Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

karmaşa dünya karışık kafalar

doçent

Önerilen İletiler

merhaba sur

makalenizi okudum

güzel açılım lakin içerisinde sorular barındırmakta

"Nerden biliyorsunuz ki. Zerdüşt

bir peygamber değildi? Aynı şeyleri tebliğ etti. Ayrıca Zerdüştlük M.Ö 500 lü senelerde ortaya çıkmış bir din. "

evet

kuran isimli kitap yahudiliği ve nasaralığı vedahi panizmi eleştirir

çeşitli elçilerden isim verir

faka isadan sadece 630 yıl evvel yaşayan kitap verilmiş bir büyük elçiden bahsetmez

kitap verilen büyük elçiler ululazm elçilerdir

yani bir şeriate dahil olmayan var olan şeriati nesh edeip yeni şeriat getiren yeni din getiren elçi demektir

musa isa muhammed davut kitap verilen elçilerdir

birde ilk şeriat (ademin)verilen fakat kitap verilmeyen nuh vardır

şimdi soru

neden isadan sadece 630 yıl evvel gelen bir elçiden ne isevilik ve islam bahsetmez

kuran neden bu zerdüşt isimli elçiden bahsetmez

lokmandan zülkarneyden (elçimi velimi belli değğil) bahsederde neden ŞERİAT VE KİTAP verilen bu elçiden bahsetmez

muhammed acaba o dönemde bulunduğu bölgede olan yahudilik ve nasaralık hakında bilgi sahibidir fakat iran bölgesindeki zerdüştten haberi yoktur

asıl sebeb bu olabilirmi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 287
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

merhaba sur

makalenizi okudum

bir peygamber değildi? Aynı şeyleri tebliğ etti. Ayrıca Zerdüştlük M.Ö 500 lü senelerde ortaya çıkmış bir din. "

evet

faka isadan sadece 630 yıl evvel yaşayan kitap verilmiş bir büyük elçiden bahsetmez

yani bir şeriate dahil olmayan var olan şeriati nesh edeip yeni şeriat getiren yeni din getiren elçi demektir

şimdi soru

neden isadan sadece 630 yıl evvel gelen bir elçiden ne isevilik ve islam bahsetmez

lokmandan zülkarneyden (elçimi velimi belli değğil) bahsederde neden ŞERİAT VE KİTAP verilen bu elçiden bahsetmez

muhammed acaba o dönemde bulunduğu bölgede olan yahudilik ve nasaralık hakında bilgi sahibidir fakat iran bölgesindeki zerdüştten haberi yoktur

Hayır asıl sebep şudur;

Bahsedilen Peygamberlerden o dönemin insanlarıda kısmen haberdardır. Hatta Hz. Yunusun dinine inanan bir adam

Hz. Muhammedin yanına geldiği zaman ve o zaman Araplarda bilinmeyen bir din olan Yunus dinin o adama daha da yükselterek

anlatan birisini karşısnda görünce Yunus dinine inanan anında Müslüman olmuş.

Şimdik Kuran da Amerika kıtasına ve ya o zaman bilinmeyen Iran'da ve ya o zaman bilinmeyen Kutuplar da yaşayan bir Peygamberden

bahseden bir Hz. Muhammed e o zaman inanılması çok güç olurdur. Allah herşeyi bir hizaya koymuş ve insanları en inanılır şekilde kendisine

davet etmiştir.

Ama bu gün dünyadan haberimiz ve dinlerden bilgimiz var Kuran ışığında düşündüğümüz zaman Allah ın o zaman neden bunlardan bahsetmediğini

ama özünde anlatmak istediğini görüyorsunuz. Ayrıca Zerdüşt ün ismi Kuranda geçiyor fakat farklı geçiyor olabilir. Bunu yanı sıra Zerdüşt bir

peygamberde olmiyabilir, bir kopyacıda olabilir. Kesin bir şey söylüyemiyorum çünkü elimde inanılır kesin bir delil yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İran'dan haberi olmamak mı???

Lütfen, lütfen; bu kadar da olmaz...

O zamanlarda Araplar'ın en önemli geçim kaynağıydı ticaret; İran'ı da bilirlerdi Bizans'ı da; hatta bildiğim kadarıyla Arap yarımadasında yaşayan İranlılar da vardı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zamanlarda Araplar'ın en önemli geçim kaynağıydı ticaret; İran'ı da bilirlerdi Bizans'ı da; hatta bildiğim kadarıyla Arap yarımadasında yaşayan İranlılar da vardı...

O zaman sizin bahsettiğiniz hususlarda çöp oluyor. Yani dediğinize göre Irandan bir haber di o yuzden oradaki peygamberden bahsetmedi. Yahu

arkadaşım sen M.Ö 620 Yılında Arapların Iran ile ticaret yaptığnı nerden biliyorsun kendine gel!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman sizin bahsettiğiniz hususlarda çöp oluyor. Yani dediğinize göre Irandan bir haber di o yuzden oradaki peygamberden bahsetmedi. Yahu

arkadaşım sen M.Ö 620 Yılında Arapların Iran ile ticaret yaptığnı nerden biliyorsun kendine gel!!!

Ne çöp oluyor anlamadım; ben İran'dan bihaberdi ve oradan bahsetmedi mi demişim???

Ben Peygamber Efendimiz'in(s.a.v) İran'dan habersiz olacağı yönündeki iddiaya yönelik yazdım; sizin derdiniz ne anlamadım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne çöp oluyor anlamadım; ben İran'dan bihaberdi ve oradan bahsetmedi mi demişim???

Ben Peygamber Efendimiz'in(s.a.v) İran'dan habersiz olacağı yönündeki iddiaya yönelik yazdım; sizin derdiniz ne anlamadım...

Pardon mevzu karıştı ben sizi inanmayan arkadaşlardan bir tanesi sandım o yüzden daha önceden bahsettikleri şeyi söyledim.

İrandan haberi varmıydı yokmuydu onu tartışmıyoruz. Ateist arkadaşlar Iranda Zerdüşt lük diye bir din vardı oradan haberleri olmadığı

için Kuranda ondan bahsetmemişti filan diyorlarda bende onunla alakalı bir açıklama yapmaya çalışmıştım. Ayrıca Iran dan haberinin olup

olmadığı noktasında var ve ya yok diyebileceğim kesin bir delil yok şu anda elimde yukarıda yazdıklarımı neye istinaden yazdığımı takip ederseniz

ne demek istediğimi anlıyacaksınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ve hatta hatta ,

Selmanı Farisi diye bir adam da vardı.

Bu adam Zerdüşt dinine ait bilgileri Muhammede öğreten adamdı.

İran ın bilinmemesi mümkün değil sn sur.

Sn ali0_1 bu konuda haklı.

Ve hatta Selmanı farisi Hendek savaşının kahramanıdır.

Hendeği o önermiştir.

Muhammede bildiği biçok eskilere ait masalı da bu kişi anlatmıştır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ve hatta hatta ,

Selmanı Farisi diye bir adam da vardı.

Bu adam Zerdüşt dinine ait bilgileri Muhammede öğreten adamdı.

İran ın bilinmemesi mümkün değil sn sur.

Sn ali0_1 bu konuda haklı.

Ve hatta Selmanı farisi Hendek savaşının kahramanıdır.

Hendeği o önermiştir.

Muhammede bildiği biçok eskilere ait masalı da bu kişi anlatmıştır.

Saygılar.

Bakınız Selmanı Farisi Iran dan gelmiş Zerdüşt zengin bir ailenin evladıdır ve evet dediğiniz

gibi Zerdüştlüğü çok iyi bilir ancak ateşe tapınırlerken (mecusilik, ateşe tapanlar) iyi bilir. Zerdüşt lüğün aslında ateşe tapınmak

yoktur yozlaşmış ve bozulmuş bir dindir. Ayrıca Zerdüştlüğün bu gün bilinen bir çok kuralı o gün değiştirilmişti.

Tarihi araştırmalar sonucunda Zerdüşt lüğün bu günkü islam ile benzerlikleri ortaya ve tek tanrı inanışları ortaya

çıkmıştır. Dediğin gibi uzun uzun bütün dinlerin durumlarını okudum ve "bu sayfanın başı ve ya önceki sayfanın sonunda"

bir yorumum var o kanıya vardım. Ki Selmanı Farisi ilk önce Hristiyanlığa merak salmış ve Hristiyan olmuştur. Zaten

zengin bir insandır ve parada gözü yoktur hatta bir ara esir düşüp köle bile olmuştur. Onu kurtaranda yine Hz. Muhammed (s.a.v)

idir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba sur

makalenizi okudum

evet

şimdi soru

O zaman Taklamakan isimli üye de bu yoruma katılmıyor öyle mi???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman Taklamakan isimli üye de bu yoruma katılmıyor öyle mi???

Sn Ali0_1 isimli üye ,

Ben sn sur un , o zamanlar iran bilinmiyordu cümlesi üzerine bunun imkansız olduğunu , iranın bilindiini söyledim.

Bunu da Selmani Farisi adlı kişiye dayandırdım.

Sanırım karıştırdınız.

Muhammed biliyordu , iran diye bir yer var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Ali0_1 isimli üye ,

Ben sn sur un , o zamanlar iran bilinmiyordu cümlesi üzerine bunun imkansız olduğunu , iranın bilindiini söyledim.

Bunu da Selmani Farisi adlı kişiye dayandırdım.

Sanırım karıştırdınız.

Muhammed biliyordu , iran diye bir yer var.

Eğer ben o iletiyi yanlış anlamadıysam kendileri İran'ın bilinmemesinden dolayı Kur'an'da bazı şeylerin yer almadığını iddia etmektedir...

Bakınız ne diyor:

Yani sizin de kabul ettiğiniz üzere böyle bir sebebin varlığı çok da üzerinde durulacak bir şey değil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba sur

makalenizi okudum

evet

şimdi soru

Sayin,doçent

Allah kuranda bir kisim peygamberleri acikladigini bir kismini aciklamadigini bildirmektedir.

[004.164] [DV] Bir kısım peygamberleri sana daha önce anlattık, bir kısmını ise sana anlatmadık. Ve Allah Musa ile gerçekten konuştu.

Bu blidiri yeterli degilmidir.?

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Ne kadar güzel ,

Bir peygamber sorulsa , " Bakın bu peygamber , Kuranda sayılmayanlardan olabilir. En iyisini de Allah bilir. " deyip işin içinden çıkacaksınız.

Sayılanlarda belli. Bikaç İbrani peygamber le , Adem.

Süper ya.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Ne kadar güzel ,

Bir peygamber sorulsa , " Bakın bu peygamber , Kuranda sayılmayanlardan olabilir. En iyisini de Allah bilir. " deyip işin içinden çıkacaksınız.

Süper ya.

Allah gerekli gorduklerini aciklamis gormediklerini aciklamamistir,

sanada banada hesap vermek zorunda degildir,

Inanin diye zorlamiyorda,

Ben inaniyorum sen inanmiyorsun,sonucuda belli,

ama sen sonucunada inanmiyorsun,

Bu durumda yapacak bir sey kalmiyor,

sayin taklamakan.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn ftoyd ,

Sn kafedengine bikaç defa sorduk ta cevap alamadık.

Ortada kalan ve cevaplanmayan , boynu bükük bikaç sorum var.

1- Geldiği iddia edilen 124.000 peygamberden 50 tanesinin ismini sayar mısınız.

2- Eskimolara peygamber gelmiştir iddiası var. ( Her topluma peygamber göndermiş ya) . Eskimo peygamber kimdir.

Kuranda adı kıssası geçiyor mu.

3- Kuran arabistana ve o coğrafya ya gelen bir kitap değildir diyorsunuz. Ama tüm masallar bu bölgedeki ibranilere ait.

Eskimo Peygamber den kıssalar var mı.

4- Maya ve inkalar Muhammed ve getirdiği dinden daha önceki zamanlara dayanır.

Onlara bir peygamber gelmiş midir. Bunlardan masallar var mıdır. Yada Maya peygamberinin kitabında ARAP çöllerine ait ortadoğu kökenli masallar var mıdır.

5- Meksikalı bir peygamber varmıdır. At hırsızlığını ortadan kaldırdığına dair ayet falan varmıdır. Yada at türleri , at renkleri hakkında ayet varmıdır.

Muhammedin getirdiği dinde deve renkleri kuranda geçmektedir. Meksikalı peygamber de at renklerinden bahsetmiş midir.

7- Yine meksikalı peygamber , Harundan , Musadan , İsadan , İbrahimden bahsetmekte midir. İsmailin kesilme sahnesi var mıdır.

Siz her yerde Allahın peygamberini bulma konusunda , iyi niyetlisiniz.

Bide bu sorulara cevap olabilecek bilgileri buraya getirir misiniz.

Saygılar.

1. Hadislerle aram iyi olmadığından olsa gerek,ben bir iddiada bulunmam net sayılarda..ister 124.000 olsun ister 100 kişi olsun,ister trilyonluk rakamları bulsun,bildiğim tek olgu her kavimden ya da her topluluktan, atıyorum bizim şehirlerin birinin falanca köyünden falan, illa ki birilerine İslamla ilgili ilhamlar sunulmuş ve bi şekilde Kutsal kurallardan haberdar edilip öğrenmesi ve öğrendiğini yayması sağlanmıştır.. Bunu tamamen kalple yakınen birebir uygulayan kullarına, Rabbimin neler nasip edebileceğini düşünmek bile uçsuz bucaksız, çünkü sıradan günahı bol kullarına karşı bile çok fazla nimeti yardımı olduğunu biliyorum bilmeme izin verdiği oranda.. bilmediğim çok çoktur şüphesiz..

Benim illa da Kuran diyen yapımla da değerlendirirsek, biz adı geçen her Peygambere inandığımız gibi, Allahımın isnat ettiği ve adını duyurmadığı Peygamberlerede inanırız, çünkü sözü söyleyen bizce Allah,sizce olmasa da.. Ve Allah bize ,Peygamberleri sevmede en ufak bir derece farkı bırakmadığı için, biz hepsini eşit severiz,ayırmayız.. Varsa dereceleri,Allah katında Allaha mahsus olduğunu biliriz.. Peki Kuranda geçen Peygamberler ile,belki de adı hiç geçmeyen konular,nedenler nelerdir o halde? Anlatılan her Peygamber kıssasında, bin bir öğüt almamızdır önemli olan da ondan.. Bunlar genellikle helak edilen toplulukların nedenlerini anlatırlar ya da kendisine Kitap verilmesi gibi durumları vardır falan filan... Mesela dikkatinizi çeker mi bilmem ama, Musa ile ilgili konularda Musa dan çok Firavunun sözleri ve helak ediliş nedenleri daha ön plandadır okurken.. Bence bir ŞU'ARÂ SÛRESİ ni inceleyin iyice düşünerek, amaç bu surede tek tek Peygamber isimlerini öğrenmemiz midir, yoksa o kavimlere bu Peygamberlerin neden gönderildiğini ve ne dediklerini öğrenmemiz midir? Şu an etrafımızda Musa Peygamber yok,ama kibir ile kendini,insanın özünü Tanrı kabul eden insan çok,, şu an etrafımızda Lut yok, ama sağlam bir erkek olmasına karşın kadınlar dururken çevresinde,hormonları veya farklı nedenlerle erkek görünümlü olup kadınca hisseden insanları tercih edenler var, Hud Peygamber yok belki şimdi yanımızda ama durduk yere insanlara sataşan,birinin önünü kesip onu hırpalayan zarar veren insanlar var, mesela Şuayb "181. Ölçüyü tam yapın. Eksik verenlerden olmayın.” 182. “Doğru terazi ile tartın.” 183. “İnsanların mallarını ve haklarını eksiltmeyin. Yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın"..

Sizce bir isim mi önemli zikirlerimizde, kıssaların zikri mi önemli.. Biz,Allahın bütün Peygamberlerine salatlar selamlar sunarız,kendimizden değil,selam Allaha mahsus, Allahın selamından dileriz.. Biz hepsini eşit severiz,ama bize düşen onların seçiliş ve geliş nedenlerini bilmek en çok..

2.Eskimolar olarak Kitabımızda var mıdır yok mudur bu insanlar ama,dinlerini şamanizm ve hristiyanlıktan oluşmasını düşünün derim.. Bir dine inanıyorsanız, inandığınız din size hitap ediyor ve inanılası geliyor demektir. Sanırım kendilerinden bişeyler bulmayı başarmışlar İncil de ,sizce? Mesela Hinduizm(umarım yanlış hatırlamıyorum) falan filan ismi geçmese bile Kitabımızda, davranışının güneşe tapmak olduğunu bildiğimiz kavimleri anlatır bize Rabbimiz..

3,4,5... nasıl cevap verirken size cevap vermediğimi farketmişsinizdir,çünkü biz İnsan olarak bakarız olaya,isimler isimdir kendi çapında,ama insan her yerde insandır ve evrensel ortak noktalar taşır...

Deve rengini tüyünü bilmem ama atlardan da bahsediliyor ayrıca belli yönleriyle, Süleyman ile ilgili ayetlere bakın.. Ama anlamadığım,ne bekliyorsunuz Kurandan ve Kutsal Kitaplarımızdan, size bugünkü haliyle bütün hayvan türlerinin özellikleriyle listesini mi? Peygamberler hırsızlığı ortadan kaldırmak için çabalamıştır şüphesiz, bu hırsızlığın başına ister altın hırsız koyun ister tavuk ister at hırsız olsun.. Hırsızlık Allah tarafından yasak edilmiştir,açık ve net..

Ve İsmail in kesilme sahnesi bizim gözümüzde bile sizin kadar zikir bulmaz, önemli olan yıllarca çocuğu olmamış,yaşlılığında erkek çocukla müjdelenmiş ve ona kavuşmuş İbrahim in, Allahın ,O nun soyuna dair sözlerine bütün gücüyle inanıp,asla Allahtan ümit kesmeyip, sırf Allah istedi diye, sevdiği öz be öz oğlunu kesebilecek olması. Allah için bunu yapmak ne demek biliyor musunuz? Allah için çok az şey yapan bizler için bence ibretlik olaylardan had safhada ibretlik olanı.. hangimiz dünya ile ahiret kavramı arasında, bu derece Allaha güvenip,bu derece O nun emrini yerine getirebiliriz ki, hangimiz bu derece kalben tam bir teslimiyetle Allaha boyun eğiyoruz ki? Sizin bahsettiğiniz dinlerde İsmail adı geçmez belki,ama her ne koşulda olursa olsun Tanrılarının sözünün mutlaka herşeyden önemli olduğu ve yerine getirilmesi gerekliliği vardır heralde, yani tam teslimiyet ve dünyasal olgularda arınma kavramları.. İncir neden İncir, sap neden sap deyip takılıp kalmayın, o bir meyvedir sadece ,yediğinizde ne hissettiğinizi ve sizde ne kaldığını öğrenin,ağzınızın algısını önemseyin.. O meyveyi diğer meyvelerden farklı kılan etkiye bakın.. Dışardan bakıp,yuvarlak bir cisim muamelesi yapmayın ona,onda tahmin edemeyeceğiniz lezzeter vardır,ama önce yemeniz gerekir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet sevgili ftoyd ,

Armudun sapı , üzümün çöpü ile uğraşmamak lazım. Bunu iyi anladım.

Arada da incire bakıp , düşünmeden yemek lazım.

Niye yuvarlak , olgun mu ham mı demeden , sapına da bakmadan ındırmek lazım mıdeye.

Yıkamak gerekli mi değil mi de dememek lazım. Düşünmemek lazım.

Bir çuval incir ne demek , onu da düşünmemek lazım.

Birileri düşünmüş zaten...

Deyip geçmek lazım.

Oruçtanmıdır nedir.

Bu mesaj meyve ağırlıklı oldu...

Buda tatlı ileti olsun bari...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet sevgili ftoyd ,

Armudun sapı , üzümün çöpü ile uğraşmamak lazım. Bunu iyi anladım.

Arada da incire bakıp , düşünmeden yemek lazım.

Niye yuvarlak , olgun mu ham mı demeden , sapına da bakmadan ındırmek lazım mıdeye.

Yıkamak gerekli mi değil mi de dememek lazım. Düşünmemek lazım.

Bir çuval incir ne demek , onu da düşünmemek lazım.

Birileri düşünmüş zaten...

Deyip geçmek lazım.

Oruçtanmıdır nedir.

Bu mesaj meyve ağırlıklı oldu...

Buda tatlı ileti olsun bari...

Yok yok, söylediğimi yapmanız illa da düşünmeden yapmanız anlamına gelmez, biz iyiden iyiye düşünürüz ama siz biz gibi biz siz gibi düşünmeyiz,sadece farkı bu demek istedim.. Evet bahsettiğiniz her yerde Peygamberler olmuştur demek istedim, ama illa sizin algıladığınız gibi adı Kuran olan bir Kitapları ya da adı İncil olan bir kitapları olmayabilir.. Ama tapınma, metafiziği hissetme, hırsızlık-yardımlaşma-zina-kurban sunumları şu bu ne derseniz,ortak kurallar bulacağınızı idda ediyorum.. İbadette bizim namaz dediğimiz, kiminin güneşe kiminin puta bizim ise Allaha yaptığımız şekiller, hep vardı demek istiyorum, bize öğretilen doğuştan bir içgüdüsel şekildir hatta demek istiyorum.. Adım Türk olup dinde adım geçmesede,adım Eskimo olup dinde adım geçmesede,dinin benden bahsettiğini de görüyorum,işte bunu demek istiyorum.. Yani Kitaplar bize seslenir, hitap eder,müdahale eder.. bunu demek istiyorum.. Dünya üzerindeki her bölgede, istediğiniz mitolojik kavramın yansımalarından doğan bir din gibi algılaya durun Allahın dinini, aslında O nun sözünün doğruluğunun ıspatıdır demek istiyorum aktaracağınız her bilgi için.. İsimlere takılıp kalmayın diye anlatmaya çalıştım sadece, olayları ve olayların verdiği mesajları,öğretileri de dikkate alarak,falanca ülkede falanca fi tarihinde bile olsa ,aynı öğretinin bulunup bulunmadığına bakın.. Aynı öğretileri bulacaksınız,bu seferde kopya gelişim usulünden yola çıkacaksınız, ama illaki sadece ve sadece inanmamak adına bişeylere inanacaksınız.. Bu da sizle bizi ayıran çizgi olmaya devam etsin bakalım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İbadette bizim namaz dediğimiz, kiminin güneşe kiminin puta bizim ise Allaha yaptığımız şekiller, hep vardı demek istiyorum, bize öğretilen doğuştan bir içgüdüsel şekildir hatta demek istiyorum..

Yüce Uçan Aşkına , 3 kere...

Sevgili ftoyd ,

Bu cümle ile , psikologları , antropologları ve evrim biimcileri kızdıracaksın gibime geliyor. Felsefeciler de kapının eşiğinde seni bekliyor olacaklar.

Şiddetli bir şekilde bağırmak için... :D

Not: Bu mesajla ileti sayım 666 olmuş. Merak ediyordum. Bay şeytan ın numarası kime denk gelecek diye. Bunla ilgili bir rüya falan var mı sn Ftyod. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yüce Uçan Aşkına , 3 kere...

Sevgili ftoyd ,

Bu cümle ile , psikologları , antropologları ve evrim biimcileri kızdıracaksın gibime geliyor. Felsefeciler de kapının eşiğinde seni bekliyor olacaklar.

Şiddetli bir şekilde bağırmak için... :D

Not: Bu mesajla ileti sayım 666 olmuş. Merak ediyordum. Bay şeytan ın numarası kime denk gelecek diye. Bunla ilgili bir rüya falan var mı sn Ftyod. :)

[017.060] [DI] Sana: «Rabbin şüphesiz insanları kuşatmıştır» demiştik; sana gösterdiğimiz rüya ile ve Kuran'da lanetlenmiş ağaçla, sadece insanları denedik. Biz onları korkutuyoruz, fakat bu onlara büyük taşkınlık vermekten başka birşeye yaramıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

sorumu maruz görünüz lütfen ,

Bu iletiniz başka bir başlığa mı yazıldı. Yanşışlıkla buraya mı gönderdiniz.

Yok hani , konu ile alakasını kuramadım da. :D

Ne alaka dendiğinde , saçları olmayan bir alaka derseniz ona da bişey diyemem tabi.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

sorumu maruz görünüz lütfen ,

Bu iletiniz başka bir başlığa mı yazıldı. Yanşışlıkla buraya mı gönderdiniz.

Yok hani , konu ile alakasını kuramadım da. :D

Ne alaka dendiğinde , saçları olmayan bir alaka derseniz ona da bişey diyemem tabi.

Saygılar.

Alaka sizin dip notunuzda,sayin taklamakan.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sahi sizin iletinize astığınız ayette , Allah , Muhammede hitap ediyor.

Ben RÜYA yı Sn ftoyd a sormuştum.

Belli mi olur , belkide Allah sadece Muhammedle değil , biçok insanla RÜYA lar yolu ile haberleşiyor olabilir...

Kim bilir..

En iyisini Allah bilir deyip geçelim. Günaha falan gireriz yoksam. :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Evren ,

Ne kadar güzel ,

Süper ya.

Kuran'ı Kerimde Hz. İbrahime kadar Hz. Adem , Hz. Nuh , Hz. Hud , Hz. Salih Aleyhisselam Peygamberlerden bahseder.

Ayrıca bakınız siz bu kadar büyük tarihi bir oluşuma nasıl olurda kolayca çamur atarsınız? Sizin şimdiye kadar din hakkında

söylediğiniz şeylerin tam tersini daha mantıklı olarak ben buluyorum. Siz çok küçük görüyorsunuz. Böyle bir oluşum düşünsenize en az bilinen geçmişi 8000-9000

yıllık bir oluşumun tamamen kurgu olduğunu m.ö 6000-7000 senesinde sonrasında Hz. İbrahim a.s m.ö 2000 yılında söylediği şiyleri m.ö 620 yılında çıkan

zerdüştlük dininden gelmiştir diyorsunuz. Buna göre tam tersi olması gerekmezmi yeni olan ancak eskiyi taklit edebilir. İnşallah bazı gerçekleri görebilirsiniz.

Ramazan münasebeti ile Kuranı Kerim okudum dün akşam 1 cüz. Tabi Fatiha suresinden sonra Bakara suresine geçti ve direk aklıma siz geldiniz. Allah sizleride

Kuranda düşünmüş ama çok üzüldüm sizler için inşallah doğru yolu idrak edebilir ve o yolda ilerliyebilirsiniz.

En azından bu evrenin bir yaratıcısı olduğunu görün. Çok net görülüyor bir şey var orda bir yerde bu inanılmaz düzeni kurmuş. Şans eseri böyle bir düzenin kurulması size nasıl mantıklı gelebiliyor? Şimdik Cenn deneyi die birşey yapılıyor bilim adamları evrenin nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyorlar yerin 150mt

altında kurdukları istasyonda atomik deneyler yapacaklar. Büyük ihtimal başarılı olamayacak amma eğer başarılı olursa atomlardan küçük bir evren kurmaya çalışıyorlar. 100lerce bilim adamı gelip bir sürü çalışma yapıp gerekli şartları oluşturabilirse atomik küçük bir evren yapacaklar. Bakınız demekki bu evreninde startını veren bir varlık var belki bir ekip var ama başında Allah var akılalmaz büyüklükte bir evren nasıl bir labratuvarda oluşuturulabilirki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendim için ben şunu söyliyebilirim ; Muhafazakar, Müslüman, Demokratik, Özgürlükçü

Sizin için de şunları söylesek yanlış olurmu?.......

İnsanların illaki boyunlarına "ben buyum" diye bir yafta mı asması gerekiyor?

Sadece insan olmak, insanca değerlerle, insanın mutluluğu için çalışması, yaşaması yetmiyormu?

Üstelik kavramları da yanlış biliyorsun. Muhafazakarlığın ve özgürlükçülüğün anlamları tam da zıttır. Birisi diğerine alternatiftir. Ben bu iki yapıdayım diyen insan olamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.