Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah’ın Kıskançlığı

olivera02

Önerilen İletiler

Allah’a bağlı olanlarla O’na sırt çevirenler arasındaki derin uçurum, kendisini İkinci Emrin ceza tehdidiyle, uyulduğu takdirde vaat ettiği göksel bağışla da belirgindir. Yaratan yine “Ben” diyerek bir şahıs zamiriyle karşımıza çıkıyor. Her şeye hükmeden, değişme bilmeyen sadık Rab olduğunu üzerine basa basa duyuruyor. O, sonsuz bir antlaşmayla kendisini bize bağladı, bizden de aynı sadakat ve teslimiyeti bekliyor.

Allah, kendisine olan sevgimiz konusunda kıskançtır, bağlılığımızı putlar, din kurucuları, servet ya da hurafelerle paylaşmamıza razı olmaz. Allah tektir ve O’ndan başka kurtarıcı yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 212
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

zaten dünyaya allah seni göndermeden alla diyorki dünyaya giderken bana iatahat edip bana inancaksın der ve söz alır ama insan dünyaya geldiğinde bunu hatırlamaz

sıfır yaşındaki bir insan nasıl böyle bir söz veriyor yada böyle bir şeyi düşünebiliyor yada anlayabiliyor ? anlayamıyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sıfır yaşındaki bir insan nasıl böyle bir söz veriyor yada böyle bir şeyi düşünebiliyor yada anlayabiliyor ? anlayamıyorum

Tarafsiz bir de su var. Hani soz veriyorsun ya, o soz verdigin an kac yasindasin, tabii ruh olarak, cunku daha dunyada degilsin, yoksa yanlis mi anladim, dogdugun an mi soz veriyorsun, yani daha kordonun kesilmeden, ya da kesildikten sonra. Kafam karisti ya...

Hem ayrica ben anlamiyorum. Bizler ruh olarak zaten var miyiz biryerlerde de bizi dunyaya gonderiyor, yoksa yeniden yeniden ruh mu yaratiyor da, o ruhu yarattigina ufurdetiyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zaten dünyaya allah seni göndermeden alla diyorki dünyaya giderken bana iatahat edip bana inancaksın der ve söz alır ama insan dünyaya geldiğinde bunu hatırlamaz

Hiçkimsenin hatırlamadığı birşeyin olduğunu iddia etmek, ancak beyin yıkama işleminden sonra olur.

Dinler en iyi benyin yıkayıcılardır.

Terörizmin en büyük gücü beyin yıkamadan gelir.

Ogün Samast

Ogün Samast vatanın elden gittiğine, milleti ondan başka kurtarabilecek kimse kalmadığına, aslında Ogün'ün bir kahraman olduğuna inandırılır.

Beyin Yıkayıcı: Ogünnnn, Aslaııamm! Vatan elden gidiyor! Millet kan ağlıyor!!! Ne duruyorsun aslanııammm!!

Ogün: Abi babam "avare avare gezme, bir iş bul diyor", kız arkadaşım "kaç aydır çıkıyoruz Ogün, bir hediye bile almadın" diyor. Bakkal "Ogün, artık sana borca sigara vermiycem, öde artık şu borçlarını" diyor, kahveci "Ogün sen oynama, dün 5 aydır oyun oynayıp kaybediyorsun, sürekli borç yazdırıyorsun, yeter kardeşim" dedi. Abi benim tan ıdığım millet benden bunları istiyor. Hiç vatan kurtar diyen olmadı, DEMİYOR.

Beyin Yıkayıcı: Ogünnnn, Aslaııamm! Sen günlük işlerin içinde boğulacak adam değilsin, Sen kahraman olacak bir adamsın. Vatan elden gidiyor! Millet kan ağlıyor!!! Ne duruyorsun aslanııammm!!

Ogün: Abi vatan'ın askeri, polisi, savcısı yokmu da beni benden bekliyorlar hizmeti? Abi Bizim mahalleden başka kimse tanımaz ya beni, beni millet nerden tanısın da, iş bana düşmüş olsun, DEMİYOR.

Beyin Yıkayıcı: Ogünnnn, Aslaııamm! Vatan elden gidiyor! Satılmış onların hepsiii!! Millet kan ağlıyor!!! Ne duruyorsun aslanııammm!!

fatih'in İstanbul'u aldığı yaştasın Ogüüüeennnn!!!

Ogün eninde sonunda ikna oluyor.

PKK ve sıradan bir Kürt çocuğu

Çocuk, başına gelen bütün olumsuzlukların, sırf Kürt olduğu için, birileri tarafından onun başına getirildiğine inandırılır.

PKK beyin Yıkayıcısı: Neden işin yok biliyormusun? Kürtsün diye sana iş vermiyorlar. Kürtlerin olduğu yerde yolları açmıyorlar. Neden falanca kız seni sevmiyor biliyormusun? Kürtsün diye sevmiyor! Neden pabucun delik biliyormusun? Kürtsün diye pabucunu deldiler! Neden kışın yollar kapanıyor biliyormusun?

Kürt Çocuk: Abi iş yok, ondan işsizim. Turistik kentlerde çalışanların çocğu Kürt. Kürt oldukları için iş vermeseler onlara vermezler. İşadamlarının, sanatçıların, bürokratların çoğu Kürt, Kürt oldukları için iş vermeseler, onlara da vermezler. Abi, bu ayakkabıyla futbol oynamamam gerekirdi, oynadım, ondan yırtıldı, DEMİYOR.

Kürt çocuk, eninde sonunda ikna oluyor.

Beyin böyle yıkanıyor. Olmayan şeyler, varmış gibi gösteriliyor.

Beyin yıkama işi, çocuklarda, gençlerde, yarı-aydın denen, Amerika'yı yeni keşfeden, okumuş cahillerde daha fazla başarılı olur.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence olaylara biraz pozitif bakmalısınıs.....

din bir beyin yıkayıcı değildir..

din şükürdür.....

hiç mi bedeninize bakıpta ne büyük bir intizam diye düşünmuyorsunuz?

deri bir elbise gibi ama dikiş yeri bile yok...

yüzümüzün tasarımı simetrik...x

ayrıca o kuru dallardan üzm gibi şerbet meyvesinin çıkışı sizleri hiç mi ürpert miyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ayrıca o kuru dallardan üzm gibi şerbet meyvesinin çıkışı sizleri hiç mi ürpert miyor?

hayır ürpertmiyor

bizi daha çok heyecanlandırıyor

keşfetme arzusu dahada alevleniyor

daha çok düşünesimiz araştırasımız geliyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öyle olsun........

araştırıyorsunuz...

kuranı okuyorsunuz ama velakin tek yaptığınız bilinenleri araştırmak....

size soruyorum..

inanmamaktan ne kazanıyorsunuz?

biliyorum vakti ve yeri değil ama en merak ettiğim bu..

kazancınız ne .. başka dinleri *******ak insanları uyuz eteme çabası mıdır?

ben hiçbir bilim adamının dinleri *****dığını duymadım sayın tarafsız....

saygılarr

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Terörizmin en büyük gücü beyin yıkamadan gelir.

Ogün Samast

Ogün Samast vatanın elden gittiğine, milleti ondan başka kurtarabilecek kimse kalmadığına, aslında Ogün'ün bir kahraman olduğuna inandırılır.

bence konuyu saptırmayalım ne alaka var terörle sen kendine sahip çıkmadıkdakdan sonra herkez o güzelim beynini yıkar

bende bir büyüğümden duydum ama düşünüyorum da bunca kainatı yaratan rab neden doğmamış bir kuldan söz almasın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence olaylara biraz pozitif bakmalısınıs.....

din bir beyin yıkayıcı değildir..

din şükürdür.....

Sevgili prencess'im,

Bence sen de biraz seni diğer canlılardan ayıran şeyi kullanmasını öğren, ona saygı duy, hakkını ver.

Bir yerde başkasına da söyledim;

Şükretmek, semitik din mensubu olup, birilerinin masallarına inanmayı gerektirmez.

Vücudumuza bakıp, doğaya bakıp, hayranlığımızın artması, bütün bu harika şeyleri, tek bir kitapta Yahudilerin dedelerinin Masallarıını anlatmakla, anlattım bitirdim diyen adamların kitaplarına inanmanı gerektirmez.

Kuru dallara üzüm, kanlı göğüslerden beyaz süt çıkması, Muhammed2in masallarına inanmanı gerektirmez.

Buradaki tartışmaları ikiye ayırmak gerekiyor diye düşünüyorum.

1. Tanrı'nın varlığı yokluğu tartışmaları

2. Dinlerin varlığı yokluğu kanıtlanamayan Tanrı'dan olup olmadıklarına ilişkin tartışmalar

Birinci sorunun sonucunda evet Tanrı var diyebiliyorsan, alıntıladığım yazındaki şeylerin hepsini O Tanrı'ya atfedebilirsin.

Ama bu yine seni İslamiyet'e ve diğre semitik dinlere götürmez. O dinleri doğrulamaz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

söz vermek ne demektir.. farzet ki bu insan halimizle, bir arkadaşımızdan herhangibir söz alıyoruz ve arkadaşımız bi kaza sonucu hafızasını kaybediyor.. ona sen bana söz vermiştin bu sözünü tutmalısın demek ne kadar gerçekçi olur.. insan hatırlayamadığı sözden mesul müdür?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen medine vesikası gibi. Ne hikmetse,Allah ve peygamberi anlaşmaya imza atmayan birilerini,attı gibi göstererek baskı ve şiddet uygulamaya pek meraklı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

XprncessX

kimse ortaya çıkıp "ben dinsizim dinler saçmadır yalandır" demez, diyemez

böyle diyenler fazla yaşamazlar

Yaşasa bile dünyada ve ahirettede hep kaybedenlerden olur dünyada insanlar biraz hor bakar ahirette hep cehennemin dibinde cayır cayır yanar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaşasa bile dünyada ve ahirettede hep kaybedenlerden olur dünyada insanlar biraz hor bakar ahirette hep cehennemin dibinde cayır cayır yanar

Neyi kaybeder acaba? Ben o kadar cok insan taniyorum ki -ben dahil buna- dinsiz olduklari icin hic de kaybedenlerden degiller. Oyle ikide bir de cennet cehennem masalini koymayin onumuze. Varsa oyle bir yer sayet, dinden cikmayanlar dusunsun orasini.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neyi kaybeder acaba? Ben o kadar cok insan taniyorum ki -ben dahil buna- dinsiz olduklari icin hic de kaybedenlerden degiller. Oyle ikide bir de cennet cehennem masalini koymayin onumuze. Varsa oyle bir yer sayet, dinden cikmayanlar dusunsun orasini.

sana cehennemin kanıtını söylemek isterim ama söylememe gerek yok seni kışın o soğukta ısıtan ateş cehennemde de vücutunu ısıtcak madem palavra (haşa) diyosun al çakmağı eline ve tut dayana biliyomusun cenneti istiyorsan o da gece huzurlu yata biliyorsan işte o da cennet gibidir lütfen dünyaya 180 derece bakkkk

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahâa bağlı olanlarla Oâna sırt çevirenler arasındaki derin uçurum, kendisini İkinci Emrin ceza tehdidiyle, uyulduğu takdirde vaat ettiği göksel bağışla da belirgindir. Yaratan yine âBenâ diyerek bir şahıs zamiriyle karşımıza çıkıyor. Her şeye hükmeden, değişme bilmeyen sadık Rab olduğunu üzerine basa basa duyuruyor. O, sonsuz bir antlaşmayla kendisini bize bağladı, bizden de aynı sadakat ve teslimiyeti bekliyor.

Allah, kendisine olan sevgimiz konusunda kıskançtır, bağlılığımızı putlar, din kurucuları, servet ya da hurafelerle paylaşmamıza razı olmaz. Allah tektir ve O'ndan başka kurtarıcı yoktur.

Tuhaf bi yaklaşım, rastlamadım değil ama burada rastlamak gerçekten şaşırttı beni.

Kaş yapayım derken göz çıkarmayı meslek edinenlerden olmamanız dileğiyle başlayayım.

Efendim "Allah'ın kıskançlığı" diye bir tamamlamanın altını dolduramazsanız tepenize öyle bir iner ki, ahirette görecekleriniz hep ummadıklarınız olur.

İslam dini "şirk" konusunda hassastır. Bu yüzden Allah'a dair tanımlamalarda bulunurken mayın tarlasında yürüdüklerini unutur, bazı müslümanlar.

Kıskançlığın tanımına bakalım "Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum" diyor tdk'nın internet sitesi. Anlayacağınız üzere "denk" varlıklar arasında ortaya çıkan bir çekememezlik durumudur. Oysa İslam inancında "Hiçbir şey O'nun dengi ve benzeri değildir" vurgusu ile karşılaşmak işten bile değil. Eğer Allah kıskanıyorsa, denk görüyor dememiz gerek, ki gerçekten İslam'a ters düşen bi yaklaşım olur.

Allah şirki kabul etmez. Şirk edenlerin de cezalandırılacaklarını bildirir. Taptıklarını muhatap almaz, tapanlara yanıldıklarını gösterir. Bunu kıskançlık olarak yorumlamak, basit, amiyane ve abes bir yaklaşımdır.

Verilen söze gelince... Bu da bir iman meselesidir, ıspatlanamaz (en azından ben böyle bir yöntem bulamadım).

İnsanlar bedenleri yaratılmadan önce, ruhları yaratılınca bizzat Allah'ın huzurunda akidleşme yapıldı. En basit şöyle anlatabilirim;

Şeytan dedi ki "Ben insanları saptıracağım onlar Sana inanmayacaklar, isyan edecekler Allah'ım"

İnsan dedi ki "Ben şeytana, dünyaya ve bu akdi unutmama rağmen, Seni görmeden, bildirdiklerinle Sana itaat edeceğim, bu hâl ile sana samimiyetimi ispatlayacağım, Sana şirk koşmayacağım Allah'ım"

Allah dedi ki "Ahirete kadar dünya sizindir, mücadelenize (dualarınızdan başka) müdahale etmeyeceğim. Sonunda ise inananlara cennetimi, inanmayanlara cehennemimi sunacağım"

İşin bendeki mantığı budur. Okuduklarım ve araştırmalarım da beni bu konuda yanıltmadı. Ama en nihayetinde bu bir iman konusudur. Kimi inandığı delillerle unuttuğuna inanır, kimi de inandığı delillerle böyle bir şeyin olmadığına...

Mantık-iman veya ölçünüz ne ise... Bilmeden, eleştirenlerden olmayın, derim.

Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sana cehennemin kanıtını söylemek isterim ama söylememe gerek yok seni kışın o soğukta ısıtan ateş cehennemde de vücutunu ısıtcak madem palavra (haşa) diyosun al çakmağı eline ve tut dayana biliyomusun cenneti istiyorsan o da gece huzurlu yata biliyorsan işte o da cennet gibidir lütfen dünyaya 180 derece bakkkk

Komik oluyor ama olivera02. Cehennemle ilgili ne kaniti var elinizde? Gittim, gorum, geldim demeyeceksiniz herhalde :) E yaniii, cehennem var mi yok mu bilinmez, ama cakmakla elin yanma olayi elbette biliniyor. Bu daha da komik bir karsilastirma.

Tuhaf bi yaklaşım, rastlamadım değil ama burada rastlamak gerçekten şaşırttı beni.

Kaş yapayım derken göz çıkarmayı meslek edinenlerden olmamanız dileğiyle başlayayım.

Efendim "Allah'ın kıskançlığı" diye bir tamamlamanın altını dolduramazsanız tepenize öyle bir iner ki, ahirette görecekleriniz hep ummadıklarınız olur.

... Bilmeden, eleştirenlerden olmayın, derim.

Aynen katiliyorum, bu musluman olan arkadaslarin sallapati dusuncelerinden dogan yorumlar Yaratan'a yapilan en buyuk hakarettir. Peygamberi de solluyorlar bazilari...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Komik oluyor ama olivera02. Cehennemle ilgili ne kaniti var elinizde? Gittim, gorum, geldim demeyeceksiniz herhalde :) E yaniii, cehennem var mi yok mu bilinmez, ama cakmakla elin yanma olayi elbette biliniyor. Bu daha da komik bir karsilastirma.

Aynen katiliyorum, bu musluman olan arkadaslarin sallapati dusuncelerinden dogan yorumlar Yaratan'a yapilan en buyuk hakarettir. Peygamberi de solluyorlar bazilari...

Cehennem (sakar) nedir, sen bilir misin?

Ne alıkoyar, ne bırakır.

Beşere delicesine susamıştır.

(Müdessir Suresi, 27-29)

Kimin tartıları hafif kalırsa. Artık onun da anası (son durağı) "haviye"dir (uçurum). Onun ne olduğunu (mahiyetini) sana bildiren nedir? O, kızgın bir ateştir. (Kaaria Suresi, 8-11)

Ayetlerden anlaşıldığına göre, ateş cehennemin her yerini kaplamıştır. Bu çukurda ateşten korunulan, ateşin erişmediği bir yer yoktur. Kafir diğer fiziksel ve ruhsal işkencelere tabi olurken de hayatının her anında ateşle muhataptır. Ateş, son derece büyüktür. Kuran, onun büyüklüğünü ve şiddetini ifade ederken, ateşin kıvılcımları için "saray" ve "deve sürüleri" benzetmelerini kullanır:

O gün, yalanlayanların vay haline. Kendisini yalanladığınız (azab)a gidin. Üç dala ayrılmış bir gölgeye gidin. Ne gölge altında barındırır, ne (yakıcı) alevden korur. Gerçekten o, sanki her biri saray olan bir kıvılcım saçar. Her biri, sanki sapsarı erkek deve sürüleri gibidir. (Mürselat Suresi, 28-33)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Al sana kanıt

ama inanmıyacaksın ama elbet bir gün pişman olucaksınki seni inandığın o putlar kurtaramızki zaten allahtan başka tanrı yoktur son pişmanlık fayda etmez

İnkar edenlerin içinde sonsuza kadar kalacakları yer, bedenlerine ve ruhlarına acı tattırmak için özel olarak yaratılmış olan 'cehennem'dir.

Çünkü inkar edenler suçludurlar ve Allah'ın adaleti, her suç için bir ceza gerektirir. İşledikleri suç ise, olabilecek en büyük suçtur. İnsanın kendisini yaratan, ona can veren Allah'a isyan ve nankörlük etmesi, tüm evrendeki en büyük suçtur. Böyle büyük bir suça da büyük bir ceza gerekir ki, cehennem bu adaleti yerine getirmek için vardır. İnsan Allah'a kul olsun diye yaratılmıştır. Yaratılış amacını reddederse, karşılığını görür. Allah, bir ayetinde şöyle buyurmaktadır:

... Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir) ler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir. (Mü'min Suresi, 60)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.