Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kardelen Elif'in tokat gibi sözleri: Ben de kürdüm "KIZIM DA ASKER OLACAK"

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

İSTANBUL Halkalı'daki askeri servis otobüsüne bombalı saldırıda şehit düşen askerlerden Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Çağlar Bölük'ün eşi Elif Bölük, DHA muhaberi Turaç Top'a konuştu. İşte Kardelen Elif'in tokat gibi sözleri:

10954851.gif

EŞİNİN KANLI ALYANSI BOYNUNDA

Kayınpederinin evinde taziyeleri kabul eden Elif Bölük, “Çok gururluyum, çok onurluyum, Şehit eşi olduğum için üzülmüyorum. Saldırıyı yapanlar birer maşa, Ne Kürt ne de Türk. Onlar hain, kalleş,.... Oğlum yok ama bu vatan uğruna kızımı da asker yapacağım” diye konuştu. Şehit uzman çavuş Bölük'ün saldırının hemen ardından yaralı olarak lojmandaki eşi Elif'i son kez cep telefonundan aradığı, ancak konuşamadığı da ortaya çıktı.

Hain saldırının ardından şehit eşi Mehmet Çağlar Bölük'ü, dün son yolculuğuna uğurlarken, sarf ettiği sözlerle büyük takdir toplayan Elif Bölük, İzmir'in Tire İlçesi'ndeki kayınpederinin evinde taziyeleri kabul etmeye devam etti. Zaman zaman kendinden geçip doktor kontrolüne alınan, kendisini iyi hissettiği anlarda da şehit eşinin kabrine gidip dua eden Elif Bölük duygularını şöyle anlattı:

"KIZIM DA ASKER OLACAK"

“Çok gururluyum, çok onurluyum. Eşim şehit olduğu için çok mutluyum. Onlar perişanca mağaralarda ölüyorlar. Acıyorum onlara. Bütün Türkiye eşimin arkasında. Onlar da hayvanca ölsünler orada. Bayrağımız, devletimiz, vatanımız sağ olsun. Bu bayrak Doğu'da da Batı'da inmeyecek. Ben de Kürt'üm. Muş'ta doğdum, büyüdüm, okudum. Orada da Atatürk, Türk bayrağı vardı. Hiç kimse bu insanların hakkını savunuyorum demesin. Bir kaç kişi için konuşsunlar. Bütün Kürtler teröristmiş gibi konuşmasınlar. O kadar yüreklilerse gitsin savaşsınlar. Eşimin alyansının üzerinde kanı var. Onu da gururla boynumdaki kolyemde taşıyorum. Onun kanı yerde kalmayacak. Oğlum yok ama kızım var. Onu da bu vatan uğruna asker yapacağım.

O ARTIK DEVLETİN ÇOCUĞU

Bu saldırıyı yapanlar birer maşa, ???? hain. Onlar ne Kürt ne de Türk. Kızım babasız değil. Artık bu devletin, Türkiye'nin çocuğu. Bu saldırıyı Kürtler yapmadı. Hainler, şerefsizler yaptı. Doğu'ya yatırım yapılmıyor diyorlar. Ama bakın en çok okuyan Tunceli'de. Yapmayın bunu, savunmayın. Onlar Kürtleri değil, PKK'yı savunuyorlar. Benim adımı, Kürtlerin adını ağızlarına almasınlar. Bu bayrak inmeyecek. Eşimi silahını çıkaramadan haince vurdular. Bunun öcünü alacak devletim. O kadar da çok askeri var. Bana bakıp, biz ne güzel yaptık demesinler hainler. Hiç üzülmüyorum.”

Elif Bölük'ün amcası Yılmaz İmenç ise, kendilerinin de Kürt olduğunu, şehidin evlatları olduğunu, bu kanın bir an önce sona ermesi gerektiğini dile getirdi.

ÖLMEDEN SON KEZ ARADI

Bu arada, şehit Bölük'ün saldırının hemen ardından yaralı olarak lojmandaki eşi Elif'i cep telefonundan aradığı ancak konuşamadığı da ortaya çıktı. Şehit Bölük'ün yakınlarına, Mardin'deki görevinin ardından geldiği İstanbul'da, “Rahata erdim. Tek hayalim güzel bir ev ve araba almak” dediği öğrenildi. Şehit Bölük'ün on gün sonra da tatile çıkmayı planladığı, bunu için seyahat acentelerine başvurmayı planladığı belirtildi. Şehit Bölük'ün ayrıca asker olması nedeniyle eşiyle daha önceki konuşmalarında, “Bir gün şehit olursam. Kendi başına Eylül'le dimdik dur” dediği öğrenildi.

HER ZAMANKİ YERİNE OTURMADI

Şehit Bölük'ün, otobüsteki patlamadan hemen önce de her zaman oturduğu yere değil de arkadaşıyla konuşmak için yerini değiştirip, başka bir koltuğa oturunca şehit olduğu kaydedildi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cesur Medyanın olmadığı,medyanın Hükümetlerin ve Tsk'nın yandaşlığını yaparak hayatını idame ettirdiği bir ülkede yaşıyoruz maalesef,eğer öyle olmasaydı elif hanıma bir muhabir çıkıpta ''Kürt olduğunuzu söylüyorsunuz,kaç kelime Kürtçe biliyorsunuz'' yada ''Asker olacağını söylediğiniz kızınıza kaç kelime Kürtçe öğrettiniz'' diye sorabilirdi,eminimki bu soruların cevabı hiç olacaktı,Yalandan Kürt,halkın duygularını sömürmek için yeni oyun bu....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cesur Medyanın olmadığı,medyanın Hükümetlerin ve Tsk'nın yandaşlığını yaparak hayatını idame ettirdiği bir ülkede yaşıyoruz maalesef,eğer öyle olmasaydı elif hanıma bir muhabir çıkıpta ''Kürt olduğunuzu söylüyorsunuz,kaç kelime Kürtçe biliyorsunuz'' yada ''Asker olacağını söylediğiniz kızınıza kaç kelime Kürtçe öğrettiniz'' diye sorabilirdi,eminimki bu soruların cevabı hiç olacaktı,Yalandan Kürt,halkın duygularını sömürmek için yeni oyun bu....

Neresinden tutulacagi sasirirsa insan Kardelen Elif´e cevap vermesi zordur..

Terör nedir onbinleri susturan on dur ama hep öyle olmustur bir gün onbin´lerin icinden bir cikar.

Simdi cevabiniz öyle olmus ki neden sormamislar kürtce ögrenmemis yoksa isyan etmezmis eh..

Olur sorarsin Almanya milli takiminda oynuyan Mesut özil´i Türkce bildigin halde neden Alman milli takiminda neden oynuyorsun..

Arkadasim bu topraklar da yasayanlar Türk Türk oglu Türk bundan ötesi yok varsak bu devlet icin variz milli birlik beraberlik icin variz.

Yoksa da..kimse ufak kimlik pesinde olmaz....

Kardelen Elif Cesur Türk kizidir..

Onbinler kenetlenirse cikan sonuc bu olacaktir.

Mesut özil´i sora bilirsin Türkce bildigin halde baska topraklarda top oynayacak yer bulamadin mi..

Türkcesi var ya onun icin Almancani unut oda Almanya´yi böl ondan sonra oyna..

Aklima bir sözüm geldi..

Terör´den siyaset olmaz yaninda yürüyen cocugu da bulasir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yeğenim Almanya dan izine geldi, ezanı duyunca bu ne diye sordu, şimdi bizim yeğen yalandan müslüman mı oluyor? Bunun suçu da Almanya Devletinin oluyor galiba...

Eğer yeğenin müslümanım deyipte ezan sesini duyunca bune diyorsa kimse kusura bakmasın,kendi müslümanlığını sorgulamalıdır ilk önce,ben müslümansam bundan niye haberim yok,ben ne biçim müslümanım diye,Bu elif hanımında meselesi bu işte,yaşadığı olay çok çok acı verici bir olaydır,kendisinin bu acısını onun kadar olmasada bizde yaşadık ve yaşıyoruz,ancak çıkıpta ben Kürdüm diyorsa eğer benim sorduğum soruyada cevap vermesi gerekir,sadece müslüman olduğunu söyleyip,oruç tutmayan,namaz kılmayan,Allah adını zikr etmeyen,zekat vermeyen yani hiçbir dini gerekliliği yerine getirmeyen birinin kalkıpta,müslümanlık adına açıklama yapmaya kalkması ne kadar doğru olabilirse Elif hanımın yaptığı bu açıklamalarda o denli doğru olabilir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

,sadece müslüman olduğunu söyleyip,oruç tutmayan,namaz kılmayan,Allah adını zikr etmeyen,zekat vermeyen yani hiçbir dini gerekliliği yerine getirmeyen birinin kalkıpta,müslümanlık adına açıklama yapmaya kalkması ne kadar doğru olabilirse Elif hanımın yaptığı bu açıklamalarda o denli doğru olabilir....

Ben Gürcü asıllı bir TÜRK üm, tek kelime Gürcüce bilmiyorum, ben yalandan mı Gürcüyüm?

Türkiye Cumhuriyeti nin %90 ı müslüman, yüzde kaçı dini gerekleri yerine getiriyor, bu saydığınız ibadetleri yapmayanlar müslüman değiller mi?

Almanya da ezanı annesi mi okuyacak bizim yeğene, çocuk gelince burada işitiyor.

Bu konuya en iyi cevap verebilecek kişilerden biri de Elif Hanımdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuya en iyi cevap verebilecek kişilerden biri de Elif Hanımdır.

:clover:

"Bu Elif hanımdım da meselesi..." diye bir cümle bile asılnda bakış açısını göstermektedir.

Ayrıca, olayı "duygu sömürüsü" zeminine çekebilmek için oynanan çok basit bir kelime oyunudur bu dil meselesi...

Çok da doğru söylemişlerdir: "Kürtlerin hakkını savunmak size mi kalmış" Maşasınız işte kabul edin!

Birşeyler elde edeceğini sanan ve saf saf oyununa devam eden maşasınız!

Ancak işlerine gelmediği için ve çarpıtma gereksinimi duydukları için bu oyunlara girmektedirler!

Ve bunun da nedeni, PKK nın, halkın gözünde meşruluğunun tamamen yitirilme korkusudur.

Kürt milliyetçileri ve kendini demokrat sanan insanlara sözüm: unutmayın ki, yaptıklarınız ve savunduklarınız kendinizi bitirecektir!

Tamamen sahte "bizim de acımız..." laflarının ardına sığınarak hiiç de heveslenmeyin!!!...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğrusu, şu ettiğiniz lafları okuyunca büyük şaşkınlık yaşadım; bu kadar ZOR durumda olabileceğinizi tahmin etmemiştim.

Genç yaşta katledilen (siz onlara şehit demek istemezsiniz diye böyle konuşuyorum -olur ya belki bundan da rahatsızlık duyarsınız-) eşinin cenazesi başında kucağına henüz çok küçük yaştaki bebeğini almış ağlayan bir kadına, parmağını gözüne soka soka "söyle bakalım az önce Kürt olduğunu söyledin, kaç kelime Kürtçe biliyorsun" ya da "asker olacağınızı söylediğiniz kızınıza kaç kelime Kürtçe öğrettin say bakayım yalancı seniii" diye sorular sormamış olan medya mensuplarını CESUR olmamakla suçladığınıza göre...

Artık, işinize gelmeyenin Kürt kimliğine bile dil uzatıp "YALANDAN KÜRT" ilan ederek (ki bu kişi Kürt olduğunu kendi iradesiyle söylediği halde ve siz bu kişinin hakkında kaç kürtçe kelime bilip bilmediği de dahil olmak üzere HİÇBİR ŞEY bilmediğiniz halde), Kürtlükten ihraç edecek noktaya geldiğinize göre...

ve son olarak bu YALANANCI ilan ettiğiniz, cenazesinin başında ağlayarak "haktan hukuktan bahsediyorlar, ben de Kürt'üm, size mi düştü benim hakkımı savunmak" diyerek sizin kafanızda yaratmış olduğunuz hayali tek cümlesiyle yerle bir eden O hanımın söylediklerinden bu denli ürkerek nereye, ne tarafa saldıracağınızı şaşırmış hale gelmiş olduğunuza göre,

Gerçekten çok ama çok ZOR duruma düşmüş olmalısınız...

Yakında düşünce kaynağınız, önderiniz, biricik hedeflerinizi belirleyicisi

İngiliz Mandası yanlısı-bağımsızlık düşmanı,

Bölücü,

Demokrasi ve insan hakları düşmanı,

Gerici

GERÇEK Kürt Şeyh Said'in asıldığı yerde anma törenleri yapılacakmış.

Oraya da iştirak edecek misiniz?

iştirak edin;

Ama yarın birileri çıkıp

İngiliz Mandası yanlısı-bağımsızlık düşmanı,

Bölücü,

Demokrasi ve insan hakları düşmanı,

Gerici

Şeyh Said denen adamın asıldığı yerde yaparsa,

Sakın onları demokrasi adına kurşunlamaya kalkmayın olur mu?...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğrusu, şu ettiğiniz lafları okuyunca büyük şaşkınlık yaşadım; bu kadar ZOR durumda olabileceğinizi tahmin etmemiştim.

*

**

Bundan daha iyi bir cevap yazamayacağım için sadece bu yazılanlara harfiyyen katıldığımı belirtiyor ve sizi tebrik ediyorum!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Genç yaşta katledilen (siz onlara şehit demek istemezsiniz diye böyle konuşuyorum -olur ya belki bundan da rahatsızlık duyarsınız-) eşinin cenazesi başında kucağına henüz çok küçük yaştaki bebeğini almış ağlayan bir kadına, parmağını gözüne soka soka "söyle bakalım az önce Kürt olduğunu söyledin, kaç kelime Kürtçe biliyorsun" ya da "asker olacağınızı söylediğiniz kızınıza kaç kelime Kürtçe öğrettin say bakayım yalancı seniii" diye sorular sormamış olan medya mensuplarını CESUR olmamakla suçladığınıza göre...

*

**

:clover: :clover: :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*

**

GERÇEK Kürt Şeyh Said'in asıldığı yerde anma törenleri yapılacakmış.

Oraya da iştirak edecek misiniz?

*

*

Birinci olarak oğlu dağda askerlerce vurulan bir annemiz çıksa,aynı cümleleri Tsk için kullansa,Türk olduğunu söylese emn olunki aynı tepki verilirdi.

İkinci olarak Şex Said isyanını ve Şex Said'i ne kadar kötülerseniz,ne kadar gerici yada,İngilizci olarak tanımlamaya çalışırsanız çalışın,ben şu soruma cevap bulamadıkça Şex Said ve arkadaşlarının haksız olduklarına ikna olamam şahsen,soru şu : Atatürk Kurtuluş savaşı öncesinde,görüştüğü Kürt yada diğer etnik yada mezhep liderlerinden hangisine savaş sonrası kurulacak ülkede Laiklik uygulanacağını,kızların başörtülü okullara alınmayacağını,Türk olmayan halk kesimlerinin yada Müslüman olmayan diğer din yada mezhep sahiplerinin anayasada hiçbir hak ve hukuklarının olmayacağını söylemiştir???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birinci olarak oğlu dağda askerlerce vurulan bir annemiz çıksa,aynı cümleleri Tsk için kullansa,Türk olduğunu söylese emn olunki aynı tepki verilirdi.

İkinci olarak Şex Said isyanını ve Şex Said'i ne kadar kötülerseniz,ne kadar gerici yada,İngilizci olarak tanımlamaya çalışırsanız çalışın,ben şu soruma cevap bulamadıkça Şex Said ve arkadaşlarının haksız olduklarına ikna olamam şahsen,soru şu : Atatürk Kurtuluş savaşı öncesinde,görüştüğü Kürt yada diğer etnik yada mezhep liderlerinden hangisine savaş sonrası kurulacak ülkede Laiklik uygulanacağını,kızların başörtülü okullara alınmayacağını,Türk olmayan halk kesimlerinin yada Müslüman olmayan diğer din yada mezhep sahiplerinin anayasada hiçbir hak ve hukuklarının olmayacağını söylemiştir???

Türkçemizde Q,X,W harfleri yoktur.

Kürtçede olabilir ama Türkçede yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç olmamış, yaşanmamış, olmayacak ve yaşanmayacak ve tamamen hayalinizde yaşattığınız olaylar üzerinden fikirler yürütüp, örnekler verip konuyu kendi tarafınıza çekmeye çalışmayın. Yani hangi tarihte nerede böyle bir olay yaşanmıştır arkadaşım. Hiç olmayan bir şeye cevap mı verilir. Bunlar senin kafanda yarattığın şeyler. Senin kendi kafanda yarattığın olmayacak hayallere burada ben ne yanıt verebilirim.

Ciddi anlamda, bunca soru içinde merak edecek başka bir soru bulamadın heralde. Öncelikle ben tarihçi değilim. Kişisel düşünceme göre herkes en iyi bildiği işte açıklama yaparsa daha sağlıklı olur. Dolayısıyla tarih konularına hakim olan bir arkadaşımız var bu forumda; adı çok karmaşık: Tengeriin Boşig. Kendisinden rica edelim, okuyorsa eğer bu soruya daha ayrıntılı cevap versin.

Fakat madem bana yönelttin bu soruyu ben de sana şunları söyleyeyim:

Atatürk Kurtuluş Savaşı öncesinde görüştüğü kürt ya da diğer etnik kimlikteki kişilere neden laikliği uygulamayacağını söylesin. Bir kere tarihi olayları yaşandığı dönemin koşullarına göre değerlendirmeyi artık öğrenin. Bir devrim yapılıyor; ülkenin sosyal, siyasal, ekonomik yapısı baştan aşağıya değiştiriliyor. Bu koşullarda Atatürk’ü, İngiliz Mandası yanlısı Kürt liderlere “biz laikliği kaldıracağız” şeklinde bilgi vermemekle mi suçluyorsun. Mandacı Şeyh Said’i de buradan yola çıkarak aklamaya mı çalışıyorsun? İki kelime tarih oku da, bizi yorma böyle şeylerle yahu!

Ayrıca siz, şu etnik kimlik meselesine o kadar çok takmışsınız ki ağzınızdan çıkan her kelime de bir etnik mücadele ruhu seziliyor. Doğrusu bu halinizle Hitler’e bile rahmet okutuyorsunuz. Etnik kimlikleri bir savaş meselesi haline getirme çabasından başka hiçbir amacınız yok anlaşılan.

Türk annesi - Kürt annesi, Kürt lideri – Türk lideri… arkadaş başka bir şey bilmez misiniz? Etnik bölünmelere, insanları ayrıştırmaya ne kadar meraklısınız. Bütünleşme diye bir kavram duymadınız mı? Bütün bunları yapıp ardından barıştan, kardeşlikten bahsediyorsunuz. Şeyh Said gibi, Terörist Apo gibi bir adamı dolaylı olarak ya da doğrudan savunup arkasından insan haklarından demokrasiden bahsediyorsunuz. Bu nasıl tutarsız yaklaşımlar böyle yahu!

İnsanları birbirine düşürdünüz, birbirine!

Bu ülkenin insanları sizin o hiçbir kitapta yer almayan ipe sapa gelmeyecek felsefi yaklaşımlarınız sayesinde bu ülkede birbirini yiyecek noktaya geldi. Artık insanlar kapı komşusuna bile memleketine göre muamele eder noktada. Bu düşmanlık tohumlarını siz attınız. Bu nefret bu kavga sizindir. Yarın bu ülkenin herhangi bir yerinde birileri birilerini Kürt olduğu için linç etmeye kalkarsa bu dökülen kan sizin omuzlarınıza yüktür ha!

Biz de bu ülkede işkence gördük, en az sizin kadar çile çektik. Ama biz çektiklerimizi siyasi malzeme yapmadık. Ailesi solcu olduğu için annesiz babasız büyüyen arkadaşlarım var benim. Babası işkence öldürülen, akli dengesini yitiren, babalarını görmeden büyüyen komşularım var.

Ben bu ülkenin en batısındanım. Benim yaşadığım yerlerde bu devletin hala yol, su elektrik götürmediği yerler var. Biz kendi cebimizden kurduğumuz kooperatifler aracılığıyla yol, su ve elektrik getiriyoruz. Buraları sel bastığında vatandaşın içi cız ediyor yeniden yol yaptırmak zorunda kalacağı için. Biz bunları bahane edip bu yollar bizim Kürtler ayak basamaz mı diyoruz; Doğudan gelip burada işi güç sahibi oluyorlar.

Ama biz bütün bunlardan dolayı ülkeye düşman olmadık. Koskoca bir halka nefret kusmadık. Bu nefret tohumunu biz atmadık. Bu nefret senin nefretin benim değil. Bu kavganın sonunda çekilecek acılar senin boynunadır! Bundan sonra olacak her olumsuzluk sizlerin sorumluluğundadır. Bu ülke, tarihiyle sizi yargılayacak, Şeyh Said’e, Apo’ya, BDP içindeki terör destekçilerine hangi tarih sahip çıkar sanıyorsun? Bütün günahların vebali bunların boynunadır, bunu böyle bilesin Biji tirkiye! Bunların hesabını siz vereceksiniz, ben vermeyeceğim! Benim alevi arkadaşlarım var, Karadenizli Laz arkadaşlarım var, bir solcu olarak sağcı arkadaşlarım var; birlikte çocukluğumuz geçti, birlikte öğrencilik yaptık, askerlik yaptık. Yeri geldi tartıştık, yeri geldi kavga ettik. Hala da MHP’yi eleştiriyorum, belki senden fazla eleştiriyorum, demedik laf bırakmıyorum ama ben kimseyi bölmüyorum, kimseye düşmanlık aşılamıyorum, ben hiçbir şeyi gerekçe göstererek dağa çıkıp terör estirmiyorum, ben emperyalistlere maşalık etmiyorum. Ben bu ülkenin refahını, bağımsızlığını, özgürlüğünü istiyor ve bunun için çalışıyorum. İşte tarih bu yüzden beni değil seni yargılayacak. Senin o fikir önderlerini yargılayacak. Bu ülkenin acısı benden sorulmayacak.

“Türk olmayan halk kesimlerinin yada Müslüman olmayan diğer din yada mezhep sahiplerinin anayasada hiçbir hak ve hukuklarının olmayacağını söylemiştir?” diyorsun. Şimdi bana bu söylediğini kanıtlar bir tane madde göster Anayasadan, sadece bir tane madde!...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkçemizde Q,X,W harfleri yoktur.

Kürtçede olabilir ama Türkçede yoktur.

Gercekten komik bir yorum olmus.. Dogru Turkcemizde Q,X,W harfleri yok peki ben simdi sana soruyorum internette herhangi bir sayfaya girmek istediginizde vvv.forum.com.tr olarakmi giriyorsunuz siz madem W harfi yok neden internet sayfalarina girince V degilde W harfini kullaniyorsunuz. Bu ne lahana bu ne tursu demezlermi adama :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gercekten komik bir yorum olmus.. Dogru Turkcemizde Q,X,W harfleri yok peki ben simdi sana soruyorum internette herhangi bir sayfaya girmek istediginizde vvv.forum.com.tr olarakmi giriyorsunuz siz madem W harfi yok neden internet sayfalarina girince V degilde W harfini kullaniyorsunuz. Bu ne lahana bu ne tursu demezlermi adama :)

Yahu onunla bunun ne alakası var.

Asıl sizinki komik olmuş...

www.bilmeme ne diye giden başındaki wwww zorunlu olarak kullanılıyor.

Bi isterseniz vvv diye yazın bakalım açılacakmı site...Ben denedim açılmıyor. :P

Ama burda öyle bir durum söz konusu değil Türkçe'deki karşılığı Şeyh'dir.

Arkadaş ise ısrarla şexi kullanmış Türkçe'de karşılığı olduğu halde...Ben bilinçli olarak yaptığını düşünüyorum.

Neyse konu fazla dağılmasın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu da komik bir eleştiri olmuş...

Adam da der ki: İnternet'de senin, bizim dilimiz değil, evrensel olarak kabul edilen ve bizim de ettiğimiz İngilizce dili kullanılır.

Bu nedenle Ö,Ç gibi yada üzerinde çeltik olan C harfi gibi İngilizce harfler dışında karakterler kullanılamaz...

Bu bizim için olduğu kadar yunanistan için de, Slovenya için de geçerlidir.

Kürtçeye gelince, o dilin bildiğim kadarıyla bir alfabesi bile yoktur. Tıpkı çerkezce gibi. Bildiğim kadarı ile çerkezcenin de alfabesi yokur. Konuşma dili vardır. Kürtçede Q W ve X harfleri sonradan uydurulmuştur. Şimdi de kalkıp o alfabe ile yazmaktadırlar Şeyh kelimesini Şex diye :D asıl komik olan da budur!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adam da der ki: İnternet'de senin, bizim dilimiz değil, evrensel olarak kabul edilen ve bizim de ettiğimiz İngilizce dili kullanılır.

Bu nedenle Ö,Ç gibi yada üzerinde çeltik olan C harfi gibi İngilizce harfler dışında karakterler kullanılamaz...

Kürtçeye gelince, o dilin bildiğim kadarıyla bir alfabesi bile yoktur. Tıpkı çerkezce gibi. Bildiğim kadarı ile çerkezcenin de alfabesi yokur. Konuşma dili vardır. Kürtçede Q W ve X harfleri sonradan uydurulmuştur. Şimdi de kalkıp o alfabe ile yazmaktadırlar Şeyh kelimesini Şex diye :D asıl komik olan da budur!

Seyh yada Sex(biraz sansure kaciyor ama neyse) arada ne fark var eger bir dil konusuluyorsa yarin birgun yazilacaktirda cerkezce yazilmiyormu.. onuda gectim turkceyi kac kisi dogru yazmakta madem bir cok kisi vay yerine way yav yerine yaw oglum yerine olm selam yerine slm yazmakta.. sirf yh yerine x yazdi dige elestiriliyorsa bunda bir art niyet ararim ben.. neden senin veyahut diger arkadaslarin yazdiklarini elestirmiyorumda arkadasi elestiriyorum.. Herkes birbirini elestirmeli buna kimsenin bir diyecegi yok ama elestiriler yapici olmali madem internet international ozaman x harfini kullanan arkadasta international alfabeyi kullanmis sorun nedir.. sizler kullaninca sorun olmuyorda baskalari kullanincami problem olmakta ?...:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabii canim her dogruyu biz Türk'ler biliriz. Biz kimin alfabesi var kimin yok diye kararda veririz. Daha ötesine gidip istedigimiz zaman gecmiste oldugu gibi bazilarinin varligini dahi inkar ederiz ve yillar sonra hic inkar etmemis gibi cikar birde varsiniz deriz. Sonrada daha ne istiyorsunuz bakin sizi tanidik deriz. Yani tüm ipleri kendi elimizde tutmaktan baska bir sey yapmayiz. Dün söylediklerimizi bugün inkar ederiz,......

Asil komiklik bizim yillardir var olan Kürt'leri önce inkar edip sonrada kehren kabul etmemiz ve yetmiyormus gibi birde yok efendim diliniz yok, alfabeniz yok,..... dememizdir. Daha ne komiklikler okuyacagiz gercekten cok merak ediyorum.

Konu basligina deginecek olursam "KIZIMDA ASKER OLACAK" sözü sadece ajitasyon ve savas propagandasi amaclidir. Bu millet bu tip savas kirkirticiligindan cok cekmistir dahada fazlasina gerek yok. Savas derhal son bulsun ve ölümler durdurulsun!!!! Ne sehit istiyoruz ne de dagda ölüm. Kardeslik ve beraberce yasamak istiyoruz. Bu savastan kimlerin cikari oldugunu görmemek icin art niyetli olmak gerek. Cikarlari olmayanlar sadece halktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seyh yada Sex(biraz sansure kaciyor ama neyse) arada ne fark var eger bir dil konusuluyorsa yarin birgun yazilacaktirda cerkezce yazilmiyormu.. onuda gectim turkceyi kac kisi dogru yazmakta madem bir cok kisi vay yerine way yav yerine yaw oglum yerine olm selam yerine slm yazmakta.. sirf yh yerine x yazdi dige elestiriliyorsa bunda bir art niyet ararim ben.. neden senin veyahut diger arkadaslarin yazdiklarini elestirmiyorumda arkadasi elestiriyorum.. Herkes birbirini elestirmeli buna kimsenin bir diyecegi yok ama elestiriler yapici olmali madem internet international ozaman x harfini kullanan arkadasta international alfabeyi kullanmis sorun nedir.. sizler kullaninca sorun olmuyorda baskalari kullanincami problem olmakta ?...:)

Dostum sorun sirf KÜRTCEYI iclerine sindirememeleridir.

Baktilarki Kürt'leri inkar edemiyorlar simdide Kürtcenin alfabesi yok gibi gülünc argumanlar ile kendilerini kandiriyorlar.

Bu Türkcüler gece gündüz kafalarinda Kürt kelimesi ile uyuduklari icin gece rüya görüp uyaninca rüyalarina inanacak kadar korkuyorlar Kürt kelimesinden.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seyh yada Sex(biraz sansure kaciyor ama neyse) arada ne fark var eger bir dil konusuluyorsa yarin birgun yazilacaktirda cerkezce yazilmiyormu..

..............

sirf yh yerine x yazdi dige elestiriliyorsa bunda bir art niyet ararim ben..

Asıl art niyet 40 yıllık ŞIH'ın ŞIX olmasıdır.

Lütfen görelim!

Kanda ayrılıkcılık olunca H'ler de X olur KS'ler de...

sizler kullaninca sorun olmuyorda baskalari kullanincami problem olmakta ?...:)

Arkadaşım hala anlamadın sanırım.

Bizlerin kullanma derdi nedir, onların kullanma derdi nedir tekrar bir düşünelim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabii canim her dogruyu biz Türk'ler biliriz. Biz kimin alfabesi var kimin yok diye kararda veririz. Daha ötesine gidip istedigimiz zaman gecmiste oldugu gibi bazilarinin varligini dahi inkar ederiz ve yillar sonra hic inkar etmemis gibi cikar birde varsiniz deriz. Sonrada daha ne istiyorsunuz bakin sizi tanidik deriz. Yani tüm ipleri kendi elimizde tutmaktan baska bir sey yapmayiz. Dün söylediklerimizi bugün inkar ederiz,......

Asil komiklik bizim yillardir var olan Kürt'leri önce inkar edip sonrada kehren kabul etmemiz ve yetmiyormus gibi birde yok efendim diliniz yok, alfabeniz yok,..... dememizdir. Daha ne komiklikler okuyacagiz gercekten cok merak ediyorum.

Konu basligina deginecek olursam "KIZIMDA ASKER OLACAK" sözü sadece ajitasyon ve savas propagandasi amaclidir. Bu millet bu tip savas kirkirticiligindan cok cekmistir dahada fazlasina gerek yok. Savas derhal son bulsun ve ölümler durdurulsun!!!! Ne sehit istiyoruz ne de dagda ölüm. Kardeslik ve beraberce yasamak istiyoruz. Bu savastan kimlerin cikari oldugunu görmemek icin art niyetli olmak gerek. Cikarlari olmayanlar sadece halktir.

Ben de tam diyordum ki nerede bu DEMOKRAT GEÇİNEN Kürt milliyetçileri :D

Arkdaşım ben çerkesim. Çerkeslerin de alfabesi yok!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç olmamış, yaşanmamış, olmayacak ve yaşanmayacak ve tamamen hayalinizde yaşattığınız olaylar üzerinden fikirler yürütüp, örnekler verip konuyu kendi tarafınıza çekmeye çalışmayın. Yani hangi tarihte nerede böyle bir olay yaşanmıştır arkadaşım. Hiç olmayan bir şeye cevap mı verilir. Bunlar senin kafanda yarattığın şeyler. Senin kendi kafanda yarattığın olmayacak hayallere burada ben ne yanıt verebilirim.

Ciddi anlamda, bunca soru içinde merak edecek başka bir soru bulamadın heralde. Öncelikle ben tarihçi değilim. Kişisel düşünceme göre herkes en iyi bildiği işte açıklama yaparsa daha sağlıklı olur. Dolayısıyla tarih konularına hakim olan bir arkadaşımız var bu forumda; adı çok karmaşık: Tengeriin Boşig. Kendisinden rica edelim, okuyorsa eğer bu soruya daha ayrıntılı cevap versin.

Fakat madem bana yönelttin bu soruyu ben de sana şunları söyleyeyim:

Atatürk Kurtuluş Savaşı öncesinde görüştüğü kürt ya da diğer etnik kimlikteki kişilere neden laikliği uygulamayacağını söylesin. Bir kere tarihi olayları yaşandığı dönemin koşullarına göre değerlendirmeyi artık öğrenin. Bir devrim yapılıyor; ülkenin sosyal, siyasal, ekonomik yapısı baştan aşağıya değiştiriliyor. Bu koşullarda Atatürk’ü, İngiliz Mandası yanlısı Kürt liderlere “biz laikliği kaldıracağız” şeklinde bilgi vermemekle mi suçluyorsun. Mandacı Şeyh Said’i de buradan yola çıkarak aklamaya mı çalışıyorsun? İki kelime tarih oku da, bizi yorma böyle şeylerle yahu!

Ayrıca siz, şu etnik kimlik meselesine o kadar çok takmışsınız ki ağzınızdan çıkan her kelime de bir etnik mücadele ruhu seziliyor. Doğrusu bu halinizle Hitler’e bile rahmet okutuyorsunuz. Etnik kimlikleri bir savaş meselesi haline getirme çabasından başka hiçbir amacınız yok anlaşılan.

Türk annesi - Kürt annesi, Kürt lideri – Türk lideri… arkadaş başka bir şey bilmez misiniz? Etnik bölünmelere, insanları ayrıştırmaya ne kadar meraklısınız. Bütünleşme diye bir kavram duymadınız mı? Bütün bunları yapıp ardından barıştan, kardeşlikten bahsediyorsunuz. Şeyh Said gibi, Terörist Apo gibi bir adamı dolaylı olarak ya da doğrudan savunup arkasından insan haklarından demokrasiden bahsediyorsunuz. Bu nasıl tutarsız yaklaşımlar böyle yahu!

İnsanları birbirine düşürdünüz, birbirine!

Bu ülkenin insanları sizin o hiçbir kitapta yer almayan ipe sapa gelmeyecek felsefi yaklaşımlarınız sayesinde bu ülkede birbirini yiyecek noktaya geldi. Artık insanlar kapı komşusuna bile memleketine göre muamele eder noktada. Bu düşmanlık tohumlarını siz attınız. Bu nefret bu kavga sizindir. Yarın bu ülkenin herhangi bir yerinde birileri birilerini Kürt olduğu için linç etmeye kalkarsa bu dökülen kan sizin omuzlarınıza yüktür ha!

Biz de bu ülkede işkence gördük, en az sizin kadar çile çektik. Ama biz çektiklerimizi siyasi malzeme yapmadık. Ailesi solcu olduğu için annesiz babasız büyüyen arkadaşlarım var benim. Babası işkence öldürülen, akli dengesini yitiren, babalarını görmeden büyüyen komşularım var.

Ben bu ülkenin en batısındanım. Benim yaşadığım yerlerde bu devletin hala yol, su elektrik götürmediği yerler var. Biz kendi cebimizden kurduğumuz kooperatifler aracılığıyla yol, su ve elektrik getiriyoruz. Buraları sel bastığında vatandaşın içi cız ediyor yeniden yol yaptırmak zorunda kalacağı için. Biz bunları bahane edip bu yollar bizim Kürtler ayak basamaz mı diyoruz; Doğudan gelip burada işi güç sahibi oluyorlar.

Ama biz bütün bunlardan dolayı ülkeye düşman olmadık. Koskoca bir halka nefret kusmadık. Bu nefret tohumunu biz atmadık. Bu nefret senin nefretin benim değil. Bu kavganın sonunda çekilecek acılar senin boynunadır! Bundan sonra olacak her olumsuzluk sizlerin sorumluluğundadır. Bu ülke, tarihiyle sizi yargılayacak, Şeyh Said’e, Apo’ya, BDP içindeki terör destekçilerine hangi tarih sahip çıkar sanıyorsun? Bütün günahların vebali bunların boynunadır, bunu böyle bilesin Biji tirkiye! Bunların hesabını siz vereceksiniz, ben vermeyeceğim! Benim alevi arkadaşlarım var, Karadenizli Laz arkadaşlarım var, bir solcu olarak sağcı arkadaşlarım var; birlikte çocukluğumuz geçti, birlikte öğrencilik yaptık, askerlik yaptık. Yeri geldi tartıştık, yeri geldi kavga ettik. Hala da MHP’yi eleştiriyorum, belki senden fazla eleştiriyorum, demedik laf bırakmıyorum ama ben kimseyi bölmüyorum, kimseye düşmanlık aşılamıyorum, ben hiçbir şeyi gerekçe göstererek dağa çıkıp terör estirmiyorum, ben emperyalistlere maşalık etmiyorum. Ben bu ülkenin refahını, bağımsızlığını, özgürlüğünü istiyor ve bunun için çalışıyorum. İşte tarih bu yüzden beni değil seni yargılayacak. Senin o fikir önderlerini yargılayacak. Bu ülkenin acısı benden sorulmayacak.

“Türk olmayan halk kesimlerinin yada Müslüman olmayan diğer din yada mezhep sahiplerinin anayasada hiçbir hak ve hukuklarının olmayacağını söylemiştir?” diyorsun. Şimdi bana bu söylediğini kanıtlar bir tane madde göster Anayasadan, sadece bir tane madde!...

Hiç olmamış değil,bu olay defalarca tekrarlandı ancak Türk medyası herzaman yaptığı gibi görmezden geldi,Türk medyası herzaman yaptığı gibi böyle zamanlarda savaş tamtamlarını elinden hiç bırakmaz ve mümkün olduğunca sağduyulu yada sorgulayan söylemleri ya arkasına bir korku filminden alınan müzik eşliğinde verir,yada hiç vermez bile,son örnek Yüksekova'lı (Gever'li) bir askerin cenaze töreninde yaşandı,orada hayatını kaybeden askerin babasına yanaşıp ''Vatan Sağolsun'' diyen komutana o baba ''ben öldükten,oğlum öldükten sonra vatan nasıl sağ olur,bırakın bu lafları'' dedi Türk medyası görmezden geldi,İzmir'li bir asker anneside,ben oğlum anafartalarda Şehit olmadı,benim oğlum şehit değil dedi ama türk medyası onuda yayınlamadı,Türk medyası hamaset sloganlarının atıldığı,birilerinin oy toplamak için parti işaretlerinin yaptığı şehit cenazelerini çok seviyor maalesef,buda Türk halkının bu sorunun özünü anlayabilmesini engelliyor....

“Türk olmayan halk kesimlerinin yada Müslüman olmayan diğer din yada mezhep sahiplerinin anayasada hiçbir hak ve hukuklarının olmayacağını söylemiştir?” demiyorum,söylememiştir diyorum,Atatürk bu insanların desteklerini almak için aklının gerisindekileri bu insanlarla paylaşmamış görünüyor diyorum,

Şimdi bana bu söylediğini kanıtlar bir tane madde göster Anayasadan, sadece bir tane madde!...

Buna bir değil onlarca maddede gösterilebilir,Alevilerin halen resmi olarak tanınmıyor olması,çocuklarına zorla din dersi veriliyor olması,İnanışı gereği başı örtülü kızların okullara alınmıyor olması,Kürtçe yayın yapan bir gazetenin genel yayın müdürüne 166 yıl hapis cezası verilmesi,Kürtçe'nin ve Kürt'lerin halen ''Sözde Kürt Halkı'' diyerek tanımlanıyor olması,Kürtçede yer alan (w,x,q,Q) gibi harfleri kullanan afişler kullnadıkları için insanların hapislere atılmaları,ülkedeki hıristiyan ve yahudilerin kendi dini inanışlarını özgürce yaşayamıyor olmaları,daha yüzlerce sayabilirim,ama heralde yeterlidir hı....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu şimdi Türkçe'yi aşağıdaki gibi kulansak hiç iyi olmaz.Türkçe'ninde bir kuralı vardır değilmi,lütfen doğru kullanalım

Ewe yorqun argin dondum.

Ewe geldigimde soyle qanepeye uzap uzun bir uyquya daldim.

Aksam oldugunda telewizyonu acitip haberlere baqayim dedim birde ne goreyim,CumhuriyetiN

ilq qurulus yillarında CumhuriyeTe qarsi ayaqlanan vatan haini gerici demokrasi dusmani

Şex Sait için bölücü kesim tören düzenleyeceqmiş.oNu qahraman iLan eTmşiler bİle coqtan...Ne gaqar qarip deqilmi,birde bu insanlar ataletten,demoqrasiden,İnsaN hakarindan baqsederler.Hepsi qoca bir yalanmiş.Zaten kim inanır qi bunların demoqrasi,adalet istediqine...

BAKIN BÖYLE YAZDIĞIMIZDA TÜRKÇE TÜRKÇE'LİKTEN ÇIKYORU DEĞİLMİ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum sorun sirf KÜRTCEYI iclerine sindirememeleridir.

Baktilarki Kürt'leri inkar edemiyorlar simdide Kürtcenin alfabesi yok gibi gülünc argumanlar ile kendilerini kandiriyorlar.

Bu Türkcüler gece gündüz kafalarinda Kürt kelimesi ile uyuduklari icin gece rüya görüp uyaninca rüyalarina inanacak kadar korkuyorlar Kürt kelimesinden.

Kimsenin Kürtçe'den yada Kürtlerden çekincesi yada bir korkusu yoktur.

Sizler TÜRK kelimesinden ve TÜrk Milletinden rahatsız oluyorsunuz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.