Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Su an Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz

kursad18

Seçim  

97 üye oy verdi

1. 1. şu an Seçim olsa Hangi partiye oy verirsiniz

• Akp
      36
    • Chp
      69
    • Mhp
      26
    • Dyp
      5
    • Anap
      5
    • Saadet
      5
    • genç parti
      1

Önerilen İletiler

Yazışmamız olmadığı için, senin siyasi görüşünü bilmiyordum.

Bu cevabın için iletilerine baktım. Ve yukardaki görüşüne rastladım.

Bu durumda, söyleyecekte bir şey yok aslında.

"Dalgamı geçiyorsun" şeklindeki yaklaşımın pek etik değil.

Görüşüme diyecek laf bulamadın yani :D

Peki etik olan ne sayın bilimselci sizin fikirlerinize destek olmammı.?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 87
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Türkiye'de demokrasiyi en iyi hazmetmiş olan parti CHP... tam manasıyla hazmetmiş değil ama en iyisi...

Türkiye'de parti liderleri sorunu var... Liderler demokrasiyi sözlerinde kullanıyorlar ama uygulamada bunu göremiyoruz... MHP'de geçtiğimiz yıl yapılan kongrede Bahçeli kendi karşısına rakip bile çıkarmadı... ama reklam pankartlarında sürekli demokrasiden söz ediyorlar... Aynısını Baykal'da yapıyor... Başkan olduktan sonra delegeleri bağlıyorlar ve her seçimde yine onlar başkan oluyor... Delegeler de değişmeli... Rakipte çıkmalı... Demokrasi partiler içinde bile olmazsa sokakta ve mecliste nasıl olacak? Ümit Özdağ'da Mhp seçimlerinde adaylığını koymak istedi ama Bahçeli'nin adamları kongre salonuna bile almadılar kendisini... Oysa Özdağ Bahçeli'den çok daha fazla (Bahçelinin olamayacağı kadar) demokrat ve gerçekçi...

Ve önceki seçimlerde kaybedilen oylardan kendisini sorumlu tutarak istifa eden Bahçeli ısrarlara (!) dayanamayarak yeniden partinin başına geçti... Ben bunu etik bulmuyorum... Onurlu insanlar başaramadıklarında giderler yerine gelecek mutlaka biri vardır... Ama ahh bu koltuk sevdası yok mu? Bağımlılık yapıyor, kimse ben bırakırım demiyor, beceremedim demiyor... Kaybeden hep Türkiye oluyor... birileri koltuk derdinde bizlerse izlemekteyiz...

Yinede önümüzde ki dönem için tek çıkış yolunun en azından bu yeşil devrimcilere bir mesaj vermesi açısından CHP'nin kazanmasının olacağına inanıyorum... Bu millet Atatürk'e ve ilkelerine sahip çıkmalı, eğer çıkmazsa faturasını çok ağır ödeyeceğiz... Yeşili, turuncusu, şeriatçisi, bölücüsü, kökten dincisi, ırkçısı, ayrılıkçısı herkes bir pay koparma derdinde... Atatürk ilke ve devrimleri tek çıkış yoludur... Milli birlik içerisinde ilerici ve aydın düşünen insanların liderliği şart... Kafalarının içi başka dışı başka zihniyetlere aldandığımız yeter... Bu kandırmacalara kanmak bizden çok şey alıp götürüyor...

Allah bu milletin yardımcısı olsun... Adını kullanarak kötülük yapmak isteyenlere fırsat vermesin... :closedeyes:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Angel_Cara,

Ben siyasi partilerini yapı ve görüşleri ile genel olarak olarak 4 gurupta topluyorum.

Örnekte ankettekileri göstereceğim.

1-Dini istismar ederek özünde hakim sınıfa hizmet için oy toplamaya çalışan partiler. Örnek; AKP, SP vs

2-Milli kimliği istismar ederek özünde hakim sınıfa hizmet için oy toplamaya çalışan partiler. Ör; MHP vs

3-Sermaye yanlısı ve zaten hakim sınıfa hizmet için var olan partiler. Örnek DYP, Anap, Genç parti vs.

4-Demokrasi, ve milli ekonomi yanlısı, çalışan kesime hizmet için var olan partiler. Örnek CHP vs.

Ülkemizdeki partilerin siyasetleri genelde yukardaki gibidir. Aynı guruptakilerin aralarında farkedilmeyecek kadar az fark vardır.

Misal olarak DYP, ANAP, ve Genç Parti ayni siyasi yapıyı taşır ancak kişisel rant için ayrıdırlar.

Yukardaki partiler, var olan düzeni korumak için hizmet ederler.

Ancak, mevcut düzenin sadece çalışan kesimi sömürmek için var olduğunu iddia eden, gerçek olarak emekçinin yanında olan partiler de vardır.

"Sağ" ve "sol" ismi, sermaye (hakim sınıf) yanlısı olup olmamaktan geliyor.

Selamlar.

Şu sağ ve solu açıklayış şekline takıldım. Sağ ve solun sermayayle nasıl bir ilgisi var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu sağ ve solu açıklayış şekline takıldım. Sağ ve solun sermayayle nasıl bir ilgisi var?

Açıklayayım,

Sermayeci, sermayesini ve sömürüsünü koruyabilmek için her koruyucuya gerek duyar.

Bunlar din, milli kimlik, devlet ve devletin onları koruyan yasa ve kolluk kuvvetleridir.

Bunun adına "sağcı sosyal yapı" denilmiş.

Solcu sosyal anlayışta ise sadece, emeğe, üretime ve insan değerine önem verilir.

Bu görüşler, bilimsel görüşlü sosyologların kabulü.

Aslında sağ ve sol sadece bir isim.

Özü, sömürü ve sömürüye karşı olma şeklinde düşünülebilir.

Kısaca böyle, ama tartışması uzayabilir.

Bu güne kadar edinilmiş bilgilerin yanlışlığı, kolayca kabullenilmez elbette.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de demokrasiyi en iyi hazmetmiş olan parti CHP... tam manasıyla hazmetmiş değil ama en iyisi...

Türkiye'de parti liderleri sorunu var... Liderler demokrasiyi sözlerinde kullanıyorlar ama uygulamada bunu göremiyoruz... MHP'de geçtiğimiz yıl yapılan kongrede Bahçeli kendi karşısına rakip bile çıkarmadı... ama reklam pankartlarında sürekli demokrasiden söz ediyorlar... Aynısını Baykal'da yapıyor... Başkan olduktan sonra delegeleri bağlıyorlar ve her seçimde yine onlar başkan oluyor... Delegeler de değişmeli... Rakipte çıkmalı... Demokrasi partiler içinde bile olmazsa sokakta ve mecliste nasıl olacak? Ümit Özdağ'da Mhp seçimlerinde adaylığını koymak istedi ama Bahçeli'nin adamları kongre salonuna bile almadılar kendisini... Oysa Özdağ Bahçeli'den çok daha fazla (Bahçelinin olamayacağı kadar) demokrat ve gerçekçi...

Ve önceki seçimlerde kaybedilen oylardan kendisini sorumlu tutarak istifa eden Bahçeli ısrarlara (!) dayanamayarak yeniden partinin başına geçti... Ben bunu etik bulmuyorum... Onurlu insanlar başaramadıklarında giderler yerine gelecek mutlaka biri vardır... Ama ahh bu koltuk sevdası yok mu? Bağımlılık yapıyor, kimse ben bırakırım demiyor, beceremedim demiyor... Kaybeden hep Türkiye oluyor... birileri koltuk derdinde bizlerse izlemekteyiz...

Yinede önümüzde ki dönem için tek çıkış yolunun en azından bu yeşil devrimcilere bir mesaj vermesi açısından CHP'nin kazanmasının olacağına inanıyorum... Bu millet Atatürk'e ve ilkelerine sahip çıkmalı, eğer çıkmazsa faturasını çok ağır ödeyeceğiz... Yeşili, turuncusu, şeriatçisi, bölücüsü, kökten dincisi, ırkçısı, ayrılıkçısı herkes bir pay koparma derdinde... Atatürk ilke ve devrimleri tek çıkış yoludur... Milli birlik içerisinde ilerici ve aydın düşünen insanların liderliği şart... Kafalarının içi başka dışı başka zihniyetlere aldandığımız yeter... Bu kandırmacalara kanmak bizden çok şey alıp götürüyor...

Allah bu milletin yardımcısı olsun... Adını kullanarak kötülük yapmak isteyenlere fırsat vermesin... :closedeyes:

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siz benim demek istediğimi anlamıyosunuz ki...

ben proleter diktatörlüğün yerine demokrasi diyorum. evet belki sosyalist demokrasi proleter diktatörlük ama liberalizme ve sosyal demokrasiye kaçmadan proleter diktatörlüğün yumuşatılmış halini savunuyorum. şimdi anlatabildim mi kendimi? benim sosyalist anlayışım sadece ekonomik! bunun dışında demokrasiye inanıyorum! yani sosyalizmin savunduğum tek yönü gelir adaleti! anlatabildim mi! ikisini birbirine katıp kendimce yeni bir sentez yapıyorum

arkadaşım proleterya diktatörlüğü kavramı :

proleterya ( işçi sınıfı) nın Tamda ekonomik olarak, üretim araçları üzerinde tam mülkiyete sahip olması. Burjuva sınıfının ortadan kalkması, Ve toplumdaki tüm unsurların proleterya yani işçi sınıfının çıkarına olması demektir.

Bunda anti demokratik bir yan yoktur. Zira bu ekonomiyle ilgili bir terimdir. Kastedilen ekonomik olarak üretim araçlarına proleteryanın sahip olmasıdır. Yani kapitalist sistemin tam tersine. Bunada Sosyalist demokrasi denir.

Proleterya diktatörlüğünün yumuşatılmış yada sertleştirilmiş hali yoktur. Proleterya diktatörlüğü için Ekonomik sistemin baştan sona değişmesi. Bu gün kapitalistlerin elinde olan üretim araçlarının proleteryanın eline geçmesi gerekir. Yani bunun ortası yoktur :)

Üretim araçları ya proleteryanın olur ya burjuvazinin yani. Bunun yumuşatılmış yada ortası yoktur. Ekonomik olarak.

Demokrasinin olup olmaması, üretim araçlarına hangi toplumsal sınıfın sahip olduğuyla bağıntılı bir şey değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım proleterya diktatörlüğü kavramı :

proleterya ( işçi sınıfı) nın Tamda ekonomik olarak, üretim araçları üzerinde tam mülkiyete sahip olması. Burjuva sınıfının ortadan kalkması, Ve toplumdaki tüm unsurların proleterya yani işçi sınıfının çıkarına olması demektir.

Bunda anti demokratik bir yan yoktur. Zira bu ekonomiyle ilgili bir terimdir. Kastedilen ekonomik olarak üretim araçlarına proleteryanın sahip olmasıdır. Yani kapitalist sistemin tam tersine. Bunada Sosyalist demokrasi denir.

Proleterya diktatörlüğünün yumuşatılmış yada sertleştirilmiş hali yoktur. Proleterya diktatörlüğü için Ekonomik sistemin baştan sona değişmesi. Bu gün kapitalistlerin elinde olan üretim araçlarının proleteryanın eline geçmesi gerekir. Yani bunun ortası yoktur :)

Üretim araçları ya proleteryanın olur ya burjuvazinin yani. Bunun yumuşatılmış yada ortası yoktur. Ekonomik olarak.

Demokrasinin olup olmaması, üretim araçlarına hangi toplumsal sınıfın sahip olduğuyla bağıntılı bir şey değildir.

artık sizinle kavramlar üstüne tartışmayacağım. çünkü beni anlamak istemiyorsunuz. kendinizi çok bilmiş bir şey zannederek saldırmaya devam ediyorsunuz. ben farklı bir arayış içindeyim bunu anlamıyorsunuz. sosyalist demokrasinin her amacını benimsemiyorum örneğin burjuva sınıfını ortadan kaldırmak gibi. çünkü bana göre bir ülkede her gruba ihtiyaç vardır. demokrasi de bunun gereğidir.

yeter artık bana laf yetiştirmekten vazgeçin. işiniz mi yok sizin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım burası forumun politika bölümü. Ve biz burada seni tartışmıyoruz politik kavramları tartışıyoruz. Senin neyi benimsediğinide tartışmıyoruz.

bu arada sosyalist demokratın ne demek oduğunu da söyleyeyim: sosyalist demokrat birbirine taban tabana zıt iki ideolojiyi kendi çapında birleştirmey,

sen burada, bir tanım yapıyorsun daha doğrusu bir iddiada bulunuyorsun. bizim tartıştığımızda bu. Sosyalizm ve demokrasiyi "birbirine taban tabana zıt iki ideoloji olarak sunuyorsun. Bizde bunun böyle olmadığını iddia ediyoruz.

Ben galiyevciyim, milli sosyalizm doktrinine inanıyorum. Sen kalkıp sosyalizm ve demokrasi birbirine taban tabana zıt iki ideolojidir dersen ben elbette sana cevap veririm. Ki forumun varlık sebebi budur.

Sen eğer, yazdığın şeylere insanların cevap vermesi. ve ortaya koyduğun görüşlerle ilgili tartışmasını kendine saldırı olarak algılıyorsan. Forumda neden bulunuyorsun bunu anlıyamadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Chp'nin sahibi biziz ve biz sahip çıkacağız,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülkenin tek çıkış yolu milliyetçi/ülkücü harekettir.

chp nin mhp den bile daha fazla milliyetçilik yapmaya çalıştığını gördükçe bu görüşüm güçleniyor.

chp nin fransanın ermeni soykırımını kabul ettiği zamanki 'ermeni işçileri sınırdışı edelim'çıkışı ne yalan söyleyeyim mhp nin bile söyleyeceği sözler değildi.

helal olsun........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülkenin tek çıkış yolu milliyetçi/ülkücü harekettir.

chp nin mhp den bile daha fazla milliyetçilik yapmaya çalıştığını gördükçe bu görüşüm güçleniyor.

chp nin fransanın ermeni soykırımını kabul ettiği zamanki 'ermeni işçileri sınırdışı edelim'çıkışı ne yalan söyleyeyim mhp nin bile söyleyeceği sözler değildi.

helal olsun........

Ülkücü Hareket derken Mhp'yi kastediyorsunuz sanıyorum... :lol:

Elbette ki Chp...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Valla onu bunu bilmem ŞUNA KADAR GELEN İKTİDARLARIMIZ İÇİNDE BU İYİSİ::::: CHP DE GELDİ ODA GELDİ HATTA TANSU CİLLER BİLE OLDU İKTİDAR AMA HİÇ BİRİSİ EKONOMİYİ BU KADAR İYİ Bİ HALE KOYMADI.... BAŞIMZDAKİ İKTİDARA KİMSE OLAMAZ DEMİŞTİ ......ŞUANDA CUMHURBAŞKANIMIZ OLACAK KİŞİ AKPDEN ÇIKIYO... LÜTFEN BİRAZ *** GÖZÜ İLE DEGİL KENDİ GÖZLERİNİZLE BAKIN NELER DEGİŞTİİİ......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Degerli katilimci arkadaslarim Mhp diyorsunuz.. milleyetci hareket partisi Merhum Alpaslan TURKES vefatindan sonra gercek bir Mhp olamadi suanda basinda Devlet BAHCELI varkende olamaz.. Chp ye gelelim Deniz BAYKAL o kendi yanlislarini dogru olarak gosteriyor turkceyi cektigi yere goturuyor ve kafa karistiriyor asil olan sorunu degilde baska baska sorunlar cikariyor.. Sadece Siyaseti tanitiyor.. yapmaya kalksa yapamicagina eminim Nefsine yenilir.. Gelelim Akp ye Sayin Basbakanimiz suanda butun parti liderleri icinde Basbakanligi yapabilicek ve yapan en iyisi tabi suanki parti liderleri icinde Olasiliklar uzerine ulkenin gelecegine celme cakmayin.. Gelelim Anap'a daha kendine ait bir karar alirken celiski icinde kaliyor ve acaba dogru ifade ettim yada etmedim diye dusunen bir parti lideri oy kapmaya calisiyorlar bu kargasadan ne cikarirsak kardir diyerek... gelelim Genc partiye bu ulkenin karni vaadlere doydu diyelim hatta artik espiri olsun diye kullaniliyor vaadleri.. bu benim fikrim..

Saygilar... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

neden yukarıdaki şıklarda Türkiye İşçi Partisi yok...yıllarca, kendimce; aman oy araya gitmesin diye..kötünün iyisine vermekten bıktım..sonrasında kendime duyduğum saygıda sendeledi..bu sefer tek oyda benden çıkcak olsa..değişmez..oyum işçi partisine..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siz benim demek istediğimi anlamıyosunuz ki...

ben proleter diktatörlüğün yerine demokrasi diyorum. evet belki sosyalist demokrasi proleter diktatörlük ama liberalizme ve sosyal demokrasiye kaçmadan proleter diktatörlüğün yumuşatılmış halini savunuyorum. şimdi anlatabildim mi kendimi? benim sosyalist anlayışım sadece ekonomik! bunun dışında demokrasiye inanıyorum! yani sosyalizmin savunduğum tek yönü gelir adaleti! anlatabildim mi! ikisini birbirine katıp kendimce yeni bir sentez yapıyorum

Ben de derim bu siyaset hakinda hic bir bilgim yok kim ne der beni hic ilgilendirmez benim oyumu alacak parti ban ne verebilir

1. EKMEK

2. IS IMKANI

3. INAANDIGIN GIBI YASAM HAKKI

4. ILIM EGITIMI

Bunlari ulke icerisinde saglaya bilen part gelsin ben akp den memnunum eger akp gibi chp de aynisini yapacaksa gelsin\o zaman akp yi nereye gonderiyoruz sol sag farketmiyor beynimi ve karnimi doyursun ilim/is /inanc/(i.i.i)yani 3 tane iii gerisi hava civa yukarida arkadasin anlatmak isdedigi bunlar olsa gerek hadi eyvallah

:stuart::stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim oyum akp ye cünkü ben göbeğini kaşıyan adamım :)

benim dedim olur

Seçim sonuçlarını işte şimdi çok merak etmeye başladım... :w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

bu seçimlerde chp ve mhp birincilikte yarışırlar. akp barajı aşar. dp çok zorlanır dışarıda kalabilir. anap bitmiştir. genç parti yükselişe geçer.

chp, sol ve sosyal demokrat bir partidir.cumhuriyetin temel değerleriyle uyumludur ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu uzlaşı ortamını sağlayacak bir kudrete sahiptir. hükümette yer alması türkiye için olumlu olacak. benim görüşüme göre türkiyeye en iyi hizmeti şu anki durum itibariyle chp verecektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

2007 SEÇİM NABZI

Seçimin kaderini belirleyecek olan aday listelerini masaya yatırıyoruz. Macit Soydan MHP, Ceyhun Bozkurt, CHP, Selda Öztürk KAY, AKP, Fatih Erboz ise DP listelerini değerlendirdi

Partilerin nabzı aday listelerinde çarpıyor...

Listede Semdinli vetosu

Orgeneral Büyükanıt hakkında iddialarda bulanan M.Ali Altındağ’ın

TBMM’de dinlenmesini sağlayan Cavit Torun için vekillik hayal oldu

AKP, 3 Kasım 2002 seçimlerinde yüzde 18 ile Diyarbakır’da 8 milletvekili çıkartmıştı. 19 Mayıs’ta yapılan temayül yoklamasında 2 bin 300 üyenin bin tanesi oy kullanarak adayları belirledi. Temayül yoklamasının sonuçları bir sır gibi saklanırken son kararı Başbakan Erdoğan verdi. Halen milletvekili olan Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, yine memleketi Diyarbakır’dan 1. sıra adayı oldu. Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Kudbettin Arzu, temayül yoklamalarında son sıralarda olmasına karşın mevcut vekillerin önüne çekilerek ikinci sıradan aday gösterildi. 22. dönem Milletvekillerinden M. İhsan Arslan 3’ncü, Osman Aslan 5’inci, Ali İhsan Merdanoğlu da 6’ncı sırada yer buldu. TBMM Şemdinli komisyonuna ifade vererek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’la ilgili iddiaları gündeme getiren Söz Gazetesi’nin sahibi Mehmet Ali Altındağ’ı komisyona getirten Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun ise listede yer almadı.

Değer yerini korudu

CHP’nin birinci sıra adayı 22. Dönem milletvekili Mesut Değer. Değer kardeşinin PKK’lı olduğu yönündeki iddialara 1989 yılında kardeşinin PKK tarafından infaz edildiği şeklindeki yanıtıyla daha önce kamuoyunun gündemine gelmişti. Kamil Akan, Sıdık Karadeniz, Medeni Seyrek, Sinan Tekin, Mehmduh Gürcan Özbay da CHP’nin listesine giren isimler arasında.

MHP çiftçilere şans verdi

Diyarbakır MHP’de Eski İl Başkanı Abdullah Arzakçı ilk sırada yer aldı. Mustafa Kader Altan, Suat Evin 2 ve 3’ncü sıraları paylaşırken, Metin Akmeşe, İşadamı Recep Alanlı, çiftçi Vedat Aydınalp, ev kadını Fidan İşcan, listenin geri kalanında yer aldı.

Hanımağa iddialı

DP Diyarbakır ilk sırada Mehmet Salim Ensarioğlu yer aldı. Ensarioğlu DP’nin eski ve etkili isimlerinden. Ensarioğlu Devlet eski bakanlarından. İkinci sırada Abdurrahman Bal bulunuyor. Suna Kepolu ve Abbas Hüseyinoğlu üç ve dördüncü sıradaki isimler. Silvanlı olan Kepolu Güneydoğu Anadolu bölgesi’ndeki yeni kuşak tek kadın aşiret reisi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu başlık cevaplara kapatılmıştır.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.