Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"ZEHİR ZEMBEREK YAZILAR"... Beğenelim veya beğenmeyelim, Burada yayınlanacak yazılar hepimizi iğneleyecek kadar gerçek ve acıtıcı olabilir...

DİPNOT

Önerilen İletiler

Ben ülkemizdekini sormuştum. Eğer Kürtler, ülkemizde biz ULUSUZ diyorlarsa problem var. Neden ? Çünkü Hiçbir ulusal devlette iki ayrı ulus olmaz. Dünyada örneği yok. Çokuluslu yapı, imparatorlukların son döneminde görülür sadece. Bunun yolu ya ayrı devlettir ya da federasyondur kaçınılmaz biçimde maalesef.

Tamam da Kürt halkının isteği diye başlık açıyorsunuz, sonra da "Kürt halkının talepleri anayasal güvence altına alınması ve herkes barış içinde elinde gelenin yapılması... " diyerek bu talepleri açıklamış mı oluyorsunuz ?

"Dilini, kültürünü ve kimliğini özgürce yaşamak ve anadilini özgürce kullanması..." bunu biraz açmak gerekir, olmayan ne var mesela?

Diğer maddeler de sadece Kürt halkının değil zaten tüm vatandaşların isteği olması lazımdır. Kürte özel bir şey değildir.İstenenler, gelir dağılımının eşit olduğu, sosyal devletin etkin olduğu, demokratik, bağımsız, vatandaşa hizmete dayalı bir devletten beklenenlerdir.

Mesela, Kastamonunun da Güneydoğu gibi kalkınmakta öncelikli iller arasında olduğunu biliyormuydunuz ?

Biraz daha gayret, daha somut şeyler. 3.maddeyi açalım nedir bu istekler ?

Sayın Dogrucu Davut,ben sizin sorularınzın cevabını aynen sizin kadar merakla bekliyorum.

Ben yukardaki talep veya ıstek adına ne derseniz deyin sıralanmıs olan maddeleri actıgımda ortaya cıkan sonuc iki toplumlu federasyondur.Yukardaki taleplerın ulus devletyapısı ıcersınde gerceklestırılmesı olanaksızdır.Kıbrısta hayata gecırılmek ıstenen modeldir Türkiyeye dayatılan.Bunu Leyla Zana ve müthis ınsan hakları savunucuları olan bazı sivri aydınlarda cözüm olarak görmüslerdi.Ama yınede Sayın Dıpnotun cevabı bence cok önemlı.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Dipnot, Kürt talepleri olarak ilettiğiniz maddeler son derece yuvarlak laflar ve üstelik sadece Kürtlerin değil, herkesin isteyeceği şeyler. Biz size diğer halklara verilen ama Kürt halkından esirgenen hakların ne olduğunu sorduk...

Eğer sadece Kürt halka değil, her türlü kültüre verilecek haklar var diyorsanız, onu da ayrı sorduk. Cevap yerine birtakım yuvarlak laflar aldık, olmadı...

Değerli arkadaşlar...

Benim yetmediğim konular, eksik kaldığım düşüncelerim tabiki olabilir...

Ve eleştirel taraflarım...

Bunu anlayışla karşılarım...

Fakat şunu söylemeden geçemeyeceğim...

Şiddetle Kürt halkı ne istiyor?...Deniyor...

Bakın arkadaşlar;

Tekrar daha da açarak belirteyim...

Kürt halkının isteklerin şunlar;

Kardeşlik için kardeşlik haklarımızı tanıyın...

Özgür olalım...

Eşit olalım...

Dilimizi kültürümüzü engelsiz yaşayabilelim,

Bizi de insan yerine koyun...

Biz birlikte, ama demokrasi içinde birlikte yaşamak istiyoruz...

Biz Kürtler olarak bunca zulme rağmen kardeşliğe açığız ve senden de insanca, demokratça yaklaşımlar bekliyoruz, böyle davranırsan uzattığın eli sıkmaya da hazırız diyoruz...

Kürtlerin genel olarak talepleri ve istekleri bunlar arkadaşlar ve bu istek ve talepler aşırı istek ve talepler mi sizce söylermisiniz...

Şimdi soruyorum...

Bu istek veya talepler Ülkemizi bölecek talepler mi?...

Türk olsun, Kürt olsun bu ülkede yaşayan, aklı başında olan, vicdanını yitirmemiş hiç kimse bu taleplere aşırı talepler olarak bakamaz.

Gelin şöyle bir zahmet binlerce yıllık bir Kürt tarihine bakalım...

Zorluklarını, geldikleri noktaları, ezilmeleri, yoksulluklarını, açlıklarını, savaşlarda bile tanpon gibi kullanılmaları vb...

Ama bana gören onlar yinede son derece sağ duyulular ve sabırlılar...

Bin yıllık kardeşliğe uyan bu talep ve istekleri ileri sürüyorlar ve sürmelerinide bir insan olarak haklı buluyorum...

Saygılar...

DİPNOT.... _____________________________________

NOT...

Sayın demirefe ve Dogrucudavut arkadaşlar....

Ben bunları Kürt halkına güvenerek, inanarak, onların kardeşliğinden şüphe duymayarak, birlikte çok güzel bir ülkede hep birlikte mutlu yaşayayacağımıza inanarak söylüyorum...

Peki siz lütfen belirtirmisiniz...

Birde sizden dinleyelimKürt insanın isteklerini...

(Konu o zaman daha bir netlik kazanacağından şüphen yok ve hem böylece birlikte zaman kaybetmemiş oluruz...)

Bekliyorum....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Politika,

Bakın kelime oyunları değil bunlar,Kürt Sorunu yok diyorsunuz,sorun terör diyorsunuz.Tamam diyorum da adı ne olursa olsun;maddi ve manevi kayıpları ile anlatılmayacak kadar büyük bedeller verdiğimiz bu sorunun kaynağı ne,neden hala var?Ve dediğiniz refah seviyesi;bırakalım ya...insanların öldüğü,bombaların patladığı bir ülkede,hangi refah?

Ve yakışıklı,

Dediğin gibi adı konulamamış bir soruna önerilecek çözümler;ne kadar kulak verilen olur ki?Hastamıza yanlış teşhiş mi koyduk;bırakın ilaç vermeyi...kendi kaderi bile sizin reçetelerinizden daha adildir.

Dipnot,

Kürt kimliği ile ilgili olan açıklamalarınız,bence de görülmek istenmemiş.Arkadaşlarımız galiba,sizden istedikleri cevabı almadıkları için olaya bu kadar taraflı bakma gereği hissetmişler.

Kürt kimliği,ırki olandır;ırka dayanan.Bu kadar basit.Olayı bulandırmanın hiçbir manası yok.Ulus mu diyorsunuz;eğer ulus kavramınız da ırk varsa,ulustur...eğer dil,din...gözetmeksizin olan birliktelik derseniz;o zaman yaklaşımınıza göre farklılaşır.

Politika arkadaşımız,siyasi olan çözüm derken,neyi kast ettiniz?Arkadaşımız tarafında sıralanan çözüm önerilerinde şu ibare başlı başına siyasi olan çözüme işaret etmiyor mu?Bakınız;

'' Ekonomik ve Siyasi yöntemle olmalıdır...

(ki siyasi yönteminde tuzaklarla dolu birçok tarafı var ve öncelikle siyasi çözümden ne anlaşıldığı çok önemli...)

Türkiye'de siyasetin sivilleşmesi, demokrasinin çapının genişlemesi ve Türkiye'nin daha özgür bir ülke olmasının yolu mutlak suretle Kürt sorununun çözülmesinde saklıdır...''

diyor arkadaşımız.

Dğrucudavut;

madem kimlik anlayışını sorguluyoruz;buyrun sizden başlayalım.PKK'nın tasfiyesi konusuna gelince;PKK'nın tasfiyesinde siyaset,asker,halk olmalı.Yani tasfiye birlikteliğin getireceğidir;bunun için atılacak tüm adımlar dikkatli atılmalı.

Kürt halkı üzerinde baskı kalkmalı ve sorunlar bir bütünlük içinde ele alınılması.

Kürt halkının talepleri anayasal güvence altına alınması ve herkes barış içinde elinde gelenin yapılması...

Dilini, kültürünü ve kimliğini özgürce yaşamak ve anadilini özgürce kullanması...

Demokratik bir temelde güvence ve ülkenin birlik ve bütünlüğü için güçbirliği, etkin ve kalıcı politika...

Ekonomik ve toplumsal eşitsizlikleri giderebilecek bölgesel çalışma...

Kültürel dengesizliği ortadan kaldırabilecek topyekün ve seferbeklir ve çalışma...

Bölgesel kalkınma modelleri oluşturma...

Yerleşik halkın sorunlarını kesintisiz ve 24 saat hizmet edilebilcek, eğitim, sağlık, güvenlik, asayiş...

Emperyalist uygulamaların uzun vadeli yaratacağı toplumsal sorunları stratejik anlamda ortak çalışma...

şeklinde Dipnot tarafında sıralanan talepler,

demirefe,

belki de sorduğunuz cevaplar,bu taleplerde saklıdır...olamaz mı?

Saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt halkının isteklerin şunlar;

Özgür olalım...

Eşit olalım...

Biz Kürtler olarak bunca zulme rağmen kardeşliğe açığız ve senden de insanca, demokratça yaklaşımlar bekliyoruz, böyle davranırsan uzattığın eli sıkmaya da hazırız diyoruz...

Dipnot kardeşim, sen gerçekten ciddi misin? Ben hâlen yazdıklarına bir anlam vermekte zorlanıyorum. Şimdi sen ne diyorsun yani, meclis toplansın, anayasaya eklemeler yapsın:

Madde 1: Kürtler özgür ve eşit kardeşimizdirler.

Madde 2: Kürtler de insandır.

Madde 3: Herkes Kürtlerle el sıkışacaktır. Bunun için bayramın gelmesi de beklenmeyecektir.

Ey peki Lazların suçu ne? Niye onların da insan olduğunu hassaten ve özellikle vurgulayan bir anayasa maddesi yapmıyorsunuz? Peki Gürcülerin? Boşnaklar ne kabahat işledi de haklarında anayasa maddesi çıkarılmıyor?

Hakikaten şaşkınım. Benim her zaman okuduğum ve takdir ettiğim Dipnot, böyle bir çıkış yapsın. Şaşırdım!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dipnot kardeşim, sen gerçekten ciddi misin? Ben hâlen yazdıklarına bir anlam vermekte zorlanıyorum. Şimdi sen ne diyorsun yani, meclis toplansın, anayasaya eklemeler yapsın:

Madde 1: Kürtler özgür ve eşit kardeşimizdirler.

Madde 2: Kürtler de insandır.

Madde 3: Herkes Kürtlerle el sıkışacaktır. Bunun için bayramın gelmesi de beklenmeyecektir.

Ey peki Lazların suçu ne? Niye onların da insan olduğunu hassaten ve özellikle vurgulayan bir anayasa maddesi yapmıyorsunuz? Peki Gürcülerin? Boşnaklar ne kabahat işledi de haklarında anayasa maddesi çıkarılmıyor?

Hakikaten şaşkınım. Benim her zaman okuduğum ve takdir ettiğim Dipnot, böyle bir çıkış yapsın. Şaşırdım!

Değerli arkadaşım,

ne demek istendiği çok açık.Hangi yasalar kastınız,11 yaşında ki bir çocuk öldürülürken neredeydi o yasalar.Yasalar buna müsade mi ediyor?

arkadaşım bu kadar basit mi tüm yaşananlar?Ben çok şey yaşadım;silahlarla,askerlerle büyüdüm.Siz bunları yaşadınız mı?Yaşamadınız,üstelik dediklerime de kulak vermediniz.

insan olmak mı?ben de merakla okuduğum demirefe'den bunları duyunca üzüldüm.Olmaz,bu kadar olmaz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demokrasi bilinci olmayan bir toplumda bu tür partiler kurulması tehlikelidir. Hitler de, Mousolini de seçimle gelmişti unutmayın. Bu yüzden bugün takiyye yoluna giden AKP ve DTP için söylenebilecek tek şey vardır o da; Demokrasiyi araç olarak görmek!

Yani 1993 te HEP temsilcilerini kendi bünyesine alarak seçime giren ve meclise sokan SHPnin son derece iyi niyetli, demokrat, aydın bir insan olan o dönemki lideri Erdal İnönü de mi çıkarcıydı. Yapmayın. :)

Demokrasi bilinci olmayan bir toplum,demokrasi bilinci olmayan bir tarih,,,hepsi bizde mevcut.Üçü bir arada değil;fazlası ile üçü aşmış.

AKP,DTP vs herhengi bir parti değildi kastım,tüm partilerdir.Demokrasi diye tutturanların nasıl da demokrasiyi yok saydıklarına beraber şahit oluyoruz...Eminim ki;Doğrucudavut'ta tüm olanların farkında.

DTP benim için etnik temele dayanarak siyaset yapan bir parti,MHP gibi...kendi adıma milliyetçiliğin olduğu yerde durmam.Politika,nasıl olurda iki partiyi karşılaştırırsın demişti bana,biri DTP iiken;ama arkadaşım ikiside milliyetçilikten beslen miyor mu?

Değerli arkadaşım,

benim için değerli olan tüm güzel değerler adına yemin ederim ki;birey bazında değil,parti bazında benim için hiçbir masum yok.

hiçbiri masum değil.masum olan orada olmaz,buna izin vermezler...bu kadar bataklığa batmışsak,vermeyiz buna izin!Saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar suan konu tam zehirzemberek olmus yani sanirim arkadaslar birbirilerinin yazdiklarini okuyunca klavyeleri patlayincaya kadar yazmaya calismislar yazilanlari okuyunca kendimi bir anda bazen tvde goruyorum meclistekilerin kavgalarini atismalarini gozlerimin onune birden oyle bir ortam geldi.. Allahtan altinizdaki sandalyeleri pcye yada pcnizi pencereden assagi assagi atmiyorsunuz :D biraz sakin olun arkadaslar.. sonucta hepimiz insaniz yalan olmazsa hepimiz humanist oldugumuz savunuyoruz ama sanirim humanistliklerde bir noktaya kadar Sayin demirefe yazmis oldugunuz uc madde icin illaki bir anayasanin cikmasi sartmi yani simdi anayasada boyle bir maddde cikmazsa bu yazmis oldugunuz maddelerin gercek hayatta bir gercekligi yokmu anlamis degilim acikcasi ....

saygilar nice sagduyulu ve basarili tartismalar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben ülkemizdekini sormuştum. Eğer Kürtler, ülkemizde biz ULUSUZ diyorlarsa problem var. Neden ? Çünkü Hiçbir ulusal devlette iki ayrı ulus olamaz. Dünyada örneği yok ve mantığı da yok. Çokuluslu yapı, imparatorlukların son döneminde görülür sadece. Eğer öyleyse, bu sürecin sonu ya da bu yolun sonu ya ayrı devlettir ya da federasyondur kaçınılmaz biçimde maalesef.

Tamam da Kürt halkının isteği diye başlık açıyorsunuz, sonra da "Kürt halkının talepleri anayasal güvence altına alınması ve herkes barış içinde elinde gelenin yapılması... " diyerek bu talepleri açıklamış mı oluyorsunuz ?

"Dilini, kültürünü ve kimliğini özgürce yaşamak ve anadilini özgürce kullanması..." bunu biraz açmak gerekir, Sn.demir Efenin de dediği gibi olmayan ne var mesela?

Diğer maddeler de sadece Kürt halkının değil zaten tüm vatandaşların isteği olması lazımdır. Kürte özel bir şey değildir.İstenenler, gelir dağılımının eşit olduğu, sosyal devletin etkin olduğu, demokratik, bağımsız, vatandaşa hizmete dayalı bir devletten beklenenlerdir.

Mesela, Kastamonunun da Güneydoğu gibi kalkınmakta öncelikli iller arasında olduğunu biliyormuydunuz ?

Değerli arkadaşım,izninizle ben de bu sorularınıza biraz kendi bakışımla yanıt vermeye çalışayım.

ulus nedir sorusu ile yanıtlanacak ''ulus olan Kürtler'mi'' sorunuza ben etketlere fazla takılmadan şunu ekleyeyim;ulus kavramı bugün çok farklı anlamlarla karşınıza çıkar.Millet derseniz;Kürtler de bir ulustur.Kader orataklığı vs derseniz değildir.

Burada tüm yazılacaklar Kürt sorunu ekseninde yatıyorsa ve en önemli sorun bu bilgiler ışığında cevaplanacaksa;doğal olarak Kürt vatandaşlarımızın talepleri de yazılacaktır.Bu istenilen değil,eksikliği tartışılan olmalıdır.

Dilini özgürce yaşamak,üniversitelerde okutulacak seçme bir Kürt dili ile de temellendirilebilir.Yalnız şu konuda haksızlık etmeyelim;bugün yasal anlamda bir dil yasağı yoktur;ama bunu zihinlerde halletmek hiçte basit olmayacaktır.

Bakın burada tartışılan konu,kendisiyle çözüm sunulacak olandır;eğer burada Kastamonu tartşılır olsaydı,onun da adı geçerdi.Ama bölgede gerçekten çok büyük bir sefalet var;sefaletin hemen arkasında mı önünde mi...?kestiremediğim büyük bir toprak gücü var!

Eğitim hakkında ki görüşleriniz oldukça güzel...katılıyorum...

Saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

NOT...

Ben bunları Kürt halkına güvenerek, inanarak, onların kardeşliğinden şüphe duymayarak, birlikte çok güzel bir ülkede hep birlikte mutlu yaşayayacağımıza inanarak söylüyorum...

(Konu o zaman daha bir netlik kazanacağından şüphen yok ve hem böylece birlikte zaman kaybetmemiş oluruz...)

Bekliyorum....

Sayın demirefe...

Ve Dogrucudavut...

Yazının 'NOT' bölümü hala size ait bir cevap bekliyor...

(Acele etmeyin lütfen... Uzun süreceğini tahmin ettiğim için bekliyor olacağım..)

Saygılar...

DİPNOT...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Dipnot'un feryadı ve çıkış arayışları,ülkemizde milyonlarca düşünen insanların ifadesidir ki,kendisinin bu cesur çıkışını tebrik ediyorum.Yaşam ideolojinizin içine insanı koyduğunuz takdirde bu tip çıkışları yapmamanız zaten mümkün değildir.

Rahmetli Bülent ECEVİT'in Pülümürün bir dağ köyünde tanıdım onu satırları ile başlayan ve o kadar iç acıtan ama içimizdeki insanı yücelten şiirinin bir yerinde;

O ne kerküklüydü ne selçukluydu ne türk idi ne de kürt satırı ile fakir ama gururlu anadolu insanını anlatmıştı.Bu coğrafyanın sahibi,emanetcisi o güzel anadolu insanını bu şekilde tarif etmişti ki hala geçerliliğini günümüzde koruyor.

Ne acıdır ki zamanımızdaki yönetimsel erk,binlerce yıldan buyana, özünde hiçbir değişikliğe uğramadan çözümleri kaba kuvvet ile çözmeye çalışmaktadır. İleri gelişmiş ülkeler bile uzlaşmadan ziyade korkutmaktan yana tavır koymuyorlar mı?

Demokrasi bilincinin,demokratik tavırın taşıdığı zerafeti geniş yığınlara anlatamadığınız yada gösteremediğiniz takdirde,toplumu kaynaştırmaktan çıkarır ayrımlaştırmaya yol açarsınız ki bugün içine düşülen durum bu tespitin ta kendisidir.

İnsanı ırklarına,dinlerine göre tasniflediğiniz takdirde bu sorun daha yıllarca devam edecektir.

İçinden tranvay geçen haberlerdense içinden insan geçen politikaları ürettiğiniz takdirde insan olmanın keyfini ,insanca yaşamanın güzelliğini değil ülkenize en gelişmiş ülkelere bile gösterebilirsiniz.

saygılarımla,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve eklemem gerekenler,

samimi olan düşünceler,beni rahatsız eden düşünceler...

çevremde olan insanlara bakarken gördüğüm;çok büyük bir öfke...

kimi zaman PKK yı kimi zaman DTP'yi kendilerine kalkan edenler,

PKK, benim diyenler...

Barzani ile kurulacak devleti kendilerine çıkış olarak görenler...

Bunlar,çözümsüzlüğün nedenleri;nedenleri iken sonuçları.

Buna geçit vermeyelim,radikalleşmeyelim;biraz da aynayı kendimize çevirelim.

basit değil onca yaşanan,bu kadar basit olsaydı o kadar can verir miydik?

bakın ben bir Kürt olarak,bunları yazıyorum...masum değiliz diyorum;masum değilken suçlu olan da biz değiliz.

ya sizler?

sayın vekillerimiz, şiddeti getirmenin yollarına bakarken,

çözümsüzlük olan reçetelerini tekrar yazmaya çalışırken,

asker ve vur derken;

sizler ne diyorsunuz?

demokrasi anlayışımız,sadece oy vermekle sınırlıyken,

verdiğimiz oy bile bize bir anlam ifade edemezken,

medyamız ölüm ve kirliliği yüceltirken,

tüm bunlara dur diyecek ne siyasi ne de aydın olanımız varken;

sizler ne diyorsunuz?

ben,bizden,kendimizden başlayalım derim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Dipnot'un feryadı ve çıkış arayışları,ülkemizde milyonlarca düşünen insanların ifadesidir ki,kendisinin bu cesur çıkışını tebrik ediyorum.Yaşam ideolojinizin içine insanı koyduğunuz takdirde bu tip çıkışları yapmamanız zaten mümkün değildir.

Rahmetli Bülent ECEVİT'in Pülümürün bir dağ köyünde tanıdım onu satırları ile başlayan ve o kadar iç acıtan ama içimizdeki insanı yücelten şiirinin bir yerinde;

O ne kerküklüydü ne selçukluydu ne türk idi ne de kürt satırı ile fakir ama gururlu anadolu insanını anlatmıştı.Bu coğrafyanın sahibi,emanetcisi o güzel anadolu insanını bu şekilde tarif etmişti ki hala geçerliliğini günümüzde koruyor.

Ne acıdır ki zamanımızdaki yönetimsel erk,binlerce yıldan buyana, özünde hiçbir değişikliğe uğramadan çözümleri kaba kuvvet ile çözmeye çalışmaktadır. İleri gelişmiş ülkeler bile uzlaşmadan ziyade korkutmaktan yana tavır koymuyorlar mı?

Demokrasi bilincinin,demokratik tavırın taşıdığı zerafeti geniş yığınlara anlatamadığınız yada gösteremediğiniz takdirde,toplumu kaynaştırmaktan çıkarır ayrımlaştırmaya yol açarsınız ki bugün içine düşülen durum bu tespitin ta kendisidir.

İnsanı ırklarına,dinlerine göre tasniflediğiniz takdirde bu sorun daha yıllarca devam edecektir.

İçinden tranvay geçen haberlerdense içinden insan geçen politikaları ürettiğiniz takdirde insan olmanın keyfini ,insanca yaşamanın güzelliğini değil ülkenize en gelişmiş ülkelere bile gösterebilirsiniz.

saygılarımla,

Evet arkadasım PKK nın ıstedıklerını vermis olsaydık 25 yıldır hic kan dökülmeyecekti,Kürt sorunu olmayacaktı,kaba kuvvete gerek kalmayacaktı,hersey tıkır tıkır yolunda gıdecekti.Aslında Ermenı sorunuda aynı degılmı,Türkıye soykırımı tanısaydı,Ermenı sorunuda olmayacaktı.Biz yeterı kadar ılerı görüslü olamadık demek.*****

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt kimliği,ırki olandır;ırka dayanan.Bu kadar basit.Olayı bulandırmanın hiçbir manası yok.Ulus mu diyorsunuz;eğer ulus kavramınız da ırk varsa,ulustur...eğer dil,din...gözetmeksizin olan birliktelik derseniz;o zaman yaklaşımınıza göre farklılaşır

İşte bu! Sn Mavi, işte bu! Sizi tebrik ederim çok güzel özetlemişsiniz. Mesele, Ulus kavramını insanlarımızın nasıl algıladığı ile ilgili! Eğer Ulus tanımını etnik Türke dayandıyorsanız, Kürtler de haliyle bizde Kürt ulusuyuz der, yok eğer kader ortaklığı ise hepimiz Türk ulusundanız. Her şey buna dayanıyor aslında.

Aman ha RTEnin lafı gibi algılanmasın, onun dediği ne mutlu Türküm demek etnik anlamda algıladığını gösteriyor.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli arkadaşım,

ne demek istendiği çok açık.Hangi yasalar kastınız,11 yaşında ki bir çocuk öldürülürken neredeydi o yasalar.Yasalar buna müsade mi ediyor?

arkadaşım bu kadar basit mi tüm yaşananlar?Ben çok şey yaşadım;silahlarla,askerlerle büyüdüm.Siz bunları yaşadınız mı?Yaşamadınız,üstelik dediklerime de kulak vermediniz.

insan olmak mı?ben de merakla okuduğum demirefe'den bunları duyunca üzüldüm.Olmaz,bu kadar olmaz!

Sn.Mavi, yaşadıklarınızı sizin kadar bilebilmem mümkün olmasa da biliyorum ve anlıyorum. Bizim bunların tekrar yaşanmaması için çalışmamız gerekir. Onun için önce PKKnın bitirilmesi sonra da eğitim seferberliği diyorum. Ondan sonra herşey çözülür.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet arkadasım PKK nın ıstedıklerını vermis olsaydık 25 yıldır hic kan dökülmeyecekti,Kürt sorunu olmayacaktı,kaba kuvvete gerek kalmayacaktı,hersey tıkır tıkır yolunda gıdecekti.Aslında Ermenı sorunuda aynı degılmı,Türkıye soykırımı tanısaydı,Ermenı sorunuda olmayacaktı.Biz yeterı kadar ılerı görüslü olamadık demek.*****

saygılarla

Anlatmak istediklerimin bu olmadığını sende biliyorsun sevgili politika.Soykırım meselesi aslında bizimle hiç ilgisi olmayan bir mesele.Ermenian.org.tr adresini ziyaret edip oradaki iddialara bakarsan haklı olduğumu anlayacaksın.

Asıl sıkıntı,nedense yazılanları bir bütün olarak değilde,kelimeler ölçüsünde irdelememizde yatıyor.

Ben pkk konusuna hiç değinmedim.Onların istekleri yada direttiklerinde de hiç bahsetmedim.Böyle bir cevabı hakkettiğime de inamıyorum.Sadece demokrasinin gücunden ve ortak paydanın güzelliğinden bahsettim.Sanırım yanlış anladınız.Yeniden ve yeniden yazdıklarımı okudum ama cevabınızın nedenini anlayamadım.

İleri görüşlü olamadık derken bir sitayiş var ama siz zaten ileri görüşlüsünüz bunu biliyorum.

sevgilerimle,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

NOT...

Bekliyorum....

Bakın, Sn. Dipnot,

Ben Kürtlerin hor görülmesinden , dışlanmasından, asimile edilmesinden yana değilim, kardeş olarak ta görüyorum öncelikle yazdıklarımın yanlış anlaşılma ihtimaline karşı bunu belirtmiş olayım.

Tüm bu isteklerin olabilmesi için insanımızın bilinçlenmesi, bakış açısını değiştirmesi gerekir, bu bir süreçtir, karşılıklı emek ister, karşılıklı iyi niyet ister, topyekün bir eğitim seferberliği ister. Bu da Ulusal, çağdaş bir devlet içerisinde olabilir ancak, anlatabiliyormuyum ?

Kürtlerin ayrılmak istememesi de doğaldır, Türkiyeyi bırakırlarsa kendi kişilikleriyle varolamazlar zaten, bırakmazlar, emperyalistlerin oyuncağı olurlar, daha çok zulüme, sefalete itilirler, bunu kendileri de biliyor.

Benim özelikle sorguladığım bu hak ve talepler içerisinde mesela Kürtçe Eğitim. Deniyor ki okullarda tamamen Kürtçe eğitim olsun, yani Matematik, Sosyal Bilgiler, Tarih vs tüm dersler, bu doğru mu sizce ? Bunun sınırı ne ? Böyle bir şey olması ister istemez birbirine yabancılaştırıp bölünmeye götürmez mi milleti ?

Oradaki halkın büyük kısmı henüz Türkçe bilmiyor, nasıl olacak devletle ilişkileri ? Öncelik hangisi sizce çağdaş bir eğitim mi ? Ne olursa olsun Kürtçe eğitim mi? Kürtçe TV yayını mı?

PKK bitirilmeden bunun yapılması sizce mümkün mü ? PKK okulları yakıp, öğretmenleri öldürürken ? önceliklerin sıralamasının da yapılması gerekir diye düşünüyorum.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özgür olalım...

Eşit olalım...

Kürtlerin genel olarak talepleri ve istekleri bunlar arkadaşlar ve bu istek ve talepler aşırı istek ve talepler mi sizce söylermisiniz..

Şimdi soruyorum...

Bu istek veya talepler Ülkemizi bölecek talepler mi?...

Bunlari sadece Kurtler istemiyor hemen hemen her Insan istiyordur ama sizce gercekten ozgurmuyuz, esitmiyiz ? Bunlar malesef bos laflar bizim gibi insanlarin inanmak istedigi kelimeler ama ozgurluk ne, demokrasi ne ? Hersey yalanlarin altinda yapilmis birseyler gibi geliyor bana...

Biz, Siz kunusmalarini sevmem ayrimticilik yapmak istemedigim icin ama "bizi insan yerine koyun" kimler Kurtleri Insan yerine koymuyor ? Eger oyle bir durum olsaydi neden halen rahatca yasaya biliyorlar ki Turkiye'de ? Eger Almanya Tarihine bakarsak Hitler ve yahudi zamani iste ona derim insanlari insan yerine koymadi diye.. Kurtler arkadasla hazir ? Peki Turkler hazir degil mi? bakiniz sanmiyorum ki hic biri Kurtlerin Kurtce konusmasina karismiyor ama Turkiyenin Ana dili Turkce dir. Turkler tam olarak neyi engelliyorlar ?

Bu arada Biz Siz hatalari hale yapiliyor. Iki taraf birbirine parmak gostermekle sonuc bulunmaz gecmiste hatalar yapilmis onlardan ogrenipte gelece bakilirsa belki iki taraf icin de yeterli sonuclar bulunur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Valla Sayın yakışıklı, ben hiç sinirli filan değilim, bilgisayarım da klavyesi mausu dahil olmak üzere sapasağlam duruyor, hiç bir yerine zarar vermedim. Ben Sayın dipnotu sever ve sayarım. Bu çıkışının illa ki bir nedeni vardır, belki ya anlatamamış, ya biz anlayamamışızdır diye düşünüyorum. Sanırım Kürtler kardeşimizdir, PKK ile özdeş tutmayalım tezini işliyor ve biz bu teze karşı değiliz. Zaten PKK da bu teze karşı olmamızı, Kürtleri düşman görmemizi istiyor.

Ben daha önce de söyledim. PKK yı en çok Kürtlerin sevmemesi gerekir, çünkü onları ateşe sürmeye çalışıyor.

Ve Sayın gökyüzü, Kürtlerin insandan sayılmasını isteyen ben değilim, Dipnot... Ben onun sıraladığı maddeleri dramatize ettim sadece. Tepkinizi bana değil, ona göstermeniz gerekiyor.

Arkadaşlar, böyle şey olamaz. "Kürtler de insandır, ha tabii bu arada Lazlar da, Boşnaklar da, Gürcüler ve Arnavutlar da haliyle ve mecburen insandır" diye bir mevzu olamaz. Tabii ki hepimiz insanız ve Türkiye Cumhuriyeti anayasası mutabakatı altında eşit vatandaşlar olarak birleşmişiz. Eskilerin "malumu ilam" diye bir kavramı vardı. Türkçesi: Bilineni bildirmek gerekmez. "Kürtler de insandır" denemez, çünkü Kürtlerin insan olduğu zaten kesin bir bilgi. Bunu bildirmek abestir. Kürtlerin insan olmaması söz konusu değil ki insan olduklarını bildirelim?

Böyle bir şey söylediğimiz anda, dünyadaki bütün ırkların tek tek insan olduklarını deklere etmek zorunda kalırız. Kızılderililer, Eskimolar, Çinliler, Japonlar... Hepsinin insan olduğunu tek tek onaylamak zorunda kalırız, böyle bir şey olmaz, olamaz... İnsanın bir genel tanımı vardır ve bu tanım içine tüm ırklar otomatik olarak girer. Her ırk için ayrı ve insan olduğunu onaylayan bir tanım yapılması söz konusu bile edilemez!

Sanırım gelmek istediğim yeri anlatabilmişimdir ve umarım artık bana kızmıyorsunuzdur Gökyüzü...

Bakınız Sayın angel konuya tepkili yaklaşmadığı ve sağduyusunu koruduğu için bu benim söyleyeceklerimi benden önce söylemiş zaten. Sihirli kelimeler: Toplumsal mutabakat... Anayasal vatandaşlık bilinci...

Irk, dil, din, cinsiyet... Bunlar bağlam değildir. Bağlam, anayasal mutabakat ve bu anayasa güvencesi altındaki vatandaşlık bilincidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demirefe,

ben size kızmadım ki,kimseye de sinirlenip kırılmadım.böyle bir lüksüm olamaz.Tepkiye gelince,göstermem gereken tepki,sadece düşündüklerimden ibarettir,kişiselleşen tepkiler bireyi hedef alır.Bireyi hedef almak da bana göre değil,hele ki bu yorumlarını severek okuduklarım ise...

değerli arkadaşım,öncelikle şunun farkında olmamamız gerektiğini düşünüyorum.Arkadaşımız tarafından belirtilen sorun,tespit ve çözümler Kürtler'in insani yönünü sorgulayan bir yaklaşım değil.

sizin ve değerli arkadaşım Angelin dediklerine ekleyeceğim çok şey var,yalnız şu an zamanım yok...en kısa zamanda görüşmek üzere...saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın, Sn. Dipnot,

Ben Kürtlerin hor görülmesinden , dışlanmasından, asimile edilmesinden yana değilim, kardeş olarak ta görüyorum öncelikle yazdıklarımın yanlış anlaşılma ihtimaline karşı bunu belirtmiş olayım.

Tüm bu isteklerin olabilmesi için insanımızın bilinçlenmesi, bakış açısını değiştirmesi gerekir, bu bir süreçtir, karşılıklı emek ister, karşılıklı iyi niyet ister, topyekün bir eğitim seferberliği ister. Bu da Ulusal, çağdaş bir devlet içerisinde olabilir ancak, anlatabiliyormuyum ?

Kürtlerin ayrılmak istememesi de doğaldır, Türkiyeyi bırakırlarsa kendi kişilikleriyle varolamazlar zaten, bırakmazlar, emperyalistlerin oyuncağı olurlar, daha çok zulüme, sefalete itilirler, bunu kendileri de biliyor.

Benim özelikle sorguladığım bu hak ve talepler içerisinde mesela Kürtçe Eğitim. Deniyor ki okullarda tamamen Kürtçe eğitim olsun, yani Matematik, Sosyal Bilgiler, Tarih vs tüm dersler, bu doğru mu sizce ? Bunun sınırı ne ? Böyle bir şey olması ister istemez birbirine yabancılaştırıp bölünmeye götürmez mi milleti ?

Oradaki halkın büyük kısmı henüz Türkçe bilmiyor, nasıl olacak devletle ilişkileri ? Öncelik hangisi sizce çağdaş bir eğitim mi ? Ne olursa olsun Kürtçe eğitim mi? Kürtçe TV yayını mı?

PKK bitirilmeden bunun yapılması sizce mümkün mü ? PKK okulları yakıp, öğretmenleri öldürürken ? önceliklerin sıralamasının da yapılması gerekir diye düşünüyorum.

Saygılar.

[/color]

Sayin demirefe insan olmanin bir ozelligi degilmidir sevgi saygi, bugun bizler bir arada yasayabiliyorsak icimizde besledigimiz sevgiden saygidan kaynaklanmiyormu..

Sayin dogrucudavut tamam pkknin bitirilmesi gerekli eminim bunu bolge halki senden benden daha fazla istemektedir bugun sen ve ben yataklarimizda rahat ve huzurlu uyurken acaba o bolgedeki cocuklarda batidaki cocuklar kadar huzurlumudur bunu sormak lazim egitim oncelikli olmali bunun en guzel ornegini gecenlerde ugur dundarin sundugu haberlerde aktutunun ufak cocuklari vermedimi ellerindeki kursunlarla biz bunlara layikmiyiz demedilermi evet belki pkk okullari yakiyor belki ogretmenleri olduruyorlar ama pkk bunlari yapiyor diye bolgenin egitimden uzak kalmasi yanlis eminim sende boyle dusunuyorsundur, aktutunde okul var ogretmen var ama egitim yok yani simdi pkk teroristleri askerlerimizi sehit ediyorlar diye orada askerlik yapmamalimiyiz.. Suda varki biz bolgedeki halka ve ufak cocuklara sahip cikmadigimiz takdirde onlarda yarin birgun devlet sahip cikmadigi icin kandirilip devlete karsi ellerine silah almayacaklarmi.. Bugun gelmis gecmis hukumetleri pek cok hata yaptilar halende yapmaktalar tv yayinimi istiyorlar devlet denetiminde bir yayin hazirlanabilirdi pkk teror orgutu bukadar dallanip budaklanmadan once ve halk daha dogru bilinclenirdi bugun uydurlar araciligiyla halk hali hazirda izlemiyormu kurt kanallarini izliyorlardir ama izledikleri haberlerin dogrulugu tartisilir.. hem kurt tvnin yaninda turkce programlarlada turkcelerini gelistirebilirlerdi..Ordu sinir otesi harakatlar yapiyor ve her defasinda operasyonlarin basarili gectigini soyluyor peki silah ve kanla teror orgutu bitirilirmi sadece diyelimki bitti peki yine baslamazmi ulus millet olarak hepimizin birseyler yapmasi gerekmiyormu.. Eger hukumetler alternativ aramis olsalardi senden benden cok daha fazlasini uretebilirlerdi ..

Benim merak ettigim su dun haberleri izlerken MHP genel baskani eline bir harita almis mecliste yeller estirmekte herkes birseyler soylemekte DTP birsey soylemekte peki oranin halki ne istiyor gercekten turkiyeden ayrilmakmi istiyorlar neden bir referandumla buna cevap aranmiyor turkiyeden ayrilmak istiyormusunuz istemiyormusunuz bu tum dunyaya ve teror orgutune verilecek en guzel cevap olmazmi ..

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Yakışıklı,

Dediklerinize katılıyorum. Zaten benim de konuyu getirmek istediğim nokta bu. PKK bitirilmeden, sağlıklı bir şey yapılamaz öncelik bu, ancak bu demek değildir ki şu anda çağdaş ve objektif olma koşuluyla eğitim vermeyelim. Ben soru sordum sadece. bana göre tabii ki, güvenlik tedbirleri ve operasyonları ile birlikte, eğitimin de paralel olması gerekir. Ha bu sadece yöre halkına verilecek eğitimle sınırlandırılacak bir şey değil. Elbette, uç noktada görev yapan askere de yani alt kademeye, erlere vs. verilecek bu eğitim polise de hukuk ve yetki dışı davranışlarını engelleme amaçlı. Ancak bunların olabilmesi için tabii ki bir de dirayetli bir hükümetin olması gerekir.

Kürtçe yayın, hali hazırda TRT tarafından hazırlanıyor, yakında başlayacak. Eğitim konusunda ise CHPnin Kürtçe seçimlik ders teklifi de var değerlendiriliyor. Özel yayın denirse de burada ince çizgi açılacak Kürtçe TV ve yayınlanacak gazetelerdeki ayrılıkçı söylemlerin dikkatle takip edilmesi ve kurunun yanında yaşın yanmasına mani olunarak denetime tabi tutulması konusu. Bugün mesela Turan Dursun sitesini gerekçesiz kapatıp demokrat olduğunu iddia edenlerden ne derece bu yönde objektiflik beklenebilir o da ayrı bir tartışma konusu.

Referandum uygulaması önerinize maalesef katılamıyorum. Bu çok tehlikeli yönlere gidebilir ve yine eğitim şart diyorum.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Referandum uygulaması önerinize maalesef katılamıyorum. Bu çok tehlikeli yönlere gidebilir

Tehlike de önemli değil de, referandum konusu olamayacak konular vardır. Örneğin "ey halk, yarın güneş batıdan doğsun mu, yoksa eskisi gibi doğudan doğmaya devam etsin mi?" diye bir referandum olmaz.

Bunu çok uç bir örnek gibi görebilirsiniz. Ama aynıdır. Lazlar da referandum isterse ne olacak? "Canım üç beş Laz için de mi referandum yapacağız?" mı diyeceksiniz? Üç beş, beş altı! Adam istiyor! Bu atomizasyona nereye kadar devam edeceksiniz? Eski Yunan gibi şehir devletleri haline gelinceye kadar mı? Sonra da sıra şehirleri de gettolara bölmeye gelinceye kadar mı? Nereye kadar?

Yüz kişinin hakkı yenilmez de on kişinin hakkı sesi fazla çıkmadığı için yenilebilir mi? Haksa o da hakkını istiyor?

Böyle haklar olmaz. Haklar, anayasal mutabakat çerçevesinde aranır ve tüm vatandaşları kapsar. Birinin elde ettiği hakkı herkes elde eder. Anayasamızda da "Kürtler ikinci sınıf vatandaştır. Kanunlar bu bağlamda yapılır" diye bir madde yok. Zaten böyle bir anayasa olmaz. Böyle bir anayasaya ancak "banayasa" denilebilir. Güney Afrika anayasası zencilere oy hakkı tanımıyor diye çıkan gürültüleri biliyorsunuz. Ülke adeta bir nefret seline uğradı. Mel Gibson'un Güney Afrika faşistlerini aşırı biçimde aşağıladığı "Lethal Weapon" filmini hatırlayın. O filmdeki aşağılamanın onda birine muhatap olsak, kahrımızdan yatağa düşerdik. Sonunda G. Afrika ırkçı yönetimi teslim bayrağını çekti ve ırkçılık karşıtı zenci lider Mandela kazandı.

Aynı şekilde Avustralya'da yakın zamana kadar yerli Aborjinlerin ne seçme, ne seçilme hakları vardı. Şimdi bir Aborjin olan Aden Ridgeway, büyük bir partinin liderliğine aday. Gerçi Aborjin mi kalmış, talan edip yok etmişler ama, günümüzde ne yapılabiliyor, ona bakmak gerekiyor. Geçmişin hesabını o dönemin insanlarının kemik kalıntılarından soracak halimiz yok. Şu gün ne yapabiliyor, demokrasiyi hangi noktada geliştirebiliyoruz, bu önemli.

Anayasal mutabakat çerçevesinde hepimizin ortak haklarını geliştirmeye çabalayacağız. Türk Kürt Laz Çerkez.... diye bir şey yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Demir Efe,

Doğru bir yaklaşım gerçekten. Ben konuyu fazla açmadım ama siz bu doğru bakış açısıyla zaten böyle bir şeyin anlamsızlığını kanıtlamışsınız gayet güzel. Bu tip önerileri zamanında Turgut Özal da yapmıştı, belki hatırlarsınız.

Tehlikeli dedim çünkü şu ortamda ve bu bilinçle böyle bir uygulamanın nereye varabileceğini görebiliyorum ve bu beni korkutuyor açıkçası.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.