Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

karmaşa dünya karışık kafalar

doçent

Önerilen İletiler

sevgili evren

henüz kitabınızı bilmiyorsunuz

Sn Docent ,

Evren ağabeyimize bende bu cümleyidefalarca kullanma ıhtıyacı hıssettım. Ve kullandım.

Neden aceba.

Diğer yandan bana kendisi Kuranı okumadığımı söyleyemiyor.

Ben imam hatip lisesi mezunuyum. Bilir okuduğumu.

Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.

Selamlar.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 287
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sn Docent ,

Evren ağabeyimize bende bu cümleyidefalarca kullanma ıhtıyacı hıssettım. Ve kullandım.

Neden aceba.

Diğer yandan bana kendisi Kuranı okumadığımı söyleyemiyor.

Ben imam hatip lisesi mezunuyum. Bilir okuduğumu.

Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.

Selamlar.

Saygılar.

İmam hatip lisesi mezunu olmak hiç birşeyi değiştirmez arkadaşım bende imam hatip lisesi mezunuyum ve imamhatipte içki içen bir sürü insan olduğunu biliyorum .New yani benim eskiden ateist olan sonradan müslüman olan arkadaşlarım var onları herhangibir şeye kanıt sunmam doğru olur mu olmaz.Ki imam hatipte hiç kimseye kur'anı hatim et sonra gel anlat bakalım dediğini anlamışmısın den miyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardeşim okuduğunu anlamanı rica edeceğim naçizane...

Neden dersen....

Ben orada bir eleştiri getirdim.

Sn Doçent 3 ayeti sordu. Bunu konuşalım dedi. Açıklayın bu 3 ayeti dendi.

Cevap olarak surenin tamamı yazıldı.

Bende bunu eleştirdim. Bunun yanlış mantık olduğunu söylemeye getirdim. Tamam mı.

Açıklanacak ise , ayet ele alınır açıklanır. Gerekirse bir öncekine , bir sonrakine de bakılır. Ama tüm Kuran okunmaz. Okunması istenemez.!!!!!

Umarım anlaşılmıştır.

--0--

Benim imam hatipi okuduğumdan bahsetmem , Kuranı okuduğumun kanıtı olarak sunulmuştur. Bana kimse Kuranı okumadın diyemez.

Bunun için yazdım..

Umarım bunu da anlamış olmalısınız.

Sakin sakin okursanız , anlaşılır..

--0--

Ateist iken dine dönenlere kimsenin bir dediği yok. O kişiler düşünce-inanç yolculuklarında böyle bir tercihte bulunmuş olabilirler.

Varsın inansın.

Ben burada Kuranın insan yapısı bir kitap olduğunu açıklamaya çalışıyorum.

O kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an okumak ,Kur'an ı okumak ikisinin farkını ayırt edebiliyor musun? Cümlende Kur'an okumaktan değil Kur'anı oumaktan bahsettin.Ben kalkıp sana anayasayı okudum dersem bunun anlamı nedir?bütün anayasayı okuduğum anlamına gelir.anayasadan bir bend okuyupta ben anayasayı okudum diyemem.

-Savaş ve Barışı okudum

-ee nediyor?

-bilmem sıkıldım 3. sayfada bıraktım . yanlış savaş ve barışın ilk üç sayfasını okudum veya savaş ve barıştan bi miktar okudum demesi lazımdı .

Aradaki farkı anlayabilmşindir sanırım.Daha da örneklendireblirim anlamada zorluk çekiyorsan.

"Benim imam hatipi okuduğumdan bahsetmem , Kuranı okuduğumun kanıtı olarak sunulmuştur. Bana kimse Kuranı okumadın diyemez." yukarıda da belirttiğim gerekçelerle ben bunu gayet rahat diyebilirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama bizim kitabimizda dinden doneni oldurun yazmaz.

Nisa 84 Artık Allah yolunda öldür. Sen, kendinden başkası (sebebiyle) sorumlu tutulmazsın. Müminleri de teşvik et. Umulur ki Allah kafirlerin gücünü kırar (güçleriyle size zarar vermelerini önler). Allah'ın gücü daha çetin ve cezası daha şiddetlidir

Enfal 65 Ey Peygamber! Müminleri katliama teşvik et. Eğer sizden sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüze (kafire) galip gelirler. Eğer sizden yüz kişi olursa, kafir olanlardan bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir topluluktur.

Bakara 244 Allah yolunda öldürün ve bilin ki Allah, her şeyi işitir ve bilir.

Tevbe 111 Allah müminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında katliam yapmak üzere satın almıştır. , öldürürler, ölürler. (Bu), Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da Allah üzerine hak bir vaaddir. Allah'tan daha çok sözünü yerine getiren kim vardır! O halde O'nunla yapmış olduğunuz bu alış verişinizden dolayı sevinin. İşte bu, (gerçekten) büyük kazançtır.

Tevbe 29- Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde Allah'a, ve ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini din edinmeyen kimselere alçalmış oldukları halde elden cizye verecekleri hale gelinceye kadar öldürün.

sevgili evren

henüz kitabınızı bilmiyorsunuz

öğrenin

saygılar

sayin,Docent,

Bahsettiginiz ayetler,

Muslumanlara karsi saldiranlar icin gecerli,

bunu defaetle yazdim ama gormek istemiyorsunuz.

Mumtehine suresindeki ayeti neden yazmadiniz.

Bu ayetlerin ustunu ortmek anlamina gelmiyormu?

[060.008] [DI] Allah, din uğrunda sizinle savaşmayan, sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik yapmanızı ve onlara karşı adil davranmanızı yasak kılmaz; doğrusu Allah adil olanları sever.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an okumak ,Kur'an ı okumak ikisinin farkını ayırt edebiliyor musun? Cümlende Kur'an okumaktan değil Kur'anı oumaktan bahsettin.Ben kalkıp sana anayasayı okudum dersem bunun anlamı nedir?bütün anayasayı okuduğum anlamına gelir.anayasadan bir bend okuyupta ben anayasayı okudum diyemem.

-Savaş ve Barışı okudum

-ee nediyor?

-bilmem sıkıldım 3. sayfada bıraktım . yanlış savaş ve barışın ilk üç sayfasını okudum veya savaş ve barıştan bi miktar okudum demesi lazımdı .

Aradaki farkı anlayabilmşindir sanırım.Daha da örneklendireblirim anlamada zorluk çekiyorsan.

"Benim imam hatipi okuduğumdan bahsetmem , Kuranı okuduğumun kanıtı olarak sunulmuştur. Bana kimse Kuranı okumadın diyemez." yukarıda da belirttiğim gerekçelerle ben bunu gayet rahat diyebilirim.

Sn charrıere ,

Gel ********

faydalı birşey yap.

Şu bahsi geçen 3 ayeti , bir anlat bakalım.

Sana ne öğretmişler. Bide senden dinleyelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kısa bir not ileteyim

ben ateist değilim

araştırmalarımın sonucunda deist olmöaya karar verdim

kainatın bir yaratıcısı olduğuna inanmakta lakin din sisteminin tamamen insan ürünü olduğuna inanmaktayım

kim bilir belkide yaratıcı dediğimiz unsur kainatın ta kendisidir

başka eşi benzeri olmayan kainatın ta kendisi

Sayın Doçent,ben ise sizin tam tersinize bir durum yaşıyorum. Ben beni bildim bileli bir Tanrı inancım var, ben beni bildim bileli hayatımda bir Tanrı hissederim ve yaratılmış herşeyi O nun yarattığının bilincinde hep O na övgümü sunarım, diğer bayanlardan ve nice insandan farklı olarak böcekleri severim,fareyi severim, solucanı elime alır severdim çocukluğumdan beri,kaldığım odada ki mum çiçeği bile her açısında sevinçle Rabbime şükrederim övgü sunarım.. Ama söz konusu din olunca ben sizin sonradan söylediğinizi başta söylemiştim ve sizin şimdi yaşadığınızı başta yaşamıştım. Yani ben Kuranı reddettim zamanında,inanmadım ama şimdi koyu bir inanırım. Yani öyle ki,öyle bir oluşum geçtiki yıllarca,Kuran iki kere iki beş eder dese Kuran doğru,mutlaka vardır nedeni der Rabbime yakarırım doğrusuna kafam ersin diye.Sizler -ya da şöyle diyeyim- ateistler ya da deistler,bu oluşumu nedense sorgusuz çok çabuk bir kabullenme gibi algılıyorsunuz her defasında, ya da sanki çok büyük hatalar sıkıntılar yaşadım da herşeyi Rabbe bağlamaya başladım, ya da illa herşeyi Tanrıya yoruyorum falan.. şartlandırma adına ne varsa sıralarlar dindarlar için.. hele hele aileden gelen öğretilerden bahsettiklerinde falan hepten uzak düşüyorlar bana aslında... Sayın Doçent, ben bana bırakılmadım açık ve net. Ben bana bırakılsaydım inanmadığım ve mantığıma çok çok güvendiğim o hallerde, ateistin hası olurdum belki zamanla. Benim hayatım benim aklıma bırakılmadı asla. Ben bişey yapmaya çalışırken kendimce mantıklı, birşeyler engel oldu hep bana. Hani nasıl anlatayım, Tanrı ya neden inanıyorsanız hayatınızda, işte aynı o sebeple, O nun hoşnut olmadığı bişeyler yaptığımı sezdim hep dönüp dolaşıp.. İnatçıydım,hala inatçı ve asi bir yapım var,hala inancıma ve sevgime rağmen kendimle sıkıntım var.. Öyle ki Rabbimin lutfundan ve kendi kötülüğümden ve samimiyetsizliğimden boğuluyorum bazen. Rabbim o kadar merhametli ki o kadar iyi ki hayatımda, her geçen gün kendime kızgınlığım körükleniyor. Ve O nu hayatımda ne kadar hissediyorsam, Kitaplarına inanmakla ve Kitaplarını uygulamaya çalışmakla ve Kitaplarını O nun sözü olarak okumakla,iyi bişeyler yaptığımı da hissediyorum. Mesela yakın çevremden ateist bir arkadaşım,her namaza gidişimde dalga geçer benimle "hıı jimnastik vakti" falan diye, hep gülerek kızarım ona,"ben senin yokluğunla dalga geçiyor muyum,sen niye benim varlığımla dalga geçiyorsun".. Bilmez ki O, sıkıysa o namaz vakti namazını kılma hadi,hadi sıkıysa ihmal et ya da unut namazını.. Bi kaç kere farkında olmadan yaşadım iş yoğunluğunda, Allah bi daha yaşatmasın, bütün herşeyim altüst oluyor. Bunu ben yapmıyorum,bunu ben farketmiyorum,ben unutsam Bişey beni unutmuyor.. O Bişey, basit bişey değil, çok ama çok güçlü Bişey.. Ve O Bişey benim tek dostum, çünkü sesime cevap verecek ve herşeyimi bilecek ve yine de en güzelini sunacak bu derece bir dostluk kavramı yok bende. Ben insanım ,ben Kuranın anlattığı gibi az düşünüp nankör olanım, ama Allah çok merhametli ve kuluna çok yakın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren daha öncede açıklamıştım.

Pastafyanizm PARODİ bir dindir. Ve Yüce Uçan Spagetti onun ilahıdır.

Ve dinleri eleitirmek için kurulmuştur. Parodi dindir.

Uyduruktur yani.

Sİz hala ciddi ciddi benim Yüce Uçan la konuştuğuma inanıp , bide ileti yazmışsınız. :D

.

.

...

Ahzab suresi 52. ayete gecmeden once 50. ayetten baslayalim ne dersiniz.!

[033.050] [DI] Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyeleri, seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını, teyzelerinin kızlarını ve Peygamber nikahlanmayı dilediği takdirde müminlerden ayrı, sırf sana mahsus olmak üzere kendisinin mehrini Peygambere hibe eden mümin kadını almanı helal kılmışızdır. Bir zorluğa uğramaman için; müminlerin eşleri ve cariyeleri hakkında onların üzerine neyi farz kılmış olduğumuzu bildirmiştik. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.

50. ayette, evlenmis oldugu her hangi bir kadin yok, kimlerle evlenme hakkinin oldugu kadinlardan bahsetmektedir.

Benim oglum var.

8 tane teyzesi bir tane dayisi var,

Iki Tane amcasi var.

Ben ogluma bu ayeti gostererek diyorumki,

sen bunlarin icerisinden istediginle evlene bilirsin diyorum.

olay bu.

asagidaki ayette bunu teit ediyor.

[033.051] [DI] Bunlardan istediğini bırakır, istediğini yanına alabilirsin. Sırasını geri bırakmış olduklarından da arzu ettiğini yanına almanda sana bir sorumluluk yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olmasını, üzülmemelerini, hepsine verdiğin şeylere razı olmalarını daha iyi sağlar. Allah kalblerinizde olanı bilir; Allah bilendir, Halim olandır.

asagidaki ayettede son noktayi koyuyor,

artik bundan sonra her hangi bir kadinla evlenmen yasaktir demiyor.

Yani basta evli olmayan bir peygamber var.

sonra evlenmis olan bir bir peygamber,

daha sonrada evlenmesi yasaklanan peygamber var.

[033.052] [DI] Bundan sonra sana hiçbir kadın, cariyelerin bir yana, güzellikleri ne kadar hoşuna giderse gitsin, hiçbirini boşayıp başka bir eşle değiştirmen helal değildir. Allah her şeyi gözetmektedir.

Bu ayetleri tahrim suresi ile birlikte okumanizi tavsiye ederim.

Her zaman dedim,

yineliyorum,

Kuranda celiski yok,

celiski bizlerin kit aklinda.

Iste belki bu kit aklimizi kullaniriz diye ahzab suresinin tamamini alintiladim,

fakat her ne hikmetse silinmis,

Bende biliyordum.

bahsettigin 3 ayeti alintilamayi, ama belki dusunursunuz diye hepsini alintiladim,

Inkarini artirmaktan baska ise yaramiyor sayin taklamakan.

Bu dunyada herkes diledigi gibi inanmakta serbest.

Ahiret azabindansa, hiv kimse emin degil.

saygilarimla.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama bizim kitabimizda dinden doneni oldurun yazmaz.

Kaç keredir söylüyorum, Kurân'ı inkar eden biz değiliz, sizsiniz. Apaçık, göre göre inkar ediyor, yok sayıyorsunuz. Şu ayetleri kaç keredir yazıyorum, tık cevap yok, başka yerlerde esip savurmalar, apaçık ayetleri inkar etmeler gırla gidiyor:

"Sizin de kendileri gibi inkar etmenizi istediler ki onlarla eşit olasınız. O halde Allah yolunda göç edinceye kadar onlardan hiçbirini dost edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün ve hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin." (Kurân 4/89)

Daha ne yazsın ben anlamıyorum ki? Bakın tövbe istiğfar edin, tecdidi iman edin, ne gerekiyorsa yapın, köşkler, huriler elinizden gidiyor. Apaçık bir inkar içindesiniz. Benden söylemesi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

celiski bizlerin kit aklinda.

....

Iste belki bu kit aklimizi kullaniriz diye ahzab suresinin tamamini alintiladim,

Benim aklım KIT değil.

Özellikle azhab suresini okurken.

Siz bu ayetler yüzünden insanların akıllarına KIT deme yetkisini hernasılsa kendinizde buldunuz.

Bence siz sadece kendi aklınızın YETİ lerini tartın edin , başkalarının aklına sınırlama getirmeyin.

Bu en doğrusu olur.

Kurandaki çelişkiler başlığına bakmanızı öneririm. Hemde şiddetle.

Belki okuduğunuzu KIT olmayan aklınızla anlarsınız.

Ben özellikle size KIT akıllı demiyorum.

Birgün anlayacağınızı biliyorum.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba evren

ahzab 50 ayet

Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyeleri, seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını, teyzelerinin kızlarını ve Peygamber nikahlanmayı dilediği takdirde müminlerden ayrı, sırf sana mahsus olmak üzere kendisinin mehrini Peygambere hibe eden mümin kadını almanı helal kılmışızdır. Bir zorluğa uğramaman için; müminlerin eşleri ve cariyeleri hakkında onların üzerine neyi farz kılmış olduğumuzu bildirmiştik. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.

"Allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyeleri"

ayetin neden dayı amca teyze yönünü ele aldınızda cariye yani savaşta kocaları islam askerleri tarafından katledilmiş kadınları kızları savaş GANİMETİ olarak ele almadınız?

dahası nasıl bir allahki(yok zaten var olan muhammedin paranoyası uydurması) insanı savaş MALI olarak lanse edip mal gibi kullanılmasına ırzlarına geçilmesine mal gibi pazarlanıp alınıp satılmasına izin vermete neden bu konuya değinmediniz açıklık getirmediniz?

ikinci nokta

"Peygamber nikahlanmayı dilediği takdirde müminlerden ayrı, sırf sana mahsus olmak üzere kendisinin mehrini Peygambere hibe eden mümin kadını almanı helal kılmışızdır."

bu nasıl bir allahki(yok olan aslında arka planda muhammedin allahlık yaptığı allah) peygamberine bu derece sınırsız cariye hatta kendini peygambere mehirsiz hibe eden hanımları sadece ELÇİYE sana bana değil ona değil sadece ELÇİYE helal kılmış?

bu nasıl bir tasarruf nasıl bir mantık hala anlamadınızmı?

40 yaşına yani peygamberliğini ilan edene kadar 1 kadınla yaşayan elçi peygamberliğini ilan ettikten sonmra nasıl olduda 13 tane resmi eş ve sınırsız CARİYE( BAKINIZ CÜVEYRİYYE HENÜZ 11 YAŞINDA)hakkı aldı?

evlatlığı zeydin hanımını almak için nasıl olduda ayet indi?

siz o ayette

"içinde sakladığın halktan gizlediğini"

derken içinde saklanan ne idi hiç araştırdınızmı?

içinde sakladığı ne idi?

muhammdin zeynebe aşık olması zeydinde bundan haberdar olup eşini boşamaya kalmasımıydı?

daha sonra oluşan söylentileri bastırmak için acilen ayet yazdırılmasımı idi asıl sebeb

"biz sana zeynebi nikahladık"eşlerinden bir kısmı

1- AİŞE(1'ci halife EBU BEKRİN KIZI)

2- HAVSA(2'ci HALİFE ÖMERİN KIZI)

ne tesadüf değilmi 9 yaşında evlendiği aişenin babası hemencecik halife hatta SIDDIK!?

YİNE ÇOK TESADÜF HAVSANIN BABASI ÖMER İKİNCİ HALİFE

hadi biraz tarihe sörf yapalım

3'cühalife osman peygamberin iki kızı ile evli diğer adı zinnureyn(iki nur sahibi)

4'cü halife ali peygamberin kızı fatıma ile evli ne tesadüf

fakat burada artık dananın kuyruğu koptu

muaviye artık yeter aile sultanlığına gidiyoruz peygamberin kim akrabası varsa sultan oldu dedi ve aliye savaş açtı

sizce ali ile muaviye arasındaki savaş gerçekten ictihad yüzündenmi yoksa yukarıda saydığım sebebtenmi oldu bir bakın isterseniz

"AHZAB 51

Bunlardan istediğini bırakır, istediğini yanına alabilirsin. Sırasını geri bırakmış olduklarından da arzu ettiğini yanına almanda sana bir sorumluluk yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olmasını, üzülmemelerini, hepsine verdiğin şeylere razı olmalarını daha iyi sağlar. Allah kalblerinizde olanı bilir; Allah bilendir, Halim olandır."

SİZ BU AYETİN NE AMAÇLA İNDİĞİNİ İNDİRİLDİĞİNİ İNDİRİLMEK ZORUNDA KALDIĞINI BİLİYORMUSUNUZ?

burada dilediğini öne alır dilediğini geriye bırakırsın dan kasıt nedir bilmektemisiniz?

önce havsanın elçiyi kendi kendi evinde kendi yatağında kendi cinsel ilişki sırasında günü ve sırası olmayan mariye ile yakalayıp sonradan susması için elçi ile pazarlık yaptığını bilmektemisiniz?

hadi bunuda geçtim

hani adalet

genç ve diri lan kadınlar hemen her akşam cinsel olarak tatmin olacaklar diğerleri aylar sonra nerede adalet

birde şu konu var

aişe anlatıyor (buhari es sahih)

peygamber hayzlı olduğumda karnım ile dizim arasına örtü örter sonra ihtiyacını giderirdi!

şimdi sprmak lazım

13 tane eşi bir o kadar cariyesi olan elçi neden hayzlı iken aişenin vucudunun diğer yerlerinden istifade edip tatmin olsun?

sebeb aişenin yaşının küçüklüğü vucudunun diriliği olmasın?

bir araştırın bakalım ortya ne çıkacak

lütfen önce okuyun sonra gelin konuşalım

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba evren

ahzab 50 ayet

Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyeleri, seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını, teyzelerinin kızlarını ve Peygamber nikahlanmayı dilediği takdirde müminlerden ayrı, sırf sana mahsus olmak üzere kendisinin mehrini Peygambere hibe eden mümin kadını almanı helal kılmışızdır. Bir zorluğa uğramaman için; müminlerin eşleri ve cariyeleri hakkında onların üzerine neyi farz kılmış olduğumuzu bildirmiştik. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.

.

.

saygılar

sen bu yaptigin tefsirle ancak kendi egonu tatmin etmis olursun, ve taraftarlarinin egosunu.

Ben rivayetleri baz almiyorum diye kac kez soyledim.

Kuranda, peygamberin hanimlarindan bahseder, ama isim vermez.

Zeynebten haska hic bir kadinin ismi gecmez.

Zeyd,ten baskada hic bir arkadasinin ismi gecmez.

Pekiyi yokmuydu diyecek olursaniz.

elbette vardi, Hanimlarida vardi, arkadaslarida vardi,

bunun onemi ne,

sen, bildigin gibi inan, bende bildigim gibi.

senin inancin sana , benim inancim bana.

saygilar.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen bu yaptigin tefsirle ancak kendi egonu tatmin etmis olursun, ve taraftarlarinin egosunu.

Ben rivayetleri baz almiyorum diye kac kez soyledim.Kuranda, peygamberin hanimlarindan bahseder, ama isim vermez.

Zeynebten haska hic bir kadinin ismi gecmez.

Zeyd,ten baskada hic bir arkadasinin ismi gecmez.

Pekiyi yokmuydu diyecek olursaniz.

elbette vardi, Hanimlarida vardi, arkadaslarida vardi,

bunun onemi ne,

sen, bildigin gibi inan, bende bildigim gibi.

senin inancin sana , benim inancim bana.

saygilar.

Evren.

sevgili evren

neden bizi dinlemeyip veya dinlsenizde hemen önyargılı cevab vermek zorundasınız

bakınız ben size daha 2 ay evvel çok iyi hatta derin bir müslüman olduğumu söyledim

lakin bu soruların cevablarını kendime asla veremedim

lütfen siz eğer inancınıza değer veriyor ve inancınızı noksanlıklardan tenzih ediyorasanız bu sorulara tebessümle ve açıklamalarla cevab verip bizi aydınlatmanız gerekmezmi?

sizden istirhamım sadece soru hakkında yorum yapmanız

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Zamanın dışına çıkamadığımız halde,zaman ötesi için, fikir yürütüruz Oysa zaman ötesi ile ilgili,Verilmemiştir, vahiyden başka bilgi "

sevgili evren

vahy zamanla ilgili bilgi vermez veremez

sizin vahy dediğiniz bilgiler tebliğciden binlerce yıl evvel tabletlere işlenmişti puta tapanlar tarafından

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Dünyada iken cennet le müjdelenen kişiler kimlerdir.

Bunun kanıtı nedir. Kuran mı Hadis mi.

Bu kişilerin ortak özellikleri nelerdir.

Bu olay , papazların cennetten yer satması ile benzerlik taşır mı.

Allah neden bu kişileri peşinen cennete koyacağını söylemiştir. Bu sizin imtahan mantığına aykırı değil midir.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam'da bir "üsvetül hasene" kavramı vardır. Bu Kurân'da geçer ve peygamberin ümmetine en güzel örnek olduğu anlamına gelir.

Halbuki böyle bir örneklik durumu yok. Tersine Muhammed'in, ümmetinin sahip olmadığı ayrıcalıkları var. Bu nasıl "en güzel örnek" lik? Sayın doçent'in belirttiği gibi: 11 kadın alabilme, mehirden muaf tutulma, vs...

Bunlarla mı ümmetine "en güzel örnek" oluyor? Madem ayrıcalık edinecek, örneklik iddiasında bulunmamalı. Madem bulundu, hiç bir ayrıcalık edinmemeli. Bu kesin bir çelişkidir. Bu da İslam'ın sözde "barış dini" olması gibi lafta kalan, gerçeğin 180 derece tersi olan bayat bir propaganda olarak kalmaya mahkum.

İslam'ın en tehlikeli propagandistleri, onu cilalayıp süsleyip cici olarak sunanlardır. "Allah kendi yolunda katli, cihadı, yeryüzünü işgali emretmektedir" diyenden korkma. O gerçeği yalın ve saptırmadan söylüyor. Asıl tehlikeli olanlar, propagandalarını şekerle kaplayıp yutturanlardır. İslam selam, barış dinidir diye yutturanlardır. Cicili bir ad koymakla bir şey hemen eski deyimle "ismi ile müsemma" yani adı konduğu gibi olmuyor. Nitekim adı deniz feneri konunca hemen gemilere yol göstermediği, aydınlatmadığı gibi... Kaldı ki İslam kelimesi "teslim" den gelir. Aklını, mantığını bırak, körü körüne teslim ol anlamındadır.

Bu şeker kaplamalı ilaç yutturulduktan sonra şeker kaplama midede çözünecek ve asıl gerçek İslam kendisini bünyede gösterecek. Bu kez de kişi korku ile, cehennemde yanmakla tehdit edilerek aldığı ilacı çıkarması engellenecek.

İslam'da sakalı bir kez bıraktıktan sonra kesmenin haram olduğu propagandasının yayılmaya çalışılmasının temelinde bu mantık yatar. Elini veren bir daha kolunu kurtaramasın. Dinden dönenin en kötü kişi olduğu ve katlinin gerektiği propagandasının temelinde de bu yatar. Kişi zamanla dindeki mantık dışılıkları kaçınılmaz olarak gördüğünde, kaplaması eriyen ve midesini bozan ilacı artık geri çıkarmaya korksun.

İşte din süsleyiciliği ve vahim sonuçları budur... Korkak, itaatkar, sorgulamayan, körü körüne itaat eden kullar yaratmak!

Tam da bu dediğimi doğrularcasına, çocuklar dinini öğrensin, ahlaklı olsun diye açılan din okulları kısa sürede irtica yuvasına dönüşmüştür. İşte bu şekerle kaplı cici din taktiğinin sonucudur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kaç keredir söylüyorum, Kurân'ı inkar eden biz değiliz, sizsiniz. Apaçık, göre göre inkar ediyor, yok sayıyorsunuz. Şu ayetleri kaç keredir yazıyorum, tık cevap yok, başka yerlerde esip savurmalar, apaçık ayetleri inkar etmeler gırla gidiyor:

"Sizin de kendileri gibi inkar etmenizi istediler ki onlarla eşit olasınız. O halde Allah yolunda göç edinceye kadar onlardan hiçbirini dost edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün ve hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin." (Kurân 4/89)

Daha ne yazsın ben anlamıyorum ki? Bakın tövbe istiğfar edin, tecdidi iman edin, ne gerekiyorsa yapın, köşkler, huriler elinizden gidiyor. Apaçık bir inkar içindesiniz. Benden söylemesi...

sayin demir efe.

nisa suresinde bahsedilen, ayette alintiladigin dost edinilmemesi gerekenler,kimlermis,

mumtehine suresinde yazmaktadir.

Bakalim onlar ne yapmista, Allah onlari dost edinmememiz gerektigini belirtmekte.

[060.001] [DI] Ey inananlar! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin. Onlar, size gelen gerçeği inkar etmişken, onlara sevgi gösteriyorsunuz; oysa onlar, Rabbiniz olan Allah'a inandığınızdan ötürü sizi ve Peygamberi yurdunuzdan çıkarıyorlar. Eğer sizler Benim yolumda savaşmak ve rızamı kazanmak için çıkmışsanız onlara nasıl sevgi gösterirsiniz? Ben, sizin gizlediğinizi de, açığa vurduğunuzu da bilirim.

umarim anlamak isteyene ayetler fayda verir.

tavsiyem mumtehine suresini bastan sona okumandir,

saygilar.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Dünyada iken cennet le müjdelenen kişiler kimlerdir.

Bunun kanıtı nedir. Kuran mı Hadis mi.

Bu kişilerin ortak özellikleri nelerdir.

Bu olay , papazların cennetten yer satması ile benzerlik taşır mı.

Allah neden bu kişileri peşinen cennete koyacağını söylemiştir. Bu sizin imtahan mantığına aykırı değil midir.

Saygılar.

Dunyada cennetle mujdelenen hic kimse yok,

cunku daha hic kimsenin defteri eline verilmedi.

Bu konuda soylenmis olanlar, beni baglamaz,

[017.013] [DI] Her insanın boynuna işlediklerini dolarız ve kıyamet günü açılmış bulacağı Kitap'ı önüne çıkarırız.

[017.014] [DI] «Kitabını oku, bugün, hesap görücü olarak sen kendine yetersin.»

daha kiyamet gelmedigine gore,

islemis oldugu ameli belirten kitabta elinde olmadigina gore,

hic kimsenin ahiretteki akibeti belli degil.

saygilar.

Evren

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili evren

neden bizi dinlemeyip veya dinlsenizde hemen önyargılı cevab vermek zorundasınız

bakınız ben size daha 2 ay evvel çok iyi hatta derin bir müslüman olduğumu söyledim

lakin bu soruların cevablarını kendime asla veremedim

lütfen siz eğer inancınıza değer veriyor ve inancınızı noksanlıklardan tenzih ediyorasanız bu sorulara tebessümle ve açıklamalarla cevab verip bizi aydınlatmanız gerekmezmi?

sizden istirhamım sadece soru hakkında yorum yapmanız

saygılarımla

iki ay once bana ne sormustunuz.?

sayin docent.

iki ay once bir musluman oldugunuz halde, sizi dinden cikartan su internet ortamimi?

Tavsiyem rivayetlerde dahi olsa, aldiklarinizi kurana arzedin,rivayet uzerine din bina edilmez.

sorularini ama tum sorularini bana ozel olarak sora bilirsin,

Kuranda yaniti olmayan soru yok,

burada cevap vermeyisimin nedeni, yazilar hepsi birbirine karisiyor,

bir soruya yanit verirken baskasi baska soru soruyor,

Yalniz, basbasa sorularina yanitlar verecegim,insallah.

iki ay once musluman iken iki ay sonra dinden donmus olmaniz beni gercekten uzdu.

ama yapacak bir sey yok,

nihayetinde kendi tercihiniz.

Peygamberin gorevide bundan baska bir sey degildi.

inanmak anlatmak ve yasamak, bizim gayretimizde ondan baska bir sey degildir.

saygilar.

Evren.

saygilarimla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dunyada cennetle mujdelenen hic kimse yok,

cunku daha hic kimsenin defteri eline verilmedi.

Bu konuda soylenmis olanlar, beni baglamaz,

Sn Evren ,

Konu başlığına da tam uymuş sizin durumunuz , karışık kafalar....

Sizi Muhammedin bitakım söyledkleri BAĞLAR...

ama birtakım söyledikleri de BAĞLAMAZ...

Nasıl oluyor bu.

Namazda sünnet olan hareketleri yapıyorsunuz.

Tuvalete hangi ayakla girildiğine kadar bakıyorsunuz da.

Aynı kişinin daha dünyada iken cennetle müjdelediği , herbiri birbirinden YILDIZ sahabelerine neden bakmıyorsunuz.?

Anlamadım şimdi.

Muhammedin hangi hareketinin sizi bağladığı , hangisinin bağlamadığı AYRIMI konusunda kıstasınız nedir.?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Konu başlığına da tam uymuş sizin durumunuz , karışık kafalar....

Sizi Muhammedin bitakım söyledkleri BAĞLAR...

ama birtakım söyledikleri de BAĞLAMAZ...

Nasıl oluyor bu.

Namazda sünnet olan hareketleri yapıyorsunuz.

Tuvalete hangi ayakla girildiğine kadar bakıyorsunuz da.

Aynı kişinin daha dünyada iken cennetle müjdelediği , herbiri birbirinden YILDIZ sahabelerine neden bakmıyorsunuz.?

Anlamadım şimdi.

Muhammedin hangi hareketinin sizi bağladığı , hangisinin bağlamadığı AYRIMI konusunda kıstasınız nedir.?

Namaz, sadece Muhammed aleyhisselamin yaptigi bir ibadet degil,

sayin taklamakan,

Kuran okudugunu soyleyen bir kisiden bunu duymak beni hayretlere dusuruyor,

Arkadaslari peygambere bir suru sorular sorarlar, ve bu sorular kuranda gecer,

Ama her ne hikmetse hic birisi namazi nasil kilacagini sormaz,

Namaz, ilk peygamberden son peygambere kadar bilinen bir ibadet, ondan dolayi hic bir arkadasi peygambere, namazi nasil kilacagini sormaz.

Benim kildigim gibi kilin sozune bakmaya gerek yoktur,

Kuranda, kiyam ruku ve secde belirtilmektedir.

Bak bakara suresi 125,

Hac suresi 26,

Sahabelerim yildizlar gibidir sozune gelince,

Bu sozun kuranda bir gecerliligi yoktur,

Muminlerin yoluna uy diyen ayete gore hareket edilmesi gerekir,

Kuranda 24 tane peygamberden bahsedilir,

bunlar bos yere bahsedilmiyor,

iste gercek muminler peygamberlerdir,

onlarin kurandaki yasantisina uyacagiz,

Kuranin hic bir yerinde peygamberlerin arkadaslarina uyun yazmaz.

Allahin peygamberin ve ona uyanlarin yaptigi eylemden hosnut oldugu belirtilir.

Ama o uyduklari eylemden hosnut oldugu , yoksa tum yasantilarindan hosnut oldugu degil,

Ahzab suresi, 21. ayette, belirtilen, onda sizin icin guzel orneklikler vardir,

ayetine gelince,

Diger peygamberlerin guzel ornekligiyle birlikte degerlendirilmelidir.

cunku bizlerin, peygamberler arasinda ayirim gozetmememiz gerekir.

[002.285] [DI] Peygamber ve inananlar, ona Rabb'inden indirilene inandı. Hepsi Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inandı. «Peygamberleri arasından hiçbirini ayırdetmeyiz, işittik, itaat ettik, Rabbimiz! Affını dileriz, dönüş Sanadır» dediler.

tipki onlarin ayette dedigi gibi, bizlerde demek zorundayiz.

peygamberler arasinda ayirim gozetmeyiz.

peygamberlerin guzel orneklikleri basimizin tacidir,

Guzel olmayan ornekliklerini uygulamayiz,

Allah onlarida kuranda belirtmistir,

[037.139] [DI] Doğrusu Yunus da peygamberlerdendir.

[037.140] [DI] Dolu bir gemiye kaçmıştı.

[037.141] [DI] Gemide olanlarla karşılıklı kura çekmişti de yenilenlerden olmuştu, bu sebeple denize atılmıştı.

[037.142] [DI] Kendini kınarken onu bir balık yutmuştu

[037.143] [E0] Eğer çok tesbih edenlerden olmasa idi

[037.144] [FK] İnsanlar yeniden dirileceği güne kadar balığın karnında kalırdı.

[037.145] [DI] Halsiz bir halde iken kendisini sahile çıkardık

[037.146] [DI] Onun için, geniş yapraklı bir bitki yetiştirdik.

[037.147] [E0] Ve onu yüz bine Resul gönderdik ve hattâ artıyorlardı

[037.148] [DI] Sonunda ona inandılar, bunun üzerine Biz de onları bir süreye kadar geçindirdik.

Yunus peygambere kavmi inanmiyor,inanmiyor diye peygamber umudu kesip gorev alanini terkediyor,

ondan dolayi, basina bir suru olay geliyor,

Ondan dolayi onlarin takipcileri olan bizlerin gorev alanini terketmememiz gerekiyor,

Muhammed aleyhisselamdan bir ornek,

dikkat et, bu ornek yapmamamiz gereken bir ornek,

[080.001] [FK] Surat astı ve döndü.

[080.002] [E1] Ona ama geldi diye.

[080.003] [DI] Ne bilirsin, belki de o arınacak;

[080.004] [E0] Veya öğüt belliyecek de o öğüt kendine fâide verecek

yukardaki orneklik,

peygamberin yaptigi gibi, surat asmak degil,onun derdiyle dertlenmektir.

Buna benzer hareketler dahi kuranda peygamberlerin yasantilarinda belirtilmisken,

peygamber dahi hata yapiyor ola bilirken, peygamber nasil olurda arkadaslarini ornek gostererek,

arkadaslarim gokteki yildizlar gibidir der.

saygilarimla.

sayin, taklamakan.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uzuun uzun yazmışsın Evren ağabey.

Ama sorduğum sorunun cevabı yok.

Sin şimdi Muhammedin dünyada iken cennetle müjdelediği adamlar için beni bağlamaz dediniz.

Sonra da Muhammedin hangi hareket ve söylemleri sizi bağlar , hangileri bağlamaz dediğimde de , bir ayet gösterdiniz.

Sadece yüzünüzü ekşitmeyecek misiniz. Bunu mu söylüyorsunuz.

Muhammed güzel ahlak timsali değil mi.

Bunu mu söylüyorsunuz.

Kuran tek kaynaktır derken.

Muhammedin tüm hareketlerini mi reddediyorsunuz.

Ben anlamadım gitti.

Nerde duracaksınız yani , Muhammedi dinden mi çıkaracaksınız.

Sadece Kuran mı kalacak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uzuun uzun yazmışsın Evren ağabey.

Ama sorduğum sorunun cevabı yok.

Sin şimdi Muhammedin dünyada iken cennetle müjdelediği adamlar için beni bağlamaz dediniz.

Sonra da Muhammedin hangi hareket ve söylemleri sizi bağlar , hangileri bağlamaz dediğimde de , bir ayet gösterdiniz.

Sadece yüzünüzü ekşitmeyecek misiniz. Bunu mu söylüyorsunuz.

Muhammed güzel ahlak timsali değil mi.

Bunu mu söylüyorsunuz.

Kuran tek kaynaktır derken.

Muhammedin tüm hareketlerini mi reddediyorsunuz.

Ben anlamadım gitti.

Nerde duracaksınız yani , Muhammedi dinden mi çıkaracaksınız.

Sadece Kuran mı kalacak

anlamayacak bir sey yok,

kuranda olumlu ve olumsuz hareketleri var peygamberlerin,

ve bunu orneklerle sundum,

olumlu olanlarini alacagiz olumsuz olanlari almayacagiz.

Kuran okumadigin belli oluyor, zaaten imam hatibte neler ogrettiklerini iyi biliyorum,

dinden cikmadin sen,

ogretilerini din sandin o sanilardan ciktin.

Sani kurana gore hic bir anlam ifade etmez,

yani sani kurandan hic bir seyi eksiltmez.

bende imam hatipte okudum, ama 7 yil degil,

iyikide degil.

saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar

Yazılan yazıların tümünü değilsede bir çoğunu okudum.Şahısların inancı yada inanmadığı neyse az biraz fikir sahibi oldum yazdıklarına binaen.İnançlara değinmeyeceğim çünkü inanç çok kaygan bir zemin ve bunu doğru bir zemine yetiştirmezseniz yaşantınızda büyük çelişkilerle yaşarsınız.Ve bu davranışlarınıza sirayet eder tutarsız olduğunuz herkes tarafından çok bariz biçimde teşhis edilebilir. Özellikle dikat çekeceğim (yada dikkatimi çeken) unsur.Eleştiri yapanların uslubu.Eleştiri alternatifi gerektirir ve bu bir kıstastır. O zaman eleştiri yapanın geçerli bir mazeretinin olduğu gözlemlenir ve muhatap alınır. Alternatif sunmuyorsa bu sadece kurukalabalık mahalle kahvesi şamatasıdır. Özellikle ateist geçinen arkadaşlara sorularım olacak muhatap alırlarsa müteşşekir olacağım. Dünya görüşü olarak neyi öneriyorsunuz ve sosyal kuralları neye göre belirleyeceğiz ve bunları nasıl gerçekleştireceğiz bunları yapacağımız biginin ne olduğunu buraya yazarlarsa bunun hakkında münazara ortamı doğacak sanırım böyle buyurdu zerdüşt belki onlar için yararlı bir yardım olabilir))..Kur an ı eleştirmede haklılık payını insanlar kendilerinde bulabilir buna itiraz yoktur. ve şu vardır eleştirdiğin şeyin alternatifini ortaya koymalı şahıslar yoksa muhatap alınmaya bile değmezler....

selam ile .....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlamayacak bir sey yok,

kuranda olumlu ve olumsuz hareketleri var peygamberlerin,

ve bunu orneklerle sundum,

olumlu olanlarini alacagiz olumsuz olanlari almayacagiz.

Kuran okumadigin belli oluyor, zaaten imam hatibte neler ogrettiklerini iyi biliyorum,

dinden cikmadin sen,

ogretilerini din sandin o sanilardan ciktin.

Sani kurana gore hic bir anlam ifade etmez,

yani sani kurandan hic bir seyi eksiltmez.

bende imam hatipte okudum, ama 7 yil degil,

iyikide degil.

saygilar.

Yüce Uçan Aşkına ya...

Siz önce Muhammede nereye kadar , BENİ BAĞLAMAZ deyin önce...

Kuranda Muhammedin 3-5 tane olumsuz hareketi vardır.

Yüzünü eşkitmiş...

Lat Menat Uzza ya methiyeler dizmiş.

Zeydin karısı ile ilgili gizli duygularını , Allaha açmamış...

Bunun gibi 3-5 olay.

Hepisi bu.

Siz sünnetleri de mi inkar ediyorsunuz...

Nereye kadar..

Soru açık.

Namazadaki sünnetleri terk ettiniz mi.

Sn Doçent in sorduğu soru vardı...

İki rekat namazı gözününe alarak yazmış ve sormuş...

Sıra ile hemde...

Siz bide ona cevap verin...

Hergün yeni bir şok yaşatıyon ağabey ya.

İnkar nereye kadar varacak bilelim bir.

Muhammedi ve hadislerini nereye kadar inkar edeceksiniz merak ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.