Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Uyumak Ve Yellenmek Abdesti Bozar mı

halukgta

Önerilen İletiler

DOĞRU sizce nedir sevgili canraşit ?

Efendim, bu felsefi bir sorudur. Kişiden kişiye, felsefeden felsefeye değişir.

Benim doğru dan kastım; bilimsel terim ve teorilerin ne dediğiniz önce bir anlamak. Bilir bilmez yorumda bulunmamak için.

Sizce bilimsellik doğruları, din ise mitleri yansıtır değil mi ? smile.png İşin bu kısmı nedense hep sonraya bırakılmakta...

Bu niyet okumak olmuş. Benim böyle bir cümlemi gösterebilir misiniz acaba ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama demiştiniz:

Ayrıca, Evrim bir kanun değildir. Çünkü; Teori başka bir şeydir, Kanun başka bir şey.

Teoriler ispatlanınca kanun olmaz. Yalnızca geçerli teori olur.

Şu bilimsel jargondan kurtulduğunuzda daha iyi anlaşırız umarım :) sözlerimiz havayamı gidiyor ne ? KANUN, işeyen düzendir, düzenin kuralları vardır, biçim ve işleyiş yönüyle EVRİM dediğiniz süreç bir döngünün adıdır, bunu başlatan böyle olmasını istemiş ve öyle olmuştur işte bu nedenle bu BİZ'im için tabii KANUN'dur... bu hususta evrime bakış açımız farklı olduğu gibi, hayata da bakış açımız çok farklı hatta KAVRAMLARADA... esas sorunda burada vuku buluyor, ALLAH diye nitelenen kaç put var insanoğlunun zihninde, oysa kavram sadece zikrin şekillendirilmesidir, KAVRAMLARIN olmadığı bir alemden baktığınızda, KELİMELERE takılmamak gerektiğini de görürsünüz... Öyle der pirim şems ; kelimelere çok takılma, boğulursun .))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KANUN, işeyen düzendir, düzenin kuralları vardır, biçim ve işleyiş yönüyle EVRİM dediğiniz süreç bir döngünün adıdır, bunu başlatan böyle olmasını istemiş ve öyle olmuştur işte bu nedenle bu BİZ'im için tabii KANUN'dur...

Kanun dediğimiz kavram her yerde her zamanda geçerlidir. Eğer yeni bir kanunla değiştirilmezse.

Buna göre, Evrim bir kanun değildir. Bu zamana kadar dünyada evrimin olması bu zamandan sonra da evrimin olacağını veya başka bir gezegende olacağını gerektirmez.

Evrim yalnızca dünyada olanın üzerinde geçerli bir açıklamadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kısaca anlatabilirseniz o dizelerde anlatılan gaybi bilgiyi memnun olurum.

:) İstesem de anlatamam... :) bu hali ancak yine onun hal dili ile şu dizelerle anlatabilirim... ötesi Beni aşar...

Konuşsam dilim yanar, sussam kalbim...

Önce duruyorum, sonra susuyorum...

İçimden çıkan lafların etrafı yangın yerine çevireceğini düşününce,

kilit vuruyorum dilime...

Sonra "YAN!" diyorum içime!... Sadece sen YAN!

Ve "DaYAN!" diyorum gönlüme!... Herkes mutlu olsun! Sen DAYAN!..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kanun dediğimiz kavram her yerde her zamanda geçerlidir. Eğer yeni bir kanunla değiştirilmezse.

Buna göre, Evrim bir kanun değildir. Bu zamana kadar dünyada evrimin olması bu zamandan sonra da evrimin olacağını veya başka bir gezegende olacağını gerektirmez.

Evrim yalnızca dünyada olanın üzerinde geçerli bir açıklamadır.

EVRİM denilen kavramın işleyiş mekanizmi istisnaları dahil olmak üzere, bir EMrin ESERİDİR ve KANUN'a tabiidir, İLAHİ KANUNA tabii olan her hadise KANUNUN parçasıdır, kitabı KAİNAT düşünün... Bu kadar yeter sanırım  bu hususu anlatmaya...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dizlerde geçen Ölüm ilk ölüm evresidir, Buradaki ölüm zahiri bir ölüm değil, makam yönüyle batıni bir ölüm tasviridir, Tasavvuf düşünsel bir evrilme sürecidir, Makamlar insanın ilk keşifleri ile başlar, ilk keşiflerde reankarne mutlak bir virüs gibi aklı çeler ve itikate dönüşmeye başlar, Muhyiddin arabinin, hallacın, bayezidin ve daha bir çok hak erinin geçtiği bir makamdır, bir çokları burada bu itikate bağlanır ve böyle kabul eder... Pirim mevlananın bu dizelerde geçtiği bir evrenin izlerini görürüz, fakat bu evrenin geçici olduğununda keşfindedir... ''Rüyalarda bir melek olacağım'' vurgusu bu halin vurgusunu yapar... Bu birinci manadır, diğer manayı anlatmaya MESNEVİSİ bile yetmemiştir, yani müşahede makamına aittir, ve sözle tasviri mümkün değildir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pirim mevlananın bu dizelerde geçtiği bir evrenin izlerini görürüz, fakat bu evrenin geçici olduğununda keşfindedir... ''Rüyalarda bir melek olacağım'' vurgusu bu halin vurgusunu yapar... Bu birinci manadır, diğer manayı anlatmaya MESNEVİSİ bile yetmemiştir, yani müşahede makamına aittir, ve sözle tasviri mümkün değildir...

Tasavvufun makamları mertebeye göre en alttan başlayarak Şeriat, Tarikat, Marifet, Hakikatdır.

" Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum.

Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum.

Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum.

Öyleyse ölümden korkmak niye?

Hiçbir sefer kötüye dönüştüğüm,

Ya da alçaldığım görüldü mü?

Bir gün insan olarak ölüp,

ışıktan bir yaratık,

rüyaların meleği olacağım.

Fakat yolum devam edecek,

Allah’tan başka her şey kaybolacak.

Hiç kimsenin görüp duymadığı birşey olacağım.

Yıldızların üstünde bir yıldız olup,

Doğum ve ölüm üzerinde parlayacağım. "

Şimdi bu şiirin Batıni yorum bile olsa, bu makamlarla ilişkisi nedir ? Hangi dize hangi makamı anlatıyor ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tasavvufun makamları mertebeye göre en alttan başlayarak Şeriat, Tarikat, Marifet, Hakikatdır.

" Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum.

Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum.

Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum.

Öyleyse ölümden korkmak niye?

Hiçbir sefer kötüye dönüştüğüm,

Ya da alçaldığım görüldü mü?

Bir gün insan olarak ölüp,

ışıktan bir yaratık,

rüyaların meleği olacağım.

Fakat yolum devam edecek,

Allah’tan başka her şey kaybolacak.

Hiç kimsenin görüp duymadığı birşey olacağım.

Yıldızların üstünde bir yıldız olup,

Doğum ve ölüm üzerinde parlayacağım. "

Şimdi bu şiirin Batıni yorum bile olsa, bu makamlarla ilişkisi nedir ? Hangi dize hangi makamı anlatıyor ?

Aşksızlara verme öğüt, 

Öğüdünden alır değil. 

Aşksız kişi hayvan olur, 

Hayvan öğüt bilir değil. 

Eksik olman ehillerden, 

Kaça görün cahillerden. 

Tanrı bîzar bahîlerden, 

Bahîl dîdâr görür değil. 

Boz yapalak devlengece, 

Emek yeme erte gece. 

Onun işi göstepektir, 

Salıp ördek alır değil. 

Şah balaban, şâhin doğan, 

Zîhî öğmüş onu öğen. 

Doğan zaif olur ise, 

Doğanlıktan kalır değil. 

Kara taşa su koyarsan, 

Elli yıl ıslatır isen. 

Heman taş gine bayağı, 

Hünerli taş olur değil. 

Ol iki cihan güneşi, 

Zâhir dünyasın değşirdi. 

Câhil onu öldü sanır, 

Ol Hub sağdır, ölür değil. 

Yunus olma câhillerden, 

Irak olma ehillerden, 

Câhil ne var mümin ise, 

Câhillikten kalır değil.  

Bana sen KİM olduğunu anlat, bende sana o dizeleri...

herşeyi basite alarak hiç bir doğruya varılmaz...

Mana aleminin erlerini diyalektiğe sığdıramazlar,

Mevlana öyle kolay lokma olaydı, adı mevlana olmazdı...

Arayan yola düşer...

İki lokmalık heves değil...

Niyetiniz sormak değil...

sorgulamak!!!

BİZ'i manadan konuşturan ALLAH'tır...

sıradan ilmimiz aklımızla sınırlı,

beş para etmez...

MANA dilimizi dolana açarız

dolana akarız...
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlatılamaz ise burada neden anlatmaya kalktınız ?

Dizlerde geçen Ölüm ilk ölüm evresidir, Buradaki ölüm zahiri bir ölüm değil, makam yönüyle batıni bir ölüm tasviridir, Tasavvuf düşünsel bir evrilme sürecidir, Makamlar insanın ilk keşifleri ile başlar, ilk keşiflerde reankarne mutlak bir virüs gibi aklı çeler ve itikate dönüşmeye başlar, Muhyiddin arabinin, hallacın, bayezidin ve daha bir çok hak erinin geçtiği bir makamdır, bir çokları burada bu itikate bağlanır ve böyle kabul eder... Pirim mevlananın bu dizelerde geçtiği bir evrenin izlerini görürüz, fakat bu evrenin geçici olduğununda keşfindedir... ''Rüyalarda bir melek olacağım'' vurgusu bu halin vurgusunu yapar... Bu birinci manadır, diğer manayı anlatmaya MESNEVİSİ bile yetmemiştir, yani müşahede makamına aittir, ve sözle tasviri mümkün değildir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlatmaya kalkmadım, dilimin döndüğünce başka bir açıdan göstermeye çalıştım. anlatılamayacağını son cümlede tekrar belirttim, yani bahsi geçen yazımda deryanın damlasına vurgu yaptım...Pirim mevlananın  remizli bir anlatım olduğuna dikkat çekmek istedim. Keza çekmişim ki bu kadar tesirindesiniz... Tekrar okuyun sadece bir manevi sürecin işleyişinden bahsettim, son olarakta bir cümlenin remizli anlatımından örnek verdim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aman efendim estağfurullah, seviye ne kelime ?

Kalbim( mecazi ) de vardır, Aklım da. Anlatılırsa neden anlamayayım ?

Dizeleri makama bağlayan sizdiniz ben de sizin yerinize bunu yapmaya çalıştım yalnızca.

Mana bütünlüğünün neresini bozmuşum da cımbızlama diyorsunuz ?

Neyse ben de teşekkür ederim. Size de selamlar olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizce bilimsellik doğruları, din ise mitleri yansıtır değil mi ?

İzninizle bunu ben şöyle düzelteyim: Bilim, doğrulara ulaşmanın en geçerli yolu, din ise yanlışlara saplanmanın en kestirme yoludur.

Nefs, Arapça bir sözcüktür ve "kendi" demektir. Bir kavramın yabancı bir dildeki karşılığını söylemekle o kavrama bir şey yüklemiş olmazsınız. Bu Arapça sözcükler, içeriği tümüyle boş olan tasavvufun içinde bilinmeyen bir şeyler var sanılsın diye kullanılmaktadır. "Nefs" demekle "kendi" nize hiç bir şey katamazsınız. Anlamı derin bir şeyden bahsediyorum zannedip kendinizi avutursunuz. Çünkü bu içi boş tasavvuf anlatıları ile sizi dolduran şeyhler de böyle ağdalı diller kullanarak içi dolu bir şeyden söz ediyormuş gibi hava yaratırlar. Söylediklerinde bir anlam ise yoktur. İnsanları insanlara veya gerçekte varolmayan sözde esrarlı güçlere taptırmak ve sömürmek amacıyla tasavvufu üretmişlerdir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilim, doğrulara ulaşmanın en geçerli yolu, din ise yanlışlara saplanmanın en kestirme yoludur.

Meseleye, insan odaklı psikoanalitik bakılırsa, Dinler, Mitler insanlığın bilinçaltının yansımasıdır. İnsanoğlunun bilinçaltı ile ilgili bir çok bilgi ihtiva eder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İzninizle bunu ben şöyle düzelteyim: Bilim, doğrulara ulaşmanın en geçerli yolu, din ise yanlışlara saplanmanın en kestirme yoludur.

Nefs, Arapça bir sözcüktür ve "kendi" demektir. Bir kavramın yabancı bir dildeki karşılığını söylemekle o kavrama bir şey yüklemiş olmazsınız. Bu Arapça sözcükler, içeriği tümüyle boş olan tasavvufun içinde bilinmeyen bir şeyler var sanılsın diye kullanılmaktadır. "Nefs" demekle "kendi" nize hiç bir şey katamazsınız. Anlamı derin bir şeyden bahsediyorum zannedip kendinizi avutursunuz. Çünkü bu içi boş tasavvuf anlatıları ile sizi dolduran şeyhler de böyle ağdalı diller kullanarak içi dolu bir şeyden söz ediyormuş gibi hava yaratırlar. Söylediklerinde bir anlam ise yoktur. İnsanları insanlara veya gerçekte varolmayan sözde esrarlı güçlere taptırmak ve sömürmek amacıyla tasavvufu üretmişlerdir. 

Nefsin kelime anlamı kendi haklısın... ama bunun gizem yaratmak için uydurulduğunu düşünmek, tasavvufa bu kadar sığ bakacak bir görüşe yakışrdı zaten, Aklınızın ve kalbiniz yetmediği işlere karışmayın, gidin evrim sahasınızda oynayın... smile.png Üç kuruş etmeyen google bilgilerinizle tasavvufu yargılamayın,tanımlamayın... Gizem yaratma  ve gizemleri üstün akılla çözme davasını nefs-i emmarede ancak sizin gibiler güder! Burada tasavvuf tartışılmıyor! benim sizinle tartışacak hiç bir şeyim olamaz! Söylediğiniz tanımlamalar tasavvufu değil sizin zanlarınızı açığa çıkarır, nefs, kendin demek ama sen kendin kimsin! Kendini bul ! Sonra dini yada tasavvufu araştırırsın... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.