Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

cuma namazı kılmayın "genelde"

kursatotcu

Önerilen İletiler

• Cevaplar 132
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

fiil diye bişey icad edip kendi kendine hüküm veriyorsun.yaratmanın çeşit çeşit olduğunu da biliyorsun."fiil" dediğin şey insan için yaratılıp verilmiştir nasıl kullanırsa kullanılsın.aynı insan gibi.bizi yarattı ama bazıları işledikleri fiillerden dolayı cehhenneme gidiyor o zaman Allah mı cehhenneme gidiyor?

dolayısıyla insanların işlediği fiiller kendisinindir nasıl yaratıldığı önemli değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

azmı musamamma dedikleri

zaten cüzi iradedir.yani bir işi yapma isteği

tamam işte bir şey yapma isteğini insana Allah mı veriyor?? insanın istemesi de mi yaratılıyor? Gücün insana Allah tarafından verilmesi cebr mi oluyor? ama ben insanda bir şey yapabilme gücünün buluduğuna da inanıyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tamam işte bir şey yapma isteğini insana Allah mı veriyor?? insanın istemesi de mi yaratılıyor? Gücün insana Allah tarafından verilmesi cebr mi oluyor? ama ben insanda bir şey yapabilme gücünün buluduğuna da inanıyorum..

bu isteği allah yaratır dersen bu cebr olur. maturidiler boşuna bunu inkar etmedi.

neden bu kadar işi yokuşa sürdüler ki? madem herşeyi yaratan allahtır deyip düşüncemizin de allah tarafından yaratıldığını söylemek daha fazla insanları kendine çekici değil miydi? ama onlar bir şeyi gördü ve bunu diyemedirler. bunu anlamayacak bir insan olduğunu tahmin etmiyorum .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu isteği allah yaratır dersen bu cebr olur. maturidiler boşuna bunu inkar etmedi.

neden bu kadar işi yokuşa sürdüler ki? madem herşeyi yaratan allahtır deyip düşüncemizin de allah tarafından yaratıldığını söylemek daha fazla insanları kendine çekici değil miydi? ama onlar bir şeyi gördü ve bunu diyemedirler. bunu anlamayacak bir insan olduğunu tahmin etmiyorum .

düşüncemizin Allah tarafından yaratıldığını söylemenin neresi çekici??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öyleyse onlara şunu sor: allah yaratmadıysa kim yarattı?

Soru bu ya...

Evet kim yarattı?...

Hiçbirşey kendiliğinden birdenbire var olmaz değilmi?...

Ve birşeye birden böyle bir güç verilmez ki bu olanaksızdır...

O zaman yaratınıcında yaratıcısı olması gerekmezmi?

Ya da Evrensel bir kozmik güç olabilirmi? bu...

Kendiliğinden oluşan dahasa bir güç...

Sevgi ve saygılarımla...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Soru bu ya...

Evet kim yarattı?...

Sevgi ve saygılarımla...

.

dipnot bu lafla sen cebrici mi olmuş oldun dersin

Rica etsem sizin benim düşüncelerim ile ilgili yorumunuz ne yönde oluştu?

onu alabilirmiyim?...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Soru bu ya...

Evet kim yarattı?...

Sevgi ve saygılarımla...

.

dipnot bu lafla sen cebrici mi olmuş oldun dersin

Rica etsem sizin benim düşüncelerim ile ilgili yorumunuz ne yönde oluştu?

onu alabilirmiyim?...

.

bulafınla eğer sen düşüncelerimizi alahın yarattını kabul ettinse ki öyle anladım ben. bu direkt cebrdir.

lamı cimi olmaz.

çevrendeklere sorarsan düşüncemizi allah mı yaratıyor diye genelde (ama bu konularda az da olsa bilgisi ve ilgisi olan biri olmalı bu) "evet" der bu kimseler. cüzi iradenin mahluk olmadığı inancı onlara soğuk gelir. ancak bilgisiz kimseler çabucak hayır derler bu soruya.

Ben %50'inin içinde yer almak istedim sadece...

Sevgi ve Saygılar kursatotçu...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben %50'inin içinde yer almak istedim sadece...

Sevgi ve Saygılar kursatotçu...

.

bana karşı çok kibarsınız buna pek alışık değilim. ancak size tavsiye: neye inandığınızı bildiğiniz de bunun gerisini de önemseyiniz zira düşüncelerimizi allah yaratmıştır demek direkman hür iradeyi inkar demektir bakınız sizin düşüncelerinize göre konuşursak: biri allaha sövdü diyelim sizce bu düşünceyi onda allah yarattı ve kul kendisinde allahın yarattığı düşünceyi düşünmemeye kadir olamaz değilmi , olamaz derseniz şu somuç çıkar: kul düşünmemeye kadir olamadığı bir şeyi düşündü demektir ki bu cebr olur. siz hangi ortama giderseniz gidiniz düşüncelerinizi allahın yarattığını söylediğinizde önce pek tepki almazsınız ama bunun sonuçlarından bahsederseniz o ortamdan kısa sürede kovulursunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet bize düşünme yetisi veren Allahtır..Ama Allah benim yerime düşünmüyor!

ısrarla ben şunu soruyorum: düşünme yetisi değil, direkt olarak düşüncenin kendisinin allah tarafından yaratılıp yaratılmadığını soruyorum. biri allaha sövdü mesela, allah bu şahısta sövme düşüncesini yarattığı için mi bu şahıs sövdü? ısrarla bunu sormaktayım.

dipnota sorayım: allaha inanıyormusunuz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.