Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Vicdan Uzerine

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Ben bunu kabullenemiyorum. Mantıklı gelmiyor. Soyut üzerinden bilgi nasıl türetilir? Kaldı ki üretilen bilgilerin kaynağı mutlaka nesnelliktir. Bana böyle bir misal veremezsin. Nesnelliği anlatmayan hiç bir bilgi olamaz. Uydurararak, yansıyan, gözlem olmasa bile mutlaka nesnellikle ilgilidir soyut tanımlama.

Daha doğrusu nesnelleşememesi. Gerçeklerle ilgili ama örtüşmeyen bilgi derim buna. Yanlış ideolojiler/doğru ideolojiler.

İşte bunlara bilgi diyebilmem için nesnellik olmalı. Tanrı(nesne yaratıcısı) Cami(yapı), hırs(insan tavrı), demokrasi(insan özgürlüğü) nesnellikle ilgilidir. Billgi mutlaka nesnellikle örtüşmelidir. Misal olarak Nesne yaratıcısı nesnellikle örtüşmüyor, bilgi değildir. Nesnellik, kendini oluşturan önceki haline borçludur.

Bence senin yanasimindaki sorun, varliksal indirgemecilik ve determinizmin mutlakligi, ilkligi ve tekligi yani akilciligidir.

Demokrasi kavrami uzerine soyle bir arama motoruna gir bak; her bir farkli ideolojik inancsal dogru olarak ne bilgiler var.

Cami islam felsefesinin ibadet yeridir. Once soyutta yaratuilmis sonra da somutta insa edilmistir.

Burada onemli olan zaten fenomenonumenokavramsal yani insanoglu varligidir. Bilgiyi de tureten insanogludur. O yuzden bilgi ya aklin yaratimi bir kavram ya da gozlem veren bir kavram, ya gozlem verene yuklenmis soyut bir kavram ya da aklin yarattigi kavramin somutlastirilmasi temelindedir. Kavram yoksa bilgi de yoktur.

Yani yansiyanin yansitilmasi olan kavram uzerinden bilgi turetilir.

Nesnel bilgi mumkun degildir. Cunku o nesneli bilgiye donusturen insanoglu oznelidir. Insanoglu yoksa bilgi de yoktur.

Mesela sosyal bilgi cesidi, ideolojik inancsal metafizik, fizik otesi, etik psikolojik, sosyal, politik yani ve kisaca insanoglunun yasami iliskisi duzeni ve sistemi ve de kurumlasmasidir. Kanunlar, yasalar, dogrular, iyiler, guzeller ve tersleri v.s. hep sosyal bilgi katagorisine girer. Hem soyuttur hem de somutlasmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nesnel bilgi mumkun degildir.

Bu ne demek? İşte bu anlaşılmayan anlatım şekli. Kaç kez söyledim. Bilgi, insanoğlunca üretilen nesneye ait tanım yada kavramdır(kısa tanım). Anlaşılmayacak bir şey yok bunda. Hemfikir miyiz?

Cunku o nesneli bilgiye donusturen insanoglu oznelidir. Insanoglu yoksa bilgi de yoktur.

Özne tabiki olmalı. Peki ama nesne yoksa bilgi var mıdır? Bilgi için şunlar gerekli, madde, uzay(mekan), zaman ve insan. İnsanoğlu nesne dışında "ne"yi tanımlar ki? Uyduruğun kaynağı bile nesnelliktir. Ama örtüşmüyordur. Ama uyduruktur bilgi değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak sana mevcut olan uc bilgi cesidine ornekler vereyim.

"Bir ucgenin ic acilari toplami 180 derecedir."-matematiksel/mantiksal bilgi

Hristiyanlik, uc ibrahimi dinden birisidir. Ali kendisinin tanrisinin spagetti canavari oldugunu soyluyor. demokrasi halk idaresidir.-sosyal bilgi

Taslar atomlardan meydana gelmistir.-fiziksel bilgi

Sen bana "nesnel bilgi" olarak adlandirdigina bir ornek verebilir misin?

Ayrica sence baska bir bilgi cesidi var mi?

Eger senin nesnel bilgini fiziksel bilgiye esdeger kilarsak, sosyal bilgi sence nedir?

Bilginin olmasi insanoglu ile baglantilidir. Insanoglunun kendisi zaten, oznel, nesnel ve kavramsal bir yapidadir. Insanoglu bilgiyi kavramlastirdigi algisini ve gozlemini soru/cevaba gozleme, bulusa, uzerinde calismaya v.s. tasimasidir.

Bu temelde gozlem veren herhangi bir fenomen gibi hem bilginin kaynagidir, hem de gozlemi alan ve kavram ile ozdeslestirerek bilginin turevlendiricisidir.

Dolayisiyla insanoglu disinda baska bir fenomende bilgi yoktur. Bilgi o fenomenden insanoglunun aldigi gozlem algi ve kavramin turetilmesidir.

Mesela masada, tasta, maddede, dunyada, evrende, dogada, evrimde ya da herhangibir nesnede bilgi yoktur. Bilgi onlari gozlemleyen algilayan ve kavramlastiran insanoglunun yine onlardan kendi ve kendine turettigidir.

Fiziksel bilgi insanoglu disindaki gozlem veren fenomenlerden algilanan ve kavramlastirilan bilgi olabilirken; sosyal bilgi ve matematiksel/mantiksal bilgi sadece insanogluna aittir. Yani gozlemi veren de alanda insanogludur.

Bu acidan "nesnel bilgi" olarak adlandirdigini aciklarsan ve orneklersen, daha bitr algilanir olacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben şimdi "vicdan ruhun utancıdır" diyeceğim.. siz; "ruh yoktur" diyeceksiniz.. en iyisi mi hiç karışmayayım..:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben de sasmayan 'pusuladir' diyecegim ama ne yonu gosterdigi konusunda gene anlasamayacagiz :D

o yuzden vicdan perdelenmeye ve bastirilmaya acik bir yol gostericidir ;

vicdan insana surekli onceden haber verir ; samimi ve icli insanlar vicdanlarini dinledikleri icin hatasizmis gibi isil isil, guven veren, ve gerilimli ortamlari sadece mevcudiyetleri ile dinginlestiren bir izlenim veririler iken ;

vicdanini bastiran kisilerde tavir bulanikliklari ve belirsiz bir yuz ifadeleri dikkat cekicidir ..

isin garibi; vicdanina uyan insanlar, vicdani korelmis insanlari ilk gormede teshis edebilecek bir doga ustu kabiliyette olurlar ve potansiyel tehlikeyi cook onceden algilayarak ****** avlanmadan hareket ederler ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kendini rahat birak; uslubuna sarilip ortunme unsure.png

Bir kisi bilgi ve dusuncesi varsa, rahattir; zaten. O yuzden sorun yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben şimdi "vicdan ruhun utancıdır" diyeceğim.. siz; "ruh yoktur" diyeceksiniz.. en iyisi mi hiç karışmayayım..biggrin.png

Ruh derken nasil ve neden oyle bir anlam ve icerik verdigine ve bu temelde ruh kavrami ile kurdugun baga baglidir, bu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben de sasmayan 'pusuladir' diyecegim ama ne yonu gosterdigi konusunda gene anlasamayacagiz biggrin.png

o yuzden vicdan perdelenmeye ve bastirilmaya acik bir yol gostericidir ;

vicdan insana surekli onceden haber verir ; samimi ve icli insanlar vicdanlarini dinledikleri icin hatasizmis gibi isil isil, guven veren, ve gerilimli ortamlari sadece mevcudiyetleri ile dinginlestiren bir izlenim veririler iken ;

vicdanini bastiran kisilerde tavir bulanikliklari ve belirsiz bir yuz ifadeleri dikkat cekicidir ..

isin garibi; vicdanina uyan insanlar, vicdani korelmis insanlari ilk gormede teshis edebilecek bir doga ustu kabiliyette olurlar ve potansiyel tehlikeyi cook onceden algilayarak ****** avlanmadan hareket ederler ..

Cihad algisi vicdan olmadigini gosterir. Her turlu iskence, cehennemde yanma ve kotuluk ile korkutma, el kesme, diri diri gomme, taslama v.s. vicdan olmadigini gosterir. Vicdanda insanlikdisi ve insana yakismayan hic bir dusunce ve davranis bulunmaz.

Zaten bunlari kisi yaparsa vicdani rahatsiz olur. Bu ya bilincaltidir ve hissetmez; ya da kendini yaptiginin dogruluguna bahaneler ve yalanlarla kandirir.

Mesela bir cellad nasil can alir?

Bir hakim nasil idam karari verir?

Bir kisi baska birini hangi durumda ve neden oldurur?

Savasin, katliamlarin, iskencelerin, linclerin, idamlarin v.s. ve tum insanlikdisi dusunce ve davranislarin vicdani nedir?

Bir seri katilin vicdani nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mesela bir cellad nasil can alir?

cellad dilsiz olur ; sorsak solerdi :P akli dengesi zayif ve zeka ozurlu olurlar ; celladlar tarihta hucre hapsinde yasayan kisilerden secilmislerdir ..

kisacasi celladda vicdan olmaz ; bitkisel hayatta yasayan kisilere ne bakiyosun sen

Bir hakim nasil idam karari verir?

teroristleri tek tek oldururken vicdanimiz rahat mi bence rahat :)

cunku akli dengesini kaybetmis kisilerin canlarini almak ve bunu terore set cekmek olarak gerekli gormek vijdani bir gereklilik oluyor !

Bir kisi baska birini hangi durumda ve neden oldurur?

teroristleri hangi durumlarda olduruyoruz ; onlar sivil halki hangi durumda olduruyorlar :)

Savasin, katliamlarin, iskencelerin, linclerin, idamlarin v.s. ve tum insanlikdisi dusunce ve davranislarin vicdani nedir?

vicdan herkese dogru yolu gosterir ..

ama bile bile insanlik disi isler yapmaya devam eder insan .. yaratilisi boyle ..

mesela Kurana bakiyorum ;

cehennemde bile pisman olmuyor adam ; birbirleriyle cekismeye devam ediyorlar ; dayanilmaz bir azabi yasiyorlar hem buna dayanamiyorlar hem de kinlerini sacmaya devam ediyorlar ..

cennetteki kisileri goruyorlar hemen yuz ifadelerini degistirip oraya ozeniyorlar ; hatta cennet arazisine giriyorlar ama ruhsal frekanslari dayanamiyor !

aninda cildiriyorlar .. arada keskin bir boyut farkindan dolayi da orada varlik gosteremiyorlar ..

Allah bazi kisileri ozel yaratir ; ozel tasarimli varliklar vardir etrafimizda .. bunu bi kere tecrube etmis olmamiz gerekiyor ..

Bir seri katilin vicdani nedir?

ilk gunku gibi

ama vicdanini dinlemek artik onda ofke ve cildirma alametleri gostermeye baslar ..

boyle insanlari illa katil olmalari gerekmez . bole insanlar heryerdeler ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam şeriatında cezaların ağır verilmesinin maksadı suç işleme oranını düşürmektir..Her ne kadar ağır cezalar varsada bunların bir zıttı da vardır..

Her ayetin sonrasında eğer pişmansa ve bir daha yapmamak üzerine söz vermişse (tövbe ederse) bağışlanır yazılıdır..Fakat bu kural islam ülkelerinde pek uygulanmaz bu yüzden perdeli kalmışlardır..

İslam ülkelerinin hepsinde sadece ritüelleri yapmak ve şeriatı duvarca uygulamak vardır..Ruhani anlayış 0..Hatta negatifdir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam şeriatında cezaların ağır verilmesinin maksadı suç işleme oranını düşürmektir..Her ne kadar ağır cezalar varsada bunların bir zıttı da vardır..

Her ayetin sonrasında eğer pişmansa ve bir daha yapmamak üzerine söz vermişse (tövbe ederse) bağışlanır yazılıdır..Fakat bu kural islam ülkelerinde pek uygulanmaz bu yüzden perdeli kalmışlardır..

İslam ülkelerinin hepsinde sadece ritüelleri yapmak ve şeriatı duvarca uygulamak vardır..Ruhani anlayış 0..Hatta negatifdir..

Bu bir bahanedir. Cunku insanin insana ne temelde olursa olsun, zarar vermesi hele hele yasam hakkini elinden almasi vicdani konudur. Bunu yaparken yapanin vicdaninin rahatsizligi bilincalti olarak sosyo-psikolojik tutumunda ortaya cikar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden bir bahane olsun evrensel dost smile.png Her ülkede bir hukuk sistemi vardır.. İslamdaki ise ceza işlemlerinin ağır olması..Yoksa vicdan demek hırsızı serbest bırakmak,fuhuş ve tecavüze sessiz kalmak değildir tabiki..Elbet bir ceza uygulanıcak nasılki hapis bir cezaysa eli kesilmeside bir ceza..Fakat sen bunlardan birini uygun görmeyebilirsin,hepimiz görmeyebiliriz..

Nasılki el kesme gibi ağır birceza varsa hiçbir hukuk sisteminde olmayacak serbest bırakma halide yine islamda vardır..Her ağır cezanın bir zıttı dediğim gibi..Eğer kişi pişmansa ve tövbe ediyorsa suçu bağışlanır..

Yine söylüyorum bu tövbe edenleri bağışlama kuralı hiçbir İslam ülkesinde uygulanmaz..Buda neyin ne kadar yanlış uygulandığının kanıtıdır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cellad dilsiz olur ; sorsak solerdi tongue.png akli dengesi zayif ve zeka ozurlu olurlar ; celladlar tarihta hucre hapsinde yasayan kisilerden secilmislerdir ..

.

.

.

boyle insanlari illa katil olmalari gerekmez . bole insanlar heryerdeler ..

Burada vicdan rahatligi degil; vicdani bahanelerle koreltme soz konusudur. Bunun basinda aklin cikari gelir. Bu cikar genelde bencildir, ekonomik politik v.s. temellidir.

Iste bu temeldeki her turlu ideolojik inancsal temeldeki insan hak ve ozxgurluk ihlalini kisi kendince dogruladigi inanc ve ideolojisine dayandirir. Bu da sosyo-psikolojik sorundur.

Mesela vietnam, K.Kibris gibi insanlik disi uygulamalari uygulayanlar ya da sahit olanlar, psikolojik tedavi olurlar. Cunku yasadiklari kabus olarak gecelerine korku/endise olarak gunlerine yansir.

Ayrica butun seri katiller, psikopatlar v.s. cocukken yasadiklari insanlikdisi yasami ya da gozlemi yetiskinligine tasiyanlardir.

Eger bir kisi baskasini oldurmeyi, iskence etmeyi, katletmeyi, linc etmeyi v.s. "sartlara baglidir" diye degerlendiriyorsa; vicdani ile yuzlesmek durumundadir. Sonucta vicdan rahatligi iki turlu yansir, ya bir intikam misilleme v.s. ya da yapilanin kisiyi rahatsiz etmesi.

Vicdan psikoloji ile paraleldir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden bir bahane olsun evrensel dost smile.png Her ülkede bir hukuk sistemi vardır.. İslamdaki ise ceza işlemlerinin ağır olması..Yoksa vicdan demek hırsızı serbest bırakmak,fuhuş ve tecavüze sessiz kalmak değildir tabiki..Elbet bir ceza uygulanıcak nasılki hapis bir cezaysa eli kesilmeside bir ceza..Fakat sen bunlardan birini uygun görmeyebilirsin,hepimiz görmeyebiliriz..

Nasılki el kesme gibi ağır birceza varsa hiçbir hukuk sisteminde olmayacak serbest bırakma halide yine islamda vardır..Her ağır cezanın bir zıttı dediğim gibi..Eğer kişi pişmansa ve tövbe ediyorsa suçu bağışlanır..Am

Bir kisinin baska bir kisinin yasam hakkini elinden almasina ya da fiziksel zarar vermesine hak ve ozgurlugu var midir?

Var ise bunu ona kim ve ne saglar?

Cezalar negatif degil, pozitif ve egitici olmalidir. Sen kotuluk yapmis birini yine kotuluk ile cezalandirdiginda neyi elde etmis olursun, onu kotuluk ile beslemekten baska.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kisinin baska bir kisinin yasam hakkini elinden almasina ya da fiziksel zarar vermesine hak ve ozgurlugu var midir?

Var ise bunu ona kim ve ne saglar?

Cezalar negatif degil, pozitif ve egitici olmalidir. Sen kotuluk yapmis birini yine kotuluk ile cezalandirdiginda neyi elde etmis olursun, onu kotuluk ile beslemekten baska.

Tabiki hak ve özgürlüğü yoktur..Zaten kişi bir başkasına zarar verdiği için cezai işleme tabi tutulur..Kimi yerde hapis cezası,kimi yerde idam,kimi yerde eli kesilir..Ama bir cezaya tabi tutulur..

Eğitici ceza,işlenilen cezaya göre değişir..Bir canavara adam öldürmeme eğitimi verilemez,bileti kesilir..Ya karanlık hücre,ya canı,yada hangi devlet ne uyguluyorsa artık smile.png

Norveçte yüzlerce kişiyi öldüren adama hiçbir eğitim verilemez..Onun tedavi süreci geçmiş,virüs bütün ruhuna yayılmış.Gereken neyse yapılır..Anladığına eminim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabiki hak ve özgürlüğü yoktur..Zaten kişi bir başkasına zarar verdiği için cezai işleme tabi tutulur..Kimi yerde hapis cezası,kimi yerde idam,kimi yerde eli kesilir..Ama bir cezaya tabi tutulur..

Eğitici ceza,işlenilen cezaya göre değişir..Bir canavara adam öldürmeme eğitimi verilemez,bileti kesilir..Ya karanlık hücre,ya canı,yada hangi devlet ne uyguluyorsa artık smile.png

Norveçte yüzlerce kişiyi öldüren adama hiçbir eğitim verilemez..Onun tedavi süreci geçmiş,virüs bütün ruhuna yayılmış.Gereken neyse yapılır..Anladığına eminim..

Onu cezaya tabi tutan bu hakki kendinde nasil bulur?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onu cezaya tabi tutan bu hakki kendinde nasil bulur?

Mesela.

Şu anda bir polisin görevi suçluyu yakalama nerden alıyorsa görevli kişide el kesmeyi aynı yerden hakkı alıyor..

Bir hakim kararını verme yetkisi hangi görevden alıyorsa görevli kurumda aynı kararı alıyor..

Demiştim ya bir hapis cezası nasıl tabi tutuluyorsa el kesmede aynı şekilde tabi tutulur..Atıyorum sana göre adam öldüren hapise atılmalı,diğer birine göre öldürülmesi gerekir..Cezanın uygun olduğu kişiye göre değişir ama ceza muhakkak uygulanır..Şeriatta bir hukuk sistemi ama uygun gören olabilir/olmayabilir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mesela.

Şu anda bir polisin görevi suçluyu yakalama nerden alıyorsa görevli kişide el kesmeyi aynı yerden hakkı alıyor..

Bir hakim kararını verme yetkisi hangi görevden alıyorsa görevli kurumda aynı kararı alıyor..

Demiştim ya bir hapis cezası nasıl tabi tutuluyorsa el kesmede aynı şekilde tabi tutulur..Atıyorum sana göre adam öldüren hapise atılmalı,diğer birine göre öldürülmesi gerekir..Cezanın uygun olduğu kişiye göre değişir ama ceza muhakkak uygulanır..Şeriatta bir hukuk sistemi ama uygun gören olabilir/olmayabilir..

Tamam da bu senin anlattigin guc otorite kanun uzerine kurulmus insanoglu duzeni/sistemi v.s.

Ben vicdani degerlendiriyorum. Bu konulari vicdan ile nasil bagliyorsun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam da bu senin anlattigin guc otorite kanun uzerine kurulmus insanoglu duzeni/sistemi v.s.

Ben vicdani degerlendiriyorum. Bu konulari vicdan ile nasil bagliyorsun?

Dostum vicdan demek hırsızı serbest bırak,adam öldürenin sırtını okşa demek değilki..Hırsıza hapis cezası vicdansızlığı mı teyit eder ? Aynı o şekil el kesmekte bir ceza,sen uygun görmeyebilirsin..Orası değişkendir..Bir başkasıda adam öldürene hapis cezasını gamsızlık olarak görür..

Hukuk sistemi bunlar,desenki bu adamlar durduk yere el,kol kesip canları istediği kişiyi kanlara boyuyolar o zaman vicdansızlıktır..Burada bir haksızlık yok,cezai işlemlerin ağır tutulması var bunun sebebinide yazdım ama bahane dedin :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum vicdan demek hırsızı serbest bırak,adam öldürenin sırtını okşa demek değilki..Hırsıza hapis cezası vicdansızlığı mı teyit eder ? Aynı o şekil el kesmekte bir ceza,sen uygun görmeyebilirsin..Orası değişkendir..Bir başkasıda adam öldürene hapis cezasını gamsızlık olarak görür..

Hukuk sistemi bunlar,desenki bu adamlar durduk yere el,kol kesip canları istediği kişiyi kanlara boyuyolar o zaman vicdansızlıktır..Burada bir haksızlık yok,cezai işlemlerin ağır tutulması var bunun sebebinide yazdım ama bahane dedin :)

Once istersen "neden hirsiz var" dan basla ve insanoglunun her turlu iyiniyetini ne zaman kotuluge dondurdugunde vicdani neden sizladigini acikla.

Kisaca insanoglunun vicdani nedir ve neden var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hırsızlığın birçok sebebi var..Kimisi zor durumdan dolayı,kimisi takıntı,kimisi para aşkı vs vs..

Demişsinki "insanoglunun her turlu iyiniyetini ne zaman kotuluge dondurdugunde vicdani neden sizladigini acikla."

Bak buda değişkendir..Her insanoğlu iyi niyetini kötülüğe döndürdüğünde vicdanı sızlamaz..Sızlayanın neden sızladığıda kendin cevap vermişsin aslında..Kişi kötülük yaptığını biliyor yani senin deyiminle farkındalık,bilinç düzeyinde..

İnsanoğlunun vicdanı,insanın iç dünyasındaki bir şeydir..Neden var sorusu beni şaşırttı biggrin.png Neden var olsun insan doğası işte..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hırsızlığın birçok sebebi var..Kimisi zor durumdan dolayı,kimisi takıntı,kimisi para aşkı vs vs..

Demişsinki "insanoglunun her turlu iyiniyetini ne zaman kotuluge dondurdugunde vicdani neden sizladigini acikla."

Bak buda değişkendir..Her insanoğlu iyi niyetini kötülüğe döndürdüğünde vicdanı sızlamaz..Sızlayanın neden sızladığıda kendin cevap vermişsin aslında..Kişi kötülük yaptığını biliyor yani senin deyiminle farkındalık,bilinç düzeyinde..

İnsanoğlunun vicdanı,insanın iç dünyasındaki bir şeydir..Neden var sorusu beni şaşırttı biggrin.png Neden var olsun insan doğası işte..

Iste puf noktasi, vicdan insanoglunun anima/animus yani hayvani dogasina terstir. O yuzden vicdan insan konusudur, insanoglu degil.

Iste insanoglu da her insanlikdisi hareketinde vicdani rahatsizlik ceker. Cunku vicdan insanoglunu insanlastirmak icin vardir. Yani hayvanda olmayan bir ozellik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.