Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AYKIRI SORU - YORUM VE SORGULAMALAR

GeceKuşu

Önerilen İletiler

Daha gerçekçi bakılacak olursa;

Geniş halk kitlelerinin "insanca yaşam standartlarının dışında kalmasının" nedenlerinden birinin bu din olduğunu düşünebilir miyiz acaba?.

Veya başka bir açıdan bakarsak, parayı bulanın haram helal ver bu kulun yer Allah ım dediğini düşünebilir miyiz?

Ama bir yerde size katılıyorum bu din kullanılarak insanlar ellerindekilere şükretmeye, ellerindekilerle yetinmeye alıştırılmışlar ve bu hala devam ediyor.

Bu arada malı götüren götürüyor, onlar şükretmiyor şirketlerine şirket katıyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Hayatınıza İlk Tecavüz Eden Kim?..

Hah şimdi hepimiz bu soruyu merak ediyorduk zaten!

Sıkıntı Tınne!

Ve Tanrı'm! ;

Belki bana kızacaksın ama eminim benim sana kızdığım kadar olamaz.

Kızma da zaten. Adalet sende de sekteye uğramışsa kızabilirsin.

Biz nasılsa alıştık. Dedim ya; Sıkıntı Tınne!

Ve Tanrı'm! ;

Yırtık ayakkabılarımdan mı, yoksa başkalarının yaşadığı lezzetleri dışarıdan izletip ekmek banar gibi imrendirmenden mi başlıyayım?

Ve Tanrı'm! ;

Beni neye göre yargılayacağını açıkçası merak ediyorum.

“Gönder beni, bokun içinde yaşamaya layığım.” dediğimi hiç hatırlamıyorum.

Emir büyük yerden dedik geldik de bu kadar da kanırtma istersen he ?

Neticede elimden gelen sadece senin verdiklerinle sınırlı...

Uzun yollar veriyorsun. Ya o uzun yolları kaçmak için kullandırıyorsun ya da karanlıkların dibindekileri görmeme imkân olsun diye. Gittiğim yol ile gördüklerim arasında farksız yaşatıyorsun. Ne adalet ama be!

Ne vermediklerin ne de verip de geri aldıkların için beni sorgulayabileceğini düşünmüyorum.

Sayende kulak arkamıza geçmeyen kalmadı desem yeridir hani.

Ve hala inatla eşek muamelesi etmeye devam ediyorsun.

Oldu olacak kırıldı kör nacak, bir hayvan olarak gönderseydin de derdim daha az olurdu.

Pardon dert demişken, ortak payda yine insanlar olurdu sıkıntı galiba...

Senden uzaklaşalı çok oldu. Hatırlar mısın ne çok seninle yaşardım?

Özledin mi o günleri bilemem ama şimdi yaşadıklarımdan hiç de farksız değilmiş.

Anladım ki, yumurtalar senin için daha paha biçilmez.

Civcivlerin oluşunu daha güzel takip ediyorsun diye düşünmeye başladım.

İsyankar kullarına ne yapıyorsun?

Cehennem!

Seni yanıltayım mı?

Dünya gibi berbat bir yere attığın bizlerin hayatlarını takip etmek de güçlük çekmeni anlarım da, sesleri duymanı asla anlamam. Kimliksiz yaşayabiliyoruz ama çığlıksız asla!

Susunca bile feryadımızı duyurabildiklerimiz varken nasıl oluyor da tepkisiz kalıyorsun?

Şaşırtıyorsun beni git gide...

Hani okulda 15-20 bebeyi toplarlar da yardım kuruluşunda yardım edilecekler diye dizerlerdi ya?

Hani 15-20 çocuk aynı kıyafet ve botları aldıkları için okulun fakirleri diye yaftalanırlardı ya, işte seninle hesabım o zaman başladı.

A pardon sen yine meşguldün. Sesim gelmiyor muydu?

Ve Tanrı'm!

Nereye koyup, nasıl yaşatacağını bilemediğin her yürek için sana isyanım var.

Adaletsiz kul ayrımına isyanım var.

İyi ile kötüyü karıştırmana isyanım var.

Gözyaşlarım yok ama en tehlikelisi, hep isyanım var!

Okuldan mezun oluşlarımda da aynı şeyi yaptın hep!

Tamam, onu anlatmayacağım ikimizin arasında sır kalsın.

Ama kabul et ki, çok da tınladığın bir kulun olmadım.

Ama yine hatırladıkların arasında olursam neden böyle olduğumu bana sormadan, bana yazdığını söylediğin kaderi güzelce bir incele derim.

Sanma ki tek kazığın bana. Nice hayatlar hala sana isyan ediyor.

İşin zor nasıl çıkarsın bu durumdan bilemem ama, sen çok hayatı dürtükledin!

Ve Tanrı'm!

Gördüğün gibi hep değil, artık isyan!

Zalim Dünya'nın da çivisi çıkmış da neye göre, kime göre?

İtirafımı hoş gör ama benim hayatıma ilk tecavüz eden Tanrı'm,

Beni unutmak için var etmiş. Ya da ibret! Ya da deneme tahtası!

Bundan sonrası da olacak. Unutmadığım diplerde mutlaka sen varsın.

Seni öyle anmaya başladığım zamanlara soktun ki, yanına gelmek ve sana Araf'tan el etmek istiyorum.

Zamanını sen bilemezsin. Ben bilirim. Hatırlamıyorsun ya o bakımdan...

Kimliklerini kaybetmiş tüm dostluklarım, senden bile gizli düşünmeye çalışan sağlam arkadaşlarım ve yasakladıklarınla zevk alan tüm hayatlarla beraber adaletsiz her yerinden öper, Araf'ta ki yerimizi ayırtmanı rica ederim.

Daha bitmedi... Postacı yollayamam dediği için buralara karalıyorum.

Yine engel çıkardın. Unuttuğunu hep belli etmiştin zaten!

Aşağıdaki şarkı da benden gelsin. Dinlediğim de rahatlıyorum.

"Doymadınız!"

Saygılarımla, en unutulmuş kullarından olarak....

S.S. :-http://hirsizhayat.blogcu.com/kesfet/11555159-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...
Talak (65) / 4 : Kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır. Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer. Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir.

Kadınlardan boşanma hakkında müslümanlara yol gösteren bu ayette dikkati “henüz âdet görmeyenler” kısmı çekiyor.Henüz âdet görmeyenlerden boşanmak için evlenmiş olmak gerektiğinden; İslam’ın, henüz âdet görmemiş, çocuk sayabileceğimiz kızlarla evlenilmesine karşı olmadığını anlıyoruz.

Birçok müslüman buna şu şekilde cevap verir: “O dönemde kızların korunması gerekiyordu.Birilerinin onlara sahip çıkması gerekiyordu.Bu tür ayetler de işte bu yüzden.

Peki ama; kızları korumak, koruma altına almak için evlenmek şart mıdır?

Kızlar, onlarla evlenilmeden koruma altına alınamaz mı?

Hani Balık Baştan Kokar demiş ya atalarımız: "Hz. Muhammed’in, “henüz âdet görmeyen” Ayşe ile evlendiğini hatırlamakta fayda var."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence burada konunun sorunu iki turlu.

Birincisi cocuk yetiskin fasrkinin olmayisi.

Ikincisi gelisimin sadece vucutsal algisi, yani beyinsel olarak cinselligi algilama yasi hesaba katilmamis.

Islam bolgesinin disilerinin de erken gelistigi ve blug cagina erdigi dusunulurse, 8-9 yasina gelmis bir kiz cocugu biyolojik ve fiziksel olarak cinselllige hazir algilaniyor.

Evrenserl hukukta, bir yetiskinin bir cocuk ile (genelde 16 yasi alti) cinsel iliskisi tecavuz olarak algilanir ve cocuk bu iliskiden sorumlu tutulamaz. Cunku bilimsel olarak cinsellik bilinci yoktur. Ayrica halk arasinda, cocuk ile cinsel iliski "sapiklik" olarak algilanir. Ya da bilimsel adi, pedofilidir.

Bence burada cocuk yastaki bir kizin erken evlenmesinin altinda, aldigi esine harfiyen baglilik yatiyor. Sonucta bir yetiskini harfiyen kendi bagimliligin altina almak kolay degildir, ama cocuk; bir yetiskini takip eder. Bir yerde babanin yetistirmesini koca devraliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence burada konunun sorunu iki turlu.

Katkıların içi teşekkürler sevgili @evrensel-insan...

Küçük çocuklarla evllik sorununa ek olarak üzerinde düşünülmesi gereken bir durum olduğuna inandığım için. _İslamda kadın-erkek eşit(siz)liği , kadının değer(sizliğ)i_ üzerine kitapta yer alan aşağıdaki tanrı kelamı ile ilgili olarak katkıların için şimdiden teşekkürler smile.png

Nisa (4) / 34 :

"Erkekler, kadınlar üzerinde hâkim dururlar, çünkü bir kere Allah birini diğerinden üstün yaratmış ve bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar. Bunun için iyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın korumasını emrettiği şeyleri, kocalarının yokluğunda da korurlar. Serkeşlik etmelerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince; önce kendilerine nasihat edin, sonra yataklarında yalnız bırakın, yine dinlemezlerse dövün."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslinda bu hakimiyeti oyle abarttilar ki; bildigin gibi bundan belirli bir zaman once S. Arabistan daki dini bir yetkili "bir yasindaki kiz ile evlenilebilir" fetvasini verdi.

Kisaca cinsellik ve cinsel birliktelik beraberlik evlilik v.s. konularinda hakimiyet erkege verilmis, disinin kadini da onun "namusu, elinin kiri, esyasi" v.s. olmustur.

Kisaca degil kadin haklari, kadin insanoglu yerine bile konmamis, sanki erkege bir hediye/oyuncak olarak algilanmistir.

Aslinda bu felsefenin temeli zaten erksel ve erkekseldir. Bunun en guzel ornegi Havva'nin ayri olarak degil; Adem'in kaburga kemiginden geldigi soylemidir. Zaten kadin farkli gorulse idi, "yaratilisi" da farkli olurdu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yabanci uyruklu ve turk vatandasi olanlar

"Turk vatandasi" yani sonradan turk vatandasi olanlar mi?

Ya da Turkiye'de dogmayip, sonradan Turkiye'ye goc edenler mi?

Kisaca Turkiye'de dogmadigindan nufus kagidi olmayanlar mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alinabilir ;

illa evlenmek sart degil

ayriyetten ayette illa evlenin de denmiyor : )) himaye de verilebilir ; yani kolesi olur

Sonucta fark etmiyor. Erkegin emri altina girsin de, ister karisi ister cariyesi ister kolesi olsun; ama mutlaka erkegin Allah'inin da kulu olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabi ki : ))

ayetlerde bayanlari etkileme sanatina bile vurgu yapilmistir : ))

hz. Suleymanin Sebe melikesinin kadinin ayaklarini yerden kesen plani harika bir ornektir : )) son derece modern zamani anlatir ..

baska bir ayette ; Kadinlar dunya hayatinin cekici susudur denmistir (ayet)...

kadinlar cicektir : )) asla agir bir psikolojiye getirtilmemelidirler .. kadin cabuk coker , sevgisizlige uzun sure dayanamaz ..

ayette sus denmistir ; ortami guzellestiren anlam ve sevgi katan zerafet anlamindadir ..

ayriyetten de dunya hayatini asiri ciddiye almamamiz icin soyle demis Allah ;

kadinlar dunya hayatinin cekici susudurler ... ahiretin kiyasi icin cekisi sus denmistir .. cazibe ve asktir kadin .. maddi bir kokeni yok materyalist bir dayanagi da yok dostum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabi ki : ))

ayetlerde bayanlari etkileme sanatina bile vurgu yapilmistir : ))

hz. Suleymanin Sebe melikesinin kadinin ayaklarini yerden kesen plani harika bir ornektir : )) son derece modern zamani anlatir ..

baska bir ayette ; Kadinlar dunya hayatinin cekici susudur denmistir (ayet)...

kadinlar cicektir : )) asla agir bir psikolojiye getirtilmemelidirler .. kadin cabuk coker , sevgisizlige uzun sure dayanamaz ..

ayette sus denmistir ; ortami guzellestiren anlam ve sevgi katan zerafet anlamindadir ..

ayriyetten de dunya hayatini asiri ciddiye almamamiz icin soyle demis Allah ;

kadinlar dunya hayatinin cekici susudurler ... ahiretin kiyasi icin cekisi sus denmistir .. cazibe ve asktir kadin .. maddi bir kokeni yok materyalist bir dayanagi da yok dostum

Zaten kuran'in en buyuk celiskisi; disinin annelik yonunu kutsallastirmasi, kadinlik yonunu erkege peskes cekmesidir. Kadinlar cennete bile gidemiyor, orda erkekler icin huriler var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten kuran'in en buyuk celiskisi; disinin annelik yonunu kutsallastirmasi, kadinlik yonunu erkege peskes cekmesidir. Kadinlar cennete bile gidemiyor, orda erkekler icin huriler var?

hz. Aise ordu komutanitdi : ))

kadinlar cennete giremiyorlar mi , erkeklere bedava olan bisey mi acaba laughing.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hz. Aise ordu komutanitdi : ))

kadinlar cennete giremiyorlar mi , erkeklere bedava olan bisey mi acaba laughing.gif

Bilmem onu kuran'in yazarina sormak lazim. Eger gider diyorsan, varsa boyle birayet; gormek isterim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurana uyan bir mumin emin ol ki Kadinlarin en cok sevecegi bir formattadir .. Kadinlar icin en ideal erkek modelini

guvenilirligi ile cesareti ile sevkati ile dunyadan gecmis olmasi ile inancinin cok guclu ve guven ortami saglamasi ile

ilimsel bakis acisi ile , yardimseverligi ile bir muslumanda goruyoruz ..

bunu bi kere ortaya koymak lazim .. musluman dunyanin en kaliteli insanidir .. en klas en cazip insanidir ..

amma ; gunumuz tarikatcilari ve hurafecilerini bunlardan ayri tutmak lazim ..

hz, Yusuf koleydi ama kodamanlarin karilari onu gorunce bayildilar ; simdi erkek mi yok misirda :D

demek ki bakislarla ve ruhundaki ilmi ve imani mana ile gercek safkan bir musluman derin etki yaratiyor : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sana Kurandan bir ledun ilmini vereyim ; (belki yillar gecer de beni boyle hatirsin ; ) )

kadin erkegi sevmez aslinda erkegin iman gucunu ve aklinin sonsuzlugunu sever ..

kadin bilim adami sevmez ; Allah inanan ,ondan sakinan kiside bir aldatmaca ve kusku gorememeyi sever ..

kadin kendisini gozunde buyuten kisiyi sevemez uzun sure, ondan sikilir bi sure sonra ama kendisini Allah icin seven kendisine Allah icin hiddetlenen egosunu ve keyfiyetini yenmis kisideki muazzan Allah sevgisini sever ,, kadin kesvetmeyi ve yansimayi sever aslinda ..

bunlar kadini elde etmenin yolu iken bunlari taklit etmek kadini sinirlendirir ve puskurtur ..

\

cunku kadin saf hareketler yaparak senin ne kadar akilli olabilecegini anlamayi ister

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sana Kurandan bir ledun ilmini vereyim ; (belki yillar gecer de beni boyle hatirsin ; ) )

kadin erkegi sevmez aslinda erkegin iman gucunu ve aklinin sonsuzlugunu sever ..

kadin bilim adami sevmez ; Allah inanan ,ondan sakinan kiside bir aldatmaca ve kusku gorememeyi sever ..

kadin kendisini gozunde buyuten kisiyi sevemez uzun sure, ondan sikilir bi sure sonra ama kendisini Allah icin seven kendisine Allah icin hiddetlenen egosunu ve keyfiyetini yenmis kisideki muazzan Allah sevgisini sever ,, kadin kesvetmeyi ve yansimayi sever aslinda ..

bunlar kadini elde etmenin yolu iken bunlari taklit etmek kadini sinirlendirir ve puskurtur ..

\

cunku kadin saf hareketler yaparak senin ne kadar akilli olabilecegini anlamayi ister

Her iki mesajinda da mesaj 142 de dile su cumleye;

"Bilmem onu kuran'in yazarina sormak lazim. Eger gider diyorsan, varsa boyle birayet; gormek isterim."

Yanit yok.

Yani kadinlarin cennete gidecegine dair bir ayet yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her iki mesajinda da mesaj 142 de dile su cumleye;

"Bilmem onu kuran'in yazarina sormak lazim. Eger gider diyorsan, varsa boyle birayet; gormek isterim."

Yanit yok.

Sormak isterim sana evrensel insan..Cennet nedir ? İslama göre Cennet nedir ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Islama gore degil de, islamin ortaya attigi benim algima gore; yasam sonrasi "hak edenlerin" gidecegi dunya otesi bir mekandir. Buradaki "hak etmek" "iyilik" temelindedir. "Kotuluk" temelinde ise "hak edilen" cehennemdir.

Yalniz burada anlamdan ziyade bu mekanlarin onemi yasamin onune gecer ve olumu one cikarir. Bu da zaten yasamin olum sonrasi gidecegi yer olarak inanc ve ibadet teslimiyeti ile gecirilmesini ongorur.

Alintinin verdigi ise, "kadinlarin cennete gitme" konusunun Kuran'da yer alip almamasi uzerine idi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hz, Meryem kadindi .. butun dunya kadinlarina ornek gosterildi : ))

cennet ile mujdelendi ..

guzel ahlakli, tevekkullu , basiret ve feraset sahibi idi , sevgi dolu , affedici ve hosgorulu idi ..

hz. Meryem Kadindi ..

sana ilk aklima gelen ayeti vereyim ;

Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz. (Kuran)

diceksin ki cennete girdigi nerde yaziyo :D cennet ruh halinde yasanan bir meziyettir Allah bedenden cok ruha ; yani dunyadan cok ahirete onem veriyor ..

not ; her soruna cevap verilmistir ; hicbir soruma cevap alinamamistir :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hz, Meryem kadindi .. butun dunya kadinlarina ornek gosterildi : ))

.

.

.

not ; her soruna cevap verilmistir ; hicbir soruma cevap alinamamistir tongue.png

Sen birak meryemi ve anneligin kutsalligini; islamdaki kadindan bahset. Herhangibir kadindan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen birak meryemi ve anneligin kutsalligini; islamdaki kadindan bahset. Herhangibir kadindan.

hala hikmetsizce bir duzlem ;

ben niye HZ. Meryemi birakayim ; benim beynim Kurandir ;

islamdaki kadinlar bana sorulmicak smile.png bana kadinin nasil olmasi gerektigi bildirildi mi bildirilmedi mi diye sorulucak ; sectigim kadini neye gore sectigim sorulucak : ))

ayet acik bak ;

Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz. (Kuran)

gerisi zorlama izah cunku ayet acik ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.