Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Misafir sn6

Önerilen İletiler

Ölümden sonra hayat olmadığına dair kanıtınız var mı?

Eğer ölüm, canlı formun son bulup toprağa karışması yada çürümesiyse, kanıtı mezarlıklar ve ölerek çürüyen insanlardır. Yani bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Eğer ölüm bu dünyadan başka bir dünyaya veya mekana göç ise, bunun için bırakın bir kanıtı herhangi bir delil bile yoktur !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer ölüm, canlı formun son bulup toprağa karışması yada çürümesiyse, kanıtı mezarlıklar ve ölerek çürüyen insanlardır. Yani bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

ölümün kanıtı demedim, ölümden sonraki hayatın kanıtı dedim

Eğer ölüm bu dünyadan başka bir dünyaya veya mekana göç ise, bunun için bırakın bir kanıtı herhangi bir delil bile yoktur !

saygılar

işte ben de diyorum ki, hayat olduğuna dair bir kanıt yoksa, olmadığına dair bir kanıt var mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz inananların ölümden sonra hayat olduğuna dair kanıtları yok!

Peki siz inanmayanların var mı?

Bende diyorum ki Üç tane ilah var ve bunların her birinin ayrı ayrı birer tane cennet ve cehennemleri var. Hadi bakalım, sizde bunun olmadığını kanıtlayın. Başka bir arkadaşımızda desin ki, 5 tane ilah var, onlarında birer tane cennet ve cehennemleri var. Buyrun bununda olmadığını siz kanıtlayın bakalım? Diğeri de desin ki sadece cennet var ve cehennem yok. Sizde buyrun bunun böyle olmadığını kanıtlayın, haydi. Öteki de sadece cehennem var desin ve siz bu sefer cennetinde var olduğunu ispatlayın. Bunların teker teker ispatını istiyorum.

Bu sefer şimdi de ben diyorum ki, agnostiklerde "Cehennet" adında, herşeyin ne iyi ne kötü, ne doğru ne yanlış, ne mutlak ne de muallak olduğu bir yere gidecekler. Haydi buysun sizde "Cehennet"in olmadığını kanıtlayın bana.

Bir şeyin var olduğunu o şeyin var olduğunu iddia eden kimse ispatlar. O şeyin var olduğu düşüncesini ortaya atmayan kimseyi, o şeyin olmadığını ispatlamakla nasıl yükümlü tutabilirsin? O yüzden zaten dinsiz ya da ateist dediğimiz kimsenin bir dini öyle uzun uzadıya bilmesine pek gerek yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ölümün kanıtı demedim, ölümden sonraki hayatın kanıtı dedim

Öncelikle ölümün ne olduğunu tanımlamak gerekiyor, eğer ölüm, insan ruhunun bedenden ayrılıp başka bir aleme göçü ise, bilimsel olarak böyle bir tanım yok, çünkü bu bir hayaldir.

Bilimsel olarak ölüm ise zaten kanıtlanmıştır

saygılar

Bende diyorum ki Üç tane ilah var ve bunların her birinin ayrı ayrı birer tane cennet ve cehennemleri var. Hadi bakalım, sizde bunun olmadığını kanıtlayın. Başka bir arkadaşımızda desin ki, 5 tane ilah var, onlarında birer tane cennet ve cehennemleri var. Buyrun bununda olmadığını siz kanıtlayın bakalım? Diğeri de desin ki sadece cennet var ve cehennem yok. Sizde buyrun bunun böyle olmadığını kanıtlayın, haydi. Öteki de sadece cehennem var desin ve siz bu sefer cennetinde var olduğunu ispatlayın. Bunların teker teker ispatını istiyorum.

katılıyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle ölümün ne olduğunu tanımlamak gerekiyor, eğer ölüm, insan ruhunun bedenden ayrılıp başka bir aleme göçü ise, bilimsel olarak böyle bir tanım yok, çünkü bu bir hayaldir.

Bilimsel olarak ölüm ise zaten kanıtlanmıştır

saygılar

işte başka bir hayata göçün olduğunun kanıtı yoksa, ben de diyorum ki olmadığının kanıtı var mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz inananların ölümden sonra hayat olduğuna dair kanıtları yok!

Peki siz inanmayanların var mı?

Masalların değil duyularla algılanan nesnel olayların kanıtı olur. Öldükten sonra dirilmek bir masaldır. Pamuk prensesin, prensinin öpücüğüyle boğazındaki elmayı kusarak hayata dönüşü, cam tabutun içinde cesedi çürümeyen ve öldükten sonra dirilen pamuk prensesin masalı nasıl bir masalsa, öldükten sonra doğaya karışıp yok olan insanlığın dirilmesi de bir masaldır. Uydurulan masalların kanıtları olmaz.

Bkz.

- Risale-i Nur Külliyatı - Sözler - 10. Söz

- Hz. İsa'nın mucizesi

Arkadaşımızda masalın masal olmadığını, yine masalla ispatlamaya çalışmış.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte başka bir hayata göçün olduğunun kanıtı yoksa, ben de diyorum ki olmadığının kanıtı var mı?

sn6

olduğununda kanıtı yok, olmadığınında kanıtı yok

demekki bu olay gerçek değil

gerçek olsaydı, duyu organlarımızla algılayabilirdik !

bu olay şuna benziyor

"ben dün ışınlanarak marsa gittim geldim"

"hadi bana marsa gidip gelmediğimi kanıtla"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende diyorum ki Üç tane ilah var ve bunların her birinin ayrı ayrı birer tane cennet ve cehennemleri var. Hadi bakalım, sizde bunun olmadığını kanıtlayın. Başka bir arkadaşımızda desin ki, 5 tane ilah var, onlarında birer tane cennet ve cehennemleri var. Buyrun bununda olmadığını siz kanıtlayın bakalım?

eğer birden fazla atnrı olsaydı, herkes kendi yarattığını yokederdi ve mutlaka birbirlerine üstün gelmeye çalışırlardı

Kur'an bunu diyor

Diğeri de desin ki sadece cennet var ve cehennem yok. Sizde buyrun bunun böyle olmadığını kanıtlayın, haydi.

cennet var cehennem yok derse ben de bu sefer cehennemin olmadığının kanıtını sorarım

Öteki de sadece cehennem var desin ve siz bu sefer cennetinde var olduğunu ispatlayın.

eğer cennetin var olmadığına inanmıyorsa, bu sefer var olmadığının kanıtını sorarım

Bu sefer şimdi de ben diyorum ki, agnostiklerde "Cehennet" adında, herşeyin ne iyi ne kötü, ne doğru ne yanlış, ne mutlak ne de muallak olduğu bir yere gidecekler. Haydi buysun sizde "Cehennet"in olmadığını kanıtlayın bana.

siz olduğunu kanıtlayın

Bir şeyin var olduğunu o şeyin var olduğunu iddia eden kimse ispatlar. O şeyin var olduğu düşüncesini ortaya atmayan kimseyi, o şeyin olmadığını ispatlamakla nasıl yükümlü tutabilirsin?

var olmadığını savunuyorsa, kanıtı var demektir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Masalların değil duyularla algılanan nesnel olayların kanıtı olur. Öldükten sonra dirilmek bir masaldır. Pamuk prensesin, prensinin öpücüğüyle boğazındaki elmayı kusarak hayata dönüşü, cam tabutun içinde cesedi çürümeyen ve öldükten sonra dirilen pamuk prensesin masalı nasıl bir masalsa, öldükten sonra doğaya karışıp yok olan insanlığın dirilmesi de bir masaldır. Uydurulan masalların kanıtları olmaz.

Arkadaşımızda masalın masal olmadığını, yine masalla ispatlamaya çalışmış.

işte sizinkinin masal olmadığı ne malum, siz de inancınızı kanıtlabilir misiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sn6

bu olay şuna benziyor

"ben dün ışınlanarak marsa gittim geldim"

"hadi bana marsa gidip gelmediğimi kanıtla"

ben de derim ki, sen bana marsa gidip geldiğini kanıtla

mesela, Amerika uzayda yaptığı işlerin fotoğraflarını tüm dünyaya yayıyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sn6

Zaten bişeyin en azından yanlışta olsa bir gerçekliğinin olması için duyu organları ile testedilebilmesi gerekir. Maraba'nın dediği gibi masalları test etmek gibi bir ihtiyaç yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ben süpermenim". Süpermen olmadığımı ispatlayamazsan süpermen mi olacağım :)

Var olmadığını savunmak bir antitezdir. Tez nedir? Var olduğunu savunmak? Tezin kanıtı var mı? Yok... Antitezin suçu ne şimdi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende diyorum ki Üç tane ilah var ve bunların her birinin ayrı ayrı birer tane cennet ve cehennemleri var.

Allah sonsuz güç sahibidir. Çünkü kainatta (sayılamıyacak kadar çok) her şey bir düzen içinde kusursuz bir şekilde yoluna devam ediyor.(ta ki insan eli değene kadar) Sırf bu açıdan baktığımızda bile (haşa) birden fazla ilah olması hepsinin sonsuz güçte olması dolayısıyla düzenin alt üst olması demektir. Biri kar yağdırmak ister diğeri tam tersini ...ikisi aynı eylemi yapsa bile bu demek değildir ki ikisi her zaman aynı eylemi yapar, insanlar bile farklı farklı düşünür. Dolayısıyla sonsuz ilim sahibi Allah tek olmak zorunda. (haşa) Birden fazla olması hem akla zarar, hem mükemmel düzene ters, hem sonsuz güç kavramına ters.

İki sonsuzun karşı karşıya gelmesi hem mantıksız, hem mantıklı olsa bile facianın ta kendisi olur ki; sonsuz kavramını algılamakta zaten zorlanıyoruz...

Maraba'nın dediği gibi masalları test etmek gibi bir ihtiyaç yok.

Dünya hayatındaki nimetler cennetteki nimetlerin gölgesi hükmündedir. Test sürüşünüz mübarek ola .

Gerçekleri hayatı boyunca doğru söyleyenlerden duymak, doğru mu yanlış mı söylüyor belli olmayan birinden duymaktan iyidir. (Peygamber, sahabe, ensar, evliya , müceddid yeterli geldi.)

Doğruluktan ayrılmayanın masalla işi olmaz. Ölünce masala kavuşacaksınız hayırlı olsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siz ölümden sonra hayat olmadığına dair inancınızı bilimle açıklayın, siz de masalla açıklıyorsunuz

Arkadaşım şaka mı yapıyorsun? :)

Bilimsel olarak varlığı ispatlanamayan bir şeyin yokluğu nasıl ispatlanacak? Varlığı bilimsel olarak ispatlanmıyorsa zaten yok demektir!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ben süpermenim". Süpermen olmadığımı ispatlayamazsan süpermen mi olacağım :)

Var olmadığını savunmak bir antitezdir. Tez nedir? Var olduğunu savunmak? Tezin kanıtı var mı? Yok... Antitezin suçu ne şimdi?

sen süpermen olduğunu ispatlarsan sana birşey demeyiz

madem süpermensin, evde oturup börek mi yapacaksın, o zaman işini yapıp dünyayı kurtarsana, derim ben de

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah sonsuz güç sahibidir.

Bu bir kabul ve inançtır.

Çünkü kainatta (sayılamıyacak kadar çok) her şey bir düzen içinde kusursuz bir şekilde yoluna devam ediyor.(ta ki insan eli değene kadar)

Bu da o inancın yorumsal verisini oluşturur.

Ama gerçek olduğunu göstermez. Boşverin üç beş tanrıyı. Bir tanesini hallettik de diğerleri mi kaldı :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eğer birden fazla atnrı olsaydı, herkes kendi yarattığını yokederdi ve mutlaka birbirlerine üstün gelmeye çalışırlardı

Kur'an bunu diyor

cennet var cehennem yok derse ben de bu sefer cehennemin olmadığının kanıtını sorarım

eğer cennetin var olmadığına inanmıyorsa, bu sefer var olmadığının kanıtını sorarım

siz olduğunu kanıtlayın

Sn6 sadece polemik yapıyosun, başka bişey değil. Dedin ki "Cennet Cehenneme inanmayanlar, olmadığını kanıtlasın." bende diyorum ki "O zaman sende Cehennet'in varlığına inanmıyorsan olmadığını kanıtla!". Bu sefer dedin ki "Olmaz, sen Cehennet'in varlığını kanıtla.". Bu sefer bende diyorum ki "Sende Cennet ile Cehennemin varlığını kanıtla."

İşine gelmeyince ben niye kanıtlayayım canım ya. Ben diyorum ki cehennet var, buyur olmadığını kanıtla. sana tasvirini de yapayım istersen: öncelikle çok güzel biyer. Ayrıntısını, yazacağım kutsal kitapta belirteceğim, altından rakı dolu ırmaklar akıyor. Ağaçlardan tabak tabak mezeler sarkıyor. Rakkaseler falanda var. Öyle kırk tane falanda değil hurilerin sayısı, kim ne kadar isterse. Kadın erkek ayrımı, kıskançlık falanda yok, kim kimi tutarsa artık. Yağmur yerinede malibu yada tekila yağıyor. Ayriyeten bira duasına çıkarsanız birada yok değil tabi. Yer yer Saki yağdığıda görülüyor tabi, Çinlileri ayırt etmedik, bizden saydık. Böyle bir yerin olmadığını ispat edin, ne isterseniz vercem. Hatta en kıral yeri sana vercem Cehennetimde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu bir kabul ve inançtır.

Bu da o inancın yorumsal verisini oluşturur.

Ama gerçek olduğunu göstermez. Boşverin üç beş tanrıyı. Bir tanesini hallettik de diğerleri mi kaldı :)

inancın yorumsal verisi olur mu? gerçek gerçektir, hani duyu organlarımızla algılayabiliyorduk gerçekleri?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn6 sadece polemik yapıyosun, başka bişey değil. Dedin ki "Cennet Cehenneme inanmayanlar, olmadığını kanıtlasın." bende diyorum ki "O zaman sende Cehennet'in varlığına inanmıyorsan olmadığını kanıtla!". Bu sefer dedin ki "Olmaz, sen Cehennet'in varlığını kanıtla.". Bu sefer bende diyorum ki "Sende Cennet ile Cehennemin varlığını kanıtla."

İşine gelmeyince ben niye kanıtlayayım canım ya. Ben diyorum ki cehennet var, buyur olmadığını kanıtla. sana tasvirini de yapayım istersen: öncelikle çok güzel biyer. Ayrıntısını, yazacağım kutsal kitapta belirteceğim, altından rakı dolu ırmaklar akıyor. Ağaçlardan tabak tabak mezeler sarkıyor. Rakkaseler falanda var. Öyle kırk tane falanda değil hurilerin sayısı, kim ne kadar isterse. Kadın erkek ayrımı, kıskançlık falanda yok, kim kimi tutarsa artık. Yağmur yerinede malibu yada tekila yağıyor. Ayriyeten bira duasına çıkarsanız birada yok değil tabi. Yer yer Saki yağdığıda görülüyor tabi, Çinlileri ayırt etmedik, bizden saydık. Böyle bir yerin olmadığını ispat edin, ne isterseniz vercem. Hatta en kıral yeri sana vercem Cehennetimde.

hadi benimkini kanıtlamam benim işime gelmiyor, sizinkini kanıtlamak neden sizin işinize gelmiyor o zaman?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siz ölümden sonra hayat olmadığına dair inancınızı bilimle açıklayın, siz de masalla açıklıyorsunuz

sn6

ölümden sonra hayat yok

çünkü ölen bir insan başka kimyasallara dönüşür, bu kanıtlanmıştır.

dolayısıyla ölümden sonra hayatın olabilmesi için ölmüş bir insanın dirilmesi gerekiyor !

ama ölmüş bir insan ancak çürür, yani tekrar dirilmez

ve biz bu gerçeği duyu organlarımızla algılayabiliyoruz

yani gerçek olan bu dur ve sizin kurduğunuz hayaldir

siz bize masal anlatırken, biz size gerçeği anlatıyoruz

işte fark burada

buyurun test edin

ben size bir insanın öldüğü zaman tekrar dirilmediğini kanıtlayabiliyorum ama siz bana tekrar dirildiğini kanıtlayamıyorsunuz !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

inancın yorumsal verisi olur mu? gerçek gerçektir, hani duyu organlarımızla algılayabiliyorduk gerçekleri?

ooff...

Savını bununla destekledsiği için veridir.

Ama bunu gerçeklikle değil yorum ile yaptığı (hayal ettiği, öyle kurguladığı, var saydığı, kabul ettiği) için de yorumsal veridir.

Boşuna "yorumsal" demedik...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.