Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

kürt sorununu kansız çözmek

agnostist

Önerilen İletiler

Kürt aydın ve siyasetçilerinin, şunu açıkça beyan etmeleri gerekiyor: Misak-ı Milli sınırları mutlak suretle korunarak, ülkede yaşanan sorunlara çözüm aranacaktır. Emperyalist müdahalelere güvenmeden ve de Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hedef almadan, gerçeklik dışı olmayan açılımlarla çözüm arayışı içerisinde olunacaktır.”

Türkiye’de binlerce yıldır birlikte yaşamış Türklerle Kürtlerin birbirlerinin en doğal müttefiki olduğuna dikkat çekİLMELİDİR

, Irak’ın kuzeyinin Misak-ı Milli’nin bir parçası olduğunu vurgulayarak, “Sevr korkularının objesi Kürtler olmamalıdır. Komşu ülkede yaşananlar Türkiye’deki gerçeklikle örtüşmüyor. Zaten başka bir boyuttan bakılırsa, orası da Misak-ı Milli sınırlarındandır. Bu işgalci bir yaklaşım değil, samimi ve gönüllü bir kucaklaşma olacaktır. Bugün Türkiye’de korkular canlandırılıp iki toplum birbirine geriye dönüşümsüz düşman edilmek isteniyor. Kürt aydın ve siyasetçiler, etnik milliyetçilik temelinde yürütülen söylemlerden süratle kaçınmalı, bölünmeyi çağrıştıracak, çatışmayı körükleyecek ve eski korkuları anımsatacak fotoğraflarda yer almamaya özen göstermeliler.”

Silahla sorunların çözülemeyeceğini , “Kan ve gözyaşının acıları büyüttüğünü. Şiddet ortamına hemen son verilir, harcanan enerji ülkenin birliğini korumak için yoğunlaştırılırsa, Türkiye’de yaşayan herkesin sosyal ve ekonomik refahı artacak, demokrasi alanında reformların önü açılacaktır.

Burada dikkat çekmesi ve üzerinde durulması gereken husus, Türklerin Kürtlerin nezdinde sömürgeci ve despot, Kürtlerinse Türklerin nezdinde bölücü ve barbar olarak görülmesinin, bu tüm sıfatları kendinde barındıran Batı emperyalizminin işi olduğudur. Bu bakış açılarında direnmek, Türkiye’yi bölünmeye, Kürtleri ise sömürülmeye götürecek esas neden olacaktır. Her iki toplum arasındaki mevcut karşılıklı duygudaşlık korunabilirse, geçmişte yaşanan acılar ve hatalar unutulup, silah yerine, kardeşliği pekiştirecek demokratik yaklaşımlar desteklenirse, sorunlar kısa zamanda çözüme kavuşturulabilecektir.BU YAZI DİYARBAKIRBAKIR BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ AYSEL TUĞLUKA AİTTİR.ÖYLE ZANNEDİYORUMKİ ÇÖZÜMÜ İYİ ANLATIYOR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 68
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Kürtler konusunda yapilmis olan cok ciddi arastirmalar vardir.Bunlarin en önemlisi Kürtlerin menseinin Türklere dayandigidir.Birtakim ideolojik saplantilar ve Anadoluda gözü olan Türkiyenin güclenmesini istemeyen dis güclerin stratejik cikarlari ugruna Türklük ve Kürtlük olgusu desilmeye ve binlerce yillik birliktelik cözülmeye calisilmaktadir.

Örnegin;Macar Türkologlar,830 lu yillardaki Bizans arsivlerine dayanarak,Kürt kelimesinin,Macaristan birliginin kurulusuna katilan 7 Türk boyundan biri ve anlaminin*Kar cigi,kar*oldugunu tespt etmislerdir.Mcar Türkolog GYULA NEMETH Kürt isminin Kurtu seklinde kullanildiginida ortaya koymustur.

Prof.Dr.M.Fahrettin Kirzioglu'nun *Her bakimdan Türk olan Kürtler* isimli kitabin okunmasini salik verebilirim.

Diger yandan Türkiyedeki son etnik nüfus dagilimda ortaya cikan tabloya göre Türkiyede;

66.600.000 Türk,

5.000.000 Kürt

ve 3 milyona yakin diger etnik kökenli vatandasimizyasamaktadir.Azinliklar ise 100.ooo olarak verilmektedir.

Bütün arastirmalarla tespit edilen oran Türkiyede Kürt nüfusun yüzde 4,62 oldugudur.

Bugün Kürtcülük propagndasi yaparak Türkiyedeki Kürt nüfusu 15-20 milyon gösterenlerin amaci Türk kamuoyunda bir tedirginlik yaratmaktir.Yni oldugundan fazla verilerle bir tür aba altindan sopa gösterme siyaseti gütmektedirler.Buna ragmen sagduyulu Kürt vatandaslarimiz bu provakasyonlara gelmemektedirler.

Türkiyede bir Kürt sorunu yoktur bu suni bir sorundur.Bütün sorun ekonomiktir.Oradaki vatandasima gecim rahatligi saglanabilmelidir buda ciddi bir yatirimla mümkündür.Dogu ve Güneydogu ve hatta bütün Türkiye ihmal edilmistir.Bu ihmalin sonuclari aci olmaktadir.Bu ihmali PKK gibi terör örgütleri kan dökerek degerlendirmektedirler.

Türkiyede Kürt sorununun varligini iddia etmek bence bu ülkeye yapilabilecek en büyük kötülüktür.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kim ne derse desin, AKP hukumetinin Kurt sorunu cozme yonunde, iktidara geldigi zamanlarda attigi ilk adimlar son derece onemliydi. Baslarda Kurtler de yogun destek verdiler ve AB uyum yasalari cercevesinde demokratik acilimlarin onu acildi. Ama sonra ne olduysa oldu, hem ordu hem de Kurtler'in liderligine soyunanlar agiz birligi yapmiscasina, demokratik cozumun onune set cektiler. Onceleri AB cizgisini savunan Kurtlerin zaman icinde ulusalci soylemle ayni noktaya gelmeleri kayda degerdir. Demokratik yollarin tikanmasiyla ordunun ve PKK'nin ne amacladiklari konusunda pekcok sey soylenebilir. Ama bu durumun ne Turk ne de Kurt halkina hicbir yarar saglamayacagi aciktir.

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizden tek BİRŞEY İSTİYORUM TÜRKİYEDE KÜRT BİR AİLENİN OLMADIĞI TEK BİRŞEHİR GÖSTERİN BANA O ZAMAN KABUL EDEYİM TÜRKİYEDE 5 MİLYON KÜRT OLDUĞUNU...

Kardesim siz ister kabul edin ister etmeyin.ortada sayisiz yerli ve yabanci kuruluslarin yaptiklari ciddi arastirmalar var.Özellikle Ab nin yaptigiarastirma var.Bütün bunlar ve daha bircok sayisiz belge var iken hala bunun aksini iddia etmek bence gercekcilikle bagdasmamaktadir.Ayrica bu arastirmalari yapan kurumlarin Kürtlere karsi bir önyargisida yoktur neden olsunki hem?Yani illede biz ayri bir toplumuzdan yola cikilarak biraerlere varilmaya calisiliyorsa bu ayrimciliktir.Bugün artik tartisilmaz bir gercektirki Kürtlerinde anayurdu Orta Asyadir ve Kürrtler özköken itibariyke Türktürler.Bazi cikarci yaklasimlarla iddia edilen yanlisliklar nedeni ile Türk ve Kürt ayirmciligi yapilmaktadir.

Ayrica kisa bir ayrinti vermek istiyorum;Cok kültürlülügü Türkiyeye bir zenginlik olarak empoze etmeye calisan Avrupa birligi kendi icersinde farkli kültürlere zararli gözü ile bakmaktadir.Alman olmak isteyen yabancilardan Alman Kültürüne uyum beklenmektedir.Yani bu uzun bir tartisma konusu oldugundan fazla ayrintiya girmek istemiyorum.

Kisaca, Türkiyenin Türk nüfustan sonra gelen en büyük etnik grubu olan Kürtleri kiskirtarak onlari ayri bir toplummuslar gibi göstererek ülkemizi bölmeye calisanlara firsat vermememiz gerekir.bunlara karsi elbirligi ile savasmaliyiz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bugün ülkede 15 milyona yakın kürt yaşamaktadır ve bunların çoğu dehapa oy vermektedir.öyleyse bir kürt sorunu vardır.

ne mutlu türküm diyene, türkiye türklerindir, türküm doğruyum çalışkanım mesajlarıyla bu konu çözülemez.

aynı zamanda türkiyede bir alevi sorunu da vardır.diyanet ve trt tarafından temsil edilmemektedirler.ibadetlerini özgürce yerine getirememektedirler.bu konuyu sonraya bırakalım.

ben tunceliliyim.ama sakın yanlış anlaşılmasın.kürtçü de değilim alevici de değilim.sadece demokratım.

kürtler,lazlar gibi türkleşmeyi kabul eden bir toplum değildir.sadık değillerdir diyebiliriz.anadilde eğitim ve diğer kültürel haklar talep etmektedirler.

bu kürt sorunu bence kansız savaşsız çözülmeli.yani diyalogla.

analar ağlamasın yürekler dağlanmasın diyorum.benim gibi barışçı düşünen cesur insanlar olduğunu biliyorum.

kürdistan diye bir ülke olsa sen o ülkede 1500 sene yaşasan ve hakların kısıtlansa sorarım sana ey türk hakkını aramaz mısın.

pkk yı lanetliyorum.sorunun barışçıl yollarla çözülmesinden yanayım.

1-sınırsız kültürel haklar 2-eyalet sistemi(türkiyeye bağlı bir eyalet, federasyon) ile bu sorunun dış güçlere ihtiyaç duymaksızın tarafımızdan çözüleceğine inanıyorum.

saygılar...

Amaç nedir Türkiye'nin sınırı içinde kürt devleti kurmak mıdır? hayır neyi eksik verdi Türkiye 'size' kimseyi ne siyasette ne eğitimde ne sağlıkta ne de sosyal imkanlarda sen kürtsün diye dışlamadı. Kürt sorurunu çıkaran Türkiye değil kürtlerdir ne yapıldıysa bir türlü bir grup kürdün amaçından vaz geçiremedi.

Ben samsunluyum bir sürü kürt arkadaşım oldu çok iyi insanlardı tam bir Türkiye sevdalıları. Ama kötü olanlarını da biliyorum iyi sanıpda sohbet ettiğim kişiler bir süre sonra pkk üyesi çıktı. Türkiye kürtlere Türk gibi davrandı hiç bir şeylerini ayırt etmedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bugün ülkede 15 milyona yakın kürt yaşamaktadır ve bunların çoğu dehapa oy vermektedir.öyleyse bir kürt sorunu vardır.

ne mutlu türküm diyene, türkiye türklerindir, türküm doğruyum çalışkanım mesajlarıyla bu konu çözülemez.

aynı zamanda türkiyede bir alevi sorunu da vardır.diyanet ve trt tarafından temsil edilmemektedirler.ibadetlerini özgürce yerine getirememektedirler.bu konuyu sonraya bırakalım.

ben tunceliliyim.ama sakın yanlış anlaşılmasın.kürtçü de değilim alevici de değilim.sadece demokratım.

kürtler,lazlar gibi türkleşmeyi kabul eden bir toplum değildir.sadık değillerdir diyebiliriz.anadilde eğitim ve diğer kültürel haklar talep etmektedirler.

bu kürt sorunu bence kansız savaşsız çözülmeli.yani diyalogla.

analar ağlamasın yürekler dağlanmasın diyorum.benim gibi barışçı düşünen cesur insanlar olduğunu biliyorum.

kürdistan diye bir ülke olsa sen o ülkede 1500 sene yaşasan ve hakların kısıtlansa sorarım sana ey türk hakkını aramaz mısın.

pkk yı lanetliyorum.sorunun barışçıl yollarla çözülmesinden yanayım.

1-sınırsız kültürel haklar 2-eyalet sistemi(türkiyeye bağlı bir eyalet, federasyon) ile bu sorunun dış güçlere ihtiyaç duymaksızın tarafımızdan çözüleceğine inanıyorum.

saygılar...

ülkemizde ne yazık ki etnik ve sosyal sorunlara çözüm antidemokratik yollarla halledilmeye çalışılmaktadır.evet bu ulkede bır varoluşçuluk sorunu vardır.kabul edılemeyen, her zaman sorun çıkardıklarına ınanılan,kulturel varlıkları hıçe sayılan bır kürt halkı ve onların bu duruma karşı inançlı duruşları vardır.tumcenızın genelınde savundugum fıkırler olmakla bırlıkte yıne de sıze katılmadıgım yanlar var.kürtler lazlar gıbı turkleşmeyı kabul etmedıklerı ıcın sadık bır halk degıldır duşuncesı asımıle edılmenın dıger bır ıfadesıdır.bır kurt olarak elbette temennım bu ulkede kulturel degerlerımı korumak ve onları hur bır şekılde yaşamaktır.bunun neresı kotu anlayamadım.fakat her ozgur duşunen ve ınsan olabılen varlıklar gıbı kana susamış ınsanlar olmak ıstemıyoruz sızın de dedıgınız gıbı bu meseleyı halledebılmenın en kestırme ve temız yolu barışçıl yollardan geçmektedır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin hala ayrimcilik pesindesiniz,Lazlar gibi Türklügü kabul etmediler derken hem Lazlara hakaret etmektesiniz hemde hala israrla bir Kürt kültürü yaratma cabasindasiniz.Bugün Orta Asya Türklerinin her yil kutladigi Nevruz olayi var,buna Kürtlerde sahip cikmakta ve israrla kürt bayrami demektidirler.Hic dikkatinizi cekiyormu bilmem bu bile Kürtlerin kökeninin orta asya olduguna bir ispattir hemde koskocaman bir ispattir.Siz Kürtleri ayri bir toplum irk olarak gösterdiginiz sürece bu ülkede ic baris olamaz.Lazlar asimile edilmediler,Kürtlere bu hic uygulanmadi siz heralde asimilasyonun ne olup olmadigi noktasinda fazla derin bir bilgiye sahip degilsiniz ki asimilasyon sözcügünü öyle rahat rahat kullanmaktasiniz.Tarihin hicbir sahifesinde Türklerin baska bir toplumu asimile ettigi vaki degildir.Böyle carpitmalarla nereye varmak istiyorsunuz.Ayrimciligi bugüne kadar yapan ******.********* *********.

Sunu cok iyi bilmelisiniz ki bugün sehit olan Askerimizin yerine onlarcasi gelecektir,cünkü o askerin arkasinda Türk ulusu var,ama onu sehit edenlerin arkasinda ise Türkiyenin birlik ve bütünlügüne kasteden dis güclar vardir. ergec bunlar bitecektir bundan kimsenin süphesi olmasin.Baris isteyen elindeki silahi birakir ve dagdan iner barisistemeyen ise basina geleceklerden kendisi sorumludur.Barisci yollar derken neyi kastettiginizide aciklamis olsa idiniz en azindan üzerinde tartisabilirdik.Benim görüsüm,Kürtler bu ülkede asla ayrimciliga ugramadilar.Belki yanlis politikalar uygulanmis olabilir ama bu ayrimcilik demek degildir.Ekonomik sorunlar bütün Türkiye geneli icin gecerlidir.Ozaman uygulanan siyasette bir yalislik vardir,vatandas olarak Kürt Türk ayrilmamistir.Ayrilamazda. KÜrtcenin serbest birakilmasi diye bir yaklasim temelden yanlistir. Ben bildigim kadari ile Kürt vatandaslar herzaman Kürtceyi serbestce konusabilmekte idiler.Ama bu ülkede resmi dil Türkcedir,acilan Kürtce dil kurslarinin ragbet görmemesi bile Kürt vatandaslarimizin PKK veya DTP gibi düsünmediklerinin bir resmidir.Evet Kürt vatandaslarimizin ezici bir cogunlugu kendilerinin Türk kiligine sahip olmasindan memnundurlar.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amaç nedir Türkiye'nin sınırı içinde kürt devleti kurmak mıdır? hayır neyi eksik verdi Türkiye 'size' kimseyi ne siyasette ne eğitimde ne sağlıkta ne de sosyal imkanlarda sen kürtsün diye dışlamadı. Kürt sorurunu çıkaran Türkiye değil kürtlerdir ne yapıldıysa bir türlü bir grup kürdün amaçından vaz geçiremedi.

Ben samsunluyum bir sürü kürt arkadaşım oldu çok iyi insanlardı tam bir Türkiye sevdalıları. Ama kötü olanlarını da biliyorum iyi sanıpda sohbet ettiğim kişiler bir süre sonra pkk üyesi çıktı. Türkiye kürtlere Türk gibi davrandı hiç bir şeylerini ayırt etmedi.

işte tam cümlede baslıyor olay türkiye kürtlere türk gibi davrandı.oysa kürtler türk olmak deil kürt olarak türk kardeşleriyle omuz omuza yaşayabilecekleri bir türkiye istediler,karşılarında ise onlara yok efendim fars,arap,türk,dağ türkü olduklarını söyleyen birduvarla karşılaştılar bu duvarı türkler ve kürtler beraber yıkabilirler ancak ama bu duvar yıkılırken bu ülkeye bir zarar gelirse bu hem türklerin hemde kürtlerin zararına olur bizi birbirimize bırakanlara inat ben isterimki bir türk kardeşim çıksın evet kürtler vardır ve benim özkardeşlerimdirler desin,kürtçe müzik dinlesin gidip elin ingilizini dinleyeceğine...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte tam cümlede baslıyor olay türkiye kürtlere türk gibi davrandı.oysa kürtler türk olmak deil kürt olarak türk kardeşleriyle omuz omuza yaşayabilecekleri bir türkiye istediler,karşılarında ise onlara yok efendim fars,arap,türk,dağ türkü olduklarını söyleyen birduvarla karşılaştılar bu duvarı türkler ve kürtler beraber yıkabilirler ancak ama bu duvar yıkılırken bu ülkeye bir zarar gelirse bu hem türklerin hemde kürtlerin zararına olur bizi birbirimize bırakanlara inat ben isterimki bir türk kardeşim çıksın evet kürtler vardır ve benim özkardeşlerimdirler desin,kürtçe müzik dinlesin gidip elin ingilizini dinleyeceğine...

Demagoji yapiyorsunuz sayin botan,kürtce müzik dinleymekten nerede ise Türkceyi unutacaz yapmayin bunu lütfen.yazdikalrinizin hicbir bilimsel yani yok.Nasil olacakmis bu kardes kardes yasamak?Nasil yasandi simdiye kadar veya Pkk ya kadar?Söyleyin bu kardesce nasil yasanirmisda bizde ögrenelim cikarin agzinizdan baklayi.

Bu ülkede Kürtce konusulur bu ülkede kürtce müzik dinlenir bu ülkede kürt dizileri cevrilir ve gösterilir bu ülkede Kürtler Cumhurbaskani olur bu ülkede kürtler general olur bu ülkede kürtler herseyi yapmakta özgürdürler hal böyle iken nasil olacakmis bu kardesce yasamak.Kanla sulanmis ve her karisi Türk vatani olan bu topraklari bölüp Kürtlere hediye etmeklemi olacak bu kardeslik?Söyleyinde bizde bilelim aydinlanalim.1000 yildir bu insanlar birlikte yasadilar bu kardesce bir yasam olmadimi sizce?

SAYGILARLA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadi ya Ignostist güldürmeyin,gercekten tarih bilginizi iyice yoklayin,Dünyanin hicbir tarihi Medleri Kürt olarak vermezken siz bu zahmete katlandiniz,bir Nobelde size versinler bari.

Iste bu yalanlarla yikanmis beyinler 15 yildir bu ülkede Türk kani iciyorlar,ve Demokrat oldugunu söyleyen siz tarihe dagdakilerin gözleriyle bakmaktasiniz.

Bakiniz kardesim,Türkler hicbir Kürt devletini yikimadilar ele gecirmediler olmayan birsey ele gecirilmez.

Kürt devletinin olup olmamasi önemlimi diye sorarak bir cevher daha attiniz ortaya.Evet cok önemlidir.Cünkü ancak devlet sahipleri hak iddiasinda bulunabilirler.

Kürtler o zaman gitsin Medleri ortadan tarihten kim sildi ise onlardan haklarini alsinlar,Türklerden degil.Hem oralar Kürtlerede ait degil ki,Ermenilerde Ermenistan diyorlar heralde onlarda Medlerin baska bir kolu olmali.

saygilarla

teşekkür ederim kareşim başka diyecek birşey bulmadım...

botan kardeş sen kendi kaynaklarından öğreneceğini öğrenmişsin zaten sana burada ne anlatılırsa anlatılsın fayda vermez..

ama kürt asıllı yanlış hatırlamıyorsam urfa rişvan oğlu aşiretlerinden DR.MAHMUT RİŞVAN OĞLU'nun SAKLANAN GERÇEKLER

KÜTLER VE ZAZALAR adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

kitabında belgesiz hiçbir şey yok.

kürtlerin nerden geldiğini,kürt dilinin nasıl oluştuğunu ve kürtçe kelimeler ile ne kadar, türkçe ,arapça,farsça kelimelrin kullanıldığı gayet açık bir şekilde yazmış.

kürtçe kelimeler yani fars,arap ve türkçeden oluşmaktadır....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaslar hepimiz biliyoruzki kürt sorunu pkk ile baslamadı. tarihte yasanan kürt isyanları ayaklanmaları hepimiz biliyoruz kimileri bunları şeriatçı kimileri dışarıdan kışkırtılmış olarak isimlendirdi ama asla peki biz nerede hata yaptık demediler.bazı arkadaslar tarihte kürt devleti olmadığını iddia ediyorlar bakın size kürt devletlerini sayayım sırasıyla şu an aklımda olanlar Alamut Ziyar´i Devleti,Hamdani Devleti ,Büveyhogullari Devleti,Mervani Devleti Sedadi Devleti Hasanveyh Devleti,Gor Devleti Alamut Devleti,Eyyubi hanedanligi Devleti ve medler artık şunu herkes anlamalı tarihte kürt devletleride vardır kürtlerde ama kürtler bugün türkiyeden ayrılıp baska devlet kurma arayısında değilller aralarında bazı gruplar vardır bunu savunan ama büyük çoğunluk iyi biliyorki bu ne kürtlere nede türklere yarar sağlar ama bu ayrılma yanlılarının söylemleri hep kürtlerin ezildiği yok sayıldığı yönünde ve türkiyede ırkçı kesimin yaptıkları yüzünden türkiyeli olarak yasamak isteyen kürtlerde bu ayrılıkçıların yanına kayıyor.Oysa türkler kendi aralarındaki ırkçıları asimile etseler,ve kürtlerde kendi aralarındaki ayrılıkçıları asimile etseler bu sorun çözülür bakın bu coğrafyadaki en büyük nüfusa sahip iki halk türkler ve kürtlerdir osmanlı döneminde beraberlik içinde oldukları için nereleri almış kimlere kafa tutmuşlardır.ben bugün bir kürt olarak TÜRKİYE vatandaşı olmaktan çok mutluyum bir türk kardeşimin basına bişey gelse ilk ben koşuyorum artık bizim aramızda sen türksün o kürt muhabbeti olmamalı çünkü biz ıraktaki irandaki suriyedekiler gibi değiliz bizler birbirimizle sadece toprak bütünlüğüyle değil akrabalık bağlarıylada bağlıyız tek sorun daha fazla demokrasi ve ırkçılık yapanların asimilesi

SAYGILARIMLA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demagoji yapiyorsunuz sayin botan,kürtce müzik dinleymekten nerede ise Türkceyi unutacaz yapmayin bunu lütfen.yazdikalrinizin hicbir bilimsel yani yok.Nasil olacakmis bu kardes kardes yasamak?Nasil yasandi simdiye kadar veya Pkk ya kadar?Söyleyin bu kardesce nasil yasanirmisda bizde ögrenelim cikarin agzinizdan baklayi.

Bu ülkede Kürtce konusulur bu ülkede kürtce müzik dinlenir bu ülkede kürt dizileri cevrilir ve gösterilir bu ülkede Kürtler Cumhurbaskani olur bu ülkede kürtler general olur bu ülkede kürtler herseyi yapmakta özgürdürler hal böyle iken nasil olacakmis bu kardesce yasamak.Kanla sulanmis ve her karisi Türk vatani olan bu topraklari bölüp Kürtlere hediye etmeklemi olacak bu kardeslik?Söyleyinde bizde bilelim aydinlanalim.1000 yildir bu insanlar birlikte yasadilar bu kardesce bir yasam olmadimi sizce?

SAYGILARLA

Nasıl olacak ben söyleyeyim..

En başta "kürt" ve "kürtçe" sözcükleriyle kurduğun cümlelerdeki tahammülsüzlüğü ve önyargıyı atacaksın içinden..

"Kürtçe müzik dinlemekten Türkçeyi unutacağız" şeklindeki gerçek dışı ve abartılı cümlenden de vazgeçeceksin mesela..

"Çıkarın ağzınızdan baklayı" derken bile bir bireyi değil,ırkı sorguluyorsun sen...

Cumhurbaşkanı, general, ayakkabıcı bir Kürt ya da Türk, farketmez...

Gencecik çocuklara "paşa" koltuğundan öldürün emrini verip,karşılıklı onca kan akıtan ve akan kanlar üzerinden milliyetçiliğin,faşizmin primini yapıp,orduyu meşrulaştıran ajitelerle de halkı kışkırtmanın ırka değil,insanlığa bakan yanını sorgulayacaksın...Çünkü kişilerin durdukları yerlerdeki ırkları değil,misyonları önem taşır...

Büyükanıt beyinin kökenini sorgula buradan gidiyorsan..

Kurduğu paralı ***** şebekeleriyle "köklerini kazıyacağız" iddiasını harekete geçiren,daha üç hafta öncesinde Ahmet Kaya tişörtü giyen bir grup işçiye sopalarla saldırıp linç girişimlerine yer açan, Dtp binalarını ********,kişilerin başlarını Genelkurmaya çevirdiği için Şemdinli savcısını görevden alan,yargılamanın "askeri mahkeme" de devam etmemesi gerektiğini savunan iki hakim hakkında soruşturma başlatan,sözüm ona Abd'nin kabadayısı görünüp,bizzat Abd yanında "dolambaçlı" bir şekilde Irak'a asker yığan *** ****** paşanıza döndürünüz yüzünüzü...

1000 yıldır bu insanlar mutlu yaşadı der isen,halklar adına konuşmuş ve yıllardır süren mücadeleye de peşkeş çekmiş olursun..

Amaç ve istenen bahsettiğin gerçekdışılıktır ama yaşanmamıştır...

Ve nedeni herşeye kurban edilen Pekeke değildir öyle değil mi..Otuz yıl öncesinin örgütü bin yıllık boyunduruğun, sömürünün nedeni olamasa gerek hı...

19. yüzyıl başlarından beridir devam etmektedir Kürdistan'ın yağmalara ve sömürüye karşı mücadelesi..Yoğunluklu aşiretlerin ve din insanlarının bayrağıyla taşınan mücadele,bugün de "kader haklarının tayini" noktasında desteklenmektedir...

Ve kardeşçe bir yaşamın önüne geçirilmeye çalışılan yok saymalar,operasyonlar,ateşkeslere veto verenler de savaşılmaya devam edilenlerdendir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
Bilerek mi yaziyorsunuz yoksa öylesine is olsun diyemi???

H..erseyden önce Kürdistan devleti kavramini biraz daha genisletin bakalim ki bu devlet tarihin hangi döneminde yasamistir,Dünyanin hicbir tarihinde Kürdistan devletinden bahsedilmedigine göre sizce dünya devletleridemi Kürt sorununu kulak arkasina atmislardir,yoksa Türkiye'i kirmamak icin bu devletten hic bahsetmemislerdir,gercekten merakimi uyandirdi,ve eger beni Kürdistan devleti konusunda aydinlatirsaniz memnun olacagim.

saygilarla

Seni aydınlatayım:

Mittaniler, Hurriler, Guttiler, Medye İmp. , Urartular, Mervani Kürt Devleti bunlar ilk aklıma gelenler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim siz ister kabul edin ister etmeyin.ortada sayisiz yerli ve yabanci kuruluslarin yaptiklari ciddi arastirmalar var.Özellikle Ab nin yaptigiarastirma var.Bütün bunlar ve daha bircok sayisiz belge var iken hala bunun aksini iddia etmek bence gercekcilikle bagdasmamaktadir.Ayrica bu arastirmalari yapan kurumlarin Kürtlere karsi bir önyargisida yoktur neden olsunki hem?Yani illede biz ayri bir toplumuzdan yola cikilarak biraerlere varilmaya calisiliyorsa bu ayrimciliktir.Bugün artik tartisilmaz bir gercektirki Kürtlerinde anayurdu Orta Asyadir ve Kürrtler özköken itibariyke Türktürler.Bazi cikarci yaklasimlarla iddia edilen yanlisliklar nedeni ile Türk ve Kürt ayirmciligi yapilmaktadir.

Ayrica kisa bir ayrinti vermek istiyorum;Cok kültürlülügü Türkiyeye bir zenginlik olarak empoze etmeye calisan Avrupa birligi kendi icersinde farkli kültürlere zararli gözü ile bakmaktadir.Alman olmak isteyen yabancilardan Alman Kültürüne uyum beklenmektedir.Yani bu uzun bir tartisma konusu oldugundan fazla ayrintiya girmek istemiyorum.

Kisaca, Türkiyenin Türk nüfustan sonra gelen en büyük etnik grubu olan Kürtleri kiskirtarak onlari ayri bir toplummuslar gibi göstererek ülkemizi bölmeye calisanlara firsat vermememiz gerekir.bunlara karsi elbirligi ile savasmaliyiz.

saygilarla

Bu araştırmalarda türkten kasıt anadilini unutup asimile olan halklarıda türk olarak sıralamışlardır.. ben arap-türk-kürt nüfusunun bir arada yaşadığı antepte oturuyorm burdan sonrasında hiçbir yerde hemen hemen ta musula kadar sanırım türk aşireti mevcut değildir.. bilginize.

İç Anandolunun Doğu Anandolu ve Güneydoğu anadolu ile sınır illerinde yoğun yerleşke değil ama kürt nufusu var, Doğu Anadolunun genelde il merkezleri ve ilçe merkezlerinde türk kürt nüfus, Güney Doğu Anadolunun G.Antep-Ş.urfa-Adıyaman illerinde çoğunluk kürt-arap az miktarda türk aşiretler, bölgenin diğer illerinde büyük oranda kürt nufus ağırlıkta, şu an büyük metropollerde yaklaşık 3 milyona kürt nufusu mevcuttur. al sana bölgede yaşayan ve bilen birinin aktardığı bilgi. var sen hesapla ve neye inanmak istiyorsan inan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Entegrasyon ve asimilasyon tezleri

Halfeti. Fotoğraf: Ersin Alok

Fırat'ın doğusu bütün insanlığın kültür mirası ve hoyratça bir İslamlaştırma ya da Kürtleştirme operasyonu bu kırılgan toplumları ebediyen yok edebilir

02/03/2008 (1542 defa okundu)

GÜNEŞ ÖZDURAL (Arşivi)

İstanbul'un Sultanahmet'i gibi Fırat'ın doğusu da çok çeşitli tarih evrelerinin kalıntılarını barındıran bir bölge. Fırat'ın doğusunu çok özel kılan faktör bu kalıntıların sadece yapılar değil bölge insanının evriminde geçirdiği aşamaların yaşayan örnekleri olması.

Üç 'Kürtçe', iki Arapça tercüman

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun etnik, dinsel ve kültürel nüfus kompozisyonunu, mikro boyutta, rakamsal olarak belirlemek olanaksız: Devlet İstatistik Enstitüsü bu ayrıntıda veri sağlamıyor. En küçük yerleşim birimi bazında bireysel veri toplama çabaları ise, gerek devletin politik kaygıları ve incelenen toplulukların dışa kapalılıkları, gerekse tam tesadüfi örnekleme yapabilme konusundaki teknik sorunlar nedeniyle çok kısıtlı.

Ancak, Fırat'ın doğusunda kalan bölgede yapılan pilot çalışmalar (ki bunların istatistiki açıdan güvenilirliği yoktur), sadece gerekli olan tercüman sayısı ve niteliği ile dahi olsa, çokkültürlü bir tablo ortaya çıkarıyor. Çok kaba hatlarıyla da olsa, bölgedeki dil ve din çeşitliliği aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Mikro-kültürler

Güneyde, Antep ovasından Fırat'a doğru yolun güneyi, Barak'ın en kuzey sınırı: Osmanlı tarafından Colap Çölü'ne (Suriye) sürülmüş, Abdülhamit Han'ın fermanı ile kuzeye gelmesine izin verilmiş, evi Ar-Rakka (Suriye) olan Türkmen boyu. Yaşlı erkeklerin şakağında, Orta Asya geleneği olan ceylan dövmesi, kadınları silme bezeli, Orta Asya'dan bu yana hâlâ her evden bir erkeğin Türk ordusuna verildiği Barak boyu.

Yolun kuzeyi, yine Abdülhamit Han'ın fermanı ile Dersim'den aşağı inen Alevi Zaza aşiretinin bölgesi. Eski Yezidi köylerini kontrolü altına alan bu aşiret, İran'daki yeraltı sulama sistemini, İran'daki adı olan Kanat ile, Dereboyu'nda kuran aşiret. Yerüstündeki ağızları Hazreti Ali'nin kılıcı ve Acem Aslanı ile bezeli olan Kanatlar kız isteme töreninin de mekânı.

Fırat'ı Birecik'te geçer geçmez, güneydeki köylerde, Fırat yine kutsal nehir, "şeytan" sözcüğü yasak ve dil Bedevi Arapçası. Erkeklerin şakaklarında Güneş Tanrısı'nın simgesi güneş kursu, kadınlar yine baştan aşağı bezeli. Şeyh dışında okumak yasak, yabancı ile konuşmak yasak, "ben Yezidiyim" demek yasak.

Doğuya doğru birkaç köy sonra, sınır boyunda, Barak'ın bir kolu, hemen ardından, Kurtuluş Savaşı'nda Urfa'nın Fransızlardan kurtarılmasında büyük katkıları olan, erkekleri uzun Arap entarisi giyen, rengarenk ipeklere sarılı kadınları yine baştan ayağa bezeli Arap aşireti.

Suruç'un kuzeyinde, İslamlaştırma politikalarının ağır baskısı altında başevi bölünmüş olmasına rağmen, geleneklerini korumaya çabalayan, Sorani lehçesi konuşan, büyük ve güçlü Yezidi aşireti. Yine kadını ve erkeği dövmeli, ama motifler farklı.

Urfa merkez köyleri ve kuzeyindeki Kürtçe lehçe yine Sorani, halk ismen de olsa Sünni. Kuzeye, özellikle Halfeti-Bozova ilçelerine doğru Kadiri tarikatı hakim. Kızıltepe'nin kuzeyinde, yer yer yine Arapça konuşulan, İslamlaştırma baskısı ile evlerine kapanmış Yezidi köyleri ardından, Diyarbakır'dan doğuya doğru Kurmanci lehçesi yelpaze gibi açılıyor. Kurmanci lehçesinin kuzeyi Türkçe ve çeşitli Zaza lehçeleri konuşan, çoğunlukla Alevi adı altında toplanan inanç grupları; kasaba ve kentlerde Şafiler ve Nakşibendiler; bazı kasabalarda dil Arapça. Güneyde sınıra yakın, Mardin-Midyat ekseninde Süryani ve Aramice; bir iki ufak yerleşmede Kurmanci lehçesi konuşan Bahailer ve Türkçe'nin yanı sıra kendi dilini korumayı başarmış Sünni Çerkesler.

Asimilasyon

Fırat'ın doğusu sorunu Atatürk Türkiyesi'nde, "Türküm diyen Türk'tür" prensibi ile çözülmek istendi ve bunun ön şartı olarak da yeni yetişen nesillere Türklük bilinci, gururu ve dili benimsetilmeye çalışıldı. Devletin laik olması, Cumhuriyet'in ilk yönetici kadrolarının İslam'la çok özdeşleşmiş olmaması, mikro din-kültür gruplarını bir dereceye kadar korudu. Bir yandan yükselen Kürt milliyetçiliği, diğer yandan İslam dininin güçlü etkisi ile Türkleştirme politikasının iflas ettiğini görüyoruz.

Günümüzde, bu çeşitlilik sorunu Abdülhamit Han yöntemleri ile çözülme aşamasında. 12 Eylül ile sistemli bir şekilde uygulamaya konan İslamlaştırma politikasının son halkası, AKP iktidarı, çeşitli etnisite, dil ve dini inancın birarada yaşadığı bölgeyi, yine 1890'lardaki yaklaşımla, İslam şalıyla örtmeyi deniyor. İktidar partisi, en azından, sınırlarımız içinde birlik ve beraberliğin, ortak Müslümanlık temelinde sağlanabileceği kanısında.

Oysa bu politika, ne yazık ki, en az Sultanahmet'teki Bizans Sarayı kalıntıları kadar korunmaya layık olan kültürel çeşitlilik mirasımızı yok edecek. Yezidilik gizli bir din, dışarıdakilere anlatılmıyor. Son temsilcileri de İslam'a döndürüldüğü zaman artık onu, Harran'daki Sabilik gibi, hiç bilemeyeceğiz. Ya erkeklerinin kolları Süryani haçıyla bezeli, Türk devletine her zaman sadık Türkmenler neye inanıyor? Zazaların şeyhleri güçlerini nereden alıyor? Hepsini Sünni- İslam şalı örtmeden bilmek istemiyor muyuz?

Entegrasyon ve Kuzey Irak modeli

"Kürt haklarını" korumak üzere örgütlenmiş olan DTP, asimilasyona şiddetle karşı çıkarak, entegrasyon modelini savunuyor. Çok sayıda yerel meclise dayanan bu model, çeşitliliğin korunmasında umut veren bir başlangıç olmakla beraber, yeterince açık değil. Ancak, Kuzey Irak'taki uygulamalar bir gösterge olacaksa, bu politikanın genel kullanımdaki adı "ulus-yapılandırma": Belli bir etnik grubu aynı dil, din, kültür çevresinde birleştirme. İlkesel olarak Türkleştirmeden hiç farkı olmayan bu politika doğrultusunda atılan ilk ve çok önemli bir adım, Sorani lehçesinin Irak'ta resmi Kürtçe olarak tanınması. Sorani, Kahtaniye bağlı, nispeten daha laik olarak tanımlanan Süleymaniye halkının konuştuğu lehçe. Kuzey Irak bölgesel hükümetinin başı Barzani ise Kurmanci konuşuyor ve kendi aşiretinin dilini "Kürt ulusu" adına feda etmesine yol açan bu sert politika, DTP'ye yakın bazı Kürt aydınları tarafından da destekleniyor: Amaç Türkiye'de de ortak bir Kürt dili, geçmişi ve dini yaratmak.

Irak'ta güçlü Barzan aşiretinin bile direnemediği baskıya boyun eğecek olan Yezidiler ve Zazalar, bu kez Kürt asimilasyonu ile karşı karşıya kalacak. Bölge okullarında bu kez Kürt dili olarak, Türkiye'de Sorani'den daha yaygın olan Kurmanci öğretilecek; dövmeli bütün Türk ve Arap boylarının yanı sıra Kurmanci konuşan Karakeçililer ve tabii tüm Zazalar Kürt sayılacak, muhtemelen bir ortak din olarak Şafilik benimsenecek ve ne yazık ki bunun adı da entegrasyon olacak.

Büyük bir bilim ordusu gerekli

Fırat'ın doğusuna bir ordu gerçekten gerekli. Ancak bu ordu asker yerine antropologlar, tarihçiler, arkeologlar, dilbilimciler ve diğer araştırmacılardan oluşmalı. Önce saptamak zorundayız hangi mikro kültür nerede yaşıyor, nereden geldi, kökleri nerede? İkinci önceliğimiz bu kültürleri nasıl anlarız olmalı, sonra da doğal olarak nasıl koruruz. İslamlaştırma ya da Kürtleştirme tehlikesini önlemenin yolu bilgiden geçiyor.

Fırat'ın doğusu bütün insanlığın kültür mirası ve hoyratça bir İslamlaştırma ya da Kürtleştirme operasyonu bu kırılgan toplumları ebediyen yok edebilir. Askeri operasyonun hemen ertesinde, sivil çözüm çağrılarını da dikkate alarak, üniversitelerimizin ve bütün aydınlarımızın birlikte, büyük bir atakla, Fırat'ın doğusuna yönelmesi gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seni aydınlatayım:

Mittaniler, Hurriler, Guttiler, Medye İmp. , Urartular, Mervani Kürt Devleti bunlar ilk aklıma gelenler..

Aşağıdaki yazıda ve devamındaki linkte, mevcut Kürt tarih tezleri oldukça objektif bakış açısıyla incelenmiş, Lütfen, yazılanları okumadan tepki göstermeyelim. Yanlış anlaşılmasın Kürtler yoktur demiyoruz. Yazıda, Kürt tarih tezlerinin dayandığı kaynaklar ortaya konularak eleştirel bir yaklaşım var ve yine aynı kaynaklara dayanarak Kürtlerin gerçek kökeni ortaya konulmuş.

Kürt Tarih Tezinin Dayanılmaz Tutarsızlığı

Günümüzde Kürt tarih tezi olarak ileri sürülen tarih yazımını, üç kuşak şeklinde görüyoruz: I. Kuşak Şerefname, II. Kuşak Nikitin ve Minorsky gibi Rus subayların tezleri, III. Kuşak olarak ise Tori ve Izady gibi Batı Kürdoloji Enstitülerinin tarih yazımları. Bu tezler, bu yazıda, olgu ve veri düzeyinde ele alınacak, etnolojik ve sosyolojik olarak kritik bir tarih okumasından geçirilecektir. Bu, Kürt tezini destekleyenler için de, karşı çıkanlar için de yapılması gereken bir zorunluluktur. Kendimizi kandırmamak ve tutarlı olmak için eleştirisel okuma görevimizdir. Bu tezlere göre Hurriler, Gutiler ve Lulliler tarihteki ilk Kürtlerdir. Milattan önce 2000’li yıllarda Mezopotamya’nın kuzeyinde yaşayan bu toplulukların dilleri dahi bilinmemektedir. Daha sonraki dönemde bu sefer Mittanilerin Kürt olduğu ileri sürülmekte, Mittanileri takip eden dönemde Medler ve Urartuların Kürt olduğu ileri sürülmektedir. Daha sonraki dönemde Arapların, Roma (Anadolu Rum) ve Sasanilerin (İran Fars) Anadolu’yu zaptetmeleri sürecinde, Arabistan’ın çevre dağlarında yer alan Farslaşmış bölgelerde, Arap egemenliği sürecinde Farsça konuşan Müslüman toplulukların, Abbasilerin dağılması sonrasında oluşan devletlerin yani Hamadoğulları, Mervanoğulları ve Büyütoğulları’nın Kürt devleti olduğu ileri sürülmekte, bundan sonraki dönemde ise Şah İsmail’in ve Kaçarların Kürt olduğunu ileri süren tezlere sıra gelmektedir. Bu noktada günümüzdeki son tezler burayı da aşarak, Roma’nın dağılması sonrası ortaya çıkan Kapadokya, Kommenega ve Ermenilerin de Kürt olduğu ve hatta Nasturilerin, Süryanilerin Kürt olduğu ve Kürt bölgesi olduğunu düşündükleri bölgede yaşamış tüm etnilerin tüm uygarlıkların ve tüm devletlerin Kürt olduğunu ileri sürme noktasına gelmiştir.

Yazının devamı:

-http://www.turkish-media.com/forum/index.php?showtopic=148090&st=0&gopid=753659entry753659-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben,ne demek istediğinizi anladım...anlamayanlar da inanın ki anlamak zorunda kalacaklar...şimdi burada değilsiniz,ama yürekten sevgiler değerli botan...aynı barış için direnecek olan Kürt gençleri olarak şiddettin ve kanın olmadığı demokratik bir ülke...kendimizi aştığımız,Kürt ve Türk'ü ile yarına umut taşıyacağımız bir ülke...tekrar sevgiler!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aşağıdaki yazıda ve devamındaki linkte, mevcut Kürt tarih tezleri oldukça objektif bakış açısıyla incelenmiş, Lütfen, yazılanları okumadan tepki göstermeyelim. Yanlış anlaşılmasın Kürtler yoktur demiyoruz. Yazıda, Kürt tarih tezlerinin dayandığı kaynaklar ortaya konularak eleştirel bir yaklaşım var ve yine aynı kaynaklara dayanarak Kürtlerin gerçek kökeni ortaya konulmuş.

Günümüzde Kürt tarih tezi olarak ileri sürülen tarih yazımını, üç kuşak şeklinde görüyoruz: I. Kuşak Şerefname, II. Kuşak Nikitin ve Minorsky gibi Rus subayların tezleri, III. Kuşak olarak ise Tori ve Izady gibi Batı Kürdoloji Enstitülerinin tarih yazımları. Bu tezler, bu yazıda, olgu ve veri düzeyinde ele alınacak, etnolojik ve sosyolojik olarak kritik bir tarih okumasından geçirilecektir. Bu, Kürt tezini destekleyenler için de, karşı çıkanlar için de yapılması gereken bir zorunluluktur. Kendimizi kandırmamak ve tutarlı olmak için eleştirisel okuma görevimizdir. Bu tezlere göre Hurriler, Gutiler ve Lulliler tarihteki ilk Kürtlerdir. Milattan önce 2000’li yıllarda Mezopotamya’nın kuzeyinde yaşayan bu toplulukların dilleri dahi bilinmemektedir. Daha sonraki dönemde bu sefer Mittanilerin Kürt olduğu ileri sürülmekte, Mittanileri takip eden dönemde Medler ve Urartuların Kürt olduğu ileri sürülmektedir. Daha sonraki dönemde Arapların, Roma (Anadolu Rum) ve Sasanilerin (İran Fars) Anadolu’yu zaptetmeleri sürecinde, Arabistan’ın çevre dağlarında yer alan Farslaşmış bölgelerde, Arap egemenliği sürecinde Farsça konuşan Müslüman toplulukların, Abbasilerin dağılması sonrasında oluşan devletlerin yani Hamadoğulları, Mervanoğulları ve Büyütoğulları’nın Kürt devleti olduğu ileri sürülmekte, bundan sonraki dönemde ise Şah İsmail’in ve Kaçarların Kürt olduğunu ileri süren tezlere sıra gelmektedir. Bu noktada günümüzdeki son tezler burayı da aşarak, Roma’nın dağılması sonrası ortaya çıkan Kapadokya, Kommenega ve Ermenilerin de Kürt olduğu ve hatta Nasturilerin, Süryanilerin Kürt olduğu ve Kürt bölgesi olduğunu düşündükleri bölgede yaşamış tüm etnilerin tüm uygarlıkların ve tüm devletlerin Kürt olduğunu ileri sürme noktasına gelmiştir.

Yazının devamı:

-http://www.turkish-media.com/forum/index.php?showtopic=148090&st=0&gopid=753659entry753659-

Birde Kürt Sorunu başlığında verdiğim bilgilere göz atalım isterseniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu araştırmalarda türkten kasıt anadilini unutup asimile olan halklarıda türk olarak sıralamışlardır.. ben arap-türk-kürt nüfusunun bir arada yaşadığı antepte oturuyorm burdan sonrasında hiçbir yerde hemen hemen ta musula kadar sanırım türk aşireti mevcut değildir.. bilginize.

İç Anandolunun Doğu Anandolu ve Güneydoğu anadolu ile sınır illerinde yoğun yerleşke değil ama kürt nufusu var, Doğu Anadolunun genelde il merkezleri ve ilçe merkezlerinde türk kürt nüfus, Güney Doğu Anadolunun G.Antep-Ş.urfa-Adıyaman illerinde çoğunluk kürt-arap az miktarda türk aşiretler, bölgenin diğer illerinde büyük oranda kürt nufus ağırlıkta, şu an büyük metropollerde yaklaşık 3 milyona kürt nufusu mevcuttur. al sana bölgede yaşayan ve bilen birinin aktardığı bilgi. var sen hesapla ve neye inanmak istiyorsan inan.

Yine somut olmayan iddialar.Zorla kürtlestirilmis Ermenileri,Türkleri agziniza almak heralde zorunuza gidiyor.O saydiginiz illerin hepsi de Türk illeridir.

Benim hesapliyacagim ve de inanacagim birsey yok siz hesaplayin ve neye inaniyorsaniz inanin,ama dogru bilgilerle!

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Entegrasyon ve asimilasyon tezleri

Halfeti. Fotoğraf: Ersin Alok

Fırat'ın doğusu bütün insanlığın kültür mirası ve hoyratça bir İslamlaştırma ya da Kürtleştirme operasyonu bu kırılgan toplumları ebediyen yok edebilir

.

.

.

Kürt irkcilarin Kürtlestirme vahsetinden kacarak Ermenistana siginan Yezidilerden bir gurup,dogup büyüdükleri topraklardan uzakta kalmis olmalarinin acisini yasiyorlar,Ermenistanin hicbir katkida bulunmadigi kendi kendilerine göcebe gibi yasamk zorunda kalan bu asiret dogduklari topraklara dönmek istiyor ama yok edilme korkusuyla Ermenistanin insanlik disi politikalarina hayatta kalabilmek ugruna katlanmaktadirlar.

Sayin Dogrucu davut,demokrasi demokratik hak iddiasinda bulunanlarin kendilerinden olmayanlara nasil davrandiklari yukarda verdigim örnekle sabittir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn ofkeliadam, sizin tesbitlerinize katiliyorum. Ben mesela ic anadolu'danim ve kendi bulundugum sehre bagli onlarca Kürt köyleri söyleyebilirim, sehirde yasayanlar haric. Diger taraftan Türkcüler Mersin sehrinin bile Kürt'ler tarafindan istilaya ugradigindan sikayetciler. Izmir desen gene ayni. Türkcülük yapan bir sitede, ismi Türk Solu, güya Türkiye'nin nasil Kürt'ler tarafindan istila edildigini gösteren harita bile yayinliyorlar.

Bu Türkcüler ne dediklerini bilmiyorlar galiba, dün dediklerini bu gün baska söyzlerle yalanliyorlar. Bir taraftan Kürt nüfusun cok azligini isbatlamaya calisirlarken diger taraftanda metrepollerin Kürt'ler tarafindan istilaya ugradigini ve neredeyse Kürt nüfusun Türk nüfusundan fazla oldugunu idaa ediyorlar. Türkcülerin bu celiskili aciklamalari anlasilir degil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine somut olmayan iddialar.Zorla kürtlestirilmis Ermenileri,Türkleri agziniza almak heralde zorunuza gidiyor.O saydiginiz illerin hepsi de Türk illeridir.

Benim hesapliyacagim ve de inanacagim birsey yok siz hesaplayin ve neye inaniyorsaniz inanin,ama dogru bilgilerle!

saygilarla

Su zorla kürtlestirilmis Ermeni ve Türk'ler hakkinda aydinlatici bir bilgi verirseniz seviniriz. Arkadasa somut olmayan iddaalar diye itiraz ediyorsunuz. O yüzden sizden ricam kendi idaalarinizi somutlastirirsaniz konunun aydinlatilmasi acisindan cok sevindirici olur. Aksi taktirde kendi idaalariniz gercekleri yansitmayan bir iddaa olarak gcerlilik kazanir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Yazının devamı:

Dogrucudavut arkadaşım nereli olduğunu bilmiyorum, Kürtler ile ne derece yakın olduğunuda, ama kendilerini Kürt olarak isimlendiren toplulukların neredeyse tamamında birbirine çok yakın yaşayış tarz ve gelenekleri mevcuttur, hemde vücut şekil ve yapılarıda benzeştir. Nasıl ki Orta Asya Türklerinde bariz olan sert görünümlü surata oturmuş çekik gözler ve yuvarlağa yakın kafatası yapısı bu gün dahi Türkiyedeki pekçok yörede yaşayan türkmen boyunda gözleniyorsa Mezopotamya coğrafyasında Türk göçü yaşanmadan önce yerleşik olan ve bu gün hala yaşamını sürdüren Kürtlerde genelde kalın kaşlar, kıllı vücut yapısı, kemerli ve kocaman burun, dalgalı siyah ve koyu kahverengi saçlar, iri kemik yapısı. Bu saydıklarıma sahip olan bir Kürt ile bir italyanı bir birine ne kadar benzetebilirsin,yada bir ukraynalıyı veya Arabı, ama K.Irak, Güney Batı ve Batı İran ve Kuzey Suriye bölgelerinde ben Kürt'üm diyen bütün topluluklarda benzer dış gürünümü gözlersin, diyeceksinki cografyanın iklim yapısı insan topluluklarının dış görünümünde etkilidir, evet fakat bu bir yere kadar doğru olabilir çünkü soy münasebetleri gerçekleşmemişse topluluklar ata kabilesinin vücut özelliklerini gösterir. Örneğin Ermeniler, Kürtlerle binlerce yıl bir arada yaşadılar ve Kürtler Müslümanlığı seçtikten sonra soy münasebeti çok az gerçekleşti, ne kadar anımsatabilirlerki, yaşadığım yerde bir türkmen aşireti var ve bu aşiretin buraya gelmeden önceki yaşadığı yer kendi sözlü tarihlerine göre Horasanmış, Osmanlılar döneminde buradan Suriyenin Rakka bölgesinde iskan ettirilmişler nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti kurulunca tekrar buraya göç etmiş ve yerleşik hayata geçmişler, bu aşiret göçebe olduğundan dolayı etrafındaki diğer milletlerden insanlar ile fazla soy münasebetine girmemiş sadece yerleşik hayata geçtikten sonra artık değişen dünyanın gereği diyelim bölgedeki Arap ve Kürt topluluklardan kız alıp-vermeler olmuş. Bu Türkmen aşiretinden bir arkadaşa bakacak olsan Asyalı bir kimseyi anımsatan beden özellikleri göreceksin, özelliklede neredeyse hepsinde belirgin olan çekik gözler ve çoğunda olan düz siyah saçlar.

Kürtlerde de bırakın son 100 yılı daha 20 yıl öncesine kadar bile köyleri kurulu olan Yezidiler benim görüşüme göre şu an en bozulmamış Kürt vücut şekillerini korumaktadırlar, çünkü Yezidiler yaşadıkları bölgedeki mesnevi dinlere mensup topluluklar tarafından hep dışlanmış ve sosyal ilişkiler en alt seviyede tutulmuştur, yani 20 yıl öncesine kadar bu dine mensup kişiler etraflarındaki gruplardan ne kız alır nede bu gruplara kız verirdi, Yezidilerin genel özellikleri ile Mezopotamyanın herhangi bir yerinde yaşayan ve ben Kürt' üm diyen bir kimsenin özelliklerini gözlersen fark bulamazsın ama bu iki grup ne Türk ırkına mensup bir kimseyi anımsatır nede Çerkezleri nede Arapları veya Lazları, diyelimki farklı etnik gruplar olsunlar ama Gürcistan bölgesindeki Yezidilerde Ermenistandaki Yezidilerde Mezopotamyadaki gibi Kürtçe konuşurlar, diyelimki aynı bölgede bir arada yaşadıklarından dolayı asimile olmuş olsunlar, fakat bu Kürtlerin yakınlarındaki grupları asimile edecek herhangi bir devlet aygıtları olmadan bunu nasıl becerirler ki, binlerce yıl bir arada yaşayan ve bölgedeki Kürt nufusuna göre sayıları daha az olan Midyat Arapları neden hala Araplıklarını unutmadılar yada Osmanlı dönemini bırakınız Cumhuriyet döneminde bile hala bunca yazılı ve görsel avantaja rağmen Türkçeyi çok ta iyi bilmeyen ve anadillerini kültürel yapılarını muhafaza eden Kürt ve Arap toplulukları var.

Sözün kısası Kürtler tarihin hiçbir döneminde devlet kurmadılar-sa ve sözü daha ileri bir noktaya taşıyayım Kürtler yoksa peki bunca aynı dili konuşan insan kütlesi nereden geldi Uzaydan ışınlanmış olabilirler mi? Peki şu adını andığımız Hititler, Medler,Urartular, Hurriler, Mitanniler vb. Mezopotamyada hüküm sürmüş devletlerde yaşayan insanlara ne oldu aceba, nerede bu insanar, dilleri kültürleriyle bir anda sihir tozu serper gibi yok mu oldular ? Bu insanlar bu coğrafyada yaşayan diğer topluluklarada benzemiyor üstelik.!

Diyelim ki Türkler Anadoluya gelmeden az bir zaman önce Güney İrandan bölgeye gelen dağlı kabileler olsunlar, Kürtçe ile Hurricedeki Mitannicedeki benzer kelimeler neyin nesidir ki.

Yani bu adamlar belliki bu toprakların yerlileri, ve eskiden beri kurulan devletlerdende ayrı tutulamıyacaklardır.

İşin trajikomik olan tarafı 1930'larda Kürtler ve Kürtçe yoktur, dağlık bölgelerdeki Kürtler aslında Türktürler denildi, bunun doğruluğu ispatlanmaya çalışıldı, vardır diye diretenler hain,eşkıya ilan edildi ve yok edildiler, 1980'ler de Kürtler vardır ama Kürtçe diye bir dil yoktur aslında Kürtçe yamalı toplama bir dildir denildi, 1990'larda Kürtler ve Kürtçe vardır ama Anayasada tanımlı dil Türkçedir, Türkçenin dışında herhangi bir dil kullanılamaz denildi ama kamu okullarında patır patır ingilizce, almanca,fransızca eğitim veriliyordu, geldik 2000' li yıllara muhafazakar ama demokrat olan bir parti çıkıyor ve Kürtçe eğitim için simgeselde olsa bir adım atıyor, devletin resmi yayın organının bünyesinde bir tv kanalı kuruyor, (biz bu açılımları Sol Sosyalist gruplardan beklerken tam tersi oluyor ve neye uğradığımızı şaşırıyoruz, esas daha da büyük şaşkınlığı bu açılımları kafasında dahi tamamlayamamış olan TürkSolu kesimlerinin gerici gayretlerle provake edip baltalamaya çıkmasında yaşıyoruz) peki değdimi bunca İnkara-İmhaya.. Yitip giden bunca GENÇ insana, bunca boşa harcanmış zamana- emeğe ve sermayeye..!

Buyrunuz DÜŞÜNÜNÜZ!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.