Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Güç meselesi

muki

Önerilen İletiler

Bakara 20. Şimşek neredeyse gözlerini alıverecek. Önlerini her aydınlatışında ışığında yürürler. Karanlık çökünce dikilip kalırlar. Allah dileseydi, elbette onların işitme ve görme duyularını giderirdi. Şüphesiz Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.

Bu her seye gucu yeten Kur'an'ın Allah'ının ne yazık ki, ya da maalesef, her seye gucu yetmiyor demek ki. Onemli olan da bu degil aslında. Onemli olan; bu Allah'ın insanlar arası dehsete, vurduya kırdıya, oldurmeye bir dur demesi gerekirdi. Hadi, her şeye hakkıyla gücü yeten oldugunu varsayalım, neden o zaman bir melegin seytan olmasını engellemede gücü yetmedi? O zaman ben sormaz mıyım nerede bunun, bu Kur'an'ın Allah'ının gücü diye?

Muhammed'e gelince: Kendini Allah'ın bir elçisi ilan eden bir insandan, insanlar arası savaşı Allah sözü kılıfıyla körükleyecegine, tüm sure ve ayetlerde insanlar arası barışı desteklemesini beklerdim. Belki baska bir ''ben peygamberim'' diyen bir insan cıkmayacaktır, çıksa bile insanların şu anki beyin yapısı bu komik duruma ancak gülüp gececektir. Yalniz şu var ki, bazı büyük insanların soyledigi sozler Kur'an da yazılan, insanları birbirine dusuren sozlerden cok daha degerlidir.

Ornekler:

-Bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi makoseninin içine bak

-Doğum yapan herşey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatin dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere degişmeye baslamış olacaktır.

-Fakir olmak, ****** olmaktan daha küçük bir meseledir.

-Senin vicdanın senden başkasını temsil edemez.

-Yeryüzüne iyi muamele et! O babanızın malı değil, onu atalarınızdan ödünç aldınız.

-Üç barış vardır: Birinci barış, en önemli barıştır. İnsan ruhundadır o. İnsan, kainatla ve kainatın bütün güçleri ile olan ilişkisini, beraberliğini farkettiğinde, kainatın merkezinde Büyük Ruh'un durduğunu ve bu merkezin her yerde, her birimizin içinde olduğunu farkettiğinde birinci barış sağlanmıştır. Bu gerçek barıştır, diğerleri sadece bunun akisleridir. İkinci barış iki fert arasında olan barıştır. Üçüncü barış ise iki millet arasında yapılır. Fakat hepsinden önce, anlamalısınız ki 'gerçek barış' dediğim birinci barış, insanın ruhundaki barış yoksa ne fertler ne de milletler arasında barış olabilir.

-Sevgi ile yorulmadan ilerleriz. Sevgi ile, sadece onunla başkaları için fedakarlık yapabiliriz.

-Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.

-Her şey halkadır. Her birimiz kendi hareketlerimizden sorumluyuz. Hepsi döner dolaşır, bize geri gelir.

-Hiç bir mutfak iki kadını alacak kadar zengin değildir.

-Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür. Ve her insan bir görevle yaratılmıştır.

-Eğer herkes bir başkası için bir şey yaparsa dünyada ihtiyaç içinde kimse kalmaz. Sadece bir kişiye yardım et! Şimdiki usul bu değil ama inanıyorum, insanlar bu yolu öğrenecekler.

-Eğer sorsanız: 'Sessizlik nedir?' Cevap veririz: O Büyük Ruh' un sesidir. Yine sorsanız: 'Sessizliğin meyveleri nelerdir?' Cevap veririz: Kendi kendini kontrol, gerçek cesaret demek olan metanet, sabır, vakar ve saygı.

-Hayvanlar olmadan insanlar nedir ki? Eğer bütün hayvanlar kaybolup giderse insanoğlu büyük bir ruh yalnızlığı içinde ölecektir. Hayvanlara ne olduysa insanlara da aynısı olur. Her şey birbirine bağlıdır. Yerkürenin başına gelen, yerkürenin çocuklarının da başına gelecektir.

-Herbirimizin farklı bir rüya gördüğünü hatırlatmakta fayda var.

-Kehanet, muhtemel bir olayı kesin bir bakış ile görmekten başka şey değildir. Hava ya bulutlu olacaktır, ya da güneş açacaktır.

-Yanlışı gören ve önlemek için eli uzatmayan yanlışı yapan kadar suçludur.

-Dur, dinle. Hep konuşursan hiç bir şey duyamazsın.

Evet bu sadece bir kaçı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 90
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu her seye gucu yeten Kur'an'ın Allah'ının ne yazık ki, ya da maalesef, her seye gucu yetmiyor demek ki. Onemli olan da bu degil aslında. Onemli olan; bu Allah'ın insanlar arası dehsete, vurduya kırdıya, oldurmeye bir dur demesi gerekirdi. Hadi, her şeye hakkıyla gücü yeten oldugunu varsayalım, neden o zaman bir melegin seytan olmasını engellemede gücü yetmedi? O zaman ben sormaz mıyım nerede bunun, bu Kur'an'ın Allah'ının gücü diye

Onlara güç yetirememsinden değil onlar olması gerektiğinden varlar..

İmtihan için iyinin karşısında kötüde olmalıki imtihan olsun..

Şeytan nedne var anlatılmış ve şeytana mühlet verilmiş..

Hiç kimse yaptığıyla kalmayacak mutlak hesaba çekilecek..

Eğer sonsuz hayat dünyada verilseydi, edenler her ettiğini dünyadayken bulurdu, ha.. bulanlar yokmu var ama asıl yargılama diğer tarafta, şimdi öyle bir alışmışızki dünya hayatına sanki sonsuza kadar kalacağız, oysa sonsuzluğun yanında süreli bir ömrün kıyası sıfırdır..

O gün şimdi uzak görünsede nefsimize, mutlaka bir gün gelecek..

Ve o gün, "aaa ne zaman bitmiş ömrümüz" diyeceğiz, tıpkı şuan geride bıraktığımız yıllara dediğimiz gibi..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ın insanlar arası dehsete, vurduya kırdıya, oldurmeye bir dur demesi gerekirdi.

İmtihan için iyinin karşısında kötüde olmalıki imtihan olsun..

Ortaçağ krallığı yaşamında ruh hastası krallar vardı. Arenalarda vahşi hayvanların karşısına bir savaşçı atarlar ve bağırta bağırta vahşi hayvanın savaşçıyı yemesini, kan akıtmasını seyrederlerdi. Bunun adı; savaşçının ne derece savunucu olduğunun imtihanı idi.

Bizim kralın düşüncesi de (inancı) buna benziyor galiba..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ortaçağ krallığı yaşamında ruh hastası krallar vardı. Arenalarda vahşi hayvanların karşısına bir savaşçı atarlar ve bağırta bağırta vahşi hayvanın savaşçıyı yemesini, kan akıtmasını seyrederlerdi. Bunun adı; savaşçının ne derece savunucu olduğunun imtihanı idi.

Sayın kralın düşüncesi (inancı) buna benziyor galiba

Aslında kolayın zorunu yada zorun kolayını tarif etmişsin..

İman etmek bir taraftan aslanla pençeleşmek kadar zor, bir taraftan bir kuşu sevmek kadar kolay..

İmanı elde tutmakta hem çok zor hem çok kolay, evet tabi bunun adı imtihan..

Yaratıcı o kadar çok merhametlidir ki, arenaya çıkan insan "ya Rabbi" dediği an, "ya Rabbi" diyen insanın karşısındaki aslanı anında yok ediyor..

Yani ruh hastası krallar gibi asla değil..

O zaten yaratıcı ve merhametlilerin en merhametlisi..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.........

Yaratıcı o kadar çok merhametlidir ki, arenaya çıkan insan "ya Rabbi" dediği an, "ya Rabbi" diyen insanın karşısındaki aslanı anında yok ediyor..

Şiirlerde olduğu kadar masallarda da çok başarılısın sayın Kral.

Seni tebrik ederim. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazımda "Tesadüf" kelimesi geçmiyor, yani masal falan anlatmadım tekrar okur musun..:)

Arslanın anında "Allah" kelimesi ile yok olması bilimin tesadüfler kuramına hiç benzemiyor.

Orada maddenin tesadüfi doğa şartlarıyla ilgili olarak devinimi anlatılıyor. Üstelik ispatlıda...

Seninkisini binbirgece masallarında okuyoruz.

Ama arenadaki arsalnın yok olması masalını ilk defa duyuyorum.

İnan böyle bir masalı ortaçağ masalcıları bile başaramamıştı sayın Kral. :D

Tekrar tebrikler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seninkisini binbirgece masallarında okuyoruz.

Ama arenadaki arsalnın yok olması masalını ilk defa duyuyorum.

İnan böyle bir masalı ortaçağ masalcıları bile başaramamıştı sayın Kral.

Tekrar tebrikler.

Biz Rabbimize döndük ve ondan yardım diledikte o cevap vermedi mi..?

Rabbimize karşı bunca isyan ve günahımıza karşın bizleri cezalandıracağı yere tam tersine bizlere rızık vermiyor mu..

Bizlerin geri dönmesi için ölümümüze kadar açık kapı bırka mıyor mu..?

Onun rahmetinin zuhur ettiğinde aslan mı kalır kaplan mı kalır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz Rabbimize döndük ve ondan yardım diledikte o cevap vermedi mi..?

Rabbimize karşı bunca isyan ve günahımıza karşın bizleri cezalandıracağı yere tam tersine bizlere rızık vermiyor mu..

Bizlerin geri dönmesi için ölümümüze kadar açık kapı bırka mıyor mu..?

Onun rahmetinin zuhur ettiğinde aslan mı kalır kaplan mı kalır..

Saygılar..

Cuz:4

Sure:3(Al-i İmran)

Ayet:120-139

Size bir iyilik gelse, onların fenasına gider;başınıza bir kötülük gelse buna sevinirler.Sabreder ve sakınırsanız, onların hilesi size hiçbir zarar vermez.Allah işlediklerinin hepsini ilmiyle kuşatmıştır.

Gevşemeyin,üzülmeyin,inanmışsanız, mutlaka siz en üstünsünüzdür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaten yaratıcı ve merhametlilerin en merhametlisi..

Saygılar..

Allah hakkında celiskili seyler yazan da Muhammed. Bir bakıyorsunuz ne kadar merhametli, esirgeyici vs., bir bakıyorsunuz vurdulu kırdılı, kinci vs.

Bu gibi ozelliklere sahip olan bir insana cift kisilikli, ******* , onu muhakkak bir doktora gotururduk, oyle degil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Allah hakkında celiskili seyler yazan da Muhammed. Bir bakıyorsunuz ne kadar merhametli, esirgeyici vs., bir bakıyorsunuz vurdulu kırdılı, kinci vs.

Bu gibi ozelliklere sahip olan bir insana cift kisilikli, ******* , onu muhakkak bir doktora gotururduk, oyle degil mi?

Hayır ortada çivt kişilik yok, çelişkide yok..

Merhamet'in açılımı çok geniştir..

Allah'ı baştan reddeden onun merhametinide reddetmiş olduğundan, o kişinin merhameti sorgulaması doğru mudur..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ı baştan reddeden onun merhametinide reddetmiş olduğundan, o kişinin merhameti sorgulaması doğru mudur..

İnanılmayan bir şeyi reddetmek merhametle ilgili değil. Dolayısıyla merhamet sorgulanabilir ! Merhametli olunsa bile inanmadığı için reddetmek durumunda kalır insan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır ortada çivt kişilik yok, çelişkide yok..

Merhamet'in açılımı çok geniştir..

Saygılar..

Afrika kitasinda ac ve susuz yasayan muslumanlar, dunyanin bircok yerinde onca katliama ve tecavuze ugrayan muslumanlar da Allah'in merhametinin kapsama alani disinda herhalde.

Ya Rabbi! demelerine ragmen karsilarindaki aslan bu muslumanlari lup diye yutuyor. Kur'an-in Allah'i, cogalin dedim ama bu kadar da cogalin demedim, su an hepinize yetisemem, siraya girin mi diyor acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Afrika kitasinda ac ve susuz yasayan muslumanlar, dunyanin bircok yerinde onca katliama ve tecavuze ugrayan muslumanlar da Allah'in merhametinin kapsama alani disinda herhalde.

Ya Rabbi! demelerine ragmen karsilarindaki aslan bu muslumanlari lup diye yutuyor. Kur'an-in Allah'i, cogalin dedim ama bu kadar da cogalin demedim, su an hepinize yetisemem, siraya girin mi diyor acaba?

Her güçlük bu düzenin parçası yine sonuçta...

Sabır etmek;inanmak;ahiret inancı...

Evet bu sözcükler dahi yeter bazı şeyleri anlamaya...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O saydığın olaylar insanlığın imtihanıdır..

Karnı aç bir kimse gördüğüm zaman bana düşen onu doyurmaktır..

"O, sizi yeryüzünde halifeler (oraya hakim kimseler) yapan, size verdiği nimetler konusunda sizi sınamak için bazınızı bazınıza derece derece üstün kılandır. Şüphesiz Rabbin, cezası çabuk olandır. Şüphe yok ki O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir." (En’âm-165)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O saydığın olaylar insanlığın imtihanıdır..Karnı aç bir kimse gördüğüm zaman bana düşen onu doyurmaktır..

"O, sizi yeryüzünde halifeler (oraya hakim kimseler) yapan, size verdiği nimetler konusunda sizi sınamak için bazınızı bazınıza derece derece üstün kılandır. Şüphesiz Rabbin, cezası çabuk olandır. Şüphe yok ki O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir." (En’âm-165)

Saygılar..

Bu ne biçim imtihan böyle? imtihan dediğin şeyde herkese aynı sorular sorulur.Eğer öğretmen bazı talebelere torpil yaparsa bu adil bir imtihanmıdır?

Masallara göre birilerine gökten sofra indirecek,kudret helvası bıldırcınla besleyecek,yerden pınarlar fışkırtacak,diğer tarafta binlerce kişi açlıktan ölecek,niye böyle oluyor bu diye sorgulandığında kesin sesinizi bakalım karşmayın işime ben sizi imtihan ediyorum.

Peki bu dünyada açlıktan ölenler ahirette bolluğamı kavuşacak ki imtihanın bir anlamı olsun ? Yoo hayır öyle bir şeyde yok çünkü o insanların çoğu müslüman değil. Hem bu dünyada açlıktan sürüm sürüm sürünüp açlıktan ölecekler hemde ölünce yallah cehenneme.

İmtihan imtihan deyip kaçamak yapmayın,bu imtihanın sonucu ne açlar için, zülmedilenler için, onuda söyleyinde bilelim.Yani kafir müslüman ayırımı olmadan cennetemi gidecek bu insanlar ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki bu dünyada açlıktan ölenler ahirette bolluğamı kavuşacak ki imtihanın bir anlamı olsun ? Yoo hayır öyle bir şeyde yok çünkü o insanların çoğu müslüman değil. Hem bu dünyada açlıktan sürüm sürüm sürünüp açlıktan ölecekler hemde ölünce yallah cehenneme.

İmtihan imtihan deyip kaçamak yapmayın,bu imtihanın sonucu ne açlar için, zülmedilenler için, onuda söyleyinde bilelim.Yani kafir müslüman ayırımı olmadan cennetemi gidecek bu insanlar ?

Katakuta, katılıyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover: Arkadaşlar, güzel tespitlerinizi özlemişim. Biraz uzak kaldım.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ne biçim imtihan böyle? imtihan dediğin şeyde herkese aynı sorular sorulur.Eğer öğretmen bazı talebelere torpil yaparsa bu adil bir imtihanmıdır?

Sorular bir şekilde adaletli oluyor merak etme..

Beni zenginlikle seni fakirlikle yada seni zenginlikle beni fakirlikle imtihan ediyor..

Ama zengine yanında hstalıkta verebiliyor yada fakire huzur verebiliyor..

Bir şekilde adalet tesis ediliyor, adaletin derinlemesine incelenmesi çok zor ama bir şekilde adalet var..

Allah zulmetmez..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorular bir şekilde adaletli oluyor merak etme..

Beni zenginlikle seni fakirlikle yada seni zenginlikle beni fakirlikle imtihan ediyor..

Ama zengine yanında hstalıkta verebiliyor yada fakire huzur verebiliyor..

Bir şekilde adalet tesis ediliyor, adaletin derinlemesine incelenmesi çok zor ama bir şekilde adalet var..

Allah zulmetmez..

Saygılar..

Asıl soruya hiç değinmemişsin sedat bey.

Peki bu dünyada açlıktan ölen fakir fukara ahirette bolluğamı kavuşacak ki imtihanın bir anlamı olsun ? Yoo hayır öyle bir şeyde yok çünkü o insanların çoğu müslüman değil. Hem bu dünyada açlıktan sürüm sürüm sürünüp ölecekler hemde ölünce yallah cehenneme.

İmtihan imtihan deyip kaçamak yapmayın,bu imtihanın sonucu ne açlar için, zulmedilenler için, onuda söyleyinde bilelim.Yani kafir müslüman ayırımı olmadan cennetemi gidecek bu insanlar ?

Asıl soru bu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki bu dünyada açlıktan ölen fakir fukara ahirette bolluğamı kavuşacak ki imtihanın bir anlamı olsun ? Yoo hayır öyle bir şeyde yok çünkü o insanların çoğu müslüman değil. Hem bu dünyada açlıktan sürüm sürüm sürünüp ölecekler hemde ölünce yallah cehenneme.

İmtihan imtihan deyip kaçamak yapmayın,bu imtihanın sonucu ne açlar için, zulmedilenler için, onuda söyleyinde bilelim.Yani kafir müslüman ayırımı olmadan cennetemi gidecek bu insanlar ?

afedersiniz bölmek istemezdim ama cevap bu olabilir mi?

98 - BEYYİNE SÛRESİ

1. Kitap ehlinden inkâr edenler ile Allah’a ortak koşanlar, kendilerine apaçık delil gelinceye kadar (küfürden) ayrılacak değillerdi.

2. Bu delil, tertemiz sahifeleri okuyan, Allah tarafından gönderilen bir peygamberdir.

3. O sahifelerde dosdoğru hükümler vardır.

4. Kendilerine kitap verilenler, ancak kendilerine o apaçık delil geldikten sonra ayrılığa düştüler.

5. Halbuki onlara, ancak dini Allah’a has kılarak, hakka yönelen kimseler olarak O’na kulluk etmeleri, namazı kılmaları ve zekâtı vermeleri emredilmişti. İşte bu dosdoğru dindir.

6. Şüphesiz, inkâr eden kitap ehli ile Allah'a ortak koşanlar, içinde ebedi kalmak üzere cehennem ateşindedirler. İşte onlar yaratıkların en kötüsüdürler.

7. Şüphesiz, iman edip, salih ameller işleyenler var ya; işte onlar yaratıkların en hayırlısıdırlar.

8. Rableri katında onların mükafatı, içlerinden ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları Adn cennetleridir. Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte bu mükafat Rablerine derin saygı duyanlara mahsustur.

(hint fakirlerinin işi bitmiştir)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

xlark tades

afrikada açlıktan hergün bayılan, kötü bir hayat yaşayan ve 50 yaşlarında ölen tam bir müslüman, cennete gidecek !

Türkiyede hayatını lüks içinde geçirmiş ve hiçbir önemli sorun yaşamamış 90 yaşına kadar yaşayıp ölmüş tam bir müslüman, cennete gidecek !

Adalet nerede ?

Yüzlerce küçük kız çocuğuna tecavüz etmiş çoğunu öldürmüş, her adım attığı yere zararı olan, bir çok yeri bombalayıp masum insanları katletmiş, hırsızlık gasp yetim hakkı yeme gibi olaylarla geçinen bi insan cehenneme gidecek !

Hayatı boyunca bütün insanlara iyiliği dokunmuş, herkese yardım etmiş, insanlığa icatlarıyla yada yönetimleriyle büyük hizmetlerde bulunmuş, herkesin saygı ve sevgiyle iyi dilekleriyle bahsettiği bir adam haline gelmiş bir insan, ama Allah'a islam dinine değil, başka bir yaratıcıya inanıyor ve cehenneme gidecek !

Adalet nerede ?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

xlark tades

afrikada açlıktan hergün bayılan, kötü bir hayat yaşayan ve 50 yaşlarında ölen tam bir müslüman, cennete gidecek !

Türkiyede hayatını lüks içinde geçirmiş ve hiçbir önemli sorun yaşamamış 90 yaşına kadar yaşayıp ölmüş tam bir müslüman, cennete gidecek !

Adalet nerede

Cennetinde dereceleri vardır..

Affedimemişse günahı kadar cezada vardır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cennetinde dereceleri vardır..

Affedimemişse günahı kadar cezada vardır..

xlark tades, cennet mutluluk içindir, kötü hiçbir şey yoktur, iyiliğin bie derecesi vardır evet bu doğru ama bunu cennet için kullanamayız çünkü cennet zaten iyilik ve güzelliğin doruğudur.

Hani biz cenneti kazanmak için ibadet etmiyoruz diyordunuz ya ! siz ordaki dereceleri bile düşünüyorsunuz !

ayrıca cennetin dereceleri olduğuna dair bir dayanağınız var mı ?

cehennem konusuna ise hiç değinmemişsiniz yukarıdaki cehennem örneğime bakarak.

o örnek için ne diyeceksiniz onuda merak ediyorum

cehennemde yanmanında mı dereceleri var ? cehenneme gitmek zaten ızdırapların en büyüğü, bunun daha ne derecesi olabilir ki ?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.