Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Darbe olsa...

Misafir yersoy

Önerilen İletiler

Ülkemizin içinde bulunduğu son durumlar açıkça göstermektedir ki gelecek adına çok önemli bir kavşaktan geçmeteyiz. Bir taraftan bölücü terör örgütü PKK ve onun legal kanadı DTP ve bir taraftan AKP ve kanser gibi büyüyen kolları ülkemizi tehdit etmektedir. Forumda bir çok konuda bunlar tartışıldı, yanlışlar dile getirildi ve şikayetlerde bulunuldu. Hepsini yeniden gündeme getirmeye gerek yok gibi....

Diğer taraftan birilerinin çıkarları doğrultusunda hareket eden medya ve sözkonusu iki hareket tarafından kandırılmış (!) bir halk... Büyük oy oranları ile iktidarı paylaşan Cumhuriyet karşıtı şeriatçılar ve Kürt milliyetçisi bölücüler...

Peki çare ne? Nasıl bu karanlık günlerimizden çıkacağız? Güvendiğimiz insanımız kandırılmış, medya gerçekleri çarpıtmakta, kadrolaşma almış başını gitmiş, ülke büyük bir hızla satılmakta.

Sizce çıkar yol nedir? Benim aklıma gelen tutunulacak son dal askeri darbe.

Belki de çok tepki alacağım bu yazıyı yazdığım için ama;

Ülkenin 100 yıl geriye gitmesi yerine en azından 10 yıl geriye gitmek ve hızla çoğalan kanserli hücreleri geçici de olsa bu şekilde tedavi etmek maalesef bana artık mantıklı gelmeye başladı...

Bu konudaki görüşlerinizi beklerim.

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

80 darbesinde eğer aydınlar öldürülmemiş olsaydı bu ülke şimdi boyle karanlıkta olmayacaktı... Hiçbir askeri darbe, hiçbir ülkenin hayrına olmamıştır. Sebebi, amacı ne olursa olsun...

Nitekim şeriatçi islam da Pkk da son darbenin Türkiye'ye getirmiş olduğu sonuçlardır. Bu gün gibi aşikardır. Bu ülke hala bu zamana kadar yapılmış darbeler yüzünden aydınlığa çıkamamıştır. Hala yapılmış darbelerin günahını çekmektedir.

Bilmiyorum farkında mısın, ya da farketmiş miydin, bizlere eğitimimiz boyunca verilen tarih dersleri 2.Dünya Savaşı sonrasından ileri gidememiştir. Bu demektir ki gençlerimizin çoğu son 60 yıldan bihaberdir. Bu 60 yılda neler oldu peki?

Örnek;

1960 ve 80 yılları arasında mevcut hükümetleri direkt olarak görevden uzaklaştıracak doğrudan müdahale şeklinde 3 askeri darbe ve 1997 Haziran'ında Refah Partisi'nin başı çektiği koalisyon hükümetine ordu tarafından yapılmış darbe tehditi altındaki görevden uzaklaştırma...

Bu son darbede ki müdahale demek daha doğrusu doğrudan bir askeri müdahale yoktu belki ama verilen bir gözdağıyla dönemin Cumhurbaşkanı Demirel tarafından hükümeti kurma görevi DSP ve CHP'nin dışarıdan desteğiyle Anap genel başkanı Mesut Yılmaz'a verilmişti...

BU arada 12 Eylül darbesi de ne 27 Mayıs 1960 İhtilali'ne, ne de 12 Mart 1971 müdahelesine benzedi. Ordu bu darbe sırasında hiçbir direnişle karşılaşmadı. Hatta halk, askeri gelişini bir çok yerde sevinç gösterileriyle bile karşıladı (Tıpkı şu anda da olduğu gibi... Tarih ki tekerrürden ibarettir diye boşuna söylenmemiş, nitekim tarihten ders almak da gerekir ama nafile işte)

Peki tüm bu darbelerin bilançosu Türkiye'ye ve Türk halkına nasıl yansıdı?

Altta yer alacak bilgiler alıntıdır....Öncelikle ilk iki darbenin bilançosu belli bile degil o yuzden buraya bunlarla ilgili buraya net bir sonuç maalesef koyamayacağım ama diger iki darbeyle ilgili olarak hemen hemen heryerde aynı sonuçları bulduğumdan tarafsız sonuçlar oldugunu düşünüyor ve ekliyorum.

12 Eylül 1980 Darbesi

TBMM kapatıldı, anayasa ortadan kaldırıldı, siyasi partilerin kapısına kilit vuruldu ve mallarına el konuldu.

650.000 kişi göz altına alındı

1 milyon 683 bin kişi fişlendi.

Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı.

7 bin kişi için idam cezası istendi.

517 kişiye idam cezası verildi.

Haklarında idam cezası verilenlerden 50'si asıldı (26 siyasi suçlu, 23 adli suçlu, 1'i Asala militanı).

İdamları istenen 259 kişinin dosyası Meclis'e gönderildi.

71 bin kişi TCK'nin 141, 142 ve 163. maddelerinden yargılandı.

98 bin 404 kişi örgüt üyesi olmak suçundan yargılandı.

388 bin kişiye pasaport verilmedi.

30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı.

14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı.

30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitti.

300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi.

937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı.

23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu.

3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hâkimin işine son verildi.

400 gazeteci için toplam 4 bin yıl hapis cezası istendi.

Gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

31 gazeteci cezaevine girdi.

300 gazeteci saldırıya uğradı.

3 gazeteci silahla öldürüldü.

Gazeteler 300 gün yayın yapamadı.

13 büyük gazete için 303 dava açıldı.

39 ton gazete ve dergi imha edildi.

Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi.

144 kişi kuşkulu bir şekilde öldü.

14 kişi açlık grevinde öldü.

16 kişi kaçarken vuruldu.

95 kişi çatışmada öldü.

73 kişiye doğal ölüm raporu verildi.

43 kişinin intihar ettiği bildirildi.

28 Şubat 1997 Müdahalesi

Refah-Yol hükümeti düsürüldü.

8 yillik kesintisiz egitimle IHL'lerin orta kesimleri kapatildi, üniversiteye yönelik sinirlamalarla lise kisimlari islevsiz hale getirildi.

Kamu kurum ve kuruluslarinda, üniversitelerde, imam-hatiplerde basörtüsü yasaklandi.

Kur'an kurslari kapatildi.

Devlet kadrolarinda dindar memurlar tasviye edildi.

Refah Partisi kapatildi.

Parti yöneticileri, Refahli belediye baskanlari yargilandi, tutuklandi, siyaset yap-malari yasaklandi.

Vakif ve dernekler üzerinde baski kuruldu, yöneticileri kovusturuldu.

Anadolu sermayesine ambargo ilan edildi.

YAS kararlariyla ailesi, esi dindar, basörtülü olan, içkili toplantilara katilmayan subaylar ihrac edildi.

Çok sayida insan, yazarlar gazeteciler de dahil gözaltina alindi, iskence ve tutuklamalar oldu.

Mesela bu en son müdahale, yani 97 müdahalesi diyelim... 10 yıl öncesi yani... Alınan kararlara bir bakın... Bir de şimdi hükümet tarafından alınmaya çalışılan kararlara bakın... Zaman olarak neredeyiz sizce şimdi... 97 öncesindeyiz işte... Tam da ordayız yani...

Gelelim darbe olmalı mı olmamalı mı ya? Olmamalı... OL-MA-MA-LI... hala en az 10 yıl gerideyiz zaten, bir darbe daha ve biraz daha mı geriye gidilsin... Hangi devlet darbe yapmış da ilerlemiş... Ülke olarak 2000 leri yaşadığımızı mı sanıyorsunuz, daha 90'lardayız 90'larda... Darbelerle ileri gidilmez, darbelerle aydınlık elde edilmez... Darbe değil devrim lazım bu ülkeye... YENİ BİR EĞİTİM DEVRİMİ...

Zamanında şöyle bir yazı yazmıştım foruma, kimse umursamadı...

Bir Millet Uyutuluyor...

Şimdi güncel konularda 4. sayfada... Face Book ile ilgili başlık bile daha çok ragbet gordu... Ben anladım ki biz darbelerin sonuçlarını bile tartışamıyoruz daha, "Darbe olsun mu? olmasın mı?"yı mı tartışacağız!!! öyle mi?

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Face Book ile ilgili başlık bile daha çok ragbet gordu... Ben anladım ki biz darbelerin sonuçlarını bile tartışamıyoruz daha, "Darbe olsun mu? olmasın mı?"yı mı tartışacağız!!! öyle mi? [/b]

Gloria, yerden göğe kadar haklısın...

Sunduğun alternatif benim her zaman en önem verdiğim olgu.. Eğitim devrimi...

Peki sence bunun imkanı varmı artık?

Eğitim devrimi zaten yavaş yavaş yapılıyor. Ama ters bir devrim.

Sence mümkünatı var mı artık?

Bu halkın herşeyi hakettiğini söylemiştim daha önceki yazılarımda. Sömürülmeyi de uyutulmayı da hakediyor.

Darbe aydınlık getirmez ve ülkeyi 1990 lardan da geri götürecektir evet. Ya karşı devrimcilerin oynadığı oyun? Bizi nereye götürecek? 1800 lü yıllar mı? 1700 mü yoksa? Ve bu ülke buna nasıl dur diyecek? BU halk mı dur diyecek? Aydınlarımız mı?

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaslar oncelıkle merhaba..yersoy arkadasım resimdende anlasldıgı uzere sen attaürkcü bi gencsin sanırım..o halde atatürk ilke ve inkilaplarını benımsemiş olman lazım..fakat darbe olsunmu olmasınmı diye soruyosan oncelıkle kendini bi sorguya cekmeliisn.cunku atatürkün deişmez ilkelerindendir cumhurtiyet ve demokrasi..zaten şu zamanda millet iş aş derdinde fakat hukumet pkk veya baska olayları on plana cıkararak bunları ort pas etmeye calısıyo..ve bundan siyasi rant elde etmeye calısıyo...cumhur baskanlıgı secimlerinden oncede milleti gaza getirip secimlerde oyları topladılar..bunların hepsi planlı programlı yapılmıs seyler..bu hukumetın ne muhafazakar kesıme nede laikçi denilen kesıme yararı vardır..zaten bu ulkede laiklikde yoktur var gibi gozuksede yanlıs anlasılkıs olup yahnlıs uygulanmaktadır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yersoy arkadasım resimdende anlasldıgı uzere sen attaürkcü bi gencsin sanırım..o halde atatürk ilke ve inkilaplarını benımsemiş olman lazım..

Evet arkadaşım. Atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlı olan ve kendimi bunu korumakla yükümlü hisseden bir Türk genciyim... Atamın da izindeyim...

fakat darbe olsunmu olmasınmı diye soruyosan oncelıkle kendini bi sorguya cekmeliisn.

Ah be arkadaşım... Kendimi ve bu milleti ne sorgulara çektim bir bilsen...

cunku atatürkün deişmez ilkelerindendir cumhurtiyet ve demokrasi..

Cumhuriyet ve demokrasi nasıl kuruldu? Hangi zorluklarla? Gül serilmiş yollardan mı geçildi?

Hayır! Ne tehlikeleri atlatarak kuruldu ve ne tehlikeleri atlatarak geldik bu güne. Bu tehlikeli dönemeçlerde çeşitli dönemlerde kanserli hücrelerin tedavisi yapılmadı mı? Yanılıyormuyum?

zaten şu zamanda millet iş aş derdinde fakat hukumet pkk veya baska olayları on plana cıkararak bunları ort pas etmeye calısıyo..ve bundan siyasi rant elde etmeye calısıyo...

Sorun bu ya zaten arkadaşım... Millet hiç bir şeyin farkında değil. Sorsan hala şekere zam gelmediğini, doların yükselmediğini ve böylece ekonominin iyi olduğunu sanıyor. Çıkın bir dışarı ve sorun...

cumhur baskanlıgı secimlerinden oncede milleti gaza getirip secimlerde oyları topladılar..bunların hepsi planlı programlı yapılmıs seyler..

Katılıyorum...

bu hukumetın ne muhafazakar kesıme nede laikçi denilen kesıme yararı vardır..zaten bu ulkede laiklikde yoktur var gibi gozuksede yanlıs anlasılkıs olup yahnlıs uygulanmaktadır..

Ah be kardeşim bir de çözüm önerisi getirsen... Kafamdaki kara bulutların dağılmasına yardımcı olsan...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Askeri darbe yapılmaz artık Türkiye'de. Eskiden komunist Rusya vardı batıyı tehdit eden. Batı için kalelerden biri de Türkiye idi ve her darbe batı tarafından desteklendi. Rusya batı için artık tehdit olmaktan çıktı o yüzden darbeye karışmazlar ve asker de bu destek olmadan darbe yapmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iletilerinizi okudum,herkes ayni dertte,yani Türkiye'nin sonunun ne olacagi derdi.Darbeyi kimse istemiyor darbe bir ülke icin ve demokrasi icin zehirdir.Peki nedir alternatif?Alternatif olarak öne cikartilan gercek,özellikle AKP ,Atatürk milliyetciligine karsi olan cephedeki aydinlar(ki bu cepheye medyada dahildir)Ermeni ve PKK yanlisi bölücüler tarafindan ileri sürülen cözüm Türkiye'nin bölünmesidir.Bunu DTP liler artik acik acik söylemekte,AKP de yani Erdogn'da siyasi partilerle kimse ugrasmasin diyerek DTP yi savunmaktadir.Zaten Kürt sorunu vardir diyen bir adamin DTP yi savunmasida cok dogal birsey.Türkiye'nin bölünmesini istemiyormus gibi görünenler basta AKP ve sonrada DTP ne istiyor?Eyalet sisteminin getirilmesini,ve Güneydogunun Kürtlerin yönetimine terkedilmesi.AKP nin Cumhurbaskani Gül gecenlerde 2008 AB yili olacaktir dedi.Bu ne demektir.Fransa Türkiye'nin AB üyeligine karsi cikmakta ve sözde Ermeni soykirimi taninmazsa Türkiye AB de yer alamaz diyor.Bunu diger ülkelerde isityorlar.Güneydogu sorunu zaten basindan beri AB nin gündeminde,Kürtlere özerklik istenmektedir.Kibris icin neler istendigide bilinmektedir.Zaten Erdogan katilim belgesini imzalarken Kibristaki Rum yönetimini adanin gercek sahibi olarakda tescil etmistir,bakmayin *Yok efendim biz serh koyduk falan filanlara bunlarin hepsi kandirmacadir,kandirmaca oldugu icin Akp yüzde 47 ile tekrar secilmistir,halkin gözünde büyük kahraman!!Ecevit'e karsi olanlarin baska bir kahraman daha cikartmalari gerekiyordu oda Erdogan oldu.*

AKP tek basina iktidar olma hirsi,anayasa cikarma hirsi,Atatükcü cevrelere saldirma hirsi,301 i kaldirma hirsi,türban hirsi bunlarin hepsi yakin gelecekte Türkiye'nin bölünmesinde cok önemli faktörler olacaktir.Belki yine birileri cikip beni AKP ye takmakla suclayacaklardir ama önemli degil,ben taktim AKP ye cünkü hakliyim.Görünen köy klavuz istemez.Akp nin yerinde baska bir parti olsaydi iktidarda oda Türkiyeyi bölünme noktasina getirseydi onada takardim,bu AKP ye özel bir takinti degildir.Ucunda Türkiye vardir bu takintinin.Halki aldatarak,yalanlarla enflasyonu indirerek,halki yoksullastirip ülkeyi borca garkederek yönetim olmaz olursa iste ancak Türkiyede olur.

Türkiye bölünme noktasindadir,ve 2008 yili cok önemli bir yildir Türkiye tarihinde.Merkez bankasinin Istanbul'a tasinmasinin altinda bu eyalet sisteminin calismalari yatar.Yani bölünme sürecine girilmistir.Bunu isteyen kabul eder istemeyen hadi ya sende der ama farketmez,gercek herzaman gercektir.

Dikkat ediyormusunuz bilmiyorum ama,Erdogan'in Demokrasiden bahsedipde kürsüde konusma tarzina!Resmen diktatörlügünü ilan etmistir AKP yani Erbakan'in bir zamanlar gecis süresinin kanlimi kansizmi olacagini zaman gösterir,Kadayifin alti henüz kizarmadi sözlerini hatirlayanlar AKPnin daha dogrusu AKP nin basindaki bazi isimlerin cabalarinin ne olduguda kendiliginden ortaya cikmiyormu dersiniz.Bir ülkenin basbakaninin etrafindaki isimlerin Kürtcü siyasetin,dinci siyasetin,Atatürk ve Cumhuriyet karsiti siyasetin savunuculari olmalari bir tesadüfler zincirimidir yoksa belirli bir amacin gerceklesmesi icin biraraya toplanmis isimlermidir??

HALA ERBAKAN ILE ERDOGAN'I AYRI KAMPLARDA GÖRENLER VARMI ACABA??

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adam oruçlu..

İftar sofrasına oturmuş..

İlk lokma için ezanın okunmasını bekliyor..

Çocuk, babası adına, evin penceresinden görünen minarenin şerefesini gözlüyor..

Müezzin elini kulağına atmış, ezana başladı başlayacak...

Baba, midesi guruldayarak soruyor:

- Oğlum ne haber?..

Çocuk:

- Eli kulağında baba!..

"Eli kulağında" :)

Bugün; Her gün sabah akşam darbe edebiyatı havanında su dövenler, sivil darbeyi yürütürken askeri darbe yoluna taş döşediklerinin farkında mıdırlar?..

Burası Türkiye 'Herşey olabilir'

Sevgili Yersoy arkadaşımı anlıyorum bugün dincilerin sivil darbelerine karşılık bir askeri darbe'de pekala olur...

Şimdi soralım yorumcu arkadaşlara...

Dinci sivil darbemi?

Askeri darbemi? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya bunlardan birini niye seçeyim ki, ikisine de karşıyım ben... iki darbeye de hayır... Birinden birini seçmem gerekmiyor, birine illa taraf olmam da gerekmiyor... Ancak askeri yönetime karşı demokratik sivil darbe seçeneğini koysaydınız ok, ama boyle bir ihtimal de yoksa benim cevabım d şıkkı HİÇBİRİ..

Çocukken sorarlardı "bize anneni mi daha cok seviyorsun babanı mı" diye o sorulara benzedi aynen... Bunun cevabı da E şıkkı Hepsiydi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çocukken sorarlardı "bize anneni mi daha cok seviyorsun babanı mı" diye o sorulara benzedi aynen... Bunun cevabı da E şıkkı Hepsiydi..

:)

Evet her ikiside tabiki sevilir ve ben de hiçbirzaman birini seçemezdim...

Fakat şu handa durum anne baba sevgisinden öte bir aydınlık ve karanlık ikilemidir ki iki ucuda ........ değnek...

Ama ne yaparsın işte...

Sol elimde bir karış var, kimin alnı rastgelirse diyorum...

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.. :):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Denizde boğulmayayım diye yılana sarılıyorsun bu kez yılan sokuyor seni. Son için işbirliği hazır her an. Bu günki çıkmazın nedeni kimlerki?

Kurtuluş, bilinçli halkın dayanışması ama, halkın bilincide yok edildi. Ufukta muğlaklık var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fakat şu handa durum anne baba sevgisinden öte bir aydınlık ve karanlık ikilemidir ki iki ucuda ........ değnek...

Kurtuluş, bilinçli halkın dayanışması ama,

:clover::clover: Teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar,

herhangi bir tartışmanın içerisine dahlolmak niyetinde değilim.

Ben, bu konuda Sardumya-m ve CYRANO'nun görüşlerini fena halde merak ediyorum. Mümkün olursa önce Sardumya-m arkasından CYRANO cevap versin...

Tekrar selam ve nihayetinde saygılarla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkenin 100 yıl geriye gitmesi yerine en azından 10 yıl geriye gitmek ve hızla çoğalan kanserli hücreleri geçici de olsa bu şekilde tedavi etmek maalesef bana artık mantıklı gelmeye başladı...

Sevgili yersoy bana hiç te mantıklı gelmiyor açıkçası

Geriye dönüp 12 Eylül darbesine baktığımızda buradaki amaç aslında ülkede oluşan kaosun engellenmesi olarak gösterilse de şeriatçı düzenin oluşturulması yönünde atılmış başarılı bir adımdır .

1997 yılına gelindiğinde ise Tansu Çİllerin desteği ile iktidara taşınan islamcı oluşum ve ardından bu oluşumu pasifise etmek amacıyla yapılan 28 şubat süreci.Temelde islamcı oluşumlara dur demek olan bu süreç (ya da bize öyle yutturulan), 5 yıl sonra islamcı bir partinin iktidara gelmesini engellememiş ve bugün tartıştığımız nokta ise Abdullah Gül denen şahsın cumhurbaşkanı ,RTE nın başbakanlığında ve amerika emperyalizminin yeni projesi olan "ılımlı islam"ın ne kadar parçası olacağımız noktasıdır.Çözüm askeri darbe olmamalıdır.Bu ülke bunun acılarını fazlasıyla çekmiştir..Sivil toplum kuruluşlarının önderliğinde gerçekleştirilecek büyük halk hareketleri sanırım daha etkili olacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En güzeli geldikleri gibi gitmeleri ama gözden kaçan şu var: AKP ABD nin işbaşına getirdiği bir iktidar. Zaten AKP nin bugüne kadar iktidarını sürdürebilmiş olması da bu desteğe bağlı...Ama eğer benim gündelik yaşamıma, yediğime içtiğime karışılacaksa, dinsel dogmalar topluma dikte edilecekse, başı açık kadınlara, namaz kılmayanlara/oruç tutmayanlara dolaylı/dolaysız baskı yapılacaksa (ki zamanla öyle olacak gibi) durum değişir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lütfen arkadaslar bosuna kafanizi yormayin cunta munta gelmez artuk, en azindan aciktan gelmezler. Nedenide cok acik, karsilarinda saolsunlar 12 Eylül ile birlikte devrimci, sosyalist ve ilerici birakmadilarki. Bakin en son Evren cuntacinin ülkemize getirdigi rezalete, seriatcilari basimiza diktiler, nasilmi, cevabi cok acik ve net, 12 Eylülcüler memlekette sözöm ona vatanhaini devrimci yetisecegine dinine ve milletine bagli dindar nesilleri yetistirmek gerkliligini söylediler vede hayata gecirdiler. Su anki cumhuriyetimizin belalari 12 eylül neslinin bir ürünüdür. Ancak kendi cikarlarina biraz dokunduklari zaman 28 subat gibi kansiz bir ihtilal yapip biraz dikkatli olun derler. PKK olayina baksaniz gene ayni. 12 eylül döneminin bize mirasi. Ortalikta vatandaslara demokratik secenek birakmazsan onlarda her zaman oldugu gibi terörüst örgütlerin eline atilir. Devrimci muhalefet zulum ve yasaklarla yok edilirse meydan Apo gibi terörüstlerin eline gecer. Askeri cuntanin kimin isine yaradigi insallah anlasilmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

HALA ERBAKAN ILE ERDOGAN'I AYRI KAMPLARDA GÖRENLER VARMI ACABA??

saygilarla

Arakadasım oncelıkle bu cumleyle ne demek ıstedıgını anlamadıgını belirteyım..acıklamasını yaparsan memnun olurum kendi adıma

Şimdi soralım yorumcu arkadaşlara...

Dinci sivil darbemi?

Askeri darbemi? :)

Arkadaşım merhaba...oncelıle bu darbeci ve demokrasi dışı dusuncelerinden dolayı duydugum rahatsızlıgı ve uzuntumu dile

getirmek istiyorum...Boyle iki turlu ayrım yapman zaten bu ulkede bunların yasanmasına sebep olur..sen diyosunkı ilerde

zorla namaz kıldırcaklar,oruç tutturcaklar v.s..peki şuan yaşadıgımız türkiye de senle laiklik dediginiz kesim dinci dediginiz

kesime bu yasaklara paralel asaklar uygulamıyomu..madem laiklik din ve dewlet işlerini birbirinden ayrılması o zaman dewlet

neden karısıyo vatandaşının inançlarına..o halde dini kesimde veya imamlar,din adamlarıda mini etek giyen,dekolte giyenlere

karısmalıdır..ama ozamanda laiklik dewreye giriyo..sen karısamazsın bu ülke laik deniyo ama laiklik dinci kesime geldımı

uyuyo..Herseyden Ote senin dinci dedigin kavram nedir?eger bu ulkede kişi dininin gereklerini yerine getirmek ıstıyosa

bende dinciyim o zaman..saygılar,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemizin içinde bulunduğu son durumlar açıkça göstermektedir ki gelecek adına çok önemli bir kavşaktan geçmeteyiz.

Sizce çıkar yol nedir? Benim aklıma gelen tutunulacak son dal askeri darbe.

Bu konudaki görüşlerinizi beklerim.

Saygılarımla...

AKP'nin milleti okuma yetenegi yok. fakat okudugunu sanarak güzel cümleler kurmakda durmak yola devam diyor yolu birak halkimiz kendini suanda irana indigimizi düsünüyor... ne diyordu enson mamalarini kestik yani birilerin mamasini kesmis ..kestiklerini kimyiyor Aile boyu evet artik bu durumu herkes görüyor öyleyse ayakta tutan ne? ABD Türkiye'ye fazlasıyla egemen konumda AKP yerinde duruyor ABD onları başa oturtuyor. Son iki seçim hileli seçimdir. Sandık sonuçları açıklanmadı. Yalnızca seçim sonucu açıklandı. Yani açıklanan sonuçların yasal dayanagı yok. %47 ayakları havada bir sayıdır. Ayrıca dogru bile olsa teslim olmak yok direnmek var. Şeyhlerin vs'lerin arabası bir yere kadar gider sahtekarlıgın yolu sonsuz degildir. Direnmesini bilen onları alt´etmeyi başarır,...Askerimize gelince hep askere yüklenmek olmaz ...ikincisi bazilari rüya görüyor bizleri kimse alt edemez ..eee kullanmak varken alt etmeye gerek yok !!! sayin DIPNOTUN güzel bir lafi var günesli yarinlar görecegiz cocuklar günesli yarinlar... bu ülke sevket kazanlara kalmayacak!

Efendi Türkler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arakadasım oncelıkle bu cumleyle ne demek ıstedıgını anlamadıgını belirteyım..acıklamasını yaparsan memnun olurum kendi adıma

Sayin arkadasim,eger yazdigim yaziyi bilhassa Erbakanla ilgili bölümü iyice okur ve Erdogan'in siyasetini iyi takip ediyorsaniz ne demek istedigimi anlarsiniz,aciklama yapilmasi gereken birsey yok saniyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin arkadasim,eger yazdigim yaziyi bilhassa Erbakanla ilgili bölümü iyice okur ve Erdogan'in siyasetini iyi takip ediyorsaniz ne demek istedigimi anlarsiniz,aciklama yapilmasi gereken birsey yok saniyorum.

saygilarla

En alt kısmı okumamıştım ama okuyunca ne demek ıstedıgını anladım..bu ulkede meday en ust gucdur..ozamanda bu ulke

yararına iyi şeyler yapanların sozlerini medya hep saptırdı..hep birileri ne istediyse onu yazdı..saygılar,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar,

herhangi bir tartışmanın içerisine dahlolmak niyetinde değilim.

Ben, bu konuda Sardumya-m ve CYRANO'nun görüşlerini fena halde merak ediyorum. Mümkün olursa önce Sardumya-m arkasından CYRANO cevap versin...

Tekrar selam ve nihayetinde saygılarla...

Dünyanın en kötü demokrasisi, en kötü parlamentosu ve dahi en kötü parlamenter rejimi. en iyi darbeden, en iyi diktatörlükten daha evladır. Seçilmiş bir liderin benim hoşuma gitmeyecek bir uygulamayı gerçekleştirmesini, bir diktatörün benim çok hoşlanacağım bir uygulamayı gerçekleştirmesine tercih ederim.

Bir anekdot;

"27 ihtilalinden bir ay önce Adnan Menderes meclis kürsüsünden muhalif CHP li milletvekilleri için "bunlar idam sehpalarında can verenleri hatırlayıp neden ders almazlar" gibi bir şey söyler. Ardından söz alan İsmet İnönü; "Sayın başbakan o sehpaların bir daha kurulmamasını temenni etmeli. Zira tarih bize öğretmiştirki. O sehpalar bir kez kurulunca nasıl işleyeceğini kimse tahmin edemez önceden"

Gelişen toplumsal muhalefet karşısında sürekli orduyu öne süren, muhalefet eymlemlerine mitinglerini engellemek için askeri güç kullanmak isteyen. Orduyu hergün daha fazla siyaset içine çeken Adnan Menderes'in elim sonunu biliyoruz değil mi ?

Ancak kimi vatandaşların darbe özlemi duyacak kadar rejim kaygısı hissetmelerinin altında yatan nedenler nedir ? bu anlaşılmalı. Bu önemli. Bunu ben bir insanın intiharı düşünmeye başlaması, intihar eğiliminde olması gibi görüyorum. Yani ne olduda insanlar bir diktatörlüğü bile düşünür oldu. İktidarın bunu düşünmesi ve üstüne düşeni yapması gerekir. Tabiki böyle düşünen vatandaşları suçlamak en kolayıdır. Peki böyle düşünecek kadar rejim kaygısı duymalarına sebep olan etklenler? Bunlar nedir ?

Darbenin d sinin bile söz konusu olması kabul edilemez. Kimi vatandaşların darbeden medet umar hale gelmesi ise başka ve önemli bir başlıktır. Türkiye gibi siyasi dengelerin çok çabuk değişebildiği bir ülkede bu mutlaka iyi incelenmesi gereken bir konudur.

Not:kastettiklerim, kendi gibi düşünmeyen herkesi internet başında vatan haini ilan eden. Ve dünyayı 100 sene önceden takip eden slogan adamları değildir. Gerçekten demokrasinin özüne inanan ama bir insanın intihara eğilim göstermesi gibi, darbeden medet umar hale gelen vatandaşlardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hasan Celal Güzel'in bir konuşmasındaki sözü geldi aklıma yukardaki yazılanları okuyunca.Demişti ki; Darbe olursa bende belime silahımı alıp çıkacağım sokaklara. Aynı buna benziyor çoğu arkadaşımızın dedikleri. Menderesten bu yana darbeler ne kazandırdı bu ülkeye. Her defasında daha da geriye gitmedi mi ülke. O anki mevcut yönetimden hoşnut olunmuyor birilerinin işine gelmiyor ve darbe oluyor sonrası ne peki daha da gerici düşüncelerle bezenmiş bir hükümet. Ülke günden güne demokrasiden korkar hale geldi, ülke günden güne Atatürk'ü unuttu, ülke günden güne hurafeler ve gerici düşüncelerin elinde boğulup gitti. Daha da beter oluyor ve üstüne üstlük ben kemalistim ben Atatürk'e gönülden bağlıyım diyen birileri çıkıp bu ülkede hala darbe olsun diyebiliyor.Akıl sır ermiyor bütün bu konuşmalara.

Darbe olsun mu Olmasın mı?

Hayır.. Bu gerçekten te bir intihar olur çünkü...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cumhuriyetçi, demokratik, ilerici kardeşlerimiz kendi kafalarındaki şartlerın dışına çıkıldığında nasıl ağızlarından bir çırpıda, pervasızca ''darbe''kelimesini çıkarıyorlar şaşıyorum.Bir beyinde demokrasi ve darbe kelimeleri ancak bu kadar yakın durur ve ancak birbirine bu kadar alternatif gösrerilebilinir.Nasıl bir beklentidir bu yahu nasıl bir beklenti?Hangi Cumhuriyet sürekli darbelerle anılıp medeniyet yolunda ilerlemeyi başarmıştır?Hangi darbe Cumhuriyet'e hizmet edip onun yerleşmesini sağlamıştır?Hangi Cumhuriyet varlığını,devamlılığını darbelere bağlayabilir?İlericilik adı altında Atatürk adı altında nasıl gericilik yapılıyor çok güzel kanıtlıyor arkadaşlarımız.

Darbelerden medet umuluyorsa hala bugün Biz nerdeyiz biliyor musunuz?Biz hala 1920'lerdeyiz.Hakikaten de öyleyiz.Bir maya çalındı bu göle, tutmadı bu göl birçok sebeple.

Bir ülkenin halkı demokrasiyle yönetilip en son noktada bu millet *****, bu millet bir şey bilmiyor, demokrasiden anlamıyor, yanlış kişileri seçiyor, yapılanları görmüyor denilebiliyorsa bu kimin suçudur yaahu soruyorum, bu kimin suçudur?

Bu ülkede hangi ideoloji hakimdi de bu sonuçları doğuruyor birazcık düşünmek lazım!Niye istediğiniz olmuyor bu ülkede oturun bir düşünün?

Atatürk'ü Atatürk olmaktan çıkarın, demokrasiyi kendi demokrasiniz olarak yorumlayın,istediğiniz gibi kullanın,gerçek dinini öğretmeyin kalka her türlü etkiye açık hale getirin, halkı yönetebileceğiniz oranda ideolojik olarak eğitin ondan donra da bu halk ***** yahu,bunların yerine biz doğrusunun biliyoruz şunu yapalım bunu yapalım deyin, söyleyin de söyleyin kardeşim...Konuşmaya devam,halkı suçlamaya devam, darbe edebiyatı yapmaya sevam, daha bildiğiniz birçok doğruya devam...Muasır medeniyete bu düşüncelerle, bir türlü anlayamadığınız bu halkla daha çok ulaşırsınız ve hep beraber ulaşırız...(Bu ülkede olup bitenlerin hepsi ''Ancak bu kadar olur!!!'' detirten cinsten ve iç acıtıcı, yazık ki ne yazık!...)

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cumhuriyetçi, demokratik, ilerici kardeşlerimiz kendi kafalarındaki şartlerın dışına çıkıldığında nasıl ağızlarından bir çırpıda, pervasızca ''darbe''kelimesini çıkarıyorlar şaşıyorum.

Bu ülke insanı demokrasiden, toplum olmaktan, birey olmaktan, cumhuriyetten, laiklikten ne anladığını sorarlar adama!

Acaba bu millet kendi kendini yönetmeyi hakedecek kadar öğrenmiş mi demokrasiyi?

Acaba bu millet laik olmayı hakediyor mu?

Acaba bu millet önce birey olmayı ve sonra toplumsallaşmayı gerçekleştirebilmiş mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.