Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ermeni sorunu

Misafir TheLastofMohicaN

Önerilen İletiler

Nitekim, Filistin cephesindeki İngilizlere karşı savaşan 200 bin asker, yeterli destek görmedikleri için bu yüzden ölmüştür.

Küçük bir düzeltme : Filistin ve Sina cephesinde şehit olan Osmanlı askeri sayısı yaklaşık 5 bindir. Yanlış bilgi için özür dilerim. Fakat, bu cephedeki 36 bin askerimize karşı savaşan İngiliz kuvvetlerinin toplamı yaklaşık 500 bindir. Bu durum bile olayın vehameti açısından çarpıcıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ermeni soykirimi degil Türk soykirimi olmustur,gercek tarih bunu böyle yazmistir.

Bugün PKK'lilarin sehit ettigi askerlerimizin sirtindan bu millete vurmak bizim ezeli düsmanlarimizin bir taktigidir.Yeter artik kan dökülmesin derken kafalarinin arkasinda tamamen farkli bir ideoloji yatar,bu ideoloji kana karsi degildir,PKK'lilarin ölmesine karsidir.Ayni sekillde yapilan Ermeni duygu sömürüsü de ayni amaca dönüktür.Dün Ermeni ve Kürtcü ceteler,Dogu ve Güneydogu bölgemizde binlerce masum insanimizi katletmistir bugün bu görevi üslenen PKK'dir.

Ermeni iddialari karsisinda,hicbir karsi tezi kabul etmeyenlerin amaclari ortada degil mi? Bunun anlami, sartlanmislik degilmidir?

saygilarla

Cunku benim yasadigim Dunya'da Turkiye'deki tarih kitaplarindan haric hemen hemen her ulke tarih kitaplari bu olayi soykirim olarak niteliyor. Turkiye'nin muttefiklerinin de aralarinda bulundugu 20'den fazla ulke bu olayi RESMEN soykirim olarak tanimis durumda! ABD tanimamasina ragmen, 50 eyaletinden 44'u bunu RESMEN soykirim olarak nitelemis durumda!

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cunku benim yasadigim Dunya'da Turkiye'deki tarih kitaplarindan haric hemen hemen her ulke tarih kitaplari bu olayi soykirim olarak niteliyor. Turkiye'nin muttefiklerinin de aralarinda bulundugu 20'den fazla ulke bu olayi RESMEN soykirim olarak tanimis durumda! ABD tanimamasina ragmen, 50 eyaletinden 44'u bunu RESMEN soykirim olarak nitelemis durumda!

Diyarbakirli...

Bazı parlementoların soykırımı tanımaları tamamen siyasidir. Konjüktürel iç ve dış siyasetleri için bunu malzeme yapmaktadırlar. Dünyanın hiç bir mahkemesinde görüşülüp karara bağlanmış bir suç yoktur ortada ve hiçbir ciddi tarih kurumu tarafından konu tartışılıp bir konsensüs sağlanmamıştır.

Demiştik değil mi ?

Benim anlamadığım, bir Kürt milliyetçisi olarak bu konuyla neden bu kadar ilgilendiğiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakirli...

Evet,Kürtcüleri unuttunuz,cünkü Kürtcüler ve Orhan Pamuk'ta soykirim olarak niteliyor.Ilginc degil mi?

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakirli...

Diyarbakırlı...

Atatürk Kurtuluş savaşını başlattığında, İttifak Devletlerine göre Haindi ve hepsi öyle kabul ediyorlardı.

Ama Kurtuluş Savaşı kazanıldığında aynı masada eşit bir Başkan sıfatındaydı...

Hitler Savaşı kaybetmeseydi ve kazansaydı;

Fransa, İngiltere ve Rusya savaş suçlusu olacaktı ve önderleri idam edilecekti...

Ancak Almanya kaybetti ve intihar etmeseydi idam edilecekti...

Ve yargılananlar, savaş sırasında olduğu gibi Yahudiler olacaktı;

Vatana İhanet suçundan dolayı ve "Haklı" olarak idam edileceklerdi.

Çünkü Almanya'nın "Hak" anlayışı ona göre biçimlenecekti...

Saddam Amerika'ya karşı koyabilseydi ve kazansaydı; savaş ve insanlık suçlusu değil;

Kahraman olacaktı...

Ama çok kötü bir biçimde idam edildi...

"Hak", ortama göre biçimlendi yani...

Apo, eğer Etnik Devletini kurabilmiş olsaydı; İmralı'da bir suçlu değil, aynı masada bir devlet temsilcisi olacaktı...

Osmanlı, Kurtuluş Savaşını bastırabilseydi ve Atatürk'ü yakalayıp idam ettirebilseydi;

Vahdettin'e "Vatan Haini" değil "Kudretlü Padişahım" diyecektik...

Atatürk ise biçimlenen "Hak" anlayışına göre hainleşecekti...

Atatürk olmasaydı, biz yine yaşardık ama babamız kimdi bilemezdik mesela (Neyzen Tevfik aklıma geldi nedense!).

Yine de neliğimiz ile gurur duyacaktık...

Hak, ona göre biçimlenecekti...

Yani her sakallıyı dedemiz sanmamamız lazım Diyarbakırlı...

Eğer sen 20 ülkenin kabul etmesinden yola çıkarak söylüyorsan, yer yüzünde 200den fazla devlet ve yerel yönetim var...

Çoğunluk hala kabul etmemiş durumda...

Ayrıca kimin kabul edip etmediği zerre kadar önemli değil;

Sonuçta olmayan bir şeyin kabulü yalandan ibarettir...

Tarihsel olarak bir Soykırım'ın yaşanmadığı çok açık olarak ortadadır...

Bir şeyin kabulü, bulunulan hukuki durumu haklı kılan ortamla ilgilidir.

Bugün Türkiye güçlü olsa, emin ol ki Fransa, Cezayir'e yaptıklarının hesabını Türkiye'ye verirdi...

Amerika ise her eyaletine Yerlilere yaptığını kabul eden anıtlar dikerdi onar tane...

Amerika'da Yüksek Lisans yapan birisi olsaydım, bende bunları bu biçimde yorumlamıyor olurdum heralde.

İzmir'de okumakla gurur duymalıyım gerçektende...

Esen her rüzgara göre eğilmemek lazım kardeşim...

:excl::excl::excl: Ayrıca Yüksek Lisans Eğitim almış birisi olarak şunu ÇOK KESİN BİR DİLLE SÖYLEYEBİLİRİM Kİ; HİÇBİR Yüksek Lisans Eğitimi almış kimse "Her Ülkenin Tarih Kitapları..." biçiminde bir cümle kuramaz...

Çünkü Akademik her kitap Evrenseldir ve bir Ülkeye Ait Değildir...

Bir Ülkeye ait olan kitap, zaten amaçlı ve provakatif nitelikli bir kitaptır.

Sistemin kitabıdır...

Kesinlikle bir eğitim kurumunun kitabıdır ve bellidir ki Lise kitaplarını kaynak olarak kullanamayız...

Yeryüzünde de her kitap, 1915 olaylarını "Soykırım" olarak nitelemez...

Avrupadan ve Amerikadan bir çok Tarihçi de bunu yazma cesareti göstermiştir; sistemlerine rağmen...

Ayrıca Türkiye'de de bu olayları "Soykırım" olarak niteleyen tarih kitapları vardır ama ne yazık ki temelleri yoktur :lol: .

EĞİTİM ŞART...

Yazdıklarım çok açık ve nettir...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tevekkeli degil,baska ülkelerin tarih kitaplari,Ermenilerin Karabag'da yaptiklari soykirimdan bahsetmedigi icin orada yasanan vahset soykirim sayilmiyor dimi?

Adamlara bakin yaa,20 ülke tanimista bunun adi o nedenle soykirimmis!Orhan Pamuk demiste o nedenle soykirimmis!

Eger,Ermeni davasinin taniniyor olmasi soykirim iddiasinin gercek olduguna isaretse,o ülkenin kitaplari bunu soykirim olarak kabul ediyorsa o zaman bizim kitaplarimiza göre soykirim degildir.Neden baska ülkelerin kitaplarina gösterdiginiz bu teveccühü Türk tarih kitaplarina gösteremiyorsunuz,diger ülkelerin dogruyu yazdiklarina neden bu kadar inanmissinizda bizim kitaplarimiza ayni inanci göstermiyorsunuz.Nedir sizi engelleyen?Ermeni iddialarinin dogru olmamasi sizi neden rahatsiz etmekte ve illa ki soykirim olmustur da israrlisiniz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demiştik değil mi ?

Benim anlamadığım, bir Kürt milliyetçisi olarak bu konuyla neden bu kadar ilgilendiğiniz.

Iki duseltme yapayim size:

1. Kurt Milliyetcisi filan degilim ben... Ezilen bir halki savunan kimseye milliyetci etiketi takilmaz...

2. Zamaninda Turk Kurt bir olmus bir seyler yapmis, ben INSAN OLARAK bunun arastirilmasindan yanayim, Turikiye'li bir insan olarak. Zira bir toplulugun barisa ulasabilmesi icin en buyuk sart gecmisiyle barismasidir. Talat Pasa, ya da Sultan Hamid gibi iki asiri milliyetcilinin yaptiklari hatalarin da koca Turk ya da Kurt halkina maledilmesine de karsiyim. Ben hakikaten Anadolu insanini Turk Kurt ya da Ermeni ayirimi olmadan analiz edelim deriz. Milliyetciligi birakalim derim. Beraberce yasayip Dunya'ya ornek olalim derim...

Umarim anlatabildim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demiştik değil mi ?

Ama gercek olan bir olay var:

Bugun Musluman ulkeler de dahil hemen ehmen her Dunya ulkesi Ermeni olaylarini Turkiye'nin algiladiginin tersine soykirim olarak algiliyor. Eger bir hata yapilmissa bizlerin ipleri Bati'nin eline vermeden kendi icimizde haletmemiz guzel olurdu bence!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1. Kurt Milliyetcisi filan degilim ben... Ezilen bir halki savunan kimseye milliyetci etiketi takilmaz...

2. Zamaninda Turk Kurt bir olmus bir seyler yapmis, ben INSAN OLARAK bunun arastirilmasindan yanayim, Turikiye'li bir insan olarak. Zira bir toplulugun barisa ulasabilmesi icin en buyuk sart gecmisiyle barismasidir. Talat Pasa, ya da Sultan Hamid gibi iki asiri milliyetcilinin yaptiklari hatalarin da koca Turk ya da Kurt halkina maledilmesine de karsiyim. Ben hakikaten Anadolu insanini Turk Kurt ya da Ermeni ayirimi olmadan analiz edelim deriz. Milliyetciligi birakalim derim. Beraberce yasayip Dunya'ya ornek olalim derim...

Umarim anlatabildim...

Arkadaşım, Murat Bardakçının yazısını alıntılayan sizsiniz. Ben de ordaki bilgilere katılıyorum zaten. Bu durumda sorun nedir ? Sorun herhalde, sizin alıntıladığınız yazıları okumamanız yada okusanız da yanlış anlamanız!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama gercek olan bir olay var:

Bugun Musluman ulkeler de dahil hemen ehmen her Dunya ulkesi Ermeni olaylarini Turkiye'nin algiladiginin tersine soykirim olarak algiliyor. Eger bir hata yapilmissa bizlerin ipleri Bati'nin eline vermeden kendi icimizde haletmemiz guzel olurdu bence!

Soykırımı tanıyan ülkeler:

Arjantin

Belçika

Kanada

Şili

Kıbrıs Cumhuriyeti

Fransa

Almanya

Yunanistan

İtalya

Litvanya

Lübnan

Hollanda

Polonya

Rusya

Slovakya

İsveç

İsviçre

Uruguay

Vatikan

Venezuela

Var mı bunlar arasında müslüman ülke ? Kozmopolit Lübnanı hiç sayma.

Ne dedik; bunlar siyasi kararlardır. Nerde ciddi bir mahkeme kararı, nerde ciddi bir tarih kurumunun beyanı ?

Neyin peşindesiniz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakırlı...

Daha önceki ifadelerin sitede mevcut...

Defalarca, yanlış hatırlamıyorsam, "bir Kürt olarak haklarımı istiyorum" lafını kullandınız...

Üstüne üstlük "Ne Mutlu Türküm Diyene" ya da "Bir Türk Dünyaya Bedeldir" tümcelerini nasıl algılayıp eleştirdiğinizi de ifade ettiniz.

Türk Ulusalcılığını, sıradan bir Türk Etnik-Milliyetçiliği ve Kafatasçılık olarak tanımladınız.

Ve dahası "Ulus Birliğine" inanmayan birisi olarak haksızlıkları, Etnik Unsur adına sordunuz...

Siz bu halde nasıl oluyorsa Kürt Milliyetçisi olmuyorsunuz?

2. Zamaninda Turk Kurt bir olmus bir seyler yapmis, ben INSAN OLARAK bunun arastirilmasindan yanayim, Turikiye'li bir insan olarak. Zira bir toplulugun barisa ulasabilmesi icin en buyuk sart gecmisiyle barismasidir.

Olur, araştırılmalı tabii ki tarafsız olarak.

Biz de bundan yanayız...

Talat Pasa, ya da Sultan Hamid gibi iki asiri milliyetcilinin yaptiklari hatalarin da koca Turk ya da Kurt halkina maledilmesine de karsiyim.

Sultan Abdülhamit Aşırı Milliyetçi değildir İslamcıdır.

Kürtlere bir kötülük yapmamış, aksine ayrıcalıklar vermiştir.

Onun yaptıkları Türk Ulusuna değil, Osmanlıya mal edilebilir.

Ayrıca kurdurduğu ve Kürtlerden oluşturduğu Hamidiye Alayları,

Ermeniler karşı oluşturulmuş, Kürtler ile Ermeniler karşı karşıya gelmiştir.

Talat Paşa Aşırı Milliyetçi değil İttihat ve Terakkicidir.

İttihat ve Terakki'de ise Kürt, Ermeni, Arap ve Türkler de bulunmaktadır.

Aldığı Tehcir kararı bir Soykırım kararı değildir.

Tehcir Kararını ise bölgede Abdülhamit döneminden beridir örgütlendirilen ve silahlandırılan Kürt Aşiretleri ve Osmanlı Jandarma Kolluk Güçleri aracılığı ile uygulamıştır.

Ben hakikaten Anadolu insanini Turk Kurt ya da Ermeni ayirimi olmadan analiz edelim deriz. Milliyetciligi birakalim derim. Beraberce yasayip Dunya'ya ornek olalim derim...

Umarım gerçekten böyle düşünüyorsundur.

Böyle düşünüyorsan, çok da farklı sayılmayız birbirimizden;

Takdir ederim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Takdir ederim...

Eger bana benim halkima yada herhangi birine bir haksizlik yapilmissa, ve evet hele hele bu haksizlik bana ve benim direk cevremdeki insanlara yapilmissa buna tepki gostermesem kendime namussuz derdim! Bu yapilan yanlislara karsi tavir koymamak sa sizin benden istediginiz ve beni bu haksizliklara boyun egmemem yuzunden milliyetci diye tabir ediyorsaniz o zaman sizin o kavramdan ne anladiginizi kimse anlayamaz... Nihayetinde sizin de cok SIK sekilde itiraf ettiginiz kabul ettiginiz bir haksizlik var Turkiye'de Kurtlere karsi. Bakin dikkatinizi cekerim, bir insanin dili gibi kulturu gibi DOGAL haklarina karsi yapilan tacizler var! Bunu siz de kabul ediyorsunuz. Ve bu yapilanlarin Turk Milliyetciligi yuzunden yapildigini da cok iyi biliyoruz hepimiz.

Yani benim gibi KURT oldugu icin baski altinda tutulan bir Kurdu milliyetci diye tanimlayip, devletin ve Turk insaninin yaptiklari milliyetciligi saklamaya calisirsaniz size benim soyleyecek hic bir sozum yok!

Resmen burada Kurtleri ETNIK milliyetcilikle suclayip Turkler sanki baska bir milliyetcilik yapiyormus ve haklilar gibi gostermeye calistiniz tum iletilerinizle! Ve zaman zaman alayci bile yaklastiniz!

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakırlı...

.

.

.

Takdir ederim...

Ve ne demek istiyorum biliyormusunuz? "Eh yani hep boyle demedik mi" demek istiyorum size. Ama siz her zaman alay ve suclama, ya da sucu inkar etme yolunu sectiniz. Yani bun isterseniz bir sitem isterseniz bir milliyetcilik olarak algilayin. Alindik dogrusu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakırlı...

.

.

.

Takdir ederim...

Her zaman ne dedik. "Birakin Kurtler Kurtce konussun, birakin Araplar arapca konussun, Turkler Turkce konussun ve herkez biraz Kurtce biraz Turkce konussun. Ne olur? En azindan kaynasiriz, birbirimize daha da yakinlasiriz!" Bunu ne art yani olabilir? Bakin Mehmet Ali Erbil bile cark-i felek programinda Kurtce iki uc kelime soyledi ve ne kadar taktir aldi biz Kurtlerden. EMPATI gosterin biraz! Evet EMPATI! Bizler de sizlerdeniz, sizler de bizlerden olun!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eger bana benim halkima

Ya hu sen, Kürtleri, "Benim Halkım" diyerek, bizzat "Ben"den ayırırsan ve ayrı tutarsan, ben niçin Kürtlere ait olduğunu söylediğin haklar için çırpınayım?

Bana ne?

Senin söyleminle, onlar "Benim Halkım Değil" ki?

Onlar "Senin Halkın"...

Sen çabala, bana ne?

Bende senin gibi önce "Kendi Halkım" olarak tanımlayabileceğin halkın derdine düşerim;

Niye Kürtlerin hakları ile uğraşayım "Kendi Halkım"ın dertleri dururken?

Senin tanımınla "Senin Halkın" ile "Benim Halkım"ın haklarının çatıştığı noktada da, elbette ki "Senin Halkın"ı da düşman olarak tanımlamam kadar doğal ne olabilir?

Tabii ki "Senin Halkın"ın da "Benim Halkım"ı düşman olarak görmesi kadar doğal başka bir şey yoktur o noktada...

Ama şöyle deseydin, kayıtsız şartsız destek verebilirim;

"Bizim insanımız, bizim halkımız..."

Devlet, kendi herhangi bir halk kitlesini, diğerinden ayrı tanımlayıp haksızlık yapmışsa;

Diğer bir kitleye haksızlık yapılmadığı düşünülse bile,

Haksızlığa uğramayan o diğer kitlenin bir sorumluluk üstlenerek Devlete hesap sorabilmesinin en meşru ve haklı yolu,

O haksızlık yapılan kitle ile haksızlık yapılmayan kitlenin, etnik ayrımlarından çok daha üstünde olarak Ulusal bir birlikteliklerinin, aidiyetlerinin olması gerekmektedir.

Bu nokta, Ulus devlette bir kitleye yapılan haksızlık;

"Onun halkı-Bunun halkı, Senin halkın-Benim halkım"a değil,

Tüm Ulusa yapılmıştır ve hesabı Ulus adına sorulur...

Sen şimdi diyorsun ki "Benim Halkım"...

Eğer Kürtler, "Benim Halkım" değil de salt "Senin Halkın" ise,

Söyler misin bana;

Ben, "Benim Olmayan Halkın" hakları ile niçin uğraşayım?

yada herhangi birine bir haksizlik yapilmissa, ve evet hele hele bu haksizlik bana ve benim direk cevremdeki insanlara yapilmissa buna tepki gostermesem kendime namussuz derdim!

Benim Ulusumun herhangi bir insan kitlesini, bu Ulustan ayrı olarak addederek Etnik Temelde nitelediğimde ve onlara yapılan haksızlığı kendime yapılmış bir haksızlık olarak görmediğimde de ben kendimi Namussuz olarak nitelerim...

Bu yapilan yanlislara karsi tavir koymamak sa sizin benden istediginiz ve beni bu haksizliklara boyun egmemem yuzunden milliyetci diye tabir ediyorsaniz o zaman sizin o kavramdan ne anladiginizi kimse anlayamaz...

Ben size haksızlıklara karşı koymanızdan dolayı "Milliyetçi" demiyorum.

Ayrıca zaten ben size "Milliyetçi"de demiyorum.

Ben; devletin, Ulusun bir kitlesini, Ulusun bütünlüğünden ayrı olarak niteleyip haklarını kısıtlaması ile düştüğü hataya düşerek, sizinde aynı kitleyi yine Ulustan ayırıp "Benim Halkım" diyerek tanımlayıp, "Biz"den kopardığınız için, size "Etnik-Milliyetçi" diyorum...

Yeterince açık ve net sanırım...

Haksızlıklara elbette ki boyun eğmemelisiniz...

Ancak Ulusun asli ve kendi öğesine yapılan haksızlığa, Ulusal bir bütünlük içerisinde karşı koymak en uygun olanıdır.

Siz eğer "Hayır, bu benim halkım" diyerek etnisiteye bürüyerek karşı koyarsanız, elbette ki sizin bu tavrınızın karşısında olurum; bundan daha doğal ve haklı ne olabilir?

Sen kalkıp, benim bir bütün olarak benimsediğim Ulus'umun asli ve kendi öğesi olan Kürt insanımı, benden ayrı niteleyip, "Kendi Halkın" olarak tanımlıyorsun...

Bunu kabul edebileceğimi mi sanıyorsun?

Nihayetinde sizin de cok SIK sekilde itiraf ettiginiz kabul ettiginiz bir haksizlik var Turkiye'de Kurtlere karsi. Bakin dikkatinizi cekerim, bir insanin dili gibi kulturu gibi DOGAL haklarina karsi yapilan tacizler var! Bunu siz de kabul ediyorsunuz. Ve bu yapilanlarin Turk Milliyetciligi yuzunden yapildigini da cok iyi biliyoruz hepimiz.

Bakın hala aynı yerdesiniz...

Yapılan haksızlıklar "Türk Ulusalcılığı" yüzünden değil, "Türk Etnik-Milliyetçiliği" yüzünden yapılmıştır.

Ayrıca "İtiraf" etmemi gerektirecek bir "Suçum" yok; bir tespitte bulunuyorum sadece...

Ayrıca tanımınız yanlış...

Türkiye'de "Kürtlere karşı" değildir yapılan haksızlık...

Kürtler nezdinde tüm Ulusa yapılmış bir haksızlıktır bu...

Bunu defalarca yineledim ve artık anlayabileceğinize olan inancımı da yitirdim...

Yani benim gibi KURT oldugu icin baski altinda tutulan bir Kurdu milliyetci diye tanimlayip, devletin ve Turk insaninin yaptiklari milliyetciligi saklamaya calisirsaniz size benim soyleyecek hic bir sozum yok!

Resmen burada Kurtleri ETNIK milliyetcilikle suclayip Turkler sanki baska bir milliyetcilik yapiyormus ve haklilar gibi gostermeye calistiniz tum iletilerinizle! Ve zaman zaman alayci bile yaklastiniz!

Diyarbakirli...

Bilader, senin, yazdıklarımı anlamak gibi bir çaban yok; bunu çok net görebiliyorum...

Tek amacın kuru-sıkı bir cevap yetiştirmek...

Hangi Etnik-Milliyetçiliği şimdiye kadar haklı kılmışım söyler misin?

Hangi iletimde Türk Etnik-Milliyetçiliğinin haklılığından bahsetmişim, ortaya koyar mısın?

Türklerden de Etnik-Milliyetçilik yapanlar vardır; evet...

Ama onları nerede haklı göstermişim?

Üzerine basa basa ayırıyorum "Ulusalcı" ile "Etnik-Milliyetçi"yi...

Bunu bile kaç kere söyledim, hala aynı sularda yüzüyorsun...

Ulusalcıyı sen "Irkçı" mı sanıyorsun, "Kafatasçı" mı sanıyorsun?

Söylediğim açık ve nettir:

Kavramları yuvarlayıp, en sonunda Türk Ulusalcılığına ve Ulus anlayışına ithamlarda bulunup, kaçak dövüşüyorsun.

Dahası; bunun üzerinden Kürt Etnik-Milliyetçiliği yapıyorsun...

Ve bunu da yapmadığını söylüyorsun.

Ama yaptığını da bir taraftan itiraf ediyorsun her iletinde; söylemlerinle...

Pes doğrusu...

Ve ne demek istiyorum biliyormusunuz? "Eh yani hep boyle demedik mi" demek istiyorum size. Ama siz her zaman alay ve suclama, ya da sucu inkar etme yolunu sectiniz. Yani bun isterseniz bir sitem isterseniz bir milliyetcilik olarak algilayin. Alindik dogrusu!

Hangi suçu inkar etmişim ya da hangi haksız suçlamada bulunmuşum; önce bunu koyun ortaya...

Benim Ulus ve Etnik-Milliyetçilikten anladığım çok sade, açık ve nettir...

Aklı başında herhangi bir kimsenin anlayamacağı kadar bir zorluğu kesinlikle yoktur...

Her zaman ne dedik. "Birakin Kurtler Kurtce konussun, birakin Araplar arapca konussun, Turkler Turkce konussun ve herkez biraz Kurtce biraz Turkce konussun. Ne olur? En azindan kaynasiriz, birbirimize daha da yakinlasiriz!" Bunu ne art yani olabilir? Bakin Mehmet Ali Erbil bile cark-i felek programinda Kurtce iki uc kelime soyledi ve ne kadar taktir aldi biz Kurtlerden. EMPATI gosterin biraz! Evet EMPATI! Bizler de sizlerdeniz, sizler de bizlerden olun!

Ya hu kim neyi konuşursa konuşsun...

Eğer dilde ve menşeide bir katılığım olsaydı gider Uygur Alfabesi ile yazar ÖzTürkçe ile konuşurdum.

Bugün kullandığımız Türkçede yüzlerce, binlerce yabancı kelime var.

İçinde Farsça, Arapça, Fransızca, İngilizce, İbranice, Soğdca, Ermenice, Rumca hatta Rusça bile sözcükler var ve olsun, olması doğal...

Sonuçta Anadolu bir kültür beşiği ve olanca hızıyla ve enginliği ile karışmış birbirine burada halklar, diller...

Elbette ki biri diğerinin diline yaklaşacak, biri diğerinden alacak; öteki de berikinden alacak ve almalı...

Bugüne kadar zaten böyle yapmadan var kalabilmiş tek bir toplum var mı?

Türkler hiç almamış mı Kürtçeden ya da Zazacadan sanıyorsunuz?

Aldı elbette ki ve bundan hiç rahatısz değilim...

Bir Kürt ile aynı sofrayı da paylaştım, aynı odayı da...

Aynı harçlığı da paylaştım ve hiç gocunmadım...

Ancak siz aslen bu olgudan yana değilsiniz ki?

Sizin kaygınız "Aman Türklerden pek almayalım, aman Türk adını benimsemeyelim, aman biz Kürtüz-onlar Türk, aman ben Kürt'üm ve bunlar da benim Kürt halkım" kaygısındasınız...

Hala "Türk" adını bir Irk adı olarak tanımlamaya heveslisiniz.

Ya hu Anadoluda saf-kan Türk çok çok az...

Hatta "Anadolu Türkü" diye bir şey yok zaten; nerede var?

Ben kendim saf-kan Türk'üm-Yörüğüm ama biliyorum ki işi saf-kanlığa dökersek olabildiğince azız.

Yani öyle Irka dayalı bir Etnik-Milliyetçilik amacı varsa bir Türk'ün (ki o amacı güdenler var), ben o adama gülmeye yarayan her organımla gülerim.

Bir Türk'ün Etnik-Milliyetçilik yapması kadar temelsiz ve geçersiz bir şey olamaz; çünkü Türklerin önemli çoğunluğu Kürtleşmiş. Rumlaşmış olanları bile var. Ayrıca Türkleşmiş Slavlardan tutun Türkleşmiş Kürtler ve Araplar da var...

Hangisini neyden ayırıp Etnik-Milliyetçiliğini yapacaksınız?

Ama aynı biçimde bir Kürt'ün de Etnik-Milliyetçilik yapması kadar akıl dışı bir şey daha olamaz; çünkü saf-kan Kürt'te çok azdır, ister kabul edin, ister etmeyin...

Ancak siz hala bazı kavramlardan, hemde ne olduğunu anlattığım bazı kavramlardan gocunuyorsunuz; "Türk" adını kaldıramıyorsunuz, "Ulus" adını kaldıramıyorsunuz ve kendi kafanızda biçimlendirdiğiniz anlamlarına inanmaya devam etmeye koşulluyorsunuz kendinizi...

Devlet hata yapmışsa yapmış, bunu telafi etmeyelim demiyoruz;

Hatta sizin söylediklerinizi de aşıp; hesabını birlikte Ulusal Birlikteliğimiz adına soralım diyoruz...

Siz hala tutturmuşsunuz "Benim halkım da benim halkım".

Siz kim oluyorsunuz da Kürtler benim de halkım iken, bizim de halkımız iken; onları kendinize mal edip "Benim Halkım" diyerek etnisiteye büründürüyorsunuz?

İstediğiniz kadar saf-kan Kürt olsun, ne ben ne de Ulus size böyle bir hakkı vermez ve veremez...

Derseniz ki "ben o kitleyi 'Kendi Halkım' olarak niteleyip sizden ayrı tanımlama hakkını zorla kendimden bulurum"...

Bende o hakkı zorla sizden alırım...

Bu kadar açık ve net...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Diyarbakırlı,

Siz bir Kürtsünüz, Türk değilsiniz!

Buna ne cevap vereceksiniz bakalım ?

Sadece sayin Diyarbakirli degil hic bir Kürt Türk degil. Türkiye'deki Kürt'ler sadece Türkiye cumhuriyeti vatandasidir, yani Kürt asilli Türk vatandasidir. Bir insan zaten birden fazla irka sahip degildirki.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece sayin Diyarbakirli degil hic bir Kürt Türk degil. Türkiye'deki Kürt'ler sadece Türkiye cumhuriyeti vatandasidir, yani Kürt asilli Türk vatandasidir. Bir insan zaten birden fazla irka sahip degildirki.

Zaten kimse onların Irkının "Türk" olduğunu söylemiyor.

Kürtlerin kökeni isterse Afrika'ya dayansın; bu kimsenin umrunda değil.

Biz, Irki menşei ne olursa olsun, Türkiye Devletini kuran halka "Türk" diyoruz.

Buradaki "Türk" adının "Irki" bir adlandırma olmadığını herkes bilir;

Sizin ise onca yinelememize karşın bilmezden gelmenizin de amaçlı olduğunu düşünüyorum....

Bu adı "Irk"a dayandıranlar kasıtlı kimselerdir...

Bakınız Anayasaya, çok açık ve net;

I. Türk vatandaşlığı

MADDE 66. –

Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.

Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür. (Son cümle mülga: 3.10.2001-4709/23 md.)

Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir.

Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz.

Vatandaşlıktan çıkarma ile ilgili karar ve işlemlere karşı yargı yolu kapatılamaz.

Atatürk'ün "Ulus" anlayışı da budur...

İkinci cümledeki "Türk Ana-Baba" tanımı "Türk Vatandaşı Ana-Baba" demektir ve ilk cümleyi niteler...

Hani belki bu ayrımı yapamayanlar! olabilir diye açıklıyorum...

Dördüncü cümledeki "Hiçbir Türk" tanımı da "Hiçbir Türk Vatandaşı" demektir ve yine ilk cümleyi niteler...

Hani belki bu ayrımı da yapamayanlar! olabilir diye açıklıyorum...

Anayasanın hiçbir yerinde, "Türk" adının bir "Irk adı" olarak tanımlandığı geçmez.

Ayrıca her ülkenin kendi vatandaşlarını adlandırmaya yönelik adlandırmaları vardır.

Almanya'nın yasalarına göre her Alman Vatandaşı "Alman" olarak nitelendiriliyorsa, orada yaşayan Türk kökenli insanlar Alman Vatandaşlığında iseler "Alman"dırlar...

Aynı biçimde Fransa'da "Fransız", Amerika'da "Amerikan", Rusya'da "Rus"turlar...

Bunun alınılacak, gocunulacak bir tarafı yoktur.

Kimse kimseye "Hayır kardeşim, sen Türk ırkındansın, öyle olacaksın" demiyor ve zaten diyen kimsenin aklının yerinde olduğu da söylenebilir mi?

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşına Türk Denir" ibaresinin bir Irkı nitelediğini size kim öğretiyor anlamıyorum...

"Irk" sözcüğü geçiyor mu bakın maddede?

Köken ayrımı söz konusu yapılmış mı?

Ya da Anayasada Irk olarak Türk olmayanların niteliğinden söz edilmiş mi?

Veya Irk olarak Türk olanların niteliğinden söz edilmiş mi?

Türk Anayasası, Azınlık Anayasası değildir.

Kürtler, Çerkezler, Lazlar ve Türkler vs. bu ülkenin kendi öz vatandaşlarıdır ve bu suretle Türktürler.

"Türk" adından gocunan, alınan, bunu kaldıramayan, içerleyen varsa bu onun kendi sorunu ve bilmezliğidir.

1980lere, Apo (kitaplarında da) bu kimlikten rahatsız olana! kadar Kürtler bu adlandırmadan rahatsız olmamıştır.

Aksine, Kurtuluş Savaşı hep o sürede bile "Türk Milleti" adıyla yapılmıştır.

T.B.M.M.'ye katılan Kürtler, o meclisin ön adının "Türkiye" olduğunu bile bile ve benimseye benimseye katılmışlardır o meclise.

O bayrak altında savaşan Kürtler, o bayrağın "Türk Bayrağı" adı altında savaşmışlardır hiç gocunmadan.

Sakın demeyin ki; "Türkiye adı sonradan verildi; Türk Bayrağı adı sonradan verildi; Türkiye Meclisi adı sonradan konuldu bla bla bla...".

Hepsi tam tarihiyle ve etkinliğiyle vardı ve benimsenmişti.

Bugün "Türkiye" adından ya da "Türk" Ulusal ve Ortak kimliğinden rahatsız olan "Kürtler" ya da "Türkler",

Veya bu adın "Kendi Irkının adından" konulduğunu sanan ve bu ülkeyi kendi Etnik kimliği ile benimsemeye öykünen "Türkler";

Biri diğerinden ayrı olmamak üzere Etnik-Milliyetçi ve Bölücüdürler...

Çünkü tanımladığım ayrımı yapamamalarının temel nedeni Etnik-Milliyetçiliğin doğrudan etkisi iledir.

Sizin de hala ve hala "Türk" adını nitelerken, Kürtler için "Kimse ikinci bir ırka sahip olamaz" demeniz, konu hakkında zerre kadar tutarlı bir bilgiye sahip olmadığınızın kanıtıdır.

Ayrıca insanlar iki ırki kökene sahip olabilirler.

Türkiyede anne-babasından birisi tamamen Türk, diğeri tamamen Kürt olan binlerce, milyonlarca aile var.

Halanız ve Eşi ile birlikte çocukları bunun çok bariz bir örneği değil mi!?

Türk olan halanız, Kürt olan eşi ile evlenmedi mi?

Onların çocuklarına genetik olarak ne diyebiliyorsunuz merak ediyorum;

Kürt mü diyorsunuz?

Hatta insanlar dört ırka bile mensub olabilmektedir.

Halanızın çocuklarını düşünün...

Onlar, ana-babasından birisi Arap ve diğeri Farsi olan birisi ile karşılabilir Anadolu'da ve bu oldukça olası...

Böylelikle onların çocukları Türk, Kürt, Arap ve Fars kanı taşımış olacaklar...

Onu ne olarak niteleyeceksiniz Irk olarak;

Kürt mü diyeceksiniz?

Kimsenin iki ırkı olamaz derken neyi kastediyorsunuz söyler misiniz?

Ve bunu söylerken ciddi miydiniz çok merak ediyorum...

Ve hala "Türk Vatandaşlığı" denildiğinde neyin tanımlandığını anlayamıyor musunuz?

Yoksa anlamama eğiliminiz kasıtlı mı?

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya hu sen, Kürtleri, "Benim Halkım" diyerek, bizzat "Ben"den ayırırsan ve ayrı tutarsan, ben niçin Kürtlere ait olduğunu söylediğin

.

.

.

Bu kadar açık ve net...

1 - Savundugunuz ve alinti yaptiginiz anayasaya bakin... Neyi savunuyorsunuz siz?

2 - TURKLER ulusalcilik adi altinda milliyetcilik yapinca hosunuza gidiyor degil mi? :) Ve destekliyorsunuz!

Dili yasaklanan ne Turkmen ne de Turk, Kurtlerdir...Faili mechullerle oldurulen ne Turk ne de Arap, Kurtlerdir...

Tabii ki Kurt olarak karsi duracagim! Cunku beni taraf olmaya itenler var ev sizler bile bunu yapiyorsunuz kasten!

Evet tarafiz, Bizlere karsi uygulanan baskilar yuzunden TARAFIZ! Kurt oglu Kurduz... Ve yasadigimiz yerde kendi degerlerimizle yasayacagiz! Kim buna itiraz ediyorsa cekip gitsin! Hadi kardesiz diye diye ne oldu? Ne gecti elimize? KART KURT diye ses cikaran DAG TURKLERI ilan edildik! INSAF!

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1 - Savundugunuz ve alinti yaptiginiz anayasaya bakin... Neyi savunuyorsunuz siz?

2 - TURKLER ulusalcilik adi altinda milliyetcilik yapinca hosunuza gidiyor degil mi? :) Ve destekliyorsunuz!

Dili yasaklanan ne Turkmen ne de Turk, Kurtlerdir...Faili mechullerle oldurulen ne Turk ne de Arap, Kurtlerdir...

Tabii ki Kurt olarak karsi duracagim! Cunku beni taraf olmaya itenler var ev sizler bile bunu yapiyorsunuz kasten!

Evet tarafiz, Bizlere karsi uygulanan baskilar yuzunden TARAFIZ! Kurt oglu Kurduz... Ve yasadigimiz yerde kendi degerlerimizle yasayacagiz! Kim buna itiraz ediyorsa cekip gitsin! Hadi kardesiz diye diye ne oldu? Ne gecti elimize? KART KURT diye ses cikaran DAG TURKLERI ilan edildik! INSAF!

Diyarbakirli...

Hayır, aksine; Ulusalcılık adı altında Etnik-Milliyetçilik yapılmasından nefret ediyorum.

Öyle yapanlar yüzünden sizin gibi insanlar ortaya çıkıyor çünkü; olguların netliğini göremeyen...

Eğer sen haksızlıklara bu Ulusun bir bireyi olarak değilde bir Kürt olarak karşı duruyorsan,

Bende bu Ulusun bir ferdi ve bir "Türk oğlu Türk" olarak senin karşında duruyorum.

Sen kendini bu devletin bireyi olarak görmüyorsan;

Çok belli ki devlete bazı hesapları birlikte sormak düşüncesinde değilsin...

Bende bu hesabı benimle sormayacak olana karşı, kendi devletimi pek ala savunacağım...

Bütün iletilerimi ve iletilerini oku;

Kimin gerçekte kardeşlik mesajı verdiği ve kimin aslında Etnik-Milliyetçilik yaptığı...

Kimin de kardeşlik çağrısına hep olumsuz yanıt verdiği ortadadır...

Şu andan itibaren, senin kabullerinden hareket ederek diyorum ki;

Sen ve senin gibi düşünenler (aklı başında Kürt kardeşlerimi ayrı tutarım);

Değil baskı altında tutulmayı

Asimile edilmeyi fazlasıyla hak ediyorsunuz.

Ne yazık ki!!! devletin hiç bir zaman Asimile politikası olamadığı için var kalabiliyorsunuz...

Bir Türk Etnik-Milliyetçisinin hangi gerekçelerle ve niçin Etnik-Milliyetçi olup Irkını kutsadığını,

Seni tanıdıktan sonra çok çok iyi anlıyorum...

Ve işin ilginç tarafı;

Demek ki adamlar hep senin gibi düşünenlerle karşılaştıkları için bu kadar kararlı ve tutarlılar...

Daha önce de söylemiştim;

Bir Türkçü Etnik-Milliyetçi arkadaşım, niçin bu kadar katı olduğunu sorduğumda,

Artık yorulduğunu ve karşısındakilerin anlama yetisinin gerçekten kalıtsal olarak genlerinde taşınmadığını savlamıştı...

Arkadaşımın haklı olduğunu düşünmeye başladım;

Yine de hala yanılıyor olmayı umuyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Diyarbakırlı,

Siz bir Kürtsünüz, Türk değilsiniz!

Buna ne cevap vereceksiniz bakalım ?

Bu soru sana etnik Türk milliyetçisi bir bakış açısıyla soruldu.

Sen de, beklediğim cevabı, yani etnik Kürt milliyetçisi bakış açısıyla vereceğini tahmin ettiğim aşağıdaki cevabı verdin :

Dogrudur derim...

Kurdum, ve benim gibi milyonlarca Kurt Turkiyeli var!

Diyarbakirli...

Oysa, ben sizin yerinizde olsam şu cevabı verirdim :

Nasıl yani, siz ırkçı mısınız kardeşim ? Neden ayrımcılık yapıyorsunuz ?

Tabii ki ben de Türküm, çünkü, Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk denir.

Ben Kürt kökenli bir Türküm.

Sizi, şikayet etsem, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 122.maddesine göre Irkçılık ve ayrımcılıktan mahkum ettiririm.

Sanırım ne demek istediğimi anlatabildim. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu soru sana etnik Türk milliyetçisi bir bakış açısıyla soruldu.

Sanırım ne demek istediğimi anlatabildim. :)

Anlatabildin de,

Anlaşılabilindi mi?

Sen Türkçü Etnik-Milliyetçi bir açıyla sordun,

Ve aldığın cevapta Etnik-Milliyetçi bir cevap idi...

Çünkü kendisi Etnik-Milliyetçi birisi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada,

doğrucudavut'u ayrıyorum.

diğer iki tartışmacı (tengeriin ve diyarbakirli) sanki kendi kendilerini tatmin etmek için biribirleriyle tartışıyorlar gibi görünüyor bana

Aslında, bu tip tartışmalarda bazen, insanlar niyetlerini aşabiliyorlar. Ama önemli olan, iddialarına delil gösteremeyenler ile daha mantık çerçevesinde tartışanların arasındaki farkı görmek gerek, değil mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.