Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

CENNET... Ya anlayamadığım; sekizyüzyetmişbeşkatrilyon çarpı on üzeri altıyüzseksenüç trilyon yıl geçti... ve daha yolun başındasın...

DİPNOT

Önerilen İletiler

Şimdi bilimsel şeylerin ispatıyla ilgili konulara dalarsanız ben bu yazıları ayrıntılı inceler eleştiririm. Darılmaca yok :)

Nasıl bir mantık bu? Sen mantığınla mı buldun? Yoksa sana öğretenler mi oldu?

Tabii ki de öretenler oldu...

Bu nedemektir? Bilimle mantığı ayıramazsın zaten! Bilimin kanıtladır şeyler mantıklı olanlardır. Mantıklı olanlar da bilimsel şeylerdie. Tabi her mantık bilimsel değildir o ayrı. Zaten burada da bunu eleştiriyoruz...

Bilim ve mantık mı istiyorsun? Ruh yoktur... Bitti. Öteki dünya falan yalanmış demek ki...

Değil mi? Yoksa sınavın ne anlamı kalırdı? Sınav dedinde aklıma geldi. Kadere inannır mısın? O zaman sınavdan bahsetme bana...

Delil dediğin şeyler yorumdan öte şeyler değildir. Kanıt nedir sorabilir miyim? Neyin kanıtı?

Yorumlarınızla kanıtları birbirine karıştırmayınız....

Bu konular hala tarışılır bu biiir.

Yokluktan var olmamıştır bu ikiiii...

Yokluk nedir?

Bunda inanılmayacak bir şey yoktur. Nereden geldik diye kendine soran bir insan, bilgisizliği dahilinde yoktan yaratılma zorunluluğunu zaten düşünür. Bunu düşünen insan da bir adım daha ileri giderek herşeyin yoktan yaratılmış olduğu düşüncesine rahatlıkla kavuşur. Alim olmaya gerek yok...

Burada ne demek istiyorsun anlaşılmıyor.

Mümkündür... Yukarıda anlattım....

Çok übüyük katkı sağlamıştır. Ömrünün sonuna kadar "peygamber" gibi yaşamıştır. Şan, şöhret, mülk elde etmiştir. Adını 1400 sene boyunca duyurmaktadır... Gerçektende akıllıca oynamış...

Hala da öyledir. Hiçbir şey yoktan var olmaz. Bİrşeyleri birbirine karıştırmayalım lütfen!

Bilim dünyası için hala aynı şey geçerlidir.

Yapma yaa? Nasıl olmuş bu bakalım? :stuart:

Eeeee?

O amcayı diğer tarafta görürsen (hani inanıyon ya) selamlarımı ilet, söylediği herşey bugün geçerlidir :stuart:

Nedir?

Ah be arkadaşım senin kafan karışmış sanırım!

Sen şimdi büyük patlamayı (Türkçe'deki karşılığpı budur bigbang dediğin şeyin) sadece bir başlangıç olarak mı görürsün?

Peki şu hiç aklına gelmiyor mu? Ya evrenler oluşup oluşup yeniden yok oluyorlarsa? Örneğin, atıyorum 20 milyar yıllık bir dönemde?

Yanlız şu evrenin yok olmasına ahiret demen çok tuhafıma gitti. Modern İslam buna mı inanıyor şimdi?

eger big bang e inanmayan biriyle asla bilim tartismasina girmem kusura bakam.hele evren sonsuza kadar var olacak diyenle hic isim olmaz.bunlar tamamen aciklanmistir.sana kitap isimleri veriyim istersen oku biraz.

heee evren 20 milyar yilda bir patliyo sonra icine kapanip tekrar patliyor. bununla ilgili bilimsel bir cevap var ama cok uzun deger verip yazmiyorum kusura bakma.ben o adami gormem insallah cunku onun yeri belli sende azrail i gordugunde aklina beni getirirsen sevinirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eger big bang e inanmayan biriyle asla bilim tartismasina girmem kusura bakam.hele evren sonsuza kadar var olacak diyenle hic isim olmaz.bunlar tamamen aciklanmistir.sana kitap isimleri veriyim istersen oku biraz.

heee evren 20 milyar yilda bir patliyo sonra icine kapanip tekrar patliyor. bununla ilgili bilimsel bir cevap var ama cok uzun deger verip yazmiyorum kusura bakma.

Büyük patlamaya inanmadığımı nereden çıkardın? Yazımdan bunu mu anladın?

Evren sonsuza kadar var olacak diyen kim? Yazımdan bunu mu anladın?

Değer vermiyorsan tartışmalara katılmazsın olur biter!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Büyük patlamaya inanmadığımı nereden çıkardın? Yazımdan bunu mu anladın?

Evren sonsuza kadar var olacak diyen kim? Yazımdan bunu mu anladın?

Değer vermiyorsan tartışmalara katılmazsın olur biter!

oncelikle yazimda kaba olmadigimi umud ediyorum eger kabalik ettiysem bunu bilerek yapmamisimdir.

simdi suna adim gibi eminim ki eger bu kafayla 100 yil once dogan bir insan olsaydin evrenin sonsuzdan beri var oldugunu ve sonsuzdan ber var olacagini iddia edecektin bunda suphe yok.cunku ateistler bunu savunuyordu.

simdi kisa gectim evrenin olusmasi ve big bang in surekli yasanmasi konusuna daha ayrintili bir bilgiyile bunun imkansizligini ispatlayayim.

bazi evrimbilimciler,kararli-durum modeli gibi yaratilis sorunundan guzel bir sekilde kurtuldugu icin ,salinim yapan evren modelini felsefi acidan cekici bulurlar.ne var ki,bu modeli cetin bir kurumsal guclukle karsi karsiyadir.her cevrimde fotonlarin cekirdek parcaciklarina orani("yigin viskozlugu" denen) bir surtunme nedeniyle hafifce artar.bildigimiz kadariyla ,bu durumda evren her yeni cevrime yeni ve birazcik buyukce bir foton bolu cekirdek parcacigi orani ile baslar.su anda bu oran buyuktur fakat sonsuz degildir; dolayisiyla evrenin daha once nasil sonsuz sayida cevrime ugrayabilmis oldugunu anlamak zordur.

saygilar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

simdi suna adim gibi eminim ki eger bu kafayla 100 yil once dogan bir insan olsaydin evrenin sonsuzdan beri var oldugunu ve sonsuzdan ber var olacagini iddia edecektin bunda suphe yok.cunku ateistler bunu savunuyordu.

Ateistler şunu savunuyodu bunu savunuyodu, fikirleri değişti bilmem ne oldu...

Sen bilimi, din gibi durağan birşey mi sanırsın?

Bilim zaten sürekli gelişmek zorundadır. Bunu da gün geçtikçe, kendini sorguladıkça ve doüruya yaklaştıkça kendisini yalanlayarak yapabilir.

Bilimi din gibi dogmatik düşünmen çok yanlış.

Eğer yüz yıl önce olsaydım o zamanın bilimsel gerçeklerini savunurdum.

Yüzyıl sonra dünyaya gelseydim yüzyıl sonrasının gerçeklerini savunacaktım...

Ama sen, yüz yıl önce de aynı şeyi diyor olacaktın, şimdide diyorsun ve yüzyıl sonra da aynı şeyi diyor olacaksın...

Aaramızdaki farkı anladın mı?

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cennet yada cehennemin varligi bilimle degil mantikla bulunur

doğrudur, cennet ve cehennem gerçek değildir ama mantığınızla gerçek olduğna inanabilirsiniz, herkesin mantığı kendinisine aittir

ama iman oyle birseydir ki size bazi deliler sunar onun sonucunda sizde bir adim daha atar dusunup bu boyleseyle demeki buda boyledir diyip iman edersiniz.

evet mantık işidir bu, bakın kişisel mantığınızla iman etmişsiniz işte !

fakat şunu unutmayın, bilimsel mantık (bilimsel metodoloji) kişisel değildir, o yüzden bilimsel örnekler verirken dikkat ediniz !

gunumuzdede butun kanitlariyla big bang denilen bu olay sifir zaman ve sifir mekan aninda yani ortada hicbir sey yokken buyuk bir patlamayla kainatin olsutugunu savunur

"bütün kanıtlarıyla" - "ortada hiçbirşey yokken"

!!! ilginç !!!

gunumuzdede butun kanitlariyla big bang denilen bu olay sifir zaman ve sifir mekan aninda yani ortada hicbir sey yokken buyuk bir patlamayla kainatin olsutugunu savunur.bu konuda hicbir tartisma kalmamistir. kuran ise sadece bir kelimeyle bunu soyler #o yeri ve gogu yoktan var dendir# der. bu iddia bundan 1400 yil once soynemis olup o zamanlar inanilmasi imkansizin da otesinde bir olaydir.

"ortada hiçbirşey yokken"

kim demiş bunu bilimde ?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

şöyle bir sohbet geçti; dedim ki bazı insanlar ikinci bir hayatı, yeniden yaratılmayı, cennet cehennem gibi kavramları inkar ediyolar... akla uzak diyolar..

Bak dedi;

Hiç baharı görmemiş birisine desen ki; şu görmüş olduğun kuru odun parçası zamanı gelecek ve yeşerecek, meyve verecek, canlanacak... inanır mı sence? Belkide senin söylediklerinin aynısı söylecek, akla uzak diyecek ama gerçektir ve yanılıyodur..

O adamın baharı görmediği gibi bizde diğer tarafı görmedik o yüzden yanılmayalım..

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şöyle bir sohbet geçti; dedim ki bazı insanlar ikinci bir hayatı, yeniden yaratılmayı, cennet cehennem gibi kavramları inkar ediyolar... akla uzak diyolar..

Bak dedi;

Hiç baharı görmemiş birisine desen ki; şu görmüş olduğun kuru odun parçası zamanı gelecek ve yeşerecek, meyve verecek, canlanacak... inanır mı sence? Belkide senin söylediklerinin aynısı söylecek, akla uzak diyecek ama gerçektir ve yanılıyodur..

O adamın baharı görmediği gibi bizde diğer tarafı görmedik o yüzden yanılmayalım..

saygılar

...

alıntı yaptığım örneği okursanız, birazda olsa kalbiniz mutmain olabilir..

Bazı arkadaşlar cennetten sıkılırız demişlerde, dünyadan sıkılmadıysanız ki o kadar cefası olmasına rağmen.. cennetten sıkılmak gibi cümleyi nasıl kurabiliyorsunuz... bakalım da orayı kazanabilecekmisiniz :sweatingbullets::sorcerer:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu lafı baharı görenler söyleyebilir.

Siz cenneti gördünüz mü? Gören birini duydunuz mu?

tabi ki görmedik arkadaşım...

baharı görmeyen o kişinin yerine kendini koy.... orayı bilen ve müjdeleyen biri olarakta Kuranı koy...

ha dersen ki ben görmediğim şeye inanmam o zamanda imtihanın bir manası kalmazdı değil mi... :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*

**

bebek anne karnindayken oradan cikmak istemez(miş) orasi ona yeterince buyuk rahat gelir(miş.)

ama bu dunyayi gormedigi icin o na anne karnindayken bu dunyadaki guzellikleri mesela gunesin batisindan sevdiginle beraber oturup izlemeyi anlatsak anlayabilcegini hic tahmin etmem.

Dunya ve ahiret arasindaki farkta budur.

*

**

Kim söylemiş bunu... Bebekler mi?

Nedense hiç sevemedim mişli geçmiş zamanı...

Parantez içindeki (miş) leri yok varsayın bakalım, kesin konuşma şansınız var mı?...

Anlatmak istediklerinize ...(miş)' i ekleyin oh ne ala, ardından kendi varsayımlarınızı sırala ....

Bebeklere mi anlatmayı düşünüyorsunuz sevdiğinizle elele izlediğiniz güneşin batışındaki zerafeti...

Anlamazlar deyişinizde bir gerçek yatıyor şüphesiz...

Ama bunu becerebilen çıkarsa eğer bebeklerin peygamberi olacağı kesin...

Tanrısı kim olur bilinmez...Peygemberleri neyi, kimi önerirse ... O ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

... ha dersen ki ben görmediğim şeye inanmam o zamanda imtihanın bir manası kalmazdı değil mi...

"Kadere inanır mısınız?"...

İnancınıza göre, "İnanmıyorum demeniz mümümkün mü?"...Hayır...

Kaderiniz yazılı ve belli olduğuna göre..."imtihanın manası nedir?"...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sıkılmak??

İnsan 100 yaşına geliyor,hala ölmekten kaçıyor..Hemde bu dünyada yaşadığı sıkıntılara rağmen...

Kanıt??

Dünyayı bir Yaratan yarattıysa,bundan üstünü olan Cennet denilen yeri hayli hayli yaratır...

Güneşi bir Yaratan yarattıysa,bundan üstünü olan Cehennem denilen yeri hayli hayli yaratır.

Günlük yaşamımızda,Yaratıcımız olduğunu yüzde yüz kavradığımıza göre ve kavradığımız Yaratıcının gücünün herşeye yettiğini bildiğimize göre ,bizlerce sorun yok..

Ha aklıma gelmişken,inanmayanların sevgili doğa sı ,ya da inanmayanların bing bang lerle oluşturduğu dünya falan derken,ya bu kadar gezegen,bu kadar yıldız,şu bu ,hepsi boşlukta yoktan zaten.!! Onlar bile okyanustakiler hesabı çeşit çeşit iken ,farklı farklı iken,her biri sanatsalken hala düşünülmez..

Başlarda yine Huri nuri olaylarına takılmış bazı arkadaşlar,"Huri dişidir-Huri Huridir" tartışması hiç bitmeyecek görünüyor..

Hiç birşey yoktan var olmaz ama varsın,inanılmaz ...Aklın almadığı kavramlarda ,akla güvenip sözüm ona akıllıca çıkarımlar..

"Siz cenneti gördünüz mü? Gören birini duydunuz mu?"

Ben de seni görmüyorum,duymuyorum,sana dokunmuyorum ama bak seninle yazışıyorum,az çok yalan yanlış kendimce seni tanıyorum bana hangi mesajların ulaştıysa,ancak okuduğum mesajların kadarsın,okumadığım yönlerden ise bi haberim..Şahit mi lazım,işte ben ve klavye ..Ha gün gelir bakarsın bu yoldan bir vesile tanışırız,seni görürüm,duyarım ve sana dokunurum.Ama bunun için de ;hem benim seninle tanışmak istemem,hem de senin benimle tanışmak istemen gerek..

Gel gelelim sen ,falanca sitede falanca bir ateist arkadaş için ne kadar önemli olabilecekte olsan,onun için sen yoksundur.Çünkü seni okumaz,seni bilmez,bilmediği şeyden de destek istemez,istemediği desteği de göremez.

Gibi birşey işte...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cennet var mı yok mu tartışılacağına , tartışılması gereken ; acaba peygamberlerin insanlığı erdemli ve onurlu bir hayat sürmeleri amacıyla yaydıklerı dinler acaba insanlık tarihi boyunca bu işlevini yaptı mı yoksa din uğruna yapılan katliamlara mı neden oldu (ve halen olmakta)..Peygamberler din uğruna yapılan katliamlarda günahsız milyonlarca insanın öleceğini önceden bilselerdi yine dogmalarını yayacaklar mıydı?

Şunu da eklemek istiyorum.Din ve bilimi karşı karşıya getirmek bana hiç doğru gelmiyor.Birinin bittiği yerde diğeri başlar.İstediğimiz kadar bilimle haşır neşir olalım, çocukluğumuzda öğrendiğimiz manalarını bile bilmediğimiz duaları söylediğimizde onların bizi mantralar gibi rahatlattığını hepimiz biliriz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cennet var mı yok mu tartışılacağına , tartışılması gereken ; acaba peygamberlerin insanlığı erdemli ve onurlu bir hayat sürmeleri amacıyla yaydıklerı dinler acaba insanlık tarihi boyunca bu işlevini yaptı mı yoksa din uğruna yapılan katliamlara mı neden oldu (ve halen olmakta)..Peygamberler din uğruna yapılan katliamlarda günahsız milyonlarca insanın öleceğini önceden bilselerdi yine dogmalarını yayacaklar mıydı?

Şunu da eklemek istiyorum.Din ve bilimi karşı karşıya getirmek bana hiç doğru gelmiyor.Birinin bittiği yerde diğeri başlar.İstediğimiz kadar bilimle haşır neşir olalım, çocukluğumuzda öğrendiğimiz manalarını bile bilmediğimiz duaları söylediğimizde onların bizi mantralar gibi rahatlattığını hepimiz biliriz.

Din adına savaş,olsa olsa Peygamberler dönemi yaşanmıştır.Ondan sonra gelişen her savaş,her kan durumu siyasi çıkar amacı güder. Konular ırktır,topraktır şu dur bu dur her nedendir,ama tek başına din değildir..Amerika da ikiz kuleyi bombalayan da,diri diri insan yakan da,bunu yaparken Allahu Ekber diye bağıran da,kendi uydurduğu dinde,kendi uydurduğu Tanrısına hizmet eden ve bu haliyle bile asıl amacı din olmayan ve siyasete kukla olmuş bilmem ne *****la anlatılabilecek yaratıktır.Din erdemdir,onurdur,ama bizdeki erdemli geçinenler Nietczhe nin erdemlileri gibidir..Yani sorun din değil dindardır,sözüm ona dindar,ya da insan ,ne derseniz,ama sorun din değildir..
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...
Yani sorun din değil dindardır,sözüm ona dindar,ya da insan ,ne derseniz,ama sorun din değildir..

Sorun din değildir diyorsunuz...

Ama gelin görün bağzı nedenlerden dolayı ki kazın ayağı hiçte öyle değil..

Örneğin;

1952’de Amerika Milli Güvenlik Kurulu için hazırlanan Amerika’nın Arap ve İsrail ülkeleri ile ilgili hedef ve politikaları (A Report to The National Security Council “United States Objectives and Policies With Respect To The Arab States and Israel) başlıklı raporda şu ifadeler yer almaktadır:

Dini politik-stratejik amaçlar için kullanan ve bu konuda başarılı olan Batı’nın yeni din projesi ‘Din Hürriyeti’ adı altında devam etmektedir. Fakat bu kez hedef, “öteki ilan ettiği / boşlukta gördüğü entegre edilmemiş dediği” coğrafyadır. Yani Din Hürriyeti Projesi, dünya hâkimiyeti ideolojisinin bir parçası olarak uygulanmaktadır.

Yani din hürriyetini destekleyerek dünya hakimiyetini ele geçirmek...

Neden peki;

Kabul etmek gerekir ki politik amaçlar nedeniyle bazen din, insanların inanç ve düşüncelerine yönelik baskı ve sindirmede, bazen de düşünme ve anlama yeteneği olan aklı askıya alma yönünde kullanılabilir de ondan...

Böyle bir alana taşınan din, hayatın tutunma noktalarını tahrip eder. Elbette ki tahribatın düzeneğine uydurulmuş din; din olmaktan çıkar, politik aygıta dönüşür.

Gelin siz şimdi bana..

Sorun dinde değil değil...

Belki her zaman değil ama, herzamankinden çok daha da sömürge, uyutma, sindirme, baskı, ezme oyunun bir parçası haline getirilerek...

Saygılar...

DİPNOT...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'anda anlatıldığı kadarıyla, cennet bana göre sıkıcı bir yer !

Hele bu sıkıcılığı sonsuza kadar yaşamak ve ölmek isteyipte ölememek daha kötü

Ben hurilerle en fazla günde 1 saat birlikte olabilirim 1 saat gezerim 1 saat yemek yerim peki sonraki vakitler ne yapacağım ? düşünmek bile sıkıcı

Ama yinede cehennemden iyidir, sonsuza kadar yanacağıma, sonsuza kadar sıkılırım daha iyi

saygılar

ınsan guzel olandan sıkılmaz arkadaslar. cogu zaman hemen hepımızın hayalıdır soyle bogaza nazır bı evımız olsa balkonunda sevdıgımızle cay ıcsek cocuklarımız olsa vs. ne kadar guzel degılmı. bu dedıklerımı ıstemeyen varmı aranızda.

yada tv programlarına bakın hıc bır alt yapısı olmasa bıle ( olursa cok daha ıyı olur dıye dusunselerde) fızıkı guzellıklerı ıle on plana cıkmıs ınsanlar cıkartılır ekranlara. cunku guzele bakmak ınsanı sıkmaz tam tersı cezbeder. ekranda bıle olsa ınsan kendısını onunla ozdeslestırır ve sankı yanındaymıs gıbı huzur bulur. kaldıkı bunlarda kaybetme endısesı vardır. hıc bıtmesını ıstemedıklermızı bıle enınde sonunda bıter.

tasvırı en azından benım ıcın mumkun olmasa bıle cennet, acızane orneklerını vermeye calıstıklarımızdan herhalde daha guzeldır( benım ıcın oyledırde olmayanlar ıcın muglak konustum). ayrıca cennet yukarda bahsı gecenlerde oldugu gıbı vasıtaya ıhtıyac yok, ekran yok, tasvır yok, yorum yok, dar acı genıs acı yok. bırebır dahıl olmussunuz. tadına , kokusuna ve seklıne herseyıne hakımsınız.

bırakın hurıyı nurıyı. bu tur sozler ısı sulandırır ve ınananları ve ınanılanı rencıde eder.

ınanan ıcın onemlı olan bır tasvırı aaktarayım. delıl ısteyene pesın pesın soylıyım delılım yok. ıfade ortada ısteyen alır ıstemeyen bırakır: cennet nımetlerıne kavusan ınsana Allah kendısınden bısey ısteyıp ıstemedıklerını sorar. ne ısteyelım ya rabbı sen bıze ıstemeyı aklımıza dahı getıremeyeceklerımızı dahı verdın deyınce cemalımı gormek ıstemezmısınız dıye sordugunda elbet ya rabbı elbet gormek ısterız deyınce Allah kullarına cemalını gosterır. ıste ınsan ıcın en buyuk mutluluk. sevgılının yanında olmak. olumlu degıl olumsuz, acız degıl kadır,cırkın degıl guzel.

cennet cennet dedıklerı bırkac melek bırkac hurı( nurı) ,

ısteyene ver onları bana senı gerek senı dıyen yunus ısın ozunu kavramıs. gerısı bos

Allah bızede nasıp etsın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinler insanda bulunan iki duyguyu kullanır.

UMUT.

KORKU.

Cennti vaad eder. Umut verir. Hayal verir. Tatlı hayaller.

Cehennemle korkutur. Yakar. İşkence yapar. İrin içirir. Kaynayan demir içirir. Öldürüp öldürüp yeniden dirilterek yapar bunu.

Tarihtie bri devirde , kilise cennetten tapulu yer bile sattı.!!!!!

Ne farkı var ki , Muhammed de 10 kişiye garanti verdi.

Daha dünyada iken cennetle müjdeledi.

Eğer bu komedi değilse trajedidir.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinler insanda bulunan iki duyguyu kullanır.

UMUT.

KORKU.

Cennti vaad eder. Umut verir. Hayal verir. Tatlı hayaller.

Cehennemle korkutur. Yakar. İşkence yapar. İrin içirir. Kaynayan demir içirir. Öldürüp öldürüp yeniden dirilterek yapar bunu.

Tarihtie bri devirde , kilise cennetten tapulu yer bile sattı.!!!!!

Ne farkı var ki , Muhammed de 10 kişiye garanti verdi.

Daha dünyada iken cennetle müjdeledi.

Eğer bu komedi değilse trajedidir.

Saygılar.

yada bır ongoru veya vahıy. tıpkı rehber ogretmenın takıp ettıgı ogrencının sergıledıgı duruma bakarak oss yı kesın kazanır demesı gıbı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

CENNET CENNET DEDİKLERİ...

Cennette bir kalabalık Bir kalabalık

İğne atsan yere düşmez

Çukurova ırgat kahvesi gibi mübarek

Ama öylesine değil

Lüküs, kibar

Duvarları silme muhallebi

Ayın ondördü gibi gılmanlar

Gılmanların peşisıra rintler

Kırkdokuzluk ab-ı Kevserler patlatılmış

Çiğer kebapları sulu mu sulu...

____________________________ Oktay Rıfat / Fadik ile Kuş... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cennet, çölde yaşayan, Güneş sıcaklıgından usanmış olan araplar icin yazılmıştır. Eskimolar için değil. Muhammed, ondan evvel gelen eskimo kültüründen, binlerce yıllardır soğuk havalar altından yaşayan insanlardan haberdar değildi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
Değil mi? Yoksa sınavın ne anlamı kalırdı? Sınav dedinde aklıma geldi. Kadere inannır mısın? O zaman sınavdan bahsetme bana...

yarasa abicim. İşte bu düşüncelerin hepsi bilgisizlikten kaynaklanıyor. Bir kere öncelikle kaderin aslında ne olduğunu öğrenin ondan sonra konuşun lütfen. Kader Allah'ın insanların dünyada yapacaklarını önceden bilip bunları Levhi Mafuz denen yere kaydetmesidir. Bu nedenle kaderimizi biz kendimiz kontrol ederiz.

Çoğu insan bunu yanlış bir şekilde düşünüyor. Kaderi sanki bir film senaryosu gibi düşünüp biz sadece oyuncularız ve rolümüzü yapıyoruz diyor. Ama bu düşünce çok yalnış. Bu şekilde değil de şu açıdan bakın olaya. Siz bir yabancı filmi Amerika'da izlediniz. Ve olayları bir deftere yazdınız. Sonra Türkiye'de bu film yayınlandı ve siz filmde olacak tüm olayları biliyorsunuz. İşte aynen bunun gibi kader olayı da. Yalnızca açıklamak için bu şekilde ifade ettim yoksa insan ile Allah (haşa) benzetme yapamayız.

Umarım açıklayabilmişimdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kafedengi abicim... sana da cevap vermek isterim... :)

İslamiyet'in ilk çktığı zamanlarla rönesans öncesindeki deviri nasıl karşılaştırma yapabiliyorsunuz anlamıyorum. Bir kere o zamanlarda hristiyanlık o kadar çok değiştirilmiş ki artık 4 tane ayrı incil çıkarmışlar. İslamiyette ise bu olay asla görülmemiş, bizim kitabımız Kur'an hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir.

O zamanlarda insanlar belli bir amaç için dinle sömürülüyorlardı. Size cennetten yer ayıracağım haclı savaşlarına katılın, kiliseye para yardımı yapın. Sizce bunlar akla mantığa sığan şeyler mi? Hazreti Muhammed (s.a.v) böyle bir vaadde bulunmuş mu? Yalnızca Allah'ın ona yolladığı vahiyleri insanlara bildirip onları bilgilendirmiştir.

saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cennet, çölde yaşayan, Güneş sıcaklıgından usanmış olan araplar icin yazılmıştır. Eskimolar için değil. Muhammed, ondan evvel gelen eskimo kültüründen, binlerce yıllardır soğuk havalar altından yaşayan insanlardan haberdar değildi.

Kanıtın varmı, veya Yahudi,Hristiyan'lar bilirmi idi eskimo kültürünü,hadi başka türlü soralım Yahudi ve Hristiyanlığın önderleri çölde değilde vahada'mı yaşıyorlardı,ne dersiniz sayıne suheyla...

Hadi bu soruyada siz cevap verin...

Babtist'mi Yahudi'mi ve yahut İnanmayan biri olarak...

Biz Elhamdulillah Müslüman olduğumuz saklamayız bilakis iftihar ederiz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kainat varmıdır?

Nasıl oluşmuştur?

İnsan varmıdır?

Nasıl oluşmuştur?

Bu bir?

Bu Kainat?ta İnsan her yere gidip gelebilirmi,yani ömrü yetermi?

Zaman nedir?

Kainat?ın büyüklüğünü Zaman ile açıklayabilirmi İnsan?

Zaman görecelimidir,görece ne demektir?

Sonsuz ?CENNET? olmadığının bir kanıtı varmıdır BİLİMSEL olarak?

Bu iki?

Cennet?e inanmayan her kim ise, şimdiki Kainatımız?ın var olması olabileceğini ispat etmiyormu.

Yani eski pozitivist inancının durağan evren modeli ile bazı şeylere inanabilir İnsan fakat Big Bang ile şekillenen yeni durum Kainatı var edenin kainatın çöküşünden sonra tekraren var ettiğinde Kainatı ve Cenneti sonsuz olarak oluşturabileceğine niye inanmaz ve Huri deyip olayı mizahi bir şekle çevirdiğinde kendi dediğimi olacak bazı kişilerin ne dersiniz,kanıtınız ne?

Buda üç?

Eğer yanıt alırsam başka yazacaklarımda var fakat öyle lafazanlıkla değil ciddi.ciddi yazılması kaydı ile?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.