Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Vicdan Uzerine

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Alkış..Mutabıkız ben şapka çıkarırım buna flowers.gif

Şimdi adam öldürene ceza vermek vicdanı mı vicdansızlığı mı gösterir ?

Birisinin yasam hakkini elinden almak; hayvani olarak vicdan icermez. Eger kisi insan zihniyetine ve bilincine erismis ise; vicdani sizlar.

Yani yapilan her halukarda vicdana terstir, insanoglu bunu bilincalti olarak psikolojik icerige tasir, birey bilinci olan da ya kendini kandirir, vicdanini kandiramaz; ya da zaten boyle bir seyde yer almaz. Yani baskasinin hak ve ozgurlugune karismaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevap mükemmel.. :)

"Birisinin yasam hakkini elinden almak; hayvani olarak vicdan icermez. Eger kisi insan zihniyetine ve bilincine erismis ise; vicdani sizlar."

İslama göre bu yazdıklarının birincisi olana eli kesilir,ikincisi ise bağışlanır..

Insan ve birey bilinc ve farkindaligina erismis bir beyin, neyin vicdanini sizlatacagini bilir ve yapmaz. Iste insanoglu kendi varliginin bilissellsizliginin ve kendini kendi disi bir guce teslimiyetinin ve de hayvani dogal dusuncesinin emir eridir.

Sorunda vicdanini algilayamayan insanoglunun ya bunu akil ile asmaya calisip, psikolojik sorun yasamasi, ya duygu ile kendine zarar vermesi ya icdanini rahatlatmak adina yaptigi vicdansizligi kendine kendi bahanesi ile kasbul ettirmesidir.

Her halukarde de vicdan insanoglunu hizaya koyar. Yas ona azabini yasatir, ya psikolojik sorunlarini. Insan bilincini almis ise vicdan rahatsizligi cekmez, cunku vicdanini rahatsiz etmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O kadar yazı yazıldı vicdan eşittir şu denilemedi.. Nedir bu vicdan? Duyu mudur, duygu mudur, organ mıdır, bilgi midir, bilinç midir, bilinç altı mıdır, bilinç üstü müdür, yoksa uyulması gereken bir kader midir?

Bana sorarsanız edinilen bilgilerin sentezi, aklın muhasebesidir. Sonuçta bir akıl faaliyetidir. Adına vicdan denilmiş bir soyut kavramdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O kadar yazı yazıldı vcdan eşittir şu denilemedi.. Nedir bu vicdan? Duyu mudur, duygu mudur, organ mıdır, bilgi midir, bilinç midir, bilinç altı mıdır, bilinç üstü müdür, yoksa uyulması gereken bir kader midir?

Bana sorarsanız edinilen bilgilerin sentezi, aklın muhasebesidir. Sonuçta bir akıl faaliyetidir. Adına vicdan denilmiş bir soyut kavramdır.

Illa baska bir seyle ozdeslestirmek zorunlulugu mu var?

Ben vicdani insanoglunun hayvani anima/animus dogalligindan insanligin kendine ve baskasina zarar vermeyen birey ve tursel bilisselligine gecis olarak algiliyorum.

Cunku insanoglu her bir insanlikdisi dusunce ve davranisinda ya bilincalti ya da hissederek vicdan azabi yasiyor.

Mesela vicdani red olayi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Illa baska bir seyle ozdeslestirmek zorunlulugu mu var?

Elbette var. Bilimsel bilgi mutlaka bir "şey"le(nesne) ile örtüşmeli, özdeşleşmeli. Yoksa uydurma olarak kalır. Başından beri vurgulamak istediğim bu zaten.

Ben vicdani insanoglunun hayvani anima/animus dogalligindan insanligin kendine ve baskasina zarar vermeyen birey ve tursel bilisselligine gecis olarak algiliyorum.

Bu tanım açık bir tanım değil. İnsanoğlu zarar veren bilişselliğe de geçiyor. Burada önemli olan insan yararına olan bilgi bilişselliğine erişmek. Ve sonuç olumlu pratik. Vicdanın olumsuz hali olmaz mı? "Vicdansız" kavramı nedir? İşte sana açık, anlaşılır bir vicdan tanımı.

Cunku insanoglu her bir insanlikdisi dusunce ve davranisinda ya bilincalti ya da hissederek vicdan azabi yasiyor.

Mesela vicdani red olayi.

Düşünce ve davranış edinilmiş bilginin sonucudur. Buna da vicdan denir. Kavramı muğlaklaştırmayalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vicdani insanoglu ile baglamak yeterli degil mi? Zarar veren bilissellige gecmez. Verdigi zararin bilincine varirsa, once algilar, sonra sorgular sonra sorunu analitik kritik eder ve sorunun disina cikar. Evet bana gore kendine ve baska bir kisiye zarar veren "vicdansiz" dir.

"Insan yararina olan bilgi" ye kim ve neye gore karar verecek?

Kavram muglak degil zaten. Senin aradigin nesne insanoglunun kendisi.

Yalniz sana bilgi cesitlerini ornekler ile acikladim ve senden "nesnel bilgi" ornegi istedim ve "baska bilgi cesidi olup/olmadigini" sordum.

Ayrica her turlu fizik otesi konusunda yazilmis onca sey var, "bunlar nedir?" diye sordum.

Bugun bir Harry Potter kitaplari milyonlarca satiliyor, nedir o kitabin icinde olan ve okunan?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vicdani insanoglu ile baglamak yeterli degil mi?

Yetmez. İnsanoğlu akılı olan sadece bir nesne. Burada söz konusu olan o aklın edindiği bilgi ve sonradan pratiğe yansısı. Vicdan tanımı bu.

Zarar veren bilissellige gecmez. Verdigi zararin bilincine varirsa, once algilar, sonra sorgular sonra sorunu analitik kritik eder ve sorunun disina cikar. Evet bana gore kendine ve baska bir kisiye zarar veren "vicdansiz" dir.

Terörizm de bir öğreti. Eğitiliyor insanoğlu. Bu bir bilişsellik faaliyeti değil mi? Yani sosyal bilgi bilişselliği. Burada ölçü yine insan yararına olması. Bir başka deyişle insan mutluluğu ölçü oluyor.

"Insan yararina olan bilgi" ye kim ve neye gore karar verecek?

Bilimsel bilgi. Sosyal bilimler de bilimsel bilgidir. Kaynak insandır. Bu yüzden sosyal bilimlere insan bilimleri denir. Doğrulanırlığı da insan yararına(genel) olandır.

Kavram muglak degil zaten. Senin aradigin nesne insanoglunun kendisi.

Yalniz sana bilgi cesitlerini ornekler ile acikladim ve senden "nesnel bilgi" ornegi istedim ve "baska bilgi cesidi olup/olmadigini" sordum.

Nesnel bilgi dışında bilgi olamayacağını çok defa söyledim. Uydurmalara ben bilgi gözü ile bakmıyorum.

Ayrica her turlu fizik otesi konusunda yazilmis onca sey var, "bunlar nedir?" diye sordum.

Palavradır. :)

Bugun bir Harry Potter kitaplari milyonlarca satiliyor, nedir o kitabin icinde olan ve okunan?

İlgilenenler olabilir. Bilinçle, vicdanla ilgili ilgileniş şekli. Beni ilgilendiren nesnel bilgilerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen insanoglunun her hareketini vicdana bagladin. :)

Insanoglu numenal yetisi sadece akil degildir. Hafiza, zihin, zeka, dusunce, akil, bilinc, farkindalik v.s. diye cesitlenir. Ayrica her hareket akli degil, duyguyu da kapsar.

Bir bilginin insan yararina olup olmadigi sadece bir mukayesedir. Bu insan yararina olmayani bilgi disina itmez.

Bilgi cesitli katagorilerde degerlendirilebilir. Cesit olarak icerik olarak. Bilimsel bilgi iceriktir, cesit degil. Cesitlerini daha once ornekleri ile verdim. Ayrica bilimsel bilginin sifati yani bilgiyi niteleyendir. Inancsal bilgide de bilgi inasnc ile nitelenir. Ya da yalan bilgi de yalan ile, uydurma bilgi de uydurma ile, fizik otesi bilgi de fizik otesi ile v.s. yani bunlar bilginin icerigidir, ama; bilgidir. Insanoglu her turlu monolog ve dialogunu bilgi ile yapar.

Su nesnel bilgiyi hala ne algiladigin olarak aciklamadin.

Ayrica dedigim gibi eger cesit ise nesnel degil; fiziksel bilgidir. Eger icerik ise bilimsel/bilissel bilgidir. Yani eger bilgi nesne uzerinden turetilmisse, fizikseldir. Eger bilgi akil uzerinden turetilmisse, sosyaldir. Eger bilgi mantik ve matematik uzerinden turetilmis ise, matematiksel/mantiksaldir.

Bu temelde bir fiziksel bilginin icerigi inancsal da bilimsel de bilissel de olabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen insanoglunun her hareketini vicdana bagladin. smile.png

Gülecek ne var? Güdü dışı bilinçle yapılan her hareket vicdanidir. Vicdana idealist bir anlam mı kazandırmalıydım. Sen ise daha vicdanın ne olduğunu net bir şekilde tanımlayamadın.

İşte vicdanın net tanımı: bilginin dışa vurumu.

Insanoglu numenal yetisi sadece akil degildir. Hafiza, zihin, zeka, dusunce, akil, bilinc, farkindalik v.s. diye cesitlenir. Ayrica her hareket akli degil, duyguyu da kapsar.

Bu saydıkların hepsi bilgi ile ilgilidir. Bilgisi olmayan bu özellikleri kullanamaz. Avcılık bilgisiyle donanmış bir inasn ile hayvanseverlik bilgisiyle donanmış binsanın hayvana olan duyguları farklıdır. Duyguları da bilgi kontrol eder. Duyu ile duyguyu ayırıyorum.

Bir bilginin insan yararina olup olmadigi sadece bir mukayesedir. Bu insan yararina olmayani bilgi disina itmez.

Yanlış anlaşılmış. Sosyal bilgide insan yararına olan ve olmayan bilgi de olabilir elbette. Zira ikisi de insanoğlu nesnesi ile ilgilidir. Biri yanlışlanmış bilgidir. Nesnel olmayan söylemin yanlışlanabilirliği de yoktur. Onun için bilgiden sayılmaz.

Bilgi cesitli katagorilerde degerlendirilebilir. Cesit olarak icerik olarak. Bilimsel bilgi iceriktir, cesit degil. Cesitlerini daha once ornekleri ile verdim. Ayrica bilimsel bilginin sifati yani bilgiyi niteleyendir. Inancsal bilgide de bilgi inasnc ile nitelenir. Ya da yalan bilgi de yalan ile, uydurma bilgi de uydurma ile, fizik otesi bilgi de fizik otesi ile v.s. yani bunlar bilginin icerigidir, ama; bilgidir. Insanoglu her turlu monolog ve dialogunu bilgi ile yapar.

Netleşmiş bilgilerimi sen daha önce açıkladın diye değiştiremem. İkna olmama bağlı. Benim için nesnellikle örtüşen bilgi bilimsel bilgidir.

Su nesnel bilgiyi hala ne algiladigin olarak aciklamadin.

Anlatamam ilginç smile.png Nesnelliğin dinamizminin insanoğluna yansıyanıdır nesnel bilgi. Bilginin yansıması (geri dönüşü) ise o dinamizm ile örtüşmelidir. Defalarca söyledim bunu.

Ayrica dedigim gibi eger cesit ise nesnel degil; fiziksel bilgidir. Eger icerik ise bilimsel/bilissel bilgidir. Yani eger bilgi nesne uzerinden turetilmisse, fizikseldir. Eger bilgi akil uzerinden turetilmisse, sosyaldir. Eger bilgi mantik ve matematik uzerinden turetilmis ise, matematiksel/mantiksaldir. Bu temelde bir fiziksel bilginin icerigi inancsal da bilimsel de bilissel de olabilir.

Bilgilerin hepsi soyut olup nesnellikle ilgilidir. Matematik ve mantık bilgileri de keza böyledir.

Yüz oldu tekrar ve son olarak söyleyeyim. Nesnellikle örtüşmeyen bilgi çeşit olarak ta içerik olarak ta bilgi değildir. Bilimsel değildir. Yalandır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neyse anlasildi. Senin su indirgemeci ve determinist yanasimini asamayacagiz. Ustelik bu felsefenin bilgi degil; varlik kavraminin bir ozelligi. Yani herseyi nesnellige indirgeme determinizmi. disa vuran bilgi degil kavramdir. Bilgi kavramlara verilen anlam ve icerigin kavramlarin sorgulanmasinin onun ile kurulan bagin kisaca kavramin bilgisidir. O saydiklarim bilgi degil kavramdir. Bilgi o kavramlardan turetilendir. Yani dusunce bilgi degil, kavramdir. Dusunce ile ilgili gelecek her turlu aciklama yanasim v.s. bilgidir.

O ozelliklerin kullanimi bilgi ile degil, bilinc ve farkindalik ile ilintilidir. Bilgi onlar hakkinda yazmak/konusmaktir.

Insanoglu nesneye indirgenemez, insanoglu nesnesi oznesi ve kavrami ile uclu bir butundur. Iste bu temelde de nesnel bilgi degildir. Cunku her bilgi insanoglunun oznelligini ve kavramini v.s. icerir.

Peki spagetti canavarinin, bilim kurgunun fizik otesinin , inanclarin ideolojilerin etigin, estetigin v.s. dayandigi nesnel nedir?

Cunku insanoglu nesnel temele dayandiramadigi hic bir seye inanmaz. Buna fizik otesi de dahil. Yani inandigini kendisine dogrulayarak gerceklestirir. Iste bu son cumle epistemolojinin temel cumlesidir. Yalan olan nedir, yalan bir sifattir, neyi niteler?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nesneye ait olmayan söylemi niteler. Karşılığı olmayan, değer taşımayan boş söylenti.

Misal: Ruh. Ruh bir bilgi değildir. Nesnellikle örtüşmez.

Peki ruh nedir? Gir bak arama motoruna ruh ile ilgili ne bilgiler var. Evet bu bilgiler bilimsel olmayabilir, bilissel olmayabilir ama bilgi ve sosyal bilgidir. Cunku toplumda yasamda kisiler eliyle kavram olarak yasatilir.

Yani tanimini yap, "yok" diye ifade etme.

"Halet-i ruhiye" ne demek?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki ruh nedir? Gir bak arama motoruna ruh ile ilgili ne bilgiler var. Evet bu bilgiler bilimsel olmayabilir, bilissel olmayabilir ama bilgi ve sosyal bilgidir. Cunku toplumda yasamda kisiler eliyle kavram olarak yasatilir.

Yani tanimini yap, "yok" diye ifade etme.

"Halet-i ruhiye" ne demek?

Senin için ruh bilgi olabilir. Benim için değildir. Birilerinin ruh'u tanımlayış şekli de benim için, bilgi için ölçü değildir. Ruh kavramı kültürel kaynaklı kişilikle özdeşleştiriliyorsa benim için bilgidir. Nesnel olmalıdır.

İnsan ölünce onun bedeninden kuş gibi çıkarak uçup giden bir söylem(ruh) bilgi olamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Senin için ruh bilgi olabilir. Benim için değildir. Birilerinin ruh'u tanımlayış şekli de benim için, bilgi için ölçü değildir. Ruh kavramı kültürel kaynaklı kişilikle özdeşleştiriliyorsa benim için bilgidir. Nesnel olmalıdır.

İnsan ölünce onun bedeninden kuş gibi çıkarak uçup giden bir söylem(ruh) bilgi olamaz.

Ruh bilgi degil, bir kavramdir. Peki ruh kavramina dayanan her turlu aciklamayi, izahi, tanimi anlam ve icerigi bilgi olarak degerlendirmiyorsun da ne olarak degerlendiriyorsun.

Birisi sana "ruh nedir, ruh kavrami hakkinda bilgi verir misin" derse ne diyeceksin. Ayni tanri kavrami gibi.

En azindan "ruh metafizigin fizik otesi bir kavramidir" diyebilirsin. Ya da "var olduguna inanilan bir kavramdir" diyebilirsin. Iste bu cumleler ruh ile ilgili bilgidir.

Dini bilgi-Tanrı'nın insanlara peygamberler aracılığıyla, vahiy yoluyla doğru olan yaşam tarzını bildirmesi şeklindeki bilgidir. Kutsal olanla bunun karşısındaki insanın konumunu ifade eder. Dinsel bilgiye kesin iman ile inanılır, eleştirisi yapılamaz. Bu tür bilgiyi inanç olarak değerlendirmek doğru olur.

Felsefi bilgi-Bilgi, doğruluğu yönünde yeterli gerekçelere sahip olunan inanç veya iddiadır.

Sanat bilgisi-Bu kavrama gücü, bilimden ve felsefeden farklıdır, akla dayanmaz. Duyguya, coşkuya ve sezgiye dayanır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ruh bilgi degil, bir kavramdir.

Hep aynı şeyleri konuşmaktan sıkıldım artık. Hep tekrarlıyorum. Kısa tanımlama olan kavram(isim, ad, lakab, çağrı) eğer bir nesne ile örtüştürülüyorsa, nesneye ait bir lakabsa, bir ön bilgidir. Nesneye lakab olan böyle bir kavrama ait ayrıntılar da bilgidir. Nesneye ait olmayan kavram da bilgi de uydurmadır, sallamadır, palavradır. Bu son olsun lütfen.

Peki ruh kavramina dayanan her turlu aciklamayi, izahi, tanimi anlam ve icerigi bilgi olarak degerlendirmiyorsun da ne olarak degerlendiriyorsun.

Bunu da söyledim yine tekrarlayayım. Kısa tanım olan Ruh kavramı(isimlendirme) eğer insanın kişiliği, şahsiyeti için kavramlaştırılmışsa önem taşır. Yoksa boş laftır. Yani mitolojiktir önem taşımaz. Burada nesnelliği nitelemesi kavram ve bilgi için ölçüdür.

Birisi sana "ruh nedir, ruh kavrami hakkinda bilgi verir misin" derse ne diyeceksin. Ayni tanri kavrami gibi.

İnsanın sosyo-psikolojik yapısı haliyet-i ruh'u derim. Tanrı kavramı ayrı bu kavram nesnellikle hiç bir zaman özdeşleştirilmedi. Mistisizm ve Teoloji nesnel olmadığını söyler. Ve onların söyledikleriyle kalır. Bilgiyi, bilimi, bilişimi ilgilendirmez. Zira nesnel değildir.

En azindan "ruh metafizigin fizik otesi bir kavramidir" diyebilirsin. Ya da "var olduguna inanilan bir kavramdir" diyebilirsin. Iste bu cumleler ruh ile ilgili bilgidir.

Fizik ötesi bir kavram, fizik ötesinin olduğunu idda edenler için geçerli olabilir. Bilgi ve bilim için geçerli kavram değidir. Yok sayılır. Dikkate alınmaz.

Dini bilgi-Tanrı'nın insanlara peygamberler aracılığıyla, vahiy yoluyla doğru olan yaşam tarzını bildirmesi şeklindeki bilgidir. Kutsal olanla bunun karşısındaki insanın konumunu ifade eder. Dinsel bilgiye kesin iman ile inanılır, eleştirisi yapılamaz. Bu tür bilgiyi inanç olarak değerlendirmek doğru olur.

Felsefi bilgi-Bilgi, doğruluğu yönünde yeterli gerekçelere sahip olunan inanç veya iddiadır.

Sanat bilgisi-Bu kavrama gücü, bilimden ve felsefeden farklıdır, akla dayanmaz. Duyguya, coşkuya ve sezgiye dayanır.

Neyse hep aynı şeyleri tekrarlamayalım. Bu alıntılara defalarca okudum. Nesneye ait yanlışlanmış bilgi olabilir. Ama nesne dışında yanlışlama ile doğrulanmış bilgi de yoktur. Yani uydurma söylentidir. Yani karşılığı, ölçülebilirliği, deneylenebilirliği olmayan boş bir söylemdir. Şunun gibi; "mavrak"(kavram'ın tersi). Bir an bu aklıma geldi. Yani bir "şey"i nitelemeyen söylem. 'Mavrak'la da bir fizik ötesi uydurma çağrılabilir. Mistik bir kavram olabilir. Bilgi ifade/ihtiva etmez. Ama "ne" ifade eder, hiç? Alaaddin'in "cin"i gibi.. smile.png

Çok önemli bir argüman olmazsa bu konuya artık yazmayacağım. Teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vicdan eşit değildir,kişiden kişiye göre değişir..Ruha bağlıdır..

Şimdi ruha bağlıdır dediğim halde uçup giden ruhları değil (Dinde böyle birşey yok)

" Kısa tanım olan Ruh kavramı(isimlendirme) eğer insanın kişiliği, şahsiyeti için kavramlaştırılmışsa önem taşır"

Bu ruha bağlıdır..

"İşte vicdanın net tanımı: bilginin dışa vurumu."

İyide bu tanım kişisel bir tanım..Netlikle hiçbir alakası yoktur sana göre net bir başkasına göre değildir..Bunada doğru bir tanım denilemez..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyide bu tanım kişisel bir tanım..Netlikle hiçbir alakası yoktur sana göre net bir başkasına göre değildir..Bunada doğru bir tanım denilemez..

Omar aynı söylemlerle yine çıktın karşıma. Halbuki bunları defaatlerce konuştuk. Hiç bir zaman birazcık olsun önem vermedin.

Bilimde bir tezin, argümanın doğruluğunu, tutarlılığını ortaya koymak için yanlışlama metodu kullanılır. Eğer benin söylediğim; "İşte vicdanın net tanımı: bilginin dışa vurumu." bilgisini yanlışlayamazsan, ispat edemezsen doğru olduğunu kabul etmelisin.

Tartışma için tartışmayalım. Ben bunun için ara verdim biliyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Eğer benin söylediğim; "İşte vicdanın net tanımı: bilginin dışa vurumu." bilgisini yanlışlayamazsan, ispat edemezsen doğru olduğunu kabul etmelisin."

İyide bunun bilimsel bir doğruluğu yokki yanlışlığını ispatlayım..Düpedüz Allahın yok olduğunu ispatla der gibi birşey bu..

"Bana sorarsanız edinilen bilgilerin sentezi, aklın muhasebesidir. Sonuçta bir akıl faaliyetidir. Adına vicdan denilmiş bir soyut kavramdır"

Kendine göre bir tanım yazıp daha sonra bilimsel olduğunu söylüyorsun..Senin mesajın bu :)

Dikkatli okumalısın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

isin ilginci ; bir matematik kitabi da fizik otesi kitabidir ;

matematikte 0 ile 1 arasina kac tane sayi koyabilirsin ? sonsuz ! istedigin kadar ... matematikte 0 ile 1 arasi sonsuzluga acilir

isin ilginci bir tarih kitabi da fizik otesidir ;

tarih tekrar eder ; tarih bilgisi surekli kendini tekrar eden bir anahtardir ; tarihteki olaylar ve kisiler de her defasinda yeni roller ustlenirler ..

isin ilginci bir psikoloji kitabi tam olarak metafiziktir ;

hangi kitabi okursan oku ; o metafizik bazli bir kitaptir ;

biyoloji kitabi TAM ANLAMIYLA metaFIZIKtir , hersey metafizik bir temele ulasmaktadir !

o organellerin insan aklini asan akli emir aldiklari gucu gostermektedir ! DNA , enzimler , isleyis muazzam bir alemi isaret eder ..

insan ise olayin hakiki tarafini gormekten korkar, odu patlar ..

e korkutucaz rolleyes.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ruh derken nasil ve neden oyle bir anlam ve icerik verdigine ve bu temelde ruh kavrami ile kurdugun baga baglidir, bu.

Yalnız bakar mısın benden iyi mikser olur, bir "ruh" dedim ortalık karışmış..smile.png

Ruh:Öz

Kişi özünde ne kadar insani vasıflar taşıyorsa vicdanı da o kadardır..Vicdan" benim içimde ki tanrıdır" ama bi başkası için aynı şeyi ifade etmeyebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yalnız bakar mısın benden iyi mikser olur, bir "ruh" dedim ortalık karışmış..smile.png

Ruh:Öz

Kişi özünde ne kadar insani vasıflar taşıyorsa vicdanı da o kadardır..Vicdan" benim içimde ki tanrıdır" ama bi başkası için aynı şeyi ifade etmeyebilir.

Bir seyin ozu ve ne oldugu bilimsel ve bilissel degildir. Sadece inancin dogrulanarak gerceklesmesidir. Sadece dogrulayani baglar ve gozlemi olmadigindan da yanlislanamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hep aynı şeyleri konuşmaktan sıkıldım artık. Hep tekrarlıyorum. Kısa tanımlama olan kavram(isim, ad, lakab, çağrı) eğer bir nesne ile örtüştürülüyorsa, nesneye ait bir lakabsa, bir ön bilgidir. Nesneye lakab olan böyle bir kavrama ait ayrıntılar da bilgidir. Nesneye ait olmayan kavram da bilgi de uydurmadır, sallamadır, palavradır. Bu son olsun lütfen.

Bunu da söyledim yine tekrarlayayım. Kısa tanım olan Ruh kavramı(isimlendirme) eğer insanın kişiliği, şahsiyeti için kavramlaştırılmışsa önem taşır. Yoksa boş laftır. Yani mitolojiktir önem taşımaz. Burada nesnelliği nitelemesi kavram ve bilgi için ölçüdür.

İnsanın sosyo-psikolojik yapısı haliyet-i ruh'u derim. Tanrı kavramı ayrı bu kavram nesnellikle hiç bir zaman özdeşleştirilmedi. Mistisizm ve Teoloji nesnel olmadığını söyler. Ve onların söyledikleriyle kalır. Bilgiyi, bilimi, bilişimi ilgilendirmez. Zira nesnel değildir.

Fizik ötesi bir kavram, fizik ötesinin olduğunu idda edenler için geçerli olabilir. Bilgi ve bilim için geçerli kavram değidir. Yok sayılır. Dikkate alınmaz.

Neyse hep aynı şeyleri tekrarlamayalım. Bu alıntılara defalarca okudum. Nesneye ait yanlışlanmış bilgi olabilir. Ama nesne dışında yanlışlama ile doğrulanmış bilgi de yoktur. Yani uydurma söylentidir. Yani karşılığı, ölçülebilirliği, deneylenebilirliği olmayan boş bir söylemdir. Şunun gibi; "mavrak"(kavram'ın tersi). Bir an bu aklıma geldi. Yani bir "şey"i nitelemeyen söylem. 'Mavrak'la da bir fizik ötesi uydurma çağrılabilir. Mistik bir kavram olabilir. Bilgi ifade/ihtiva etmez. Ama "ne" ifade eder, hiç? Alaaddin'in "cin"i gibi.. smile.png

Çok önemli bir argüman olmazsa bu konuya artık yazmayacağım. Teşekkür ederim.

Tamam anlasildi. Senin indirgemeci determinist ve varliksal temeldeki mutlaklastirman, ilklemen ve teklemen karsisinda zaten bilimsel ve bilisselk bir bilgi yoktur. O yuzden tartismask ideolojik inancsal dogru ve inanilanin dogrulanarak gerceklesmesi temelindedir.

Ben de tesekkur ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Omar aynı söylemlerle yine çıktın karşıma. Halbuki bunları defaatlerce konuştuk. Hiç bir zaman birazcık olsun önem vermedin.

Bilimde bir tezin, argümanın doğruluğunu, tutarlılığını ortaya koymak için yanlışlama metodu kullanılır. Eğer benin söylediğim; "İşte vicdanın net tanımı: bilginin dışa vurumu." bilgisini yanlışlayamazsan, ispat edemezsen doğru olduğunu kabul etmelisin.

Tartışma için tartışmayalım. Ben bunun için ara verdim biliyorsun.

Bilimsel ve bilissel olmayan gozlem vermeyen ve olgu olmayan her bir bilgi, sadece dogrulayana aittir; o yuzden yanlislanamazda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Eğer benin söylediğim; "İşte vicdanın net tanımı: bilginin dışa vurumu." bilgisini yanlışlayamazsan, ispat edemezsen doğru olduğunu kabul etmelisin."

İyide bunun bilimsel bir doğruluğu yokki yanlışlığını ispatlayım..Düpedüz Allahın yok olduğunu ispatla der gibi birşey bu..

"Bana sorarsanız edinilen bilgilerin sentezi, aklın muhasebesidir. Sonuçta bir akıl faaliyetidir. Adına vicdan denilmiş bir soyut kavramdır"

Kendine göre bir tanım yazıp daha sonra bilimsel olduğunu söylüyorsun..Senin mesajın bu smile.png

Dikkatli okumalısın..

Bu dedigin bilimsel ve bilissel bilgi icin gecerli degildir. Cunku olgu olarak gozlem verir. Yanlislanabilirligi de yine gozxlem iledir. Her gozlem ile yanlislanan olgu bilgi olarak yenilenir. Ayni artik atomun "bolunemez en kucuk parca" olmadigi gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.