Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran'da Miras Paylaştırmada Matematiksel Hata.

TAKLAMAKAN

Önerilen İletiler

Selamlar tekrar

Çözümün nasıl olduğuna ilişkin F. Hüdüre ait çalışmayı önceden vermiştim. Orda yapılan teknik hatanın ne olduğu belirtildiği gibi doğru çözümde verilmektedir (metnin okunup değerlendirilmediği anlaşılmakta) . Çok aşikar belliki Bilimden yola çıkıp bilim hakkında fikir sahibib olamayıp ahkam kesilmekte. Hiç bir şeye takılmadan. Basit bir yöntem olarak uygulamalı bir örnek vererek olayın ne olduğu hakkında herkesin fikir sahibi olmasına yardımcı olacağım. Olay kesirli sayırlarla ilgili ve bu yöntemin ne için nerelerde ve nasıl kullanıldığı googl e sorulursa makul cevaplar bulunabileceğinden eminim.

Örneğimizde sayın taklamakan bir büyük şirketin mali idari müdürü!!! (bu işi daha önceden yaptığı kendi ifadesi). Büyük şirketlerin mali İdari sorumluları genelde iktisadi ilimler akademisi mezunu olma vasfına sahip olmalıdırlar. Ancak o şekilde bu tip birimlerde müdürlük yapabilirler. Yine bu mali idari müdürleri yetiştiren akademilerden mezun olabilmek için kesirli işlemlerin nerede nasıl ve niçin kullanacaklarını çok iyi derecede bilmeleri gerekiyor aksi takdirde diploma yerine tekmeyi basıp mezun etmiyorlar.

Mali müdürümüz bağlı bulunduğu şirketin sene sonu net olarak 108.000 dolar kar etmiş ve bu kar a, b, c, ve d isimli dört ortağa şu birimlerde dağıtılacağı kendisine beyan edilmiştir. Oranlar şunlardır. a şahsına 2/3 b şahsına 1/6 c şahsına 1/6 ve d şahsınada 1/8 oranlarında taksimat yapacak..

Burdaki paylaşım yüzde üzerinden değildir.Kar üzerinden hisselerin dağılımı bu oranlara göre yapılacaktır. Şimdi burda müdürümüzün yapacağı işlemi biliyor varsayarsak (ki bilmiyor belli) 108.000 doları taksim edeceği yöntemde takip edeceği metod şu olmalı (ben matematikçi değilim ve bir bilimsel kimlikteki vatandaşa işini öğretmek kadar ********* bir şey olamaz)

İlk önce bir hissenin neye tekabül edeceğini bulmak. Çünkü gelen kar marjında hisselerin değiştiğini sayarak yola koyulmak mecburiyetindeyiz ki olay anlaşılsın. bunuda tesbit edebilmesi için ilk olarak payları eşitlemesi gerekiyor oda şu şekilde

2/3+1/6+1/6+1/8 = 16/24+4/24+4/24+3/8=27/28 27/28 buldu burda içler dışlar çarpımıda yapabilir basit bir yöntemlede bir hisseye düşen oranı rahatlıkla tesbit edebilir oda 108.000 rakamını 27 bölmek olur o şekilde bir hissenin neye tekabül ettiğini tesbit eder Mali işler müdürümüz taklamakan işlemi yapıyoruz 108.000/27=4000. Bir hisseye tekabül eden rakam 4000 çıktı karşımıza. Şimdi patronların hisselerine göre paylarına düşen rakamı tesbit edelim.

a şahsı 16 x 4000 = 64000 usd

b şahsı 4 x 4000 = 16000 usd

c şahsı 4 x 4000 = 16000 usd

d şahsı 3 x 4000 = 12000 usd

Benim toplamayla ilgili sorunum var bunların toplanmasını sanırım sayın mali idari müdürümüz yapar ve acaba 108.000 usd ye karşılık geliyormu tesbit edebilir. Yöntemde bir ihtilaf varmı yokmu diye...

Şimdi Kur an ı kerimde oranların o şekilde verilmesi miras taksiminde çok değişik farklı varyasyonların olacağından dolayı kimin kime göre ne alacağı sabitlenmiştir. Dolayısıyla ne kadar değişik varyasyonlar olursa olursa olsun hepsine hitap etmekte. Asıl sıkıntı matematiğin m sinden anlamayan ve bu bilim dalını salt dört işlem olarak görenlerden kaynaklanmaktadır. Kur an ı kerimde hiç bir eksik nokta bırakılmamıştır ve kitap aciz olmadığı gibi aciz bırakmaktadır.

Sorun sadece insanın kendinin göremediğinin kitapta olmadığını düşünmesidir.

Ve sanırım birileri bunun için özür dileyecek. Merakla bekliyorum en azından samimiyet göstergesi olarak. İnsan ya şarlatandır yada ilmi bir bilgiye dayanır.

Hanif_42

2/3+1/6+1/6+1/8 = 16/24+4/24+4/24+3/21=27/24 = 1,125 olur ki bu da aslında 1 olmalıydı.,

yani hesabınız baştan yanlış!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar tekrar

Çözümün nasıl olduğuna ilişkin F. Hüdüre ait çalışmayı önceden vermiştim. Orda yapılan teknik hatanın ne olduğu belirtildiği gibi doğru çözümde verilmektedir (metnin okunup değerlendirilmediği anlaşılmakta) . Çok aşikar belliki Bilimden yola çıkıp bilim hakkında fikir sahibib olamayıp ahkam kesilmekte. Hiç bir şeye takılmadan. Basit bir yöntem olarak uygulamalı bir örnek vererek olayın ne olduğu hakkında herkesin fikir sahibi olmasına yardımcı olacağım. Olay kesirli sayırlarla ilgili ve bu yöntemin ne için nerelerde ve nasıl kullanıldığı googl e sorulursa makul cevaplar bulunabileceğinden eminim.

Örneğimizde sayın taklamakan bir büyük şirketin mali idari müdürü!!! (bu işi daha önceden yaptığı kendi ifadesi). Büyük şirketlerin mali İdari sorumluları genelde iktisadi ilimler akademisi mezunu olma vasfına sahip olmalıdırlar. Ancak o şekilde bu tip birimlerde müdürlük yapabilirler. Yine bu mali idari müdürleri yetiştiren akademilerden mezun olabilmek için kesirli işlemlerin nerede nasıl ve niçin kullanacaklarını çok iyi derecede bilmeleri gerekiyor aksi takdirde diploma yerine tekmeyi basıp mezun etmiyorlar.

Mali müdürümüz bağlı bulunduğu şirketin sene sonu net olarak 108.000 dolar kar etmiş ve bu kar a, b, c, ve d isimli dört ortağa şu birimlerde dağıtılacağı kendisine beyan edilmiştir. Oranlar şunlardır. a şahsına 2/3 b şahsına 1/6 c şahsına 1/6 ve d şahsınada 1/8 oranlarında taksimat yapacak..

Burdaki paylaşım yüzde üzerinden değildir.Kar üzerinden hisselerin dağılımı bu oranlara göre yapılacaktır. Şimdi burda müdürümüzün yapacağı işlemi biliyor varsayarsak (ki bilmiyor belli) 108.000 doları taksim edeceği yöntemde takip edeceği metod şu olmalı (ben matematikçi değilim ve bir bilimsel kimlikteki vatandaşa işini öğretmek kadar ********* bir şey olamaz)

İlk önce bir hissenin neye tekabül edeceğini bulmak. Çünkü gelen kar marjında hisselerin değiştiğini sayarak yola koyulmak mecburiyetindeyiz ki olay anlaşılsın. bunuda tesbit edebilmesi için ilk olarak payları eşitlemesi gerekiyor oda şu şekilde

2/3+1/6+1/6+1/8 = 16/24+4/24+4/24+3/8=27/28 27/28 buldu burda içler dışlar çarpımıda yapabilir basit bir yöntemlede bir hisseye düşen oranı rahatlıkla tesbit edebilir oda 108.000 rakamını 27 bölmek olur o şekilde bir hissenin neye tekabül ettiğini tesbit eder Mali işler müdürümüz taklamakan işlemi yapıyoruz 108.000/27=4000. Bir hisseye tekabül eden rakam 4000 çıktı karşımıza. Şimdi patronların hisselerine göre paylarına düşen rakamı tesbit edelim.

Benim toplamayla ilgili sorunum var bunların toplanmasını sanırım sayın mali idari müdürümüz yapar ve acaba 108.000 usd ye karşılık geliyormu tesbit edebilir. Yöntemde bir ihtilaf varmı yokmu diye...

Şimdi Kur an ı kerimde oranların o şekilde verilmesi miras taksiminde çok değişik farklı varyasyonların olacağından dolayı kimin kime göre ne alacağı sabitlenmiştir. Dolayısıyla ne kadar değişik varyasyonlar olursa olursa olsun hepsine hitap etmekte. Asıl sıkıntı matematiğin m sinden anlamayan ve bu bilim dalını salt dört işlem olarak görenlerden kaynaklanmaktadır. Kur an ı kerimde hiç bir eksik nokta bırakılmamıştır ve kitap aciz olmadığı gibi aciz bırakmaktadır.

Sorun sadece insanın kendinin göremediğinin kitapta olmadığını düşünmesidir.

Ve sanırım birileri bunun için özür dileyecek. Merakla bekliyorum en azından samimiyet göstergesi olarak. İnsan ya şarlatandır yada ilmi bir bilgiye dayanır.

Hanif_42

hanif_arkadaşım önünden de dolaşsan arkasından da

tekrar ediyorum bir kez daha

MATEMATİKSEL OLARAK İZAHI MÜMKÜN OLMAYAN BİR DURUMU KURTARMAYA ÇALIŞMAYIN

yoksa kayış atar... hatayı kabul etmek büyüklüktür

ciddi ciddi yazdıklarına inanmışsın belliki rahatlamışsın

şimdi hesabına gelelim KURAN DAKİ AYETLERE GÖRE;

ayette diyor ki ölenin bıraktığının 2/3 ü kız çocuklarının bulalım miktarı; 108.000*2/3=72.000

ayette diyor ki ölenin bıraktığının 1/6 sı annenin bulalım miktarı; 108.000*1/6=18.000

ayette diyor ki ölenin bıraktığının 1/6 sı babanın bulalım miktarı; 108.000*1/6=18.000

ayette diyor ki ölenin bıraktığının 1/8 i karısının bulalım miktarı; 108.000*1/8=13.500

. +________

. 121.500 olması gerekir

ama toplam para 108.000

Diyelimki

Ölen adamın babası aksi mi aksi, oğlu ölmüş moruk miras derdinde...

Kuran da diyorki

tüm mirasın 1/6 sı babaya

yani 18.000 kaat verilir diyor,

siz napıyonuz 16.000 veriyonuz

ben onu bunu bilmem 2000 gayme mi isterim...

ALLAH TAN İYİ Mİ BİLİYONUZDA 27 YE BÖLÜYONUZ kafirler ... DESE

HAKSIZ MI?

27/24 sayısında tutup mirası 27 bölmenin mantığı ne yahu? bu MATEMATİK KATLİAMI...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''instant kıran

2/3+1/6+1/6+1/8 = 16/24+4/24+4/24+3/21=27/24 = 1,125 olur ki bu da aslında 1 olmalıydı.,

yani hesabınız baştan yanlış!''

Hala aynı yanlışta ısrarcısınız. Orda verilen oranlar paydan kendilerine ayrılan pay değil. şahısların birbirlerine karşı olan paydalardır. Sizin verdiğiniz şey payın o oranlara bölüştürmek. ayettede bu veriliyor

''....Erkekler için iki kadın payı vardır....'' nisa 11

Onlara paydadan düşen miktarı söylemiyor. Öyle olsaydı o zaman dediğinizde haklı olurdunuz. Ama olay öyle değil

Birbirlerine karşı olan hisseler veriliyor.Yani Paydadan gelecek hisse değil....

Tavsiye niteliğinde çevrenizde illaki bir iktisatçı vardır. Kesirli işlemlerin ne işe yaradığını onlardan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Çözümü örneklendirdim işlem üzerinde itirazınız varsa yanlış olduğuna dair doğru yöntemi gösterin...kesirli işlemlerin nasıl olduğunu biliyorsanız şayet...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve bir soru olarak sizin bu bilgiyi bildiğiniz varsayarak bir problem soracağım bana bunun cevabını verin.

Benim 252.000 liralık bir birikimim var. Bunu 4 şahsa dağıtacağım. Bu şahısların alacağı paylar birbirlerine göre şöyledir.

1. şahıs 5/4 2 şahıs 4/6 3 şahıs 1/4 4 şahısta 1/2 şeklinde bir dağılım olacak. Buyrun biliyorsanız yazın bizde görelim bildiğinizi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''instant kıran

yani hesabınız baştan yanlış!''

Hala aynı yanlışta ısrarcısınız. Orda verilen oranlar paydan kendilerine ayrılan pay değil. şahısların birbirlerine karşı olan paydalardır. Sizin verdiğiniz şey payın o oranlara bölüştürmek. ayettede bu veriliyor

''....Erkekler için iki kadın payı vardır....'' nisa 11

Onlara paydadan düşen miktarı söylemiyor. Öyle olsaydı o zaman dediğinizde haklı olurdunuz. Ama olay öyle değil

Birbirlerine karşı olan hisseler veriliyor.Yani Paydadan gelecek hisse değil....

Tavsiye niteliğinde çevrenizde illaki bir iktisatçı vardır. Kesirli işlemlerin ne işe yaradığını onlardan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Çözümü örneklendirdim işlem üzerinde itirazınız varsa yanlış olduğuna dair doğru yöntemi gösterin...kesirli işlemlerin nasıl olduğunu biliyorsanız şayet...

Üzülüyorum halinize

koskoca ayette işine gelen tarafı yazıyorsun sadece kimi aldatıyorsunuz...

Allah ın ayetini kuldan mı saklıyorsun

Nisa süresi ayet 11;

Allah sizlere, miras taksiminde çocuklarınız hakkında, erkeğe iki dişi payı verilmesini emrediyor. Eğer hepsi kız olup da ikiden fazla iseler, bunlara bırakılan malınüçte ikisi; eğer tek bir kız ise o zaman yarısı verilir. Eğer ölen kişinin çocuğu varsa anne-babasından her birine altıda bir, şayet çocuğu yok da anne-babası mirasçı oluyorsa annesine üçte bir, eğer ölenin kardeşleri de varsa o zaman annesine altıda bir verilir.

BIRAKILAN MALIN 2/3 Ü NE DEMEK burda paydadan düşen mal değilmi?

GÜNDÜZ GÖZÜYLE AYETİ GİZLİYORSUN çok ayıp

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evdeyokuz

Miras hukukunun tümünü buraya sığdırmak gibi bir derde sahip değilim.Kısaca Miras paylaşımında değişik versiyonlar vardır. Dİkkatlice okursanız bunu görebilirsiniz. Yukarıda yazdığım yazı problemin çözümü yok ve hatalı bir önerme var eleştirisine yöneliktir.Yoksa miras hukukunun tümünü buraya dökmek gibi bir sorunun muhatabı olmadığımdan dolayı salt o alıntıyı yaptım. Öngörülen şeyin kalanın üzerinden değil itiraz noktası orda şahısların birbirlerine göre verilen oranların hesaplanmasın gerektiğinin altını çizdim. Değişik varyasyonların olabileceğini daha öncede belirtmiştim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve bir soru olarak sizin bu bilgiyi bildiğiniz varsayarak bir problem soracağım bana bunun cevabını verin.

Benim 252.000 liralık bir birikimim var. Bunu 4 şahsa dağıtacağım. Bu şahısların alacağı paylar birbirlerine göre şöyledir.

1. şahıs 5/4 2 şahıs 4/6 3 şahıs 1/4 4 şahısta 1/2 şeklinde bir dağılım olacak. Buyrun biliyorsanız yazın bizde görelim bildiğinizi...

birbirlerine göre demişsin KİM KİME GÖRE BELLİ DEĞİL

SORU SORMAK İÇİNDE BİRAZ MATEMATİK BİLMEK GEREKİR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

düzelteyim cevapalarsın

Benim 252.000 liralık bir birikimim var. Bunu 4 şahsa dağıtacağım. Bu şahısların alacağı paylar paydalarına göre dağılımı şu şekildedir. 1. şahıs 5/4 2 şahıs 4/6 3 şahıs 1/4 4 şahısta 1/2 şeklinde . Buyrun çözün yöntemi gösterin bilgilendirin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1. sahıs 2.sahısın 1/4ü, 3.sahıs 2.sahısın 1/2 si, 4.sahıs da 3.nün 1/2 si kadar alacaktır...

3. sahısın alacağı miktarı bulun...?

A)60 B)61 C)62 D)63 E)64

cillob gibi soru,ÖSS için ders diye okutulur...

cevabınıda sana bırakıyorum bulamazssan yardımcı olurum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evdeyokuz

''Benim 252.000 liralık bir birikimim var. Bunu 4 şahsa dağıtacağım. Bu şahısların alacağı paylar birbirlerine göre şöyledir.

1. sahıs 2.sahısın 1/4ü, 3.sahıs 2.sahısın 1/2 si, 4.sahıs da 3.nün 1/2 si kadar alacaktır...

A)60 B)61 C)62 D)63 E)64

cevabınıda sana bırakıyorum bulamazssan yardımcı olurum..''

yardımcı olmanı dörtgözle beklerdim ama gözüken

Matematiğin iflas etmiş.... Çözümü bulamıyorsun nasıl çözeceğini bilmiyorsun acizliğini bu şekilde itiraf ediyorsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evdeyokuz

''Benim 252.000 liralık bir birikimim var. Bunu 4 şahsa dağıtacağım. Bu şahısların alacağı paylar birbirlerine göre şöyledir.

A)60 B)61 C)62 D)63 E)64

Matematiğin iflas etmiş.... Çözümü bulamıyorsun nasıl çözeceğini bilmiyorsun acizliğini bu şekilde itiraf ediyorsun...

GÜLERMİSİN AĞLARMISIN

sevgili hanif biraz matematik bilsen eyvallah dicem ama nerde....

Kendi yarattığım bir soruyu çözemeyecek kadar ACİZ miyim (ironi yi çaktın mı?)

bak çözeyim gerçi 6.sınıfta biride çözer ya neyse...

2.sahısın aldığı miktara 4x dersem

1.sahıs 2.nin 1/4 ü değil mi? o zaman 4x/4 ten ne çıkar x di mi... yani 1.nin miktarı x

3.sahıs 2.nin 1/2 si di mi? o zaman 4x/2 den o da 2x çıkar... yani 3.nün miktarı 2x

4.sahıs 3.nün 1/2 si olduğuna göre 2x/2 den onunkide x çıkaaaarr... yani 4.nün miktarı x

şimdi toplayalım

1..............x

2............4x

3............2x

4..............x

+_________

..............8x şimdi 252.000 i 8 e bölüp x'i bulalım ne çıktı 31500 liraaaaaa

kimi soruyordu bize 3.yümü 3.nün miktarı 2x ti çarp 2 ile 31500*2=63000 lira yani cevap D

ulen bedava ders veriyoruz ha iyi mi :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''GÜLERMİSİN AĞLARMISIN

sevgili hanif biraz matematik bilsen eyvallah dicem ama nerde....

Kendi yarattığım bir soruyu çözemeyecek kadar ACİZ miyim (ironi yi çaktın mı?)

bak çözeyim gerçi 6.sınıfta biride çözer ya neyse...

2.sahısın aldığı miktara 4x dersem

1.sahıs 2.nin 1/4 ü değil mi? o zaman 4x/4 ten ne çıkar x di mi... yani 1.nin miktarı x

3.sahıs 2.nin 1/2 si di mi? o zaman 4x/2 den o da 2x çıkar... yani 3.nün miktarı 2x

4.sahıs 3.nün 1/2 si olduğuna göre 2x/2 den onunkide x çıkaaaarr... yani 4.nün miktarı x

şimdi toplayalım

1..............x

2............4x

3............2x

4..............x

+_________

..............8x şimdi 252.000 i 8 e bölüp x'i bulalım ne çıktı 31500 liraaaaaa

kimi soruyordu bize 3.yümü 3.nün miktarı 2x ti çarp 2 ile 31500*2=63000 lira yani cevap D

ulen bedava ders veriyoruz ha iyi mi ''

Evdeyokuz ben senden kendi ürettiğin sorunun cevabını istemedimki amaçta o değil sadece sorduğum sorunun cevabını bekliyorum çünkü hala şahısların alacağının ne olduğu muallakta buyur bizi engin matematik dehanla aydınlat lütfen.. Cevap vermiyorisen cehaletine sayacağım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evdeyokuz ben senden kendi ürettiğin sorunun cevabını istemedimki amaçta o değil sadece sorduğum sorunun cevabını bekliyorum çünkü hala şahısların alacağının ne olduğu muallakta buyur bizi engin matematik dehanla aydınlat lütfen.. Cevap vermiyorisen cehaletine sayacağım

Hem okuyorum, hem gülüyorum...

Burada sizin ürettiğiniz matematik sorununu çözecek değil arkadaşlar. Buradaki sorun; sizin Muhammed'in kitabındaki olan sorundur. Kitaptaki sorunu kendi ürettiğiniz sorularla geçiştiremezsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir problemi çözecek nitelikte insanlar değilsiniz diye yavaş yavaş algılamaya başlıyorum.İfadeleriniz beni o noktaya doğru götürüyor ben Kur an la ilgilisi olmayan basit kesirli bir soru sordum ve sizleri bilim ışığında yürür diye sanıyordum ki ifadeleriniz bu yöndeydi. Bir problemi çözemiyecek acizlikte insanlar olarak görmeye ramak kaldı. Bu problemi çözemiyrsanız ki gözüken o sizin vasfınız cail anlamı taşıyor sözü dönüp dolaştımanın manası yok soru orda ve cevap bekliyor.... Buyrun ilmi bir şekilde konuşalım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar tekrar

Örneğimizde sayın taklamakan bir büyük şirketin mali idari müdürü!!!

Burdaki paylaşım yüzde üzerinden değildir.Kar üzerinden hisselerin dağılımı bu oranlara göre yapılacaktır. Şimdi burda müdürümüzün yapacağı işlemi biliyor varsayarsak (ki bilmiyor belli) 108.000 doları taksim edeceği yöntemde takip edeceği metod şu olmalı

Hanif_42

Sn Hanif ,

Matematiksel konuda , cevabınızı sn Evdeyokuz vermiş.

Siz hala ısrar ediyorsunuz anlamamakta.

Ama anlatacaz. Sizde anlayacaksınız.

Önce şirket hisse sine gelelim.

Eger bir yerde HİSSE den bahsedilirse , EKONOMİK anlamda , hisselere bölünen şey in ( Genelde SERMAYE dir ) toplamı % 100 dür.

Yani ne kadar bölünmüş olur ise olsun , toplamı % 100 dür.

İMKB de işlem gören ve milyonlarca hissedarı olan bir firmanın da , hisselerini toplamını bulsanız % 100 dür.

Şirket hissesinin sahibi tek kişide olabilir gene toplam % 100 dür.

İki kişi , dört kişi , 100 kişi de olsa , ellerindeki hisseleri toplarsanız % 100 u bulursunuz.

Bu basit tanımlamadan sonra , sizin hisse oranına dair hiçbişey bilmediğinizi söyleyebilirim.

--0--

Bana derseniz ki , Sermayenin ortaklara pay edilmesi şu şekilde olmuştur

2/3 , 1/6 , 1/6 , 1/8 der iseniz formül şu şekilde çalışır.

SERMAYE X 2/3 ( Sermaye çarpı 2 bölü 3)

SERMAYE X 1/6

SERMAYE X 1/6

SERMAYE X 1/8

Olmalıdır. Ve Şirketin toplam hissesi de % 100 olmalıdır.

% 100 ne demektir. Yüzde yüz okunur. ve matematiksel olarakta 100 / 100 olarak gösterilir.

100 / 100 ün okunma şeklinin biri de yüzde yüz dür.

Şimdi eldeki sermayeyi verilen oranlara göre bölerseniz , ne kadar bölersen böl , BAŞTAKİ % 100 ü bulman lazım.

Böldüğün şeyleri toplayınca ilk asıl , olması gerekir değil mi.

Sizin muthiş mantığınızla bölünenler toplanınca ilk deger çıkmaz

100 yerine 112.5 çıkar.

--0--

Siz ilk önce bir insanın başarılı şekilde yaptığı mesleği kötülemeden önce , azıcık oturup öğrenin.

Ben bu işe yıllarımı verdim , ekmek yedim.

Nasıl kar dağıtılır bilirim.

Şirketimizde mali işler şu şekilde yürürdü.

Merkez öfisteki Mali Koordinatöre bağlı çalışırdım. Her ay şirket denetim müdürü ve bir elemanı gelir , verimlilik kontrolu ve uyumluluk kontrolü yaparlar.

Bir önceki aylardan gelen işlerin tamamlanıp tamamlanmadığına bakılır. Tamamlananlar listeden çıkarılır. Yapılacak olanlar listeye eklenir.

Aralık ayına kadar bu böyle gider. Ben mali yılı kapatacağım zaman da , denetim müdürü gelir , son kontrolünü yapar , mizanını bilançosunu imzalı olarak alır ve gider.

Bu arada merkez mali grup ta canının istediği zaman ana bilgisayara bağlanır bilgileri alır , inceler. Orası ayrı.

Sonra benim yaptığım hesabı bağlı bulunduğum YMM ( Yeminli Mali Müşavir ) kontrol eder. Ondan önce de onun altında çalışan SMMM kontrol eder.

İkiside imzayı basar. Mührü basar.

Ondan sonra ben Resmi defterleri yazmaları konusunda arkadaşlarıma talimat veririm. Olay budur.

Senin gibi hiçbirşeyden haberi olmayan , ve inancı uğruna gerçekleri saptrımaya çalışırken gülünç duruma düşenlere , yukardaki saydığım kimseler değer vermez.

Bakın , çıkın bulunduğunuz şehre. YMM var ise YMM den yoksa tabelasında SMMM ( 3 M li olacak) bir ofise girin.

Elinizdeki soruyu sorun.

Adamların danışmanlık parasını da ödeyin. Hisse nasıl dağıtılır size canlı olarak anlatsınlar.

Sonra dönün buraya gelin.

Herkesten bir özür dileyin. Kabalık yaptığınızdan dolayı.

Bide şu aşağıdakilerden birini seçin.

1- Allah Kuranda miras dağıtırken hata yapmıştır.

2- Allah hata yapmış olamaz , Muhammed ve ekibi hata yapmıştır.

yada bu ikiliyi kurtarmak isterseniz..

3- Kurana bu ayet sonradan , yanlışlıkla , sehven sokulmuştur. Toplayanların hatasıdır. Ömer de düzeltmeye kalkmıştır deyin.

Birini seçin.

Ve tekrar özür dileyerek , formu takip etmeye devam edin.

Bu mantıkla yazarsanız , ŞAK diye ŞAMARI yersiniz.

Anlaşıldı mı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Sn Hanif ,

Ama anlatacaz. Sizde anlayacaksınız. ''

taklamakan

Sayın mali idari müdürümüz teşrif etmiş :))

ben cevap göremiyorum sen görebiliyorsan lütfet göster ve bu arada çözüm olduğunu gördüğünde özür dileyeceğini beyan etmişsin. Umarım yalancılardan olmazsın.)) Ve hala sorduğum soruya cevap alamadım yuvarlak olsa dahi bunudamı beceremiyorsanız artık ne demeli))) ve sorduğum probllemin çözümün sabırsızlıkla bekliyorum bakalım bunu hangi bilim adamı ve mali idari müdür çözebilecek:))

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Sn Hanif ,

Ama anlatacaz. Sizde anlayacaksınız. ''

taklamakan

Sayın mali idari müdürümüz teşrif etmiş :))

ben cevap göremiyorum sen görebiliyorsan lütfet göster ve bu arada çözüm olduğunu gördüğünde özür dileyeceğini beyan etmişsin. Umarım yalancılardan olmazsın.)) Ve hala sorduğum soruya cevap alamadım yuvarlak olsa dahi bunudamı beceremiyorsanız artık ne demeli))) ve sorduğum probllemin çözümün sabırsızlıkla bekliyorum bakalım bunu hangi bilim adamı ve mali idari müdür çözebilecek:))

Selamlar

Kardeş ,

Konu Kurandaki matematiksel hata. Eldeki veriler ise AYET ve MATEMATİK kuralları.

Biz bunu konuşuyoruz , tartışıyoruz.

Sen konuyu sabote ediyorsun.

Şirket hissesi dedin , bilgi şamarını yedin.

Bide soru peydahlamıssın.

Öncelikle Allahınızın yaptığı hatayı bir düzelt te , sonra senin uyduruklarına bakarız.

Olur mu.

Bide bilgisizliğini ortaya koyar şekilde , Mali idari müdür diyorsun... Öyle bir makam yok işletmelerde.

Her işiniz gibi bu da yarım yamalak bilgi.

O mevkini adı MALİ VE İDARİ İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ dür.

Bırakın artık kulaktan dolma bilgilerle , önümüze çıkmaya.

Bilgi şamarı yersiniz gene.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o kadar şlem yaptın buldun 27/28 i

Mükemmelsin yahu.

2/3 + 1/6 +1/6 + 1/8 bak kardeşim matematik biliyorum diye karşımıza çıkma.

şimdi eldeki kesirler le işlem doğru işlem yapılabilmesi için paydaları eşitleyeceğiz değil mi. Evet. Yapalım.

en küçük ortak kat prensibinden hareket edelim. Bu 3 , 6 ve 8 in ortak katı olmalı . En küçük te 24 var. Tamam mı Sende öyle düşünmüssün zaten.

PAYDALARI 24 te buluşturalım. bakalım PAY lar ne olacak.

2/3 ün her iki tarafını da 8 le çarparız olur 16/24

1/6 nın her iki tarafını 4 le çarparız olur 4/24 , babaya da aynısı 4/24

son olarka eşe de 1/8 vardı onun daher iki tarafını 3 le çarpalım o da olur , 3/24

şimti toplayalım

16/24 + 4/24 + 4/24 + 3/24 = 27 / 24 yapar.

27/28 yapmaz.

Senin bilgin bu kadar.

Hadi işine.

Daha yaptığın matematik saçmalığının ikinci kısmına bile geçmiyorum.

108.000 ı boluyorsun 27 ye ... sora buldugun rakamları gene carpıyorsun 27 nın alt toplamları ile.

SORMAZLAR MI ADAMA...

Formülde bide 24 vardı diye. Onu naaptın. Hacca mi gönderdin. Şeytan taşlamaya mı gitti. Nooldu.

Ey diğer müslümanlar.

Kurtarıcı Hanifinizin durumunu görün.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın hanif_42,

Yaptığınız matematiğin yanlışlığını, sayın instatnkarma, EVDEYOKUZ ve TAKLAMAKAN vermişler, bir de ben anlatayım.

Matematiğinizdeki hatayı belki görebilir ve başkalarını matematikten anlamamkla suçlamadan önce, kendinize bir bakarsınız.

Birinci hata: 2/3 + 1/6 + 1/6 + 1/8 = 27/24 eder. (27/28 değil)

Ama bulun sehven yaotığını, yazım hatası kabul edip, kendinden bu kadar emin konuşan, ama matematikten anlamadığını da anlamayan arkadaşı bağışlıyoruz.

İkinci Hata: 108.000= 27/24

Böyle bir matematik eşitliği dünya üzerinde yoktur. Zira eşitlik yanlıştır.

Üçüncü Hata: Arkadaşımız, 108.000=27/24 ifadesini içler dışlar çarpımı yapmış güya.

Her girdisi bilinen bir ifade içler dışlar çarpımı yapılmaz, doğrudan sonuç bulunur.

Arkadaşımızın 108.000=27x/24'ü kasttettiğini bildiğimizden, affedelim ve devam edelim.

Yapalım bakalım içler dışlar çarpımı:

108.000=27x/24

108.000/27=x/24

4.000=x/24

Ee?

Nereye varacağız buradan?

Dördüncü Hata:

Arkadaşımız 4.000'i bir pay olarak almış ve buna dayanarak, ortaklara paylarını vermiş:

a şahsı 16 * 4.000 = 64.000 usd

b şahsı 4 * 4.000 = 16.000 usd

c şahsı 4 * 4.000 = 16.000 usd

d şahsı 3 * 4.000 = 12.000 usd

Kârdan 64.000 usd'yi alan şirketin a isimli ortağı/patronu, muhasebecisini ve avukatını çağırıyor yanına ve soruyor:

Patron: Şirketin karından bizim ne kadar almamız gerek sayın muhasebici?

Muhasebeci: Sayın patron şirket 108.000 USD kar etti ve bu karın 2/3'nün bizim olması gerek. Yani karı üçe bölersek, bu karın 2'si bizim olmalı.

Yaptığım hesaba göre, 108.000/3*2=72.000 usd çıkıyor. Ama bize 64.000 usd verdiler. 8.000 Dolarımızı vermemişler.

Patron: Avukat bey hemen bir dava açınız ve 8.000 Dolarımızı isteyiniz.

Avukat: Açalım davayı sayın patronum da, diğer ortaklar da dava açmışlar.

b diyor ki, benim hisseme 18.000 usd düşmesi gerekirken, bana 16.000 usd verildi, 2.000 Dolarımı çaldınız.

c diyor k, benim hisseme de 18.000 usd düşmesi gerekirken, bana da 16.000 usd verildi, asıl siz 2.000 Dolarımı çaldınız.

d diyor ki, benim hisseme 13.500 usd düşmesi gerekirken, bana 12.000 usd verildi, asıl siz benim 1.500 Dolarımı çaldınız.

Patron: Bu ne iştir kardeşim, herkes hissesinin tam olarak verilmediğini iddia ediyorsa, nereye gitti hisselerimizin bir kısmı?

Sanırım bunun cevabını hanif_42 verir. Bekliyoruz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu çok uzamış ama sonuç olarak "Tamam Kurân'daki miras hesabında matematik hata var, ama matematiğin kendisi de hatalı değil mi, bir 4/3 ün bile sonucunu tam veremiyor" noktasına gelmiş.

Ama kimse matematik kutsal, değişmez, kusursuzdur demiyor. Örneğin dört işlemin bilindiği çağda kimse "bu kadarı yeterli, kıyamete kadar geçerlidir ve değişmezdir, ekleme yapılamaz, değiştirilemez, kutsaldır, dokunulamaz" demedi. İntegral bulundu, türev bulundu, logaritma bulundu, fonksiyonlar bulundu. Fermat'ın teoremini kanıtlayana ödül kondu, hâla kanıt bekleyen teoremler var.

İkincisi, bir milyon lira mirasta hisseler toplamı 1 milyon 125 bin lira tutuyorsa, bu 4/3 = 1,33333... sorunundan çok daha ciddi bir sorundur. 125 bin lirayı (miktarı küçümsemeyin, YTL!) Allah çek yazıp melekle gönderse, sorun yoktu.

Ama mirastan payına 33 bin 333 lira 33 kuruş düşen kişi, payını alır, gider. "Hani benim 0,33 kuruşum?" demez. Dese de biri cebinden 1 kuruş çıkarır, "üstü kalsın" der.

Ayrıca mirasta cinsiyet farkı gözeterek hisse düzenlenemeyeceği, bunun çağdaş hukukta kabul edilebilir olmadığı ayrı bir sorun...

Yine de inancından feragat etmemekte direnmek isteyenlere şunu söyleyebilirim: Bizimkinden daha yüksek bir bilinç bulunduğuna ve bu bilincin evrenin geçmişinde tasarlayıcı etkinlikte bulunduğuna inanabilirsiniz. Bu inancınızı engelleyecek hiç bir kanıt yoktur. Hatta evrendeki tasarımın "en olası olanın seçilimi ve başarılı seçilimlerin sürmesi, başarısızların yok olması" olarak açıklayan kuramın yüzde yüz geçerli olduğu kanıtlanamamıştır, bazı ince tasarım örnekleri insanı hayrete düşürebilmektedir. Bunun "bilinçli tasarım" olduğuna inanmak bir çırpıda yabana atılacak bir düşünce değildir.

Tabii ki evrimcilerle bilinçli tasarımcılar kıran kırana tartışacak ve araştıracak. Gelişmenin motoru da budur. Mendel niye bezelyeleri çaprazladı sanıyorsunuz? Papazdı ve deneylerini kilise bahçesinde yaptı. Aklında kesinlikle tanrının bu işlere ne ölçüde karıştığını anlamak vardı. Ama genetiğin temelini attı.

Ne safi ateist, ne safi teist bir dünyanın tadı olurdu.

Şimdi... Diyebilirsiniz ki "Muhammed, Budha, Konfüçyüs, Zerdüşt, Lao Tzu, Bahaullah Mirza... Aklınıza kim gelirse... Hepsi bu üst bilince ulaşmaya çalışmış, içinde yaşadıkları dönemin bilgi ve kültür düzeyine göre bazı prensipler ortaya koymaya çalışmışlar, belki bir ölçüde başarmışlar, belki başaramamışlar... Ama çabaları bu olmuş. Ben de bu çabaya saygı duyuyorum, hataları olabilir..."

Bunu söylerseniz, pek kimse inancınıza laf etmez.

Ama kutsal, değişmez, kıyamete kadar geçerli, harfi ellenmez, bunları bir geçeceksiniz... Hele hele tek hak din, öbürleri cehenneme yallah, hepsi ya müslüman olmalı ya da cizye vermeli, yeryüzünde Allahın dini hakim oluncaya kadar cihad, tağut düzenler yıkılacak, din Allaha has olacak, din yönetimdir, laiklik küfürdür... Bilmem ne, bunları hiç ağza almayacaksınız.

Bu söylemlerde ısrar edildikçe eleştirilerin dozu artar, ateist insanlar saygıyı da elden bırakma noktasına gelirler ve iş çıkmaza girer. Benden söylemesi...

Bu işin, kutsallıkları mutlak bağlamda değil, kültürel, yerel, hatta folklorik düzeyde alınmasından başka çaresi yoktur. Nasıl saçımın, gözümün rengi yerel ve nedenselse, din de öyle, içine doğduğumuz bir nedenselliktir. Çok öyle reddine, çıkılıp kurtulunması gereken bir şey olduğunu da ben şahsen düşünmüyorum...

Determinist düşünmenin bu alanda da faydasını görüyorum. Müslümansam müslümanım, ismimin ne konduğundan daha yüksek bir bağlamı yok bunun, o kadar yüzeysel bir konu benim için. Reddine gerek duymuyorum. Bir Amerikalıya "müslümanım" derken adımın ne olduğunu söylemek kadar doğal ve iddiasız söylüyorum bunu. Türk olmam da böyle, hiç bir bağlamı ve iddiası yok... Adım ha Ahmet, ha George, bir dini törene, hangi din olursa olsun katılırım da, kültürel bir farklılık işte, ne güzel.

Ne yani şimdi cici bici ikona gibi zarif bir Japon kız sizi "gel seni bizim Şinto tapınağına bir götüreyim" dese, "yok ben ateistim,(*) gitmem öyle yerlere" mi diyeceksiniz. Havada kaparsınız, yemiyelim birbirimizi şurda... :P

(*) Hatta hem nalına, hem mıhına mantığıyla, "ben müslümanım, gitmem" mi diyeceksiniz? diye de ekleyebilirim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evdeyokuz

A)60 B)61 C)62 D)63 E)64

ya bunu ben bıle cozemem :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu çok uzamış ama sonuç olarak "Tamam Kurân'daki miras hesabında matematik hata var, ama matematiğin kendisi de hatalı değil mi, bir 4/3 ün bile sonucunu tam veremiyor" noktasına gelmiş.

Sayın demirefe,

O noktaya gelse arkadaşlar, ona bile amenna diyeceğiz.

Ama şu noktada arkadaşlar: "matematik hatalı, ama Kuran hatasız".

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın demirefe,

O noktaya gelse arkadaşlar, ona bile amenna diyeceğiz.

Ama şu noktada arkadaşlar: "matematik hatalı, ama Kuran hatasız".

Saygılar.

O noktada olanlar için yapacak bir şey yok, acil pozitif düşünceler diler, soyut saplantılardan bir an önce kurtulmalarını temenni ederim.

Saygılar benden...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama kimse matematik kutsal, değişmez, kusursuzdur demiyor. Örneğin dört işlemin bilindiği çağda kimse "bu kadarı yeterli, kıyamete kadar geçerlidir ve değişmezdir, ekleme yapılamaz, değiştirilemez, kutsaldır, dokunulamaz" demedi. İntegral bulundu, türev bulundu, logaritma bulundu, fonksiyonlar bulundu. Fermat'ın teoremini kanıtlayana ödül kondu, hâla kanıt bekleyen teoremler var.

İkincisi, bir milyon lira mirasta hisseler toplamı 1 milyon 125 bin lira tutuyorsa, bu 4/3 = 1,33333... sorunundan çok daha ciddi bir sorundur. 125 bin lirayı (miktarı küçümsemeyin, YTL!) Allah çek yazıp melekle gönderse, sorun yoktu.

Ama mirastan payına 33 bin 333 lira 33 kuruş düşen kişi, payını alır, gider. "Hani benim 0,33 kuruşum?" demez. Dese de biri cebinden 1 kuruş çıkarır, "üstü kalsın" der.

Ayrıca mirasta cinsiyet farkı gözeterek hisse düzenlenemeyeceği, bunun çağdaş hukukta kabul edilebilir olmadığı ayrı bir sorun...

Yine de inancından feragat etmemekte direnmek isteyenlere şunu söyleyebilirim: Bizimkinden daha yüksek bir bilinç bulunduğuna ve bu bilincin evrenin geçmişinde tasarlayıcı etkinlikte bulunduğuna inanabilirsiniz. Bu inancınızı engelleyecek hiç bir kanıt yoktur. Hatta evrendeki tasarımın "en olası olanın seçilimi ve başarılı seçilimlerin sürmesi, başarısızların yok olması" olarak açıklayan kuramın yüzde yüz geçerli olduğu kanıtlanamamıştır, bazı ince tasarım örnekleri insanı hayrete düşürebilmektedir. Bunun "bilinçli tasarım" olduğuna inanmak bir çırpıda yabana atılacak bir düşünce değildir.

Tabii ki evrimcilerle bilinçli tasarımcılar kıran kırana tartışacak ve araştıracak. Gelişmenin motoru da budur. Mendel niye bezelyeleri çaprazladı sanıyorsunuz? Papazdı ve deneylerini kilise bahçesinde yaptı. Aklında kesinlikle tanrının bu işlere ne ölçüde karıştığını anlamak vardı. Ama genetiğin temelini attı.

Ne safi ateist, ne safi teist bir dünyanın tadı olurdu.

Şimdi... Diyebilirsiniz ki "Muhammed, Budha, Konfüçyüs, Zerdüşt, Lao Tzu, Bahaullah Mirza... Aklınıza kim gelirse... Hepsi bu üst bilince ulaşmaya çalışmış, içinde yaşadıkları dönemin bilgi ve kültür düzeyine göre bazı prensipler ortaya koymaya çalışmışlar, belki bir ölçüde başarmışlar, belki başaramamışlar... Ama çabaları bu olmuş. Ben de bu çabaya saygı duyuyorum, hataları olabilir..."

Bunu söylerseniz, pek kimse inancınıza laf etmez.

Ama kutsal, değişmez, kıyamete kadar geçerli, harfi ellenmez, bunları bir geçeceksiniz... Hele hele tek hak din, öbürleri cehenneme yallah, hepsi ya müslüman olmalı ya da cizye vermeli, yeryüzünde Allahın dini hakim oluncaya kadar cihad, tağut düzenler yıkılacak, din Allaha has olacak, din yönetimdir, laiklik küfürdür... Bilmem ne, bunları hiç ağza almayacaksınız.

Bu söylemlerde ısrar edildikçe eleştirilerin dozu artar, ateist insanlar saygıyı da elden bırakma noktasına gelirler ve iş çıkmaza girer. Benden söylemesi...

Bu işin, kutsallıkları mutlak bağlamda değil, kültürel, yerel, hatta folklorik düzeyde alınmasından başka çaresi yoktur. Nasıl saçımın, gözümün rengi yerel ve nedenselse, din de öyle, içine doğduğumuz bir nedenselliktir. Çok öyle reddine, çıkılıp kurtulunması gereken bir şey olduğunu da ben şahsen düşünmüyorum...

Determinist düşünmenin bu alanda da faydasını görüyorum. Müslümansam müslümanım, ismimin ne konduğundan daha yüksek bir bağlamı yok bunun, o kadar yüzeysel bir konu benim için. Reddine gerek duymuyorum. Bir Amerikalıya "müslümanım" derken adımın ne olduğunu söylemek kadar doğal ve iddiasız söylüyorum bunu. Türk olmam da böyle, hiç bir bağlamı ve iddiası yok... Adım ha Ahmet, ha George, bir dini törene, hangi din olursa olsun katılırım da, kültürel bir farklılık işte, ne güzel.

Ne yani şimdi cici bici ikona gibi zarif bir Japon kız sizi "gel seni bizim Şinto tapınağına bir götüreyim" dese, "yok ben ateistim,(*) gitmem öyle yerlere" mi diyeceksiniz. Havada kaparsınız, yemiyelim birbirimizi şurda... :P

(*) Hatta hem nalına, hem mıhına mantığıyla, "ben müslümanım, gitmem" mi diyeceksiniz? diye de ekleyebilirim...

neyı soylersek soyleyelım ınancımıza ınancımıza laf edılmıstır.

bızım gayemız bızı elestırenlerın bızden ne duymak ıstedıklerını degıl ınandıklarımızı soylemektır. bu elestırılmemıze neden olsa bıle boyle olacaktır.

hanı hem nalına hem mıhına vurmus ve muslumanda gıder demıssınızya, dogrudur bu teklıfı reddedemıyecek muslumanlarda olur tabı ve kabul etmeyenlerde. tıpkı musluman olmayanlarda oldugu gıbı. aradakı fark sudur.

ıslam bu ısın kotu, cırkın ve zararlı oldugunu beyan etmıstır. hem saglık hem nesıl acısından kantılanmıstırda bu aynı zamanda.

her cıcekten bal alan arılar gıbı saga sola sapınca pesınden gelen hastalıklar yada yıllar sonra Allah korusun bılmeden kendı oz kardesı ıle evlenmeler.

sımdı soylermısınız bunun neresı degıstırılmelı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

taklamakan sızın matematık bılgınız cok fazla ıdı degılmı. ben lıseyı 1. sınıftan terkettım.

bı teklıfte bulunabılırmıyım. mumkunse eger.

daha once soylemıstınız bı ıletınızde. calısan kısılerın ınanclarına degıl performanslarına bakarım dıye. buna ıstınaden soyluyorum.

faraza..

sız malı ve ıdarı ısler amırı olarak bı sırkette mudurluk yapıyorsunuz.

dort ortaklı bı sırket.

ortaklar kendı aralarında anlasıp sene sonu kar dagıtımının su sekılde yapılmasını ıstedıler sızden.

2/3-1/6-1/6-1/8.

sene sonu geldı. sırket 108 bın ytl kar ettı.

bu parayı hıssedarlara nasıl dagıtırsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.