Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Sayın Kul fukara.

Gören ile görmeyenin bir olmamasının sebebi kanımca bakan tarafların kusuru olmaktan çok bakışlara müdahil olanın tarafgirliğidir.

Yâsîn Sûresinin 9 . Ayetinde

Biz onların önlerine bir set, arkalarına da bir set çekip gözlerini perdeledik. Artık görmezler.

Dilediğini doğru yola iletip dilediğini saptırdığını beyan eden tanrı,Her nedense sizi doğru yola iletmeyi,bizleri ise saptırmayı tercih etmiştir.

Neden Gözlerini perdelediğini yazıyormu ? , ''Hani biz Musa'yı Firavun'a gönderdik'' Demekki Uyarı olarak gönderiyor ,Bir çok mucize gerçekleştiriyor ama GÖRMEK İSTEMEYİNCE ,Ki İNKAR ve KÜFRE devam ettikçe ,Aslında O PErdeyi kendisi kapattırıyor.

Mantıklı düşünelim : Eğer isteseydi AKIL yerine direk KÖLELİK verebiliridi ama vermedi AKIL verdi ve düşünme verdi aslında KOLONİZATÖT R TÜRK DERVİŞLERİ vb TASAVVUFİ Akımlar ile gerçeklerin SEVGİ ile HAKK'In TECELLİSİNİ bulmak zor değildir....

AMa Katı ,Sert ve Değişime uğramış

-Cennet Beklentisi

-Cehennem Korkusu

gibi benzer nitelikler ile Korgu ve HEdiye biçimli bir İnanç Sistemi olmaz

Biz Bunların BATINİ birer SIR olduğunu bilir buna görede TASAVVUFİ açıklamalar yapılır

İnanın CÜBBELİ AHMET gibi insanların anlatmaları ile NASIL DİNE BAĞLI bir insan olunu r? Ama İNANCI ARARKEN Yunus Emre ,Mevlana vb ERenlerin Süreklerini okuyarak aslında İNSANİ olan bu yolun gerçekleri açığa cıkacaktır..

Câsiye Sûresinin 23 . Ayetinde

Nefsinin arzusunu ilah edinen, Allah’ın; (halini) bildiği için saptırdığı ve kulağını ve kalbini mühürlediği, gözüne de perde çektiği kimseyi gördün mü? Şimdi onu Allah’tan başka kim doğru yola eriştirebilir? Hâlâ düşünüp ibret almayacak mısınız?

Müşrik kimse ile , İnançsız kimse arasında fark vardır

Güzel Ahlak MUHAMMED MUSTAFA'dandır peki Güze Ahlaka Sahip olan kimse GERÇEKLERE TABİKİ Varıcaktır..

Buradaki PErde ,örneğin bir KATİL'İ düşün bunun gözüne perdeyi kendisi çeker

Yani Ayet'inde diyorki Kim ne isterse Onu veririm...

Katil 'in 5 yaşındaki bir çocuğu öldürmesi ile KATİL senin gözünde nasıl bir kişiliğe büründü , anlatmak istediğim o zaman bu kişi ile AYNI YERDE BULUNMAK istermyidin ? İşte SAPTIRMA bu olaydan sonra başlıyor..

AKIL ile KALB'ın birleştiği Nokta ŞAH DAMARIDır. Peki, AKIL yanlış şeyler düşünürse, KALB ise Kötü seyler söylerse O KİŞİNİN İYİ olma durumu nedir ?

İsrâ Sûresinin 46 . Ayetinde

Kur’an’ı anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler, kulaklarına da ağırlık koyarız. Kur’an’da (ibadete layık ilah olarak) sadece Rabbini andığın zaman arkalarına dönüp kaçarlar

Dediğim gibi Demekki O kadar aşırı giden bir insan'a kapılar kapınır , EŞİTLİK VE ADALET bunu gerektirir..O kişinin KALBi ve GÖzü kapanmadıktan önceki hal ve hareketleri kapattırmıştırçç

Pekş bu senin çin geçerlimi = Tabiki h ayır ÖĞRENME ve YETİŞTİRME Akıl ile olur

-Sen ADam Öldürmedin

-Hırsız Değilsin

vb vb vbv vb

Hakk'a İman Ve ŞArtı Kendiliğinden GÖNÜL ile olur o GÖNÜL bağı olmadıktan sonra

Namaz ,oruç vb seyler TEFERRUATITR bir fayda sağlamaz..

Kuranı her ne kadar bizlerde siz gibi anlıyabilmeyi istemiş olsakta,Allah dilemedikçe bunun mümkün olmayacağıda aşikardır.Dilerim saptırdığı biz kullarını bir gün doğru yola iletmeyi diler, bizleride hidayete erdirir ve genişliği yerlerle gökler kadar olan cennetinden bizleri mahrum bırakmaz.

İstemek Yapmanın yarısıdır,Gerçeklerin gelmesi bir an kadar kısa'dır bize uzun gelir ,

Cümlemiz Tamamını çözemedikki ,Herkes inşallah bir gün Gerçekleri görme gayretini gösterir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen bugünkü gömme adetlerinin tümüyle İslami olduğunu mu düşünüyorsun?

Ölü gömme adetlerinde; mezara tahtalarını neredeyse 45 derecelik açı ile koymaktan, mezar taşlarının abide gibi dikilmesine kadar;

Birisi öldükten sonra ardından 7, 41 ve 52nci günlerde tören yapılması, adına etli yemek verilmesi, helva karılması, başına taş dikilmesi, ölüyü kefenleme...

Hepsi İslam öncesi Türk Kültürünün de geleneğidir zaten.

Demekki Yaptığım İRONİ'yi anlayamamışsın ....

Türkler Müslüman olduktan sonra bu adetleri bırakamamışlar ve en azından içine dua ekleyerek İslami bir hale bürümüşlerdir ve sürdürmüşlerdir.

İnançsız bir insanda diyelim ki Türk ise eğer, İslami duaları o törenlere dahil etmeden o gelenekleri pek ala yerine getirebilir ve ölüsünü o biçimde gömebilir

.

Cenaze Erkanı'nın sanırım iyice Bİlmiyorsun ? ,Anadolu Geleneklerinin oluşması üzerine devam etmesi AŞİKAR ama ;

Kefenlenmesi , Yıkanması (Gusul), GÖmülme Telkini , YEDİ Gün Kur'an okunması vb Seylerde İSLAMİ riteullerdir

Ayrıca Anne-Babalarımızın ölülerine de değer verdiklerini uslamlayarak/düşünerek, o inançsız insanları yumuşak olabileceklerini düşündüğünüz karınlarından vurmak amacıyla, onlara hakaret edermişçesine ve küçümsermişçesine bu biçimde bir ileti yazabilmenizi hiç ahlaki bulmuyorum.

Biz genelde konularımıza anne ve babalarımızı ve hatta onların ölülerini bile dahil etmiyoruz.

O yüzden biraz tartışma adabı edinerek tartışmaya katılırsanız çok daha verimli olur kanısındayım.

Saygılarımla

Aslında öyle bir şey YOk !, Adet ve Anane ile alakalı Değil

kıbleye doğru Döndürlmesi vb niteliklerin hepsi CENAZE ERKANI ile ilgidir........

ERKANI iyice okumanızı oneririm ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ama dünya gerçeklerine bakarsak,

din her topluma lazım olan bir felsefedir..

Din bir Felsefe değildir.

Felsefede sorgulayabilirsiniz,

Dinde yalnızca iman edersiniz.

dinsiz bir dünyada insanlar huzur bulamazlar..

hayat çekilmez olur..

İnsanlar dinsizken de huzur bulabilirler

Hayatları daha da anlamlı olabilir.

Konfüçyus bir din mensubu değildi örneğin!

bu yüzden inanç konusunu kurcalamamalı,

insanlar neye inanırlarsa inansınlar ama mutlaka inansınlar..

çünkü din

fiziki anlamda

en zararsız uyuşturucudur..

Din zararlı ellerde en zararlı silah haline de dönüşebilir.

İstediğiniz her konuda kullanılmaya uygun hale getirilmeye müsaittir!

allah vardır diyelim, inanalım...

çünkü allahın dini beyinlerdeki en etkili polistir

İnsanların bir yaratıcı korkusu ile "İyi Birey" olmaları, o insanları "İyi İnsan" yapmaz.

Akıllarındaki o "Yaratıcı" imajı yıkıldığında, "İyi İnsan" olarak kalmak için bir nedenleri kalmaz.

İnsanlar "Tanrı Vardır" diye değil, ölçüleri "İnsan" olduğu için "İyi İnsan" olmalıdırlar.

7 milyar insanın başına polis dikemessiniz

ama akıllarına din olgusunu yerleştirirseniz,

onlar allah korkusuyla suç işlemezler..

"Allah Vardır" diyerek suç işlemeyen bir insan, kafasındaki "Allah" imajı azıcık zedelendiğinde

Ya da bir Allah'a inanmaktan vazgeçtiğinde,

"Allah Vardır" diye işlemekten çekindiği suçları işlemek için artık bir nedeni kalmaz.

O yüzden insanın "Sabiti", yine hiç bir biçimde değişmeyecek olan "İnsanlık Ölçüsü Değeri" olmalıdır.

Kafanızdaki Tanrı fikri yıkılabilir ama kazandırdığınız takdirde o İnsanlık Ölçüsü yıkılamaz.

Çünkü insan yaşadığı sürece "İnsan" olarak kalacaktır.

O insan ister inançlı olsun, ister inançsız olsun;

Bilinçli bir insana yakışmayacak hiçbir adi suça bulaşmayacaktır;

Kendi insanlık onuruna yakıştıramayacaktır.

Ayrıca şu da vardır ki, tüm ülkelerde hapishanede suçlu olarak bulunan insanların hemen hepsi inançlıdır.

Oysa size göre suç işlememeleri gerekirdi!

Demek ki din, suç işlemek konusunda o kadar etkili değilmiş.

Ancak inançlı ya da inançsız bir mahkuma "İnsan Ölçüsünü" kazandırdığınızda, artık suç işlemekten çekinebiliyor.

bunun için en etkili toplum kontrol aracının din oldugunu düşünüyorum..

allah var - yok.. bunu bırakın tartışmayın..

faydalı bir inançtır..

bunu bilerek susun bence..

Tamam, bundan sonra neye inanıp inanmamamız konusunda size danışırız; olur mu?

Ölçütümüz siz olursunuz...

:lol::D:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama İNANCI ARARKEN Yunus Emre ,Mevlana vb ERenlerin Süreklerini okuyarak aslında İNSANİ olan bu yolun gerçekleri açığa cıkacaktır..

Bu insanlar eski Türk Şaman Geleneğinin uzantısıdırlar.

İslamiyet ile kendi öz inançlarını harmanlamışlardır.

Görünüşte İslamidirlar ama temelleri, kökenleri Şamanist gelenektir.

"Allah"a, "Çalap" "Tangrı" diye hitap ederler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"...bunun için en etkili toplum kontrol aracının din oldugunu düşünüyorum..

faydalı bir inançtır..

bunu bilerek susun bence.."..Yaklaşımınızdaki iyi niyetin farkındayım ancak görüşünüze V.İ.L'nin "Din ve Toplum" kiytabından bir alıntı ile cevap vermek istiyorum..

""... din, bütün yaşamı boyunca çalışan ve yokluk çekenlere, bu dünyada azla yetinmeyi, kısmete boyun eğmeyi, sabırlı olmayı ve öteki dünyada bir cennet umudunu sürdürmeyi öğretir. oysa yine din, başkalarının emeğinin sırtından geçinenlere bu dünyada hayırseverlik yapmayı öğreterek, sömürücü varlıklarının ceremesini pek ucuza ödemek kolaylığını gösterir ve cenette de rahat yaşamaları için ehven fiyatlı bilet satmaya bakar. böylelikle din, halkı uyutmak için afyon niteliğindedir. din, sermaye kölelerinin insancıl düşlerini, insana daha yaraşan bir yaşam isteklerini içinde boğdukları bir çeşit ruhsal içkidir ..."

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

V.İ.L'nin "Din ve Toplum" kiytabından bir alıntı ile cevap vermek istiyorum..

""... din, bütün yaşamı boyunca çalışan ve yokluk çekenlere, bu dünyada azla yetinmeyi, kısmete boyun eğmeyi, sabırlı olmayı ve öteki dünyada bir cennet umudunu sürdürmeyi öğretir. oysa yine din, başkalarının emeğinin sırtından geçinenlere bu dünyada hayırseverlik yapmayı öğreterek, sömürücü varlıklarının ceremesini pek ucuza ödemek kolaylığını gösterir ve cenette de rahat yaşamaları için ehven fiyatlı bilet satmaya bakar. böylelikle din, halkı uyutmak için afyon niteliğindedir. din, sermaye kölelerinin insancıl düşlerini, insana daha yaraşan bir yaşam isteklerini içinde boğdukları bir çeşit ruhsal içkidir ..."

..

İşte bu kadar...

Saygılar...

DİPNOT...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden Gözlerini perdelediğini yazıyormu ? , ''Hani biz Musa'yı Firavun'a gönderdik'' Demekki Uyarı olarak gönderiyor ,Bir çok mucize gerçekleştiriyor ama GÖRMEK İSTEMEYİNCE ,Ki İNKAR ve KÜFRE devam ettikçe ,Aslında O PErdeyi kendisi kapattırıyor.

Sn. Kulfukara Diyelimki ben yaradılış itibarıyla çok şüpheci bir insanım,Temkinli yaklaşıyor

inanmak için akli yeteneklerimi kullanma ihtiyacı duyuyor ve takdir edersinizki henüz doğru bulmadığım içinde

inkar ediyorum.Bu durumda inkar ediyor olmamı gerekçe göstererek,benim kalbimi mühürlemesi,Kuran'ı anlamamam için

perdeler çekmesi,kulağıma ağırlıklar koyması Şeytanı başıma musallat etmesi sizce samimi bir davranışmıdır?Şeytanı maça 5-0 galip başlatmak değilmidir bu?..farzedelimki 40 yaşına kadar inkar edip kırk yaşından sonra doğru yolu (!) bulmam mümkün ancak henüz 20 yaşında bundan men ediliyorsam Kalbime mühür,kulaklarıma ağırlık,gözlerime perde çekiliyorsa ve şeytanla başbaşa bırakılıyorsam bunda nasıl bir mantık söz konusudur..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi inkar eden daha sonra İkrar eder..böyle olmasında bir acaiplik yok.. :) peki neyi inkar eder..Allah denilen bir kelimeyi..öyle değilmi.. :) inanan neye inanıyorki..Allah denilen bir kelimeye..doğru değilmi..

İnananlar bir önceki söyleyenlere inanıyor o bir öncekilerde daha öncekilerin söylediklerine inanıyorlar..yani şunu demek istiyorum.. :D

Herkes birbirine inanıyor..yani İNSAN insana inanıyor..yani İman,inanç İNSAN,a oluyor..secde emride İNSAN,a değilmi zaten.. :)

Birde kendisini bilen Rabini bilir diye bir söylem vardır..aranan Allah belkide biz İnsan,da..yada ''O''var sadece,fakat bizde ''BEN,de,varım '' ZANNEDİYORUZ..yalanmı yani.. :D bu gün doğanlar dahil şöyle kaba kaba 150 yıl sonra hiç birimiz YOKUZ.. :D hani vardık..noldu.. :D

Birde cenaze namazı secdesi olmayan tek namazdır..çünki içinde artık ''O''yoktur..''O''dediğim İNSAN yani.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bulunduğunuz odaya şimdi bakın! gördüğünüz herşeyin sırf size hizmet etsin diye tasarlandığını görürsünüz. Oturduğunuz sandalye, duvardaki resim, pencereler, monitör, halı, kapının kolundan duvardaki boyaya kadar herşeyin akıllı birileri tarafından bir amaç üzerine hesaplandığı çok açıktır. Peki pencereden baktığınızda dağların, denizlerin, güneşin, gökyüzünün, ağaçların, çiçeklerin bir tasarlayıcısı Üstün bir Akıl yok mudur? İşte canlıların yaşaması için bu muhteşem sistemin tek sahibi Yerin Göğün ve ikisi arasında bulunan herşeyin Rabbi olan Allahtır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mrb arkadaşlar..

allah vardır -yoktur.. bu ayrı bir konu

ama dünya gerçeklerine bakarsak,

din her topluma lazım olan bir felsefedir..

dinsiz bir dünyada insanlar huzur bulamazlar..

hayat çekilmez olur..

bu yüzden inanç konusunu kurcalamamalı,

insanlar neye inanırlarsa inansınlar ama mutlaka inansınlar..

çünkü din

fiziki anlamda

en zararsız uyuşturucudur..

allah vardır diyelim, inanalım...

çünkü allahın dini beyinlerdeki en etkili polistir

7 milyar insanın başına polis dikemessiniz

ama akıllarına din olgusunu yerleştirirseniz,

onlar allah korkusuyla suç işlemezler..

bunun için en etkili toplum kontrol aracının din oldugunu düşünüyorum..

faydalı bir inançtır..

bunu bilerek susun bence..

din her topluma lazım olan bir FELSEFE derken..

bunu sadece islamiyete mi indirgiyorsunuz yoksa bütün inançları bu kapsama mı alıyorsunuz..

çünkü islamiyetten başkasını semavi veya semavi olmayan bütün dinleri, dinden saymayanlar da var da...!

dinsiz bir dünyanın çekilmez olduğu iddiası sizin görüşünüz..

size çekilmez gelebilir belki ama mesela ne açıdan çekilmez olacağı konusunda bizi aydınlatırsanız seviniriz..

inanç konusunu kimin kurcaladığı, kimin siyasete alet ettiği, kimin üzerinden rant elde ettiğini gayet iyi biliyioruz..ancak burası bir tartışma platformu olduğundan bırakın konuşalım..çünkü bazıları işin içinden çıkamayınca "fazla kurcalama, kafayı yersin" veya "allahın gücüne gider" gibi sözlerle kendilerini savunuyorlar smile.gif

din fiziki anlamda en zararsız uyuşturucudur demişsiniz..fiziki kelimesi herhalde yanlış kullanılmış..

çünkü "din bir afyon"dur diyenler de insanların düşünce yeteneklerini yitirdikleri, kendilerinden geçtikleri, gözlerinin başka birşey görmemeleri, kendisi gibi olmayanlara saldırdıkları vb. gerekçeleriyle bunu söylemiştir..

inanmayanların başına polis dikme lafı da ne müthiş bir cin fikirdir yahu..

bir başka yanılgı da insanların aklına dinin yerleştirilerek onları suç işlemekten alıkoyma hadisesidir..

tabi ki insanlar bir dine inanıp, onun gereklerini yerine getirirse suç işlemekten korkabilir, bundan şiddetle kaçınabilir..

ancak din maalesef geçmişte de bugün de şiddeti önleyemiyor..sadece şiddet de olsa iyi..cinayet,hırsızlık,tecavüz,vb. suçlar dindar olan ülkelerde de yaşanıyor..

örneğin geçen yıl yapılan bir araştırmada, internetten en çok cinsel içerikli arama yapan ülkelerin sıralaması yapılmıştı :

1-)arabistan

2-)iran

3-)türkiye..

fazla söze gerek yok herhalde..

ülkelerde ne din ne allah korkusu ne de ölüm korkusu(idam vs...) insanlari suç işlemekten alıkoyuyor..

sıklıkla islam ülkelerinden toplu idam haberleri geliyor..

zinanın, tecavüzün yaşandığı haberleri geliyor..

öyleyse dinin bütün insanları suç işlemekten alıkoydugu iddiası büyük bir yanılgıdan ibarettir..

en etkili toplum kontrol aracının din oldugunu söylüyorsanız o zaman neden lafı eveleyip geveliyoruz ki...

"şeriat istiyorum kardeşim işte.."

bunu açık yüreklilikle neden söyleyemiyoruz !!??

dinin en faydalı inanç olduguna gelince,

sevgili tengeriin boşig arkadasımız söylemiş, üzerine daha fazla yorum yapmama gerek yok :

"Din zararlı ellerde en zararlı silah haline de dönüşebilir.

İstediğiniz her konuda kullanılmaya uygun hale getirilmeye müsaittir!"

...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuranı her ne kadar bizlerde siz gibi anlıyabilmeyi istemiş olsakta,Allah dilemedikçe bunun mümkün olmayacağıda aşikardır.Dilerim saptırdığı biz kullarını bir gün doğru yola iletmeyi diler, bizleride hidayete erdirir ve genişliği yerlerle gökler kadar olan cennetinden bizleri mahrum bırakmaz.

benim bildiğim ve birçok dini bütün arkadaşlarımdan, hacılardan, hocalardan duydugum kadarıyla

dine zorunlu olarak inanmak, onun gereklerini cehennem korkusu ile yerine getirmek aslında daha büyük günahmış..

yani bunu içinizden gelerek yapmak durumundaymışsınız..

kuranı onlar gibi algılamak istiyormuşsunuz..haddim değil tabi ki ama o zaman inancınızın ve ibadetlerinizin samimiyetinin derecesi nedir ??

eğer Allah Kur'an ı onlar gibi değil de iddia ettiğiniz gibi gerçek anlamında algılamanızı kendisi sağlıyorsa o zaman diğer arkadaşların da nasıl algılamalarına kendisi karar vermiş demektir..o zaman soralım..eğer Allah benim Kur'anı, kendisini, nasıl algılayacağıma kendisi karar verdiyse,

ve ben yeterince inanç sahibi bir insan değilsem, benim böyle olacağım ben doğmadan çok daha önceleri belirlenmişse ve bazılarının "kimin cennete veya ceheneme gideceğine kullar karar veremez" hükmüne rağmen benim bu inancımdan dolayı cehenneme gideceğimi iddia ediyorlarsa...

sorarım :

"o halde benim ne suçum var"

nasıl algılayacağımı, anlayacağımı, inanıp inanmayacağımı, ibadet edip etmeyeceğimi Allah belirlediyse, neden beni cehenneme atıyor ??"

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim bildiğim ve birçok dini bütün arkadaşlarımdan, hacılardan, hocalardan duydugum kadarıyla

dine zorunlu olarak inanmak, onun gereklerini cehennem korkusu ile yerine getirmek aslında daha büyük günahmış..

yani bunu içinizden gelerek yapmak durumundaymışsınız..

kuranı onlar gibi algılamak istiyormuşsunuz..haddim değil tabi ki ama o zaman inancınızın ve ibadetlerinizin samimiyetinin derecesi nedir ??

..

onun gereklerini cehennem korkusu ile yerine getirmek aslında daha büyük günahmış..

Secde Sûresinin 16 . Ayetinde

Onlar, korkarak ve ümid ederek Rablerine ibadet etmek için yataklarından kalkarlar. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden de Allah için harcarlar.

Cehennem korkusu ve cennet ümidi ile ibadeti Allah kendisi emretmiştir.Hacılar hocalar bunuda bilmeli..

İnançsızım,inanabilmeyi istiyorum ama olmuyor.sanırım kilit,perde,ağırlık gibi etkenler buna mani teşkil ediyor.

Allahın yaptığı şu an tam olarak şu dur.

Yûnus 25

Allah esenlik yurduna çağırır ve dilediğini doğru yola iletir.

Esenlik yurduna çağırıyor ama dilediğini doğru yola iletiyor.Biraz karmaşık bir taktik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yûnus 25

Esenlik yurduna çağırıyor ama dilediğini doğru yola iletiyor.Biraz karmaşık bir taktik...alıntı..salur..

Hastamısın salur..organ naklimi gerekiyor..sürekli tedaviyemi ihtiyacın var..nefes alıp verirken zorlanıyormusun.. :)

Davaların, bitmeyen duruşma ve mahkemelerinmi var..borç gırtlağa kadar,kapıda haciz memurlarımı var.. :D

Seni üzen kahreden cayır cayır yakan :D şüphe kıskançlık korku ve tereddütlerinmi var..

Yani salur kardeş..yaşamında negatif düşünce ve haller,oluşumlarmı çoğunlukta..şayet böyleyse bir an önce bu sonuçları nedenleri ve süreçleriyle incele.. :)

Yok,değil yazdığın gibi diyorsan,yaşam negatifliğini, pozitif düşünce ve hallerim çoğunlukta olduğu için çok az hissediyorum..işte sen ESENLİK yurdundasın..bi kalmış İman etmen.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yûnus 25

Esenlik yurduna çağırıyor ama dilediğini doğru yola iletiyor.Biraz karmaşık bir taktik...alıntı..salur..

Hastamısın salur..organ naklimi gerekiyor..sürekli tedaviyemi ihtiyacın var..nefes alıp verirken zorlanıyormusun.. :)

Davaların, bitmeyen duruşma ve mahkemelerinmi var..borç gırtlağa kadar,kapıda haciz memurlarımı var.. :D

Seni üzen kahreden cayır cayır yakan :D şüphe kıskançlık korku ve tereddütlerinmi var..

Yani salur kardeş..yaşamında negatif düşünce ve haller,oluşumlarmı çoğunlukta..şayet böyleyse bir an önce bu sonuçları nedenleri ve süreçleriyle incele.. :)

Yok,değil yazdığın gibi diyorsan,yaşam negatifliğini, pozitif düşünce ve hallerim çoğunlukta olduğu için çok az hissediyorum..işte sen ESENLİK yurdundasın..bi kalmış İman etmen.. :D

Yapma Dayı.!

O senin dediğin Esenlik yurdu değil,o senin dediğin tuzu kuruluk.Şayet "Cennet filan hikaye,işlerin tıkırındaysa zaten cennettesin." diyorsan amenna.Dertsiz kasavetsiz olmak,esenlik yurdu sakini olma işaretimidir? batı toplumlarıesenlik yurdundamı yaşamaktadır.

Niye islam toplumları Cehaletin,açlığın,ızdırabın,savaşın içinde yaşamaktadır.Onca imanlarına rağmen,niye yurtları esenlik değildir.

Bize dünyada bir vaad varmı tanrıdan?

Tüm vaadleri ölüm sonrasına değilmi?

Pozitif olmak,Esenlik yurdu kılıyormu yaşadığın dünyayı?:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

onun gereklerini cehennem korkusu ile yerine getirmek aslında daha büyük günahmış..

Secde Sûresinin 16 . Ayetinde

Onlar, korkarak ve ümid ederek Rablerine ibadet etmek için yataklarından kalkarlar. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden de Allah için harcarlar.

Cehennem korkusu ve cennet ümidi ile ibadeti Allah kendisi emretmiştir.Hacılar hocalar bunuda bilmeli..

İnançsızım,inanabilmeyi istiyorum ama olmuyor.sanırım kilit,perde,ağırlık gibi etkenler buna mani teşkil ediyor.

Allahın yaptığı şu an tam olarak şu dur.

Yûnus 25

Esenlik yurduna çağırıyor ama dilediğini doğru yola iletiyor.Biraz karmaşık bir taktik.

evet bu ayeti hatırlıyorum bana da bahsetmişlerdi ancak bir türlü hatırlayamadım tam olarak ne dendiğini..belgesiyle ortaya koyduğunuz için teşekkür ederim..

tabi inanç konusundaki samimiyetini cesurca ortaya koyacak diğer "dini bütün" olduğunu iddia eden insanlardan da bekliyoruz..dindar geçinip de bütün dinlerin yasakladığı, bütün dinlere aykırı olan her harekette bulunan "insanlara"..

ben hep merak etmişimdir inanmayan bir kişi olmayan inancı konusunda bu kadar dürüst olabilirken,

neden diğer "inanan" insanlar inançları konusunda samimiyetsiz kalırlar..yani dine aykırı hareketlerine 'yahu ben de bu kadar inanıyorum kardeşim' demez de hep bir bahane bulup kendilerini haklı çıkaracak kelimelerle kaçamak davranırlar :)

işte benim sorum da burada bağlanıp kalıyor,

Allah hem esenlik yurduna çağırıyor hem de dilediğini doğru yola iletiyormuş..ee o zaman ben sorumlu değilim inancım konusunda..Allah'ın takdiri :) (değil mi !?)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niye islam toplumları Cehaletin,açlığın,ızdırabın,savaşın içinde yaşamaktadır.Onca imanlarına rağmen,niye yurtları esenlik değildir.

nedense her soruya yanıt verilebilmiş ama bu soru hep es geçilmiş..

sesimi duyan var mı ? aydınlatacak biri yok mu ??

...

haa pardon bu konu için de şöyle cevap vermişti biri bana :

"şeriatı tam doğru uygulayamıyorlarmış, ondan dolayı hep bu durumdalarmış!!!"

:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nedense her soruya yanıt verilebilmiş ama bu soru hep es geçilmiş..

sesimi duyan var mı ? aydınlatacak biri yok mu ??

...

haa pardon bu konu için de şöyle cevap vermişti biri bana :

"şeriatı tam doğru uygulayamıyorlarmış, ondan dolayı hep bu durumdalarmış!!!"

:D

Aşağıdaki ayete bakarsak,Allah İsa'ya uyanları,küfre sapanların üstünde tutacağını söylüyor.

Âl-i İmrân(*) 55 .

Hani Allah şöyle buyurmuştu: Ey İsa! Şüphesiz, senin hayatına ben son vereceğim. Seni kendime yükselteceğim. Seni inkar edenlerden kurtararak temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar küfre sapanların üstünde tutacağım. Sonra dönüşünüz yalnızca banadır. Ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim.”

İsa inanırlarının,İslam inanırlarının Her alanda üstünde oluşunun nedeni bu ayette gizli olabilirmi acaba?

doğru yolda sanırken kendilerini "küfre sapmış olabilirlermi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın salur.. smile.gif

Senin tek bir yurdun var..oda bedenin ve üzerinde bulunan kafanın İÇ,i..bak sen bu yurdu bu gezegende Esenlik yurdu yapmaya..Din yada din,in kitabını değilde İNSAN,ı anlamaya KENDİNİ tanımaya bak.. smile.gif

ÖTE,ki dünya..ÖTE,si..ya hu sanki bu elle tutulur gözle görülür diri canlı VAR olan dünyayı anladık çözdük,sıra geldi ÖTE,ye.. biggrin.gif

ÖTE,leyenlerden..ceza ve mükafata dayalı bir İnanç sisteminden kurtulamayan dinDARlar,dan olma..cezasınıda mükafatınıda bizler hep bu gezegende kendi tercihlerimizin ve tercih ettiğimiz yöndeki çalışmalarımızın neticesi olarak peşin peşin alalım..veresiyeye eyvallah etmeyelim..olmazmı.. biggrin.gif

ÖTE,yi ancak Beride(yani burada,bu gezegende)görebiliriz..yok başka şekli çünki.. biggrin.gif İÇ alemimiz ahıretimiz..dışımız dünyamız..biz ikisinin toplamıyız.. biggrin.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın salur.. smile.gif

Senin tek bir yurdun var..oda bedenin ve üzerinde bulunan kafanın İÇ,i..bak sen bu yurdu bu gezegende Esenlik yurdu yapmaya..Din yada din,in kitabını değilde İNSAN,ı anlamaya KENDİNİ tanımaya bak.. smile.gif

ÖTE,ki dünya..ÖTE,si..ya hu sanki bu elle tutulur gözle görülür diri canlı VAR olan dünyayı anladık çözdük,sıra geldi ÖTE,ye.. biggrin.gif

ÖTE,leyenlerden..ceza ve mükafata dayalı bir İnanç sisteminden kurtulamayan dinDARlar,dan olma..cezasınıda mükafatınıda bizler hep bu gezegende kendi tercihlerimizin ve tercih ettiğimiz yöndeki çalışmalarımızın neticesi olarak peşin peşin alalım..veresiyeye eyvallah etmeyelim..olmazmı.. biggrin.gif

ÖTE,yi ancak Beride(yani burada,bu gezegende)görebiliriz..yok başka şekli çünki.. biggrin.gif İÇ alemimiz ahıretimiz..dışımız dünyamız..biz ikisinin toplamıyız.. biggrin.gif

Evet dayı.

Olaya son noktayı koymuş işin özünü dile getirmişsin.

Yani kısaca demişsinki

"Boşver böyle ön ödemeli kampanyaları,Malı gör bastır parayı al.4-5 tane adam cennet var,önödeme yapın kısmetse gidersiniz dedi diye

gaza gelme" diyorsun.Doğru diyorsun.bizzat herşeyi Allah öğretmişken Ademe,Adem bile barınamamış cennette bu fukara salur nasıl barınsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

39. İnkâr edenler ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte bunlar cehennemliktir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

Bunun üzerine söylenecek hiç birşey yoktur.İnkar edenler için çok açık ve nettir.. -_-

Sağol Adose..

Önce kuranı muhammedinizin yazmadıgını ispatlayın, bebeklerin bile uyduracagı basitlikte yazılara inanmakla islam dünyasının halini görüyoruz,

kuranda yazan hiç bir şeye inanmıyorum ne yazarsa yaz tın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende şehadet ederim kendi varlığımda şüpHE ederimde ALLAH'IN VARLIĞINDAN VE BİRLİĞİNDEN ŞÜPHE ETMEM.

EŞHEDÜ ENLA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU

Bende hiç inanmıyorum, kafasına göre ayet indiren birine, canı kadın isteyince evlatlıgının bile karısına göz dikecek kişileri ciddiye almam.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an-ı Kerim değişmemiştir...

Hz Osman zamanındaki derleme hafızların kontrolündeydi..

Her kelime her ayet birebir indirildiği gibi yazılmıştır..

Peki o dönemden sonra neden değişmedi..

Yani hadi farzedelim islam halifeleri islam helifesi oldukları halde değiştirdiler diyelim.. peki o dönemden sonra nedne değişmedi..

Neden zina serbes diye biri cüret edipte değiştiremedi..

Yada herhangi bir konuyu neden değiştiremedi..

Kur'an-ı Kerim'e onca hakaretler edildi, yakıldı, üzerine pislik atıldı yada pis yerlere atıldı..

Peki bir Kur'an-ı Kerim düşmanı yada islam düşmanı nedne değiştiremedi..

Oysa değiştirebilseler bu islam için en büyük bir eksiklik ve karşı taraf içinde zafer olacaktı..

Çünkü Kur'an-ı Kerim'in değiştirilemeyeceği inancını mucisesini kıracaklardı..

Şİmdi durum yine aynı...

Hadi değiştirebilen varsa değiştirsin..

Neyse...

Melekler konusundada yukardaki cevabımı aynen kopyalıyorum..

İyice anlaşılsın diye..

Deneysel gözleme tabi tutamıyoruz diye neden reddediyoruz..

Deneysel gözleme tabi tutamamız hadi teknoloji eksikliğindense..??

Hadi bir gün daha değişik ışınımları algılayan araçlar icad edilecekse..

Hadi bir gün meleklerin boyutlarını keşfedebilecek, aletler icat edilecekse..

Sorun nerede biliyormusunuz..

Sorun bilemediğimizi reddinde..

Hadi bir gün bileceksek..

Mesela deneysel gözleme tabi tuutmadağımız fakat varlığı mutlak olan kimyadaki eksi 273.15 derece sıcaklık..

Bu sıcaklığa deneysel olarak ulaşılamaz..

Ancak bunu yok saymak kimyasal bir çok teoriyi ve kanunu iptal etmek demektir..

Buda kimyanın sonu olur..

Bu sıcaklık bugüne kadar gözlenememiştir, bu sıcaklıkta madde yoktur..

Ama bu demek değildirki bu sıcaklık yoktur..!!

Konu sana göre abestir bana göre değil..

Saygılar..

Üçüncü halife Osman döneminde bir heyet tarafından yeniden derlenip yazılan Kuran'ların kaç adet olduğu ve şu anda nerede bulundukları tartışmalıdır.

Kimilerine göre dört, kimisine göre beş ya da yedi adet yazılmıştır. Dörttür diyenlere göre, Osman bir nüshasını kendisine alıkoymuş, diğerlerini Kufe'ye, Basra'ya ve Şam'a göndermiştir. Mekke'ye, Yemen'e ve Bahreyn'e gönderilenlerden de söz ediliyor.

Yemen'deki Ulu Cami'de yapılan restorasyon çalışmaları sırasında dünyanın en eski Kuran'ının bulunduğu The Guardian gazetesinin haberinde açıklanmıştır. Bu Kuran üzerinde yapılan incelemeler, günümüzdeki Kur'an'ı tutmadığını göstermektedir. )

Ayrıca, Kuran'ın okunuşundaki farklar da, tek bir Kuran olmadığının göstergesidir.

Eldeki Kur'an'da görülen kimi sözcüklerin yerine, Abdullah İbn Abbas, "mürâdiflerini", yani "eş anlamlı olanları kullanırdı. Enes İbn Malik de Müezzemmil suresinin 6. Ayetindeki "akvamu" sözcüğünün yerine, "asvabu" sözcüğünü kullanmıştır. İbn Ömer, Cum'a suresinin (Bkz.Sf.95). Aynı kitapta, gösterilen kesimde başka örnekler de görülebilir.

Buralarda görülen de yalnızca harf değişikliği değil kelime değişikliğidir. Demek ki peygamberden bu yana bir harf bile değişmemiştir savı gerçek değildir.

Kur'an'ın birinci orijinali de, ikinci orijinali de yine müslümanlar eli ile yakılmıştır. Kuşkusuz gerçekleri örtmek için. Osman döneminde oluşturulup çoğaltıldıktan sonra belirli merkezlere gönderilen nüshaların orijinallerine de , dünyanın hiçbir yerinde raslanmamaktadır.

Yararlanılan İslami Kaynaklar: 1.Buhari E's-Sahih (Arapça); Kitabu'l Fedail-ül- Kuran Menakıbu'l Ensar, Sahihi Buhari Mustesari. Tecridi Sarih Tercümesi, 2.Dr. S. Suphi E's-Salih (İslam dünyasında son yüzyılın ıleri gelen ve birçok eserleri olan araştırmacı) Mebahis fi Ulum-il Kuran, 3.Celalettin Suyuti (Kuran yorumcusu, Hadis uzmanı olarak İslam dünyasında en güvenilir din bilirlrinden birisi): El İtkan Fi Ulumi-l,Kuran, 4.Müslim E's-Sahih (Arapça), 5.Ebu Davud

Topkapı Müzesi'nde Kutsal Emanetler bölümünde Muhammed'e ait olduğu belirtilen mektuplar bulunuyor. Bu mektuplar Muhammed zamanından günümüze kadar muhafaza edilmiş ama Allah'tan geldiği iddia edilen Kur'an'ın ilk orijinal nüshası Dünya'nın hiçbir yerinde yok..

Evet, ne gariptir ki; Muhammed'in indiğini iddia ettiği Kuran'ın yazıya ilk dökülen kopyası yeryüzünde bulunmamaktadır. Topkapı Müzesi'nde Kutsal Emanetler bölümünde Muhammed'e ait olduğu belirtilen mektuplar bulunuyor. Bu mektuplar Muhammed zamanından günümüze kadar muhafaza edilmiş ama Allah'tan geldiği iddia edilen Kur'an'ın ilk orijinal nüshası Dünya'nın hiçbir yerinde yok..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazdıklarnda kimin, kendi kafasının doğrultusunda gittiği açıkça görülüyor arkadaşım... İnanmaya bilirsin, öyle bir açıklama yapmışsın ki, sanki sen inanmıyosun diye sana küfretmişler... Araştırma yapacak kadar zeki ten insan sen değilsin kardeşim... Müslüman olmanın, araştırma yapmaya engel olduğunu düşünüyorsan eğer; Hazerfen Ahmet Çelebi'yi, Mimar Sinan'ı, Farabi'yi, İbn-i Sina'yı, Fatih Sultan Mehmet'i, Piri Reis'i açıkla o zaman sen bana? Acaba sen onların ulaştığı ilmin çeyreğine ulaşabilmiş misin? Hayır, şunu anlamıyorum, nasıl oluyorda, Araştırmayı kendinize mal edebiliyorsunuz? Nasıl oluyoda Araştırma içgüdüsü sizin zimmetinizde oluyo? pes doğrusu... ******* ******** ******, ben napiim...

hazarfen ahmet çelebi, mimar sinan Türk ve müslüman degildi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinler çelişkilerle doludur.Herşeyi, kaderi Allah yazmışsa levh-i mahfuzda, o zaman bizim ne günahımız var?

.

.

.

Aslında hepimiz agnostiğiz.Ateist ya tanrı varsa der bazen.Dindar ya tanrı yoksa diye sorar kendine.

Güzel bir yazı,

eger imtihan varsa baştan eşlit başlar zenginlerin (zengin olma ve bir yere gelmenin bir yolunu bulmuşların) uydurdugu din bu kadar olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.