Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ermeni sorunu

Misafir TheLastofMohicaN

Önerilen İletiler

Bingooo, en sonunda sizde görebildiniz Türkiye'nin tarihcilik ile ilgili eksiklerinin oldugunu. Biz bunu defalarca söyledik ve hatta birakin tarihi, ezber tarih ögrettiklerinden bahsede bahsede dilimiz sisiti. Ama siz her zamanki gibi kendi tabirinizle bizim haberimiz yokta sadece sizin varmis gibi soru soruyorsunuz.

Dünyahepimizin, ben Tarihçilik mesleğinin içindeyim ve eksiğini gediğini biliyorum...

Sizin bu konuda yeterli bilgi sahibi olmadığınızı tespit edebilecek kadar hemde...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cok farklı bir acıdan yaklasmak istiyorum..

.

.

.

daha buyuk dusman görüyorlar..mesele bundan ibaret...devam edecegimm

biggrin.gif Ne alaka şimdi,Nerden anladın Ermeni ve hristiyanları düşman gördüğünü? bakışından öylemi ? nerden biliyorsun bu sözlere kızdığını,samimi olmadığın biri sana bu şekilde sulu sözlerle konuşursa sen ne yapardın acaba...

Aynı zamanda bir insanı olmadığı şekilde göstermek ,onu kabullendirmeya çalışmak ne kadar doğrudur !

ne yapması gerekirdi sizce ben ermniyim-hristiyanım deyip amudamı kalkması gerkirdi !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biggrin.gif Ne alaka şimdi,Nerden anladın Ermeni ve hristiyanları düşman gördüğünü? bakışından öylemi ? nerden biliyorsun bu sözlere kızdığını,samimi olmadığın biri sana bu şekilde sulu sözlerle konuşursa sen ne yapardın acaba...

Aynı zamanda bir insanı olmadığı şekilde göstermek ,onu kabullendirmeya çalışmak ne kadar doğrudur !

ne yapması gerekirdi sizce ben ermniyim-hristiyanım deyip amudamı kalkması gerkirdi !

Sayin kaplan-200, hic lafi saga sola cevirmemize gerek yok. Ülkemizde "Ermeni" kelimesi genelde küfür ve ve düsman anlaminda kullanilmiyormu diyorsunuz? Kimse burada tereciye tere satmaya kalkismasin ve bizi bize baska türlü göstermeyede hic ugrasmasin. Mertlik tüm gercekleri itiraf edebilmektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

efendim öncelikle sunu belirtmek ve belirlemek gerekir ki cımbızla çekilen cümlelerin her tarafa çekilebileceği yeniden kanıtlanmış oldu..

yazdığım paragrafın bir başından bir de sonundan aldığınız cümleleri alıntılayıp cevap yazmışsınız..

birincisi ben oradaki kızın ermenileri ve gayrimüslimleri düşman veya dost görüp görmemesi konusunda kati bir yorum yapamam..

bakışlarından anlamak gibi bir durum söz konusu olamaz..

ancak kişinin tavır ve davranışları bazı ipuçlarını verir..

ki ben onun nasıl bir tepki vereceğini merak ederek incelemedim, o kendini zaten ele verdi..

bu sekilde bir kökene sahip olmaktan, bunun dile getirilmesinden ne kadar rahatsızlık duyduğu gün gibi ortadaydı..

ancak şöyle ki ben yazımda yalnızca bir örnek verdim ve genel olarak insanlarımızın hala daha

"ermenileri ve hristiyanları düşman" gördüklerinden bahsettim..

ki bu bir yalan, bir iftira, dayanağı olmayan bir sav değil..

bu ülkemizin acı gerçeklerinden biri..

buna bir sürü örnek daha verilebilir..

yılın bir bölümünü geçirdiğimiz yerde ermeni, rum, musevi yurttaşlarımız yoğunlukta yaşıyorlar..

örneğin şöyle deniyor :

"ermeni ama iyi adam"

veya apartmanda birşey yapıldığı zaman da musevi bir komşumuzun buna karşı çıkması konusunda ise :

"yahudi işte, ne beklersin ki" gibi yorumlar yapılıyor..

bunu en yakın çevrem,en yakın akrabalarım da yapıyor..

bu tip insanlar sadece benim ailemde ve çevremde mi var ?

kuşkusuz hayır..

yüzyıllardır bir arada yaşamamıza rağmen hala daha birbirlerini düşman olarak gören kişiler mevcut maalesef..

en yakın örneği bu forumdan verebilirim :

"ermenilerle barış isteyen kim?" demişti bir arkadaşımız..

bu düpedüz düşmanlık, kin ve nefret değildir de nedir ?

yazıma konu olan kız meselesine gelince..onun belki gerçek düşüncelerini bir çırpıda anlayamam ama verdiği tepkilerden bundan ne kadar rahatsızlık duydugu da acıktır..mesele sadece bir olay değil..ben genel olarak hala daha bir önyargı söz konusuyken hiçbir sorunun çözülemeyeceği, hiçbir zaman barış ortamının sağlanamayacağını söylemek istiyorum..

ayrıca bunu reddeden arkadaşların da gerçekleri bilmemezlikten gelmemelerini rica ediyorum...

dürüst olalım..çünkü inkar politikası ve gerçekleri göz ardı etme her zaman alehte olacaktır..!!!

...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

dürüst olalım..çünkü inkar politikası ve gerçekleri göz ardı etme her zaman alehte olacaktır..!!!

...

Gercekleri tüm ciplakligiyla acikladiginiz icin size ne kadar tesekkür etsem azdir. Yüreginize saglik. Güzel ülkem sizin gibi kardesce düsünen insanlara uzun yillardan beri özlem duyuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

efendim öncelikle sunu belirtmek ve belirlemek gerekir ki cımbızla çekilen cümlelerin her tarafa çekilebileceği yeniden kanıtlanmış oldu..

yazdığım paragrafın bir başından bir de sonundan aldığınız cümleleri alıntılayıp cevap yazmışsınız..

birincisi ben oradaki kızın ermenileri ve gayrimüslimleri düşman veya dost görüp görmemesi konusunda kati bir yorum yapamam..

.

.

...

Öyle bir yazmışsınız ki, sanki Ermeniler, Yahudiler ya da Rumlar, Türklerin onlar hakkında düşündüklerini düşünmüyormuşlar gibi...

Sanki sadece Türklerin kafası, bir diğerini ötekileştirmeye çalışıyormuş gibi...

Sanki diğerleri, kendisinden olmayanlara toz pembe hayallerle bakıyor da,

Türkler ne olursa olsun düşmanlık ve küçümseyiş besliyor!!!

Söyledikleriniz kesinlikle genellenemez...

Köylülük ile Şehirlilik arasında sıkışıp kalmış,

Ne tam şehirli olabilmiş ve ne de tam olarak köyünden kopamamış,

Köyden kente göçmüş yarım eğitimli ve bunlarında çevresinin etkisinde kalanlarından başka

Bu sözünü ettiğiniz biçimde düşünen kimseye rastlayamazsınız.

Ben Ege'nin birçok köyünde bulundum, birçok çevresinde dolaştım ama Ermenilere yönelik söylediğiniz ön yargıya rastlamadım.

Ailemin bir tarafı da Karadenizlidir ve orada da katı bir biçimde Yunanlılarak karşı bu tür önyargılara rastlamadım.

Doğuda da örneğin Bulgarlara karşı bir önyargı göremezsiniz.

Yunanlıların katliam yaptıkları yerlerde Yunanlılara karşı,

Bulgarların katliam yaptıkları yerlerde Bulgarlara karşı,

Ermenilerin katliam yaptıkları yerlerde Ermenilere karşı bu türlü önyargıların oluşması oldukça normaldir.

Doğru değildir belki ama normaldir.

Normal olmayan şey, o insanların bu önyargılarına anlam veremeyecek kadar bilgisiz olmaktır.

Örneğin hemen her yaşlı müslüman birey, sevmediği birisine "vay Yezit" diye seslenir.

Çünkü onun hissiyatında Yezit, Hüseyin'i katlettiren birisidir...

Demek istediğim;

Sizin o pek hümanist bir yaklaşımla küçümsediğiniz o ön yargılar nedensiz değildir.

Tamam, bugün için elbette yanlış ve yaşatılmaması gereken önyargılardır

Ancak nedensiz değillerdir.

Fakat siz gelip, o önyargıları tümüyle, o önyargıları besleyen topluma mal ederseniz,

Ben gelir sizin vicdanınızı ve etiğinizi sorgularım...

"Hırsızın hiç mi suçu yok?" derim...

Ha ama Yahudilere beslenen önyargıları da temelsiz ve tümüyle haksız bulduğumu eklemek isterim.

İslam kültürünün (dini anlayışı karıştırmıyorum) içselleştirdiği Yahudi Önyargısının bir sonucudur diye düşünüyorum

Ve doğrudan bir toplumsal olguya dayandıramıyorum...

Lakin Yahudilerin ticaretteki başarılar da ekonomik olarak insanları kıskandırmıştır; doğrudur...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öyle bir yazmışsınız ki, sanki Ermeniler, Yahudiler ya da Rumlar, Türklerin onlar hakkında düşündüklerini düşünmüyormuşlar gibi...

Sanki sadece Türklerin kafası, bir diğerini ötekileştirmeye çalışıyormuş gibi...

Türkler ne olursa olsun düşmanlık ve küçümseyiş besliyor!!!

Sayin Tengerin bosig "Öyle bir yazmışsınız ki, sanki Ermeniler, Yahudiler ya da Rumlar, Türklerin onlar hakkında düşündüklerini düşünmüyormuşlar gibi..." söylemekle cok güzel bir itirafta bulunmussunuz, ilk defa sizi tebrik etmek istiyorum. Evet sadece ülkemizde degil diger ülkelerde de benzeri irkci söylemler var ve bunun üzerine burada defalarca gümbür gümbür basmisizdir. Yani irkci fasizan milliyetci zihniyet sadece Türk'lerde yoktur, dünyadaki her millette vardir. Ama biz burada Ermeni sorununu konusuyoruz ve öz elestiri acisindan tabiiki önce kendi ülkemizde olan yanlislara dikkat cekiyoruz. Her ülkede benzeri davranisla oluyor demekle kendi ülkemizde olanlari mesrulastiramayiz.

Söyle bir bakarsak dünyada kimler bu tür asalayici sözlerde bulunuyor diye, hemen irkci ve etnik milliyetcilik yapan zihniyetleri tesbit edebiliriz. Bu zihniyetin tüm ülkelerdeki tek amaci insanlik düsmanligi yapmak ve sadece kendi irkini digerlerinden üstün görmek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Tengerin bosig "Öyle bir yazmışsınız ki, sanki Ermeniler, Yahudiler ya da Rumlar, Türklerin onlar hakkında düşündüklerini düşünmüyormuşlar gibi..." söylemekle cok güzel bir itirafta bulunmussunuz, ilk defa sizi tebrik etmek istiyorum. Evet sadece ülkemizde degil diger ülkelerde de benzeri irkci söylemler var ve bunun üzerine burada defalarca gümbür gümbür basmisizdir. Yani irkci fasizan milliyetci zihniyet sadece Türk'lerde yoktur, dünyadaki her millette vardir. Ama biz burada Ermeni sorununu konusuyoruz ve öz elestiri acisindan tabiiki önce kendi ülkemizde olan yanlislara dikkat cekiyoruz. Her ülkede benzeri davranisla oluyor demekle kendi ülkemizde olanlari mesrulastiramayiz.

Söyle bir bakarsak dünyada kimler bu tür asalayici sözlerde bulunuyor diye, hemen irkci ve etnik milliyetcilik yapan zihniyetleri tesbit edebiliriz. Bu zihniyetin tüm ülkelerdeki tek amaci insanlik düsmanligi yapmak ve sadece kendi irkini digerlerinden üstün görmek.

Dünyahepimizin...

Ben "Ermeniden adam olmaz!" - "Ne de olsa Yahudi!" - "Ya hu Yunan değil mi, hepsi böyle!" gibi sağduyu fakiri söylemleri savunacak değilim.

Ancak şu da var ki;

Örneğin Amerikadaki "Zencilere bakış açışı" ile Türkiyede bir Yunan'a bakış açısını aynı kefeye koyamazsınız.

Ya da örneğin İngilizlerin Türklere bakışı ile Türklerin Bulgarlara bakışını aynı kefeye koyamazsınız.

Belki her örnekte de karşı etnik gruba bakış aynı ölçüde ilkel ama nedenleri çok çok farklı...

Amerikalılar Zencilere, Zenciler onları katletti diye kötü gözle bakmazlar; beyaz olmadıkları için o gözle bakarlar...

Batılı Türkler Yunanlılara, Yunanlıların Büyük İdeal'e kapılıp, Anadolu'ya Emperyalist adımlarla gelip, onların anne-babalarını katlettikleri için kötü gözle bakarlar ama Doğulu insanların Yunanlılarla bir alıp veremediği yoktur...

Yunanlılar Türklere, onların topraklarında yüzlerce yıl hakimiyet kurduklarını haksızlık olarak içerledikleri için düşman gözü ile bakar...

Bulgarlar Türklere, Bulgar ve Hıristiyan olmadıkları için düşman gözü ile bakar...

Doğulu Türkler Ermenilere, Ermeniler onları katletti diyerek kötü gözle bakar ve Ermeniler aynısını kendi açılarından düşündükleri için bakarlar ama Batılı Türk köylüsünün Ermenilerle bir alıp veremediği yoktur...

Geçmişinde dedesi-babası Arabistan'da, Yemen'de Araplarca öldürülmüş Türkler, Araplara, siyah renkli kedi ve köpeklere "Arap" adını söyleyecek kadar düşmanlık besleyebilir ama Balkan Göçmeni bir aile neden o kedi ve köpeklere "Arap" denildiğini hiç bilmez bile, anlam bile veremez...

Demek istediğim şudur:

Elbette ki birilerinin babalarının yaptığı suçu, oğluna yükleyemeyiz...

Ermenilerin zamanında Türklere yaptıklarının sorumluluğunu, o yapılanları desteklemeyen tek bir Ermeni'ye bile, babası o katliamlarda aktif olarak bulunmuş olsa dahi; yükleyemeyiz...

Aynısı, Yunanlılar içinde; Yahudiler içinde; Ermenileri katletselerdi bile Türkler içinde geçerlidir...

Ancak ne olursa olsun, ortada bir nefret varsa, onun mutlaka nedenleri de vardır...

Sen şimdi çıkıp "Ya hu bu Türklerde herkesten nefret ediyor!" diyerek o nefretin temellerini ve Sosyal Psikolojik geçmişini göz ardı edersen,

Ben senin yaptığın bu haksızlığı elbette yüzüne vururum...

Şimdi;

Eğer burada konumuz Ermeni konusu ise ve tepki göstereceğin şey Türklerin Ermenilere bakış açısı ise:

Öncelikle dedesi, nenesi ve hatta anne-babası Ermenilerce katledilmiş bir kimseyi karşına alıp,

Anne-Babasız büyümenin nasıl bir şey olduğunu ondan dinlemeni

Ve bir insanın nasıl olup da ne uğruna böyle katledilebildiğini sorgulamanı isterim...

Ve bunu yapamadığın sürece, bugüne kadar Türkler karşısında beslediğin ön yargılarından zerre kadar kurtulamayacaksın;

Ki bana bu konuda haklılık vermen de bu açıdan o kadar önemli değil...

Benim hayatımda Ermeni arkadaşlarım da oldu:

Askerde, Asteğmen Eğitim Taburundan usta birliklerimize gönderilirken, henüz üç aydır birbirimizi tanımamıza karşın

Ayrılıyoruz diye neredeyse ağlaştığımız, aynı duyguları beslediğimiz Ermeni arkadaşlarımız oldu...

Hiç birisi içinde "Ya benim ülkeme hizmet ediyor, benim ülkemin askeri" diye onur duymadım;

Bu ülke, en az benim olduğu kadar ve belki de benden daha fazla o adamın da ülkesi;

Hatta belki benden daha fazla bağlılık duyuyor;

Ailesinin zamanında gördüğü tüm dışlanmalara karşın...

Ve ben bu insanlara, büyük saygı duyarım;

Birlikte yaşama azmi gösterebildikleri için...

Aynı biçimde birlikte yaşama azminde olan Kürt, Rum, Yahudi insanlarımız da var...

Elbette ki onlara önyargılarla yaklaşmak onur kırıcı...

Ancak benim hoşuma gitmeyen şey;

Bu onur kırıcı ön yargıları eleştirmek ve güya hümanist davranmak için;

"Konumuz Ermeni Meselesidir" diyerek, Ermenileri yüceltirken

Türklerin o ön yargılarını oluşturan olay ve olguları yok saymak, hiç etmek, önemsizleştirmektir...

O yüzden madem ki aynı ulusun parçası olan bir halk kümesini (Türkleri),

Yine aynı ulusun parçası olmasına karşın diğer bir halk kümesinden ayrı ele alıp (Kürtler, Ermeniler, Araplar, Rumlar...)

Daha olumsuz nitelerken (ki diğer etnik unsurlar bir yana özellikle Türklere karşı bir ön yargınız olduğundan şüphem yok)

Biraz daha adil olmaya çalışmanızı tavsiye ederim...

Böyle yapabilin ki,

Eğer gerçekten aynı fikirde olabilmeyi gerçekten umursuyorsanız,

Birbirmize katıldığımız düşüncelerimiz ve ortak paydalarımız artabilsin...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen şimdi çıkıp "Ya hu bu Türklerde herkesten nefret ediyor!" diyerek o nefretin temellerini ve Sosyal Psikolojik geçmişini göz ardı edersen,

Ben senin yaptığın bu haksızlığı elbette yüzüne vururum...

Şimdi;

Eğer burada konumuz Ermeni konusu ise ve tepki göstereceğin şey Türklerin Ermenilere bakış açısı ise:

Öncelikle dedesi, nenesi ve hatta anne-babası Ermenilerce katledilmiş bir kimseyi karşına alıp,

Anne-Babasız büyümenin nasıl bir şey olduğunu ondan dinlemeni

Ve bir insanın nasıl olup da ne uğruna böyle katledilebildiğini sorgulamanı isterim...

Sayin Tengerin bosig baska uluslara karsi nefret dolu duygulara sahip olmanin hic bir gecerli gerekcesi olamaz. Bu tür duygulara sahip olanlar genelde her ülkede irkci ve etnik milliyetcilerdir. Madem ben gecmiste dedemin yaptigi suctan sorumlu olamiyorsam bende dedemin yapmis oldugu sucu savunmama hic gerek yok. Türkiye'de Ermeni'lere veya Yunan'lilara sizin anlattiginiz gibi bölgesel bir olay degil. "pis Yunan dölü" gibi bir küfrü bati bölgesinde duyabildigin gibi dogu bölgesinde dahi duyabiliyorsun. Ayni örnegi Ermeni vea baska bir irk icinde gösterebiliriz.

Nasilki Ermeni'ler tarafindan katledilen anne-babanin bir cocugu ailesiz büyümenin nasil zor oldugunu biliyorsa ayni sekilde Türk'ler tarafindan katledilen anne-babanin cocuguda ayni zorluklarla büyümüstür. Madem bana bu tür örnekleri dinlememi öneriyorsunuz, bende size her iki tarafinda acilarini dinlemenizi öneriyorum. Ama bu tür örnekler dahi günümüzde hic bir ulusa karsi nefret göstermemizi gerektirmez ve haklida cikartmaz. Dolayisiyla sizin burada "nefret" duygusunu masum ve hakli davranis gibi göstermenize hic gerek yok, cok yanlis bir yaklasim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Tengerin bosig baska uluslara karsi nefret dolu duygulara sahip olmanin hic bir gecerli gerekcesi olamaz.

Sizce başka uluslara kin ve nefret beslemenin geçerli bir nedeni olabileceğini mi savundum ben?

Bu tür duygulara sahip olanlar genelde her ülkede irkci ve etnik milliyetcilerdir.

Hiç alakası yok...

Benim nenem sinirlendiğinde bana "Yunan gavuru" diye haykırırdı ama kadın daha "ırk" sözcüğünün anlamını bilmeden göçtü gitti dünyadan...

Ya da teyzem bile bazen sinirlendiğinde "Bak şu yunana" der ama karşısına dikin bir Yunan ile Türk'ü hangisi Yunan hangisi Türktür ayırt edemez...

Dedem de birisine kızdığında "O Yunandan bişey olmaz zaten" der ama hayatında bir kere bile ne bir Yunan görmüştür, ne de bir Yunan ile konuşabilmiştir...

Irkçılık yapabilecekleri ve hatta iki Irk arasındaki farkın ne olduğunu anlayabilecekleri bir ortamları bile olmamıştır...

Ama hepsinin ortak yanı:

90 yıl önce nenemin ailesinin Yunanlılarca ya öldürülmeleri ya da kovulmaları, dövülmeleri ve sömürülmeleridir...

Şimdi siz daha "Irk"ın ne demek olduğunu bilmeyen bu insanlara,

Sırf dillerinde olan bir yanlış ifadeyi kullanarak nasıl olurda "Irkçı" diyebilme vicdanına sahip olabilirsiniz?

Madem ben gecmiste dedemin yaptigi suctan sorumlu olamiyorsam bende dedemin yapmis oldugu sucu savunmama hic gerek yok. Türkiye'de Ermeni'lere veya Yunan'lilara sizin anlattiginiz gibi bölgesel bir olay degil. "pis Yunan dölü" gibi bir küfrü bati bölgesinde duyabildigin gibi dogu bölgesinde dahi duyabiliyorsun. Ayni örnegi Ermeni vea baska bir irk icinde gösterebiliriz.

Hayır efendim, söylediğiniz karşıtlıklar oldukça bölgeseldir...

Ben Doğulu hiçbir tanıdığımdan bir kere bile Yunanlılara karşıt bir deyim duymadım ama özellikle Azeri tanıdıklarımdan "körolası Ermeni" diye bir sürü deyiş duydum.

Ya da hiç bir göçmen arkadaşımdan Ermenilere karşıt bir deyiş duymadım ama "Bulgar tohumu" gibi deyişler duydum; çünkü onlar da bulgarlardan çekmişlerdir.

Hatta Erzurum ve Kars yöresinde Ruslara karşı bile deyişler duyabilirsiniz...

Batıda Ermeniler ile ilgili olumsuz deyişlere rastlamanızın nedeni ya doğu'da herhangi bir görevle bulunmuş kimseler ya da oradan Batıya göç etmiş kimseler nedeniyledir, merak etmeyin...

Bence biraz Toplum Bilimlere eğilmelisiniz: Toplum Psikolojisi gibi...

Nasilki Ermeni'ler tarafindan katledilen anne-babanin bir cocugu ailesiz büyümenin nasil zor oldugunu biliyorsa ayni sekilde Türk'ler tarafindan katledilen anne-babanin cocuguda ayni zorluklarla büyümüstür. Madem bana bu tür örnekleri dinlememi öneriyorsunuz, bende size her iki tarafinda acilarini dinlemenizi öneriyorum. Ama bu tür örnekler dahi günümüzde hic bir ulusa karsi nefret göstermemizi gerektirmez ve haklida cikartmaz. Dolayisiyla sizin burada "nefret" duygusunu masum ve hakli davranis gibi göstermenize hic gerek yok, cok yanlis bir yaklasim.

Ne yazık ki Doğu'da yapılan Ermenilere yönelik eylemleri Kürt aşiretler ve güçler yapmışlardır, Türkler değil...

Osmanlıların yıkılışına kadar varlığını sürdüren Hamidiye Alaylarının amacı,

Ermeni örgütlenmelerine ve güçlerine karşı mücadele etmektir;

Ve Kürtlerden oluşturulmuştur...

Ermenileri ve Türkleri Kürtleştirme işlevide görmüştür...

Türkler, Doğu ve Güney Doğu Anadoluda, Ermeniler ile mücadele edebilecek örgütler hiçbir zaman oluşturamamışlardır:

Varsa bilmediğim bir Türk yapılanması, lütfen örnekleyiniz...

Bunlar bilinen ve belgeli şeylerdir.

Defalarca anlatmama karşın hala o katliamları Türklerin yaptıklarını iddia edebiliyorsunuz

Siz işinize geldiğinde o bölgede Kürtlerin çoğunlukta olduğunu ve tarihsel olarak da hep orada olduklarını savunabiliyorsunuz,

Ancak nedense o bölgede Kürterin çoğunlukta olmasına karşın Ermeniler ile olan çatışmaların Kürtler ile Ermeniler arasında yaşandığını itiraf edemiyorsunuz.

Dediğim gibi, sizin her ne olursa olsun "Türk" adına karşı bir alerji ve bilinçaltında bir düşmanlık yaşadığınızı düşünüyorum:

Bunu çok belli ediyorsunuz...

O yüzden sağduyulu bir tartışma yapamadığınızı görüyorum;

Kusura bakmayın.

Ne kadar yaşamış olumsuzluk varsa, size göre nedeni Türklerdir...

Ne kadar olumlu yaklaşım varsa, size göre nedeni Türk olmayanlardır...

Bu'sunuz...

Ayrıca yazımı okumuş olan her eğitimli ve okuduğunu anlayabilen insan,

Benim bu tür nefret duygularını masum göstermeye çalışmadığımı daha ilk okumada anlayabilir.

Ben o nefret duygusunun nedenlerinin göz ardı edilmesinin Art Niyetlilik olduğunu

Ve sizin de özellike bu yapıya sahip olduğunu söylüyorum...

O söylemler "Nefret duygusu" olarak tanımlanırken (ki o söylemler gerçekten hatalıdır),

O söylemleri doğuran olayların görmezden gelinmesini

Ne insani ne de ahlaki bir davranış olarak nitelemiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söyledikleriniz kesinlikle genellenemez...

Köylülük ile Şehirlilik arasında sıkışıp kalmış,

Ne tam şehirli olabilmiş ve ne de tam olarak köyünden kopamamış,

Köyden kente göçmüş yarım eğitimli ve bunlarında çevresinin etkisinde kalanlarından başka

Bu sözünü ettiğiniz biçimde düşünen kimseye rastlayamazsınız.

Ben Ege'nin birçok köyünde bulundum, birçok çevresinde dolaştım ama Ermenilere yönelik söylediğiniz ön yargıya rastlamadım.

Ailemin bir tarafı da Karadenizlidir ve orada da katı bir biçimde Yunanlılarak karşı bu tür önyargılara rastlamadım.

Doğuda da örneğin Bulgarlara karşı bir önyargı göremezsiniz.

Ha ama Yahudilere beslenen önyargıları da temelsiz ve tümüyle haksız bulduğumu eklemek isterim.

İslam kültürünün (dini anlayışı karıştırmıyorum) içselleştirdiği Yahudi Önyargısının bir sonucudur diye düşünüyorum

Ve doğrudan bir toplumsal olguya dayandıramıyorum...

Lakin Yahudilerin ticaretteki başarılar da ekonomik olarak insanları kıskandırmıştır; doğrudur...

Saygılarımla...

ırkçılık, faşizm gibi kavramlar her ülke içerisinde yer alabilir ve hemen her niteliği, kimliğe, dine, ırka, düşünceye sahip insan bu gibi aşırıklara kapılabilirler..ben hiçbir zaman ermeniler bunu yapmıyor, yahudiler yapmıyor, amerikalılar yapmıyor, almanlar yapmıyor demedim..ancak burada eleştirdiğimiz nokta Türklerin içinde bulunan ırkçı, faşizan yaklaşımlar..

ben hiçbir genelleme yapmadım, Türkler faşizan kimliğe sahip ve bütün ermenileri düşman görüyorlar demedim..genelleme budur..

özgür düşüncenin, birbirine saygının kuşkusuz eğitimle, gelişmişlikle de alakası vardır ama tamamen bunlarla bağlantılı değildir..aynı şekilde köylülük-şehirlilik de değildir tek başına..örnek vermek gerekirse,

avrupa parlementosu seçimlerinde oylarını yükselterek milletvekili sayılarını arttıran faşist partiler ne diyorlardı :

"camiler kapansın", "camiye hayır"

"siyahlar, farklı ırktakiler defolsun gitsin"

hatta resimler çizip beyaz koyunları kendi sınırları içerisinde siyah çizdikleri koyunları dışarıda gösteriyorlardı..bu da faşizmdir..ben demedim ki, avrupada, batıda bu yok..

italya diyelim..berlusconi ne dedi geçenlerde :

Milano'da yürürken kendimi bir Avrupa şehrinde değil bir Afrika kentinde yaşıyor hissediyorum. Şehir merkezinde İtalyanlardan çok Afrikalılar var. Biz çok kültürlülüğe karşıyız. Sınır dışı etme konusunda daha katı olmalıydık"..bu faşizmdir..o zaman soralım bunlar eğitimsiz, köylü veya köylülükle kentililik arasında sıkışıp kalmış siyasetçiler mi ? ben ırkçılığın tamamen bununla bağlantılı olduğunu düşünmüyorum...demek ki böyle kişilere rastlanailiniyormuş !!!

bahsettiğiniz gibi bir yerde yaşanmış kötü olaylara imza atan kişilere, hatta bunu ırklarını üstün kılma sebebiyle yapmaları sebebiyle bir önyargı söz konusu olabilir..ancak bu her zaman böyle değildir..mesela siyahiler italyaya ne yapmış ki, berlusconi onları renkleri dolayısıyla dışlıyor..faşizmin daha önce yaşanmış bir olaya dayanması gerekmez..faşizmin bir sebebi gerekmez !!! ben durup dururken bir siyahiden kendimi üstün görebilir, devlet yönetimine kendi zihniyetimdekileri getirebilir ve onlara baskı kurmalarını sağlayabilirim..şimdi sebepten bahsettik ve bu sebeplerle normaldir dedik..hitler'in yaptığı yahudi soykırımını "aa yahudiler alman ekonomisini ele geçirmişlerdi, alman halkı açtı onlar ekonomik zulümde bulunuyorlardı" diyerek normal karşılayabilir miyiz veya haklı çıkartabilir miyiz ? zira son zamanlarda çokça yükselmeye başladı israil'in zulümlerine karşı şu tip sesler :

"hitler iyi yapmış"

"hepsinin kökünü kazısaymış ya"..görüldüğü gibi faşizmin boyutu yok !!!

örneklerinize göre bir cevap vereyim..ben karadenizliyim ve orada büyük bir düşmanlık var hem ermenilere hem yunanlılara karşı..

bırakın ırkı gayrimüslim e tahammül yok..inanana yok..oruç tutmuyorduk diye bizzat doğranıyordum...!!!bunlara birkaç tane münferit olay diyemeyiz..

önyargılara yaşanılan bölgedeki tarihsel olaylara göre anlam vermek kuşkusuz gerekir..bunun bilgisizlikle alakası yoktur..asıl nomal olmayan şey önyargıyı da aşan ve düpedüz faşizme kayan tavır ve davranışlara ve hatta eylemlere anlam arayacak, normal karşılayacak kadar bilgiyi göz ardı etmektir..tekrar tekrar bu durumu bir topluma mal etmediğimi söylemem gerekmiyor herhalde..

şöyle bir örnek vereyim..malcolm x haklı davasına o kadar kaptırdı ki kendisini, bütün beyazları düşman görüyor, hepsini "şeytan" diye nitelendiriyordu..yanına yaklaşıp kampanyasında çalışmak için gönüllü olacağını söyleyen beyaz bir kadını sert bir dille geri çevirmişti..yani siyahlara olan baskıyı beyazların tümüne mal etmişti..bu bir hatadır, yanlıştır hatta bu da faşizme karşı çıkarken faşizmin ağına düşmentir..

yahudi düşmanlığına karşı verdiğiniz örnekte ve buna anlam veremediğinizi söylemenizde de bunun bir sebebinin olması gerekmediğini kendiniz de itiraf ettiniz sanıyorum..

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yahudi düşmanlığına karşı verdiğiniz örnekte ve buna anlam veremediğinizi söylemenizde de bunun bir sebebinin olması gerekmediğini kendiniz de itiraf ettiniz sanıyorum..

demek ki açık bir sebebi olması gerekmiyormuş..rengini beğenmedim denerek de bu faşizan yaklaşımlarda bulunulabiliyormuş...

Yazınızın diğer bütününün, iletim ile pek ilgili olmadığını düşünüyorum.

Zira daha önce söylediğim gibi;

Türkiye'de yerel halkın dilindeki bazı Etnik ve Olumsuz deyişlerin nedenleri ile

Verdiğiniz örneklerin nedenleri çok farklıdır...

Bu sizin yazınızda da çok belli...

Türkiye'de hiçbir zaman bir Amerikalı Beyaz'ın, Amerikalı bir Zenciye duyduğu düşmanlığa benzer bir nedene bağlı düşmanlık beslenememiştir.

Yalnız dediğim gibi Yahudileri hariç tutuyorum;

Onlara beslenen düşmanlık duygusu çok daha metafizik bir nedene bağlı ve temelsizdir...

Dediğim gibi bir Egeli Türk'ün bir Yunanlıya beslediği sözde ya da gerçekteki karşıtlık, elbette ki Yunan işgaline dayanmaktadır.

Ayrıca Karadeniz'de Yunan/Rum ve Ermeni karşıtlığının da olması gayet normaldir;

Çünkü (bilmeniz gerektiği gibi) Ermeni ideali Artvin'den Trabzon'a kadar olan kesimi kapsadığı gibi,

Birde o bölgede Pontus Rumlarının yaptıkları eşkıyalıklar vardır;

Ki yine bilmeniz gerektiği gibi Atatürk, bu eylemleri kontrol altına alması için Samsun'a gönderilmişti...

O yüzden sizin o bölgede neden Ermeni ve Yunan/Rum karşıtlığı olduğunu söylediğimden başka bir biçimde anlamlandıramamanız gerekmektedir.

Eğer deseydiniz ki "Bizim Karadenizliler Bulgarları ve Makedonları hiç sevmezler, onlara nefret beslerler"...

O zaman haklı olabilirdiniz...

Ama benim baba tarafım da Karadenizli ve o taraftan hiç duymadım ben böyle bir deyiş...

Lütfen karşı çıkacaksanız söylediklerime,

Yazacaklarınız gerçekten bir karşıtlık ve gerçekçilik içersin...

Yoksa tartışmanın tadı olmuyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazınızın diğer bütününün, iletim ile pek ilgili olmadığını düşünüyorum.

Ama benim baba tarafım da Karadenizli ve o taraftan hiç duymadım ben böyle bir deyiş...

Lütfen karşı çıkacaksanız söylediklerime,

Yazacaklarınız gerçekten bir karşıtlık ve gerçekçilik içersin...

Yoksa tartışmanın tadı olmuyor...

ben de sizin verdiğiniz örneklere dayanarak faşizmin bir sebebinin olabileceği,

diğer örneklerden de faşizmin ortada herhangi bir sebep olmadan da var olabileceğinden bahsediyorum..

sonuçta her türlü ırkçılık, baskıcılık, dışlamacılık kabul edilemez olduğuna göre,

bunları sebepli ve sebepsiz diye ayırmanın ve "bu sebepten kaynaklanmaktadır" demenin çok da doğru olmadığını düşünüyorum..

bu biraz düşünce şekliyle alakalı..ben köken olarak rum kökenli olabilirim araştırmadım..nereden mi ? bölgenin rumlarca işgali ve Türk kadınlarına karşı muameleden dolayı..ama ben yine de rumlara karşı bir düşmanlık beslemeyebilirim..bunu her milletten olabilecek aşırı fikirlerin azgınlaşması olarak düşünerek bütün rumlara mal etmeyebilirim..bu benim düşüncemle alakalıdır..mesele uygur türkleri dolayısıyla bütün çin i ve çin lileri sorumlu tutmam..belki ürünlerini protesto ederek satın almam ama çıkıp da çin bayrağı yakmam, bir yerde bir çinli gördüğümde ona saldırmam veya arkasından küfretmem..demek istediğim faşizmin birçok çeşidi olabilir..yazdıklarımda verdiğim örnekte de sizin iletinizle alakalı alaksız aklıma gelen her türlüsünden bahsetmem de bunu anlatmak istememdendir..

yazıklarımda da "gerçekten bir karşıtlık" olması gerekmez kanımca..

ben sizin söylediklerinizden ve yazdıklarınızdakilerden bir cümleye katılmayıp ve buna karşı cevap verebilirim.. ve diğer konularda da aynı fikir de olabilirim..bir yazıdaki bir sava cevap vermek için o yazıya toptekün karşı çıkmak gerekmez fikrimce..

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben de sizin verdiğiniz örneklere dayanarak faşizmin bir sebebinin olabileceği,

diğer örneklerden de faşizmin ortada herhangi bir sebep olmadan da var olabileceğinden bahsediyorum..

sonuçta her türlü ırkçılık, baskıcılık, dışlamacılık kabul edilemez olduğuna göre,

bunları sebepli ve sebepsiz diye ayırmanın ve "bu sebepten kaynaklanmaktadır" demenin çok da doğru olmadığını düşünüyorum..

Tam olarak doğrusu budur...

Sadece görünenler ile hareket ederseniz, daha Irk kavramının bile ne olduğunu bilmeyen

Ve hatta Ermeniyi, Türkü, Yunanı yan yana gördüğünde hangisinin bile ne olduğunu ayırt edemeyen

Ama belki de unuttuğu yaşantılarla olumsuz da olsa bazı deyişleri hala kullanan insanları da

Bir kerede "Faşist" olarak adlandırma yanılgısına düşersiniz...

Ayrıca o söylemlerin niçin doğdukları da başlı başına Toplum Psikolojisi açısından son derece önemlidir;

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne yazık ki Doğu'da yapılan Ermenilere yönelik eylemleri Kürt aşiretler ve güçler yapmışlardır, .

.

.

.

...

Cok celiskilisiniz, bir taraftan Ermeni'leri Türklerin degilde Kürt'lerin katlettigini söylüyorsunuz, hemde delil olarak bölegde Türk'lerden fazla Kürt'lerin yasadigini syölüyorsunuz, ama diger taraftanda ise Ermen'lerin Türk'leri katlettiginden bahsediyorsunuz. Nasil oluyor bu anlasilir degil. Yani sizin ailenize mesela A grubu saldiriyor siz ise intikam icin gidiyorsunuz saldiriyla alakasi olmayan B grubunun fertlerini öldürüyorsunuz.

Siz benim hakkimda gercek disi iddaalarda bulunana kadar kendi celiskili söylemlerinizi gözden gecirseniz daha iyi olur.

Ben sizin ahlakinizi burada konu etmiyorum, sizde baskasininkini etmemeye gayret gösterin. Yorumuma cevap vermek zorunda degilsiniz, ama kisisellestirerek sahsiyetimi zedeleyici yorumlar yapmaya hakkinizda yok. Begenmiyorsaniz ciddiye almazsiniz ve cevapsiz birakirsiniz.

Umarim yorumlarinizi daha dikkatli yaparsiniz, önceden de uyarmistim sizi ama siz malesef ayni tutumu sürdürüyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten kimse onların Irkının "Türk" olduğunu söylemiyor.

Onun icin 1980 den sonra güya bilimsel arastirmalar yapilmisti, profesörler üniversitelerde yillarca bu konu da ders vermisti ve sayisiz "bilimsel kitaplar" yayinlanmisti, Kürt'lerin Türk oldugunu isbatlayan. Simdi bu "bilimsel arastirmalar" dikis tutmayinca hic böyle bir iddaa yapilmamis gibi yukaridaki soru sorulur.

Türkcüler ve ulusalcilar her dönem inkar politikasini sürdürmüslerdir ve dikis tutmayan yerde de önceki söylemlerini en basta kendileri inkar etmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cok celiskilisiniz, bir taraftan Ermeni'leri Türklerin degilde Kürt'lerin katlettigini söylüyorsunuz, hemde delil olarak bölegde Türk'lerden fazla Kürt'lerin yasadigini syölüyorsunuz, ama diger taraftanda ise Ermen'lerin Türk'leri katlettiginden bahsediyorsunuz. Nasil oluyor bu anlasilir degil. Yani sizin ailenize mesela A grubu saldiriyor siz ise intikam icin gidiyorsunuz saldiriyla alakasi olmayan B grubunun fertlerini öldürüyorsunuz.

Siz benim hakkimda gercek disi iddaalarda bulunana kadar kendi celiskili söylemlerinizi gözden gecirseniz daha iyi olur.

Ben sizin ahlakinizi burada konu etmiyorum, sizde baskasininkini etmemeye gayret gösterin. Yorumuma cevap vermek zorunda degilsiniz, ama kisisellestirerek sahsiyetimi zedeleyici yorumlar yapmaya hakkinizda yok. Begenmiyorsaniz ciddiye almazsiniz ve cevapsiz birakirsiniz.

Umarim yorumlarinizi daha dikkatli yaparsiniz, önceden de uyarmistim sizi ama siz malesef ayni tutumu sürdürüyorsunuz.

Aynı durumu hakettiğinizden sürdürüyor olabilirim...

Çünkü söylediklerimi, anlamak istediğiniz gibi anlamak konusunda ısrar ediyorsunuz.

Bölgede Kürtlerin sayısının Türklerden fazla olduğunu ben söylemiyorum;

Sizin böyle bir kanıya sahip olduğunuzu söylüyorum, bakınız:

Siz işinize geldiğinde o bölgede Kürtlerin çoğunlukta olduğunu ve tarihsel olarak da hep orada olduklarını savunabiliyorsunuz,

Ancaknedense o bölgede Kürterin çoğunlukta olmasına karşın Ermeniler ileolan çatışmaların Kürtler ile Ermeniler arasında yaşandığını itirafedemiyorsunuz.

Dediğim gibi, sizin her ne olursa olsun "Türk" adına karşı bir alerji ve bilinçaltında bir düşmanlık yaşadığınızı düşünüyorum:

Bunu çok belli ediyorsunuz...

Lise eğitimi almış her insan, söylediğim bu ifadenin, benim savunduğum şey değil de,

Başkasının savunduğu şeyi dile getirmem anlamına geldiğini anlayabilecek kapasitededir...

O dönemde Doğuda (ve bugün bile) Ermenilerin katledebileceği kadar Türkmen toplulukları ve yerleşimleri vardır.

Ermeniler bu köyleri ve insanları katletmişlerdir.

Ermeniler ile karşılaşabilecek tek örgütlü gurup Osmanlılardan beridir örgütlendirilen Hamidiye Alayları

Yani Kürt Aşiretlerinden oluşturulan birliklerdir.

Amaçları da Ermeniler ile mücadeledir.

Eğer Ermeniler katledildiyse, bunu Kürt birlikleri yapmıştır...

Hamidiye Alayları, Osmanlı Devleti tarafından özel olarak silahlandırıldığı ve örgütlendiği için

Ve bu uygulama Kürtleri örgütlemeye yönelik olduğu için

Türkler ya bu Kürt Aşiretlere sığınmak zorunda kalmışlardır,

Ya da sığınmayanlar savunmasız ve silahsız kalarak Ermeni Katliamına açık hale gelmiştir.

Ermeniler de bu Türkleri katletmiştir;

Ki bunlara ait mezarlardan onlarcası çıktı...

Ama nedense Ermenilere dair toplu mezarları,

İstanbulu işgal ettiği 3 sene boyunca İngilizler bile bulamadı...

Ne bir belge bulabildiler,

Ne de bir tek toplu Ermeni mezarı...

Ve neden Ermenilerin katlettiği bir tane bile Kürt Toplu Mezarlığı çıkmadı?

Sağlamasını yapayım:

Kürtler, Aşiret birlikleri olarak silahlandırıldığı için...

Yine sağlamasını yapalım, haydi hep birlikte:

Ermenileri kim katletmiş olabilir?

Silahlandırılmış ve Osmanlılar tarafından yasal olarak güçlendirilmiş, Ermenilere yönelik kurulmuş Hamidiye Alayları mı?

Yoksa silahsız ve savunmasız bırakılarak, ya Hamidiye Alaylarına sığınmak zorunda bırakılarak asimile edilmiş ya da sığınmadıkları takdirde Ermeniler tarafından öldürülmek durumunda kalan Türkler mi?

Hatta sağlamaya devam edelim:

Türkler neden öldürülebilmiştir Ermeniler tarafından?

Çünkü Türkler silahlandırılmamış ve yerel güç olarak Osmanlının eskiden beridir yürüttüğü Kürtleri Kayırma politikasınca Kürt Aşiretleri silahlandırılmıştır...

Repeat after me:

"O dönemde Türkler silahsızdır; Ermenilere karşı Osmanlılarca örgütlendirilmiş olanlar Kürtlerdir. Öyleyse Sokrat insandır!"

O yüzden birazcık, çok çok azcık bile vicdan sahibi ve onurlu bir insan,

O dönemde nelerin olduğu ile ilgili sağ duyulu davranabilir...

Bununla birlikte;

Benim mi çelişkili konuştuğum

Yoksa sizin mi dönemde olanlar ile ilgili zerre kadar bir bilgi sahibi olup olmadığınızı sorgulamanızı tavsiye ederim...

Saygılarımla ve Sağduyulu, vicdanlı davranabilmeniz dileğiyle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onun icin 1980 den sonra güya bilimsel arastirmalar yapilmisti, profesörler üniversitelerde yillarca bu konu da ders vermisti ve sayisiz "bilimsel kitaplar" yayinlanmisti, Kürt'lerin Türk oldugunu isbatlayan. Simdi bu "bilimsel arastirmalar" dikis tutmayinca hic böyle bir iddaa yapilmamis gibi yukaridaki soru sorulur.

Türkcüler ve ulusalcilar her dönem inkar politikasini sürdürmüslerdir ve dikis tutmayan yerde de önceki söylemlerini en basta kendileri inkar etmistir.

Ulusalcılar değil kardeşim;

Ben de Ulusalcıyım ve söylediğin iddiaları ben hiç bir zaman savunmadım.

Tanıdığım aklı başında hiçbir Ulusalcı da savunmamıştır...

Türk Etnik-Milliyetçiler iddia etmiştir; o kadar...

Kürtlerin soylarının gerçekte Türk olup olmadıkları,

Aklı başında hiçbir Ulusalcının zerre kadar umrunda olduğunu sanmıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Akli basinda olan Ulusalcilar" ve "akli basinda" olmayan Ulusalcilar kimmis?

"Türk Etnik-Milliyetçiler iddia etmiştir; o kadar..." diyorsunuz, yani devletimiz bir dönemler etnik-miliyetcilikmi yapiyordu demek istiyorsunuz? Cünki Kürt'lerin Türk oldugunu isbatlamaya calisanlar devlet destekli ve üniversitelerde idi. Disaridaki etnik-millietciler, onlar zaten her dönem üstlerine düsen görevi yapmislardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Repeat after me:

"O dönemde Türkler silahsızdır; Ermenilere karşı Osmanlılarca örgütlendirilmiş olanlar Kürtlerdir. Öyleyse Sokrat insandır!"

Hatta bir sağlama da ben yapayım :

O dönemde Türkler silahsız olmanın ötesinde, erkeklerinin çoğu çeşitli cephelerde silah altında alınmış ve savaşıyor olduklarından, Ermenilerin katlettiği Türkler, kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşuyordu. Bunu bulunan toplu mezarlardaki kemik ve kafa tasları da doğrulamıştır.

O dönemde Kürtler ise, bahsettiğin gibi imtiyazlı durum nedeniyle diğer cepheler yerine Hamidiye alayları yolu ile sadece Ermeni komitacılara karşı savaşmışlardır. Komitacılarla savaş sırasında Ermeni köylerine de saldıranlar olmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ulusalcı ile Türkçülerin birbirine karıştırılmasındaki kasıtı görüyorsun değil mi ? ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı durumu hakettiğinizden sürdürüyor olabilirim...

Çünkü söylediklerimi, anlamak istediğiniz gibi anlamak konusunda ısrar ediyorsunuz.

.

.

.

Benim hangi bölgede hangi milletten vatandasin yasadigi dedigime göremi Ermeni'leri kimin öldürdügünü belirleyebiliyorsunuz?

Ermeniler'i Türk'ler degilde Kürt'ler katletti diyen ve Türk'leri de Ermeni'ler öldürdü diyen kim? SIZ diyorsunuz ben degil, yoksa burada dami istedigim gibi anliyorum?

Bakin ne demissiniz:

Ne yazık ki Doğu'da yapılan Ermenilere yönelik eylemleri Kürt aşiretler ve güçler yapmışlardır, Türkler değil...

Osmanlıların yıkılışına kadar varlığını sürdüren Hamidiye Alaylarının amacı,

Ermeni örgütlenmelerine ve güçlerine karşı mücadele etmektir;

Ve Kürtlerden oluşturulmuştur...

Ermenileri ve Türkleri Kürtleştirme işlevide görmüştür...

Türkler, Doğu ve Güney Doğu Anadoluda, Ermeniler ile mücadele edebilecek örgütler hiçbir zaman oluşturamamışlardır:

Varsa bilmediğim bir Türk yapılanması, lütfen örnekleyiniz...

Bunlar bilinen ve belgeli şeylerdir.

Defalarca anlatmama karşın hala o katliamları Türklerin yaptıklarını iddia edebiliyorsunuz

Ancak nedense o bölgede Kürterin çoğunlukta olmasına karşın Ermeniler ile olan çatışmaların Kürtler ile Ermeniler arasında yaşandığını itiraf edemiyorsunuz.

Bende size gayet hakli olarak soruyorum ve diyorumki neden Ermeni'ler kendilerini katleden Kürt'leri degilde Türk'leri öldürmüsler? Bu celiskili syölemeler nereye kadar gidecek?

Bu celiskiyi görmek icin illada liseyi veya dahada yüksek okulu bitirmek gerekmiyor, iyi niyet yeterli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ulusalcı ile Türkçülerin birbirine karıştırılmasındaki kasıtı görüyorsun değil mi ? ;)

Gerek Dünyahepimizin olsun, gerek aynı kulvarda başka arkadaşlar olsun;

Hepsinin "Türkçü" ile "Ulusalcı" arasındaki farkı (hala) bilmediklerine inanmıyorum (inanmak istemiyorum).

Türkçülük, daha etnik yapıda bir düşüncedir...

Ulusalcılık ise hele günümüzün Ululsalcılık anlayışı etnik kökenle ilgilenmez...

Her "Ben Ulusalcıyım" diyen de Ulusalcı değildir.

Tayyip'in "Biz Atatürk ilkelerine bağlıyız" demesinin, onların gerçekte bu ilkelere bağlı olmalarını sağlamadığı gibi...

Arkadaşlar hemen her konuda kasıtlı davrandıklarını açık ediyorlar zaten;

Bu çok belli...

Bunu önceki iletide açıkça söyledim, karşı da çıkmadı zaten...

Kısacası:

Sözü geçen kulvardaki arkadaşların ve bu yönde politika yapan tüm siyasetçilerin

İster-istemez veya bilir-bilmez bir art niyetli veya kasıtlı amaca hizmet ettiklerini,

Bazı kaldıramadıkları, sindiremedikleri şeylere göre, ne olursa olsun/doğru-yanlış,

Ulusalcılığın karşısında olmaya kendilerini koşulladıklarını düşünüyorum.

İnsan elbette Ulusalcılık karşıtı olabilir;

İnsan her istediğini düşünebilir...

Ancak ONURLU bir insan, ne olduğunu bildiği Ulusalcılığı, kendi yaptığı Etnik-Milliyetçilik ile suçlamaMA erdemini gösterebilmelidir...

Gösteremeyen insanların da İnsan Onurundan söz etmeye hakları yoktur diye düşünüyorum...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.