Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yaşasın Ateizm !

Aurel

Önerilen İletiler

Sayın boşig,

Kısa, az ve öz cevaplar vermeyi ben çok seviyorum.

Sevgili La_Bohemeye verdiğin cevapta ateizm için "inanç" demişsin.

Ben de Ateizmin inanç, felsefe ve ideoloji olmadığını söyledim.

Ve hatta ateizmin "izm" olabilecek bir dünya görüşü de olmadığını söyledim.

:clover:

la boheme'nin verdiği linklerden birinde gördüm:

Ateizm inanç ise, sağlıklı olmak hastalıktır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 505
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

:clover:

la boheme'nin verdiği linklerden birinde gördüm:

Ateizm inanç ise, sağlıklı olmak hastalıktır.

Saygılar.

Ben aslında orada "Ateizm bir inançtır" derken, din gibi falan bir inanç olduğunu kastetmemiştim. Demek istemiştik ki, ve yazmıştım da: Dindarlar Tanrının varlığına inanır, Ateistler Tanrının Olmadığına inanır. Bu bağlamda da "İnançsız" bir insan temelde yoktur. Sonuçta her insan birşeylere inanır. Bunu nitelemek istemiştim sadece.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen dünya üzerindeki tüm dinleri araştırarak mı müslüman oldun?Ya onlardan biri hak din ise ? Öyle değilmi yani?

Ateizm;tanrının/ tanrıların varlığına inanmaz.İlahi dinler zaten bir tanrıya nisbet edildiğine göre zaten otomatikmen çöpe gitmiş olur.Tanrının olmadığı düşüncede, ona nisbet edilen dinlerde de olamaz.Ateizm,in, hangi din daha doğrudur diye bir düşüncesi yokki böle bir araştırmaya girsin.

Rekabet yarışında üstün gelmek isteyen şirket , en iyi malı piyasaya sürebilmek için nasıl diğer şirketlerin ürettiklerini bilmesi,incelemesi gerekiyorsa, aynı şeklide dünya üzerindeki tüm dinleri bilmek,müslümanlara düşen bir külfettir. Çünkü yüzlerce dinin içinde hak olduğunu iddia eden onlardır.

Eyvallah haklısın. Ama Tanrı'nın olmadığını inkar edebilmek için de dinleri bilmek gerekir. Eğer Tanrı nın gönderdiği veya insanların sonradan bulup Tanrıya yöneltilen dinleri bilmeden "Ben Tanrı'nın varlığına inanmıyorum!" demek, bana göre saçma bir şey. Bir şeyi inkar edebilmek için, ona uyarlanan kitap, din vs. her neyse onun adı bilmek gerekir.

Ben kendime ateist diyemiyorum. Çünkü bütün dinleri araştırıp, o dinler de Tanrı'nın varlığını nasıl kanıtladıklarını bilmiyorum. Çünkü ortada herhangi bir din de dahi olsa inanılması gereken bir Tanrı var. Ve o Tanrı yı öğrenmeden ben inkar edemem.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eyvallah haklısın. Ama Tanrı'nın olmadığını inkar edebilmek için de dinleri bilmek gerekir. Eğer Tanrı nın gönderdiği veya insanların sonradan bulup Tanrıya yöneltilen dinleri bilmeden "Ben Tanrı'nın varlığına inanmıyorum!" demek, bana göre saçma bir şey. Bir şeyi inkar edebilmek için, ona uyarlanan kitap, din vs. her neyse onun adı bilmek gerekir.

Ben kendime ateist diyemiyorum. Çünkü bütün dinleri araştırıp, o dinler de Tanrı'nın varlığını nasıl kanıtladıklarını bilmiyorum. Çünkü ortada herhangi bir din de dahi olsa inanılması gereken bir Tanrı var. Ve o Tanrı yı öğrenmeden ben inkar edemem.

Arkadaşım ateizm,den anlamadığın halde hâlâ, ahkam kesmeye devam ediyorsun.Ateizm tanrının varlığnı inkar etmez,daha ddoğrusu var olan bir şeyi inkar etmez,Yani sanki allah var ama ateistlerde gıcıklık olsun diye veya sizin dediğiniz manada isyan olsun diye değildir tanrıya inanmamak.Ateizm, kanıtı olmayan,duyularla algılanamayan,metafizik (tanrı,şeytan,melek, cin,ruh v.s) her olguyu yok bilir.

Yani kısaca ateizm, var olan tanrıya inanmamak değil,tanrının olmadığını bilmektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım ateizm,den anlamadığın halde hâlâ, ahkam kesmeye devam ediyorsun.Ateizm tanrının varlığnı inkar etmez,daha ddoğrusu var olan bir şeyi inkar etmez,Yani sanki allah var ama ateistlerde gıcıklık olsun diye veya sizin dediğiniz manada isyan olsun diye değildir tanrıya inanmamak.Ateizm, kanıtı olmayan,duyularla algılanamayan,metafizik (tanrı,şeytan,melek, cin,ruh v.s) her olguyu yok bilir.

Yani kısaca ateizm, var olan tanrıya inanmamak değil,tanrının olmadığını bilmektir.

Zaten bu yüzden Ateizm'in adı Türkçe'de "Tanrı'yı İnkarcılık" değil "Tanrı Tanımazlık"tır.

Bakın, yukarıda bir iletide Sayın Evrensel A-Teizm (Din Dışılık) adlandırmasıyla, dinleri reddeden herkesi A-teist olarak adlandırdı. Aslında mantık olarak ve kelime anlamı olarak bu tanımlama doğruydu... Sayın Haksöz/Katakuta, bu iletiniz açısından sizinde nitelemeniz doğru. O yüzden biz gelin, bu Ateist kavramını "Tanrı Tanımaz" olarak uygun düşen anlamı ile ele alalım. Çünkü A-teist olmayıp ve aynı zamanda Dinlere de inanmayıp bir "Tanrı" kavramını edinen ya da Tanrı'nın bilinemez olduğunu kabullenen kimseler var biliyorsunuz. Ama burada "Tanrı Tanımaz" kavramındaki "Tanımaz" ifadesine takılmayın, çünkü "Var olduğu halde tanımaz" gibi bir anlamda değildir o. "Olmayan bir şeyi tanıyamamanın/tanımlayamamanın normal olması"nı ifade ediyor.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten bu yüzden Ateizm'in adı Türkçe'de "Tanrı'yı İnkarcılık" değil "Tanrı Tanımazlık"tır.

Bakın, yukarıda bir iletide Sayın Evrensel A-Teizm (Din Dışılık) adlandırmasıyla, dinleri reddeden herkesi A-teist olarak adlandırdı. Aslında mantık olarak ve kelime anlamı olarak bu tanımlama doğruydu... Sayın Haksöz/Katakuta, bu iletiniz açısından sizinde nitelemeniz doğru. O yüzden biz gelin, bu Ateist kavramını "Tanrı Tanımaz" olarak uygun düşen anlamı ile ele alalım. Çünkü Taist olmayıp ve aynı zamanda Dinlere de inanmayıp bir "Tanrı" kavramını edinen ya da Tanrı'nın bilinemez olduğunu kabullenen kimseler var biliyorsunuz. Ama burada "Tanrı Tanımaz" kavramındaki "Tanımaz" ifadesine takılmayın, çünkü "Var olduğu halde tanımaz" gibi bir anlamda değildir o. "Olmayan bir şeyi tanıyamamanın/tanımlayamamanın normal olması"nı ifade ediyor.

Saygılarımla...

Evet biliyorum,onlara ateist değil,agnostik veya deist denir. Merak etmeyin ben kelimelere veya kişiliklere takılmam, takılmıyorum,sizin bana takıldığınız gibi :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılarımla...

Ateizm, teistik tanrı inancının reddi olarakda tanımlanıyor.Materyalizm ateizmi temel alıyor lakin ateizmin böyle bir zorunlulu yokmu?

Teistik görüşü reddetmek,tüm Tanrı inançlarını redettmek anlamına mı gelirmi, gelmez mi?

Ateizm bir ideoloji mi?

Ateizm; sadece teistik inancın reddi mi? başka bir şey degil mi?

Ateizm, eklektik bir yaşam biçimi mi? yoksa teistik bir inanç olmasında ne olursa olsun mu?

Ateizmi, tanrıyı inkar etmek olarak yorumlayanlarda vardır.

Teistik inancın eleştirisi olarak kabul edilen Panteizm , Panenteizm , Agnostisizm , Deizm gibi akımlarda Ateizm temelli akımlardır ve bir yerde Teizme karşı doğmuşlardır.

Bana göre temelinde 'din'e ve anlam dünyasına karşı açılmış bir düşünce ve bundan başka herne olursa kabul görür gibi ateistler nezninde

tabi ateistlerin yani burdaki ateist arkadaşların bir tanımları vardır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet biliyorum,onlara ateist değil,agnostik veya deist denir. Merak etmeyin ben kelimelere veya kişiliklere takılmam, takılmıyorum,sizin bana takıldığınız gibi :)

Ya Sayın Katakuta, bakın bir insanın kişiliğine takılmak hakkaten kötü bir şey ve etik değil. Sizin eski yaşantılarınızın aslında beni ilgilendirmemesi lazımdı. Ama bunu dile getirmeniz hakkaten beni mahcup etti... :sweatingbullets::blushing: Neyse, hatalı davrandığımı kabul ediyorum ve sizden Özür Diliyorum. Umarım kabul edersiniz. Sonuçta siz, bildiğiniz değerleri savunmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz ve kimse bunun için suçlanamaz... Önceki ithamlarım zaten içten içten beni rahatsız etmeye başlamıştı...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateizm, teistik tanrı inancının reddi olarakda tanımlanıyor.Materyalizm ateizmi temel alıyor lakin ateizmin böyle bir zorunlulu yokmu?

Teistik görüşü reddetmek,tüm Tanrı inançlarını redettmek anlamına mı gelirmi, gelmez mi?

Ateizm bir ideoloji mi?

Ateizm; sadece teistik inancın reddi mi? başka bir şey degil mi?

Ateizm, eklektik bir yaşam biçimi mi? yoksa teistik bir inanç olmasında ne olursa olsun mu?

Ateizmi, tanrıyı inkar etmek olarak yorumlayanlarda vardır.

Teistik inancın eleştirisi olarak kabul edilen Panteizm , Panenteizm , Agnostisizm , Deizm gibi akımlarda Ateizm temelli akımlardır ve bir yerde Teizme karşı doğmuşlardır.

Bana göre temelinde 'din'e ve anlam dünyasına karşı açılmış bir düşünce ve bundan başka herne olursa kabul görür gibi ateistler nezninde

tabi ateistlerin yani burdaki ateist arkadaşların bir tanımları vardır..

aşşağıdaki yazı, oliveranın "Ateizm Nedir?" adıyla açtığı konuya yazdığı yazıdır. Konu ben cevap verirken silindiği için buraya yapırtırıyom. Umarım kızmaz bana... :clover::blushing:

:unsure: Ateizm, Tanrı inancının reddidir. Tanrı fikrine dayalı "Teist" dünya görüşünü kabul etmemek demektir. Yani "Tanrı'ya inanmamak", yada "Tanrı inancının yokluğu" anlamına geldiği söylenebilir.

Ateizm Tanrı’nın "varolmadığına inanmak" demek değildir. Tanrı’nın "varolduğuna inanmamak" demektir. Bu noktaya dikkat ediniz, çünkü bu önemli bir fark. Ateizm bir "inanç" değildir. Fazladan bir açıklama, yada bir öneri sunmaz ateizm. Ateizm yalnızca, belli bir inancın yokluğu demektir.

Burası da ona verdiğim cevap ama senin sorularına oturuyo bence...

söylüyom hep; en doğru sonuca, doğru soruları sorarak ulaşırız, başka bi çaresi yok...

Hep "Ateizm" adına bakılarak anlamı kavranmaya çalışılıyo. bu yanlış... "Ateizm" dediğinizde aklınıza gelen "Bilgi Bütünlüğü"nü düşünün... işte ateizm odur.

Ne demek şimdi bu? Ateizm Tanrı'nın "Yok olduğu" ile ilgili bi tek şey diyo: "Gözümle gördüğümden başkasına inanmam". Kısaca: "Tanrı Yoktur"... Ateizm'in Tanrı hakkında tek yargısı bu.

Mesela şu yanlış soruları sormaz mesela: Bir Tanrının kulağı mı var da her şeyi duysun, ya da nasıl duyar? Kaç tane gözü var ki her şeyi görsün ya da nasıl görür? Cenneti nasıl yaratmış ki? Cinleri neyden yaratmış?

Ateizm bunları sorgulamıyo, ele almıyo. Ele alması için bunları görmesi, incelemesi gerekir. Daha en baştan inceleyemiyo ki? Görmüyo, tutmuyo, koklamıyo, tatmıyo... inceleyemediği, deneyden geçiremediği bu kavramların özelliklerini sorgulamaz o yüzden çünkü en baştan olmadıklarını düşünür. Olmadığını düşündüğü bi şeyi niye sorgulasın ki? kafayı mı yemiş? sadece "Tanrı Yok" der...

şunu demek istiyom, Ateizm asıl içerik olarak "Tanrı'nın Varolduğuna İnanmamak" demek yani "Dinin Kavramlarını Dert Edinmiş" bir görüş diildir ki. "Tanrı Tanımazlık" anlamı içeriyo ama gerçek manası ve tanımlaması bu değil. Ateizm maddecilikden temellerini almış.

Yani bu ne demek; demek ki Ateizm'i anlamak için soracağımız soru din ve inançla ilgili bir soru olmıcak. Materyalizm ile ilgili olcak.

Materyalizm Tanrı'yı yadsıma ya da kabul etmeme gibi bir amaç edinmemiş ki en başta? Maddeyi tanımak istemiş hep. ilk sorduğu soru şu mesela; Madde nedir?

Ateizm'in ne olduğunu anlatmak için uygun soruları sormak lazım.

Şunu demek istiyom, Ateizm tabi "Dinleri ve Tanrıları Reddediyo" ama Ateizmi anlamak için soracağınız soru "Ateizm Tanrı Tanımaz mı?" gibi alakasız ve sonuca ulaştıramıcak bi soru olamaz.

Bu aynen şuna benziyo; mesela pilotluk eğitimi vercemiz insana uçuş eğitimi vermiyoz da, uçmanın zevkli olduğundan bahsedip duruyoz. Uçmak zevkli ama pilotluk uçmak değil, uçağı kullanmak dimi?

Burda napıyolar; ateizmin ne olduğunu anlatmıyolarda, gidiyolar Tanrı kötüymüş, şiddetliymiş, cezalandırıcıymış. bunlar yanlışmış. Ya ateizmin anlatsanıza siz yaa! bide şaşırdım buraya gelince, hala görmemişler yanlış soruları sorduklarını. sorular niye yanlış? çünkü hep aynı soruları sormuşlar, herkes bi cevap vermiş ama kimse bişeyleri kabullenememiş hala. ateizmi anlatmaya ve anlamaya çalışan çok az kişi var.

Ateizm'in tartışıldığı çok konu var ve hepsinin hareket noktası "Tanrının reddedilmesi"... o kadar tartışmanın içinde sonuca varılamamasının nedeni de zaten bu sorunun yanlış sorulmuş olmasından kaynaklanıyo. ateistler bile sanıyo ki ateizm dinlere karşı olmak için çıkmış. dinlere karşı olmak için çıkmamış ortaya. ama o hale gelmiş. Doğru soruyu sormak lazım ateizmi yargılamak ve anlamak için.

Doğru soru:

Ateizm

Temellerini Nereden Alıyo?

Nereden ortaya çıkmış?

Temellerini aldığı felsefenin amacı ne?

Temellerini aldığı felsefe neyi araç olarak kullanıyo?

Asıl Amacı Ne?

Tanrı Tanımaz bi hale niye gelmiş ve nasıl gelmiş?

Doğru sorular sorulduğunda ateizmi anlamak çok kısa zaman alcaktır.

cevaplıcak olan?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen dünya üzerindeki tüm dinleri araştırarak mı müslüman oldun?Ya onlardan biri hak din ise ? Öyle değilmi yani?

bir insanın elmanın varlığını kanıtlaması için bir elma göstermesi yeterdir....

ancak elmanın yokluğunun ispatı için tüm dünyanın araştırılması lazım....

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir insanın elmanın varlığını kanıtlaması için bir elma göstermesi yeterdir....

ancak elmanın yokluğunun ispatı için tüm dünyanın araştırılması lazım....

Buda yanlış bi mantık ki!

elmanın yokluğunun kanıtlanması için birisinin elmanın varlığını iddia etmesi gerekir. elmanın varlığını iddia eden kimsede elmayı görmüş olmalı ki varlığını iddia etsin dimi? elma nasıl bişii, yeşil, sulu, tatlı, çekirdekli falan. madde yani. adam gelmiş bana "elma var" diyo, e göster derim, hani?

mesela yunan mitolojisinde satir var, keçi ayaklı, insan vücutlu yaratıklar. resimlerini bile çizmiş adamlar. al işte iddia ediyom ben "satir diye bişey var", tüm dünyayı araştırmadılar satir diye bişey yok mu var mı diye. yada ejderhaların olup olmadığı da araştırılmadı hiç. o yarı at yarı insan canlılarda. ama var oldukları hep geçiyo mitolojilerde. bana ispatlayın onların yokluğunu. bende onların var olduuna inanıyom.

ben Tanrı yoktur yada vardır demiyom ama, tuttuğunuz mantık ve sorular yanlış hep. doğru değil. cevap bulamazsınız ki böyle giderse.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya Sayın Katakuta, bakın bir insanın kişiliğine takılmak hakkaten kötü bir şey ve etik değil. Sizin eski yaşantılarınızın aslında beni ilgilendirmemesi lazımdı. Ama bunu dile getirmeniz hakkaten beni mahcup etti... :sweatingbullets::blushing: Neyse, hatalı davrandığımı kabul ediyorum ve sizden Özür Diliyorum. Umarım kabul edersiniz. Sonuçta siz, bildiğiniz değerleri savunmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz ve kimse bunun için suçlanamaz... Önceki ithamlarım zaten içten içten beni rahatsız etmeye başlamıştı...

Saygılarımla...

Önemli değil sayın boşig,ben çoktan unuttum bile.Bazı sıkı dostluklar çoğunlukla böyle kavgalı başlarmış,umarım öyle olur.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ı tam anlamıyla neden idrak edemiyoruz..

Zamasızlığı neden idrak edemiyoruz..

Mekandandan münezzeh olmayı neden idrak edemiyoruz..

Ezeliyeti ve ebediyeti neden idrak edemiyoruz..

Bence tıpkı PC gibi..

Nasılki, rem'i, ekran kartı ve işlemcisi düşük olan bir Pc, gelişmiş bir oyunu oynatamıyor, hatta görüntülemiyor..

Sanırım bize verilen akılda herşeyi idrak edebilecek yapıda değil, yada aklımızın tamamını kullanamıyoruz..

Zaten bilirsiniz insanlar aklının bilmem kaçta kaçını kullanır diye bir takım bilgiler vardır..

Bazı büyük alimler ve bilim adamları bu yüzdenin baya bir üzerine çıkmışlardır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoo, Tanrı'nın varlığı bile sorgulanabilir belki...

Ben bir ara denemek istedim. Ama araya dinler girdi ve ben dinlere inanmam. Ne kadar düşünsemde Tanrı yoktur diye kendim de inanmadım. Belki adı başka bir şeydir bizler Tanrı olarak biliyoruzdur ama Tanrı veya başka birşey...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ı tam anlamıyla neden idrak edemiyoruz..

Zamasızlığı neden idrak edemiyoruz..

Mekandandan münezzeh olmayı neden idrak edemiyoruz..

Ezeliyeti ve ebediyeti neden idrak edemiyoruz..

Bence tıpkı PC gibi..

Nasılki, rem'i, ekran kartı ve işlemcisi düşük olan bir Pc, gelişmiş bir oyunu oynatamıyor, hatta görüntülemiyor..

Sanırım bize verilen akılda herşeyi idrak edebilecek yapıda değil, yada aklımızın tamamını kullanamıyoruz..

Zaten bilirsiniz insanlar aklının bilmem kaçta kaçını kullanır diye bir takım bilgiler vardır..

Bazı büyük alimler ve bilim adamları bu yüzdenin baya bir üzerine çıkmışlardır..

Saygılar..

Bak o zaman bende sana şu soruyu sorarım canım kardeşim.

Diyelm ki biz Bilgisayar gibi bişeyiz. Tanrıda bizim onu tanımamızı istiyo dimi?

şimdi senin elinde 64mb ekran kartlı bir bilgisayar var. sen gidipte o bilgisayara 256mb ekran kartı ile çalışabildiğini bildiğin Need For Speed - Wost Wanted oyununu yükler misin? Yüklemezsin. çünkü biliyon dimi, o bilgisayar, o oyunu kaldıramıcak.

şimdi bak ne dicem sana, soruya bak: Tanrı zamandan falan münezzeh dimi. ve senin deyişine göre biz bunu kavrayamıyoz yada kavrayamıcak kadarız. yani ram'imiz, ekran kartımız düşük. e Tanrı niye bizim kavrayamıcamız şekilde ifade etmiş ki kendini?

yada şöyle söyliim; Tanrı benden daha zeki dimi? ben bilgisayarıma kaldıramıcaa bi oyunu yüklememeyi akıl edebiliyom mesela. hani yapmam ya, diyelim ki yükledim, o zamanda de çalışmazsa bilgisayarıma "niye çalıştırmıyon be" demem...

Ama şu var bide, ben bilgisayarımın kaldıramıcanı bildiğim bir oyunu buna rağmen herhangi bi akla hizmetle yüklesem, ona "niye çalıştırmıyon be"de derdim heralde, kaldıramıca halde oyunu yükleyen birinden başka ne beklerim ki? kapiş?

kısacası, Tanrı senin tarifinden çok daha zeki olmalı... yoksa cevap veremezsin sorulanlara. Tanrını daha zeki yap bence.

cevap?

Ben bir ara denemek istedim. Ama araya dinler girdi ve ben dinlere inanmam. Ne kadar düşünsemde Tanrı yoktur diye kendim de inanmadım. Belki adı başka bir şeydir bizler Tanrı olarak biliyoruzdur ama Tanrı veya başka birşey...

Tanrı'nın varlığına, doğru soruları sorarak inandıysan takdir ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dikkat edersen " yada aklımızın tamamını kullanamıyoruz" dedim dimi..

Ve akıllarının büyük bir bölümünü kullanabilen alimlerden, bilim admalarından bahsettim..

Aklımız kesinlikle idrak edebilecek yapıda değildir diye kesin bir hüküm kullanmadım, "yada" ibaresiyle devam ettim..

Düşüne düşüne, inceleye inceleye bekide idrak edeceğiz..

Çünkü büyük alimler bir şeylerin idrakindeler ki, yazmışlar...

Bugün Einstein'in izafiyet teorisini bile anlamakta güçlük çekenler var..

Zaten Allah (c.c) bu yüzden düşünmez misiniz, akletmez misiniz, buyuruyor..

Yani düşünün diyor..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dikkat edersen " yada aklımızın tamamını kullanamıyoruz" dedim dimi..

Ve akıllarının büyük bir bölümünü kullanabilen alimlerden, bilim admalarından bahsettim..

Aklımız kesinlikle idrak edebilecek yapıda değildir diye kesin bir hüküm kullanmadım, "yada" ibaresiyle devam ettim..

Düşüne düşüne, inceleye inceleye bekide idrak edeceğiz..

Çünkü büyük alimler bir şeylerin idrakindeler ki, yazmışlar...

Bugün Einstein'in izafiyet teorisini bile anlamakta güçlük çekenler var..

Zaten Allah (c.c) bu yüzden düşünmez misiniz, akletmez misiniz, buyuruyor..

Yani düşünün diyor..

Saygılar..

Ya ne dersen de. en temel gerçekler üzerinden gidelim. Hr insanın zekası aynı seviyede değil. senin kapasiten bellidir tamam mı, istesende einstein kadar zeki olamazsın. onun kadar üst düzeyde düşünemezsin. neyse, soruyu uzatmadan sorcam: Tanri niye en basit bi zekanın kavrayabileceği kadar anlaşılır şekilde ifade etmemiş kendisini. diyelim ki ben Tanrıyı kavrayamıyom, bunun nedeni beynimi yada zekamı o kadar geniş ve gelişmiş kullanamamam. bunda benim suçum ne? kavrayamıyom yaa alla alla, ben napiim? kapasite yetmiyo yani. bak y/k mesela, sorgulamış, inanabilcee kadar inanmış Tanrı'nın varlığına. Tanrının varlığını kavrayamamak idrak meselesiyse ateist bilim adamlarına ne dicen? maşallah hiçte idrakleri yokmuş, kafaları hakkaten basmıyomuş. yada Tanrıya senden kat kat daha fazla inandığı halde ikiyle ikiyi toplayamayan adama ne dicen? o da çok zekiymiş hakkaten.

Bak, tamam Tanrı'ya inanıyon ama Tanrı, senin tanımladığından çok çok daha zeki olmak zorunda. hatta zekasının sınırının olmaması lazım. ama senin falan ifade ettiğiniz zeka, tasarım falan... bana sınırlı bi zekaya sahipmiş gibi bi izlenim yaratıyo.

Bakın ben kimseyi inancında çelişkiye düşürmek için falan sormuyom. inancı yerinde yada tutarlı olan adam zaten soruların cevaplarını biliyodur kendince. sadece sorgulayın işte, bisürü soru var, bisürü sorun var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu ayrıntıyıda belirteyim, gerçi baştan belirtsem daha güzel olacaktı..

Allah kendisinin varlığının bilinmesini istemiştir, şekil ve şemalinin değil, zaten o şekil ve şemal dediğimiz dünyevi fizik olaylarındanda beridir..

Allah'ı bugüne kadar hiç kimse hakkıyla idrak edememiştir..

Peygamber efendimizin Miraç hadisesindeki Ru'yet olayını ayrı tutuyorum..

Bu durumda bana göre şuan bu tartışma gereksizdir

Bilmem gereken şey, kainatta herşeyin bilinçle yaratıldığıdır..

Allah'ın zati sıfatlarını hakkıyla bilmekten ne kadar sorumluyum bilmiyorum..

Yanlış bilgi vermekten Allah'a sığınırım, yanlış bilgi veriyorsam Allah affetsin..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu ayrıntıyıda belirteyim, gerçi baştan belirtsem daha güzel olacaktı..

Allah kendisinin varlığının bilinmesini istemiştir, şekil ve şemalinin değil, zaten o şekil ve şemal dediğimiz dünyevi fizik olaylarındanda beridir..

Allah'ı bugüne kadar hiç kimse hakkıyla idrak edememiştir..

Peygamber efendimizin Miraç hadisesindeki Ru'yet olayını ayrı tutuyorum..

Bu durumda bana göre şuan bu tartışma gereksizdir

Bilmem gereken şey, kainatta herşeyin bilinçle yaratıldığıdır..

Allah'ın zati sıfatlarını hakkıyla bilmekten ne kadar sorumluyum bilmiyorum..

Yanlış bilgi vermekten Allah'a sığınırım, yanlış bilgi veriyorsam Allah affetsin..

Peki, o zaman o sorumu bildiğine emin olan biri cevaplar.

Tanrı varlığının bilinmesini istediyse niye açık açık ortaya çıkmadı gibi çok klişe ve basit bi soru sormıcam size. çünkü basit soruları sevmem ben.

Tanrının şeklinin falan olması gerektiğini söylemiyom ben. Tanrının varlığını anlamak için nasıl bi yol izliyosunuz mesela?

yaa aslında burda sorular Ateizme yöneltilmeliydi, çünkü zaten diğer tüm konularda hep dine sorular soruyom yada soruyoz. ama nedense müslüman arkadaşlar savunmaya geçip açıklamalara girişince konu hep dine yönelen sorulara kayıyo. e tabi benim diğer sorular havada kalıyo. mesela 67 numaralı iletimdeki sorular havada kaldı: http://www.turkish-media.com/forum/index.p...st&p=490220

hep bu sizin savunma mekanizmalarından oluyo, konu kaynıyo. sorular önemli. ben forumda araştırdığım kadarıyla ateizm asıl sorular sorularak irdelenmemiş. irdelemeye ve açıklamaya bide anlamaya çalışan arkadaşların çabalarıda hep yarıda kalmış. şimdi ben diyom ki, şöyle sistemli bi şekilde gidelim ve ateizm neymiş ne değilmiş kavrayalım olur mu? konuyu dinlere getirmeyelim. diğer konularda bu fazlasıyla yapılıyo zaten dimi ama! forumda ateist arkadaşlar var ve sistemli bi şekilde, sindire sindire açıklarlar mı diye sormak istiyorum. emin olun ki ateizmi başka bi şekilde açıklayamayız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı varlığının bilinmesini istediyse niye açık açık ortaya çıkmadı gibi çok klişe ve basit bi soru sormıcam size. çünkü basit soruları sevmem ben
Sormasanda cevap vereyim..

Allah kendisinin varlığının bilinmesini, bizlere verdiği akılla idrak etmemizi dilemiştir..

Burada imtihan olgusu devreye girmektedir..

Tanrının varlığını anlamak için nasıl bi yol izliyosunuz mesela?

Sadece tasarım..

Başka bir yol yok..

Tasarımı görmek için bilimsel çalışmaları takip etmek yeterlidir..

Dinlere kaymadan bir şeyleri açığa çıkaralım diyorsun..

Ok kabul buyur ilk adımı sen at..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın, bi arkadaşımız "Ateizm Nedir?" diye bi başlık açtı. 67inci iletide belirttim. yönetim, bu konu burada tartışıldığı için o konuyu kaldırdı heralde. bende bu yüzden diyom ki, ateizmi burda tartışmak gerekiyo. ve ateizmin yanlış ele alındığını yazdım. nasıl ele alınması gerektiinide yazdım. sorularımıda yazdım. niye o soruları yazdığımıda yazdım. yani ilk adımı zaten attım ben ama kaynadı. bu yüzden ateizm anlatılamıcak.

ben tekrarliim yine de, ateizmi anlatmak istiyorsak çıkıcamız nokta "din" değil "madde" olmalı. yani ateizmi anlatmak için dini yada tanrıyı reddetmesinden değil, maddeyi sorgulamasından yola çıkmalıyız. ya bakın, yanlış soruları sordukça konular sarpa sarıyo ve karışıyo, konu dağılıyo. işte bu yüzden hep sorular önemlidir.

ben ilk adımı attım. xlark, sen dine kaymadan ateizmi açıklayabileceksen, ikinci adımı at. ama söyliim, din karşıtlığından yada Tanrıyı reddetmesinden yola çıkarak anlatmaya çalışırsan bir adım bile atamayız, benden söylemesi. o yüzden dine kaymadan anlatabilcek var anlatsın. tartışmak isteyen tartışsın. bakın ideolojiler hakkında da soru sordu birisi ama o da kaynadı. kimse cevaplamadı, normalde yapmazdım, ben cevapladım. nedense burada herkes işine gelen soruları cevaplıyo, öteki sorulardan uzak duruyolar. yazıktı yaa, o soruları bi beyin üretiyo, alla alla... hiç mi yok cevaplıcak kimse. :devil: :devil: :devil:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.