Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İNANÇLILARA SORULAR

ebu_cehil

Önerilen İletiler

Bakıyorum da, Tanrının adına da konuşmaya başlamışsınız artık. Demek biz ona "kendini ispat et " dediğimizde bize yanıt verecek.. Ve sen bunu biliyorsun.. Bu davranışın bana menajerlik mesleğini hatırlattı..

SELAM CANIM KARDEŞİM... EVET, EVET, EVET,,,,EĞER DERSEN Kİ * VARSAN KENDİNİ İSPAT ET VE

SANA O ZAMAN İMAN EDECEĞİM * DEYİP TE İYİ NİYETLE BUNU YAPARSAN, ALLAH MUTLAKA AMA

MUTLAKA SANA SENİN İDRAK EDECEĞİN ŞEKİLDE KENDİNİ İSPAT ECEDEKTİR... DENE BAKALIM NELER

OLUYOR KENDİN ŞAHİT OL ...

valla adına menajerlik mi dersin başka bir şey mi dersin orasını bilmem...ama DENE BAK ! :)

yalnız iyi niyetle yap bunu tamam mı ! can kardeşim.... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Kabe'deki en onemli putlardan 3'u Al-Uzza(Uranus) Al-Lat ( bereket tanricasi, anatanrica, anadolu'daki Kybele) ve Al-Lah'tir (bereket tanrisi, Al Lat'in sevgilisi/kocasi) Simgesi de hilaldir. Islam dinine inannlar bana bunu aciklayabilir mi lutfen nicin Al-Uzza ya da Al-Lat'a degil de Al-lah'a inanmayi tercih etmis Muhammed?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kabe'deki en onemli putlardan 3'u Al-Uzza(Uranus) Al-Lat ( bereket tanricasi, anatanrica, anadolu'daki Kybele) ve Al-Lah'tir (bereket tanrisi, Al Lat'in sevgilisi/kocasi) Simgesi de hilaldir. Islam dinine inannlar bana bunu aciklayabilir mi lutfen nicin Al-Uzza ya da Al-Lat'a degil de Al-lah'a inanmayi tercih etmis Muhammed?

canım kardeşim, Allah'ın varlığı taa Ademden bu yana biliniyor...Peygamber Efendimizde biliyordu..her zaman diliminde Allah'ın varlığına inanan insanlarda var olmuştur, inkar edenlerde...

Ateşe tapanlar da olmuş, şeytana tapanlarda...Günümüzde aynı inançlara sahip olanlar yok mu ! hepsi var....1400 yıl önce uzzaya , lat'a tapanlar bugün şekil değiştirmiş fikirlerin peşinden koşuyorlar üstelik bu adamların heykelini dikiyorlar aynı şey değil mi ! Ülkemizde bile yıllardır atatürkün taştan heykeli önünde saygı duranlar aynı hareketi yapmıyor mu ! Yücelik, ululuk sıfatı Allah'a aitken insana yakıştırıyorlar bu puta tapmak değil de nedir ! Acaba atatürk sağ olsaydı böyle bir şeye müsaade edermiydi ! Asla etmezdi ! İnsanın cehaleti ortada değil mi !

şeytana tapanlar Allah'ı inkar etmeyi marifet sayıp gözleriyle görmedikleri Şeytana tapıyorlar..bu ne çelişki.....

Fikir adamlarının peşinden gidenler onların fikirlerini savunarak onlara tapmış olmuyor mu !

değişen ne var ki !

İnsan cehaleti nedeniyle birilerinin peşinden gitmeye kendini mahkum ediyor..Bunu da akıllılık ZANNEDİYOR ......Halbuki cehaletinin farkında değil..

Yaradanına bile kafa tutuyor, ne kadar cahil olduğunu görmüyor...

Allah diyor ki ; baş gözleri kör olmaz, kalplerdeki gözler KÖR olur diyor...baş gözlerine HICAB-I MESTURE adlı bir perde koydum diyor....

Onlar; kördürler, sağırdırlar, dilsizdirler ...diyor....

Baş kulakları sağır olmaz diyor, kulaklarına VAKRA isimli işitme engeli koydum diyor...Kalplerine EKİNNET adlı idrakı engelleyen sistem koydum bu nedenle kör sağır ve dilsizdirler diyor....

İnsanın bu engellerini kaldıracak olan YÜCE KUDRET bir tek talebe bağlamış bu engellerin kalkmasını < Kim bana ulaşmayı dilerse > diyor.....

görüyorsun ki Allah'ın varlığına bile inanmayan bir insan nasıl bu emri yerine getirsin....Kendinden ölümü savamayan bu aciz ve zavallı yaratık insan Yaratıcısına kafa tutmaya kalkıyor....ve onu sorgulamaya çalışıyor...BU NE KADAR ZAVALLI OLDUĞUNU VE NE KADAR CEHALET içinde olduğunu göstermiyor mu !

eee ölümü bile kendilerinden savamayan inkarcılar elbet bu cehaletlerinin bedelini ödeyecekler...

Mutlaka her insan Allah'a kavuşmaya davet edilir bunu duyacaklar ancak cehaletleri nedeni ile kabul etmeyecekler....

39/ZUMER-71: Vesîkallezîne keferû ilâ cehenneme zumerâ(zumeran), hattâ izâ câuhâ futihat ebvâbuhâ, ve kâle lehum hazenetuhâ e lem ye’tikum rusulun minkum yetlûne aleykum âyâti rabbikum ve yunzirûnekum likâe yevmikum hâzâ, kâlû belâ ve lâkin hakkat kelimetul azâbi alel kâfirîn(kâfirîne).

Kâfirler, zümre zümre cehenneme sürülürler. Oraya geldikleri zaman, onun (cehennemin) kapıları açılır. Ve onun (cehennemin) bekçileri onlara derler ki: “Size, sizden (sizin aranızdan) olan resûller gelmedi mi ki, size Rabbinizin âyetlerini okusun, bugüne (buraya) geleceğinizi (söyleyerek) uyarsın? (Cehenneme gidenler) dediler ki: “Evet (geldiler).” Fakat azap sözü kâfirlerin üzerine hak oldu.

67/MULK-8: Tekâdu temeyyezu minel gayz(gayzi), kullemâ ulkıye fîhâ fevcun seelehum hazenetuhâ e lem ye’tikum nezîr(nezîrun).

(Cehennem) nerede ise öfkesinden çatlayacak gibi olur. Herbir grup oraya (cehenneme) atıldığında, cehennem bekçileri (vazifelileri) onlara: “Size nezir (ikaz edici, uyarıcı) gelmedi mi?” diye sorarlar.

67/MULK-9: Kâlû belâ kad câenâ nezîrun fe kezzebnâ ve kulnâ mâ nezzelallâhu min şey'in entum illâ fî dalâlin kebîr(kebîrin).

(Cehenneme atılanlar) derler ki: "Evet, andolsun ki bize nezir geldi. Ama biz, onu yalanladık ve Allah, hiçbir şey indirmemiştir, dedik ve siz, büyük bir sapıklık içindesiniz, dedik.”

67/MULK-10: Ve kâlû lev kunnâ nesmeu ev na'kılu mâ kunnâ fî ashâbis saîr(saîri).

Ve derler ki: "Eğer biz işitmiş ve akletmiş (idrak etmiş) olsaydık burada, ateş ehlinin içinde mi olurduk?"

İşte açık açık ne dedikleri ortada...ama akıbetleri çok açık....EVET..GELDİLER diyorlar..Daveti duymuşlar ancak İŞİTMEDİK VE AKLEDEMEDİK diyorlar.....üstelik davet edenleri sapıklıkla suçluyorlar..

İŞTE ALLAH'IN AYETLERİ İLE UYARIYORUZ....ALLAH'A KAVUŞMAYI DİLEYİN YOKSA AKIBETİNİZ ACI OLACAK diyoruz.....GÖRENE, KÖRE NE !

Forumlara yazan Allah'a kafa tutanları ne kadar açık bir şekilde anlatmıyor mu canım kardeşim...

EEE ALLAH DAHA NE YAPSIN ! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam!

Burada bir yanlış aktarım sözkonusu! Doğrusu şöyle olacak: "53/19-23 Gördünüz mü (dişi putlarınız olan) Lat ve Uzza'yı? Ve üçüncüleri olan Menat'ı? Erkekler sizin de dişiler O'nun mu? Ne de insafsız bir paylaşma! Onlar, sizin ve atalarınızın taktığı isimlerden başka bir şey değildir ve ALLAH onlar için hiç bir delil indirmemiştir. Kendilerine, Rab'lerinde bir yol gösterici geldiği halde, sadece kuruntuları ve kişisel arzularını izliyorlar." Sorunuzu bu gerçek üzerinde yeniden bir gözden geçirirseniz iyi olacağı kanaatindeyim!

İkincisi bu söylemin kimlere ait olabileceğini tahmin ediyorum! Yani orjinal bir fikir değil! Varsayımlarla (-mışlarla, muşlarla) gerçek öğrenilemez! size tavsiyem odur ki, aklınızı başkasına ipotek ettirmek yerine ve/veya aklını başkasına ipotek ettirmişlerin rivayetleri ile yetinmek yerine, hakkında iddiacı olduğunuz (şüpheye düştüğünüz) kaynağı bir elden geçirin derim! Böylesi daha akılcı ve mantıklı olacaktır!

Selametle!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

3)Insanlar Ademle Havvadan turediyse, ve evrim diye birsey yoksa, neden dunyanin dort bir yanindaki insanlarin vucut ozellikleri, deri renkleri vs. farklidir?

herhalde istediğimiz sorudan başlama özgürlüğümüz vardır sayın kardeşim: sana bu konuyla(soru3) ilgili bir kaç şey sıralamak istiyorum:

bu arada harf hataları için şimdiden özür diliyorum küçük bi açıklama

ı harfi=›

ğ harfi=¤

ş harfi=fl

---bismillahirahmanirrahim---(kusura bakma buda benim inancım)

FARKLI insan ›rklar›n›n varl›ığı baz› evrim taraftarlar›

taraf›ndan evrim teorisine delilmifl gibi

gösterilmeye çal›fl›l›r. Asl›nda bu iddia da daha

çok, savunduklar› teoriyi bile yeterince bilmeyen amatör evrimciler

taraf›ndan dile getirilmektedir.

Bu iddiay› savunanlar›n öne sürdükleri tez, 'e¤er canl›l›k

‹lahi kaynaklarda yer ald›¤› gibi, tek bir erkek ve kad›nla bafllam›

flsa birbirinden farkl› ›rklar›n nas›l meydana ç›kmışlığı

i' sorusuna dayan›r. Di¤er bir ifadeyle, 'Hz. Adem ve Hz.

Havva'n›n boy, ten ve di¤er fiziksel özellikleri toplamda yaln›zca

iki kifliyi kapsadığına göre her biri farkl› özelliklere sahip

olan ›rklar nas›l ortaya ç›kt›?' demektedirler.

Gerçekte bütün bu sorular›n ya da itirazlar›n alt›nda yatan

problem, genetik bilimi hakk›ndaki bilgi eksikliği ya da genetik kurallar›n›n gözard› edilmesidir. Bugün

yeryüzündeki insanlar aras›nda var olan

›rk çeflitlili¤inin nedenini anlamak için önce

bu soruyla yak›ndan ilgili olan "varyasyon"

konusu hakk›nda genel bir bilgi sahibi olmak

gerekir.

Varyasyon, genetik biliminde kullan›-

lan bir terimdir ve "çeflitlenme" anlam›na gelir.

Bu genetik olay, bir canl› türünün içindeki

bireylerin ya da gruplar›n, birbirlerinden

farkl› özelliklere sahip olmas›na neden olur.

Varyasyonlar›n kayna¤› ise o türün içindeki

bireylerin sahip oldu¤u genetik bilgidir. Bu

bireylerin aralar›ndaki eflleflmeler sonucunda

bu genetik bilgi yeni nesillerde de¤iflik

kombinasyonlarda biraraya gelir. Anne ve

baban›n kromozomlar› aras›nda genetik

madde al›flverifli olur. Böylece genler birbiriyle

kar›fl›r. Bunun sonucu da bu bireyin fiziksel özelliklerinde bir

çeflitlenme meydana gelmesidir.

‹nsan ›rklar› ve insanlar aras›ndaki birbirinden farkl› fiziksel

özellikler de insan türüne ait 'varyasyonlar'd›r. Yeryüzündeki insanlar›

n hepsi temelde ayn› genetik bilgiye sahiptirler, ama bu genetik

bilginin izin verdi¤i varyasyon potansiyeli sayesinde kimisi

çekik gözlüdür, kimisi k›z›l saçl›d›r, kimisinin burnu uzun, kimisinin

boyu k›sad›r.

Varyasyon potansiyelini anlamak için, sar›fl›n ve mavi gözlü

bireylere sahip bir toplum ile esmer ve siyah gözlü bireylerin ço-

¤unlukta oldu¤u bir toplumu ele alal›m. Her iki toplumun zamaniçinde birbirine kar›flmalar› ve aralar›nda evlilikler yapmalar›

sonucunda, ortaya esmer ve mavi gözlü yeni nesillerin ç›kt›¤›

görülecektir. Yani her iki toplumun belli fiziksel özellikleri yeni

nesillerde birbiriyle eflleflerek farkl› görünümlü bireyler ortaya

ç›kacakt›r. Di¤er fiziksel özelliklerin de birbirleriyle kar›flt›klar›

düflünüldü¤ünde ortaya çok büyük bir çeflitlenmenin ç›kaca¤›

aç›kt›r.

Burada bilinmesi gereken önemli bir nokta da fludur:

Her fiziksel özelli¤i belirleyen iki gen vard›r. Bunlardan biri çekinik,

di¤eri bask›n ya da her ikisi de eflit derecede bask›n olabilir.

Örne¤in kiflinin göz rengini belirleyen iki gen vard›r. Bunlardan

biri anneden di¤eri ise babadan gelir. Bask›n olan gen

hangisi ise çocu¤un göz rengi o gen taraf›ndan kontrol edilir.

Ço¤unlukla koyu renkler aç›k renklere bask›nd›r. Buna göre,

bir kiflide yeflil ve siyah göz renklerine ait genler varsa o kiflinin

gözü, siyah renk geni daha bask›n oldu¤undan siyah olur. Fakat

çekinik olan yeflil renk daha sonraki nesillere aktar›larak

ileriki bir jenerasyonda ortaya ç›kabilir. Yani annesi ve babas›

siyah gözlü olan bir çocuğun gözü yeflil olabilir. Çünkü bu renk

genleri anne ve babada çekinik olarak bulunuyordur.

Bu kural di¤er bütün fiziksel özellikler ve bunlar› belirleyen

genler için de geçerlidir. Kulak, burun, a¤›z flekli, boy

uzunlu¤u, kemik yap›s›, uzuvlar›n ve organlar›n yap›s›, flekli,

özellikleri, vs. gibi yüzlerce hatta binlerce özellik bu flekilde

kontrol edilir. işlte bu özellik nedeniyle, genetik yap›da yer alan

say›s›z bilgi o bireyin d›fl görünümüne yans›madan sonraki nesillere

aktar›labilir.

‹lk insan olan Hz. Adem ve efli de genetik yap›lar›ndaki

zengin bilgiyi, kendi dış görünümlerine bunlar›n ancak bir k›s-

m›n›n yans›mas›na ra¤men, sonraki nesillere aktarm›fllard›r.

‹nsanl›k tarihi içinde ortaya ç›kan co¤rafi izolasyonlar da çeflitli

insan gruplar›nda belirli özelliklerin birikmesine uygun ortam

oluflturmufltur. Bu süreç, uzun zaman içinde insan gruplar›

n›n kemik yap›s›, ten rengi, boy, kafatas› hacmi gibi özelliklerinin

birbirinden farkl›laflmas› sonucunu getirmifltir. Bunun sonucunda

›rklar ortaya ç›kmışlt›r.

Ancak bu uzun süreç elbette bir tür farklılığını getirmemiştir.

Boyu, ten rengi, kafatası hacmi ne olursa olsun tüm ırklar

insan türünün birer parçasıdır. -ayrıntılı bilgi için HY nın evrim teorisi ile ilgili kitaplarını okuyabilirsin sevgili kardeşim-

(kusura bakma bilgisayarda ki bir hatadan dolayı bazı harflerde problem var ama sen ki evrim teorisini anlamış güzide şahsiyet benim yazdıklarımı mı anlayamayacaksın diğerlerinede cevap vermeye çalışacağım.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doga ve Evrim

1)Allah her seyi bir sebep icin yarattiysa ve her canlinin yeryuzunde bir fonksiyonu varsa, neden 60 milyon yil once tum dinozorlari ve o zaman yeryuzunde yasayan canlilarin %95’ini ortadan kaldirmistir? Neden devamli pek cok canli turunun soyu tukenmektedir?

2)Insan bugunku sekliyle yaratildiysa, bilim adamlari kazi bolgelerinde neden iskelet yapisi gunumuz insanina uymayan (daha bir maymuna benzeyen) fakat yanibasinda tastan delici ve kesici aletler bulunan iskelet ornekleri bulmaktadir? (Bunlarin yuzlerce ornegi var)

3)Insanlar Ademle Havvadan turediyse, ve evrim diye birsey yoksa, neden dunyanin dort bir yanindaki insanlarin vucut ozellikleri, deri renkleri vs. farklidir?

4)Canli turleri yasadiklari ortamlar icinde ve son halleriyle yaratildilarsa, neden bilimde evrim denen bir prensibe inaniliyor ve neden bu teorinin ciltler ve kutuphaneler dolusu kaniti vardir? Neden butun saygin bilim adamlari bu teorinin dogruluguna inanirlar?

eskiden bulunan insan iskeletleri yani homoerectuslar ayrı bir ırk dır..şimdiki insan iskeletinden farklı fosiller bunlar ewet..fakat maymundan geldiğimz anlamına kesinlikle gelmez..ki zaten evrim teorisi 97 yılında çürütülmştr..hala bunun tartışmasını yapmayalım..bilim admlarının çoğu zaten yaradılış sorusuna cevap weremedikleri için ve yaradılışı kabul etmek istemeyenlerde olduğu için..kendilerince mantıklı aslında kendilerinin bile inanmadığı ewrim..mutasyon vs.. gibi mantıksız cevaplara başvurmuştur..bence nasıl görmek istersen öyle görürsün..ebu cehil...çift yönlü bak olaya..ve hangisi mantıklıysa seçim senin... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardeşlerim aramızdan bazı arkadaşlar yine kafalarına takılan bir kaç soru yu yöneltmişler bizlere bu konuda haklısınız bilmediklerinizi sorun ama bunu öğrenmek için yapın içinizdeki kin uğruna değil... aaa gördün mü açıklayamadın ben haklıyıl olayı asla olmaz. evrim teorisine ben hiç değinmeyeceğim... zamanla günümüzde olduğu gibi bu olayı anlayanların olduğu gibi geçerliliğine inananlarda zamanla böyle bir şeyin olmadığını anlayacaklardır. şimdi insanların deri renk irk vs gibi farklılıklarının sebebine gelelim. bu olay hz. nuhdan sonra gerçekleşmiştir. allahüteala kitabında belirtiyor ki ben sizi tanışıp konuşup anlaşasınız. kaynaşasınız diye ayrı kavimlere farklı milletlere böldüm buyuruyor. bunda büyük hikmet vardır bunuda şuradan sabitliyoruz. peygamberimiz veda hutbesinde şöyle demiştir. arap olanın olmayana köle olanın köle olmayana veya bir milletten olanın başka milletten olana üstünlüğü yoktur. yanı ırk ve millet üstünlüğü yoktur. hepimizi allah yarattı ve biz onun kuluyuz. bunda maksat allahın bizi isterse fırkalara bölebileceği başka şekillerdede yaratacağıdır. bu çok zor birşey değil anlaşılması kolay birşey.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kuran 1400 yıl öncesinin kurallarıdır.Bu gün bir kadın erkeğin yarısı kadar miras alacak;yarsı kadar şahitlik yapacak,hırsızın eli kesilecek,benim gibi kafirlerin boynu vurulacak,zina yapan kadın eve hapsedilecek ya da sopayla dövülecek,tek din islam oluncaya kadar savaşılacak sence bu kabul edilebilirmi bu zamanda?

hadislere hiç girmiyorum--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ebu cehil alıntı

Ebu cehil, önce bu niki neden tercih ettiniz merak ettim çünkü bu nik cehaletin babası demek olur

ebu ilim deseydiniz bilimin babası olurdunuz en azından bir arzu olarak bu anlama gelirdi neyse.....

İthamlarınızın herbiri başlı başına bir yazı mevzuu..nereden başlasam diye tereddüt ettim..

Peki sizi rahatlatan bir yerden başlıyayım kısaca...

"benim gibi kafirlerin boynu vurulacak" cümlesi doğru değildir

Kafirliğini islama göre doya doya yaşayabilirsin Dünyada kimse sana bişey diyemez

Neden mi? Bakara 256'ya göre bu böyledir "la ikrahe fi di'yn" yani kimse bir dine zorlanamaz din seçmecedir dileyen dilediği dini seçer ama sonuçlarına ahirette katlanmak üzere yani Dünyada serbestir herkes....

Ben bir müslüman olarak illa sana sen müslüman olacaksın diyen biri varsa karşılarında önce beni bulurlar çünkü bu davranış Kur'ana aykırıdır

"tek din islam oluncaya kadar savaşılacak" cümlesi hem yanlış yere oturtulmuş hem de eksik alınmıştır.

Buradaki ana tema FİTNEDİR Fitne yok edilip din Allahın oluncaya kadar dır ana cümle

Din karşılık ceza mükafat demek olur

Bakara 256'da Allahın dininde La ikrahe fi di'yn' olduğunu gördük dine/islama herhangi bir zorlama söz konusu değil tam bir serbestlik vardır kimseye müslüman olacaksın denemez Kur'an hükümleri seni bağlar da denemez yahudisi,hristiyanı....herkes seçtiği dinine göre yaşar vs...

FİTNEYE gelince fitne potansiyel tehlike,baskıdır gerçeklerin tersyüz edildiği vatandaşın doğru bilgilendirilmediği bir ortamdır derinden işlerin karıştırıldığı vatandaşın bireyin kandırıldığı durumdur

Bugün bu FİTNEYİ kim yapıyor Bir kısım medeya derinden işler örgütleri derinden Dünya örgütleri vs...Bugün Iraktaki fitneyi bir düşünün...gerçekler nasılda ters yüz edildi/fitnelendi..

Türkiyenin ve Dünyanın bunlardan arınmış olduğunu insanların kendi kararlarını verirken yalın gerçeklerle karşı karşıya kalarak kararlarını vermiş olduğunu bir düşünün

Bu gerçekler uğruna kim savaşmaz ki....FİTNESİZ bir ortam...Yeryüzünden FİTNE kalktığı gerçeklerin ortada olduuğu ve kimsenin kandırılmadığı bir ortam..Rüyamı görüyoruz ne...

Rüyası bile güzel değil mi?

İşte Allahın sonuçta hedef olarak gösterdiği yalın gerçek, tam demokratik ortam....

Eeee... Bundan iyisi can sağlığı.....

Neyse yazı çok uzadı bu cevaplarda anlaştıysak diğerlerine devam ederiz

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

sevgili kardeşim eğer müslüman isen ve gerçekten bir şüphe içeisinde isen senin aydanlatabilecek bilgileri bulacağın ve içerisinde blunduğun şüpheden sıyrılabileceğin ve emnimki rahatlayacağın bir yol gösterebilirim eğer gerçekten öğrenmek istiyorsan lütfen mail yaz

[email protected]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Sevgili Ebu-Cehil,

Sorunda kullandığın argümanlar, bugünkü bilim çevrelerinde gerçekten kabul gören ve deneysel temellere oturtulmuş olgular. Ben burada; evrim yalandır, aksi ispatlanmıştır gibi bilimsel temeli olmayan beyhude açıklamalara girmeyeceğim. Gerçekten, her ne kadar bilimsel olarak yabancı olduğum bir konu olsa da Darwin;in teorisinin hala geçerliliğini korumakta olduğunu biliyorum.

Ben sana başka bir şey öneriyorum; İnançla,bilim ayrı kategorilerde değerlendirmen. Birbirlerinin karşı kutbunda yer almadıkları gibi, ikamesi de değildirler. İman olayına bugün ki bilim anlayışının, yani 17. yüzyılda Descartes'la Newton'la ya da Hegel'le gelişen pozitivist paradigmanın gözlüğüyle bakarsan söylediklerin tamamen doğru. Ama iman ve inanç dediğimiz şey bu tip pozitivist gözlemlere, deneylere dayanmaz. Allah'a gördügümüz için inanıyor değiliz, ya da Allah'ın varlığı fiziksel olarak ispatlandığı için inanıyor değiliz. Aksine görmeden, deneyle doğrulamadan, ya da bilime müracaata gerek duymaksızın peşinen varlığını kabul ettiğimiz için bunun adı imandır. Bilim ne kadar kafalarımıza hitap ediyorsa, iman da o kadar ruhumuza ve gönlümüze hitap eder.

Benim nacizane önerim, meseleye birazda bilimden soyutlanmış bir perspektiften bakmayı denemen. Çünkü olaya biraz daha felsefi açıdan ya da postmodernist yaklaşımla bakmaya çalışırsak, bugün mevcut bilim paradigmasının da yavaş yavaş yıkılmaya başladığını görüyoruz. Einstein'dan sonra Newton'un mekanik fiziğine güven ne kadar azalmaya başladıysa, sosyal bilimlerde de artık yavaş yavaş, tüm sosyal konuları, fen bilimlerindeki gibi kesin ve mutlak yargılarla açıklanabileceğine dair modern bilim anlayışı sorgulanmaktadır. Yani sözün özü imanı sorgularken kullandığımız bilimsel parametreler de mutlak kalıcı değildir. 18., 19. 20. yüzyıl her ne kadar toplumlarda bilime karşı kesin bir imana sahne olmuşsa da, tarihe dönüp baktığımızda hiç bir düşünce sisteminin sürekli varolabildiğini göremiyoruz. Fakat İslamlık, Hrıstıyanlık, Musevilik, Hinduizm, Budizm gibi kadim dinlerin günümüze kadar yaşadığını görebiliriz.

Bi de sana bir soru:

Bir arkadaşın senin göremeyeceğin şekilde bir duvarın arkasında oturuyor. Sen de başka bir arkadaşınla birlikte duvarın diğer tarafındasın. Yanındaki arkadaşın duvarın diğer tarafında öbür arkadaşının olduğunu söylüyor. Acaba yanındaki arkadaşının sözüne, duvarın diğer tarafına bakarak mı inanmam daha değerli yoksa hiç bakmadan inanman mı???

Kendine iyi bak,hoşçakal

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu soruların cevabının içinde sorduğun soruların cevabını bulabilirsin

1.bir çocuğun kaç annesi vardır

2.o çocuğu doğuran ananın kaç annesi vardır

3.her doğan ve doğuranın bir yaşı vardır peki bu yaşlarının yokluğunda bu doğan ve doğuran neredeydi

4.doğan ve doğuranın yaşı her gelen yeni bir günle yaşlanmakta geriye yani geçmişe dönüldügünde bir doğan doğduğu güne doğuranda doğurduğu güne varacaktır devam ediyorum doğan kayboldu,yani yeryüzünden çekilmiş oldu biraz daha geriye gidiyoruz doğuranın yaşı küçüldümü bir güne bir günün bir anında oda yeryüzünden çekilir bu şekilde geriye dönüşle ilk doğurana ilk anaya vardın ilk ananın yaşıda küçüldükçe oda bir güne bir ana varınca oda yeryüzünden çekilecek peki sence nereye çekilecek bu insanın başka bir alemden geldiğinin delilidir.başka şıkkı yoktur

istersen islam felsefesi bölümünde önce oku başlığında yazmış olduğum yazıyı tamamen oku ondan sonra gerçekten ön yargısız olarak düşün

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doga ve Evrim

1)Allah her seyi bir sebep icin yarattiysa ve her canlinin yeryuzunde bir fonksiyonu varsa, neden 60 milyon yil once tum dinozorlari ve o zaman yeryuzunde yasayan canlilarin %95’ini ortadan kaldirmistir? Neden devamli pek cok canli turunun soyu tukenmektedir?

2)Insan bugunku sekliyle yaratildiysa, bilim adamlari kazi bolgelerinde neden iskelet yapisi gunumuz insanina uymayan (daha bir maymuna benzeyen) fakat yanibasinda tastan delici ve kesici aletler bulunan iskelet ornekleri bulmaktadir? (Bunlarin yuzlerce ornegi var)

4)Canli turleri yasadiklari ortamlar icinde ve son halleriyle yaratildilarsa, neden bilimde evrim denen bir prensibe inaniliyor ve neden bu teorinin ciltler ve kutuphaneler dolusu kaniti vardir? Neden butun saygin bilim adamlari bu teorinin dogruluguna inanirlar?

Sakın allahın bidiğinden sual sorulmaz demeyin

bir arkeolog olarak cevaplıyorum dergilerde yada gazetelerde gördüğün eski insan çizimlerini neye dayanarak gerçek sanıyorsun? neden eski insanlar böyleydi diye düşünüyorsunki arkeolojik buluntularda senin sandığın gibi bir kanıtın olduğunu ben hiç görmedim senin gibi inançsızların yaptığı rekondiksiyon çizimler hariç onlarda gerçeği yansıtmıyor. başlıklar arasında seningibilere sorulmuş bir sorum var istersen senbir oku belki sen bişeyler söyleyebilirsin haa ama hiç sanmıyorum. aklı tek değer sayan sizin gibiler için pek cevabı varmış gibi gelmiyor bana ama yinede sen bir oku istersen başlık ismi ATEİSTLERE SORU.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BAKARA SURESİ:30.AYET:Bir zamanlar Rabbin meleklere: "Ben, yeryüzünde bir halife atayacağım." demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı: "Orada bozgunculuk etmekte olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysaki bizler, seni hamt ile tespih ediyoruz; seni kutsayıp yüceltiyoruz." Allah şöyle dedi: "Şu bir gerçek ki ben, sizin bilmediklerinizi bilmekteyim. 31.AYET:Ve Âdem'e isimlerin tümünü öğretti. Sonra onları meleklere göstererek şöyle buyurdu: "Hadi, haber verin bana şunların isimlerini, eğer doğru sözlüler iseniz."

ŞİMDİ DE YAŞAR NURİ ÖZTÜRK'ÜN BAZI SORULARA VERDİĞİ CEVAPLAR

SORU: Adem ilk insan mıdır, ondan evvel insan topluluğu olabilir mi?

CEVAP: Hz. Adem'den önce de bir insan nesli vardır. Melekler bunu bildiği için, insanın olumsuz niteliklerinden şikayetçi olmuşlardır.

SORU:Adem’den önce insanın yaşadığına delil nedir?

CEVAP: Bakara suresi 30. ayet bu konuya delildir. Geniş bilgi için Kur’an’daki İslam kitabımızın ilgili ayetin açıklamasına bakılabilir.

SORU: Evrim teorisi ile Allah’ın yaratılış olayı birbirine zıt gerçekler midir?

CEVAP: Evrim düşüncesi arkasında Allah’ın iradesini görmek şartıyla Kur’an’a asla aykırı değildir. Geniş bilgi Cevap Veriyorum adlı kitabımda vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Doga ve Evrim

1)Bir düşünsene evinde ne ile ısınıyor,bindiğin arabaya yakıt olarak ne koyuyorsun,FOSİL YAKIT.Bu dinazorlara ve eski çağ yaratıklarına(bitki hayvan vs..)cevap olsun.Herkes Allah'tan inene uysa hiçbir canlıya zarar verilmez bunları yapanlar inançsızlar veya cahil inançlılardır.Zahmet edip yüce kitabımız Kuran'ı okursan anlarsın ki herşey insanoğlunun faydalanması için yaratılmıştır.

2)İnsan böyle yaratılmıştır diye bir düşüncem yok ama senin gibi insanların atalarımıza maymun yakıştırmasını yapmasını ki ilk insanlar Hz.Adem ve Hz.Havva'dır bünyem kaldırmıyor.Şöyle düşünelim;Adem ve Havva yasak meyvayı yiyip cennetten yeryüzüne indirildiklerinde belki bir ceza olarak belki de çıplaklıklarının gizlenmesi için kürkle kaplı olabilir ama onların bu hali bile büyük bir pişmanlıkla Allah'a iman ve tövbe ederken sizin gibiler mi maymun yoksa onlar mı?

3)Üstteki cevaptan bu sorunada yanıt çıkar sanırım.Bulunulan coğrafya ten rengi,fiziksel özellik vs. gibi şeyleri belirler.İstememişsin ama yinede yazacağım Herşeyin eniyisini Allah bilir,biz buna iman ediyoruz.

4)Evrim teorisini kabul ettiğimizde yaratımız olan Allah'ın varlığını yok mu edebileceğinizi sanıyorsunuz.Unutmaki dayandığınız ve sakız ettiğiniz bu konu bile döner dolaşır bir maddeye gelir.Farzetki herşey bir molekül tanesinden oluştu ve günümüze kadar bu kadar çeşitlendi,o molekül nereden geldi?S

SONUÇ:Siz inanmasanızda din gününün sahibi Allah vardır var olacaktır.Önünüzdeki sınav kağıdı sizin istediğiniz gibi doldurabilirsiniz.Ama notu verecek olan Allah'tır.Silkinin ve kendinize gelin.Benim için değil kendiniz için.Bu kadar yazdım yanlış yapmaktan Allah'a sığınırım.Eğer yanlışım varsa bilerek değildir Allah herşeyin iyisini bilir Allah affetsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doga ve Evrim

Adını doğru bulmuşsun da ebu leheb te olabilirdi.

1)Yaratma Allah için her an dır. her an yaşatır her an öldürür. dinazorlar da devirlerini yaşamıştır. sıralarını savmışlardır. bugünse yok olan canlıların büyük çoğunluğu insan eliyle yok ediliyor.

2)Daha bugün yaratılış müzesine gittim. orada 800000 yıllık insan ayak izi gördüm ve bir sürü fosil gördüm. senin iddaa ettiğin gibi maymuna benzeyen kesici aletler taşıyan canlıların varlığıda olabilir. bu bugünkü insanın varlığının maymundan geldiğini kanıtlamaz.

senin iddanda olduğu gibi insanın atası maymunsa maymunun atası kimdir. ya da neden tüm maymunlar evrim geçirememiştir

evrim denilen şey kısmen doğrudur. oda şöyledir ilk insanların yaşam koşullarına nazaran bugünün koşulları farklıdır o yüzden onların derileri daha sert, tırnakları daha kalın ve dişleri daha kesici ve güçlüdür. o şartlara göre oysa zamanla kolaylaşan şartlar insanı daha narin yapıya sokmuştur.

ben de sana bir soru sorayım peki maymundan türediğini sandığın insan daha sonra ki yüzyıllarda neye türeyecek sence.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1)Bir düşünsene evinde ne ile ısınıyor,bindiğin arabaya yakıt olarak ne koyuyorsun,FOSİL YAKIT.Bu dinazorlara ve eski çağ yaratıklarına(bitki hayvan vs..)cevap olsun.Herkes Allah'tan inene uysa hiçbir canlıya zarar verilmez bunları yapanlar inançsızlar veya cahil inançlılardır.Zahmet edip yüce kitabımız Kuran'ı okursan anlarsın ki herşey insanoğlunun faydalanması için yaratılmıştır.

2)İnsan böyle yaratılmıştır diye bir düşüncem yok ama senin gibi insanların atalarımıza maymun yakıştırmasını yapmasını ki ilk insanlar Hz.Adem ve Hz.Havva'dır bünyem kaldırmıyor.Şöyle düşünelim;Adem ve Havva yasak meyvayı yiyip cennetten yeryüzüne indirildiklerinde belki bir ceza olarak belki de çıplaklıklarının gizlenmesi için kürkle kaplı olabilir ama onların bu hali bile büyük bir pişmanlıkla Allah'a iman ve tövbe ederken sizin gibiler mi maymun yoksa onlar mı?

3)Üstteki cevaptan bu sorunada yanıt çıkar sanırım.Bulunulan coğrafya ten rengi,fiziksel özellik vs. gibi şeyleri belirler.İstememişsin ama yinede yazacağım Herşeyin eniyisini Allah bilir,biz buna iman ediyoruz.

4)Evrim teorisini kabul ettiğimizde yaratımız olan Allah'ın varlığını yok mu edebileceğinizi sanıyorsunuz.Unutmaki dayandığınız ve sakız ettiğiniz bu konu bile döner dolaşır bir maddeye gelir.Farzetki herşey bir molekül tanesinden oluştu ve günümüze kadar bu kadar çeşitlendi,o molekül nereden geldi?S

SONUÇ:Siz inanmasanızda din gününün sahibi Allah vardır var olacaktır.Önünüzdeki sınav kağıdı sizin istediğiniz gibi doldurabilirsiniz.Ama notu verecek olan Allah'tır.Silkinin ve kendinize gelin.Benim için değil kendiniz için.Bu kadar yazdım yanlış yapmaktan Allah'a sığınırım.Eğer yanlışım varsa bilerek değildir Allah herşeyin iyisini bilir Allah affetsin.

:clover::clover::clover:

tebriklerrrrrr

inananların varlığı inananlara mutluluktur. iyi ki varsın arkadaşım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doga ve Evrim

BENİMDE PEK BİLMEDİĞİM BU KONULAR HAKKINDA YAŞAR NURİ ÖZTÜRK 'ÜN SİTESİNDEN ALDIĞIM BAZI SORU VE CEVAPLARI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

-SORU:Kur’an’da biyolojik evrimin varlığı kesin midir?

-CEVAP:Biyolojik evrim vardır ve kotarıcısı Allah’tır.

-SORU:Evrim teorisi ile Allah’ın yaratılış olayı birbirine zıt gerçekler midir? (EVRİM)

-CEVAP:Evrim düşüncesi arkasında Allah’ın iradesini görmek şartıyla Kur’an’a asla aykırı değildir. Geniş bilgi Cevap Veriyorum adlı kitabımda vardır.

İnsanlar Ademle Havvadan turediyse, ve evrim diye birsey yoksa, neden dunyanin dort bir yanindaki insanlarin vucut ozellikleri, deri renkleri vs. farklidir?(EBU CEHİL'İN SORUSU)

SORU:Bir ateist arkadaş soruyor: İlk insan Âdem ve Havva evlendiler, çocukları oldu ve onların çocukları da birbirleriyle evlendiler. Bu çok anormal değil mi?

CEVAP:Yaradılış ve Hz. Âdem’le ilgili ifadeler semboliktir. Kimin kiminle evlenerek bir çoğalma olduğunu Kur’an bildirmiyor.

SORU:Hz.Havva ve Hz.Âdem'den türediğimiz doğru mu? Doğruysa çeşitli ırkları nasıl açıklıyoruz?

CEVAP:İlk insan tek hücreli bir canlıdan türemiştir. Kur'an bunun dışında ayrıntı vermemektedir. Bilgi için arşive de bakabilirsiniz.

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK ÜN CEVAPLARI BUNLAR İLK SORUYA GELİNCE ONU DA BEN ŞÖYLE CEVAPLIYORUM:

1)Allah her seyi bir sebep icin yarattiysa ve her canlinin yeryuzunde bir fonksiyonu varsa, neden 60 milyon yil once tum dinozorlari ve o zaman yeryuzunde yasayan canlilarin %95’ini ortadan kaldirmistir? Neden devamli pek cok canli turunun soyu tukenmektedir? (EBU CEHİL'İN SORUSU)

.ALLAH DİLEDİĞİNİ YAPAR ONUN HER İŞİNDE BİR HİKMET VARDIR.ALLAH'A NEDEN BUNU BÖYLE YAPMIŞ DİYEMEYİZ. ALLAH HESAP SORULAN DEĞİL HESAP SORANDIR.KİMSENİN DE BÖYLE BİR GÜCÜ YOKTUR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.ALLAH DİLEDİĞİNİ YAPAR ONUN HER İŞİNDE BİR HİKMET VARDIR.ALLAH'A NEDEN BUNU BÖYLE YAPMIŞ DİYEMEYİZ. ALLAH HESAP SORULAN DEĞİL HESAP SORANDIR.KİMSENİN DE BÖYLE BİR GÜCÜ YOKTUR.hasangüç

doğru söylemişsin ama malesef sınırlı zekalarıyla sınırsıza hesap sormaya çalışanlar var. ama onlar ancak kendilerine kötülük ediyorlar...

Mezarlıkta!

Bu sessizlik ne çok şey anlatıyor duyana,

Bu sükûtda manaların en derini, en doğrusu,

Onlarca insan uzanıvermiş yan yana,

Ne güzellik kaygusu, ne zenginlik tutkusu.

İncinmeyen, incitmeyen, dedi-kodu etmeyen,

Vesveseyle, endişeyle kendini tüketmeyen,

Bitmeyen bir hırsla gece-gündüz didinmeyen,

Onlarca insan uzanıvermiş yan yana,

Bu sessizlik ne de çok şey anlatıyor duyana.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarih boyunca anladıklarımız yeterli deyilmi, anlamak istiyene tabi, birde okuyup da anlamamak var.

anlamak için bakmak değil görmek gerek...

bakmak ve görmek işte bütün mesele bu...

okuyup anlamamak zaten çok kolay iş okuyup sindirebilmek...

günaydın lena...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.