Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah Insanı yaratmakla hata mı yaptı

qwerasdf

Önerilen İletiler

Sayın ftoyd

Benim asıl merak ettiğim konu melekler Allah'ı DAİMA tesbih ve takdis ediyorlar. Koşulsuz her dediğini yapıyorlar ve kabul ediyorlar. Ama Şeytan bir melek iken öyle yapmıyor. Demek melekler arasında da insanlar gibi Allah'a daima tesbih ve takdis etmeyenler var ki Şeytan da mühlet verilenlerden oluyor. Aslında yerleşik düşünce meleklerin Allah'a koşulsuz itaat ettiği şeklinde. Bu durumda melekler de bir imtihana mı tabi. Onları da Cennet ya da Cehennem mi bekliyor acaba?

Saygılar...

A’râf Sûresinin 16 . Ayetinde

Şeytan dedi ki: “(Öyle ise) beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, ben de onları saptırmak için senin dosdoğru yolunun üzerinde elbette oturacağım.”

Daha önceden bişeyler biliniyordu, bişeyler olacaktı ve o melek ise o olacaklar için kullanıldı ve kovuldu belki. Yani melek ,yine Allahın dilemesi dahilinde bişey yaptı belki.Yani onun için bunu yapması emri geldi belki.Şahit olmadığımız ve bilmediğimiz durum üzerine konuşamam ama büyüttüğüm cümleye lütfen bakın ve ne anladığınızı söyleyin.Yani kendi mi karar verip azdı, aması mı dilendi. Bir Tanrı var ve herşey O nun idaresinde. O nun haberi olmaksızın hiç birşey olabileceğini sanmıyorum.Bazen anlatılan Peygamber halleri bile(Kitaplarımızda),sırf günümüze ışık tutsun diye sanki.Sırf ibretlik. Yaşandı da mı anlatıldı, anlatılması için mi yaşandı?Belki her ikisi de aynı anda.Kuran ,Allah katındaki Kitaptan parça parça indirildi.O Kitapta olaylar yaşandıktan sonra mı not tutulmuştu, olaylar yaşamadan önce yazılıp olayların yaşanması mı sağlanmıştı?O halde sınav neydi? peki o kadar herşey belli ise Kadir gecesi ile ilgili meleklerin yazacakları haller neyin nesi? Tek sorun şu, ölmeden bu ve nice sorunun cevabını çokta öğrenecek görünmeyişimiz. O yüzden, Kitabımız evrensel mi değil mi?Uygulanarak yaşanırsa günüme fayda mı sağlar zarar mı?Eğer ben Ütopik diyeceğim şekilde muhteşem bir dünya yaratacağına inanıyorsam uygulandığında, 1400 sene öncesinin arap bir erkeğinden daha fazla bir anlama ermem ve şimdi ki hayatımda katkılarını görmem, beni nicesinden az gelişmiş dinde saplantılı sorgulamasız yeniliklere kapalı, bilimsiz,ilimsiz biri olmamamı sebep olur?Eğer ortada bir Kitap varsa, onda iyi bişeyler emrediliyorsa,imanlı olan insanın kötü halleri o kitabı karalamaya gerçekten yeter mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 67
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Adem nasıl var edildi..epey düşündükten sonra baktım kendime..Ademse bende Ademim..ben nasıl var edildiysem o da aynen benim gibidir..dedim..iş bitti.. :D

Adem denilen babamız bir gün çıktı ortalık yere kalabalık vardı epeyce hemde.. :D dedi beni Allah var etti..çevresindekilerin kimileri..hadi yaa..nasıl oldu bu..gibi yaklaştı..kimisi bak işine Adem dedi geçti.. :D bazıları Ademe inandı SECDE etti..eywallah Adem abi dedi..bazılarıda bu eywallah Adem abi diyenlere taktı kafayı..başladı Ademin tam tersi şeyleri anlatıp uygulamaya..Adem yasak diyor..o gurup helal.. :D işte bu gurubun adı oldu ŞEYTANİ,ler diğer guruplarada veridi başka isimler.. :D Rahmaniler..gibi.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

" Yoksa bu hikayelerin anlatıldığı ilahi kaynakların bu tür açmazlarını kavramakta mı bir sıkıntı vardır"..Açmaz olan ne?

Açmaz olan ne? bu sorunuzun yanıtı yine kendi satırlarınız arasında yer alıyor...

Kendi bulunduğunuz yer, algılama ve yorumlarınızın bir sonucu olarak,

birazda sıkışınca başvurulan bir yöntem olarak şunu yazmışsınız...

_"ben nerden bileyim şimdi ilk insanın çocuğuna çevresine ne anlatıp anlatmadığını."

_ Sizce Adem hem ilahi kitabınızda bahsedildiği gibi Allahla yüzyüze görüşmüş ve konuşmuş olsun.

Hemde bundan kimseye bahsetmemiş olsun...

Namaz kılmasın,oruç tutmasın Allaha kulluk edip ona iman etmesin, bu akla yakın bir davranış mı?

_ Taki Muhammet Kuranda bunlardan bahsedene kadar bunlardan insanlığın bir haberi bilgisi olmasın.?

İnsanlığın ilahi kitapta anlatılanlara karşın Ademden bu yana bunlardan bihaber olması bir açmaz değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz günümüzden,çağın gereklerinden ,içinde bulunduğumuz kötü gidişattan,

İslam Ülkeleri ile Kitapları arasındaki sorunlardan falan değil,

taaa ilk insanın neyi anlatıp anlatmadığından bu dünyaya bakıyorsanız,

bende mümkünse hiç benim dinim adına kafımızı yormayın derim.

Anlatılmaya çalışanları, atlayıp tartışmayı başka taraflara çekmeye çalışarak alıntıda yazdıklarınızla işi geçiştirmeye kalkamazsınız...

Böyle yapmakla;

" inanç ön kabullerinizle aynı değerler üzerine başkalarının ne düşündüğünü anlamaktan uzak duruyor,

görmekten çekiniyor yada kavramakta sorun yaşıyor ve özgür iradenizin önüne geçiyorsunuz demektir... "

Yaşam ortak, hepimiz için aynı değerlerde geçerli değerli kardeşim...

Kimse açamazları yaratmanın peşinde değil...Açmazlar sürekli yaşamın içinde...

İnanın diye insanlığın önüne konulmuşsa üzerinde kafa yormak inanan inanmayan herkesin hakkı...

Bu nedenle anlatmaya çalıştıklarımı kavramak yerine içsel sıkıntılar üretiyorsunuz,

inancınızın yaralandığı, kendi bakış açınızın sınandığı varsayımıyla illaki bir yanıt üretemek çabası içindesiniz...

Elbette ifade edilenler üzerine düşünmek, anlamak ve yorumlamak geçerli bir sebep.

Ancak, bunu yaparken "yine tekrar olacak" ama iyice kavranması için onları tekrar yazmak

"Üzerinde düşünülmesi, anlaşılması ve yorumlanması adına" bir zorunluluk...

Aklımızı yok saymadan bu tür soruların yanıtlarını bulabilmemiz için;

Özgürce ve günaha girme korkularından uzak değerlendirmeler yapabilme,

Gerçek ve doğal yaşamı kavrayabilme yeteneğimizi geliştirebilmek gerekir...

_ Canlı ve cansız yaşamın milyarlarca yıllık değişim,gelişim ve evrimini es geçip,

bulunduğu yüz yılın değerleri üzerine ilahi kavramlar oturtarak yaşama anlam biçen

dinsel öğretiler üzerine bir kaynağı kullanarak düşünsel ifadelerinizi yansıtıyorsanız sorun kaynağımızda...

_ Bu ilahi kaynakların anlattığı hikayelerin açmazlarını yine aynı kaynaklara dayanarak

ve inanç ön kabulleriyle görmekten çekiniyor, uzak duruyor yada kavramakta sorun yaşanıyorsa,

özgür irade ve aklını kullanmakta zorluklar yaşıyan kişide bir sorun var demektir...

...

Üstelik öne sürdüğünüz gibi yıllarca inançsız yaşayarak anlayamayıp kavrayamadıklarınızı

inançlı olduktan sonra kavrayabileceksiniz anlamına gelmez...

Yaptığınız yalnızca bir yaşam biçimini diğeriyle değiştirmiş olmanızdır...

Geçerli olan özgür irade ve aklımızı tutarlı ve yoksaymadan kullanıyor olabilmektir...

Siz elbetteki benimsediğiniz bu yeni yaşam biçimiyle huzurlu ve mutlu olabilirsiniz, bundan da herkes sizin adınıza sevinç duyar...

Ama bu size önceki yaşam standartlarınızın yanlışlığı ve açmazlarını

"bu yeni inanç ve yaşam değerlerinizi taşımayan" diğer insanlarında aynı yanlışlıklar ve açmazlar içinde oldukları anlamına gelmez...

Her fırsatta bu değişiminizi öne sürerek sizin hidayete erdiğinizi diğerlerininde hala o yanlışlarınızı sürdürdüklerini varsayan

düşünce ve yaklaşım içinde olmanız ve bunu ima eden yazılarınız ister inkar edin ister yanlış anlıyorsunuz deyin,

okuyan gözler ve yorumlayıp algılayan beyinlerin sizin adınıza sizin hanenize ekledikleri bir açmaz ve çelişkili bir durum...

Tekrar özetlemek gerekirse;

Öne sürdüğünüz gibi yıllarca inançsız yaşayarak anlayamayıp kavrayamadıklarınızı,

Geçerli olan hangi yaşam biçimini benimsemiş olursak olalım...

Özgür irade ve aklımızı yoksaymadan tutarlı ve duyarlı olarak kullanabilmektir...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açmaz olan ne? bu sorunuzun yanıtı yine kendi satırlarınız arasında yer alıyor...

birazda sıkışınca başvurulan bir yöntem olarak şunu yazmışsınız...

_ Sizce Adem hem ilahi kitabınızda bahsedildiği gibi Allahla yüzyüze görüşmüş ve konuşmuş olsun.

Namaz kılmasın,oruç tutmasın Allaha kulluk edip ona iman etmesin, bu akla yakın bir davranış mı?

_ hbunlardan insanlığın bir haberi bilgisi olmasın.?

İnsanlığın ilahi kitapta anlatılanlara karşın Ademden bu yana bunlardan bihaber olması bir açmaz değil mi?

Nerden biliyorsunuz ki insanların bunu yapmadığını.Kuranda Muhammed anlatmadan önce de namaz vardı ve dünyada Allaha tapmayan ama güneşe tapan bazı insanlarda bile namaz var. Yani namazın Kuranda bahsetmesi de neyin nesi? Kuran zaten bilinen namazı Allah için yapmanın zamanını belirliyor.

Anlatılmaya çalışanları, atlayıp tartışmayı başka taraflara çekmeye çalışarak alıntıda yazdıklarınızla işi geçiştirmeye kalkamazsınız...

Böyle yapmakla;

" inanç ön kabullerinizle aynı değerler üzerine başkalarının ne düşündüğünü anlamaktan uzak duruyor,

görmekten çekiniyor yada kavramakta sorun yaşıyor ve özgür iradenizin önüne geçiyorsunuz demektir... "

Neden başkalarını anlamaktan uzak duruyorum onu da anlamadım.Anlatılmaya çalışılan ne,onu açıkça yazın, bizde konuşalım. Siz şimdi,bize göre ilk insan dediğimiz insandan bahsediyorsunuz. Eğer bilgileri aktarmış olsaydı, tüm dünyada bunun izleri ve kanıtları olmalı gibi bir yaklaşım mı edinmeli? Size hangi noktadan yaklaşayım? Görmeye çekindiğim konu ne? Eyvah, ilk insan etrafına anlatmış mı anlatmamış mı? Eyvah kanıt var mı yok mu? iz var mı yok mu? Ha bizce var,dünyanın her yerinde Kitaplarımızla uyum içinde inanışlar,ibadet şekilleri var.Ha pardon ama,"Taki Muhammet Kuranda bunlardan bahsedene kadar" demiştiniz.İyi de ben ne zaman böyle bir iddiada bulundum. Ya da kim bulunuyor. İnsanlar neden ilahi kitaplarımızdan önce bi haber oluyor. Haberi olmayan yargılanamaz bile.Her kavim uyarıldı bize göre ve cidden her kavimde iz buluyoruz biz.

İnanın diye insanlığın önüne konulmuşsa üzerinde kafa yormak inanan inanmayan herkesin hakkı...

Bu nedenle anlatmaya çalıştıklarımı kavramak yerine içsel sıkıntılar üretiyorsunuz,

inancınızın yaralandığı, kendi bakış açınızın sınandığı varsayımıyla illaki bir yanıt üretemek çabası içindesiniz...

Elbette ifade edilenler üzerine düşünmek, anlamak ve yorumlamak geçerli bir sebep.

Ancak, bunu yaparken "yine tekrar olacak" ama iyice kavranması için onları tekrar yazmak

Üstelik öne sürdüğünüz gibi yıllarca inançsız yaşayarak anlayamayıp kavrayamadıklarınızı

Geçerli olan özgür irade ve aklımızı tutarlı ve yoksaymadan kullanıyor olabilmektir...

Siz elbetteki benimsediğiniz bu yeni yaşam biçimiyle huzurlu ve mutlu olabilirsiniz, bundan da herkes sizin adınıza sevinç duyar...

Ama bu size önceki yaşam standartlarınızın yanlışlığı ve açmazlarını

"bu yeni inanç ve yaşam değerlerinizi taşımayan" diğer insanlarında aynı yanlışlıklar ve açmazlar içinde oldukları anlamına gelmez...

Her fırsatta bu değişiminizi öne sürerek sizin hidayete erdiğinizi diğerlerininde hala o yanlışlarınızı sürdürdüklerini varsayan

düşünce ve yaklaşım içinde olmanız ve bunu ima eden yazılarınız ister inkar edin ister yanlış anlıyorsunuz deyin,

okuyan gözler ve yorumlayıp algılayan beyinlerin sizin adınıza sizin hanenize ekledikleri bir açmaz ve çelişkili bir durum...

Tamamen yanlış. Bir kere ben hidayete falan ermedim,bunu sadece Allah belirleyecek, dinim İslam olsun diye her gün yalvarıyorum . Ben sıradan , dinime göre günahlı ve günah işlemeye devam eden,altü üstü herkes kadar her bayan kadar bayanım.yani etten kemikten, bildiğiniz bayanım. Ben yazımı sizin "Aklımızı yok saymadan bu tür soruların yanıtlarını bulabilmemiz için" sözlerinizle, sürekli ima ettiğiniz,dindarlar düşünemez, dindarlar sorgulayamaz, dindarlar önyargılarla sadece inanırlar, dindarlar şu bu tarzında ki önyargınıza istinaden yazdım. sürekli aklımı yok sayıyor olduğumu duymak, sürekli kelimeleri iyice anlamam yorumlamam için nasihat almak, arkadaşım yapsa dikkate alacağım, ateist yapınca dindara tepeden bakan bakış açısını ve önyargısını hissettiğim bir durum.

Tekrar özetlemek gerekirse;

Öne sürdüğünüz gibi yıllarca inançsız yaşayarak anlayamayıp kavrayamadıklarınızı,

Geçerli olan hangi yaşam biçimini benimsemiş olursak olalım...

Özgür irade ve aklımızı yoksaymadan tutarlı ve duyarlı olarak kullanabilmektir...

*tna

Yeterince özgür iradem olduğunu düşünüyorum . Hatta biraz fazla uç sınırda cesaretimde olsa gerek.. Örneğin son günlerde durmadan İsraillilerin hazırladığı videoları izliyorum, tarihlerini evirip çeviriyorum, bi onlara bi hamasa bakıyorum. sonuç, üstüne bi de İsrail den iki arkadaş edindim yazışacak.Benim bişeyleri sorgulamakta,düşünmekte sınırım yok.Sadece aceleci ihmal eden dağınık bir kafam var. Dikkat gerektiren bir yazıyı genel okurken, hata yaptığım nice zaman var. Doğru.Ama bu dağınık kafamla, bu dağınık iş hayatımla ve yorgunluğumla bende böyle bir insanım işte. Ben bişeye taraf olurken, neden diğer tarafa taraf olamadığımı öğrenmeyi hayatım boyunca sevdim. Solcuyum dediysem sağın kitaplarını aldım, din öğrenirken turan dursunlar bitirdim, müslümansam neden hristiyan olmadığımı anlamaya çalıştım.Ben farkları hep bilmek ve sorgulamak isterim. Ama sizin yazınızda bahsettiğiniz

"Gerçek ve doğal yaşamı kavrayabilme yeteneğimizi geliştirebilmek gerekir..._ Canlı ve cansız yaşamın milyarlarca yıllık değişim,gelişim ve evrimini es geçip"

Sadece siz önyargılarınızla yazışıyorsunuz. Ben sizce dindar olmama karşın evrim üzerine ,Kuranın bunu desteklediği üzerine nice düşüncem var. Canlılar ve doğa kadar ilgimi çeken bu hayatta başka bir olgumda yok. Her kavramım doğa aşkına başladı zaten bende. Sizden tek farkım, dinli ya da dinsiz dönemim olsun, hep ama hep Tanrı inancım oldu.Tanrı hayatımda. Tamamen hayatımda. Dinsizkende O na övgüler yağdırdım, dinliykende.Her canlıyı ,gördüğüm her doğal canlıyı, O nun muhteşem yaratıcılığında düşünür ve hayranlığımla sevgi sunarım.İşte bu konuda, Tanrı nın varlığı üzerine, dünyanın tüm ateistleri bir araya toplansa, en ufak sorgulama kabul etmem çünkü hayatta yaşadığım bu kadarlık deneyimi bu hafızadan kendim silemem.Var ve Kitapların hepsi, istisnasız,ayrım yapmaksızın hepsi, yani Kuran yani İncil yani Tevrat , İbrahim,İshak,Yakup ve yakup oğullarına indirilenlerin hepsi O nun Kitabı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

A’râf Sûresinin 16 . Ayetinde

Şeytan dedi ki: “(Öyle ise) beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, ben de onları saptırmak için senin dosdoğru yolunun üzerinde elbette oturacağım.”

Daha önceden bişeyler biliniyordu, bişeyler olacaktı ve o melek ise o olacaklar için kullanıldı ve kovuldu belki. Yani melek ,yine Allahın dilemesi dahilinde bişey yaptı belki.Yani onun için bunu yapması emri geldi belki.Şahit olmadığımız ve bilmediğimiz durum üzerine konuşamam ama büyüttüğüm cümleye lütfen bakın ve ne anladığınızı söyleyin.Yani kendi mi karar verip azdı, aması mı dilendi. Bir Tanrı var ve herşey O nun idaresinde. O nun haberi olmaksızın hiç birşey olabileceğini sanmıyorum.Bazen anlatılan Peygamber halleri bile(Kitaplarımızda),sırf günümüze ışık tutsun diye sanki.Sırf ibretlik. Yaşandı da mı anlatıldı, anlatılması için mi yaşandı?Belki her ikisi de aynı anda.Kuran ,Allah katındaki Kitaptan parça parça indirildi.O Kitapta olaylar yaşandıktan sonra mı not tutulmuştu, olaylar yaşamadan önce yazılıp olayların yaşanması mı sağlanmıştı?O halde sınav neydi? peki o kadar herşey belli ise Kadir gecesi ile ilgili meleklerin yazacakları haller neyin nesi? Tek sorun şu, ölmeden bu ve nice sorunun cevabını çokta öğrenecek görünmeyişimiz. O yüzden, Kitabımız evrensel mi değil mi?Uygulanarak yaşanırsa günüme fayda mı sağlar zarar mı?Eğer ben Ütopik diyeceğim şekilde muhteşem bir dünya yaratacağına inanıyorsam uygulandığında, 1400 sene öncesinin arap bir erkeğinden daha fazla bir anlama ermem ve şimdi ki hayatımda katkılarını görmem, beni nicesinden az gelişmiş dinde saplantılı sorgulamasız yeniliklere kapalı, bilimsiz,ilimsiz biri olmamamı sebep olur?Eğer ortada bir Kitap varsa, onda iyi bişeyler emrediliyorsa,imanlı olan insanın kötü halleri o kitabı karalamaya gerçekten yeter mi?

Sayın ftoyd

Tespitiniz yerinde, ama aynı hal insanlar içinde geçerli. İnsanlar da Allah'a daima tesbih ve takdis eden meleklerden biri olan Şeytan'ın azdırmasıyla yoldan sapıyorlar. Dolaylı da olsa bu Allah'ın bilgisiyle ve iradesiyle oluyor. Şeytan'ın ve İnsan'ın itaatsizliği eş derecede.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size bir kez daha ayrıntısıyla bir şeyler yazıp bu polemiğe yakın iletişimi devam ettirmeyi düşünmüyorum...

Çünkü, yazdıklarınızdaki çelişkileri benim penceremden değerlendirerek ifade ettiğimde,

yapılan değerlendirme ve sorulan soruları kendinize ve inancınıza bir saldırı olarak algılıyorsunuz...

Gerçekten sıkıldım...

Kendinizi ne kadar ifade etmeye çalışırsanız çalışın içsel sıkıntılar üreten bir bakış açısı karşısında çabalar sonuçsuz kalıyor...

Oysa satır aralarımda size (ki burada yaşam biçiminizi belirleyen inanacınız da söz konusu)...

Eğer huzurlu ve mutluysanız yaşam biçiminizin ben dahil herkes için sevinç yaratıcı bir durum olması gerektiğini belirttim...

Oysa sizin satır aralarındaki yanıtınız şu oldu:

...arkadaşım yapsa dikkate alacağım, ateist yapınca dindara tepeden bakan bakış açısını ve önyargısını hissettiğim bir durum.

Şimdi şu soruyu sormak yerinde olur diye düşünüyorum...

"İnanın diye insanlığın önüne konulmuşsa üzerinde kafa yormak inanan inanmayan herkesin hakkı...

Yaşam ortak, hepimiz için aynı değerlerde geçerli...

Kimse açamazları yaratmanın peşinde değil...

Açmazlar sürekli yaşamın içinde..." olduğunu ifade etmeye çalışan birine...

Nasıl oluyorda tepeden bakan bir bakış açısına sahip ön yargılı biri olarak değerlendirme yapabiliyorsunuz...

Söz konusu bu bakış açısı ve algılamanızla ne kadar duyarlı ve tutarlısınız.?

Ben yine de "sandığınız gibi hiçte size tepeden bakmadan ve iyi niyetli olarak" şu hatırlatmayı yapmak istiyorum...

Anlamak, değerlendirmek yada sizin yaşam biçiminizi benimsemeyen birinden geldiği için reddetmek size kalmış..

"Yaşamın gerçeklerini ve insanları değerlendirirken...

Hangi yaşam biçimini benimsemiş olursak olalım...

Geçerli olan; "Özgür irade ve aklımızı" yoksaymadan, tutarlı ve duyarlı olarak kullanabilmektir..."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size bir kez daha ayrıntısıyla bir şeyler yazıp bu polemiğe yakın iletişimi devam ettirmeyi düşünmüyorum...

Çünkü, yazdıklarınızdaki çelişkileri benim penceremden değerlendirerek ifade ettiğimde,

yapılan değerlendirme ve sorulan soruları kendinize ve inancınıza bir saldırı olarak algılıyorsunuz...

Gerçekten sıkıldım...

Kendinizi ne kadar ifade etmeye çalışırsanız çalışın içsel sıkıntılar üreten bir bakış açısı karşısında çabalar sonuçsuz kalıyor...

Oysa satır aralarımda size (ki burada yaşam biçiminizi belirleyen inanacınız da söz konusu)...

Eğer huzurlu ve mutluysanız yaşam biçiminizin ben dahil herkes için sevinç yaratıcı bir durum olması gerektiğini belirttim...

"İnanın diye insanlığın önüne konulmuşsa üzerinde kafa yormak inanan inanmayan herkesin hakkı...

Nasıl oluyorda tepeden bakan bir bakış açısına sahip ön yargılı biri olarak değerlendirme yapabiliyorsunuz...

Söz konusu bu bakış açısı ve algılamanızla ne kadar duyarlı ve tutarlısınız.?

Ben yine de "sandığınız gibi hiçte size tepeden bakmadan ve iyi niyetli olarak" şu hatırlatmayı yapmak istiyorum...

Anlamak, değerlendirmek yada sizin yaşam biçiminizi benimsemeyen birinden geldiği için reddetmek size kalmış..

Geçerli olan; "Özgür irade ve aklımızı" yoksaymadan, tutarlı ve duyarlı olarak kullanabilmektir..."

Siz sıkılmış olabilirsiniz,ama ben bu polemikten sıkılmadım. Benim bunca yazıdan anladığım şu, kendiniz benim adıma psikolojik tespitlerde bulunuyorsunuz, kendiniz bu tespitlere cevaplar sıralıyorsunuz, kendiniz anlayıp kendiniz yazıyorsunuz. Bu arada benim yazdıklarıma en ufak bir cevap yok ortada.

"Yukarıdaki cümle "eğer" ve "aslında" kelimeleriyle kendi içinde bir belirsizlik ve karşıtlık taşıyor...

Bu belirsizlik ve karşıtlığı ortadan kaldırabilmek için kaynak verebilmeniz gerekir..."

dediniz.Bende binemeyecek bişeyden yani belirsiz bişeyden bahsederken doğal olanı yaptığımı savunuyorum. Kaynak istiyorsunuz, kaynağımda bu şahısların ölümüne dair yani onlara tam olarak ne olduğuna dair en ufak bir bilgi de yok. Bunu, kaynağımın beni açmaza süreklediğine dair bir ima ile belirtiyorsunuz, bende açmaz olanı neden merak edip açmazda sıkıntı yaşayım ki, zaten açmazsa merak etmem diyorum. Siz bunun üzerine"Ve sizinde sorduğunuz benimde ekleme yaparak bakış açısını geliştirmeye çalıştığım " diyerek misyonunuzu vurguluyorsunuz. Peki geliştirelim bakış açımızı diyeceğiz,

"Bilgilerimizin kaynağında mı bir sıkıntı olabilir? ", sıkıntı demeyelim, bazı konular anlatılmamış,hatta bütün Kitaplarımızda özellikle anlatılmamış denilebilir.

Yoksa bu hikayelerin anlatıldığı ilahi kaynakların bu tür açmazlarını kavramakta mı bir sıkıntı vardır?

Ortada bilgi yok ki, kavrama derdine düşelim.

Aklımızı yok saymadan bu tür soruların yanıtlarını bulabilmemiz için;

Özgürce ve günaha girme korkularından uzak değerlendirmeler yapabilme,

Gerçek ve doğal yaşamı kavrayabilme yeteneğimizi geliştirebilmek gerekir...

Aklımı yok saymadığımı, bu tür soruları olmadıkları için boşuna merak etmediğimi bu yüzden de bu dünyada bunlara yanıt aramadığımı, ama farklı farklı konularda farklı farklı dönemlerde özgürce ve günaha girme kaygım olmadan bir dinsiz olarak değerlendirmeler yaptığımı, ama dinli değerlendirmelerim ile dinsiz değerlendirmelerim arasında büyük bir fark olduğunu, yaş ve deneyimlerim ve mantığımın sesi ve tamamen özgür iradem sonucu,sizin kasdettiğiniz her değerlendirme aşamasından geçip yeni bir değerde olduğumu, bu değerlendirmeminde gerçek ve doğal yaşamı kavrayabilme yeteneğimi ve geliştirme isteğimi engellemediğini vurguluyorum.

Canlı ve cansız yaşamın milyarlar yıllık değişim,gelişim ve evrimini es geçip,

bulunduğu yüz yılın değerleri üzerine ilahi kavramlar oturtarak yaşama anlam biçen

Sizin bu noktada zaten sabit olduğunuzu, yukarıdaki bakış açısı geliştirme ve değerlendirme, düşünme, aklı yok saymama konusunda tek taraflı olduğunuzu ,zaten kendinizce mutlak doğrular olduğunu vurgulayan bu cümlelerinize, ısrarla es geçmediğimi, inandığım değerlerin bilimsellikle uzak düşmediğini ve insanı araştırmaya,daha daha merak edip araştırmaya ittiğini, bulunduğum yüzyılın değerlerinin üzerine ilahi kavramlar oturtulduğunda, bunu daha gelişmiş, daha düzgün, daha faydalı ,daha anlamlı bulduğumu vurguluyorum. siz buna sevinebilirsiniz, ama ben ilahi kavramsız içimizde bulunduğumuz hallerden ötürü sevinemiyorum. İnsanlar dini yaşamadığı için, akşam evime giderken korkmaktan, iş yerinde hırsız kollamaktan, haberlerde cinayet üstüne cinayet izlemekten, para ve maddi değerler yüzünden bütün değerlerin elden gidişinden ve ülkemizin bitik olduğundan şikayetçiyim ve mutsuzum. Maddesel ve tedirgin hayatlarımızdan, işin artık putlaştırılmasından, bu derece yoğun bir tempoda bu dünyasal işlerden başka işlere zaman kalamamasından mutsuzum. İlerde çocuğum olursa dersaneye göndermek, bu kadar sınava sokmamak istediğimden mutsuzum. Ekranı izlemesin diye sıkıntı çekeceğimden bile mutsuzum.

dinsel öğretiler üzerine bir kaynağı kullanarak düşünsel ifadelerinizi yansıtıyorsanız sorun kaynağımızda...Düşünsel ifadelerimi, hayatım boyunca okuduğum her kitaba, çevreme, yaşadığım eve ,aileme, arkadaşlarıma ,herşeye borçluyum. Ben bendeki akıl ile, bendeki çevreden ne aldıysam o kadarım. Ben siz, siz ben değilsiniz. Düşünsel ifadelerimin altında tek bir kaynak arama düşüncesi,bana göre yanlış bir yaklaşım. Her insan farklıdır ve farklı olduğumuz için farklılıklarımız üzerine tartışıyoruz. Bu beni tek kaynaklı yapmaz. Kaynaklarımdan en sevdiğim diyebilirim dini kaynaklarıma yani.Ya da kaynaklarım arasında en kullanışlı olanı din..

Bu ilahi kaynakların anlattığı hikayelerin açmazlarını yine aynı kaynaklara dayanarak

ve inanç ön kabulleriyle görmekten çekiniyor, uzak duruyor yada kavramakta sorun yaşanıyorsa,

özgür irade ve aklını kullanmakta zorluklar yaşıyan kişide bir sorun var demektir...

Teşhis durumu süper.

Açmaz ne, Adem etrafına o katta olanları anlattı mı anlatmadı mı? Anlattıysa kaynağımızda neden yok. Kaynağımız Ademi anlattı , devamında Adem neler yaptı bu dünyada fazla bilgi yok.

Bilgi yok kabulü bu konuda, illa banane bilgi olmalı şeklinde olmalı,bunu yaparsak özgür düşünen ve aklını kullanmakta zorluk çekmeyen biri olarak kişiliğimdeki sorundan kurtulmalıyım.Ya ben kişiliğimde sorun tespitinizi tercih ederim, çünkü böyle bir konuyu düşünmek aslında bana göre kişiliğimi soruna sürükler. Kısacası, aklını kullanmakta zorluk çekmeyen biri olmak için, aklımı zaten hiç öğrenemeyeceği ve net cevap bulamayacağı konuda sorulara boğmama özgür irademi kullanıyorum.

Peki bu konu gerçekten merak edilmeli mi aslında, evet edilmeli, nasıl merak edilebilir, bir dinsiz iseniz ve günah işleme korkunuz yok ise, o kadar kavim anlatılmış, o kadar detay anlatılmış,Adem ve Havvanın namazına dair orucuna dair ,çevresine kavmine dair, nasıl yaşadıklarına dair bilgi yok .. Bilgi var diyelim, dünyada bunlardan eser yok, kuşaktan kuşağa gelen en ufak bir aktarım yok. Hadi bu aktarımlar Nuh ile birlikte sadece nuh un gemisinde kaldı, Nuh un ailesinden ve gemisinden yeniden çoğalan insanlık düşünülünce hadi onlar bunları kuşaklara aktarıp anlatmadı mı? Diye diye bu mevzu uzuyor. Ben de şimdi size şunu sorayım . Bu millet büyük bir savaştan çıktı, bu millet Kurtuluş Savaşını yaşadı. Bu millet Atatürk ilkeleri doğrultusunda gelişmeye, yerli malı kullanmaya, bilimselliğe şuna buna ant içti. Daha 1926 lı yılların üzerinden, hadi onu geçtim 1938 üzerinden 100 yıl geçmedi. Sizce şu an hangi öğreti kaldı. Hangi bilgi uygulanıyor. Atalarımız namaz kılarken şimdi gençliğin ne kadarlık dilimi namaz kılıyor. Bir namus kavramı üzerine bile değişen olgular, ne kadarlık zamanda bu hale geldi ve şimdi ekranlarda pavyon hayatını yaşayan bayanlarımızı ya da bir dönemin ***** yıldızlarını,şimdi başımızın tacı nasıl yapıyoruz.Kaç sene öncesine kadar bu tarz kadınlarımız aileleri tarafından yok ediliyordu ve şimdi, yavrum diye bağırlara basılıyorlar. Sizce bu dünyanın koşullarında, insan denilen öğede, eğer Adem bütün bilgiyi aktardıysa ve etrafındaki herkes ibadette falansa, bu bilgi değişmeden ve yitmeden kaç kuşak dayanabilir. Peki bu kaynağımda koca bir boşluk ise ve anlatılmıyorsa, bu kaynağımın bugünle uyumsuz olduğunu mu illa vurgular. Ya dünden bugüne bana göre evrensel ve uygulanması gereken bir kitap ise, bütünü bu anlamı sağlarken, olmayan bişey bu anlamı bozmalı mı?Olmaması o kaynağı, Allahtan olmadığı inancına götürmeye yeterli mi?Allahtan olduğuna o kadar mantık şahitliğimiz varken, bu açmaz denilen konular, illa mantığımızı yok sayıp,bu bilgi yoksa yok dememizi mi sağlamalı? Bu ne kadar geliştirici geliyor kulağınıza?

Sizce Adem hem ilahi kitabınızda bahsedildiği gibi Allahla yüzyüze görüşmüş ve konuşmuş olsun.

_ Taki Muhammet Kuranda bunlardan bahsedene kadar bunlardan insanlığın bir haberi bilgisi olmasın.?

Bahsetmiştir desem bilgi yok, bahsetmemiştir desem bilgi yok. Namaz kılmıştır desem yok kılmamış desem yok, oruç tutmuş desem bilgi yok, tutmamış desem bilgi yok. Ama Muhammed den önce insanlığın bunları bildiğine dair araştırma bilgi çok. Ortada soru yok "bir haberi bilgisi olmasın.?" soru işareti kullanıyorsunuz. Soru işareti ile yaptığınız vurgu oyununa tepki verilerek cevap yazılınca, dine saldırı algılamış oluyoruz. Açık ve net düşünceniz üzerine görüş bildirmiyor, düşüncenizi, miş miş edasında sunuyorsunuz. Yani öyle bir yazılıyor ki, düşünce size de ait olabilir, size ait olmayadabilir. Tepki verilse bir türlü hataya düşeriz, vermesek başka türlü.Oynuyorsunuz ve bu oyun oynama yeteneğinizden etkilenmedim dersem yalan olur. Mesleğinizi ayrıyeten merak ettim doğrusu.

birazda sıkışınca başvurulan bir yöntem olarak şunu yazmışsınız... Pardon bunu atlamışım, kendi bulunduğum yer,algılama ve yorumlarım ile sizin bulunduğunu yer,algılama ve yorumlarınız üzerine yazışırken, birden yine güzel bir oyunla devamında "sıkışınca" kelimesini kullanıyorsunuz.Şıkışınca başvurulan yöntemler 4 e ayrılır falan diye neredeyse bu konudada psikoloji desteği sunacaksınız.ya sıkışmadıysam ve zaten sıkışmak istemediğim için bu mevzuyu tartışmaya başladığımızdan bahsetsem.Yani sıkıntıyı sevmemek ve sıkışmamak neden sizde sıkıştığım izlenimi yarattı.

İyi ya, kavramaya zorlamıyorum, kavradıklarımla yaşıyorum.

evet yaşamım hem aynı hem değişti.

Yine bir ders.Siz şimdi bunu söylemekle neyi söylemek isteğinizi, bişey söylemek ya da vurgulamak istemediyseniz neden söylediğinizi, yok vurgulayıp yine bir bakış açısı geliştirme dersi ise, "Geçerli olan... " bilgisinin burda bu şekilde sunulmasının bana bakış açısı geliştirmemdeki gerekliliğinin neden gerekli olduğuna dair bilginizi de aktarır mısınız.Özgür irademle yazıyorsam, aklım benim dizgemde tutarlı ise ve aklımı yok saymayıp yeterince düşündüğümü düşünüyorsam, bu bilginin aktarımın şu an bana faydası ve düşündürücü geliştirmesi nasıl olmalı,ne açıdan olmalı.Peki hemen polemiğe girmekten sıkılmanız, sizi aslında ,benim bakış açımı aklınızca yoksaymaya götürmüyor mu?

diğer insanlara bakış açım üzerine yine doktor edasında teşhis konmuş,ama bu teşhis aslında bana konmamış edasında,yani sadece şu yaparsan bu olmaz mısın, ha ama bak yapmıyorsan üzerine alınma edasında sunulup,yine güzel oynanmış.

Bu konuda anlaştığımıza inanıyorum ve bu hakka itirazım yok ..

sınıyorsunuz ve sınanmıyor edasında yapıyorsunuz.Açık ve net varsayım değil, yazıların bütününden bu sonuca varıyorum.İçsel sıkıntılar üreten insanlar olmasaydık, bu forum kanallarında yazışan değil, bilgi edindiğimiz kadar tartıştığımız insanlar değil, ansiklopedik kanalları ya da arkadaşlık kanallarını tercih eden ya da internet hayatı msn den ibaret insanlar olurduk.

Elbette ile başlayan cümleleriniz ve tekrarınız ,umarım beni de tekrar yazmaya zorlamaz

Vay be, bütün yazılar harmanlandı artık.

kısacası sonuç şu,

Açmazlar sürekli yaşamın içinde..."

Gayet güzel paylaşım, burda sorun yok yani.Yani tepe mevzusunun burdan kaynaklanmadığını umarım anlatabilmişimdir.

Yine de şu çabalarınızın nedenini bir oturtsam şu kafamda. Eğer mesleğiniz dahilindeyse yazdıklarınızı dikkate alıp özelden bile olsa faydalanmak isterim . Kızım sana söylüyorum,gelinim sen anla kültürlü bir toplumda, huydan nem nemden huy çıkarcağımı ve çoğunun çıkaracağını bilerek yazıştığınız açık ve net iken, bilgilerinizin muhattabı olup olmadığımı açık ve net duymak istiyorum sadece. Bana, bana cevaben yazmadığınızı ve konu üzerine sadece bilgi aktarımında bulunduğunuzu söyleyin, kendimi bu yönde okumaya koşullayım.Ha çelişkilerle dolu isem, net olun çünkü ben psikoloji uzmanı falan değilim ve gerçekten yazılarınız algılamakta sıkıntı yaşıyorum. Buyrun çelişkilerimi yazın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlamak istediklerinizi kısa kısa paragraflar halinde yazacağım?

_ Yazılarımı sizinle tartışıyor olsak da genele hitap etmeye özen göstererek yazmaya çalışıyorum?

_ Amaç sizin hakkınızda psikolojik tespitlerde bulunmak değil, inançlarınıza dair sizin gibi düşünmeyenlerin soru ve yorumlarına farkında olduğunuz yada olmadığınız yaklaşım ve tepkilerinizdeki farklılıkları ifade etmek?

_ Siz dahil kimseye akıl vermek amaçlı değil yazılanlar, bana ait yaşam biçiminin algıladığı güncel hayatı kavramak ve yorumlamak adına kendi içinde vardığı sonuçların bir yansıması?

_ Elbette ki hepimiz karşılıklı gelişme ve bilgi paylaşımı anlamında iyi niyetli olduğumuz sürece muhatabız. Bu anlamda yazılarını takip ettiğim ve zaman zaman karşılıklı yazıştığım muhatabımsınız?

_ Özel olarak sizin çelişkilerinizi tespit etmek için okumuyorum. Sürekli çelişkiler içinde olduğunuz iddiasında ve düşüncesinde değilim. Şu var ki, her birimizin farkında olmadığımız, alışkanlık haline getirdiğimiz çelişkilerimiz olabilir. Bunları ifade edenlerin söylediklerini sakince değerlendirmek, kızmak, tepki duymak yerine üzerinde düşünmek, haklı gördüklerimizi, farkına vardıklarımızı düzeltme çabası içine girmek kişisel ve entelektüel gelişimimiz için yararlı bir yöntemdir.

Ve ayrıca yazılanlar bize hitaben yazılsın yada yazılmasın ?paylaştığımız düşünce, bakış açısı ve yaşam standartlarımıza dayalı davranış şeklinin yanlışlığı ve çelişkisini? ortaya koyan ifade ve tespitlerden dersler çıkararak, gocunmadan, onları içsel sıkıntılarla reddetmeden değerlendirebilme yetisi bunun bir üst düzey yaklaşımıdır. Bu sadece önerdiğim değil sürekli kendi yaşamımda uygulamaya çalıştığım beni geliştirdiğine inandığım bir yöntemdir.

_ "..kendiniz anlayıp kendiniz yazıyorsunuz. Bu arada benim yazdıklarıma en ufak bir cevap yok ortada.?" diyorsunuz.

Dediğiniz gibi kendi anladıklarımı yazıyorum. Ancak yanıtlar konusunda tespitiniz hatalı. Size yazdıklarımı dönüp bir daha okuyun demeyeceğim, isterseniz dönüp değerlendirme yapın ama bence ilgi duyup yazışmaları takip eden diğer forumdaşların yanıtların olup olmadığı hakkında yapacakları değerlendirmeler en az yazışan bizler kadar önemli?

_Bu yazışmada özellikle ve önemle vurgulamak istediğim şu;

"itham edildiğini varsayarak, satır aralarına sıkıştırılan itham sözcükleri kimseyi haklı konuma getirmez, yapılmaya çalışılan baskın konumda olabilme çabalarından öte bir yaklaşım olamaz ve kendisine yapılmasından hoşnut olmadığı bir davranış ve yaklaşımı karşısındakine uygulamakta sakınca görmeyen hatalı bir yaklaşımdır"

_Yazdıklarınızı önemseyerek okudum. Ana tartışma konumuza dair katılamadığım noktalar olsa da benim için yararlı olduğunu da belirtmem gerekiyor. Ancak dikkatimi çeken ve neden olduğunu merak ettiğim taraflarda var. Örneğin yazımdan birçok satırı alıntılayıp yanıtlamanıza karşın bazılarını es geçtiğinizi fark ettim? Benim için yanıtları son derece önemli olan ?samimi duygular ve iyi niyetle yazdığım? o kısımları gözden kaçtığını düşünerek tekrar alıntılamak istiyorum?

Oysa satır aralarımda size (ki burada yaşam biçiminizi belirleyen inanacınız da söz konusu)... Eğer huzurlu ve mutluysanız yaşam biçiminizin ben dahil herkes içinsevinç yaratıcı bir durum olması gerektiğini belirttim...

...arkadaşım yapsa dikkate alacağım, ateist yapınca dindara tepeden bakan bakış açısını ve önyargısını hissettiğim bir durum.

Nasıl oluyor da tepeden bakan bir bakış açısına sahip ön yargılı biri olarak değerlendirme yapabiliyorsunuz...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
Bir soru;

Inandiginiz allah dünyayi yaratmadan önce nelerle mesgulmüs? Yolladigi bilgiler arasinda bu konuya yer vermemis mi?

Yok vermemiş,çok mu merak ettiniz?Bana sorarsanız,insanlar olmazsa olmaz olmadığından,çok daha önemli işleri vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir soru;

Inandiginiz allah dünyayi yaratmadan önce nelerle mesgulmüs? Yolladigi bilgiler arasinda bu konuya yer vermemis mi?

Başka Başka Dünyalar yaratmakla meşguldü.

Yüce Kitabımız Kur'an'ı Kerimde derki:"O Her An Bir İştedir"Görüldüğü üzere Allah-ı Azümüşan Her an Bir işte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başka Başka Dünyalar yaratmakla meşguldü.

Yüce Kitabımız Kur'an'ı Kerimde derki:"O Her An Bir İştedir"Görüldüğü üzere Allah-ı Azümüşan Her an Bir işte.

Hayret, nedense dünyada o kadar insan varken hep araplarin lehine isler yapmis..Peki neden baska dünyalar hakkinda bilgi vermemis?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu sorudan çok;Allah insanı neden yarattı sorusuna takılı kalıyorum.Bunu gerçekten çok merak ediyorum;yaşananlar bana bu soruyu sorduruyor!

mülk suresi2.ayet;O ki, ölümü ve dirimi yarattı, sizi imtihana çekip hanginizin davranış bakımından daha güzel olduğunu bildirmek için. O öyle güçlü, bağışlayandır.

zariyat suresi56.ayet; Ben cinleri ve insanlan ancak Bana kulluk etsinler diye yarattım.

57. Ben onlardan bir rızık istemiyorum. Bana yemek yedirmelerini de istemiyorum

insan suresi1. Gerçekten insan üzerinden öyle uzun bir süre gelip geçti ki o anılmaya değer bir şey bile değildi?!

2. Çünkü Biz insanı bir takım katkılarla karıştırılmış bir nutfeden yarattık; onu evire çevire deneyelim diye de onu işiten ve gören bir varlık yaptık.

3. Muhakkak Biz ona (doğru) yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör kafir

İŞTE ASIL SEBEPLERDEN BAZILARI AMA İNANANLARA TABİKİ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mülk suresi2.ayet;O ki, ölümü ve dirimi yarattı, sizi imtihana çekip hanginizin davranış bakımından daha güzel olduğunu bildirmek için. O öyle güçlü, bağışlayandır.

zariyat suresi56.ayet; Ben cinleri ve insanlan ancak Bana kulluk etsinler diye yarattım.

insan suresi1. Gerçekten insan üzerinden öyle uzun bir süre gelip geçti ki o anılmaya değer bir şey bile değildi?!

2. Çünkü Biz insanı bir takım katkılarla karıştırılmış bir nutfeden yarattık; onu evire çevire deneyelim diye de onu işiten ve gören bir varlık yaptık.

3. Muhakkak Biz ona (doğru) yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör kafir

Demekki Hz.Muhammed Cinlerede İmamlık yaptı.. :)bizim göremiyeceğimiz algılayamıyacağımız yada deneyimleyemiyeceğimiz hatta ilişkiye giremiyeceğimiz bu Cinleri Melekleri neden anlatmış Allah acaba.. :) yoksa gözle görünür elle tutulur soyut varlık olan İnsanın bir çeşit düşünce evrelerinimi anlatmaya çalışmış.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biliyorum şimdi birçok kişi allah hata tapmaz diyecekler.ama kurana göre allah meleklerden biri olan şeytana secde et dedikten sonra şeytan yaratttığın kan dökücü bir varlık secde etmem diyor.allahta benim yarattığım insan iyidir deyip kıyamete kadar mühlet verilenlerdensin diyor yani çoğul kullanıyor bu demektirki insanın yaratılışına karsı çıkan ve kuranda sözü geçmeyen başka meleklerde var. allah yarattığı insanın iyi olduğunu kanıtlamak için ademi cennetten kovarak önce cezalandırıyor .daha sonra insan sürekli hatalar yaptığı için insanı düzeletmek için birçok peygamberler gönderiyor ama günümüzde baktığımızda alahın istediği gibi bir tek insan hala yok . olacak gibide görünmüyor. bu durumda allah insanı yaratmakla hatamı yaptı acaba

şeytan bir melek değildir,cinlerin sınıfı gözle göremediğimiz bir varlıktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir cevap gelmedi ama tekrar soruyorum;

Bu yaratici dünyayi ve canlilari yaratmadan önce ne yapiyormus? Neden dünyayi yaratmaya karar vermis?

Bu konu hakkinda acik bir bilgi göndermemis mi?

Bu dünyayı yaratmadan önce ne yaptığının ne önemi var..şu anda neler yapıyor acaba.. :) şu anda neler yaptığını dikkatlice gözlemleyebilirisek neden dünyayı yarattığını çözebiliriz sanıyorum..yani bu dünyada neler yapıyorsa onun için yaratmıştır.. :D

Tembellik yok..apaçık bilgilerle dolu gezegen ve evren..geç hepsini bak kendine..neler göreceksin neler Sn.3eşkiya.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu dünyayı yaratmadan önce ne yaptığının ne önemi var..şu anda neler yapıyor acaba.. :) şu anda neler yaptığını dikkatlice gözlemleyebilirisek neden dünyayı yarattığını çözebiliriz sanıyorum..yani bu dünyada neler yapıyorsa onun için yaratmıştır.. :D

Tembellik yok..apaçık bilgilerle dolu gezegen ve evren..geç hepsini bak kendine..neler göreceksin neler Sn.3eşkiya.. :D

Sn. Dayi bakiyorum tabi ancak doga'nin kendisinden baska bir yaradan göremiyorum..

Benim icin ne yaptiginin bir önemi yok zaten ancak inanclarinda onada bir cevap var mi diye soruyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. Dayi bakiyorum tabi ancak doga'nin kendisinden baska bir yaradan göremiyorum..

Benim icin ne yaptiginin bir önemi yok zaten ancak inanclarinda onada bir cevap var mi diye soruyorum..

Doğa Yaratmaya(daha doğru bir terim VAR etmeye)programlı.. :) VAR olandan VAR ediyor doğa..bir dişi ve bir erkek var ve iki vardan başka bir var oluşuyor..vs..vs..yani VARDAN var ediyor doğa..

Biz bu tasarımın en minik parçasıyız..fakat bütün tasarımı anlamaya çalışacak kadarda esnek düşünce alanına sahibiz.. :)

Çevrende yani en yakın halkanda,aile içinde okulda yada iş yerindeki mekanlarda her ne oluyor ise SENİN için oluyor..dikkatli bir gözlemci bunun farkına varabilir..bunun farkına varabilende işin okulun yada ailesinin en mutlu kişisi olur..Allah senin için neler yapmıyor..yaptıklarını saymayalım..yapmadığı bir şey koyalım ortaya mesela.. :D

Tasarımın tamamını anlayabilmek için Allah olmak lazım..denizden alacağımız bir damla suda denizin hemen hemen bütün özellikleri vardır değilmi..işte bizlerde Allah denilen Deryanın birer damlasıyız..bu damlayı inceleyip gözlemleyebilirde doğru sonuçlara varabilir isek bu gezegende yada bu evrendeki adı İNSAN diyebiliriz cesurca.. :D

Doğadan başka Tanrı göremiyorum dedin ya..işte sende bende o doğaya dahiliz..böylece bizde Tanrının bir parçasıyız.. :D dersek doğru sonuca varmış olurmuyuz.. :) ne dersin 3eşkiya :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kişi uzakta bir yeri elinde kürekle kazıyor.Onu uzaktan izleyen iki kişiden biri''Bence o adam orda hazine arıyor.'' diyor.Diger arkadaşı ise''Hayır bence o adam su arıyor.'' diyor.İkisi de aynı yere bakıyor, ikisi de aynı eylemi kafalarındaki aynı işleve sahip gözle görüyorlar; ama iki farklı görme tek bir gerçek var.

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani değerli forumdaşım diyorsunuz ki;yaratılmamızda ki asıl neden,kulluk oluyor!

O zaman Hz Adem'in yasak meyvesi ile dünyaya gönderilen insanı nereye koyacağız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki öte yandan, İslam'a inananlar açısından ''Adem ile Havva neden aynı anda yaratılmıyor da, önce Adem sonra da Havva onun kemiğinden yaratılıyor? Bu Havva, Adem'in başına bela olsun, yasak meyve yensin de olaya heyecan gelsin diye mi oluyor bunlar? Yasak meyve bir yerinden cinsellikle bağlantılı ise Havva'nın rolü ayartıcılık mı?'' soruları sorulsa... Bayanlar birçok konuda erkeklere taş çıkartırlar. Bu konuda sağlam bir yorum bekliyorum doğrusu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.