Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Güç meselesi

muki

Önerilen İletiler

boşuna merak etme.. kalben yaratanın varlığını hissedip ondan dilemedikçe cevap alacak değilsin... olaki merhamet ede... kısacası o dilemedikçe sen inanıp dileyecekte değilsin...bize cümleleri inancımız yazdırıyor doğru... ama o inançta yaşanmışlıklardan geliyor...deneyimlerden geliyor... cevaplardan geliyor... bir önceki mesaj herşeyi çok güzel anlatıyor zaten... ayetler yeter

fft, herhalde sen, sana gore cok kotu seyler yasadin ki kendini bu kadar dine verip diger insanlari da gunahkar olduklari icin (gene sana gore) dine cagiriyor ve gelmek istemeyenleri de 'o dilemedikce sen inanip dileyecekte degilsin' diyorsun. Sen degisime ugratilmaktan dolayi yat kalk kendin icin sukret ama digerlerine karisma, birak onlar kime, neye inanirlarsa inansinlar. Ne de olsa onlarin akibetinden sen sorumlu degilsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 90
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

arkadaşım doğayı kim ve nasıl yarattı saygılar

Sevgili İpek;

Brain demiş ki, "Yaratan da, yaratılan da Doğa'dır."

Bu onun Yaşamı algılarken onun yorumu...Ve onun için doğru bu...

Sen Kendi pencerenden "Yaratan tanrıdır" dan yola çıkarak yukarıdaki soruyu yöneltiyorsun...

Senin yürüttüğün mantıkla yola çıkarsak tanrıyı ele aldığımızda...

senin yaklaşımınla şu soruyu yöneltmemiz gerekiyor...

"arkadaşım tanrıyı kim ve nasıl yarattı saygılar"

Yukarıdaki sormuş olduğun soru kendi pencerenden ne kadar doğruysa...

Sorunun bu şeklide sana yöneltildiğinde o kadar doğru...

umarım farkedebilirsin...Çünkü inanış ve yorumlamalara göre mantık aynı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili İpek;

Brain demiş ki, "Yaratan da, yaratılan da Doğa'dır."

Bu onun Yaşamı algılarken onun yorumu...Ve onun için doğru bu...

Sen Kendi pencerenden "Yaratan tanrıdır" dan yola çıkarak yukarıdaki soruyu yöneltiyorsun...

Yukarıdaki sormuş olduğun soru kendi pencerenden ne kadar doğruysa...

Sorunun bu şeklide sana yöneltildiğinde o kadar doğru...

umarım farkedebilirsin...Çünkü inanış ve yorumlamalara göre mantık aynı...

Bir mantık hatasıyla yanıt vermişsiniz yalnız; belirtmeden geçmeyeyim:

Her şeyi Yaratan yaradılamaz...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili İpek;

Saygılar...

sevgili gece kuşu arkadaşım arkadaşımız alio yazınıza cevap vermiş ve katılıyoyurum saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılar...

Sevgili Ali;

Mantık hatası nerededir?...

Mantıksız bulman kendi inançların ve kabullerini öne çıkarırsak elbetteki o inanışa sahip kişiler için öyle...

Yaradan yaratılamaz...İnanış bunu ön görüyor...

Ön görüşleri ve inançlarını bir kenara bırakır da tekrar değerlendirirsen..Tarafsız olarak...

Yaratanın yaratanı olmayacağını kesin bir koşul ve şart olarak öne sürebilirmiyiz...

"Yaratan da, yaratılan da Doğa'dır." diyen bir yaşam görüşüne...

Doğayı yaratan tanrıdır yaşam görüşüyle yanıt üretirseniz eğer...

Her ikiside yorumlayan ve inanan kişiler için genel doğru olduğuna göre;

Kendi mantığı içinde "Peki tanrıyı kim yarattı" sorusu mantık sınırları dışında değil...

Ama yinede benim değerlendirmelerim dışında, yukarıda belirttiğim içeriğe dayalı olarak, senin mantıksız bulduğun bir nokta varsa açıklaman ve benim kavrayabilecek olmam oldukca mantıklı...

Nasılki; "Yaratan da, yaratılan da Doğa'dır." düşüncesini üreten ve doğru kabullenerek değerlendiren bir beyin söz konusuysa ve belli inanış sahipleri bu görüşe karşı çıkıyorsa...

Aynı şekilde; "Yaratan tanrıdır" düşünceside bazı beyinlerin düşünce ve ön görüş ürünleri olabilir...

Nasılki; Bir inanış ve kabule ,doğayı yaratanda tanrıdır sorusu yöneltilebiliyorsa...

Diğer görüşün Aynı mantıkla tanrıyı yaratan doğadır..yada kimdir sorusunu yöneltmesi kadar doğal bir karşılık olamaz...

Ve bence Düşünen ve yorumlayan insanın yaşam ve beyinsel gelişiminde yanıtlayamadığı ve kavrayamadığı bilinmezlerine...

Yine yaşamı yorumlayışına göre... Yaratan tanrıdır...Yada yaşamın kaynağı doğadır ön görmeleri...

Doğal ve ikiside kendi içinde mantıklı yaklaşımlardır...

Ama birilerimiz kendi düşünsel ve inançlarına dayalı doğrularını diğerlerine dayattığı ölçüde yaşamsal ve kişisel problemler oluşmaktadır...

Ve ne yazık ki, çoğunluk psikolojisi ile yaptığımız değerlendirmeler...Azınlıkta olduğunu kabul ettiğimiz görüş ve düşünceler doğru yada yanlış olduğuna bakmazsızın reddedilme ve yadsınma olarak karşılık buluyor...

Ve yine bence tanrı yada tanrılar...

İnsan beyninin ürünleri...

Sonuç olarak tanrı yada tanrıları yaratan insan oğlu...

Oysa üzerinde yaşadığımız doğa... Bize değerlendirebildiğimiz ölçüde iyi bir yaşamı sunuyor...

Ama biride diyebilirki...Dogayı ve yaşamı düzenleyen tanrıdır...

Oda onun doğrularıdır...

Esas mantıksız olan karşılıklı dayatmalardır...

Doğrular biz reddetsekte,yanlışlar kabul etsekte değişmez...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Ali;

Mantıksız bulman kendi inançların ve kabullerini öne çıkarırsak elbetteki o inanışa sahip kişiler için öyle...

Yaradan yaratılamaz...İnanış bunu ön görüyor...

Ön görüşleri ve inançlarını bir kenara bırakır da tekrar değerlendirirsen..Tarafsız olarak...

Yaratanın yaratanı olmayacağını kesin bir koşul ve şart olarak öne sürebilirmiyiz...

Kendi mantığı içinde "Peki tanrıyı kim yarattı" sorusu mantık sınırları dışında değil...

Ama yinede benim değerlendirmelerim dışında, yukarıda belirttiğim içeriğe dayalı olarak, senin mantıksız bulduğun bir nokta varsa açıklaman ve benim kavrayabilecek olmam oldukca mantıklı...

Beni ilgilendiren burası sanırım...

Arkadaşın düşüncesi içinde yanıt vereceğinizi belirtip:

Sonra bunu demeniz:

kendi içinde çelişmedir; çünkü arkadaşın hayat görüşü eğer ben yanlış anlamadıysam her şeyi yaradanın Allah olduğuyla temelleniyor...

Ve bunu demeniz doğal olarak hata barındırıyor...

Gerisi ise tamamen sizi ilgilendirir;" ben buna inanıyorum sen de ona inan" diyebilirsiniz ama inanç üzerinden bu tür hatalar hoş olmuyor...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beni ilgilendiren burası sanırım...

arkadaşın hayat görüşü eğer ben yanlış anlamadıysam her şeyi yaradanın Allah olduğuyla temelleniyor...

inanç üzerinden bu tür hatalar hoş olmuyor...

"Bu tür hatalar hoş olmuyor..." diyorsun Ali...

Hoşluk noktasında bir sonuca varmadan önce...

Bence,önce brain'in...sonra ipeğin...Ardından benim yazdıklarımı bir arada, ilişkili oldukları için birlikte tekrar ele almalısın ...

Aslında tümünün özeti olarak aşağıda alıntıda yazdıklarım yanıtı içinde barındırıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Ali;

.

.

.

Oda onun doğrularıdır...

Esas mantıksız olan karşılıklı dayatmalardır...

Doğrular biz reddetsekte,yanlışlar kabul etsekte değişmez...

insan beyninin ürünleri demişsiniz

ama yaratan da yaratılan da doğadır savunucuları,önce doğa mı yarattı, yoksa kendi mi yaratıldı noktasında kalacaktır.. kendi yaratmaya başlamadan önce ,mutlaka her hangi bir gelmiş geçmiş en küçük parçayı kullanarak kendini yaratmak zorundadır... e mantık yoktan bişey yaratılmayacağı konusunda bütün insanların ortak noktasıdır... ne kadar düşünülürse düşünülsün mutlaka bişey bişeyden yaratılmaktadır ya da oluşmaktadır... "doğayı yaratan Tanrıdır peki tanrıyı kim yarattı"" dediğiniz gibi önceki kavramla aynı kaos a gider... bizler mutlaka bir başlangıç noktası ararız ,,çünkü bizlerin mantığı ancak buna durmadan evet der... o da ondan derken o da ondan olduysa vs... uzar gider... başı olmayan varlık kavramını bizler anlamlandıramazken bi şekilde var olarak hayatımıza devam ederiz..o halde yine hepimizin ortak kabulunun aklımızın sandığımız kadar yeterli olmadığı sonucudur... eğer şu anda varsak başı olmayan bir varlık illaki vardır kavramı çıkar ama bu kavram da başı olmayan bir varlık olamaz kavramı kadar olabilir ya da olamazdır ...

kısa ve öz.. aklımız ve insan mantığı yetersizdir... yetersiz geldiği noktada kabullenemediğimiz ve aklımızın asla almayacağı kavramlarla uğraşmak,psikolojik bozuklukların oluşumunda daha büyük paya sahip olabileceğinden,,aklımızın yetmediği noktada bir ön kabul ve inanış ,gereksiz kafa yorgunluklarından kurtulmamıza ve sanki cevabı bulmuşuz gibi hayatımızın devamını sağlayışımızda ,,sağlıklı olmak adına daha mantıklıdır.. dediğiniz gibi herkesin doğrusu kendine doğru... ama herkesin doğrusu bir sebepten nedense farklı... farklı olunca yani başkasının doğrusu bizim yanlışımız olunca ,,işte dünya bu şekilde devam eder gider tarihler boyu... bütün mücadelelerin kökeninde de yine daha iyiye olan arzu yatar ki,bizler ancak herkesin doğrusunun herkese doğru geldiği noktada huzurlu oluruz.. yani kendi doğrumuz etrafımızda da doğruysa sorunlar ortadan kalkar... kusura bakmayın ama bu noktada da en gelişmiş çoğunluk payı dinlere aittir... umarım huzurlu bir yaşam için,herkesin doğrusunun aynı olması için din kazanır...saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Bu tür hatalar hoş olmuyor..." diyorsun Ali...

Hoşluk noktasında bir sonuca varmadan önce...

Bence,önce brain'in...sonra ipeğin...Ardından benim yazdıklarımı bir arada, ilişkili oldukları için birlikte tekrar ele almalısın ...

Aslında tümünün özeti olarak aşağıda alıntıda yazdıklarım yanıtı içinde barındırıyor...

Arkadaş her şeyin yaratıcısı olan Allah'a inanıyorsa ona sorulacak O'nu kim yarattı sorusu bütünlük içinde mantıktan uzak kalır; onun yerine "ben nedensiz "hiç bir şey" olmaz, her şey birbirinin nedeni diye düşünüyorum" dersiniz ve kendi bakışınızı dile getirmiş olursunuz; ama Allah inancı olan bir insan dile getirdiğinizi zaten aşmıştır ki inanıyordur; Allah her şeyin yaratıcısıdır, yaratılmaz...

He şimdi diyeceksiniz sanırım o zaman o da ötekine "doğayı kim yarattı" diye sormasın; ama şöyle bir fark var arada hem yaradılan hem yaradan diye öne sürülenin kökeni nedir sorusu başkadır yaradanın işaret edilmesine rağmen ters bir soru sorulması başkadır???Belki soruyu soruşu yanlış olmuş olabilir ama bu gayet rahatça sorgulanabilir bir şeydir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaş ...

He şimdi diyeceksiniz sanırım o zaman o da ötekine "doğayı kim yarattı" diye sormasın;

Kendi doğru ve inançlarımıza soru sorulmasına,sorgulanmasına karşıysak...

Doğal olarak sorulmaması gerekmez mi?

Çünkü bu noktada karşılıklı olarak...Düşünmek,yorumlamak ve sorgulamak yerini dayatmaya bırakmış olur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi doğru ve inançlarımıza soru sorulmasına,sorgulanmasına karşıysak...

Doğal olarak sorulmaması gerekmez mi?

Çünkü bu noktada karşılıklı olarak...Düşünmek,yorumlamak ve sorgulamak yerini dayatmaya bırakmış olur...

Hay hay...

Şu dini konular bölümünde anti-İslamcı saldırganlık olmasa uğramama bile gerek yok aslında, ben din alimi değilim bir kere...

Ancak gelin görün ki şu an yazdığınız başlık dahi inanca karşı kasıtlı yaklaşım göstermekte ve acı olanı onların da alim olmadığının rahatça görülebilmesi...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

herşeyden önce Tanrı kavramı herşeyin yaratıcısı olmayı ve evvel ve ahir olmayı içinde barındırır... yani siz Tanrı derken zaten onu yaratılmak gibi büyük bir eksiklıkten tenzih ediyorsunuz demektir... bu aristoda muharriki evvel descartes ta yeter sebep farabi ve ibni sina da vacibu'l vücud olarak tanımlanır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hay hay...

Şu dini konular bölümünde anti-İslamcı saldırganlık olmasa uğramama bile gerek yok aslında, ben din alimi değilim bir kere...

Ancak gelin görün ki şu an yazdığınız başlık dahi inanca karşı kasıtlı yaklaşım göstermekte ve acı olanı onların da alim olmadığının rahatça görülebilmesi...

Saygılar...

ali0, sizler bunu 'saldirganlik' olarak algiliyorsunuz. Biz ise 'gercegin gun isigina cikmasi' olarak algiliyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ali0, sizler bunu 'saldirganlik' olarak algiliyorsunuz. Biz ise 'gercegin gun isigina cikmasi' olarak algiliyoruz.

Gerçek, gerçekçi yaklaşımlarla gün yüzüne çıkar...

Maalesef öyle insanlar oldu ki açıkça "yalan" söylediler veya "laf dolandırdılar"; bunlar ortaya dökülünce de tek yaptıkları "demogoji" oldu...

Siz bunlardan değilseniz üzerine alınmayınız...

Ve şunu unutmayın lütfen: Tek amacı yıkım olanların aslında amacı falan yoktur...

Bir şeylerden rahatsız olan gider kendi anlayışının başlığında kendi anlayışını anlatır; yoksa kimse kimseyi "geri" kabul edemez öylece...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah her şeyin yaratıcısıdır, yaratılmaz...

Ali01

Ön kabulünüz bu !

Allah bildiğimiz herşeyin yaratıcısıdır, ama onu bilmediğimiz bir varlık tarafından yaratıılmıştır desem !

İki ön kabul bir arada olur ! ikisininde mantık olarak bir farkı olmaz, öylesine konuşmuş oluruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ali01

Ön kabulünüz bu !

Allah bildiğimiz herşeyin yaratıcısıdır, ama onu bilmediğimiz bir varlık tarafından yaratıılmıştır desem !

İki ön kabul bir arada olur ! ikisininde mantık olarak bir farkı olmaz, öylesine konuşmuş oluruz.

Her şeyin yaratıcısı yaratılamaz,her şey her şeydir, tüm, kendinizce anlam yüklerseniz otuz farklı önerme yaparız burada; ben kendi içinde değerlendirdim zaten olayı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her şeyin yaratıcısı yaratılamaz,her şey her şeydir, tüm, kendinizce anlam yüklerseniz otuz farklı önerme yaparız burada; ben kendi içinde değerlendirdim zaten olayı...

ali01, " her şey " demedim !

"bildiğimiz her şey " dedim

dolayısıyla bir yaratıcının bildiğimiz herşeyi yaratması mantıklı olabilir, çünkü herşey derken biz bile neyi kastettiğimiz anlayamayız, nedeni kainatı uzayı sonsuz boşluğu tam olarak bilememizden kaynaklanır. Dolayısıyla bildiğimiz herşeyin yaratıcısı Allah'tır diyebilirsiniz, ama Allah'ın yaratıcısı yoktur diyemeyiz, çünkü Allah sadece bildiğimiz herşeyin yaratıcısıdır mantıklı bir düşüncedir ! tabi bunlar sadece bir varsayım. Yoksa hiçkimse bizim nasıl yaratıldığımızı henüz bilemez. Bu konuda sadece masallar vardır. Kırmızı başlıklı kıza inanmak gibi bişey.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ali01, " her şey " demedim !

"bildiğimiz her şey " dedim

dolayısıyla bir yaratıcının bildiğimiz herşeyi yaratması mantıklı olabilir, çünkü herşey derken biz bile neyi kastettiğimiz anlayamayız, nedeni kainatı uzayı sonsuz boşluğu tam olarak bilememizden kaynaklanır. Dolayısıyla bildiğimiz herşeyin yaratıcısı Allah'tır diyebilirsiniz, ama Allah'ın yaratıcısı yoktur diyemeyiz, çünkü Allah sadece bildiğimiz herşeyin yaratıcısıdır mantıklı bir düşüncedir ! tabi bunlar sadece bir varsayım. Yoksa hiçkimse bizim nasıl yaratıldığımızı henüz bilemez. Bu konuda sadece masallar vardır. Kırmızı başlıklı kıza inanmak gibi bişey.

Her şeyi en iyi bilen Allah...

Gördünüz mü, o zaman O'ndan üstü yoktur...

İnanmıyorsanız, bunu sizin saldırılarınız aracılığıyla defalarca duymak zorunda değiliz; siz kendi yolunuza, ben kendi yoluma...

Kabul edin artık bu inanç meselesi, burada konuştuğumuz da inancın kendi içinde sorgulanmasında yapılan hataydı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her şeyi en iyi bilen Allah...

Gördünüz mü, o zaman O'ndan üstü yoktur...

Sonsuz boşluk ondan daha üstündür, çünkü varlık mutlaka boşluğun içindedir, boşluğun içinde olmayan varlık olmaz, sonsuz boşluk yaratılamaz ondan daha büyük birşey olamaz, yoktan var olması ve yaratılması mümkün değil.

Kabul edin artık bu inanç meselesi, burada konuştuğumuz da inancın kendi içinde sorgulanmasında yapılan hataydı...

Evet bu inanç meselesi, gerçeklerle alakası yok, nasıl inanırsanız öyle gerçek sanarsınız, hep bunu anlatmaya çalışıyorum.

İnanmıyorsanız, bunu sizin saldırılarınız aracılığıyla defalarca duymak zorunda değiliz; siz kendi yolunuza, ben kendi yoluma...

Bizde sizin hayallerinizi defalarca duymak zorunda değiliz ama burası bir tartışma platformu olduğu için defalarca duymak veya söylemek durumundayız, en azından ben bu durumdayım.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonsuz boşluk ondan daha üstündür, çünkü varlık mutlaka boşluğun içindedir, boşluğun içinde olmayan varlık olmaz, sonsuz boşluk yaratılamaz ondan daha büyük birşey olamaz, yoktan var olması ve yaratılması mümkün değil.

Ya vatandaş; ısrarla kendi görüşünü sunup sonra İslam inancı içinde tutarlıymış gibi konuşuyorsun...

Senin ne düşündüğün sana, burada ben bir başka vatandaşın İslam içinden bir akıl yürütme yaparken düştüğü yanlışı söylemek için yazdım; gayet açıkça da ortaya koydum...

Hala varlık diyorsun; sonsuz boşluk diyorsun...

Yahu Her şeyin yaratıcısı diyorum ben; var eden diyorum boşluğu da doluluğu da onu da bunu da var eden; ve doğal olarak da var edilemez o zaman...

Zaten bundan dolayı dini konularda tartışmalara girmiyor musun sen ya; o zaman niye şimdi İslam içinde düşünürken bunları söylem gerekliliği duyuyorsun; inanmıyorsan seni inandıracak değilim zaten, ama kendi görüşünü bize İslam inancı içinde çelişki ortaya koymuş gibi sunmaktan vazge...

Bu kendi içinde çelişmeyen bir durum; açıkça da ortada; istemiyorsanız istemiyoruz dersiniz...

Siz ne kadar devam etseniz de ben de cevap verebilirim gördüğünüz gibi, inatlaşmaya lüzum yoktur bu tür hususlarda...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu Her şeyin yaratıcısı diyorum ben; var eden diyorum boşluğu da doluluğu da onu da bunu da var eden; ve doğal olarak da var edilemez o zaman...

ali01

bunun mümkün olmadığını anlatmaya çalıştım,

sizin kurduğunu mantığınızın benim kurduğum mantıktan daha iyi olmadığını anlatmaya çalıştım

Ya vatandaş; ısrarla kendi görüşünü sunup sonra İslam inancı içinde tutarlıymış gibi konuşuyorsun...

tutarsızlıkları belirtmeye çalışıyorum kendimce örnekler vererek (sonsuz boşluk olayı gibi)

Senin ne düşündüğün sana, burada ben bir başka vatandaşın İslam içinden bir akıl yürütme yaparken düştüğü yanlışı söylemek için yazdım; gayet açıkça da ortaya koydum...

Benim ne düşündüğüm bana olsaydı burada yazmama gerek kalmazdı, kendim çalar kendim söylerdim, şu forumdaki bulunma sebeplerimizi sürekli karıştırıyorsunuz. Ayrıca ben o başka vatandaşın değil sizin fikirlerinize yorum yaptım.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ali01

bunun mümkün olmadığını anlatmaya çalıştım,

sizin kurduğunu mantığınızın benim kurduğum mantıktan daha iyi olmadığını anlatmaya çalıştım

tutarsızlıkları belirtmeye çalışıyorum kendimce örnekler vererek (sonsuz boşluk olayı gibi)

Benim ne düşündüğüm bana olsaydı burada yazmama gerek kalmazdı, kendim çalar kendim söylerdim, şu forumdaki bulunma sebeplerimizi sürekli karıştırıyorsunuz. Ayrıca ben o başka vatandaşın değil sizin fikirlerinize yorum yaptım.

saygılar.

Her şeyin yaratıcısı olana yaratıcı aramak tutarsızlıktır; bu tür söylemler de zaten yaratıcıyı kabul etmeme zihniyeti ile ilgilidir; yani durum kendi içinde değerlendirilmekten çıkmıştır...

Ben burada iki vatandaşın konuşmasında yer alan yanlış empatiye dayalı bir yaklaşımı irdeledim; sizin yaptığınız ise inatla bunu yanlış empatiyi sürdürmek...

Ben Allah'a inanıyorum...

Allah her şeyin yaratıcısıdır...

Her şey demek, istisna barındırmaz...

O zaman Allah var edilmez, var eder...

Bu kadar; ama siz ilkini değiştirirseniz burada yüzlerce polemik çıkarabilirsiniz ve ben de hepsine rahatça cevabımı verebilirim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Allah'a inanıyorum...

Allah her şeyin yaratıcısıdır...

Her şey demek, istisna barındırmaz...

O zaman Allah var edilmez, var eder...

Bu kadar; ama siz ilkini değiştirirseniz burada yüzlerce polemik çıkarabilirsiniz ve ben de hepsine rahatça cevabımı verebilirim...

Mantığımıza uymayan bir şeye her zaman cevap veriyoruz, örneğin sonsuz boşluğun yaratılamayacağını var edilemeyeceğini öne sürüyorum, sizde Allah'ın herşeyi yaratan olduğunu öne sürüyorsunuz, dolayısıyla sizde benim fikrime karşı çıkmış oluyorsunuz, ama ben sizin gibi polemik durumuna getirmek istemiyorum.

Anladığım kadarıyla "ben öyle inanıyorum karışmayın " demek istiyorsunuz sanırım. Ama biz burada sizin inancınızı engellemiyoruz, inanmayın demiyoruz biz sadece sizin fikirlerinizin veya inancınızın doğrulunu ya da mantığını sorguluyoruzki bizi okuyan insanlar bizden faydanlansın.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mantığımıza uymayan bir şeye her zaman cevap veriyoruz, örneğin sonsuz boşluğun yaratılamayacağını var edilemeyeceğini öne sürüyorum, sizde Allah'ın herşeyi yaratan olduğunu öne sürüyorsunuz, dolayısıyla sizde benim fikrime karşı çıkmış oluyorsunuz, ama ben sizin gibi polemik durumuna getirmek istemiyorum.

Anladığım kadarıyla "ben öyle inanıyorum karışmayın " demek istiyorsunuz sanırım. Ama biz burada sizin inancınızı engellemiyoruz, inanmayın demiyoruz biz sadece sizin fikirlerinizin veya inancınızın doğrulunu ya da mantığını sorguluyoruzki bizi okuyan insanlar bizden faydanlansın.

saygılar

Bunu sorgulamak mümkün değildir; sorgu ancak akıl ve mantık yoluyla olur ki Kant amcamızın dahi söylediği gibi bunlarla biz yeterli değiliz asla; bir de bulunduğu söylenen inanç geni ile zaten bilim de bazı şeyleri ortaya koymuştur kendince...

Siz boşluğun yaratılamayacağını söylüyorsanız ben ne yapabilirim burada konuştuğumuz Müslüman bir arkadaşa yöneltilmiş inancı hakkında tutarsız bir soruydu...

Sizin tek yaptığınız kendi anlayışınızı benimkiyle karşılaştırmak...

Başka hiçbir şey yok ortada...

Ben polemik çıkarmadım bu arada; sayın Gecekuşu ile konu hakkında karşılıklı yazılar yolladıktan sonra bir anda siz gelip bambaşka bir yönden tutunuz olayı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.