Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Misafir sn6

Önerilen İletiler

Prenses, yedi cüceler masalında tekrar dirilip nasıl karşı cinsle buluşuyorsa, insanlar da, buna benzer bir masalı, tekrar dirilip diğer yaşamda karşı cinslerle (huriler) yaşamak için uydurmuşlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hoş bir konu yorumlar herkesin isteğine göre çıkmış veya yazılana göre ölüm iki türlüdür

bedensel bir ölüm hep olacak çünkü insanın bir tarafı hep yaratılmıştır diğer yönü ise

varolan hiç değişmeyen ne giden ve nede gelen ruhani bölüm şimdi biz hangi yönümüze yorum yapıyoruz

buna karar verelim tabii ki verebilirsek muhabettle kalınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

imam gazalinin bu sözü hakkında ne düşünüyosunuz

hem ateistlerin hem de imanlıların bu sözü nasıl yorumladığını ne anladığını merak ediyorum

"ben ahiret var diyorum ve inanıyorum, siz yok diyor ve inanmıyorsunuz. eğer sizin dediğiniz doğruysa, sonunda ben inandığım için birşey kaybetmem. ama benim dediğim doğruysa siz inkar ettiğiniz için zararlı çıkarsınız."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere inkar diye bir şey olamaz. Çünkü bir şeyin ancak olduğu kanıtlanabilir. Olmadığı kanıtlanamaz.

Örneğin birisi kolada alkol bulunduğunu iddia eder. Bu durumda yapacağı iş kolayı alıp analiz etmektir. Alkol bulunursa iddiası kanıtlanmış olur. Bulunamazsa iddiası çürümüş olur. Fakat bu, bir şişe kola için geçerli bir durum. Bir gölde hiç istakoz bulunmadığı iddiası daha sıkıntılı bir durum. Gölün dibindeki her taşın altına bakmadan gölde hiç istakoz bulunmadığını kanıtlayamazsınız. Halbuki bir istakoz bulup çıkarmak, varlığını kolayca kanıtlamaya yeterlidir.

Evren çapında ve çok uzun zamanlar içinde ne yok kanıtlayamazsınız. Var da inançtır, yok da inançtır. Her ikisinin de kanıtı yoktur. Var demek inanç da yok demek inançsızlık değildir. Her ikisi de inançtır. Önce bu durumu belirleyelim.

Sonra: Öbür dünya ne varsa da, ne yoksa da hiç bir şey kazanmaz veya kaybetmeyiz. İnsan öbür dünyada ceza görürüm diye değil, iyi olmak istediği için kötü olmamalı. Kimsenin tavuğuna kış dememiş, her varlığa sevgi ile bakmışım, neymiş oruç tutmamış, namaz kılmamışım. Tanrı da bu yüzden beni cezalandıracakmış!

Böyle tanrı olmaz komaz olsun. Böyle bir tanrı varsa da onun eline düşeceksek, ne yapsak zaten çare yok. Cennete de koysa bir gün kafası kızıp dışarı atmayacağı ne belli? Doğru dürüst bir tanrıysa doğru dürüst tanrılık yapacaktır, öyle kapris yapmayacaktır. Doğru dürüst bir tanrı değilse zaten ne kadar rüşvet versen boş... Yine yapacağını yapar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

imam gazalinin bu sözü hakkında ne düşünüyosunuz

hem ateistlerin hem de imanlıların bu sözü nasıl yorumladığını ne anladığını merak ediyorum

"ben ahiret var diyorum ve inanıyorum, siz yok diyor ve inanmıyorsunuz. eğer sizin dediğiniz doğruysa, sonunda ben inandığım için birşey kaybetmem. ama benim dediğim doğruysa siz inkar ettiğiniz için zararlı çıkarsınız."

İmam Gazali'nin bu tezi, Nasireddin Hoca'nın fıkrasını andırıyor. Hoca göle maya çalmış ta, "ya tutarsa" demiş. Öyle ya, ya tutarsa halk yoğurda doyacak..

İddiaların nesnel dayanağı olmalı. Yoksa ben de sezgilerimle yüzlerce senaryo uydururum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ölümden sonrayı düşünürken, şimdiyi[ıskalıyor büyük çoğunluk..smile.gif

Kim demiş ıskalıyor diye? Biz sosyal düşünce veya maddi imkansızlıklar nedeniyle bazı şeyleri ıskalıyoruz. Şöyle ki, orada aç insanlar varken lüks yaşamak, ülke bu durumdayken gülmek, oynamak bize yakışmaz derken millet Kanarya Adaları nda Jet ski ye binip Latin dilberler arasında tur atıyor. En lüks otellerde, en lüks arabalarla onlar tatil yapıyor. Millete Fiat a binin derken kendileri zırhlı mercedeslere biniyorlar. Bizim televizyonlarda gördüğümüz yerlere sülaleyle gidiyorlar. Galiba biz daha doğrusu şu meşhur % 50 bir şeyleri ıskalıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

Verilen yanitlarin icersinde birkac defa ruh kavrami gecti.Simdi benim sorum;insan ölür mezara konur ve orada cürüyüp gider tamam bunu fiziksel olarak kabul ettik pekii ruh ne oluyor?

Fiziksel olarak düşünürsek sen etten ve kemikten oluşan bir varlıksın yani etten ve kemikten oluşan bir robot,şimdi kendini robot hissetmiyorsun ama değil mi ?

Ruhun var çünkü herkes biliyorki öldükten sonra artık sen etten ve kemikten çıkarsın.Bu aynı doğmamız gibi.Nasıl ana rahminde meydana gelmeye başlıyoruz bu yaşadığımız hayat ta bizi yeniden doğuma(ölüme) götürüyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu "ruh"u nasıl kanıtlayacaksın omar kardeş? Kanıtın sadece "var" kelimesi mi olacak?

Benim veya başkalarının her "var" dediği şeyin var olduğuna inanacak mısın?

Olmayan bir şeyin bilim dalını koydular ya.Bir araştırsa ruh bilimi ve ruh varlığına işaret eden deliller.

Ayrıca fiziki olarak düşünürsek sadece bir et kemiğiz ama kendini et ve kemik torbası gibi hisseden varsa söylesin.Ruh halleri mesela her insan hayatıı yaşamında bunun farkına varabiliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olmayan bir şeyin bilim dalını koydular ya.

Bu bilim dalının ismini söyleyebilirmisin? Ben ve Forumdakiler de bilgilenelim sayende...

Bir araştırsa ruh bilimi ve ruh varlığına işaret eden deliller.

Bunu sık sık yazıyorum ki belleklere yerleşsin diye. Bilimde "delil", gözlem, belge, bulgu ve deneydir. Ruh'a ait bunlardan bir delil gösterebilir misin?

Ayrıca fiziki olarak düşünürsek sadece bir et kemiğiz ama kendini et ve kemik torbası gibi hisseden varsa söylesin.

Ben. Ben kendimi et ve kemik olarak, artı düşünen bir de beyin olarak hissediyorum.

Ruh halleri mesela her insan hayatıı yaşamında bunun farkına varabiliyor.

Nedense hep sizler, Arap kültürüne ait kimseler farkına varabiliyor böyle şeylerin, hatta cinleri perileri de sizler fark ediyorsunuz. Bizler neden fark edemiyoruz? "Kalp gözlerimizin" kapalı olduğundandır sanırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilimselci diş doktoru nasıl varsa ruh doktoruda var,ruh bilimide var.Bilimin olmayan birşeyin doktorunu ve bilimini koyacak değil.

Ölü bir insan düşünelim. Eli, kolu, beyni, gözleri, kalbi... vücudu tam olarak yerindedir. Bu insana fıkra anlatsak, bilmece sorsak, korkunç hikayeler anlatsak, hüzünlü olaylar anlatsak ... bir tepki verir mi bu ölü insan ?

Canlı iken her fıkraya gülen, hüzünlü her olaya üzülen , korkan-sevinen üzülen bu insana ne olmuştur. Daha doğrusu can alıcı soru şu : Ölürken insandan eksilen nedir ki o olmayınca neşe, sevinç, hüzünde ... olmuyor. İşte o ruhtur.

Bazıları kalp çalışmıyor kan dolaşımı duruyor, beyin faaliyetlerini sona erdiriyor o nedenle insan gülmüyor ... diyebilir. Onlara şunu sormak lazım. Tüm bunların sona ermesine neden olan vücuddan ayrılan, vücudun pilini bitiren nedir ? çünkü iri bir adama bakıyoruz ayağı taşa takılıp yere düşüyor beyin kanamasından ölüyor. Küçük bir bebek apartmanın 5. Katından düşüyor burnu bile kanamıyor, yaşıyor. Normalde vücutlarının sağlamlığına bakınca tersi olması gerekir. Demek ki insanları yaşatan beden ve onun işlevleri değildir. Bunlar hayatta olmanın göstergeleridir. Hayat nedeni, yaşatan ruhtur. Ruh çıkınca bu göstergelerde işlevlerini yitirirler.

Demek ki duygularımızı var eden, hissiyatın kaynağı olan ruhtur. Yoksa sevinme, üzülme, fikir, düşünce... gibi kavramları, kuru bir vücut organları arasındaki elektrik akımı ile izah etmek imkansızdır. Ruhla duygu vardır. Ruh emaneti geri alınca, duygu, his, düşüncede... vücudu terk eter.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilimselci diş doktoru nasıl varsa ruh doktoruda var,ruh bilimide var.Bilimin olmayan birşeyin doktorunu ve bilimini koyacak değil.

Günlük dilde kullanılan akıl hastalığı veya ruh hastalığı, sizin ele aldığınız gibi ölünce uçup giden ruh anlamında kullanılmaz. Bahsettiğiniz halk arasında ruh doktoru olarak sözü edilen kişilere bilimsel adıyla psikolog ve psikiyatr denir.

Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Bu hastalıklar düşünce, davranış, duygu değişiklikleri ile kendini gösterir. Psikiyatr ve psikologlar bu hastalıkların tanı ve tedavileriyle uğraşır. Yani sizin sözünü ettiğiniz uçup giden ruh ile uğraşmaz. Dolayısıyla sözünü ettiğiniz anlamda ruh bilimi diye bir şey yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Morbezelye bence bizim dinimizde ruh aslında nedir kitapta ruhun nasıl bişey olduğu yazıyor bir araştır.Milletin laflarıyla uydurulan ruhla İslamda söz edilen ruh farklıdır.İslamiyet bilim dışı uydurulmuş bir din değildir tam aksine bilimle örtüşebilen bir dindir.Ayrıca Allah'ın kalpleri hidayete erdirmesi bu ruh haliyle ilgili yani psikoloji ile ilgili olduğu söylenirbilirde

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Morbezelye bence bizim dinimizde ruh aslında nedir kitapta ruhun nasıl bişey olduğu yazıyor bir araştır.Milletin laflarıyla uydurulan ruhla İslamda söz edilen ruh farklıdır.İslamiyet bilim dışı uydurulmuş bir din değildir tam aksine bilimle örtüşebilen bir dindir.

Ayrıca Allah'ın kalpleri hidayete erdirmesi bu ruh haliyle ilgili yani psikoloji ile ilgili olduğu söylenirbilirde

Kitapta yazanların bilimle yakından uzaktan ilgisi yoktur. Kutsal kitaplara takılı kalıp, orada yazılanları bilimle ve bilimsel buluşlarla özdeşleştirmek sanıdır. Sandığınız şeyleri dayanak gösterip öne sürdükleriniz kanıt değil kanıdır. Son paragrafta sözünü ettiğiniz gibi, "insanların herhangi bir manevi etkiyle psikolojik anlamda rahatlamaları söz konusu olabilir." Ancak bu sözünü ettiğiniz hidayete erme durumu ile psikoloji farklı şeylerdir.

İslamiyet bilim dışı uydurulmuş bir din değildir diyorsunuz, uydurulup uydurulmadığını bilemem ama peygamberlerin birer bilim adamı olmadıklarını hepimiz biliyoruz. Kutsal kitaplar birer bilim kitabı mıdır ki, içinde yazan şeyler bilimle örtüşsün...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Morbezelye sözünü ettiğin Kitap öyle senin anımsadığın gibi bir Kitap değil.Yazan kavimler ve çıkan olaylar tarihi belgelerle kanıtlanmıştır.Ayrıca sadece bir cümle"Yeryüzünde akıl sahipleri için belli deliller vardır" cümlesi yeter bile.Kalbi hidayete erdirme konusu ise duygu ve düşünce yani psikoloji olarak anımsatılır,kalbin vücuttan çıkıp göğe yükselmesi değil.

Peygamberler sadece bir uyarıcı,bir öğretici yani rehber seçilmiş insanlardı.Nitekim onlarda birer insandır.Şu İslamiyette haram kılınan şeyler neden haramdır acaba ?Bilimle örtüştüğünü bir yoldan böyle öğrenebilirsin mesela.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Morbezelye sözünü ettiğin Kitap öyle senin anımsadığın gibi bir Kitap değil.Yazan kavimler ve çıkan olaylar tarihi belgelerle kanıtlanmıştır.Ayrıca sadece bir cümle"Yeryüzünde akıl sahipleri için belli deliller vardır" cümlesi yeter bile.Kalbi hidayete erdirme konusu ise duygu ve düşünce yani psikoloji olarak anımsatılır,kalbin vücuttan çıkıp göğe yükselmesi değil.

Peygamberler sadece bir uyarıcı,bir öğretici yani rehber seçilmiş insanlardı.Nitekim onlarda birer insandır.Şu İslamiyette haram kılınan şeyler neden haramdır acaba ?Bilimle örtüştüğünü bir yoldan böyle öğrenebilirsin mesela.

Anımsamak mı dediniz?

Sayın omar; "Ummadığınız taş baş yarar" bu sözü duymuşsunuzdur sanırım.

Siz kendinizi bir öğretici olarak kabul ediyor olabilirsiniz. Ama verdiğiniz bilgiler yaşamın gerçekleriyle uyumluysa insanlara doğru şeyler vermiş olursunuz. Siz kalkın kişisel sanılarınızı yaşamın değişmez gerçeği gibi dikte edin, ardından karşınızdakilere şunu şöyle, bunu böyle öğren diye tutturun.. Sizin söyledikleriniz yaşamın gerçekleriyle örtüşmüyor değerli arkadaşım. Yazdıklarınıza verilen cevaplar bunu ifade ediyor, cevap verenin bilgisizliğini değil. ...

Anımsamak demiştiniz galiba... Size bir başka başlıkta yapılan bir uyarıyı anımsatmak istiyorum...

Bir de şöyle bir mesele var, çok önemli:

Sen üzerinden tartışma yapılan konuyu delil olarak sunuyorsun. oysa o tartışmalı olmasaydı zaten tartışmazdık.

Tartışmalı olan ve üzerinden tartışma yürütülen şey kanıt teşkil etmez. elle tutulur veriler sunmak lazım.

Kuran ayetleri herkesçe kabul edilen bir şey olsaydı zaten burada bunları tartışmazdık ki...

Esasen tartıştığımız konunun kendisi kuran ve allah. dolayısıyla ayet ya da sure nasıl delil olabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Morbezelye sana bir cümle olarak örnek vereyim "Dolabın gözlerine koyduğum hiçbirşeyi bulamıyorum" kırmızı renkle yazılan sözcüğü dikkat.Şimdi şu cümleyi okurken gerçek anlam olarak mı okursun yoksa mecazi anlam olarak mı? ben bunu mecazi anlam olarak okuyorum ama sen dolabın gözümü olurmuş yalan ve saçma şey bunlar der gibi okuyorsun işte Kitap ile tavrın böyle.Ayrıca örneğini verdiğin kişi ayet ve sureye delil olarak inanmayan ama doç.dr Ali Osman Ateş'in sözlerine delil olarak inanan biri.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Morbezelye sana bir cümle olarak örnek vereyim "Dolabın gözlerine koyduğum hiçbirşeyi bulamıyorum" kırmızı renkle yazılan sözcüğü dikkat.Şimdi şu cümleyi okurken gerçek anlam olarak mı okursun yoksa mecazi anlam olarak mı? ben bunu mecazi anlam olarak okuyorum ama sen dolabın gözümü olurmuş yalan ve saçma şey bunlar der gibi okuyorsun işte Kitap ile tavrın böyle.Ayrıca örneğini verdiğin kişi ayet ve sureye delil olarak inanmayan ama doç.dr Ali Osman Ateş'in sözlerine delil olarak inanan biri.

sevgili kardeşim, anlamak çok zor değil! sana bunu defalarca anlatmaya çalıştım ben bilimsel verilere bakarım. ayetin bilimseli mi olur yahu!

doç.dr. ünvanı almış biri konuyla ilgili akademik çalışma yaptığı ünvanından da açık ve net olarak anlaşılan biridir. ben akademik çalışmaları güvenilir bulurum. ama sen istediğine inanmakta o kadar ısrarcısın ki, ilahiyat alanında üniversitelerde çalışma yapan bir akademisyenin bile söyledikleri işine gelmeyince, hemen belaltı çalışmaya başlıyorsun. böyle yapınca da ister istemez ortaya azotlu bir netice çıkıyor tabi...

diğer taraftan senin ispat mekanizmana diyecek yok. gökten alemlere ibret olsun diye cayırtıyla inen ışınlar ve manyetik alan etkisiyle çakan şimşeklerden tutunda nasıl cinsel ilişkiye girileceğini anlatan dergi kitap ve filmler. (bunların neler olduğu malumdur heralde) ha, bu arada yine ispat olarak tavsiye edilen facebook profillerini de atlamayalım :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cinsel ilişki belgeseli derken +18 türündeki filmler değil belgesel kanallarına ait olan filmler,Manyetik alan benden çıkma Kitaptan değil,facebookte şöyle bir sayfa olacak hatta iki tane (Arapların putunu yıkıyoruz,Alaca karanlık) eğer kapatılmadıysa bunlar bu iki sayfa pkklı ve ateistler kaynıyordu,herifleri anlatmak istemiyorum eğer bu sayfalar kapatılmışsa buna benzer aramalar yap onlar boş durmazlar muhakkak bir sayfa açarlar.

İlk paragrafınla ilgili bburaya birşey yazmayayım, Allah yoktur topicinde bu konuyu tartışmaya devam edebiliriz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.