Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yaşasın Ateizm !

Aurel

Önerilen İletiler

• Cevaplar 505
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Neresi muntazam yahu. Ben hiçte muntazam bir şey göremiyorum.Bütün canlılar yaşayabilmek için başka canlıları yok etmek,yemek zorunda. Bumu muntazamlık ?

Arkadaşım dünya öğle bir düzen üzerine kurulmuşki fareleri kediler yemesse çoğalırsa böcekleri kuşlar tolamazsa çoğalırsa insanlar hastalanıp yada herhangi bir nedenle ölmezse bunun gibi daha çok örnek var sanırım yazmak gerekmez dünya şimdiki dengede dururmuydu bu dengeyi tasarlıyan ALLAH saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya arkadaşlar şurda bi teist-ateist tartışması yapamadık.

bırakalımda birazda ateist arkadaşlar kendi fikirlerini ifade etsinler

'dar alanda kısa paslaşmalarla' akıp gidiyor meseleler, yayalım biraz zamana yayalım .....

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madde asla tekamüle gitmez..

Madde asla gelişmez..

Tam tersine bozunur..

Saygılar..

Bunu sen söylüyorsun sayın Kral.

Biz materyalistler maddeyi canlılar ve cansızlar bütünü olarak tanımlamaktayız.

Canlıları, cansız maddenin tekamülü olarak kabullenmekteyiz.

Organik ve inorganik dünyada düzensilikten düzen oluşturan kristallar gibi pek çok kimyasal devinim bilinmektedir.

Laboratuvar deneyleri ile makro moleküllerin bir araya gelerek canlı oluşturabilme olasılıkları saptanmıştır.

Bazı virüsler kristal biçiminde görülmüşlerdir.

Mozaik hastalığı virüsü buna bir örnek teşkil etmektedir.

Canlı cansız dünya arasında yer alan virüsler kristalleşme özellikleriyle cansız nesneleri,

beslenme ve çoğalma özellikleriyle de canlıları andırmaktadır.

Virüslerin canlılarla cansızlar arasında köprü oluşturduğunu söylenilebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muntazamlığı gel sen yarat o zaman :lol: Hayat bir sınavdır, dünya malı -vücudumuz dahil- bizi sınamaktan başka birşey değil. Bu arada, ben dönde kendine bak derken, fiziki olarak değil ruhen bahsettim. Ruh sence nedir? Ruh beynimiz midir? Yoksa beynimizi harekete geçiren enerji mi? Bu enerji nedir? Nasıl açığa çıkıyor sence? Nasıl oluşuyor durup dururken? oksijenle mi? Evet muhtemelen böyle diyeceksin. Ben sana şunu öneriyorum; ezoterizmle ilgilen, ezoterizmin yaratılış kısmıyla, belki o zaman kavrayabilirsin Tanrı ve Allah kavramını. Tanrı ve Allah diyorum, çünkü ikisi de farklı kavramlar ve ikisi de mevcud kavramlar, yanlış anlaşılmayayım -Allah'a asla şirk koşmuyorum ben burda tamamen ezoterik bir bilgidir-. Daha fazla sana nasıl açıklama yaparım bilemiyorum ama, aklıma geldikçe denicem..

Sayın '_AngeL_Cara',

Daha fazla açıklama yapmana da gerek te yok.

Dünya görüşleri başlığı altında epey uzun analizler yapılmıştı.

İnsanlar genelde iki dünya görüşü temsil ediyorlar.

Sende bu görüşlerden idealizm'e ait "ezoterizm" i savunuyorsun.

Daha önceki kıstlı bilgimle yetinmeyip araştırdım.

Nihayetinde mistizmden gelen sır/giz bilgileri ve metafizik görüş.

Bu tür bilgilerle biz materyalistler ilgilenmiyoruz.

Duyumlarımızla algılayamadığımız olgulara ait bilgi bizleri pek ilgilendirmiyor.

Bilimsel görüşte gizlilik ve sır olamaz.

Ruh bilgileri de böyle bir metafizik kurgu.

Allah ve Tanrı kavramı sizde ayrılıyor.

Bizim tanımımızda sadece yaratıcı kavramı.

Tüm inançlardaki yaracı kavramı da aynı bizler için.

Bu farklı kavramlar yerel kültür farklılığından oluşmuş.

Kızılderi kültüründe "manitu" en üstün yaratan.

Sizler için de Arap kültüründeki "Allah" en üstün yaratan.

Türk dini şamanizm de ise "Ülgen" en üstün yaratıcı.

Her kültürün yaratıcısı kendine göre en üstündür.

Bunlara yerel kültürlerin "benci" düşünceleri diyoruz.

Enerji konusunda;

Her maddenin kendine has bir enerjisi vardır.

Bu enerjinin belirginliğini mıknatıslarda bariz bir şekilde görebilirsin.

Enerji maddeye, madde enerjiye dönüşebilir bilimsel olarak.

Selamlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ruh bilgileri de böyle bir metafizik kurgu.

Allah ve Tanrı kavramı sizde ayrılıyor.

Bizim tanımımızda sadece yaratıcı kavramı.

Tüm inançlardaki yaracı kavramı da aynı bizler için.

Bu farklı kavramlar yerel kültür farklılığından oluşmuş.

Kızılderi kültüründe "manitu" en üstün yaratan.

Sizler için de Arap kültüründeki "Allah" en üstün yaratan.

Türk dini şamanizm de ise "Ülgen" en üstün yaratıcı.

Her kültürün yaratıcısı kendine göre en üstündür.

Bunlara yerel kültürlerin "benci" düşünceleri diyoruz.

bilimselci, aynı fikirdeyim

Madde asla gelişmez..

Tam tersine bozunur..

Madde asla gelişmez görüşünün kaynağı nedir ?

asla demek başka bir olasılık yok demektir !!!

15 milyar yıllık bir süreç içindeki kainat şartlarında ve ortamında, maddenin asla gelişemeyeceğini tekamüle gitmeyeceğini bozunacağını nereden biliyoruz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madde asla gelişmez..

Tam tersine bozunur..

Saygılar..

Ben bu mantığa hastayım ya :stuart:

İşine gelince;

Herşey o kadar mükemmel ki, bunlar tasarımcısız olamaz der,

Ama tanrı o kadar mükemmel ki, o da tasarımcısız olamaz DİYEMEZ.

Zaman sadece bizim için var der, Tanrı karında zaman yoktur der. Relativite teorisini (zamanı yavaşlatmak, durdurmak, geri döndürmek vs.) tepe tepe kullanır.

Ama aynı şekilde, maddenin de ileri gidebildiği gibi geri gidebileceğini göremez.

2+3=5 der, ama 5=3+2 olamaz der.

O nedenle hastasıyım ben bu mantığın :stuart:

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ın bir tasarlayıcısı olamaz çünkü Allah madde değildir..

Madde dediğimiz şeyler hadistir, yaratılmıştır, yoktan var edilmiştir..

Alah ezelidir..

Onun varlığı kendi zatındandır, bunu tasavvur edebilmek hemen hemen imkansızdır..

Bir zamanlar madde ezelidir diyordunuzya, işte o söyleminiz madde için değil, Allah için geçerlidir..

2+3=5 derim, 5=3+2 de derim, dedimde zaten..

Madde asla tekamül olmaz, canlı organizmaların geçirdikleri süreç birebir hesaplı işlerdir..

Madde kendi kendine kılını kıpırdatamaz..

Canlılık şarttır, bu canlılık ise adına öz diyebileceğimiz ama sırrına çok zor vakıf olabileceğimiz bir irade ve kontroldür, adı ruh olabilir bunun..

Bence ruhsuz hiç bir madde canlı değildir, organizma değildir..

Ama ruh zerrede başkadır, insanda başkadır, bitkide başkadır diye düşünüyorum..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kralx,

Bu dediğine göre, demekki uyuyan insanlar canlı sayılmıyor.

ZÜMER SÛRESİ/42:

Allah (ölen) insanların ruhlarını öldüklerinde, ölmeyenlerinkini de uykularında alır. Ölümüne hükmettiklerinin ruhlarını tutar, diğerlerini belli bir süreye (ömürlerinin sonuna) kadar bırakır. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

Dost sevgilerimle..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece deprem değil. Muntazamsızlık olan doğal afetleri kastediyorum.

Hiç bir şey muntazam değildir.

Madde varolma, yaşam özünden dolayı, gelişim ve devinimle tekamüle doğru gider ancak.

Allah her yıl bir 10 milyon nüfusu, "mahkeme-i kübra" içinmi telef ediyor ?

İçerisindeki beşik bebeleri de dahil olmak üzere öylemi ?

Muntazamlık bu mu ?

Buna sende inanmıyorsun ya, cevap olarak vermişsin işte.

mahkemei kübra dedim..

orda adalet var...

bebeler için hoş birşey bu,,,

günahsız gidiyorlar..

ama inanmayanlar için tabii ki bir helak gibi ........

allah inanaları mükafatlandırmak.. inanmayanları da cezalandırmak gerektiğini biliyor....

ezel ve ebed bilecektir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ın bir tasarlayıcısı olamaz çünkü Allah madde değildir..

Madde dediğimiz şeyler hadistir, yaratılmıştır, yoktan var edilmiştir..

Alah ezelidir..

Onun varlığı kendi zatındandır, bunu tasavvur edebilmek hemen hemen imkansızdır..

Bir zamanlar madde ezelidir diyordunuzya, işte o söyleminiz madde için değil, Allah için geçerlidir..

2+3=5 derim, 5=3+2 de derim, dedimde zaten..

Madde asla tekamül olmaz, canlı organizmaların geçirdikleri süreç birebir hesaplı işlerdir..

Madde kendi kendine kılını kıpırdatamaz..

Canlılık şarttır, bu canlılık ise adına öz diyebileceğimiz ama sırrına çok zor vakıf olabileceğimiz bir irade ve kontroldür, adı ruh olabilir bunun..

Ama ruh zerrede başkadır, insanda başkadır, bitkide başkadır diye düşünüyorum..

Kralx, sırf senin için, bilgisayar konusunu açtık, sana tek kuruşluk faydası olmamış.

Cansız bilgisayar işlem yapabilir, öğretildiği kadar muhakeme yapabilir, öğretildiği kadar düşünebilir.

cansız bilgisayar sen uykunu çekerken, virüs taraması yapar, programı güncelleştirir. Çünklü bunu yapmayı öğretmişsindir (programlama).

Cansız madde kendi kendine kıpırdamaz-MIŞŞŞŞŞŞ.

Bazı yangınlar neden çıkıyor?

Nehirler neden taşıyor, önüne geleni katıp götürüyor? Hatta adam öldürüyor, katil oluyor. "Oy Fırat Fırat" diye ağıtlara konu oluyor??

Yanardağların altında melekler körük çektikleri için mi patlıyorlar, felaketlere neden oluyorlar?

Evet kralx haklı cansız madde kendi kendine kıpırdamaz :stuart: Seller akıyorsa, yanardağlar patlıyorsa, denizler dalgalanıyorsa, fırtınalar kopuyorsa, bilgisayarlar virüs taraması yapıyorsa kendi kendine, hava soğuk olunca (Rusya'da kışın sürekli -30'ları düşünün) arabam donmamak için, kendi kendine her iki saatte bir çalışıp, kendini ısıtıyorsa, bunları melekler veya ruhlar yapıyor!!!!

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak arkadaşım..hepimiz bu dünyaya imtihan üzerine geldik..allah(c.c)buyurmuştur ben cinleri ve insanları sadece bana kulluk etsinler diye yarattım demiştir..bizlerde bunun için burada varız sadece allaha iman etmek için sadece onun için yaşıyoruz..bu dünyadaki olan doğal affetlerde vs..hepsi bizim için bir imtihan hani demiştim ya allah hepimizi her şekilde imtihan ediyor diye kimimizi acı,kimimizi bela,kaza,musibet,işte kimimizinde bebeleri gidiyor diyorsun ya o bebelerin suçu ne diye..allahın imtihanı dayana bilmemizi imtihan etmiş oluyor bu şekilde..eyer bunlara rağmen dayanıpta sabır edersek şükredersek ozaman kazanırız..allah buyurmuştur sen sabreden kulları müjdele.!!! sabredenler bizdendir diye buyurmuşturbunların hepsi kuran-ı kerimde detaylı bir şekilde yazıyor..okumanızı isterim hepimiz bir gün öleceğiz ve allahın huzuruna çıkıp hesap vereceğiz unutmayın dostlar..kıyamet kopacak ve her şey bitecektir...sanırım çok az kaldı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kralx,

Bu dediğine göre, demekki uyuyan insanlar canlı sayılmıyor.

ZÜMER SÛRESİ/42:

Allah (ölen) insanların ruhlarını öldüklerinde, ölmeyenlerinkini de uykularında alır. Ölümüne hükmettiklerinin ruhlarını tutar, diğerlerini belli bir süreye (ömürlerinin sonuna) kadar bırakır. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

Dost sevgilerimle..

Burada uyku halinin ölüme benzetilemesi vardr..

Uykudaki bir insanın fiili olrak ruhunun alınması olayı yoktur..

Gerçektende uyku hali kimilerinde zayıftır, bilinç yarı açıktır, kimilerinde bilinç tam kapalıdır..

Ama fiziki alemle ilişki devam etmektedir..

Sonraki ifadede ise;

Ölüm zamanı gelenin öldüğünü, gelmeyenin ise bir mühlet daha yaşayacağını vurgulamaktadır..

Tefsirlerde de bu yöndedir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın,y/k ben konuyu kapatmak istediğim halde,beni cevap vermek zorunda bırakıyorsunuz ve hala polemik yapıyorsunuz.madem öyle devam edelim.

Senin tanrın,canılların birbirini yemesine gerek kalmaksınız,denge kurmasını becerememişmi. Benim o kadar gücüm olsa başka bir denge yolu bulurdum mutlaka.

Senin inancında,eğer islam dini gibi inanmayanların öldürülmesini emreden, devlete yasalarına müdahele eden,inanmayanların cehennemde yanacakalarını söyleyen buuyruklar varsa elbette umurumda olur.

Sevgili katakuta, öncelikle hiç bir dine bağlı olmadığımı bilmeni isterim. Ben sadece Tanrı nın varlığına inan birisiyim. "O kadar gücüm olsa başka bir denge yolu bulurdum" diyorsun. Tekrar soruyorum canlılar birbirlerini yemeseydi ne olurdu?

Bildiğim kadarıyla İslam dinin de inanmayanların öldürülmesi gibi birşey söz konusu değil. Ayrıca İslam dini devlet yasalarına müdahale etmez. Çünkü şeriat kanunuyla yönetilen ülkelerde devlet yasası yoktur. Cehennem de yanmak sadece inanmayanlara mahsus birşey değil.

İstersen konuyu kendi aramızda kapatabiliriz. Seni zorunluk içeren bir durumda bırakmak istemem.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili katakuta, öncelikle hiç bir dine bağlı olmadığımı bilmeni isterim. Ben sadece Tanrı nın varlığına inan birisiyim. "O kadar gücüm olsa başka bir denge yolu bulurdum" diyorsun. Tekrar soruyorum canlılar birbirlerini yemeseydi ne olurdu?

Bildiğim kadarıyla İslam dinin de inanmayanların öldürülmesi gibi birşey söz konusu değil. Ayrıca İslam dini devlet yasalarına müdahale etmez. Çünkü şeriat kanunuyla yönetilen ülkelerde devlet yasası yoktur. Cehennem de yanmak sadece inanmayanlara mahsus birşey değil.

İstersen konuyu kendi aramızda kapatabiliriz. Seni zorunluk içeren bir durumda bırakmak istemem.

Arkadaş; sen polis ben mahkummuyum.Bu ne böyle ? Sorduğum soruların hiç birine cevap vermeden habire atak sorular soruyorsun. Böyle tartışma olmaz.

Ben sana baştan inancına saygı duyduğu söylemiştim. Madem hiç bir dine inanmıyorsun,öyle kal. Bilmediğin islam hakkında yorum yapma.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kralx, sırf senin için, bilgisayar konusunu açtık, sana tek kuruşluk faydası olmamış.

Cansız bilgisayar işlem yapabilir, öğretildiği kadar muhakeme yapabilir, öğretildiği kadar düşünebilir.

cansız bilgisayar sen uykunu çekerken, virüs taraması yapar, programı güncelleştirir. Çünklü bunu yapmayı öğretmişsindir (programlama).

Cansız madde kendi kendine kıpırdamaz-MIŞŞŞŞŞŞ.

Bazı yangınlar neden çıkıyor?

Nehirler neden taşıyor, önüne geleni katıp götürüyor? Hatta adam öldürüyor, katil oluyor. "Oy Fırat Fırat" diye ağıtlara konu oluyor??

Yanardağların altında melekler körük çektikleri için mi patlıyorlar, felaketlere neden oluyorlar?

Evet kralx haklı cansız madde kendi kendine kıpırdamaz :stuart: Seller akıyorsa, yanardağlar patlıyorsa, denizler dalgalanıyorsa, fırtınalar kopuyorsa, bilgisayarlar virüs taraması yapıyorsa kendi kendine, hava soğuk olunca (Rusya'da kışın sürekli -30'ları düşünün) arabam donmamak için, kendi kendine her iki saatte bir çalışıp, kendini ısıtıyorsa, bunları melekler veya ruhlar yapıyor!!!!

Saygılar.

Gerçekten bayıldım izahlara bilgi sayar virüs taraması yapabilirir, öğretildiği kadar, Muhakeme yapabilir öğretildiği kadar, vs,vs tamam bilgisayarın özgür iradesi varmıdır yani ben bundan sonra beni icat eden İnsanın hiç bir dediğini yapmayacağım beni icat eden İnsan yoktur tesadüfen oluştum dolayısı ile kimseyi takmam diyebilirmi hakikaten insan oğlu bir acayip yazık doğrusu. Öbür yazdıklarında (doğa olayları) kendiliğinden oluşuyor galiba hani deniz şöyle bir diyorki bir dalgalanayım yanardağ derki şöyle bir kafama esti yer yüzüne bir çıkayım soğukta rusyayı çok sevmiş nede olsa eski proleter kendi isteği ile orada takılması yazıkki,yazık ne diyelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vay Kral sende hosgeldin

Insan once hal hatir sorar, dersler nasildi der

Kanit tabiyki Tanrinin varligi kaniti....

Dna insanlarin gelictirdigi bir neden-sonuc...

Ancak Konu Tanri olunca dini kesiminin kaniti ne peki?

Yani gozle gorebilmek icin bunu kanitlamalari lazim

ozaman hem bakilir hemde gorulur,degil mi?

Hoşgeldin dersler nasıl..

Ve kanıt..;

Dini kesmin kanıtı kainattır kendisidir..

Mikro biyolojik kanıt ise DNA dır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kainati bakinca ben bir tanriyi goremiyorum,

Yoksa gozlerim gercekten bozuluyor mu?

Bu kanit degildir sadece ortaya atilan dusunce okadar...

Kainatin varligi tanriyi ispatlamaz...

Yada bunu ispatla bize

Allah'ı fiziki bir halde arıyorsan elbette göremessin..

Tasarımdan tasarlayanı göreceksin..

Ama tasarımı göremiyorum dersen, bana biraz takılman lazım.. :)

Ama bana takılırken bütün ideolojileri bir kenara bırakacaksın, öncelikle materyalist felsefyi bir kenara bırakacaksın, bende dinle ilgili hiç bir şey konuşmayacağım, tamamen bilimsel ve matemetiksel konuşacağız..

İster burada ister istediğin yerde ben hazırım.. :)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tasarimi tanriya yuklemek kacis mi?

Tasarimi tanri degilde siz dusunseniz daha yararli olmaz mi?

Baştan şunu belirteyim, bir iletiye cevap vermezden önce lütfen o iletiyi sonuna kadar okuyun..:)

İlk cümleye takılıp hemen klavyeye yapışmak, diğer cümlelerdeki önemli açıklamaları görmemize engel olur..

Gelelim tasarıma..

Öncelikle tasarımı görmek gerekiyor, tasarımı görüp kabul ettikten sonra, tasarımın kimin yaptığı konusuna gelebiliriz..

Tasarımı kimin yaptığı konusunu tüme varım medoduylada çözebiliriz aslında.

Yada eleme usulüyle..

Mesela derizki, tasarımı madde yapamaz, neden yapamaz çünkü kendiside tasarımdır, örneğin bir atomun içindeki cerayan eden olaylar akla durgunluk verecek derecede karmaşık ve ve entegredir..

Önemli olan, tasarım mı yoksa katrilyonda bir bile olasalıklığı olmayan tesadüf mü..?

Sorualara cevap verirken yada ararken lütfen tüm ideolojilerden sıyrılalım ki, objektiflik sağlansın..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din

* **** öğretmiştir.(Sürekli bilinmeyen tarafından gözlendiğimizi söyleyerek)

* ***** öğretmiştir. (Küçük yaştaki kızları eş olarak alarak)

*Katakulliyi öğretmiştir.(isteyen istediği gibi yorumlayarak)

*Kadını ikinci sınıf yapmıştır.(erkeğin omurgasından meydana geldiğini söyleyerek)

*Zinaya teşfik etmiştir.(İhtiyacı olanı 2. 3..... eş olarak almayla)

*Korkak yapmıştır.(Cehennem ateşinde yakacağını söyleyerek)

*Ayrım yapmıştır. ( İnananlar ve inanmıyanlar)

*Katil yapmıştır.(inanmayanların katli vaciptir diyerek )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.