Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Uyumak Ve Yellenmek Abdesti Bozar mı

halukgta

Önerilen İletiler

Bilmiyorsun diyince kızıyorsun dostum. Cebrailin buradaki görevi ulaklıktır(postacılık). Peygamber ise tebliğcidir. Senin yazdığın Kuranın bir çok yerinde geçer ve peygambere atfen De ki; sözcüğüyle başlar. Yani burada her deyiş tanrıya aittir. Başka kimseye ait olamaz. Tabi bunlar dini inanışlar.

Kaldı ki tanrı sözü başkasına verirse 2. plana düşmez mi? Bu mu mantık?

Tanrı sözü niye başkasına versin ki? Aklı başında inançlı birisi zaten Tanrı'nın yaratıcı olduğunu bilir. De ki; peygambere söylenenler de var doğru fakat ben bundan bahsetmiyorum. Cebrailin konuştuğu, yaptık, ettik, yapacağız v.s. tarzında ayetler de var. Tanrı sözü başkasına vermiyor, hükmü taşıma görevini veriyor. Cebrail Tanrı ne derse onu naklediyor. Kendi görevlerini de naklediyor. "Sizi cehenneme sokacağız." tarzında ayetler mesela bizim görevimiz bu, Tanrı bize bu görevi verdi anlamındadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir ayet gösteremezsin.  Sad/66 ise "de ki;" hükmündedir. (inanca göre)

Orjinal Arapça'sında de ki yok ise Türkçe çeviriye monte etmek doğru mudur yani? İnanca göre böyle olabilir de orjinal Kuran böyle yazmıyor işte tüm mesele de bu zaten yani olmayan bölüme de de ki ekliyorlar. Allah istese kendi eklerdi zaten.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Orjinal Arapça'sında de ki yok ise Türkçe çeviriye monte etmek doğru mudur yani? İnanca göre böyle olabilir de orjinal Kuran böyle yazmıyor işte tüm mesele de bu zaten yani olmayan bölüme de de ki ekliyorlar. Allah istese kendi eklerdi zaten.

Evet işte buradaki çelişkiyi vurgulamak istiyordum zaten..

Biz inançsızlar bu sebepten dolayı Kuranın insan tarafından yazıldığını söyleriz. Sen de cebrail sözleri diyorsun.

İnançlılar böyle söylemiyorlar ama. O halde bekleyelim inançlının birisi fikrini yazsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cebrailin sözleri demiyorum, Cebrail iletiyor diyorum.

Kuran'da ben,siz,O diye geçen ayetler birbirine karıştırılıyor. "Ben" bazen Allah'ın direkt kelamı olabildiği gibi "and olsun ki" ile başlayan ayetlerde konuşan Cebrail ve diğer meleklerdir.

smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu aslında gayet basit . İnançlılar için abdest bozan şeyler sayılmış :

—Cünüpseniz, cinsel ilişkiye girdiyseniz temizlenin, yıkanın.
—Tuvaletten çıktığınızda yani küçük, büyük abdest yaptığınızda, namaza durmadan önce abdest alın.

O halde uyumak ve yellenmek bunun dışında . Kuranla örtüşmeyen şeyler de sahih  sayılmadığını düşünecek olursak ,inançlılar için durum bu kadar basittir. Ayrıca inanmayanları da ilgilendiren bir durum yoktur. Namaz kılarken abdest konusunda ne yapıldığı inançlıları ilgilendirir. Arkadaşımız da bu konuya açıklık getirmiş. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu başlığa karışmaya niyetim yoktu ama madem bir şeyler söylenmiş, ben de söyleyeyim.

Durum, tutarsızlığın apaçık bir belgesi. Kuran'ı yazan zamanın Arapları, hiç bir şeyi doğru dürüst düzenleyememişler. Her yanı çelişki, eksiklik, tutarsızlık dolu karma karışık bir kitap çıkmış ortaya. 

Ateist olarak beni hiç ilgilendirmez elbette ama, durum sağduyuya son derece aykırı. Cemaat içindeki durumu anlarım. Ama evinde tek başına namaz kılan birini düşünürsek, Kuran'a göre gürültülü ve burun reseptörlerini uyarıcı bir ihracat olduğunda, hiç bir şey olmamış gibi namaza devam etmesi sağduyuyu, mantığı isyan ettirici bir durum olur. 

Eğer Kuran yazarları bunda beis görmedilerse bu acayip bir ayıp olur. Yok eğer beis gördükleri halde Kurana yazmayı unuttularsa, bu da acayip bir unutkanlık olur. Bir şeyi yapacaksan doğru düzgün, eksiksiz yapacaksın. Hele bir din yaratıyor, bu dine de bir kitap yazıyorsan, son derece dikkatli olunması gerekir. 

İki olasılık da birbirinden beter. Tabii "sadece Kuran" anlayışlı müslümanlar da var. Onlara göre düşünürsek, durum çok abes. Namaz kılan kişinin yukarda tasvir ettiğim durumu son derece ters ve uygunsuz. Geldik hadisleri tamamlayıcı gören müslümanlara. Bunlar Kuranı hadis tamamlıyor diyebilirler. Fakat bu da olmaz. Bunun olması için Kuranda abdesti bozan durumların hiç bahsedilmemesi, abdest konusunun tamamen hadislerle düzenlenmesi gerekirdi. Bir konuyu eksik yazmak, başka tarafta tamamlamak olacak bir iş değildir. Kuran farzları düzenler de, hadisler sünnetleri, müstehapları düzenler, tamam ona aklım erer. Ama durum öyle değil. 

Yani ne taraftan baksak konu çözümsüz. Zaten Muhammed de Kuran'ı pek önemsemiş görünmüyor. Yoksa ne yapar eder, sağlığında bu kitabı derlettirir, düzenlettirirdi. Ölümünden sonra yapılması kabul edilir bir konu değil. Dahası var, akıllı bir insan nasıl ömrü hayatında okuma yazma öğrenememiş olur? Okul yüzü görmemiş kişiler görüyorum, kendiliğinden gazeteye baka baka yazıyı öğreniyor. Kabul edilemez yani, peygamberim diye çıkmış bir kişi okuma yazma bilmeden ölsün. Allahtan aldım dediği sözleri de derleyip düzene koymasın, yapamıyorsa yazı bilenlere yaptırmasın. Böyle bir şeyi asla ve asla kabul edemem. Bu olmaz.

Hâla bitmedi. Kuran'ı başta Muhammed umursamamış ki kim umursayacak? Kuran'da recm var mı? Yok. Peki bir hüküm var mı? Var. Yüz sopa. Peki var olan bir hükmü uygulamayıp başkasını uygulamak nasıl olur? Böyle bir şey asla olamaz. Kimse demesin ki yüz sopa sonradan konuldu. Nasıl olur? Birileri taşlanarak vahşice öldürülüyor, Allah ayeti postaya yetiştiremiyor! Böyle bir şeyin en küçük olabilirliği var mı? 

Benim için çözüm basit: Kuranı bilgi düzeyi çok düşük insanlar yazdı. Ama müslümanlar bunca tutarsızlığa nasıl katlanabiliyorlar, benim aklım almıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah yemin etmiyor fakat yanlış anlaşılma olmuş. Kuran'da ben,siz,O diye geçen ayetler birbirine karıştırılıyor. "Ben" bazen Allah'ın direkt kelamı olabildiği gibi "and olsun ki" ile başlayan ayetlerde konuşan Cebrail ve diğer meleklerdir. Ayetin gidiş şekline göre durum değişir.

"And olsun ki, Kuran'ı öğüt olsun diye kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?" Kamer Suresi / 40

Bu ayetteki Biz ; Cebrail ve meleklerdir. Allah tekil konuşur, biz- li ayetler Cebrail ve Cebrail planın insanlara hitap ettiği ayetlerdir.

Evet haklisiniz. Bu isin bir komite tarafindan duzenlendigi belli.

"Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlara da eşler ve çocuklar verdik. Allah'ın izni olmadan hiçbir peygamber bir mucize getiremez. Her ecelin (vadenin) bir yazısı vardır."  13:38

"Rabbine andolsun, onları şeytanlarla beraber mutlaka haşredeceğiz. Sonra onları kesinlikle cehennemin çevresinde diz üstü hazır edeceğiz."  19:68

(Melekler Lût'a:) "Ömrüne andolsun ki onlar (şehvetten) gözleri dönmüş halde sarhoşlukları içinde bocalayıp duruyorlar (Bu durumda asla seni dinlemezler)" dediler.  15:72

"Incire ve zeytûn'a andolsun."   95:1

Bu yemin eden Tanri, herkese kendisi gibi yemin etmesini ogretmis. Eskiden Araplarin kendi putlarina yaptiklari yeminler gibi. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet haklisiniz. Bu isin bir komite tarafindan duzenlendigi belli.

"Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlara da eşler ve çocuklar verdik. Allah'ın izni olmadan hiçbir peygamber bir mucize getiremez. Her ecelin (vadenin) bir yazısı vardır."  13:38

"Rabbine andolsun, onları şeytanlarla beraber mutlaka haşredeceğiz. Sonra onları kesinlikle cehennemin çevresinde diz üstü hazır edeceğiz."  19:68

(Melekler Lût'a:) "Ömrüne andolsun ki onlar (şehvetten) gözleri dönmüş halde sarhoşlukları içinde bocalayıp duruyorlar (Bu durumda asla seni dinlemezler)" dediler.  15:72

"Incire ve zeytûn'a andolsun."   95:1

Bu yemin eden Tanri, herkese kendisi gibi yemin etmesini ogretmis. Eskiden Araplarin kendi putlarina yaptiklari yeminler gibi. 

Ben size hakikati söylüyorum kabul edip etmemek, araştırıp araştırmamak sizin tercihinizdir.

Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Bu ayette de gördüğünüz gibi gönderdik denmiş. Gönderenler kim? Allah'ın izni ile görevli Cebrail ve Cebrail planı veya başka bir isimde anılan görevli varlıklar.

Rabbine andolsun, onları şeytanlarla beraber mutlaka haşredeceğiz. Haşredecekler kim? Cebrail ve Cebrail Planı veya başka bir isimde anılan görevli varlıklar. Rabbine andolsun kısmına dikkat edin Tanrı kendi kendine yemin etmiş olabilir mi? Rabbine and olsun diyor. Tanrı -Rab- Allah aynı anlama gelir. Cebrail planı Rabbine and olsun diyor.

İncire ve zeytine andolsun. Yemin eden kim? Cebrail

Komite falan yok fakat Allah'ın orduları diye geçen görevli varlıklar var. Bu varlıklar dünyadaki işleri düzenliyor, kontrol ediyor ve Allah'ın izni ile hareket ediyorlar.

Kuran'ı yalanlamak için bu tarz yorumlar gelmesi çok normaildir fakat ben size hakikati yazıyorum. Bu gerçeği kabul edin ya da etmeyin bu beni bağlamaz. Ancak cevap yazmamış olsaydım Allah'a karşı sorumlu olurdum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İncire ve zeytine yemin edenin Cebrail olduğu iddiasına önce müslümanlar itiraz eder. Çünkü islam inancına göre Kuran "kelamullah" tır. Başkasının sözünün karıştığı iddiası, başta islam inancını zor durumda bırakır. Gerçi ben bu tür iddialara alışkınım. Müslümanların bir ayeti savunmakta zorlandıklarında "bu ayeti Kuran'a Emevi halifeleri eklemiş" dediklerini bile duymuşumdur. "İslamda tüm tarihi boyunca uygulandığı halde Kuran'da recm niye yazmıyor" sorununa bulunan çözüm ünlüdür: Ayetin yazıldığı sayfayı keçi yemiş! Bu iddia tarihe geçmiştir.

Bu tür iddiaları müslümanlar aralarında asla konuşmazlar. Bunlar ancak bir ateisti ikna için ortaya atılan palyatif iddialardır. Müslümanlara göre tebliğ için her şey meşrudur. Bir alkoliğe tebliğ yapabilmek için meyhaneye girmen şartsa gireceksin. İçki masasına oturmak şartsa oturacaksın. İlla bir kadeh içmende ısrar ederse, içmezsen seni dinlemeyecekse içeceksin. Müslümanlardaki anlayış budur. 

Tabii bu etik değil. Doğru, kişiye ve ortama göre değişen bir olgu ve kavram değildir. Doğru her zaman ve her ortamda, herkes için doğrudur. Bu, deyim yerindeyse balık oltaya hele bir takılsın, yavaş yavaş çekeriz nasılsa gibi bir anlayıştır.

Böyle uç iddialar hakkında  akla gelenler ister istemez bunlar oluyor. Bir iddianın bir dayanağı olması gerekir. Yemin edenin Cebrail olduğuna dair en küçük bir belirti yok. İbareler şunlar: (*)

"incir ve zeytine sina turuna (**) emin beldeye yemin olsun insanı en güzel biçimde yarattık...." vs... böyle gidiyor. Eğer yemin eden Cebrail olursa "yarattık" diyen de Allah ile Cebrail olur. İkisi el ele verip insanı yaratmışlar. Bunu kabul ediyorsanız mesele yok. Yemin eden Cebrail olsun. 

(*) Kuran 52

(**) Sina'daki Tur dağı kastedilmiştir. İnanca göre Musa ailesiyle yolculuk ederken gece orada bir ışık görüp ısınmak için ateş almak üzere dağa yönelince kutsal Tuva vadisine girmiş ve yanan bir çalının ardından tanrının sesini duymuş. Sûre adını bu İbrani efsanesinden almıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rabbine andolsun kısmına dikkat edin Tanrı kendi kendine yemin etmiş olabilir mi?

Tabii ki mesele bu. Eger Kuranin "Allahin sozu" olduguna inanirlarsa.  

Bence, Fatiha suresinin yaratici sozleri olduguna inanirsaniz, umarim, ayni Allahin kendine yemin etmesinde de bir kusur gormemeniz lazim. Cunku, ayni Allah bu yedi cumleden ibaret "dua"yi Muslumanlara kendi sozleri diye yutturmus. Ve bu sozlerinde kendisini "Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki" olarak tanitmayi ve kendisini ovmeyide hic unutmamis.

Beni en cok uzen seylerden biride, Milyonlarca "guzel" insanlarin, [anlamadan] Fatiha duasini okurken, bu dua'yi hristiyan ve yahudilere kufur ederek bitirirler. Yani bu cumle ile, "sıratallezine en'amte aleyhim, gayrilmağdubi aleyhim veleddallin"

Bu dua yi "arapca" okumakta bir fayda var, Islam dini icin. Ne dediginizi anlamamayi saglar. Cunku Muslumanlarin %80 i Arapca bilmez. Yani "gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil." demekle yahudi ve Hristiyanlara kufur goturmekten haberdar olmazlar. Bunu her 5 vakit, her gun yapmakla, tevekkeli degil de Muslumanlar Hristiyanlari ve Yahudileri sevmezler. Kendinize hic sorarmisiniz, niye sevdikleriniz mezarina gidip "Hristiyanlara ve Yahudilere" kufur etmek gerek? Islamin ogrettigi insanlik bumudur?  En saygili olmasi gereken zamanlarda niye alakasiz insanlara kufur etmek munasip oluyor?  Bunlari bile dusunmiyen insanlar tabii ki, Alahin kendi kendine yemin etmesinde bir kusur gormez!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil." demekle yahudi ve Hristiyanlara kufur goturmek

Sapkın / sapmış / sapık küfür etmiş / kafir olmuş demek değil midir ? O halde, küfür edenlerin küfür etmiş olduklarını söylemek onlara küfür etmek demek mi olur ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sapkın / sapmış / sapık küfür etmiş / kafir olmuş demek değil midir ? O halde, küfür edenlerin küfür etmiş olduklarını söylemek onlara küfür etmek demek mi olur ?

Bunui "turkce sozlukle" degilde, Tefsirle anlamak gerekir. Yukarda ki anlami, Araplar ilk okulda ogrenirler. Kuran daki anlam budur. Surelerde bu apacak ortadadir.

Bakalim Burdaki Tafsir al-Jalalayn ne diyor. Kusura bakma, ben ingilizce okurum. al-Jalalayn [iki Celal in] tefsiri 15inci asirda yazilmistir.

"the path of those whom You have favoured, with guidance (from alladhīna together with its relative clause is substituted by [ghayri l-maghdūbi ‘alayhim]) not [the path] of those against whom there is wrath, namely, the Jews, and nor of those who are astray, namely, the Christians. The subtle meaning implied by this substitution is that the guided ones are neither the Jews nor the Christians. But God knows best what is right, and to Him is the Return and the [final] Resort. May God bless our master Muhammad (s), his Family and Companions and grant them everlasting peace. Sufficient is God for us; an excellent Guardian is He. There is no power and no strength save in God, the High, the Tremendous."

Kaynak:

http://www.altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=74&tSoraNo=1&tAyahNo=7&tDisplay=yes&UserProfile=0&LanguageId=2
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"the path of those whom You have favoured, with guidance (from alladhīna together with its relative clause is substituted by [ghayri l-maghdūbi ‘alayhim]) not [the path] of those against whom there is wrath, namely, the Jews, and nor of those who are astray, namely, the Christians.

Efendim, bu bir şeyi değiştirmiyor ki. Benim buna bir  itirazım yoktu zaten. Yani; Yahudi ve Hristiyanlar kastedilmiyor demedim.

Sorum şu:

Gazaba uğratılacak olanlar (those against whom there is wrath ) da, yoldan sapmış olanlar ( those who are astray ) da inanca göre neticede küfür etmemiş midir, kafir olmamış mıdırlar ?

O halde, küfür edenlerin küfür etmiş olduklarını söylemek onlara küfür etmek demek olmaz.

Yazdıklarınızda bir mantık hatası var, onu belirtmek istemiştim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, bu bir şeyi değiştirmiyor ki. Benim buna bir  itirazım yoktu zaten. Yani; Yahudi ve Hristiyanlar kastedilmiyor demedim.

Sorum şu:

Gazaba uğratılacak olanlar (those against whom there is wrath ) da, yoldan sapmış olanlar ( those who are astray ) da inanca göre neticede küfür etmemiş midir, kafir olmamış mıdırlar ?

O halde, küfür edenlerin küfür etmiş olduklarını söylemek onlara küfür etmek demek olmaz.

Yazdıklarınızda bir mantık hatası var, onu belirtmek istemiştim.

Bir kere, Fatiha Duasinda Yahudi[Gazaba ugrayanlar] ve Hristiyanlar[sapmis olanlar] dan  kastedilmesini anladigindan memnun oldum.

Yahu boyle bir seyin [gercek olduguna inansaniz  bile] bir cenazede, mezarlikta, siz kendi sevdiklerinizi, saygi duyduklarinizi "anmak" icin nasil buna gerek vardir diye dusunursunuz?  Hele bir de her gun 5 vakit namazinizda da... Nedir sizin yahudiler ve hristiyanlarla ugrastiklariniz? Her gun!  Her gun!  Siz kendi ruhunuza bu sekilde mi huzur getirmeyi layik gorursunuz? Yani baskalarinin gazabini ve saptirtiklarini hatirliyarak mi? Bu mudur hosgoru olan din?

Niye vefat edenleri onun yaptiklari guzelliklerle anmak yeterli degilki? Niye olumsuz dusuncelerle bu anlarinizi lekemek istiyorsunuz? Ben  insan olarak hic bunu anlamiyorum!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere, Fatiha Duasinda Yahudi[Gazaba ugrayanlar] ve Hristiyanlar[sapmis olanlar] dan kastedilmesini ... memnun oldum.

original.gif Neden ? Bu fikrinize itiraz mı etmiştim ki şimdi anlamış olayım ve siz de anlamış olduğumdan memnun olasınız ? Neyse, kendi kendinize memnun olmanız beni de memnun etti diyelim.

Yahu boyle bir seyin [gercek olduguna inansaniz bile] bir cenazede, mezarlikta, siz kendi sevdiklerinizi, saygi duyduklarinizi "anmak" icin nasil buna gerek vardir diye dusunursunuz? Hele bir de her gun 5 vakit namazinizda da... Nedir sizin yahudiler ve hristiyanlarla ugrastiklariniz? Her gun! Her gun! Siz kendi ruhunuza bu sekilde mi huzur getirmeyi layik gorursunuz? Yani baskalarinin gazabini ve saptirtiklarini hatirliyarak mi? Bu mudur hosgoru olan din?

Niye vefat edenleri onun yaptiklari guzelliklerle anmak yeterli degilki? Niye olumsuz dusuncelerle bu anlarinizi lekemek istiyorsunuz? Ben insan olarak hic bunu anlamiyorum!

Şimdi anlayış şu:

Namaz ve mezar ziyareti ölümü ve ahireti hatırlamak için yapılıyor. ( Tabii bir de İsrailiyat bulaşmış hadislerle ölenin bir ruhu olduğu buna dua okununca ona sevap yazılacağı, Peygamberin şefaat edeceği gibi ölene yardım amacı içeren Kuran dışı inanışlar da var sebepler arasında ama bunlar esas itibariyle konumuz dışı )

Ana amaç bunlar olunca, yani; namazın ve mezar ziyaretinin amacı ölümün her an olabileceğini ve ahiretteki muhtemel cezaları hatırlamak olunca, bu korku ile kafir olanların ( Yahudi ve Hristiyan veya Müşrik ) dolayısıyla cezalandırılacak olanların safına sokmaması için ölmeden önce Allah’a yalvarılıyor. Bunun hoşgörüsüzlükle alakası yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim, sen beni "yemin eden Allah" tan bahsettikten sonra kaybettin. Sen niye kayip olmadin ki? Kos Koca evreni yaratan Allah kime yemin ediyor? Sen bir soz verince yemin etmeyi ogrenmissin, deger verdigin seyler uzerinde. Allah kimin uzerine yemin ediyor ki, senin gibi? Insan gibi? Belki de Muhammed gibi olmasin?

Ama yinede "Allah" sagolsun bizim icin dini kolaylastirmis.

Allah yemin etmez ; 

sadece uslubunu keskinlestirmek icin ve insanin kendi icine dusebilecek bir supe icin ''Andolsun'' diye bir hitap ile hitap ettigini goruyoruz ..

anlatim carpiciligi ile dikkati acmaya yonelik bir ilhamdir bu .. Arapcasindan daha iyi anlasilir demeye gerek yok heralde ... meallere aldanmayin !

bu; kainatin vahye dayali izahi ile son derece etkileyici bir anlatimdir ..

Allahin yemininde ozguven ve percinleme vardir - yalancinin yemininde ise kendini onaylatma telasi ... bu ikisi bir olmaz

zaten yeminle de olcak is degil ; Kuranda o kadar koklu ve kusatici bir anlatim vardir ki objektif bir insanin kanahati zaten gelir - Allah tum bunlar icin bir de ''Andolsun'' der ... kendini kendi katiyeti ile yuceltir ..

bizim icin buyuk bir nimet : )) Allahin gucu ile guc bulmak icin cok harikulade bir incelik ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah yemin etmez ; 

sadece uslubunu keskinlestirmek icin ve insanin kendi icine dusebilecek bir supe icin ''Andolsun'' diye bir hitap ile hitap ettigini goruyoruz ..

anlatim carpiciligi ile dikkati acmaya yonelik bir ilhamdir bu .. Arapcasindan daha iyi anlasilir demeye gerek yok heralde ... meallere aldanmayin !

Yani, Kuranda defalarca tekrar tekrar "her sey apaciktir" diyen Allahi anlamak kolay degil diyorsunuz. Inanan Dindarlar bile bu apacik ayetleri anlatmayi becerememis. Ya da Allah kendisini anlatmayi becerememis. Ya da Allah "her sey apaciktir" derken yalan soyluyor demeli olmalisiniz. Bilmem hangisini demek istiyorsunuz? Sizin yazilarinizada bir saglam tercuman gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.