Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah Insanı yaratmakla hata mı yaptı

qwerasdf

Önerilen İletiler

biliyorum şimdi birçok kişi allah hata tapmaz diyecekler.ama kurana göre allah meleklerden biri olan şeytana secde et dedikten sonra şeytan yaratttığın kan dökücü bir varlık secde etmem diyor.allahta benim yarattığım insan iyidir deyip kıyamete kadar mühlet verilenlerdensin diyor yani çoğul kullanıyor bu demektirki insanın yaratılışına karsı çıkan ve kuranda sözü geçmeyen başka meleklerde var. allah yarattığı insanın iyi olduğunu kanıtlamak için ademi cennetten kovarak önce cezalandırıyor .daha sonra insan sürekli hatalar yaptığı için insanı düzeletmek için birçok peygamberler gönderiyor ama günümüzde baktığımızda alahın istediği gibi bir tek insan hala yok . olacak gibide görünmüyor. bu durumda allah insanı yaratmakla hatamı yaptı acaba

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 67
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

hic istemedim saldi beni dunyaya

saskinligimi arttirdi hayat her lahza

maksat ne gelisten bu kalistan bilmem

hem istemeden gel yine cek git oraya

iyilikler kotulukler geliyor aslindan

kaderindir seni cok mutsuz yada mutlu kilan

felegin yok sucu sen bunlari ondan bilme

daha bi care o senden daha aciz gelde inan

Bu dünyaya kendi isteğimle gelmedim ben;

Şaşkınlıktan başka şeyim artmadı yaşarken.

Kendi isteğimle de gidiyor değilim şimdi,

Niye geldik kaldık, niye gidiyoruz bilmeden

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendinizi dinleyin. Bedeniniz, ruhunuz ne istiyor, nasıl mutlusunuz, neden seviyor, neden paylaşıyorsunuz birşeyleri, sırf kendi aklınızla düşünün. Allah'mış, Şeytan'mış, didişmişler, o onu kovmuş, o küsmüş, insan dünyaya atılmış, ya Cennetmiş ya Cehennem. Bunların sonu yok. Herkes önce samimi olmalı. Beni şu yaratmış, şu karşı çıkmış, aldanmışım, atılmışım, bir daha kazanmam gerek Cennet'i, gösterelim Şeytan'a gününü falan filan. Hayat bu mu? Kendinizi dinleyince, bir doğaya bir de kendinize bakınca herşey böyle bir hikayenin ardılı olarak mı görünüyor gözünüze? Eğer öyleyse dini çok iyi biliyorum diyenlerin sayfalarca yazıp da aslında hiçbir şey anlatmadıkları kör edebiyattan kurtulmak açıkça olanaksızdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biliyorum şimdi birçok kişi allah hata tapmaz diyecekler.ama kurana göre allah meleklerden biri olan şeytana secde et dedikten sonra şeytan yaratttığın kan dökücü bir varlık secde etmem diyor.allahta benim yarattığım insan iyidir deyip kıyamete kadar mühlet verilenlerdensin diyor yani çoğul kullanıyor bu demektirki insanın yaratılışına karsı çıkan ve kuranda sözü geçmeyen başka meleklerde var. allah yarattığı insanın iyi olduğunu kanıtlamak için ademi cennetten kovarak önce cezalandırıyor .daha sonra insan sürekli hatalar yaptığı için insanı düzeletmek için birçok peygamberler gönderiyor ama günümüzde baktığımızda alahın istediği gibi bir tek insan hala yok . olacak gibide görünmüyor. bu durumda allah insanı yaratmakla hatamı yaptı acaba

Bilgilerinizin kaynağında sıkıntı olabilir ya da Kuran dan aklınızda kalanlar biraz harmanlanmış olabilir.. Ayetlere yeniden bakalım...

Araf

11. Andolsun, sizi yarattık. Sonra size şekil verdik. Sonra da meleklere, “Adem için saygı ile eğilin” dedik. İblisten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı

12. Allah, “Sana emrettiğim zaman seni saygı ile eğilmekten ne alıkoydu?” dedi. (O da) “Ben ondan hayırlıyım. Çünkü beni ateşten yarattın. Onu ise çamurdan yarattın” dedi.

13. Allah, “Şimdi in aşağı oradan. Çünkü senin orada büyüklük taslamak haddine değil! Hemen çık! Çünkü sen aşağılıklardansın” dedi.

14. Şeytan dedi ki: “(Öyle ise) bana insanların tekrar diriltilecekleri güne kadar süre ver.”

15. Allah da, “Sen süre verilenlerdensin” dedi.

Bakara

30. Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler, Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.

İblis,sadece çamurdan yaratılana secde etmedi,halbu ki Allahın ruhundan üflemesi bile yeterdi ki insanı insan yapan ondaki hafıza ve öğrenme ,öğrendiğini geliştirme kavramıdır.. ve ayetlere dikkatle bakarsanız,Adem o suçu işlemeden önce kan dökecek bir halife olacağı yeryüzünde, belliydi.Melekler bile Adem yaratılmadan , onun bir bozguncu olacağını biliyordu.Mühlet verilenler, elbette onlarda çoğuldu ve onlarda belliydi.

Bakara

31. Allah Adem’e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, “Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin” dedi.

32. Melekler, “Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan sensin” dediler.

33. Allah şöyle dedi: “Ey Adem! Onlara bunların isimlerini söyle.” Adem, meleklere onların isimlerini bildirince Allah, “Size, göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim, yine açığa vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?” dedi

Allah hata yapmadı,O sadece dilediğini yaptı yapıyor.. Allah sürekli ve sürekli ve sürekli, çeşit çeşit biçim biçim, dönüşümlü devinimli devamlı durmadan yaratan.. Dünyada bakterisinden zürafasına kadar ,en ufak bir atom parçacığından, dünyanın en büyük balinasına kadar,hadi bunları da geçtim, Antaras'e kadar ,pardon W Cephei olsun... bu kadar fazla çeşit arasında, hala neden "şunu neden yarattın" sorusunu soruyoruz? yaratıyor işte..Neyi dilerse onu yaratıyor.Varsa itirazınız, buyrun gücünüzü gösterin karşısında..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazen kaçıyor ağzımızdan..bu gezegendeki adı İNSAN..yok başka İnanan..kendisi inanıyor kendisine..yok başka anlayan..evet..BU GEZEGENDEKİ adı İnsan.. :) eee dayı başka evrende başka gezegendedemi var..bilmem..oralara gitmedim daha.. :D

Allah İnsan dediğiniz Makinayı bu evreni birde bu şekilde yani suretleri suret gözü ile göreyim diye KEYFİN,den var etti.. :D yani mecburiyeti yok..böyle en uygunu diye..varsa daha iyi makina protitipi olan çıkarsın piyasaya.. :D fakat biz bu kadavrayı KENDİMİZ sanıyoruz..aslında o kadavranın içindeki ''O''..neden cenaze namazlarında secde yok..içinde ADEM(İNSAN)yokta ondan..bu kadar açık anlatımlarda var.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazen kaçıyor ağzımızdan..bu gezegendeki adı İNSAN..yok başka İnanan..kendisi inanıyor kendisine..yok başka anlayan..evet..BU GEZEGENDEKİ adı İnsan.. :) eee dayı başka evrende başka gezegendedemi var..bilmem..oralara gitmedim daha.. :D

Allah İnsan dediğiniz Makinayı bu evreni birde bu şekilde yani suretleri suret gözü ile göreyim diye KEYFİN,den var etti.. :D yani mecburiyeti yok..böyle en uygunu diye..varsa daha iyi makina protitipi olan çıkarsın piyasaya.. :D fakat biz bu kadavrayı KENDİMİZ sanıyoruz..aslında o kadavranın içindeki ''O''..neden cenaze namazlarında secde yok..içinde ADEM(İNSAN)yokta ondan..bu kadar açık anlatımlarda var.. :)

Dayı,neredesinnnnnnnnn :angry: özletme kendini :) keyfiyet mi;yani ben keyf olsun diye mi yaratıldım :unsure: bunu aklım almıyor,o kadar basit mi insan :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Bilgilerinizin kaynağında sıkıntı olabilir ya da Kuran dan aklınızda kalanlar biraz harmanlanmış olabilir.. Ayetlere yeniden bakalım...

.

.

.

Bakara

30. Hani, Rabbin meleklere, ?Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım? demişti. Onlar, ?Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.? demişler, Allah da, ?Ben sizin bilmediğinizi bilirim? demişti.

.

.

.

Allah hata yapmadı,O sadece dilediğini yaptı yapıyor.. Allah sürekli ve sürekli ve sürekli, çeşit çeşit biçim biçim, dönüşümlü devinimli devamlı durmadan yaratan.. Dünyada bakterisinden zürafasına kadar ,en ufak bir atom parçacığından, dünyanın en büyük balinasına kadar,hadi bunları da geçtim, Antaras'e kadar ,pardon W Cephei olsun... bu kadar fazla çeşit arasında, hala neden "şunu neden yarattın" sorusunu soruyoruz? yaratıyor işte..Neyi dilerse onu yaratıyor.Varsa itirazınız, buyrun gücünüzü gösterin karşısında..

bahsedilen konu yaratılanlar değil . yaratılan insanın yaratılmasının hata olup olmadığı.insan kadar zalim insan kadar yalancı ve her kötülüğü yapan bir canlı varmı dünyada. yok .sonra kuranda çoğul olarak MÜHLET VERİLENLERDENSİN diyor yani ibliste bir melek ve ondan başka itiraz edenlerde varki mühlet verilenler var. biraz daha derin düşünülürse cevap aeanacak sorular var

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birçok insana ters gelecek belki ama ben bu hikayede şeytanı haklı görüyorum.Yani düşünün allah şeytanı da yaratan güç değil mi?İstersede onu bir anda ortadan kaldırabilecek kudrete sahip ve şeytanda bunu bilmesine rağmen allaha karşı çıkıyor.Burdaki "delikanlı" :D tavrı görmüyor musunuz?Yokedilebileceğini bile bile şeytan allaha isyan ediyor.İnsanın ne rezil ne kötü bir varlık olduğunuda biliyor ve ona secde etmiyor.Kusura bakmayın ama ben burda son derece onurlu bir duruş görüyorum.Şimdi denecek ki şeytanı nasıl iyi olarak gösterirsin o insaları azdıracağını söylüyor.E doğru haklısınızda kötülük yapamamakta insanın elinde değil mi?Azmamakta insanın elinde değil mi?Eee o halde şeytan neden suçlu?Şeytan sadece bir katalizör burda,insanın içindeki kötülüğü ortaya çıkartıyor,o kötülüğü yoktan yaratmıyor.Şeytan olsa da olmasa da insanın içinde kötülük var.

İşin hülasası qwerasdf arkaşımızın sorusuna gelirsek allah bence şeytanın isyanına hak vermemekle hata etti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bahsedilen konu yaratılanlar değil . yaratılan insanın yaratılmasının hata olup olmadığı.insan kadar zalim insan kadar yalancı ve her kötülüğü yapan bir canlı varmı dünyada. yok .sonra kuranda çoğul olarak MÜHLET VERİLENLERDENSİN diyor yani ibliste bir melek ve ondan başka itiraz edenlerde varki mühlet verilenler var. biraz daha derin düşünülürse cevap aeanacak sorular var

İnsan kadar kötü canlı olmadığı kadar ,insan kadar iyi canlı da yok..

İnsanın ,Tevratta, meyvesinden yediği ağacın adının "iyiliği ve kötülüğü bilme ağacı"olması düşünülmesi gereken mevzudur. Ben size, daha o ağacın meyvesinden yenilmeden önce,insanın kan dökeceğinin bilindiğini vurguluyorum. Bu konuda bizi çok çok farklı konulara götürür ki, sizin farklı bir başlığınız olan kader mevzusuna pek derinden dalarız.O mevzuyada dalmak ,hakkında doğru dürüst ölmeden bilgi edinemeyeceğimiz konularda düşünmekte bizi aşar,en azından beni aşar.

Bu dünyamı ve öbür dünyamı kurtarabilmek için benim üzerinde düşünmem gereken çok çok farklı mevzular var.Mesela en azından bu dünyadaki gözle görülür yaşam alternatiflerimizi daha iyi hale getirmek ve insanca insan gibi yaşamak gibi vazifelerimiz var. Bunları yerine getiremezken henüz, Adem de takılmak ilginç geliyor.

Yine de bence son yorumumu yapayım bu konuda..Mühlet verilenler,, sizce mühlet verilenler sadece o esnada orda bulunanlar mı?bu yüzden -ler eki sizi düşündürüyor? Peki siz hiç Kur'an arama motoruna mühlet yazıp araştırdınız mı? Kimlere mühlet veriliyor Kuranda.. Peki bu mühlet verilenler bile, o olay olmadan önce belli ise, İblis in de diğerleri gibi mühlet verilen olması da daha önceden biliniyorsa, sizce anlamlar nasıl değişir?

Sonrakiler ya da öncekiler..Her yaşanan bellidir.. Öndekilere hangi devirlerden ne kadar insan gireceği, sağdakilere hangi devirlerden ne oranda insan gireceği ve soldakilere hangi devirlerden ne kadar insan gireceği, aslında yazılıdır belki ya da yazılacaktır ya da ne yapsanız dönüp dolaşıp ya olacaktır ya olacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dayı,neredesinnnnnnnnn :angry: özletme kendini :) keyfiyet mi;yani ben keyf olsun diye mi yaratıldım :unsure: bunu aklım almıyor,o kadar basit mi insan :(

Basit değil..en DEĞERLİ..değer verilmiş olan yani..

Sen yaratılmadın..VAR olandan VAR edildin..şöyle..

En önce bu gezegende protein gıda vs..vs..olarak dağınıktın..sebzede meyvada 250 Gr az yağlı kıymada.. :D sonra anan ve buban yedi bu gıdaları..seni topladılar bir araya..ananda bir kısmın,bir kısmında bubanda..sonra CEM oldun ananın RAHMİN,de (TOPLANDIN)..sonrada o uzay gemisi yumuşak iniş yaptı dünyaya..bir sürü insanda gelmişti seni karşılamaya..ilk hoş geldin diyende Ebendi sana.. :D seni o uzay mekiğinden çıkaran çıkmana yardımcı olan Eben.. :D

Keyfiyetin ana ve babanın keyfi ile başladı..onlarda ana ve babalarının keyfiyetleri değilmi.. :D sende keyfine bak şimdi.. :D

Bu gezegende ne yaşamışsak dahada ne yaşayacaksak yaşayalım..bu gezegene HİÇ gelmemekten İYİDİR..İnsan dağınık olan enerjinin bir kabta şekil forum almasından ibaret değildir..insan o formun o KADAVRANIN(şekillenmiş cisim olmuş enerjinin) İÇ,indeki İDRAK,İÇ,indeki düşünce ve Fikirdir.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Basit değil..en DEĞERLİ..değer verilmiş olan yani..

Sen yaratılmadın..VAR olandan VAR edildin..şöyle..

En önce bu gezegende protein gıda vs..vs..olarak dağınıktın..sebzede meyvada 250 Gr az yağlı kıymada.. :D sonra anan ve buban yedi bu gıdaları..seni topladılar bir araya..ananda bir kısmın,bir kısmında bubanda..sonra CEM oldun ananın RAHMİN,de (TOPLANDIN)..sonrada o uzay gemisi yumuşak iniş yaptı dünyaya..bir sürü insanda gelmişti seni karşılamaya..ilk hoş geldin diyende Ebendi sana.. :D seni o uzay mekiğinden çıkaran çıkmana yardımcı olan Eben.. :D

Keyfiyetin ana ve babanın keyfi ile başladı..onlarda ana ve babalarının keyfiyetleri değilmi.. :D sende keyfine bak şimdi.. :D

Bu gezegende ne yaşamışsak dahada ne yaşayacaksak yaşayalım..bu gezegene HİÇ gelmemekten İYİDİR..İnsan dağınık olan enerjinin bir kabta şekil forum almasından ibaret değildir..insan o formun o KADAVRANIN(şekillenmiş cisim olmuş enerjinin) İÇ,indeki İDRAK,İÇ,indeki düşünce ve Fikirdir.. :)

Ben çok soru sormayayım :) yoksa keyfiyetle bozacağım -_- en iyisi öleceğim yaşı bekleyeyim :) sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Bakara

30. Hani, Rabbin meleklere, ?Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım? demişti. Onlar, ?Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.? demişler, Allah da, ?Ben sizin bilmediğinizi bilirim? demişti.

.

.

.

körü körüne inanıp aklını kullanmamakta allahı inkardır bunu unutmayın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

körü körüne inanıp aklını kullanmamakta allahı inkardır bunu unutmayın

Kimse körü körüne inanmaz aslında, hayatındaki bişeylerle aklı o bişeylere ne anlam yüklüyorsa, o oranda inanç şekillenir. Bir parçanın uğursuz olduğuna inanırsanız, ne zaman o parçayı dinleseniz başınıza uğursuz bişey gelir. Bu kolay olan bir iman yoludur ve inanın bu inancın destekleyici olayları çoktur. Ama din, bambaşka bir boyuttur. İnce ince işlenmiş bişeylerin keşfidir. Her konuyu irdelemenin, düşünmenin başlangıcıdır. Bizzat bir insanın kendi kendinde devrim yaratmasına sebep olabilecek çok güçlü bir olgudur.Din hayattır. Güzel yaşamanın anahtarıdır.Ve dediğiniz gibi, aklı kullanmak değil, aklı iyice bir yormaktır Din.. Düşün düşün düşünmenin uçsuz bucaksız öğretici rehberidir din..

Yine de sözünüze karşılık şunu söyleyim, her insanda az biraz akıl vardır, biri az kullanır biri çok kullanır, biri orta.. Kimse istesin ya da istemesin, ay dur ben şu konu üzerine aklımı kullanmayım demez,her insan ilgi odağına çevresine şuna buna göre aklını kullanır. Her insan aklının yettiği oranda aklını bi şekilde kullanır. Aklını kullanmayan insan, bitkisel hayatta hastanededir. Ya da doğuştan sıkıntısı vardır ya da falan ya da filan.. Sizn körü körüne diyerek isnat ettiğinişz insan bile, körü körüne o konuya inanması gerektiğini aklınca kavrar, aklının son kararı gereği, körü körüne iman eder.Bu anlamda, bu dünyada körü körüne Allahı inkar edenlerin, körü körüne okuyan araştıran düşünen gelişmiş insanlarda daha sık görülmesi sanırım o cümleyi yazarken sizin gözünüzden pardon aklınızdan kaçmış demekki..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın ftoyd din eğitimimizi ve tanrı kavramını kaç yaşında alıyoruz? 3-5 yaşlarında başlıyor değilmi bu tür eğitimler. Peki nezaman aksini düşünme ve yargılama cesaretini buluyoruz? Ben şahsen 17 yaşındaydım.

Şimdi soruyu birde böyle soralım 3-5 yaşındaki bir çocukmu körü körüne inanır yoksa 17 yaşındaki çocukmu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara 33. Allah şöyle dedi: ?Ey Adem! Onlara bunların isimlerini söyle.? Adem, meleklere onların isimlerini bildirince Allah, ?Size, göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim, yine açığa vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?? dedi

_ Allah "Ey Adem" diye ona hitap ettiğine göre, Allah'ın, meleklerin ve Adem'in aynı ortamda birlikte oldukları ve karşılıklı olarak konuştukları anlaşılıyor...

_ O halde neden Adem bu yaşadıklarını kendinden sonrakilere aktarmadı da...

Bakara 33.te bahsedilinceye kadar insanlık bu bilgiden mahrum kaldı?

_Bilgilerimizin kaynağında mı bir sıkıntı olabilir?

_Yoksa bu hikayelerin anlatıldığı ilahi kaynakların bu tür açmazlarını kavramakta mı bir sıkıntı vardır?

Aklımızı yok saymadan yanıtlanması gereken soru bu olmalı bence...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

_ Allah "Ey Adem" diye ona hitap ettiğine göre, Allah'ın, meleklerin ve Adem'in aynı ortamda birlikte oldukları ve karşılıklı olarak konuştukları anlaşılıyor...

_Yoksa bu hikayelerin anlatıldığı ilahi kaynakların bu tür açmazlarını kavramakta mı bir sıkıntı vardır?

*tna

Gerçekten güzel soru :)

şimdi sayın ftoyd buna bir açıklama getirir :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah neden insanı yarattı?Kendime baktım,cevap bulamadım...Keyfiyet sarmadı beni Dayı :(

Peki ne olmalı sence..sıkıntısındanmı..üzüntüsünden yada kahrındanmı var etti..yada çıkaralım devreden var edeni..birde öyle bakalım..nedensiz var olmak..bu gezegende bulunuşumuzun her hangi bir nedeni yok sayalım birde..ne dersin.. :)

Keyfiyet derken geniş açıdan bakalım..mecburiyeti yok yani.. :D varsa kafasında daha güzel bir modeli olan..İNSAN,dan daha harika bir makina modeli olan koysun ortaya,bak Allahta hemen yapar seri imalatını o makinanında.. :D

Neyse..bu İnsan Allahtan önce tanınıp bilinmesi gereken şey bizce..İnsan tanındımı,anlaşıldımı(bu insan kendimiziz her şeyden önce)Allahta az buçuk anlaşılır bilinir.. :D yani kendini bilen Rabbini bilir.. :D

Her ne bilirsek bilelim..ne yaparsak yapalım..içinde SEVGİ yok ise..nafile.. :D

Keyfiyet seni sarmadı.. :D yani baktın kendine şöyle bir dikkatlice ve SAMİMİCE..dedinki..Allahın keyfine hiç uymuyorum..öyleyse keyfinden yaratmadı..bu mu.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki ne olmalı sence..sıkıntısındanmı..üzüntüsünden yada kahrındanmı var etti..yada çıkaralım devreden var edeni..birde öyle bakalım..nedensiz var olmak..bu gezegende bulunuşumuzun her hangi bir nedeni yok sayalım birde..ne dersin.. :)

Keyfiyet derken geniş açıdan bakalım..mecburiyeti yok yani.. :D varsa kafasında daha güzel bir modeli olan..İNSAN,dan daha harika bir makina modeli olan koysun ortaya,bak Allahta hemen yapar seri imalatını o makinanında.. :D

Neyse..bu İnsan Allahtan önce tanınıp bilinmesi gereken şey bizce..İnsan tanındımı,anlaşıldımı(bu insan kendimiziz her şeyden önce)Allahta az buçuk anlaşılır bilinir.. :D yani kendini bilen Rabbini bilir.. :D

Her ne bilirsek bilelim..ne yaparsak yapalım..içinde SEVGİ yok ise..nafile.. :D

Keyfiyet seni sarmadı.. :D yani baktın kendine şöyle bir dikkatlice ve SAMİMİCE..dedinki..Allahın keyfine hiç uymuyorum..öyleyse keyfinden yaratmadı..bu mu.. :D

Sevgili Dayı,

Keyfiyet beni sarmadı,aklımdaki sorular fırtınasına cevap bulamadı.

Önce döndüm kendime,sonra aslında ben olan tüm insanlara.Aman Allah'ım ne kadar zavalllı varlıklarız biz.Yaşadıklarımız,yaşayacaklarımız.Ne büyük acıyışlara gebeyiz bizler.

Her enkazda kendime lanet okurken,enkazda olanın yine ben olduğumu gördüğümde...Aman Allah'ım dedim bu sefer;ne yaman çelişkiler...

Çelişkiler boğdu beni Dayı...23 yıllık ömrümde boğulduğum çelişkiler,bana "insan yaşamı sadece keyfiyet olamaz" dedirtti.

İnsanlar benim için çok özeldir,insanlara olan sevgimi hiçbir tümce ile anlatamam.Seyrederim her daim;dinlerim yeni keşfeder gibi benden hariçleri...

Her seyredişimde insanı...önce bir durgunluk,sonra öfke ve tekrar bir durgunluk vardır yaşanmışlıklarda!

Kimbilir dediğiniz gibi;yine kendimi anlamalıyım :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*tna

Aktardığına dair bilgimiz olmadığı gibi ,aktarmadığına dairde bilgimiz yok. Eğer aktardıysa, bu kulaktan kulağa, efsane efsane anlatılan her mitolojik kaynakta geçiyordur aslında. Bu da ateistlerin takılıp kaldığı ve zannettiği mitolojik kaynaktan insanların geliştirdiği din kavramının doğruluğunu değil,gerçekten bir Tanrının olduğunun ve her bilginin kökeninin aynı olduğunun ispatı olabilir.Yani nice ateist, elma olayının bile geçtiği nice mitolojik kavramdan ve kaynaktan bahsediyorsa, hatta çok Tanrılı dinlerden tek Tanrılı dine geçilişten bile,aynı kaynaktan bilgilerin kuşaktan kuşağa farklılaşması sözkonusu olabilir.Mesela Allah katında yani Tanrı katında, derece derece çok güçlü varlıklardan, konumlardan, üst olandan alt olandan, kıdemleri dereceleri olanlardan bahsedilebilir. Adem belki de o katta,yani Tanrı katında kendinden farklı yaratılıştaki nice varlığı ve güçlerini görmüş,yapabileceklerini görmüş, aktarmış olabilir dünyada. Mesela ,melekleri gördüğü gibi, meleklerin yağmur-rüzgar olaylarını düzenlediğini bilmesi ve aktarması,zamanla bir yağmur Tanrısına tapınmaya bile dönüşmüş olabilir. Bu benim için sadece ve sadece dinime olan imanımı ve güvenimi arttırır. Yani dünyanın her yerinde , her dinsel olguda,budizm bile olsa, ortak yönlerimiz varsa, bu bana göre kopyalar ve geliştirmeler olayını değil, Tanrının varlığını ve her kavmi bir şekilde bir düzene tabi tuttuğunun kanıtı olabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aktardığına dair bilgimiz olmadığı gibi ,aktarmadığına dairde bilgimiz yok.

Eğer aktardıysa, bu kulaktan kulağa, efsane efsane anlatılan her mitolojik kaynakta geçiyordur aslında.

Yukarıdaki cümle "eğer" ve "aslında" kelimeleriyle kendi içinde bir belirsizlik ve karşıtlık taşıyor...

Bu belirsizlik ve karşıtlığı ortadan kaldırabilmek için kaynak verebilmeniz gerekir...

Kaynak bulunamıyor ve verilemiyor ise;

Anlatmaya çalıştıklarınız size dair ön kabullere dayalı yaklaşımlar demektir.

Ve sizinde sorduğunuz benimde ekleme yaparak bakış açısını geliştirmeye çalıştığım aşağıdaki sorulara yanıt olamaz...

Aklımızı yok saymadan bu tür soruların yanıtlarını bulabilmemiz için;

Özgürce ve günaha girme korkularından uzak değerlendirmeler yapabilme,

Gerçek ve doğal yaşamı kavrayabilme yeteneğimizi geliştirebilmek gerekir...

_Canlı ve cansız yaşamın milyarlar yıllık değişim,gelişim ve evrimini es geçip,

bulunduğu yüz yılın değerleri üzerine ilahi kavramlar oturtarak yaşama anlam biçen

dinsel öğretiler üzerine bir kaynağı kullanarak düşünsel ifadelerinizi yansıtıyorsanız sorun kaynağımızda...

_Bu ilahi kaynakların anlattığı hikayelerin açmazlarını yine aynı kaynaklara dayanarak

ve inanç ön kabulleriyle görmekten çekiniyor, uzak duruyor yada kavramakta sorun yaşanıyorsa,

özgür irade ve aklını kullanmakta zorluklar yaşıyan kişide bir sorun var demektir...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yukarıdaki cümle "eğer" ve "aslında" kelimeleriyle kendi içinde bir belirsizlik ve karşıtlık taşıyor...

Bu belirsizlik ve karşıtlığı ortadan kaldırabilmek için kaynak verebilmeniz gerekir...

Kaynak bulunamıyor ve verilemiyor ise;

Anlatmaya çalıştıklarınız size dair ön kabullere dayalı yaklaşımlar demektir.

Ve sizinde sorduğunuz benimde ekleme yaparak bakış açısını geliştirmeye çalıştığım aşağıdaki sorulara yanıt olamaz...

Aklımızı yok saymadan bu tür soruların yanıtlarını bulabilmemiz için;

Özgürce ve günaha girme korkularından uzak değerlendirmeler yapabilme,

Gerçek ve doğal yaşamı kavrayabilme yeteneğimizi geliştirebilmek gerekir...

_Canlı ve cansız yaşamın milyarlar yıllık değişim,gelişim ve evrimini es geçip,

bulunduğu yüz yılın değerleri üzerine ilahi kavramlar oturtarak yaşama anlam biçen

dinsel öğretiler üzerine bir kaynağı kullanarak düşünsel ifadelerinizi yansıtıyorsanız sorun kaynağımızda...

_Bu ilahi kaynakların anlattığı hikayelerin açmazlarını yine aynı kaynaklara dayanarak

ve inanç ön kabulleriyle görmekten çekiniyor, uzak duruyor yada kavramakta sorun yaşanıyorsa,

özgür irade ve aklını kullanmakta zorluklar yaşıyan kişide bir sorun var demektir...

*tna

Bakın, bu forumda nicesinin bir konuyu, söylediğim bir konuyu ciddiye almadığının farkındayım ve yine aynı evredeyim. Ben yeterince dinsizlik yaşadım, bu yüzden kimse lütfen bana "Gerçek ve doğal yaşamı kavrayabilme yeteneğimizi geliştirebilmek gerekir" demesin,lütfen. Ben günahtan korkar halde de yaşamıyorum, çünkü öyle ya da böyle günah işleyeceğimi zaten biliyorum. Dinim gereği "geçmiş ve gelecek günahlar" kelimesi, insanın apaçık doğusudur. Bir insanın nankörlüğü de, bilgisinin az oluşu da.. Ha yine dinimce konuştum, ok.. Ben içinde bulunduğumuz kendi çağında farklı alanlarda da bir çok çaba harcayan, sanatlada ilgili, doğa ilede ilgili,çevre ilede ilgili, aynı zamanda çok çok yoğun çalışan ve çalıştıran biriyim . Yani hayatımız bu forum ortamından ve din ortamından oluşmuyor. Yaşıyoruz, bu hayatta herkes kadar sıradan ,herkes kadar yoğun yaşıyoruz.

Belirsizlik demişsiniz,pardonda 2009 senesindeyiz, ben nerden bileyim şimdi ilk insanın çocuğuna çevresine ne anlatıp anlatmadığını. Hadi Adem konuşuyordu, yazı yazdığına dairde illa kanıt mı bulmam lazım.Kanıt için yazılar şekiller gerekir. Ee,bu koşulda kanıt peşine düşmezsem ,ben mi daha mantıklı davranacağım,yoksa sizler mi?Hayır, dağın birinde bir yerlerde, Adem Havva olaylarının duvarda çizilmiş resimlerine falan rastlansa ve atıyorum bundan milyarca yıl önce çizildiği falan ıspatlansa,iman mı edeceksiniz?

Siz günümüzden,çağın gereklerinden ,içinde bulunduğumuz kötü gidişattan, İslam Ülkeleri ile Kitapları arasındaki sorunlardan falan değil, taaa ilk insanın neyi anlatıp anlatmadığından bu dünyaya bakıyorsanız, bende mümkünse hiç benim dinim adına kafımızı yormayın derim.

" Yoksa bu hikayelerin anlatıldığı ilahi kaynakların bu tür açmazlarını kavramakta mı bir sıkıntı vardır"..Açmaz olan ne? açık ve net soruyorum, biz mi açmaz sorular peşindeyiz, siz mi? İlla açmaz olsun açılmasın diye sorularını ona göre hazırlıyorsunuz.Bi de açılanlardan tartışalım.

Neyse neyse, ben şimdi şöyleee bir dalayım, bir transa geçeyim, perilerden falan yardım alayım, size olayın kaynağının nerde olduğunu söyleyim. :) ya böyle konuşsak daha inandırıcı olacağız nerdeyse bazılarına. Neyse,Yok öyle bişey, kaynak maynak yok. Ama Kitabım Allahtan.Bak işte buna bu akıl, bu kalp, bu his, bu dünyada ne yaşadıysam şu garip aklımla, o garip aklımın tamamı imanlı işte. Sorgulu sorgulu imanlı hemde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Domuzbağı
Sonra da meleklere, “Adem için saygı ile eğilin” dedik. İblisten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı

"Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler, Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.

Sayın ftoyd

Benim asıl merak ettiğim konu melekler Allah'ı DAİMA tesbih ve takdis ediyorlar. Koşulsuz her dediğini yapıyorlar ve kabul ediyorlar. Ama Şeytan bir melek iken öyle yapmıyor. Demek melekler arasında da insanlar gibi Allah'a daima tesbih ve takdis etmeyenler var ki Şeytan da mühlet verilenlerden oluyor. Aslında yerleşik düşünce meleklerin Allah'a koşulsuz itaat ettiği şeklinde. Bu durumda melekler de bir imtihana mı tabi. Onları da Cennet ya da Cehennem mi bekliyor acaba?

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.