Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

LÜTFen arkadaşlar yardımcı olun

krmcncn

Önerilen İletiler

Arkadaşlar kendimi boşlukta hissediyorum. ne yapacağımı bilmiyorum sanki ALLAH var gibi geliyo ama bi türlü inanamıyorum neden bilmiyorum lütfen yardımcı olun mantıklı geliyo ama niye inanamıyorum bilmiyorum. cevaplarınızı bekliyorum. her türlü görüşe açığım . İNANMAK İSTİYORUM AMA OLMUYOR tsm tersine gelince onada inanamıyorum . inanmayınca kıendimi boşuna yaşamış gibi hissediyorum. hayatın anlamını düşünüyorum anlamsız geliyo inanmayınca

LÜTFen arkadaşlar yardımcı olun bu kaos ortamından kurtulmak istiyorum yoksa ortada böyle hiç bir şey yapasım gelmiyor

HER TÜRLÜ GÖRÜŞE AÇIĞIM AMA BENİ İKNA ETMESİ GEREK ÇÜNKÜ KAYBEDECEK BİRŞEYİM KALMADI

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fatiha Suresi

1-Rahman ve rahim olan Allah Teala'nın adıyla(okumaya başlarım)

2-Hamd alemlerin Rabbi,

3-Rahman ve rahim olup

4-Ceza gününün sahibi olan Allah Teala'ya mahsustur

5-Ey Allah'ım yalnız sana ibadet ederiz ve ancak senden yardım dileriz

6-Bizleri doğru yola ilet,

7-O kendilerine nimet vermiş olduğun kimselerin yoluna ilet, gazaba uğramışların ve sapmışların yoluna değil!

Amin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alak Suresi

1-Oku, o Rab'bin ismiyle ki: Yaratmıştır

2-insanı bir uyuşmuş kandan yaratmıştır.

3-Oku, ve Rab'bin sonsuz kerem sahibidir.

4-Ki: O kalem ile öğretmiştir.

5-İnsana bilmediği şeyleri bildirmiştir.

6-Sakın: Şüphe yok ki: insan elbette azar.

7-Kendisini ihtiyaçtan kurtulmuş görünce.

8-Muhakkak ki: Dönüş, ancak Rab'binedir.

9-O kimseyi gördün mü ki, menediyordu.

10-Bir kulu namaz kıldığı vakit.

11-Gördün mü, eğer hidayet üzere olmuş ise.

12-Veya takva ile emretmiş ise -artık, o menedilir mi?-

13-Gördün mü, eğer yalanlar ve yüz çevirirse -iyi mi yapmış olur?-

14-Bilmez mi ki: Allah -Teala- şüphe yok görür.

15-Yok,yok Eğer nihayet vermezse elbette ki: Biz o alnı sürükleyeceğizdir.

16-Yalancı, günahkar olan bir alnı.

17-Artık, o, encümeni çağırsın.

18-Biz de çağıracağızdır, zebanileri.

19-Hayır hayır Ona itaat etme ve secde et ve yaklaş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara Suresi

Ayet:17-18-19-20-21-115

Onlar çevresini aydınlatmak için ateş yakan kimseye benzerler ki, Allah ışıklarını yok edince, onları karanlıklar içinde görmez bir halde bırakmıştır.

Sağırdırlar,dilsizdirler,kördürler,bu yüzden doğru yola dönmezler.

Yahut da, karanlıklarda, gök gürlemeleri ve şimşek arasında gökten boşanan sağnağa tutulup, yıldırımlardan ölmek korkusu ile parmaklarını kulaklarına tıkayan kimseye benzer.Allah inkar edenleri kuşatmıştır.

Şimşeğin çakması nerdeyse gözlerini alır; ortalığı aydınlattıkça ışığında yürürler ve üzerlerine karanlık basınca durakalırlar.Allah dileseydi işitme ve görmelerini gideriridi.Doğrusu Allah her şeye Kadir dir.

Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz ki, O na karşı gelmekten korunmuş olabilesiniz.

Doğu da batı da Allah ındır,nereye dönerseniz Allah ın yönü orasıdır. Doğrusu Allah her yeri kaplar ve her şeyi bilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet Alio'ya katılıyorum, önce Kuran'ı oku ve samimiyetle Allah'a yalvar. Ondan sana yardımcı olmasını iste buradaki hiç kimse sana yardımcı olamaz bu konuda, sadece yol gösterebiliriz.

Kalplerdeki perdeyi kaldıracak olan Allah'tır. Sen iste O sana ihtiyacın olanı verecektir, bizler de ancak dua edebiliriz senin için ve senin gibi doğru yolu bulmak isteyenler için. Allah yolumuzu sıratı mustakim etsin. Hepimizin, Allah'a giden yollar hepimize farklı görünüyor oysa hepsi aynı yere varıyor.

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Inanmak istiyorum ama olmuyor...hemde büyük harflerle yazmissiniz, sanki kendinizi mecbur tutarcasina, sonunda olmuyor diyorsunuz...tabiki olmaz kim mecbur tutuldugunda birseyi isteyerek severek hisederek kendisini vererek yapar yada inanir?

"tsm tersine gelince onada inanamıyorum" bence boslugu yaratan bu cümle yaniliyor olabilirim tabiki krmcncn ...bosluk yaratan ne yapacaginizsi bilmemeniz ve hemen ardindan varmi yokmu gibi sorular...

Bosuna yasamis gibi hissediyorum cümlesi ise...kimse bosuna yasamadigindan emin olun. Iyi kötü birseyler hepimiz birakiyoruz ...yeterki ardimizdan kalanlar kötü ise düzeltmesini iyi ise deyerlendirip daha iyisini yapma cabasini göstere bilsin.

ayrica arkadaslarimizsin Kuran`ni oku tafsiyesine saygi duyuyorum fakat bence elimize gecen her ne kitap ise bir yol gösterendir, boslugu doldurtan.

" ÇÜNKÜ KAYBEDECEK BİRŞEYİM KALMADI"....bir can var.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

s.a kardeşim.hiç bir sorun olmadğı halde neden inanmadğnı anlamadım.tabi bu asrın bir sorunu Allahı materyalistçe uzaklarda elinde asası olan bir kral gibi düşünmekten ileri geliyor olabilir."var"diye bir şey var oldukça emin ol ki O vardır.O zaten varlığın kendisidir.herşey denge ile düzen ile ayaktayken bir dengeleyici ve düzenleyici olmazmı?kainat büyük bir bilgisayar gibi herşey birbiriylre etkileşim halinde çalışırken nasıl bunları tesadüfe verebiliriz? eğer sorunvarsa yaz sorularına cvp verelim. yoksa Allah'ı inkar kendi varlığını inkardan bile daha saçma oluyor.selamı üzerine olsun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar kendimi boşlukta hissediyorum. ne yapacağımı bilmiyorum sanki ALLAH var gibi geliyo ama bi türlü inanamıyorum neden bilmiyorum lütfen yardımcı olun mantıklı geliyo ama niye inanamıyorum bilmiyorum. cevaplarınızı bekliyorum. her türlü görüşe açığım . İNANMAK İSTİYORUM AMA OLMUYOR tsm tersine gelince onada inanamıyorum . inanmayınca kıendimi boşuna yaşamış gibi hissediyorum. hayatın anlamını düşünüyorum anlamsız geliyo inanmayınca

LÜTFen arkadaşlar yardımcı olun bu kaos ortamından kurtulmak istiyorum yoksa ortada böyle hiç bir şey yapasım gelmiyor

HER TÜRLÜ GÖRÜŞE AÇIĞIM AMA BENİ İKNA ETMESİ GEREK ÇÜNKÜ KAYBEDECEK BİRŞEYİM KALMADI

Sayın krmcncn,

Birçok insanlar senin durumunda ve kendini boşlukta hissediyor.

Ne münasebet.

Bunlar, şu üzerinde duracağım değerleri bilmemekten ileri geliyor.

Kendini boşlukta hissetmemen için, SEVGİ ve PAYLAŞIM'a inanman gerek.

Sevgi nedir ? Ben sevgimi nerede kullanmalıyım ? seversem ne olur ?

Sevgiyi farkettiğinde, sevmeye başladığında emin ol bu seni her konuda tatmin edecektir.

Sevgi, sempati duymak zaten insanın özünde vardır.

Bu duygulardır insanı yaşama adapte edip mutlu eden.

Yaşamı, doğayı, insanları, halkını, hayvanları, bitkileri en önemlisi üretmeyi, onlarla paylaşmayı sevmen gerek.

Ben yukardaki saydıklarımı çok seviyorum.

Onlarla yatıp onlarla kalkıyorum, elde ettiklerimi, bildiklerimi onlarla paylaşmaya çalışıyorum.

Bu bana inanılmaz, sonsuz bir şekilde haz veriyor.

Böylece de, kendimi yalnız hissetmiyorum. Mutluyum, heyecanlıyım.

Saydığım bu olgular hep çevremde, onlar da varlıklarını benle paylaşıyorlar.

Kendimi nasıl yalnız hissederim nasıl mutlu olmam ki?

SEVGİ-PAYLAŞIM bu ikili değer insanda varoldukça,

mutlu olamaması, kendini boşlukta hissetmesi mümkün mü?

Bunlar bilimin ve bilimsel eğitimin insanlığa önerdiği şeyler.

Yaşamın olmazsa olmazları.

Maalesef bunu daha küçük yaşlarda bizim eğitim kurumları bizlere vermiyorlar, veremiyorlar.

Sonra da yoz bir anlayış ve kişilik belirleniyor.

Bunu, insanın içinde bulunduğu şartlarda somut bir şekilde etkiler.

Ekonomik sıkıntı ve onun oluşturduğu ruhi bunalım.

Diyelimki ekonomik durumun iyi ama yine bunalımdasın.

Bu da üretimsizlikten ileri gelmektedir inan.

Basitte olsa toplum ve insanlık için birşeyler üretmek ve paylaşıma sunmak, bunu başarması.

Sonuçta insanlık ile paylaşmak, çok kutsal değerler bunlar.

Eğer bir KUTSALLIK arama gereği duyuyorsak.

Kesinlikle sevgi ve paylaşımdan şaşmamak gerek.

En yüce ahlakın en yüce değerin bunlar olduğuna seni temin ederim.

Bunları da, ya eğitilerek öğrenir, yada bilenlerle paylaşabilirsin.

En iyi dileklerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın krmcncn,

Birçok insanlar senin durumunda ve kendini boşlukta hissediyor.

Ne münasebet.

Bunlar; Şu üzerinde duracağım değerleri bilmemekten ileri geliyor.

Kendini boşlukta hissetmemen için SEVGİ ve PAYLAŞIM'a inanman gerek.

Sevgi nedir ? Ben sevgimi nerede kullanmalıyım ? seversem ne olur ?

Sevgiyi farkettiğinde, sevmeye başladığında emin ol bu seni her konuda tatmin edecektir.

Sevgi, sempati duymak zaten insanın özünde vardır.

Bu duygulardır insanı yaşama adapte edip mutlu eden.

Yaşamı, doğayı, insanları, halkını, hayvanları, bitkileri en önemlisi üretmeyi, paylaşmayı sevmen gerek.

Ben yukardaki saydıklarımı çok seviyorum.

Onlarla yatıp onlarla kalkıyorum, elde ettiklerimi, bildiklerimi onlarla paylaşmaya çalışıyorum.

Bu bana sonsuz bir şekilde haz veriyor.

Böylece de, kendimi yalnız hissetmiyorum.

Saydığım bu olgular hep çevremde, onlar da varlıklarını benle paylaşıyorlar.

Kendimi nasıl yalnız hissederim nasıl mutlu olmam ki?

SEVGİ-PAYLAŞIM bu ikili değer insanda varoldukça,

mutlu olamaması kendini boşlukta hissetmesi mümkün mü?

Bunlar bilimin ve bilimsel eğitimin insanlığa önerdiği şeyler.

Yaşamın olmazsa olmazları.

Maalesef bunu daha küçük yaşlarda bizim eğitim kurumları bizlere vermiyorlar, veremiyorlar.

Sonra da yoz bir anlayış ve kişilik belirleniyor.

Bunu, insanın içinde bulunduğu şartlarda somut bir şekilde etkiler.

Ekonomik sıkıntı ve onun oluşturduğu ruhi bunalım.

Diyelimki ekonomik durumun iyi ama yine bunalımdasın.

Bu da üretimsizlikten ileri gelmektedir inan.

Basitte olsa toplum ve insanlık için birşeyler üretmek ve paylaşıma sunmak, bunu başarması.

Sonuçta insanlık ile paylaşmak, çok kutsal değerler bunlar.

Eğer bir KUTSALLIK arama gereği duyuyorsak.

Kesinlikle sevgi ve paylaşımdan şaşmamak gerek.

En yüce ahlakın en yüce değerin bunlar olduğuna seni temin ederim.

Bunları da, ya eğitilerek öğrenir, yada bilenlerle paylaşabilirsin.

En iyi dileklerimle...

:clover::clover::clover:

Tebrik ederim bilimselci kardeşim çok güzel şeyler söylemişsin Tabi yazında kesinlikle katılamadığım şeyler malum...

Eminim ki bu dediklerinin çoğunu samimiyetiyle uygulayan İnsanlara hatta bütün canlılara sevgi ile bakıp güzel hizmetler yapacaktır ülkemizinde böyle insanlara çok ihtiyacı vardır...

Ancak gördüğün gibi kardeşimizin bahsettiği husus bu değildir yani belki dedediğin kardeşimiz bu vasıfları çokça bulunduruyordur zaten üstünde böyle bir insanda elbette Allah varmıdır yokmudur diye Şüpheye Durabilir

İnşallah kardeşimiz bunun üstesinden gelecektir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen bulmuşsun arkadaşım,bulmuşsun da farkında değilsin.Yanman,kavrulman hep ondan.Şeytan vesvese verip durur şimdi sana,sen kulaklarını o lain şeytana tıka yoluna devam et.Bak bu forumda çok değerli arkadaşlarım var.Allah'a inananı ve inanmayanı.Hepsi birbirinden değerli.Bu topiclerde yüzlerce binlerce yazı yazdık,bence onlara bir göz gezdir,aç kuran mealini Allah sana ne anlatıyor bir oku.Akıl senin mantık senin,elbet seni doğruya ulaştıracaktır.Yine de sorun olursa sor,zevkle cevaplarız arkadaşım.Burada yalnız olmadığına emin ol..

Saygı ve sevgilerimle.. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

name='ahirzaman' date='Aug 13 2006, 09:21 PM' post='324820']

:clover::clover::clover:

Tebrik ederim bilimselci kardeşim çok güzel şeyler söylemişsin Tabi yazında kesinlikle katılamadığım şeyler malum...

Eminim ki bu dediklerinin çoğunu samimiyetiyle uygulayan İnsanlara hatta bütün canlılara sevgi ile bakıp güzel hizmetler yapacaktır ülkemizinde böyle insanlara çok ihtiyacı vardır...

Ancak gördüğün gibi kardeşimizin bahsettiği husus bu değildir yani belki dedediğin kardeşimiz bu vasıfları çokça bulunduruyordur zaten üstünde böyle bir insanda elbette Allah varmıdır yokmudur diye Şüpheye Durabilir

İnşallah kardeşimiz bunun üstesinden gelecektir...

Sevgili ahirzaman,

Seninle biz dost olduk artık.

Yazılarından dolayı senin sağduyulu bir insan olduğuna kuvvetle inanıyorum.

Bu yüzden bana hitaben yazdının iletide de sağduyun belli oluyor.

Ancak bahsettiklerimin arkadaşa hitaben olmadığını yazmışsın.

Değindiğim konular, arkadaşımın yazısında bulunan şu duygulara hitaben yazılmışıtı.

Bahsettiğim değerlere inandığımı ve çok mutlu olduğumu yazmıştım...

Allahın olup olmadığına dair yazılar yukarda arkadaşlar belirtmiş zaten.

Benimde inandığım değerleri ben ayrıca belirttim.

Böyle bir kişiliğin tamamen yeterli olduğunu...

Dinlerin de zaten bilimden ve insanlık değerlerinden dolayı kaçınılmaz olarak bunlardan bahsettiğini...

Asıl gerçeklerin bunlar olduğunu bahsetmiştim.

Bir daha tetkik et lutfen. Yanlışım varsa düzeltirim.

Selamlar, sevgilerimle...

Arkadaşlar kendimi boşlukta hissediyorum.

ne yapacağımı bilmiyorum sanki ALLAH var gibi geliyo ama bi türlü inanamıyorum neden bilmiyorum lütfen yardımcı olun mantıklı geliyo ama niye inanamıyorum bilmiyorum. cevaplarınızı bekliyorum. her türlü görüşe açığım . İNANMAK İSTİYORUM AMA OLMUYOR tsm tersine gelince onada inanamıyorum . inanmayınca kıendimi boşuna yaşamış gibi hissediyorum.

hayatın anlamını düşünüyorum anlamsız geliyo inanmayınca

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgiliö krmcncn...

Aşağıda verdiğim birkaç web adresine bakarsanız size yardımcı olabileceğini düşündüğün birkaç yazı bulacaksınız...

Umarım biraz olsun yardımcı olabilirim...

Dost sevgilerimle...

(Bu arada sevgili birce ve bilimselciye teşekkürler...)

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...st&p=318443

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...st&p=316323

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...st&p=293628

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...st&p=186639

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili krmcncn..

Dipnot'un verdiği link'in ilkinden bir alıntıyla başlayarak size yardım etmek istiyoruım..

Dipnot şöyle yazmış...

"Dinler Tanrı inancını temel alarak oluşturulmuşlardır.

Bilinçli bir araştırma ve akıl yoluyla ulaşılmayan,

aileden, çevreden etkilenerek edinilen Tanrı inancı temelsizdir.

Bu yolla sahip olunan inançlar, dinde çelişki ve kuşkuya düşüldüğünde kolay yitirilirler. "

Hakdinler insanlar tarafından oluşturulmamışlardır..

Ama budizm şintoizm mecusilik hinduizm gibi dinler beşeri dinlerdir..

Aileden ve çevreden etkilenen dinlerdir demiş..

Onuda kabul etmiyorum.

Çünki herşey başlangıçta birşeylerden etkilenerek öğrenilir..

Genellikle yapılan işin faydası, zararı, bilimselliği, bilim dışılığı sonradan öğrenilir..

Örneğin bir çocuk yemek yemenin faydalarını sonradan öğrenir..

İnsan önce su içmeyi öğrenir sonrada suyun h2o olduğunu öğrenir..

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür..

Sevgili krmcncn...

Şöyle çevrene bir bak..

Sonra kendine bak..

Bir yaratıcının varlığına kanaat getirirsen iman et..

Yok bütün bu gördüklerim rastgele oluşmuş şeylerdir tesadüftür dersen sen bilirsin..

Ama unutma eğerki Allah varsa (ki vardır) ve sen iman etmediysen şu 60-70 yıllık ömrüne sonsuzluğu değişmiş olacaksın..

Birde ön yargısız bir şekilde Kur'an-ı Kerim'in Türkçe mealini bir kez olsun oku..

İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır!..(Bakara / 177)

Onlar ki, kendilerine gelmiş bir delil olmaksızın Allah'ın ayetleri hakkında mücadele ederler. Allah katında ve imanı olanların yanında kin beslenmesi için ne büyük huy! İşte Allah, her zorba, böbürlenen kimsenin kalbini öyle bir tabiat ile mühürler. (40-35.)

Daha yeryüzünde bir gezip de bakmazlar mı ki, kendilerinden öncekilerin sonu nasıl olmuştur? Onlar kendilerinden hem daha çok hem de kuvvetleri ve yeryüzündeki eserleri noktasından daha üstün idiler. Öyle iken o elde ettikleri şeyler kendilerini kurtaramadı. (40-82)

Çünkü onlara peygamberleri açık delillerle geldiği zaman, kendilerinde bulunan ilme güvendiler de alay enikleri şey kendilerini kuşatıverdi.(40-83)

O zaman hışmımızı gördüklerinde: "Allah'ın birliğine inandık ve ona ortak koştuğumuz şeyleri inkar ettik!" dediler. (40-84)

Dediler ama, hışmımızı gördükleri zamanki imanları kendilerine fayda verecek değildi. Allah'ın kulları hakkındaki süregelen kanunu (bu), işte hüsrana bu noktada düştü kafirler! (40-85)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili krmcncn...

Şöyle çevrene bir bak..

Sonra kendine bak..

Bir yaratıcının varlığına kanaat getirirsen iman et..

Yok bütün bu gördüklerim rastgele oluşmuş şeylerdir tesadüftür dersen sen bilirsin..

Ama unutma eğerki Allah varsa (ki vardır) ve sen iman etmediysen şu 60-70 yıllık ömrüne sonsuzluğu değişmiş olacaksın..

Birde ön yargısız bir şekilde Kur'an-ı Kerim'in Türkçe mealini bir kez olsun oku..

Ön yargısız okuyup irdeleyelim bakalım neler çıkacak.

Bilimsel doğruları yazmaya çalışacağım...

İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır!..(Bakara / 177)

Sadaka, fakir ve köle korumak feodalizm (ortaçağ) zihniyetidir.

Bu şekilde sosyal bir düzensizliğin devam etmesi yanlıştır.

Bilimsel olarak, sosyal farklılığın yok edilmesi doğrudur.

Onlar ki, kendilerine gelmiş bir delil olmaksızın Allah'ın ayetleri hakkında mücadele ederler. Allah katında ve imanı olanların yanında kin beslenmesi için ne büyük huy! İşte Allah, her zorba, böbürlenen kimsenin kalbini öyle bir tabiat ile mühürler. (40-35.)

Mühürlenen insanın eğitilerek düzelmeye kapatılması hiç bir zaman doğru ve bilimsel olamaz.

Eğitim, öğretim her şeyin üstesinden gelebilir.

Daha yeryüzünde bir gezip de bakmazlar mı ki, kendilerinden öncekilerin sonu nasıl olmuştur? Onlar kendilerinden hem daha çok hem de kuvvetleri ve yeryüzündeki eserleri noktasından daha üstün idiler. Öyle iken o elde ettikleri şeyler kendilerini kurtaramadı. (40-82)

Çünkü onlara peygamberleri açık delillerle geldiği zaman, kendilerinde bulunan ilme güvendiler de alay enikleri şey kendilerini kuşatıverdi.(40-83)

O zaman hışmımızı gördüklerinde: "Allah'ın birliğine inandık ve ona ortak koştuğumuz şeyleri inkar ettik!" dediler. (40-84)

Dediler ama, hışmımızı gördükleri zamanki imanları kendilerine fayda verecek değildi. Allah'ın kulları hakkındaki süregelen kanunu (bu), işte hüsrana bu noktada düştü kafirler! (40-85)

Basit olarak incelendiğinde;

Muhtemelen burada bilim ve teknolojiye karşı çıkılmaktadır.

Kuvvet, eser ve ilim diyerek bilimsel olgular küçümsenmektedir.

Tarihte kuvveti, eserleri ve ilmi olan toplulukların hışımından bahsedilmektedir.

Kaldıki söylenilen olay, tarih ve yer muğlaktır. Bilinmemektedir.

İnsanlık,doğaya karşı kuvveti, uygarlık için eserleri, mutlu bir hayat için ilmi (bilim) benimseyip,

küçümsenen tüm dünya milletleri ile savaş olmayan bir ortamda kardeşçe yaşamalı.

Her milletin kültürü, dini ve ahlakı kendisince doğrudur (!), hışım için bir sebep olamaz.

Yanlışların ve doğruların ölçüsü ancak bilimdir...

Binlerce yıl önceki, tüm dünya dinleri ile bilimsel doğrular görüldüğü gibi çelişmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu bildiğimiz güzel şair

"İstemem Allahın olmamasını

ve istemem işimin Allah'a kalmasını"

Demiş.

Budha demiş ki:

"Sadece içindeki ışığa güven"

Dogarız,yaşarız ve ölürüz.

Yşam boyunca sona doğru giderken kendimizi oyalayacak birşey ararız.Yaşlanırız ve ölürüz.Dogum ve ölüm arasındaki yoldur yaşam.Bazen kısa bazen uzundur.

Şüphe varsa dogru yoktur.Birçok kitap okuyarak yaşadığın zaman dilimini tıkabasa doldur.Binlerce insanın yazdıklarını okuyarak onların yaşamları ile kendininkini birleştir.İçindeki korkunun küçülüp yok olduğunu içindeki güneşin dogduğunu kara gölgelerin kaybolduğunu korkunun yerini cesaretin aldığını göreceksin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadaka, fakir ve köle korumak feodalizm (ortaçağ) zihniyetidir.

Bu şekilde sosyal bir düzensizliğin devam etmesi yanlıştır.

Bilimsel olarak, sosyal farklılığın yok edilmesi doğrudur

Sosyal sınıfları kağıt üzerinde kaldırsan bile gerçekte kaldıramazsın..

Her zaman her yerde bir fakir bir işçi ve bir zengin olacaktır..

Basit olarak incelendiğinde;

Muhtemelen burada bilim ve teknolojiye karşı çıkılmaktadır.

Uzaktan yakından alakası yok..

Bizzat din bilimi emrediyor..

Orada böbürlenenlere, sanki evreni fetetmiş edasında olanlara karşı itaatsizliklerinden dolayı verilen ceza bildiriliyor..

Örneğin birine 100 milyar para hibe ediyorsunuz..

Ama o nankörce sana karşı ukalalık ediyor..

Altına araba çekiyor kat alıyor burnu büyüyor..

Oysa düşünemiyorki...!! o parayı veren o, ve onda o paradan kat kat fazlası var..

Foruma girdin gireli bilimsellik dersin sevgili bilimselci..

Söylesene bilmin neresindesin..?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

krmcncn kardeşim :

herkez bir şeyler yazdı ve herkezin yorumu ilmi bilgisi kendi kapasitesi doğrultusunda .

sana dünyada ki felsefeci edebiyatcısı matematik tıp fizik kimya vs profesörlerini getirsek seni inandırmaya kalksak ancak gücümüz nispetinde olur .

bizler sadece sana tebliğ ve yol göstermeye çalışırız sana ancak bizler vesileden başka öteye gidemeyiz .

kalplere ancak canabı allah c.c hükmeder .

hatta bak yüca peygamberimiz bir gün çok sıkılıyor ve birini müslman yapmak istiyor ama başaramıyor ve üzülüyor .

allah hz muhammede ayet olarak sen ancak ve ancak bir uyarıcısın kalplare hükmetmek allahındır diye ayet iniyor ..

şimdik sen bir boşlukda olman da sadece bir şeytanın seni sıkıntıya sokmasından ibarettir eğer bana şu kardeşine biraz olsun bir ışık gördüysen senden allah rızası için bu gece şayet okuyorsan bu yazımı !

güzelce bir abdest al allah rızası için huzur ile 2 rekat namaz kıl ve senden bir isteğim sabah namazı ile birlikde namazını kıl ve benden sana söz bugüne kadar yaşamadığın rahatlığı huzuru bulacaksın ...

den bir gör sakın pes etme sen nekadar rahat edersen şeytan sana okadar vesvese verir ..

sen rabine teslim ol sıkıntılarınıda sadece o giderir ...

bizler sadece nasihat edebiliriz ki öteye gidemeyiz ...

kendini sakın üzme ve o boşlukdan inşallah bu gece kurtulacaksın saygılarımı sunarım ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılar..

Madem ki bu düşünceye göre kafiriz...

Bende size bu konu (Kafir) ile ilgili bir kitap armağan edeceğim...

Yayınevi / Doruk Yayınları

Yazarı / Tehmina DURRANI

Çevirmen / Meltem TANILKAN

Basım Yeri ve Tarihi / İstanbul / 2002 - Şubat

Özet:

Kafir olmayanların ürkütücü yaşamı; Çocuk doğmaya çalışırken, ölü anne rüzgarda salanıyordu. İkisi de asılı bulunmuştu. Biri bir ipin ucunda, diğeri de göbek bağında asılı...

İçimi kara bir kasvet kapladı...

Bu kitap Pakistan'da bir tarikat lideriyle evlendirilen bir kadının 20 yıllık esaretinin öyküsünü anlatıyor. Tarikat liderinin sahtekarlıklarının, insanlara karşı duyduğu inanılmaz nefret ve bunun getirdiği zalimliğin, cinsel tercihlerindeki sapkınlıkların, insanların din uğruna her şeye rağmen bu lidere olan düşünsel esaretinin ve bu kötülüklerin kaynağı karanlık dünyaya başkaldıran kişiyi suçlu ilan etmelerinin öyküsünü tüm gerçekçiliği ile ve çıplaklığı ile anlatıyor.

İyi okumalar... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sosyal sınıfları kağıt üzerinde kaldırsan bile gerçekte kaldıramazsın..

Her zaman her yerde bir fakir bir işçi ve bir zengin olacaktır..

Uzaktan yakından alakası yok..

Bizzat din bilimi emrediyor..

Orada böbürlenenlere, sanki evreni fetetmiş edasında olanlara karşı itaatsizliklerinden dolayı verilen ceza bildiriliyor..

Örneğin birine 100 milyar para hibe ediyorsunuz..

Ama o nankörce sana karşı ukalalık ediyor..

Altına araba çekiyor kat alıyor burnu büyüyor..

Oysa düşünemiyorki...!! o parayı veren o, ve onda o paradan kat kat fazlası var..

Foruma girdin gireli bilimsellik dersin sevgili bilimselci..

Söylesene bilmin neresindesin..?

Saygılar..

Küçük insanlar kişilerle uğraşırmış. Değerli insanlar fikirlerle...

Diğer arkadaşları polemiğe çektiğin gibi beni çekemeyeceksin.

Bu yüzden bir sürü insan kaçırttın forumdan.

Uslubunu anladıktan sonra seninle boş polemiklere girmemek için,

dikkat etmişsen bir aydır ismini kullanarak cevap vermedim.

Seni çok mu ilgilendiriyor benim bilimin neresinde olduğum ?

Sadece bilimin neresinde olduğumu belirtmek amacıyla,

bu seninle girdiğim son polemiğim.

Rahatlayacaksan söyleleyim o halde.

Bilimin alfabesindeyim.

Naçizane fikirlerimi, ifade etmeye çalışıyorum.

Rahatladınmı şimdi, forum'un polemikçiler kralı.

Artık düzelmen gerekiyor.

Forum'a ve kişilere yapmadığın entrikalar kalmadı.

Biraz daha gayret edersen beni de göndereceksin.

Bu konuda bir ay öncesi yönetimi de uyarmıştım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SAyın Dipnot O ayette kasdeilen belli, hışma uğrayan belli..

Ama sen kendini o kastedilenler safında görüyorsan o kitabı arayıp bulup okumaya çalışacağım..

Bakalım bu ayetle yada islamın özüyle bir alakası varmı..:))

Nereden nereye..

Ben diyorum Fenerbahçe sen diyorsun, domates bahçesi..

Sakın yanlış anlama bunları pekiştirme adına yazıyorum..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın bilimselci..

Kendi kendinle çelişme..

Hem küçük insanlar kişilerle uğraşır diyorsun hemde benle uğraşıyorsun..

Oysa ben orada senle uğraşmıyorum..

Tabi sen o yazıdan sadece o iki satırı kopyalarsan ve sadece o iki satıra cevap verme ihtiyacı duyarsan hemen infaza kalkışırsın..

Ben yukarda yazdığım ayet'in açıklamasını devam ettiriyorum ve geçmişte kendilerini çok bilgili zannedenlerin, bu haksız zanlarıyla rablerine karşı asi olmalarından ve başlarına gelen felaketten bahsediyorum..

Zira bilmişlik ve bilmediğini bilmemezlik en kötü şeydir..

Sana bu yüzden sordum bilmin neresindesin diye..

Belki çok bilgili biri olduğunu yazabilirdin..

Ama cevabın güzeldi bilmin alfabesindeymişsin..

O halde bilmin kelimelerine geçmek için çok çalış ve çabala..

Hep birlikte çalışalım..

Forumdan benim yüzümden gidenlermi var...:)

Bak sadece güldüm..

Yazacak şeyleri olanlar yazarlar...

Yazacak hiç bir şeyi kalmadıysa ya okur, ya seyreder yada gider..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.