Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KURBAN BAYRAMLARINA SON VERELIM!

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

Size "Fasid Daire" nedir göstereyim mi Sayın Serdar34?

Tabi ki Allah dan geldigini söyleyen Muhammed.

Muhammede söyleyen Allah,

Dunun delili de Kur'an.

Allah dan geldigini söyleyen Muhammed.

Dunun delili de Kur'an.

Dunun delili de Kur'an.

Dunun delili de Kur'an.

vs...

vs...

Bencede *** ******** gerek...

sen inanmaya bilirsin, bana niye söylüyorsun ki, senin gibi inanayım.

senin gibi gibi inansaydım zaten söze gerek kalmazdı.

tartışmayı sürdürmek istersen benim yazdıklarıma karşı sen dogrusubu yazacaksın, yoksa propaganda yapmayacaksın.

''başka şahidi yoktur'', '' lamı cimi yoktur'' , '' var olanı anlama çabası'' vb. gibi kesin yargılar ancak sizin kendi inancınızı ifade eder.

biz akıl-vahiy tartışması yapacaksak bunun üstünden örnek ve delille ile gitmemiz lazım.

bu kadim bir tartışmadır.

bende senin iddia ettigin gibi vahyin Muhammedin fikri çabaları sonucu ortaya çıkmış olduguna inansam hadi neyse.

yapmamız gereken şudur;

hangisi üstündür? vahiy mi? yoksa akıl mı?

ben vahyin Allah'dan olduguna iman ediyorum, sende nasıl iman ediyorsan o düzlemden konuşalım.

yok ''ben ne iddia edersem edeyim'' diye saf bir önyargı ortaya koyup devam etmek istersen, bu gereksiz bir konuşma olur.

ben vahyi tartışmıyorum, eger bunu tartışacaksak bu başka bir konu olur...

vahyin kendisi başka ihtiva ettigi başka,

Burada birşeylerin kışkırtıcılığını yapacak en son kişiyle muhatapsınız Sayın Serdar34...

Yahu bakın daha Hz. Muhammed yeni vefat etmişken Mu'tezile bile Kur'an-ın ancak Akıl ile kavranacağını iddia ediyor ve bu konuda etki yaratıyordu.

Vahyi'de elbette tartışacaksınız yoksa ne olduğunu nereden bileceksiniz?

Bilemeyeceklerimizden bahsediyorsunuz hep, Tanrı'nın bilgisinde olanlardan...

İyi de bize bu bilgilerin varlığı niye haber ediliyor o zaman nasılsa bilemeyeceksek?

Vahyin kaynağı Tanrı değildir demiyorum, aksine açık açık söylüyorum:

"Vahiy (esinlenme) doğrudan Tanrı'dan (Varlığın kendisinden, Tüm-Varlık'tan, Vahdet-i Vücut'tan) kaynaklanır. Hz. Muhammed ve diğer Peygamberler de buradan kaynaklı hareket etmişlerdir."

Aslen yeryüzünde Madde/Varlık'tan kaynaklanmayan tek bir bilgi dahi bile yoktur.

Hz. Muhammed Kur'an-da niçin hep doğaya yemin ediyor ve doğayı şahit tutuyor, bakın bence!

"Varlık" denen şeyin tek gerçek olduğu nasıl ki su götürmek bir gerçeklik ise, Hz. Muhammed'in de o Tanrı'dan esinlendiği ve O Varlığı açıklama çabasında olduğu açıktır. Bunu bende tartışamam...

Benim tartıştığım şey, varlığını ispatlayamadığınız ve Kur'an-da belirtilen sıfatların dahi O'nda olduğunu ispatlayamadığınız o Madde'den ayrı-Soyut Tanrı'nın varlığına nasıl inanabildiğiniz ve O'ndan nasıl vahiy alınabildiğini savunabildiğinizdir...

Bakın şu çok açık ve net:

Siz Kur'an-da 99 adı geçen o "Soyut/Madde'den ayrı Tanrı"yı ispatlayamazsınız...

Ama ben "Varlığın/Tanrı"nın o 99 ada sahip olduğunu ispatlayabilirim...

İsterseniz deneyelim...

Önce siz başlayın!

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 277
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

~~~

Yazilmis olan bu yazilar icinmi senenin 3-4 günün de onca kanlar akiyor...?

~~~

Sende birkac gün olan sorumlulugu üstlenmenin bilincin de olanlar, senenin hergünün de ne yapiyorlar..?

365 gün yapilmasi gerekenler yokmudur...cok mu geliyor agirmi geliyor da... nasil olsa üc dört günde olup

bitecek olana bu kadar benimseniyor, önem veriliyor.

Peki bu üc dört gün gectikten sonra...bütün sorunluluk onca akitilanan kan ile bitiyorumu

Saygilar

Bu mudur?

Budur...

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böylece çocuk onun yanında koşabilecek çağa erişince İbrahim ona: "Oğlum" dedi. "Gerçekten ben seni rüyamda

boğazlıyorken gördüm. Bir bak, sen ne düşünüyorsun? Oğlu İsmail dedi ki: "Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah

beni sabredenlerden bulacaksın."

.

.

.

göremesiniz verdinaz göremeyiz, eyer ki bayram dediginiz o günü herzaman beklemeye kalkar isek...

~~~

Sende birkac gün olan sorumlulugu üstlenmenin bilincin de olanlar, senenin hergünün de ne yapiyorlar..?

365 gün yapilmasi gerekenler yokmudur...cok mu geliyor agirmi geliyor da... nasil olsa üc dört günde olup

Peki bu üc dört gün gectikten sonra...bütün sorunluluk onca akitilanan kan ile bitiyorumu

Saygilar

Budur!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eserinin hiç bir önemi yok sayın Serdar34...

Gazali denen adam halkları iktidara sorgusuz itaate zorlayan Kader öğretisini ortaya koymuştur. Felsefeyi kafirlik olarak nitelemiş ve reddetmiş tek İslam Alimi!!! dir... Mantığı reddeder. Oysa diğer tüm alimler Mantıkdan hareket eder.

Yahu bana Gazali'yi bilmiyormuşum gibi birde anlattırmayın... Kendisine ve tarihi şahsiyetine zerre kadar saygım yoktur ve kendisinin inandığınız dinin yozlaşmasının müsebbibi olduğunu düşünüyorum...

Hz. Muhammed'e azıcık saygınız varsa bence gidin ve Cafer Es-Sadık'ı inceleyin biraz-torunudur... Hz. Ali'yi gözden geçirin... Mevlana, Yunus okuyun...

Gazali öğrenimde bile çocuğun ancak şamar ile uslanabileceğini öğütleyen sığ ve bilgisiz, sırf ezberci, aynen Said Nursi gibi bilmezin birisidir. Değil "10", "100" tane eser yazsa gözümde değeri yoktur...

Oysa Mevlana ve Yunus, bugünün "Dayaksız ve sevi'ye dayalı" medeni eğitim sistemini yüzyıllar önce ortaya koyacak kadar zeki ve ileri görüşlü, insancıl kimselerdir. O yüzden hiç bir zaman "Gazzali Yılı" ilan edilmeyecek mesela...

felsefeyi kafirlik olarak niteleyen biri neden felseye dalsın.

Gazali ilim olarak sadece felsefe ile ugraşmamış bir çok ilim ile iştigal etmiştir.

begenirsin begenmezsin bu ayrı lakin nitelemeler yakışık olmamış

kimi filozofların söylediklerine karşı olmak ayrı bir şey felsefeye karşı olmak ayrı bir şey.

Gazalinin eserinin bir önemi yok diyen onu okumamıştır bile.

entellektüel usluba yakışmayan kelimelerle söz konusu kişileri nitelemek özgüven eksikligi olsa gerek.

Muhammede azıcık saygım varsa da ne demek oluyor, bu nasıl bir uslup, nereden biliyorsun saygım olmadıgını?

nereden çıkarıyorsun Ali yi bilmedigimi? Cafer i Sadık ı tanımadıgımı, hemde hanefi biri olara.

Mevlananın eserlerini okumadıgımı nereden çıkarıyorsun?

yazdıkların önyargılı ve çok anlamsız kaçmış, sanki adı geçen alimler birbirine düşman gibi, bizim neznimizde hepsinin yeri ayrıdır, güzelliklerini alır yanlışlarını bırakır ve dua ederiz.

Peygambere akraba diyede kimseye kıyak geçemeyiz, sakın peygamberin akrabalarına husumet duydugumuz anlamına almayasın.

bu kadar önyargıyla dolu bir yazı görmedim, kusura kalma lakin bu uslup kızgınlık hali ile kaleme alınmış.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Serdar34...

Sizin galiba "Din" denen şeyin ne olduğundan da haberiniz yok.

Kaldı ki onlarca defa söyledim...

Din sadece bugüne gelen medeniyetin Toplumsal Bağ basamaklarından birisidir ve artık vicdanlara hapsolmaya mahkumdur. Yeri ve aidiyeti sadece orasıdır. İnsanlar arası bağlayıcılık artık İnsan sevgisi ile ve Evrensel Ahlak ile oluyor, Bilim ile oluyor...

Ben bu konuda M. Kemal'i şiar edinirim:

"Bir şey akla, mantığa ve toplumsal gerçeklere uygunsa, dine bakmaya lüzum yoktur..."

Yoktur arkadaşım, minareyi illa ki kılıfa uydurmaya gerek yoktur...

Apaçık olduğunu kendisi söylüyor Kur'an...

eger sadece sizin tanımlarınız geçerli olacaksa buyrun akşama kadar konuşun.

bana dinin sosyolojik tanımını yapmanız güzelde yeterli degil.

en azından bana dini nasıl gördügümü sorabilirdin, bunu yapmayıp

kendi kafanızın içindeki tanımı ortaya sürüp banada din tanımından bi haber oldugumu söylemek tartışma falan degildir.

sizin yaptıgınız felsefi bir tartışma degil, ideolojik bir tartışma

''Bir şey akla, mantığa ve toplumsal gerçeklere uygunsa, dine bakmaya lüzum yoktur'' demek ideolojidir ve önyargıdır, bunu ileri sürdükten sonra ne diye konuşasınız ki..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

felsefeyi kafirlik olarak niteleyen biri neden felseye dalsın.

Gazali ilim olarak sadece felsefe ile ugraşmamış bir çok ilim ile iştigal etmiştir.

begenirsin begenmezsin bu ayrı lakin nitelemeler yakışık olmamış

kimi filozofların söylediklerine karşı olmak ayrı bir şey felsefeye karşı olmak ayrı bir şey.

Gazalinin eserinin bir önemi yok diyen onu okumamıştır bile.

entellektüel usluba yakışmayan kelimelerle söz konusu kişileri nitelemek özgüven eksikligi olsa gerek.

Muhammede azıcık saygım varsa da ne demek oluyor, bu nasıl bir uslup, nereden biliyorsun saygım olmadıgını?

nereden çıkarıyorsun Ali yi bilmedigimi? Cafer i Sadık ı tanımadıgımı, hemde hanefi biri olara.

Mevlananın eserlerini okumadıgımı nereden çıkarıyorsun?

yazdıkların önyargılı ve çok anlamsız kaçmış, sanki adı geçen alimler birbirine düşman gibi, bizim neznimizde hepsinin yeri ayrıdır, güzelliklerini alır yanlışlarını bırakır ve dua ederiz.

Peygambere akraba diyede kimseye kıyak geçemeyiz, sakın peygamberin akrabalarına husumet duydugumuz anlamına almayasın.

bu kadar önyargıyla dolu bir yazı görmedim, kusura kalma lakin bu uslup kızgınlık hali ile kaleme alınmış.

Elbette ki kızgınlık ile kaleme alındı, ne bekliyordunuz ki?

Önyargılı değil arkadaşım... Felsefe'yi reddeden birisinin söylediklerini kabullenmemi bekleyemezsiniz heralde.

Hemde Dogmalardan nefret eden birisi olarak!

Yahu Gazzali İslam'ı çürütecek kadar dogmalaştırmıştır, kalıplaştırmıştır...

Yani bunu nasıl göremiyorsunuz?

Gazali'yi okumamaktan değil eserlerinin önemsizliği...

Elbette ki her eserini okumadım, bunu rahatlıkla söyleyebilirim

Ama aba altından cehennem göstererek kendi yorumlarını dikte eden

Bir adamı sevmemi ve bunu içeren eserlerini severek okumamı ve benimsememi beklemiyorsunuz heralde?

Bu arada:

"nereden çıkarıyorsun Ali yi bilmedigimi? Cafer i Sadık ı tanımadıgımı, hemde hanefi biri olara." demişsiniz...

Cafer-es Sadık Caferiliğin yani Şiiliğin önderidir ve o öldükten sonra ortaya çıkmıştır itikadı. Ehl-i Mezhep'ten sayılmaz kimi zaman ve tartışılır. İmam-ı Hanifi O'nun evlatlığı ve öğrencisi olduğu halde, İmam Hanefi'nin ortaya koyduğu mezhep Hak mezhep olupta Caferi Şii Mezhebinin Hak Mezhep olarak görülmemesi tabii ki pek bir çelişkilidir... Bu açıdan ele alın birde...

Herneyse,

Hakikaten üslubumun sertleştiğinin farkına varıyorum.

Sürç-ü Lisan ettiğim besbelli, yine de kusura bakmayın...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size "Fasid Daire" nedir göstereyim mi Sayın Serdar34?

vs...

vs...

Bencede boş konuşmamak gerek...

Burada birşeylerin kışkırtıcılığını yapacak en son kişiyle muhatapsınız Sayın Serdar34...

Yahu bakın daha Hz. Muhammed yeni vefat etmişken Mu'tezile bile Kur'an-ın ancak Akıl ile kavranacağını iddia ediyor ve bu konuda etki yaratıyordu.

Vahyi'de elbette tartışacaksınız yoksa ne olduğunu nereden bileceksiniz?

Bilemeyeceklerimizden bahsediyorsunuz hep, Tanrı'nın bilgisinde olanlardan...

İyi de bize bu bilgilerin varlığı niye haber ediliyor o zaman nasılsa bilemeyeceksek?

Vahyin kaynağı Tanrı değildir demiyorum, aksine açık açık söylüyorum:

"Vahiy (esinlenme) doğrudan Tanrı'dan (Varlığın kendisinden, Tüm-Varlık'tan, Vahdet-i Vücut'tan) kaynaklanır. Hz. Muhammed ve diğer Peygamberler de buradan kaynaklı hareket etmişlerdir."

Saygılarımla...

Kur'an'ın akıl ile kavranacagının aksini söylemişsem..

sizde benim yazdıgım iletilerden bunun delilini gösterin.

bakalım böyle bir şey söylemişmiyim?

birşeyler söylenmiş gibi iletiler yazıyorsunuz da bakalım gerçekten söylenmiş mi? en azından yanlış anlamalar varmı diye bakmak için.

Vahyin kendisini tartışmak ayrı, vahyin içerigini tartışmak ayrı dedim.

hangisini istiyorsanız söyleyin dedim, çünkü iki tartışma arasında mahiyet farkı var dedim.

vahyin kaynagı Allah oldugunda hem fikiriz.

bundan sonra vahyin muhatabı kimdir ve vahyin karşısında nasıl bir tavır alacagı hususu olmalı.

ve bu konuda kaynagımız ne olacak?

ben Kur'an diyorum

siz bu konuda ne diyorsunuz?

olayı biraz sadeleştirelim ve gereksiz ayrıntıdan kaçınalım istiyorum, çok çok alakasız yerlere kayıyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elbette ki kızgınlık ile kaleme alındı, ne bekliyordunuz ki?

Gazali'yi okumamaktan değil eserlerinin önemsizliği...

Cafer-es Sadık Caferiliğin yani Şiiliğin önderidir ve o öldükten sonra ortaya çıkmıştır itikadı. Ehl-i Mezhep'ten sayılmaz kimi zaman ve tartışılır. İmam-ı Hanifi O'nun evlatlığı ve öğrencisi olduğu halde, İmam Hanefi'nin ortaya koyduğu mezhep Hak mezhep olupta Caferi Şii Mezhebinin Hak Mezhep olarak görülmemesi tabii ki pek bir çelişkilidir... Bu açıdan ele alın birde...

Herneyse,

Hakikaten üslubumun sertleştiğinin farkına varıyorum.

Sürç-ü Lisan ettiğim besbelli, yine de kusura bakmayın...

Saygılarımla...

Gazali için belli şablonlarla konuşmak yetmiyor, onun neyi dogmalaştırdıgını söyleme gerekiyor.

benimsemek zorundasın diyen yok, lakin çagına damgasını vurmuş bir adam söz konusu, mesele sevip sevmemek duygusallıgında degil yani...

İmam Cafer'in kim oldugunu iyi bilirim, Hanefiyim demek istememle olayı anlaman lazım ya neyse...

şimdi de fıkhi mülazalara girmeyelim...o bi latifeydi...

tek bir kişinin söyledigi mutlak dogru olmaz, hak mezhep diye bir ayrım gütmem, mezheplerin temel ayrım noktası siyasettir...

herkes kendi yaşadıgı zamandan sorumludur, geçmişler hataları sevaplarıyla göçüp gittiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dogru sen dedin ya ben artik bir kalem gecerim!

sonra agziniza almissiniz bir sakiz gibi dini degerleri bize saldiriyorsunuz dinimize saldiriyorsunuz,!

sonra dinimize sahip cikmak seriatci olmakdanmi geciyor.. laik müslüman olamazmi

sonra bu dünyada müslümanlar olmasaydi savaslar olmayacakmiydiki her saldiriyi müslüman dünya savasina cevirmeye kalkiyorsunuz?

artik gec ,,,sen ne kadar seriatciliga yakin müslümansan bende o kadar laik müslümanim!

ve bizler bati tarafindan terk edilen Türbanin pesinde degiliz batinin terk ettigi tarikatlarin pesinde degiliz sonra bizler batinin cikarmis oldugu din savaslarinin pesindede degiliz evet kimlerin bati degerleri pesinde oldugu daha dogrusu siyasi degerleri pesinde oldugu belli..

bizlerin takipcisi oldugu degerler yarinlarin daha güzel olmasidir bizler icin .. evet o degerleri ya yaratiriz yada bulup getiririz.. sen dün türbani bulup getirdin ,,bizde yaslilar icin onlarin barinmasi icin evleri bulup getirdik öyle ya ikiside bati degerleri hadi söyle hangisi bu ülkeye faydasi var!...,,hadi sende bul getir bir deger bu ülkemize? bak iktidarda elinde!

sakin dede korkut masallari anlatma..

:shuriken: frankfurt

Şimdi bende merak ettim siz et.balık eti vs ymeyenlerden süt içmeyenlerden,deri ayakkabı giyisi giymeyenklerden misin?

Yoksa sadece din' muhalaefet olsun diyemi söylediniz.

Arkadaşın dedği gibi..

kurbana karşı olanlar etyemez ve hiçbir hayvansal üründen fayda saglamaz kişiler mi?

yoksa sadece müslümanların ibadet amacı ile kesmesine karşı olan tipler mi?

siz hangisindensiniz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*.....bizim dinimiz icin herkesin elinde bir ölcü vardir.Bu ölcü ile hangi seyin dine uygun olup olmadigini kolayca takrir edebilirsiniz.

Hangi sey ki akla,mantiga,milletin menfaatine,islamiyetin menfaatine uygunsa hic kimseye sormayin,o sey dindir.Eger bizim dinimiz akla,mantiga uygun bir din olmasaydi mükemmel olamazdi...* Atatürk

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tek bir kişinin söyledigi mutlak dogru olmaz, hak mezhep diye bir ayrım gütmem, mezheplerin temel ayrım noktası siyasettir...

herkes kendi yaşadıgı zamandan sorumludur, geçmişler hataları sevaplarıyla göçüp gittiler...

Bak bu ikisini alkışlarım işte...

Herşeye bu ikisin açısından bakarsanız hiç bir sorun kalmaz...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bende merak ettim siz et.balık eti vs ymeyenlerden süt içmeyenlerden,deri ayakkabı giyisi giymeyenklerden misin?

Yoksa sadece din' muhalaefet olsun diyemi söylediniz.

Arkadaşın dedği gibi..

kurbana karşı olanlar etyemez ve hiçbir hayvansal üründen fayda saglamaz kişiler mi?

yoksa sadece müslümanların ibadet amacı ile kesmesine karşı olan tipler mi?

siz hangisindensiniz..

sorunu heyacanlanmadan sor birazda tiplenmeden olurmu o kadar merak ediyorsan konun basligini bir daha iyi oku olurmu

sonra süt içmeyenler ne demek sordugun sorunu bile kendin öldürmüssün bir daha iyi düsün öyle sor!

:shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gazzali, felsefeyi kafirlik olarak nitelendirmemiştir. El-kudema ile alıp veremediği felsefe değil akılcı felsefedir. Gazzali'nin önemi büyüktür..''filozofların tutarsızlığı'' adlı fiyaskoyu yazmasaydı, bugün ''tutarsızlığın tutarsızlığı'' gibi bir eserden mahrum kalacaktık. Allah, Gazzali ve tayfasından razı olsun..Hani, konu Gazzali ve kelam'a kadar gelmişse -böyle bir başlık altında- orada durayım.

Kurban bayramlarına son verelim...

Nedir bu, hayvan hakları sloganı mı? eyvallah. Bundan sonra son veririz. Ramazan bayramında da gereksiz yere yenilen şeker ve tatlılar sebebiyle insanların şekerinin yükseldiğini göz önünde bulundurarak ona da bir son verelim. Üstelik akaraba ziyaretleri sırasında bir çok trafik kazası oluyor.

Esenlikler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mademki Gazaliden laf acildi bende kisa bir Gazali incisi yazayim,Gazaliye göre Kaplama dis yaptiranlarin gusül abdestleri gecersizdir.

Ben bu inciyi okuyunca aklima milyonlarca kaplama disi olanlar geldi ve *Vay onlarin haline,yandilar yani,aman gusüllük is yapmasalar *diye gecirdim aklimdan.Eger Gazali diye göklere cikarilan kisi bu ise ben ondan cok kisa bir örnek verdim,bu örnege bakarak artik digerlerini düsünün.

Diger yandan,Kurban bayraminin kaldirilmasini isteyen olmadi,arkadas sadece bir baslik acip tartismaya sundu.Kurbanla ilgili tartismalar yerine farkli farkli konulara gecildi ve Kurbanda arada Kurban edildi.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Depremden sonra yeni YAPILANDIRMASI YAPILAN VE EKSİKLERİ BİR HAYLİ FAZLA OLAN OKULUMUZ İÇİN GÖNÜLLÜ HERKESTEN BÜYÜK YADA KÜÇÜK YAPABİLECEĞİ HER TÜRLÜ YARDIMI BEKLİYORUZ.BİZ OKUL AİLE BİRLİĞİ OLARAK 1400 KALBİN ATTIĞI OKULUMUZU YAPILANDIRMAK İÇİN HER TÜRLÜ YARDIMA AÇIĞIZ.BİZİ SEVİNDİRECEK GÖNÜLLERE

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

GÖLCÜK BARBAROS İLKÖĞRETİM OKULU

OKUL AİLE BİRLİĞİ ÜYESİ

YEŞİM ŞENSAYER

05373625836

[email protected]

-------------------------------

Merhaba,

Mersinin Tarsus ilçesinde SINIF ÖĞRETMENLİĞİ YAPIYORUM.EVET OKULUM BİR KÖY OKULU DEĞİL.DOĞU BÖLGESİNDE DE DEĞİL.ANCAK ÖĞRENCİLERİMİN HEPSİ DOĞU İLLERİNDEN GÖÇÜP GELMİŞ,ÇADIRDA YADA TEK GÖZ ODADA YAŞAYAN DÜNYAYI SADECE KENDİ MAHALLELERİ KADAR ZANNEDEN HERŞEYDEN HABERSİZ YÜREKLER.ÖĞRETMEN OLARAK ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞSAKDA İMKANLAR ELVERMİYOR,ÇARESİZ BIRAKIYOR BİR YERDE.İŞTE O NOKTADA BU LİNKE YAZMAYI DÜŞÜNDÜM.BU, NE YAZDIĞIM İLK YER, NE DE SON YER OLACAK.YARDIMSEVER İNSANLARDAN OKUL VE ÖĞRENCİLER İÇİN YARDIM EDİLEBİLECEK NE OLURSA MALZEME AYIRTETMEDEN BEKLİYORUM.SAYGILARIMLA

Okulun Adresi:

EMİNE BORO İLKÖĞRETİM OKULU

TARSUS/MERSİN

----------------------------------

Ben şanlıurfa nın halfeti ilçesine bağlı aşağı göklü ilköğretim okulunda görev yapmakta olan bir öğretmenim.25 öğrencim var .öğrencilerimin çoğu beklediğimden iyi performans gösteriyor.Onların durumu hakkında bilgi sahibi olunca velileriyle görüştüm. Sıkı sıkı tembihledim ne olur bu çocuğa ilgi gösterin okutun dedim. Veliler bana “durumumuz pek yok elde avuçta yok ilerde inşallah olursa göndeririz”dedi. Zaten öğrencilere bakınca az çok anlaşılıyor. Kalemlerinin boyu 5-6 cm, sosyal bilgiler, türkçe aynı defterde.. matemetik ve fen-teknoloji ise aynı defterde.. yeni bile değil geçen yılki defterleirnden boş kalan sayfalara yazıyorlar.... maddi güçleri zayıf olup zeki olan bu öğrenciler için elimden geldiği kadar özveride bulunuyorum ama artık bende yetişemiyorum.. yapılandırmacı eğitim ile dersleri işliyoruz. Sürekli birşeyler üretmek zorundalar. Bu yüzden kırtasiye harcamalarında zorluk çekiyoruz. Özellikle serbest okuma saatinde okuyacak hikaye kitapları yok. Sınıfımızın bir kitaplığı dahi yokeğer sizlerden hikaye kitabı ve kırtasiye yardımı alabilrsek çok çok minnettar olacağız.. sevgiyle kalın

------------------------------------

Evet, bir çok iletinin içinden bu sadece üçü...

Sitemizin 'Yardım - Gönüllü Yardım - Okul - Dernek - Yardım Kuruluşları' bölümüne bir göz atarsanız:

Kalemin, defterin, silginin, ders kitaplarının, okulların kütüphanelerini dolduracak diğer kitapların ve diğer eksik malzemelerin, kesilen kurban etinden aile başına paylarına düşecek belki bir kilo etin insanların karınlarını bir iki günlüğüne doyurduğunu, buna karşılık yukarıda saydığım çocukların gereksinimlerinin giderilmesinin bir ömür boyu kalıcı olduğunu anlamanız umuduyla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böylece çocuk onun yanında koşabilecek çağa erişince İbrahim ona: "Oğlum" dedi. "Gerçekten ben seni rüyamda

boğazlıyorken gördüm. Bir bak, sen ne düşünüyorsun? Oğlu İsmail dedi ki: "Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah

beni sabredenlerden bulacaksın."

.

.

.

göremesiniz verdinaz göremeyiz, eyer ki bayram dediginiz o günü herzaman beklemeye kalkar isek...

~~~

Saygilar

Akıtılan kanlar neyi çözmüşki bunu çözecek 365 günün belkide 3 günü insanlara yardım ediliyor söylediğin gibi geri kalan günler niye edilmiyor tamam o zaman edilsin yardım bayramlarda olmasın ama bu burda birkac kişinin sözüyle olmuyor değilmi....???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Depremden sonra yeni YAPILANDIRMASI YAPILAN VE EKSİKLERİ BİR HAYLİ FAZLA OLAN OKULUMUZ İÇİN GÖNÜLLÜ HERKESTEN BÜYÜK YADA KÜÇÜK YAPABİLECEĞİ HER TÜRLÜ YARDIMI BEKLİYORUZ.BİZ OKUL AİLE BİRLİĞİ OLARAK 1400 KALBİN ATTIĞI OKULUMUZU YAPILANDIRMAK İÇİN HER TÜRLÜ YARDIMA AÇIĞIZ.BİZİ SEVİNDİRECEK GÖNÜLLERE

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

GÖLCÜK BARBAROS İLKÖĞRETİM OKULU

OKUL AİLE BİRLİĞİ ÜYESİ

YEŞİM ŞENSAYER

05373625836

[email protected]

-------------------------------

Merhaba,

Mersinin Tarsus ilçesinde SINIF ÖĞRETMENLİĞİ YAPIYORUM.EVET OKULUM BİR KÖY OKULU DEĞİL.DOĞU BÖLGESİNDE DE DEĞİL.ANCAK ÖĞRENCİLERİMİN HEPSİ DOĞU İLLERİNDEN GÖÇÜP GELMİŞ,ÇADIRDA YADA TEK GÖZ ODADA YAŞAYAN DÜNYAYI SADECE KENDİ MAHALLELERİ KADAR ZANNEDEN HERŞEYDEN HABERSİZ YÜREKLER.ÖĞRETMEN OLARAK ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞSAKDA İMKANLAR ELVERMİYOR,ÇARESİZ BIRAKIYOR BİR YERDE.İŞTE O NOKTADA BU LİNKE YAZMAYI DÜŞÜNDÜM.BU, NE YAZDIĞIM İLK YER, NE DE SON YER OLACAK.YARDIMSEVER İNSANLARDAN OKUL VE ÖĞRENCİLER İÇİN YARDIM EDİLEBİLECEK NE OLURSA MALZEME AYIRTETMEDEN BEKLİYORUM.SAYGILARIMLA

Okulun Adresi:

EMİNE BORO İLKÖĞRETİM OKULU

TARSUS/MERSİN

----------------------------------

Ben şanlıurfa nın halfeti ilçesine bağlı aşağı göklü ilköğretim okulunda görev yapmakta olan bir öğretmenim.25 öğrencim var .öğrencilerimin çoğu beklediğimden iyi performans gösteriyor.Onların durumu hakkında bilgi sahibi olunca velileriyle görüştüm. Sıkı sıkı tembihledim ne olur bu çocuğa ilgi gösterin okutun dedim. Veliler bana “durumumuz pek yok elde avuçta yok ilerde inşallah olursa göndeririz”dedi. Zaten öğrencilere bakınca az çok anlaşılıyor. Kalemlerinin boyu 5-6 cm, sosyal bilgiler, türkçe aynı defterde.. matemetik ve fen-teknoloji ise aynı defterde.. yeni bile değil geçen yılki defterleirnden boş kalan sayfalara yazıyorlar.... maddi güçleri zayıf olup zeki olan bu öğrenciler için elimden geldiği kadar özveride bulunuyorum ama artık bende yetişemiyorum.. yapılandırmacı eğitim ile dersleri işliyoruz. Sürekli birşeyler üretmek zorundalar. Bu yüzden kırtasiye harcamalarında zorluk çekiyoruz. Özellikle serbest okuma saatinde okuyacak hikaye kitapları yok. Sınıfımızın bir kitaplığı dahi yokeğer sizlerden hikaye kitabı ve kırtasiye yardımı alabilrsek çok çok minnettar olacağız.. sevgiyle kalın

------------------------------------

Evet, bir çok iletinin içinden bu sadece üçü...

Sitemizin 'Yardım - Gönüllü Yardım - Okul - Dernek - Yardım Kuruluşları' bölümüne bir göz atarsanız:

Kalemin, defterin, silginin, ders kitaplarının, okulların kütüphanelerini dolduracak diğer kitapların ve diğer eksik malzemelerin, kesilen kurban etinden aile başına paylarına düşecek belki bir kilo etin insanların karınlarını bir iki günlüğüne doyurduğunu, buna karşılık yukarıda saydığım çocukların gereksinimlerinin giderilmesinin bir ömür boyu kalıcı olduğunu anlamanız umuduyla...

Sence bizim milletimiz duyarlı bir milletmi evet ben bu okullara yardım toplamaya baslamıstım amacım birazcıkda olsa yardım edebilmekti...Ama biz öyle bir millet öyle bir toplum vardıki karsımda kendisinden baska birşey düşünmeyen bencil bir millet kimi banane dedi kimi anası babası yardım etsin benim coluk cocugum var dedi......Ya daha neler neler bu sizin yada benim düşünmemle bitmiyor bizim toplumumuz üzerinden bir yükü atabilmek için bu 3 günü bekliyor yada bayramları bayramda verdim zekatımı yaptım yardımımı diyor sanki kalktı üzerinden br yük Peygamber efendimiz (sav) "Komşusu açken tok atan bizden değildir" diyor.Tamam bunun cevabını ben çok merak ediyorum din emretti biz kestik diyorlar bakın din komsun acken tok yatma diyor o zaman yardım edin bizde bu bayramlarda akan kanları görüpde içimiz acımasın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her Kurban Bayramı öncesi yaşanan bu tavrı anlamak zor.Sanki çocukları etkileyen sadece kurban görüntüleri,sanki sadece Kurban Bayramı'nda hayvan kesiliyor..

O halde gelin tüm haber kanallarını kapatalım daha da ileri gidip evdeki televizyonları yokedelim.Hatta ve hatta eve gazete almayı da keselim.Aa!! İnterneti unuttum..İnterneti kesinlikle engellemeliyiz,internette yok..Yerinde bir kararla,sokak yasağı da koyarsak,okula da göndermezsek görev tamamdır.Artık tamamen kötü şeylerden uzak tutabiliriz çocuklarımızı.Ha birde ebeveynlerin,bu hayat şartlarını gözardı ederek devamlı sakinleştirici almış tavrıyla gezmesini de unutmayalım..

Bu mudur..

Elbette değil..Onca kötü örnek varken illa bu kurban konusuna takılmak niye..? Hadi takıldınız,her baba,dede çocuğuna izlettiriyor mu sanıyorsunuz Allah aşkına..?O,psikolojilerinden kaygı duyduğunuz çocukların,bilgisayarda oynadıkları oyunları eminim biliyorsunuz..Bazen,internet cafelerde denk geldiğim ilköğretim çocuklarının,birbirlerine galiz küfürler savurarak ve büyük keyif alarak birbirlerini öldürmeleri,daha mı masumca..

Ama hayır..Sadece kesim sahnesine takılmış durumdasınız..2-3 kendini bilmez sorumsuz ebeveyn,çocuklarına bu sahneyi yaşatıyor,o çocuklarında psikolojileri bozuluyor düşüncesiyle sonrasında gelenleri görmek istemiyorsunuz..Kesilip parçalanan ve olabildiğince eşit paylaştırılan et poşetlerinin,o çocukların eline verilip:

__Al yavrum bunu komşu nineye ver..

Derken,o çocuğun yardımlaşma,yardım etme terbiyesi önemli değil.Senin olanı,olmayanla paylaşman gerektiğinin öğrenilmesine ne gerek var de mi..?

Ha birde Kurban Bayramı diye hayvanların kesilmesine karşı çıkanlar oluyor..

Beyti kebabı sever misiniz..? Hası,kuzu etinden yapılır..

Peki hiç külbastı yediniz mi..? Özetle kuzu antrikotudur.Bir hayvandan sadece 2 küçük parça çıkar ve 1 kilo almanız demek 8-10 kuzunun ölmüş olması demektir..

Ya kuzu kuşbaşı,dana gulaş,dana sote,oğlak çevirme,piliç ızgara..vs.vs..Ve hiç te göze batmayan cenin:Yumurta..Yumurta yerken de düşünüyor musunuz;''Şimdi hayata gözlerini açmamış bir yavruyu yiyiyorum'' diye.. :closedeyes:

Gelin ''Kurban Bayramı'nı kaldıralım'' teklifine,''hadi artık et yemeyelim''i de ekleyelim..Daha gerçekçi bir hayvanseverlik olur böylece..Yoksa hergün tonlarca et tüketilmekte..Ve bilmeniz gerekiyor ki kurban edilen hayvanlar arasında kuzu olamaz.Olurda bir cahillikle kesen varsa onunda kurbanı kurban sayılmaz..

Saygılar..

tek bir kelime bile eklemeye lüzum görmüyorum -_- o kadar güzel anlatmış ki :thumbsup::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir çocuğun canlı olarak bir hayvanın boğazlanışı, gırtlağının kesilisi, kanının fışkırması ve can cekişmesi, ardından parçalara ayrılması gibi manzaralara şahit olması, bilgisayar oyunlarında gördükleri, yada tv de izledikleriyle kıyas dahi yapılamaz elbette. Bununda iki üç sorumsuz ebeveynle sınırlı olmadığını biliyorum. Gözlerim var.

Bilinçli ebeveynlerde vardır. Biz çocukken kurban kesileceği zaman babamız biz görmeyelim diye. "Yumrutlayan tavuğa ve kesilen kurbana bakmak günahtır" der korkuturdu bizi. Hayvan utanır derdi. Ama ekseriyet böyle değil tabiki. (bu arada babacım sen ne ince adammışsın ya :) Yumurtlayan tavuğa bakmak günahtır he. düşününce gerçekten tavuk yumurtlarken kendini tehlikede hissederse çok zor bir durumda kalır. Kaçsa kaçamaz. tam eziyet hayvana seyretmek )

Her ne kadar hacılara Kabe'yi ziyaretlerinde Kurban kesmek emredilmiş ve farz kılınmış olsada. Sadece hac sırasında toplu olarak kurban kesmek emredilsede. Zamanla bir gelenek haline gelmiştir İbrahim'in kurban kestiği günü kurban keserek anmak. Yani kurban ibadetini toplu halde yapmak. Elbette insanlar dinsel geleneklerini yaşıyacaktır. Ve dini bayramların inanan yada inanmayan herkes tarafından kutlandığınıda biliyoruz. Benim çok ateist arkadaşım var ama "ben ateistim bayramlaşmam" diyenine gerçekten rastlamadım. Tüm bayramların toplum yaşamına pozitif bir etkisi vardır. Bu tartışılmaz.

Neyse diyanetin önerileri dikkate alınıp uygulandığında ve kurbanların her köşe başında eline bıçak alanın hayvan boğazlaması formatında değil. Sağlıklı organizasyonlarla belli merkezlerde, hayvana en az acı verecek kadar işin ehli kişilerce, çocukların ve hassas insanların etkilenmiyeceği bir şekilde kesilmesi halinde ortada bir sorun falan olmayacaktır.

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir. Hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Ayrıca, çevre temizliği ve ekolojik dengenin korunması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Kurban kesimi esnasında, psikolojik açıdan etkilenmemeleri için çocukların kesim mahallinden uzak tutulmalarına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde, hayvanların diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına özen gösterilmelidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hayır anlamadıgım bunu hemen dine baglıyorsunuz bu bayramlar olmasa zekat verilmez bayramlar syesinde fakirlere yardım ediliyor söyle o zaman bayramlar olmadan nasıl yardım ediyorlar kim yardım ediyor ben bilmiyorum görmedim....

kurban kesmek Tanri ya yakinlasma amaciyla onun varliklardan birinin ,,kurban ,, edilmesi demektir bütün dinlerde bu tür kurban etme olayi yasanmis olmakla beraber,cogu terk etmistir bu cagda bizim gibi kapsamli sekilde devam ettirenlerde vardir.. Tanriya daha yakin olabilmek amaciyla! Tanrinin varligina Tanriya kurban etmek..

sonra bayramlar sayesinde zekat veriliyor diyorsunuz iste bu noktada egitimin önemi bir kat daha önemini gösteriyor demekki herseyin basi egitim! sonra bir düsünelim kac kisi bu amacla yapiyor saysan on kisiyi gecmez sonra gercek manada bu amacla yapan kisiler icin bunun kurban bayrami günü olmasinin ne anlami var! bu cagda bu sekilde sokaklari kan gölü haline cevirmenin ne anlami var,, kurbanin bir anlamida Tanrimiza karsi kendimizi ispatlamaya calismak yani ben bütün degerlerimden vaz gecebilirim o zaman onunda yolu var!

bütün mal varligini hayir kurumlarina bagislarsin olur biter.. Tanrinin rizasi karsisinda herseyinden vaz gecebileceginide ispatlamis olursun.. o kadar basit

sonra diyorsunki bayramlar olmadan nasil yardim olur? Arkadasim bunun nesi yardim, yardimdan cok bir milli felaket degilde ne! bir hayali yardim ugruna bütün degerleri cignemek! üc gün boyunca elinde bicak hayvanlarin pesinde kosmak bumudur bayram?

Kurban'da Kurban Edilen Milli Servet ,Toplumsal siddete yöneltme,sosyal yardımlasma anlayisini kendin pisir kendin ye anlayisina cevirme ..

hastaliklara davetiye cikarma yani olumsuz ne varsa icinde barindiriyor ,, sonrada kalkmis adini bayram koymusuz... binlerce genc hayvan telef oluyor binlerce hayvanin derisi yanlis kesimden dolayi ziyan bir okadari ana kuzularin yok edilmesi..ekipmanların yetersiz yani en basta saglik kontrolu yapacak doktor deneyimli kasaplarin olmayasi önüne gelenin cocuklarinin yaninda kasap kesilmesi ve yeterli hijyenik sartların bulunmaması v.s v.s

anliyacagin bu cagda bir yasindaki cocugun bile kaba kuvvete karsi ciktigi bu cagda korku filimin cevrilmesi... eline bicagi kapan cocuklarin aski olan hayvanlarin pesinde kosuluyor... bumudur insanlari doyurmak vede bunu bayrama cevirmek! böyle doyurma olurmu neresi bunun doyurma onuda anlamis degilim!!! sade etle insanin karni doyarmi.. sonra bu dini bayramimizi onu daha sade coskulu kutlayacak ortam yaratilamazmi illahin elde bicak yanimizda bir kurbanla dolasmak zorundamiyiz..

birde maalesef ülkemizde yeterli, güvenilir ve istatistik bilgiler yapilmiyor nedir bunun sonuc olarak getirisi götürüsü vede halkimizin üzerindeki psikolojik etkisi arastırma yaptıgınız hemen her konuda güvenilir rakamlara ve bilgilere ulasamiyorsun bakin burda bir konuyu tartisirken bile tartismanin önü kesilmeye calisiliyor neden

bu nedenle toplumumuzda en ufak bir olayda sarildigi bicagi temelinde ne yatiyor neden bicak diye saglikli cevap veremezsin ama muhakak yasadigi olaylar onu bilinc altindan o sekilde yönlendirmektedir nedir bunlar öyle ya sadece evde ekmek kesmekle olacak degilki?

beni iten konuda bizler neden kolay cinayetler isliyoruz neden her cinayetin arkasinda kurban etme duygusu agir basiyor neden sonra bu cinayelerin temel silahi bicak neden bicak öyle ya... ve gün gecmiyorki biri bicakla tehdit edilmesin gün gecmiyorki birisi kesilmesin nedir bunun temeli birde siz arastirin... sonra bu yaris degilki benim babam iyi keser senin baban kötü keser!

Efendi Türkler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birakin Kurban bayraminin olup olmamasini bir yana,ve egri oturup birde dogru düsünelim,nedir heryil yasadigimiz manzaralar Kurban bayraminda?müslümanlikmi yani etrafi kan gölüne cevirip Allah emretti bizde kan akittik demek.Cadde sokaklarda kosusan hayvanlarmi akilli yoksa onlari kovalayip sopalarla ver yansin ederek diz cökerten müslümanlarmi!?.Kurban kesecegiz diye o hayvani sopalarla dögmeye hangi vicdan sahibi dogrudur diyebilirki Allahta o kisinin kestigi Kurbani kabul etsin.Cocuklarda görmesin; cocuklar baska seyler görmüyormu?Ya arkadaslar neyi savunuyorsunuz,kanimi,kurbanimi,cocuklarimi?Önce bir bunu acikliga kavusturalim.Cocuklarin görmesini önleyemeyiz,bu bir.Ikincisi Kurbanida önleyemeyiz.Cocuklara göstermeyin demesi okadar kolayki,hepsinin gözlerini baglariz ve görmezler olur biter.Cözümmü yani Kurban kesimini cocuklardan saklamak.Hem biri görmezse digeri görmeyecekmi.Görmediklerini kabul edelim,demiyceklermiki,bu et biraz önce babamin,dayimin,amcamin,komsunun kestigi inegin,koyunun etidir diye.Tabiiki diyecektir.Ve o bayramda ögrendiklerini bidahaki bayramda kendiside yapacak kan akitacaktir.

Kurbani savunanlar,hayvan kesimini baz alarak savunurlarsa sonunda cocuklara göstermeyin tartismasi dogar,cocuklar cok seyler görüyor,o nedenle senede 3 gündede kan akitilmasini görsünler anlami cikar bu savunmalardan.Kurbanin anlatmak istedigi gercegi cocuklara anlatmak dururken illede Kurban bayraminda kan akitiliri ögretmek Kurban felsefesini yanlis bir yola sokar ve amacindan saptirir.Hep böyle olmadimi zaten,hep yanlis yorumlar yanlis tefsirler,kan akitmayi Allahin emri olarak göstermek degilmidir her yil yasadigimiz kan ve can panayirinin nedeni.Kurban bayrami ve Ramazan bayrami denilen olay senede bir defa insanlarin et yemesi veya seker yemesi espirisine dayanmiyor.Bu günlerin bayram olmasi ne seker yemek icindir nede kan akitmak icindir.Bunlar senenin belirli günleri oldugu icin bayram kabul edilmistir.Asil espri senede bir defa fakirlere et yedirmek degildir Islamda,asil espri yasadigin sürece herseyini paylasmaktir insanlarla.Senede bir defa kan akitip Allaha olan borcunu yerine getirdigine inanacaksin ondan sonrada yat sirt üstü bir sene sonraki Kurban bayramini bekleyeceksin,yok böyle bir sey Islamda,Kimse Allah icin kan akittim diyerek ALLAHI KANDIRMAYI DENEMESIN.Allahin ne okana ihtiyaci var nede benim icin kan akitin diye emretmistir.

saygilarla :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben yine bu kitadan söz etmek istiyorum...neden hic önem tasimiyor, üzerin de durulmuyor

bu yazilar da diger yazilmis olan gibi, aktardigim...yazilmis degilmi?

Bilemiyorum vardir belki birsey de o yüzden üzerin de durulmuyor diyorum.. fakat ögrenmek istiyorum.

~~~

Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer ile sahabeden Ebu Menut el Ensari, mali durumları çok müsait olduğu halde, kurban

bayramlarında kurban kesmezlerdi! "Biz de kesersek herkes kurban kesmeyi farz (şart) zanneder diye!"

..............

neden bu satirlarin önemi yok

~~~

bayramlarda olmasın ama bu burda birkac kişinin sözüyle olmuyor değilmi....???

Sayin verdinaz, hatirlamiyorum ki ben bayram olmasin dedigimi.. kurban diyip, akitilan onca kanlar üzerin de duruyorum...

Onca anilan günlerimiz var onca bayramlarimiz var...

Her birisinde de, o günleri hatirliyor isek.. aniyor isek... genclere aktarmaya calisiyor.. okular da okutuyor

isek...unutulmamasi amaci ile...

Hangi bayramimiz da.. o gün bu yasandi.. tekrar yasanmasi gerekiyor deniliyor.

Sadece o günün önemini tasiyan..hatirlatmalar yer aliyor degilmi

Peki ozaman neden Kurban Bayramin da , bunlar yasanmis " ki bundan ben kendimce yüzde yüz emin degilim kusura

bakmayin.. yazildi diye de inanacak degilim " fakat madem öyle deniliyor, olmus bu hadise.. yazilmis.. gercek bir olay

deniliyor...

Neden tek diger bayramlarimiz gibi anilmiyor...

Yada söyle sorayim anilirken kan akitiliyor.

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sence bizim milletimiz duyarlı bir milletmi evet ben bu okullara yardım toplamaya baslamıstım amacım birazcıkda olsa yardım edebilmekti...Ama biz öyle bir millet öyle bir toplum vardıki karsımda kendisinden baska birşey düşünmeyen bencil bir millet kimi banane dedi kimi anası babası yardım etsin benim coluk cocugum var dedi......Ya daha neler neler bu sizin yada benim düşünmemle bitmiyor bizim toplumumuz üzerinden bir yükü atabilmek için bu 3 günü bekliyor yada bayramları bayramda verdim zekatımı yaptım yardımımı diyor sanki kalktı üzerinden br yük Peygamber efendimiz (sav) "Komşusu açken tok atan bizden değildir" diyor.Tamam bunun cevabını ben çok merak ediyorum din emretti biz kestik diyorlar bakın din komsun acken tok yatma diyor o zaman yardım edin bizde bu bayramlarda akan kanları görüpde içimiz acımasın...

Bu yazdiklarınızı okuduktan sonra pes dedim... Bu ülkede yaşayan insanların dini nedir acaba diye sordum kendime... Demek ki insanımız dindeki şekilciliğe verdikleri önemi, bir insana verilmesi gereken önemden daha üstün tutuyorlar. Bu durumda yapılan ibadetler gösterişten öte gitmiyor desenize!

Kurban da yardım amaçlı kesilmiyor o zaman. Bakın!.. Ben dini ödevimi, boyun borcumu yerine getirdim diyebilmek için kesiliyor bu durumda.

Hem sonra, bir insan kurbanı kapısının önünde kesip, bu etten bir parçasını gene kapısının önünde kurban kesen diğer bir komşusuna gönderirse, fakire yardım nerede kaldı bu durumda? Bunlar şahit olduğumuz manzaralar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazdiklarınızı okuduktan sonra pes dedim... Bu ülkede yaşayan insanların dini nedir acaba diye sordum kendime... Demek ki insanımız dindeki şekilciliğe verdikleri önemi, bir insana verilmesi gereken önemden daha üstün tutuyorlar. Bu durumda yapılan ibadetler gösterişten öte gitmiyor desenize!

Kurban da yardım amaçlı kesilmiyor o zaman. Bakın!.. Ben dini ödevimi, boyun borcumu yerine getirdim diyebilmek için kesiliyor bu durumda.

Hem sonra, bir insan kurbanı kapısının önünde kesip, bu etten bir parçasını gene kapısının önünde kurban kesen diğer bir komşusuna gönderirse, fakire yardım nerede kaldı bu durumda? Bunlar şahit olduğumuz manzaralar...

Öyle farklı bir durum yok sayın Muki apaçık ortada herşey bizim toplumumuz hemen üzerinden atıyor bu yükü kendisinden başkasını düşünmeyen bu topluma diyecek birşey bulamıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kurban kesmek Tanri ya yakinlasma amaciyla onun varliklardan birinin ,,kurban ,, edilmesi demektir bütün dinlerde bu tür kurban etme olayi yasanmis olmakla beraber,cogu terk etmistir bu cagda bizim gibi kapsamli sekilde devam ettirenlerde vardir.. Tanriya daha yakin olabilmek amaciyla! Tanrinin varligina Tanriya kurban etmek..

sonra bayramlar sayesinde zekat veriliyor diyorsunuz iste bu noktada egitimin önemi bir kat daha önemini gösteriyor demekki herseyin basi egitim! sonra bir düsünelim kac kisi bu amacla yapiyor saysan on kisiyi gecmez sonra gercek manada bu amacla yapan kisiler icin bunun kurban bayrami günü olmasinin ne anlami var! bu cagda bu sekilde sokaklari kan gölü haline cevirmenin ne anlami var,, kurbanin bir anlamida Tanrimiza karsi kendimizi ispatlamaya calismak yani ben bütün degerlerimden vaz gecebilirim o zaman onunda yolu var!

bütün mal varligini hayir kurumlarina bagislarsin olur biter.. Tanrinin rizasi karsisinda herseyinden vaz gecebileceginide ispatlamis olursun.. o kadar basit

sonra diyorsunki bayramlar olmadan nasil yardim olur? Arkadasim bunun nesi yardim, yardimdan cok bir milli felaket degilde ne! bir hayali yardim ugruna bütün degerleri cignemek! üc gün boyunca elinde bicak hayvanlarin pesinde kosmak bumudur bayram?

Kurban'da Kurban Edilen Milli Servet ,Toplumsal siddete yöneltme,sosyal yardımlasma anlayisini kendin pisir kendin ye anlayisina cevirme ..

hastaliklara davetiye cikarma yani olumsuz ne varsa icinde barindiriyor ,, sonrada kalkmis adini bayram koymusuz... binlerce genc hayvan telef oluyor binlerce hayvanin derisi yanlis kesimden dolayi ziyan bir okadari ana kuzularin yok edilmesi..ekipmanların yetersiz yani en basta saglik kontrolu yapacak doktor deneyimli kasaplarin olmayasi önüne gelenin cocuklarinin yaninda kasap kesilmesi ve yeterli hijyenik sartların bulunmaması v.s v.s

anliyacagin bu cagda bir yasindaki cocugun bile kaba kuvvete karsi ciktigi bu cagda korku filimin cevrilmesi... eline bicagi kapan cocuklarin aski olan hayvanlarin pesinde kosuluyor... bumudur insanlari doyurmak vede bunu bayrama cevirmek! böyle doyurma olurmu neresi bunun doyurma onuda anlamis degilim!!! sade etle insanin karni doyarmi.. sonra bu dini bayramimizi onu daha sade coskulu kutlayacak ortam yaratilamazmi illahin elde bicak yanimizda bir kurbanla dolasmak zorundamiyiz..

birde maalesef ülkemizde yeterli, güvenilir ve istatistik bilgiler yapilmiyor nedir bunun sonuc olarak getirisi götürüsü vede halkimizin üzerindeki psikolojik etkisi arastırma yaptıgınız hemen her konuda güvenilir rakamlara ve bilgilere ulasamiyorsun bakin burda bir konuyu tartisirken bile tartismanin önü kesilmeye calisiliyor neden

bu nedenle toplumumuzda en ufak bir olayda sarildigi bicagi temelinde ne yatiyor neden bicak diye saglikli cevap veremezsin ama muhakak yasadigi olaylar onu bilinc altindan o sekilde yönlendirmektedir nedir bunlar öyle ya sadece evde ekmek kesmekle olacak degilki?

beni iten konuda bizler neden kolay cinayetler isliyoruz neden her cinayetin arkasinda kurban etme duygusu agir basiyor neden sonra bu cinayelerin temel silahi bicak neden bicak öyle ya... ve gün gecmiyorki biri bicakla tehdit edilmesin gün gecmiyorki birisi kesilmesin nedir bunun temeli birde siz arastirin... sonra bu yaris degilki benim babam iyi keser senin baban kötü keser!

Efendi Türkler

Ya bu konuda sana diyecek hiçbirşeyim yok.Milletimiz din uğruna kan akıtıyor bu ellerine ne geçiriyor ne kazandırıyor bilmiyorum kurbanı din uğruna kesiyorum din emretmiş kesiyorum diyen biri varsa o zaman soruyorum onlara ben neden kesiyorsunuz yardım etmek için deniyor peki yardım sadece bayramdamı olur diyorum ses yok cevap yok benim anlatmaya çalıstıgım kurban bayamı olsun kurbanlar kesilsin kan akıtılsın değil belki bunun sayesinde yardım etmiş oluyorlar senede 1 kez akıllarına geliyor.

Cinayetlere gelirsek geçen sene iki çocuk bayramda babalarının kurban kestiğini görmüşler kendi aralarında hadi bizde tavuklarımı keselim demişler sonra sen kesemezsin ben keserim iddasına girmişler almıslar bıçakları gidip bi kosularının kümesine girip bütün tavukları ellerindeki bıçaklarla kesmişler işde çocuklar üzerindeki etkisi....ben savunmuyorum illede olacak diye bayramları.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.