Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ermeni sorunu

Misafir TheLastofMohicaN

Önerilen İletiler

T.C hiçbir zaman Ermenileri katletmemişlerdir.Bunu tarih yapraklarına bakarak daha net görebilirsiniz ayrıca Türkiye'nin izleyeceği bir politika şartı bile olamaz.Kusura bakmayın nama soru baştan yalnış -_-

bazıları ermeniler katledildi derken Türkiye sence hiç bir politika gütmemeli mi?

bazıları da hayır soykırım yok derken yine mi

böylemi demek istiyorsun

katledildiyseler de susmalı

katledilmediyseler de susmalı

politika yapmamalı yani öylemi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bazıları ermeniler katledildi derken Türkiye sence hiç bir politika gütmemeli mi?

bazıları da hayır soykırım yok derken yine mi

böylemi demek istiyorsun

katledildiyseler de susmalı

katledilmediyseler de susmalı

politika yapmamalı yani öylemi?

Benim demek istediğimi lütfen başka mecralara taşımayalım benim net konuştum Böyle bir katledilme+soy kırım vs vs diye bir fiil yok ki orta da Türkiye böyle bir politika uygulasın.Zaman içerisin de zaten bu konu ile ilgili çok konuşuldu.Boşuna dememiş Atalarımız '' Anlayana sizvrisinek saz Anlamayana davul zurna az '' -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim demek istediğimi lütfen başka mecralara taşımayalım benim net konuştum Böyle bir katledilme+soy kırım vs vs diye bir fiil yok ki orta da Türkiye böyle bir politika uygulasın.Zaman içerisin de zaten bu konu ile ilgili çok konuşuldu.Boşuna dememiş Atalarımız '' Anlayana sizvrisinek saz Anlamayana davul zurna az '' -_-

o çok anlayan sivrisinekler dışarda ermeni lobilerinden bangır bangır gelen ermeniler katledildi seslerinini susturabilmişlermi peki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

T.C hiçbir zaman Ermenileri katletmemişlerdir.Bunu tarih yapraklarına bakarak daha net görebilirsiniz ayrıca Türkiye'nin izleyeceği bir politika şartı bile olamaz.Kusura bakmayın nama soru baştan yalnış -_-

Bu tartışılıyor zaten burada.""Tarih yapraklarına" ibaresi dikkatimi çekti...Net görmek de ilginç bir ibare...

Bana hangi "tarih yaprağı" ve "kimin için net" demek düşüyor? Kendi tarihlerini bilmeyen bir toplum olarak nedense ilkokul bilgilerimizi sınıyoruz burada nedense."Tarih" yaprakları kitaplarda değil,ezilenlerin yazgısında yazılıdır.

1.el kaynaklar herzaman subjektiftir.

ermeni meselesi ve sözde soykırım iddiaları yineliyorum AB ve ABD nin eskimiş stratejileridir.

1.el tabiki subjektiftir ama 2.elden daha objektiftir.SOYKIRIM çok ağır suçlamadır ve biz bunu hakkedecek çok şey yapmış bir toplumun torunlarıyız.Biraz da kendiniz objektif olmaya çalışsanız.SOYKIRIM,vicdani bir şrydir ve okurken bu konu hakkındaki kaynakları vicdanınız ile dinlemeye çalışın,o kadar da zor olmasa gerek.

o çok anlayan sivrisinekler dışarda ermeni lobilerinden bangır bangır gelen ermeniler katledildi seslerinini susturabilmişlermi peki?

Kesinlikle aynı fikirdeyim.

Nedense,bu konuda çok büyük takıntılarımız var,sanki herkes bize karşı gibi hissediyoruz."Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur" öyle bir şekilde benliğimize işlemiş ki artık başka bir okuma yapamıyoruz.Ki susturulacak bir şey de yok,bu ayıpla yaşamayı öğreneceğiz ve de özür dileyerek bunu yapmalıyız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tehcir Kanunu, Uygulaması Ve Sözde Ermeni Soykırım İddiası

Osmanlı Hükümeti’nin bütün iyi niyetine rağmen, ülkede Ermeni olaylarının giderek yoğunluşması, savunmasız kalan Türk kadın ve çocuklarına Ermeni saldırılarının artması ve ordunun bir çok cephede savaş halinde bulunması nedeniyle mahalli isyanların topyekün bir ihanete dönüşmemesi için, cephe gerisinin emniyete alınması ihtiyacı doğmuştur.

Bu maksatla, 24 Nisan 1915'de Ermeni komiteleri kapatılmış ve yöneticilerinden 2345 kişi, "devlet aleyhine faaliyette bulunmak" suçundan tutuklanmıştır. Ermenilerin her yıl "sözde soykırım anma günü" olarak andıkları 24 Nisan, bu tarih olup tehcirle alakalı degildir."

Komitelerin kapatılması, ele başlarının ve bazı teröristlerin tutuklanması, olayları yatıştıracağına daha da şiddetlendirmiştir. Osmanlı Hükümeti son insani çare olarak; savaş bölgelerindeki halk ile Osmanlı Devleti'ne karşı casusluk ve hiyanetleri görülenlerin, ayrı ayrı -veya birlikte savaş alanlarından uzak yerlere "sevk ve iskanı" için 27 Mayıs 1915'de "tehcir kanunu"nu çıkarmıştır.

Göçe tabi tutulanlar, imparatorluk sınırları içinde Ordu-Kastamonu, Ankara-Niğde, Malatya-Maraş, Diyarbakır-Urfa-Adana ve Suriye-Irak bölgelerine gönderilmiş olup, 1916 Ekim sonuna kadar toplam 702.900 kişinin göç ettirildiği belgeleriyle sabittir.

1914 yılı resmi verilerine göre Osmanlı Devleti'nde 1.234.671 Ermeni nüfusu bulunmaktadır. bu sayı Ermeni patrikhanesi'ne göre 2.5 milyon, lozan konferansı Ermeni heyetine göre 2.2 milyon, Fransız sarı kitabı'na göre 1.5 milyon, Britannica'ya göre 1.5 milyon, ve İngiliz yıllığına göre 1 milyon olarak belirtilmektedir.

Buna göre en fazla 700.000 kişinin göçe tabi tutulduğu bir yer değiştirme olayında, Ermenilerin iddia ettiği gibi 2-3 milyon kişinin öldürülmesi mümkün değildir. çünkü, zaten Osmanlı devleti içinde 1.230.000 civarında Ermeni bulunmaktadır. bunun da ötesinde eğer Osmanlı devleti Ermeni tebaasından kurtulmak isteseydi, bunu asimilasyon yoluyla halledebilirdi. oysa açıklandığı üzere Ermeniler, imparatorluk içerisinde Türklerden bile rahat bir yaşam sürdürmüşlerdir.

0 halde sözde Ermeni soykırım iddiası tamamen uydurma olup, hiç bir belge ve kanıta dayanmayan, hukuki zeminden yoksun olan ve Türk düşmanlığı üzerine bina edilen, gerçek dışı, bir hayal ürünüdür.

Asoghik ve Mateos'dan Voltaire, Lamartine, Claide Farrere, Pierre Loti, Nogueres, İlone Caetani, Philip Mashall Brown, Michelet, Sir Charles Wilson, Politis, Arnold, Bronsart, Roux, Grousset, Edgar Granville, Garnier, Toynbee, Price, Bombaci'ya kadar uzanan ve bazılarına hiç de Türk dostu damgası vurulmayacak pek çok tarihçi ve yazar Türklerin bu konudaki hakkını teslim etmişlerdir.

Nitekim ABD'li Ermeni profesör Hovannısıan, 1982 yılında Münih'te yapılmış olan "dünya Ermenilerinin problemleri kongresi'nde bu gerçeği, "Ermeni soykırımı ispatlanamamıştır. Soykırım hukuken geçersizdir ve zaten zaman aşımına da uğramıştır" şeklinde dile getirmiştir.

Ayrıca, 1998 Haziran ayı içerisinde İngiliz Hükümeti, lordlar kamarasında Ermeni soykırımına ilişkin sorulara maruz kalmış ve bunlara yazılı olarak, "Türk Hükümeti'nin Ermeni tebasını yok etmeye dair bir kararının mevcudiyetine ilişkin bir kanıt bulunamadığından, İngiliz Hükümeti, 1915 olaylarını soykırım olarak tanımamıştır" yanıtını vermiştir.

ABD'li Prof. Bernard Lewis ve Prof. Stanford Shaw da, sözde Ermeni soykırımının gerçek olmadığı konusundaki tezleri nedeniyle, Ermenilerin yoğun tepkisine maruz kalmıştır. soykırım iddiasına Bernard Lewis, 1993 yılında "Le Monde" gazetesinde yayımlanan makalesinde şöyle değinmiştir: "Osmanlı Hükümeti'nin Ermeni ulusuna karşı kitlesel imhayı öngören bir planı olduğunu gösteren geçerli kanıt yoktur. Türklerin "tehcire" (Ermeni halkın savaş alanından alınarak başka yerlere gönderilmesi) başvurmalarının meşru nedenleri vardır. Çünkü Ermeniler, Osmanlı topraklarını işgal eden Rusya ile ittifak halinde Türklere karşı çarpışıyorlardı". Yine Dr. Karakın Pastırmacıyan'ın "Anadolu'yu sarkı şimendifer meselesi" adlı kitabında, Erzurum çevresinde yaşayan 15.000 civarındaki Ermeninin kendi isteğiyle Türkiye'yi terk ettiği, Ermenilere Türkler tarafından baskı yapılmadığı ve soykırım gibi bir muamelenin olmadığı yer almaktadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ermeni lobilerinin dayanaksız ve delilsiz iddiaları dışında bir kanıt varsa ortada. değerlendiririz.

ben bu forumda ateşli ateşli ermeni soykırımı olmutşur. açın okuyun deyipte.

1920 Ermenistan Türkiye savaşından haberi olmayan şahıs bile gördüm.

o yüzden. Bu konuda zeyno nun yaptığı gibi. tarihsel dayanaklara göre konuşalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1.el kaynaklar herzaman subjektiftir.

ermeni meselesi ve sözde soykırım iddiaları yineliyorum AB ve ABD nin eskimiş stratejileridir.

nasıl bir kılıf geçirmedir ki bu,amerika gibi güçsüz güçlülerle aynı fikirde olabilsin,yazabilsin bu yazarlar..he sırf gündem yaratma amaçlı senin söylediğin gibi batı pofpoflu yazarlar da var ama okumadan hepsini karıstırmamak gerek. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 11 ay sonra...

Slm arkadaslar, simdi yazacaklarima , bazi Kurt arkadaslarin ''ermeni sorununa'' bakislarini okudaktan sonra yazmaya karar verdim. Ozellikle Kurt arkadaslarin dikkatle okumalarini rica ediyorum.

Gelelim meseleye, tum mesele Amerika'nin I.dunya savasina katilmadan once katliamlarin oldugu yerlesim birimlerine olaylari gozlemlemesi icin elci gondermesiyle basliyor : Ambassador Morgenthau. Mesele daha gerilere gidio tabi ;ama bizi esas ilgilendiren bu sahisin gozlemleri ve gozlemlerini donemin Amerikan Baskanina rapor etmesine ve bu raporlarin donemin saygin gazetelerinde yer almasi. Kurt arkadaslar dikkatle okusun: Mongenthau'nun raporlari Ermeniler tarafindan genocide'nin kaniti olarak kabul edilmektedir ( tek kaniti degil tabi, ama guclu kanitlarinda biri, bu konuyu arastiran birileri sik sik bu kisinin ismiyle karsilasir). Mongenthau raporlarinda sunu soylemekte( Birebir yazmican onemli bi noktayi yazacam bu raporlar internette mevcut): Van, Bingol, vs vs sehirlerinde yasiyan Hristiyan Ermenileri, kana susamis musluman Turk ve Kurtler tarafindan Vahsice katedilmektedir. Dikkatinizi cektimi bilmem; hristiyan Ermeni - Musluman Turk ve de Kurt. Onemli olan nokta; raporu okursaniz sahis hic bir zaman Ermeni demiyor '' Hristiyan Ermeni'' deyimini kullaniyor. Hic bir zaman Turk ya da Kurt demiyor ''Musluman '' diyor yetmezmis gibi uc bes tane de tuyleri diken diken eden sifatlari musluman sifatiyla beraber kullaniyor.

Morgenthau'nun raporlarindan ne cikiyor: 1. Morgenthau olayi insaniyet gozunden gormedigi, bir hristiyan gozuyle gordugu.

2. Raporlar Amerika'da kamuoyu yaratmak icin kullanildi. ABD'nin 1. dunya savasina girmesi gerekiyordu, bu raporlar ABD'de hristiyan kamuoyu olusturmak icin kullanildi ABD'de yasiyanlar bilir, hristiyanlik bu adamlarin genlerine kadar islemis. Yanlis sunu yanlis anlamayin Amerika savasa, Ermenileri kurtarmak icin girdi demiyorum, kamuoyunu etkilemek icin muslumanlikla - hristiyanligi bir araya getirdi ve bunu diger nedenlerle beraber kullandi (bugun de ayni seyi yapiyor dikkat ederseniz).

Simdi bu parargraflari neden yazdim: birincisi malasef arkadaslar Ermeni Genocide'i konusunda Turkiye olarak yapabilecegimiz hic bir sey yok ""WE ALL ARE DOOMED TO LOSE'' , musluman olmamiz nedeniyle kaybetmeye mahkumuz. Su an Avrupayi bilmiyorum ama Amerika'da muslumanligin imaji yerlerde surunuyor ve bu durum Hristiyan Ermenilere daha once hic olmadigi kadar fazla avantaj veriyor. Dusunmeyin ki Ermeni Sorunu konusunda hic bir sey yapmiyoruz tam aksine dunya kadar kitap var cagu yabanci yazarlar tarafindan yazilmis ;ama. bunlari okucak adam yok. Hristiyan Amerikaliya muslumanim dersen ya da onun hakkini savunursan o vakit sen bitmissindir. Butun Amerikalilar bole demiyorum ama gercek Amerikali senin filmlerde gordugun gibi degil, gercek Amerikali REDNECK diye tabir edilen , kilise'den baska sosyal aktivitesi olmayan, hayatinda iki kitap okumamis insanlar. Aci ama gercek. Bu konuda bize yardimi dokunabilecek tek bir lobby var uluslararasi duzeyde Yahudi Lobbileri. Ne alaka demeyin, cunku; Ermeniler yuzyilin ilk Genocide magdurlari bizleriz derken, Yahudi lobbileri ''Genocide'' magduriyetlerini baska bi milletle paylasmak istemiyorlar. Olay gordugunuz gibi tamamiyle politik, kimsenin olayin gercek yonuyle ilgilendigi felan yok.

Simdi gelelim Ermeni Genocide'inin Kurtleri baglayan tarafina. Birincisi, en basindan beri Kurtlerin adi Turklerle beraber aniliyor. Kurtler masum olduklarini dusunup buna inanmaya bilirler ;ama. biraz detayli kurcalamaya basladiklarinda kendilerinin de Genocide i gerceklestirenlerden olduklarini goreceklerdir. Kurt arkadaslar aci ama gercek; ingilizcenin varsa kurcalamaya baslayin gorcekseniz bole bisi yoktur, arastirdim bulamadim diyorsaniz yalan soylersiniz ve ben sizin icin bu dokumanlari bulurum. Size bir ip ucu Ermenistanin resmi soykirim sitesinden baslayabilirsiniz. Soru? peki neden Ermeniler iddialarinda Kurtlerden bahsetmiyorlar? Nedeni acik Dunya kamuoyuna soykirimi kabul ettirirlerse, kendilerine legal olarak toprak isteme ortami dogacak( Boyle bi haklari legal olarak olsa da olmasa da bu olacak. Nedeni basit kendilerini zor doyuruyorlarken milyarlarca dolari sadece Turklerin ozur dilemesi icin harcadiklarini dusunmuyosunuzdur sanirim. Cogu Ermeni bunu acikca da soylemekten cekinmiyor) .Ermeniler bunu kurnazca yapiolar, Turkiye'den savas yoluyla bu topraklari alamiyacaklarini bildikleri icin, hukuki yollardan amaclarina ulasmaya calisiyorlar. Peki neden sadece Turklerden bahsediliyor ;cunku, hukuki olarak bu topraklarin sahibi Turkler, kurtlerden yasal olarak alabilecekleri bir sey yok VE DE OLAYIN EN EGLENCELI YERI BURDA BASLIYOR

Entellektuel Kurt arkadaslar iyi okuyun; ben entellektuel degilim yanlislarim varsa duzeltin lutfen... Sayin Kurt arkadaslar eger ki T.C. sinirlarini uzerinde Kurt devleti kurmayi dusunuyorsaniz, hayatinizda hic bakmadiginiz GENOCIDE ve DEPORTATION haritasina bi bakmanizi tavsiye ederim. Baktiginiz anda goreceksiniz ki; Dogu Anadolu'daki butun major sehirlerde , ermenilerin genocide'a ugramislar (Karstan , Sam'a kadar). Bunun anlami su ki, Ermeniler oldugu surece Turkiye'den toprak degil alsaniz alsaniz babayi alacaksiniz. Aci ama gercek. Siz dogu anadolu'da tarihsel olarak hak iddia ediyorsunuz, Ermeniler kendi soylarinin Nuh Peygambere dayandiriyorlar. sizin ki nereye dayaniyor acaba merak ettim simdi? Dolayisiyla soylari M.O 2000 - 3000 kadar eskilere gidiyor.

Eger diosaniz ki Nuh Peygamber'in oncesine dayanio benim soyum, bosuna debelenme ,cunku, sen muslumansin arkadasim. Bu topraklari aldigin anda, Ermenilerin Turklerle isi bitecek, Kurtlerle baslicak. Bunun kaniti 100 yil oncesinden geliyor, kicimdan uydurmuyorum. Simdi; bu topraklari Ermenilerle paylasarim diyo olabilrisin ;ama, bugun Ermenistanin politikasini izlersen onlar icin Turkiye ve Azerbaycan Barbar, Gurcistan ise Hristiyan Kaltak konumunda. Yani, neredeyse herkesle dusmanlar ve hayallerini kurduklari Ermenistan'dan bi karis toprak vermeye niyetleri yok. Kisacasi onunde sonunda Ermeniler senin kapini calacak ;cunku, Ermenistan'i yoneten fasist ve yayilmaci zihniyet kabak gibi ortada.

Benim entellektuel Kurt arkadaslara tavsiyem; Ermeni genocide'nin bir politik oyun oldugunu anlamalari ve bu oyunda Turkiye kaybetmeye dogru gidiyor. Belki gercekten bole bi genocide var belki yok ;onemli olan genocide'i kabulun Ne Turklere Ne de Kurtlere bi faydasi var. Olsa olsa daha fazla kan getirecek. Boyle bir ortamda. Ben bi kurt olsam; kendi bagimsiz devletimi kurmaktansa, Turkiye Cumhuriyetinden demokratik olarak insani,kulturel vs. haklarimi kazanmaya calisirdim ve kardes kardes Turklerle beraber bu sinirlarin icinde yasardim. Bunu soylemek istemem ;ama, bu sekilde ulke kurmak icin israr ederseniz, kendinizi cocugunuzun sefalet ve kan icinde yasacagi bi ortamda bulacaksaniz. Kahanet degil ortada olan gercek.

Turk arkadaslara da tavisyem; Ermeni Genocide'inin bizim bi yerimize girmek uzere oldugunu gormeleri ve bu konuda olayin insani yonunu bi yere birakip biraz gercek olan yonune bakmalari. Dogu Anadolu giderse, bati Anadolu'da gidecek ;Cunku, ortada Helen Genocide delinen fazla konusulmayan baska bi genocide iddasi daha var. Bunun yaninda, fasizm'i birakip Kurtlerin haklarini demokratik olarak almaklarina yardimci olmalari. Bu adamlari somurduk arakadaslar. Kimse onlar kasindi demesin biz kasindik. Bu adamlara ne okul verdik ne is verdik ne hastane. uc bes okulu yaktilar die milyonlarca Kurte bunlar kasindi dersen; kardes kardes yasamak yerine birbirimize girmis bi sekilde yasariz.

Saat gec oldu, yaziyi edit edemicem, belki sonra ederim. Anlatim bozukluklari icin kusra bakmayin; cok hizli bi sekilde yazdim. Yazdiklarimin cogunu kaynak vermeden yazdim, cunku bunlari onceden okumustum ilerde bi gun kullanirim die dusunmemistim. Kaynak isterseniz, onu bulabilriim ;ama, benim taviyem once sizin aramaniz. Neyse verdigim bilgileri bi arastirmaci olarak vermedim , yanlis varsa duzeltirim. ve de Turk, Kurt, Ermeni, Japon ve de etc. arkadaslar hepinize saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sözde Ermeni soykirimi ile ilgili Amerikalilarin degil Ermeni tarihcilerinin kitaplari okunsa Ermeni soykirimi diye Türkiyenin üzerine yikilmaya calisilan bu yalanin aksine katliama ugrayanlarin Türkler olduklari daha iyi anlasilir.Bu forumlarda acik acik Türkiye düsmanligi yapanlar vardir ve bunlar zaten kendilerini cok iyi bilmektedirler.Kimse kendini aldatmasin Türkiye büyük bir devlettir Türkiye öyle kuru gürültülere papuc birakmaz,Türkiye üzerinde evde hesap yapanlarin hesaplari pazarda bozulmaktadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

türk milleti ermenilerle ordusal bir savaşa girmemiştir... ermeniler doğu anadoluda kendi nüfus çoğunluklarını sağlamak için katliam yolunu seçmiştir ve acımasız bir şekilde çoçuk yaşlı kadın demeden herkezi öldürüp göç etmeye zorlamışlardır... bunların başında hınçak ermeni çetesi gelmektedir... olaya türk ordusu karıştığı zaman çetelerden bazıları kaçmayı başarmış nitekim bir çoğu tutsak alınmıştır... o zamanın albayları bir karar alıp bu insanları büyük ahırlara kapatmışlar ve annesi babası yada yakınlarını kaybetmiş kişilerce öldürülmesini istemişlerdir... benim köyümde de olmuş bu olaylar ve bu olayları hatırlayan yaşlı bir amca bana 'kolum yorulana kadar ermenilere kılıç salladım, öldürdüm'diyordu...ama bilinmesi gereken birşey var benim annemi babamı yada bir sevdiğimi nedensizce öldüren birinin ***** ***** **** *****

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu tartışılıyor zaten burada.""Tarih yapraklarına" ibaresi dikkatimi çekti...Net görmek de ilginç bir ibare...

Bana hangi "tarih yaprağı" ve "kimin için net" demek düşüyor? Kendi tarihlerini bilmeyen bir toplum olarak nedense ilkokul bilgilerimizi sınıyoruz burada nedense."Tarih" yaprakları kitaplarda değil,ezilenlerin yazgısında yazılıdır.

1.el tabiki subjektiftir ama 2.elden daha objektiftir.SOYKIRIM çok ağır suçlamadır ve biz bunu hakkedecek çok şey yapmış bir toplumun torunlarıyız.Biraz da kendiniz objektif olmaya çalışsanız.SOYKIRIM,vicdani bir şrydir ve okurken bu konu hakkındaki kaynakları vicdanınız ile dinlemeye çalışın,o kadar da zor olmasa gerek.

Kesinlikle aynı fikirdeyim.

Nedense,bu konuda çok büyük takıntılarımız var,sanki herkes bize karşı gibi hissediyoruz."Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur" öyle bir şekilde benliğimize işlemiş ki artık başka bir okuma yapamıyoruz.Ki susturulacak bir şey de yok,bu ayıpla yaşamayı öğreneceğiz ve de özür dileyerek bunu yapmalıyız.

Evet Türkün Türkten baska dostuda yoktur ve en büyük kötülügüde Türk Türke yapar.Bugün Ermeni ve yandaslarinin tarihleri disinda hicbir ciddi tarih ve arsiv böyle birsoykirimin olmadigini bangir bangir bagirirken,Ermenilerin vicdanli olanlari soykirim yoktur derken yani biz sizlerin aklina uyup soykirim varmi diyecegiz.Nedir amaciniz ki omayan birseyi zorla kabul etmemizi istiyorsunuz yoksa cikarlarinizmi varTürklerinsoykirim yaptik demelerinden.Bizm katledilen yarim milyonuin üzerideki Türk insanlarinin soykirima ugradigini neden dile getirmezde hep bize karsi olanlarin tezlerini savunursunuz.Gecmisine katil damgasi vuranlar Canakkalede sehit olan askerlerimizin sehitedilmelerine bile seviniyorlardir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ermeni soykırımı diye birşey kesinlikle söz konusu değildir...ermeniler o tarihlerde kendi nüfus çoğunluklarını belirtmek için türk kökenlilere baskı yapmış ve katliamda bulunmuşturlar... bunların en bilinen örneği Ermeni Hınçak çetesidir...Türk ordusu olaylara müdahale ettikten sonra ermeniler göç ettirilmeye başlanmıştır...bu sırada sevdiklerini kaybeden Türkler göç ettirilen ermenilerin bir kısmını yakalayarak öldürme eyleminde bulunmuşturlar... ben doğuluyum yani ermeni olaylarının yaşandığı yerlerdenim ... bize anlatıldığına göre o zamanlarda göç ettirilen ermenileri yakalayan canı yanmış insanlar onları büyük samanlıklara kapatarak öldürmüşlerdir... fakat bu olayların başlama sebebini göz önünde bulundurursak (ruslar tarafından kullanılan ermeniler ) ****** taraf bellidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
ermeni soykırımı diye birşey kesinlikle söz konusu değildir...ermeniler o tarihlerde kendi nüfus çoğunluklarını belirtmek için türk kökenlilere baskı yapmış ve katliamda bulunmuşturlar... bunların en bilinen örneği Ermeni Hınçak çetesidir...Türk ordusu olaylara müdahale ettikten sonra ermeniler göç ettirilmeye başlanmıştır...bu sırada sevdiklerini kaybeden Türkler göç ettirilen ermenilerin bir kısmını yakalayarak öldürme eyleminde bulunmuşturlar... ben doğuluyum yani ermeni olaylarının yaşandığı yerlerdenim ... bize anlatıldığına göre o zamanlarda göç ettirilen ermenileri yakalayan canı yanmış insanlar onları büyük samanlıklara kapatarak öldürmüşlerdir... fakat bu olayların başlama sebebini göz önünde bulundurursak (ruslar tarafından kullanılan ermeniler ) ****** taraf bellidir...

Burada olmasa da şu an arkadaşımız,burda olsa diyeceğim...çok büyük bir öfke!

Ermeni soykırımı doğru olan mıdır?Bu tarihin ışığı altında verilecek olan bir cevaptır.

Tarihi egemenler yazarken,her ülke kendi için tarihi yazarken;bu hiçte basit olmayacaktır.

Yalnız 1915 olaylarından tutun da Osmanlı Devlet'inin uyguladığı tüm politikalara değin;Ermeni Meselesi basit değildir;ölümler kişisel hesaplarla değil daha büyük olan çıkarlarla hesaplanmıştır.

Varsa da bir soykırım;bunu tüm samimiyetimle söylüyorum....bunu yapanlar da Kürt soydaşlarımdır!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1996 senesinde Mutafyan henüz Patrik değildi. Ben İstanbul'da Divan Oteli'ini Kehribar'ında piyanisttim. Mutafyan'ın kız

kardeşi Peruz devamlı müşterimizdi ve zaman zaman Türk Ermeni ilişkileri üzerine konuşur, tartışırdık.

Hiç unutmam; bir gün bana ağabeysinin Patrik seçileceğini ama bunu kabul edip etmemekte kararsız olduğunu,

diyasporanın Türkiye'de yaşayan Ermeni vatandaşların pek de yararına görmediği istekleri ve de baskıları olduğundan

yakındığından söz etmişti.

Sevgili Peruz'la ortak kanımız iç ve dış güçler tarafından tahrik edilmedikçe bu iki halkın bu ülke vatandaşları ve ortak

değerler sahibi olarak pek ala bir arada yaşayabileceğiydi.

Tabi aynı durum Kürt vatandaşlarımız için de geçerli bence.

Gelgelelim emperyalist güçler sömürü düzenini kaybetmemek ve kontrol altına almak amacıyla gerek ırk gerekse din

faktörünü kullanarak ortalığı karıştırıp böl, yönet ve opurtunist siyasetleri bırakmaya pek niyetli değiller.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada olmasa da şu an arkadaşımız,burda olsa diyeceğim...çok büyük bir öfke! :iyi:

Ermeni soykırımı doğru olan mıdır?Bu tarihin ışığı altında verilecek olan bir cevaptır.

Tarihi egemenler yazarken,her ülke kendi için tarihi yazarken;bu hiçte basit olmayacaktır.

Yalnız 1915 olaylarından tutun da Osmanlı Devlet'inin uyguladığı tüm politikalara değin;Ermeni Meselesi basit değildir;ölümler kişisel hesaplarla değil daha büyük olan çıkarlarla hesaplanmıştır.

Varsa da bir soykırım;bunu tüm samimiyetimle söylüyorum....bunu yapanlar da Kürt soydaşlarımdır!

Sn.Mavi Olmayan Gökyüzü,

Bunu söyleyebilmek yürek ister, dosdoğru ve bozulmamış bir vicdan ister. Helal olsun size! Eğer ülkemizde ve tüm dünyada sorunların çözümleri olacaksa, bu, sizin gibi objektif bakabilen, doğrudan yana, samimi, helal süt emmiş, bilgiye, gelişmeye açık insanlar sayesinde olacaktır.

Saygılar ve Sevgiler. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ermeni meselesı denilen olay aslında siyasi ve kökü asırlar öncesine dayanan bir Ermeni oyunudur.

Ermeni meselesini Türk'lerin üzerine yüklemeye calısan icimizdekilerin öncüleri yani fikir babaları önce TARAF gazetesını cıkaranlar sonra sırasıyla:Baskın Oral.Oral Calıslar,gazetecı Hrant Dınk(maalesef öldürüldü),Orhan Pamuk,Etyen Mahcupyan,Elıf SCHAFAK ve şu anda ısmını hatırlıyamadıgım daha bırcok isim ki bu isimlerin arasında bir zamanların Dev-SOL ALMANYA örgütünün sekreteri ve Amerıkada bulunan birde prof.vardır.

Ermenilerin *Denizden denize*hayalleri Türk'lerin Anadoluya gelmeleri ile suya düsmüş ve o tarihten bu yana bir Türk düsmanlıgı ortaya cıkmıstır.

1915'de Türkler degil tam tersıne Ermeniler Türkleri katletmislerdir.Anadoluda bulunan bütün toplu mezarlar Türklere aittir.Yerli ve yabancı onlarca bilim adamı ve antropolog bu kazılarda hazır bulunmus ve bulunan mezarların Türklere aıt oldugu belgelenmıstır.Bugüne kadar ne Anadoluda ne baska bir cografyada tek bir Ermeni mezarı veya kemigi bulunmaması bile mantıken böyle bir ıddıayı boslukta bırakmaktadır.Katledıldgı ıddıa edilen 1,5 milyon insanın kemikleri yakılsa bile küllerinin buluması gerekırdı.Dıger yanda bircok Ermeni tarıhcı bile Ermenilerin ıddıalarının dogeru olmadıgını söylemekte ve yazdıkları kitaplarda belgelemektedirler.

Asala terör örgütünün Türk diplomatlara yönelik saldrılarının basladıgı tarıhe kadar Türkiyede kimse böyle bir ıddıanın varlıgından habersizdi.O tarihle birlikte Türkiye bu konuda hazırlıksız bir konumda bulmustu kendını.Ermeni terörü Avrupa ülkelerı tarafından desteklenmıs ve Türkıyeye karsı bir suclama kampanyası baslatılmıstı.Ermenı terör örgütlerının elebasları Fransa ve Isvıcrede aynen bugün PKK sözcülerı gıbı dıplomatık bir konumdaydılar.Asalanın Orly havaalanına saldırısı ve 8 kişinin ölümü ile Asala Avrupa destegını kaybettı.41 yurttasımız Asala terörü ile can verdı.Bunların cogudu dıplomat, ve konsolosluk görevlılerıydı.Bu anlamda Ermeniler 23 degısık terör örgütü kurmuslardır.O günlerde Lübnanda bir bulusma gerceklesmıstı.Lübnanın Sayra kentınde ASALA VE PKK nın üst düzey elemanları bür araya gelmis ve eylem birligi yapmıslardır.Hatta öylekı PKK lılar Türkce konusunca tercümanlıgını bir Ermenı yapmıstır.

Türkiye üzerinde oynanan oyunlardan biride Ermeni oyunudur.Ermeni meselesini Ermeni konferansı düzenleyip Türkiyeyi suclu bir pozısyona tasıyanların kimlerin hesabına calıstıları biliniyor.Onca karsı belgeye ragmen Ermenilerin ıddıalarına saplanıp kalanların iyi niyetli olmaları mümkün degildir.Aslında Ermeni olayları paravan alınarak o olayların gectıgı ıddıa edılen dönem sorgulanmak ıstenmektedır.

O dönemi sorgulamaktan kimlerin acaba cıkarı olabılır bunu forumdasların görüslerıne bırakıyorum.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Doğrucudavut,

Bazı şeyleri söylemek çok zor değil;hak vardır,hukuk vardır.Ermeni meselesi;konuşulduğu an suçlamalara dönüşen bir sorun olduğu sürece anlaşılmayacak,halledilmeyecek.Halledilmeyn sorunlar,sorunsallaşmaya devam edecektir.

bizler öyle bir topluma dönüştük ki;atanmışlarımız bizim için çalışmak zorundayken,seçilmişlerimiz bizim adımıza söylenmesi gerekenleri söyleyecekken;bu ''ken''ler ülke gerçeğimizde bir ütopyaya dönüşürken,biz sadece suçlayan,biz sadece aklanmaya çalıanlar olduk.Bizi zehirlediler,biz de bu enjekte edilen zehre direnmedik.

neden mi bunları yazdım;tarih egemenlerindir.Bu egemen birey de olsa,ülke de olsa...onunla yazılandır;Marx'ın çok güzel bir tespiti vardı tarih hakkında,o sözünü tam olarak yazamayacağım;ama o da tarihi tarihçilerin senaryolarından ibaret olduğunu ifade eder.

Osmanlı Devleti,700 yıl farklı coğrafyalara,farklı kimliklere ev sahipliği yapmış bir devasa imparatorluk.Ermeni,Türk,Kürt,Arap vs milletleri egemenliğinde yaşatmış bir devlet.Osmanlı Devleti,milliyetçilik dalgasına tutulmadan önce güçlü olandı;herkesin kendi kimliği ile varolduğu...

Yönetim uyguladığı tüm politikalarda devletin devamı ve otoritesini baz almıştır.Kardeş katli fermanları da zaten bu düşüncenin ürünü;onun için ne Türk olan ne de tam anlamıyla İslami olan bir devlet değildir;zaten imparatorluk bunu gerektirir.

Sonra 1.dünya savaşı ile değişen dengeler,öncesinde bozulan yönetim,çıkar çatışmalarla çalkalanan Osmanlı.Düşünün sanayi devrimi ile kendine sömürge arayan,yıkılmış olan bir devleti değil,kendi güdümünde bir devleti isteyen Batı.Bu devletin yıkımını gelen yeni dünya dalgalarıyla meşrulaştıran emperayalist çatışmalar.

bu arada bunu da dipnot olarak düşelim;Osmanlı devleti merkezi sisteme dayanan,merkez-kaç bir yönetim ile kendisinden önce ve kendisinden sonra ki yönetimlerle farklılaşır.Bu da geçtiği topraklarda kimi zaman Türkleştirmeyi,kimi zaman Kürtleştirmeyi...Ermenileştirmeyi,Araplaştırmayı ...gerektiren bir asimilasyonu gerektirir.Tabi bunları dönemin koşulları ile açıklamak en doğru çıkarımları olanalı kılar.

Ve geldik savaştan sonrasına...Wilson doktrini...Bu belki de sonradan kurulacak genç Cumhuriyet'i,ulus-devlet olma çabasına iten temel sebebtir.Sevr antlaşması,kurulacak Kürt ve Ermeni devleti tezleri...

Tüm bunlar tarihi anlamaya çalışırken gözönüne alınması gerekenlerdir.Çünkü çıkarlar ve çatışmalar,bunları anlamadan yoksun olan biz halkları çok kolay düşman kıldı.Ermeni birden gavurlaştı,gavurun sonu ölüm dendi ve beraber yaşayan Kürt ve Ermeni halkı;cellat ile cellatı pusuya düşürmeye çalışan kuklalara dönüştü...Bugün çıkartılmak istenen Kürt-Türk çatışması da bu amaca hizmet etmektedir.

1915 tehcir kanunu gerçekten de insani ve vicdani boyutu ile tartışılması gerekendir.Göç başlıbaşına bir yıkımdır;Kurtuluş savaşı sürecinde yaşanan otorite boşluğunu ve kafa karışıklığını da hesap etmek gerekir.

ben Kürt asıllıyım;bana bir zamanlar Ermeni olduğum söylendi;eyvallah dedim.Farketmez benim için kim olduğum;dedim ya sorun sadece insan olma sorunudur;suçlamalar ve karalamalarla haklı kılınmayacak vicdani olan sorundur.

teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Doğrucudavut,

.

.

.

teşekkür ederim.

* Ermeni birden gavurlastı*yla devam eden bölümde bilincli bir sekilde Ermenıler masum gösterilmeye calısılmıs.Bu Ermenıler üzerıne yazılmıs olan onlarca arastırmayı reddetmek dolayısıyla Ermenılerın ta ötedenberi Büyük Ermenıstan hayallerını görmemezlıkten gelmektır.Yanı birileri Ermenılerı kıskırtmıs ve Türklerde onları öldürmüs anlamını ıceren bır ıddıa.Yanı Türkler ne yaparsa yapsınlar birilerının gözünde soykırım suclusudurlar.Yukardakı yazıdan bu cıkıyor.Demekkı bu kadar karsı görüs bu kadar karsı belge 500.000Türke aıt toplu mezarlar hepsı asparagoz anlamını tasıyor varsa yoksa Ermenıler ve Kürtler.Türkler ıse sucludur.Sevılmek ıcın Ermenı olmak lazımmıs.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sozde Soykirim konusunda Malesef hukumetimiz cok pasif kalmis durumdadir cunku birlesmis milletler soykirimi ilk kez ikinci dunya savasindan sonra kabul edilmistir ve bunu kabul etmelerinin yegane nedeni ise Nazi almanyanin yahudilere karsi yaptiklaridir, simdi bahsettikleri sozde ermeni soykirimida 1915 yillarindadir ve 1945den 30 yil sonra bugun turkiyenin ermenilere karsi soykirim yaptigini soyleyenleride soykirimlarla suclamak gerektirki bunlarin en basinda fransanin cezayirlere yaptiklari soykirim gelmektedir..

Ama bizi yonetenlerin cani sagolsun, sen bugun hakkini aramazsan baskalari senin icin kalkipta parmagini oynatmaz arkadaslar bugun ermeni soykirimida soz konusu olur yunan soykirimi ve bulgar soykirimida soz konusu olabilir..

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

* Ermeni birden gavurlastı*yla devam eden bölümde bilincli bir sekilde Ermenıler masum gösterilmeye calısılmıs.Bu Ermenıler üzerıne yazılmıs olan onlarca arastırmayı reddetmek dolayısıyla Ermenılerın ta ötedenberi Büyük Ermenıstan hayallerını görmemezlıkten gelmektır.Yanı birileri Ermenılerı kıskırtmıs ve Türklerde onları öldürmüs anlamını ıceren bır ıddıa.Yanı Türkler ne yaparsa yapsınlar birilerının gözünde soykırım suclusudurlar.Yukardakı yazıdan bu cıkıyor.Demekkı bu kadar karsı görüs bu kadar karsı belge 500.000Türke aıt toplu mezarlar hepsı asparagoz anlamını tasıyor varsa yoksa Ermenıler ve Kürtler.Türkler ıse sucludur.Sevılmek ıcın Ermenı olmak lazımmıs.

saygılarla

Sn. Politika,

Arkadaş, "soykırım olmuş mu olmamış mı o ayrı konu, soykırım olmuşsa da eğer Ermenileri, Kürtler kesti" diyor.Benim anladığım, galiba, Hamidiye Alaylarını ve daha sonraki Kürt çetelerini kasdediyor, Türkleri değil. Ermeniler gavurlaştı derken de Taşnak ve Hınçak Ermeni hainlerine, çetecilerine karşı yapılanları değil de devlet tarafından önlem olarak göç ettirilen normal köyde yaşayan Ermeni halka karşı, Osmanlının din eksenli oluşundan dolayı müslüman Kürtlerin Tehcir sırasındaki din refleksli saldırılarını anlatmak istemiş gibi anlıyorum ben.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. Politika,

Arkadaş, "soykırım olmuş mu olmamış mı o ayrı konu, soykırım olmuşsa da eğer Ermenileri, Kürtler kesti" diyor.Benim anladığım, galiba, Hamidiye Alaylarını ve daha sonraki Kürt çetelerini kasdediyor, Türkleri değil. Ermeniler gavurlaştı derken de Taşnak ve Hınçak Ermeni hainlerine, çetecilerine karşı yapılanları değil de devlet tarafından önlem olarak göç ettirilen normal köyde yaşayan Ermeni halka karşı, Osmanlının din eksenli oluşundan dolayı müslüman Kürtlerin Tehcir sırasındaki din refleksli saldırılarını anlatmak istemiş gibi anlıyorum ben.

Saygılar.

Sevgili Doğrucudavut,

teşekkür ederim;ne demek istediğimi çok iyi anlamışsınız...

sevgiler!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sozde Soykirim konusunda Malesef hukumetimiz cok pasif kalmis durumdadir cunku birlesmis milletler soykirimi ilk kez ikinci dunya savasindan sonra kabul edilmistir ve bunu kabul etmelerinin yegane nedeni ise Nazi almanyanin yahudilere karsi yaptiklaridir, simdi bahsettikleri sozde ermeni soykirimida 1915 yillarindadir ve 1945den 30 yil sonra bugun turkiyenin ermenilere karsi soykirim yaptigini soyleyenleride soykirimlarla suclamak gerektirki bunlarin en basinda fransanin cezayirlere yaptiklari soykirim gelmektedir..

Ama bizi yonetenlerin cani sagolsun, sen bugun hakkini aramazsan baskalari senin icin kalkipta parmagini oynatmaz arkadaslar bugun ermeni soykirimida soz konusu olur yunan soykirimi ve bulgar soykirimida soz konusu olabilir..

saygilar

Sayın Yakışıklı,

Haklısınızda,bırakalım yönetimi bir kenara bu ülkede nobel almak ugruna Türk ulusu soykırımla suclandı,bu ülkede Avrupalılara yaranabilmek ugruna aydın kımlıgıne bürünmüs birtakım adamlar Türk ulusunu soykırımla sucladı.Türk ulusunu soykırımla suclayanlar AB vakıflarından nemalananlardı.Yönetimi biz zaten hesaba katmıyoruz cünkü onlar Türkiye icin hic calısmadılar.

Bakın sayın Yakısıklı,2004 yılında,Istanbul'da gerceklestirilen Nato zirvesıne Ermenistan Devlet baskanı Türkiye soykırımı tanımadı diye katılmamıstır.PKK ya destek verenlerden birisi Ermenistandir.70 milyon Türk ınsanının Cumhuskanı olacagını sözleyen Abdullah Gül Amerıka ve AB nin emırlerıyle futbolu bahane ederek sözümona barıs cagrısı kılıfı ile Ermenıstana gitmistir.Ermenistana Ermenıstanın ortasında bir soykırım abıdesı dikili olmasına ragmen giden Abdullah Gül Türk ulusuna karsı bir suc islemistir.Bu özür dileme an lamını tasıyan bir ziyaretti ve bu ziyareti daha cok seyler takip edecektir.Simdide Barzaninin ayagına gitmeye hazırlanıyor.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Yakışıklı,

Haklısınızda,bırakalım yönetimi bir kenara bu ülkede nobel almak ugruna Türk ulusu soykırımla suclandı,bu ülkede Avrupalılara yaranabilmek ugruna aydın kımlıgıne bürünmüs birtakım adamlar Türk ulusunu soykırımla sucladı.Türk ulusunu soykırımla suclayanlar AB vakıflarından nemalananlardı.Yönetimi biz zaten hesaba katmıyoruz cünkü onlar Türkiye icin hic calısmadılar.

Bakın sayın Yakısıklı,2004 yılında,Istanbul'da gerceklestirilen Nato zirvesıne Ermenistan Devlet baskanı Türkiye soykırımı tanımadı diye katılmamıstır.PKK ya destek verenlerden birisi Ermenistandir.70 milyon Türk ınsanının Cumhuskanı olacagını sözleyen Abdullah Gül Amerıka ve AB nin emırlerıyle futbolu bahane ederek sözümona barıs cagrısı kılıfı ile Ermenıstana gitmistir.Ermenistana Ermenıstanın ortasında bir soykırım abıdesı dikili olmasına ragmen giden Abdullah Gül Türk ulusuna karsı bir suc islemistir.Bu özür dileme an lamını tasıyan bir ziyaretti ve bu ziyareti daha cok seyler takip edecektir.Simdide Barzaninin ayagına gitmeye hazırlanıyor.

saygılarla

Sayin Politika

Bende Cumhurbaskani Gulun Ermenistana gitmesinden yanaydim neden yanaydim cunku eger bir sorun var ise bunlar dialogla cozumlenmelidir yani sen evinde oturursan baskalarinin senin sorunlarini cozmesini bekleyemezsin bugun avrupanin pek cok ulkesi ermeni soykirimini tanimaktadir neden cunku Ermenistanin uluslar arasi arenada aktiv bir rol almasidir kaldiki Turkiye buyuk bir ulke ama Ermenistan kadar aktiv olamadi sanki birilerine surekli kustu Turkiye kuserse buda avrupanin sanki cok umurundaydi Tirnagin var ise basini kasirsin Turkiye Ermeni soykirimi yapmadik diyor soykirim yasasi daha once soyledigim gibi 1945den sonra kabul oldu ve turkiyenin hakli oldugunu gosterir bu konuyla ilgili bir ara hurriyette avrupada anlatilmisti turkiyenin AIHM basvurmasi gerektigini soyluyordu ama ne yaptik biz kus kus kabugumuza cekildik bekledik birileri bizim isimizi hallettisin... Ermenistana gitmesi ozur dilemesi anlamini tasimaz sayin politika oyle olsa ozaman milli futbolcularimizdami ozur diledi ermenistandan.. Ozaman turkiyede mac yapacaklarinda bizde ermenistan cumhurbaskanini davet ederiz onlarda bizi davet ettikleri ve soykirim yalanlarini uydurduklari icin ozur dilerler :D

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. Mavi,

İzninizle bir kaç ekleme yapacağım.

neden mi bunları yazdım;tarih egemenlerindir.Bu egemen birey de olsa,ülke de olsa...onunla yazılandır;Marx'ın çok güzel bir tespiti vardı tarih hakkında,o sözünü tam olarak yazamayacağım;ama o da tarihi tarihçilerin senaryolarından ibaret olduğunu ifade eder.

Tarihi doğru değerlendirmede yöntem olayların tüm kaynaklardan incelenerek bu kaynaklardaki birbirini doğrulayanlarda birleşmektir. Sn.Admin Genelkurmay arşivi açılmış diyor, ilginçtir kimse bundan söz etmedi şimdiye kadar, Ermenilere gelin tartışalım doğrularda birleşelim deniyor ama sürekli kaçıyorlar bundan. Onun yerine İstanbulda provokatif amaçlı konferans düzenliyorlar kendi yanında yer alan tarihçileriyle.

Osmanlı Devleti,700 yıl farklı coğrafyalara,farklı kimliklere ev sahipliği yapmış bir devasa imparatorluk.Ermeni,Türk,Kürt,Arap vs milletleri egemenliğinde yaşatmış bir devlet.Osmanlı Devleti,milliyetçilik dalgasına tutulmadan önce güçlü olandı;herkesin kendi kimliği ile varolduğu...

Marksın insanlığın tarihsel gelişimi aşamalarına göz atarsanız, aristokrasi ve monarşiyle yönetilen dönemlerde, tarım toplumlarında kimliğin dinsel içeriği olduğunu görürsünüz. Yani, müslüman olsun hristiyan olsun dinsel aidiyet ön plandadır.

bu arada bunu da dipnot olarak düşelim;Osmanlı devleti merkezi sisteme dayanan,merkez-kaç bir yönetim ile kendisinden önce ve kendisinden sonra ki yönetimlerle farklılaşır.Bu da geçtiği topraklarda kimi zaman Türkleştirmeyi,kimi zaman Kürtleştirmeyi...Ermenileştirmeyi,Araplaştırmayı ...gerektiren bir asimilasyonu gerektirir.Tabi bunları dönemin koşulları ile açıklamak en doğru çıkarımları olanalı kılar.

Osmanlının asimilasyon diye bir derdi olmamıştır. Sadece sorunlu grupları, sorunlu bölgelerden uzaklaştırarak çözüme gitmiştir.

1915 tehcir kanunu gerçekten de insani ve vicdani boyutu ile tartışılması gerekendir.Göç başlıbaşına bir yıkımdır;Kurtuluş savaşı sürecinde yaşanan otorite boşluğunu ve kafa karışıklığını da hesap etmek gerekir.

Tehcir sadece Osmanlının uyguladığı bir yöntem değildir. Mesela, hem Çarlık Rusyasında hem de Sovyet Rusyada Ermenilerden çok daha büyük ve acı zorla göçettirmeler yapılmıştır. Kırım Tatarları yaklaşık 100 yıldır yerlerinden yurtlarından atılmış, üstelik resmen soykırıma uğramış, evleri, tarlaları, malları yağmalanmıştır. Sovyetlerin çöküşünden sonra yurtlarına geri dönebilen bir kısım Kırımlılar şimdi fakirlik içerisindedirler. Sovyetlerde bu muamelelere uğrayan hristiyan, müslüman, Türk kökenli ya da değil çok etnik grup vardır. Balkanlardan ülkemize sığınan insanları da unutmamak gerekir. Sovyetlerin ya da Rusyanın, Türkiye gibi suçlanmaması sağlam durması, ekonomisinin her şeye rağmen güçlü olmasıyla ilişkilidir. Ayrıca Türkiye üzerindeki talepler ve jeopolitik konumu bu tür siyasi köşeye sıkıştırmalar için ana nedendir.

Ayrıca Kurtuluş savaşı 1919 ile 1923 arasında yapılmıştır. Ermeni tehciriyle ilgisi yoktur.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.