vardır ben tanrının bütün ödüllerini reddederek iyi olabilmek mümkün değilmi bu durumda tanrı kendi yarattığı varlığa güvenmiyor demektir

Evet belki sen odul ve ceza ile inanmayabilirsin ama sen herkez degilsin herkezin motivasyonu farkli kimi cehennemden korktugu icin dogru durust olur kimi cenneti arzuladigi icin kimileride ikisi icinde.. kimileride ikisi icinde degil.. yani ne cehennemden korkar ne cenneti arzular.. o yalniz ve yalniz Allah aski icin bagli kalir..

Allah kendi yarattigi varliga guven meselesi degildir.. cunku bizler zaten test dunyasindayiz ister cehennemden atesinden kork inan ister cennete inan gel diyor istersen sadeec benim askim icin diyor yani imana gel inan diyor..cunku soylediklerim gercek diyor..

4.eğer varsa bize neden saçma sapan işaretler gönderip kendini ispatlamaya çalışıyor daha bilimsel şeylerle gelemezmi daha inandırıcı şeyler

Isa Aleyhisselam oluleri diriltiyordu hastalari iyilestiriyordu.. cunku onun devrinde hastaliktan izdirap ceken cok insan vardi

Musa aleyhisselam ipi atinca diger buyuculerin yaptiklarini yuttu.. cunku onun devrinde falcilik buyuculuk cokca yapilan seylerdi

Kur'ani Kerim ve hatta hadisler .. Bilbim yeni yeni Kur'ani gecen seylerin gercekligini buluyor biraz once anlattigim yanik ve deri olayi gibi ya da parmak izi gibi halbuki butun bunlar 14 yuzyil once soylenmis ama bilim bunu yeni yeni buluyor .. ve istersen sana hem Kur'ani keimden hemde hadislerden istemedigin kadar cok ornek verebilirim bilimin yeni yeni kesfettigi ama Kur'ani Kerim ya da hadiste bunlarin bir sekilde belirttildigi.. neden acaba.. simdiki yasadigimiz dunyanin teknolji cagi oldugundanmi.. Insanlar Allah'in var oldugunun ispatini istiyor Allah da bunu bu ya da su sekilde insanlara gosteriyor O'nu bulmak isteyenlere ama O'nu bulmak degilde yargilamak isteyenler kendi kafalarinda yarattigi kuruntulara inanaraktan yargilayanlar Allah'i bulur mu bilemem..

Cunku bulmak icin arastirmak lazim sormak ogrenmek lazim.. bir tane bir sey okuyup arkasindaki nedenleri etkenleri bilmeden hemen kafasindan yargilamalarda bulunup ve buna inanan sonrasinda da herkez kendisi gibi gormedigi icin cevresindekileri suclayan bir zihniyetle degil...

Selametle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

DİNSİZİM VE TANRISIZIM ÇÜNKÜ

Tutsaklığı din gibi içselleştiren çok az şey vardır. Devlet denilen kutsallaştırılmış suç birlikteliği bile din kadar güçlü, acımasız ve yok edici değildir. Doğayı ve insanı küçük görmektir Tanrıyı yaratmış olmak.

Kurulmuş düzende düzüleni avutmaktır "ilahi adalet".

Yaşadığı dünyadan nefret ederek daha iyisini arzulamanın, düşlemenin vahim sonucudur "cennet". Korkutmanın, sindirmenin en kolay yoludur "cehennem".

Ama bütün bunların ötesinde tanrının olup olmaması sorunu da bir düşünebilme işidir. Tanrı konusunda aldatıcı olan soru bu evren, dünya nasıl oluştu, biçimde gelişir. Oysa sorulması gereken soru "tanrı neden vardır", biçiminde olmalıdır. Ama toplumsallaşma süreci dayatmalarla doludur ve tanrı, din korkularla sürekli giydirilmektedir.

Bir tanrının olabilme olasılığının bile saçma olduğu konusunda varılan sonuç reddetmek için yeterli olsa da, bunu diğerlerine anlatırken salt ispatlama üzerinde de durulmamalı aslında, çünkü yaşadığımız dünyanın nasıl bir keyif için oluşturulmuş olabileceği de sorgulanmalıdır. "O gizli bir hazineydi bilinmek istedi" gibi bir anlayışın kofluğu tartışılmalıdır.

Ben birçok inanmayanın tersine inanlarla tanrının varlığı konusunda tartışıyorum ve bunu gereksiz bir polemik olarak da görmüyorum, "Ya varsa", diyenlere "Olsa bile öyle bir varlığın egemenliğini reddediyorum, çünkü ben özgür olmayı seçiyorum", diyorum!

:excl::excl::excl::excl::excl: :

mERHABA aRKADAŞLAR BEN ARANIZA YENİ KATILDIM : TEOLOG KARŞINIZDA

sen inanmama noktasında özgürlüğünü kullanıyorsun inananlar da özgürlüğünü inanma noktasında kullanıyorlar yani inananda özgür inanmayan da... Tanrı bu konuda insanları zorlasaydı zaten biz bunu tartışamazdık bile. Ayrıca ben frumda yazan inanan ve inanmayan herkesin neye inanıp neye inanmadığını bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben zorba bir tanrıya inanmıyorum ve benim tanrımda benim onu severek inanmamı bekliyor ve beni seviyor ve bana değer veriyor ki bana karşı zorbalık yapmıyor. Bana tanrının özgürlüğünü kısıtladığını düşünmenin nedenini açıklar mısın? Tanrı benim özgürlüğümü kısıtlayabilir ama kısıtlamıyor. Bak bana zorla namz kıldırmıyor ben istemazsem kılmam şimdi önümde seçenekler olduğuna göre ben özgürüm değil mi? Ayrıca tavsiye edeceğim bir kaç kitabı okursan daha güzel bir şekilde fikirlerimizi tartışabiliriz.Tabi ben kitap tavsiyelerinize açığım.. kitaplar: Tanrı TUTULMASI yAZARI MARTİN AMA SOYADINI HATIRLAMIYORUM. YİNE aYDIN TOPAL :aTEİZM VE ELEŞTİRİSİ . bU KİTAPLAR ÇOK GÜZEL ÖZELLİKLE İLKİ BEN ÇOK BEĞENDİM FORUMDAKİ HERKESE TAVSİYE EDERİM. tANRI TUTULMASI GÜNEŞ TUTULMASI GİBİ YANİ ASLINDA GÜNEŞ VARDIR AMA BİZ ARAYA GİREN BİR PERDEDEN DOLAYI GÜNEŞİ GÖREMEYİZ BAZILARI GÜNEŞ GİTTİ ZANNEDER AMA GÜNEŞ HALA AYNI YERİNDEDİR AYNEN TANRI HEP VARDIR AMA BAZEN BİZ ÖNÜMÜZE BİR PERDE ÖRERİZ VVE YOK DERİZ ASLINDA TANRI ORDADIR AMA BZ GÖREMİYORUZDUR. kİTAP BÖYLE BİŞEY BENCE SÜPER BİR MİSAL. OKUYANLARIN YORUMLARINI PAYLAŞMALARI GÜZEL OLUR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:excl::excl::excl::excl::excl: :

Tabi ben kitap tavsiyelerinize açığım.. kitaplar: Tanrı TUTULMASI yAZARI MARTİN AMA SOYADINI

Tanrı Tutulması / Yazar:Martin Buber /Lotus Yayınevi

Buber'e göre dünyadaki her bir Sen'in bir O olmak zorunda olması yazgımızın en yüksek melankolisidir. Ancak ona göre tek bir Sen vardır ki, doğası gereği bir O olamaz. Tanrı'dan nefret edilebilir, ona sövüp sayılabilir, çekilen acılara tahammül edilemediği için ona sırt dönülebilir, fakat asla Tanrı artık bana hitap etmeyen ve benim için dünyadaki nesneler arasındaki bir nesne olan bir şey statüsüne indirgenemez. Buber'e göre din Ben-Sen ilişkisi en yüksek yoğunluğunu ve tezahürünü sınırsız Varlığın mutlak kişi olarak partnerim olduğu dini gerçeklikte bulur. Tanrı ile insan arasındaki bu diyalogda her bir taraf diğeri için bir Sen olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.